Edit
Chicken Little (2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Mark Dindal

Writing Credits  

Mark Dindal ... (story by) &
Mark Kennedy ... (story by)
 
Steve Bencich ... (screenplay by) &
Ron J. Friedman ... (screenplay by) &
Ron Anderson ... (screenplay by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Zach Braff ... Chicken Little (voice)
Garry Marshall ... Buck Cluck (voice)
Don Knotts ... Mayor Turkey Lurkey (voice)
Patrick Stewart ... Mr. Woolensworth (voice)
Amy Sedaris ... Foxy Loxy (voice)
Steve Zahn ... Runt of the Litter (voice)
Joan Cusack ... Abby Mallard (voice)
Wallace Shawn ... Principal Fetchit (voice)
Harry Shearer ... Dog Announcer (voice)
Fred Willard ... Melvin - Alien Dad (voice)
Catherine O'Hara ... Tina - Alien Mom (voice)
Patrick Warburton ... Alien Cop (voice)
Adam West ... Ace - Hollywood Chicken Little (voice)
Mark Walton ... Goosey Loosey (voice)
Mark Dindal ... Morkubine Porcupine / Coach (voice)
Dan Molina Dan Molina ... Fish Out of Water (voice)
Joe Whyte ... Rodriguez / Acorn Mascot / Umpire (voice)
Sean Elmore ... Kirby - Alien Kid (voice)
Evan Dunn Evan Dunn ... Kirby - Alien Kid (voice)
Matthew Josten ... Kirby - Alien Kid (voice)
Kelly Hoover Kelly Hoover ... Mama Runt (voice) (as Kellie Hoover)
Will Finn ... Hollywood Fish (voice)
Dara McGarry ... Hollywood Abby (voice)
Mark Kennedy Mark Kennedy ... Hollywood Runt (voice)
Brad Abrell ... Additional Voices (voice)
Tom Amundsen Tom Amundsen ... Additional Voices (voice)
Steve Bencich Steve Bencich ... Additional Voices (voice)
Greg Berg ... Additional Voices (voice)
Julianne Buescher ... Additional Voices (voice)
David Cowgill ... Additional Voices (voice)
Terri Douglas ... Additional Voices (voice)
Chris Edgerly ... Additional Voices (voice)
Amanda Fein ... Additional Voices (voice)
Caitlin Fein ... Additional Voices (voice)
Pat Fraley Pat Fraley ... Additional Voices (voice) (as Patrick Fraley)
Eddie Frierson ... Additional Voices (voice)
Jackie Gonneau ... Additional Voices (voice)
Archie Hahn ... Additional Voices (voice)
Jason Harris ... Additional Voices (voice)
Brittney Lee Harvey Brittney Lee Harvey ... Additional Voices (voice)
Brian Herskowitz ... Additional Voices (voice)
Mandy Kaplan ... Additional Voices (voice) (as Amanda Kaplan)
Nathan Kress ... Additional Voices (voice)
Anne Lockhart ... Additional Voices (voice)
Connor Matheus ... Additional Voices (voice)
Mona Marshall ... Additional Voices (voice)
Scott Menville ... Additional Voices (voice)
Rene Mujica ... Additional Voices (voice)
Jonathan Nichols ... Additional Voices (voice)
Paul Pape ... Additional Voices (voice)
Aaron Spann Aaron Spann ... Additional Voices (voice)
Pepper Sweeney ... Additional Voices (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Scott Conrad Scott Conrad ... (voice) (uncredited)
David Crommett David Crommett ... Dodgeball Coach (uncredited)

Produced by 

Peter Del Vecho ... associate producer
Randy Fullmer ... producer

Music by 

John Debney

Film Editing by 

Dan Molina

Casting By 

Matthew Jon Beck
Mary Hidalgo
Jen Rudin

Production Design by 

David Womersley

Art Direction by 

Dan Cooper ... co-art director
Ian Gooding

Makeup Department 

Will Ghastly ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Pawel Araszkiewicz ... production associate (as Pawel Araszkewicz)
Bill Barry ... assistant production manager
Lesley Addario Bentivegna ... assistant production manager
Philip M. Cohen ... production department manager
Nicole P. Hearon ... assistant production manager
Katherine A. Irwin ... assistant production manager
Monica Lago-Kaytis ... assistant production manager
Paul D. Lanum ... production manager
Meredith McIvor ... production manager
Tracey Miller-Zarneke ... assistant production manager
Charlene Moncrief ... production department manager: story
Sue Bea Montgomery ... post-production manager
Jason I. Strahs ... assistant production manager
Peter John Vaughan ... assistant production manager
Fred Weinberg ... assistant production manager
Makul Wigert ... assistant production manager
David Stainton ... president: Walt Disney Feature Animation (uncredited)

Art Department 

John Alvin ... poster artist
Thomas Cardone ... visual development artist
Karen deJong ... visual development artist (as Karen de Jong)
Sidney DeSeve ... character designer
Mark Dindal ... character designer
Colin Eckart ... visual development artist
Sean Eckols ... visual development artist
Tom Ellery ... character designer
Johnny Fisk ... character maquettes
Natalie Franscioni-Karp ... visual development artist
Mac George ... design
Kent Gordon ... digital art specialist
Nathan Greno ... additional story artist
Carol Hayden ... visual development artist (as Carol C. Hayden)
Alessandro Jacomini ... visual development artist: Walt Disney
Adolph Lusinsky ... visual development artist
Kelly McGraw ... visual development artist
Gregory C. Miller ... visual development artist
Joseph C. Moshier ... character designer
Kevin Nelson ... visual development artist
Jeff Ranjo ... visual development artist (as Jeffery R. Ranjo)
Dan Read ... visual development artist
Michelle Lee Robinson ... visual development artist
Leonard Robledo ... visual development artist
Corey D. Smith ... character sculptures
Kyle Strawitz ... visual development artist
Matsune Suzuki ... visual development artist
Umakanth Thumrugoti ... visual development artist
Casey E. Coffey ... storyboard artist (uncredited)
David Feiss ... storyboard artist (uncredited)
Will Finn ... storyboard artist (uncredited)
Butch Hartman ... storyboard artist (uncredited)
Todd Kurosawa ... storyboard artist (uncredited)
Jay Lender ... storyboard artist (uncredited)
Alex Mann ... storyboard artist (uncredited)
Sean Song ... storyboard artist (uncredited)
Eddie Trigueros ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
Dan Cubert ... production sound mixer
André Dias ... dubbing mixer
Christopher Flick ... foley supervisor
David E. Fluhr ... re-recording mixer
Linda Folk ... adr editor / dialogue editor
Gabriel Guy ... sound recordist
Doc Kane ... adr mixer
Adam Kopald ... sound effects editor
Christian P. Minkler ... re-recording mixer
Dan O'Connell ... foley artist
Chris Pinkston ... assistant sound editor (as Christopher Pinkston)
James A. Sandweiss ... dialogue engineer / sound technologist
Jeff Sawyer ... foley editor / sound effects editor
Robert L. Sephton ... sound designer / supervising sound editor
F. Scott Taylor ... first assistant sound editor
Thomas Whiting ... supervising adr editor (as Thomas G. Whiting)
Stephen W. Potter ... stage engineer (uncredited)

Visual Effects by 

Arthur Argote ... lighting and compositing
Joel Aron ... digital production supervisor
Robert Bagley ... digital imaging supervisor
Al Bailey ... digital artist: ILM
Casey James Basichis ... compositor artist (as Casey Basichis)
Anders J.L. Beer ... character technical director
Vladimir Bogak ... production software engineer
Rob Bonstin ... visual effects
Edward Derian Boyke ... render i/o administrator
Kenneth Brain ... sequence lead
Matt Brumit ... lead digital artist
Ted Burge ... rendering software engineer
T.J. Burke ... digital artist
John Butiu ... character modeler: Disney Feature Animation
Roberto Calvo ... lighting technical director
Scott Camera-Smith ... digital artist (as Scott Smith)
Colin Campbell ... digital artist: ILM
Jesus Canal ... character technical director
Mario Capellari ... digital artist
Ean Carr ... digital artist: ILM
Lauren Carr ... technical director
Christine Castellano ... visual effects coordinator
Dan Chaika ... effects animator
Kai Chang ... digital artist: ILM
Peter Chesloff ... digital artist
Vanessa Cheung ... digital artist
Jon Childress Farmer ... digital artist: ILM (as Jon Farmer)
Glen Claybrook ... character technical director
Zachary Cole ... digital artist
D. Wallace Colvard ... compositor / lighter
Ian J. Coony ... effects animator
Michael Cordova ... digital artist
Chris Cowan ... senior character modeler
Kevin Coyle ... compositing technical director
Catherine Craig ... digital model painter
Jill Daly ... production software engineer
Lorelei David ... visual effects editor: ILM
Peter DeMund ... effects animator
Del DePierro ... stereo compositor
James DeValera Mansfield ... effects animator (as James DeV. Mansfield)
Lino DiSalvo ... animator
Sean Eckols ... lighting and compositing artist
Janeen Elliott ... 3D digital artist: ILM
Bill Fadness ... visual effects supervisor
Tamara Alejandra Faralla ... assistant technical director
Daniel Fazel ... lighting and compositing
Lisa Fisher ... digital artist
Haskell Friedman ... lighting & compositing
Kevin Geiger ... cg supervisor
Angela Giannoni ... digital compositor: ILM
Steve Goldberg ... visual effects supervisor
Sean Goldman ... assistant technical director
Ramiro Gomez ... rigging lead (as Ramiro Camilo Gomez)
Branko Grujcic ... digital artist
Mark Hammel ... technical director
Frank Hanner ... character technical director
Kela Hicks ... stereoscopic artist
Paul Hill ... visual effects producer: 3D version: ILM
Nicholas Hoppe ... effects animator
Wen-Chin Hsu ... digital artist: ILM
Shyh-Chyuan Huang ... effects animator
Benjamin Huber ... digital artist: ILM
John Huikku ... lighting & compositing
Paul Huston ... digital artist
Roger Huynh ... compositor / lighter
Alessandro Jacomini ... sequence lead / sequence lead: Walt Disney
Mike Jamieson ... digital artist: ILM
Sarahjane Javelo ... digital artist: ILM
Sean Jenkins ... senior technical director
Mohit Kallianpur ... look development technical director / sequence lead
Michael Kaschalk ... effects animator
Chris Keene ... modeler
Ted Kierscey ... effects animator (as Ted C. Kierscey)
Darren Kiner ... lighting/shot finaler
Katrin Klaiber ... digital artist: ILM
Russell Koonce ... digital artist
Michael Kuehn ... character finaling lead / skinning lead
Gregor Lakner ... digital artist
Donna Lanasa ... digital artist: ILM
Claire Lawrence-Slater ... assistant technical director
Brian Leach ... sequence lead
Kevin Lee ... effects animator (as Kevin K. Lee)
Mark Lefitz ... lighting and compositing
C.J. LePage ... render i/o administrator
Michael Leung ... lighting and compositing
Richard Liukis ... digital lighting and compositing artist
Adolph Lusinsky ... sequence lead
Sean MacKenzie ... stereoscopic artist: ILM
Mauro Maressa ... animator / effects designer
Ken Marschall ... digital compositor: ILM
David Marsh ... visual effects: ILM
Gregory Martin ... character finaler / modeler
Tom Martinek ... senior technical director
Dale Mayeda ... effects supervisor
Jake Maymudes ... digital artist
Phil 'Captain 3D' McNally ... stereographer
Mike 'Moe' Merell ... CGI animator
Robert L. Miles ... lighting and compositing
Candice Miller ... character technical director
Ramon Montoya Vozmediano ... rendering software engineer
Myles Murphy ... digital effects artist
Jimmie Nelson ... look development technical director
Paul Newell ... layout department software
Simon O'Connor ... effects animator
Jeffrey Odell ... digital artist
Kyle Odermatt ... cg supervisor
Maggie Oh ... digital effects artist: ILM
Yuko Okumura ... lighting and compositing artist
Benoit Pelchat ... digital artist
Amy Pfaffinger ... lighting artist
Eric Powers ... technical supervisor
Heather Pritchett ... look development technical director
Ben Radcliffe ... lighting & compositing
Ricardo Ramos ... digital artist
Dan Read ... compositor
Michelle Lee Robinson ... look development artist
Leonard Robledo ... texture & shading artist
Robert Rosenblum ... effects animator
Alan Rosenfeld ... visual effects coordinator
Jason Rosson ... digital effects artist: ILM
Jeff Sadler ... lighting technical director
Wally Schaab ... digital lighting artist
Steven Seed ... senior systems administrator
Rene Segura ... digital compositor: ILM
Miguel Sepulveda ... senior software engineer
Nelson Sepulveda ... digital artist: ILM
Chris Serenil ... systems administrator
Mark Siegel ... sequence lead
Colum Slevin ... visual effects
Brad Smith ... render I/O administrator
Corey D. Smith ... modeling lead
Russell L. Smith ... character technical director
Chris Springfield ... lighting and compositing artist
James Stapp ... modeler / modeler/sculptor
Russ Sueyoshi ... digital effects artist
Kee Nam Suong ... effects animator
Matsune Suzuki ... modeler
David Tanner ... lighting and compositing
Stephanie Taubert ... compositor
Umakanth Thumrugoti ... sequence lead
Alan Trombla ... software development: ILM
Katie Tucker-Fico ... lighting and compositing
Tara Handy Turner ... technical support lead
Todd Vaziri ... digital artist: ILM
Cesar Velazquez ... effects animator
Marlon West ... effects animator
Kathy White ... shot lighting artist
Joe Whyte ... cg modeler
Chris Winters ... lighting and compositing
Bruce Wright ... effects animator
Kris Wright ... visual effects coordinator: ILM (as Kristopher Wright)
Daniel Zizmor ... stereo technical director
Lori Arnold ... visual effects associate producer (uncredited)
Jeffrey Benedict ... digital effects artist: ILM (uncredited)
Colin Davidson ... research and development (uncredited)
Richard Ducker ... digital artist (uncredited)
Howard Gersh ... digital artist (uncredited)
François Lambert ... digital artist: ILM (uncredited)
W. Regan McGee ... digital artist (uncredited)
Ken Nielsen ... senior technical director (uncredited)
George Sakellariou ... production engineering: ILM (uncredited)
Misty Segura-Bowers ... digital artist: ILM (uncredited)
Joseph Suen ... digital compositor: ILM (uncredited)
Patrick Tubach ... digital artist: ILM (uncredited)
Eric Voegels ... digital artist: ILM (Disney 3D version) (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Amy Pfaffinger ... lighting technician
Dan Read ... lighting technician
Suzy Zeffren ... camera department coordinator

Animation Department 

Jon Aghassian ... character finaling artist
Tim Allen ... animator
Virgilio John Aquino ... character finaling artist
Mark Anthony Austin ... supervising animator: "Foxy Loxy" and "Goosey Loosey"
Dale Baer ... animator
Kathleen M. Bailey ... character technical director
Thomas Baker ... 3-D layout artist
Lorenzo Russell Bambino ... shot finaling
Jared Beckstrand ... animator
Doug Bennett ... supervising animator: "Runt of the Litter" and "Fish out of Water"
Allen Blaisdell ... digital layout artist
Roger Borelli ... modeler
Eamonn Butler ... animation supervisor
Darrin Butters ... animator
Darrin Butts ... animator
Lauren Carr ... character finaling artist
Jerry Yu Ching ... animator
Glen Claybrook ... character technical director
Charles Colladay ... lighter / look development artist
Ian J. Coony ... character motion technical director
Bob Davies ... animator
Kevin Deters ... story artist
Mark Dindal ... character designer
Lino DiSalvo ... animator
Adam Dykstra ... animator
Tom Ellery ... character designer / story artist
Craig Elliott ... character design
Mark R.R. Farquhar ... animator
Brian Ferguson ... animator
Ralph Fernan ... animator
Chadd Ferron ... animator
Marianne Camille Gorzyca ... character finaling artist
Don Hall ... character designer
Frank Hanner ... character finaling artist
Randy Haycock ... animator
Mark Henley ... 3-D layout artist
Leland J. Hepler ... animator
Jason Herschaft ... animator
Nicholas Hoppe ... character finaling artist (as Nicholas Sanger Hoppe)
Byron Howard ... additional story artist (as Byron P. Howard)
Darrell W. Johnson ... animator
Clay Kaytis ... animator: "Buck Cluck"
Mark Kennedy ... head of story
Jin Kim ... animator (as Sang-Jin Kim)
Alex Kupershmidt ... animator
Amy Lawson Smeed ... animator
Holger Leihe ... animator
Michael Lester ... story artist
Hal Lewis ... senior modeler
James Lopez ... animator
Kimberly Lorang ... character finaling artist
Jason MacLeod ... look development lead
Joe Mandia ... animator
Alex Mark ... animator (as Alexander Mark)
Mike 'Moe' Merell ... animator
Mark Mitchell ... animator (as Mark Alan Mitchell)
Terry Moews ... layout supervisor
Rick Moore ... layout artist
David B. Mooy ... modeler
Joseph C. Moshier ... character designer (as Joe Moshier)
Robert Neuman ... layout artist
John Norton ... story artist
William Otsuka ... layout artist
Vera Pacheco ... character finaling artist (as Vera Lanpher-Pacheco)
Ernest Petti ... shot finaling
Nik Ranieri ... supervising animator: "Buck Cluck"
Jeff Ranjo ... character designer (as Jeffery R. Ranjo) / story artist (as Jeffery R. Ranjo)
Aurian Redson ... additional story artist
Scott Robideau ... animator
Jason Ryan ... supervising animator: "Chicken Little"
Erik C. Schmidt ... animator
Yuriko Senoo ... animator
Michael Show ... animator
Tony Smeed ... supervising animator: "Abby Mallard"
Marc Smith ... animator
Eric Strand ... animator
Timothy Tompkins ... character finaling (as Timmy Tompkins)
Helen Tse ... character finaling artist
Chris Ure ... additional story artist (as Chrisopher J. Ure)
Doug Walker ... layout artist
Mark Walton ... story artist
Dean Wellins ... additional story artist
Chris Williams ... story artist
Dougg Williams ... animator
Rebecca Wilson Bresee ... animator
Ellen Woodbury ... animator
John Yoon ... character technical director
Dick Zondag ... supervising animator: "Mayor Turkey Lurkey" and "Aliens"
Kyle Balda ... directing animator (uncredited)
Linda Bel ... "Chicken Little" (uncredited)
David Brehm ... animator (uncredited)
Robert Espanto Domingo ... "Buck Cluck" (uncredited)
Frank Forte ... "Chicken Little" (uncredited)
Alex Mann ... storyboard artist (uncredited)
Alan Smart ... animator (uncredited)
Ralph Zondag ... animator (uncredited)

Casting Department 

Betsy Bagg ... casting coordinator
Micah Dahlberg ... casting assistant
Terri Douglas ... adr voice casting

Editorial Department 

Jessica Ambinder-Rojas ... additional editor
Catherine Apple ... associate editor
Terry Claborn ... color timer
Chris DeLaGuardia ... color timer (as Chris De La Guardia)
Carol Folgate ... assistant editor
Noah Gift ... avid engineer
Brent W. Hall ... post-production coordinator (as Brent Hall)
Robert J. Hansen ... transfer room operator
Mark A. Hester ... associate editor
Ellen Keneshea ... additional editor
Tim Mertens ... additional editor
Jamie Mitchell ... trailer editor: home video
Timothy Peeler ... digital film colorist
Adam Sample ... reversioning editor
Sean Someroff ... editorial technician
Bruce Tauscher ... digital color timing supervisor
April McMorris ... digital intermediate producer (uncredited)

Music Department 

Nico Abondolo ... musician: bass
Wolfgang Amadeus ... music scoring engineer
Jeff Atmajian ... additional orchestrator
Rick Baptist ... musician: trumpet
Chris Barrett ... score recordist
Steve Becknell ... musician: french horn
Frank Bennett ... orchestrator
Chris Bleth ... musician
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Aleta Braxton ... score vocalist
Tom Brown ... music preparation
Nicholas Bucknall ... musician: clarinet
Elin Carlson ... chorus
Jeff Carson ... music editor: score
Gloria Cheng ... soloist: piano
Kevin Connolly ... musician
Randy Crenshaw ... singer
Tim Davis ... singer
John Debney ... conductor
Lola Debney ... score coordinator
Brad Dechter ... supervising orchestrator
Sandy DeCrescent ... score contractor
André Dias ... engineer/mixer: Brazilian Portuguese Version
George Doering ... musician
Michael Dore ... singer
Andrew Dorfman ... music editor: temp score
Carol Drake ... musician: french horn
David Duke ... musician: french horn
Steve Erdody ... musician: cello
Mark Eshelman ... scoring crew
Alan Estes ... musician: percussion
Sarah Eyden ... singer
Olga FitzRoy ... assistant music engineer
Dave Foster ... music preparation
Marc Gebauer ... scoring technician
Gregory Geiger ... singer
Earl Ghaffari ... song music editor
Mark Graham ... music copyist
Tom Hardisty ... score recordist
Jim Harrison ... music editor: score
Greg Hayes ... assistant music mixing engineer
J.J. Holiday ... musician
The Hollywood Studio Symphony ... music performed by (uncredited)
Steve Holtman ... musician: trombone
Jonathan A. Hughes ... music preparation
Jill Iverson ... music assistant
Jake Jackson ... assistant music engineer
Tommy Johnson ... musician: tuba soloist
Elissa Johnston ... score vocalist
Jo Ann Kane ... music preparation
Alan Kaplan ... musician: trombone
Kevin Kaska ... additional orchestrator
Dan Kelley ... musician: french horn
Randy Kerber ... musician
Andrew Kinney ... additional orchestrator
Nelson Kole ... vocal coach
Chris Kollgaard ... musician: bass
Sam Kriger ... vocal coach
Steve Kujala ... musician: flute
Nathaniel Kunkel ... music mixer
Ana Landauer ... musician: violin
Edie Lehmann Boddicker ... singer
Jon Lewis ... musician: trumpet
Michael Lichtenauer ... score vocalist
Peter Limonick ... musician
Jason Lloyd ... scoring crew
The London Session Orchestra ... score performed by
Warren Luening ... musician: trumpet
Tom MacDougall ... music supervisor
Guy Maeda ... singer
Rene Mandel ... musician: violin
Darrin McCann ... musician: viola
Malcolm McNab ... musician: trumpet
Adam Michalak ... score recordist
Russ Miller ... musician: drums & percussion
Chris Montan ... executive music producer
Yvonne S. Moriarty ... musician: french horn
Melanie Mullens Hoyson ... score production supervisor
Shawn Murphy ... scoring mixer
Omar Naber ... singer
Don Nemitz ... orchestrator
Brian O'Connor ... musician: french horn
Andrew Page ... music production manager
Bobbi Page ... vocal contractor
Sid Page ... concertmaster
Lydia Paweski ... music production coordinator
Victor Pesavento ... music preparation
Bryan Pezzone ... musician: piano soloist
John Reynolds ... musician: french horn
Cassandra Richburg ... musician: viola (as Lynne Richburg)
Michael Nomad Ripoll ... guitarist (as Michael Ripoll)
Rafael Rishik ... musician: violin
Steven Roberts ... musician: clarinet
Ryan Robinson ... scoring technical support engineer
Geri Rotella ... musician: flute (as Geraldine Rotella)
Peter Rotter ... orchestra contractor
Marni Sanders ... copyist
Dan Savant ... musician: trumpet
Steve Schaeffer ... musician: percussion
Jim Self ... musician: tuba
Jay Selvester ... scoring cue mixer
Steven L. Smith ... music preparation
Kurt Snyder ... musician: french horn
Sally Stevens ... singer
Siobhan Sullivan ... music production assistant
George Thatcher ... musician: trombone
James Thatcher ... musician: French horn
Sebastian Toettcher ... musician: cello
Doug Tornquist ... musician: tuba
Cecilia Tsan ... musician: cello
Alvin Veeh ... musician: trombone
James Walker ... musician: flute
Mike Watts ... orchestrator
Booker White ... cues preparation / music preparation
Bruce White ... musician: viola
Gerald White ... singer
Don Williams ... musician: percussion
Jonathan Williams ... musician: cello soloist
Reggie Wilson ... songs contractor
Robert Wolff ... orchestra assembler
Gavyn Wright ... orchestra leader
Joe Zimmerman ... music librarian
Nancy Gassner-Clayton ... choir (uncredited)
Frank Macchia ... music transcriptor (uncredited)
Tom Raney ... musician: percussion (uncredited)
Ethmer Roten ... musician: flute (uncredited)
Robert Wolff ... scoring crew (uncredited)

Additional Crew 

Brett Achorn ... software developer: Look Development Tools
Natalie Acosta ... technical supporter
David A. Aguilar ... software developer
Heidi Marie Andersen ... software project manager
Ronald Arredondo ... finaling artist
Luis Artola ... senior software engineer: shot finaling tools
Robert L. Baird ... additional story material (as Robert Baird)
Janet E. Berlin ... technology crew
James Colby Bette ... render i/o technical lead
Sara Bleick ... opticals / titles (as S.J. Bleick)
Rik Bomberger ... systems administrator
Stephen D. Bowline ... software developper: XGen
Susan Bradley ... title designer
Liza Breuninger ... production accountant
Brad Brooks ... technology production supporter
Letha L. Burchard ... technology production supporter
Scott L. Burris ... systems engineer
Mark R. Carlson ... technology production supporter
David Carmon ... motion capture dancer
William T. Carpenter ... technology production supporter
Vicki Case ... administrative manager
David J. Chung ... production assistant
Amy L. Clark ... production assistant
Kevin C. Constantine ... technical support engineer
Tom Corrigan ... technology crew
Angela Frances D'Anna ... administrative support
Margaret A. Decker ... software engineer (as Margaret Ann Decker)
Michael J. Dobson ... technical support engineer (as Michael Dobson)
Brendan Duncan ... senior software engineer
Sean Eckols ... finaling artist
Chris Edgerly ... additional voices
Carlos C. Estiandan ... technology supporter: data services
Yun-Po Paul Fan ... senior software engineer
David Patrick Flynn ... systems engineer
Haskell Friedman ... finaling artist
Michael M. Fukumoto ... technical support engineer
Billy Gane ... lead modeler
Eric N. Garcia ... image and data services (as Eric Nicholas Garcia)
Audrey Geiger-Ford ... production assistant: animation & story (as Audrey Ellen Geiger)
Sarah Genevieve ... production assistant
Shon Georgie ... technical support engineer
Daniel Gerson ... additional story material
Karl 'Krash' Goldshmidt ... software developer: Shot Finaling Tools
Carlos Gonzalez-Ochoa ... software engineer
Pascal Grapard ... assistant to vice president of production
Thomas Greer ... systems engineer
Aaron J. Greusel ... network engineer
Leo Sulat Gullano ... technical supporter (as Leo Gullano)
Hi-Hat ... choreographer
Paul Hildebrandt ... software developer: Production Pipeline Tools
Jay D. Hilliard ... systems engineer
Earl Huddleston ... finaling artist
John Huikku ... finaling artist
James P. Hurrell ... graphics software developer / technology production supporter
Darrian M. James ... avid technical support
Amindra Jayasinghe ... technology crew
Andrea Johnson ... production assistant
Marc Jordan ... systems engineer
Kevin E. Keech ... technology production supporter
Kimberly W. Keech ... technology production supporter
Daniel C. Kim ... technology production supporter
Joan Kim ... finaling artist (as Joan Kim Anastas)
Michael D. Kliewer ... technology crew
Frank William Knittel ... assistant production accountant
Catherine Lam ... technology production supporter
Tracy Larson ... production assistant
Arthur Lee ... training supervisor
Mark Lefitz ... finaling artist
Matthew E. Levine ... software engineer
Buddy Lewis ... assistant technical director
Chung-An Andy Lin ... senior software engineer
Sandra Tsing Loh ... additional dialogue
Nathan Massmann ... production assistant
Michael McClure ... technology crew
Stuart McDougal ... production engineering
Dara McGarry ... technical supporter
Josann McGibbon ... additional screenplay material
Kelly McGraw ... finaling artist
Steve McIlwain ... production assistant
Mark A. McLaughlin ... technology crew
Dayna B. Meltzer ... technical support engineer
Yvett Merino ... software engineer (as Yvett Merino Flores) / technology administration manager (as Yvett Merino Flores)
Christopher D. Mihaly ... technical engineer / technology production supporter
Andy Milne ... software engineer: Lighting/Rendering Tools
Jeff Nash ... technology crew
Sara Parriott ... additional screenplay material
John Robert Perry ... software developer: Shot Finaling Tools
Ernest Petti ... software developper: XGen
George Polchin ... software developer: Lighting And Rendering Tools
Elkeer Zaldumbide Pratt ... assistant technical director
Dan Read ... texture painter
David Reynolds ... additional dialogue
Michelle Lee Robinson ... finaling artist
Marlin Rowley ... senior software engineer
Matthew F. Schnittker ... senior software engineer
Scott Seiffert ... film marketing
Maxim Senin ... consultant: senior software engineer: production management software
Jay Sloat ... manager of technology
Clay Speicher ... systems engineer
Robert Spier ... technology production supporter
Chris Springfield ... finaling artist
David Stainton ... creative executive
Erica Starks ... production assistant
Walt Sturrock ... training manager
Joe Suzow ... technology production supporter
Thomas V. Thompson II ... software developper: XGen
Karen Rupert Toliver ... production executive
Quoc Tran ... technology supporter: animation/rigging (credit only)
Roy Turner ... production pipeline tools
Erik Van Horn ... training specialist
Debbie Vercellino ... production assistant
Joanna Villamor ... assistant to associate producer
Lewis Wakeland ... Senior Software Engineer: Lighting/Rendering Tools
Kevin Waldvogel ... animation resources & human resources
K.L. Connie Wang ... assistant script clearance administrator (as Connie Wang)
Susan Wawer ... assistant to producer and director
Howard Wilczynski ... software developer: Production Pipeline Tools
Matthew Wilson ... production assistant
Lisamarie Worley ... assistant production accountant
Terence Worley ... senior software engineer
Michael Zarembski ... principal media engineer
David Carmon ... dance reference: Runt of the Litter (uncredited)
Nick Corbett ... digital cinema package (uncredited)
Christian M. Elsensohn ... render i/o (uncredited)
Lorin Eric Salm ... consultant: character movement (uncredited)
Ivan 'Flipz' Velez ... dance reference: Chicken Little (uncredited)

Thanks 

Gus Avila ... special thanks
Betsy Bagg ... special thanks
Marie-Claude Banville ... special thanks
Travis Beckner ... very special thanks
Doug Engalla ... special thanks
Tad A. Gielow ... special thanks (as Tad Gielow)
Joe Grant ... in memory of
Tamara Khalaf ... special thanks
Jon Lucas ... special thanks
Tom MacDougall ... special thanks
Irene Mecchi ... special thanks
Colin King Miller ... special thanks
Scott Moore ... special thanks
Bob Morgan ... special thanks
Uri Okrent ... special thanks
Joe Ranft ... additional thanks
Michelle Bochner Spitz ... special thanks (as Michelle Spitz)
Kris Taft ... special thanks
Mark M. Tokunaga ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed