Edit
The Green Knight (2021) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Lowery ... (directed by)

Writing Credits  

David Lowery ... (written for the screen by)
 
The Gawain Poet ... (based on the poem by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Anaïs Rizzo ... Helen (as Anais Rizzo)
Joe Anderson ... Paris
Dev Patel ... Gawain
Alicia Vikander ... Essel / The Lady
Noelle Brown Noelle Brown ... Madam
Sarita Choudhury ... Mother
Nita Mishra Nita Mishra ... Older Sister
Tara Mae Tara Mae ... Middle Sister (as Tara McDonagh)
Atheena Frizzell Atheena Frizzell ... Youngest Sister
Sean Harris ... King
Kate Dickie ... Queen
Chris McHallem Chris McHallem ... Lord in Waiting
Ralph Ineson ... Green Knight
Emmet O'Brien Emmet O'Brien ... Magician
Brendan Conroy Brendan Conroy ... Taverngoer
Donncha Crowley ... Bishop
Barry Keoghan ... Scavenger
Emilie Hetland ... First Thief
Anthony Morris ... Second Thief
Erin Kellyman ... Winifred
Joel Edgerton ... The Lord
Helena Browne Helena Browne ... Sightless Woman
Sam Uppal Lynch Sam Uppal Lynch ... Prince Age 7
Adam Karim Adam Karim ... Prince Age 17
Megan Tiernan Megan Tiernan ... The Young Queen
Ruth Patel Ruth Patel ... Princess Age 4
Rose Patel Rose Patel ... Princess Age 6
Andrea Deaskovic Andrea Deaskovic ... Giant
Aoibheann Garry Aoibheann Garry ... Giant
Isabel Friosi ... Giant (as Bel Friosi)
Hannah Sjoden Hannah Sjoden ... Giant
Lucy Waters Lucy Waters ... Giant
Melinda Dempsey Melinda Dempsey ... Giant
Rachel Quinn Rachel Quinn ... Giant
Rest of cast listed alphabetically:
Patrick Duffy Patrick Duffy ... Gawain's Friend in Tavern (uncredited)
Aaron Edo ... Soldier #2 (uncredited)
Janet Grene Janet Grene ... Townsfolk (uncredited)
Simone Haines ... Townsfolk (uncredited)
Tyrone Kearns Tyrone Kearns ... Noble (uncredited)
Tom Leavey ... Knight of the Round Table (uncredited)
Stuart Mackey ... Lancer (uncredited)
Youssef Quinn Youssef Quinn ... Soldier #3 (uncredited)

Produced by 

Jason Cloth ... executive producer
Tomas Deckaj ... executive producer (as Tomas 'Dutch' Deckaj)
Eoin Egan ... executive producer
Aaron L. Gilbert ... executive producer
John Gilliland ... executive producer: Lucky 21
Toby Halbrooks ... producer (produced by) (p.g.a.)
Tim Headington ... producer (produced by) (p.g.a.)
Jeanie Igoe ... co-producer
James M. Johnston ... producer (produced by) (p.g.a.)
Macdara Kelleher ... executive producer
Ashley Levinson ... co-executive producer
David Lowery ... producer (produced by) (p.g.a.)
Anjay Nagpal ... co-executive producer
Theresa Steele Page ... producer (produced by) (p.g.a.)
Edmund Sampson ... executive producer / line producer

Music by 

Daniel Hart ... (original music by)

Cinematography by 

Andrew Droz Palermo ... director of photography

Film Editing by 

David Lowery

Casting By 

Louise Kiely

Production Design by 

Jade Healy

Art Direction by 

Louise Matthews ... supervising art director (as Louise Mathews)
Christine McDonagh

Set Decoration by 

Jenny Oman

Costume Design by 

Malgosia Turzanska

Makeup Department 

Thiago Herrera Aquilini ... makeup artist trainee (as Thiago Herrera Aquilino)
Helen Bailey ... makeup artist trainee
Lorraine Brennan ... hair stylist assistant
Jessica Brooks ... prosthetics
Eileen Buggy ... hair deisgner
Michael Byrne ... special makeup effects artist
Dorothy Campbell ... makeup artist trainee
Corinne Clery ... makeup trainee: additional unit Ireland
Aoife Coffey ... hair stylist trainee
Natalie L Costello ... makeup trainee
Caroline Daye ... makeup artist: additional unit Ireland
Katie Derwin ... makeup artist assistant
Sonia Dolan ... makeup coordinator: crowd
Audrey Doyle ... co-prosthetic designer / makeup designer
Sharon Doyle ... makeup artist
Ida Eriksson ... hair stylist assistant
Elaine Finnan ... makeup artist: additional unit Ireland
Zoë Gibney ... makeup artist assistant (as Zoe Gibney)
Barrie Gower ... prosthetic designer
Anna Gronerus ... hair stylist
Janet Herrera ... assistant hair stylist: additional unit / assistant makeup artist: additional unit
Kalen Hoyle ... assistant hair stylist: additional unit / assistant makeup artist: additional unit
Malvo Karpats ... hair stylist coordinator: crowd
Laura Martin ... prosthetic coordinator
Rey Medrano ... key hair stylist: additional unit / key makeup artist: additional unit
Emma Moffat ... makeup artist trainee
Aisling Nairn ... makeup artist
Tina Phelan ... makeup artist assistant (as Chrstina Phelan)
Jennie Readman ... hair stylist
Natalie Reid ... key makeup artist: additional unit Ireland
Ciara Scannell ... Make-up Assistants (as Ciara Scanell)
Maureen Smith ... hair stylist assistant
Paul Spateri ... prosthetics
Jessica Whelan ... hair stylist trainee
Emily Barker ... assistant hair stylist: dailies (uncredited)
Barry Best ... prosthetic mould maker (uncredited)
Steven Byrne ... mould maker (uncredited)
Cat Coogan ... hair stylist (uncredited)
Aisling Duffy ... daily (uncredited)
John Eldred-Tooby ... prosthetic mouldshop supervisor (uncredited)
Patt Foad ... concept artist (uncredited) / prosthetics sculptor (uncredited)
Joel Hall ... prosthetics art finisher (uncredited)
Colin Jackman ... sculptor (uncredited)
Ailsa Lawson ... prosthetic makeup silicone technician (uncredited)
Sebastian Lochmann ... concept artist (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Michelle Martin ... prosthetics (uncredited)
Sierra Martin ... prosthetics (uncredited)
Clodagh McInerney ... makeup trainee crowd (uncredited)
Sarah O'Brien ... Prosthetic makeup artist (uncredited)
Cristina Patterson ... contact lens designer (uncredited)
Paula Shanahan ... special makeup effects daily (uncredited)
Sinead Sweeney ... contact lens coordinator (uncredited)

Production Management 

John P. Gordon ... production manager: additional unit
David Kirchner ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Ian Adams ... trainee assistant director
Eve Banahan ... trainee assistant director: second unit pickups
Benjamin Barry ... trainee assistant director
Tomas Deckaj ... first assistant director (as Tomas 'Dutch' Deckaj)
Enda Doherty ... second assistant director
T.J. Duffy ... trainee assistant director: base (as TJ Duffy)
John P. Gordon ... first assistant director: additional unit
Leon Griffin ... trainee assistant director: second unit pickups
Sarah Harte ... trainee assistant director
Jillyan Jackson ... trainee assistant director
Nicola Jackson ... third assistant director: additional unit Ireland
Chloe James ... extras trainee
James M. Johnston ... second unit director
Conor Kelly ... trainee assistant director
Megan Kennedy ... trainee assistant director
Robert Kiernan ... third assistant director: second unit pickups
Stephen Kirk ... extras coordinator / second assistant director: additional unit Ireland
Robert Myler ... third assistant director: second unit
Aisling O'Farrell ... trainee assistant director
Jonathan Quinlan ... first assistant director: additional unit Ireland / third assistant director
Nick Thomas ... first assistant director: second unit
LouAnn Wu ... key second assistant director: additional unit (as Luann Wu) / second assistant director: additional unit
Claire T. Cassidy ... trainee assistant director: daily (uncredited)
Gian ... trainee assistant director (uncredited)
Carmen Kovacs ... assistant director (uncredited)
Robert Myler ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Kate Aungier ... senior modelmaker
Colm Bassett ... construction manager: additional unit Ireland
Luke Bassett ... trainee stagehand: additional unit Ireland
Graeme Bird ... senior modelmaker
Dermot Blighe ... property master: additional unit Ireland / standby props
Simon Boyd ... dressing props
Murrough Brady ... prop trainee
Richard Brady ... hod stagehand
Anthony Brannigan ... painter
John Breen ... carpenter
Ciarán Brennan ... plasterer
Dylan Brennan ... painter: additional unit Ireland
Dylan Brennan ... supervising painter
Dylan Brennan ... Supervising Painter
Christine Brosnan ... standby prop: second unit pickups
Cristina Brosnan ... standby prop: additional unit Ireland
Stephen Broughall ... carpenter (as Stephen Broughal)
Dermot Butler ... hod carpenter: additional unit Ireland
Pat Byrne ... dressing props
Paul Cairnduff ... prop trainee
Anna Carney ... art department trainee
Gabriel Coates ... carpenter
Karl Connelly ... modelmaker: additional unit Ireland
Patrick Conroy ... painter
Colman Corish ... studio art director
Alan Coyne ... plasterer: additional unit Ireland
Darren Crimmins ... construction manager
Lee Crimmins ... stagehand / standby stagehand
Keith Cullen ... prop storeperson
Luke Cullen ... prop trainee
John Curran ... prop trainee
Colin Davidson ... hod carpenters (as Colin 'Stumpy'Davidson)
Michael Deegan ... carpenter
James Dempsey ... plasterer
Grant Denis ... stagehand: additional unit Ireland (as Denis Grant) / standby stagehand: additional unit Ireland (as Denis Grant)
Gavin Dillon ... greens trainee
Aidan Doherty ... stagehand
Ian Doyle ... carpenter
Sean Drum ... hod carpenters (as Sean Drumm)
Norman Duff ... standby painter: additional unit Ireland
Willie Duff ... carpenter
Linda Duggan ... prop trainee
Rodney Duggan ... rigger
Alan Dunne ... dressing prop / dressing props
Denise Dwyer ... assistant model maker
Thomas Farrell ... painter
Raymond Fegan ... stagehand
Jody Ferguson ... prop trainee
Alan Finglas ... carpenter: additional unit Ireland
Mick Flood ... property master
Dave Flynn ... prop trainee (as David Flynn)
Mark Forbes ... hod scenic artist
Karen Foster ... art assistant: additional unit
Michael Freaney ... standby rigger
Brian Friel ... hod rigger
Morgan Fullam ... greens: second unit pickups
Kenneth Geraghty ... greens: second unit pickups
Deirbhile Giblin ... petty cash buyer
Brendan Gillespie ... hod carpenters
Martin Goulding ... draughtsperson
Peter Grace ... stagehand
Gavin Hackett ... carpenter
Damien Hayes ... prop runaround: additional unit Ireland
Rhonwen Hayes ... assistant graphics
Sarah Heath ... standby art director
Cathy Hegarty ... art department coordinator
Andrea Hobbs ... set decoration trainee
Martin Hunter ... carpenter
Clare Hynes ... assistant buyer
Darren Kearney ... hod scenic artist: additional unit Ireland
Niall Kearney ... standby painter
Greg Keeley ... hod supervising modelmaker
Stephen Kelly ... greens supervisor
Tony Kelly ... hod stagehand: additional unit Ireland
Charles Kennedy ... supervising plasterer
Ann Kenny ... food economist
Eric Keoghan ... stagehand
Arne Klohn ... dressing props
Irina Kuksova ... assistant art director
Benjamin Lowery ... concept artist
Patrick Maher ... plasterer
Warren Martin ... painter
Robin Maxwell ... greens trainee
Karl McCann ... painter
Ray McCann ... hod plasterer
Steven McCormack ... set decorator: additional unit
Gary McDonald ... standby carpenter
Adrienne McGrane ... graphic designer
Walter McMahon ... carpenter
Eoin McMorrow ... modelmaker
Eleonora McNamara ... modelmaker: additional unit Ireland
Robert Molloy ... greens trainee
Fergus Monahan ... plasterer: additional unit Ireland
Alan Morrissey ... supervising carpenter
Colm Murnane ... carpenter
Simon Murton ... concept artist
Valerie Nolan ... assistant set decorator
Valerie Nolan ... production buyer: additional unit Ireland
Frankie O'Brien ... plasterer
Gary O'Donnell ... chargehand painter (as Gary O Donnell)
Tim O'Keefe ... greens dresser
Andy O'Neill ... prop storeman: additional unit Ireland
Rupert O'Neill ... standby props
Glen O'Reilly ... plasterer (as Glen O Reilly)
Marion Picard ... production buyer
David Pink ... art director: additional unit
Finlay Power ... standby rigger: additional unit Ireland
Aoife Quinn ... graphic designer
Robert Ring ... painter
Jo Roberts ... drapes (as Joanne Roberts)
Emma Ryan ... petty cash buyer / trainee buyer: additional unit Ireland
Garrett Ryan ... senior modelmaker
Robbie Ryan ... prop trainee (as Robert Ryan)
Philipp Scherer ... concept artist
Zack Scott ... art assistant: additional unit
Martin Shepherd ... prop trainee
Lauren Shilling ... art assistant: additional unit
Craig Shoji ... concept artist
Djibrilla Sidibe ... drapes trainee
Victor Smyth ... carpenter: additional unit Ireland
Brian Thompson ... props runaround
Maurice Thompson ... constriction driver/buyer
Brian Tighe ... carpenter
Kristian Tighe ... carpenter: additional unit Ireland
Jessica Timlin ... assistant buyer
Tex Toomey ... prop trainee (as Pat Twomey)
Neill Treacy ... draughtsperson: additional unit Ireland
Noel Walsh ... dressing prop: additional unit Ireland
Kathleen Weir ... greens: second unit pickups
David Whelan ... prop maker
Nicola Zeidler ... assistant modelmaker
Paddy Hoyne ... model maker (uncredited)
Fergal O'Dowd ... draftsperson (uncredited)

Sound Department 

Davi Aquino ... foley recordist: Footsteps Post-Production Sound
Christopher Barnett ... Re-Recording Mixer / Supervising Sound Editor
Chelsea Body ... foley recordist: Footsteps Post-Production Sound
Christopher Boyes ... additional sound design
Danny Caccavo ... Digital Editorial Support
Jenna Dalla Riva ... foley recordist: Footsteps Post-Production Sound
Sandra Fox ... foley artist: Footsteps Post-Production Sound
Richard Gould ... Sound Effects Editor
Jack Heeren ... foley mixer: Footsteps Post-Production Sound
Goro Koyama ... foley artist: Footsteps Post-Production Sound
Phil Lawlor ... sound assistant
Michael Lemass ... sound recordist: second unit pickups
Scott Levine ... Engineering Services
Josh Lowden ... general manager
Andy Malcolm ... foley artist: Footsteps Post-Production Sound
Chris Manning ... Foley Editor
Johnny Marshall ... Sound Designer / Supervising Sound Editor
Karl Merren ... sound mixer
Steve Morris ... Head of Engineering
Jon Null ... Head of Production
Carrie Perry ... scheduling
Michael Peters ... Post-Production Finance Manager
Greg J. Peterson ... Sound Effects Editor (as Greg Peterson)
Daniela Pontoriero ... Post-Production Sound Accountant
Eva Porter ... client services
Eddie Quinn ... boom operator
Kevin Schultz ... foley mixer: Footsteps Post-Production Sound
Michael Semanick ... Re-Recording Mixer
Don White ... foley mixer: Footsteps Post-Production Sound
Dave Williams ... sound trainee (as David Williams)
Danielle Adams ... Assistant Re-Recording Mixer (uncredited)
Patrick Christensen ... adr mixer (uncredited)
Richard Gould ... Foley Editor (uncredited) / foley supervisor (uncredited)
Jeff King ... Assistant Re-Recording Mixer (uncredited)
David Peifer ... Digital Editorial Support (uncredited)
Scott Theakston ... Digital Editorial Support (uncredited)

Special Effects by 

Paul Byrne ... special effects supervisor
Gerry Farrell ... special effects technician: additional unit Ireland
Joe Farrell ... special effects technician
Declan Grant ... special effects technician
Eddie Humphrey ... special effects trainee
Liam Kearney ... special effects technician
Andrew Nolan ... senior special effects technician
Robert Slater ... special effects trainee
Chris A. Wilks ... special effects coordinator: additional unit
Niall O'Doherty ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Alicia Abril Carrera ... visual effects editor: Outpost Visual Effects (as Alicia Abril)
Jacqueline Allen ... visual effects production: Weta Digital
Johanny Anderson ... visual effects assets/look dev: Weta Digital
Neil Anderson ... visual effects color management: Lucky Post Visual Effects
Elisabeth Arko ... visual effects motion: Weta Digital
Daniel Ashton ... visual effects optical: Weta Digital
Andy Aspray ... VFX Editorial Assistant
Dan Ayling ... visual effects optical: Weta Digital (as Dany Ayling)
Emre Aypar ... compositor: Lucky Post Visual Effects
Nicholas Ashe Bateman ... visual effects supervisor: Maere Studios Visual Effects
Andrew Bell ... visual effects producer: Lucky Post Visual Effects
Gregory Bellis ... visual effects optical: Weta Digital
Shweta Bhatnagar ... lead digital artist: Weta Digital
Renee Binkowski ... visual effects assets/look dev: Weta Digital
Emily Birkett ... compositor: Outpost Visual Effects
Tony Bodeux ... visual effects motion: Weta Digital
Nick Booth ... visual effects optical: Weta Digital
Benjamin Brenneur ... visual effects motion: Weta Digital
Scott Brisbane ... lead digital artist: Weta Digital
Rj Buckler ... visual effects data wrangler trainee
Sirius Buisson ... visual effects optical: Weta Digital
Kev Cahill ... visual effects supervisor
Ben Campbell ... cg: compositing and animation supervisor: Weta Digital
Andy Campion ... visual effects production: Weta Digital
Gianny Carbone ... matchmove specialist: Maere Studios Visual Effects
Vincent Caudeville ... visual effects motion: Weta Digital
Richard Charlton ... editorial support: Outpost Visual Effects
Harry Chrisp ... visual effects shots: Weta Digital
Marty T.C. Chung ... visual effects optical: Weta Digital
Stephen Clee ... visual effects motion: Weta Digital
David Conley ... executive visual effects producer: Weta Digital
Michael Cozens ... cg: compositing and animation supervisor: Weta Digital
Amy Cuthbertson ... visual effects optical: Weta Digital
Ruby Dillon ... visual effects motion: Weta Digital
Zachary DiMaria ... visual effects artist: Lucky Post Visual Effects
James Alrxander Donald ... visual effects optical: Weta Digital
Wenlong Du ... visual effects optical: Weta Digital
Asher Edwards ... associate visual effects producer: Lucky Post Visual Effects
Estevez Santos Elena ... compositor: Outpost Visual Effects (as Elena Estecez Santos)
Hayden Ellis ... visual effects production: Weta Digital
Johnny Fegan ... compositor: Lucky Post Visual Effects
Ginger Flaws ... visual effects production: Weta Digital
Xanthe Flesch ... visual effects optical: Weta Digital / visual effects
Ashleigh Flynn ... visual effects production: Weta Digital
Oliver Forgeot ... visual effects motion: Weta Digital
David Gaitan ... compositor: Lucky Post Visual Effects
Nicholas Gaul ... lead digital artist: Weta Digital
Michael Harden ... visual effects optical: Weta Digital
Kamil Hepner ... visual effects assets/look dev: Weta Digital
Jo Hiles ... weta digital: department manager
Jeremy Hollis ... visual effects production: Weta Digital
Tom Holzinger ... lead digital artist: Weta Digital
Ryan Hutchings ... lead digital artist: Weta Digital
Andrew Isaac ... visual effects assets/look dev: Weta Digital
Amy Jamison ... visual effects production: Weta Digital (as Amy Jameson)
Sergio Jimenez ... visual effects producer: Outpost Visual Effects
Chay Johansson ... visual effects assets/look dev: Weta Digital (as Chay Desmond Johansson)
Simon Jung ... cg: compositing and animation supervisor: Weta Digital
Stephen Karl ... lead digital artist: Weta Digital
Ki-Hyun Kim ... visual effects assets/look dev: Weta Digital
Seoungseok Charlie Kim ... visual effects assets/look dev: Weta Digital
Ashleigh-Jean King ... visual effects optical: Weta Digital
Peter Kostandelos ... visual effects optical: Weta Digital
Aparna Kumar ... visual effects coordinator: Lucky Post Visual Effects
Federico La Tona ... additional visual effects producer: Maere Studios Visual Effects
David Lalancette ... visual effects motion: Weta Digital
Nathan Lane ... visual effects optical: Weta Digital
Paddy Lane ... visual effects trainee
Luisma Lavin ... lead digital artist: Weta Digital (as Luisma Lavin Peredo)
April Leckie ... visual effects optical: Weta Digital
Lewis Marks ... visual effects coordinator: Outpost Visual Effects
Jack Martin ... visual effects tracking: Outpost Visual Effects
Einar Martinsen ... visual effects shots: Weta Digital
Alessandro Maschietto ... compositor: Outpost Visual Effects
Matt McGuinness ... visual effects optical: Weta Digital
Steven McKendry ... visual effects head of production: Weta Digital
Daniel Meighan ... visual effects optical: Weta Digital
Lewis Menga ... head of editorial: Outpost Visual Effects (as Sonny Menga)
Steve Molloy ... dmp artist: Outpost Visual Effects
Jerome Moo ... visual effects shots: Weta Digital (as Jerome W. H. Moo)
Richard John Moore ... visual effects assets/look dev: Weta Digital
Vita Morrison ... visual effects production: Weta Digital
Patrick Munoz ... compositor: Lucky Post Visual Effects
Tim Nagle ... visual effects supervisor: Lucky Post Visual Effects
Christopher Newlove-Carvisiglia ... visual effects tracking: Outpost Visual Effects (as Chris Newlove-Carvisiglia)
Jake Odgers ... compositor: Lucky Post Visual Effects
Seth Olson ... compositor: Lucky Post Visual Effects
Felicia Petersen ... compositor: Outpost Visual Effects
Daniel Powell ... visual effects data wrangler (as Dan Powell)
Justine Pregler ... associate visual effects producer: Lucky Post Visual Effects
Cesar Quijada ... visual effects optical: Weta Digital (as Cesar R. Quijada)
Joseph Quinn ... visual effects data wrangler (as Joe Quinn)
Daniel Read ... visual effects production: Weta Digital
Stephan Remstedt ... visual effects optical: Weta Digital
Roni Rodrigues ... compositor: Outpost Visual Effects
David Ross ... visual effects plate photography: Maere Studios Visual Effects (as David A. Ross)
Jesús Ruiz Torres ... visual effects motion: Weta Digital (as Jesus Ruiz Torres)
David Sadler-Coppard ... visual effects supervisor: Outpost VFX (as Dave Sadler Coppard)
Eric Saindon ... production visual effects supervisor / visual effects supervisor / visual effects supervisor: Weta Digital
Dan Sanders ... compositor: Lucky Post Visual Effects
Z. Scott Schaefer ... lead rotoscope supervisor: Maere Studios Visual Effects
Rene Sekula ... visual effects producer: Weta Digital
Georgina Selby ... visual effects production: Weta Digital
Maria Virginia Sotelo ... visual effects motion: Weta Digital
Mark Sullivan ... compositor: Lucky Post Visual Effects
Josh Sykes ... visual effects producer: Outpost Visual Effects
Florent Taisne ... senior compositor: Weta Digital
Hirofumi Takeda ... lead digital artist: Weta Digital
Isaac Haiswee Tan ... visual effects motion: Weta Digital
Simon J. Taua'i ... visual effects optical: Weta Digital
Jamie Telfer ... visual effects optical: Weta Digital (as James S. Tefler)
Eteuati Tema ... lead digital artist: Weta Digital
Prajeesh Thomas ... visual effects optical: Weta Digital
Jon Thorsen ... visual effects optical: Weta Digital
Lara Tillotson ... visual effects coordinator: Lucky Post Visual Effects
Marie Tricart ... visual effects shots: Weta Digital
Ollie Turner ... compositor: Outpost Visual Effects
Artur Vill ... visual effects assets/look dev: Weta Digital
Angus Ward ... visual effects optical: Weta Digital
Clare Williams ... visual effects motion: Weta Digital
Ryan Wilson ... compositor: Lucky Post Visual Effects
Pete Woodley-Page ... visual effects motion: Weta Digital
Cordelia g Woods ... visual effects optical: Weta Digital (as Cordelia G. Woods)
Dennis Yoo ... cg: compositing and animation supervisor: Weta Digital
Jordi Alavedra ... visual effects artist: Outpost VFX (uncredited)
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital (uncredited)
Adam Bradley ... rotoscope hod: Weta Digital (uncredited)
Tina Thitinuch Chongko ... paint artist: Weta Digital (uncredited)
Alice Collins ... senior rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Sarah Cowhey ... virtual art department manager: Weta Digital (uncredited)
Steve Cronin ... senior paint artist: Weta Digital (uncredited)
Kalima T. Farris ... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Ludovic Fouche ... senior camera technical director (uncredited)
Dana Franklin ... Digital Matte Painter (uncredited)
Natalie Fritz ... executive assistant: Weta Digital (uncredited)
Paul Harling ... data resource management lead: Weta Digital (uncredited)
Samuel Harrison ... Data Wrangler: Weta Digital (uncredited)
Quentin Hema ... digital paint hod: Weta Digital (uncredited)
Henrik Holmberg ... matte painter (uncredited)
Mark L. Holmes ... camera technical director (uncredited)
Joe Howes ... production engineer: Weta Digital (uncredited)
Dániel Keresztes ... camera technical director: Weta Digital (uncredited)
Simran Khalsa ... effects department manager (uncredited)
Gemma Kingi ... rotoscope artist (uncredited)
Mounika Kyatam ... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Marc Landrain ... visual effects artist (uncredited)
Jason Locke ... matchmove lead (uncredited)
Aidan Martin ... animation supervisor: Weta Digital (uncredited)
Neil Roy Moss ... shotgun project manager (uncredited)
Matt Mueller ... senior head of optical department: Weta Digital (uncredited)
Shane Mulholland ... layout department manager: Weta Digital (uncredited)
Amber Marie Naveira ... wrangler manager: Weta Digital (uncredited)
Peter Salter ... senior camera technical director: Weta Digital (uncredited)
Graham Saxby ... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Grant Spencer ... visual effects production assistant: Outpost VFX (uncredited)
Oliver Street ... compositor (uncredited)
Raphael Thiery ... camera technical director: Weta Digital (uncredited)
Daniel Thomson ... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Tarquin Vosper ... paint artist (uncredited)
Josiah Warbrick ... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)

Stunts 

Lemuel Black ... stunt safety
Aoife Byrne ... stunts
David Byrne ... stunt safety
Yusuf Chaudhri ... stunt double: Dev Patel
Brendan Condren ... stunt rigger
Sophie Doyle ... stunt double: Essel
Jessica Grant ... stunt performer: Girl Throwing Dirt at Gawain
Michael Hanna ... stunt driver: additional unit Ireland / stunts
Chris Heihel ... stunt driver: additional unit Ireland
Erol Ismail ... stunt double: Gawain
Norman Kelly ... stunt safety
Giedrius Nagys ... stunt coordinator (as Giedrius 'Gee' Nagys)
Eimear O'Grady ... stunt coordinator / stunt coordinator: additional unit Ireland
Michelle O'Loughlin ... stunt safety
Donal O'Shea ... stunt performer: Brawler
Stephen Ryan ... stunts
Paul Thompson ... stunts
Philippe Zone ... stunts
Mathew Byrne ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Matthew Aines ... digital imaging technician: additional unit (as Matt Aines)
Paul Armstrong ... first assistant camera: "a" camera, additional unit
Garret Baldwin ... rigging gaffer
Daniel Barnwell ... second assistant camera: second unit pickups
John Beasley ... grip: additional unit
Ian Birney ... camera trainee
David Boyle ... first assistant camera: second unit pickups / second assistant camera: "a" camera
Dean Brogan ... practical electrician
Royjohn Bull ... additional grip: additional unit
Alan Butler ... first assistant camera: "a" camera, additional unit Ireland
Marc Cole ... electrician / genny operator: additional unit Ireland
Barry Conroy ... gaffer
Louis Conroy ... electrician
Niall Crawford ... balloon technician: skylite balloons
Scott Delane ... dolly grip: additional unit
Brendan Dempsey ... electrician
David Doherty ... first assistant camera: second unit pickups
Billy Doyle ... gaffer: additional unit Ireland
Jimmy Doyle ... electrician: additional unit Ireland
Evan Fanning ... camera trainee
Jimmy Gillen ... best boy: additional unit Ireland
Luke Murphy Gilligan ... second assistant camera: second unit pickups (as Luke Gilligan)
Camila Berto Gomes ... camera trainee (as Camila Gomes)
Samuel Grant ... second assistant camera: "a" camera, additional unit (as Sam Grant)
David Grennan ... 2nd Unit Director of Photography / camera operator: "b" camera
Dennis Haden ... best boy grip: additional unit
Graeme Haughton ... genny operator
Mark Herrmann ... assistant chief lighting technician: additional unit
Colm Hogan ... drone camera operator
Conor Kelly ... first assistant camera: "b" camera
Martin Kelly ... head technician / head technician: additional unit Ireland
Tom Keyes ... best boy: additional unit Ireland (as Thomas Keyes) / electrician (as Thomas Keyes)
Donal Lafferty ... electrician
Mark Lawless ... electrician
Louise MacEllin ... second assistant camera: "b" camera (as Louise McEllin)
Jack Madden ... electrician: additional unit Ireland
Andrew McGill-Coggin ... trainee grip: additional unit Ireland (as Andy McGill Coggin)
Mark McGowan ... electrician
Greg McGuinness ... additional steadicam operator
Paul McNulty ... best boy
David McSwain ... additional grip: additional unit
James Mooney ... grip
Terry Mulcahy ... dimming operator
Dan Mulligan ... electrician: additional unit Ireland / gaffer: second unit pickups
Terry Mulligan ... electrician: second unit pickups
Darrell Murphy ... crane operator / key grip: additional unit Ireland
Philip Murphy ... key grip
Niall O'Connor ... digital image technician
Gerard O'Keeffe ... camera trainee
Cormac O'Maille ... first assistant camer: "a" camera
Peter O'Toole ... electrician
Kerry Rike ... key grip: additional unit
Juan Romero ... chief lighting technician: additional unit
Jason Ruffley ... grip trainee
Patrick Ryder ... electrician
Kevin Scott ... electrician: second unit pickups
Oisin McFarland Smith ... camera trainee (as Olsín McFarland Smith)
Eamonn Taggart ... underwater camera operator: second unit pickups
Cillian Ward ... camera trainee: additional unit Ireland
Sean Weiss ... camera trainee
Michael J. Wilson ... director of photography: second unit (as Michael Wilson) / steadicam operator (as Michael Wilson)
Eric Zachanowich ... still photographer
Mark Zepeda ... set lighting technician: additional unit
Rory Cunningham ... grip trainee: additional photography, dailies (uncredited)
Brendan Dempsey ... gaffer: second unit (uncredited)
Richie Egan ... grip: dailies (uncredited)
Colin John Kelly ... electrician: second unit (uncredited)
Terry Mulcahy ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Andrei Constantinescu ... background casting: additional unit
Karen Scully ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Laia Ballester ... costume trainee
Hannah Bury ... costume trainee
Katie Butler ... costume trainee
Richelle Corcoran ... costume trainee
Neil Crawford ... wardrobe supervisor: additional unit Ireland
Alexandra Delaney ... costume trainee
Anne Dilleen ... seamstress
Paula Fajardo ... junior costume assistant
Susan Gaedke McGill ... set costumer: additional unit (as Susan McGill)
Anna Gyo ... costume trainee
Ofelia Haislund ... costume trainee
Leila Heise ... assistant costume supervisor: additional unit
David Samuel Houghton ... costume prop maker (as David Houghton)
Gill Howard ... head costume cutter
Louise Lawlor ... costume trainee
Taneia Lednicky ... costume supervisor: additional unit
Grace Lennon ... costume coordinator
Audrey Lynch ... costume standby
Robyn MacKenzie ... assistant costume designer (as Robyn MacKenzie Deckaj)
Ciara McArdle ... wardrobe supervisor
Lindsey McClurg ... costume trainee
Bobbie McDonnell ... costume trainee
Elaine McFarland ... breakdown artist
Oona McFarland ... breakdown artist
Debbie Millington ... costume standby
Barbara Milne ... costume standby
Lucia Nardone ... costume standby: crowd
Slawek Narwid ... junior costumer: crowd
Grainne Neary ... costume trainee
Katie O'Brien ... junior costume assistant
Enna O'Connor ... costume trainee
Kate O'Doherty ... costume trainee
Orlagh O'Neil ... costume trainee
Jurgita Rackauskaite ... seamstress
Nadia Rawy ... costume cutter
Ashling Richards-Scully ... costume trainee: second unit pickups (as Aisling Richard)
Aisling Scully ... costume trainee
Jennifer Louise Tillery ... assistant costume designer
Orlagh Tracey ... costume trainee
Orlagh Treacy ... costume trainee
Rose Ugoalah ... costume maker
Zuzana Zilkova ... costume cutter
Miriam Donohue ... costume maker (uncredited)
Deborah Goldstein ... additional costumer (uncredited)

Editorial Department 

Alastor Arnold ... digital intermediate colorist: FotoKem Creative Services
Jeremy Fiscus ... digital intermediate producer: FotoKem Creative Services
Claire Iannelli ... digital intermediate conform editor: FotoKem Creative Services
Presley Impson ... assistant editor
Ben Miller ... on set lab operator: Cirrus Media
Richard O'Connor ... dailies supervisor: Cirrus Media
Jason Pelham ... senior digital intermediate producer
Peter Tighe ... dailies producer: Cirrus Media

Location Management 

Lorcan Berney ... assistant location manager: additional unit Ireland
Mike Boland ... location assistant
Gary Cahillane ... location assistant: additional unit Ireland
Miriam Coleman ... assistant location manager: additional unit Ireland
Daisy Fortune ... key locations assistant
Donal Fortune ... location scout
Oisin McGovern ... location assistant: additional unit Ireland (as isín McGovern)
Karen Miley ... location trainee
Jack Murphy ... location assistant
Pat Nangle ... key locations manager
Barry Newman ... assistant location manager
Robert Nolan ... location assistant: additional unit Ireland (as Rob Nolan)
Philip O'Carroll ... assistant location manager
Maria O'Connor ... location manager: additional unit Ireland
Rossa O'Neill ... location manager
Roger Sterling ... location manager: additional unit
Michael Swan ... location scout (uncredited)

Music Department 

Jessica Dannheisser ... music preparation
Katinka Fogh Vindelev ... musician: soprano solos (as Katinka Vindelev)
Lucy Goddard ... choir conductor
Daniel Hart ... score arranged by / score performed by / score recorded by: The Pensieve Los Angeles
Rebecca Hordern ... assistant protools recordist
Jake Jackson ... score mixed by: The Hide / score recorded by: AIR Studios London
Bobak Lotfipour ... composer: additional music / musician: special percussion
Orchestrate ... score performed by
John Prestage ... protools recordist
Danny Reisch ... score mixed by: Good Dannys
Bridget Samuels ... score supervisor
Emma Tring ... musician: soprano solos
Mark Jan Wlodarkiewicz ... music editor
Volkan Öztürk ... musician: piano virtuoso

Production Department 

Chris Debiec ... production consultant: Ley Line

Script and Continuity Department 

Anna Hession ... continuity trainee
Eva Kelly ... script supervisor

Transportation Department 

Arabella Becker ... road crew
Thomas Carolan ... unit driver
Daniel Clarke ... driver: prop truck
Jason Clarke ... driver: grip truck
Tommy Clynes ... unit driver
Chris Deegan ... facilities
Alan Dixon ... unit driver
Domhnall Doherty ... road crew
Stephen Fearon ... facility manager
Patrick Fisher ... facility manager
Ross Flannery ... road crew
Peter Hill ... facilities
Eddie Hughes ... unit driver
Tony Lupton ... facilities
Zdzislaw Mehring ... facilities
Juan Antonio Morrales ... facilities
Gerard Mullen ... unit driver
Colie Murphy ... driver: camera truck
Eamonn Murphy ... transportation captain
Richard Murphy ... driver: electric truck
Conn O'Brien ... road crew
Terry O'Sullivan ... facilities (as Terry O Sullivan)
Kenneth Quinn ... unit driver (as Ken Quinn)
Derek Smith ... driver: construction truck
Derek Sweepman ... driver: rigging truck

Additional Crew 

Mahmud Albahloul ... stand-in
Lidia Annamehring ... catering staff: Sidewalk Catering
Eve Banahan ... production trainee
Sangam Baral ... catering staff: Sidewalk Catering
Dereck Birmingham ... on set medic: additional unit Ireland (as Derek Birmingham)
Veronika Bodova ... stand-in
Paula Byrden ... clearances
Clara Byrne ... production trainee: additional unit Ireland
Mick Byrne ... catering manager: Sidewalk Catering
Tara Castaldini ... on set representative: American Humane
Valorie Buentello Chuskul ... craft service: additional unit (as Valorie Buentello)
Angela Padilla Clark ... production coordinator: additional unit (as Angela Padila-Clark)
Mitchell S. Cohen ... legal: Ley Line Entertainment, Irell & Manella
Jamie Colclough ... production secretary: additional unit Ireland
Diane Collentine ... accounts trainee
Phil Davin ... production secretary
Chris Debiec ... production consultant: Ley Line Entertainment
André Des Rochers ... production counsel: U.S., Granderson Des Rochers
Robin Devoe ... set production assistant: additional unit
Rina Dhaliwal ... legal: Ley Line Entertainment, Stutz Law
Gina Dorvillier ... accounting: Ley Line Entertainment
Tony Doyle ... horsemaster
Eddie Drew ... animal handler
Rebecca Drew ... animal handler
Ciara Duffy ... production coordinator
Michaela Dunne ... catering staff: Sidewalk Catering
Kennith Edwards ... set production assistant: additional unit (as Kenny Edwards)
Glenn Fox ... health and safety supervisor
Stephanie Gourley ... business development and pre-production coordinator: American Human-
Eva Handelman ... assistant accountant
Victoria Irwin ... certified animal safety representative film & television: American Humane, additional unit Ireland
Travis Jones ... production assistant: additional unit
Lauren Karsten ... post-production accounting: Trevanna Post
Gavin Kilduff ... assistant: Alicia Vikander
Joe Kirwin ... on set medic (as Joe Kirwan)
Zeke Lawless ... assistant production coordinator: additional unit Ireland
Philip Lee ... production counsel: Ireland, Granderson Des Rochers
Ravind Mahadea ... catering staff: Sidewalk Catering
Reinier Martínez ... assistant
Thomas Marvan ... chef: Sidewalk Catering
Karen McDermott ... travel and accommodation coordinator
Laura McGuirk ... production coordinator: additional unit Ireland
Ivan Milea ... caterer: Sidewalk Catering
Anne O'Donovan ... accounts trainee
Lynette O'Hara ... production trainee
Bairbre Quinn ... first assistant accountant
Anne Reid ... assistant accountant
Alistair Rumball ... marine coordinator
Dee Schuka ... post production accountant: Trevanna Post
Jim Shortall ... production accountant
Zachary Stein ... production counsel: U.S., Granderson Des Rochers
Brooke Storry ... executive: Sailor Bear
Siddiqui Subhani ... digital marketing (uncredited)
Anita Surendran ... production counsel: U.S., Granderson Des Rochers
Paul Swanson ... legal: Ley Line Entertainment, Irell & Manella
Kim Szarynski ... legal: Ley Line Entertainment, Headington Companies
Hannah Tomkins ... assistant coordinator: additional unit
Hannah Tompkins ... Assistant Production Coordinator: Additional Unit
Justin White ... set production assistant: additional unit
John Wilson ... health and safety
Deepanshu Yadav ... Digital Promo
Dara Ó Cualáin ... assistant production coordinator
Teddy Blanks ... title designer (uncredited)
Wayne Docksey ... animal consultant (uncredited)
Glenn Fredric ... wrangler: Weta Digital (uncredited)
Marina Pervak Lejsek ... completion guarantor: Film Finances Inc (uncredited)
Jenny O'Brien ... production executive: Wild Atlantic Pictures (uncredited)
William Michael Redman ... audio description narrator (uncredited)
Helen Sam ... completion guarantor: Film Finances Inc. (uncredited)
Inman Young ... head of production (uncredited)

Thanks 

Shawn Bannon ... the filmmakers wish to thank
Jordan Cerf ... the filmmakers wish to thank
Lisa Zeno Churgin ... the filmmakers wish to thank
Victoria Cook ... the filmmakers wish to thank
Augustine Frizzell ... the filmmakers wish to thank
Alma Har'el ... the filmmakers wish to thank
David Karp ... the filmmakers wish to thank
Craig Kestel ... special thanks
John Magary ... the filmmakers wish to thank
Amy McNutt ... the filmmakers wish to thank
Patrick Newall ... the filmmakers wish to thank
Alex Ross Perry ... the filmmakers wish to thank
Gregory Roper ... the filmmakers wish to thank (as Dr. Gregory Roper)
Mona Sultan ... special thanks
Ti West ... the filmmakers wish to thank
David Zellner ... the filmmakers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed