Poster

Aquaman and the Lost Kingdom ()


Reference View | Change View

Plot unknown. Sequel to the 2018 film 'Aquaman.'

Director:

Photos and Videos

Production Notes from IMDbPro

Status: filming
Status Updated: 28 Jun 2021

Cast

Edit
Other cast:
...
Arthur Curry / Aquaman
...
Atlanna
...
Mera
...
King Orm / Ocean Master
...
David Kane / Black Manta
...
King Nereus
...
Karshon
...
Tom Curry
...
Dr. Stephen Shin
...
Atlan
...
Stingray

Directed by

Edit
James Wan

Written by

Edit
David Leslie Johnson-McGoldrick ... (screenplay)
 
David Leslie Johnson-McGoldrick ... (story)
 
Paul Norris ... (Aquaman created by)
 
Mort Weisinger ... (Aquaman created by)

Produced by

Edit
Michael Clear ... executive producer
Walter Hamada ... executive producer
Peter Safran ... producer
James Wan ... producer

Music by

Edit
Rupert Gregson-Williams

Editorial Department

Edit
Emma Bayat ... second assistant editor

Casting By

Edit
Anne McCarthy
Kellie Roy
Lucinda Syson

Production Design by

Edit
Bill Brzeski

Art Direction by

Edit
Michael Gowen ... (Hawaii Unit)
Joe Howard
Gary Jopling
Nic Pallace ... senior art director
Tom Still ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
David Morison

Costume Design by

Edit
Richard Sale

Makeup Department

Edit
Punam Chhatralia ... contact lens optician
Mike Elizalde ... creature effects
Richard Glass ... Optician
Sebastian Lochmann ... concept artist/sculptor
Kristyan Mallett ... Prosthetic designer
Ruth Parry ... Prosthetic makeup artist: dailies / sculptor
Nisha Patel ... standby contact lens optician
Nisha Patel ... Stand-by Optician
Justin Raleigh ... Creature effects designer: Fractured FX

Production Management

Edit
Andrew Baguley ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Lauren Fox ... Set PA : Second Unit
Harrison Jaffee ... second unit
Andy Madden ... First Assistant Director: 2nd Unit
Morgan Middleton ... Set Pa: Second Unit
Gemma Morton ... floor third assistant director: second unit
Amelia Sabeti ... assistant director: dailies
David 'Wex' Wechsler ... first assistant director

Art Department

Edit
Sally Abbott ... Assistant Set Decorator
Wayne Adams ... carpenter
Nuttavut Baiphowongse ... concept aritst
Ken Barthelmey ... Creature Designer
Emerald Baxter ... Art Department Runner
Paul Beeson ... stand/by plasterer
Richard K. Buoen ... concept artist
Paulina Camacho ... set decoration junior draughtsman
James Carson ... Concept Artist
Tamara Catlin-Birch ... art department co-ordinator
Jack Cave ... model maker
Po Sing Chu ... concept artist
Matt Codd ... concept artist
Scott Creane ... Carpenter
Federico D'Alessandro ... storyboard artist
Claudia Dance-Wells ... Assistant Prop Modeller
Gary Dempsey ... painter
James Doh ... storyboard artist
Scott Elms ... carpenter
John Fox ... Visual Consultant
Lee Gawthrop ... carpenter
Deliana Georgieva ... digital asset assistant
Clara Gomez del Moral ... senior set designer
Collin Grant ... storyboard artist
Gary Greenham ... Supervising Standby Prop
Phil Hawley ... Chargehand props painter / chargehand props painter
Terry Heggarty ... stand by painter
Josh Jones ... stand by carpenter
David Ned Kelly ... carpenter
Sammy Khalid ... Concept Artist
Marcus Lester-George ... set designer
Roxy Ley ... junior prop maker
Amy Lockwood ... assistant set decorator
Jeremy Love ... Concept artist
Genesis Low ... Set Decoration Coordinator
Alexandra Mason ... Digital Asset Manager
Jodie Masser ... junior painter
Robert McKinnon ... Concept Artist
Martin L. Mercer ... storyboard artist
Sebastian Meyer ... concept artist
Liam Morgan ... junior set designer/set designer/standby art director cover
Steven Morris ... property master
Yassmine Najime ... Art Producer
Tim Napper ... concept artist
Antony Nguyen ... Concept Artist
Mark O'Kane ... Concept Artist
Gareth Palethorpe ... junior set designer
Alex Pattison ... Set Decoration Draughtsman (creditOnly)
Susie Pilzninski ... digital asset manager
Heather Rackstraw ... draughtsperson
Nick Ramsay ... junior set designer
Jacob Riley ... Art Department Assistant
Jack Salkeld ... HOD Set Dresser
Christian Scheurer ... Concept Artist
Robert Shillibeer ... carpenter
Adam Stocks ... carpenter
Dave Sullivan ... propmaker
Howard Swindell ... Creature Designer
Adam Tuck ... Concept Artist
Lisa Williams ... graphic designer
Courtney Wotherspoon ... Art Department Assistant
Ulrich Zeidler ... concept artist
Rachel Ziegelmeier ... production buyer

Sound Department

Edit
Duncan Craig ... 1st Assistant Sound
Claydon-Richards India ... Sound Trainee
Steve Jackson ... 1st Assistant Sound
Christian Joyce ... production sound mixer: second unit
Barry O'Sullivan ... Production Sound Mixer
Kyle Pickford ... 1st Assistant Sound
Kirsty Wright ... 2nd assistant sound: 2nd unit, dailies

Special Effects by

Edit
Christopher Eastwood ... special effects technician
Mark Holt ... special effects supervisor
Paris Marin ... virtual reality: lead previs artist
Lucy Thompson ... special effects coordinator

Visual Effects by

Edit
Reetu Aggarwal ... visual effects artist
Pierre Alexander ... Department Production Manager
Martin Bell ... lead previs artist
Alex Bicknell ... visual effects producer
Stuart Brown ... lead visualisation artist
Matthew Bullock ... CG Supervisor: Scanline VFX
Jena Cheung ... VFX Assistant Editor
Samantha Choat ... visual effects pa
Darren Cullis ... Previs-Artist
George Daios ... lidar technician: clear angle studios
Miran Dilberovic ... lead previs artist
Richard Enriquez ... Previs Producer: Halon Entertainment
Antonella Ferrari ... visual effects executive producer: DNEG
Chris Ferriter ... executive producer: Halon Entertainment
Mary Hayden ... visual effects producer: DNEG
Simon Jago ... data wrangler
Stuart Lashley ... visual effects supervisor: DNEG
Rebecca Manning ... Visual Effects Supervisor: Cinesite
Jean-Philippe Marchand ... virtual production artist: Scanline VFX
Jess Marley ... Virtual Art Department Supervisor: Halon Entertainment
Ryan A. McCoy ... Previsualization Supervisor: Halon Entertainment
Henry Mountain ... Prop maker and Scan Artist: Bohanna Griffin Associates Ltd
Matt Nathan ... capture technician
Tabitha Noble ... VFX IO Coordinator
Mark Norrie ... CG Supervisor: Scanline VFX
Lakshantha Pattapola ... visual effects assistant coordinator
Valentin Petrov ... concept artist
Aitor Prieto ... houdini technical director: ScanlineVFX
Mark Queen ... technical artist: Halon Entertainment
Tarkan Sarim ... Scanline VFX: lead grooming td
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... virtual production lead: Nviz
Bryan Servante ... Lead Previs Artist
Joshua John Simon ... Previsualization Associate Producer: Halon Entertainment
Nadya Sugiarto ... Previs Artist: Halon Entertainment
Saul Toresan ... visualization artist: Proof, Inc
Alex Walklate ... 3D Scanning Technician
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning

Stunts

Edit
Joel Adrian ... stunt double: Patrick Wilson
Jason Beeston ... stunt performer
Thomas Billings ... stunt performer
Alexander Bracq ... stunt performer
Anis Cheurfa ... core fight team, stunt performer
Abel Djilali ... stunt performer
Kim Fardy ... stunt double: Jason Momoa
Doren John Farmer ... stunt performer
Renato Gjini ... stunt performer
Steve Griffin ... stunt coordinator
Akihiro Haga ... fight coordinator
Cameron Hilts ... core fight team, stunt performer
Radoslav Ignatov ... stunt performer
Erol Ismail ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Jean-Paul Ly ... stunt performer
Rory Mulroe ... stunt rigger
Niko Nedyalkov ... core fight team, stunt double
Cali Nelle ... stunt double: Yahya Abdul Mateen II
Jason Oettle ... assistant stunt coordinator
Catherine Peck ... stunt performer
Andy Pilgrim ... Stunt Floor Supervisor
Andrej Riabokon ... Stunt performer
Vasil Simeonov ... stunt performer
Ian Streetz ... stunt performer
Peter Syckelmoore ... stunt performer
Jon Valera ... stunt coordinator
Chris Waite ... stunt performer
Shane Yan ... core fight team, stunt performer

Camera and Electrical Department

Edit
Fern Abbott ... camera trainee: main unit
Westley Agius ... second unit chargehand
Ola Aworetan ... second unit lighting technician
Darren Bailey ... Libra Technician
David Baldwin ... second unit desk operator
Christian Black ... still photographer
Marcus Blatchford ... rigger
Josh Bleibtreu ... director of photography: second unit
Maximilian Brunner ... grip
Jake Buckley ... electrician: second unit
Julian Bucknall ... first assistant camera: "a" camera, main unit
Jack Carter ... central loader 2nd unit
Cecilia Chan ... video trainee: main unit
Alex Collings ... second assistant camera: "a" camera, main unit
Liam Doran ... g/b stagehand
James Edgcombe ... Video playback operator
Alexander Elfarsson ... first assistant camera: second unit
Jamie Field ... Practical Electrician
Neil Frazer ... wirecam programmer
Harry Gamble ... 2nd unit 1st AC
Ravi Ghelani ... video trainee: dailies, main unit
James Grandi ... camera trainee: second unit dailies
Dave Gray ... stand by rigger
Euan Guthrie ... temporary DIT trainee
Kat Harvey ... camera trainee: main unit
Harlon Haveland ... Gaffer second unit
Alex Hawtin ... Drone Operator
George Hilton ... Virtual Camera Trainee: Nviz
Hjálmar Þór Hjálmarsson ... Second assistant camera: second unit
Gary Hymns ... key grip
Katie Iles-Spencer ... second unit lighting technician
Ian Jackson ... first assistant camera: "b" camera, main unit
Andrew Jones ... second assistant camera: "b" camera, main unit
Kester Jones-Hanby ... second unit lighting technician
Jack Kelly ... Video Operator: dailies
Oliver Lemmings ... c camera grip: dailes / grip trainee: main unit
James Malamatinas ... 2nd Assistant Camera: Dailies
Peter Marsden ... digital imaging technician: 2nd unit dailies
James McMillan ... NY Cinematographer
Richard Osborne ... Video Assistant 2nd Unit
Lee Perkins ... second unit best boy
Keith Pflug ... Video Assistant: Second Unit Dallies
Nick Poole ... central loader: main unit
Sara Reiser ... DIT trainee: main unit
Sean Savage ... camera operator: "b" camera, main unit
Damon Sewell ... second assistant camera: "c" camera, main unit
Adam Smart ... lighting technician
Gary Smith ... Best boy grip
Sam Spurgeon ... digital imaging technician: second unit
Joe Steel ... digital imaging technician: main unit
Jacob Strookman ... second unit lighting technician
Alexander Liam Taylor ... first assistant camera: "c" camera, main unit
Jonathan Tyler ... camera operator: "c" camera, main unit
Gavin Weatherall ... wirecam supervisor
Peter Wilke ... A camera/steadicam operator
Glyn Williams ... DIT data: main unit
Matt Windon ... camera operator: "b" camera, main unit
John Wolfe ... camera operator
Andy Woodcock ... B Camera Dolly Grip

Costume and Wardrobe Department

Edit
Alfie Allin ... assistant costume coordinator
Kat Cappellazzi ... senior costume buyer
Georgina De Santis ... assistant costume coordinator
Colette Dryburgh ... Costume Props Modeller
Kristen Ernst-Brown ... assistant costume designer
Jordan Fenney ... set pa/driver
Lilly Franklin ... junior principal costumer
Philip Goldsworthy ... Wardrobe Master
Benjamin Ip ... costume concept artist
Lauren Jarvis ... costume junior
Elizabeth Lean ... costume design assistant
Caroline Lindop ... costume graphic concept artist
Susan MacKenzie ... senior costume maker
Caitlin McCloskey ... costume pa
David McLaughlin ... Senior Leather Maker
Aggie Mentel ... costume pa
Hildegunn Meyer ... Costume maker
Alicia Fay Moore ... Costume Props Maker: costumes
Jennifer Perault ... costume trainee
Julia Piatkowska ... principal standby
Alex Roberts ... trainee set costumer
Eva Roelfs ... assistant costume designer
Andrey Ryabovichev ... concept artist
Elena Schnier ... Senior costume maker
Timothy Shanahan ... key costume artist: textile breakdown
Rachael Hopper Sinclair ... principal standby
Paul Sinnott ... crowd costume supervisor
Alexandra Smith ... costume design pa
Kayleigh Steel ... costume pa
Sarah Tiffin ... senior costume buyer
Gemma Rose Todd ... Costume Prop Modeller
Darrell Warner ... Concept Artist

Location Management

Edit
Akshay Desai ... location scout
Nathan Gendzier ... location manager: NY Unit
Thor Kjartansson ... supervising location manager: Iceland+Greenland
Angus Ledgerwood ... location manager
Jacqui Sweeney ... assistant location manager

Music Department

Edit
Tanishk Bagchi ... musical director
Divya Dutta ... playback singer
Michelle Silverman ... music supervisor
Mohi Uddin ... playback singer
Sanjay s Yadav ... musical director

Script and Continuity Department

Edit
Jody Blose ... Script supervisor
Kimberly Loveless ... assistant script editor

Transportation Department

Edit
Michael Geary ... Picture Car Supervisor
David Lewis ... Transport Supplier
Liam Kinehan ... Tech Truck HOD

Additional Crew

Edit
Gary Barbosa ... production liaison
Pierre Bohanna ... Head of Dept Prop Manufacturing
Jack Bridges ... Armourer
Clay Broaddus ... BG production staff NY unit
Isaac Burke ... payroll assistant accountant
Emma Cottrell ... accounts assistant
Debóra Csima ... Assistant: Rob Cowan
Berenese D'Souza ... payroll clerk
Elena DeLuccia ... production coordinator: NY Unit
Heather Jayne Dodson ... Crowd AD: credited / location marshall: credited
Erin Duffy ... Production Coordinator
Luke Elkins ... Covid 19 Testing
Robert Etall ... Paramedic
James Farthing ... construction accountant
Ross Foster ... Security Nicole Kidman
Hermione Francis ... assistant: John Mahaffie
Leigh Gettens ... 1st assistant accountant
Paul Hamill ... health & safety manager: NY Unit
Anette Kasa Hansen ... assistant accountant
Ben Harling ... production assistant
Harry Hewitt ... assistant production coordinator
Dan Hillsdon ... production controller
Mari Hopkins ... Assistant Production Coordinator
Emily Horton-Harpin ... assistant accountant
Matthew Hubbard ... accounts trainee
Sue Johnson ... assistant accountant
Nicholas Keil ... Paperwork PA: NY Unit
Katie Khan ... production liaison
Michael T. King ... Lead Medic
Elizabeth Kwack ... health & safety coordinator: NY Unit
Hai Le ... Double: Randall Park
Adam Long ... health & safety runner: NY Unit
Alastair McNeil ... production accountant
Inaya Mohammed ... health & safety office pa: NY Unit
Jacob Morse ... health & safety testing assistant: NY Unit
Edward Newman ... costume accountant
Josh Nixon ... production controller
Bryn Eva O'Connor ... health & safety secretary: NY Unit
Michael Velez Ojeda ... health & safety runner: NY Unit / health & safety set assistant: NY Unit
Obi Okeke ... construction medic: dailies
John Papovitch ... production assistant: New York second unit
Alex Parkinson ... assistant accountant
Deborah Parslow ... Assistant Accountant
Olivia Radcliffe ... assistant accountant
Tom Ray ... 1st assistant accountant
Alex Reynolds ... Choreographer
Thomas Rotondo ... health & safety runner: NY Unit
Angela Rowden ... supervising payroll accountant
Susie Scourfield ... assistant accountant
Bronagh Szywala ... payroll accountant
Michael J Tamburro ... Production Safety Hawaii
Penny Udall ... ap supervisor
Nazim Uddin ... trainee set pa
Zuzana von Schlippe ... Payroll Supervisor
Claire Walker ... prop modelling coordinator
Rog Ward ... medic: stunts
Kelcie Warner ... key floor runner (creditOnly)
Ryan Westington ... cast pa
Robyn Wetteland ... assistant accountant
Richard Wild ... chief meteorologist

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit
  • IMAX (optimized for)

Storyline

Edit
Plot Keywords
Genres
Parents Guide Add content advisory for parents »

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Aquaman 2 (United States)
  • Aquaman 2 (Canada, English title)
  • Aquaman 2 (India, English title)
  • Aquaman 2 (United Kingdom)
  • Аквамен 2 (Russia)
  • See more »
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Trivia The sequel was announced a month after the release of Aquaman (2018). See more »
Movie Connections Follows Aquaman (2018). See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed