Edit
1917 (2019) Poster

(2019)

Full Cast & Crew

Directed by 

Sam Mendes

Writing Credits  

Sam Mendes ... (written by) &
Krysty Wilson-Cairns ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Dean-Charles Chapman ... Lance Corporal Blake
George MacKay ... Lance Corporal Schofield
Daniel Mays ... Sergeant Sanders
Colin Firth ... General Erinmore
Pip Carter ... Lieutenant Gordon
Andy Apollo ... Sergeant Miller
Paul Tinto ... NCO Baker
Josef Davies Josef Davies ... Private Stokes
Billy Postlethwaite ... NCO Harvey
Gabriel Akuwudike ... Private Buchanan
Andrew Scott ... Lieutenant Leslie
Spike Leighton ... Private Kilgour
Robert Maaser ... German Pilot
Gerran Howell ... Private Parry
Adam Hugill ... Private Atkins
Mark Strong ... Captain Smith
Richard McCabe ... Colonel Collins
Benjamin Adams Benjamin Adams ... Sergeant Harrop
Anson Boon ... Private Cooke
Kenny Fullwood Kenny Fullwood ... Private Rossi
Tommy French ... Private Butler
Nabhaan Rizwan ... Sepoy Jondalar
Ryan Nolan ... Private Malky
Elliot Baxter ... Private Singer
Bogdan Kumshatsky Bogdan Kumshatsky ... German Sniper (as Bogdan Kumsackij)
Kye Mckee Kye Mckee ... German Soldier
Claire Duburcq Claire Duburcq ... Lauri
Ivy-l Macnamara Ivy-l Macnamara ... French Baby
Merlin Leonhardt Merlin Leonhardt ... Soldat Muller
Taddeo Kufus Taddeo Kufus ... Soldat Baumer
Jos Slovick ... Wayfaring Stranger Soldier
Luke Hornsby Luke Hornsby ... Private Pinewood
Jack Shalloo ... Private Seymour
Elliot Edusah ... Private Grey
Chris Walley ... Private Bullen
Joe Mendes Joe Mendes ... Private Willock
Jacob James Beswick Jacob James Beswick ... Lance Corporal Duff
Michael Jibson ... Lieutenant Hutton
Ian Wilson Ian Wilson ... Sergeant Wright
Bradley Connor ... Sergeant Gardner
Justin Edwards ... Captain Ivins
John Hollingworth ... Sergeant Guthrie
Jamie Parker Jamie Parker ... Lieutenant Richards
Daniel Attwell ... Captain Sandbach
Samson Cox-Vinell ... Orderly Dixon
Jonny Lavelle ... Orderly Byrne
Michael Rouse ... Captain Rylands
Benedict Cumberbatch ... Colonel Mackenzie
Adrian Scarborough ... Major Hepburn
Richard Dempsey ... Mackenzie Officer
Phil Cheadle ... Mackenzie Officer
Jonah Russell Jonah Russell ... Captain Morahan
Richard Madden ... Lieutenant Joseph Blake
Rest of cast listed alphabetically:
Charles Alexandre Charles Alexandre ... British Soldier (uncredited)
Spencer Allum Spencer Allum ... Soldier (uncredited)
Kaine Applegate ... British Soldier (uncredited)
Anj Avraam Anj Avraam ... British Soldier (uncredited)
Owun Birkett ... Royal Engineer (uncredited)
Fabio Bocca Fabio Bocca ... British Soldier (uncredited)
Jake Burnside ... British Soldier (uncredited)
Ewan Callaway ... British Soldier (uncredited)
Jason Churchill ... British Soldier (uncredited)
Harrison Cope Harrison Cope ... British Soldier (uncredited)
Richard Curtis Richard Curtis ... British Soldier (uncredited)
Luke Dixey Luke Dixey ... British Soldier (uncredited)
Tom Dunham ... British Soldier (uncredited)
Kieran Geary Kieran Geary ... British Soldier (uncredited)
George Graham George Graham ... British Soldier (uncredited)
Joseph Aston Grant Joseph Aston Grant ... British Soldier (uncredited)
Scott Harrington Scott Harrington ... Devon Soldier (uncredited)
Sammy Jonas Heaney ... British Soldier (uncredited)
Martyn Hillyard ... Soldier (uncredited)
Mikel Iriarte Mikel Iriarte ... British Soldier (uncredited)
Robin Lee ... Captain (uncredited)
Ibrahim Majid Ibrahim Majid ... British Soldier (uncredited)
Ketan Majmudar ... Sikh Soldier (uncredited)
Seb Mayo Seb Mayo ... Lance Corporal (uncredited)
Michael McKinley Michael McKinley ... British Infantry (uncredited)
Joseph Mills Joseph Mills ... Medical Officer 2 (uncredited)
Michael Mortimer Michael Mortimer ... British Soldier (uncredited)
Callum Needham ... Lance Corporal (uncredited)
Mark Oldridge Mark Oldridge ... British Soldier (uncredited)
Cj Pallister Cj Pallister ... British Soldier (uncredited)
Richard Price Richard Price ... British Soldier (uncredited)
Jamie Read Jamie Read ... Soldier in trench (uncredited)
Josh Sanders Josh Sanders ... British Soldier (uncredited)
Chris Sansom Chris Sansom ... Lewis Gunner (uncredited)
Mark Schneider ... British Soldier (uncredited)
Will Sharp ... British Soldier (uncredited)
Oliver Simms ... Attacking Soldier (uncredited)
Daniel Smales ... Soldier (uncredited)
Scott Stevenson Scott Stevenson ... British Soldier (uncredited)
Richard Townsley Richard Townsley ... British Surgeon (uncredited)
James Troake ... British Soldier (uncredited)
Josh Turner ... Lance Corporal (uncredited)
Patrick Walsh Patrick Walsh ... British Soldier (uncredited)
James Willmott James Willmott ... British Soldier (uncredited)
Fraser Young ... Devon Soldier (uncredited)

Produced by 

Valerii An ... executive producer: New Republic Pictures
Jeb Brody ... executive producer
Nicolas Brown ... executive producer: film and tv: Neal Street Productions
Ricardo Marco Budé ... executive producer
B.J. Farmer ... co-executive producer: New Republic Pictures (as BJ Farmer)
Pippa Harris ... producer (produced by) (p.g.a.)
Michael Lerman ... co-producer
Callum McDougall ... producer (produced by) (p.g.a.)
Sam Mendes ... producer (produced by) (p.g.a.)
Caro Newling ... executive producer: theatre: Neal Street Productions
Brian Oliver ... producer (produced by)
Julie Pastor ... co-producer
Oleg Petrov ... executive producer
Ignacio Salazar-Simpson ... executive producer
John Hilary Shepherd ... co-producer: New Republic Pictures
Angus Sutherland ... co-producer: New Republic Pictures
Jayne-Ann Tenggren ... producer (produced by) (p.g.a.)

Music by 

Thomas Newman

Cinematography by 

Roger Deakins

Film Editing by 

Lee Smith

Casting By 

Nina Gold

Production Design by 

Dennis Gassner

Art Direction by 

Simon Elsley
Elaine Kusmishko
Rod McLean
Niall Moroney ... supervising art director
Stephen Swain

Set Decoration by 

Lee Sandales

Costume Design by 

David Crossman
Jacqueline Durran

Makeup Department 

Christine Allsopp ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Sylvia Atkins ... hair stylist: crowd, dailies / makeup artist: crowd, dailies
Sara Austin ... hair stylist: dailies / makeup artist: dailies
Faye Aydin ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Hayley Belle ... makeup artist trainee
Brian Best ... lead mould maker
Ria Biggerstaff ... hair stylist: dailies / makeup artist: dailies
Liz Bradbear ... junior makeup artist
Kentaké Chinyelu-Hope ... prosthetics producer
Rebecca Cole ... key hair stylist / key makeup artist
Mary Cooke ... hair stylist: crowd, dailies / makeup artist: crowd, dailies
Lacey Corbould ... makeup artist: dailies
Jodi Corpe ... prosthetic makeup artist
Ripley Dale-Gulston ... hair trainee: Screenskills / makeup trainee: Screenskills
David Darby ... lead sculptor (as Dave Darby)
Niki De Jong ... prosthetic makeup artist (as Veronika De Jong)
Gemma De Vecchi ... lead fabricator
Naomi Donne ... hair designer / makeup designer
Louise Dupin ... key mould maker
Nacho Díaz ... makeup effects technician
Amy Elliot ... makeup artist: crowd
Emma Faulkes ... lead art finisher
Andrea Finch ... hair supervisor: crowd / makeup supervisor: crowd
Darcey Finch ... hair trainee: crowd / makeup trainee: crowd
Doone Forsyth ... hair stylist / makeup artist
Marzenna Fus-Mickiewicz ... makeup artist
Andre Gilbert ... sculptor
Debbie Goodship ... key prosthetic makeup artist: crowd
Jules Greenan ... hair stylist: dailies / makeup artist: dailies
Alex Harper ... prosthetic makeup artist
Peter Hawkins ... senior animatronic designer
Belinda Hodson ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Alice Hollingum ... makeup artist
Charlie Hounslow ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Sabrina Keegan ... hair trainee: crowd / makeup trainee: crowd
Alice Kenneth ... junior prosthetic makeup artist
James Kernot ... prosthetic mould technician
Sara Kramer ... hair stylist / makeup artist
Andrea Lance Jones ... hair supervisor: crowd / makeup supervisor: crowd
Anna Lubbock ... hair stylist: crowd, dailies / makeup artist: crowd, dailies
Chris Lyons ... special effects teeth
Ebony Maitland ... prosthetics coordinator
Eva Marieges Moore ... hair stylist: crowd (as Eva Marieges Mateos) / makeup artist: crowd (as Eva Marieges Mateos)
Nuria Marieges Moore ... junior hair stylist / junior makeup artist
Sarah Jane Marks ... makeup artist: crowd
Sophia Mascarenhas ... hair trainee: Screenskills / makeup trainee: Screenskills
Grace McComisky ... prosthetic makeup artist
Helen McGinty ... hair trainee / makeup trainee
Daniel McGraw ... makeup artist
Brenda Mckernan ... contact lens technician
Michaela Moulding ... prosthetics technician trainee (as Mikki Moulding)
Amy Moulsdale ... junior hair stylist / junior makeup artist
Raquel Munuera ... modeller (as Raquel Munuera Sanchez)
Chloe Muton-Phillips ... lead hair technician
Cristina Patterson ... contact lens designer
Andrea Prieto ... junior hair stylist: crowd, dailies / junior makeup artist: crowd, dailies
Federica Rutigliano ... junior hair stylist: dailies / junior makeup artist: dailies
Floris Schuller ... prosthetic body technician
Leon Smikle ... lead silicone technician
Zeph Tahir ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Mariona Trias ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Tristan Versluis ... prosthetics designer
Vicky Voller ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Norma Webb ... key hair stylist: crowd / key makeup artist: crowd
Andrew Whiteoak ... hair stylist: dailies / makeup artist: dailies
Jade Winterton ... junior hair stylist: crowd / junior makeup artist: crowd
Julie Atkins ... makeup artist (uncredited)
Kylie Jonkman ... hair stylist: crowd (uncredited) / makeup artist: crowd (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)

Production Management 

Diego Alex Borghello ... servicing manager: localization
Hannah Godwin ... unit production manager
Eric M. Klein ... servicing coordinator: localization
Callum McDougall ... unit production manager
Sean Newberg ... Manager: Physical Production
Justin Ostensen ... post-production executive
Michael Solinger ... post production supervisor
Bertie Spiegelberg ... production supervisor
Shelly Strong ... executive in charge of production
Justin Wagman ... post-production executive
Lew Silver ... department manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Alekko Batoctoy ... lock-off PA: crowd PA: dailies
Tulsi Behl ... set pa: dailies
Mary Boulding ... floor second assistant director
Joey Coughlin ... key second assistant director
Jonny Eagle ... third assistant director: crowd
Conor Flannery ... Crowd Third Assistant Director: additional
Charlie Harris ... Set Pa: Dailies
Kate Hicks ... set pa: crowd pa
Bethan John ... Crowd PA
Michael Lerman ... first assistant director
Edel McCormick ... assistant director: crowd
Ross McGowan ... Crowd PA
Ciara McIlraith ... third assistant director
Sarah Mulberge ... assistant director
Ryan Newberry ... Crowd Third Assistant Director: additional
Bozhidar Peychev ... trainee assistant director
Daisy Rodger ... Set PA
Abbie Sheridan ... base third assistant director
Hannah Smith ... lock off pa: dailies
Illias Thoms ... Translator AD/Splinter Unit AD: dailies
Ruby Victor ... daily: second unit
Nicholas White ... Crowd Third Assistant Director
Eileen Yip ... crowd second assistant director

Art Department 

Sally Abbott ... assistant buyer
Andrew Ainscow ... supervising property maker
Nick Akass ... dressing props
Liam Alleyne ... Props
Graham Antill ... Supervising Painter / supervising painter
Dana Anusca ... draughtsperson
Will Ayres ... props
Nathan Bacon ... Greensman
Lee Bailey ... stagehand
Casey Banwell ... assistant sculptor
Ben Barrington-Groves ... lead assistant set decorator
Rob Bean ... concept modelmaker (as Robert Bean)
James Bede ... carpenter
Otis A. Bell ... head plasterers labourer (as Otis Bell)
Sarah Bicknell ... assistant art director
Lauren Briggs-Miller ... assistant art director
Steven Burdett ... greens chargehand
Jamie Burrows ... draughtsperson: dailies
Kris Carr ... Prop Trainee
Suzannah Cassels ... set dec trainee
Renato Cavallaro ... dressing props
Chee Chan ... drapesperson
Matt Chisholm ... props
Danny Clark ... assistant art director
Phil Clark ... visual researcher
Alison Clements ... draughtsman
Laura Collins ... set dresser
Jim Cornish ... storyboard artist
Laurine Cornuéjols ... assistant graphic designer
Tony Cunningham ... stage hand
Stuart Daniels ... dressing props
Quentin Davies ... property storeman
Bevan de Kock ... Greensman
Lauren Debeuckelaere ... art department: dailies
Josh Deighton ... art department assistant
Laura Dishington ... lead graphic designer
Liam Doran ... stagehand
Martyn Doust ... chargehand dressing props
Steve Dring ... Supervising Prop Modeler
Marcus Ehren ... carpenter
Logan Fisher ... carpenter
John Fox ... property supervisor
Josh Fry ... greens runner
Jack Garwood ... assistant property master
Daniel Gibson ... Greensman
Georgina Goldman ... set decorating draughtperson
Darren Goodhead ... Prop Modeller
Claire Grainger ... assistant buyer / set decorating coordinator
Georgia Grant ... junior draughtsperson
Nigel Gray ... head engineer
Rosalind Grégoire ... art department assistant
Fiona Guest ... art department assistant: dailies
Angus Hale ... Greensman
Daniel Handley ... drapes master (as Dan Handley)
Liam Hejsak ... Prop Trainee
Annika Hellgren ... supervising sculptor
Oliver Herrick ... junior draughtsperson
Amy Herring ... art department assistant: dailies
Euan Holmes ... junior props trainee
Charlie Horwood ... stand-by prop
Martin Hubbard ... head carpenter
Simon Hutchings ... props painter
Jason Ivall ... Supervising painter
Sam Johnson ... Prop Maker
Josh Jones ... standby carpenter
Natasha Jones ... graphic designer
Timeyin Jones ... props (as Timayne Jones)
James Kean ... head painters labourer
Joshua Kemp ... props trainee
Jamie Knight ... Prop Modeller
Sophie Le Lievre ... sculptor
Peter Lee ... propmaker
Tim Lee ... set dec carpenter
Imogen Lloyd ... petty cash buyer
Pete Manger ... greens supervisor
Tony Marks ... Chargehand Carpenter
Jon Marson ... Key Greensman
Lily Mathiszig-Lee ... chargehand hand prop painter
Thomas McCarthy ... carpenter
Toby McColl ... assistant buyer
Imogen McGrath ... art department assistant
Duncan McNeil ... set decorating supervising carpenter
Ryan McPhail ... scenic painter
David Meeking ... head painter
Rob Menzer ... sculptor
Sonny Merchant ... supervising standby property
Graham Mitchell ... carpenter
Alex Monro-Pruett ... junior dressing props
Lee Montebello ... plasterer
Guy Mount ... assistant set decorator
James Patrick Munro ... trainee set dresser
Eddie Murphy ... charge hand carpenter
Laura Ng ... stand-by art director
Martin Nice ... art department trainee: Screenskills
Anthony Noble ... graphic designer
Roberto Oliveri ... greens stand-by
Lizzie Osborne ... draughtsman
Wolfgang Osterholzer ... Chargehand Carpenter
Anthony Owen ... Chargehand Carpenter
Adrian Platt ... supervising dressing prop
Kimberley Pope ... concept illustrator (as Kim Pope)
Chris Purl ... charge hand rigger
Claire Nia Richards ... assistant set decorator
Tor Richards ... greensperson
Anna Ringuet ... property coordinator
Malcolm Roberts ... construction manager
Oliver Roberts ... set dressing art director
Gabe Robertson ... art department assistant: dailies
Mark Rocca ... head property maker
Noela Salvatierra ... Art Department Assistant: dailies
Steve Sansom ... head rigger
Matt Sargent ... drapes supervisor
Katie Sharpe ... assistant to designer
Annette L. Skjetne ... assistant sculptor
Nick Slater ... carpenter
Keith Smith ... head stagehand
Sarah Smith ... art department assistant: dailies
Will Smith ... draughtsperson
Emine Soydanyavas ... art department coordinator
Jake Stoll ... Greensmen
Charlie Summerville ... Stand By Props
Simon Sweeney ... greensman
Xavier Swinton Byrne ... Dressing Props
Conrad Thompson ... head sculptor (as Conrad Lindley-Thompson)
Dave Tincombe ... chargehand dressing props
Will Todd ... props trainee (as William Todd)
Conrad Tuffin ... Supervising standby greensman
Daniel Valentine ... dressing props
Kate Venner ... production buyer
Georgina Voysey ... construction administrator
Robert Voysey ... construction foreman (as Rob Voysey)
Norman Walshe ... concept artist
Jamie Walton ... trainee set dresser
Angela Ward-Holmes ... 1st assistant buyer
Brigitte Ward-Holmes ... production buyer
Aoife Warren ... assistant art director
Olivia Watkins ... draughtsperson
Katie Jo Watson ... junior props trainee
Randolph Watson ... concept artist
Stephen Watts ... head plasterer (as Steve Watts)
Michael Weaver ... painter
Steve Westley ... dressing props
Charlie White ... metal work apprentice
Carl Wildman ... set decorating supervising painter
Buddie Wilkinson ... Props
Jamie Wilkinson ... property master
Simon Wilkinson ... property supervisor
Dan Wilson ... run around
Anna Wyatt ... set decorating assistant: dailies
Dorrie Young ... senior draughtsman

Sound Department 

Hugo Adams ... foley supervisor
Mark Appleby ... adr mixer
Linda Brenon ... adr mixer / adr mixer: trailer
Phil Brewster ... theatrical trailer mix tech
Emma Chilton ... second assistant sound: dailies
Aran Clifford ... Assistant Sound Editor
Peter Davis ... first assistant sound: pre-production and rehearsals
Thomas Dornan ... sound trainee
Karolina Dziwinska ... sound bookings coordinator
Michael Fearon ... sound trainee
Thomas Fennell ... first assistant sound (as Tom Fennell)
Michael Fentum ... sound designer
Oliver Ferris ... foley assistant
David Giles ... production sound mixer: splinter unit
Sue Harding ... foley artist
Sophia Hardman ... foley assistant
James Harrison ... sound effects designer
Marim Hoxha ... French dubbing recordist
Robert Karlsson ... dolby consultant
Conor Kelly ... mix technician
Maria Kelly ... adr recordist
Andrea King ... foley artist
Daniel Lepervanche ... sound designer: trailer
Robert J Mann ... assistant adr mixer
Tom Melling ... Premix Technician
Adam Mendez ... foley mixer
Scott Millan ... re-recording mixer
Hosea Ntaborwa ... Second assistant Sound pre-production and rehearsals
Candela Palencia ... mix technician
Robbie Scott ... studio manager
Hugh Sherlock ... first assistant sound
Oliver Tarney ... sound designer / supervising sound editor
Rachael Tate ... dialogue & adr supervisor
Mark Taylor ... re-recording mixer
Lottie Wade ... adr recordist
Jessica Watkins ... junior mix technician
James White ... junior mix technician
Tim White ... sound mixer: pre-production and rehearsals
Tom Wilkin ... second assistant sound
Stuart Wilson ... production sound mixer

Special Effects by 

Vince Abbott ... lead senior special effects technician (as Vincent Abbott)
Adam Aldridge ... lead senior special effects technician
Phil Ashton ... lead senior special effects technician
Jonathan Bickerdike ... senior special effects technician
Ian Biggs ... lead senior special effects technician
Richard Cheal ... senior special effects technician
Paul Clancy ... Senior Special Effects Technician
Ryan Conder ... lead senior special effects technician
Alicia Davies ... special effects coordinator
David Dunsterville ... lead senior special effects technician
Michael Durkan ... special effects technician
Jody Eltham ... special effects senior
David Ford ... Senior Technician
Dean Ford ... Senior Special Effects Technician
Tom Goodman ... explosives engineer
Darrell Guyon ... Special Effects Senior Technician
Sophie Hutton ... special effects coordinator/buyer
Dave Keen ... special effects technician
Sean Kenrick ... special effects technician
Jem Lovett ... Special Effects Workshop Supervisor
Mike March ... special effects assistant technician
Jordi Morera ... special effects makeup: Sculptor
Steve Mosley ... senior special effects technician
Jack Murphy ... special effects daily
Luke Murphy ... special effects crew
Lee Phelan ... special effects
Stuart Prior ... special effects technician
Darren Shearwood ... Senior Special Effects Technician
Phoebe Tait ... special effects technician
Dominic Tuohy ... special effects supervisor
Jamie Weguelin ... special effects floor supervisor
Henry Wolff ... special effects technician

Visual Effects by 

Navale Abhishek ... visual effects artist: 3d
Anshad Abu ... lighting artist
Rashid Ahmad ... Matchmove Artist
Ajesh.k.t ... lead digital artist
Mashi Akiyama ... head of layout: MPC Montreal
Kumar Anjit ... MatchMove: camera tracking
Anoop.Ashokan ... digital artist
Carlos Aviles ... imaging engineer: MPC
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Lakshit Bathla ... look development artist / texture artist
Matthew Beddome ... Software Developer
Bikash Behera ... MPC
Alannah Belanger ... visual effects manager
Martin Bell ... postvis supervisor: Proof, Inc
Gillian Best ... postvis animator: Proof Inc
Kuldeep Bhayre ... compositor
Anupam Biswas ... digital compositor: MPC
Pascal Blais ... lead digital artist
Jules Bodenstein ... environment supervisor: MPC
Francesc Bolló ... fx artist
Daisy Bonar ... compositor
Marco Bordignon ... digital compositor
Tushar Bosamia ... lead assets environment
Noami Bourgeois ... vfx editor: MPC London
Freddie Bowden ... visual effects coordinator
Arun Kumar Boyidapu ... digital artist: MPC (as Arun Kumar)
Justin Brekke ... technology resource analyst: MPC
Greg Butler ... visual effects supervisor: MPC
Lucas Caldas ... VFX Production Coordinator
Lauren Camilleri ... visual effects editor
Yuri Carrara ... lead digital compositor
Varghese Chandy ... Layout Artist: MPC
Ravindar Singh Chauhan ... compositor
Sachin Kumar Chauhan ... senior compositor (as Sachin Kumar)
Stephane H. Chaya ... credited
Daniel Chemtob ... Visual Effects
Zeelani Cheruvu ... software and technical support: MPC
Rachael T. Chiarella ... Digital Matte Painter: MPC
Abhishek Choudhary ... digital compositor (credit only)
Cristian Cid ... environment artist: MPC
Oli Clarke ... Lead Layout TD
David Connely ... senior scanning technician
Aegean Cordell ... visual effects coordinator
Alberto Crocicchio ... visual effects artist
Hrushikesh Dahibhate ... visual effects
Matt Dahms ... environment artist: MPC
Jayanta Das ... visual effects artist: MPC India - compositing
Andie Davies ... visual effects editor: MPC
Amar Deogade ... compositor
Nicolas Derory ... digital compositor: MPC
John Samuel Selwyn Devadasan ... project management coordinator
Alexander Dewar ... capture technician: Clear Angle Studios
Kush Dhir ... lead compositor
Ivano di Natale ... digital compositor
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Matt Dicken ... key environment artist: MPC
Steve Ditchburn ... visual effects coordinator
Bhardwaj Divyanshu ... visual effects
Oz Dolphin ... Crowd TD
Rodney Dowers ... Systems Manager: MPC
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios
Shabbeer Dudakula ... digital compositor: visual effects
Marwan El Ghazal ... layout artist: MPC
Tim Emeis ... digital compositor: MPC
Yahia Erraddahi ... CFX artist: MPC
Wen-I. Fan ... environment artist: MPC
Francesco Ferraresi ... environmnet artist
Michelangelo Frisoni ... Senior Compositor: MPC
John Frith ... head of imaging
Abhrajit Ganguly ... MPC
Stuart Gardiner ... character scanning and lidar: Clear Angle Studios
Shobhit Garg ... compositor (MRX)
Camille Geier ... vfx executive producer: BOT VFX
Matt Gibson ... pre-visualization lead
Filippo Golin ... digital compositor
Nicolle Gordon ... digital artist: MPC
Satyanarayana Gottapu ... MPC
Philip Greenlow ... visual effects executive producer: MPC
Vinod Gundre ... visual effects supervisor
Rakesh Gurung ... compositor
Mahadev Hajong ... digital artist: visual effects
Hariprasanth ... digital artist
Harshal Harne ... visual effects artist
Rick Harris ... lidar technician: Clear Angle Studios
Niall Harty ... capture technician: Clear Angle Studios
Yusuf Hasan ... digital compositor
Alex Hau ... Lighting artist: MPC
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Oliver Hermann ... lead technical animator: MPC
Omar Hernández Peña ... lead techanim artist: MPC (as Omar Hernandez)
Sam Holloway ... Technology Support
Carlijn Hoogstad ... visual effects department assistant: MPC
Russell Hopwood ... visual effects
Ondrej Hudecek ... 3d artist: visual effects
Steven Hughes ... previsualisation artist: Proof Inc.
Liz Hume ... digital matte painter: MPC
David Huszka ... systems engineer: MPC
Eddy Idriss ... digital compositor
Pehlivan Ivanov ... Digital Compositor: MPC
Anup Jachak ... rotoscope artist
Priyanshu Jadon ... visual effects artist
Tankodra Jaykishan ... visual effects artist: Matchmove & Rotoanim
Wu Jian ... visual effects artist: MPC
Twinkle Joshi ... visual effects artist
Rajeev K.J. ... digital compositor
Zahir Kahn ... digital artist
Noushad Kallingal ... Lead Digital artist: MPC film
Anirudh Kamble ... Software Developer: MPC
Arunan Kannan ... software analyst: MPC
Ashwani Kar ... lead rigging
Ranjeeth Naik Karamathota ... Matchmove Artist
Ravi Keshare ... software and technical support: MPC
Rahul k Khanna ... visual effects coordinator
Ivan Khomenko ... concept artist: visual effects
Trinadha Rao Kolli ... digital artist: MPC
Konstantinos Koutsoliotas ... senior compositor: MPC
Gourav Kumar ... digital compositor
Kranthi Kumar ... visual effects coordinator
Nirmal Kumar ... software analyst: MPC
Rahul Suresh Kumar ... digital artist: MPC
Sudhir Kurupudi ... visual effects artist
Sageesh Kv ... lighting artist / lighting artist: MPC
Ange Labbé-Dulude ... visual effects production assistant
Andrea Lacedelli ... crowd artist: MPC
Barbara Lavia ... visual effects editor
Abbie Lazander-Reed ... VFX Assistant
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Minguk Lee ... Digital Matte Painter
Pier Lefebvre ... visual effects supervisor: MPC
Matt Lemmon ... technical assistant: MPC
Richard Little ... visual effects supervisor: MPC
Nunzia Lombardo ... visual effects production assistant: MPC
Roxana Loncea ... VFX Artist: ClearAngle Studios
Benjamin Léron ... Environment artist
Ana Luisa López Segovia ... Lighting TD
Kevin Mah ... head of effects: MPC
Suraj Makhija ... lighting artist: MPC
Srikanth Mangipudi ... digital artist: MPC
James Mann ... visual effects editor
Jean-Philippe Marchand ... lead environment artist: MPC
Lorenzo Marconi ... digital compositor
Gui Marega ... VFX Production Assistant
Catherine Martin ... additional visual effects producer
Patrick Martini ... Digital Matte Painter
Marco Masotti ... digital compositor
Teresa Mathew ... visual effects coordinator
Amilia Matthews ... visual effects marketing
Ramakrishna Medi ... digital artist: MPC
Myke Mendes ... lead effects artist
Veronique Messier Lauzon ... head of production: MPC (as Véronique Messier-Lauzon)
Chiara Milita ... digital compositor: MPC
Simon Mills ... vfx production supervisor
Jennifer Mizener ... Visual Effects Production Supervisor: Amblin Partners
Vivek Mohan ... digital compositor
Bappa Mondal ... matchmove artist / visual effects artist
Emmanuel Moulun ... digital compositor: MPC
Rohan Mukherjee ... digital artist: MPC
Jack Mumford ... previs modeller: Proof
Tamás Mészáros ... system engineer: MPC
Olivier Nadeau ... lighting lead: MPC
Niswal Nadh ... Matchmove Artist
Prashant Nair ... lead compositor
Kiruba Nanthan ... visual effects
Pavel Nefyodov ... compositor
Manesh Nepali ... compositor: MPC
Will Newis ... visual effects producer
Matthew Packham ... Head of Compositing MPC Bangalore
Karki Padam ... digital artist
Ali Pak ... visual effects coordinator
Sona Pak ... visual effects producer
Cecil Palihakkara ... system administrator: MPC
Deepak Panigrahi ... digital compositor
Rajan Panigrahi ... digital artist: MPC
Junaid Parmar ... rigger
Stuart Partridge ... Senior Compositor
Trushna Patel ... vfx editor: MPC
Akshay Patharkar ... visual effects artist
Benjamin Patterson ... environment artist: MPC
Philippe Pelletier ... Head of Technology: MPC North America
Ben Perrott ... In-House VFX Supervisor: CheapShot
Pablo Perugorria ... software and technical support: MPC
Graham Post ... Digital Matte Painter
Tim Pounds-Cornish ... visual effects production manager
Sameer Prem ... digital compositor
Vishnu Premachandran ... matchmove artist
Stewart Probert ... Production Manager: Clear Angle Studios
Howard Protheroe ... In-house Senior Compositor
Troy Provencal ... LiDAR Technician
Pranav Pujara ... technical director: MPC
Sebastián Raffaele ... layout artist: MPC
Deepak Rai ... Camera Tracking and Matchmove
Manoj Rajan ... digital compositor
Chandrashekhar Ramprasad ... senior animator: MPC
David Ramírez ... digital compositor: MPC
Akshay Rana ... digital compositor : MPC
Amardeep Rattan ... visual effects artist
Aatur Ravani ... key lighting artist: MPC
Arka Ray ... compositor
Christopher Reiter ... Lighting Artist: MPC
Marc Rice ... Compositing Supervisor
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Atharva Risbud ... compositor
Guillaume Rocheron ... visual effects supervisor
Lyndon Rodrigues ... head of technology: MPC
Jon Rogala ... compositor
Ryan D. Romero ... digital artist: IMAX Version
Amber Ronaldson ... visual effects department assistant
Leema Rose ... visual effects coordinator
David Rosendo De Sousa ... Layout Artist
Ajay Roshan ... visual effects coordinator: MPC
David Ruiz ... digital compositor
Dave Rushi ... matchmove and rotoanim
Shiva krishna Sadhanala ... Senior Compositor
Preetam Saha ... digital compositor
Subhasish Saha ... visual effects
Midhun Sajeevalal ... Lighting Artist: MPC
Ivan R. Salinas ... data io
Sangeeth.Nk ... visual effects artist
Nick Sargent ... head of technical animation
Arnab Sarkar ... digital compositor
Sripada Rm Sarma ... visual effects artist: MPC Lighting
Smijith Sathian ... software and technical support: MPC
Rahul Saxena ... Rotomation Artist: Matchmove/Rotomation
Sourabh Saxena ... Lead Compositor
Ryan Sefton ... cyber scanning capture artist
Mohamed Selim ... senior compositor: MPC
Vijay Selvam ... visual effects
Kk Shaji ... senior compositor: MPC
R. Shashikumar ... modeller/sculptor
Chia Yu Shih ... Compositor: MPC
Guy Shoshan ... CFX Artist: MPC
Rohan Silimkar ... Senior Compositor
Gillian Simpson ... on set compositor
Dhirendra Singh ... compositor
Sivaraj Sivakumaravel ... technical assistant: MPC
Igor Skliar ... senior shader writer
Abhijith K. Soman ... Compositing Key Artist: MPC
Ashish Raju Somkuwar ... compositor
Kathleen Squire ... data capture technical director
Andre Sterling ... Technology Support
Jamie Stretch ... Technology Support
Artem Sukach ... Lead Compositor
Vihang Suryavanshi ... mmra dept manager
Vinod Talwar ... senior compositor
Navjot Singh Tandon ... Production Support
Oliver Taylor ... visual effects coordinator
Rajeshree Temkar ... Surfacing & Lookdev Artist: MPC
Eric Tetreault ... digital compositor
Ranjith Kizhakkey Thaivalappil ... key layout artist
Stevenson Thomas ... Lead Digital Artist
Andrew Tulloch ... previs & postvis supervisor: Proof
Lakshika Udakandage ... fx discipline td: MPC
Olivia Unwin ... vfx production assistant: MPC
Suhas Uppin ... surfacing and lookdev artist
Jozef van Eenbergen ... lead software developer: MPC
John Van Hoey Smith ... digital compositor
Priya Rachel Varghese ... software developer
Jan Vavrusa ... digital matte painter: MPC
Sreejith Venugopalan ... compositing supervisor: MPC
Laurens Vermeulen ... digital compositor: MPC
Rob Vigorito ... Compositing TD
Ayyappadas Vijayakumar ... vfx editor: MPC
Andrea Vincenti ... lead environment artist: MPC London
Greg Voth ... lidar technician: Clear Angle Studios
Huong Vu ... visual effects coordinator
Nicky Walsh ... On Set VFX Supervisor
Brett Walter ... key fx artist
Rui Wang ... digital matte painting
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Stuart Whelbourn ... visual effects artist: MPC
Andreas Wieland ... digital producer
Ami Yamauchi ... visual effects producer: Cheap Shot
Aleksandar Yochkolovski ... Cross-Show Lead Lighting/Lookdev MPC
Sai Chaitanya Akula ... digital compositor: MPC (uncredited)
Rajesh Babu ... associate producer (uncredited)
Morarji Bala ... Matchmove & Rotomation Supervisor (uncredited)
Izet Buco ... 2d compositing supervisor: MPC London (uncredited)
Jayanta Das ... digital compositor (uncredited)
Praveen Elango ... digital compositor (uncredited)
Alonso Benavente Fortes ... production operations engineer: MPC (uncredited)
Akshay Gs ... software analyst: MPC (uncredited)
Ayush Jain ... Digital Compositor: MPC (uncredited)
Subash Jude ... key lighting artist: MPC Montreal (uncredited)
Ganesh Khanra ... Modeler (uncredited)
Madhurimagupta ... digital artist (uncredited)
Karanveer Mahendru ... Senior Matchmove & RotoAnim (uncredited)
Georgi Nikolov ... Senior Digital Compositor (uncredited)
Abhijit Patil ... Senior compositor (uncredited)
Cindy Philippe-Auguste ... visual effects production: MPC (uncredited)
Vishnu Premachandran ... digital artist (uncredited)
Sada L. Reddy ... visual effects production: MPC (uncredited)
Lew Silver ... visual effects production: MPC (uncredited)
Behede Suraj ... senior modeling artist: MPC (uncredited)
Lakshitha Thimmaiah ... software developer: MPC (uncredited)
Joseph Towe ... digital artist (uncredited)
Michael Treder ... visual effects production (uncredited)
Kara Vallega ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Benjamin Ashley ... stunt performer
Russell Balogh ... stunt performer
Jason Beeston ... stunt performer
Matthew Bell ... stunt performer
Craig Canning ... stunt performer
Christian Cole ... stunt performer
David Collom ... stunt performer
Ben Cooke ... stunt coordinator (as Benjamin Cooke)
Rhye Copeman ... head stunt rigger
Tom Cotton ... stunt performer
Matt Fraser Dawson ... stunt performer
Wayne Docksey ... stunt performer
Josh Dyer ... stunt performer
Dan Euston ... stunt performer
Doren John Farmer ... stunt performer
Matthew Fraser ... stunt performer
Kyle Freemantle ... stunt performer
Oliver Gough ... stunt performer
Ryan Green ... stunt performer
Clayton Grover ... stunt performer
Lawrence Hansen ... stunt performer
Tom Hatt ... stunt performer
Steve Jehu ... stunt performer
Matthew Kaye ... stunt performer
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer
John Macdonald ... stunt performer
Elliot Murray ... stunt performer
Chris Newton ... stunt rigger
Jake Osborn ... stunt performer
Oliver Parsons ... stunt performer
Joseph Paxton ... stunt performer
Chris Pollard ... stunts
Shane Roberts ... stunt performer
Zach Roberts ... stunt performer
Nick Roeten ... stunt performer
Hayley Saywell ... stunt department coordinator
Luke Scott ... stunt double: Dean-Charles Chapman / stunt performer
Fenix Searle ... stunt performer
Jake Shallcross ... stunt performer
Anthony Skrimshire ... stunt double: George MacKay / stunt performer
Adam Smith ... stunt performer
Jamie Stanley ... stunt performer
George Surry ... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... assistant stunt coordinator
Chris Tomkins ... stunt performer
Arran Topham ... stunt double: George MacKay / stunt performer
Luke Tumber ... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei ... assistant stunt coordinator
Nathan Whatton ... stunt performer
Marcus White ... stunt performer
Eldredd Wolf ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Paddy Anstey ... electrician
Neil Ashton ... electrician
Peter Ayriss ... drone pilot
Darren Bailey ... libra technician
John Bowman ... video playback operator
Guido Cavaciuti ... second assistant: A camera
Pete Cavaciuti ... steadicam operator
Michael Chambers ... electrician (as Mike Chambers)
Scott Clooney ... electrician
Georgina Cook ... VFX Clapper Loader: Dailies
Josselin Cornillon ... rf assistant: dailies
James Ellis Deakins ... digital workflow consultant
Roger Deakins ... camera operator: "a" camera
Bradley Dennis ... epk: b cam
François Duhamel ... still photographer
Kevin Edland ... best boy
Neil Frazer ... wirecam programmer
Joshua Gollish ... digital imaging technician
Dave Gray ... stand by rigger
Andrew Harris ... first assistant camera
Andy Harris ... first assistant: "a" camera
George Harrison ... rf trainee: main unit
Chloe Harwood ... additional second assistant camera
Rob Hayns ... Wire Cam Rigger
Colin Hazell ... Techno crane Technician
John Higgins ... gaffer (as John 'Biggles' Higgins)
Tony Higgins ... electrician
Daniel Howard ... RF Assistant
Gary Hymns ... key grip
János Jack ... digital imaging technician assistant
Jack Kelly ... video playback trainee
Vianney Kernanet-Huggins ... rigging electrician: dailies
Abdullah Khan ... video playback trainee
Aaran Lewis Leach ... second assistant camera: splinter unit - dailies
Wayne Leach ... Rigging Gaffer
Adam Lee ... rigging electrician
Becky Lee ... aerial camera first assistant
Oliver Lemmings ... Grip Trainee: Dailies
Matt Lumley ... electrician
Andrew MacLellan ... Camera Trainee: Screen NETS - Dailies
Simon Mahoney ... chargehand electrical rigger
David Marriott ... electrician (as Dave Marriott)
John Marzano ... director of photography: aerial drone
Stephen Mathie ... desk operator
Guy McDonald ... wire cam rigger
Malcolm McGilchrist ... camera grip
Alex Mead ... rigging desk operator
George More Gordon ... assistant video playback operator / video assistant
Simon Muir ... rigging grip
John Phillips ... d.i.t.: sfx unit dailies
Elliott Polley ... grip: opening sequence
Mark Rafferty ... chargehand rigging electrician
Charlie Rizek ... trinity camera operator
Terry Robb ... electrician
Jessica Saunders ... central loader
Ross Slater ... head electrical rigger
Gary Smith ... best boy grip (as Gary 'Gizza' Smith)
Dean Southan ... camera trainee
James Starr ... rigging grip
Ed Stone ... drone operator
Ryan Taggart ... additional first assistant camera
Peter Talbot ... director of photography: visual effects
Iain Thomson ... digital imaging technician: splinter unit
Dan Travers ... underwater camera assistant
Rob Walker ... RF engineer
Gavin Weatherall ... wirecam supervisor
Peter Welch ... rf consultant
Greg Whitbrook ... electrician / genny operator
Peter Whitcombe ... stabileye technician
Chris Hinchcliffe ... wirecam (uncredited)

Animation Department 

Omar Gamal ... animator
Zeina Masri ... animator
Joe Smith ... animator: MPC
Pushpak Dey ... MPC (uncredited)

Casting Department 

Lucy Amos ... casting assistant
Vanessa Baker ... adr voice casting
Leslee Feldman ... casting executive: Amblin Partners
Mollie Gamo ... casting associate: Amblin Partners
Sacha Garrett ... casting assistant
Dickie Trant ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Alford ... costume cutter (as Jenny Alford)
Stella Atkinson ... assistant costume designer
Nicola Belton ... costume textile artist
Pierre Bohanna ... costume effects modeller
Marianna Bourmpoula ... Costume Daily
Helen Braham ... costume maker
Samantha Choat ... Costume assistant: dailies
Henry Christopher ... costume property maker
Joel Christopher ... costumer
Lorna Cook ... Costume Standby: Daily
David Crossman ... associate costume designer
Niamh Cunningham ... Junior Textile Artist
William Evans ... costume assistant
Sarah Godwin ... Senior Textile Artist
Steve Hyams ... wardrobe assistant
Sally James ... key costumer
Helen Jerome ... wardrobe assistant
Monika Jezierska ... junior costume assistant
Ian Jones ... key costume property maker
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Chloe Murphy ... junior costume assistant
Neil Murphy ... costume supervisor
Lauren Newberry ... Junior costume assistant
Caroline Nicholls-Weston ... breakdown artist
Ella Reid ... costume assistant
Lisa Robinson ... costume maker
Nicholas Roche-Gordon ... costumer
Sian Samuel ... junior textile artist
Jessica Scott-Reed ... chief textile artist
Rebecca Sellors ... costume maker
Chiky Serrano ... costume standby
Aisling Smyth ... Junior Textile Artist
Rupert Steggle ... wardrobe assistant
William Steggle ... crowd master: military
Cara Stevens ... key costumer
Kieron Stone ... wardrobe assistant
Amanda Trewin ... costume assistant
Anthony Tuff ... costumer
Eve Walker ... costume accountant/coordinator
Sam Williams ... costume prop modeller
Sophie Spurgin ... junior textile artist: dailies (uncredited)

Editorial Department 

Juan Carlos Alvarez Vasquez ... post-production coordinator
Mike Austin ... finishing editor (as Michael Austin)
Fiorenza Bagnariol ... data technician
Anthony Berardo ... technologist
Gemma Bourne ... second assistant editor
Cody Cardarelli ... post-production coordinator
Shing Hong Chan ... finishing editor
Paul Doogan ... head of imaging
Greg Fisher ... digital film colorist
Chris Francis ... colour assistant
Michael Hall ... Dolby Vision engineer
Philip Harrelson ... dailies producer
Warren Ince ... technologist
Jonas Jangvad ... colour assistant
Ben Jones ... technologist
Francois Kamffer ... finishing coordinator
Deborah Kavanagh ... Assistant VFX Editor
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
Nikoleta Lanakova ... finishing editor
Molly MacCormack ... colour assistant
John A. Maltby ... dailies operator (as John Maltby)
Laura Metcalfe ... finishing producer
Leigh Myers ... finishing producer
Stuart Nippard ... senior finishing editor
Brett Rayner ... color assistant
Michael Ritter ... senior producer digital cinema
Myles Robey ... vfx editor
Pearce Roemer ... first assistant editor
James Slattery ... colorist: dailies
Tom Sugden ... feature finishing editor
Alex Waite ... trainee editor
Joachim Zell ... supervising color and calibration technician

Location Management 

Jason Allen ... location manager
Edward Bottenheim ... location coordinator
Matt Cooper ... location assistant
Tom Cowell ... Location Marshal
Mauro Crolla ... location assistant
Alice Doughty ... Location Unit Manager
Eleanor Downey ... location manager
Umut Moose Duzgunce ... Location Marshal
Lotte Gell ... Location Marshal: Dailies
Mitchell Green-Muid ... assistant location manager
Ali James ... location scout
Josephine Kennel ... location assistant
Jake Kilmister ... location assistant
Sam Lincoln ... location assistant
Jess MacDonald ... assistant location manager
Michael McDermott ... studio unit manager
Ariel Murray-Simmons ... location assistant
Emma Pill ... supervising location manager
Ania Polewiak ... Location Marshal
Lindsey Powell ... location manager
Naser Sadeddin ... location assistant
Sam Seccombe ... Location Marshal
Luke Stevenson ... location manager
Ben Wangenye ... Location Marshal: Dailies
Carrick Welsh ... assistant location manager
Harry Wyeth ... location assistant

Music Department 

John Beasley ... musician: instrumental soloist
Bill Bernstein ... supervising music editor
Mark Berrow ... violin
Thomas Bowes ... concertmaster
Peter Clarke ... music editor
Rick Cox ... musician: instrumental soloist
Caroline Dale ... musician: instrumental soloist
Gordon Davidson ... orchestra recordist
George Doering ... musician: instrumental soloist
Jeff Gartenbaum ... assistant engineer
Matt Jones ... score assistant engineer
Vicky Matthews ... cello
Shinnosuke Miyazawa ... music recorded by
Leslie Morris ... music contractor: Los Angeles
George Oulton ... score assistant engineer
Nick Powell ... Music Consultant
J.A.C. Redford ... orchestrator
Simon Rhodes ... music mixer / orchestra recorded by
Julie Sessing ... music clearance
Jill Streater ... music preparation: Global Music Services
Steve Tavaglione ... musician: instrumental soloist
Allen Walley ... musician: double bass
Lucy Whalley ... orchestra contractor: Isobel Griffiths Ltd
Warren Zielinski ... musician: violin
Chris Arvan ... Trailer Music (uncredited)
Rachel Bolt ... musician: viola (uncredited)
Marta Maria Di Nozzi ... additional assistant engineer (uncredited)
Felix Erskine ... Trailer Music (uncredited)
Clifton Harrison ... musician: viola (uncredited)
Steve Mair ... musician: double bass (uncredited)
Tom Pigott Smith ... musician: violin (uncredited)
Jake Walker ... musician (uncredited)

Script and Continuity Department 

Marianne Huet ... script supervisor: VFX unit
Nicoletta Mani ... script supervisor
Suzanne McGeachan ... script supervisor: VFX unit
Emily Richardson ... script supervisor: VFX unit dailies
Rebecca Sheridan ... script supervisor: VFX unit

Transportation Department 

Darren Beaven ... driver: Mr. Mendes
Darren Burgess ... transportation
Dean Burtenshaw ... Driver
Daniel Clow ... driver
Danny Clow ... Mr Firth & Mr Madden
Jason Cooke ... driver
Michael Coxsey ... locations/tech 4x4
Chloe DiCocco ... assistant transportation captain
Giovanni Ingrasci ... driver
Miki Kozma ... driver
Cain Lee ... transportation manager
Shahin Moatazed-Keyvany ... driver
Brian Naunton ... precision driver: Bickers tracking
Andrew Pitwell ... driver (as Andy Pitwell)
Dean Arlen ... driver (uncredited)
Stuart W. Fraser ... unit driver: Scotland (uncredited)
Michael Geary ... picture car coordinator (uncredited)
Stuart Miles Green ... tech trucks senior project manager: Translux International (uncredited)
Sean Guthrie ... unit driver: Scotland (uncredited)
Darren Helman ... unit driver (uncredited)
Vince Levins ... tech/facilities supervisor (uncredited)
David Lewis ... transport supplier (uncredited)
Bill Walker ... unit driver (uncredited)

Additional Crew 

Grace Ainslie ... Payroll Accountant
Lily Archbutt ... production assistant
Daren Bailey ... marine coordinator
Peter Barton ... historical advisor
Greg Beard ... stand-in
Lorenzo Bertolazzi ... Assistant Unit Manager
Paul Biddiss ... military advisor
Neil Bishop ... stand-in: Schofield
Metusalem Bjornsson ... Production Coordinator: Iceland
Charles Bodycomb ... armourer
Vasili Boldisor ... systems administartor
Reinier Brands ... marketing & distribution
Emma Brazier ... Payroll Supervisor
Zachary Brenner ... Studio Assistant
Jake Brown ... production assistant: Cast and Crew Screening
Dougal Cadiou ... post production accountant
Faye Carney ... Unit Nurse: Site Medic
Zeelani Cheruvu ... software developer: mpc
Ali Claire ... vp credits: Universal Pictures
Terri Coates ... consultant: midwifery
Kevin Cochet ... Animation Assistant Department Manager: MPC
Spencer Collings ... Assistant Military Advisor: Boot Camp For Extras
Matt Curtis ... title designer
Michael Dent ... Health and Safety Advisor
Sam Dent ... carriage supplier
Steve Dent ... Carriage Supplier
David Derail ... Film Engineer: MPC
Maria DeVane ... production controller: Amblin Partners
Emma Dunleavy ... production coordinator
Amy Eglen ... Lock Off PA
Dave Evans ... technical armourer
Conor Feltham ... set pa
Aashish Gadhvi ... assistant production coordinator
Vaibhav Gaur ... Marketing: Reliance Entertainment
Jon Gray ... account executive
Matt Gregan ... Security
Jessie Griffiths ... Payroll Clerk
Chris Hadlock ... production executive: Amblin Partners
Clair Hanson ... production accountant
Kate Hicks ... additional pa
Jared Hill ... assistant to executive in charge of production
Harry Hood ... Payroll Accountant
James Hood ... Crowd PA: Dailies
Jamie Hook ... medic
Nasrin Hoque ... Set Pa
Jason Horwood ... standby armourer
Mick Hurrell ... health & safety supervisor
Kelly Johnson-Beaven ... first assistant accountant
Pierre Kacica ... production security
Jane Karen ... dialect coach
Rachel Kennedy ... unit publicist
Tindur Kárason ... production assistant
Milly Leigh ... NSP: Head of Production
Justin Luteran ... development assistant
Michael MacPhee ... marine supervisor
Celia Moreno Madrigal ... render manager (as Celia Moreno)
Teresa Mahoney ... Photographic Model
Max Mason ... production secretary
Paula McGann ... executive assistant to producers (as Paula Mc Gann)
Daniel McGraw ... production staff
Georgia Meredith ... cashier
Richard Momii ... safety consultant (as Richard G. Momii)
David Moore ... insurance risk manager
Fatema Nagree ... AGM Marketing: Reliance Entertainment
Sam Neale ... set pa
Sean Newberg ... Manager: Physical Production
Lola Oliyide ... NSP: Senior Development Executive
Haydn Palmer ... NSP: Administrative Assistant
Philip Patenotte ... Set Medic
Callum Pedelty ... assistant accountant
Monica Price ... Production PA
Bianca Pringle ... AP Accounts Assistant
Elena Queally ... publicity pa: Dailies
Gabriella Rauchwerger ... executive assistant: Mr. Mendes
Caroline Reynolds ... NSP: Production Executive
James Richardson ... financial controller
Paris Rivers ... environmental
Vicki Robbins ... ap supervisor
Andrew Robertshaw ... historical advisor
Julian Rochfort ... military assistant
Daniel Rogers ... health and safety advisor
David Rubenstein ... Legal
Josh Sales ... crowd pa
Roy Samuelson ... Audio Description Narrator
Alex Sasz ... Facilities
Courtney Shepard ... Production Executive: New Republic Pictures
Barry Sigrist ... Physical Therapist
Marcella Silveira ... vfx production coordinator
Joss Skottowe ... supervising armourer
Matt Smith ... Assistant Accountant
Tony Smith ... Armourer
Andy Stephens ... aerial coordinator
William Stone ... production assistant
Shelly Strong ... executive in charge of physical production: Amblin Partners
Sparky Tehnsuko ... IT & networking coordinator
Raine Telles ... environmental assistant & production assistant
Rachel Jane Thomas ... production assistant: dailies
Jack Timbrell ... assistant production coordinator
Luke Tolen ... pa: daily
Helen Turpin ... travel and accommodation coordinator
Jeannie Udall ... unit nurse
Donatas Vaisvila ... trainee assistant accountant: post production
Andrew Ward ... health & safety advisor (as Andy Ward)
Richard Wild ... weather consultant (as Dr. Richard Wild)
Canan Avsar ... assistant accountant: post production (uncredited)
Donna Casey ... Assistant Accountant: Post Production (uncredited)
Richard Curtis ... stand-in: Mark Strong, Daniel Mays, Utility (uncredited)
Dionbowes ... Health & Safety Consultant (uncredited)
Ross Donnelly ... utility stand-in (uncredited)
Giacomo Farci ... personal trainer: Mark Strong (uncredited)
Hannah Flynn ... stand-in (uncredited)
Joey Grima ... Camera Test Stand In (uncredited)
Emma Harman ... assistant accountant: post production (uncredited)
Elizabeth Lean ... production assistant: Cast & Crew Screening (uncredited)
Michael Martinez ... 4D Motion Editor (uncredited)
Shannon Phillips ... lock-off pa (uncredited)

Thanks 

Alfred H. Mendes ... special thanks: for telling us the stories

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed