Directed by
Robert Schwentke |
Writing Credits (in alphabetical order)
Robert Schwentke |
Cast (in credits order)
August Diehl | ... | Marc Schrader | |
Christian Redl | ... | Minks | |
Nadeshda Brennicke | ... | Maya Kroner | |
Johan Leysen | ... | Frank Schoubya | |
Fatih Cevikkollu | ... | Dix | |
Monica Bleibtreu | ... | Kommissarin Roth | |
Ilknur Bahadir | ... | Meltem | |
Joe Bausch | ... | Günzel | |
Florian Panzner | ... | Poscher | |
Jasmin Schwiers | ... | Marie Minks | |
Gustav-Peter Wöhler | ... | Scheck | |
Ingo Naujoks | ... | Stefan Kreiner | |
Reinhardt Firchow | ... | Polizeipräsident (as Reinhart Firchow) | |
Wanda Perdelwitz | ... | Strichmädchen | |
Sybille J. Schedwill | ... | Petra (as Sibylle Schedwill) | |
Andreas Häfner | ... | Tätowierer | |
Lutz Lansemann | ... | Beamter Asservatenkammer | |
Nils Brunkhorst | ... | Dealer | |
Christiane Scheda | ... | Lynn Wilson | |
Thomas Pohn | ... | Überwacher | |
Karsten Dahlem | ... | Junger Beamter | |
Vicky Berendsen | ... | Marta | |
Torben Liebrecht | ... | Kellner | |
Minoru Nakanishi | ... | Japanischer Tätowierer | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Lorelei Mahoney | ... | Isling (uncredited) |
Produced by
Verena Herfurth | ... | executive producer |
Jan Hinter | ... | producer |
Roman Kuhn | ... | producer |
Jens Meyer | ... | line producer |
Wiebke Toppel | ... | co-producer |
Andreas J. Wimmer | ... | assistant producer |
Music by
Martin Todsharow |
Cinematography by
Jan Fehse |
Editing by
Peter Przygodda |
Casting By
Anja Dihrberg-Siebler | ... | (as Anja Dihrberg) |
Dirk Fehrecke |
Production Design by
Josef Sanktjohanser |
Costume Design by
Peri de Bragança | ... | (as Peri de Braganca) |
Makeup Department
Alexander Boyko | ... | tattoos and bodypainting |
Maike Heinlein | ... | special makeup effects artist |
Birger Laube | ... | special makeup effects artist |
Connie Oettl | ... | special makeup effects artist |
Niklas Olofsson | ... | prosthetics designer/sculptor / special makeup effects artist |
Alex Horikitsune Reinke | ... | tattoo application |
Henrik Scheib | ... | special makeup effects artist |
Friderike Weber | ... | makeup artist (as Fridericke Weber) |
Henny Zimmer | ... | makeup artist |
Production Management
Jutta Bürsgens | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Katja Bernet | ... | second assistant director |
Frank Scharl | ... | first assistant director |
Art Department
Andrea Glufke | ... | painter |
Ulrike Gojowczyk | ... | props |
Wolfgang Gosberg | ... | construction manager |
Gregor Hees | ... | construction coordinator |
Herbert Hees | ... | chief sculptor |
André Jakobs | ... | carpenter |
Lily Kiera | ... | trainee props |
Patrick Lebrun | ... | prop builder |
Silke Putz | ... | painter |
Stephan Rieck | ... | carpenter |
Lorenzo Sartor | ... | carpenter |
Britta Sassmannshausen | ... | painter |
Udo Skirke | ... | carpenter |
Remo Stecher | ... | carpenter |
Nane Stegat | ... | painter |
Slawomir Zajac | ... | assistant property master: outdoor |
Sound Department
André Bendocchi-Alves | ... | sound designer / supervising sound editor |
João Da Costa Pinto | ... | sound editor (as Joao Costa Pinto) |
Friedrich M. Dosch | ... | sound editor |
Claudia Enzmann | ... | dialog editor / sound editor |
Philipp Sellier | ... | foley recordist |
Martin Steyer | ... | re-recording mixer |
Tom Weber | ... | production sound mixer |
Guido Zettier | ... | sound editor |
Special Effects by
Karl-Heinz Bochnig | ... | special effects supervisor: Berlin |
Georg Korpas | ... | special effects prosthetics |
Volker Lorig | ... | special effects technician: rain effects |
Endres Löber | ... | special effects |
Wolf Schiebel | ... | special effects supervisor: Cologne |
Niklas Voigt | ... | special effects technician |
Christoph von Lengerke | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Michael Lanzensberger | ... | inferno artist |
Lutz Lemke | ... | title sequence designer/animator |
Andreas Rothenaicher | ... | post production manager |
Stunts
Peter Bartels | ... | stunts: Stuntteam Steinmeier/Mohr |
Michael Bittinger | ... | stunts: Stuntteam Steinmeier/Mohr |
Andreas Cremer | ... | stunts: Stuntteam Steinmeier/Mohr |
Norbert Heisterkamp | ... | stunts: Stuntteam Steinmeier/Mohr |
Michael Mohr | ... | stunt coordinator: Stuntteam Steinmeier/Mohr |
Siegfried Polap | ... | stunt performer |
Andreas Seifert | ... | stunts: Stuntteam Steinmeier/Mohr |
Marc Sieger | ... | assistant stunt coordinator |
Mac Steinmeier | ... | stunts: Stuntteam Steinmeier/Mohr |
Camera and Electrical Department
Niv Abootalebi | ... | second assistant camera |
Timm Brückner | ... | gaffer |
Tilman Büttner | ... | steadicam operator |
Benjamin Dreythaller | ... | electrician |
Matthias Fleischer | ... | rigging gaffer/best boy |
Finn Hoyer | ... | crane operator |
Andreas Huber | ... | electrician |
Philipp Kirsamer | ... | first assistant camera |
Alexander Kreis | ... | electrician |
Florian Kronenberger | ... | electrician (as Florian Kronberger) |
Björn Lewe | ... | video operator |
Goran Mecava | ... | steadicam operator |
Joern Christian Novotny | ... | electrician (as Jörn Schultke) |
Thorben Olbertz | ... | electrician |
Tanja Pelster | ... | trainee gaffer |
Claus Scheipers | ... | electrician |
Patrick Touffexis | ... | electrician |
Marcus Schwemin | ... | additional camera (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Sonia Bouabsa | ... | wardrobe |
Anja Kemper | ... | wardrobe |
Music Department
Maurus Ronner | ... | orchestrator |
Transportation Department
Werner Ahrendt | ... | driver |
Additional Crew
Alex Ander | ... | trainee |
Bernhard Horst | ... | fire safety |
Lutz Lemke | ... | title designer |
Renate Streup | ... | production accountant |
Holger Veh | ... | weapons supervisor (uncredited) |