Edit
Resident Evil (2002) Poster

(2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul W.S. Anderson

Writing Credits (WGA)  

Paul W.S. Anderson ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Ryan McCluskey ...
Oscar Pearce ...
Indra Ové ...
...
...
Robert Tannion ...
...
...
...
...
...
...
...
One
...
...
...
...
Torsten Jerabek ...
Marc Logan-Black ...
...
Michaela Dicker ...
Rest of cast listed alphabetically:
Barry Best ...
Zombie (uncredited)
...
Zombie (uncredited)
...
Mail Boy (uncredited)
...
Dr. William Birkin / Narrator (uncredited)
Giovanna Spuria ...
Nurse Adina Scott (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Paul W.S. Anderson ... producer
Jeremy Bolt ... producer
Albert Botha ... line producer: Toronto Unit
Bernd Eichinger ... producer
Mike Gabrawy ... associate producer
Samuel Hadida ... producer
Victor Hadida ... executive producer
Daniel S. Kletzky ... executive producer (as Daniel Kletzky)
Robert Kulzer ... executive producer
Yoshiki Okamoto ... executive producer
Chris Symes ... co-producer

Music by 

Marco Beltrami
Marilyn Manson

Cinematography by 

David Johnson

Film Editing by 

Alexander Berner

Casting By 

Robyn Ray ... casting director: USA
Suzanne Smith ... casting director: UK

Production Design by 

Richard Bridgland

Art Direction by 

Jörg Baumgarten
Tony Reading ... supervising art director

Set Decoration by 

Penny Crawford
Sabine Schaaf ... assistant set decorator

Costume Design by 

Richard Bridgland

Makeup Department 

Tanja Drewitz ... hair stylist / makeup artist
Richard Glass ... contact lens optician
Barrie Gower ... prosthetic artist
Almut Gramer ... assistant makeup artist
Duncan Jarman ... prosthetic makeup artist
Paula Leupold ... assistant makeup artist
Björn Rehbein ... hair stylist: Milla Jovovich / makeup artist: Milla Jovovich
Friderike Roessler ... hair stylist (as Friderike Rössler) / makeup artist (as Friderike Rössler)
Valeska Schitthelm ... hair stylist / makeup artist
Katrin Schneider ... assistant makeup artist
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician
Christina Smith ... makeup artist
Matthew Smith ... undead Doberman makeup/prosthetics/puppeteer
Carolin Spill ... makeup artist: second unit (as Caroline Spill)
Saskia Sudau ... assistant makeup artist
Hasso von Hugo ... key makeup artist

Production Management 

Esther Fischer ... unit manager
Marian Goepel ... unit manager: second unit
Muriel Gérard ... production manager: model unit (as Muriel Gerard)
Christine Jahn ... post-production supervisor
Heiko Schmidt ... unit manager
Alexej Stoljarow ... unit manager: second unit
Silvia Tollmann ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jan Sebastian Ballhaus ... first assistant director
Simon Emanuel ... second assistant director
Paul Goldsmith ... third assistant director
Sherard Jayasuriya ... first assistant director: second unit
Till Martinsen ... second assistant director: second unit
Bharat Nalluri ... second unit director
Torsten Neubauer ... third assistant director
Michal Page ... assistant director
Tonja Schürmann ... second assistant director

Art Department 

Martin Asbury ... storyboard artist
Ravi Bansal ... concept illustrator
Brent Boates ... production illustrator
Dean Clegg ... junior draftsman
Anete Conrad ... assistant art director
Philip Elton ... draughtsman
Stephen Forrest-Smith ... storyboard artist
Tobias Frank ... construction supervisor
Dario Friso ... swing gang
Peter Grundy ... art director: Toronto
Ingeborg Heinemann ... art department coordinator
Danny Hunter ... property master
Jon Hunter ... graphic artist
Philipp Hübner ... carpenter / lead man
Colin Jackman ... sculptor
Astrid Kühberger ... art department manager
Arlene Lott ... graphics designer
Colin Mutch ... stand-by prop
Alan Payne ... art director: second unit (as Alan Stephen Payne)
Joao Gonzaga Silveira ... swing gang
Seth Turner ... swing gang
Johannes Wild ... property master: Germany
Ulf Sturhann ... construction coordinator (uncredited)

Sound Department 

James Andrews ... adr recordist
Stefan Busch ... supervising sound editor
Frank Casaretto ... sound editor
Russell Farmarco ... adr studio: USA
Joo Fürst ... foley artist
Lisa Geffcken-Reinhard ... foley supervisor (as Lisa Geffken)
Peter Gleaves ... adr mixer
Frank Gorgas ... second boom operator
Matt Grimes ... adr editor (as Matt Grime)
Noemi Hampel ... foley editor
Andreas Hemberger ... mixing assistant
Nigel Holland ... supervising sound editor
John Jackson ... adr studio: USA
Warren Kleiman ... adr studio: USA
Michael Kranz ... sound re-recording mixer
Nico Krebs ... sound editor
Kevin Manthei ... sound designer: electronic sounds
Leon Minas ... adr recordist
Mathis Nitschke ... Kyma sound editor
Jörn Poetzl ... foley artist (as Joern Poetzl)
Marco Raab ... sound designer
Benjamin A. Rosenkind ... mixing assistant (as Benjamin Rosenkind)
Buck Sanders ... sound designer: electronic sounds
Fabian Schmidt ... dialogue supervisor
Bjorn Ole Schroeder ... adr supervisor (as Bjoern O. Schroeder)
Philipp Sellier ... foley mixer
Matthew Skelding ... adr recordist
Dennis Smith ... sound designer: electronic sounds
Barnaby Smyth ... adr recordist
Martin Steyer ... re-recording mixer
Andrew Stirk ... adr recordist
Graeme Stoten ... adr recordist
Richard Todman ... additional adr editor
Alois Unger ... boom operator
Roland Winke ... sound mixer
Norbert Zich ... stereo sound consultant: Dolby

Special Effects by 

Barry Best ... mold maker
Herbert Blank ... special effects senior technician
Karl-Heinz Bochnig ... second unit special effects supervisor
Chris Clarke ... animatronics technical supervisor
Pauline Fowler ... prosthetic/animatronic effects supervisor
Dan Frye ... special effects technician
Martin Gaskell ... creature puppeteer / prostethic & animatronic effects supervisor / special effects makeup
Markus Geiger ... special effects foreman (as Marcus Geiger)
Simon Hewitt ... special effects: model unit
Wolfgang Higler ... special effects senior technician
Chris 'Flimsy' Howes ... model unit director
Mike Kavanagh ... special effects key: Toronto
Sylvio Lienert ... special effects assistant
Graham Longhurst ... special effects creature supervisor
Volker Lorig ... second unit special effects technician
Gerd Nefzer ... special effects coordinator (as Gerd Feuchter) / special effects supervisor (as Gerd Feuchter)
Benjamin Palmer ... creature crew: prosthetic dogs
Marcus Preussing ... special effects technician (as Marcus Schmidt)
Bernd Rautenberg ... floor supervisor
Jens Schmiedel ... special effects senior technician
Christoph von Lengerke ... special effects technician

Visual Effects by 

Phil Bignell ... 3D visual effects: AMX
Sean Broughton ... digital effects artist
Andy Burrow ... digital lab: Framestore CFC
Fiona Chilton ... digital visual effects producer: Framestore CFC
Ivan Cornell ... systems support: Framestore CFC
Andy Crawford ... 2D visual effects: AMX
Neil Damman ... model maker
Simone Day ... visual effects coordinator: AMX
Tabitha Dean ... visual effects editorial: Framestore CFC
Tom Debenham ... senior compositing artist: Framestore CFC
Michael Deming ... digital film bureau / digital lab: Framestore CFC
Paul Elman ... visual effects editor
Mitch Enzmann ... motion control operator
Ian Fellows ... senior compositing artist: Framestore CFC
Ian Frost ... research and development: Framestore CFC
James Furlong ... animator: Framestore CFC
Adam Glasman ... digital lab colourist: Framestore CFC
Sally Goldberg ... creature animation supervisor: Framestore CFC
Verity Grantham ... digital visual effects line producer: Framestore CFC
Darrel Griffin ... data support: Framestore CFC
Muriel Gérard ... visual effects coordinator (as Muriel Gerard)
Andy Hague ... visual effects editorial: Framestore CFC
John Hardwick ... compositing artist: Framestore CFC
Annick Harmel-Tourneur ... technical animator: Framestore CFC
Guy Hauldren ... Soho-Cyberscan: Framestore CFC
Mark Hodgkins ... senior animator: Framestore CFC
Julian Hodgson ... research and development: Framestore CFC
Jan Hogevold ... digital lab producer: Framestore CFC
Vlad Holst ... animator: Framestore CFC
Adam Inglis ... digital lab: Framestore CFC
Simon Jenkinson ... 2D visual effects: AMX
Matt Kasmir ... compositing artist: Framestore CFC
Sergei Koudriautsev ... digital paint artist: Framestore CFC
Chris Lawrence ... systems support: Framestore CFC
Jean-Pierre Leclercq ... Flame artist: opening title animation
Jörg Lehnert ... motion control assistant
Penny Leyton ... senior animator: Framestore CFC
Nick Lloyd ... digital texture artist: Framestore CFC (as Nicholas James Lloyd)
Roz Lowrie ... visual effects editorial: Framestore CFC
Adam Lucas ... technical animator: Framestore CFC
Alasdair MacCuish ... digital lab supervisor: Framestore CFC
Virgil Manning ... senior animator: Framestore CFC
Scott Marriott ... compositing artist: Framestore CFC
Peter McDonald ... animator: Framestore CFC
Joel Meire ... digital artist: CFC
Mark Nelmes ... digital visual effects supervisor: Framestore CFC
Mark Nettleton ... senior compositing artist: Framestore CFC
Nic Nicholas ... animator: Framestore CFC
Dylan Owen ... data support: Framestore CFC (as Dylan Wyn Owen)
Dominic Parker ... effects animation supervisor: Framestore CFC
Steve Parsons ... digital lab operator
Tom Partridge ... visual effects editorial: Framestore CFC
Alex Payman ... digital visual effects supervisor: Framestore CFC
Simon Payne ... animator: Framestore CFC
Rachael Penfold ... head of production: Framestore CFC
Jonti Picking ... 3D visual effects: AMX
Andy Robinson ... 2D visual effects: AMX
Chad Rogers ... data support: Framestore CFC (as Chad Barrington Rogers)
Alasdair Scott ... motion graphics / visual effects supervisor: AMX
John Sharp ... senior compositing artist: Framestore CFC
Dominic Sidoli ... visual effects line producer: Framestore CFC
Jennifer Simonds ... digital lab: Framestore CFC
Jon Stanley ... systems support: Framestore CFC
Maria Stroka ... digital lab operator / digital lab: Framestore CFC (as Maria Stroka-Robinson)
Dusan Strugar ... senior animator: Framestore CFC
Nick Tanner ... Flame artist: opening title animation
Steve Tizzard ... compositing artist: Framestore CFC
Martin Tlaskal ... grading software developer: Framestore CFC
Sean Varney ... Soho-Cyberscan: Framestore CFC
Victor Wade ... digital paint artist: Framestore CFC
Rachel Ward ... senior animator: Framestore CFC
Corrina Wilson ... digital paint artist: Framestore CFC
Margit Wiltschko ... visual effects film conform editor
Christine Wong ... digital paint artist: Framestore CFC
Richard Yuricich ... visual effects producer / visual effects supervisor
Steffen Zeugner ... motion control assistant
Guy Hauldren ... 3d scanning (uncredited)
Oliver James ... research and development (uncredited)
Brendan Lonergan ... practical model maker (uncredited)
Martin Zwanzger ... opticals (uncredited)

Stunts 

René Bellmann ... stunts
Katja Bernet ... stunts
Jürgen Blumenthal ... stunts
Michael Bornhütter ... stunts
Mike Braun ... stunts
Volkhart Buff ... stunt coordinator
Jaymes Butler ... fight coordinator
Silke Böttcher ... stunts
Hartmut Dengis ... stunts
Georg Ebinal ... stunts
Jörg Ellmer ... stunts
Wanja Götz ... stunts
Ralph Günthler ... stunts
Jana Herrmann ... stunts
Ralf Häger ... stunts (as Ralf Haeger)
Christian Kaus ... stunts
Heiko Kiesow ... stunts
Stefan Langel ... stunts
Rudyard Moncayo ... stunts
Mike Möller ... stunts
Jason Oettle ... stunts
Piet Paes ... stunts
Siegfried Polap ... stunts (as Sigi Polap)
Katja Richter ... stunts (as Katja Keya Richter)
Jochen Römer ... stunts (as Jacko Römer)
Babette Schimanek ... stunts
Katrin Schrake ... stunts
Jürgen Sücker ... stunts

Camera and Electrical Department 

Christian Almesberger ... focus puller
Isabelle Arnold ... focus puller: second unit
Edgar Auell ... gaffer
Dieter Bähr ... key grip
Tom Debenham ... director of photography: effects unit
Matthias Ganghofer ... focus puller: second unit
James Gardner ... director of photography: second unit
Sue Gibson ... director of photography: second unit
Andreas Gockel ... additional focus puller
Stefan Grandinetti ... clapper loader: second unit
Bernie Grill ... pre-lighting gaffer
Jan Hartmann ... additional focus puller
Rafael Jeneral ... video operator
David Johnson ... camera operator
Patrick Kloz ... video operator
Rolf Konow ... still photographer
Udo Kowalczyk ... best boy
Glenn König ... grip
Timm Lange ... clapper loader
Bobby Logan ... camera operator: "a" camera, model unit
Simon Margetts ... vfx director of photography
Harald Mellwig ... additional assistant camera / clapper loader: second unit
Sandra Merseburger ... clapper loader: second unit
Jörg Mertink ... key grip: second unit
Roger Moore ... grip
Nadine Neuneier ... camera loader
Nicole Nullmeyer ... second assistant camera
Sergio Petre ... key grip
Adam Quinn ... first assistant camera: Toronto
Udo Ravenstein ... camera operator: second unit (as Udo 'Jay' Ravenstein)
David Reppen ... electrician: Toronto
Christian Scheibe ... grip
Axel Scholz ... gaffer: second unit
Uwe Stark ... gaffer
Leah Striker ... additional focus puller
Winfried Sulzbach ... additional focus puller
Heiko Wentorp ... focus puller
Jörg Widmer ... Steadicam operator / camera operator

Animation Department 

Simon Payne ... animator

Casting Department 

Louis Elman ... adr voice casting
Wendy Gigler ... casting assistant
Iris Müller ... extras casting
Natasha Ockrent ... casting assistant
Robyn Ray ... casting: USA
Suzanne Smith ... casting: UK

Costume and Wardrobe Department 

Claudia Maria Braun ... costume assistant
Elke Freitag ... costume assistant
Sparka Lee Hall ... costume assistant
Astrid Lafos ... costume assistant
Anette Tirler ... costume assistant
Esther Walz ... additional costume designer
Mortimer Warlimont ... special costumes

Editorial Department 

Sonja Baeger ... second assistant editor
Marco Pav D'Auria ... editing supporter
Patricia Ferbeck ... negative cutter
Andreas Lautil ... color timer
Isabel Prochnow ... post-production coordinator
Franziska Schmidt-Kärner ... first assistant editor
Renate Siegl ... negative cutter
Sandra Stier ... negative cutter

Music Department 

Liz Gallacher ... music supervisor
Junkie XL ... composer: additional music
Kevin Manthei ... composer: additional music
Georg Naschke ... music consultant (as George Naschke)
Buck Sanders ... musical sound designer
Dennis Smith ... composer: additional music

Transportation Department 

Susen Jarmuske ... driver
Thomas Lauterkorn ... production driver
Jan Luo ... personal driver: Eric Mabius
Norbert Mentrop ... production driver
Joe Müller-Koepke ... production driver
Andreas Schumacher ... personal driver: Milla Jovovich
William L. Tataryn ... exclusive driver: Milla Jovovich
Martin Zillger ... production driver

Other crew 

David Bergendahl ... assistant location manager
Kerstin Biermann ... assistant production coordinator
John Charles ... software manager: Sony DAC
Urvashi Chugani ... assistant to producer
Sarah Crompton ... assistant: Mr Anderson
Sammi Davis ... production coordinator: UK
Francois Frey ... unit publicist: France
Thomas Friedl ... head of distribution and marketing / lead marketing
Karen Fulham ... script supervisor: second unit (as Karen Lee Fulham)
Andy Garner ... special makeup effects artist
Marion Gerhardt ... location scout
Roland Gerhardt ... location scout
Frank Guhn ... paramedic
Scott Harper ... location manager
Chris 'Flimsy' Howes ... unit supervisor: model unit (as Chris Howes)
Torsten Jerabek ... assistant to fight coordinator
Ernestine Kahn ... dialogue coach
John Kurlander ... technical supervisor: Marco Beltrami
Sebastian Leister ... car captain
Dianne Mapp-Cheek ... chief accountant
Marsha Metz ... business and legal affairs
Chris Paton ... unit publicist
Thorsten Peil ... assistant to unit managers
Helga Ploiner ... production accountant (as Helga Patry-Ploiner)
Christine Rothe ... production executive
Caroline Sax ... script supervisor
Marco Schenke ... crowd marshall
Anna Schmigalla ... assistant accountant
Lena Schmigalla ... accounting assistant
Markus Schreiter ... location manager
Dorothee Specht ... production coordinator
Diane Staniforth ... art finisher
Warnar Van Eeden ... choreographer / movement coach
Elizabeth Wang-Lee ... production executive: CFD
Mirjam Weber ... production assistant
Judith Windsor ... adr dialogue coach
Kris Wood ... playback coordinator / playback supervisor
Gernot Zeglien ... location scout
Nicola zu Stolberg ... unit publicist: Germany
Michael J. Harker ... completion bond representative (uncredited)
Tim Haslam ... International sales (uncredited)
Robin Shou ... trainer: Milla Jovovich (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page