Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Schwentke

Writing Credits (in alphabetical order)  

Evan Spiliotopoulos

Cast  

Samara Weaving ... Scarlett
Henry Golding ... Snake Eyes
Úrsula Corberó ... The Baroness
Andrew Koji ... Storm Shadow
Iko Uwais ... Hard Master
Peter Mensah ... Blind Master
Haruka Abe ... Akiko
Takehiro Hira ... Kenta
Simon Chin ... Hama
Steven Allerick ... Father
Samuel Finzi ... Augustine
Eri Ishida Eri Ishida ... Obake
Nicholas Dohy Nicholas Dohy ... Security Thug (uncredited)

Produced by 

Stephen Davis ... producer
Lorenzo di Bonaventura ... producer
David Ellison ... producer (produced by)
Josh Feldman ... producer
Dana Goldberg ... producer (produced by)
Brian Goldner ... producer
Don Granger ... producer (produced by)
Jeff G. Waxman ... executive producer

Music by 

Martin Todsharow

Cinematography by 

Bojan Bazelli

Casting By 

Margery Simkin

Production Design by 

Alec Hammond

Art Direction by 

Michael Diner ... Supervising art director
Andrew Li

Set Decoration by 

Sandy Walker

Costume Design by 

Louise Mingenbach

Makeup Department 

Daemon Cadman ... special makeup effects artist
Marie Clancy ... assistant hair stylist
Dorothee Deichmann ... key makeup artist
Cara Doell ... hair stylist
Megan Harkness ... key makeup artist
Sarah Keen ... makeup artist
Sharon Markell ... 2nd unit hair department head / key hair stylist
Sofia Phillips ... key makeup artist
Jessica Rain ... hair department head

Production Management 

Taylor Black ... Production Supervisor: Japan
Adrienne Sol ... production manager
Rhonda Taylor ... unit manager
Jeff G. Waxman ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Joel Cyr ... third assistant director: second unit
Beau Ferris ... first assistant director: second unit
Meaghan Irene Johnson ... third assistant director
George Kotsopoulos ... second second assistant director
Ed Licht ... First Assistant Director: 2nd Unit Japan
James Madigan ... second unit director
Justin Muller ... first assistant director: Japan Unit
John R. Saunders ... first assistant director
Kenji Tanigaki ... second unit director
Yuichi Tazawa ... first assistant director: Japan
David Scott Thomson ... third assistant director
Woodrow Travers ... second assistant director
Joshua Watkins ... second assistant director: basecamp - Japan

Art Department 

Sabrina Aguilera West ... translator
Vaughan V. Baker ... paint coordinator
Nemo Balkanski ... graphic designer
Travis Belyea ... props
Niki Charalambopoulos ... paint foreman
Dylan Coburn ... storyboard artist
Stian Dahlslett ... concept artist
Chad Dellinger ... assistant art director: additional photography
David Dowling ... property master
Ken Friss ... props
Alexa Giddens ... Art Department Coordinator
Jason Hedley ... prop builder
Scott Holburn ... lead set dresser
Marcus Ireland ... Scenic Painter
Geoff Jordan ... metal fabricator foreman
Jesse Joslin ... construction coordinator
Alex Juzkiw ... assistant art director
Ray Lai ... Props Designs
Howard Lau ... illustrator
Wenke Li ... Art Dept Assistant
Jordon Lindoff ... Sculptor
Spencer Louttit ... assistant property master
Nick Mather ... Lead Dresser
Michelle McLean ... Set Dec Buyer
Mr. Monze ... set dresser
D. Martin Myatt ... assistant property master
Mariko Nakamura ... assistant property master
Sunil Pant ... Illustrator
Arin Ringwald ... graphic designer
Shannon Stensrud ... props
Kester Svendsen ... lead dresser
Amy Lynn Umezu ... storyboard artist
Paolo G. Venturi ... illustrator
Benoit Waller ... assistant art director
Austin Chuqiao Wang ... set designer
Kyle White ... set designer
Gary Young ... lead sculptor
Paul Wagner ... property master: Second Unit (uncredited)

Sound Department 

Toshiyuki Furutani ... boom operator
Mariel Lohninger ... sound mixer: second unit, Japan
Michael Miller ... ADR Mixer
Shiho Miyazawa ... utility sound technician
Mark Noda ... sound mixer
Stephen P. Robinson ... sound designer
Christian Storms ... sound mixer: EPK

Special Effects by 

Josiah Buhler ... special effects technician
Dan Cervin ... special effects 1st assistant
Dylan Broughton Cole ... fabricator
Doug Cousens ... special effects fabricator
Albert F. Seibert ... special effects set supervisor
Mike Splatt ... special effects foreman
Joel Whist ... special effects supervisor
Brett Yavis ... special effects technician

Visual Effects by 

Abin Abraham ... Senior Modeler: Mr X
Reetu Aggarwal ... visual effects artist
Praveen Allu ... compositor: MR X
Grettel Batoon ... visual effects coordinator: Paramount Pictures
Ayo Burgess ... digital effects supervisor: Mr. X Inc.
Jin Yan Cheng ... CG Supervisor
Curtis Corona ... visual effects production coordinator: MAIN UNIT
Richard Enriquez ... previsualization producer: HALON ENTERTAINMENT
Ian Farrelly ... VFX Editorial Assistant: Mr. X
Chantal Feghali ... production visual effects producer
Jaime Fok ... VFX editor
Francois Julien Germain ... Production Manager: visual effects
Pasquale Giardino ... Key Lighting Artist
Kate Gotfredson ... virtual art department: Halon entertainment
Daniel Hazeltine ... vfx artist: CLEAR ANGLE STUDIOS
Steven Johnson ... visual effects data wrangler: MAIN UNIT
Bhuvnesh Kumar ... digital compositor
David Legault ... VFX Production Supervisor
Vincent Febriyanto Mak ... lead compositor
Isabel Mallon ... visual effects assistant coordinator
Helen McIlwrick ... visual effects artist: clear angle studios
Crisanta Melendez ... visual effects production coordinator: MAIN UNIT
Sarah Moussaif ... visual effects producer
C. Michael Neely ... visualization supervisor: MPC
Janki Patel ... visual effects coordinator
Troy Provencal ... lidar technician/texture photography: CLEAR ANGLE STUDIOS
Jacquelyn Racine ... visual effects production coordinator: PARAMOUNT PICTURES
Sébastien Raets ... vfx supervisor
Arka Ray ... compositor
Alfie Rodriguez ... digital matte painting environment artist: Mr. X
Joshua John Simon ... pre-vis coordinator: Halon Entertainment
Steven Tether ... visual effects lead data wrangler: MAIN UNIT
Troy Tylka ... CG Supervisor
Hazel Weatherall ... 3D scanning digital artist: CLEAR ANGLE STUDIOS
Olaf Wendt ... visual effects supervisor: MR X
Cleiton Wiggers Werncke ... digital compositor
Mike Woodhead ... 2nd unit vfx supervisor: MPC
John Wootton ... compositor
Hailie Yang ... visual effects production coordinator: MAIN UNIT
Jing Zhou ... compositor: MR X
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: Hula Hoop VFX (uncredited)

Stunts 

Christopher Ang ... stunt performer
Krista Bell ... stunt driver
Marshall Bingham ... street fighter
Mustafa Bulut ... stunt double: Snake Eyes/Henry Golding
Steve Chang ... stunt performer
Leo Chiang ... stunt performer
Tom Constantine ... stunt performer
Luke Cormier ... stunt rigger
Alexandre Duong ... stunt performer
David Edgar ... stunt rigger
Felix Famelart ... stunt rider
Joseph Franco ... Stunt double: Max Archibald/Young Snake
Jeremy Fry ... second unit stunt coordinator
Jacqueline Lee Geurts ... stunt double: Samara Weaving
Lars Grant ... stunt driver
Kory Grim ... stunt rigger
Aver Hamilton II ... stunt performer
Leif Havdale ... snake stunt driving dbl: henry golding
Kai Hirvonen ... stunt rigging coordinator
Brian Ho ... ND Stunts / stunt performer
Crystal Hooks ... Stunt double Moto
Megan Hui ... Stunt Double: Haruka Abe / Stunt Double: Úrsula Corberó
Robert Zen Humpage ... stunt performer
Chuck Johnson ... stunt performer
Vincent Khai ... stunt performer
Keanu Lam ... utility stunts
David Le ... stunt performer
Jaeson Lee ... stunt double: Kenta
Don Lew ... stunt performer
Zen Lim ... stunt performer (as Zen Shane Lim)
Rose Mac ... mma trainer
Tom McComas ... Stunt Motorcyclist
Andrew Nadanyi ... stunt safety
Jared Payne ... utility stunts
Johnson Phan ... stunt performer
Jesse James Pierce ... stunt performer
Dan Redford ... stunt driver
Darren E. Scott ... stunt double : Storm Shadow/Andrew Koji
Kimani Ray Smith ... stunt coordinator
John Stoneham Jr. ... stunt driver
Kenji Tanigaki ... Fight Coordinator
Dimitry Tsoy ... stunt performer
Derick Vizcarra ... Stunt Double: Iko Uwais/Hard Master
Chris Webb ... stunt rider
Martin Williams ... stunt rigger

Camera and Electrical Department 

Mark G. Alexander ... Gaffer 2nd Unit
Ed Araquel ... still photographer
Maya Batten-Young ... lighting technician
Jeffery Bjorgum ... Video Assist
Matt Bonin ... grip
Paola Cernicchiaro ... Digital loader 2nd unit
Drew David ... Leadman Grip
Roberto De Angelis ... (camera operator: "a"camera - Steadicam operator)
Nicholas Dent ... dolly grip: "A" camera 2nd unit
Chris Gibbins ... "A" camera 1st Assistant
Monique Green ... digital imaging technician assistant: Japan Unit
Ashton Harmon ... "A" Camera 2nd Assistant
Patrick Henry ... drone tech
Nathan Hockridge ... Video Assistant: Japan Unit
Steven Hu ... Camera Trainee: second unit
Simon Jori ... digital imaging technician
Shane Kjar ... grip
Makoto Kuchimura ... "c" camera 2nd assistant: Japan Unit
Nick Masters ... rf technician
Bruce McCleery ... director of photography: 2nd unit
Yasushi Miyata ... first assistant B camera: Japan
Justice Neyedli ... additional dolly grip
Sean Oxenbury ... key rigging gaffer
Peter Pacula ... best boy rigging grip
Andrew Pedley ... digital video assist operator: second unit
Borislav Penchev ... digital utility
Daniel Pierce ... rigging grip
Rob Piercy ... camera trainee
Sasha Proctor ... A camera/steadicam operator: action unit
Alex Reno ... lead on set rigging grip
Leon Rivers-Moore ... digital imaging technician: second unit
Jason J. Rodriguez ... lighting technician
Michael Andrew Salisbury ... set wireman
Armand Santos ... best boy rigging lighting
Leon Serginson ... Best Boy Grip: Second Unit
Frankie Sharpe ... A Cam 2nd AC: 2nd Unit
Monica Skipper ... second assistant camera: "b" camera
Troy James Sobotka ... key grip second unit
Mike Stroman ... generator operator
Niko Tavernise ... still photographer: Japan
Jitsu Toyoda ... b camera operator: Japan unit
Spencer Village ... best boy rigging lighting
Lance White ... Video Coordinator
Tyler Woeste ... first assistant camera: "b camera"

Casting Department 

Andrea Brown ... Extras Casting Director
Katrina Wandel George ... casting associate
Annabel Green ... casting
Tiffany Mak ... Casting Director Canada
Heather McGowan ... Casting Assistant Canada
Sierra Miller ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Carolyn Bentley ... ager/dyer
Isabel Bloor ... set supervisor: Mr Golding
Phillip Boutte Jr. ... Costume Concept Artist
Michelle Brookhurst ... costumer
Andre Brouwer ... set costumer
Lanny Campbell ... key breakdown/textile artist
Federico Cervantes ... Specialty Costumer: Los Angeles
Gloria Chan ... costume cutter
Luisa Dalmagro ... Key Cast Costume Buyer
Adam DeKeyser ... costume buyer
Tannis Hegan ... key specialty costumer
Rosalie Lee ... cutter
Janice MacIsaac ... costume supervisor
Corinne Mameli ... extras costume coordinator
Laszlo Marton ... cutter
Leana McGregor ... Breakdown Artist
Ayla McIninch ... costume buyer
Laurel Morgan ... prep costumer
Meghann Rogers ... bg set supervisor
Ellie Schultz ... costume breakdown artist
Samantha Stroman ... breakdown/textile artist
Jien Sun ... costumer/fabric buyer
Taryn Thumath ... Costume Set Supervisor
Laura Wong ... fabric buyer: LA
Mariela Zapata ... costume buyer

Editorial Department 

Mark Adams ... assistant editor
Remy Bonett ... post production executive assistant
Raoul Crosby ... i/o operator
Leeza Diott ... dailies manager: EC3 DAILIES
Syafiq Jaafar ... dalilies operator
Candice Kim ... dailies manager: Encore Vancouver
Stephen Nakamura ... digital intermediate colorist
Stephanie Rancier ... post-production coordinator
Nicholas Rucka ... assistant editor
Milena Saban ... assistant editor: marketing short
Jack Tashdjian ... Dailies Operator
Quin Voth ... dailies operator
Matt Wells ... colorist

Location Management 

Sarah El Bakkouri ... location production assistant
Paul Giordano ... key assistant location manager/scout
Ann Goobie ... location manager
Joel Hurley ... location scout
Bret Jolliffe ... location production assistant
Joe Stargensky ... supervising location manager: japan

Music Department 

Darrell Hall ... music editor

Transportation Department 

Cody Blake ... transportation captain
Douglas T. Devries ... production driver
Chuck Greig ... transportation captain: 2nd Unit
David Holm ... transportation coordinator
Megan Irvine ... transportation dispatcher
Tom Katinic ... picture car coordinator
Carrie O'Bray ... transportation captain
Jim Papadogambros ... transportation co-captain

Additional Crew 

Tyler Blackmore ... production assistant
Danielle Bowen ... Key Production Assistant
Peter Cummings ... clearances
Tony Cypres ... first assistant accountant: prep, Tokyo
Colton Davidson ... Accounting Clerk
Tina Dawson ... production accountant
Michael Fenske ... Key Production Assistant
Rob Fournier ... Armourer
Patrick Germain ... Assistant to Producers
Jennifer Giannone ... first assistant accountant: Japan
Christopher J. Green ... assistant accountant
Rika Higano ... assistant production accountant: Japan
Elizabeth Himelstein ... Dialect Coach: Henry Golding, Samara Weaving
Jessica Hoyles ... Assistant Production Coordinator
Jamie Hrushowy ... Assistant to Robert Schwentke
Ben Jensen ... Production Safety
Ernestine Kahn ... Dialogue/Dialect Coach: Samuel Finzi
Emi Kamito ... Japanese Translator/Japanese Dialect Coach
Lizzy Jane Klein ... researcher
Yu Matsushita ... Interpreter
Kate Maudlin ... assistant to executive in charge of production
Anna McBarron ... Key Production Assistant
Mackenzie McElligott ... production assistant
Tara Mews ... production coordinator: second unit
Stewart Scott Mitchell ... production resources
Minnie Mao Okuno ... Travel Coordinator: Japan
Paul Plancich ... labourer
Brigitte Prochaska ... Unit Publicist
Joshua Ravetch ... production resources
Maya Ricol ... production assistant
Aaron Walker ... writers room coordinator
Mariela Zapata ... stand-in

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed