Poster

Astronaut ()


Reference View | Change View


A lonely widower battles his family, ill health and time to win a competition for a golden ticket to space.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Angus Stewart
...
Jim Williams
...
Molly Williams
...
Marcus Brown
...
Barney Williams
...
Joe
...
Len
...
Nurse Judy
Jennifer Phipps ...
Alice
...
Frannie
...
Elisa
...
Bill
...
Liz
...
Born Leader
...
Interviewer
Jeff Douglas ...
Security Guard
...
Maggie
...
Doctor
...
Journalist
Jason Burke ...
Road Construction Engineer
Alex Hatz ...
Engineer
...
Technician
Sandra Beech ...
Jenny
Jonathan Walton ...
Pilot
...
Ventura Mission Control
...
Radio Announcer (voice)
Rosemary Dunmore ...
Ventura Evaluator
Rest of cast listed alphabetically:
...
Ventura Employee
...
Ventura Medical Evaluator (uncredited)
...
Realtor (uncredited)
...
Young Carer (uncredited)
Casie Stewart ...
(uncredited)

Directed by

Edit
Shelagh McLeod

Written by

Edit
Shelagh McLeod ... (written by)
 
Carolyn Saunders ... (story editor) &
Maureen Dorey ... (story editor)

Produced by

Edit
Jessica Adams ... producer
Andrew Bell ... executive producer
Lyriq Bent ... executive producer
Steve Blair ... post production executive producer
Sean Buckley ... producer
Harry Cherniak ... co-producer
Xander Copp ... associate producer
Richard Dreyfuss ... executive producer
Bruce Fleming ... post production executive producer
Jeremy Kessler ... post production executive producer
Candice McHugh ... senior post production executive producer
Shelagh McLeod ... associate producer
Berry Meyerowitz ... executive producer
Ryan Reaney ... line producer
Ian Rodness ... post production executive producer
Jeff Sackman ... executive producer
Darcy Smith ... post coordinator
Heather Walker ... associate producer
Dan Wong ... post production executive producer

Music by

Edit
Virginia Kilbertus

Cinematography by

Edit
Scott McClellan

Film Editing by

Edit
Tiffany Beaudin

Editorial Department

Edit
Tim Camilleri ... Editorial Department
Mark Driver ... digital intermediate colorist
Vanessa Hannah ... Editorial Department
Joseph Murnaghan ... systems administrator
Blair Slater ... dailies technician
Christopher Smets ... epk editor

Production Design by

Edit
Helen Kotsonis

Set Decoration by

Edit
Laura Mackenzie ... (as Laura MacKenzie)

Costume Design by

Edit
Crystal Silden

Makeup Department

Edit
Blake Arsenault ... hair stylist
Carley Chamberlain ... daily makeup and hair artist
Renée Chan ... hair department head
Kat Crisp ... makeup department head
Jessica Fulmer ... assistant makeup and hair artist
Rachel Gassi ... daily makeup and hair artist
Kosta Haitas ... daily makeup and hair artist
Samantha Mepham ... daily makeup and hair artist
Rachel S. Wade ... daily makeup and hair artist

Production Management

Edit
Amanda Lo ... production manager
Candice McHugh ... post-production supervisor
Ryan Reaney ... production manager
Chris Stiebel ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Kelly Durrant ... second assistant camera (as Kelly Durant)
Steve Hickey ... first assistant director
Michael Hofman ... second assistant camera
Micheal Kehren ... third assistant director (as Michael Kehren)
Ryan Port ... first assistant director
Jade Leo Robertson ... trainee assistant director
Kristina Small ... second assistant director prep
Lauren Vesterdal ... second assistant director

Art Department

Edit
Ellen Ahn ... storyboard artist
Jasmin Bender ... daily set dresser
Jeremy Cobourne ... lead set dresser
Tom Gelfand ... carpenter
Lindsay Headland ... assistant property master
David Kim ... lead scenic
Mong Tho Mach ... lead set dresser
Howard Madill ... painter
Maggy Monceaux ... graphic designer
Seka Morris ... property master
Kasandra Pacaud ... daily set dresser
Samantha Roddick ... on set dresser
Maurice Roy ... graphic designer
Eric Summerly ... head carpenter
Paul Watson ... graphic designer
Paul Watson ... epk graphic designer
Allan Westlake ... construction coordinator

Sound Department

Edit
Brandon Bak ... foley mixer
Steve Blair ... Sound Designer
Aaron R. Campbell ... sound utility
Jason Charrbonneau ... foley artist
Ben Chesneau ... adr recording mixer
Eli Cohn ... adr recording mixer
Bruce Fleming ... music editor / re-recording mixer
Andy Frech ... re-recording mixer
Justin Helle ... foley assistant
Jeremy Kessler ... Dialogue Editor / adr editor / adr recording mixer / dialogue editor
Gillian McCrate ... boom operator
Rob Morrice ... second unit sound recordist
Robert Turi ... sound mixer
Carlo Vitelli ... sound post-producer
Carlo Vitelli ... audio post producer
Kyle Whittaker ... adr recording mixer

Special Effects by

Edit
Matthew Mcharg ... model builder
Sean Shikatani ... model builder

Visual Effects by

Edit
Peter Auld ... visual effects artist
Bernadeth Bolima ... visual effects artist
Marlon Castro ... visual effects artist
Noah Conti ... visual effects artist
Josven Escandor ... visual effects artist
Anette Galao ... visual effects coordinator
William Garrett ... visual effects supervisor
Vincent Ilagan ... simulator
Sam Javanrouh ... visual effects supervisor
Andrew Minett ... visual effects artist
Ryan Moser ... compositor
Deji Oduntan ... compositor
Francis Pavico ... visual effects artist
Terry Rose ... compositor
Matthew Steeves ... visual effects editor
Conner Stirling ... visual effects production manager
Helen Thach ... visual effects supervisor
Rey Tordilla ... simulator
Edward Wilmot ... spacecraft designer

Stunts

Edit
Plato Fountidakis ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department

Edit
Robert James Barnett ... grip
Francesco Bertoluci ... grip
Eric Michael Campbell ... daily best boy grip
Bradley Cherry ... camera operator / epk videographer / still photographer
Enrico Chiocchio ... second unit genny op
Vanessa Chow ... first assistant camera
Michael John Ciuffini ... camera operator
Tom Comet ... drone pilot
Julie Crawford ... generator operator
Adam Cummerford ... first assistant camera
Danica Dalao ... dailies technician
Nicholas Goulet ... best boy electric
Ryan Graham ... best boy grip
Shlomi Greenspan ... dit
Brock Hodgkinson ... epk videographer / still photographer
Sam Ianicelli ... still photographer
Shane Kirkpatrick ... second unit best boy grip
Michael Kostuk ... second unit key grip
Edwin Lau ... gaffer
Tim Leyes ... still photographer
Josh Macdonald ... camera operator
Quintain Martin ... best boy electric
Ryan McIntyre ... first assistant camera
Colin McKay ... electrician
Kirill Melamed ... second assistant camera (as Kiril Melamed)
Vincent Monreau ... camera operator
Robert Murdoch ... second assistant camera
David Nguyen ... first assistant camera
Courtney O'Connor ... generator operator (as Courtney Bruneau)
James Poremba ... camera operator
Joseph Puglia ... dit
Hunter Robertson ... grip
Eric Rowe ... dit
Brad Seligman ... grip
Alvin Sun ... key grip
Gabriela Osio Vanden ... second assistant camera (as Gabriela Oslo Vanden)
Matthew Veen ... b cam first assistant camera
Jahthane Walwyn-Bent ... still photographer

Casting Department

Edit
Krista Fraser ... extras casting
Ryan LaPlante ... casting assistant
Larissa Mair ... original casting
Colleen Rush ... casting assistant / casting associate
Caroline Sinclair ... original casting

Costume and Wardrobe Department

Edit
Natasha Adams ... Costume Production Assistant
Emily McHugh ... assistant costume designer
Tammie Moody ... costume supervisor
Trish Nicholson ... wardrobe assistant
Vanessa Popoli ... wardrobe assistant
Adrienne Tyson ... assistant costume truck supervisor
Christopher Weyman ... wardrobe assistant
Muska Zurmati ... second unit wardrobe

Location Management

Edit
Ryan Andersen ... locations scout
Marshall Baglieri ... assistant location manager
Spencer Banfield ... location assistant
Giles Jaconello ... location manager
Brian Murray ... location assistant
Alyson Richards ... location manager

Music Department

Edit
Lindsay-Bea Davis ... music supervisor
Bret Higgins ... bass player
Dennis Patterson ... score mixer

Script and Continuity Department

Edit
Ryan Jakubek ... script supervisor
Sydney Kondruss ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Oscar Arruda ... unit driver
Robert Arsenault ... transportation coordinator
Antonio Basile ... unit driver
John Bates ... unit driver
Richard Bye ... unit driver
Doug Cain ... unit driver
Scott Clarke ... transportation captain
Darek Hawryluk ... driver
Fraser Horn ... picture vehicles
Tom Klusek ... driver
Clifford Lettman ... unit driver
Frank Riso ... driver / unit driver
George Solty ... driver
Jeffrey Swarts ... daily driver
Philip L. Zita ... unit driver

Additional Crew

Edit
Scott Atkinson ... second unit production assistant
Spencer Banfield ... production assistant
Morgan Bentley ... first assistant accountant
Terri Bocz ... tutor
Laurel Bresnahan ... education liaison
Lora Cambell ... clearances
Tim Camilleri ... digital deliveries technician
Renée Chan ... dog wrangler
Danica Dalao ... technician
Simone Dorie ... assistant production office coordinator
Scott E. Farmer ... craft server
Kat Fedorva ... set production assistant
Michelle Ferrari ... production accountant
Debbie Finn ... tutor
Riel Flack ... set production assistant
Chris Gleason ... Double for Richard Dreyfuss / stand-in
Vanessa Hannah ... digital deliveries assistant
David Heymes ... caterer
Chris Ivanovick ... craft server
Guido Janson ... tutor
Iry Junsay-Yesudian ... craft service
Sam Kadosh ... craft server
Brynne Kennedy ... dog wrangler
Athanasia Michopoulou ... key production assistant
Emily Monster ... set production assistant
Joseph Murnaghan ... systems admin
Joanna O'Malley ... assistant to director
Rebeca Ortiz ... production coordinator
Christie Pawluch ... second unit production assistant
John Petti ... production coordinator
Holly Pruner ... second unit production assistant
Jason Rogers ... key production assistant
Kelly Santos ... payroll accountant
Jesse Sarkis ... second unit production assistant
Blair Slater ... technician
Christopher Smets ... epk producer
Darcy Smith ... post coordinator
Steve St. Amant ... epk asset manager
Sheri Sutherland ... medic coordinator
Velvet Tamarind ... second unit craft services
Jody-Marie Tansley ... medic coordinator
Liam Thompson ... production secretary
Edward Wilmot ... scientific adviser
Philip Winter ... set production assistant
Dan Wong ... post production executive

Thanks

Edit
Andrew Adams ... very special thanks
Carolyn Allain ... very special thanks
Rupert Bryan ... very special thanks
Randy Lennox ... very special thanks
Dan Lyon ... very special thanks
Kathleen Meek ... very special thanks
John Parker ... very special thanks
Kelly Payne ... very special thanks
Damian Schleifer ... very special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Angus is an elderly widower in a dysfunctional family. When a billionaire announces a competition that grants three individuals a chance to fly in space, Angus sees his chance to live out a lifelong dream. Lying about his age, Angus successfully enters the competition, and wins one of the three spots.

Plot Keywords
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Astronot (Turkey, Turkish title)
  • Un sueño extraordinario (Argentina)
  • Astronauta: Um Sonho Realizado (Brazil)
  • Un sueño extraordinario (Costa Rica)
  • Astronauta: Um Sonho Extraordinário (Brazil)
  • See more »
Runtime
  • 97 min
Country
Language
Color

Did You Know?

Edit
Trivia Premiered at the Edinburgh International Film Festival where Richard Dreyfuss showed up for a Q&A session. See more »
Goofs Flag of the UK flown upside down in the background of the crowd scene for the launch. See more »
Movie Connections Featured in 2020 Canadian Screen Awards for Cinematic Arts (2020). See more »
Soundtracks Got to Have It See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed