Poster

6 Underground ()


Reference View | Change View


Six individuals from all around the globe, each the very best at what they do, have been chosen not only for their skill, but for a unique desire to delete their pasts to change the future.

Director:
Awards:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
One
...
Two
...
Three
...
Four
...
Five
...
Six
...
Seven
...
Rovach Alimov
...
Murat Alimov
...
Baasha Zia
...
Daqeeq
...
Maria
...
Caleb
Lukhanyo Bele ...
Jeyhun
...
Mike
...
Ferry Man
...
Funeral Speaker
...
Viktor
...
Four Horsemen
...
Four Horsemen
...
Four Horsemen (as Taurus Cizas)
Pavel Kratky ...
Four Horsemen
Algirdas Dainavicius ...
Rooftop General
...
Rooftop General
Tamas Hagyo ...
Rooftop General
...
Rooftop General
...
Rooftop General
...
Young Man
...
Arianna
...
Intelligence Executive
Adriano Caruso ...
Remy
Michael Lee ...
Raymond (as Michael K. Lee)
...
Miami Father
Avery LaRae Lopez ...
Miami Daughter
Hazal Nehir ...
Elena
...
Young One (as Jack Heath)
Spencer John Pauley ...
Magneto Kid
Dharma Brown ...
Magnet Girl (as Dharma Frances Brown)
...
Lawyer
...
Turgistan Plant Manager
...
Yacht Captain
...
Yacht Official
...
Cayden Marcus
...
Richard III
Kate Beecroft ...
Lady Anne
...
Gas Attack Helper
Nitro Zeus ...
Wally the Dog
Rest of cast listed alphabetically:
...
Hansi (uncredited)
...
Grocery Store Kid #2 (uncredited)
...
Reporter #4 (uncredited) (voice)
...
Relief Worker (uncredited)
...
Crane Operator (uncredited)
Chen Sijia Christina ...
Asian Woman on Yacht (uncredited)
...
Gambler (uncredited)
...
Guard (uncredited)
...
Grocery Store Kid #1 (uncredited)
...
Camera Guy (uncredited)
...
Cocktail Reception Guest (uncredited)
Jo King ...
Bystander (uncredited)
...
Rovach's Motorcade Driver (uncredited)
...
Ranger Lieutenant Richardson (uncredited)
...
Geisha (uncredited)

Directed by

Edit
Michael Bay

Written by

Edit
Paul Wernick ... (written by) &
Rhett Reese ... (written by)

Produced by

Edit
Michael Bay ... producer (produced by) (p.g.a.)
Ian Bryce ... producer (produced by) (p.g.a.)
Matthew Cohan ... executive producer
David Ellison ... producer (produced by)
Dana Goldberg ... producer (produced by)
Don Granger ... producer (produced by)
Garrett Grant ... executive producer
Jonathan Hook ... co-producer (as JJ Hook)
Michael Kase ... co-producer
Ildiko Kemeny ... co-producer: Budapest (as Ildikó Kemény)
Katie Malott ... associate producer
David Minkowski ... co-producer: Budapest
Marco Valerio Pugini ... co-producer
Rhett Reese ... executive producer
Paul Wernick ... executive producer

Music by

Edit
Lorne Balfe

Cinematography by

Edit
Bojan Bazelli ... director of photography

Film Editing by

Edit
Roger Barton
William Goldenberg
Calvin Wimmer

Editorial Department

Edit
Edward Albolote ... assistant editor
Moises Cruz ... finishing producer: Company 3 / trailer producer
Matthew W. Johnson ... finishing editor: Company 3
Drew Kilcoin ... first assistant editor
Carlos Nestor Ramos ... assistant trailer editor: Big Picture Entertainment
Jim Schulte ... assistant editor
Bryan Smaller ... additional colorist: Company 3
Stefan Sonnenfeld ... executive producer/colorist: Company 3
Phelicia Sperrazzo ... assistant editor
Francesco Boi ... Avid P.A (uncredited)
Patsy Bouge ... post production executive (uncredited)
Leeza Diott ... dailies manager: post production (uncredited)
Jason Dougherty ... dailies engineer (uncredited)
Valance Eisleben ... color assistant (uncredited)
Vincent Ferro ... assistant colorist (uncredited)
Richard Flores Jr. ... colorist: dailies (uncredited)
Christopher McDonald ... dailies technician: additional photography (uncredited)
Shane O'Connor ... Dailies Operator (uncredited) / colorist: dailies: additional photography (uncredited)
Stephen Regnier ... location systems engineer: EC3 Dailies (uncredited)
Alexis Ross ... dailies producer: ec3 dailies (uncredited)
Ryan Shovey ... assistant colorist (uncredited)
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant (uncredited)
Douglas Yablun ... assistant colorist (uncredited)

Casting By

Edit
Denise Chamian ... (casting by)

Production Design by

Edit
Jeffrey Beecroft

Art Direction by

Edit
Salim Al Razouk
Salim Alrazouk
Géza Kerti ... (Art Director Budapest)
Tamara Marini ... supervising art director
Anshuman Prasad
Saverio Sammali ... senior art director
Sebastian Schroeder ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
Jille Azis

Costume Design by

Edit
Jany Temime

Makeup Department

Edit
Rakel Arnarsdottir ... assistant makeup artist: UAE (as Rakel Arnasdottir)
Zera Azmi ... makeup artist: Abu Dhabi
Helga Bosman ... hair stylist: Abu Dhabi
Jana Carboni ... makeup designer / prosthetic designer
Sharon Doyle ... makeup supervisor
Daniele Fiori ... hair stylist
Raffaella Iorio ... key makeup artist
Giuliano Mariano ... hair designer
Nicola Mariano ... hair stylist
Diana Mauer ... assistant makeup artist: AbuDhabi
Aisling Nairn ... makeup artist: Abu Dhabi
Yiotis Panayiotou ... key hair stylist
Stefania Pellegrini ... makeup artist
Silvia Persica ... makeup artist
Romina Ronzani ... hair crowd supervisor
Luca Saccuman ... hair supervisor
Domingo Santoro ... key hair stylist: Italy
Jonathan Seti ... makeup artist
Lidia Minì ... crowd make up supervisor (uncredited)

Production Management

Edit
Ajmal Koya Appu ... production supervisor
Simona Batistelli ... production manager: italy
Diego Cavallo ... production manager: italy
Rebecca Deelo ... production supervisor
Fabiomassimo Dell'Orco ... upm: italy
Garrett Grant ... unit production manager
Laura Iandolo ... set production assistant: Italy
Alessandro Manni ... production manager: italy
Betsy Megel ... executive in charge of production
Antonio Messino ... assistant production manager: italy
Mónika Nagy ... production manager
Andrea Pugini ... assistant production manager: italy
Federico Santangelo ... production manager
Axel Schumacher ... assistant production manager: italy
Mark Somner ... unit production manager uae
Khaled Zaazouh ... production manager: UAE
Patrick Frey ... foreign dub mixing supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Francesco Amendolito ... third assistant director: Italy
Tom Browne ... second assistant director
Christy Busby ... second assistant director
Mark Cockren ... second assistant director
Andrea Cossi ... Set PA
Matteo Cossi ... Set PA
Mark Cotone ... first assistant director: Abu Dhabi
Claudia De Falco ... second assistant director italy: prep+florence&siena
Marco Della Torre ... crowd assistant director
Andrea Fachinetti ... set PA
Yves Friedman ... third assistant director (as Yves Fridman)
Ivan Furlan ... second assistant director: Italy
Giorgia Geminiani ... Crowd PA: Italy
Steven Hacker ... second assistant director
K.C. Hodenfield ... first assistant director: Italy
Jason Inman ... first assistant director: additional photography Los Angeles / first assistant director: aerial unit lake powell
Matti Kluttz ... second assistant director
Rosario Pucciarelli ... second second assistant director: Italy
Anas Rawashdeh ... additional third assistant director: UAE
Sara Rosato ... Base PA
Gwyn Sannia ... first assistant director: Italy
Michael Saunders ... first assistant director
Lorenzo Signoretti ... second assistant director: Italy & UAE
Siyad-Kannoth-Zee ... third assistant director
Coalin Smith ... second second assistant director
Gregg Smrz ... second unit director
Randi Stephan ... assistant director
Roxana Szarisz ... floor 2nd assistant director: Hungary
Carola Terradura ... Cast PA
George Max Trummler ... third assistant director: Abu Dhabi
Attila Veres ... third assistant director: Hungary
Kenny Bates ... second unit director (uncredited)
Mika Herzán ... Key Set PA (uncredited)

Art Department

Edit
Francesca Agresti ... set designer
Mohammed Ahmed ... props
Salim Alrazouk ... assistant art director
Roberta Amodio ... art buyer
Andrea Arces ... set designer
Sofiane Atamna ... Set Dec PA
Flavia Ballarin ... assistant graphic designer: Italy
Valerio Barbet ... swing gang: Rome
Roberto Benetti ... dresser
Dan Blasterio ... set dresser
Matt Boyton ... Supervising Prop Maker
Alan Brooker ... drapes master
Giuseppe Cafagna ... paint foreman
Rob Cameron ... Set Decorator: UAE
Chiara Cecili ... painter/scenic artist
Cristina Cecili ... Head Painter
Netty Chapman ... Assistant Set Decorator
Federico Ciommo ... property master
Giovanna Cirianni ... Assistant set decorator
Antonino Ciuro ... assistant art director: Italy
Jon Colson ... supervising greensman
Theresa Corvino ... assistant property master: additional photography
Cristina Coscia ... assistant painter
Giulia Chiara Crugnola ... Set Dressing Draughtsman
Alessandro De Marco ... Graphic Design Assistant
Marco De Matteo ... graphic artist
Francesca Del Cupolo ... set designer
Beatrice Della Porta ... assistant set decorator
Guillaume DeLouche ... property master
Giancarlo Di Fusco ... painter
Alessio di Giovacchino ... drapes master assistant
Massimo Eleonori ... set dresser
Scot Erb ... senior model maker
Sandro Ercolini ... Painter
Roberta Federico ... art director: Italy
Dave Fisher ... assistant property master
Dean Fisher ... supervising chargehand dressing props
Marco Furbatto ... standby art director: Italy
Fabio Galvagno ... Painter
Veronica Gambacurta ... Painter
Erick Garibay ... property master: additional photography
Giovanni Gervasi ... set designer
Christian Giuliani ... Set Dec Coordinator
Claudia Granucci ... assistant art director: Italy
Wylie Griffin ... art dept coordinator: Los Angeles
Leonardo Grillo ... art director: Italy
Morgan Hall ... art coordinator: US unit
Christopher Hansen ... property master: additional photography
Jourdan Henderson ... assistant art director
Will Holden ... hod greens man
Muhammad Ali Altaf Hussain ... construction foreman: UAE
Glauco Isidori ... painter/scenic artist
Robert Andrew Johnson ... set designer
Preet Kalra ... assistant art director UAE
Paul Kearney ... property storeman
Patrizio Lauria ... assistant property master
Wan-Jung Lee ... Food Stylist: reshoot
Sander Leemans ... on-set dresser
Raffaello Liguori ... assistant art department coordinator
Giuseppe Liotti ... illustrator
Nimi Lkhagva ... art department assistant
Jeffrey Lombardi ... Assistant Prop Master
Veronica Lopez ... set decoration researcher
Stefano Memoli ... Assistant Storeman
Marilena Mondati ... assistant art department coordinator
Antonio Murer ... propmaker
Colin Mutch ... assistant lead man
Christina Myal ... graphic designer
Stefano Nagni ... set dresser
Bernadino Nardoni ... construction coordinator
Alfie Nobes ... Greensman
Dario Nolé ... assistant art director
Rachel Nowik ... property coordinator
Delia O'Brien ... petty cash buyer
Marialuisa Pacini ... assistant set decorator
Leah Palen ... Art Department Coordinator
Massimo Papini ... C/H dressing prop
Sandro Piccarozzi ... assistant set decorator
Emanuela Piu ... Art Department Assistant
Romolo Pompa ... assistant art director: Italy
Anshuman Prasad ... set designer
Thomas Pringle ... lead illustrator
Scott Purcell ... supervising graphic designer
Anca Rafan ... Assistant Set Decorator
Matteo Reordino ... assistant set dresser
Gabriele Ridolfi ... charge hand
Michela Rosa ... assistant art director: Italy
Gianni Russo ... construction foreman
Nicholas Rymond ... Leadman
Nabeel Saikhu ... Set Construction Supervisor (creditOnly)
Saverio Sammali ... senior art director: Italy
Wendy L. Schilling ... props buyer
Michela Sessa ... art departement coordinator
Carlotta Simula ... set dec buyer
Romana Srncova ... Graphic Designer: UAE
Lucinda Sturgis ... production buyer
Marco Taglioni ... assistant to the production designer
Alessandro Troso ... art director: Italy
Ippolita Valentinetti ... set dec pa/researcher
Armando Vici ... construction foreman
Boglarka Virag ... set dec assistant buyer
Oliver Walpole ... Location Production Buyer UAE
Robert Woodruff ... set designer
Francoise Thompson ... assistant property master (uncredited)

Sound Department

Edit
Erik Aadahl ... sound designer / supervising sound editor
Kyle Arzt ... re-recording mix technician: Technicolor At Paramount
Steve Baine ... foley artist: Foley One
Adrian Bell ... production sound mixer
Malte Bieler ... sound effects editor: e²
Gary Dodkin ... sound effects field recordist
Joel Erickson ... dialogue/adr supervisor: e²
Goeun Lee Everett ... sound effects editor: e² (as Goeun Lee)
James Gibb ... Key 1st Assistant Sound
Lee Grainge ... boom operator: daillies / second assistant sound
Gina Gyles ... foley assistant: FOLEY ONE (as Gina Wark)
Jason W. Jennings ... sound designer
Brandon Jones ... sound designer: e² / temp mix re-recording mixer: e2
Jonathan Klein ... supervising foley editor: e²
Veronica Li ... assistant sound editor
Jackson Milliken ... first assistant sound
Michael Novitch ... chief engineer
Kevin O'Connell ... re-recording mixer: Technicolor At Paramount
Ralph Osborn ... dialogue/adr editor: e²
Tom Ozanich ... re-recording mixer: Technicolor At Paramount
Mark Paterson ... additional re-recording mixer: Technicolor At Paramount
Peter Persaud ... foley mixer: Foley One
Brandon Proctor ... re-recording mixer: Technicolor At Paramount
Jesse Rosenman ... assistant sound editor
Ethan Van der Ryn ... sound designer (as Ethan Van Der Ryn) / supervising sound editor (as Ethan Van Der Ryn)
Drew Webster ... re-recording mix technician: Technicolor At Paramount
Steven Blevins ... foreign dialogue editor (uncredited)
Ian Chase ... re-recording mixer: foreign dialogue (uncredited)
Robert Cooper ... additional sound recordist (uncredited)
Bradley Elliott ... foreign dialogue editor (uncredited)
Noah Kowalski ... re-recording mixer: foreign dialogue (uncredited)
David Lucarelli ... adr recordist (uncredited)
Gene Martin ... sound mixer additional photography (uncredited)
Michael Piotrowski ... sound mixer: additional photography (uncredited)
Timothy Preston ... re-recording mixer: foreign dialogue (uncredited)
Brenton Stumpf ... reshoot boom operator (uncredited)
Ethan Van der Ryn ... sound effects editor: e2 (uncredited)

Special Effects by

Edit
Daniel Acon ... Special Effects Supervisor: Italy
Tiberio Angeloni ... special effects technician
Giovanni Antonini ... special effects technician
Jonathan Bullock ... special effects senior tech
Julian Butterfield ... senior special effects technician
Béla Buzgó ... special effects technician: Hungary
Silvia Chicoli ... Special Effects Coordinator
Gary Cohen ... special effects senior technician
Mike Crowley ... special effects senior technician
Leonardo Cruciano ... "prosthetic effects: Makinarium" / "special props maker: Makinarium"
Antongiulio Dell'Orco ... special effects coordinator
Mark Evans ... technician
Arianna Ferrazin ... special effects make up additional
Terry Flowers ... Special Effects Floor Supervisor
Eric Frazier ... special effects supervisor: U.S.
Franco Galiano ... special effects foreman
Paolo Galiano ... special effects armorer
Terry Glass ... special effects supervisor
Peter Haran ... pyrotechnic supervisor
Curtis Iggulden ... special effects pyrotechnician
Gabor Kiszelly ... special effects supervisor: Hungary
Thomas Lloyd ... special effects technician
Dan MacIntyre ... special effects technician
Luke Marcel ... Special Effects Senior Technician
Rick Marr ... senior special effects technician
Marta Marrone ... sfx dummy maker (as Makinarium)
Kyle May ... special effects technician
Doug McKenna ... sfx safety advisor
Zuzana Milfort ... special effects coordinator
Salvatore Napoletano ... special effects technician
Adrian Nica ... special effects technician: UAE
Norbert Orosz ... special effects technician: Hungary
William Overstall ... sfx foam/breakaway lead technician
Kristan Paul ... special effects technician
Andrea Pigrucci ... Special Effects Buyer
Stefano Puliga ... special effects foreman
Mark Roberts ... special supervisor: UAE
Zsolt Schweigert ... special effects technician: Hungary
Wolf Steiling ... special effects
Neil Toddy Todd ... special effects
George Waite ... senior special effects technician
Mark Weatherbe ... senior special effects technician

Visual Effects by

Edit
Paolo Acri ... additional visual effects supervisor: ILM
Harsh Agrawal ... digital artist: ILM
Pontus Albrecht ... digital artist: ILM
Matt Anderson ... digital artist: ILM
Siau Yene Ang ... digital artist: ILM
Keith Anthony-Brown ... visual effects production manager: ILM
Normand Archambault ... additional visual effects by: Raynault VFX
Omid Arzhang ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Ando Avila ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Murat Ayasli ... digital artist: ILM
Pharoah Barrett ... visualization artist: The Third Floor Inc
Addison Bath ... Head of Pipeline: The Third Floor Inc
Joel Bautista ... digital artist: ILM
Eliott Beaudon ... additional visual effects by: Raynault VFX
Scott Benza ... animation supervisor: ILM
Patrick Bergeron ... additional visual effects by: Raynault VFX
Laurence Berkani ... visual effects producer: ILM
Gregory Bossert ... digital artist: ILM
Steve Braggs ... digital artist: ILM
Lee Briggs ... visual effects producer: ILM
Dan Brittain ... digital artist: ILM
Stephanie Broussaud ... additional visual effects by: Raynault VFX
Ghislain Bruneau ... additional visual effects by: Raynault VFX
Duncan Burbidge ... VP Global Operations: The Third Floor Inc
André Cabaco ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Mark Casey ... digital artist: ILM
Karhoe Chan ... layout supervisor: Industrial Light & Magic Singapore
Vincent Chang ... additional visual effects by: Base FX
Rhys Claringbull ... CG supervisor: ILM Vancouver
Irene Cordero ... visualization artist: The Third Floor Inc
Joseph Coto ... visualization artist: The Third Floor Inc
Casey Currey-Wilson ... production support: ILM
Jacinthe Côté ... additional visual effects by: Raynault VFX
Anthony D'Agostino ... digital compositor: Industrial Light & Magic - San Francisco
Beth D'Amato ... digital artist: ILM
Robert Dorris ... digital artist: ILM
Jorik Dozy ... digital artist: ILM
Charlene Eberle Douglas ... visual effects executive producer: Raynault VFX
Christopher Edwards ... visualization executive producer: The Third Floor Inc
Jonathan Flanders ... visualization artist: The Third Floor Inc
Catherine Gaucher ... additional visual effects by: Raynault VFX
Nicolas Gauthier ... digital artist: ILM
Rino George ... digital artist: ILM
Walter Gilbert ... compositing supervisor: Industrial Light & Magic San Francisco
Andrew Greenlee ... visualization artist: The Third Floor Inc
Michael Leigh Gresham ... digital artist: ILM
Anthony Guiry ... Technical Assistant: ILM
Wolfgang Haas ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Éric Hamel ... additional visual effects by: Raynault VFX
Jasmin Hasel ... visual effects executive producer: ScanlineVFX Los Angeles
Jonathan Hermand ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Sean Heuston ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Teo Hong ... digital artist: ILM
Richard R. Hoover ... senior visual effects supervisor (as Richard Hoover)
Barry Howell ... Creative Supervisor: The Third Floor Inc
John Iskandar ... digital artist: ILM
Zaini Jalani ... animation supervisor: ILM (as Zaini Mohamed Jalani)
Zahid Jiwa ... additional visual effects by: Raynault VFX
Mathieu Jolicoeur ... additional visual effects by: Raynault VFX
Barry Kane ... computer graphics supervisor: Industrial Light & Magic San Francisco
Oliver Kirchhoff ... layout artist: industrial light & magic - San Francisco
Ivo Klaus ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
John Knoll ... additional visual effects supervisor: ILM
Matthew Koehler ... bidding producer: THE THIRD FLOOR, inc
Sijo Kolenchery ... production support: ILM
Paul Koontz ... visualization artist: The Third Floor Inc
Allie Koppel ... head of finance: The Third Floor Inc
Justin Kosnikowski ... digital artist: ILM
Christian Kratzert ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Jan Krupp ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Vincent Langer ... matchmove and layout artist: ScanlineVFX Los Angeles
Jean Lapointe ... compositing supervisor: ILM San Francisco
Pierre-Simon Lebrun-Chaput ... additional visual effects by: Raynault VFX
Win Leerasanthanah ... visualization artist: The Third Floor Inc
Anne-Kristin Lehmann ... human resources and finances: ScanlineVFX Los Angeles
Claudia Li ... visual effects production manager: ILM
Todd Liddiard ... digital artist: ILM
Mei Lee Lim ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Martin Lipmann ... additional visual effects by: Raynault VFX
Cedric Lo ... animation supervisor: ILM
Joaquin Ludewig ... digital artist: ILM
Lukas Lundberg ... digital artist: ILM
Yateen Mahambrey ... cg lead artist: ILM
Quentin Marmier ... generalist supervisor: ILM
Will McCoy ... digital artist: ILM
Chris McCrowe ... digital artist: ILM
James McPhail ... digital artist: ILM
Ale Melendez ... visual effects associate producer: ILM
David Michielsen ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Andrew Miller ... visualization artist: The Third Floor Inc
Vimal Raj Mohan ... digital artist: ILM
Lauren Moore ... head of marketing: The Third Floor Inc (as Lauren Puntillo)
Stéphanie Morin ... additional visual effects by: Raynault VFX
Jan Mostek ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Julia Mrugala ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Timothy Mueller ... digital artist: ILM London
Naren Naidoo ... digital paint supervisor: ILM - Singapore
Kelly Kehaulani Nakasone ... visualization artist: The Third Floor Inc
Charlotte Nelson ... head of production: The Third Floor Inc
Luke O'Byrne ... visual effects producer: ILM
Ciaran O'Connor ... digital artist: ILM
Sean O'Connor ... additional visual effects by: Raynault VFX
Jeremy Oddo ... Head of IT: The Third Floor Inc
Richard Oey ... Animation Supervisor: BaseFX
Nicolas Pellkofer ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Christine Petrov ... digital artist: ILM
Gina Phoo ... digital artist: ILM
Dan Pilgrim ... visualization artist: The Third Floor Inc
Cyril Plusse ... additional visual effects by: Raynault VFX
Vincent Poitras ... additional visual effects by: Raynault VFX
Jun Wei Puah ... digital artist: ILM
Esmeralda Ramirez ... visualization coordinator: The Third Floor Inc
Stefanie Ramsdale ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Nicholas M. Reynolds ... in-house visual effects artist: Bay Films
Philippe Roberge ... additional visual effects by: Raynault VFX
Cesar Rodriguez Bautista ... digital artist: ILM
William V. Ross ... production support: ILM
Sean Rourke ... visualization editor: The Third Floor Inc
Daniel Santos ... additional visual effects by: Base FX
Shreya Kumar Sarma ... visual effects production assistant: ILM
Franz Schiller ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Brian Schultz ... digital artist: ILM
Charles Schwartz ... digital artist: ILM
Erik Shveima ... visualization artist: The Third Floor Inc
Arun Prasad Sivanantham ... Senior Pipeline Technical Director: BaseFX
Rebecca J. Smith ... production support: ILM
Jason H. Snell ... visual effects supervisor: ILM
Helmut Stark ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Jerry Steele ... visual effects artist: Bay Films
Jonas Stiltz ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Sujil Sukumaran ... digital artist: ILM
Philippe Sylvain ... additional visual effects by: Raynault VFX
Lori Talley ... Line Producer: The Third Floor Inc
Sylvain Theroux ... additional visual effects by: Raynault VFX
Amelie Thomas ... additional visual effects by: Raynault VFX
Malcolm Thomas-Gustave ... digital artist: ILM
Rodrigo Thurler ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Steven Tom ... visualization artist: The Third Floor Inc
Cedric Tremblay ... additional visual effects by: Raynault VFX
Adrian Tsao ... CG lead artist: ILM (as Tsao Min Adrian)
Alexis Turbé ... additional visual effects by: Raynault VFX
Noor Valibhoy ... digital artist: ILM
Johannes Vogl ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Christian Walentin ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Neil West ... digital artist: ILM
Ryan Weston ... digital artist: ILM
Ronnie E. Williams Jr. ... digital artist: ILM
Sam Willing ... visual effects editor: ILM
Bjoern Wortmann ... additional visual effects by: Scanline Munich GmbH
Gus Yamin ... digital artist: ILM
She Fong Yap ... production support: ILM
Sophia Yu ... visualization artist: The Third Floor Inc
Laura Zentil ... senior talent manager: The Third Floor Inc
Lauren Zimmer ... visualization coordinator: The Third Floor Inc
Alireza Akhbariarabani ... environment artist: Base FX (uncredited)
Edward Albolote ... previsualization editor (uncredited)
Kapil Dev Anand ... visual effects artist (uncredited)
Raghav Arumugam ... visual effects artist: The Third Floor (uncredited)
Benjamin Arzt ... animation artist: ScanlineVFX GmbH Munich (uncredited)
Rajesh Babu ... associate producer (uncredited)
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: Hula Hoop VFX (uncredited)
Philipp Bauer ... compositing artist: ScanlineVFX GmbH Munich (uncredited)
Sarah Lallier Beaudin ... cg artist: Raynault VFX (uncredited)
Carl Berube ... pipeline TD: Raynault VFX (uncredited)
Avinash Bhandary ... compositor (uncredited)
David Bobichon ... compositing artist: ScanlineVFX GmbH Munich (uncredited)
Alexander Boehmer ... fx artist: ScanlineVFX Los Angeles (uncredited)
Markus Boos ... cg artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Ariane Brinkmann ... human resources and finances: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Giovanni Bucci ... motion design: main titles (uncredited)
Jester Yao Hui Chai ... visual effects production assistant: Base FX (uncredited)
Audrey Sook Yan Chan ... visual effects production coordinator: Base FX (uncredited)
Janice Chandra ... roto & paint artist: BaseFX (uncredited)
Shereen Cheah ... matchmove artist (uncredited)
CheahGavin ... matchmove artist (uncredited)
Eunice Chen ... Pipeline Technical Director (uncredited)
Gabriel Chifor ... paint and rotoscope artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Andreas Clemens ... compositing artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Tony Cole ... compositing supervisor (uncredited)
Carlos Conceicao ... global head of dpr: basefx (uncredited)
Jochen Conradt ... fx artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Aaron Cowan ... visual effects producer (uncredited)
Lucas De La Torre ... visual effects artist (uncredited)
Thad Diego ... td pipeline: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Barbara Dobrovitz ... visual effects editor: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Yanick Dusseault ... visual effects art director: Raynault VFX (uncredited)
Bernhard Eiser ... fx artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Vincent Escueta ... technical assistant: ILM (uncredited)
Jeremy Falcon ... cg artist: Raynault VFX (uncredited)
Iman Natalia Fuad ... texture artist: BaseFX (uncredited)
Guillaume Gaussuron ... cg artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Jan Glöckner ... compositing artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Vanessa Gray ... marketing manager: scanline vfx (uncredited)
Todd Greshuk ... production and technical support (uncredited)
Ebru Gönül ... compositing artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Karolina Hardinger ... visual effects artist (uncredited)
David Harter ... compositing supervisor: ScanlineVFX Los Angeles (uncredited)
Trevor Hazel ... digital artist (uncredited)
Andréa Hervet ... matchmove and layout artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Christopher Hodge ... matchmove and layout artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Daniel Hones ... compositing artist: ScanlineVFX Los Angeles (uncredited)
Natapon Huangsakuncharoen ... senior creature technical director: ILM (uncredited)
Izmil Idris ... production coordinator: BaseFX (uncredited)
John-Nie ... machmove artist (uncredited)
Thepnarin Kanoksrithaworn ... visual effects (uncredited)
Samira Khan ... visual effects coordinator (uncredited)
Stephen King ... animator: ILM (uncredited)
Oliver Koch ... matte painting artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Meier Korbinian ... fx artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Ashlesh Kotangale ... compositor: BaseFX (uncredited)
Sebastian Küchmeister ... fx artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Etienne Laroche ... cg artist: Raynault VFX (uncredited)
David Larochelle ... digital compositor: Raynault VFX (uncredited)
Alaric Lau ... resource manager: Base FX (uncredited)
LeeGuoYee ... matchmove artist (uncredited)
Matt Leonard ... vfx trainer: ILM - San Francisco (uncredited)
Vincent Liebig ... visual effects editor: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Curtis Linstead ... system engineer: Raynault VFX (uncredited)
Rasely Ma ... matchmove/layout artist: ILM (uncredited)
Jayesh Makwana ... lightng lead: Base FX (uncredited)
Antoine Marbach ... head of production: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Marco Marquez ... Digital Paint Artist ILM (uncredited)
Colin McGuire ... td pipeline: ScanlineVFX Los Angeles (uncredited)
Tim Mendler ... senior matchmove artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Michel Mielke ... visual effects executive producer: ScanlineVFX GmbH (uncredited)
Martin Mirola ... fx artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Walid Mouawad ... cg artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Trent Newton ... production coordinator (uncredited)
James P. Noon ... visual effects (uncredited)
Simon Ouellet ... pipeline TD: Raynault VFX (uncredited)
Pavithira Raj Pardiban ... Pipeline TD (uncredited)
Mitul Patel ... fx supervisor (uncredited)
Stepan Pazderka ... compositing artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Kristian Pedlow ... additional visual effects by: Virtuos (uncredited)
Bernardo Pichardo ... cg artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Christian Pokorny ... cg artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Ramesh Shanker ... texture artist: Base FX (uncredited)
Luis Ramsauer ... i/o support: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe (uncredited)
Mathieu Raynault ... visual effects art director: Raynault VFX (uncredited)
Tim Rech ... fx intern: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Christof Reisenegger ... animation artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Joshua Robertson ... Pipeline TD (uncredited)
Simon Roetzer ... i/o support: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Zhiyang Rong ... texture artist: Industrial Light & Magic (uncredited)
Emil Rosenberger ... visual effects editor: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Benjamin Ross ... matte painting supervisor: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Shane Saravia ... technical director: Stereo D (uncredited)
Niklas Schmidt ... animation artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Betty Shaw ... digital resource manager: ilm (uncredited)
Randal Shore ... executive staff: ILM (uncredited)
Jia Yi Siew ... roto/paint lead (uncredited)
Jennifer Silver ... vfx studio executive (uncredited)
Dane Allan Smith ... vice President: The Third Floor (uncredited)
Laurent Srey ... digital compositor: Raynault VFX (uncredited)
Simon Stirrup ... cg artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Simon Stirrup ... model/texture artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Tolly Swallow ... bidding producer: Base FX (uncredited)
Roselyn Tay ... texture artist: Base FX (uncredited)
Hans Tetzloff ... animation artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)
Eugene Ting ... visual effects production coordinator: Base FX (uncredited)
Matthew Tsang ... screen graphics designer: Compuhire (uncredited)
Danny Turner ... visual effects (uncredited)
Kumar Umesh ... digital compositor (uncredited)
Aidan Waugh ... production coordinator: Deluxe StereoD (uncredited)
Ros Webb ... recruiter (uncredited)
Romane Wingerter ... visual effects production assistant: Raynault VFX (uncredited)
Wirak Winsuth ... visual effects (uncredited)
Kate Yang ... Production Support (uncredited)
Rick Yang ... external assistant technical director: ILM (uncredited)

Stunts

Edit
Fredric Aasbo ... stunt driver
Nathan Aldous ... Stunt Double Lior Raz
Mehrzad Asgi-Kermani ... stunt double: Manuel Garcia Rulfo / stunt performer
Sarah Michelle Attard ... stunt department coordinator
Adam Basil ... stunt double: Yuri Kolokolnikov
Kenny Bates ... stunt coordinator
Châu Belle Dinh ... stunt performer
Ádám Bertalan ... stunt rigger
James Bomalick ... stunt rigger
Vincent Bouillon ... stunt actor / stunt performer
Adam Brashaw ... stunt double: ryan reynolds
Grace Bruce ... stunt performer
Joshua Burnett-Blake ... stunts
Chris Burns ... stunt driver
Alessandro Cammarota ... stunts
Benj Cave ... parkour Team
Max Cave ... Parkour Team
Andy Cheng ... fight coordinator (as Andy Kai Chung Cheng)
Morgan Chetcuti ... stunt performer
David Cheung ... stunt driver / stunt performer
Steve Coleman ... stunt performer
Emanuela Coletta ... stunt performer
Agostino De Cesaris ... stunts
Marco Della Torre ... Stunt PA
Michael Dengel ... stunt driver
John Dixon ... utility stunts
Orlaith Doherty ... stunt performer
Levan Doran ... stunt performer
Michaela Dvorska ... stunt performer
Richard Epper ... utility stunts
Ben Essex ... stunt performer
Catalina Fernández ... stunt performer
Valentina Flammini ... stunt performer
Darix Folco ... stunt performer
Patrick Folco ... stunt driver/stunt performer
Ivan Forlani ... stunt performer
Dominique Fouassier ... stunts
Sébastien Fouassier ... stunts
Sofian Francis ... stunt double: corey hawkins
Emanuele Freddo ... stunt driver
Joey Freitas ... stunt driver
Jérôme Gaspard ... stunt performer
Phong Giang ... stunt performer
Andrea Giglio ... stunts
Maria Gnecchi ... stunts
Diego Guerra ... stunt performer
Mike Gunther ... stunt coordinator
Tamas Hagyo ... stunts
Michael Hansen ... utility stunts
James Harris ... stunt performer
Zac Henry ... stunt rigging coordinator
Mark Higgins ... stunt driver
Tien Hoang ... stunt performer
Logan Holladay ... stunt driver
David Hugghins ... stunt rigging coordinator
Erol Ismail ... stunt performer
Martin Ivanov ... stunt driver
Jack Jagodka ... stunt performer
Michael B. Johnson ... assistant stunt coordinator / stunt driver
Brett A. Jones ... utility stunts
Kalin Kerin ... Stuntman
Umar Khan ... stunts
Cristian Knight ... stunt performer
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer
Miroslav Lhotka ... stunt double: Kim Kold / stunt performer / utility stunts
Viola Marini ... Stunt double Adria Arjona
Guy McDonald ... stunt rigger
Amr Mcgyver ... stunt driver
Monia Moula ... stunt performer
Andrei Nazarenko ... stunt performer
Cali Nelle ... stunt performer
Jason Oettle ... stunt rigging coordinator
Claudio Pacifico ... stunt performer
Tomás Paredes ... stunt performer
Tanja Pelster ... stunts
Christina Petrou ... stunt performer
Anthony Pho ... stunt performer
Rashid Phoenix ... stunt performer
Marta Pinna ... stunts
Laurent Plancel ... stunt performer
Callum Powell ... stunts
Sacha Powell ... stunts
Danilo Regini ... utility stunts
Andrej Riabokon ... stunt performer
Jimmy N. Roberts ... stunt rider
Valentina Rossi Stuart ... stunts (as Valentina Bordin)
Lorenz Hideyoshi Ruwwe ... stunt performer
Gabriele Scilla ... stunt performer
Gianluigi Scilla ... stunt performer
Toby Segar ... stunts
Jill Serra ... stunt performer (as Jill Surtees)
Marc Sieger ... stunts
Dessy Slavova ... stunt performer (as Dessy Lukanova)
Brett Smrz ... stunt driver: Dave Franco Driving Double
Gregg Smrz ... stunt coordinator
Mike Snow ... stunts
Shane Steyn ... stunt performer
Drew Taylor ... Parkour Team
Nancy Thurston ... stunts
Vi-Dan Tran ... stunt fight assistant
Béla Unger ... stunt coordinator
James Unsworth ... stunt performer
Vittorio Verdirosi ... stunts
Rudolf Vrba ... fight trainer
Joachim Waagaard ... stunt driver
Elmo Walker ... stunt performer
Nicolas Wang ... stunts
Kyle Woods ... utility stunts
Hayley Wright ... stunt double: Mélanie Laurent
Cha-Lee Yoon ... stunt performer
Dong Hyun Yoon ... stunt performer
Karanja Yorke ... stunt performer: Karanja Yorke
David Zamperla ... stunts
Mirko Zamperla ... stunt performer
Jani Zombori ... stunt driver
Ramon Álvarez ... stunt performer
Nikovich Sammut ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Shahzad 'Tarzan' Ahmad ... electrician: Abu Dhabi
Shahbaz Ali ... electrician: Abu Dhabi
David Ambrosi ... scorpio arm pilot: main unit
Andrej Arnautov Jr. ... gaffer: UAE
Muhammad Asif ... electrician: Abu Dhabi
Nizam Mohamed Assam ... second assistant camera: Splinter Unit, UAE (as Nizam Mohammed Assam)
Alex Basham ... chargehand practical electrician
Maurizio Benvenuto ... key grip
Steve Benvenuto ... grip
Lucas Bielan ... camera operator: "b" camera
Attila Bilik ... gaffer: Hungary
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Christian Black ... still photographer
Niccolò Brindasso ... second assistant camera: dailies
Valerio Brunelli ... electrician
Ryan Busscher ... dolly grip: Los Angeles unit
Daniele Caiuli ... best boy: Italy
Francesca Catalano Kiddo ... second assistant camera: "c" camera
Joe Chapman ... lighting technician
Scott Chase ... grip: los angeles unit
Lorenzo Ciccarelli ... Second assistant camera: dailies
Jeremy Connell ... key rigger
Panateam Crew ... Scorpioarm: Main unit
Jesse Crusing ... set lighting technician: additional photography
Roberto De Angelis ... camera operator: "a" camera/steadicam
Lorenzo De Marco ... camera pa daily
David Deever ... video assist
Claudio Del Gobbo ... a camera dolly grip
Danilo Di Palma ... electrician
Daniele Di Russo ... electrician
Ian Dobbs ... video operator
Danny Durr ... gaffer: los angeles unit
Nicholas Durr ... chief lighting technician: additional b-roll
Brent Egan ... first assistant camera
Lee Eldred ... best boy electrical
Aaron Epstein ... still photographer: additional photography
Zsolt Farkas ... best boy: Hungary
Stephen Fell ... HOD Electrical Rigger
Fabio Ferrantini ... phantom technician
Samuele Ferrari ... rigging electrician
Steve Freebairn ... digital imaging technician
Dionys Frei ... aerial drone pilot
Harry Gamble ... first assistant camera
John Gamble ... 2nd Unit DOP
Daniel Glazebrook ... central loader
Peter Graf ... aerial camera system technician
Dinusha Madushan Gunarathna ... lighting technician: UAE (as Dinusha Madushan)
Dianne L. Haggarty ... grip
Tamas Hevizi ... camera operator: drone
Darren Holland ... key grip
Sonny Holland ... Grips Trainee
Larry Hurt ... crane technician
B.J. Iwen ... Camera Operator: EPK
Adam Kalacsi ... rigging best boy: Hungary
Alistair King ... second assistant camera: "b" camera
Luis Lattanzi ... first assistant camera: Rome unit
Guido Leonarduzzi ... Scorpioarm operator: Main unit
Chaehyun Mark Lim ... stunt camera assistant/digital utility
Diego Lombroni ... electrician
Emanuele Loreti ... electrician
David Mariottini ... drone pilot
Flavio Meloni ... electrician
E.J. Misisco ... first assistant camera: "a" camera
'Kis Gromek' László Molnár ... best boy/electric
László András Molnár ... best boy: Hungary
Mohamad Naseeruddin ... rigger gaffer: Abu Dhabi
David B. Nowell ... aerial unit director of photography
Gary Owen ... floor best boy
Dave Parsons ... best boy: UAE (as Dave Parson)
Elvis Pasqual ... Best Boy: Rigging
Dávid Perlaki ... electrician: Hungary
Brad Peterman ... first assistant camera: "b" camera
Scilla Petita ... Camera PA IT/UAE
Nicola Petralia ... second assistant camera: additional
Darren Piercy ... crane technician
Dániel Pizág ... electrician
J. Michael Popovich ... key grip: los angeles unit
Daniele Postiglione ... Rigging grip
Luc Poullain ... ground pilot coordinator picture pilot
Jack Powell ... Splinter unit gaffer / lighting technician
Andrea Quaglio ... First Assistant C camera
Viktor Racsek ... rigging gaffer: Hungary
Marco Raimondi ... Rigging gaffer
Alessandro Raimondo ... electrician
Pete Romano ... underwater director of photography
James Sams ... Best boy Grip
Federico Sardini ... electrician
Lorenzo Sardini ... grip
Lorenzo Scocco ... Camera PA IT/UAE
Cristiano Sergioli ... Scorpioarm tech: Italy unit
Jhinkoo Singh ... electrician: Abu Dhabi
Martin Smith ... gaffer
Péter Somlyai ... data wrangler: Hungary
Giulio Strata ... camera production assistant: Rome
Martino Tagliaferri ... first assistant camera: Italy
Greg Thomas ... rigging gaffer
Davide Tiraboschi ... aerial drone camera operator
Dario Tosti ... electrician
Adam Varadi ... drone pilot
Daniele Verdenelli ... gaffer: IT
Ruel Villalobos ... electrician: Abu Dhabi
Konstantin Weilinger ... maximus 7 head tech assistant: UAE
Jody White ... crane technician
Dustin Whittlesey ... assistant camera
Satoshi Yamazaki ... Bestboy grip: Los Angeles
Can Yildizli ... still photographer
Giacomo Zampieri ... Additional second assistant camera
Michael Bay ... camera operator (uncredited)

Animation Department

Edit
Jonathan Macintosh ... digital artist: ILM
Jeff Struthers ... digital artist: ILM
Niklas Schmidt ... animation artist: ScanlineVFX Munich (uncredited)

Casting Department

Edit
Maryellen Aviano ... extras casting
Francesca Bradley ... casting associate: UK
Miranda Davidson ... casting
Priscilla John ... casting: UK
Balázs Kovács ... extras casting: Hungary
Liz Ludwitzke ... casting associate
Andreya Lynham ... casting associate: UK
Angela Pequeño ... extras casting assistant
Gracie Raymond ... casting assistant
Rita Vannuccini ... child extras casting: Italy - Tuscany / extras casting: Italy - Tuscany

Costume and Wardrobe Department

Edit
Chris Allegro ... Key Costumer: Uniforms
Jeanie Baker ... key costumer
Russell Barnett ... wardrobe master
Costanza Bastanti ... costume stand by
Mattia Bionda ... principal cutter
Richard Davies ... assistant costume designer
Lucy Donowho ... Principal costume standby
Fleur Enderberg ... wardrobe mistress
Augusto Grassi ... Costume Supervisor Italy
Agnes Grzybowski ... costume construction foreperson
Sara Haridy ... Costume Trainee: Italia
Bob Van Hellenberg Hubar Jr. ... costumer
Harriet Kendall ... assistant costume designer
Irma Lotosova ... costumer
Martin Mandeville ... costume supervisor
Chiara Marchionne ... costumer
Chiara Marona ... costumer
Olga Michalowska ... costume buyer
Steve O'Sullivan ... key costumer stunts
Abdelfattah Qzaibar ... costume set supervisor
Laura Renouf ... head ager/dyer
Loren Robles ... Costume PA
Lisa Sass ... costumer
Angela Schnoeke-Paasch ... costume supervisor UAE
Gilberto Siena ... set costumer
Simone Carlo Toniato Toso ... principal costume stand by
Maurizio Torti ... Principal costume stand-by
Sarah Yellin ... assistant costume designer

Location Management

Edit
Benedetta Altissimi ... location manager: Italy
Alessandro Bicci ... assistant location manager: Italy
Giorgia Cerchiarini ... location assistant: firenze
Marzia Coltellacci ... assistant location manager: Italy
Simon Crook ... supervising location manager: Abu Dhabi
Luca D'Alberto ... assistant location manager: Italy
Nuwan de Zoysa ... Unit Manager
Stella Delleani ... assistant location manager: Italy
Daniele Di Biasi ... location manager: Italy
Nicola Di Terlizzi ... assistant location manager: Italy
Dávid Fillenz ... location manager: Budapest
Ben Firminger ... location manager
Mitchell Green-Muid ... Unit Manager
Rochard Kamel ... location manager: Abu Dhabi
Enrico Latella ... supervising location manager: Italy
Charlie Levell ... key location assistant
Fabio Marini ... location manager: Italy
Chris Moore ... location manager (as Christopher Moore)
Sara Moretti ... assistant location manager: Italy
Niall O'Shea ... location manager: Abu Dhabi
Giulia Odoardi ... assistant location manager: Italy
Alice Pargiter ... location coordinator: Abu Dhabi
Paola Piattelli ... assistant location manager: Italy
Piernicola Pinnola ... location manager: Italy
Andrea Rapallini ... assistant location manager: Italy
Mario Sangiovanni ... assistant location manager: Italy
Annalisa Schmid ... location department coordinator: Italy
Arisztotelész Stergiu ... location manager: Budapest
Islam Yahia ... locations
Alnaasani Alhasan ... facilities supervisor: Abu Dhabi (uncredited)
Saddam Badreddine ... location manager: Abu Dhabi (uncredited)
Giacomo Becherucci ... location production assistant: Italy (uncredited)
Miklós Fekete ... assistant location manager: Budapest (uncredited)
David Ferdig ... location scout (uncredited)
Filippo Gasparini ... location assistant: Italy (uncredited)
Justin Harrold ... location manager: USA (uncredited)
Emília Klöpfler ... location manager: Budapest (uncredited)
Cosimo Lipparini ... location production assistant: Italy (uncredited)
Andy MacGregor ... key assistant location manager (uncredited)
Sabrina Manna ... assistant location manager: Italy (uncredited)
Jordan Schmidt ... key assistant location manager: USA (uncredited)
Vittoria Vigni ... assistant location manager: Italy (uncredited)
Eugene Wee ... location assistant: Abu Dhabi (uncredited)
Marton Zsichla ... assistant location manager: Budapest (uncredited)

Music Department

Edit
Laurence Anslow ... assistant engineer
Aldo Arechar ... assistant engineer
Max Aruj ... additional music
Christine Bergren ... music clearance
Mark Berrow ... violin
Daniel Bhattacharya ... musician
Matt Bowdler ... synth programming
Julie Butchko ... Music Clearance
Natasha Canter ... assistant engineer
Lori Castro ... score technical assistant
Rupert Coulson ... score mixer
Steve Durkee ... music editor
Alex Ferguson ... assistant engineer
Nicholas Fitzgerald ... music editor
Geoff Foster ... score engineer
Susie Gillis ... Orchestra Contractor: Isobel Griffiths Ltd.
Gavin Greenaway ... conductor
Peter Gregson ... musician: cello
Johanna Yukiko Haneda ... singer
Rob Harris ... musician: guitar/guitarviol
Dylan C. Jones ... composer: trailer music
Dave Jordan ... music supervisor
Steven Kofsky ... music production services
Jason La Rocca ... music scoring mixer
Justin Brandon Lewis ... Music Coordinator
Miguel Leyva ... Technical Music Assistant
Queenie Li ... music production coordinator
Michael Werner Maas ... trailer music
Steve Mair ... musician: double bass
Ale Martí ... musician: guitar/guitarviol (as Ale Marti)
Vicky Matthews ... orchestra: cello
Bernd Mazagg ... additional score recording
Metro Voices ... choir
Jack Mills ... assistant engineer
Perry Montague-Mason ... orchestra leader
Shannon Murphy ... Music Coordinator
Marc Daniel Nelson ... Trailer Music
Jenny O'Grady ... choir contractor
Synchron Stage Orchestra ... additional music score recorded by
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Shane Rutherfoord-Jones ... orchestrator
Jill Streater ... music preparation
Steffen Thum ... composer: additional music
Trygge Toven ... music supervisor
Synchron Stage Vienna ... score recorded at: Vienna
Jake Walker ... musician
Allen Walley ... musician: double bass
Devaughn Watts ... Assistant Music Editor
Yair Albeg Wein ... additional music / trailer music
Bruce White ... Viola
Rachel Bolt ... musician: viola (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Silke Engelhardt ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Sheren Abououf ... Transportation Coordinator: Abu Dhabi
Bilal Akber ... transport assistant
Csaba Bagossy ... picture vehicle supplier
Samu Benke ... transport coordinator: Hungary
Delia Blesa ... picture car office co-ordinator
Moore Brian ... transportation coordinator: Additional Photography
Colin Carruthers ... senior picture vehicle technician
Nando Cartocci ... director's driver
Tommaso Cattabrini ... stunt rigging unit driver
Simone Centioni ... picture car buyer: Italy
Luca Ciccarelli ... Picture Veichles Mechanic
Ian Clarke ... picture car supervisor
Filippo Colli ... transportation captain
Joey Freitas ... Transportation and Picture Car Coodinator
Matteo Gottardis ... Picture Vehicles Coordinator: Italy
István Ivanov ... driver
Karl Jordan ... senior picture vehicle technician
Attila Kiss ... production driver
Renato Latella ... Facilities HOD
Bonnie Lena ... Transportation Dispatcher
Nick Liggit ... picture vehicle senior tech
Lee Linford ... senior picture vehicle technician
Christian Mallia ... transportation captain
Adriano Monetti ... picture vehicle assistant
Giorgio Federico Mosco ... transportation pa
Mohamad Al Nasani ... Transport Manager / picture car coordinator
Ryan Neville-Alfieri ... transportation co-captain
Robert Newbon ... picture vehicle fabricator
Greg Oddoye ... picture vehicles assistant
Simone Olivieri ... transportation coordinator
Alessandro Pantano ... transportation co-captain
Janek Piner ... Picture Vehicle Floor Supervisor International / picture vehicles supervisor
Sacha Plateo ... director's driver
Mirko Rigon ... picture vehicle driver: Italy
Diego Rodríguez Lobalzo ... picture car co-captains / picture car coodinator
Giuseppe Santoni ... transportation manager
Kaya Smythe ... transportation captain
Marco Taglioni ... driver: Jeffrey Beecroft
Cattabrini Tommaso ... sunt riggers unit

Additional Crew

Edit
Remi Adeleke ... Lead Consultant
Wendy Altman-Cohen ... principal eyewear
Sarah Alvarez ... production assistant
Christian Antolin ... title designer
Peter Arpesella ... ADR group
Sofiane Atamna ... On Set PA
Nedda Azizian ... first assistant accountant
Daren Bailey ... marine coordinator
Sean Balogh ... junior post production accountant
Samy Batanoni ... security: Mr. Reynolds
Flavia Battista ... assistant: producers, Italy
Michael Beaudin ... Location Accountant-Abu Dhabi
Beatrice Belli ... assistant accommodation coordinator
Mona Bernal ... production coordinator: italy
Elisa Bernocchi ... office production assistant: italy
Bethany Bilsky ... Aerial Coordinator/UAE
Giacomo Biscosi ... office production assistant: italy
Nicola Bisello ... travel assistant: UAE unit
Zita Bognar ... auditor / production accountant hun
Rebecca Booth ... assistant to co-producer: prep
Marc Bortz ... assistant: Ms. Goldberg
Margherita Boscaro ... assistant travel coordinator
Danielle Brodalka ... production assistant
Balázs Budai ... avid assistant: Hungary
Andrea Caciagli ... set production assistant: Italy
Davide Caltabiano ... assistant crowd marshall: italy
Hélène Cardona ... additional voices
Valentina Cestari ... health and safety officer
Elizabeth Chambers ... shipping coordinator
Laura Cimarelli ... first assistant accountant
Gian Luca Ciotti ... Aerial Coordinator for Italy
Gina Cook ... Clearance Coordinator
Kyle Cooper ... title designer: main titles
Eugenio Corsini ... Set production assistant: Italy
Moises Cruz ... trailer producer
Maurizio Cusano ... crowd marshall
Mike Davis ... production assistant
Simona De Angelis ... assistant: Mr. Pugini, Italy
Leah Decruz ... Set PA
Jenn Derrenger ... Post Production Accountant
Kay Di Rezze ... first assistant accountant: Italy, Abu Dhabi
Charlie Doult ... 2nd assistant accountant
Jessica Drake ... dialect coach
Christina Dunlop ... assistant: Mr. Ellison
David Fencl ... key armourer
Anastasia Filatova ... local accommodation coordinator: UAE Unit
Ilaria Fiordelmondo ... travel coordinator: italy
Valentina Fiordiliso ... production secretary: italy
Alessandro Fiorito ... production accountant
Jeremy Foley ... Marketing Producer
Daniele Fornaciari ... Facilities department
Ray Fuentes ... production assistant
Emma Galli ... assistant: Mr. Reynolds, Italy
Riccardo Garufi Bozza ... production assistant
Bryan Gatdula ... set medic
Giorgia Geminiani ... crowd assistant director: italy
Marzia Giamberini ... payroll extras (as Giamberini Marzia)
Jennifer Giannone ... first assistant accountant: UAE
Pollyanna Gill ... uk payroll accountant
AnaMarie C. Gonzaga ... production controller
Simone Grussu ... Production Office Assistant
Sofia Guiotto ... production coordinator: UAE Unit
Gabriela Gutentag ... publicist
Mustafa Haidari ... ADR voice actor
James Hinton ... Finance Executive
Brianna Hoskins ... production coordinator
Harry Humphries ... military advisor
Amanda Lee Jacoby ... assistant: Mr. Granger (as Amanda Jacoby)
Joost Janssen ... weapons trainer
Zayed Al Jeaidi ... customer care officer
Mirjana Kastratovic ... data entry
Nichola Kerr ... Payroll Accountant: UAE
Jordan Knight Kirstein ... epk team
Németh Károly ... health and safety officer: Hungary
Marilena La Ferrara ... production accountant
Gianluca Laurenti ... data entry
Katrina Lee ... production assistant: Assistant in Location Coordination at Art Design for Hong Kong Set
Marc Leroyer ... weapons armorer
Erin Levine ... production staff
Kalynn Littleton ... travel coordinator
Benedetta Mallucci ... assistant accommodation coordinator
Federico Mariotti ... Set production assistant: Italy
David Mariottini ... IT drone operator
Marco Mosolo ... archive / production assistant
Lindsay Murphy ... assistant: Mr. Bay
Shauna Murphy ... Office Production Assistant
Romani Nadia ... assistant crowd marshall: italy
Richard Neale ... computer/video playback operator: Compuhire
Nicholas David Nesbitt ... studio executive: Netflix
Andrew Norman ... Studio Executive: Netflix
Frédéric North ... aerial coordinator/pilot
Edgar Ortiz ... assistant: Mr. Bates
Enrico Pacciani ... accommodations coordinator: UAE
Jennifer Padilla ... Petty Cash Accountant
Kimberly Panunzio ... EPK Producer
Stella Papetti ... accommodation coordinator: Italy
Kelli Parsons ... APOC: Micro Unit
Celeste Pillay ... production assistant
Jeff Pitman ... production assistant: additional photography Los Angeles
Janos Prihoda ... immigration coordinator: Hungary
Christopher Rosenblum ... production assistant: additional photography
Rufus Rosendo ... first assistant accountant
Don Saladino ... trainer: Ryan Reynolds
Daria Santilli ... production secretary
Ashley Renee Saunders ... travel coordinator
Serena Saylors ... Office Production Assistant: Second Unit
Donatella Scarinci ... italian accountant assistants
Giacomo Scortichini ... key set pa
Matteo Simone ... assistant: Mr. Bay
Oliver Smith ... key production assistant: UAE Unit
Tate Sonnack ... epk production manager
Carly Swift ... assistant: Mr. Bay
Péter Szántó ... set armourer / set armourer: Hungary
Irene Tartaglia ... cashier
Gareth Thomas ... Crew (as Gareth Wyn Thomas)
Logi Thorvaldsson ... production secretary: UAE Unit
Andrea Tolomei ... IT Data Entry
Sophia Travaglia ... assistant: Mr. Reynolds (as Sophia Maria Travaglia)
Asal Tukhsanova ... assistant to producers
Dartanyan Tzanetopoulos ... Office Assistant: additional photography
Faizan Munawar Varya ... digital marketing strategist
Elvira Elisabet Veron ... travel coordinator
Miguel Victorio ... Assistant production coordinator
Benedetta Von Normann ... assistant production coordinator: italy
Andrew Wert ... armorer
Mariam Yacoub ... assistant production coordinator
Nick Benjamin ... production assistant (uncredited)
Annie Bydlon ... manager of physical production: Skydance (uncredited)
Quinn Halleck ... assistant: Michael Bay (uncredited)

Thanks

Edit
Sameer al Jaberi ... the producers wish to thank
Noura Al Kaabi ... the producers wish to thank (as H.E. Noura Al Kaabi)
Doug Brandt ... thanks
Doug Brandt ... the producers wish to thank
Maryam Eid Elmheiri ... the producers wish to thank (as H.E. Maryam Eid Almheiri)
Greg Sweeting ... the producers wish to thank

Production Companies

Edit

Distributors

Edit
  • Netflix (2019) (World-wide) (video) (SVoD)

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

What's the best part of being dead? It's the freedom. The freedom to fight the evil which lurks in our world. 6 Underground's group of unnamed individuals have chosen to change the future. The team's brought together by enigmatic leader code-named 'One', whose sole mission is to ensure that, he and his fellow teammates will have their actions remembered. Written by Peter Tilbrook

Plot Keywords
Taglines They Say No One Can Save The World. Meet No One. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Six Underground (United States)
  • 6 en la sombra (Spain)
  • Escuadrón 6 (Argentina)
  • 6 Ilegálov (Slovakia)
  • Призрачная шестёрка (Russia)
  • See more »
Runtime
  • 128 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $150,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia At a budget of $150 million, this is the second most expensive film ever produced by Netflix, following Martin Scorsese's The Irishman (2019) which was budgeted at $175 million. See more »
Goofs During the opening car chase, there are several scenes where the green Alfa Romeo will have damage on the sides - but in between shots, there is no damage. The same goes with Six's hat: on or off. See more »
Movie Connections Featured in Sämsta filmer 2019 Del 2: Plats 10-1 (2020). See more »
Soundtracks Dig Down See more »
Quotes One: I feel like a Jedi.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed