Poster

Red Notice ()


Reference View | Change View


An Interpol agent successfully tracks down the world's most wanted art thief, with help from a rival thief. But nothing is as it seems, as a series of double-crosses ensue.

Award:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
John Hartley
...
Nolan Booth
...
The Bishop
...
Inspector Urvashi Das
...
Sotto Voce
...
Tambwe
...
Director Gallo
...
Security Chief Ricci
...
Souvenir Stand Owner
...
Gelato Truck Driver
...
Museum Reporter / Italian VIP
...
Moped Tourist
...
Bali Van Driver
...
Exhausted Film Director in Bar
Robert Mata ...
Handsome Bartender
...
Prison Guard Sergeant
...
Drago Grande
Yosef Podolski ...
Lead Guard
...
Tower Guard (as Martin William Harris)
...
Intelligence Analyst
...
Old Tech
Nathan Theis ...
Young Tech
...
Head Waiter
Jay Romero ...
Sotto Voce Display Room Guard
...
Abanoub Magdy
...
Cleopatra
...
Mongolian Captain
...
Officer on Yacht
...
Opening Narrator (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Egyptian Wedding Guest
James William Ballard ...
Russian Prisoner (uncredited)
...
Russian Prisoner (uncredited)
...
Egyptian Wedding Billionaire (uncredited)
Levi Bowling ...
Russian Guard (uncredited)
Jameson Burnett ...
Bali SWAT (uncredited)
...
Ray (uncredited)
...
Guard (uncredited)
Zach Catanzareti ...
Russian Prisoner (uncredited)
...
Prison Guard (uncredited)
...
Russian Prison Guard (uncredited)
...
Palanquin Bearer (uncredited)
...
Russian Prisoner (uncredited)
Dwayne 'Showtim3' Dyke Jr. ...
Wedding Guest (uncredited)
...
Server / Vendor (uncredited)
Erwin Felicilda ...
Bullfight Fan (uncredited)
...
Jeep Gunner (uncredited)
...
Russian Prisoner (uncredited)
...
Sotto Voce Display Room Guard (uncredited)
...
Wedding Guest (uncredited)
...
Sotto Voce Violinist (uncredited)
...
Russian Prisoner (uncredited)
...
SWAT Team (uncredited)
...
Guitarist, Sotto Voce Band (uncredited)
...
Palanquin Bearer (uncredited)
...
Russian Prisoner (uncredited)
...
Bali SWAT Team (uncredited)
...
Guard (uncredited)
...
Italy Vatican Museum Patron (uncredited)
...
Drummer (Masquerade Ball Scene) (uncredited)
...
Russian Prison Guard (uncredited)
...
Renovator (uncredited)
...
Henchman (uncredited)
Brandon Parker ...
Russian Prisoner (uncredited)
...
Russian Prisoner (uncredited)
...
Egyptian Trumpeter (uncredited)
...
Russian Prisoner (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Egyptian Wedding Guest (uncredited)
...
Palanquin Bearer (uncredited)
...
Egyptian Bridesmaid (uncredited)
...
Ed Sheeran (uncredited)
...
Argentine Policeman (uncredited)
...
Museum Patron (uncredited)
...
Featured background (uncredited)
Art Sunday ...
Russian Prisoner (uncredited)
...
Russian Prisoner (uncredited)
...
Museum Goer (uncredited)
...
Bullfight Fan (uncredited)
Charlemagne Vida ...
Wedding Guest (uncredited)
...
Child (uncredited)
...
Big Russian Prisoner (uncredited)

Directed by

Edit
Rawson Marshall Thurber ... (directed by)

Written by

Edit
Rawson Marshall Thurber ... (written by)

Produced by

Edit
Blondel Aidoo ... co-producer (as Blondell Aidoo)
Beau Flynn ... producer (produced by) (p.g.a)
Dany Garcia ... producer
Hiram Garcia ... producer (produced by) (p.g.a)
David B. Householter ... executive producer
Dwayne Johnson ... producer (produced by) (p.g.a)
Marco Valerio Pugini ... line producer: Italy
Mika Saito ... co-producer
Scott Sheldon ... executive producer
Rawson Marshall Thurber ... producer (produced by) (p.g.a)
John Wildermuth ... co-producer

Music by

Edit
Steve Jablonsky ... (music by)

Cinematography by

Edit
Markus Förderer ... director of photography

Film Editing by

Edit
Julian Clarke ... (edited by)
Michael L. Sale ... (edited by) (as Mike Sale)

Editorial Department

Edit
Raymond Calderon ... dailies operator: Company 3
Matthew G. Carson ... first assistant editor
Chris Doerr ... digital intermediate editor: Company 3
Hunter Furnish ... dailies workflow specialist: Company 3
Vanessa Galvez ... digital intermediate producer: Company 3
Olivia Hasse ... assistant editor
Jon-Michael Rose ... dailies operator
Scott Salamon ... dailies producer: Company 3
Spencer Terry ... post-production assistant
Walter Volpatto ... senior finishing colorist: Company 3
Nicholas Winkelmann ... dailies colorist: Company 3
Hunter Clancey ... finishing producer: Company 3 (uncredited)
Chase Commins ... dailies operator: Company 3 (uncredited)
Jason Dougherty ... dailies engineer (uncredited)
Emily Freund ... first assistant editor (uncredited)
Stephen Regnier ... dailies engineer: Company 3 (uncredited)
Esther Sokolow ... animatic editor (uncredited)
Dylan Suchesk ... dailies operator: Company 3 (uncredited)
Tim Watts ... editorial production assistant (uncredited)

Casting By

Edit
Rachel Tenner

Production Design by

Edit
Andy Nicholson ... (Production Designed By)

Art Direction by

Edit
Rachel Block
Rory Bruen ... supervising art director
Steve Christensen
Will Coubrough ... (uk unit)
Andi Crumbley
Jason Knox-Johnston ... supervising art director
Kevin C. Lang ... (additional photography)
Cinzia Lo Fazio ... supervising art director: italy unit
Justin O'Neal Miller ... (as Justin Miller)
Astrid Sieben ... supervising art director: additional photography, uk
Adam Squires ... (uk unit)

Set Decoration by

Edit
Danielle Berman
Larry Dias

Costume Design by

Edit
Mary E. Vogt

Makeup Department

Edit
Luisa Abel ... makeup department head
Vivian Baker ... makeup artist: Mr. Reynolds
Heather Benson ... special makeup effects artist
Sarah Brock ... Personal Makeup Artist: Gal Gadot
Claire Burgess ... hair stylist: Ms. Gadot
Stacey Butterworth ... wig maker: Ritu Arya
Leay Cangelosi ... hair department head: second unit / hair stylist
Anne Carroll ... hair stylist: Mr. Reynolds
Chris Diamantides ... key makeup artist
Benji Dove ... additional makeup artist
Mary Everett ... hair stylist
Robin Fredriksz ... makeup department head
Rossella Gregorio ... makeup artist: Italy Unit
Tim J. Hays ... hair stylist: second unit (as Tim Hays)
Jennifer Hodges ... key hair stylist
Adruitha Lee ... hair department head / hair stylist: Gal Gadot
Morgon Lindskog ... makeup artist (as Morgan Lindskog)
Ashley McGuire ... makeup artist / makeup department head: second unit
Chiara Merolla ... hair stylist: Italy
Ferdinando Merolla ... key hair stylist: Italy Unit
Devin Shayla Morales ... Additional makeup artist
Sarah Okun ... key makeup artist: second unit
Antonia Pratt ... hair stylist: second unit
Björn Rehbein ... makeup artist: Dwayne Johnson (as Bjoern Rehbein)
Cassie Russek ... key hair stylist
Allison Shepherd ... hair stylist (as Allison Shephard)
Katia Sisto ... key makeup artist: Italy Unit
Rachel Solow ... barber: Dwayne Johnson
Matt Sprunger ... makeup artist
Linda Traxler ... key hair stylist: second unit
LuAndra Whitehurst ... key makeup artist
Heather Benson ... makeup artist (uncredited)
Suzanna Boykin ... hair stylist (uncredited)
Christina Bradley ... makeup artist (uncredited)
Jessica Craig ... makeup artist (uncredited)
Nancy Cummings ... makeup artist (uncredited)
Elena Fabbiani ... daily hair stylist (uncredited)
Jacqueline Noel ... hair stylist (uncredited)
Jan Rooney ... additional makeup artist (uncredited)
Mark James Ross ... makeup artist (uncredited)
Haile Werntz ... makeup artist (uncredited)

Production Management

Edit
Filippo Baldasso ... unit production manager: italy
María Cabello ... production manager
Tom Carson ... production supervisor
Diego Cavallo ... unit production manager: Italy
Greg Denny ... unit production manager: additional photography
Leandro Fabbri ... unit manager: italy
Valentina Fiordiliso ... assistant travel & accommodation
Basil Grillo ... executive in charge of production
Simone Grussu ... prod.office secretary italy
Don J. Hug ... production supervisor: additional photography
Austin Lapierre ... production supervisor: Europe unit
Raffaello Liguori ... assistant unit manager: Italy
Sabrina Manna ... assistant production manager: Italy
Emily Matthews ... jr. post production executive
Marco Milani ... production supervisor: Italy
Alessandro Minisola ... assistant production manager: Rome car chase unit
Michael Morgan ... executive in charge of post production
Nicola Morrow ... unit production manager
Andrea Pugini ... assistant production manager: Italy
Camilla Pugini ... assistant production manager
Lisa Rodgers ... post-production supervisor
Mika Saito ... unit production manager
Robert 'Skid' Skidmore ... health and safety manager
Cintia Sánchez-Lafuente ... production manager spain unit: train

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Anthony Annone ... scheduling assistant director
Philip Banks ... additional second assistant director
Deborha Brandonisio ... set production assistant: chase unit
Eleonora Cao Pinna ... set production assistant
Emiliano Composta ... set production assistant
George Cottle ... second unit director
Aric Dupere ... second assistant director: additional photography, Toronto
Federica Durigon ... second second assistant director: Italy Unit
Giulia Emiliani ... set production assistant
Edoardo Maria Ercolessi ... second second assistant director: Italy Unit (as Edoardo Ercolessi)
Eleonora Errico ... production assistant: Italy Unit
Cam Everson ... second second assistant director: second unit
Andrea Fachinetti ... second second assistant director: Italy Unit
Riley Flanagan ... additional second assistant director
Gianmarco Formica ... set production assistant
Alessandra Fortuna ... second assistant director: Italy Unit
Chiara Frosi ... second second assistant director: Italy Unit
Ryan Gentilucci ... second second assistant director
Eric Glasser ... Key 2nd Assistant Director
Matthew Kramer ... additional second assistant director: additional photography
Charlie Lázaro ... first assistant director: Spain
Deion McCarter ... additional second assistant director
Matt McKinnon ... Key Second Assistant Director: Reshoots / second second assistant director
Crystal Munson ... key second assistant director: Italy Unit
Sataish O'Shea-Ramdeholl ... uk unit: Floor 2nd Assistant Director
Diana Occorsio ... third assistant director: Italy Unit
Callie Powers ... second assistant director
Andrew M. Robinson ... first assistant director: additional photography
Adriano Sacco ... set production assistant
Gwyn Sannia ... first assistant director: Rome Car Chase
Alessia Silvetti ... first assistant director: Italy Unit
Gregg Smrz ... second unit director: Rome Car Chase Unit
Andrew Stahl ... second assistant director
Jason Suhrke ... additional second assistant director
Christopher Surgent ... first assistant director: second unit (as Chris Surgent)
Carola Terradura ... third assistant director: Italy Unit
Kasia Trojak ... second second assistant director
Rony Valencia ... third assistant director: additional photography
Miki Vargas ... second assistant director: Spain
Valentina Vincenzini ... set production assistant
Ben White ... second assistant director: second unit
John Wildermuth ... first assistant director
Clara Zuliani ... floor second assistant director: second unit/chase unit

Art Department

Edit
Tim Adams ... art department assistant: Uk Unit
Austin Alban ... standby carpenter
David Alban ... set foreman
Ruben Alban ... concept artist
Jenn Allen ... set dec production assistant
Kaylee Alvarez ... set dec production assistant
Jason Andersen ... carpenter
Chris Armistead ... stage foreman
Robert Asuncion ... modeler
Carla Bailey ... standby painter
Mike Bailey ... general foreman
Mark Berry ... set foreman
Edward Bey ... plasterer supervisor
Shalina Bhamra ... junior draughtsperson
Tommaso Borrelli ... graphic artist
Joseph Brackett ... plaster
John Bratton ... gang boss
Jonathan Burdeshaw ... lead sculptor
Alaiya Burks ... set dec assistant
Chris Bush ... gang boss
Giulia Camoglio ... assistant set decorator: Italy Unit
Kitty Campbell ... set dresser
Nathan Carlson ... graphic designer
Tim Carney ... labor foreman
Meredith Carroll ... set decoration coordinator
Sam Carter ... set dresser
Pancho Chamorro ... senior assistant set decorator: UK Unit
Brett Chapman ... assistant property master
Igor Alban Chevalier ... concept artist
Aaron Clarke ... greensman
Kenneth R. Cole ... standby carpenter (as Kenneth Cole)
Jessica Conaway ... props assistant
Dana Corbett ... set dresser
Kacie Craver ... set dresser
Richard Cronan ... set foreman
Deidra Lynn Currie ... set dresser
Vincent D'Aquino ... greens supervisor
Gerald D'Onofrio ... sculptor
Kim David III ... lead painter (as Kim David)
Mallory DeGolian ... food stylist
Bruce Di Valerio ... construction coordinator
Michele Dobbs ... scenic artist
Christopher Guy Evans ... draughtsman
Katie Ewald ... prop assistant: reshoots
Danny Flege ... carpenter
Matthew Lee Flory ... set dresser (as Matthew Flory)
Pam Foco ... set designer
Ashley Fidalgo Fogleman ... set designer (as Ashley Fidalgo)
Dennis Forde ... set dresser
Jeff Foster ... set dresser
Janelle Foszcz ... set dresser
Charles Fowler ... paint foreman
Antonio Fraulo ... property master: Italy Unit
Matteo Furcolo ... on-set dresser: Italy Unit
Sara Gardner-Gail ... set decoration buyer
Kel Genovese ... assistant property master: second unit
Rebecca Glew ... construction accountant
Gregory Gordon ... set dresser
Frederika Gray ... scenic foreman
Luis Guggenberger ... concept artist
BJ Guyer ... set dresser
Doug Harlocker ... property master
Finley Harlocker ... property researcher
Ray Harvey ... storyboard artist
Cameron Hellinger ... carpenter
Sean Hesterley ... carpenter
Lauren Higgs ... buyer
Hannah Hildebrandt ... art department coordinator
Terry Hill ... set dresser
W.D. Hogan ... storyboard artist (as David Hogan)
J. Bryan Holloway ... sculptor (as Bryan Holloway)
Elliot Holmes ... set dresser
Noah Howard ... armorer
Margaret Hungerford ... assistant set decorator
Britain Illingworth-Cramer ... set designer
James Isaacson ... props
David James ... sculptor gangboss
Kristen Jenkins ... set designer
Jake Jerrard-Dinn ... art department assistant: UK Unit
Maren Johnson ... set dresser
S. Ford Jones ... greens foreman
Mark Keever ... set decoration warehouse manager
Meredith Keller ... set dresser
Blade Ladish ... set dresser/additional on-set dresser
Maxfield Ladish ... set dresser
Jean-Philippe Leclercq ... concept artist (as Jean-Phillippe Leclercq)
George Lee ... set designer
Meagen Lee ... graphic designer
Christine Lois ... senior draughtsman
Valentina Lorizzo ... set dec coordinator: Italy Unit
Damian Lund ... on-set dresser
Carla Martinez ... assistant art director
Shawn McBee ... graphic designer
Taylor McGinnis ... welder
Chris McGlamery ... set dresser
Liz Metz ... prop assistant
Laura Mickiewicz ... assistant art director: UK Unit
Kenneth Miles ... standby greens (as Kenny Miles)
Joshua Morena-Herman ... set dresser (as Joshua Moreno_)
Lauren Mosley ... set dresser
Robert Mullennix ... toolman
Jen Murphy ... art department coordinator: UK Unit
Jennie Murphy ... art department coordinator
Christopher Neely ... leadman
Arielle Ness-Cohn ... assistant art director
Steven Newsome ... paint foreman (as Steve Newsome)
Antony Nguyen ... concept artist
Tripp Norton ... on-set dresser
Roderick Nunnally ... paint supervisor
Carter Oldknow ... standby greens
Graham Dane Parker ... greensman (as Graham Parker)
Matthew Benjamin Parker ... sculpture artist
Mike Patterson ... gang boss
Ricky Phillips ... set foreman
Tommy Pittman ... set foreman
Joan Marie Piña ... set dec coordinator
Greg Powell ... toolman
Edward J. Protiva ... gang boss (as Ed Protiva)
Christine Quinn ... set dresser
Ronald Riggs ... modeler
Alfredo Ritondale ... draftsman
Isabel Rosa ... set painter
Jaime Rosegren ... additional on-set dresser
Joe Salas ... prop assistant / property master: second unit
Kenneth R. Saunchegraw ... mill foreman
Paul Savulescu ... assistant art director: UK Unit
Walter Schneider ... set designer
Trey Shaffer ... lead graphic designer
Eric Sherlin ... gangboss
Dan Shoen ... set foreman (as Daniel Shoen)
Mike Shuttleworth ... picture vehicles technician
Marc Simonetti ... concept artist
Brett C. Smith ... leadman (as Brett Smith)
Francis Smith ... lead armorer
Daniel Soltis ... sculptor
Eitan Sonnenberg ... set dresser
Jim Stacy ... set dresser
Bryan Staerkel ... assistant property master: second unit
Eugene Sullivan ... set dresser
Konstantin V. Sumtsev ... set designer (as Konstantin Sumstev)
Jerry Taylor ... welding foreman
Michael Tomany ... prop maker
Ashley Travis ... set decoration buyer
Shelby Treichler ... property buyer
Monika van Schellenbeck ... set decoration buyer
Remington Veteto ... gang boss
Evgeni Vodenitcharov ... sculptor
Joe Voltolin ... set foreman (as Joe Voltloin)
Garrett Walden ... labor foreman
Richard D Wallace ... set foreman (as Rick Wallace)
Zoey Wang ... art coordinator/reshoot
Cheryl Watson ... scenic foreman
Caitlin Willson ... set dresser (as Caitlin Wilson)
Alexi Wilson ... property researcher
Cait Wilson ... set dresser (as Caitlin Wilson)
Jane Wu ... storyboard artist
Helen Yates ... junior draftsperson
Mike Ziel ... plasterer
Jon Ziman-Bright ... assistant art director: UK Unit
Bill Boes ... production designer: additional photography (uncredited)
Grace Chahine ... art department coordinator: additional photography, Atlanta (uncredited)
Julia Delaluz ... art department assistant: Atlanta (uncredited)
Launa Staehle ... property master: Los Angeles (uncredited)

Sound Department

Edit
David Abrahamsen ... adr mixer
Kyle Arzt ... re-recording mix technician
Kami Asgar ... supervising sound editor
Ian Bender ... boom operator: second unit
Richard Burnette ... post-production sound manager
Aaron Byrnes ... sound utility: second unit
Greg Crawford ... adr mixer
Jeremy B. Davis ... re-recording mixer
Mary H. Ellis ... sound mixer
Sean Froeb ... sound utility: reshoots
Tavish Grade ... foley mixer
Christopher Joseph Harris ... sound mixer: Reshoots
Troy A. Johnson ... boom operator
Jerrid Jones ... sound mixer: additional / sound utility
Dan Kenyon ... sound effects editor
Tony Lamberti ... re-recording mixer / sound designer
Sean McCormack ... supervising sound editor
Westley Moore ... sound mixer: second unit
Dan O'Connell ... foley artist
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
James Peterson ... production sound mixer
Richard Marty Simpson ... second boom operator
Becky Sullivan ... supervising adr editor
Erich Talaba ... ADR recordist
Tim Tuchrello ... assistant sound editor
Steve Urban ... dialogue editor
David Werntz ... sound designer
Orin Beaton ... first assistant sound: additional photography, UK Unit (uncredited)
Naomi Cotton ... second assistant sound: additional photography, UK Unit (uncredited)
Phil Hartley ... playback operator/music editor: additional photography, UK Unit (uncredited)
Paul Paragon ... production sound mixer: additional photography, UK Unit (uncredited)
Francesca Renda ... second assistant sound: additional photography, UK Unit (uncredited)

Special Effects by

Edit
Nate Acord ... special effects technician: second unit
Craig Tex Barnett ... special effects on-set coordinator: second unit (as Craig Barnett)
Michael Berzsenyi ... special effects technician
Robert Brenner ... special effects technician
Sarah Burke ... special effects technician
Nick Byrd ... special effects technician
Josh Cerven ... special effects technician
Dakota Coffey ... special effects technician
Eric Cook ... special effects on-set coordinator: second unit
Jeremiah Cooke ... special effects shop foreman
Matthew Daly ... special effects technician
Colleen Daniel ... special effects office coordinator
Troy Dederick ... special effects machining foreman
Matt Dengel ... special effects on-set foreman (as Matthew Dengal) / special effects technician
Mike Derry ... special effects foreman (as Michael Derry)
Dino Doane ... special effects technician
David Eland ... special effects technician (as Dave Eland)
Roland Fullajtar ... special effects technician
Skylar Gorrell ... local powder foreman
Tim Green ... special effects technician
Roxanne Gross ... special effects powder foreman
Barry Hart ... special effects technician
Chad Holmes ... special effects technician
Jacob J. House ... special effects staff shop foreman (as Jacob House)
Sarah Huffine ... special effects assistant buyer
Chris Jensen ... special effects technician
Lee R. LaCaille ... special effects technician (as Lee LaCaille)
Martin Montoya ... special effects foreman
Gregory Nic Nicholson ... motion control operator / motion control
Jennifer Picard ... special effects buyer (as Jen Picard)
Joshua Pinney ... special effects coordinator: second unit (as Josh Pinney) / special effects foreman (as Josh Pinney)
Jeff Rand ... special effects on-set foreman
Nick Rand ... special effects technician
Wayne Rowe ... special effects technician
Carlos Scally ... special effects labor foreman
J.D. Schwalm ... special effects supervisor
Rob Spurlock ... special effects foreman
Joel Studer ... special effects technician
Ian Sutton ... special effects technician
Kyle A. Wasserman ... special effects technician (as Kyle Wasserman)
Chris Wrathell ... special effects technician
Danilo Bollettini ... special effects supervisor: Italy Unit (uncredited)
Kevin Broggie ... special effects technician (uncredited)
Antonio Corridori ... special effects foreman: Italy Unit (uncredited)
Marco Corridori ... special effects technician: Italy Unit (uncredited)
John J. Downey ... special effects technician (uncredited)
Lucia Guidano ... special effects coordinator: Italy Unit (uncredited)
Daniele Nati ... special effects technician: Italy Unit (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Ilya V. Abulkhanov ... creative visual effects supervisor: The Mill
Martha Aguilar ... digital compositor
McKinsey Seungwon Ahn ... visualization artist: The Third Floor
Blondel Aidoo ... visual effects producer: Netflix
Tyler Aidoo ... visual effects assistant coordinator
Matt Akey ... executive visual effects producer: Crafty Apes
Chrisser Alvarez ... visualization artist: The Third Floor
William Wright Anderson ... visual effects producer: Lola VFX
Siau Yene Ang ... compositor: ILM
Pascal Annand ... Visual Effect Editor: Framestore
Ndosi Anyabwile ... digital compositor
Normand Archambault ... cg artist: Raynault VFX
Matthieu Arnauld ... matte painter: Framestore
Michael Asiman ... Visual Effects Production Supervisor
Jon Balcome ... CG Supervisor: Crafty Apes
Caleb Baltensperger ... visual effects data wrangler: Netflix
Brian Barlettani ... visual effects producer: ILM
Dario Barrera ... casting manager: The Third Floor
Wyatt Bartel ... virtual production manager: Lux Machina
Cristina Bartolome Pernas ... layout artist: Framestore
Mette Bassett ... studio coordinator: ILM
Sam Bassett ... senior compositor: ILM
Lance Becker ... visual effects photogrammerty artist
Fellipe Beckman ... lead environment artist: Framestore
Brian Bender ... visualization artist: The Third Floor
Sylvain Berger ... pipeline td: Raynault VFX
Daniel Berkowitz ... compositor: Crafty Apes
Jourdan Biziou ... visualization artist: The Third Floor
Lucie Bories ... compositing supervisor: Framestore
Tanner Brandt ... visualization coordinator: The Third Floor
Emmanuel Brassard ... compositor: Framestore
Stephanie Broussaud ... digital compositor: Raynault VFX
Ari Brown ... visual effects: Lola VFX
Colin P. Brown ... visual effects colourist: Framestore
Pascal Bruguiere ... environment td: Framestore
Ghislain Bruneau ... cg artist: Raynault VFX
Valerie Caddell ... visualization coordinator: The Third Floor
Giulia Cadeddu ... compositor: Framestore
Cyprien Caillot ... pipeline td: Raynault VFX
John Caldwell ... visualization editor: The Third Floor
Annie Caps-Wightman ... compositor: Cantina Creative
David Carson ... visualization editor: The Third Floor
Yeri Casanova ... visual effects production manager: NetFX
Karhoe Chan ... senior layout td: ILM
Matthieu Chardonnet ... senior effects td: ILM
Benjamin Charles ... Digital Artists
Christopher Cheng ... compositor: Crafty Apes
Yasmine Cheng ... visual effects artist
Eugene Matthew Cheong ... roto & paint artist: ILM
Aleksei Chernogorod ... visual effects supervisor: ILM
Keith Cheuk ... lighting td: ILM
Anne-Julie Chouinard ... compositor: Framestore
Philip Chrzanowski ... visualization artist: The Third Floor
Kai-An Dave Chuang ... FX TD: ILM
Sean Colby ... visualization artist: The Third Floor
Bryce Colquitt ... visual effects data wrangler
J. Todd Constantine ... visualization supervisor: The Third Floor
Caitlin Content ... visual effects in-house compositor: Netflix
Joseph Coto ... asset artist: The Third Floor
Sean Cushing ... visual effects producer: Cantina Creative
Jacinthe Côté ... visual effects producer: Raynault VFX
Anthony D'Agostino ... visual effects in-house compositor: Netflix
Donnachada Daly ... visualization artist: The Third Floor
Philippe David ... lead lighting td: Framestore
Michael DeBeer ... visualization artist: The Third Floor
Cole Decker ... visualization artist: The Third Floor
Lauren Degrain ... roto & paint artist: Framestore
Jonathan Desaulniers ... compositor: Framestore
Linda Drake ... visual effects editor
Laurence Drouilly ... compositor: Framestore
Kaitlin Duchene ... pipeline support: The Third Floor
Victor Dufayard ... cg artist: Raynault VFX
Stacey Dunten ... previs lighting artist
Daniel Dupre ... matte painter
Yanick Dusseault ... visual effects art director: Raynault VFX
Aaron Eaton ... visual effects supervisor: Cantina Creative
Charlene Eberle Douglas ... visual effects executive producer: Raynault VFX
Christopher Edwards ... visualization executive producer: The Third Floor
Sze Jia Eng ... visual effects production coordinator: ILM
Chris Engle ... previs project manager: Halon Entertainment
Richard Enriquez ... previs producer: Halon Entertainment
Cassie Espinoza ... visual effects production assistant
David Espinoza ... visual effects artist
Keith Fallon ... previs artist: Halon Entertainment
Phylicia Feldman ... compositor
Leana Mae Felipe ... cg coordinator: Passion Pictures
George Ferris ... digital compositor: Framestore
Tim Fescoe ... compositor: Crafty Apes (as Timothy Fescoe)
Chad Fetzer ... lead compositor: Crafty Apes
Cédric Fichter ... digital compositor: Raynault VFX
Tommaso Fioretti ... digital compositor: ILM
Patrick Flannery ... visual effects director of photography: Lola VFX
Josiane Fradette ... visual effects producer: ILM
Alexandre Francoeur-Barbeau ... tracking artist: Framestore
Michael Frattasio ... visual effects artist
Jennifer Lauren Friedman ... visualization artist: The Third Floor
Stephanie Gagne ... visual effects production coordinator: Framestore
Aron Galabuzi ... compositor: Framestore
Ramiro Galan ... title animator
Stephen A. Gall ... postvis compositor: Halon Entertainment
Ignacio Garcerón ... Cg Artist: Crafty Apes
Scott Gastellu ... visual effects in-house compositor: Netflix
Jereme Gelske ... visual effects production coordinator: Crafty Apes
Walter Gilbert ... 2d supervisor: ILM
Elise Gong ... visual effects coordinator
Mitch Gonzalez ... visualization artist: The Third Floor
Steven Pierre Gordon ... visualization artist: The Third Floor
Anthony Greco ... lead matchmover: Framestore
Pasquale Greco ... visual effects photography
J. Griffin ... 3d artist: Crafty Apes (as J Griffin)
Guillaume Grimberghs ... compositor: Framestore
Aditya Gupta ... digital artist: Bot VFX
Fahad Haddad ... visualization artist: Halon Entertainment
Bryan Haines ... compositor: Crafty Apes
Craig Hammack ... senior visual effects supervisor: ILM
Scott Hankel ... visualization supervisor: The Third Floor
Ty Harmon ... visualization artist: The Third Floor
John Hasbrook ... visualization artist: The Third Floor
Patrick Haskew ... visualization artist: The Third Floor
Sebastian Hingston ... enviroment td
David Hirsh ... visual effects production manager: Crafty Apes
Melvin Hong ... rotopaint artist
Mike Hong ... lead modeller: ILM
Richard R. Hoover ... production visual effects supervisor
Lucia Huang ... visualization artist: The Third Floor
Natapon Huangsakuncharoen ... creature td supervisor: ILM
Kaki Hudgins ... lead fx artist: Framestore
Shawn Hull ... visualization artist: The Third Floor
Chris Ingersoll ... visual effects in-house compositor: Netflix
Hetal Jain ... visual effects executive producer: Bot VFX
Zaini Jalani ... animation supervisor: ILM (as Zaini Mohamed Jalani)
Qazi Hamza Javed ... modeller: ILM
Selvarajan Jayakumar ... compositor: Framestore
Blaine Jensen ... asset artist: The Third Floor
Wongsakorn Jitbunyachot ... effects technical director: ILM
Eric Joo ... asset artist: The Third Floor
Daniel Kaczkowski ... digital compositor
Val Kharitonashvili ... digital artist
Nick Kinder ... visualization editor: The Third Floor
Goran Kocov ... layout department supervisor/digital artist: ILM
Matthew Koehler ... bidding producer: The Third Floor
Allie Koppel ... head of finance: The Third Floor
Felder Kwek ... senior layout artist: LM
Oseong Kwon ... digital artist: Industrial Light & Magic
Arnaud Laberge ... compositor: Framestore
Celine Lam ... associate production manager
David Larochelle ... digital compositor: Raynault VFX
Asier Hernaez Lavina ... senior cg generalist
Claire Le Teuff ... compositor: Framestore
Adam Lee ... Effects supervisor: Industrial Light and Magic
Cynthia Lejeune ... visual effects production accountant
Kristina Lesik ... business affairs attorney: The Third Floor
Hamilton Lewis ... visualization lead: The Third Floor
Curtis Linstead ... system engineer: Raynault VFX
Kim Lim Loo ... senior layout artist: Industrial Light & Magic
Brad Lucas ... compositor: Crafty Apes
Tony Lupoi ... visual effects: Cantina Creative
Kimberly MacNeil ... previs artist: Halon Entertainment
Matt Magnolia ... visual effects post production coordinator: Netflix
Kevin Mah ... head of effects: Framestore
Moira Mahoney ... visual effects senior producer: The Mill
Allyson Manno ... visualization coordinator: The Third Floor
Jess Marley ... virtual art department supervisor: Halon Entertainment
Ricardo Marmolejo ... compositor: Vitality VFX
Filipe Marques ... compositor: ILM
Sean Lyndon Martin ... digital compositor
Paul Martinez ... asset artist: The Third Floor
Shawn Mason ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Émile Massie-Vanasse ... digital artist
Hubert Maston ... Visual Effects Supervisor / visual effects supervisor: Framestore
Trevin Matcek ... visualization editor: The Third Floor
Roger Mathews ... asset artist: The Third Floor
Katharine Meadows ... visual effects coordinator: Lola VFX
David Meikle ... compositor: Framestore
Giulliana Mena Guzman ... roto & paint artist: Framestore
Kyle Mercer ... roto & paint artist: Framestore
Tory Mercer ... compositing supervisor: ILM
Andre Mercier ... previs/postvis supervisor
Sean A. Mockler ... matchmove: Framestore
Young Joon Mok ... compositor
Lauren Moore ... head of marketing: The Third Floor
Isabelle Morello ... senior matte painter: Framestore
Tom Mulhall ... visualization artist: The Third Floor
Balaji Muppalla ... visual effects
Connor Murphy ... visualization artist: The Third Floor
Taj Nabhani ... modelling artist: framestore
Marky Nations ... visual effects data wrangler
Shenouda Isaac Nazer ... roto & paint artist: Framestore
Travis Nelson ... visual effects in-house compositor: Netflix
Elizabeth Newman ... visual effects executive producer: The Mill
Bruno Nicolas ... digital artist: Framestore
Monique O'Halloran ... compositor
Josiane O'Rourke ... visual effects line producer: Raynault VFX
Jeremy Oddo ... head of it: The Third Floor
Simon Ouellet ... pipeline td: Raynault VFX
Francesco Panzieri ... visual effects lead in-house compositor: Netflix
Kay Kyoung Park-Kim ... Postvis Artist
Daniel J. Pastor ... compositor: Crafty Apes
Germaine Phoo ... compositor: ILM
Gina Phoo ... digital compositor: ILM
Andrew Pinson ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Britton Plewes ... cg supervisor: Framestore
Vincent Poitras ... compositing supervisor: Raynault VFX
Sean Pollack ... visual effects supervisor: BOT VFX
Danny Popovic ... compositing lead: Industrial Light & Magic
Eric Prescott ... tracking artist: Framestore
Jun Wei Puah ... generalist: ILM
Chris Radcliffe ... Modeling Supervisor
Michele Rader ... asset artist: The Third Floor
Mathieu Raynault ... visual effects supervisor: Raynault VFX
Clint Rea ... look development td
Robert C. Rhodes ... visual effects data wrangler: second unit
Burke Roane ... animation supervisor: Crafty Apes
Mark Robben ... visual effects in-house compositor: Netflix
Zhiyang Rong ... texture artist: Industrial Light & Magic
Alan Rosenfeld ... previs artist: Halon Entertainment
Luca Gabriele Rossetti ... senior visual effects concept artist
Sean Rourke ... visualization editor: The Third Floor
Élyse Roy ... cg artist: Raynault VFX
Paul Runyan ... previs artist: Halon Entertainment
Vincent Saint-Pierre ... visual effects production assistant: Raynault VFX
Clement Saliba ... compositor: Framestore
Martin Sandahl ... visual effects editor: Framestore
Shreya Kumar Sarma ... visual effects coordinator
Steve Sauers ... cg supervisor: ILM
Butch Seibert ... compositor: Crafty Apes
Domenico Sellaro ... concept artist: Passion Pictures
Andres Sempronii ... creature fx td: Framestore
Betty Shaw ... digital resource manager: ILM
Kerry Shea ... visual effects production manager: Netflix
Jennifer Silver ... visual effects executive producer: Netflix
Joshua John Simon ... previs associate producer: Halon Entertainment
Eric Slack ... visualization artist: The Third Floor
Jasper Sleeman ... visualization artist: The Third Floor
Dane Allan Smith ... visualization artist: The Third Floor
Daniel L. Smith ... compositor: Crafty Apes
Jeff W. Smith ... Lead MatchMover/Layout
James Spadafora ... Software Developer
Laurent Srey ... lead compositor: Raynault VFX
Andrew Stovesand ... visualization artist: The Third Floor
Eric Swymer ... visualization artist: The Third Floor
Attila Szapek ... visual effects artist
Daniel Tan ... visual effects coordinator
Mehrnaz Tanbakoosaz ... visual effects artist
Lai Lin Tang ... Layout Artist
Mark Joey Tang ... digital compositor: Raynault VFX
Heather Taylor ... visual effects editor
Jessica Teach ... executive staff: ILM
Sylvain Theroux ... cg supervisor: Raynault VFX
Amelie Thomas ... visual effects coordinator: Raynault VFX
Melissa Thompson ... visualization artist: The Third Floor
Kristen Tooley ... lead environment td: Framestore
Dimitrius Tott ... previs artist: Halon Entertainment
Carine Touraille ... pipeline td: Raynault VFX
Fabio Tovar ... visualization lead: The Third Floor
Stéphanie Travers ... tracking and matchmove artist: Framestore
Cedric Tremblay ... digital compositor: Raynault VFX
Bobby Tucker ... visual effects producer: Crafty Apes
Alexis Turbé ... digital compositor: Raynault VFX
Johnny Turco ... visualization artist: The Third Floor
Jackson Tyler ... 3d artist: Crafty Apes
Jonas Ulrich ... Senior VFX Coordinator: ILM
Emily Unruh ... line producer: The Third Floor
Gary Vanhooland ... lighter: Framestore
Fabien Vantroys ... compositor: Framestore
Bence Varga ... compositor
Juan Carlos Vargas ... visualization artist: The Third Floor
Juan Carlos Vargas ... visualization artist: The Third Floor
Jean Francois Veilleux-Huard ... Texture Artist
Alexander Venardos ... visualization coordinator: The Third Floor
Aaron Vest ... visual effects artist
Vidya Vinnakota ... asset artist: The Third Floor
Wilfried Vougny ... lead modeller: Framestore
Adam Wagner ... VFX On-Set Supervisor
David A. Walz ... asset artist: The Third Floor
Cliff Welsh ... visual effects supervisor: Lola VFX
Jordan West ... asset artist: The Third Floor
Rebecca West ... visual effects producer: GalavantFX
James Willingham III ... visualization artist: The Third Floor
William Willson ... roto & paint artist: Framestore
Virginie Wintrebert ... visual effects producer: Framestore
Stanley Wong ... Modeller
Anqi Kairo Yan ... visualization artist: The Third Floor
Kate Yang ... production support: ILM
Rick Yang ... external assistant technical director
Perry Yap ... digital compositor
Derek Zavada ... chief technical officer: Halon Entertainment
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
Alexandra Zedalis ... visualization artist: The Third Floor
Laura Zentil ... head of talent: The Third Floor
Peter Zhaoyu Zhou ... visualization artist: The Third Floor
Celine Zoleta ... production manager: ILM
S. Kai Bovaird ... lidar technician: Hawaii Plate Unit (uncredited)
Nicole Andrea D'Cotta ... roto/paint artist: ILM (uncredited)
Nick Proulx ... production technology (uncredited)
John Relosa ... production technology: ILM (uncredited)
Tonya Strantzi ... pipeline technical director: Framestore (uncredited)

Stunts

Edit
Tessa Anderson ... stunt double: Ritu Arya
Giorgio Antonini ... stunt coordinator: Italy
Dean Bailey ... stunt driver
Nick Benseman ... Asst. Fight Coordinator / stunt previs / stunts
Shawn Bernal ... utility stunts
Christiaan Bettridge ... stunt double: Gal Gadot
Nitasha Bhambree ... stunts
Levi Bowling ... stunts
Joe Bucaro III ... stunt performer
Elissa Cadwell ... Gal Gadot: stunt double
Max Calder ... stunts
Massimiliano Catasta ... stunt rigger: stunts
Alvin Chon ... stunts
Cara Marie Chooljian ... utility stunts
Doug Coleman ... stunt coordinator
Emanuela Coletta ... stunt performer
Stephen Conroy ... stunts
George Cottle ... supervising stunt coordinator
Massimiliano Cutrera ... stunts
Eddie Davenport ... stunt performer
Kent De Mond ... stunts
Nick DeKay ... utility stunts
Michael Dengel ... stunt driver
Alfredo Denis ... stunts
Josh Diogo ... stunts
Danny Downey ... stunt performer
David Elson ... stunt rigger / stunts
Michael Endoso ... stunt performer
Peter Epstein ... stunts
Federico Farina ... stunts
Jessi Fisher ... stunts
Alessandro Folchitto ... stunt performer
Noah Bain Garret ... stunts
Anthony Genova ... utility stunts
Mickey Giacomazzi ... stunt driver
Chris Hahn ... stunts
Barry Hanley ... stunt performer / stunts
Riley Harper ... stunts
Karen A. Harris ... stunt department coordinator
Casey Hendershot ... stunts
Bobby Hernandez ... stunt performer
Myles Humphus ... stunt double: Tanoai Reed
Scott Hunter ... stunt performer
Jonny James ... stunt double: Ryan Reynolds
Andrei Jdanov ... stunt rigger
Brett A. Jones ... stunts
Bobby Jordan ... stunts
Anthony Knight ... stunt double: Ed Sheeran
Theo Kypri ... stunts
Jesse La Flair ... stunt performer
Scott Lang ... stunts
Nito Larioza ... stunt performer
Tony Lazzara ... stunt performer
Imogen Leaver ... driving double: Gal Gadot
Colby Lemmo ... Stunts
Eric Linden ... stunts
Jared Losano ... stunt performer
Brian Machleit ... Stunt Co-Coordinator
Viola Marini ... Stunt double: Ritu Arya
Richard Marrero ... stunt performer
Jonathan Mercedes ... stunt performer
Trevor Morgan ... stunt double: Chris Diamantopoulos
Rene Mousseux ... Stunt Rigging Coordinator
Spencer Mulligan ... utility stunts
Tang Nguyen ... stunts
Daniel Norris ... stunt performer
Katie O'Donovan ... Stunts
James Ortiz ... utility stunts
Brian Philpot ... stunts
Cristiano Pittarello ... stunt performer
Lloyd Pitts ... utility stunts
Vanessa Rael ... stunts office coordinator
Gabriele Ragusa ... stunts
Tanoai Reed ... stunt double: Dwayne Johnson
Franco Maria Salamon ... Stunt Supervisor: Italy
Rossella Schiuma ... stunt performer
Erik Schultz ... Stunt Double: Ryan Reynolds
Jay Shadix ... utility stunts
Paul E. Short ... stunts
Brett Smrz ... stunt driver
Gregg Smrz ... supervising stunt coordinator: Rome car chase unit
Jackson Spidell ... fight coordinator
Caleb Spillyards ... stunts
Ferdinando Stazzone ... italian stunt double Dwayne Johnson
Remington Steele ... stunt performer
Daniel Stevens ... stunts
Hamid-Reza Benjamin Thompson ... stunt performer
Steve Upton ... utility stunts
Karl Van Moorsel ... stunt coordinator: Rome Car Chase Unit
Vittorio Verdirosi ... stunts
Andrew Ward ... stunt driver
Diego Ward ... stunt performer
Tyler Witte ... stunts
Vanessa Zamarripa ... stunts

Camera and Electrical Department

Edit
Nick Anderson ... rigging grip
Jay Andrews ... electrician: second unit
Anastasia Angelini ... central loader: Italy Unit
Richard Arnold ... key grip: second unit
Armando Avallone ... camera operator: "b" camera, Italy Unit
Roberto Barbona ... best boy grip: Italy Unit
Umberto Bendini ... digital imaging technician: Italy Unit
Aaron Bennett ... fixtures technician
Silvio Bersani ... first assistant bcam italy unit
Aaron Biemiller ... fixtures technician
Bryan Booth ... Lighting Console Programmer
Chris Bradley Jr. ... grip: second unit (as Chris Bradley)
Alessandro Brambilla ... camera operator: "a" camera, Italy Unit
Hugh Braselton ... camera operator: "b" camera, second unit
Geoff Bremner ... best boy grip
Robin Bursey ... second assistant camera: "c" camera
Michael Cape ... grip
Jesse Carver ... rigging electrician
Ryan Chavis ... fixtures technician
Irene Chiappa ... second assistant camera: "a" camera, Italy Unit
Sam Chun ... camera utility
Lorenzo Ciccarelli ... camera operator: "b" camera, Italy Unit
Shawn Coffman ... rigging electrician
Kevin Coignet ... rigging grip
Francesco Colangeli ... electrician
Gary Coletto ... rigging electric covid technician
Michael J. Conner ... fixtures technician: red zone
Mike Conner ... fixtures technician
Marco Contaldo ... electrician
Reggie Copeland ... rigging electrician
Catherine Cravens ... fixtures technician (as Cat Cravens)
Josh Crazy Train Elder ... dolly grip: "a" camera, additional photography
Stephen Crowley ... gaffer
Steven Cueva ... first assistant camera: "a" camera
Jeff Curtis ... dolly grip: "a" camera
Ross Damazio ... rigging grip
Juvonn Daves ... rigging grip gang boss
Jarron Davis ... rigging grip
Mike Davis ... best boy electrician
Thomas H. Dean ... rigging foreman
Tom Dean ... rigging electric gang boss
John Michael Dorman ... electrician
Chris Duarte ... fixtures technician
Josh Dukes ... rigging electrician
Scott Eagle ... rigging electric gang boss
Joshua Earles-Bennett ... fixtures foreman
Geoff Ernst ... fixtures technician
Matt Evans ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Mike Flores ... dolly grip: "a" camera, second unit
Donny Fowler ... rigging electric gang boss
Jonathan Fries ... fixtures technician
David R. Galindo ... electrician: second unit (as David Galindo)
Gabi Garcia ... rigging grip (as Gabriel Garcia)
Keith Gaynor ... grip
August Gentry ... electrician: second unit
Kevin Gentry ... grip
Mark Gilmer ... digital imaging technician: second unit
David Giorgio ... video playback operator: Italy Unit
Ismael Gonzalez ... sub rigging electric foreman
Ben Goodrow ... best boy grip: second unit
Matthew Gorbachov ... video assist operator
Max Gordon ... electrician: second unit
Scott Graves ... rigging gaffer
Jay Hager ... second assistant camera: "b" camera
Geoffrey Haley ... steadicam operator (as GEOFF HALEY)
Matthew Haskins ... second assistant camera: "a" camera
Marvin Haven ... crane tech
Jeroen Hendriks ... digital imaging technician
Titonaro Henry ... rigging electrician
Drew S. Holden ... rigging grip gang boss (as Drew Holden)
Alexander Hooper ... second assistant camera: "c" camera, second unit (as Alex Hooper)
Adam Horne ... dimmerboard operator: LCP
Nolan Jenkins ... rigging grip
Marshall Johnson ... digital loader: second unit
Sean Jones ... rigging electrician
Sherwin Kannukkaden ... grip
Wes Kimbro ... grip
R.J. Kirkland ... rigging grip (as RJ Kirkland)
Matthew J. Klann ... dimmerboard operator (as Matt Klann)
Michael Klann ... data technician (as Mick Klann)
Michael Klimchak ... first assistant camera: "c" camera
Jeff Kunkel ... rigging grip gang boss
Mark La Bonge ... steadicam operator: "c" camera (as MARK LABONGE)
Jeff LaBaume ... electrician
Collin Leahy ... dimmer technician
Andy Lohrenz ... electrician
Diego Lombroni ... best boy electric: Italy Unit
Michael Lopez ... fixtures technician
Chris Lumpkin ... key rigging grip
Hiram Madge ... rigging grip
Fabrizio Margaroli ... digital imaging technician
Frank Marin ... digital imaging technician
David Mariottini ... drone camera operator: Italy Unit
Levi Martinez ... rigging electric gang boss
Frank Masi ... still photographer
Joffrey Mason ... grip
Joseph Mason ... electrician (as Joe Mason)
Jason Massey ... rigging grip
Josh Mayben ... rigging electrician
Matthew C. McCarthy ... best boy rigging grip
Bill McClelland ... underwater camera operator
Daniel McNutt ... gaffer: additional photography
Adam Meadows ... video assist operator
Kenneth R. Mejia ... rigging grip (as Kenneth Majia)
Luke Messick ... grip
Tim Metivier ... first assistant camera: "c" camera
Sean Meyer ... electrician
Scott Montgomery ... drone camera operator
John S. Moyer ... camera operator
Ted Nimz ... key covid rigging electric
Justin Noel ... first assistant camera: "c" camera, second unit
Louie Northern ... drone pilot
Tom Novell ... best boy rigging electric
Bill O'Drobinak ... camera operator: "b" camera (as Billy O'Drobinak)
Jay Odum ... electrician: second unit
Joseph Harold Page ... electrician (as Joe Page)
Enzo Emilio Parente ... data wrangler: array unit, Italy Unit (as Enzo Parente)
Daniel Parrott ... dolly grip: "b" camera
Riccardo Pau ... first assistant array unit: Italy Unit
Tiko Pavoni ... camera operator: "b" camera, second unit
Haydn Pazanti ... A camera first assistant: second unit
Matthew Penner ... rigging electrician
Roman A. Peoples ... rigging gang boss
Adam Perkins ... rigging electrician
Keith Peterman ... camera operator: "a" camera, second unit
Beaux Petit ... rigging electrician
Matthew A. Petrosky ... camera operator: "a" camera, second unit
Francesco Pintore ... first assistant camera. chase unit (as Francisco Pintore)
Logan Polizzotti ... electrician
John Prew ... electrician: second unit
Josh Quick ... electrician
Christopher Ratledge ... digital imaging technician: second unit
Kerry Rawlins ... key grip
Thoma Reavis ... electrician: second unit
Patrick Redmond ... edge crane operator
Ethan Rich ... rigging electrician
Massimo Rinella ... dolly grip: "a" camera, Italy Unit
Tim Risch ... first assistant camera: "b" camera, second unit
John Robling ... video assist: second unit
Adrián Rodríguez Navas ... focus puller
Tori Roloson ... grip: second unit
Jesse Roth ... camera operator: "c" camera
Andrew Rowlands ... camera operator: "a" camera
Sean Ruggeri ... underwater camera operator
Tim Ryan ... best boy electric: second unit - best boy electric
Anthony Samuel ... rigging grip
Eddie Sanchez ... rigging electric covid technician
Josh Sanchez ... rigging electrician
Rafael Sanchez ... gaffer
Trey Sanchez ... fixtures technician
Paul Sanford ... dolly grip: "b" camera, second unit
Alex Schoper ... rigging grip
Chase Schultz ... second assistant camera: "a" camera
Claudio Serantoni ... grip
Simone Serantoni ... grip
Manny Serrano ... second assistant camera: "b" camera
Jose de Jesus Servin ... rigging electrician (as Jose Servin)
James Sharpe ... rigging grip
Greg Simone ... assistant chief lighting technician: additional photography / assistant chief lighting technician: los angeles unit
John Slade ... technocrane operator: second unit
David Smith ... rigging grip
Scott Sprague ... best boy electric
Michael Starnes ... Fixtures
Jason Staten ... base camp electrician
Don Steinberg ... first assistant camera: "a" camera
Hektor Stockton ... rigging electrician
Tyler Stone ... rigging grip
Mical Swett ... fixtures tech
Mike Swett ... fixtures technician
Rafael E. Sánchez ... gaffer
Jonathan Taylor ... director of photography: Rome car chase unit
Lee Thomas ... aerial director of photography
Tony Thompson ... drone pilot
Paolo Tiberti ... key grip: Italy Unit
Jeffrey Tidwell ... camera loader
Jon Titus ... electrician
Don Tomich ... rigging best boy electric
Roger Tonry ... additional aerial footage
Fred Valentine ... gaffer: second unit
Grant Valentine ... dimmer board operator: second unit
Ray Varela ... rigging electrician
Jeff Wallace ... lighting control foreman
Benton Ward ... rf technician
Ben Warren ... rigging grip foreman / rigging grip
Tim Welch ... grip: second unit
Justin White ... fixtures technician
Jason Wible ... best boy fixtures
LaMar Williams III ... electrician
Paul Yeager ... grip
Steve Zigler ... rigging gaffer
Jozo Zovko ... second assistant camera: "a" camera
Darrick Akey ... edge head technician (uncredited)
Marco Alagia ... electrician (uncredited)
Kyle Z. Anderson ... set lighting technician (uncredited)
Jason Bauer ... digital imaging technician: additional photography (uncredited)
Nathanael Bauer ... lighting technician: additional photography (uncredited)
Ashley Binette ... camera utility: additional photography (uncredited)
Jeff Bowes ... digital imaging technician: Canada (uncredited)
Christopher Butts ... grip (uncredited)
Tony Carmean ... drone producer (uncredited)
Carlos Castrillon ... rigging electrician (uncredited)
Eli Chitwood ... rigging grip (uncredited)
Ian Clampett ... additional camera operator: "b" camera (uncredited) / camera operator: "c" camera, second unit (uncredited)
Josh Cleland ... camera array technician (uncredited) / underwater camera technician (uncredited)
Leonardo Corvino ... data manager: Italy Unit (uncredited)
Carlos De Carvalho ... director of photography: second unit (uncredited)
Paolo Di Stefano ... electrician (uncredited)
Stephen Dubay ... technician: DMX (uncredited)
Austin English ... matrix technician (uncredited)
Sean Fisher ... techno crane operator (uncredited)
Jonny Franklin ... gaffer: additional photography (uncredited)
Mario Leonardo Frosina ... data wrangler: Italy Unit (uncredited)
Vincent Gandolfi ... grip: second unit (uncredited)
Stéphanie Girard-Hamelin ... video coordinator: additional photography (uncredited)
Dan Godar ... aerial camera operator (uncredited)
Thomas Gossard ... fixtures technician (uncredited)
Brian Greenway ... first assistant camera: additional camera (uncredited)
Guglielmo Griscioli ... video assistant: Italy Unit (uncredited)
Daniel Guadalupe ... additional first assistant camera (uncredited)
Geoffrey Haley ... camera operator: "a" camera (uncredited)
Kelly Hearns ... video assist: additional photography (uncredited)
Esteban Hernandez ... 24 frame playback supervisor (uncredited)
Luis G. Hernandez ... digital imaging technician: reshoots (uncredited)
Mat Irby ... grip: second unit (uncredited)
John Paul 'J.P.' Jones ... additional rigging electric (uncredited)
Mark La Bonge ... camera operator (uncredited)
Fernando Moleón ... camera operator: "b" camera (uncredited)
Martin F. Monette ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Romualdo Nati ... flight head technician: Italy Unit (uncredited)
Jesse Roth ... camera operator: "b" camera, additional photography (uncredited)
Cristiano Sergioli ... flight head technician: Italy Unit (uncredited)
John Trunk ... video assist: additional photography (uncredited)
Mike Tyson ... rigging gaffer: additional photography (uncredited)
Roger Vernon ... director of photography: additional photography (uncredited)
Jeff Webster ... gaffer: additional photography (uncredited)
Brad Wilder ... first assistant camera: aerial unit, Hawaii (uncredited)
Jackson Yeung ... first assistant camera: additional photography (uncredited)

Animation Department

Edit
Alicia Kho ... key animator

Casting Department

Edit
Jessy Alfonso ... casting assistant: Georgia
Debbie Andrews ... casting associate
Erica Arvold ... casting: Georgia
Doireann Cooke ... casting assistant: uk
Zyrenka Cox ... casting assistant: uk
Danny Gordon ... casting assistant
Madison Landis ... casting associate: Georgia
Rick Messina ... casting associate
Dustin Presley ... casting associate: Georgia
Lucy Rands ... casting director: UK
Tammy L. Smith ... extras casting

Costume and Wardrobe Department

Edit
Taylor Addison ... costumer
Justin Armer ... costumer / costumer: second unit
Tiuana Bell ... costumer
Nickolaus Brown ... costumer
Sue Casey ... costumer: Gal Gadot
Christian Cordella ... costume illustrator
Tom Cummins ... costumer: Ryan Reynolds
Catherine Daly ... costume coordinator
Caroline Darrieux ... costumer (as Caroline Darrieux de Castro)
Cylinda Nesmith Davison ... tailor (as Cylinda Daveison)
Stefano De Nardis ... costume supervisor: Italy Unit
Ryan Dempsey ... costumer: second unit
Kate Duke ... costumer
Erinique Ellison ... costumer
Pam Gordon ... seamstress
Justin Jones ... costumer
Jennifer Kamrath ... key costumer (as Jenn Kamrath)
Molly Kamrath ... costumer
Ginger Knussmann ... costumer
Anne Mary Lee ... ager
Claudette Lilly ... costume supervisor: Italy Unit
Robert Mata ... costumer: Dwayne Johnson
Ashli McLendon ... seamstress
Priscilla Minniti ... key costumer: Italy Unit
Danny Molaschi ... costumer / key costumer: second unit
Mary Monds ... seamstress
Valerie T. O'Brien ... key costumer (as Val O'Brien)
Stephanie Power ... costumer
Abdelfattah Qzaibar ... stunts key costumer: Italy Unit
Elena Rotatori ... costumes department co-coordinator: Italy Unit
Richard Schoen ... costume supervisor
Senna Shanti ... assistant costume designer
Vittoria Spadafora ... costumes department coordinator: Italy Unit
Matt Van Dam ... ager
Marco Alzari ... assistant costume designer: Italy (uncredited)
Maria Luisa Corda ... seamstress (uncredited)
Whit Cornwall ... costumer (uncredited)
Orielle Del Re ... additional set costumer (uncredited)
Katia Folco ... crowd costumer (uncredited)
Enrica Iacoboni ... costumer (uncredited)
Taylor Kirby ... costume production assistant (uncredited)
Caitlyn Manfre ... wardrobe assistant (uncredited)
Tiffany McKitrick ... costume buyer (uncredited)
Emanuela Naccarati ... costume buyer (uncredited)
Mark D. Spain ... mask maker (uncredited)
Caitley Symons ... additional textile artist (uncredited)

Location Management

Edit
Benedetta Altissimi ... location manager: Italy Unit
Davide Beccu ... location manager: Sardinia (as David Beccu)
Bartolomeo Bevilacqua ... assistant location manager
Andrea Bianciardi ... Assistant Location Manager: Italy Unit
Jimmie Bullis ... key assistant location manager
Aubrey DeVaney ... key assistant location manager
Kim Fenton ... location manager / uk
Andrew Galbraith ... assistant location manager
Carri Gibbs ... location scout
Kyle Hinshaw ... location manager
Gabor Agoston ... location scout (uncredited)
Bartolomeo Bevilacqua ... location assistant (uncredited)
Michael Cave ... location assistant (uncredited)
Davide Centioni ... junior location manager (uncredited)
Jessica Cole ... location manager (uncredited)
Pono Guerrero ... location scout (uncredited)
Julie Hannum ... locations scout (uncredited)
Tom Marshall ... location scout (uncredited)
Roberta Milone ... location production assistant (uncredited)
Giulia Odoardi ... junior location manager: Italy Unit (uncredited)
Emily Orama ... location assistant (uncredited)
Luke Orr ... location assistant (uncredited)
Paola Piattelli ... junior location manager: Italy Unit (uncredited)
Piernicola Pinnola ... supervising location manager: Italy Unit (uncredited)
Reid Pittman ... location assistant (uncredited)
Katie Starke ... location assistant (uncredited)
Alfredo Visconti ... assistant location manager (uncredited)

Music Department

Edit
Sophia Blake ... additional arrangements / score coordinator
Caroline Campbell ... musician: violin
Pedro Eustache ... musician: flute
Sven Faulconer ... additional music
Elizabeth Finch ... orchestrator
Jared Forman ... assistant music engineer
Jared Michael Fry ... composer: additional music (as Jared Fry)
Brad Gardner ... music covid-19 safety coordinator
Gabe Hilfer ... music supervisor
Luanne Homzy ... musician: violin
Jon Jablonsky ... musician: drums
Penka Kouneva ... lead orchestrator
William Wells Learned III ... music editor
Sahby Mehalla ... musician
David Metzner ... music editor
Aaron Meyer ... music preparation
Jackey Mishra ... music
Jaclyn Rainey ... musician: french horn
Jasper Randall ... orchestra conductor / vocal contractor
Larry Rench ... orchestrator
Peter Rotter ... orchestra contractor
Ramon Stagnaro ... musician: acoustic guitar
Tom Strahle ... musician: electric guitar & flamenco guitar
Roger Suen ... composer: additional music
Ronald J. Webb ... supervising music editor
Booker White ... head of music preparation
Tim Williams ... orchestrations
Kyle J. Hartman ... orchestration assistant (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Alicia Accardo ... script supervisor
Aimee Bell ... script supervisor: second unit
Laurie Bookhardt ... script supervisor: second unit
Dea Cantu ... script supervisor: second unit
Samantha C. Kirkeby ... Script Supervisor: additional photography
Daniela Saioni ... script supervisor: additional photography
Christopher M. Searcey ... script supervisor: second unit
Melissa Strizzi ... script supervisor: european unit

Transportation Department

Edit
Tony Abbruzzese ... driver (as Anthony Abbruzzese)
Jose Alfonso ... driver
Samuel R. Anderson ... driver (as Samuel Anderson)
Marc Anton ... driver
Pietro Antonini ... driver
Brian Bailey ... driver
Marcus Barrett ... driver
Bobby Belton ... driver
Sedric Brooks ... driver
Thomas Brown ... driver
Marc Bush ... picture car mechanic
Denny Caira ... picture car consultant
Jeremy Carley ... driver
Manuel Carley ... driver
Darrin Cater ... driver
Simone Centioni ... picture car coordinator: Italy Unit
Joseph Chasteen ... driver
Adam Chrisman ... driver
David Coffey ... 399 captain
Tracy L. Coker ... driver (as Tracey Coker)
Filippo Colli ... transportation captain: Italy Unit
Steve Copeland ... driver
Doug Couter ... driver
Erik Coutts ... driver
Rickey Crowe ... driver
Terry Cunningham ... driver
Kevin Day ... driver
TyRee Dingle ... driver
Brian Dossett ... driver
Donny Fisher ... picture car mechanic
Robert Foster Jr. ... transportation captain: second unit (as Robert Foster) / transportation coordinator (as Robert Foster)
William Fuller ... driver
Kyle Gabrels ... driver
Matthew Goff ... picture car mechanic
Craig Graham ... driver
Justin Graham ... driver
Eric Grainger ... driver
Dennis Hallman ... transportation co-captain
Terry Hampton ... driver
Forrest Hardeman ... driver
Derell Harris ... driver
Stephon Harris ... Transportation Captain Reshoots
Rufus Hicks ... driver
Donald Hobson ... driver / picture car hauler
Christian Jeantul ... driver
Anthony Johnson ... driver
Lewis Jones ... driver
Mike Kiker ... driver
Ron Knuecke ... driver
Daniel LaFave ... driver
Michael W. LeMaster ... driver (as Michael LeMaster)
Thomas Losinger ... driver
Nathan Mack ... driver
James Owen Marston ... driver (as James Marston)
William Mathews ... driver
Carlos Mattox ... driver
Chris McCrater ... driver
Shannon McKnight ... dot
Glenn McMurray ... driver
Callie Miller ... dispatcher
Brandon Mullen ... transportation captain
Gerald O'Donnell ... driver
Alessandro Pantano ... transportation co-captain: Italy Unit
Justin Payne ... driver
Paula Pierce ... driver
Thomas Pinkney ... driver
Daniele Rapone ... Picture vehicles mechanic
Massimiliano Rocchetti ... transportation captain: Italy Unit
Mike Rodgers ... driver
Michael Rucker ... driver
John Russell ... driver
Giuseppe Santoni ... transportation manager: Italy Unit
Darrell Scott ... picture car coordinator
Terry Taylor ... driver
Marcia Thomas ... driver
Timothy H. Thompson Sr. ... driver
Frederick Scott Trimble ... driver (as Frederick Trimble)
Joe White ... driver
Jack Dennis Wilson ... service driver (as Jack Wilson)
Samuel R. Anderson ... wardrobe driver (uncredited)
Giacomo Benassi ... transportation captain: Italy Unit (uncredited)
Andrew Bowditch ... picture vehicle mechanic: additional photography - toronto (uncredited)
Bill Boyd ... picture vehicle coordinator: additional photography - toronto (uncredited)
Luca Ciccarelli ... picture car mechanic (uncredited)
Fabio Crepaldi ... transportation captain (uncredited)
Henry Dray ... transportation manager: Europe (uncredited)
Marco Ferreri ... transportation coordinator (uncredited)
Ken Goldwasser ... picture car coordinator (uncredited)
Scotty Goudreau ... transportation facilitator (uncredited)
Dana Howes ... transportation coordinator: additional photography (uncredited)
Chuck Mathews ... driver (uncredited)
Giovanni Meglio ... picture vehicle coordinator (uncredited)
Anthony Mignogni ... truck driver (uncredited)
Simone Olivieri ... transportation coordinator: Italy Unit (uncredited)
Tomasz Podraza ... picture vehicle fabricator (uncredited)
Rino Raspanti ... driver (uncredited)
Casey Richter ... picture car coordinator (uncredited)
Marco Taglioni ... transportation (uncredited)
Dean Thomas ... transportation captain (uncredited)
Danny Triphook ... picture vehicle captain: Europe (uncredited)
Gary Woods ... transportation coordinator (uncredited)

Additional Crew

Edit
Jacob Agle ... production assistant
Helaina Anderson ... production assistant
Neil Andrea ... marine coordinator: Italy Unit
Tony Annone ... testing assistant manager
Alessandro Avolio ... covid facilities manager: Italy Unit
Natalie Ballard ... set production assistant
Philip Banks ... additional second zone assistant manager
Chelsea Barker ... key set production assistant
William Barkley ... operations supervisor
Rachel Barnett ... assistant chef
Emily Barry ... production assistant
Hannah Barry ... production assistant
Daniel Bass ... production assistant
Dustin Beach ... health & safety production secretary
Richard Belmont ... catering assistant: Gala Catering
Alex Betuel ... operations deputy
Lori Betz ... set teacher
Julia Blanford ... set production assistant: second unit
Jenna Blase ... second assistant accountant
Ashton J. Blessing ... assistant post-production accountant
Karina Boog ... health & safety deputy
Rebecca Bouchard ... set production assistant: second unit
Leah Bourne ... production accountant additional photography
Michael Bower ... production assistant
Chanel Bowling ... executive: Flynn Picture Co.
Dejoane Bowman ... set production assistant: second unit
Travis Briggs ... catering assistant: Gala Catering / catering assistant: Gala Catering, second unit
Alex Bryant ... craft service assistant
Alaita Burks ... production assistant
Marco Calabrese ... payroll accountant: additional photography
Brittany Cardoza ... set production assistant: second unit
Seymour Carnegie ... craft service assistant
Valentina Cestari ... health & safety supervisor/covid compliance: Italy Unit
Adam Chambers ... stage manager
Emily Chancey ... key set production assistant: additional photography
Raphael Christopher ... logistics: Mr. Reynolds
Christopher Chronopoulos ... logistics: Mr. Johnson
Michael R. Ciminna ... set production assistant (as Michael Ciminna)
Gina Cipriano ... production assistant
Lacie Collins ... health & safety production coordinator
Aurelia Corcoran ... second assistant accountant
Rachel Coscia ... craft service assistant (as Rachel Whitehouse)
Keith Cowart ... construction medic
Ben Crawford ... production assistant
Giovanni Criscione ... set medic: Italy Unit
Nikki Cuff ... assistant: Ms. Garcia
Amanda Currie ... first assistant accountant
Francisco Cushing ... catering assistant: Gala Catering
Tony Cypres ... second assistant accountant
Matthew J. Davis ... post-production accountant clerk
Taylor Davis ... Zone Monitor
Kat Delay ... assistant production coordinator
Jenn Derrenger ... post-production accountant
Matt Dewar ... yellow zone medic
Chelsea Dobrucki ... set production assistant: second unit
Timothy Engelson ... production assistant (as Timothy H. Engelson)
Denise Faye ... choreographer
Brooke Fields ... production assistant
Quinn Fischman ... trainer: Ms. Gadot
James Hunter Fisher ... production assistant
Riley Flanagan ... additional second zone assistant manager
Nikki Foreman ... set production assistant: second unit
Alicia Gallagher ... accounting clerk (as Alica Gallagher)
Emma Galli ... covid coordinator: Italy Unit
Kevin Gaspar ... travel secretary
Ryan George ... set production assistant
Jackie Giovinco ... craft service assistant: Gala Catering, second unit
George Gjersvold ... safety consultant
Eric Glasser ... health & safety assistant: UPM
Travis Gore ... craft service assistant: Gala Catering, second unit
Michelle Grass ... set production assistant
Jordan Greenfield ... second assistant accountant
Elizabeth Guiberteau ... craft service assistant (as Liz Guiberteau) / key craft service: Gala Catering, second unit (as Liz Guiberteau)
Ethan Guice ... set production assistant: second unit
Bonnie Haner ... key first assistant accountant
Caleb Haydock ... set production assistant
Nick Hayes ... production assistant: second unit
Patrick Hefferman ... logistics: Mr. Johnson
Sara Henne ... paramedic
Shannon Herring ... craft service assistant
Patricia Hill ... chef: Gala Catering
Regina Hirata ... covid manager: Italy Unit
Carla Hoade ... safety consultant
Yvet Holmes ... administrator: QR
Molly Honea ... production secretary
Allie Hornberger ... health & safety secretary
Ted Horning ... assistant: Mr. Flynn
Ben Horton ... accounting clerk
Hunter Householter ... catering assistant: Gala Catering
Cole Howard ... production assistant: second unit
Noah Howard ... armorer
Camille Huss ... production assistant
Kory Ison ... lead set medic / set medic: second unit
Jamison Jaquan ... payroll accountant (as Jaquan Jamison)
Emily Jarl ... production assistant
Alejandra Jimenez ... production assistant
Larry Johnson Jr. ... catering assistant: Gala Catering
Duwayne Johnson ... catering assistant: Gala Catering
Walt Jordan ... logistics: Dwight Johnson
Walter Jordan ... logistics: Mr. Johnson
Leah Kaina ... travel coordinator
Nikole Kaplan ... operations coordinator: Mr. Johnson
Danny Kieler ... set production assistant: second unit
Taylor Kirby ... production assistant
Tyler Kline ... key set production assistant: second unit
Victoria Knight ... chef: Mr. Reynolds
Matthew Kramer ... key set production assistant (as Matt Kramer)
Vikki Krinsky ... chef: Mr. Reynolds & Ms. Gadot
Samantha Krupica ... production assistant
Giorgia La Battaglia ... set nurse: Italy Unit
Erika Laffin ... set production assistant: second unit
Alex Lam ... production assistant
Jordan Lavelle ... production assistant
Cristina Leurini ... catering manager: Italy Unit
Carrington Lewis ... basecamp production assistant
Stevie Logsdon ... health & safety assistant production coordinator
Thurston Lopez ... catering assistant: Gala Catering, second unit
Britney Lozano ... key craft service
Evan Andrew Marsh ... health & safety secretary (as Evan Marsh)
Robert Marshall ... logistics: Ms. Gadot
Bryce Martin ... environmental steward
Savannah Martin ... accounting clerk
Christina Matthews ... catering assistant: Gala Catering
Christian McAlister ... paramedic
Carol McConnaughey ... unit publicist
Connor McGill ... assistant: Mr. Householter
Trey McPhaul ... set production assistant
Josh Melo ... production assistant
Jeffrey Samuel Melsi ... logistics: Mr. Johnson
Jeremy Mittleman ... assistant: Mr. Thurber
Joshua Montes ... zone assistant manager
Sam Muñoz ... additional set production assistant
Boris Naydichev ... payroll assistant
Irina Naydichev ... key payroll accountant
Kanoa Noguchi ... catering assistant: Gala Catering
Fitzroy Oglivie ... catering assistant: Gala Catering
Michelle Oldknow ... construction medic
Luke Orr ... production assistant
Eric Ottens ... logistics: Ms. Gadot
Sandra Painter ... construction medic (as Sandra Panter)
Nick Payne ... production assistant: second unit
Jack Perlman ... assistant: Mr. Thurber
Adam Philbin ... set medic
Daniel J. Phillips ... production assistant (as Daniel Phillips)
Michael Piersawl ... set production assistant
Reid Pittman ... production assistant
Nick Pletcher ... production assistant
Giovanni Ponticelli ... medical staff coordinator: Italy Unit
Jacob Porter ... production assistant
Jamar Price ... set production assistant
McKay Pruitt ... set production assistant: second unit
Lorenzo Puccini ... marine consultant: Italy Unit
Andrea Marie Rathje ... production assistant
Debbie Ray ... hygiene lead
Daniel Reinert ... health & safety secretary
Steven John Reynolds ... production accountant (as Steve Reynolds)
Jack Pryce Roach ... set production assistant (as Jack Roach)
Huxley Rodriguez ... production coordinator: second unit
Zack Russell ... hygiene
Maya Saati ... assistant: Hiram Garcia
Ricardo Salinas ... catering assistant: Gala Catering
Gregory Santoro ... zone assistant manager (as Greg Santoro)
William Schmucker ... health & safety supervisor
Stacey Schrom ... assistant: Rawson Marshall Thurber
Triini Selgis ... Addl 2nd Assistant Director
Matt Sickmiller ... production assistant
Jason Simmonds ... production coordinator
Laura Simmons ... assistant: Beau Flynn
Francis Smith ... lead armorer
Kimberly Smith ... second assistant accountant
Michael Bennett Smith ... zone assistant manager
Samantha Rae Soard ... production assistant (as Samantha Soard)
Katie Starke ... production assistant
Matt Stavis ... catering assistant: Gala Catering
Katy Strutynski ... assistant: Gal Gadot
Sandra Suárez ... catering assistant: Gala Catering
Isaac Taylor ... production assistant
Jaime Taylor ... lead set medic (as Jamie Taylor)
Meron Tewoldberhan ... hygiene
Shawn Thilaka ... covid facilities manager: Italy Unit
Keyon Thomas ... catering assistant: Gala Catering, second unit
Sophia Travaglia ... assistant: Ryan Reynolds
Landon Trawny ... second assistant accountant
Jose Trujillo ... catering assistant: Gala Catering, second unit
Marsha Turolo ... marine consultant: Italy Unit
Jason Jack Underwood ... production assistant
Sean Vanderwilt ... assistant choreographer
Allison Vanhanswyk ... production assistant
Dan Vice ... construction medic
Robert L. Walden III ... construction medic (as Robert Walden)
Donald H. Walker ... Production Controller
Hancock Walker ... accounting clerk
Tim Watts ... production assistant
Heidi Sneed Webb ... set production assistant (as Heidi Webb)
Tom West ... operations deputy
Tony White ... hygiene coordinator
Katie Whitworth ... second assistant accountant
Sarah Wilkes ... set production assistant
Grezssell Williams ... chef: Gala Catering, second unit
Dillon Wright ... zone assistant manager
Erica Mary Wright ... production assistant
Jason Wu ... production assistant
Miranda Yacobucci ... craft service assistant
Erica Young ... assistant: Dwayne Johnson
Hiba Absar ... health & safety assistant coordinator: additional photography (uncredited)
David Ambrosi ... aerial coordinator: Italy Unit (uncredited)
David Aragon ... background performer (uncredited)
Michael Ark ... adr & loop group (uncredited)
Peter Arpesella ... adr group (uncredited)
Mayank Badhwar ... marketing consultant (uncredited)
Richard Tiny Baker ... health & safety advisor: UK Unit (uncredited)
Steven Barney ... assistant animal wrangler (uncredited)
Kailey Becker ... production assistant (uncredited)
LeQuan Antonio Bennett ... adr: voice matching (uncredited)
Alec Berger ... health & safety manager (uncredited)
Kelsea Bermudez ... production assistant (uncredited)
Ashton J. Blessing ... junior post-production accountant (uncredited)
Francesco Boi ... it set production assistant: VFX (uncredited)
Rebecca Booth ... assistant production coordinator: Car Chase Unit: Rome (uncredited)
Ryan Boyce ... health & safety monitor (uncredited)
Hélène Cardona ... voice actor (uncredited)
Meaghan Carey ... production coordinator: Toronto (uncredited)
Wesley Carroll ... office production assistant: second unit (uncredited)
Sara Chaisson ... assistant production coordinator: Los Angeles (uncredited)
Laura Cimarelli ... first assistant accountant (uncredited)
Tiffany Cinco ... set painter (uncredited)
Alexander Cooper ... production assistant: UK Unit (uncredited)
Marcos Cotlar ... dialect coach (uncredited)
Maurizio Cusano ... crowd marshall: Rome (uncredited)
Hayley Davis ... production assistant (uncredited)
Meredith DeNucci ... health & safety coordinator production assistant (uncredited)
Dan Dirks ... production assistant (uncredited)
Spencer Elmore ... production assistant (uncredited)
Jill Flanders ... creative executive: Seven Bucks Productions (uncredited)
Alessandro Folchitto ... military coordinator (uncredited)
Paolo Galiano ... armorer: Italy Unit (uncredited)
Jorge Garcia Castro ... consultant (uncredited)
Christian Giuliani ... production coordinator (uncredited)
Dominic Goodie ... production security (uncredited)
Caleb Gordon-Kilgore ... production assistant (uncredited)
Tanner Graeber ... production assistant (uncredited)
Brittany Groy ... production assistant (uncredited)
Karen P. Hanson ... production assistant (uncredited)
Tom Herzog ... production assistant (uncredited)
Harry Hibberd ... assistant payroll accountant (uncredited)
Hannah Hildebrandt ... assistant: Hiram Garcia, additional photography (uncredited)
Stephanie Hill ... actress (uncredited)
Elizabeth Himelstein ... dialect coach: Gal Gadot (uncredited)
James Hinton ... finance executive (uncredited)
Ahmad Holmes ... health & safety monitor (uncredited)
Luke Hyland ... production assistant (uncredited)
Juhyun Jane Jeong ... production assistant (uncredited)
Jeff Jerdin ... tax credit broker (uncredited)
D.K. Johnston ... production assistant: second unit (uncredited)
Liam Jon ... health & safety supervisor (uncredited)
Kira Jones ... latin interpreter (uncredited)
Daniel Kiely ... production assistant (uncredited)
Gabriel Kostner ... helicopter pilot (uncredited)
Marilena La Ferrara ... production accountant (uncredited)
Tangela Large ... dialect coach (uncredited)
John Lavis ... set medic: additional photography (uncredited)
Phil LoGrippo ... location accountant: Italy Unit (uncredited)
Amecia Matlock ... production office assistant (uncredited)
Leroy Mcleod ... production assistant: additional photography (uncredited)
Brennan B Mcnamee ... sculptor (uncredited)
Al Mirabella ... production assistant (uncredited)
Zachary Mooren ... adr casting (uncredited)
Bárbara Morelos-Zaragoza ... translation & subtitling: Mexican/Spanish (uncredited)
Marco Mosolo ... payroll assistant (uncredited)
Giulia Nenna ... accommodation coordinator: Italy Unit (uncredited)
Andrew Norman ... studio executive: Netflix (uncredited)
Natalia Nova ... russian dialect coach: Gal Gadot (uncredited)
Sinatra Onyewuchi ... security supervisor (uncredited)
Ann Ormesher ... production accountant: UK Unit (uncredited)
Jan Jakub Osinski ... covid testing coordinator: UK (uncredited)
Leah Parrish ... craft service: second unit (uncredited)
Antonio Pequeno ... additional armorer (uncredited)
Sean Persaud ... production assistant (uncredited)
Nadezda Petrovic ... assistant production coordinator: Italy Unit (uncredited)
Edgar Pevsner ... adr voices & loop group (uncredited)
Rob Porter ... police coordinator (uncredited)
James Prince ... stand in: Dwayne Johnson (uncredited)
Eileen Pulliam ... second assistant accountant (uncredited)
Deborah Ricketts ... archive researcher (uncredited)
Elise Risio ... office production assistant: Los Angeles (uncredited)
Isabella Roberto ... assistant line producer: Italy Unit (uncredited)
Alessandro Ruggeri ... production coordinator: Car Chase Unit, Rome (uncredited)
Donatella Scarinci ... cashier/assistant production accountant (uncredited)
Evan Scolnick ... set production assistant: additional photography (uncredited)
Justin Scolnick ... set production assistant (uncredited)
Doug Scroggins III ... helicopter technician supervisor (uncredited)
Gillian Skipper ... production assistant (uncredited)
Anouar H. Smaine ... adr actor (uncredited)
Lucy Stefani ... health & safety coordinator production assistant (uncredited)
Irene Tartaglia ... cashier (uncredited)
Jeremy Thao ... key hotel production assistant (uncredited)
Sam Varriale ... health & safety monitor (uncredited)
Rasa Vilkaityte ... data input: Italy Unit (uncredited)
Joshwa Walton ... production assistant (uncredited)
Diane Ward ... production coordinator (uncredited)
Hunter White ... production assistant (uncredited)
Rebecca White ... construction accountant (uncredited)
Julie Anne Wight ... production secretary: additional photography: Los Angeles (uncredited)
Jasmine Yard ... production secretary (uncredited)
Shelby Young ... adr voice (uncredited)
Jeremy Zamora ... construction labor (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

When an Interpol-issued Red Notice the highest level warrant to hunt and capture the world's most wanted goes out, the FBI's top profiler John Hartley (Dwayne Johnson) is on the case. His global pursuit finds him smack dab in the middle of a daring heist where he's forced to partner with the world's greatest art thief Nolan Booth (Ryan Reynolds) in order to catch the world's most wanted art thief, "The Bishop" (Gal Gadot). The high-flying adventure that ensues takes the trio around the world, across the dance floor, trapped in a secluded prison, into the jungle and, worst of all for them, constantly into each other's company. Written by Netflix

Plot Keywords
Taglines Pro and Cons See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • النشرة الحمراء (Egypt, English title)
  • Alerta roja (Spain)
  • 紅色通緝令 (Taiwan)
  • 红色通缉令 (Singapore, Mandarin title)
  • Alerta Vermelho (Brazil)
  • See more »
Runtime
  • 118 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $160,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia When Hartley (Dwayne Johnson) arrives at Sotto Voce's masquerade party, he hands security an invitation with a QR code on it. If you pause the scene and scan the code, it brings you to an unlisted video with the movie's bloopers. See more »
Goofs This movie features the characters being pursued by an agent of Interpol. The agent is armed and attempts to arrest them. Interpol is NOT a law enforcement agency, the agents have no law enforcement power and do not carry arms. Interpol is an inter-governmental organization of member countries that assist police by sharing data and providing technical and operational support. See more »
Movie Connections Featured in Red Notice: Bach Ke Rehna (2021). See more »
Soundtracks Sabotage See more »
Crazy Credits After the credits have finished rolling you hear Gal Gadot say "Don't miss me too much. Ta Ta." See more »
Quotes Nolan Booth: [to Hartley] Why are you wearing the hairnet? You're bald.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed