Directed by
Philip Spink |
Writing Credits
Craig Detweiler | ... | (story) |
Craig Detweiler | ... | (screenplay) and |
Anne Vince | ... | (screenplay) (as Anne) & |
Robert Vince | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
John Neville | ... | The Duke | |
James Doohan | ... | Clive Chives | |
Courtnee Draper | ... | Charlotte | |
Jeremy Maxwell | ... | Florian | |
Oliver Muirhead | ... | Cecil Cavendish | |
Sophie Uliano | ... | Shamela Stewart (as Sophie Heyman) | |
Judy Geeson | ... | Lady Fautblossom | |
Justine Johnston | ... | Mrs. Puddingforth | |
Lomax Study | ... | Lord Huffbottom | |
Paxton Whitehead | ... | Basil Rathwood | |
Frank C. Turner | ... | Parsnip | |
Campbell Lane | ... | Nutswager | |
Carolyn Sadowska | ... | The Queen | |
Jacqui Kaese | ... | Agnes | |
Patrick J. Phillips | ... | Butcher (as Patrick Phillips) | |
Winnie Cooper | ... | Dr. Smythe | |
Kevin Psaila | ... | Doorman | |
Tara Hiebert | ... | Picnicker #1 | |
Morgan McLeod | ... | Picnicker #2 | |
Crocket | ... | Hubert | |
Simon | ... | Hubert | |
Copper | ... | Hubert | |
Camilla | ... | Daisy | |
Emma | ... | Coquette | |
Meg | ... | Mumbles | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Jacqueline Brown | ... | Wedding Guest (uncredited) | |
Denis Corbett | ... | Wedding Photographer (uncredited) | |
Yolanda Corbett | ... | Villager (uncredited) | |
Tony James | ... | Dinner Guest / Wedding Guest (uncredited) |
Produced by
Ian Fodie | ... | producer |
Michael Strange | ... | executive producer |
Anne Vince | ... | executive producer |
Robert Vince | ... | executive producer |
Music by
Brahm Wenger |
Cinematography by
Mike Southon | ... | director of photography |
Editing by
Kelly Herron |
Casting By
Ellie Kanner |
Production Design by
Andrew Wilson |
Art Direction by
Kelvin Humenny |
Set Decoration by
Rachel O'Toole |
Costume Design by
Gina Kiellerman |
Makeup Department
Paula Boss | ... | hair stylist: second unit / makeup artist: second unit |
Tanya Hudson | ... | assistant makeup artist |
Joan Nygren | ... | hair stylist: second unit / makeup artist: second unit |
Sondra Richardson | ... | assistant hair stylist |
Lesley St. Nicholas | ... | makeup artist |
Nicole Wise | ... | hair stylist |
Production Management
Ian Birkett | ... | assistant production manager |
Richard Bullock | ... | production manager |
James Fantin | ... | 2nd Unit POC |
Scott Watson | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Scott J. Ateah | ... | second unit director (as Scott Ateah) |
Ian Birkett | ... | second assistant director |
Dani Elias | ... | third assistant director: second unit |
Michael Magnusson | ... | first assistant director (as Mike Magnusson) |
Anna McRoberts | ... | trainee assistant director |
Jordan Roberts | ... | third assistant director (as Jordan A. Roberts) |
Sarah Rogers | ... | first assistant director: second unit |
Ivana Siska | ... | second assistant director: second unit |
Art Department
Dean Barker | ... | property master |
Jean-Paul Costaz | ... | head painter |
Phil Devonshire | ... | carpenter (as Philip Devonshire) |
Rain Draper | ... | head greens |
Margaret Handford | ... | painter |
Tom Handford | ... | construction coordinator |
Michelle Hendriksen | ... | assistant props |
Trine Hendriksen | ... | second assistant props |
Colin House | ... | assistant greens |
Kristine Hyatt | ... | set dresser |
Mike Keel | ... | set dresser |
Gordon Langston | ... | carpenter |
Joanne Leblanc | ... | assistant set decorator |
Ian McDowell | ... | lead carpenter |
Kevin McLennon | ... | set dresser |
Derick McLeod | ... | lead painter (as Derek MacLeod) |
Natalie Michalchyshyn | ... | lead set dresser |
Joy Munt | ... | assistant props: second unit |
Kieran Murphy | ... | set dresser |
Noni Peck | ... | assistant props: second unit |
Chelsea Yusep | ... | set decoration buyer |
Jason Bourque | ... | props: second unit (uncredited) |
James Dickson | ... | art department (uncredited) |
Colin House | ... | greensman (uncredited) |
Sound Department
Francesca Benedetti | ... | adr editor / dialogue editor |
Tyler Berrie | ... | foley recordist / re-recording engineer |
Ken Cade | ... | sound effects editor |
Marc Chiasson | ... | supervising sound editor |
Jeff Davis | ... | third assistant sound editor |
Lisa Doyle | ... | background sound editor |
Ian Ferguson | ... | boom operator |
Dean Giammarco | ... | re-recording mixer |
Evelyn Hokanson | ... | adr recordist (as Evelyn Nickle) |
Randall Lee | ... | adr recordist / machine room supervisor |
Samuel Lehmer | ... | supervising re-recording mixer |
Jesse Lyon | ... | adr recordist / dailies synching |
Maureen Murphy | ... | assistant foley walker |
Miguel Nunes | ... | foley editor |
Tim Peters | ... | second assistant sound editor |
Sebastian Salm | ... | location sound mixer |
Daniel Sperry | ... | sound consultant: Dolby |
Nicole Thompson | ... | first assistant sound editor |
Christina Tucker | ... | adr mixer |
Cam Wagner | ... | foley walker (as Cameron Wagner) |
Marshall Winn | ... | sound effects editor |
Curtis Wright | ... | foley editor |
Scott Aitken | ... | sound mixer: second unit (uncredited) |
Jeff Grout | ... | additional sound re-recording mixer (uncredited) |
Special Effects by
Elie Merhab | ... | first assistant special effects (as Elie Merheb) |
William D. Ryan | ... | special effects coordinator (as Bill Ryan) |
Visual Effects by
Paul Cox | ... | visual effects director: Northwest Imaging & FX (as Paul R. Cox) |
Karin Doerwaldt | ... | visual effects coordinator: Northwest Imaging & FX |
Bob Dohrendorf | ... | opticals: Cinematte Inc. (as Robert E. Dohrendorf) |
Randy Egan | ... | senior Inferno artist: Northwest Imaging & FX |
Bruce MacDougall | ... | rotoscope: Northwest Imaging & FX (as Bruce McDougall) |
Jeff Martens | ... | rotoscope: Northwest Imaging & FX |
Trevor Strand | ... | Inferno operator: Northwest Imaging & FX |
Richard Trus | ... | visual effects producer: Northwest Imaging & FX (as Rick Trus) |
Stunts
Mark Antoniuk | ... | stunt player |
Scott J. Ateah | ... | stunt player (as Scott Ateah) |
Jon Bak | ... | stunt player |
Ryan Ennis | ... | stunt player |
Alette Falle | ... | stunt player |
Randy Lee | ... | stunt coordinator |
Steven McMichael | ... | stunt player |
Fiona Roeske | ... | stunt player |
Trish Schill | ... | stunt player |
Dan Shea | ... | stunt player |
Kerry Shultz | ... | stunt player (as Kerry Schultz) |
Alexandra Skey | ... | stunt player |
Luke Waidmann | ... | stunt player |
Rob Wilton | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Clayton Bachynsky | ... | second assistant camera: "b" camera |
David Barkes | ... | grip |
Heath Bassett | ... | lamp operator |
Bill Baxter | ... | best boy electric |
Doug Brown | ... | lamp operator |
Pat Cronin | ... | camera trainee (as Patrick Cronin) |
Koos de Zwart | ... | lamp operator |
Jesse Deacon | ... | lamp operator |
Julian Gagne | ... | lamp operator: second unit |
Amy Gibbons | ... | camera trainee: second unit |
Kharen Hill | ... | still photographer |
Kieran Humphries | ... | second assistant camera |
John-David Hutchison | ... | gaffer (as J.D. Hutchison) |
Marcus James | ... | first assistant camera: second unit |
Melissa Johnson | ... | grip |
Chris Jones | ... | grip: second unit |
Lynne Kam | ... | key grip: second unit |
Benoît Lamarche | ... | dolly grip (as Benoit Lamarche) |
Dean Lavoie | ... | key grip |
Rob Lee | ... | lamp operator |
Stephen Maier | ... | first assistant camera |
David Haywood McMartin | ... | best boy grip (as David Heywood McMartin) |
C. Kim Miles | ... | best boy electric: second unit (as Kim Miles) |
Tony Mirza | ... | first assistant camera: "b" camera |
Marty Nicholas | ... | lamp operator: second unit |
Brad Nisbet | ... | best boy: second unit |
Rob Paisley | ... | lamp operator: second unit |
Diyah Pera | ... | still photographer |
Jesse Pogoler | ... | gaffer: second unit (as Jesse Lee Pogoler) |
Eike Schroter | ... | still photographer |
Cesar R. Solis | ... | second assistant camera / second assistant camera: second unit (as Cesar Solis) |
Shawn Soucy | ... | lamp operator |
Anthony Vicic | ... | camera trainee: second unit |
Brian Whittred | ... | camera operator |
Adrian Wilcocks | ... | grip (as Adrian Willcocks) |
Glen Winter | ... | director of photography: second unit |
Ann Wraith | ... | generator operator |
Troy Bassett | ... | dolly grip (uncredited) |
Karl Harrison | ... | grip (uncredited) |
Casting Department
Heather Douglas | ... | casting assistant |
Sandra-Ken Freeman | ... | casting associate |
Audrey Skalbania | ... | casting coordinator: Canada |
Costume and Wardrobe Department
Ellen Bennett | ... | assistant costume designer |
Kristen Bond | ... | costume set supervisor |
Michaela Fitzpatrick | ... | costume truck supervisor |
Jennifer Whitfield | ... | costume set supervisor: second unit |
Dave Righton | ... | wardrobe assistant (uncredited) |
Tyler Smith | ... | wardrobe assistant (uncredited) |
Editorial Department
David Armstrong | ... | color timer |
Ryan Clarke | ... | post-production assistant |
Janet Kendrick | ... | post-production coordinator |
Andrew Notman | ... | post-production assistant |
Jason Pielak | ... | assistant editor |
Gary Shaw | ... | video colorist (uncredited) |
Location Management
Cindy Dainard | ... | assistant location manager |
Kathleen Gilbert | ... | location manager |
Colin Humble | ... | location production assistant: second unit |
Michael Maitland | ... | location production assistant: second unit (as Mike Maitland) |
Shamess Shute | ... | key location production assistant |
Music Department
Hal Beckett | ... | music contractor / music preparation |
Victor Costanzi | ... | concertmaster |
Alisa Eisenberg | ... | additional music |
Jim Littleford | ... | music copying |
Roger Monk | ... | music editor / scoring mixer |
Bob Stewart | ... | additional music editor: Stewart Sound Factory |
Brahm Wenger | ... | composer: original songs / conductor / orchestrator |
Daniel Seguin | ... | music copyist (uncredited) |
Script and Continuity Department
Jennifer Donoghue | ... | script supervisor: second unit |
Sabrina Temblett | ... | script supervisor |
Transportation Department
William Both | ... | driver: electric truck |
Chris J. Clayton | ... | transportation coordinator (as Chris Clayton) |
Regine Klein | ... | driver: construction department |
Rick Larson | ... | driver: camera truck |
Alan Lequesne | ... | driver: honeywagon (as Allan Lequesne) |
Dave Lequesne | ... | driver: hair/make-up trailer |
J.P. Mass | ... | transportation captain |
Tony Mossa | ... | transportation captain |
Alec Munroe | ... | driver: grip truck |
Scott Ogg | ... | transportation co-captain: second unit |
Murray Patenaude | ... | driver: cast (as Murray Patenaud) |
Gaetan Pelletier | ... | driver: shuttle, second unit |
Mark Penner | ... | driver: shuttle |
Larry Robinson | ... | driver: cast |
Lisa Shama | ... | driver: shuttle |
Bill Welch | ... | driver: cast |
Trevor R. Davies | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
Isabel Angeles | ... | assistant production accountant |
Crystal Arber | ... | stand-in |
Rebecca Wood Barrett | ... | production assistant |
Jasmine Barry | ... | production coordinator (as Jasmine Elsworth) |
Robert Beattie | ... | production financing: Equicap Financial Corporation |
Nadia Borean | ... | assistant: Mr. Fodie |
Jacqueline Brown | ... | stand-in |
Nat Christian | ... | story consultant |
Debbie Coe | ... | trainer: 'Hubert' (as Debra J. Coe) |
Dove Cresswell | ... | stand-in |
Bob Dohrendorf | ... | main titles: Cinematte Inc (as Robert E. Dohrendorf) |
Al Farman | ... | security officer |
Diane Fraser | ... | production assistant (as Diana Fraser) |
Jo Friesen | ... | production coordinator (as Jo Freisen) |
John Genzel | ... | production financing: Royal Bank of Canada |
Dave Gilbert | ... | stand-in |
Aaron James | ... | craft service / first aid |
Bruce C. Jones | ... | security coordinator (as Bruce Jones) |
Bonnie Judd | ... | additional dog trainer: Coe's Animal Talent |
Ryan Judd | ... | additional dog trainer: Coe's Animal Talent |
Trish Judd | ... | additional dog trainer: Coe's Animal Talent (as Trisha Judd) |
Maggie Laird | ... | production assistant |
Natalie Lapointe | ... | assistant production coordinator |
Farrel J. Lusse | ... | production assistant (as Farrel Lusse) |
Mark Marriott | ... | stand-in (as Mark Mariott) |
Don McCauley | ... | craft service: second unit / first aid: second unit |
Judith McDowell | ... | stand-in |
Heather McEwen | ... | stand-in |
Ken Miller | ... | security officer |
Julia Minnie | ... | assistant craft service / assistant first aid |
Kathy Nagamori | ... | production accounting clerk |
Geoff Petersen | ... | security officer |
Debra Ribeiro | ... | assistant production accountant |
Penny Rogers | ... | production coordinator |
Dorothy Sabey | ... | representative: S.P.C.A. |
Gail Schacht | ... | business affairs |
Eva B. Schmieg | ... | legal services: Heenan Blaikie |
Ron Sears | ... | stand-in |
Brian Selby | ... | additional dog trainer: Coe's Animal Talent |
Dawn Sharpe | ... | production accountant |
Kerry Shultz | ... | horses supplier: Eagle Valley Horses |
Dale Sims | ... | security officer |
Audrey Skalbania | ... | unit publicist |
Drew Thompson | ... | representative: S.P.C.A. |
Mark Thompson | ... | stand-in |
Dave Tynes | ... | security officer |
Cindy Wright | ... | stand-in |