Directed by
Ron Howard |
Writing Credits
Charles Leavitt | ... | (screenplay) |
Charles Leavitt | ... | (story) and |
Rick Jaffa | ... | (story) & |
Amanda Silver | ... | (story) |
Nathaniel Philbrick | ... | (book) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
David Bergstein | ... | executive producer |
Bruce Berman | ... | executive producer |
Sarah Bradshaw | ... | executive producer |
William M. Connor | ... | co-producer |
Brian Grazer | ... | producer |
Ron Howard | ... | producer |
Erica Huggins | ... | executive producer |
Steven Mnuchin | ... | executive producer |
Palak Patel | ... | executive producer |
Joe Roth | ... | producer |
Will Ward | ... | producer |
Paula Weinstein | ... | producer |
Music by
Roque Baños |
Cinematography by
Anthony Dod Mantle | ... | director of photography |
Editing by
Daniel P. Hanley | ... | (as Dan Hanley) |
Mike Hill |
Casting By
Nina Gold |
Production Design by
Mark Tildesley |
Art Direction by
Neal Callow | ||
Dean Clegg | ||
Arwel Evans | ||
Nick Gottschalk | ||
Christian Huband | ... | supervising art director |
Niall Moroney | ... | supervising art director |
Set Decoration by
Dominic Capon |
Costume Design by
Julian Day |
Makeup Department
Kirstin Chalmers | ... | key makeup artist (as Kristin Chalmers) |
Nathaniel De'Lineadeus | ... | dental effects designer |
Elisa Fernández Martín | ... | hair stylist: Canary Islands / makeup artist: Canary Islands |
Fae Hammond | ... | hair designer / makeup designer |
Monika Hrabovcakova | ... | makeup assistant |
Laura Lilley | ... | hair stylist: Canary Islands / makeup artist: Canary Islands |
Marilyn MacDonald | ... | key makeup artist |
Haridian Nóbrega | ... | makeup and hair: Canary Islands (as Haridian Nóbrega Díaz-Estébanez) / makeup artist: Canary Islands (as Haridian Nóbrega Díaz-Estébanez) |
Jane O'Kane | ... | additional makeup assistance |
Daniel Pentkowski | ... | makeup artist (as Daniel McGraw) |
Alicia Poxrucker | ... | additional makeup artist |
Laura Schiavo | ... | hair stylist (as Loz Schiavo) / makeup artist (as Loz Schiavo) |
Karen Sherriff-Brown | ... | hair stylist / makeup artist |
Rachael Speke | ... | hair stylist / makeup artist |
Luca Vannella | ... | hair designer: Chris Hemsworth / hair stylist: Chris Hemsworth |
Josh Weston | ... | prosthetics sculptor |
Emmy Beech | ... | junior makeup and hair artist (uncredited) |
Farah Beegun | ... | standby optician (uncredited) |
Helena Card | ... | makeup and hair trainee: dailies (uncredited) |
Mark Coulier | ... | prosthetic makeup designer (uncredited) |
Lauren Katie Cox | ... | hair and makeup Junior (uncredited) |
Sally Crouch | ... | junior makeup and hair artist (uncredited) |
Sally Rose Davidson | ... | hair and makeup junior: dailies (uncredited) |
Gemma Dillon | ... | wigmaker (uncredited) |
Richard Glass | ... | contact lens optician (uncredited) |
Shaune Harrison | ... | prosthetic makeup artist (uncredited) |
Stacey Louise Holman | ... | makeup junior (uncredited) |
Duncan Jarman | ... | prosthetic sculptor (uncredited) |
Alice Jones | ... | crowd hair and makeup trainee (uncredited) |
Andrea Leanza | ... | prosthetics sculptor (uncredited) |
Chris Lyons | ... | dental prosthetics (uncredited) |
Colum Mangan | ... | prosthetics technician (uncredited) |
Ray Marston | ... | wigmaker (uncredited) |
Polly Mossman | ... | makeup trainee (uncredited) |
Stephen Murphy | ... | prosthetic makeup artist (uncredited) |
Nina Pratley | ... | crowd hair stylist: dailies (uncredited) / crowd makeup artist: dailies (uncredited) |
Adrian Rigby | ... | prosthetic makeup artist (uncredited) / prosthetic makeup artist: additional photography (uncredited) |
Alex Rouse | ... | wigmaker (uncredited) |
Jemma Scott-Knox-Gore | ... | contact lens coordinator (uncredited) |
Lucy Sibbick | ... | prosthetic makeup artist (uncredited) |
Kristie Southcott | ... | prosthetic coordinator (uncredited) |
Sarah Weatherburn | ... | facial hair maker (uncredited) |
Cat Wild | ... | crowd makeup trainee: daily (uncredited) |
Production Management
Damian Anderson | ... | production supervisor: Canary Islands |
José Luis Ayra | ... | unit manager |
Bill Draper | ... | executive in charge of production |
Simone Goodridge | ... | unit production manager |
Marianne Jenkins | ... | post production executive |
Juan Cano Nono | ... | production manager: Canary Islands |
Jason Pomerantz | ... | director of production: IMAX Version |
Donald Sabourin | ... | production supervisor |
Prashant Sharan | ... | production manager |
Sainath Shinde | ... | stereo production manager |
Ingrid Soler | ... | assistant production manager |
Andreas Wentz | ... | production manager: Spain |
Chris Wheeldon | ... | unit location manager: La Gomera |
Emma Zee | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Diego Betancor | ... | crowd second assistant director: canary islands |
James Chambers | ... | third assistant director: additional photography |
William M. Connor | ... | first assistant director |
Jessica Corlett | ... | crowd assistant director: trainee |
Joey Coughlin | ... | second assistant director: 2nd Unit |
Holly Gardner | ... | third assistant director |
Sallie Hard | ... | key second assistant director: Additional Photography (as Sallie Anne Hard) |
Sophie Higel | ... | assistant director |
Caroline Kaempfer | ... | base third assistant director: additional photography |
Michael Lerman | ... | first assistant director: second unit |
Candy Marlowe | ... | crowd second assistant director |
Danny McGrath | ... | second assistant director: additional photography |
Andrew Mckenzie | ... | assistant director (additional photography) (as Andrew Thomas Mckenzie) |
Jack Mendo | ... | assistant director (as Jack Scarisbrick) |
Saloum N'Jie | ... | crowd third assistant director |
Richard Oxford | ... | assistant director: dailies |
Emily Perowne | ... | third assistant director: crowd |
Tom Rye | ... | second assistant director |
Nick Shuttleworth | ... | key second assistant director |
Toby Spanton | ... | third assistant director |
Vaughn Stein | ... | third assistant director |
Craig Topham | ... | crowd third assistant director: daily |
Lorena Tudela | ... | crowd pa: canary islands (as Lorena Hernández Tudela) |
Art Department
Alex Aitken | ... | h.o.d. plasterer |
Andy Aitken | ... | plasterer |
Shurouq Algusane | ... | action prop buyer |
Charlotte Anthony | ... | art department assistant: additional photography |
Christian Ashton | ... | assistant graphic designer |
Ross Balfour | ... | carpenter |
Denise Ball | ... | draughtsman |
Laura Barden | ... | art department assistant |
Bruce Barnes | ... | carpenter |
Connor Bede | ... | rigger |
James Bede | ... | carpenter |
Jill Beecher | ... | junior draughtsman |
Freddie Beldam | ... | rigger |
Alice Biddle | ... | draughtsperson |
Gabor Biro | ... | greens chargehand |
Adal Tahiche Morales Blanco | ... | props |
Gabi Brown | ... | art department coordinator (as Gabriela Dolenska) |
Martin Brown | ... | stagehand |
Peter N. Brown | ... | carpenter |
Will Buchanan | ... | greensman |
Corina Burrough | ... | production buyer |
Netty Chapman | ... | assistant set decorator |
Richard Cheal | ... | chargehand prop-maker |
Danny Clark | ... | junior draughtsman |
Steve Clarke | ... | prop painter |
Alison Clements | ... | art department assistant |
Charlie Cobb | ... | fine artist |
James Collins | ... | assistant art director |
Max Connolly | ... | plasterer |
Matt Cooke | ... | assistant property master |
Jim Cornish | ... | storyboard artist / storyboard artist: pre-production |
James Crockett | ... | sand blaster |
Josh Crockett | ... | Sandblaster |
Mitchell Crockett | ... | sand blaster |
Oliver Davison | ... | greensman |
Gary Dempsey | ... | painter |
Anita Dhillon | ... | graphics designer |
Mark Dowling | ... | scenic painter |
Robert J. Dugdale | ... | prop painter |
Tim Dutton | ... | art department assistant |
Teri Fairhurst | ... | draughtsman |
James Fennessy | ... | standby painter: second unit |
Sarah Finlay | ... | junior draughtswoman |
Pip Fox | ... | standby prop / standy-by props |
Tom Gardner | ... | props |
Liam Georgensen | ... | draughtsman |
Miguel Giron Becker | ... | construction manager: Canary Islands |
Larry Gooch | ... | painter |
John Gorman | ... | stand-by props: action unit |
Andrew Guyett | ... | scenic painter |
Isabel Gómez-Blanco | ... | assistant art director - canary islands |
Matt Handford | ... | carpenter |
Emma Hanson | ... | head sculptor |
Mark Harris | ... | digital set designer |
Rohan Harris | ... | portrait artist |
Steve Harris | ... | chargehand carpenter |
Mark Haydon | ... | carpenter |
Paul Hearn | ... | set dresser |
Kathy Heaser | ... | graphic artist |
David Hodges | ... | sculptor |
Sam Hollobon | ... | painter |
Prue Howard | ... | assistant set decorator |
Winslow M. Iwaki | ... | props |
Thomas Kingsley | ... | painter |
Sally Knight | ... | drapes |
Karl Koroscik | ... | dressing prop |
Eva Kuntz | ... | concept artist |
Gary Lambert | ... | rigger |
Samuel Leake | ... | draughtsman (as Sam Leake) |
Pete Lennox | ... | standby carpenter |
Gerald Linnane | ... | carpenter |
Adam Maher | ... | scenic painter |
John Maher | ... | construction manager |
Meike Maher | ... | construction coordinator |
Christopher Mansey | ... | carpenter |
Alicia Grace Martin | ... | assistant graphics designer |
Ossie Merchant | ... | dressing props |
Sonny Merchant | ... | stand-by props |
Graham Mitchell | ... | carpenter |
Joe Monks | ... | head scenic painter |
Will Newton | ... | standby art director: second unit |
Jorge Noguerales | ... | props buyer |
Eva Onsrud | ... | set decoration coordinator |
Wolfgang Osterholzer | ... | carpenter |
Anthony Owen | ... | carpenter |
Soren Bendt Aaboe Pedersen | ... | storyboard artist (as Soeren Bendt Pedersen) |
Sandra Phillips | ... | set dec draughts person |
Helen Player | ... | assistant buyer |
Mar Pozo Lara | ... | props p.a. |
Kathryn Pyle | ... | assistant set decorator: canaries unit |
Samantha Redwood | ... | art department assistant: UK pitch - uncredited |
Christian Short | ... | chargehand propman: prop maker |
Nick Slater | ... | carpenter |
Suzanna Smith | ... | set designer |
Mátyás Szakonyi | ... | greens chargehand |
Craig Tarry | ... | props |
Sophie Tarver | ... | props |
Fred Taylor | ... | rigger |
Ian Taylor | ... | scenic carpenter |
Rebecca Thomas | ... | set dec buyer: additional photography |
Leslie Tomkins | ... | production designer of additional photography |
Annie Toop | ... | drapes |
Jason Torbett | ... | chargehand standby propman |
Daniel Vincze | ... | work experience |
Stuart Walpole | ... | standby props: additional photography |
Jake Wells | ... | chargehand propman |
John Whitby | ... | construction buyer |
Ben Wilkinson | ... | property master |
Buddie Wilkinson | ... | standby props: second unit |
Harley Wilkinson | ... | set dresser |
Nicholas Williams | ... | prop painter |
Owen Tree Williams | ... | greensman |
Paul Williams | ... | carpenter |
Paul Williams | ... | carpenter |
Lotta Wolgers | ... | draughtsperson |
Jeff Woodbridge | ... | carpenter |
Lawrence Wright | ... | plasterer |
Iraide Álvarez | ... | construction coordinator: Spain |
Callum Davison | ... | greensman (uncredited) |
Steve Furneaux | ... | carpenter (uncredited) |
Antje Krug | ... | props (uncredited) |
Connor O'Hara | ... | drapes assistant (uncredited) |
Louise Pocock | ... | construction assistant (uncredited) |
Luca Scaroni | ... | carpenter (uncredited) |
Tony Vice | ... | plasterer (uncredited) |
Sound Department
Richard Addis | ... | a.d.r. recordist |
Mark Appleby | ... | adr mixer |
George Atkins | ... | adr recordist |
Steve Berezai | ... | adr recordist |
Sam Biggs | ... | adr recordist |
Jeremy Brown | ... | boom operator: splinter unit |
Chris Burdon | ... | re-recording mixer |
Stefan Busch | ... | sound editor |
Tony Crowe | ... | adr recordist |
Ismail Daif | ... | auro engineer |
Iwan de Kuijper | ... | auro-3d production supervisor |
Mark DeSimone | ... | adr mixer |
Simon Diggins | ... | adr mixer |
Iain Eyre | ... | adr editor / dialogue editor |
Joshua Fielstra | ... | sound design: trailer music |
Steve Finn | ... | boom operator |
Peter Gleaves | ... | adr mixer |
Ingmar Herrera | ... | re-recording mixer |
Simon Hill | ... | adr recordist |
Luke Hollingworth | ... | sound trainee |
Gareth John | ... | production sound mixer: additional photography |
Nick Kray | ... | adr mixer |
Frank Kruse | ... | supervising sound editor |
Sebastien Lacheray | ... | dialogue editor |
Gilbert Lake | ... | re-recording mixer |
David Levy | ... | adr recordist |
Steve Little | ... | adr editor / supervising dialogue editor |
Richard Lovell | ... | sound mix technician |
Michael Miller | ... | adr mixer |
Chris Munro | ... | production sound mixer |
Paul Munro | ... | sound mixer: second unit |
Beauxregard Neylen | ... | adr mixer (as Beauxregard Neylon) |
Bea O'Sullivan | ... | production sound mixer: second unit (as a different name) |
Harry Platford | ... | adr recordist |
Carsten Richter | ... | foley artist |
Joe Rushton | ... | assistant adr recordist |
Ric Schnupp | ... | adr recordist |
Helene Seidl | ... | sound editor |
Kuen-Il Song | ... | foley editor |
Markus Stemler | ... | sound designer |
Jason Stevens | ... | sound negative |
Paul Stula | ... | epk sound mixer |
Brian Tarlecki | ... | mix technician |
Michael Lee Taylor | ... | boom operator: second unit |
Oskar von Unge | ... | sound mix assistant |
Hanse Warns | ... | supervising foley editor / supervising mixer |
Andy Welker | ... | adr mixer |
Tim Wright | ... | sound mixer: behind the scenes |
Fabián Yanes | ... | sound assistant |
Tom Sedgwick | ... | sound assistant: second unit (uncredited) |
Special Effects by
David Jonathon Amos | ... | special robotics technician |
Kevin Steven Amos | ... | special robots technician |
Steven Timothy Amos | ... | special robotics technician |
Ben Broadbridge | ... | floor supervisor: additional photography |
Nathan Chidgey | ... | special effects technician |
Paul Clark | ... | special effects technician |
James Davis III | ... | special effects floor supervisor |
Michael Dawson | ... | special effects consultant |
Manex Efrem | ... | special effects floor supervisor |
Andy Fraser | ... | senior special effects technician |
Alice Gridley | ... | special effects trainee |
Barney Hayman | ... | special effects technician |
Paul Hodges | ... | special effects technician |
Dan Hogg | ... | stereo conversion production coordinator |
David Holt | ... | robomoco floor supervisor / special effects floor supervisor: second unit |
Karen Holt | ... | special effects coordinator |
Mark Holt | ... | special effects supervisor |
Hugo Winwood-Paine | ... | special effects trainee |
Ben James | ... | special effects technician |
Mike Kelt | ... | special effects supervisor: scenic props |
Peter Kersey | ... | senior special effects technician |
Ben Lovett | ... | special effects assistant |
Will Malkin | ... | senior special effects technician |
Jay Mallet | ... | motion base technician |
Jared Manley | ... | special effects technician |
Kyle May | ... | special effects technician |
Paul McGuinness | ... | special effects |
Dickon Mitchell | ... | robomoco supervisor / special effects workshop supervisor |
Steve Mosley | ... | senior special effects designer |
Aaron Parrott | ... | special effects assistant |
Emily Pooley | ... | special effects technician |
Alistair Poulter | ... | special effects |
Ronnie Rackley | ... | special effects technician |
Neil Reynolds | ... | special effects technician |
Marcus Richardson | ... | special effects |
Adam Sawatzki | ... | special effects technician |
Steve Scott | ... | special effects |
Angelo Staffiero | ... | special effects technician |
Anne Marie Walters | ... | senior special effects technician |
Joe White | ... | special effects technician |
Antoine Whyte | ... | special effects |
Hannah Wilson | ... | special effects technician |
David Woods | ... | senior special effects technician |
Billy Young | ... | special effects coordinator |
Fan Zhang | ... | special effects crew: double negative |
Visual Effects by
Eva Abramycheva | ... | senior visual effects coordinator: Scanline VFX |
Alicia Aguilera | ... | digital compositor |
Africa Aguirre Martín | ... | data managing: Double Negative |
Alper Aksit | ... | animator: Double Negative |
Jordan Alaeddine | ... | generalist: Scanline VFX |
Lee Alexander | ... | matchmove lead: Scanline VFX |
Maria Asim Ali | ... | stereoscopic compositer |
Daniel Lorenzo Alvarez | ... | animator: Scanline VFX |
Francisco Alvarez | ... | modeler: Scanline VFX |
Tony Ambles | ... | digital artist (as Juan Antonio Amblés) |
Purvez Amirali | ... | visual effects artist |
Jongjun An | ... | compositor: Scanline VFX / digital compositor |
Scott R. Anderson | ... | assistant colourist: Double Negative |
Valeria Andino | ... | stereo producer |
Syed Arafath Apsar | ... | roto/prep and matchmove department manager |
Mathieu Arseneault | ... | technology support: Rodeo FX |
Arunraj Asaithambi | ... | visual effects artist |
Okan Ataman | ... | compositor: Scanline VFX |
Ryan Atimoyoo | ... | visual effects |
David Aulds | ... | compositor |
James Austin | ... | visual effects artist |
Marc Austin | ... | visual effects artist: Double Negative |
Mark Anthony Austin | ... | previsualization artist: Third Floor (as Mark Austin) |
Daniel Avery | ... | stereo compositor: Gener8 |
Murat Ayasli | ... | compositor |
Emi Baba | ... | compositor: Scanline VFX / digital artist: Scanline VFX |
Rajesh Babu | ... | production manager |
Eric Bachtiar | ... | studio data assistant |
Al Bailey | ... | compositor: Scanline VFX |
Heath Baker | ... | compositor: Double Negative |
Michael John Baker | ... | roto/prep artist: Double Negative |
Michael Jeff Baldemoro | ... | prep artist: Double Negative |
Luke Ballard | ... | digital compositor |
Adrian Banton | ... | digital compositor |
Zeljko Barcan | ... | senior effects technical director: Double Negative |
Brandon Barney | ... | compositor |
Aaron Barr | ... | sr. generalist: Scanline VFX |
Peter Bartfay | ... | stereo generalist |
Craig Bates | ... | pipeline technical director: Double Negative |
Geoffrey Baumann | ... | plate supervisor: Scanline VFX (as Geoffrey E. Baumann) |
Joel Bautista | ... | compositor: Scanline VFX |
Loïc Beguel | ... | matchmove artist: RodeoFX |
Manoranjan Behera | ... | production coordinator: Prime Focus |
Alexis Belanger | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Lawrence Bennett | ... | pipeline td |
Prabir Bera | ... | lead stereoscopic compositor |
Rodrigo Bernardo | ... | systems engineering |
Romain Besnard | ... | fx td: Double Negative |
Khandu Bidkar | ... | visual effects supervisor |
Luke Bigley | ... | digital compositor |
Sabina Bihlmaier | ... | digital compositor |
Muhittin Bilginer | ... | senior visual effects technical director: Double Negative |
Jonathan Bird | ... | render wrangler: Scanline VFX / rendering td: Scanline VFX |
Brad Blackbourn | ... | previs supervisor |
Olivier Blanchet | ... | digital compositor: Rodeo FX / senior digital compositor |
Gabriel Blanco | ... | r&d engineer |
Vincent Blanco | ... | system administrator: Rodeo FX |
Derek Blume | ... | animator: Scanline VFX |
Robert Bock | ... | vfx director of photography: Rodeo FX |
Florin Boieriu | ... | senior compositing artist |
Ioan Boieriu | ... | senior effects technical director: Double Negative |
Loganathan Boopathy | ... | visual effects artist |
Jelmer Boskma | ... | vfx concept artist: Scanline VFX |
Marie-Philippe Boudreau | ... | production support: Rodeo FX |
Virginie Bourdin | ... | head of department: MPC |
Scott Bourne | ... | compositor |
Jason Bowers | ... | compositing supervisor |
Tatjana Bozinovski | ... | compositor: Scanline VFX |
James Braid | ... | technology: Double Negative |
Alex Branton | ... | pipeline td |
Ben Breckenridge | ... | stereoscopic supervisor |
Bill Bridges | ... | animator: Scanline VFX |
Jamie Briens | ... | pipeline technical director: Double Negative |
Mario Brioschi | ... | digital compositor |
Shawn Broes | ... | vfx editor: Scanline VFX / visual effects editor |
Seth Brower | ... | compositor: Encore Hollywood |
Colin P. Brown | ... | colourist (as Colin Brown) |
Eloi Brunelle | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Marc Brzezicki | ... | stereo supervisor: Prime Focus |
Matthew Bullock | ... | 3d modeller: scanlinevfx / modeler: Scanline VFX |
Derek Burgess | ... | visual effects editor |
Markus Burki | ... | visual effects artist: Double Negative |
Maria Busco | ... | effects technical director: Double Negative |
Serena Cacciato | ... | animator |
Andrew Cadey | ... | visual effects technical director |
Daniel Caffrey | ... | pipeline assistant technical director: Double Negative |
Moray Caldwell | ... | compositor: Double Negative |
Angus Cameron | ... | stereographer |
Matt Cameron | ... | assistant colourist |
Alex Cancado | ... | 2d supervisor: Luma Pictures (as Alexandre Cancado) |
Huseyin Caner | ... | cyber and lidar scanning supervisor / visual effects supervisor |
Max Cannella | ... | vfx production trainee - uncredited |
Luca Cantani | ... | animator: Double Negative |
Jacob Carlsson | ... | digital compositor |
Dan Carpenter | ... | lead stereo compositor: Gener8 |
Helen Carr | ... | digital compositor |
Owen Cartagena | ... | stereo compositor: Gener8 |
Remi Cauzid | ... | rigging artist |
Joe Censoplano | ... | digital compositor: Luma Pictures |
Fabio Cerrito | ... | effects technical director: Double Negative |
Christophe Chabot-Blanchet | ... | production support: Rodeo FX |
Anthony Chadwick | ... | visual effects artist |
Caroline Chai | ... | roto/prep |
Guillaume Champagne | ... | cg artist: Rodeo FX |
Cori Chan | ... | lighting td: Double Negative |
Po Yan Chan | ... | compositor |
Janice Chandra | ... | roto artist: Double Negative |
Chun-Ping Chao | ... | compositor: Scanline VFX / digital compositor |
Alexis Chapman | ... | roto/paint supervisor: Scanline VFX |
Kate Chappell | ... | I/O coordinator: Scanline VFX / data io/editorial: Scanline VFX |
Dan Charbit | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Tamar Chatterjee | ... | fx supervisor |
Abhishek Chaturvedi | ... | roto and paint artist: Double Negative |
Marco Checa Garcia | ... | compositor: Scanline VFX / senior compositor: Scanline VFX |
John Abraham Chempil | ... | paint/prep artist: Double Negative |
John Chen | ... | tracker/matchmover (uncredited) |
Ricky Cheung | ... | prep artist |
Janson Chew | ... | matchmove: double negative |
Tim Chou | ... | stereo supervisor |
Allan Peresh Christian | ... | visual effects coordinator |
Kenneth Chua | ... | matchmove artist: Double Negative |
Vincent Cirelli | ... | visual effects supervisor: Luma Pictures |
Erik Classen | ... | digital compositor |
Jessica Clifton | ... | matchmove artist: Scanline VFX |
Francis Clément | ... | roto artist: Rodeo FX |
Esme Coleman | ... | stereo generalist |
Samantha Combaluzier | ... | matte painter: Rodeo FX |
Robert Connor | ... | lighting technical director: Double Negative |
Josh Cooper | ... | animator |
Chad Cortvriendt | ... | stereoscopic producer |
Francesco Cosatti | ... | digital compositor: Double Negative |
William Cote | ... | visual effects production assistant: Rodeo FX |
Christopher Michael Coupe | ... | effects technical director: Double Negative |
David Crabtree | ... | matchmove supervisor |
Nick Crew | ... | compositing supervisor: Scanline VFX |
Jean-Michel Cristofaro | ... | roto artist: Rodeo FX |
Andreas Cronström | ... | compositor: Double Negative |
Ed Cross | ... | vxf editor: double negative |
Francois Croteau | ... | matte painter: Rodeo FX |
Thomas Crow | ... | compositor |
Robert Crowther | ... | render wrangler: Scanline VFX |
Jimmy Cruz | ... | roto/paint artist: Scanline VFX |
Sheri Cruz | ... | roto artist: Rodeo FX |
Marie-Cecile Dahan | ... | visual effects producer: Rodeo FX |
Dominic Daigle | ... | matte painter td: Rodeo FX |
Mikaël Damant-Sirois | ... | cg supervisor: Rodeo FX |
Michaela Danby | ... | digital compositor |
Jayson Davis | ... | compositor: Gener8 |
Carlos Patrick De Leon | ... | generalist: Scanline VFX / visual effects artist |
Christian Deiß | ... | pipeline td: Scanline VFX / pipeline technical director: Scanline VFX |
Jorge del Valle | ... | previs artist |
Ruy Delgado | ... | visual effects artist |
Rohan Desai | ... | global head stereo |
Sudheer Devadiga | ... | compositor |
Anouk Deveault-Moreau | ... | communications: Rodeo FX |
Valerio Di Napoli | ... | effects technical director: Double Negative |
Ivano di Natale | ... | roto paint artist / roto prep artist |
Sylvan Dieckmann | ... | research & development |
Menno Dijkstra | ... | fx technical director - sequence lead: Double Negative |
Aaron Dixon | ... | compositor: Scanline VFX |
Andreane Dodier-Villeneuve | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Komal Dogra | ... | visual effects artist |
Chad Dombrova | ... | Pipeline Supervisor: Luma Pictures |
James Dornoff | ... | associate producer: Scanline VFX / associate visual effects producer: Scanline VFX |
Keegen Douglas | ... | compositing lead: Scanline VFX (as Keegan Douglas) |
Xavier Doyon | ... | roto artist: Rodeo FX |
Christina Drahos | ... | compositor: Scanline VFX |
Bogdan Dubovyk | ... | generalist: Scanline VFX |
Julien Dubuisson | ... | pipeline engineer: Rodeo FX |
Maxime Ducharme | ... | matchmove artist |
François Dumoulin | ... | visual effects supervisor: Rodeo FX |
David Dunn | ... | senior compositor |
Richard Durant | ... | character modeller: double negative |
Edgar Díaz | ... | roto/paint: Scanline VFX |
Andrew Edmondson | ... | previs editor |
Javier Edo | ... | visual effects artist |
Kaley Edwards | ... | visual effects coordinator |
Richard Edwards | ... | production manager: Prime Focus World |
Chan Ee Jien | ... | visual effects coordinator: Double Negative |
Favian Ee | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Jennifer Elena | ... | production support: Rodeo FX |
Tosh Elliott | ... | senior creature modeller: Double Negative |
Michael Bruce Ellis | ... | main titles designer |
Jenn Epstein | ... | senior digital compositor: Double Negative |
Carolina Fabiani | ... | animator: Scanline VFX |
Finella Fan | ... | visual effects artist |
Shaikh Faruq | ... | digital compositor |
Paul Fedor | ... | concept artist: matte painter / matte painter: Scanline VFX |
Omar Fernandes | ... | generalist: Scanline VFX |
Juan Carlos Ferrá | ... | stereo compositor |
Yong Xian Foo | ... | matchmove artist: Double Negative |
Brian Fortune | ... | compositor / compositor: Scanline VFX |
Jérôme Foucout | ... | digital compositor: Rodeo FX |
David Fowler | ... | stereo producer |
Frederick Fowles | ... | rigger: Scanline VFX |
Elliot Francoeur | ... | production support: Rodeo FX |
Evan Fraser | ... | matchmove supervisor: Scanline VFX |
Skye Freeman | ... | generalist: Scanline VFX |
Alan Fregtman | ... | pipeline engineer: Rodeo FX |
Vincent Frei | ... | production support: Rodeo FX |
Laetitia Gabrielli | ... | texture & lighting artist |
Appasaheb Gade | ... | visual effects artist |
Carl Gagnon | ... | cg artist: Rodeo FX |
Megan Galbraith | ... | roto paint coordinator: Scanline VFX / visual effects production coordinator: Scanline VFX |
Sigurjón F. Gardarsson | ... | compositor: Scanline VFX / digital compositor |
Mohit Garg | ... | stereo element qc: Prime Focus |
Shobhit Garg | ... | stereo paint artist: Kaizen studio llp |
Edgar Garrido | ... | roto, paint, comp artist |
Manuel Gaudreau | ... | cg artist: Rodeo FX |
Ange-Marie Gendron | ... | visual effects production assistant: Rodeo FX |
Roberto Genito | ... | roto/paint artist: Luma Pictures |
Rino George | ... | compositor |
Daniel Georgiou | ... | lighting technical director: Double Negative |
Neil Ghaznavi | ... | compositor (as Safeer Ghaznavi) / compositor: Scanline VFX (as Neil Safeer Ghaznavi) |
Mathew Giampa | ... | compositor: Scanline VFX |
Francesco Giordana | ... | research & development: Double Negative |
Sam Girdler | ... | visual effects coordinator: DNEG |
David Glover | ... | view-d editor |
Julian Gnass | ... | compositing sequence supervisor |
Michelle Goh | ... | compositor: Double Negative |
Walter Goh | ... | animator: Double Negative / matchmove artist: Double Negative |
Harrison Goldstein | ... | visual effects line producer: Double Negative |
Marcus Goodwin | ... | digital production manager: Scanline VFX |
Mariana Gorbea | ... | modeler: Scanline VFX |
Lenny Gordon | ... | tracker: Luma Pictures |
Olivier Goulet | ... | matte painter td: Rodeo FX |
Luke Gray | ... | compositing technical director: Prime Focus |
Steve Griffith | ... | visual effects producer: Luma Pictures |
Vinod Gundre | ... | lead stereoscopic compositor |
Ashok Gunjal | ... | digital effects |
Anna Guseva | ... | visual effects coordinator |
Jennifer Gutierrez | ... | lighter/compositor: Luma Pictures |
Marie-Ève Gélinas | ... | paint artist: Rodeo FX |
Whitney Hagan | ... | digital production manager: Scanline VFX |
Shramana Haldar | ... | prep/paint artist |
Lindsay Hallett | ... | director of business relations: Luma Pictures |
Rob Hamilton | ... | paint/roto artist: Luma Pictures |
Raphael Hamm | ... | digital compositor: Double Negative |
Adam Hammond | ... | digital compositor: Double Negative |
Sam Hanover | ... | post-visualization artist: Double Negative |
Pete Hanson | ... | studio manager: Double Negative |
Ryu Harada | ... | lighting |
Ashlyn Hardie | ... | vfx coordinator: Scanline VFX / visual effects coordinator: Scanline VFX |
Jeremy Hardin | ... | sequence supervisor: Double Negative |
Jeff Harkness | ... | pipeline td: Scanline VFX |
Bruce Harris | ... | visual effects artist |
Rick Harris | ... | cyber and lidar tech |
Claire Harrison | ... | effects technical director: Double Negative |
John R. Hazzard | ... | pipeline technical director: Luma Pictures |
Ewoud Heidanus | ... | digital compositor: Double Negative |
Kieron Helsdon | ... | cg supervisor |
Claas Henke | ... | art director: Scanline VFX |
Marla Neto Henshaw | ... | business relations associate: Luma Pictures (as Marla Neto) |
Marco Hermida | ... | roto & paint artist: Scanline VFX / roto/paint artist: Scanline VFX |
Christopher Hiess | ... | fx td: Double Negative |
Shweta Hirani | ... | roto artist: Rodeo FX |
Bryan Hirota | ... | visual effects supervisor: Scanline VFX |
Maung Maung Hla Win | ... | lighting technical director |
Tom Hocking | ... | digital effects artist: at Dneg |
Melvin Hong | ... | rotopaint artist |
Sam Horgan | ... | assistant colourist: Double Negative |
Yuka Hosomi | ... | digital compositor |
Brian Howald | ... | compositing lead: Scanline VFX |
Jeffrey John Howard | ... | visual effects coordinator: Scanline VFX |
Josiah Holmes Howison | ... | senior compositor: ScanlineVFX |
Pete Howlett | ... | digital compositor |
Nicola Hoyle | ... | cg supervisor |
Cosmin Hrincu | ... | model & texture artist: luma pictures |
Chung-Yin Hsieh | ... | bg plate prep: Scanline VFX / roto/paint artist: Scanline VFX |
Eric Huang | ... | animator: Scanline VFX |
Michael Hubbard | ... | pipeline td: Scanline VFX |
Melissa Huerta | ... | roto/paint: Scanline VFX |
Catherine Hughes | ... | lead digital coordinator: Luma Pictures |
Nathan Hughes | ... | senior matte painter |
Wendy Hulbert | ... | data i/o coordinator: Scanline VFX |
Kailas Huljute | ... | paint |
János Hunyadi | ... | modeler: Scanline VFX |
Ethan Hwang | ... | flowline td: Scanline VFX |
Andras Ikladi | ... | senior effects td |
Lia Ioanniti | ... | compositor: Scanline VFX |
Muhammad Hidayat Bin Isnin | ... | roto artist: double negative |
Sébastien Jacob | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Hetal Jain | ... | vfx executive producer: BOT VFX |
Neh Jaiswal | ... | visual effects line producer |
Stephen James | ... | senior compositor: Double Negative |
Crystal Jarvis | ... | modeler: Scanline VFX |
Jean-Sebastien Jasenovic | ... | system administrator: Rodeo FX |
Viv Jim | ... | compositor: Scanline VFX / digital compositor: Scanline VFX |
Jorge Jimenez | ... | i/o coordinator: Gener8 (as Jorge Miguel Jimenez Quintanilla) |
Michael Jimenez | ... | compositor: Gener8 |
Jody Johnson | ... | visual effects supervisor |
Kristin Johnson | ... | digital matte painter / matte painter: Rodeo FX |
Sheena Johnson | ... | vfx associate producer: Scanline VFX |
Scott Joseph | ... | jr. compositor: Scanline VFX / roto/paint artist |
Luc Julien | ... | senior digital compositor: Double Negative |
Mark Julien | ... | compositor: Scanline VFX / digital compositor: Scanline VFX |
Mark Justison | ... | compositor |
Yuvaraj K | ... | visual effects artist |
Ricky Kang | ... | lighting: Scanline VFX |
Phani Raja Kasturi | ... | stereo compositor |
John Kay | ... | animator: Double Negative |
Abbie Kennedy | ... | matchmove artist (as Abbie Smith) |
Daniel Kepler | ... | technical coordinator: Luma Pictures |
Dulshan Keragala | ... | modeler: luma pictures |
Alex Khan | ... | digital compositor: Luma Pictures |
Cindy Khoo | ... | digital production manager: Scanline VFX |
Eunice Khoo | ... | visual effects coordinator (as Khoo Eunice) |
Anne Kim | ... | compositor: Scanline VFX |
Dave Kim | ... | visual effects coordinator |
Jeff Kim | ... | roto/paint supervisor: Scanline VFX |
Jiwoon Kim | ... | lead compositor: Scanline VFX |
Sunny Hj Kim | ... | roto/paint artist: Scanline VFX |
Chris King | ... | visual effects artist |
Quintin King | ... | pipeline td: Scanline VFX |
David Kirchner | ... | effects td: Double Negative |
Gábor Kiss | ... | animator: Double Negative |
Jennifer Kitching | ... | previs artist |
Joel Kittle | ... | modeling supervisor: Scanline VFX |
Julien Klein | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Dan Knight | ... | compositor: Scanline VFX / senior compositor: Scanline VFX, Vancouver |
Kelvin Ko | ... | sr. systems admin: Scanline VFX |
Kevin Kohri | ... | animator: Scanline VFX |
Jayzica Kong | ... | senior prep artist: Double Negative Singapore (as Jessica Kong) |
Elicia Koo | ... | paint artist |
Valdone Koronczi | ... | visual effects coordinator |
Jessica Koubi | ... | pipeline td: Scanline VFX / pipeline/rigging td: scanlineVFX |
Norman Krüsmann | ... | digital effects artist: Scanline VFX / effects technical director: Scanline VFX |
Satbir Singh Kukreja | ... | roto/paint artist: Scanline VFX |
Sumukh Sharadchandra Kulkarni | ... | element qc |
Rajnish Kumar | ... | visual effects artist |
Wanda Kwok | ... | roto/paint: Scanline VFX |
Jonathan Laborde | ... | cg artist: Rodeo FX |
Joshua LaCross | ... | compositor / compositor: Scanline VFX |
Nancy Lamontagne | ... | visual effects coordinator: Rodeo FX |
Helen Langley | ... | matchmove artist: Double Negative (as Helen Streeter) |
Isabelle Langlois | ... | head of production: Rodeo FX |
Eric Larivee | ... | roto artist: Rodeo FX |
Martin Larrivée | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Choon Ming Lau | ... | lead matchmove artist: Double Negative |
Asier Hernaez Lavina | ... | matte painter: Scanline VFX (as Asier Hernaez) / visual effects artist (as Asier Lavina) |
Matthew Leach | ... | r&d |
Florent Lebrun | ... | matte painter: Rodeo FX |
Christine Leclerc | ... | cg artist: Rodeo FX |
Daniel Lee | ... | compositor: Scanline VFX / senior compositor |
Jooyong Lee | ... | compositor: Scanline VFX / senior compositor: Scanline VFX |
Key Hyung Lee | ... | visual effects technical director: double negative |
Woohyuck Eric Lee | ... | modeler: Scanline VFX |
Lukas Lepicovsky | ... | cg supervisor: Scanline VFX |
Leslie Lerman | ... | visual effects producer |
Luke Letkey | ... | 2d sequence supervisor: double negative |
Dean Lewis | ... | view-d editor |
Frederik Lillelund | ... | lighting technical director: Double Negative |
Ryan Sunghun Lim | ... | modeler: Scanline VFX |
Jacys Cheng-Yu Lin | ... | cloth fx lead / lead fx td: Scanline VFX |
Kew Lin | ... | roto artist: Double Negative |
Pierson Lippard | ... | lighting technical director: Double Negative |
Shenyan Liu | ... | vfx editor: Gener8 |
Manuel Llamas | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Christine Lo | ... | compositor: Scanline VFX |
James Long | ... | senior stereo coordinator |
Juan David Lopez | ... | compositor: Scanline VFX / digital compositor |
Charlotte Loughnane | ... | visual effects producer: Double Negative |
Boon Hean Low | ... | r&d engineer |
Leah Low | ... | texture/look development artist |
Daniel Lowenberg | ... | matchmover: Rodeo FX |
Valerie Loyer | ... | cg artist: Rodeo FX |
Bret Lu | ... | technical director |
Robyn Luckham | ... | Animation Supervisor: DNEG |
Demis Lyall-Wilson | ... | digital compositor: Double Negative |
Michal Maciejewski | ... | flowline td: Scanline VFX |
Maura MacNamara | ... | data coordinator: Gener8 (as Bradley Millford) |
Andrew Maddison | ... | visual effects artist |
Garry Maddison | ... | grading supervisor: Double Negative |
Sapna Madne | ... | visual effects supervisor |
Jessica Madsen | ... | visual effects artist: Luma Pictures |
Keywan Mahintorabi | ... | compositor: Scanline VFX / digital compositor |
Akash Mangavkar | ... | visual effects production manager |
Joe Mangione | ... | senior lighting td: Scanline VFX |
Tim Marinov | ... | visual effects artist |
Anthony Mariya | ... | lead stereoscopic compositor: Prime Focus |
Lilly Heart Marriott | ... | fx artist (as Terry Marriott) |
Olivier Martin | ... | vfx art director: Rodeo FX |
Will Martindale | ... | digital compositor: Double Negative |
Aldo Martinez Calzadilla | ... | modeler: Scanline VFX |
Francisco Martinez | ... | lighting and compositing artist: Luma Pictures |
Rob Mason | ... | system administrator: Rodeo FX |
Marc Massicotte | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Christoph Matthiesen | ... | visual effects artist: double negative |
Adam May | ... | Vision3 Producer |
Jack McAllan | ... | roto/paint artist / roto/paint: Scanline VFX |
Brian McCann | ... | compositor: gener8 |
Brody McIlveen | ... | matchmove artist: Scanline VFX |
Chris McIlveen | ... | matchmove artist: Scanline VFX |
David McKay | ... | matchmover: Rodeo FX |
John McLaren | ... | compositor: Double Negative |
Crisanta Melendez | ... | visual effects coordinator: Luma Pictures |
Alex Melville | ... | body track artist (as Alexander Melville) |
Joel Román Mendías | ... | executive producer: Scanline VFX |
Lewis Menga | ... | senior stereoscopic editor: Prime Focus |
Szabolcs Menyhei | ... | texture artist: matte painter: Double Negative (as Saby Menyhei) |
Simon Mercier | ... | matte painter td: Rodeo FX / matte painting technical director: Rodeo FX |
Jonah Michaud | ... | pipeline td: Scanline VFX |
Ivan Mickovic | ... | pipeline production manager |
Luca Mignardi | ... | digital compositor: Double Negative |
Lex Millena | ... | stereo compositor: Gener8 |
Christopher Miller | ... | lighting and compositing artist: Luma Pictures |
Michael Miller | ... | modeler: Scanline VFX / sr. modeler: Scanline VFX |
Scott Miller | ... | studio manager: Scanline VFX |
Nicolas Millot | ... | roto artist: Double Negative |
Jackie Mills | ... | roto paint lead / roto/paint lead: Scanline VFX |
Vladimir Minguillo | ... | character modeler: Double Negative |
Eric A. Mitchell | ... | compositor: stereoscopic: Gener8 |
Jonathan Mitchell | ... | sr. fx td: Scanline VFX |
Justin Mitchell | ... | senior fx artist: Scanline VFX |
Nafisah Mohamed | ... | animator: Double Negative |
Vikram Mohan | ... | animator: Double Negative |
Paul Molodowitch | ... | lead pipeline technical director: Luma Pictures |
Oliver Money | ... | visual effects producer |
Sébastien Moreau | ... | visual effects executive producer: Rodeo FX |
Christian Morin | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Emmanuelle Morin | ... | roto artist: Rodeo FX |
Glenn Morris | ... | roto/paint supervisor |
Jonathan Moulin | ... | lighting td: Double Negative |
David Antonin Mucci | ... | lead digital artist |
Harry Mukhopadhyay | ... | dfx supervisor: Scanline VFX |
Chris Mulcaster | ... | sr. generalist: Scanline VFX / visual effects artist |
Tim Mulvihill | ... | vfx editor: Scanline VFX / visual effects editor |
Masakazu Murakami | ... | flowline td: Scanline VFX |
Devan Mussato | ... | senior rigger: Scanline VFX |
Alexandre Ménard | ... | cg artist: Rodeo FX |
Bavindra Nama | ... | paint artist: prime focus |
Arjun Namdeo | ... | pipeline technical director |
Shoban Narayanan | ... | compositor: Scanline VFX / digital compositor |
Pilar Narvaez | ... | stereo senior coordinator - Prime Focus World |
Amit Narwani | ... | matchmove artist: Double Negative |
Deepak Nayak | ... | junior pipeline td: Prime Focus |
Anton Nazareth | ... | effects technical director |
Malcolm Neailey | ... | lighting td: Double Negative |
Devesh Neema | ... | depth compositor: Team lead Trainer |
Jeremy Nelligan | ... | compositing supervisor: Scanline VFX |
Avadhut Nerurkar | ... | render wrangler/ render support: 3D Stereoscopic Conversion |
Matthew Ness | ... | visual effects production assistant |
Thomas Newbury | ... | model & texture artist: luma pictures |
Gregory Ng | ... | compositing artist: Luma Pictures |
Jason P. Nguyen | ... | compositor: Scanline VFX / senior compositor: Scanline VFX (as Jason Nguyen) |
Habib Niazi | ... | previs artist: double negative |
Valérie Nicol | ... | production support: Rodeo FX |
Lukas Niemczyk | ... | visual effects artist |
Prin Nimmannitya | ... | digital artist: Luma Pictures |
Chuang Niu | ... | visual effects artist (as Tron Niu) |
Tom Nixon | ... | visual effects artist: Double Negative |
James P. Noon | ... | tracking |
Aaron Noordally | ... | roto/prep artist |
Kevin Norris | ... | senior paint artist: Double Negative |
Matthew Novak | ... | generalist: Scanline VFX / visual effects: Scanline VFX |
Barry O'Brien | ... | stereoscopic supervisor |
Jim O'Hagan | ... | digital compositor: Double Negative |
Yvonne Oh | ... | prep artist: double negative |
Artemis Oikonomopoulou | ... | 3d sequence supervisor: Double Negative |
Sami Oms | ... | stereo compositor |
Bartek Opatowiecki | ... | pipeline td: Scanline VFX / pipeline technical director (as Bartosz Opatowiecki) |
Alban Orlhiac | ... | senior digital effects artist: double negative |
Julie Orosz | ... | vfx producer: Scanline VFX |
Francisco Palomares Pozas | ... | senior compositor |
Alexandra Papavramides | ... | senior digital compositor |
Stéphane Paradis | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Chris Parks | ... | stereo supervisor |
Ellis Parry | ... | matchmove artist: Double Negative |
Nikul Patel | ... | vfx lidar supervisor |
Anuj Patil | ... | senior compositor: Scanline VFX |
Daniel Paulsson | ... | cg supervisor: Double Negative |
Goran Pavles | ... | lead fx td: Scanline VFX |
Anna-Marie Payne | ... | matchmove artist |
Dan Pearce | ... | digital compositor |
Gareth Pearce | ... | stereo coordinator |
Robert D. Pearson | ... | fx technical director - sequence lead: Double Negative |
Tom Pegg | ... | compositor: Double Negative |
Laurie Pellard | ... | visual effects |
Brian Peluso | ... | compositor: Scanline VFX / digital compositor |
Chris Pember | ... | generalist: Scanline VFX / senior generalist |
Philip Pendlebury | ... | studio: double negative |
Michael Perdew | ... | digital production manager: Luma Pictures |
Angelica Perez | ... | digital compositor |
Alex Perlstrom | ... | systems administrator: Scanline VFX |
Eric Petey | ... | animation supervisor: Scanline VFX |
Chris Phillips | ... | sr. fx td: Scanline VFX |
Tananuch Phosri | ... | roto/paint artist: Scanline VFX (uncredited) |
Raphael A. Pimentel | ... | animation supervisor |
Fred Place | ... | compositor |
George Plakides | ... | visual effects artist |
Melvin Polayah | ... | layout lead: Scanline VFX |
Ipyana Ponder | ... | compositor |
Travis Porter | ... | digital compositor |
Michael Porterfield | ... | compositor: Scanline VFX |
Hannes Poser | ... | lighting lead: Scanline VFX |
Andy Potter | ... | generalist td |
Etienne Poulin St-Laurent | ... | lead matchmover: Rodeo FX |
Guillaume Poulin | ... | vfx editor: Rodeo FX |
Éric Pouliot | ... | technology support: Rodeo FX |
Lucas Pozzey | ... | lighter/compositor: Luma Pictures |
Ashutosh Prajapati | ... | visual effects artist |
Mathew Praveen | ... | lighting td: Scanline VFX / visual effects artist |
Singarajan Praveen | ... | roto and paint artist: Singarajan Studios |
Chris Preston-Barnes | ... | stereo production coordinator |
Richard Pring | ... | head of editorial: prime focus |
Ivan Prvulj | ... | fx td: Scanline VFX |
Xinyi Puah | ... | visual effects editor: Double Negative |
Simon-Pierre Puech | ... | digital compositor |
Maickel Quinet | ... | digital compositor: Double Negative |
Ricardo Quintero | ... | compositor: Scanline VFX |
Amit Raj | ... | roto artist |
Chandraji Tharanga Rajakaruna | ... | stereo conversion supervisor |
Ranjith | ... | prep/paint artist |
Sambasiva Rapeti | ... | digital artist: Symbiosys Technologies |
Daniel Rauchwerger | ... | compositor: Double Negative |
Saurabh Raut | ... | visual effects artist |
Robert Reategui | ... | stereo compositor |
Tamara Savia Rebello | ... | production coordinator: Prime Focus |
Richard R. Reed | ... | digital compositor |
Jonathan Reilly | ... | creature character modeller |
Shinichi Rembutsu | ... | generalist: Scanline VFX |
Steven Riccio | ... | roto artist: Rodeo FX |
Daniel Riddle | ... | modeler & texture artist: luma pictures |
Dominic Ridley | ... | data wrangler |
Pasquale Riefoli | ... | effects technical director: Double Negative |
Nicolas Rigaud | ... | digital compositor: Double Negative |
Pascal Rigaud | ... | visual effects editor: Rodeo FX |
Saysana Rintharamy | ... | fx td: Scanline VFX |
Chris Ritvo | ... | visual effects artist |
Marianne Roberge | ... | roto artist: Rodeo FX |
Bernardo Rodriguez | ... | vfx editor: Scanline VFX |
Antonio Rodríguez Díaz | ... | digital compositor |
Arron Roebuck | ... | vfx on set data |
Dale Rostron | ... | pre-visual artist: Double Negative |
Caroline Rowlands | ... | vfx editor: Double Negative |
Rajat Roy | ... | global technical supervisor |
Nathan Rusch | ... | pipeline technical director: Luma Pictures |
Sara Khangaroot Rust | ... | visual effects line producer (as Sara Khangaroot) |
Johannes Saam | ... | fx td: Scanline VFX |
Diganta Saha | ... | systems administrator: Scanline VFX |
Shawn Sahara | ... | roto & paint artist: Luma Pictures |
Juan Salazar | ... | compositor: Scanline VFX |
Kenneth Sales | ... | compositor / compositor: Scanline VFX |
Bhushan Salgaonkar | ... | lead digital paint artist: Gener8 |
Christian Edgar Salvador | ... | roto/paint artist: luma pictures |
Kevin San | ... | pre-vis artist |
Lui Sanchez-Fontillas | ... | roto artist: Double Negative |
Sabin Sasidharan | ... | lead stereo compositor |
Samuel Saxon | ... | visual effects artist |
Benjamin Scabell | ... | digital compositor: Double Negative |
David Schnee | ... | digital compositor: Double Negative |
Marc Schoenbeck | ... | roto/paint artist: Luma Pictures (as Marc Schönbeck) |
Ron Schrems | ... | modeler: Scanline VFX |
Paul Scott | ... | compositor |
Amanda Seah | ... | matchmove artist: Double Negative |
Robert Seaton | ... | visual effects artist |
László Sebõ | ... | pipeline supervisor: Scanline VFX / td supervisor: Scanline VFX |
Enrico Selmi | ... | effects technical director: Double Negative |
Miguel Perez Senent | ... | effects technical director: Double Negative |
Beth Senn | ... | digital coordinator: Luma Pictures |
Jaeil Seo | ... | matte painter: Scanline VFX |
David Serrano | ... | compositor: Gener8 |
Martin Seu | ... | visual effects artist |
David Sewell | ... | 2D Sequence lead |
See Shae Lyn | ... | clean-up artist |
Virendra Kumar Shah | ... | visual effects artist |
Shareef Shanawany | ... | flowline td: Scanline VFX |
Prateek Sharma | ... | team lead |
Minjeong Shin | ... | modeler: Scanline VFX |
Payam Shohadai | ... | executive visual effects supervisor: Luma Pictures |
Dominic Sidoli | ... | visual effects executive producer: Double Negative |
Jia Yi Siew | ... | roto artist: Double Negative |
Dorota Sikorska | ... | senior rigging technical director |
Joey Sila | ... | lighting and compositing artist: Luma Pictures |
Marcela A. Silva | ... | compositor / compositor: Scanline VFX |
Jared Simeth | ... | associate vfx supervisor: Luma Pictures |
Andrew Simmonds | ... | senior compositor |
Wayne Simmons | ... | animator: Double Negative |
Nitin Singh | ... | stereo line producer: prime focus |
Thanapoom Siripopungul | ... | character technical director supervisor: Luma Pictures |
Sally Slade | ... | pipeline td: Scanline VFX |
Anton Smit | ... | visual effects artist: Double Negative |
Courteney Smith | ... | visual effects production assistant |
Dane Allan Smith | ... | visual effects producer: Daneiam |
Donna Smith | ... | visual effects coordinator: Double Negative |
Jessica Clare Smith | ... | digital compositor |
Jordan Soles | ... | visual effects executive producer: Rodeo FX |
Jean-Clement Soret | ... | digital colourist |
Bernardo Andrea Spadafora | ... | lighting and compositing artist: Luma Pictures |
Eliot Speed | ... | visual effects artist |
Srikrishna | ... | production coordinator: BOT vfx |
Jim Steel | ... | senior digital compositor: Double Negative |
G. Allen Stewart | ... | stereo compositor |
Nigel Stone | ... | director of photography: vfx elements unit |
David Stopford | ... | flowline td: Scanline VFX |
Sean Stranks | ... | visual effects supervisor: Double Negative |
Mary Stroumpouli | ... | digital compositor: Double Negative |
Errol Stussi | ... | i/o coordinator: visual effects |
Jim Su | ... | rigging supervisor: Scanline VFX / rigging supervisor: Scanline Vfx |
Michael Sullivan | ... | technical coordinator: Luma Pictures |
Jenna Sunde | ... | stereoscopic compositor |
Suneel.Sahu | ... | visual effects producer |
Richard Sutherland | ... | cg supervisor: Luma Pictures |
Steven Swanson | ... | visual effects supervising producer: Luma Pictures |
Nicholas Symons | ... | animator: Nick Symons |
Katie-Louise Talbot | ... | visual effects artist |
Bee Jin Tan | ... | compositor: Scanline VFX |
Neil Russell Tan | ... | roto/paint artist: Scanline VFX |
Makoto Tanaka | ... | lighting and rendering supervisor: Double Negative |
Adam Tate | ... | vfx coordinator: Scanline VFX |
Chris Tay | ... | prep artist: Double Negative |
Rajasri Reddy Thalla | ... | paint and clean up artist |
Julie Therrien | ... | roto artist: Rodeo FX |
Olivier Thibaut | ... | research and development: Double Negative |
Matthew Tinsley | ... | post viz artist |
Rohan Tirkey | ... | stereoscopic supervisor: Prime Focus World India |
Shermaine Toh | ... | prep artist: Double Negative VFX |
Marie Tollec | ... | effects artist: Double Negative |
Kar Hung Tom | ... | system administrator: Rodeo FX |
Cara Tompkins | ... | roto/paint: Scanline VFX |
Alan Tormey | ... | senior stereo artist |
Attila Torok | ... | fx td |
Viviana Torrellas | ... | matchmove artist |
Fernando Tortosa | ... | research & development: Double Negative |
Carine Touraille | ... | pipeline engineer: Rodeo FX |
Samantha Townend | ... | visual effects production manager |
Cedric Tremblay | ... | roto artist: Rodeo FX |
Ankit Tripathi | ... | stereo roto/paint artist |
Ryan Trippensee | ... | compositing supervisor: Luma Pictures |
Stefano Trivelli | ... | compositor: Scanline VFX |
Oleg Troy | ... | senior lighting technical director |
Greg Tsadilas | ... | lighting lead: Scanline VFX |
Tzung-Da Tsai | ... | cg programmer / pipeline td: Scanline VFX |
Phil Tunnicliffe | ... | pipeline technical director |
Chris Ung | ... | lead effects artist: Double Negative |
Shraddha Uppu | ... | roto artist: double negative |
Arturs Vaitilavics | ... | stereoscopic compositor |
Felix Vallieres | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Jan van de Laar | ... | compositor |
Nick van Diem | ... | rigging td: Double Negative |
Mohit Varde | ... | stereo generalist: Prime Focus |
Sherin Varghese | ... | compositing supervisor |
Jean Frédéric Veilleux | ... | compositor: Rodeo FX |
Mark Velazquez | ... | digital compositor |
Jean-Philippe Voyer | ... | cg artist: Rodeo FX |
Ed Walters | ... | roto paint artist: Scanline VFX / roto/paint artist: Scanline VFX |
Zhi Wan | ... | matte painter td: Rodeo FX |
Daniel Warom | ... | crowd supervisor: Scanline VFX / motion capture supervisor: Scanline VFX |
Bastian Wartenberg | ... | senior visual effects artist: Scanline VFX |
James Waterson | ... | digital compositor: Luma Pictures |
Logan B. Watkins | ... | roto/paint: Scanline VFX |
Martin Toby Watson | ... | matchmove artist: Scanline VFX |
Hazel Weatherall | ... | 3d scanning digital artist |
Jonathan Webb | ... | visual effects artist |
Derek Weil | ... | digital coordinator: Luma Pictures |
Peter Welton | ... | paint artist: Double Negative |
Daniel Wennerholm | ... | roto/paint artist: Scanline VFX |
Mattias Wernér | ... | visual effects artist |
Blair Werschler | ... | generalist: Scanline VFX / visual effects artist |
Nicole A. West | ... | effects technical director |
Brittany Wetzel | ... | stereo compositor |
George Wharton | ... | digital compositor: Rodeo FX |
Amielia Williams | ... | previs line producer: Double Negative |
Simon J. Williams | ... | assistant visual effects editor: double negative |
Sally Wilson | ... | lighting artist: Double Negative |
Sauyan Wong | ... | data i/o manger |
Doug Wright | ... | compositor: Scanline VFX |
Garrett Wycoff | ... | roto and paint: luma pictures |
Xye | ... | tracking |
Tuba Yalcin | ... | effects technical director: Scanline VFX / flowline td: Scanline VFX |
Howard Yan | ... | accountant: ScanlineVFX |
Cheng Yang | ... | matchmove artist: Double Negative |
Phil Young | ... | senior texture artist: Double Negative |
Anton Yri | ... | 2D supervisor: double negative |
Alon Zaslavsky | ... | rigger: Scanline VFX / visual effects artist: Scanline VFX |
Zachariah Zaubi | ... | compositor: Scanline VFX |
Jahan Zeb | ... | i/o coordinator: Prime Focus |
Lye Zechari | ... | matchmove artist: Double Negative |
Khaled Zeidan | ... | compositor: Scanline VFX |
Fan Zhang | ... | effects technical director: Double Negative (as Fan Zhang Noodles) |
Loic Zimmermann | ... | design supervisor: luma pictures |
Ian Abbott | ... | technology: Double Negative (uncredited) |
Ruben Gerardo Alfaro Moreno | ... | visual effects (uncredited) |
Daniel Baker | ... | technology: Double Negative (uncredited) |
Sreyans Bardia | ... | visual effects head of production: BOTVFX (uncredited) |
Linda Barsotti | ... | visual effects coordinator (uncredited) |
Matthew Bristowe | ... | head of production: Prime Focus World (uncredited) |
Ashwini Dey | ... | stereo paint artist (uncredited) |
Dan Dolan | ... | vfx pulls (uncredited) |
Rafael Echegaray | ... | stereo compositor (uncredited) |
Rahul Kumar Gupta | ... | roto artist (uncredited) |
Geoffrey Harlos | ... | stereo compositor (uncredited) |
Hetal Jain | ... | visual effects producer: BOTVFX (uncredited) |
JoAnna Johnson | ... | digital compositor (uncredited) |
Michelle Kuginis | ... | uncredited |
Chiaki Matsubayashi | ... | visual effects (uncredited) |
Milos Milosevic | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
Prakash Pathak | ... | visual effects production assistant (uncredited) |
Padiyachi Premraj | ... | roto artist (uncredited) |
Bandhavit Puangpikul | ... | tracking (uncredited) |
Radhakrishnan | ... | prep artist: BOT VFX (uncredited) |
Anand Ramesh | ... | rotoscoping artist (uncredited) |
Bhanu Pratap Rathore | ... | team lead (uncredited) |
Vijayakumar S | ... | roto artist (uncredited) |
Chris B. Schnitzer | ... | director of visual effects (uncredited) |
Krishnam Sharma | ... | stereo paint/prep artist (uncredited) |
Kunal Madan Shirsate | ... | digital compositor (uncredited) |
Peter Sumner | ... | research and development: Double Negative (uncredited) |
Joseph Towe | ... | digital artist (uncredited) |
Vanessa Velasquez | ... | technology: Double Negative (uncredited) |
Jon Warne | ... | visual effects coordinator (uncredited) |
Kross Wong | ... | roto artist: Double Negative (uncredited) |
Conrad Wood | ... | r&d, technology, studio, editorial & production support: Double Negative (uncredited) |
Stunts
Karanja Augostos | ... | stunt performer (as Karanja Yorke) |
James Cox | ... | stunt performer |
Matt Da Silva | ... | stunt performer |
Nicholas Daines | ... | stunt performer |
Kelly Dent | ... | stunt performer (as Kelly J. Dent) |
Levan Doran | ... | stunt double: Owen Coffin / stunt performer |
David Fisher | ... | stunt performer |
Aldonio Danny Freitas | ... | stunt performer (as Aldonio Freitas) |
Clare Glass | ... | stunt department coordinator |
Bobby Holland Hanton | ... | stunt double chris hemsworth / stunt performer |
Dee Harrop | ... | stunt performer |
Elliot Hawkes | ... | stunt performer |
Eunice Huthart | ... | stunt coordinator |
Ian Kay | ... | stunt performer |
Tolga Kenan | ... | stunt performer |
Sarah Lochlan | ... | stunt performer |
Marc Mailley | ... | assistant stunt coordinator |
Daniel F. Malone | ... | stunt coordinator |
Ian McIntyre | ... | stunt performer |
Darragh Mortell | ... | stunt performer |
Rob Pavey | ... | stunt performer (as Robert Pavey) |
Ian Pead | ... | stunt performer |
Martin Pemberton | ... | stunt performer |
Laurent Plancel | ... | stunt performer |
Charles Ramsay | ... | stunt performer |
Marcus Shakesheff | ... | stunt performer |
Mark Slaughter | ... | stunt performer |
Jonny Stockwell | ... | stunt performer |
Ryan Stuart | ... | stunt performer |
Pablo Verdejo | ... | stunt performer |
Stephen Walsh | ... | stunt performer |
Grant Wiesinger | ... | stunt rigger |
Lewis Young | ... | stunt performer |
Karanja Augostos | ... | stunt double (uncredited) |
Marvin Campbell | ... | stunt performer (uncredited) |
James Cox | ... | stunt double: Victor Esteban Sole (uncredited) |
Simon Cullen | ... | stunt rigger (uncredited) |
Nicholas Daines | ... | stunt double: Cillian Murphy (uncredited) |
Bobby Holland Hanton | ... | stunt double: Chris Hemsworth (uncredited) |
Paul Harford | ... | stunt rigger (uncredited) |
Elliot Hawkes | ... | stunt double: Jordi Molla (uncredited) |
Rob Pavey | ... | stunt double: nick tabone (uncredited) |
Ian Pead | ... | stunt double: Paul Anderson (uncredited) |
Laurent Plancel | ... | stunt double: Gary Beadle (uncredited) / stunt double: Osy Ikhile (uncredited) |
Kierron Quest | ... | stunt performer (uncredited) |
Mark Slaughter | ... | stunt double: Benjamin Walker (uncredited) |
Pablo Verdejo | ... | stunt double (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Barry Aldridge | ... | electrical rigger |
George Ambrose | ... | standby rigger (as George Keightley Ambrose) |
Dave Armstrong | ... | crane grip: second unit (as David Armstrong) |
Telfer Barnes | ... | first assistant camera |
Charlie Bell | ... | lighting technician |
David Bird | ... | second assistant camera |
Tom Bray | ... | video assist: dailies |
Dave Brennan | ... | bestboy / gaffer: second unit |
Bobby Brown | ... | electrician |
Fred Brown | ... | lighting supervisor |
Dan Carling | ... | digital imaging technician |
Mike Carling | ... | dop vfx unit: Phoenix Unit |
Lawrence Carter | ... | standby rigger |
Barney Coates | ... | central loader: second unit |
Adam Coles | ... | first assistant camera |
Charley Cox | ... | electrician |
Ash Daniyan | ... | digital imaging technician |
Sean Dommet | ... | crane technician |
David Draper | ... | grip |
Simon Dunn | ... | camera trainee dailies |
Brandon Evans | ... | gaffer: second unit |
Simon Finney | ... | camera operator: "c" camera |
Brett Flemming | ... | grip trainee |
John Flemming | ... | key grip: second unit |
Alec Garner | ... | digital lab technician: Canary Islands |
Micheal Gentry | ... | video technician |
Lee Godfrey | ... | grip dailies |
Woody Gregson | ... | second assistant camera: second unit |
Stacey Hancox | ... | crane technician: dailies |
Will Handley | ... | eclipse technician |
Dan Hartley | ... | video assist operator |
Rob Hawkins | ... | minicams assistant |
Phill Heale | ... | grip: trainee |
Daniel Hegarty | ... | crane grip |
Dan Henderson | ... | camera trainee |
Daniel Henderson | ... | camera trainee |
Joe Hissey | ... | rigging electrician |
Alice Hobden | ... | camera assistant: underwater |
David Holliday | ... | additional photography: grip |
Stuart Hurst | ... | practicals gaffer |
Richard Jakes | ... | second assistant camera: "a" camera |
Joe Jamieson | ... | digital imaging technician: aerial unit |
Mark Keane | ... | lighting technician |
Aaron Keating | ... | gaffer: under water |
Sean Kisch | ... | minicams key assistant |
Sashi Kissoon | ... | second assistant camera |
Henry Landgrebe | ... | minicam operator |
Becky Lee | ... | minicams assistant: dailies |
Paul Legall | ... | supertechno crane technician |
David Littlejohns | ... | dolly grip: c camera |
Rupert Lloyd-Parry | ... | key grip |
Marc-Jason Maier | ... | digital imaging technician: second unit |
Ben Manning-Wade | ... | digital imaging technician |
Peter Manno | ... | underwater assistant cameraman |
Matthew Martin | ... | balloon operator |
John Marzano | ... | aerial director of photography |
James Metcalfe | ... | digital imaging technician assistant |
Andy Mountain | ... | lighting programmer |
Peter Myslowski | ... | a camera dolly grip |
Thomas Neivelt | ... | gaffer |
Tom O'Sullivan | ... | rigging gaffer |
Rhys Owen | ... | video technician |
Scott Parker | ... | lighting technician |
David Penfold | ... | first assistant camera |
Jonathan Prime | ... | still and specials photographer |
Alastair Rae | ... | "b" camera operator / steadicam operator |
Christopher Raphael | ... | still photographer: second unit |
Tony Roberts | ... | supervising electrical rigger |
Cenay Said | ... | central loader |
Wency Santana | ... | local best boy |
Richard B. Shean | ... | video playback operator: second unit |
David Sinfield | ... | gaffer |
Ian Sinfield | ... | best boy |
Ross Slater | ... | electric rigger |
Dan Smith | ... | lighting technician |
Ian Speed | ... | libra head technician |
Kat Spencer | ... | second assistant camera: dailies |
James Starr | ... | video assist |
Christian Stiendl | ... | Indiecam Technician |
Luke Stone | ... | dolly grip: "b" camera |
Robin Stone | ... | best boy grip |
Katie Swain | ... | camera operator |
Mateusz Szczesniak | ... | assistant digital imaging technician: second unit - dailies |
Alan Tabner | ... | grip: dailies |
David Tanner | ... | underwater electrician |
Josefine Thieme | ... | minicams assistant |
Nick Thursby | ... | camera trainee: second unit |
Salvatore Totino | ... | director of photography: additional photography |
David Tulett | ... | libra head technician |
Toby Tyler | ... | electrician (as Toby Tyler Jr.) |
John Watters | ... | first assistant camera |
Shawn White | ... | gaffer: additional photography |
Tom Wilkinson | ... | first assistant camera: underwater |
Terry Williams | ... | camera grip / key grip additional photography |
Bradley Wilson | ... | lighting technician: second unit |
Marc Wolff | ... | pilot: camera helicopter |
Michael Wood | ... | director of photography: second unit |
Jimmy Worley | ... | electrician |
Peter Zuccarini | ... | underwater cinematographer |
Mike Carling | ... | dop vfx unit (uncredited) |
Tim Dean | ... | libra head technician (uncredited) |
Animation Department
Aaron Clement | ... | animator |
Evan Clover | ... | animator |
Simon Irvine | ... | animator |
John Kay | ... | animator |
Lina Kouznetsova | ... | animator |
Sandra Lin | ... | animator |
Sapna Madne | ... | animator |
Benoit Moranne | ... | animator |
Gwilym Morris | ... | lead animator |
Hunjin Park | ... | animator |
A. Martín Puentes | ... | animator |
John Sung | ... | animator: Double Negative |
Ben Wiggs | ... | animator |
Casting Department
Solomon Artistes | ... | extras casting |
Vanessa Baker | ... | adr voice casting |
Diego Betancor | ... | casting director: Spain |
Alejandro Boza | ... | casting camera operator |
Andrew Casey | ... | extras casting (as Andrew Kelly) |
Beth Cleveley-Hutchinson | ... | extras casting |
Patricia Estevez | ... | extras casting assistant |
Lauren Evans | ... | casting assistant |
Lorena Hernández | ... | casting assistant |
Sally King | ... | child crowd casting |
Hattie Mark | ... | extras casting assistant |
Adam Penny | ... | extras casting: additional photography |
Aaron Sampson | ... | casting camera operator |
Teresa Silleras | ... | extras payroll accountant |
Robert Sterne | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Francesca Ackerson | ... | key textile artist |
Yurena Acosta | ... | costumer: Canary Islands unit |
Jane Bogunovic | ... | costume fabricator |
Antonella Camponeschi | ... | costumer: Canary Islands unit |
Ken Cattrall | ... | key textile artist |
Rosy Coppola | ... | costume fabricator |
Shahida Day | ... | assistant costume designer |
Anthony Drewett | ... | costumer |
Philip Goldsworthy | ... | costumer |
Shelley Hazell | ... | costume fabricator |
Andrew Hunt | ... | costume supervisor |
Max Hunt | ... | costume production assistant |
Kate Langrick | ... | costume fabricator |
Fiona MacKinnon | ... | costumer |
Fiona McCann | ... | costumer |
Sharon McCormack | ... | costume fabricator |
David McLaughlin | ... | costume fabricator: leather |
Sanaz Missaghian | ... | costume coordinator |
Jackie Moody | ... | key textile artist |
Abby Möller | ... | costume trainee (as Abigail Moller) |
Julie Nethercoat | ... | costume fabricator |
Angela Pledge | ... | costume fabricator |
Amy Pollitt | ... | costumer |
Anna Reynolds | ... | costumer |
Mike Skorepa | ... | 2nd unit wardrobe master |
Yanika Waters | ... | costume production assistant |
Vanessa Woolgar | ... | costumer |
Anna Beckett | ... | costume trainee (uncredited) |
Sam Brooke-Taylor | ... | costume assistant: daily (uncredited) |
Martin Clarke | ... | costume assistant (uncredited) |
Susanna Fyson | ... | costume prop maker (uncredited) |
Jo Golden | ... | costume trainee (uncredited) |
Sophie Hart-Walsh | ... | costumer (uncredited) |
Kate Laver | ... | set costumer (uncredited) |
Gretchen Luttmer | ... | costume maker (uncredited) |
Tessa Phillips | ... | costumer (uncredited) |
James Randall | ... | leather worker (uncredited) |
Claire Suckall | ... | costume dyer (uncredited) |
Sadie Tilbury | ... | textile artist (uncredited) |
Ariadna de Armas Tosco | ... | wardrobe assistant (uncredited) |
Editorial Department
Matt Adams | ... | digital intermediate consultant |
Mike Andrews | ... | apprentice editor |
Mike Austin | ... | post production & technical operations |
Sarah Bowden | ... | second assistant editor |
John Bush | ... | dailies operator |
Carolyn Calvert | ... | assistant editor |
Dhirendra Chhatpar | ... | stereoscopic editor |
Michael Crusz | ... | on-line editor |
Michael Davis | ... | dailies assistant editor |
Simon Davis | ... | associate editor |
Luke Gavin | ... | post-production coordinator |
Alexander Johnson | ... | assistant editor |
Mojtaba Akbarzadeh Kahrizi | ... | supervising editor |
Begoña Lopez | ... | digital intermediate producer |
Lindah Luseno | ... | data management |
Priyal Mahadik | ... | stereoscopic editor |
Vaibhav Marathe | ... | stereoscopic editor |
Ben McIlveen | ... | digital intermediate editor |
Mitch Mitchell | ... | head of imaging: Technicolor |
Lindsey Morrow | ... | dailies assistant editor |
Sophie Nguyen-Thomas | ... | digital intermediate data management |
Daniel Paress | ... | post-production coordinator |
Darren Rae | ... | colorist: dailies |
Jeremy Richardson | ... | second assistant editor |
Robert Sealey | ... | apprentice editor |
Raul Sevilla | ... | data management |
James Slattery | ... | colorist: dailies pick ups |
Girish Takle | ... | dailies editor |
Lee Twohey | ... | 3d assistant colourist / hd mastering & deliverables |
Smeet Vedant | ... | stereoscopic editor |
Jack Watts | ... | senior digital cinema compressionist |
Abhijeet Yerunkar | ... | stereoscopic editor |
Afnahn Khan | ... | post production executive (uncredited) |
Location Management
Oliver David Pérez Barrero | ... | location labourer |
Paula Bilbao Aragon | ... | location PA: La Gomera |
Teresa Darby | ... | location manager: Lanzarote |
Isidro J. González | ... | location assistant: Canary Islands |
Jacob McIntyre | ... | unit location manager: Lanzarote |
Christian McWilliams | ... | location manager |
Yanira de Armas Tosco | ... | location manager: Canary Islands |
Music Department
Richard Bissill | ... | musician: French horn |
James Seymour Brett | ... | conductor / score arranger |
Andy Brown | ... | contractor (as Andrew Brown) |
Ginés Carrión | ... | orchestrator |
Paul John Chandler | ... | music editor |
Stefano Civetta | ... | assistant score engineer |
Richard Cookson | ... | musician: viola |
Tessy Díez | ... | music preparation: music copyist |
Karen Elliott | ... | music supervisor |
Peter Gregson | ... | musician: solo electric cello |
Chris Haigh | ... | trailer music |
Richard Harwood | ... | musician: solo cello |
David William Hearn | ... | music programmer |
Maarten Hofmeijer | ... | supervising music editor |
Toby Hulbert | ... | score recordist |
Matt Jones | ... | score assistant engineer |
Dom Kelly | ... | musician: oboe |
Richie Kohan | ... | composer: trailer music |
Adam Langston | ... | orchestrator |
Stephen Lipson | ... | score mixer |
The London Metropolitan Orchestra | ... | orchestra / performer: London Metropolitan Orchestra |
Kira Moreno | ... | music department assistant / music preparation |
Jaime Muñoz | ... | musician: flute soloist |
Andy Page | ... | synths and drums programming |
Javier Paxariño | ... | musician: flute soloist (as Javier Pasariño) |
Lotte Rhodes | ... | vocalist |
Simon Rhodes | ... | music recordist |
Darren Rutter | ... | musician |
Steven L. Smith | ... | music preparation |
Joel Aaron Thompson | ... | ambient music designer (as Joel Thompson) |
Jake Walker | ... | musician |
David Walter | ... | music editor |
Billy Warwick | ... | music producer |
Rachel Bolt | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Jo Beckett | ... | script supervisor |
Joyce Heftel | ... | script supervisor: pre-timing |
Kathy Hughes | ... | script supervisor: second unit |
Kelly Maracin Krieg | ... | assistant script supervisor |
Caroline O'Reilly | ... | second unit script supervisor |
Transportation Department
Stuart Clayson | ... | swing driver canary islands |
Rob Davis | ... | driver |
Simon Davis | ... | driver: ben walker / unit driver: ben walker |
Hendrik De Jonker | ... | driver |
Liam Fellowes | ... | unit driver (as Liam Fellows) |
Paul Howitt | ... | driver |
Stephen Inwood | ... | facilities driver |
Marc Kelly | ... | unit driver |
Shahin Moatazed' Keyvany | ... | unit driver |
Declan Lambert | ... | hgv driver |
Ted Leaning | ... | driver |
Vince Levins | ... | tech trucks h.o.d |
David Lewis | ... | transport supplier |
Peter Mercer | ... | driver |
Ciara Murphy | ... | driver: producer |
Norman Parr | ... | Tech HOD/Facilities Captain |
Terry Pritchard | ... | driver: Cillian Murphy |
Bill Walker | ... | driver: Brendan Gleeson |
Gezar Zia | ... | unit driver (as Gez Zia) |
Max Zivkovic | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
José Fernando Gullien Ascenion | ... | diver: Canary Islands Unit |
Jon Baker | ... | armourer |
Jules Baker-Smith | ... | assistant to cast |
Daisy Baldry | ... | set production assistant: second unit |
Lewis Barron | ... | production assistant |
Sam Barry-Parker | ... | key set production assistant |
Paul Scruff Bates | ... | diver (as Paul Bates) |
Tristan Battersby | ... | assistant: Mr. Howard |
Donald E G Bentley | ... | crowd pa |
Martinio Bolger | ... | unit nurse: main |
Aitor Larrana Bolumburu | ... | diver: Canary Islands Unit |
Angel Airan Bonilla | ... | armourer |
Jonathan Boulware | ... | marine consultant |
Jacob Brades | ... | set production assistant: additional photography |
Hayley Buckingham | ... | production assistant |
Bridgett Buss | ... | post production coordinator: electronic press kit |
Steve Callahan | ... | on-set marine consultant / survival consultant |
Steven Callahan | ... | onset consultant: marine & survival |
Richard Carless | ... | assistand marine coordinator |
Sam Carmichael | ... | production management trainee: Warner Bros |
Jayme Carr | ... | assistant: Mr. Roth |
Chris Cartwright | ... | stand-in: Cillian Murphy / stand-in: Jordi Molla |
Dane Charbeneau | ... | consultant |
Anneka Coleman | ... | production secretary |
William Conacher | ... | dialect coach |
K.C. Conway | ... | production assistant (as K.C. Fitzgerald) |
Carlo Corbellini | ... | post production coordinator |
David Coupland | ... | asst. production coordinator |
Lauren Cox | ... | assistant: Mr. Howard |
Charlotte Daniel | ... | production assistant |
Lisa Davidson | ... | production coordinator: WB |
George Davies | ... | diver |
Kathryn Donovan | ... | unit publicist |
Ewan Dunsire | ... | fire safety |
Michael Bruce Ellis | ... | main & end title designer |
Amanda Fernie | ... | assistant accountant |
Tom Forbes | ... | production coordinator: Canary Islands |
Lucia Foster Found | ... | aerial operations coordinator |
Lee Garside | ... | armourer |
Bettina Gatt | ... | assistant marine coordinator: Canary Islands Unit |
Vinay Gautam | ... | production coordinator |
Sam Girdler | ... | set production assistant: second unit |
Alejandro Dominguez Gonzalez | ... | divers coordinator: Canary Islands Unit |
Gabriel Henrique Gonzalez | ... | assistant: Mr. Howard (as Gabriel Gonzalez) |
Silvia González Rangil | ... | health & safety advisor (as Silvia Gonzalez Rangil) |
Glen Goodey | ... | diver |
Mary Gouldsbrough | ... | production assistant |
Alexandra Graff | ... | production assistant |
Sandra Granero | ... | nurse |
Steve Grant | ... | nutritionist to mr hemsworth |
Joey Grima | ... | acting double: multiple |
Richard Gunner | ... | diver |
Clair Hanson | ... | assistant accountant |
Bryce Henson | ... | diver |
Laura Herb | ... | assistant / assistant: Ms. Huggins |
Paula Hind | ... | Transport office coordinator |
Rares Hornet | ... | systems admin |
Caroline Houghton | ... | set pa: additional photography |
Juan Ignacio Dominguez | ... | marine coordinator: Canary Islands Unit (as Juan Ignacio Dominguez Garcia) |
Mark Jackson | ... | assistant accountant |
Yasmine Jade | ... | payroll accountant |
Arundhati Jaiswal | ... | production coordinator |
Kia Jam | ... | in association with |
Gail Jenkinson | ... | boat captain |
Steven Johnson | ... | production assistant |
Michael Johnstone | ... | cast chef |
Stephanie Jolly | ... | set production assistant: second unit (as Stephanie Whitehead) |
Trisha Joyce | ... | construction set medic |
Georgina Kelly | ... | post production assistant accountant |
Ellie Kemps | ... | travel coordinator |
David Kingsbury | ... | personal trainer: cast |
Charles Kirkby | ... | marine technician (as Charlie Kirkby) |
Laura Mateos | ... | production accountant |
Grace McInnes | ... | set pa: additional photography |
Bridie McKie | ... | assistant: Ms. Bradshaw |
Alastair McNeil | ... | location accountant |
Kurt J. Miner | ... | insurance |
James Mitchell-Clyde | ... | health & safety water advisor |
Sandra Molinski | ... | diver: Canary Islands Unit (as Sandra Molinski Diaz) |
Ross Monaghan | ... | unit manager: Lanzarote |
Andy Piers Morris | ... | diver |
Brian Michael Nisbet | ... | diver: Canary Islands Unit |
Chris Norman | ... | first assistant accountant |
Eva Nueno | ... | payroll accountant |
Teresa Orlando | ... | key floor runner |
Saray Perez | ... | cashier |
Alexander Phoenix | ... | systems administrator |
Thomas Pittman | ... | boatman (as Tom Pittman) |
Santiago Placer | ... | assistant studio manager |
Bryony Preen | ... | set production assistant |
Joanna Price | ... | assistant accountant |
Angel Ramos | ... | production assistant |
José Raul Fumero Ramos | ... | diver: Canary Islands Unit |
Luke Rendell | ... | consultant: whale (as Dr. Luke Rendell) |
Hallam Rice-Edwards | ... | production coordinator |
James Richardson | ... | production accountant |
Sophie Richardson | ... | assistant accountant (as Sophie Olivier) |
Jorge Rojas | ... | aerial crew |
Ben Rothwell | ... | armorer |
Rosana Ruiz | ... | assistant accountant |
Edward Squires | ... | production secretary |
Athena Stavrakis | ... | set production assistant: dailies |
Andy Stephens | ... | aerial operations manager |
Sara Sánchez Gancedo | ... | assistant production coordinator: Canary Islands |
Krista Tabone | ... | stand in/double |
Behnam Taheri | ... | production assistant: additional photography |
Michele Tandy | ... | financial controller |
Natalie Testa | ... | assistant: Mr. Patel |
Katharine Tidy | ... | home economist |
Xavi Tió | ... | office pa |
Danny Triphook | ... | set production assistant |
Dan Turner | ... | production coordinator: 2nd unit |
Amit Varsani | ... | assistant accountant |
Jason Virok | ... | sailor/rigger marine dept. |
Sarah E. Walker | ... | assistant: Ms. Weinstein (as Sarah Walker) |
Stephen Walsh | ... | assistant: Mr. Hemsworth |
Graham Walters | ... | caterer: craft service |
David Ware | ... | production assistant |
Lilles Whitby | ... | visual effects production assistant |
Marc Wolff | ... | aerial coordinator / pilot |
Sean Woods | ... | assistant: Mr. Ward |
Danielle Yost | ... | accounts runner |
Jamy Zink | ... | head of culture: luma pictures |
Luke Zocchi | ... | personal trainer: Mr. Hemsworth |
Louis Albin | ... | horse wrangler (uncredited) |
Lisa Birch | ... | asst. to diving coordiator: underwater unit (uncredited) |
Ian Creed | ... | key marine tech (uncredited) |
Andrew Ellinas | ... | warner bros archive supervisor (uncredited) |
Lois Gration | ... | office production assistant (uncredited) |
Gail Jenkinson | ... | Marine Crew (uncredited) / diver (uncredited) |
Daniel F. Malone | ... | marine coordinator (uncredited) |
Rosie McArthur | ... | marine assistant (uncredited) |
Ken Ohara | ... | Previs Stunt Coordinator (uncredited) |
Thomas Pittman | ... | Marine specialist (uncredited) |
Shane Roberts | ... | safety diver (uncredited) |
Dave Shaw | ... | diving coordinator: underwater unti (uncredited) |
Greg Silverman | ... | studio executive (uncredited) |