Edit
Dracula (TV Mini-Series 2020– ) Poster

(2020– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Jonny Campbell ... (1 episode, 2020)
Paul McGuigan ... (1 episode, 2020)
Damon Thomas ... (1 episode, 2020)

Series Writing Credits  

Mark Gatiss ... (screenplay) (3 episodes, 2020)
Steven Moffat ... (screenplay) (3 episodes, 2020)
Bram Stoker ... (novel) (3 episodes, 2020)

Series Cast  

Claes Bang ...  Dracula 3 episodes, 2020
Dolly Wells ...  Sister Agatha / ... 3 episodes, 2020
Morfydd Clark ...  Mina 2 episodes, 2020
Jonathan Aris ...  Captain Sokolov 1 episode, 2020
John Heffernan ...  Jonathan Harker 1 episode, 2020
Lydia West ...  Lucy 1 episode, 2020
Matthew Beard ...  Jack 1 episode, 2020
Sacha Dhawan ...  Dr. Sharma 1 episode, 2020
Mark Gatiss ...  Frank 1 episode, 2020
Joanna Scanlan ...  Mother Superior 1 episode, 2020
Nathan Stewart-Jarrett ...  Adisa 1 episode, 2020
Chanel Cresswell ...  Kathleen 1 episode, 2020
Lujza Richter ...  Elena 1 episode, 2020
Clive Russell ...  Valentin 1 episode, 2020
Petra Dubayova Petra Dubayova ...  Carriage Girl 1 episode, 2020
Lyndsey Marshal ...  Bloxham 1 episode, 2020
Catherine Schell ...  Duchess Valeria 1 episode, 2020
Paul Brennen ...  Commander Irving 1 episode, 2020
Youssef Kerkour ...  Olgaren 1 episode, 2020
John McCrea ...  Zev 1 episode, 2020
Patrick Walshe McBride ...  Lord Ruthven 1 episode, 2020
Lily Dodsworth-Evans ...  Dorabella 1 episode, 2020
Phil Dunster ...  Quincey 1 episode, 2020
Samuel Blenkin ...  Piotr 1 episode, 2020
Polly Kemp ...  Nurse 1 episode, 2020
Anthony Flanagan ...  Portmann 1 episode, 2020
Sarah Niles ...  Meg 1 episode, 2020
Alec Utgoff ...  Abramoff 1 episode, 2020
Millicent Wong ...  Alice 1 episode, 2020
Lily Kakkar Lily Kakkar ...  Yamini 1 episode, 2020
Sofia Oxenham ...  Sam 1 episode, 2020
Andrew Byron ...  Stepashin 1 episode, 2020
Kiran Shah ...  Little Boy 1 episode, 2020
Anthony Kaye ...  Andy 1 episode, 2020
Natasha Radski ...  Mother 1 episode, 2020
Scott Karim ...  Gupta 1 episode, 2020
Anna Swan Anna Swan ...  Andrea 1 episode, 2020
Cat White ...  Beth 1 episode, 2020
Corinna Wilson Corinna Wilson ...  Amanda 1 episode, 2020
Olivia Klein ...  Emily 1 episode, 2020
Dilyana Bouklieva Dilyana Bouklieva ...  Nun (uncredited) 1 episode, 2020
Ria Fend ...  Clubber (uncredited) 1 episode, 2020
Rob Horrocks ...  Harker Staff (uncredited) 1 episode, 2020
Tim Ingall ...  Krasnaya Rubashka (uncredited) 1 episode, 2020
Katherine Jakeways ...  Lorraine (uncredited) 1 episode, 2020
Abdulla Majid Abdulla Majid ...  Khan (uncredited) 1 episode, 2020
Ketan Majmudar ...  Dock Worker (uncredited) 1 episode, 2020
Joakim Skarli ...  Dancer (uncredited) 1 episode, 2020
Veronica Stanwell Veronica Stanwell ...  The Young Duchess (uncredited) 1 episode, 2020

Series Produced by 

Diana Barton ... line producer (3 episodes, 2020)
Mark Gatiss ... executive producer (3 episodes, 2020)
Ben Irving ... executive producer: BBC / producer (3 episodes, 2020)
Steven Moffat ... executive producer (3 episodes, 2020)
Larry Tanz ... producer (3 episodes, 2020)
Debbie Vertue ... head of production (3 episodes, 2020)
Sue Vertue ... executive producer / producer (3 episodes, 2020)
Louise Say ... co-producer (2 episodes, 2020)

Series Music by 

David Arnold ... (3 episodes, 2020)
Michael Price ... (3 episodes, 2020)

Series Cinematography by 

Tony Slater Ling ... (2 episodes, 2020)
Julian Court ... (1 episode, 2020)

Series Film Editing by 

Colin Fair ... (1 episode, 2020)
Tom Hemmings ... (1 episode, 2020)
Paulo Pandolpho ... (1 episode, 2020)

Series Casting By 

Kate Rhodes James ... (3 episodes, 2020)

Series Production Design by 

Arwel Jones ... (3 episodes, 2020)

Series Art Direction by 

Harry Trow ... supervising art director (3 episodes, 2020)

Series Set Decoration by 

Hannah Nicholson ... (3 episodes, 2020)

Series Costume Design by 

Sarah Arthur ... (1 episode, 2020)

Series Makeup Department 

Dave Elsey ... special makeup effects designer & creator (3 episodes, 2020)
Lou Elsey ... special makeup effects designer & creator (3 episodes, 2020)
Chris Lyons ... special effects teeth (3 episodes, 2020)
Richard Martin ... special makeup effects artist (3 episodes, 2020)
Marcus Whitney ... makeup designer (3 episodes, 2020)
Stuart Bray ... prosthetics (2 episodes, 2020)
Emma Procter ... Prosthetic Assistant (2 episodes, 2020)
Ursula Hawks ... wig maker (1 episode, 2020)
Carol Koch ... sculptor (1 episode, 2020)
Steve Koch ... workshop supervisor/sculptor (1 episode, 2020)
Manuela Nellie Moctezuma ... wig maker (1 episode, 2020)
Yoichi Art Sakamoto ... character dental prosthetic designer (1 episode, 2020)
John Schoonraad ... life casting supervisor (1 episode, 2020)
Annie Tagge ... wig maker (1 episode, 2020)

Series Production Management 

Andi Coldwell ... production manager (3 episodes, 2020)
Laurence Ducceschi ... post production executive / Post Production Executive (3 episodes, 2020)
Roland Montgomery ... production assistant (3 episodes, 2020)
Rachel Stone ... production executive / Production Executive (3 episodes, 2020)
Dalibor Vasica ... production manager: Slovakia (1 episode, 2020)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Vicki Byers ... third assistant director (3 episodes, 2020)
Jeroen Cocquyt ... production assistant: pre-production (3 episodes, 2020)
Simona Dinu ... second assistant director (3 episodes, 2020)
Alice Groves ... Floor Runner: dailies (3 episodes, 2020)
Mark Osborne ... Floor Runner (3 episodes, 2020)
Helen Fraser ... second assistant director (2 episodes, 2020)
Alexandra Nicol ... Screenskills Trainee Assistant Director/Base Runner (2 episodes, 2020)
Mark Taylor ... first assistant director (2 episodes, 2020)
Oliver Brown ... Floor Runner (1 episode, 2020)
Will Cummins ... second assistant director (1 episode, 2020)
Julian Lara-Cid ... Floor Runner: dailies (1 episode, 2020)
Aline Leduc ... Set PA: dailies (1 episode, 2020)
JJ McAllister ... third assistant director (1 episode, 2020)
Nic Pringle ... crowd third assistant director (1 episode, 2020)

Series Art Department 

Dean Brandon ... daily dressing prop (3 episodes, 2020)
Dominic Byles ... standby props (3 episodes, 2020)
Tom Coxon ... junior draughtsman: dailies (3 episodes, 2020)
Mat Dewar ... stand-by carpenter (3 episodes, 2020)
Rebecca Gresham ... draughtsperson (3 episodes, 2020)
Mark Jones ... dressing props (3 episodes, 2020)
Laura Mayall ... Art department assistant / Art Director (3 episodes, 2020)
David Mills ... standby props (3 episodes, 2020)
Jay Pales ... prop storeman (3 episodes, 2020)
Kayleigh Powell ... Production Buyer (3 episodes, 2020)
Neil Smith ... dressing props (3 episodes, 2020)
Richard Wells ... graphic designer (3 episodes, 2020)
Elena Real-Davies ... junior draughtsperson (2 episodes, 2020)
Joseph Rogers ... daily dressing props (2 episodes, 2020)
Abaigael Snape ... standby art director (2 episodes, 2020)
Marc Bee ... carpenter (1 episode, 2020)
Ian McCaffrey ... storyboard artist (1 episode, 2020)
Rob McCallum ... storyboard artist (1 episode, 2020)
Katie O'Brien ... Stand By Art Director (1 episode, 2020)
Steve Patterson ... construction manager (1 episode, 2020)
Lewis Peake ... Concept Artist (1 episode, 2020)
Eleanor Rose Scott ... art department work experience (1 episode, 2020)

Series Sound Department 

Craig Burns ... sound maintenance (3 episodes, 2020)
Jamie Caple ... dialogue editor (3 episodes, 2020)
Gareth Rhys Jones ... foley artist (3 episodes, 2020)
John Mooney ... sound recordist (3 episodes, 2020)
Jon Salmon-Joyce ... sound effects editor (3 episodes, 2020)
Andrew Simmons ... sound assistant / splinter unit sound recordist (3 episodes, 2020)
Sinesse Simpson ... Screenskills sound trainee / sound trainee (3 episodes, 2020)
Doug Sinclair ... supervising sound editor (3 episodes, 2020)
Nigel Squibbs ... re-recording mixer (3 episodes, 2020)
Jamie Talbutt ... foley mixer / foley editor (3 episodes, 2020)
Louise Brown ... foley editor (uncredited) (2 episodes, 2020)
Kristin Catuogno ... adr recordist (uncredited) (1 episode, 2020)
Barry Coxhead ... second assistant sound (uncredited) (1 episode, 2020)
Mark DeSimone ... adr mixer (uncredited) (1 episode, 2020)
Nathan Palmer ... foley editor (uncredited) (1 episode, 2020)

Series Special Effects by 

Paul Dunn ... Special Effects Floor Supervisor (3 episodes, 2020)
Dave Kneath ... special effects / special effects technician (2 episodes, 2020)
Max Burslem ... special effects technician (1 episode, 2020)
Melanie Eichner ... silicone technician (1 episode, 2020)
Matus Lajcak ... special effects (1 episode, 2020)
Emyr Lewis ... special effects assistant (1 episode, 2020)
Dusan Prvy ... special effects coordinator (1 episode, 2020)
Brian Rae ... mold shop supervisor (1 episode, 2020)
Michal Vesely ... special effects (1 episode, 2020)

Series Visual Effects by 

Antonio Buffa ... Digital Compositor (3 episodes, 2020)
Lukasz Bukowiecki ... Visual Effects Editor (3 episodes, 2020)
Dexter Kong ... technical operations manager: technicolor pulse (3 episodes, 2020)
Joe Laycock ... visual effects editor: Space VFX (3 episodes, 2020)
Josh Leftley ... junior compositor: Space VFX (3 episodes, 2020)
Jason T. Morrow ... senior producer: technicolor pulse (3 episodes, 2020)
David Stirzaker ... visual effects (3 episodes, 2020)
Richard Van De Steenoven ... digital compositor: Space VFX (3 episodes, 2020)
Matt Wood ... visual effects supervisor: Space VFX (3 episodes, 2020)
Fiona York ... visual effects producer (3 episodes, 2020)
Danielle Dunster ... visual effects coordinator (2 episodes, 2020)
Stuart Jennett ... Concept artist: Space VFX (2 episodes, 2020)
Jean Claude Nouchy ... visual effects artist (2 episodes, 2020)
George Tully ... visual effects producer (2 episodes, 2020)
Amy Felce ... Matchmove Lead: milk-vfx (1 episode, 2020)
Heather Langford ... digital matte painter - Space VFX (1 episode, 2020)
Claire Pegorier ... digital effects artist (1 episode, 2020)

Series Stunts 

Gary Kane ... stunt coordinator / stunt double (3 episodes, 2020)
Kye Mckee ... stunt double: John Heffernan / stunt double: Jonathan Aris (2 episodes, 2020)
Elizabeth Donker Curtius ... stunt performer (1 episode, 2020)
Rachael Evelyn ... stunt performer (1 episode, 2020)
Luke Gomes ... stunt double: Samuel Blenken (1 episode, 2020)
Roman Jankovic ... stunt coordinator (1 episode, 2020)
Ellie Keighley ... stunt performer (1 episode, 2020)
Anna Stephenson ... stunt double: Dolly Wells (1 episode, 2020)

Series Camera and Electrical Department 

Craig Atkinson ... key grip (3 episodes, 2020)
Steve Brooke Smith ... second unit cinematographer: dailies (3 episodes, 2020)
Roland Keane ... camera facilities (3 episodes, 2020)
Amber Osborne ... second assistant camera (3 episodes, 2020)
Stephen Peat ... B Camera Grip (3 episodes, 2020)
Oliver Pillon ... Digital Imaging Technician (3 episodes, 2020)
Steve Smith ... first assistant camera (3 episodes, 2020)
Mairead Albiston ... 'b' cam focus puller (2 episodes, 2020)
Darren Miller ... uav aerial camera operator (2 episodes, 2020)
Lewis Morgan ... additional second assistant camera / camera trainee (2 episodes, 2020)
Sophie Mutevelian ... still photographer (2 episodes, 2020)
Dan Nightingale ... Steadicam And A Camera Operator / Steadicam And B Camera Operator / steadicam and b camera operator (2 episodes, 2020)
Charlie Parker ... Rigging Electrician (2 episodes, 2020)
Mitchell Payne ... second assistant camera (2 episodes, 2020)
Tony Slater Ling ... camera operator (2 episodes, 2020)
Robert Viglasky ... still photographer (2 episodes, 2020)
Richard Bradbury ... "b" camera operator (1 episode, 2020)
Tom Ellacott ... camera trainee (1 episode, 2020)
Julius Ogden ... focus puller: a camera (1 episode, 2020)
Joe Russell ... "a" camera/steadicam operator (1 episode, 2020)
Joshua Stitt ... Camera Trainee dailies (1 episode, 2020)
Luke Varley ... still photographer (1 episode, 2020)
Adam Zimmerman ... grip: dailies (1 episode, 2020)
Rick Woollard ... AR steadicam daily (uncredited) (1 episode, 2020)

Series Animation Department 

James Berkley ... animator (1 episode, 2020)

Series Casting Department 

Simon English ... additional cast and extras (uncredited) (3 episodes, 2020)

Series Costume and Wardrobe Department 

Jessica Currie ... costume assistant: principals (2 episodes, 2020)
Harriet Ferris ... key costumer (2 episodes, 2020)
Maisie McCubbin ... Costume Maker (1 episode, 2020)
Emily Ann Watson ... junior costume stand by (1 episode, 2020)

Series Editorial Department 

Simon Giblin ... on-line editor (3 episodes, 2020)
Kevin Horsewood ... colourist (3 episodes, 2020)
Johnathan Wei Dickinson ... digital intermediate editor (2 episodes, 2020)
Jenny-Jayne Webb ... digital intermediate editor (2 episodes, 2020)
Cherri Arpino ... head of production: Cinelab (1 episode, 2020)
Oliver Griffin ... first assistant editor (1 episode, 2020)
Fiorella Santaniello ... first assistant editor (1 episode, 2020)
Richard Yendell ... first assistant editor (1 episode, 2020)
Michele Chiappa ... assembly editor (uncredited) (1 episode, 2020)

Series Location Management 

Tom Beltrandi ... location manager (1 episode, 2020)
Alastair Don ... location scout (1 episode, 2020)
Leon Seth ... location manager: yorkshire (1 episode, 2020)
Daniel Staveley ... Location Assistant (1 episode, 2020)

Series Music Department 

Nick Hill ... Associate Music Producer (3 episodes, 2020)
Michèle Spoonley ... music coordinator (3 episodes, 2020)
Tom Pigott Smith ... musician: violin (uncredited) (3 episodes, 2020)
Toby Pitman ... programming (uncredited) / sound designer (uncredited) (3 episodes, 2020)
Anthony Weeden ... orchestrator (uncredited) (3 episodes, 2020)
Nick Wollage ... score engineer & mixer (uncredited) (3 episodes, 2020)
Fiona Cruickshank ... additional mixer (uncredited) (2 episodes, 2020)

Series Transportation Department 

Alan Canty ... Driver: Claes Bang (3 episodes, 2020)
Wayne Green ... facilities account manager (3 episodes, 2020)
Jon Moore ... action vehicles coordinator (3 episodes, 2020)
Ted Leaning ... mini bus driver (1 episode, 2020)

Series Other crew 

Isobel Barnes ... Floor Runner (3 episodes, 2020)
Martinio Bolger ... unit nurse (3 episodes, 2020)
Dan Cheesbrough ... Commercial Director (3 episodes, 2020)
Roy Forberg ... production coordinator (3 episodes, 2020)
Alice Groves ... production assistant (3 episodes, 2020)
Gareth King ... Publicist (3 episodes, 2020)
Clem Leneghan ... Production Safety Consultant (3 episodes, 2020)
Jakub Malar ... assistant accountant (3 episodes, 2020)
Roland Montgomery ... production assistant (3 episodes, 2020)
Scarlett Murgatroyd ... assistant production coordinator (3 episodes, 2020)
Wayne Noir ... Cashier (3 episodes, 2020)
Mark Osborne ... Floor Runner (3 episodes, 2020)
Sascha Panknin ... stand-in: Claes Bang (3 episodes, 2020)
Megan Randle ... Accounts Assistant (3 episodes, 2020)
Eric Sweeney ... Security (3 episodes, 2020)
Isabell-Anna Drake ... Stand-In: Dolly Wells (2 episodes, 2020)
Paul Hillier ... insurance (2 episodes, 2020)
Emanuela Borruso ... production assistant: pre-production (1 episode, 2020)
Laura Briggs ... set pa: dailies (1 episode, 2020)
Paola González Camarero ... runner: dailies (1 episode, 2020)
Rosalie Carn ... stand-in (1 episode, 2020)
Anja Cilia ... body double for lily kakkar (1 episode, 2020)
Ian Edwards ... Armourer (1 episode, 2020)
Fabien Enjalric ... Russian dialect coach (1 episode, 2020)
Alice Haswell ... additional floor runner (1 episode, 2020)
Tim Ingall ... Krasnaya Rubashka (1 episode, 2020)
Brendan Kavanagh ... Runner: Pre-production (1 episode, 2020)
Rasto Kuril ... production supervisor: Slovakia (1 episode, 2020)
Yelena Ortega ... crowd runner (1 episode, 2020)
Nick Trumble ... Dialect coach (1 episode, 2020)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed