Directed by
Sven Unterwaldt Jr. | ... | (as Sven Unterwaldt) |
Writing Credits
Sabine Ludwig | ... | (novel) |
Gerrit Hermans | ... | (screenplay) |
Silja Clemens | ... | (co-writer) and |
Florian Schumacher | ... | (co-writer) |
Cast (in credits order)
Anja Kling | ... | Frau Dr. Schmitt-Gössenwein | |
Oskar Keymer | ... | Felix Vorndran | |
Axel Stein | ... | Peter Vorndran | |
Justus von Dohnányi | ... | Schulrat Henning | |
Lina Hüesker | ... | Ella Borsig | |
Georg Sulzer | ... | Mario Henning | |
Maximilian Ehrenreich | ... | Chris | |
Eloi Christ | ... | Robert | |
Johannes Zeiler | ... | Hausmeister Michalsky | |
Michael Ostrowski | ... | Herr Coldegol | |
Otto Waalkes | ... | Otto Leonhard | |
Daniela Preuß | ... | Sandra Vorndran | |
Alexandra Helmig | ... | Frau Henning | |
Sabine Ludwig | ... | Hulda Stechbarth | |
Annika Becker | ... | Tochter des Investors 1 | |
Marie Becker | ... | Tochter des Investors 2 | |
Christa Schreiber | ... | Alte Reiche Dame | |
Siegfried Foster | ... | Investor | |
Joachim Zons | ... | Bauleiter | |
Basti Johnson | ... | Afrikanischer Häuptling (as Bati Johnson) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Pascal Bornkessel | ... | Schüler (uncredited) | |
Kim Girschner | ... | Vater auf Schulfest (uncredited) | |
Klaus Meile | ... | Deutsch-Lehrer (uncredited) |
Produced by
Carolin Dassel | ... | executive producer |
Katja Dor-Helmer | ... | co-producer |
Antonio Exacoustos | ... | co-producer |
Markus Golisano | ... | line producer |
Corinna Mehner | ... | producer |
Andreas Peschel-Mehner | ... | associate producer (as Dr. Andreas Peschel-Mehner) |
Josef Reidinger | ... | co-producer |
Hans Eddy Schreiber | ... | producer |
Kiri Kristin Trier | ... | co-producer (as Kiri Trier) |
Music by
Leland Cox | ... | (original score) |
Karim Sebastian Elias |
Cinematography by
Stephan Schuh |
Editing by
Stefan Essl |
Casting By
Emrah Ertem |
Production Design by
Alexandra Maringer |
Art Direction by
Bettina Morell |
Set Decoration by
Birgit Esser |
Costume Design by
Birgit Hutter |
Makeup Department
Martine Flener | ... | makeup artist |
Nadine Jüsche | ... | additional makeup artist |
Mechthild Schmitt | ... | makeup artist |
Production Management
Marvin Albracht | ... | assistant set manager |
Stefan Bock | ... | set unit manager |
Dirk Engelhard | ... | production manager |
Lisa Koppe | ... | assistant set manager |
Karin Schmatz | ... | production manager: Austria |
Jutta Schornstein | ... | first unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Marc Kluge | ... | first assistant director |
Leonie Neef | ... | third assistant director |
Anne Stoye | ... | second assistant director / second unit director |
Art Department
Michael Adam | ... | carpenter |
Jochen Born | ... | trainee art department |
Ali Brambilla | ... | carpenter: Hessen |
Agi Ariunsaichan Dawaachu | ... | storyboard artist |
Pierre Galic | ... | painter: NRW Schule |
Susan Gohsmann | ... | assistant property master: outdoor |
Armin Hecht | ... | carpenter |
Klaus Heimes | ... | set constructor |
Benita Hornstein | ... | trainee art department (as Benita Freiin von Hornstein) |
Nina Horstmeier | ... | assistant painter: NRW Parcour |
Fabian Kraus | ... | painter |
Uli Langenberg | ... | construction coordinator: NRW Schule |
Anuchai Wolfgang Dodo Lilienthal | ... | set dresser |
Nadine Naumovic | ... | property master: indoor |
Anna-Maria Otte | ... | assistant production designer |
Bjoern Poppinga | ... | sculptor |
Achim Reimann | ... | lead painter: NRW Schule |
Nele-Tabea Reineke | ... | graphic artist |
Florian Schafarschik | ... | construction coordinator |
Johanna Schreiber | ... | trainee art department |
Hella Stichlmair | ... | assistant property master: outdoor / set dresser: Bavaria |
Carsten Wesche-Böttcher | ... | set dresser |
Anne Wilk | ... | concept artist |
Dominik Wipperfürth | ... | construction coordinator: NRW Parkour Rohbau |
Sandra Zimmerle | ... | property master: outdoor |
Sound Department
Marvin Albracht | ... | playback operator: Hessen |
Christian Bischoff | ... | re-recording mixer |
Karim El Morr | ... | re-recording assistant |
Günter Friedhoff | ... | adr recordist (as Günther Friedhoff) |
Andreas Hildebrandt | ... | supervising sound editor |
Tatjana Jakob | ... | adr editor |
Pierre Peters-Arnolds | ... | dubbing director |
Carsten Richter | ... | foley artist |
Andy Schlegel | ... | adr recordist |
Stefanie Sebald | ... | playback operator |
Marcus Sujata | ... | foley mixer |
Thomas Supke | ... | re-recording mixer: audiodescription |
Serge Timmons | ... | boom operator |
Jascha Viehl | ... | sound designer |
Daniel Vogl | ... | head of ARRI Sound |
Max Vornehm | ... | sound mixer |
Special Effects by
Sebastian Bulst | ... | model builder |
Gwendolin Hallhuber | ... | puppet builder |
Helmut Neudorfer | ... | special effects supervisor |
Hans Neurohr | ... | special effects technician |
Marilyne Neurohr | ... | puppet builder |
Visual Effects by
Rosa Elena Amador | ... | compositing artist: Pixomondo |
Benjamin Aulinger | ... | digital compositor |
Denis Bachter | ... | visual effects editor |
Rick Baxstar | ... | motion graphics designer |
Irdin Begic | ... | digital compositor |
Christine Boy | ... | digital compositor |
Johannes Bresser | ... | division visual effects coordinator: Pixomondo |
Sabrina Christoforidis | ... | executive visual effects producer: Pixomondo (as Sabrina Gerhardt) |
Carolin Dassel | ... | visual effects producer |
Nadja Ding | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Sarina Ehmann | ... | junior visual effects producer: Pixomondo |
Andreas Engelhardt | ... | compositing artist: Pixomondo |
Pirmin Filz | ... | digital compositor (as Pirmin Zdebski) |
Florian Friedmann | ... | animation td: Pixomondo |
Christian Friesser | ... | digital compositor: Pixomondo |
Spyridon Giochalas | ... | compositor (as Spiros Giochalas) |
Lukas Gotkowski | ... | fx artist: Pixomondo |
Fernando Guerrero Rodriguez | ... | compositing artist: Pixomondo |
Jürgen Hackl | ... | visual effects artist |
Thomas Hansen | ... | senior compositor: ARRI |
Julian Hermannsen | ... | motion control supervisor |
Patrick Heumann | ... | animation td: Pixomondo |
Dennis Ho | ... | compositing artist: Pixomondo |
Christopher Hummel | ... | compositing artist: Pixomondo |
Vanja Jozinovic | ... | division matchmove artist: Pixomondo |
Niko Junge | ... | compositing artist: Pixomondo |
Martin Jurado | ... | set supervision: Pixomondo |
Lukas Kampichler | ... | digital compositor |
Tricia Kim | ... | division lead matchmove artist: Pixomondo |
Tim Kuhr | ... | editor i/o intern: Pixomondo |
Thomas Kutschera | ... | fx artist: Pixomondo |
David Laubsch | ... | compositing supervisor: ARRI |
Sebastian Lauer | ... | cg artist: Pixomondo |
Björn Lubitz | ... | senior shading/lighting artist |
Igor Majdandzic | ... | set supervision: Pixomondo |
Stacy Mangan | ... | digital compositor: Pixomondo |
Sven Martin | ... | visual effects supervisor |
Gus Martinez | ... | compositing artist: Pixomondo |
Yasmin Mushtaha | ... | visual effects coordinator: Pixomondo |
Katja Müller | ... | visual effects producer: ARRI |
Kristin Nietzig | ... | accounting: Pixomondo |
Travis Nobles | ... | compositing artist: Pixomondo |
Valentin Oellers | ... | matchmove intern: Pixomondo |
Mihaela Orzea | ... | division visual effects producer: Pixomondo |
Patrick Patzschke | ... | junior compositing artist |
Tobias Pfeiffer | ... | visual effects editor: Pixomondo |
Johannes Pink | ... | pipeline td: Pixomondo |
Sophie Pruzsinszky | ... | visual effects producer |
Ryan Jae Wook Park | ... | division matchmove artist: Pixomondo |
Sven Schwarz | ... | cg artist: Pixomondo (as Sven Skoczylas) |
Anthony Sieben | ... | modelling td: Pixomondo |
Mark Spindler | ... | compositing artist: Pixomondo |
Martin Stegmayer | ... | digital compositor / visual effects artist |
Andreas Steinlein | ... | compositing artist: Pixomondo |
Valentin Struklec | ... | visual effects supervisor |
David Teichert | ... | digital compositor |
Min Tesch | ... | visual effects artist |
Pascal Tonecker | ... | executive visual effects producer: Pixomondo |
Maximilian Wallrabenstein | ... | cg artist: Pixomondo |
Markus Weilguny | ... | compositor |
Fabian Wüst | ... | data i/o: Pixomondo |
Tolga Yalkir | ... | system administrator: Pixomondo |
Philipp Zaufel | ... | visual effects artist |
Anna Zhu | ... | visual effects coordinator: Pixomondo |
Stunts
Uwe Arndt | ... | stunt rigger |
Florian Osswald | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Carsten Deinert | ... | digital imaging technician |
Philipp Enzmann | ... | additional grip assistant |
Mathias Feldmeier | ... | electrician |
Mark Fesser | ... | second assistant camera |
Lucas Fuchs | ... | additional video operator |
Nicola Guarneri | ... | gaffer |
Paul Hübner | ... | assistant electrician |
Dario Jozic | ... | first assistant camera / second unit: cinematographer |
Michael Koschorreck | ... | gaffer |
Claudio Köhl | ... | assistant dolly grip: trainee |
Georg Lanz | ... | digital imaging technician: additional |
Heiko Matting | ... | motion control operator |
Benjamin Menne | ... | additional electrician |
Roman Müllegger | ... | gimbal operator: ronin technician |
Marco Nagel | ... | still photographer |
Dirk Oerter | ... | electrician |
Tanja Pegatzki | ... | first assistant camera |
David Schlange | ... | camera operator: multicopter |
Benedikt Schneider | ... | second assistant camera |
Oliver Täubrich | ... | assistant dolly grip |
Stefan Weßling | ... | assistant electrician: Nürnberg |
Jürgen Wolf | ... | dolly grip |
Casting Department
Patricia Enderer | ... | casting: children (as Tita Enderer) |
Sarah Lottner | ... | casting: children |
Silvia Pernegger | ... | assistant casting: children |
Michael von Hohenberg | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Diana Bähr | ... | additional wardrobe |
Helga Lohninger | ... | key costumer |
Anja Richter | ... | wardrobe |
Jennifer Silberhorn | ... | wardrobe |
Elisabeth Witte | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Denis Bachter | ... | first assistant editor |
Christopher Chaber | ... | digital intermediate editor |
Marius Görgens | ... | colorist: dailies |
Arne Herrmann | ... | editor: making of featurette |
Andreas Lautil | ... | colorist |
Location Management
Ulrich Büchel | ... | location manager: NRW |
Pia Esten | ... | location scout: NRW |
Antonia Haacke | ... | location scout: Bavaria |
Rüdiger Jordan | ... | location scout: NRW |
Dieter Lotzmann | ... | location scout: Bavaria |
Bettina Morell | ... | location scout: Bavaria |
Music Department
Klaus Badelt | ... | composer: main theme |
Leland Cox | ... | composer: theme music |
Script and Continuity Department
Jan Birka | ... | continuity |
Transportation Department
Akin Cusuz | ... | property driver: NRW |
Oliver Meissner | ... | additional production driver |
Sven Schladweiler | ... | production driver: NRW and Hessen |
Christoph Siegert | ... | production driver: Cologne, Hanau and Nürnberg |
Christoph Sobecki | ... | additional driver: props |
Vince Varona | ... | property driver |
Additional Crew
Andreas Friedrich Bareiss | ... | legal counsel (as Dr. Andreas Bareiss) |
Lisa Bayer | ... | production assistant |
Philip Borbély | ... | studio facilities |
Agnes Frank | ... | set runner |
Gabriele Friedel | ... | production coordinator |
Bastie Griese | ... | studio facilities (as Bastian Griese) |
Frida Lizine | ... | additional set runner |
Olaf Schmidt | ... | production accountant |
Brigitte Simons | ... | acting coach: children |
Elisabeth Thurner | ... | production accountant |