Edit
Dracula (TV Mini-Series 2019– ) Poster

(2019– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Jonny Campbell ... (1 episode, 2019)
Paul McGuigan ... (1 episode, 2019)
Damon Thomas ... (1 episode, 2019)

Series Writing Credits  

Mark Gatiss ... (creator) (3 episodes, 2019)
Steven Moffat ... (creator) (3 episodes, 2019)
Bram Stoker ... (novel) (3 episodes, 2019)

Series Cast  

Claes Bang ...  Dracula 3 episodes, 2019
Jonathan Aris 3 episodes, 2019
Morfydd Clark 3 episodes, 2019
Sacha Dhawan 3 episodes, 2019
Mark Gatiss 3 episodes, 2019
John Heffernan 3 episodes, 2019
Tim Ingall ...  Krasnaya Rubashka 3 episodes, 2019
Youssef Kerkour 3 episodes, 2019
Lujza Richter Lujza Richter 3 episodes, 2019
Clive Russell 3 episodes, 2019
Joanna Scanlan 3 episodes, 2019
Catherine Schell 3 episodes, 2019
Nathan Stewart-Jarrett 3 episodes, 2019
Samuel Blenkin ...  Piotr 1 episode, 2019
Dilyana Bouklieva Dilyana Bouklieva ...  Nun 1 episode, 2019
Paul Brennen ...  Commander Irving 1 episode, 2019
Andrew Byron ...  Father Stepashin 1 episode, 2019
Lily Dodsworth-Evans 1 episode, 2019
Anthony Flanagan ...  Portmann 1 episode, 2019
Rob Horrocks Rob Horrocks ...  Harker Staff 1 episode, 2019
Anthony Kaye ...  Andy 1 episode, 2019
Abdulla Majid Abdulla Majid ...  Khan 1 episode, 2019
John McCrea 1 episode, 2019
Sofia Oxenham 1 episode, 2019
Natasha Radski 1 episode, 2019
Joakim Skarli 1 episode, 2019
Veronica Stanwell Veronica Stanwell ...  The Young Duchess 1 episode, 2019
Alec Utgoff ...  Abramoff 1 episode, 2019
Patrick Walshe McBride ...  Lord Rutheven 1 episode, 2019
Dolly Wells 1 episode, 2019

Series Produced by 

Mark Gatiss ... executive producer (3 episodes, 2019)
Ben Irving ... producer (3 episodes, 2019)
Steven Moffat ... executive producer (3 episodes, 2019)
Larry Tanz ... producer (3 episodes, 2019)
Sue Vertue ... producer (3 episodes, 2019)

Series Music by 

David Arnold ... (3 episodes, 2019)
Michael Price ... (3 episodes, 2019)

Series Cinematography by 

Tony Slater Ling ... (2 episodes, 2019)

Series Film Editing by 

Colin Fair ... (1 episode, 2019)
Tom Hemmings ... (1 episode, 2019)

Series Casting By 

Kate Rhodes James ... (3 episodes, 2019)

Series Production Design by 

Arwel Jones ... (3 episodes, 2019)

Series Art Direction by 

Harry Trow ... (3 episodes, 2019)

Series Set Decoration by 

Hannah Nicholson ... (3 episodes, 2019)

Series Makeup Department 

Dave Elsey ... special makeup effects designer & creator (3 episodes, 2019)
Lou Elsey ... special makeup effects designer & creator (3 episodes, 2019)
Chris Lyons ... special effects teeth (3 episodes, 2019)
Stuart Bray ... prosthetics (2 episodes, 2019)
Emma Procter ... Prosthetic Assistant (2 episodes, 2019)

Series Production Management 

Dalibor Vasica ... production manager (1 episode, 2019)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Vicki Byers ... third assistant director (3 episodes, 2019)
Jeroen Cocquyt ... production assistant: pre-production (3 episodes, 2019)
Simona Dinu ... second assistant director (3 episodes, 2019)
Mark Osborne ... Floor Runner (3 episodes, 2019)
Helen Fraser ... second assistant director (2 episodes, 2019)
Alexandra Nicol ... Screenskills Trainee Assistant Director/Base Runner (2 episodes, 2019)
Mark Taylor ... first assistant director (2 episodes, 2019)
Oliver Brown ... Floor Runner (1 episode, 2019)
Nic Pringle ... crowd third assistant director (1 episode, 2019)

Series Art Department 

Dominic Byles ... standby props (3 episodes, 2019)
Tom Coxon ... junior draughtsman: dailies (3 episodes, 2019)
Mat Dewar ... stand-by carpenter (3 episodes, 2019)
Rebecca Gresham ... draughtsperson (3 episodes, 2019)
Mark Jones ... Dressing Props (3 episodes, 2019)
Laura Mayall ... Art department assistant / Art Director (3 episodes, 2019)
Jay Pales ... prop storeman (3 episodes, 2019)
Kayleigh Powell ... Production Buyer (3 episodes, 2019)
Neil Smith ... dressing props (3 episodes, 2019)
Richard Wells ... graphic designer (3 episodes, 2019)
Joseph Rogers ... daily dressing props (2 episodes, 2019)
Abaigael Snape ... standby art director (2 episodes, 2019)
Ian McCaffrey ... storyboard artist (1 episode, 2019)
Rob McCallum ... storyboard artist (1 episode, 2019)
Katie O'Brien ... Stand By Art Director (1 episode, 2019)
Lewis Peake ... Concept Artist (1 episode, 2019)

Series Sound Department 

Craig Burns ... first assistant sound (3 episodes, 2019)
John Mooney ... production sound mixer (3 episodes, 2019)
Andrew Simmons ... second assistant sound / splinter unit sound recordist (3 episodes, 2019)
Sinesse Simpson ... sound trainee (3 episodes, 2019)
Barry Coxhead ... 2nd Assistant Sound (1 episode, 2019)

Series Special Effects by 

Paul Dunn ... Special Effects Floor Supervisor (3 episodes, 2019)
Max Burslem ... special effects technician (1 episode, 2019)
Dave Kneath ... special effects technician (1 episode, 2019)
Matus Lajcak ... special effects (1 episode, 2019)
Dusan Prvy ... special effects coordinator (1 episode, 2019)
Michal Vesely ... special effects (1 episode, 2019)

Series Visual Effects by 

Claire Pegorier ... digital effects artist (3 episodes, 2019)

Series Stunts 

Kye Mckee ... stunt double: John Heffernan / stunt double: Jonathan Aris (2 episodes, 2019)
Elizabeth Donker Curtius ... stunt performer (1 episode, 2019)
Luke Gomes ... stunt double: Samuel Blenken (1 episode, 2019)
Roman Jankovic ... stunt coordinator (1 episode, 2019)
Ellie Keighley ... stunt performer (1 episode, 2019)

Series Camera and Electrical Department 

Craig Atkinson ... key grip (3 episodes, 2019)
Steve Brooke Smith ... second unit cinematographer (3 episodes, 2019)
Amber Osborne ... second assistant camera (3 episodes, 2019)
Stephen Peat ... B Camera Grip (3 episodes, 2019)
Oliver Pillon ... Digital Imaging Technician (3 episodes, 2019)
Mairead Albiston ... 'b' cam focus puller (2 episodes, 2019)
Darren Miller ... uav aerial camera operator (2 episodes, 2019)
Lewis Morgan ... additional second assistant camera / camera trainee (2 episodes, 2019)
Sophie Mutevelian ... still photographer (2 episodes, 2019)
Dan Nightingale ... Steadicam And A Camera Operator / Steadicam And B Camera Operator / steadicam and b camera operator (2 episodes, 2019)
Mitchell Payne ... second assistant camera (2 episodes, 2019)
Tony Slater Ling ... camera operator (2 episodes, 2019)
Robert Viglasky ... still photographer (2 episodes, 2019)
Richard Bradbury ... "b" camera operator (1 episode, 2019)
Tom Ellacott ... camera trainee: 'a' camera (1 episode, 2019)
Julius Ogden ... focus puller: a camera (1 episode, 2019)
Joe Russell ... "a" camera/steadicam operator (1 episode, 2019)
Joshua Stitt ... Camera Trainee dailies (1 episode, 2019)
Luke Varley ... still photographer (1 episode, 2019)
Adam Zimmerman ... grip: dailies (1 episode, 2019)
Rick Woollard ... AR steadicam daily (uncredited) (1 episode, 2019)

Series Editorial Department 

Kevin Horsewood ... colorist (3 episodes, 2019)
Oliver Griffin ... assistant editor (1 episode, 2019)
Fiorella Santaniello ... assistant editor (1 episode, 2019)
Richard Yendell ... first assistant editor (1 episode, 2019)

Series Location Management 

Tom Beltrandi ... location manager (1 episode, 2019)
Alastair Don ... location scout (1 episode, 2019)
Leon Seth ... location manager: yorkshire (1 episode, 2019)
Daniel Staveley ... Location Assistant (1 episode, 2019)

Series Transportation Department 

Wayne Green ... facilities account manager (3 episodes, 2019)

Series Other crew 

Isobel Barnes ... Floor Runner (3 episodes, 2019)
Martinio Bolger ... Unit Nurse (3 episodes, 2019)
Roy Forberg ... production coordinator (3 episodes, 2019)
Jakub Malar ... assistant accountant (3 episodes, 2019)
Wayne Noir ... Cashier (3 episodes, 2019)
Mark Osborne ... Floor Runner (3 episodes, 2019)
Sascha Panknin ... stand-in: Claes Bang (3 episodes, 2019)
Megan Randle ... Accounts Assistant (3 episodes, 2019)
Eric Sweeney ... Security (3 episodes, 2019)
Isabell-Anna Drake ... Stand-In: Dolly Wells (2 episodes, 2019)
Paul Hillier ... insurance (2 episodes, 2019)
Emanuela Borruso ... production assistant: pre-production (1 episode, 2019)
Anja Cilia ... body double for lily kakkar (1 episode, 2019)
Fabien Enjalric ... Russian dialect coach (1 episode, 2019)
Brendan Kavanagh ... Runner: Pre-production (1 episode, 2019)
Julian Lara-Cid ... floor runner: dailies (1 episode, 2019)
Yelena Ortega ... crowd runner (1 episode, 2019)
Nick Trumble ... Dialect coach (1 episode, 2019)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed