Edit
"Once Upon a Time" A Land Without Magic (TV Episode 2012) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Dean White

Writing Credits  

Edward Kitsis ... (created by) &
Adam Horowitz ... (created by)
 
Edward Kitsis ... (written by) &
Adam Horowitz ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
Henry Mills (as Jared S. Gilmore)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Ingrid Torrance ...
Charles Zuckerman ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Grumpy (archive footage) (uncredited)
...
Happy (archive footage) (uncredited)
...
Sleepy (archive footage) (uncredited)
...
Sneezy (archive footage) (uncredited)
...
Bashful (archive footage) (uncredited)
Peter Marcin ...
Chief Bromden / Mop Patient (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Andrew Chambliss ... co-producer
Jane Espenson ... consulting producer
Kathy Gilroy ... producer
Ian B. Goldberg ... co-producer (as Ian Goldberg)
David H. Goodman ... co-executive producer
Adam Horowitz ... executive producer
Stephen Judge ... associate producer
Edward Kitsis ... executive producer
Steve Pearlman ... executive producer
Samantha Thomas ... producer
Brian Wankum ... co-producer

Music by 

Mark Isham

Cinematography by 

Stephen Jackson

Film Editing by 

Scot J. Kelly ... (as Scot Kelly)

Casting By 

Veronica Collins Rooney

Production Design by 

Michael Joy

Art Direction by 

Greg Venturi

Set Decoration by 

Mark Lane

Costume Design by 

Eduardo Castro

Makeup Department 

Cayley Giene ... makeup effects lab technician / prosthetic makeup artist
Sarah Graham ... makeup department head
Rachel Griffin ... special makeup effects artist
Diane Holme ... hair stylist
Toby Lindala ... key prosthetics makeup: effects / key special makeup effects artist
Debra Wiebe ... department head hair stylist
Bev Wright ... key makeup artist: personal makeup artist
Stacey Butterworth ... wig maker: Emilee de Ravin (uncredited)

Production Management 

Dennis Swartman ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Alex Burnett ... third assistant director
Jennifer Carpenter Hernandez ... second assistant director
Rob Duncan ... first assistant director (as Robert Duncan)
Florian Halbedl ... trainee assistant director
Tim Macarthur ... background coordinator

Art Department 

Bill Burd ... property master
Hoka Duquette ... plasterer
Houman Eshraghi ... art department coordinator
Max Gloeckler ... head sculptor
David Goodman ... assistant property master
Harry Griffin-Beale ... construction coordinator
David Inkster ... assistant property master
Michelle Pitney ... assistant set decorator
Roger Trory ... set dresser
Paolo G. Venturi ... illustrator
Ayma Letang ... prop builder (uncredited)
Wendy McAllister ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Kyle Billingsley ... foley mixer
Tyler Blythe ... sound re-recording mixer: behind the scenes
Lindsay Bucknell ... production sound mixer
Tom E. Dahl ... re-recording mixer (as Tom Dahl)
Thomas DeGorter ... supervising sound editor (as Thomas E. deGorter)
Mark D. Fleming ... re-recording mixer (as Mark Fleming)
Catherine Flynn ... dialogue editor
Jason Oliver ... adr mixer
Joseph Schultz ... supervising sound editor (as Joe Schultz)
Noel Vought ... foley artist
Nash Cubero Jr. ... foley assistant (uncredited)
David Long ... digital layback (uncredited)
Tyler Parkinson ... pre-record engineer (uncredited)

Special Effects by 

Graham S. Hollins ... special effects technician
Michael Radil ... special effects technician
Harry Tomsic ... special effects foreman

Visual Effects by 

Eri Adachi ... digital compositor: Zoic Studios
Richard Kilo Akuna ... visual effects (as Richard Akuna)
Jessica Amzoll ... digital compositor
Matt Anderson ... CG artist
Jay Aschenbrenner ... visual effects artist
Suzette Barnett ... digital compositor
Michael Bienz ... render wrangler
Marc Bonneviot ... digital compositor
Phillip Broste ... zeus supervisor
Benjamin Burr ... compositor: zoic studios
Andrea Caretta ... digital compositor
Jayson Castro ... digital compositor
Robert Chapin ... visual effects artist
Ristra Fajarwaty ... digital compositor
Dale Fay ... on-set visual effects supervisor
Shelby Gilraine ... visual effects producer
Jim Hawkins ... digital matte painter: Zoic Studios
Niki Hillier ... visual effects coordinator
Daniel Jensen ... CG artist
Laura Jones ... visual effects producer
Jai Krishnaswamy ... compositor
Howard Lin ... recruiter
Jacob Long ... cg artist
Matthias Lowry ... digital compositor
Jonathan MacPherson ... additional vfx set supervisor
Gal Manor ... CG artist
Sallyanne Massimini ... cgi supervisor
Nathan Matsuda ... compositing supervisor
Liz McLelland ... digital compositor
Michael Miller ... 3d generalist: Zoic Studios
Massoud 'Ollie' Monsef ... matchmove artist
Christina M. Murguia ... cg artist
Tyler Nathan ... digital compositor
Meghan O'Brien ... visual effects coordinator
Andrew Orloff ... visual effects supervisor
Caleb Pennypacker ... visual effects artist
Derek Raymond ... animator
Scott Rosekrans ... character technical director
Steve Ross ... digital compositor
Marcela A. Silva ... paint & roto artist
Kevin Struckman ... on-set prevision supervisor
Shivas Thilak Anthikkat ... paint & roto artist
Thiago Teles Trilux ... paint & roto artist
Andrew Bardusk ... compositor (uncredited)
Johnathon Cormier ... integration artist: Zoic Studios (uncredited)
Rob Price ... digital compositor (uncredited)
Nate Smalley ... visual effects coordinator (uncredited)
Joni Williams ... roto/paint lead (uncredited)

Stunts 

Jeffery Aro ... cover stunt coordinator (as Jeffery Ong) / stunt performer (as Jeffery Ong)
Crystal Dalman ... stunt double
Matthew Mylrea ... stunt double: Black Knight / stunt double: The huntsman; Jamie Dornan
Kye Walstrom ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Troy Bassett ... rigging grip
Melissa Beaupre ... grip
Robin Forst ... camera operator
David Gray ... still photographer
Glen Hawkins ... camera crane
Kharen Hill ... gallery photographer
Tony Hyland ... key grip
Jon Jovellanos ... best boy grip
Charles Koetke ... leadman grip
Craig Powell ... camera operator
Victor Prokopowicz ... grip
Salomon Saade ... trainee
Mike Sintzel ... lighting technician
Calen Zantolas ... chief lighting technician
James Williams ... libra head technician (uncredited)

Animation Department 

Chris Barsamian ... animator

Casting Department 

Corinne Clark ... casting: Canada
Helen Geier ... casting associate
Jennifer Page ... casting: Canada
John Villacorta ... executive in charge of casting (2011)

Costume and Wardrobe Department 

Monique McRae ... assistant costume designer
Zoya Niechoda ... costume assistant
Heather Seshadri ... ager/dyer/costumer / costume maker / dyer breakdown artist

Editorial Department 

Christopher Currall ... on-line editor
Richard Glazerman ... assistant editor
George Manno ... colorist
Mark Sawa ... post-production coordinator
Jeff Stroot ... i/o operator
Adam Kube ... dailies operator (uncredited)

Location Management 

Braden Jennings ... location department
Philip A. Pacaud ... location manager (as Philip Pacaud)
Tom Teotico ... location scout
James Thompson ... assistant location manager
Jenna-Lee Perkins ... trainee assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Michael Baber ... music editor
Peter Boyer ... orchestrator
Brad Dechter ... orchestrator
Louis Febre ... composer: additional music
Allison Geatches ... assistant to composer
Mark Isham ... theme by
Andrew Kinney ... orchestrator
Jason La Rocca ... music scoring mixer
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Peter Rotter ... orchestra contractor
Andrew Shulman ... musician: cello
Michael D. Simon ... composer: additional music
Cindy O'Connor ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Wayne Power ... transportation coordinator
Steve Raymond ... picture car wrangler (uncredited)

Other crew 

Clark Candy ... production coordinator
Roberta Cenedese ... production staff
Samantha DeGagne ... office production assistant / production staff
Andrea Gruber ... publicity associate: International Publicity
Felix Hernandez ... assistant to E. Kitsis & A. Horowitz / production staff
Caroline Jonsson ... production staff
Lukasz Madziag ... assistant to producer
Shaun McKinlay ... production staff
Josephine Ochej ... assistant to executive producer
Melissa Ruffle ... production accountant
Mark Tachovsky ... production staff
David M. Taylor ... payroll accountant
Daniel T. Thomsen ... executive story editor
Shelby Tony ... accounting clerk
Helga Ungurait ... script supervisor
Jason Yeung ... production assistant
Mariela Zapata ... production assistant
Rachel Diane Graham ... studio teacher (uncredited)
Julia Rhodes ... stand in/double (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page