Edit
Star Trek: Picard (TV Series 2020– ) Poster

(2020– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Hanelle M. Culpepper ... (3 episodes, 2020)
Jonathan Frakes ... (2 episodes, 2020)
Akiva Goldsman ... (2 episodes, 2020)
Maja Vrvilo ... (2 episodes, 2020)
Douglas Aarniokoski ... (1 episode, 2020)

Series Writing Credits  

Kirsten Beyer ... (created by) (11 episodes, 2020-2021)
Michael Chabon ... (created by) (11 episodes, 2020-2021)
Akiva Goldsman ... (created by) (11 episodes, 2020-2021)
Alex Kurtzman ... (created by) (11 episodes, 2020-2021)
Gene Roddenberry ... (11 episodes, 2020-2021)
Nick Zayas ... (10 episodes, 2020)
James Duff ... (2 episodes, 2020)
Sam Humphrey ... (1 episode, 2020)
Ayelet Waldman ... (1 episode, 2020)

Series Cast  

Patrick Stewart ...  Jean-Luc Picard 11 episodes, 2020-2021
Alison Pill ...  Dr. Agnes Jurati 10 episodes, 2020
Isa Briones ...  Soji / ... 9 episodes, 2020
Michelle Hurd ...  Raffi Musiker 9 episodes, 2020
Santiago Cabrera ...  Cristóbal Rios 8 episodes, 2020
Harry Treadaway ...  Narek 8 episodes, 2020
Evan Evagora ...  Elnor 7 episodes, 2020
Peyton List ...  Lieutenant Narissa Rizzo 7 episodes, 2020
Tamlyn Tomita ...  Commodore Oh 6 episodes, 2020
Jeri Ryan ...  Seven of Nine 5 episodes, 2020
Kay Bess ...  La Sirena Computer 5 episodes, 2020
Jonathan Del Arco ...  Hugh 3 episodes, 2020
Brent Spiner ...  Data / ... 3 episodes, 2020
Jamie McShane ...  Zhaban 3 episodes, 2020
Orla Brady ...  Laris 3 episodes, 2020
Rebecca Wisocky ...  Ramdha 3 episodes, 2020
Sumalee Montano ...  Mother 3 episodes, 2020
Jonathan Frakes ...  Will Riker 2 episodes, 2020
David Carzell ...  Dahj's Boyfriend 2 episodes, 2020
Brian DeRozan ...  Romulan Officer 2 episodes, 2020
Ann Magnuson ...  Admiral Kirsten Clancy 2 episodes, 2020
Derek Webster ...  Romulan Guard 2 episodes, 2020
Marti Matulis ...  Checkpoint Supervisor / ... 2 episodes, 2020
Matt Perfetuo ...  Rune 2 episodes, 2020
Mike Perfetuo ...  Codex 2 episodes, 2020
Jade Ramsey ...  Arcana 2 episodes, 2020
Nikita Ramsey ...  Saga 2 episodes, 2020
Douglas Tait ...  Tellarite 2 episodes, 2020
Zachary James Rukavina ...  Nameless / ... 2 episodes, 2020
David Paymer ...  Dr. Moritz Benayoun 2 episodes, 2020
Dominic Burgess ...  Mr. Vup 1 episode, 2020
Merrin Dungey ...  Interviewer 1 episode, 2020
Marina Sirtis ...  Deanna Troi 1 episode, 2020
Necar Zadegan ...  Bjayzl 1 episode, 2020
John Ales ...  Dr. Bruce Maddox 2 episodes, 2020
Mason Gooding ...  Gabriel Hwang 1 episode, 2020
Barbara Eve Harris ...  Emmy 1 episode, 2020
Amirah Vann ...  Zani 1 episode, 2020
Landry Allbright ...  Chop Doc 1 episode, 2020
Wendy Davis ...  Dr. Kabath 1 episode, 2020
Maya Eshet ...  Index 1 episode, 2020
Chelsea Harris ...  Dr. Naáshala Kunamadéstifee 1 episode, 2020
Ian Nunney ...  Young Elnor 1 episode, 2020
Lulu Wilson ...  Kestra 1 episode, 2020
Ayushi Chhabra ...  Pel 1 episode, 2020
Ella Gross ...  Young Soji 1 episode, 2020
Jane Hae Kim ...  Tal Shiar Female #1 1 episode, 2020
Evan Parke ...  Tenqem Adrev 1 episode, 2020
Erik Armando Alvarez ...  Bidran 1 episode, 2020
Casey Childs ...  Nightbox Piano Player 1 episode, 2020
Rico McClinton ...  Older XB 1 episode, 2020
Kendra Munger ...  Tal Shiar Female #2 1 episode, 2020
Graham Shiels ...  Tal Shiar Operative 1 episode, 2020
Jaime Barcelon ...  Waiter 1 episode, 2020
Casey King ...  Icheb 1 episode, 2020
Charlie Newhart ...  Romulan Guard 1 episode, 2020
Son of Lee Son of Lee ...  Guard 1 episode, 2020
Chaka Desilva ...  Burley Fuelie 1 episode, 2020
Sam Marra ...  Bartender 1 episode, 2020
Donny Boaz ...  Skantal 1 episode, 2020
Alex Diehl ...  F8 1 episode, 2020
David Chattam ...  Kibitzer #2 1 episode, 2020
Kate Fuglei ...  Kvetchy Fuelie 1 episode, 2020
Willow Geer ...  Refugee #1 1 episode, 2020
Harrison Grant ...  Ensign 1 episode, 2020
Djamel Hamdad Djamel Hamdad ...  Refugee #2 1 episode, 2020
Anthony R. Jones Anthony R. Jones ...  Pincus 1 episode, 2020
Paul Keeley ...  Philosophical Fuelie 1 episode, 2020
Ken Lyle ...  Fruit Vendor 1 episode, 2020
Jason Liles ...  Noiro 1 episode, 2020
Linda Nile ...  Kibitzer #3 1 episode, 2020
Meghan Lewis ...  Picard Computer / ... 1 episode, 2020
Ciro Suarez ...  Kibitzer #1 1 episode, 2020
Brit Manor ...  Tough Fuelie 1 episode, 2020
Heather Wynters ...  Shai 1 episode, 2020
Apolla Asteria ...  Coppelius Android (uncredited) 2 episodes, 2020
Julia Nolan ...  Coppelius Android (uncredited) 2 episodes, 2020
Liz Nolan ...  Coppelius Android (uncredited) 2 episodes, 2020
Hélène Cardona ...  Doctor #1 (uncredited) 1 episode, 2020
Ernesto Chaverri ...  Xborg (uncredited) 1 episode, 2020
Lil Cory Lil Cory ...  Borg Drone (uncredited) 1 episode, 2020
Jon Ian Dredge Jon Ian Dredge ...  Passerby (uncredited) 1 episode, 2020
Daniel Edlund ...  Romulan Rebirther (uncredited) 1 episode, 2020
Matt Freeman ...  Star Fleet Commander (uncredited) 1 episode, 2020
James MacKinnon ...  Borg Drone (uncredited) 1 episode, 2020
Mircea Oprea ...  Human Researcher (uncredited) 1 episode, 2020
Arlene Rodrigez-Lopez ...  Trill Assistant (uncredited) 1 episode, 2020
Richard Scott ...  Armenian Businessman (uncredited) 1 episode, 2020
Vincent Teixeira ...  Captain Alonzo Vandermeer (uncredited) 1 episode, 2020
McKenzie Westmore ...  Rhomsew (uncredited) 1 episode, 2020
Michael Eshaun York ...  Terran Settler Kid (uncredited) 1 episode, 2020

Series Produced by 

Patrick Stewart ... executive producer (11 episodes, 2020-2021)
Douglas Aarniokoski ... co-executive producer (10 episodes, 2020)
Aaron Baiers ... co-executive producer (10 episodes, 2020)
Kirsten Beyer ... supervising producer (10 episodes, 2020)
Michael Chabon ... executive producer (10 episodes, 2020)
James Duff ... executive producer (10 episodes, 2020)
Ralph Gifford ... supervising producer (10 episodes, 2020)
Akiva Goldsman ... executive producer (10 episodes, 2020)
Sam Humphrey ... co-executive producer (10 episodes, 2020)
Damani Johnson ... co-executive producer (10 episodes, 2020)
Robyn Johnson ... associate producer (10 episodes, 2020)
Heather Kadin ... executive producer (10 episodes, 2020)
Alex Kurtzman ... executive producer (10 episodes, 2020)
Dylan K. Massin ... co-executive producer (10 episodes, 2020)
April Nocifora ... supervising producer (10 episodes, 2020)
Rod Roddenberry ... executive producer (10 episodes, 2020)
Trevor Roth ... executive producer (10 episodes, 2020)
Jason Michael Zimmerman ... supervising producer (10 episodes, 2020)
Jenny Lumet ... consulting producer (5 episodes, 2020)
Ayelet Waldman ... co-executive producer (5 episodes, 2020)
Hanelle M. Culpepper ... co-executive producer (3 episodes, 2020)
Terry Matalas ... executive producer (1 episode, 2021)

Series Music by 

Jeff Russo ... (10 episodes, 2020)

Series Cinematography by 

Philip Lanyon ... (6 episodes, 2020)
Darran Tiernan ... (3 episodes, 2020)

Series Film Editing by 

Andrew Coutts ... (4 episodes, 2020)
Steve Haugen ... (4 episodes, 2020)
Sarah C. Reeves ... (3 episodes, 2020)

Series Casting By 

Liz Dean ... (10 episodes, 2020)

Series Production Design by 

Todd Cherniawsky ... (10 episodes, 2020)

Series Art Direction by 

Louis Joseph Comeau IV ... (10 episodes, 2020)
Iain McFadyen ... supervising art director (10 episodes, 2020)
Dylan Bocanegra ... (1 episode, 2020)

Series Set Decoration by 

Lisa Alkofer ... (10 episodes, 2020)

Series Costume Design by 

Christine Bieselin Clark ... (10 episodes, 2020)

Series Makeup Department 

Wayne Anderson ... Prosthetic Sculptor (10 episodes, 2020)
Alexei Dmitiew ... key makeup artist (10 episodes, 2020)
Silvina Knight ... assistant makeup department head (10 episodes, 2020)
James MacKinnon ... Dept head Prosthetics and Special Makeup Effects / makeup department head (10 episodes, 2020)
Maxine Morris ... hair department head (10 episodes, 2020)
Cristina Patterson ... contact lens designer/painter (10 episodes, 2020)
Richard Redlefsen ... key prosthetic makeup artist (10 episodes, 2020)
Maria Sandoval ... assistant hair department head (10 episodes, 2020)
Wendy Southard ... key hair stylist (10 episodes, 2020)
Vincent Van Dyke ... prosthetic designer (10 episodes, 2020)
Cody J. Wilkins ... VVDFX Operations Foreman (10 episodes, 2020)
David Williams ... makeup artist (10 episodes, 2020)
Ahou Mofid ... hair stylist (9 episodes, 2020)
Carlton Coleman ... special makeup effects artist (8 episodes, 2020)
Claire Doyle ... makeup artist (3 episodes, 2020)
Chloe Sens ... special makeup effects artist (3 episodes, 2020)
Cristina Waltz ... special makeup effects artist (3 episodes, 2020)
Kerrin Jackson ... makeup artist (2 episodes, 2020)
Cale Thomas ... makeup artist (2 episodes, 2020)
Josh Foster ... prosthetic makeup artist (1 episode, 2020)
Theodora Katsoulogiannakis ... assistant hair stylist (1 episode, 2020)
Cassie Russek ... hair stylist (1 episode, 2020)
Sallie Ciganovich ... hair stylist (1 episode, 2021)
Robert Smithson ... contact lens technician (uncredited) (10 episodes, 2020)

Series Production Management 

Ruben Michael Molina ... post-production supervisor (10 episodes, 2020)
Dylan K. Massin ... unit production manager (1 episode, 2020)
Frank Tignini ... unit production manager (1 episode, 2020)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Chandra M. Alexander ... additional second assistant director (10 episodes, 2020)
Jesse Bellis ... second second assistant director (10 episodes, 2020)
Matt G. Sheets ... first assistant director (6 episodes, 2020)
Alison Troy ... Key 2nd AD (6 episodes, 2020)
David Gross ... second assistant director (1 episode, 2020)
Maria Mantia ... first assistant director (1 episode, 2020)
Alex Russ ... second assistant director (1 episode, 2020)
Paul Silver ... Prop Maker (1 episode, 2021)

Series Art Department 

Dylan Bocanegra ... assistant art director (11 episodes, 2020-2021)
Marina Abramyan ... Art Department Coordinator (10 episodes, 2020)
Jason Bartolone ... general foreman (10 episodes, 2020)
Jason Bedig ... Lead Man (10 episodes, 2020)
Laurent Ben-Mimoun ... illustrator (10 episodes, 2020)
Anthony Cafaro ... assistant property (10 episodes, 2020)
Louis Joseph Comeau IV ... concept aritst (10 episodes, 2020)
Daren Dochterman ... Concept Artist (10 episodes, 2020)
John Eaves ... concept artist (10 episodes, 2020)
Stephanie Feinerman ... set decoration coordinator (10 episodes, 2020)
John Horning ... set dresser (10 episodes, 2020)
James Isaacson ... props (10 episodes, 2020)
David James ... sculptor (10 episodes, 2020)
Andrew Jarvis ... graphic artist (10 episodes, 2020)
Noelle King ... set designer (10 episodes, 2020)
Igor Knezevic ... Concept Artist (10 episodes, 2020)
Nicholas Leiting ... property department coordinator (10 episodes, 2020)
Angran Li ... Art Department Assistant (10 episodes, 2020)
Jeffrey Lombardi ... property master (10 episodes, 2020)
Nathan Longest ... props (10 episodes, 2020)
Aaron Maier ... prop maker (10 episodes, 2020)
Edward J. McCarthy ... Buyer (10 episodes, 2020)
Jim Meyer ... stage foreman (10 episodes, 2020)
Thomas Pringle ... Concept artist (10 episodes, 2020)
Scott Schneider ... concept set designer (10 episodes, 2020)
Sondra Thorpe ... buyer (10 episodes, 2020)
Michael Vines ... assistant property master (10 episodes, 2020)
Shannon Walsh ... assistant art director (10 episodes, 2020)
Ben Woodworth ... spfx charge scenic (10 episodes, 2020)
Patrick Barrett ... storyboard artist (7 episodes, 2020)
John J. Bradley ... Buyer / buyer (7 episodes, 2020)
Michael Faretta ... decorator/painter (7 episodes, 2020)
Snejana Goryaminskaya ... Set Decoration Assistant (7 episodes, 2020)
Lexi Andross Fry ... assistant property master (6 episodes, 2020)
Evan Welch ... Art Department Assistant (6 episodes, 2020)
Joseph Avilez ... Greens Foreman (5 episodes, 2020)
Michele Faretta ... decorator/painter (4 episodes, 2020)
Alan Farkas ... set designer (3 episodes, 2020-2021)
Jamie Neese ... graphic designer (3 episodes, 2020)
J. Bryan Holloway ... lead sculptor / sculptor (2 episodes, 2020)
Stacey S. McIntosh ... construction coordinator (2 episodes, 2020)
Melissa McSorley ... food stylist (2 episodes, 2020)
Brandy Taylor ... construction pa (2 episodes, 2020)
Max Bozeman ... assistant property master (1 episode, 2020)
Sandra Doyle Carmola ... set designer (1 episode, 2020)
Duncan Crawford ... sculptor (1 episode, 2020)
Forest P. Fischer ... first assistant art director - set design (1 episode, 2020)
Chris Fix ... Propmaker Gangboss (1 episode, 2020)
Lexi Fry ... assistant property master (1 episode, 2020)
Adam Gelbart ... first assistant art director - set design (1 episode, 2020)
Scott Herbertson ... first assistant art director - set design (1 episode, 2020)
Robert Andrew Johnson ... concept set designer (1 episode, 2020)
Josh Morris ... gang boss (1 episode, 2020)
Neville Page ... lead creature designer (1 episode, 2020)
Steven M. Saylor ... set designer (1 episode, 2020)
Aaron Sowd ... storyboard artist (1 episode, 2020)
Blair Strong ... graphic designer (1 episode, 2020)
Ron Yates ... set designer (1 episode, 2020)
Kil Won Yu ... set designer (1 episode, 2020)
James Addink ... set designer (1 episode, 2021)
Sean Hargreaves ... senior concept designer (1 episode, 2021)
John S. Ogden ... propmaker (uncredited) (4 episodes, 2020)

Series Sound Department 

Christopher Moriana ... foley artist (11 episodes, 2020-2021)
Ed Carr ... re-recording mixer (10 episodes, 2020)
Peter J. Devlin ... sound mixer (10 episodes, 2020)
Tim Farrell ... sound designer (10 episodes, 2020)
Todd Grace ... re-recording mixer (10 episodes, 2020)
Chris Hall ... 2nd Boom Operator (10 episodes, 2020)
Sean Heissinger ... dialogue editor (10 episodes, 2020)
Brandon Loulias ... additional sound mixer (10 episodes, 2020)
Alyson Dee Moore ... foley artist (10 episodes, 2020)
David Raymond ... boom operator (10 episodes, 2020)
Michael Schapiro ... sound effects editor (10 episodes, 2020)
Aaron Southerland ... adr mixer (10 episodes, 2020)
Matthew E. Taylor ... Supervising Sound Editor (10 episodes, 2020)
Clayton Weber ... Foley Editor (10 episodes, 2020)
Tami Treadwell ... adr mixer (8 episodes, 2020-2021)
Mark Henry ... Adr Recordist (3 episodes, 2020)
Amanda Ann Olstad ... audio description re recording mixer (3 episodes, 2020)
Harry Cohen ... sound designer (2 episodes, 2020)
Nancy Parker ... foley artist (2 episodes, 2020)

Series Special Effects by 

Lawrence Decker ... special effects foreman (10 episodes, 2020)
Jeff Khachadoorian ... special effects coordinator (10 episodes, 2020)
Andy Weder ... special effects coordinator (10 episodes, 2020)
Sam Dean ... supervising pyrotechnician (9 episodes, 2020)

Series Visual Effects by 

Bernardo Rodriguez ... visual effects editor (11 episodes, 2020-2021)
Marina Abramyan ... Senior Visual Effects Coordinator / senior VFX coordinator / visual effects senior coordinator (10 episodes, 2020)
Rajat Amin ... vfx department production manager (10 episodes, 2020)
Paul Arion ... global head of layout: DNEG (10 episodes, 2020)
Kali Bateman ... colourist: visual effects (10 episodes, 2020)
Myong Choi ... Compositor (10 episodes, 2020)
Andrew M. Collins ... lead animator (10 episodes, 2020)
Charles Collyer ... lead VFX Artist (10 episodes, 2020)
Ante Dekovic ... visual effects supervisor (10 episodes, 2020)
Michael Enriquez ... visual effects supervisor: DNEG (10 episodes, 2020)
Jason Evanko ... visual effects artist (10 episodes, 2020)
Shawn Ewashko ... visual effects coordinator (10 episodes, 2020)
Chris Faczek ... Compositing Supervisor: DNEG (10 episodes, 2020)
Zach Hamelton ... visual effects coordinator: crafty apes (10 episodes, 2020)
Andrea Hernandez ... digital compositor: DNEGTV (10 episodes, 2020)
Eric Horton ... effects technical director (10 episodes, 2020)
Brandon Kachel ... matte painter (10 episodes, 2020)
Andrew Kalicki ... senior production coordinator: Crafty Apes (10 episodes, 2020)
Aleksandra Kochoska ... visual effects producer (10 episodes, 2020)
Kevin LaNeave ... Visual Effects Editor: CBS All Access (10 episodes, 2020)
Richard Macks ... visual effects coordinator (10 episodes, 2020)
William Marker ... compositor / digital compositor (10 episodes, 2020)
Filip Mateski ... digital compositor (10 episodes, 2020)
Molly Pabian ... Visual Effects Producer: DNEG (10 episodes, 2020)
Adam Pere ... visual effects producer: crafty apes / visual effects producer: Crafty Apes (10 episodes, 2020)
Rex Privratsky ... lighting td: DNEG (10 episodes, 2020)
Mick Reid ... compositor (10 episodes, 2020)
Erika Edgerley Robbins ... visual effects editor (10 episodes, 2020)
Brian Sales ... compositing supervisor: Crafty Apes (10 episodes, 2020)
Brian Tatosky ... Compositing Supervisor: DNEG (10 episodes, 2020)
Todd Thornley ... 3D Artist (10 episodes, 2020)
James William Visconti III ... lead computer playback engineer (10 episodes, 2020)
Greg Wadsworth ... compositor (10 episodes, 2020)
Chelsea Wynne ... visual effects coordinator (10 episodes, 2020)
Jason Michael Zimmerman ... lead visual effects supervisor / supervising producer (10 episodes, 2020)
Bojana Zozinska ... matchmove artist (10 episodes, 2020)
Barry Corcoran ... mgfx supervisor (9 episodes, 2020)
Tomohiko Fukuda ... digital compositor (9 episodes, 2020)
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG (9 episodes, 2020)
Sunny Ye ... visual effects project manager (9 episodes, 2020)
Colton Miller ... visual effects artist: DNEG (8 episodes, 2020)
Fernando Ferreyra ... previs artist (7 episodes, 2020)
Eric Schoellnast ... visual effects artist (7 episodes, 2020)
Danka Chiang ... Environment TD: Double Negative (6 episodes, 2020)
Steve Graves ... CG Supervisor (6 episodes, 2020)
Owen Holdren ... visual effects supervisor: Filmworks/FX (6 episodes, 2020)
Erik Kallin ... compositor (6 episodes, 2020)
Gregory S. Scribner ... visual effects artist: Filmworks/FX (6 episodes, 2020)
Ryan Walton ... previsualization artist: Pixomondo (6 episodes, 2020)
Sean Amlaner ... senior compositor: Technicolor VFX (5 episodes, 2020)
Mike Bliss ... compositor: Technicolor VFX (5 episodes, 2020)
Keanu Brouard ... compositor: DNEG (5 episodes, 2020)
Tim Christensen ... compositing supervisor: Technicolor VFX (5 episodes, 2020)
Matt Conway ... Digital Matte Painter: DNEG (5 episodes, 2020)
Sara Eberhardt ... visual effects producer: Technicolor VFX (5 episodes, 2020)
Edward Fanning ... motion graphics artist: Technicolor VFX (5 episodes, 2020)
Paul Ghezzo ... VFX Creative Director (5 episodes, 2020)
Ryan Harpole ... visual effects editor: Technicolor VFX (5 episodes, 2020)
Sean Kachenmeister ... visual effects editor: Technicolor VFX (5 episodes, 2020)
Alexandra Matacchieri ... visual effects coordinator (5 episodes, 2020)
Ryan Musante ... Visual Effects Producer (5 episodes, 2020)
Stephen J. Pavelski ... visualisation supervisor / visualization supervisor (5 episodes, 2020)
Kr Sujay ... assets line producer (5 episodes, 2020)
Kristen Swanson ... visual effects producer: Ghost VFX (5 episodes, 2020)
Jack Van Nuis ... digital compositor (5 episodes, 2020)
Rehan Abdulovski ... digital compositor (4 episodes, 2020)
David Hernandez Ceciliano ... fx artist: Ghost VFX (4 episodes, 2020)
Anders Elmholdt ... fx artist (4 episodes, 2020)
Steven Kaelin ... digital compositor (4 episodes, 2020)
Richard J. Lee ... digital compositor (4 episodes, 2020)
Richard S. Lee ... digital matte painter (4 episodes, 2020)
Dustin McKamie ... digital compositor (4 episodes, 2020)
Matthew Ribeiro ... lead digital matte painter (4 episodes, 2020)
Doug Spilatro ... visual effects artist (4 episodes, 2020)
Alexander Swahn ... digital compositor: Ghost VFX (4 episodes, 2020)
Noah Sage Amrani ... pre-visualization artist: Pixomondo (3 episodes, 2020)
Lycee Anaya ... digital compositor (3 episodes, 2020)
Michael Barnett ... visual effects artist (3 episodes, 2020)
Vera Bennett ... line producer: DNEG TV (3 episodes, 2020)
Max Berends ... visual effects: GhostVFX (3 episodes, 2020)
Matthew William Ellis ... post production assistant: technicolor VFX (3 episodes, 2020)
Bill Georgiou ... senior visual effects supervisor: Technicolor VFX (3 episodes, 2020)
Christian Marc Green ... visual effects artist (3 episodes, 2020)
David Gruwier ... visual effects artist: Ghost VFX (3 episodes, 2020)
Mathias Valentin Hansen ... digital compositor: Ghost VFX (3 episodes, 2020)
Magnus Hilding-Nørkjær ... digital compositor: Ghost VFX (3 episodes, 2020)
Yongsoo Jung ... Compositor (3 episodes, 2020)
Perry Kain ... visual effects executive producer: Pixomondo (3 episodes, 2020)
Andreas Kjær-Jensen ... CG Generalist: Ghost VFX (3 episodes, 2020)
Emanuele Klemp ... digital compositor (3 episodes, 2020)
Andree Knutsson ... digital compositor: Ghost VFX (3 episodes, 2020)
Magnus Leopard ... modeller: Ghost VFX (3 episodes, 2020)
Andrew Lewitin ... visual effects artist (3 episodes, 2020)
Cynthia Ludwig ... visual effects assistant editor (3 episodes, 2020)
Ryan Purnell ... digital compositor (3 episodes, 2020)
Aneel Ramanath ... CG Supervisor (3 episodes, 2020)
Cathy Shaw ... visual effects artist (3 episodes, 2020)
Ankur Singh ... modeler: DNEG (3 episodes, 2020)
Dan Smiczek ... cg supervisor: Pixomondo (3 episodes, 2020)
Carlos Tacón ... visual effects artist: Ghost VFX (3 episodes, 2020)
Wouter van Stenis ... visual effects: GhostVFX (3 episodes, 2020)
Michael Joseph Warren ... visual effects artist (3 episodes, 2020)
Viktor Östergren ... digital compositor: Ghost VFX (3 episodes, 2020)
Anjel Alcaraz ... digital compositor (2 episodes, 2020)
Juan Alvarez ... visual effects artist: technicolor vfx (2 episodes, 2020)
Andres Berkstein ... senior FX TD: Technicolor VFX (2 episodes, 2020)
Laurent Buson ... Visual Effects Artist: Filmworks/FX (2 episodes, 2020)
Daniel Carbo ... VFX Producer: Pixomondo (2 episodes, 2020)
Tun-En Chen ... Senior Compositor: Pixomondo (2 episodes, 2020)
Thibault Cognet ... visual effects artist (2 episodes, 2020)
Erik Courtney ... visual effects artist (2 episodes, 2020)
Colin de Andrade ... Digital Production Manager: Pixomondo (2 episodes, 2020)
Johan Dekker ... Motion graphics (2 episodes, 2020)
Simon Engström ... digital compositor: Ghost VFX (2 episodes, 2020)
Ken Fisk ... digital compositor (2 episodes, 2020)
Lindsey Fry ... visual effects artist (2 episodes, 2020)
Hetal Jain ... vfx executive producer: BOT VFX (2 episodes, 2020)
Cilie Kragegaard ... assisting visual effects producer: Ghost VFX (2 episodes, 2020)
Ruth Meridjen ... digital compositor: DNEG (2 episodes, 2020)
Tomas Rydfjord ... digital compositor: Ghost VFX (2 episodes, 2020)
Ola Stavréus ... digital compositor: Ghost VFX (2 episodes, 2020)
Pierre Ventrilla ... digital compositor (2 episodes, 2020)
Jakob Åhsbom ... digital compositor: Ghost VFX (2 episodes, 2020)
Patrick L. Almanza ... digital compositor: Technicolor VFX (1 episode, 2020)
David Anastácio ... cg supervisor: mackevision (1 episode, 2020)
Ndosi Anyabwile ... digital compositor (1 episode, 2020)
Tanner Bartlett ... compositor (1 episode, 2020)
Philipp Bauer ... compositing artist: mackevision (1 episode, 2020)
Niall Booker ... senior environment artist (1 episode, 2020)
Marcelo Bortolini ... senior pipeline technical director: mackevision (1 episode, 2020)
Neal Bradshaw ... 3d scan technician: Gentle Giant Studios / photogrammetry 3d scan artist: Gentle Giant Studios (1 episode, 2020)
Nathan Breton ... CFX Lead: Pixomondo (1 episode, 2020)
Kathryn Brillhart ... visual effects production manger: Gentle Giant Studios (1 episode, 2020)
Kyle Patrick Brown ... Compositor: Pixomondo (1 episode, 2020)
Heiko Burkardsmaier ... vfx executive producer: mackevision (1 episode, 2020)
Nicole Cedic ... visual effects editor: Pixomondo (1 episode, 2020)
Claudia Ceniceros ... vfx coordinator: mackevision (1 episode, 2020)
Joseph Civitate ... Digital Artist: Pixomondo (1 episode, 2020)
Nicholas Daniels ... compositor (1 episode, 2020)
Amy Davis ... Compositor: Pixomondo (1 episode, 2020)
Max Decken ... junior compositing artist: mackevision (1 episode, 2020)
Laura Dochtermann ... division digital production manager: pixomondo (1 episode, 2020)
Wolfgang Emmrich ... cg artist: mackevision (1 episode, 2020)
Lukas Fabian ... compositing artist: mackevision (1 episode, 2020)
Francesco Faranna ... creative consultant: mackevision (1 episode, 2020)
Felix Flad ... matte painter: mackevision (1 episode, 2020)
Emanuel Fuchs ... vfx supervisor: mackevision (1 episode, 2020)
Timo Hanczuk ... compositing artist: mackevision (1 episode, 2020)
Moritz Hausler ... senior fx artist: mackevision (1 episode, 2020)
Xinqi He ... visual effects production manager (1 episode, 2020)
Omar Hesham ... cg artist: Pixomondo (1 episode, 2020)
Helen Jen ... visual effects production manager (1 episode, 2020)
Robert Kaiser ... vfx it production architect: mackevision (1 episode, 2020)
Samuel Kenworthy ... junior pipeline developer: mackevision (1 episode, 2020)
Tristan Kilmer ... previs artist: Digital Domain (1 episode, 2020)
Young Min Kim ... digital compositor (1 episode, 2020)
Nicholas T. King ... FX Artist (1 episode, 2020)
Dan Knight ... senior compositor: pixomondo (1 episode, 2020)
David Krepelka ... junior fx artist: mackevision (1 episode, 2020)
Peter Lames ... compositing artist: mackevision (1 episode, 2020)
Christian Leitner ... cg artist: mackevision (1 episode, 2020)
Kate Lowe ... Visual Effects Coordinator: DNEG (1 episode, 2020)
Lucas Luber ... junior cg artist: mackevision (1 episode, 2020)
Joseph Madurski ... digital compositor (1 episode, 2020)
Emil Maile ... compositing artist: mackevision (1 episode, 2020)
Uwe Majer ... compositing artist: mackevision (1 episode, 2020)
Gus Martinez ... senior compositing artist: mackevision (1 episode, 2020)
Josh McGuire ... compositor (1 episode, 2020)
Maresch Paul ... vfx it software coordination: mackevision (1 episode, 2020)
Andreas Persson ... digital compositor: Ghost VFX (1 episode, 2020)
Tobias Pfeiffer ... vfx editor: mackevision (1 episode, 2020)
Sebastian Plank ... cg artist: mackevision (1 episode, 2020)
Iggy Rau ... vfx producer: mackevision (1 episode, 2020)
Benedikt Roesch ... cg artist: mackevision (1 episode, 2020)
Marc Roth ... division cg supervisor: Pixomondo, Vancouver (1 episode, 2020)
Stephan Schaefholz ... compositing supervisor: mackevision (1 episode, 2020)
Milan Schere ... environments supervisor: Pixomondo (1 episode, 2020)
Simon Schürrle ... junior pipeline developer: mackevision (1 episode, 2020)
Bjorn Blaaberg Sorensen ... visual effects artist (1 episode, 2020)
Prapanch Swamy ... division cg supervisor: Pixomondo (1 episode, 2020)
Moritz Trieu ... junior fx artist: mackevision (1 episode, 2020)
Vincent Weckerle ... junior fx artist: mackevision (1 episode, 2020)
Johannes Weiss ... matchmove artist: mackevision (1 episode, 2020)
Martin Wellstein ... cg artist: mackevision (1 episode, 2020)
Mariusz Wesierski ... fx supervisor: mackevision (1 episode, 2020)
Jörg Wohnsiedler ... vfx editor: mackevision (1 episode, 2020)
Michael Zhou ... visual effects (1 episode, 2020)
Kenneth Bailey ... visual effects: Pixomondo LA (1 episode, 2021)
Vanaparthi Krishna ... 3d texturing artist: visual effects (1 episode, 2021)
Giovanni Bucci ... motion designer: main titles (uncredited) (10 episodes, 2020)
Robert Chapin ... visual effects artist (uncredited) (7 episodes, 2020)
Lazetutkovski ... paint & compositing artist (uncredited) (7 episodes, 2020)
Ashley Samour ... visual effects producer (uncredited) (5 episodes, 2020)
Fynn Laue ... digital compositor: Ghost VFX (uncredited) (2 episodes, 2020)
Michael Rhima ... digital compositor (uncredited) (2 episodes, 2020)
Andrew Palmer ... pipeline supervisor (uncredited) (1 episode, 2021)

Series Stunts 

Bryant Burnett ... assistant stunt coordinator / stunt performer/rigger (10 episodes, 2020)
Guy Fernandez ... stunt rigger (10 episodes, 2020)
Tim Storms ... Stunt double: Patrick Stewart / stunt coordinator (8 episodes, 2020)
Natalie Diaz ... stunt performer / stunt rigger (4 episodes, 2020)
Selkie Hom ... Stunt Double: Isa Briones (4 episodes, 2020)
Chris Reid ... stunts (3 episodes, 2020)
Kevin Arnold ... stunt performer (2 episodes, 2020)
David Paul Olsen ... stunt performer (2 episodes, 2020)
Cort Rogers ... stunt actor (2 episodes, 2020)
Keisha Tucker ... stunt performer (2 episodes, 2020)
Peter Wallack ... stunt performer (2 episodes, 2020)
Morgan Benoit ... stunt performer (1 episode, 2020)
Solomon Brende ... stunt performer (1 episode, 2020)
Katelyn Brooke ... Stunt Double: Jeri Ryan (1 episode, 2020)
Tim Connolly ... fight coordinator (1 episode, 2020)
Julius Denem ... stunt performer (1 episode, 2020)
Alyma Dorsey ... stunts (1 episode, 2020)
Mike Estes ... stunts (1 episode, 2020)
Jessi Fisher ... stunt double: Orla Brady (1 episode, 2020)
Akihiro Haga ... utility stunts (1 episode, 2020)
Janell Haney ... stunt double: Peyton List (1 episode, 2020)
Lance Jemison ... stunts (1 episode, 2020)
Linda Kessler ... stunts: Bjayzl's Bodyguard (1 episode, 2020)
Trevor Logan ... stunt double: Harry Treadaway (1 episode, 2020)
Petra Sprecher ... stunt actor: Ariel (1 episode, 2020)
Mark Aaron Wagner ... stunt performer (1 episode, 2020)
Eric Watson ... stunt fighter (1 episode, 2020)

Series Camera and Electrical Department 

James Barela ... first assistant camera (10 episodes, 2020)
Chris Burket ... first assistant camera: "c" camera (10 episodes, 2020)
Buzzy Burwell ... Best Boy Electric (10 episodes, 2020)
Scott Crabbe ... key hd video assist / hd video assist (10 episodes, 2020)
Ross Dunkerley ... gaffer (10 episodes, 2020)
Michael-Ryan Fletchall ... Aerial Camera Operator (10 episodes, 2020)
Trish Herremans ... Set Lighting Techinician (10 episodes, 2020)
Sean Higgins ... rigging gaffer (10 episodes, 2020)
Kyle Jacobs ... digital utility (10 episodes, 2020)
Samar Kauss ... loader (10 episodes, 2020)
Michael Kennedy ... fixtures technician (10 episodes, 2020)
Chris Kieffer ... video graphics supervisor (10 episodes, 2020)
Lorne MacDougall ... DMX Technician (10 episodes, 2020)
Roger Meilink ... fixture technician (10 episodes, 2020)
Brian Minzlaff ... lighting technician (10 episodes, 2020)
Casey Muldoon ... second assistant camera (10 episodes, 2020)
Brent Studler ... lighting technician (10 episodes, 2020)
Joshua D. Thatcher ... lead lighting console programmer (10 episodes, 2020)
Mike Visencio ... fixtures design supervisor: set lighting (10 episodes, 2020)
Bradley Everett Wilson ... camera supporter (10 episodes, 2020)
Eric Zucker ... a dolly grip and crane operator (10 episodes, 2020)
Kenny Brown ... a camera/steadicam operator (9 episodes, 2020)
Maxwell Thorpe ... best boy grip (9 episodes, 2020)
Jessica Lakoff Cannon ... camera operator / b camera operator (8 episodes, 2020)
Brandy Taylor ... fixtures pa (8 episodes, 2020)
Martin Torner ... grip (8 episodes, 2020)
Westley LeClay ... Digital Utility (6 episodes, 2020)
Mike Tenerelli ... "rigging grip' (6 episodes, 2020)
Josh Christopher Walter ... rigging electrician / Rigging electrician (5 episodes, 2020)
Bryan DeLorenzo ... focus puller: day player (4 episodes, 2020)
Leonidas Jaramillo ... camera operator (4 episodes, 2020)
Tim Dolan ... b camera operator / additional Steadicam operator (3 episodes, 2020)
David Leite ... key grip (3 episodes, 2020)
Nick Zeigler ... lamp operator (3 episodes, 2020)
Kevin Britton ... digital imaging technician: 2nd unit (2 episodes, 2020)
Adam Camacho ... rigging grip (2 episodes, 2020)
Steve Charnow ... lighting technician (2 episodes, 2020)
Aaron Epstein ... still photographer (2 episodes, 2020)
Cameron FitzMaurice ... UAS Pilot (2 episodes, 2020)
Leo Ibanez ... grip / rigging grip (2 episodes, 2020)
Matt Kennedy ... still photographer (2 episodes, 2020)
Rex Kenney ... Grip (2 episodes, 2020)
Christopher Mably ... director of photography: 2nd unit (2 episodes, 2020)
Oytun Ahmet Sahan ... Telescopic Crane Technician (2 episodes, 2020)
Kyle Sauer ... second assistant camera (2 episodes, 2020)
David Schmalz ... second video assist operator (2 episodes, 2020)
Christopher Smitty Smith ... b-dolly grip (2 episodes, 2020)
Dana Baker ... Drone Pilot (1 episode, 2020)
Anthony Cady ... first company grip (1 episode, 2020)
Eric Catelan ... a camera operator (1 episode, 2020)
Jorge Devotto ... first assistant camera: second unit (1 episode, 2020)
Michael Flax ... video assist operator: tandem unit (1 episode, 2020)
Justin M. Lubin ... still photographer (1 episode, 2020)
A. Peter Molnar ... Lighting Console Programmer (1 episode, 2020)
Neil G. Phillips ... grip (1 episode, 2020)
Jake Schultz ... digital utility (1 episode, 2020)
Walter 'Bud' Scott ... key grip (1 episode, 2020)
Tina Thorpe ... still photographer (1 episode, 2020)
Dean Hendler ... still photographer (1 episode, 2021)
Jordan C. Kadovitz ... additional hd video assist (uncredited) (3 episodes, 2020)

Series Animation Department 

Önder Yetiskin ... model and prop designer (10 episodes, 2020)
John Eaves ... concept artist (9 episodes, 2020)
Madhav Shyam ... Rigging Artist (4 episodes, 2020)
Jack Preston ... animator (1 episode, 2020)

Series Casting Department 

Lauren Parker ... extras casting (11 episodes, 2020-2021)
Josh Engler ... extras casting (10 episodes, 2020)
Victoria Murphy ... casting assistant (10 episodes, 2020)
Kendra Shay Clark ... casting associate (5 episodes, 2020)
Jennifer Brooks ... casting associate (3 episodes, 2020)
Julie Knapp ... casting associate (2 episodes, 2020)
Barbara Harris ... adr voice casting (1 episode, 2021)

Series Costume and Wardrobe Department 

Amy Arnold ... key costumer (10 episodes, 2020)
Dorothy Bulac ... key specialty costumer (10 episodes, 2020)
Chrissy Callan ... key costumer (10 episodes, 2020)
Alexandra Casey ... assistant costume designer (10 episodes, 2020)
Samantha Dewey-Gartner ... specialty costumer (10 episodes, 2020)
Greg Hopwood ... costume concept artist (10 episodes, 2020)
Heather Hybbert ... costumer (10 episodes, 2020)
Anders Jansson ... Costume Production Assistant (10 episodes, 2020)
Matthew Jerome ... set costumer (10 episodes, 2020)
Mitchell Ray Kenney ... costume supervisor (10 episodes, 2020)
Marilyn Madsen ... costume manufacturing foreperson (10 episodes, 2020)
Shaylyn O'Grady ... costumer (10 episodes, 2020)
Natasha Romanow ... set costumer (10 episodes, 2020)
Anthony Tran ... assistant costume designer (10 episodes, 2020)
Cesha Ventre ... set costumer (10 episodes, 2020)
Erin Wenrick ... costumer (10 episodes, 2020)
Caroline Skubik ... costumer (9 episodes, 2020)
Ivory Stanton ... Key Textile artist (8 episodes, 2020)
Tyra Youland ... Head dyer and Textile artist (8 episodes, 2020)
Michael Uwandi ... costume concept artist (7 episodes, 2020)
Laura Wong ... buyer (7 episodes, 2020)
Monica Chamberlain ... key costumer (6 episodes, 2020)
Vicente Parada ... costumer / set costumer (6 episodes, 2020)
Yen Do ... set costumer (4 episodes, 2020)
Tina Pogosian ... costumer (2 episodes, 2020)
Christian Cordella ... costume concept artist (1 episode, 2020)
Hannz Mulligan ... costumer (1 episode, 2020)
Anna Seltzer ... buyer (1 episode, 2020)
Luca Nemolato ... concept artist (1 episode, 2021)

Series Editorial Department 

Heydar Adel ... on-line editor (10 episodes, 2020)
J. Cody Baker ... additional colorist (10 episodes, 2020)
Giovanni DiGiorgio ... digital intermediate producer (10 episodes, 2020)
Leeza Diott ... dailies manager: post production (10 episodes, 2020)
Nikki Elmer ... post-production assistant (10 episodes, 2020)
Sydney Hoffner ... post-production coordinator (10 episodes, 2020)
Matthew Nordby ... post-production (10 episodes, 2020)
John St. Laurent ... colorist: dailies (10 episodes, 2020)
Nick Van Damme ... dailies operator (5 episodes, 2020)
John Mullin ... additional editor / assistant editor (3 episodes, 2020)
Brian Santistevan ... assistant editor (3 episodes, 2020)
Sandra Lena ... post production (1 episode, 2020)
Preston Rapp ... assistant editor (1 episode, 2020)
James Ferguson ... digital intermediate associate producer (uncredited) (10 episodes, 2020)

Series Location Management 

Jimmie Lee Acre ... key assistant location manager (10 episodes, 2020)
Nick Carr ... key assistant location manager (10 episodes, 2020)
Philip Fracassi ... key assistant location manager (10 episodes, 2020)
William Jorgenson ... key assistant location manager (10 episodes, 2020)
Jun C. Lin ... key assistant location manager (10 episodes, 2020)
Peter Martorano ... location manager / supervising location manager (10 episodes, 2020)
Guy Morrison ... key assistant location manager (10 episodes, 2020)
James Parker ... key assistant location manager (10 episodes, 2020)
Scott Trimble ... supervising location manager / location manager (10 episodes, 2020)
Tommy Woodard ... key assistant location manager (10 episodes, 2020)
Melissa Downing ... key assistant location manager (8 episodes, 2020)
Jonny Ramos ... assistant location manager (8 episodes, 2020)
Christie Hazlet ... permit coordinator (6 episodes, 2020)
Jesus Valez ... security supervisor (6 episodes, 2020)
Mike Taris ... permit coordinator (5 episodes, 2020)
Chuck Tony ... security supervisor (4 episodes, 2020)
Morgan Patterson ... key assistant location manager (2 episodes, 2020)
Nathan Polatin ... assistant location manager (2 episodes, 2020)
Jimmy Hang ... additional key assistant location manager (uncredited) (2 episodes, 2020)
Cary Heckman ... additional key assistant location manager (uncredited) (2 episodes, 2020)
Jeffrey A. Hunter ... additional key assistant location manager (uncredited) (2 episodes, 2020)

Series Music Department 

Samuel Lucas ... score editor (11 episodes, 2020-2021)
Michael Perfitt ... score engineered and mixed by (10 episodes, 2020)
Matea Prljevic ... score editor (10 episodes, 2020)
Liza Richardson ... music supervisor (10 episodes, 2020)
Jeff Russo ... Conductor / composer: main title (10 episodes, 2020)
Tracie Turnbull ... additional music (10 episodes, 2020)
Gina Zimmitti ... music contractor (10 episodes, 2020)
Stan Jones ... music editor (5 episodes, 2020-2021)
Jordan Gagne ... composer: additional music (4 episodes, 2020)
Erin Michael Rettig ... scoring stage engineer (3 episodes, 2020)
Ayana Haviv ... singer: soloist (2 episodes, 2020)
Alexander Courage ... original "Star Trek" theme (1 episode, 2020)
Jerry Goldsmith ... original "Star Trek: The Motion Picture" theme (1 episode, 2020)
Baraka May ... singer: soloist (1 episode, 2020)
Bryan Winslow ... guitar (1 episode, 2020)
Fernando Arroyo Lascurain ... musician (1 episode, 2021)

Series Script and Continuity Department 

Charles Dewey ... script coordinator (10 episodes, 2020)
Heather Harris ... script supervisor (6 episodes, 2020)
Linda Leifer ... script supervisor / script supervisor: reshoots (5 episodes, 2020)
Benoit Fiset ... script translation (1 episode, 2020)

Series Transportation Department 

Danny Bress ... driver (10 episodes, 2020)
Jeremy Morgan ... facility driver / production driver / talent transportation (10 episodes, 2020)
Rick Kelleher ... transportation captain (1 episode, 2020)
Jerry Smith ... transportation coordinator (1 episode, 2020)

Series Additional Crew 

Collin Baker ... assistant to: T. Roth (10 episodes, 2020)
Adam Boucher ... payroll accountant (10 episodes, 2020)
Ana Criado-Zahonero ... title designer (10 episodes, 2020)
Martin Garner ... computer playback supervisor (10 episodes, 2020)
Grace Gregory ... Assistant to Dylan Massin (10 episodes, 2020)
Eamon Hartnett ... writers' p.a. (10 episodes, 2020)
Pearce Lawrence ... production assistant (10 episodes, 2020)
Joanna Monfreda ... Office Production Assistant (10 episodes, 2020)
Justin Nickels ... office production assistant (10 episodes, 2020)
Skylar Ojeda ... Assistant to A. Goldsman (10 episodes, 2020)
Nicole Orefice ... production coordinator (10 episodes, 2020)
Debbie Pearl ... animal coordinator (10 episodes, 2020)
Diandra Pendleton-Thompson ... writers' room assistant (10 episodes, 2020)
Kiley Rossetter ... writers' room assistant (10 episodes, 2020)
Monica Shapiro ... assistant: Alex Kurtzman (10 episodes, 2020)
Jimmy Vasquez ... assistant payroll accountant (10 episodes, 2020)
Jeff Steck ... first assistant accountant (9 episodes, 2020)
Brooke Appelbaum ... assistant production office coordinator (8 episodes, 2020)
Matt Hughes ... production accountant: Pixomondo (8 episodes, 2020)
Daniel Eubanks ... set production assistant / production assistant (6 episodes, 2020)
Anthony Maranville ... research and consultant (5 episodes, 2020)
Ralph Lucchese ... production assistant (4 episodes, 2020)
Nicole Suganuma ... set production assistant (4 episodes, 2020)
Richard Creighton ... fire safety advisor (2 episodes, 2020)
Claire Doré ... animal trainer (2 episodes, 2020)
Anna Keeper ... production accountant (2 episodes, 2020)
Teri Andony ... production assistant (1 episode, 2020)
James S. Andrews ... Set Medic: BTS Crew (1 episode, 2020)
Benoit Fiset ... dialect coach (1 episode, 2020)
Kathryn Igarashi ... 2nd assistant accountant (1 episode, 2020)
Casey Oliver ... production assistant (1 episode, 2020)
Natalie Pickens ... production assistant (1 episode, 2020)
Sandra J. White ... construction accountant (1 episode, 2020)
Patrick Zapata ... set production assistant (1 episode, 2020)
Michael D. Kish ... Production Assistant (1 episode, 2021)
Maggie McFarren ... Assistant to Co-Executive Producer (1 episode, 2021)
Matthew Rhode ... voice-over (uncredited) (10 episodes, 2020)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed