Edit
The World to Come (2020) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Mona Fastvold ... (directed by)

Writing Credits  

Ron Hansen ... (screenplay by) &
Jim Shepard ... (screenplay by)
 
Jim Shepard ... (based upon the original story "The World to Come" by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Katherine Waterston ... Abigail
Casey Affleck ... Dyer
Vanessa Kirby ... Tallie
Christopher Abbott ... Finney
Karina Ziana Gherasim ... Nellie (as Karina Gherasim)
Ioachim Ciobanu ... Widow Weldon's Son (as Kim Ciobanu)
Daniel Blumberg ... Tinker
Andreea Vasile ... Mother
Liana Navrot Liana Navrot ... Widow Weldon
Sandra Personnic-House ... Mrs. Nottoway (as Sandra J House)
James Longshore ... Man #1

Produced by 

Casey Affleck ... producer
Margarethe Baillou ... producer
Carole Baraton ... executive producer
Constantin Briest ... associate producer
Pavel Burya ... executive producer (as Pavel Buria)
Mihai Busuioc ... line producer
Yohann Comte ... executive producer (as Yohan Comte)
Brady Corbet ... associate producer
Ilya Dzhincharadze ... associate producer
David Hinojosa ... producer
Jamie Jessop ... executive producer
Pamela Koffler ... producer
Ben Kuller ... co-producer
Whitaker Lader ... producer
Pierre Mazars ... executive producer
Andrew Morrison ... executive producer
Murad Osmann ... executive producer
Patricia Poienaru ... co-producer
Ilya Stewart ... executive producer
Peter Touche ... executive producer
Christine Vachon ... executive producer

Music by 

Daniel Blumberg ... (music by)

Cinematography by 

André Chemetoff ... director of photography

Film Editing by 

Dávid Jancsó

Casting By 

Domnica Circiumaru ... (Romania)

Production Design by 

Jean-Vincent Puzos

Art Direction by 

Anca Perja
Anca Perjaas ... supervising art director
Andrei-Florian Popa ... (as Andrei Popa)

Set Decoration by 

Andreea Popa

Costume Design by 

Luminita Lungu

Makeup Department 

Gabriela Gociu ... hair stylist / makeup artist
Gemma Hoff ... makeup designer
Clara Peta ... hair stylist / makeup artist
Clara Tudose ... hair and make-up: "b" unit (uncredited)

Production Management 

Teo Bostanica ... unit manager
Mihai Busuioc ... unit production manager
Mark Sean Haynes ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Emilie Balusson ... second assistant director
Bianca Bumbacea ... trainee assistant director
Simona Dinu ... first assistant director
Ionut Sirbu ... third assistant director
Célie Valdenaire ... assistant director: "b" unit

Art Department 

Denisa Avram ... art department trainee
Emil Badea ... leadman assistant
Florin Badita ... assistant property master
Mihai Ciurel ... buyer
Radu Costache ... assistant property master
Eugen Cristea ... assistant property master
Florin Gavrila ... painter
Marius Gherman ... additional swing gang
Adi Handac ... property master
Lara Hirzel ... assistant production designer
Florian Ionita ... swing gang
Ionel Ionita ... swing gang
Florin Mazgaciu ... leadman assistant / swing gang
Mihaita Mazgaciu ... swing gang
Sorin Mihalache ... swing gang
Marius Mititelu ... swing gang
Bogdan Olariu ... sculptor (as Bogdan Olariu)
Geaniloni Sandru ... painter (as Gianiloni Sandru)
Adi Selaru ... additional swing gang
Gabriel Serban ... additional swing gang
Stefania Slatculescu ... art department trainee
Cristian Stefan ... swing gang
Costin Stroe ... swing gang
Mugur Szabo ... leadman
Alin Tarnita ... swing gang
Daniel Timoc ... swing gang
Dan Toma ... leadman
Florin Toma ... leadman
Ionut Weighel ... additional swing gang
Ionel Branzoi ... scenic painter (uncredited)
Elise Puzos ... set dresser (uncredited)
Béla Rusu ... construction coordinator (uncredited)

Sound Department 

Leslie Bloome ... foley artist
Ryan Collison ... foley mixer
Marius Emil Stanescu ... sound mixer (as Marius Stanescu)
Joanna Fang ... foley artist
Marian Gabriel ... boom operator
Josh Heilbronner ... supervising dialogue editor/adr editor
Claudiu Marginean ... boom operator
Javier Ortega ... sync sound dailies: Cinelabs Romania
Nicolas Seaman ... foley mixer
Leslie Shatz ... re-recording mixer / sound designer
Andrei Stan ... boom operator

Special Effects by 

Octavian Dragulin ... special effects technician
Daniel Dumitrescu ... special effects technician
Viorel Militaru ... special effects technician
George Petrache ... on-set special effects technician / special effects coordinator
Nicusor Petre ... special effects supervisor
Dorel Simion ... special effects technician
Florin Stoian ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Cristi Deliu ... head of scan department: scnning vfx and feature, Cinek=labs Romania
Alexandru-Alin Dumitru ... visual effects supervisor (as Alin Dumitru)
Javier Ortega ... scan assistant: scanning vfx and feature, Cinelabs Romania
Cornelia Popa ... sales and lab manager: scanning vfx and feature, Cinelabs Romania
Maximilian Tucudean ... visual effects artist
Liviu Dinu ... on-set visual effects supervisor (uncredited)
Alex Noble ... compositor (uncredited)

Stunts 

Catalin Banghea ... stunts
Nicolae Constantin ... stunts
Marilena Cristache ... stunt double: Abigail
Andreea Cristea ... stunts
Ciprian Dumitrascu ... stunt coordinator
Sever Dumitru ... stunts
Alexandru Erlich ... stunts (as Alexandru Elrich)
Marius Florian ... stunts
Ovidiu Marculescu ... stunts
Robert Toma ... stunts

Camera and Electrical Department 

Octavian Andreescu ... gaffer
Chiriac-Dinu Bogdan ... grip
Costea Bogdan ... grip
Daniel Branza ... electrician
Alexandru Bucsan ... best boy electrician
Alexandru Chiriac ... grip
Vlad Cioplea ... still photographer
Daniel Cosor ... electrician
Vlad Cosor ... electrician
Butnariu Daniel ... first assistant camera: "b" unit
Liviu Darescu ... electrician
Marian Darie ... techno crane grip
Adrian Dobre ... electrician
Andrei Draghici ... grip
Daniel Dumitru ... grip
Cosmin Fericeanu ... steadicam operator
Alexandru Frangulea ... second assistant camera: "b" unit (as Alex Frangulea_)
Daniel Gheorghe ... grip
Mihai Granaru ... electrician
Cristian Grosu ... camera loader
Sebastian Imbrea ... electrician
Adrian Ivan ... second assistant camera: "b" unit
Andrei Karastanef ... second assistant camera (as Andrei Carastanef)
Armand Lupsa ... best boy electrician
Lorand Marton ... camera loader: test
Liviu Oborogeanu ... electrician
Razvan Paslaru ... key grip
Victor Petre ... first assistant camera
Liviu Pojoni Jr. ... director of photography: "b" camera (as Liviu Pojoni)
Marius Predescu ... grip
Andrei Radu ... video assistant trainee
Aurelian Radu ... grip
Dragos Cristian Radu ... first assistant camera: "b" unit (as Radu Dragos Cristian)
Matei Reu ... video assistant
Antonio Salabaseev ... still photographer
Gabriel Sora ... gaffer
Constantin Stan ... second assistant camera
Bogdan Talpeanu ... still photographer
Catalin Tudor ... video assistant
Vasile Dodu ... best boy electrician (uncredited)

Casting Department 

Liliana Toma ... extras casting
Dann Fink ... adr voice casting (uncredited)
Bruce Winant ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Laurentiu Alexe ... key costumer
Erika Benedek ... ageing
Carmen Cristea ... key costumer
Zlotea Florenta ... key costumer
Lavinia Geambasu ... costume supervisor
Adriana Marincea ... key costumer
Diana Sav ... key costumer
Csongor Ujfalvi ... ageing
Anca Visan ... buyer

Editorial Department 

Joe Beirne ... chief technology officer: Technicolor Postworks New York
Scott Frace ... color engineer: The Mill
Dávid Gerencsér ... assistant editor (as David Gerencser)
Javier Gomez ... negative film prepare for scan: Cinelabs Romania / negative film prepare for telecine: Filmlabs Romania
Clark Henderson ... svp theatrical services: Technicolor Postworks New York
Isaac Hoff ... assistant editor
Eric Horwitz ... digital intermediate engineer: Technicolor Postworks New York
Viktória Kiss ... assistant editor (as Viktoria Kiss)
Lili Makk ... assembly editor
Catalin Miloiu ... telecine dailies: Cinelab Romania
Eszter Málnási Csizmadia ... assistant editor (as Eszter Malanasi Csizmadia)
Gyula István Mózes ... dailies coordinator (as Gyula Mozes)
Ilka Janka Nagy ... first assistant editor
Elias Nousiopoulos ... color assist: The Mill
Pete Olshansky ... account executive: Technicolor Postworks New York
Javier Ortega ... negstive film prepare for scan: Cinelabs Romania
Viorel Popescu ... negative film processing: Cinelabs Romania
Megan Rumph ... color producer: The Mill
Viorel Stoica ... negatigve film processing: Cinelabs Romania
Patriciana Tenicela ... digital intermediate producer: Technicolor Postworks New York
Damien van der Cruyssen ... colorist: The Mill
Dóra Vaszily ... assistant editor (as Dora Vaszily)
Brian Woos ... digital intermediate conform editor: Technicolor Postworks New York

Location Management 

Bogdan Sulica ... location manager

Music Department 

Daniel Blumberg ... musician: clarinet / score producer
Peter Brötzmann ... musician: bass clarinet
Josephine Foster ... musician: voice
Ute Kanngeisser ... musician: cello
Tracy McKnight ... music supervisor
Steve Noble ... musician: cowbells
Yoni Silver ... musician: bass clarinet
Billy Steiger ... musician: violin
Peter Walsh ... score producer / score recorded and mixed by
Alex Ward ... musician: clarinet
Tom Wheatley ... additional arrangement by / musician: double bass
Jahn Sood ... music editor (uncredited)

Script and Continuity Department 

Andra Barbuica ... script supervisor
Monica Tatu ... script supervisor
Mihnea Vonica ... script supervisor trainee

Transportation Department 

Marius Alexiu ... driver
George Barbu ... driver
Marian Burcin ... driver
Catalin Ciobanu ... driver
Alexandru Dinca ... driver
Vasile Enache ... driver
Sorin Enculescu ... driver
Gheorghe Ene ... driver
Stefan Eusebiu ... driver (as Eusebiu)
Vali Georgescu ... transportation coordinator (as Valentin Georgescu)
Bogdan Ioanita ... driver
Cristian Istrate ... driver
Ion Mandru ... driver
Marian Maracine ... driver
Vali Matac ... driver
Stefan Oana ... driver
Valentin Orcea ... driver
Nelu Pacaleanu ... driver
Catalin Pascanu ... driver
Ilie Petrica ... driver
Costel Pletoianu ... driver
Ionel Popa ... transportation captain
Laurentiu Stancu ... driver (as Laurentiu)
Adrian Stefanidis ... driver
Ionut Vasile Tanase ... driver (as Ionut Tanase)
Silviu Teleaga ... driver
Cristina Toma ... driver
Marius Toma ... driver
Marian Turtoi ... driver
Popa Valentin ... driver

Additional Crew 

Tony Andrei ... medic on set
Ana-Maria Baciu ... legal services: Simion & Baciu
Florica Badea ... cleaning
Sebastian Bostanica ... additional production assistant
Elizaveta Chalenko ... development executive: Hype Film
Vicki Cherkas ... finance and production legal counsel
Marilena Cristache ... horse wrangler
Alina Dinu ... audit services: CSR Expertise
Dalila Dulgheriu ... epk
Marian Dumitrache ... additional production assistant
Elena Dumitrescu ... assistant production coordinator
Ana Dunitriu ... production assistant
Gabe Elder ... epk
Sydney Foos ... development executive: Killer Films
Lucy Foweraker ... insurance: Tysers
Maria Garbovanu ... extras coordinator
Matiana Gheorghisor ... assistant accountant
Paul Hillier ... insurance: Tysers
Filimon Iordache ... horse wrangler
Andreea Ivan ... stand-in
Jared Jones ... coordinator: Killer Films
Anne Lise ... craft service
Paraschiv Ionut Marian ... set production assistant
Ionut Marin ... key set production assistant
Theresa L. Marsh ... production accountant: USA
Dan Mirea ... additional production assistant
Clint D. Mock ... production incentive consultant
Ali Moshref ... production executive: Film Finances
Valentin Nanciu ... medic on set
Rica Valentin Olteanu ... set production assistant
Indries Oni ... set production assistant
Marina Opera ... audit services: CSR Expertise
Liviu Opran ... medic on set
Traian Pantazi ... medic on set
Ciprian Petre ... additional production assistant
Dorina Popa ... assistant accountant
Iulian Prodan ... additional production assistant
Helen Sam ... vice president post production: Film Finances
Jorge L. Sanchez ... finance and production legal counsel (as Jorge Sanchez)
Mihaela Servan ... work security
Chandra C. Silver ... director of production: Film FInances
Marian Simion ... stand-in
Codrut Slatculescu ... production coordinator
Katrina Stagner ... joint managing director: UK, Film Finances
Cosmin Stere ... set production assistant
Marian Stoian ... additional production assistant
Stefan Tolea ... medic on set
Cristi Vasile ... set production assistant
Radu Voicu ... set production assistant
Aaron Weiss ... finance and production legal counsel
Péter Závorszky ... end titles created by (as Peter Zavorsky)
Jonas Benhaiem ... acquisitions manager: Charades (uncredited)
Pauline Boucheny ... business affairs: Charades (uncredited)
Jean-Félix Dealberto ... sales agent: Charades (uncredited)
Agar Forjan ... for Golden Arrow Entertainment (uncredited)
Nadine Luque ... for Golden Arrow Entertainment (uncredited)
Mathilde Martin ... marketing manager: Charades (uncredited)
Rea Nolan ... dialect coach ADR: Vanessa Kirby (uncredited)
Nicolas Rebeschini ... festivals manager: Charades (uncredited)

Thanks 

Houston Costa ... special thanks
Floriana Lima ... special thanks
Jesse Plemons ... the director would like to thank
Nick Shumaker ... very special thanks
Brian Young ... the director would like to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed