Poster

Snake Eyes: G.I. Joe Origins ()


Reference View | Change View


A G.I. Joe spin-off centered around the character of Snake Eyes.

Director:
Award:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Snake Eyes
...
Tommy / Storm Shadow
...
Akiko
...
Kenta
Eri Ishida ...
Sen
...
Hard Master
...
Blind Master
...
Baroness
...
Scarlett
...
Mr. Augustine
...
Father
...
Young Snake Eyes
...
Hama
...
Promoter (as Derrick Devilliers)
...
Arashikage Ninja Guard
...
Yasuzo
...
Yakuza with Eye Patch
...
Bruiser Streetfighter (as Mojo Rawley)
...
Augustine's Hired Thug
...
Augustine's Hired Thug
Kojun Notsu ...
Arashikage Mechanic
...
Yakuza
...
Cobra Commando
...
Cobra Commando
Brandon Melendy ...
Cobra Agent
...
Cobra Agent (as Gui DaSilva)
Solomon Brende ...
Cobra Agent
Samuel LeBrasseur ...
Soccer Player
...
Ambulance Driver
...
Police Driver
Rest of cast listed alphabetically:
...
Kenta Yakuza 1 (uncredited)
Calum Dench ...
Soccer Kid (uncredited)
Nicholas Dohy ...
Security Thug (uncredited)
Kenyon Ebole-Gordon ...
Soccer Player #2 (uncredited)
...
Fisherman (uncredited)
...
Yakuza (uncredited)
...
Sword-Charging Yakuza (uncredited)
...
Construction Worker (uncredited)

Directed by

Edit
Robert Schwentke ... (directed by)

Written by

Edit
Evan Spiliotopoulos ... (screenplay by) and
Joe Shrapnel ... (screenplay by) &
Anna Waterhouse ... (screenplay by)
 
Evan Spiliotopoulos ... (story by)

Produced by

Edit
Allegra Clegg ... executive in charge of production
Lorenzo di Bonaventura ... producer (produced by) (p.g.a.)
David Ellison ... executive producer
Dana Goldberg ... executive producer
Brian Goldner ... producer
Don Granger ... executive producer
Mitsutoshi Hamazaki ... line producer: Japan
Erik Howsam ... producer (produced by) (p.g.a.)
Masa Kokubo ... line producer: second unit - Japan
Jennifer Madeloff ... associate producer
Greg Mooradian ... executive producer
Jeff G. Waxman ... executive producer

Music by

Edit
Martin Todsharow ... (music by)

Cinematography by

Edit
Bojan Bazelli ... director of photography

Film Editing by

Edit
Stuart Levy

Editorial Department

Edit
Mark Adams ... second assistant editor
Leeza Diott ... dailies manager: Company 3
Rebecca Erbe ... finishing producer: Company 3
Laura Geucherian ... head of production: Company 3
Syafiq Jaafar ... dailies operator: Company 3
Joe Ken ... finishing editor: Company 3
Candice Kim ... dailies producer: Company 3 Vancouver
Gail Laskowski ... post production supervisor
Jackie Lee ... finishing executive: Company 3
Joseph Lee ... dailies supervisor: Company 3 Vancouver
Sebastian Meza ... bts assistant editor
Carl S.G. Moore ... head of production: Company 3 (as Carl Moore)
Stephen Nakamura ... digital intermediate colorist: Company 3
Dylan Quirt ... first assistant editor
Stephen Regnier ... dailies engineer: Company 3
Alexis Ross ... dailies producer: Company 3
Nicholas Rucka ... second assistant editor
Stefan Sonnenfeld ... executive producer: Company 3
Marnie Spelsberg ... dailies coordinator: Company 3 Vancouver
Jack Tashdjian ... dailies operator: Company 3
Ross Thomson ... overnight dailies supervisor: Company 3 Vancouver
John Tripp ... color assistant: Company 3
Quin Voth ... dailies operator: Company 3
Matt Wells ... dailies colorist: Company 3
Aaron Bennett ... color assistant: Company 3 (uncredited)
Remy Bonett ... post production executive assistant: Paramount Pictures (uncredited)
Raoul Crosby ... i/o operator (uncredited)
Rob Doolittle ... finishing artist: marketing (uncredited)
Megan Kaiser ... digital intermediate accountant: Company 3 (uncredited)
Candice Kim ... dailies manager: Company 3 (uncredited)
Adam Michna ... BTS Editor (uncredited)
Nicole Price ... assistant editor: EPK and BTS (uncredited)
Stephanie Rancier ... post production coordinator: Paramount Pictures (uncredited)
Milena Saban ... assistant editor: marketing short (uncredited)
Ross Thomson ... dailies supervisor: Company 3 (uncredited)

Casting By

Edit
Margery Simkin

Production Design by

Edit
Alec Hammond

Art Direction by

Edit
Michael Diner ... Supervising art director
Andrew Li
David Meyer ... (additional photography)
Aja Kai Rowley ... (additional photography)
Masami Tanaka ... art director: Japan Unit

Set Decoration by

Edit
Sandy Walker

Costume Design by

Edit
Behnood Javaherpour
Louise Mingenbach

Makeup Department

Edit
Azita Abbaspour ... makeup artist: second unit
Daemon Cadman ... special makeup effects artist
Marie Clancy ... assistant hair stylist
Dorothee Deichmann ... assistant makeup artist
Cara Doell ... assistant hair stylist: second unit
Madison Gillespie ... assistant hair stylist
Megan Harkness ... assistant makeup artist
Tanya Hudson ... assistant makeup artist
Mari Idaka ... makeup artist: Japan
Sarah Keen ... makeup artist
Sharon Markell ... assistant hair stylist / hair department head: second unit
Akiko Matsumoto ... makeup artist: Los Angeles
Yukiko Matsumoto ... hair stylist: background, Japan / makeup artist: background, Japan
George Nikolic ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Mayuri Ogura ... hair stylist: Japan
Sofia Phillips ... makeup department head: second unit
Christopher Mark Pinhey ... makeup department head (as Christopher Pinhey)
Jessica Rain ... hair department head
Misato Sakakibara ... assistant hair stylist: Japan
Yayoi Sasaki ... hair stylist: Japan
Blake Shepard ... key makeup artist: Los Angeles
Miho Shimizu ... makeup artist: Japan
Steven R. Soussanna ... key hair stylist: Los Angeles (as Steven Soussana)
Michelle Vittone ... makeup department head: Los Angeles
Larry Waggoner ... hair department head: Los Angeles
Kotone Yamamoto ... assistant makeup artist: Japan

Production Management

Edit
Taylor Black ... Production Supervisor: Japan
Yoshiteru Haruta ... second unit production manager for japan part
Ric Kidney ... unit production manager: Los Angeles Unit
Alice S. Kim ... production supervisor: additional photography
Adrienne Sol ... production manager
Rhonda Taylor ... unit manager
Jeff G. Waxman ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Jongyoon Choi ... trainee assistant director (as Jongyoon Greg Choi)
Joel Cyr ... third assistant director: second unit
Beau Ferris ... first assistant director: second unit
Aaron C. Fitzgerald ... second assistant director: Los Angeles unit (as Aaron Fitzgerald)
James Forrester ... Background Coordinator
Alexander H. Gayner ... first assistant director: Los Angeles unit (as Alex Gayner)
Meaghan Irene Johnson ... third assistant director (as Meaghan Johnson)
George Kotsopoulos ... second second assistant director
Ed Licht ... First Assistant Director: 2nd Unit Japan
James Madigan ... second unit director
Dan Mansfield ... second assistant director
Mitchell Meeker ... trainee assistant director: second unit
Ryôhei Mizuno ... third assistant director: Japan (as Roy Mizuno)
Justin Muller ... first assistant director: Japan Unit
Kensei Nakayama ... third assistant director: Japan
Philip Nee Nee ... second assistant director: second unit (as Phil Nee Nee)
Liam Powell ... second second assistant director: second unit
John R. Saunders ... first assistant director (as John Saunders)
John Alexander Stern ... second second assistant director: Los Angeles unit (as John Stern)
Yasunobu Takahashi ... second second assistant director: Japan
Koichi Tanaka ... third assistant director: Japan
Kenji Tanigaki ... second unit director
Yuichi Tazawa ... first assistant director: Japan
David Scott Thomson ... third assistant director
Woodrow Travers ... second assistant director
Joshua Watkins ... second assistant director: basecamp - Japan

Art Department

Edit
Sabrina Aguilera West ... translator
Vaughan V. Baker ... paint coordinator
Nemo Balkanski ... graphic designer
Travis Belyea ... props
Niki Charalambopoulos ... paint foreman
Terence Chase ... props
Dylan Coburn ... storyboard artist
Kelton Cram ... concept artist
Stian Dahlslett ... concept artist
Chad Dellinger ... assistant art director: additional photography
David Dowling ... property master
Olivia Ferguson ... Art Department Assistant: Additional Photography
Ken Friss ... props
Robert Fure ... assistant property master: Los Angeles
Alexa Giddens ... art department coordinator
Timothy Gonzalez ... Set Decorating Coordinator: additional photography
Jason Hedley ... prop builder
Takuya Hisano ... assistant art director
Scott Holburn ... lead set dresser
Katsuya Imai ... Art Department Casual
Marcus Ireland ... scenic painter
Charlie Jaramillo ... head greensman: additional photography
Aaron Jordan ... head sculptor
Geoff Jordan ... metal fabricator foreman
Jesse Joslin ... construction coordinator
Alex Juzkiw ... assistant art director
Haruka Kawai ... Art Department Assistant
John B. Keys ... scenic artist
Thierry Labbe ... leadman: Los Angeles
Ray 'Raygun' Lai ... Props Designs (as Ray Lai)
Howard Lau ... illustrator
Wenke Li ... art dept assistant
Jordon Lindoff ... sculptor
Spencer Louttit ... assistant property master
Nick Mather ... lead dresser
Michelle McLean ... set dec buyer
Chuck McSorley ... property master: Los Angeles
Katalin Millard ... paint gang boss: additional photography (as Katalin Bujnova)
Mr. Monze ... set dresser
D. Martin Myatt ... assistant property master
Mariko Nakamura ... assistant property master
Ryan Ostiguy ... paint foreman
Sunil Pant ... illustrator
Hemin Rasul ... Lead Character artist
Raj Rihal ... concept artist
Arin Ringwald ... graphic designer
João Silva ... concept artist
Shannon Stensrud ... props
Kester Svendsen ... lead dresser
Amy Lynn Umezu ... storyboard artist
Sarah Vallim ... scenic artist
Paolo G. Venturi ... illustrator
Benoit Waller ... assistant art director
Austin Chuqiao Wang ... set designer
Kyle White ... set designer
Gary Young ... lead sculptor
Shawn Thorsson ... prop maker (uncredited)
Paul Wagner ... property master: Second Unit (uncredited)

Sound Department

Edit
Andrew Adams ... Utility Sound: Los Angeles Unit
Paul Aulicino ... assistant supervising sound editor: Formosa Group
Anna Behlmer ... re-recording mixer: Formosa Group
Steve Blazewick ... Boom Operator: Additional Photography
Peter Brown ... sound design and supervision: Formosa Group
Sean Byrnes ... production sound mixer: 2nd unit, Los Angeles
Eliot Connors ... sound designer: Formosa Group
Jack Cucci ... foley mixer: One Step Up
Joe Dzuban ... sound editor: Formosa Group
Robert Eber ... production sound mixer: Additional Photography
Toshiyuki Furutani ... boom operator: Japan Unit
Tavish Grade ... foley mixer: One Step Up
Glynna Grimala ... adr supervisor: Formosa Group
Shane Hayes ... dialogue supervisor: Formosa Group
Michael Hertlein ... dialogue editor: Formosa Group
Robert Jackson ... adr editor: Formosa Group
Mariel Lohninger ... sound mixer: Japan Second Unit
Michael Minkler ... re-recording mixer
Shiho Miyazawa ... utility sound technician: Japan Unit
Mark Noda ... production sound mixer
Dan O'Connell ... foley artist: One Step Up
Stephen P. Robinson ... sound designer: Formosa Group
Donnie Saylor ... sound intern: Formosa Group
Ann Scibelli ... sound designer: Formosa Group
Christopher Sposa ... boom operator: Los Angeles Unit
Drew Webster ... re-recording mix technician: Formosa Group
Tony Wyman ... boom operator
Xiao'ou Olivia Zhang ... dialogue editor: Formosa Group (as Olivia Zhang)
Peter Brown ... sound supervisor: Formosa Group (uncredited)
Bob Lacivita ... adr mixer: Formosa Group (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer: Formosa Group (uncredited)
Christian Storms ... sound mixer: EPK (uncredited)
Matt Vowles ... International Atmos Re-Recording Mixer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Hisashi Aoki ... special effects assistant: Japan
Takahiro Aoki ... special effects assistant: Japan
Stewart Bradley ... special effects assistant: second unit
Josiah Buhler ... special effects assistant / special effects technician
Hugh Cann ... special effects department interpreter: Japan
Rob Carter ... special effects assistant
Dan Cervin ... special effects 1st assistant
Dylan Broughton Cole ... fabricator / special effects assistant (as Dylan Cole)
Richard Connor ... special effects assistant / special effects technician
Leslie Coogan ... special effects purchaser: Los Angeles unit (as Leslie Coogan Hawker)
Doug Cousens ... special effects assistant / special effects fabricator
Katsumi Fujikawa ... special effects assistant: Japan
Jack Haitala ... special effects assistant (as Jack Hautala)
Toshio Hanaoka ... special effects department liaison: Japan
Atsushi Hara ... special effects assistant: Japan
Garnet Harry ... special effects buyer
Mark Hawker ... special effects supervisor: Los Angeles unit
Steve Hepworth ... first assistant special effects (as Stephen Hepworth)
Mark Hughes ... special effects assistant
Masanori Kadobayashi ... special effects assistant: Japan
Pete Kelley ... special effects technician
Shuuichi Kimoto ... special effects assistant: Japan
Yoshitaka Makigi ... explosives assistant: Japan
Takamasa Matsuzawa ... special effects assistant: Japan
Fuhito Michihira ... special effects assistant: Japan
Tim Miller ... special effects set foreperson: Los Angeles unit
Katsumi Nakajo ... explosives assistant: Japan
Shiho Noda ... special effects assistant: Japan
Yota Nomura ... special effects assistant: Japan
Katsutoshi Osawa ... special effects assistant: Japan (as Katsutoshi Oosawa)
Kathryn Owen ... special effects assistant
Randy Parks ... Picture Cars Fabricator
Ken Reynolds ... special effects assistant
Keichi Sagawa ... special effects assistant: Japan
Christopher Schreiber ... special effects assistant (as Chris Schreiber)
Albert F. Seibert ... first assistant special effects (as Albert Seibert) / special effects set supervisor
Ron Seida ... first assistant special effects
Kazuaki Sekiyama ... explosives technician: Japan
Chuji Shimajiri ... special effects supervisor: Japan
Mike Splatt ... first assistant special effects / special effects foreman
Bobby Stenwall ... Special effects Onset Foreman: additional photography
Robert Stenwall ... special effects set foreperson: Los Angeles unit
Keiko Sumikura ... special effects assistant: Japan
Yusei Takahashi ... special effects assistant: Japan
Yohei Takeuchi ... special effects assistant: Japan
Corie Tornack ... first assistant special effects
Scott R. Treliving ... first assistant special effects technician (as Scott Treliving)
Andrew Verhoeven ... special effects (as Andy Verhoeven)
Marcel Veronesi ... special effects assistant
Tucker Vezina ... special effects assistant: second unit
Jolon Warrior ... special effects assistant: second unit / special effects technician
Joel Whist ... special effects supervisor
Shota Yanase ... special effects assistant: Japan (as Shouta Yanase)
Brett Yavis ... special effects assistant: second unit / special effects technician

Visual Effects by

Edit
Abin Abraham ... Senior Modeler: Mr X
Renato Gonzalez Aguilante ... digital artist: MR X
Jaclyn Alexis ... visual effects assistant coordinator: additional photography
Praveen Allu ... digital artist: MR X
Hae Jin An ... texture and look development artist
Daniel Arenas ... Key Lighting Artist
Karnati Avinash ... digital artist: MR X
Mangesh Awate ... asset supervisor: MR X
AyushSaraogi ... digital artist: MR X
Tony Bacigalupi ... visual effects editor
Samantha Banack ... visual effects producer: MR X
Rachelle Bartamian ... visual effects production department: MR X
Kristy Blackwell ... digital compositor
Nilutpal Boruah ... matchmove & rotoanim artist
Dylan Botnarenko ... digital artist: MR X
Antonin Bric ... FX Artist: visual effects
Ayo Burgess ... dfx supervisor: MR X
Tegan Callinan ... visual effects production manager: MR X
Cristian Camaroschi ... visual effects supervisor
Momme Carl ... Character TD: Mr. X
Laura Carnegie ... Visual Effects Editor: MRX
Christopher Gonzalez Caro ... digital artist: MR X
Matt Cashman ... systems administrator: Halon Entertainment
Tristan Cerrer ... matte painter
Juan Francisco Cevallos ... digital compositor: MR X
Phillip Kai Chang ... digital artist: MR X
Sachin Kumar Chauhan ... senior compositor: Mr.X
Jin Yan Cheng ... cg supervisor: MR X
Emil Cheriyan ... digital artist: MR X
Curtis Corona ... visual effects coordinator: Vancouver
Carlos Cortes ... digital artist: MR X
Valentin Cottenye ... FX artist: Mr.X
Ana Marie Cruz ... visual effects production manager: Paramount Pictures
Binod Kumar Das ... digital artist: MR X
Prasanna Kumar Dhanabalan ... rotoanimation lead
Sagar Dhondge ... digital compositor : MR X
DineshMuthukumar ... digital artist: MR X
Bhardwaj Divyanshu ... visual effects artist
Richard Enriquez ... previsualization producer: HALON ENTERTAINMENT
Ian Farrelly ... vfx editorial assistant: MR X
Chantal Feghali ... visual effects producer
Rose Fitzmaurice ... visual effects data wrangler: additional photography
Jaime Fok ... visual effects editor: MR X
Emmanuel García García ... digital artist: MR X
Nitin Garg ... digital artist: MR X
Rogério Tavares Gasi ... engineering director: Halon Entertainment
Francois Julien Germain ... visual effects production manager: MR X
Pasquale Giardino ... digital artist: MR X
Jed Glassford ... visual effects additional data wrangler: Vancouver
Tyler Gould ... visual effects assistant data wrangler: Vancouver
Dominik Haase ... digital artist: MR X
Rick Harris ... 3d digital scanning artist: Clear Angle Studios
Daniel Hazeltine ... vfx artist: CLEAR ANGLE STUDIOS
Misael Martinez Hernandez ... compositing artist: Mr.X
Damien Hurgon ... additional visual effects supervisor: Mr.X
Steven Johnson ... visual effects data wrangler: Vancouver
Michaela Jones ... visual effects coordinator
Kokel Julia ... layout & matchmove artist: Mr.X
Rahul K.R. ... prep artist
Dennis Tae Wook Kim ... digital artist: MR X
Samuel Kim ... visual effects data wrangler: Japan
Lisa Klein ... visual effects coordinator: additional photography
Jadeesh Kodiyil ... digital compositor
P. Sri Krishna ... vfx production manager
Deepak Kumar ... rigger artist
Saran Kumar ... visual effects production manager: MR X
Yashwanth Kuntamukkala ... digital artist: MR X
Prince Kurian ... digital compositor
Kenneth Lai ... digital artist: Mr. X
Kseniia Ledina ... digital artist: MR X
Christie Lee ... digital artist: MR X
David Legault ... Visual Effects Technician: Vancouver
Albert Lopez ... Visualization Editor: Halon Entertainment
Maria Camila Lopez ... lighting artist: Mr. X
Jason Magela ... digital artist: MR X
Luddnel Magne ... compositing supervisor: MR X
Karanveer Mahendru ... visual effects artist: Team Lead Matchmove & RotoAnim
Vincent Febriyanto Mak ... digital artist: MR X
Max Mallon ... visual effects assistant coordinator (as Isabel Mallon)
Helena Massoud ... digital artist: MR X
Crisanta Melendez ... visual effects production coordinator
Daniel Mendez ... digital compositor
Alan Millan ... digital artist: MR X
Niju Krishnan Mohandas ... paint prep artist
Sarah Moussaif ... visual effects producer: MR X
Rakesh Mukherjee ... Senior matchmove & rotoAnim artist: Trace VFX
Sue Nelson ... lead digital artist: MR X
Pratiksha Ojha ... 3d artist: mr.x
Tharanipathi Padmanabhan ... digital artist: MR X
Suresh Pandi ... compositing supervisor
Lucas Papini ... Lighting Artist: visual effects
T. Parker ... visual effects assistant: Vancouver
Janki Patel ... visual effects production coordinator
Vivekanand Patel ... compositor
Ssu-Wei Peng ... visual effects artist
Mike Portoghese ... digital compositor
Prashantha K. ... Assets Lead: visual effects
Troy Provencal ... on-set lidar technician: Clear Angle Studios
Jorge de Jesús Pérez Alba ... lighting artist: Mr. X
Sébastien Raets ... visual effects supervisor: MR X
Velmurugan Rajamani ... senior compositor
Arka Ray ... digital artist: MR X
Maude Rivard ... lead digital artist: MR X
Alfie Rodriguez ... digital artist: MR X
Mayurakshi Sengupta ... digital artist: MR X
Paramjeet Singh ... compositor
Siddharth Singh ... matchmove artist
Scott Sinnott ... it manager: Halon Entertainment
Meera Sukhathankar ... digital compositor
Charles Angus Taylor ... compositing supervisor: MR X
Jason Teske ... lead digital artist
Steven Tether ... visual effects lead data wrangler
Stevenson Thomas ... lead digital artist: Mr. X
Dave Thorpe ... digital artist: MR X
Rakesh Thota ... digital artist: Mr. X / lighting and shading
Kristin Turnipseed ... Previsualization Artist: Halon Entertainment
Troy Tylka ... cg supervisor: MR X
Chris Uyede ... visual effects supervisor
Sebastian Vazquez ... visual effects coordinator
José Eduardo Nuñez-Melgar Vega ... digital artist: MR X
Mayleen Vega ... visual effects assistant
Srinivasan Velayutham ... digital artist: MR X
Sai Prudhvi Vempati ... digital compositor
Harish Vishwakarma ... asset artist: mr.x
Greg Voth ... capture technician: Clear Angle Studios
Joe Warner Jr. ... 3d digital scanning artist: Clear Angle Studios
Hazel Weatherall ... 3d scanning digital artist: CLEAR ANGLE STUDIOS
Olaf Wendt ... production visual effects supervisor
Cleiton Wiggers Werncke ... digital artist: MR X
Mike Woodhead ... 2nd unit vfx supervisor: MPC
John Wootton ... digital artist: MR X
Hailie Yang ... visual effects production coordinator: Japan Unit
Summer Zong ... senior asset artist
Taylor Aseere ... Previsualization Artist (uncredited)
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: Hula Hoop VFX (uncredited)
Ron Barr ... digital opticals: Outback Post (uncredited)
Grettel Batoon ... visual effects coordinator: Paramount Pictures (uncredited)
Pratik Chaudhary ... visual effects (uncredited)
Josh Clark ... visual effects artist (uncredited)
Curtis Corona ... visual effects production coordinator (uncredited)
Dhruvkumar Dadhaniya ... Matchmove Artist: MPC (uncredited)
Rahilkumar Darji ... matchmove artist (uncredited)
Aritra Dey ... matte painting (uncredited)
Kenny DiGiordano ... Previsualization Supervisor: Halon Entertainment (uncredited)
Margaux Doury ... matte painting (uncredited)
Peter Dydo ... Lead Animator (uncredited)
Lorena E'Vers ... character modeler: Mr X. (uncredited)
James Gammans ... previsualization lead: Halon Entertainment (uncredited)
Kate Gotfredson ... virtual art department: Halon entertainment (uncredited)
Prakash Goyal ... visual effects artist (uncredited)
HaritChavda ... matchmove & rotoAnim artist (uncredited)
Prathmesh Keshkamat ... 3D Artist at MR.X (uncredited)
Masayuki Koyama ... assets artist: MR X (uncredited)
Navaneeth Krishna ... digital compositor (uncredited)
Ambar Kumar Gorle ... digital compositor (uncredited)
Bhuvnesh Kumar ... compositor: MR X (uncredited)
Anouk L'Heureux ... VFX Executive producer: MrX (uncredited)
Paul Lada ... Lead Previsualization Artist: Halon Entertainment (uncredited)
Ryan Lalonde ... senior production operations engineer (uncredited)
Simon Lecavalier ... cg supervisor (uncredited)
Kaushik Mahakalkar ... paint & compositing artist: Mr.X (uncredited)
Max Mallon ... visual effects assistant coordinator: MR X (uncredited)
Jess Marley ... Virtual Art Department Supervisor: Halon Entertainment (uncredited)
Ricky Paul Marwein ... visual effects artist (uncredited)
Helen McIlwrick ... visual effects artist: Clear Angle Studios (uncredited)
Emily C. Moye ... Central Production Manager (uncredited)
Rohan Mukherjee ... digital artist: MR X India (uncredited)
C. Michael Neely ... visualization supervisor: MPC (uncredited)
Ratnam Pandya ... Matchmove Artist: Mr. X (uncredited)
Pankajepatel ... 3D Artist at MR.X (uncredited)
Sadiq Pasha ... asset artist: Mr. X (uncredited)
Irshad Patel ... compositor: MR X (uncredited)
Prameet Paul ... visual effects artist (uncredited)
Jacquelyn Racine ... visual effects production coordinator: Paramount Pictures (uncredited)
Pratik Redkar ... visual effects artist (uncredited)
Ron Rhee ... previs (uncredited)
Brett Schroeder ... head of performance department: Mr. X (uncredited)
Joshua John Simon ... pre-vis coordinator: Halon Entertainment (uncredited)
Mark Spatny ... on-set vfx supervisor: additional photography (uncredited)
Rohit Srivastava ... senior artist: Mr. X (uncredited)
Katja Wiedemann ... visual effects editor: Mr. X (uncredited)
Nishant Yadav ... digital compositor (uncredited)
Derek Zavada ... Chief Technical Officer: Halon Entertainment (uncredited)
Jing Zhou ... compositor: MR X (uncredited)

Stunts

Edit
Chris Ang ... stunt performer (as Christopher Ang)
Krista Bell ... stunt driver
Marshall Bingham ... street fighter
Solomon Brende ... stunt performer
Mig Buenacruz ... stunt performer
Mustafa Bulut ... stunt double: Snake Eyes/Henry Golding
Steve Chang ... stunt performer
Anis Cheurfa ... Stunt double: snake eyes
Leo Chiang ... stunt performer
Mike Ching ... stunt performer
Tom Constantine ... stunt performer
Luke Cormier ... stunt rigger
Gui DaSilva-Greene ... stunt performer
Jacob Dewitt ... stunt coordinator: second unit
David Edgar ... stunt rigger
Felix Famelart ... stunt rider
Joseph Franco ... Stunt double: Max Archibald/Young Snake
Jeremy Fry ... stunt coordinator: second unit
Michael Gaines ... stunt rigger
Jacqueline Lee Geurts ... stunt double: Samara Weaving
Lars Grant ... stunt driver
Kory Grim ... stunt rigger
Aver Hamilton II ... stunt performer
Leif Havdale ... snake stunt driving dbl: henry golding
Kai Hirvonen ... stunt rigging coordinator
Brian Ho ... ND Stunts / stunt performer
Crystal Hooks ... Stunt double Moto
Jesse Horn ... stunt rigger (as Jess Horn)
Sierra Hoyle ... stunt rigger
Megan Hui ... stunt double
Robert Zen Humpage ... stunt performer
Saori Izawa ... stunt double
G. Grant Jewett ... stunts
Chuck Johnson ... stunt performer
Vincent Khai ... stunt performer
Ryan Klarenbach ... stunt performer
Keanu Lam ... utility stunts
Koni Lam ... stunts
David Le ... stunt performer
Jaeson Lee ... stunt double: Kenta
Colby Lemmo ... stunt double: Samara Weaving - additional photography
Don Lew ... stunt performer
Zen Lim ... stunt performer (as Zen Shane Lim)
Kelvin Lum ... stunt performer
Rose Mac ... mma trainer
Tom McComas ... Stunt Motorcyclist
Brandon Melendy ... stunt performer
Andrew Nadanyi ... stunt safety
Nihi ... stunts
Hugh Aodh O'Brien ... stunt rigger
Masafumi Oishi ... stunts
J.J. Park ... stunt performer
Jared Payne ... utility stunts
Johnson Phan ... stunt performer
Jesse James Pierce ... stunt performer
Darryl Quon ... stunt performer
Dan Redford ... stunt driver
Jeff Sanca ... stunt driver
Kenji Sato ... stunt performer
Darren E. Scott ... stunt double : Storm Shadow/Andrew Koji
Bryan Sloyer ... Fight Coordinator: Additional Photography
Kimani Ray Smith ... stunt coordinator
Alex Soldatov ... stunt performer (as Alexandre Duong)
Owen Szabo ... stunt performer
Taylor Tai ... stunt performer
Kenji Tanigaki ... fight coordinator
Dimitry Tsoy ... stunt performer
Shota Tsuji ... utility stunts
Angela Uyeda ... stunt driver
Derick Vizcarra ... Stunt Double: Iko Uwais/Hard Master / utility stunts
Brennan Walstrom ... stunt driver
Kye Walstrom ... stunt driver
Chris Webb ... stunt rider
Martin Williams ... stunt rigger
Travis Wong ... stunt coordinator: additional photography
Mathew Yanagiya ... stunt performer
Chris Zaragoza ... stunt actor

Camera and Electrical Department

Edit
Mark G. Alexander ... gaffer 2nd unit
Helaina Anderson ... additional digital utility
Ed Araquel ... still photographer
Moe Ariizumi ... second assistant camera: b camera - japan unit
Adam Austin ... b camera operator 2nd unit Los Angeles
Maya Batten-Young ... lighting technician
Jeffery Bjorgum ... video assist
Matt Bonin ... grip
Paola Cernicchiaro ... Digital loader 2nd unit
Casey Chan ... rigging grip
Jordan Cramer ... Additional Photography, second assistant camera, B camera
Drew David ... Leadman Grip
Criss J. Davis ... loader
Roberto De Angelis ... (camera operator: "a"camera - Steadicam operator) / director of photography: second unit
Nicholas Dent ... dolly grip: "A" camera 2nd unit
Tyson Esau ... lighting technician
Jordan Ewan ... remote head tech
Lukas Fournier ... second assistant camera: "b" camera
Niall Fraser ... assistant chief lighting technician
Markus Förderer ... director of photography: additional photography
Chris Gibbins ... "A" camera 1st Assistant
Dylan Goss ... Aerial Director of Photography
Peter Graf ... aerial camera system technician
Monique Green ... digital imaging technician assistant: Japan Unit
Ian Guns ... super-technocrane operator
Stuart Haggerty ... gaffer
Ashton Harmon ... "A" Camera 2nd Assistant
Patrick Henry ... drone tech
Dean Heselden ... camera operator
Kentaro Hirabayashi ... electrician: Japan unit
Nathan Hockridge ... Video Assistant: Japan Unit
Steven Hu ... camera trainee: second unit
Tony Hyland ... leadman rigging grip
Takurô Ishizaka ... director of photography: second unit, Japan (as Takuro Ishizaka)
Mauriece Jacks Jr. ... video assist utility: additional photography
Simon Jori ... digital imaging technician
Tavish Kelpin ... Camera trainee: 2nd unit
Dubin Kim ... best boy grip
Shane Kjar ... grip
Makoto Kuchimura ... "c" camera 2nd assistant: Japan Unit
Corey Lambert ... Remote Head Technician
Nick Masters ... rf technician
Jeff Mathews ... rigging gaffer: additional photography
Bruce McCleery ... director of photography: 2nd unit
Kyle McCloskey ... Second Unit DIT
David McIntosh ... key rigging grip
Yasushi Miyata ... first assistant B camera: Japan
Justice Neyedli ... additional dolly grip
Kim Olsen ... first company grip
Sean Oxenbury ... key rigging gaffer
Peter Pacula ... best boy rigging grip
Rodrigo Carcamo Parga ... second assistant "b": camera: Canada Unit
Peter Park ... second unit camera (as Sung Young Park)
Andrew Pedley ... digital video assist operator: second unit
Borislav Penchev ... digital utility
Mathias Peralta ... Lighting Control Systems Tech
Daniel Pierce ... rigging grip
Rob Piercy ... camera trainee
Darren Potts ... video assist
Sasha Proctor ... A camera/steadicam operator: action unit
Michael Reese ... video assist: additional photography
Alex Reno ... lead on set rigging grip
Leon Rivers-Moore ... digital imaging technician: second unit
Jason J. Rodriguez ... lighting technician
Michael Andrew Salisbury ... set wireman
Armand Santos ... best boy rigging lighting
Leon Serginson ... Best Boy Grip: Second Unit
Frankie Sharpe ... A Cam 2nd AC: 2nd Unit
Ryan Shopay ... Fixtures
Monica Skipper ... second assistant camera: "b" camera
Troy James Sobotka ... key grip: second unit
Zachary W. Sowinski ... grip
Mike Stroman ... generator operator
Niko Tavernise ... still photographer: Japan
Jitsu Toyoda ... b camera operator: Japan unit
Spencer Village ... best boy rigging lighting
Patrick Weir ... drone pilot
Lance White ... video coordinator
Walter Whittaker ... grip
Tyler Woeste ... first assistant camera: "b camera"
Jessica Yi ... lead grip 2nd unit

Animation Department

Edit
Nicolas Torres ... animator
Whitney Strouth ... animator (uncredited)

Casting Department

Edit
Andrea Brown ... extras casting director
Patty Connolly ... adr voice casting
Katrina Wandel George ... casting associate
Annabel Green ... casting
Jasmine Gutierrez ... casting associate
Tiffany Mak ... Casting Director Canada
Heather McGowan ... Casting Assistant Canada
Sierra Miller ... casting assistant
Yôko Narahashi ... casting: Japan

Costume and Wardrobe Department

Edit
Barbra Araujo ... costume illustrator
Donna Beltran ... costume buyer
Carolyn Bentley ... ager/dyer
Isabel Bloor ... set supervisor: Mr Golding
Phillip Boutte Jr. ... Costume Concept Artist
Michelle Brookhurst ... costumer
Andre Brouwer ... set costumer
Leah Bubeck ... costumer: additional
Lanny Campbell ... key breakdown/textile artist
Federico Cervantes ... Specialty Costumer: Los Angeles
Gloria Chan ... costume cutter
Luisa Dalmagro ... Key Cast Costume Buyer
Adam DeKeyser ... costume buyer
Koreen Heaver ... assistant costume designer
Tannis Hegan ... key specialty costumer
Kanako Idei ... costumer
Rosalie Lee ... cutter
Janice MacIsaac ... costume supervisor
Corinne Mameli ... extras costume coordinator
Brandy Mars ... costumer
Laszlo Marton ... cutter
Leana McGregor ... breakdown artist
Ayla McIninch ... costume buyer
Laurel Morgan ... prep costumer
Amie Payne ... key costumer
Meghann Rogers ... 2nd unit set supervisor / bg set supervisor
Azuna Saito ... seamstress
Ellie Schultz ... costume breakdown artist
Samantha Stroman ... breakdown/textile artist
Jien Sun ... LA costumer/fabric buyer
Taryn Thumath ... costume set supervisor
Laura Wong ... fabric buyer: LA
Mariela Zapata ... costume buyer
Shane Burzynski ... additional costumer (uncredited)
Drew Hart ... specialty costume manufacturer (uncredited)

Location Management

Edit
Sarah El Bakkouri ... location production assistant
Paul Giordano ... key assistant location manager/scout
Ann Goobie ... location manager
Joel Hurley ... location scout
Bret Jolliffe ... location production assistant
Jodi Leininger ... key assistant location manager
Patrick Mignano ... location manager
Dean A. Parker ... assistant location manager
Joe Stargensky ... supervising location manager: japan

Music Department

Edit
Eun-Mee Ahn ... musician: violin
Edward Atkatz ... musician: percussion
Russell Bartmus ... music preparation
Jonathan Bartz ... music preparation
Cara Batema ... music preparation
Susie Bench ... conductor
Max Berlin ... music preparation
Jacqueline Brand ... musician: violin
Sara Brandt ... music preparation
Jacob Braun ... musician: cello
Bethany Brinton ... music preparation
Rob Brophy ... musician: viola (as Robert Brophy)
Lorenzo Carrano ... orchestrator
Stephen Cartotto ... music preparation
Andrew Conrad ... music preparation
Dalton Daniel ... music preparation
Tim Davies ... lead orchestrator / scoring booth producer
Zach Dellinger ... musician: viola (as John Zach Dellinger)
Greg Dennen ... scoring stage manager
Nicholas Fitzgerald ... music editor
Luke Flynn ... music preparation
Robert Franken ... music preparation
Jeff Gartenbaum ... music consultant
Ross Gasworth ... musician: cello
Timothy Gelhaus ... music preparation
Daniel Gold ... music preparation
Emily Graham ... music preparation
Mark Graham ... head of music preparation
Darrell Hall ... supervising music editor
Andrew Hauschild ... music preparation
Luanne Homzy ... musician: violin
Jonathan Hughes ... music preparation
Benjamin Jaber ... musician: french horn (as Ben Jaber)
Alex Jackson ... music preparation
Benjamin Jacobson ... musician: violin
Roger Julià Satorra ... music preparation (as Roger Satorra)
Brian Kilgore ... musician: percussion
Pete Korpela ... musician: percussion
Armen Ksajikian ... musician: cello
Tim Lauber ... scoring stage recordist
Jeremy Levy ... booth reader / orchestrator
Robert Lewandowski ... music preparation
Abraham Libbos ... music librarian / music preparation
Sarah Lynch ... orchestrator
Jeff MacDonald ... music
Larry Mah ... pro tools operator
Stephanie Matthews ... musician: violin
Mike McCoy ... musician: french horn
Jonathan Moerschel ... musician: viola
Andres Montero ... music preparation (as Andres Montero Avila)
Trevor Motycka ... music preparation
Geoffrey S. Osika ... musician: bass
Rachel Penn ... music preparation
Victor Pesavento ... music preparation
Ben Powell ... musician: violin (as Benjamin Powell)
Eva Reistad ... music consultant / score editor
David Rejano ... musician: trombone (as David Rejano Cantero)
Erin Michael Rettig ... scoring stage engineer
Peter Rotter ... orchestra contractor
Andrew Rowan ... music preparation
Tom Russbueldt ... score mixed by
Naomi Sato ... music preparation
Charlie Savage ... music preparation
Franklin Silva ... music preparation
Scott Michael Smith ... orchestra recorded by
Megan Sperger ... music preparation
Tereza Stanislav ... musician: violin
Daniel Swanberg ... music preparation
Samantha Van Der Sluis ... music preparation
Caleb Vaughn-Jones ... musician: cello
Mai Vo ... music preparation
Matthew Voogt ... music preparation
Joe Zimmerman ... music preparation (as Josef Zimmerman) / music preparation
Dan Goldwasser ... executive soundtrack producer (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Susan Lambie ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Cody Blake ... transportation captain
Roger Bojarski Jr. ... transportation coordinator
Douglas T. Devries ... production driver
Chuck Greig ... transportation captain: 2nd Unit
David Holm ... transportation coordinator
Megan Irvine ... transportation dispatcher
Tom Katinic ... picture car coordinator
Jason Langill ... driver
Carrie O'Bray ... transportation captain
Jim Papadogambros ... transportation co-captain

Additional Crew

Edit
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... 2d subtitler
Amanda Alley ... coordinator: Mr. Granger
Paul Aulicino ... looper
John B. Austin ... construction medic-additional photography
Michael Bachochin ... health and safety manager
Tyler Blackmore ... production assistant
John Blair ... 1st assistant accountant: additional photography
Lisa A. Blair ... craft service- additional photography- los angeles
Marc Bortz ... coordinator: Ms. Goldberg
Danielle Bowen ... key production assistant
Lizzy Bradley ... titles production coordinator
Sam Carmichael ... senior coordinator: Paramount Pictures
Greg Cohen ... assistant: Mr. Di Bonaventura (as Gregory Cohen)
Nancy G. Cohen ... health and safety manager
Patty Connolly ... looper
Matt Corboy ... looper
Danny Crisp ... production secretary: health/safety: additional photography
Peter Cummings ... clearances
Tony Cypres ... first assistant accountant: prep, Tokyo
Ben Daves ... studio coordinator
Colton Davidson ... accounting clerk
Tina Dawson ... production accountant
Michael Day ... production accountant: additional photography
Michael Din ... test screening coordination and scheduling
Dominic Dobrzensky ... lead production assistant
Chineza Lynn Ezinkwo ... production coordinator: additional photography
Michael Fenske ... key production assistant
Holly Fine ... assistant: Mr. Howsam
Isabella Fleming ... assistant: Mr. Golding
Rob Fournier ... armourer
Yoshie Fukuda ... assistant: Mr. Schwentke, Japan
Rie Fukushima ... assistant to producers: U.S.
Ann Gallagher ... accounting clerk: additional photography
Alycia Garcia ... director production safety
Patrick Germain ... assistant: Mr. Waxman
Jennifer Giannone ... first assistant accountant: Japan
Christopher J. Green ... assistant accountant
Phoenix Harms ... payroll accountant clerk
Rika Higano ... assistant production accountant: Japan
Elizabeth Himelstein ... dialect coach: Henry Golding, Samara Weaving
Jessica Hoyles ... assistant production coordinator
Jamie Hrushowy ... assistant: Mr. Schwentke
Asana Ito ... assistant to producers: Japan
Akiko Izumitani ... production assistant: additional photography
Ben Jensen ... production safety
Sachiyo K ... looper
Ernestine Kahn ... Dialogue/Dialect Coach: Samuel Finzi
Emi Kamito ... Japanese Translator/Japanese Dialect Coach
Masa Kanome ... looper
Cassidy Kennedy ... travel coordinator
Akihiro Kitamura ... looper
Lizzy Jane Klein ... researcher
Beth Koshinski ... Payroll accountant: additional photography
Beth Li ... title design & animation
Laura Livingstone ... production coordinator
Yu Matsushita ... interpreter
Kate Maudlin ... assistant to executive in charge of production
Anna McBarron ... key production assistant
Mackenzie McElligott ... production assistant
Cole McFarlane ... assistant
Tara Mews ... production coordinator: second unit
Dillon Minasian ... health and safety manager
Richard Miro ... looper
Stewart Scott Mitchell ... production resources
Yumi Mizui ... looper
Erin Myles ... looper
Frédéric North ... helicopter pilot (as Fred North)
Eric Noyd ... production assistant: los angeles
Kyle O'Brien ... financial controller
Matthew H. O'Connor ... water safety (as Matthew H. OConnor)
Minnie Mao Okuno ... Travel Coordinator: Japan
Arthur Ortiz ... looper
Chris Papajohn ... water safety
Corey Perez ... assistant production coordinator: additional photography
Paul Plancich ... labourer
Brigitte Prochaska ... unit publicist
Joshua Ravetch ... production resources
William Michael Redman ... audio description narrator
Ginger Reynolds ... assistant: Mr. Ellison
Maya Ricol ... production assistant
Aimee Rivera ... studio executive
Matt Rock ... recruiter
Nathan Samdahl ... studio executive
Ryan Santoso ... assistant: Mr. Uwais
Mark Sussman ... looper
Shane Sweet ... looper
Fiona Tagliente ... production assistant: additional photography
Hunter Tait ... video assistant
Michael Thomas ... health safety supervisor
Melanie Vicente ... health & safety production assistant
Britt Wainwright ... production staff
Aaron Walker ... writers room coordinator
Chelsea Wehner ... production coordinator: additional photography
Molly Welsh ... assistant: Mr. Schwentke
Jai West ... interpreter
Gillian Wing ... Production Secretary: Additional Photography
Terry Wong ... production assistant
Anthony Woodard ... office production assistant: additional photography
Michi Yamato ... looper
Mariela Zapata ... stand-in
Susumu Zenyoji ... cultural advisor: Japan
Michael Martinez ... 4D Motion Editor (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

After saving the life of their heir apparent, tenacious loner Snake Eyes is welcomed into an ancient Japanese clan called the Arashikage where he is taught the ways of the ninja warrior. But, when secrets from his past are revealed, Snake Eyes' honor and allegiance will be tested - even if that means losing the trust of those closest to him.

Plot Keywords
Taglines A legendary warrior. His epic origin story. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Snake Eyes (United States)
  • Snake Eyes (Canada, English title)
  • Snake Eyes: GI Joe Origins (New Zealand, English title)
  • Snake Eyes G.I. Joe (India, English title)
  • Snake Eyes (United Kingdom)
  • See more »
Runtime
  • 121 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $88,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia Last film to feature 2012 MGM lion See more »
Goofs Henry Golding's American accent keeps slipping throughout the movie. This is because the actor, Henry Golding, is of English and Malaysian descent. He therefore speaks English with a British accent, but his character, Snake Eyes, is Asian American. See more »
Movie Connections Featured in Snake Eyes Trailer Reaction! GI Joe Goes Woke! (2021). See more »
Soundtracks Tokyo Mayhem See more »
Crazy Credits The closing credit crawl is superimposed over insignia for G.I. Joe, Cobra, and the Arashikage clan. See more »
Quotes Baroness: [deciding to run away from the battle] Oh, fuck this!
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed