Directed by
James Isaac |
Writing Credits
Robert Mailer Anderson | ... | (writer) & |
Zack Anderson | ... | (writer) |
Cast (in credits order)
Produced by
Robert Mailer Anderson | ... | executive producer |
Rory Enke | ... | line producer |
James Isaac | ... | co-producer |
Chris James | ... | executive producer |
Daniel Lurie | ... | executive producer |
Nicola Miner | ... | executive producer |
Rebecca Prowda | ... | executive producer |
Diana Stewart | ... | executive producer |
Doug Stewart | ... | executive producer |
Music by
David E. Russo |
Cinematography by
Adam Kane |
Editing by
Graham Willcox |
Casting By
Nancy Hayes |
Production Design by
Geoffrey Kirkland |
Art Direction by
Garrett Lowe |
Set Decoration by
Kris Boxell |
Costume Design by
Aggie Guerard Rodgers |
Makeup Department
Aurora Bergere | ... | assistant makeup artist |
Brittany Driskell | ... | hair stylist: second unit (as Brittany Gonzales) |
Nancy J. Hvasta Leonardi | ... | key hair stylist |
Sara Irving | ... | key makeup artist |
Marc Tarasco | ... | makeup artist: second unit (as Mark Tarasco) |
Danny Wagner | ... | special makeup effects designer/creator (uncredited) |
Production Management
Jason Black | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Alexander H. Gayner | ... | first assistant director: second unit / second unit director |
Mitch Kelleher | ... | second second assistant director |
Michael McCue | ... | second assistant director (as Michael A. McCue) |
Gregory Kent Simmons | ... | first assistant director (as Greg Simmons) |
Justin Sundquist | ... | second unit director |
Art Department
Dale Haugo | ... | lead scenic artist |
Richard A. Hunt | ... | greens person (as Richard Hunt) |
Patrick Ludden | ... | prop master |
Doni McMillan | ... | lead man |
Anna Rogers | ... | assistant property master (as Anna Rodgers) |
Natalie Tyler | ... | assistant art director |
Max Patrick Schlienger | ... | art department consultant (uncredited) |
Jona Tochet | ... | assistant art director (uncredited) |
Sound Department
Quinn Alvarez | ... | foley editor |
Todd Beckett | ... | re-recording mixer |
Steve Bissinger | ... | additional sound designer |
Roberta Bratti | ... | sound project manager |
Jon Caxton | ... | dialogue editor / first assistant sound editor |
Michael Elliott | ... | Sound Editor |
Michael Elliott | ... | sound production assistant |
Mark Gingras | ... | additional sound effects editor |
Jamie Gould | ... | sound re-recording assistant |
Andy Greenberg | ... | adr recordist |
Robin Harlan | ... | foley artist |
Ellen Heuer | ... | foley artist (as Ellen Hauer) |
Andy Newell | ... | sound designer / supervising sound editor |
Dan Olmsted | ... | foley recordist / re-recording mixer |
Jason Perreira | ... | re-recording mixer |
Fred Poetzsch | ... | assistant sound re-recording mixer |
Kyiakhalid Ruiz | ... | sound utility |
Fred Runner | ... | sound mixer |
Ryan Sibitz | ... | foley editor |
Conrad Slater | ... | boom operator (as Conrad B. Slater) |
Andrew Tay | ... | re-recording mixer |
Mike Woroniuk | ... | re-recording mixer |
Jon Caxton | ... | adr editor (uncredited) |
Paul Germann | ... | sound editor (uncredited) |
Special Effects by
Thomas A. Barone | ... | special effects |
Carol Bauman | ... | lead creature fabricator / puppeteer: Kerner Optical |
Don Bies | ... | fabricator: Kerner Optical |
Alice Brydges | ... | puppeteer: Kerner Optical |
Mark Buck | ... | fabricator: Kerner Optical |
Sean M. Casey | ... | moldmaker: Kerner Optical (as Sean Casey) |
Bryan Dewe | ... | mechanical designer: Kerner Optical |
Lisa Franklin | ... | special effects |
Jeff Gilliam | ... | special effects |
Nelson Hall | ... | fabricator: Kerner Optical |
Erik Jensen | ... | puppeteer: Kerner Optical (as E. Erik Jensen) |
Mike Jobe | ... | moldmaker: Kerner Optical |
Kimberley Anne Miller | ... | special effects |
Justin Sindicich | ... | special effects |
Tom Sindicich | ... | special effects coordinator (as Thomas F. Sindicich) |
Peter Stolz | ... | pyrotechnician |
I.J. Van Perre | ... | special effects / special effects: second unit |
Danny Wagner | ... | puppeteer: Kerner Optical |
Mark Walas | ... | puppeteer: Kerner Optical |
Melanie Walas | ... | fabricator: Kerner Optical |
Visual Effects by
Mathieu Archambault | ... | digital artist: Mr. X Inc. |
Sarah Barber | ... | visual effects coordinator: Mr. X Inc. |
Barb Benoit | ... | digital artist: Mr. X Inc. |
Dennis Berardi | ... | supervising visual effects producer: Mr. X Inc. |
Anna Bies | ... | creature modeler: Kerner Optical |
Jean-Christophe Boue | ... | digital artist: Mr. X Inc. |
Stephen Brown | ... | dustbuster: Deluxe Toronto |
Matt Daly | ... | visual effects coordinator: Mr. X Inc. |
Thai Son Doan | ... | digital artist: Mr. X Inc. (as Thaison Doan) |
Anand Dorairaj | ... | digital artist: Mr. X Inc. |
David Fix | ... | senior systems administrator: Mr. X Inc |
Rebecca Forwood | ... | production accountant: Kerner Optical |
Andrei Gheorghiu | ... | digital artist: Mr. X Inc. |
Matt Glover | ... | visual effects assistant: Mr. X Inc. |
Michael Hinton | ... | negative lineup: Monaco Film Labs |
Erik Jensen | ... | creature effects supervisor: Kerner Optical (as E. Erik Jensen) |
Isabelle Langlois | ... | digital effects producer: Mr. X Inc |
Ryan Mcdonald | ... | systems administrator: Mr. X Inc. |
Sarah McMurdo | ... | visual effects producer |
Mally Moyer | ... | office administrator: Mr. X Inc. |
Chris Nguyen | ... | systems administrator: Mr. X Inc. |
Christophe Pacaud | ... | digital artist: Mr. X Inc. |
Mila Patriki | ... | digital intermediate colourist |
Diana Pazzano | ... | operations manager: Mr. X Inc. |
Trevor Pickard | ... | dustbuster: Deluxe Toronto |
Sebastien Proulx | ... | visual effects assistant: Mr. X Inc. |
Kevin Quatman | ... | compositing lead: Mr. X Inc. |
Matt Schofield | ... | digital artist: Mr. X Inc. |
Alison Schouten | ... | dustbuster: Deluxe Toronto |
Sally Sherwood | ... | digital artist: Mr. X Inc. |
Safia Siad | ... | visual effects assistant: Mr. X Inc. |
Scott Smerdon | ... | negative lineup: Monaco Film Labs |
Brendan Taylor | ... | visual effects supervisor: Mr. X Inc. |
Sebastien Veilleux | ... | digital artist: Mr. X Inc. |
Danny Wagner | ... | creature designer |
Mark Walas | ... | creature effects co-supervisor: Kerner Optical |
Kevin Wallace | ... | production manager: Kerner Optical |
Yujiang Wang | ... | systems administrator: Mr. X Inc. |
Brianne Wells | ... | visual effects editorial: Mr. X Inc. |
Andy Chan | ... | visual effects compositor: Mr. X Inc. (uncredited) |
Ian Chriss | ... | visual effects electrician: Kerner Optical (uncredited) |
Carolyn Shelby | ... | digital compositor (uncredited) |
Stunts
Clay Cullen | ... | utility stunts: second unit |
Phil Culotta | ... | utility stunts: second unit |
Steve Kelso | ... | utility stunts: second unit |
Paul M. Lane | ... | utility stunts: second unit (as Paul Lane) |
Vernon Lewis | ... | stunt double |
Michael Owen | ... | utility stunts: second unit |
Spiro Razatos | ... | stunt coordinator: second unit |
Rex Reddick | ... | utility stunts: second unit |
Justin Sundquist | ... | stunt coordinator |
Shawn Patrick Lane | ... | stunt double: Phillip Torretto (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Gavin Ames | ... | camera operator / steadicam operator |
Marc Anderson | ... | electrician: second unit |
James Beaumonte | ... | dolly grip: second unit |
Maurice Beesley | ... | best boy grip: second unit |
Michael Best | ... | grip (as Mike Best) |
Claudia Bestor | ... | loader: second unit |
Phil Bowen | ... | first assistant camera |
Peter Chrimes | ... | key grip: second unit |
Dino Corti | ... | grip: second unit |
John Critchfield | ... | lamp operator |
Jim Flynn | ... | best boy grip (as Jimmy Flynn) |
Matt Fortlage | ... | second assistant camera: second unit |
Hue Freeman | ... | dolly grip |
Mark Gutterud | ... | first assistant camera: second unit |
Paul Harris | ... | electrician: second unit |
Arien Hatch | ... | second assistant camera: second unit |
Mike Helbig | ... | grip |
Kenneth 'Spike' Kirkland | ... | grip |
James Laxton | ... | camera loader (as James Reid Laxton) |
Anne Lee | ... | second assistant camera |
Mark A. Lewis | ... | gaffer: second unit (as Mark Lewis) / lamp operator (as Mark Lewis) |
Robert 'Boomer' McCann | ... | key grip |
Igor Meglic | ... | director of photography: second unit |
David Mong | ... | grip (as Dave Mong) |
Andy Neddermeyer | ... | video assist operator |
Larry Nielsen | ... | first assistant camera: second unit |
Jason Michael Noel | ... | grip |
Tony Olivieri | ... | camera operator |
Onofrio Nino Pansini | ... | camera operator: second unit (as Onofrio Pansini) |
Bobby Powell | ... | gaffer (as Robert E. Powell) |
Mark Reilly | ... | first assistant camera |
Patrick Ryan | ... | best boy electric: second unit (as Pat Ryan) |
Chris Shellenberger | ... | lamp operator |
Terry Sullivan | ... | best boy electric |
Marc Wall | ... | dolly grip |
Jeremy Wong | ... | additional photographer / second assistant camera |
Chris Wrobel | ... | electrician (as Chris Wroubel) |
Ryan Schubert | ... | still photographer (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Judy Feil | ... | costumer: second unit |
Chris Proctor | ... | set costumer |
Deirdre Scully | ... | key costumer |
Editorial Department
Peter Armstrong | ... | digital intermediate producer |
Sean Barton | ... | editing consultant |
Karl T. Hirsch | ... | trailer editor |
Lee Hughes | ... | digital intermediate coordinator |
Trevor Lewis | ... | digital intermediate scanner and recorder |
Tom Mayclim | ... | digital intermediate scanner and recorder |
Aldo Mora-Blanco | ... | assistant editor |
Jim Moye | ... | post-production supervisor: Monaco Film Labs |
Dave Muscat | ... | digital intermediate editor |
Nick Paulozza | ... | digital intermediate scanner and recorder |
Will Smith | ... | digital color corrector: Monaco Film Labs |
Location Management
Sharlene Duale | ... | key assistant location manager |
Music Department
Jonathan Beard | ... | musician |
Les Claypool | ... | musical director |
Eric Harland | ... | additional percussion |
Mark Willsher | ... | music editor |
Script and Continuity Department
Erica Headley | ... | script supervisor |
Transportation Department
Gene Alford | ... | transportation captain |
Steve Bulter | ... | driver: second unit |
Eddie Cavett | ... | driver: honeywagon / driver: second unit |
Scott E. Corly | ... | driver (as Scott Corley) |
Gary DeVoe | ... | driver |
Tony Dingman | ... | driver (as J. A. Tonya Dingman) |
Chris Miller | ... | driver |
Jim Morange | ... | driver: second unit |
John Proctor | ... | transportation coordinator |
Jose Reynoso | ... | driver (as Joe Reynoso) |
Roberto Vasquez | ... | driver |
Jill Wattles | ... | driver |
Additional Crew
James F. Adams | ... | production assistant: second unit (as James Adams) |
Tad Agnew | ... | production assistant: second unit |
Mark Bosia | ... | set medic coordinator / set medic coordinator: second unit |
Patrick Brice | ... | assistant to producer (as Patrick Kack-Brice) |
Eduardo Carbajal | ... | assistant chef |
Jose Carrillo | ... | head chef |
James Chandler | ... | craft service |
Rafael Delgado | ... | site supervisor (as Rafael 'Rafa' Delgado) |
Gabriel DellaVecchia | ... | clerk (as Gabe Dellavecchia) |
Sharlene Duale | ... | production coordinator (as Sharlene F. Duale) |
Ami Francis | ... | production accountant |
Jessie Francis | ... | production assistant |
Elise Ganz | ... | studio teacher |
Gary Gero | ... | animal supervisor |
Antonio Graña | ... | set production assistant (as Antonio Grana) |
Jennifer Henderson | ... | animal trainer |
Bob Henningsen | ... | production assistant |
John Karlovich | ... | armorer |
Mary Ladd | ... | clearances and product placement |
Daniel Lee | ... | production secretary |
Dionne Lotivio | ... | assistant production coordinator |
April Mackin | ... | animal trainer / animal trainer: second unit |
Larry Madrid | ... | head animal trainer / head animal trainer: second unit |
Rachel McIntyre | ... | set production assistant |
Bruce McLeod | ... | armor coordinator |
Dave Moorer | ... | set medic |
Aldo Mora-Blanco | ... | assistant to director |
Holly Nelson | ... | set medic |
Juliet Osman | ... | production assistant: second unit |
Lucy Ramirez-Ewart | ... | caterer (as Lucy Ramirez) |
Sandy Reed | ... | craft service |
Ryan Schubert | ... | epk producer |
Mitch Soekland | ... | ranch manager |
L. La Mar Stewart | ... | office production assistant |
Paul Tiu | ... | armorer |
Jona Tochet | ... | production assistant |
David Trujillo | ... | first assistant chef |
Paul Wood | ... | set production assistant |
Ryan Young | ... | key set production assistant |
Daryl Anthony Harper | ... | stand-in (uncredited) |
Yovel Schwartz | ... | director: behind-the-scenes/epk (uncredited) |