Edit
"Chilling Adventures of Sabrina" Chapter Nineteen: The Mandrake (TV Episode 2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Kevin Rodney Sullivan

Writing Credits  

Roberto Aguirre-Sacasa ... (developed by)
 
Joshua Conkel ... (written by)

Cast (in credits order)  

Kiernan Shipka ... Sabrina Spellman
Ross Lynch ... Harvey Kinkle
Lucy Davis ... Hilda Spellman
Chance Perdomo ... Ambrose Spellman
Michelle Gomez ... Mary Wardwell
Jaz Sinclair ... Rosalind Walker
Tati Gabrielle ... Prudence Night
Adeline Rudolph ... Agatha
Richard Coyle ... Father Faustus Blackwood
Miranda Otto ... Zelda Spellman
Abigail Cowen ... Dorcas
William B. Davis ... Methuselah
Gavin Leatherwood ... Nicholas Scratch
Lachlan Watson ... Theo Putnam
Anastasia Bandey ... Dorothea
Tyler Cotton ... Melvin
Adam DiMarco ... Dario
Emily Haine ... Elspeth
Liam Hall ... Marcus Pierce
Rest of cast listed alphabetically:
G. John Turnbull ... Academy Student (uncredited)

Produced by 

Roberto Aguirre-Sacasa ... executive producer
Matthew Barry ... producer
Greg Berlanti ... executive producer
Jon Goldwater ... executive producer
Lee Toland Krieger ... executive producer
Oanh Ly ... supervising producer
Amy Myrold ... co-producer
Rob Seidenglanz ... supervising producer
Donna Thorland ... consulting producer

Cinematography by 

Craig Powell

Casting By 

David Rapaport

Production Design by 

Lisa Soper

Makeup Department 

Kari Anderson ... key makeup artist
Janella Churchill ... assistant makeup artist
James Fairley ... special makeup effects technician: Amazing Ape Productions Ltd
Mike Fields ... key special makeup effects artist
Jennifer Gilevich ... 1st assistant makeup artist
Christian Holland ... special makeup effects technician: Amazing Ape Productions Ltd
Brittin Ireland ... key hair stylist
Cheyne Kirsten ... special makeup effects technician: Amazing Ape Productions Ltd
Raj Mariathason ... special makeup effects technician: Amazing Ape Productions Ltd
Shelagh McIvor ... special makeup effects artist: Amazing Ape Productions Ltd
Kathryn Munroe ... special makeup effects technician: Amazing Ape Productions Ltd
Werner Pretorius ... special makeup effects supervisor: Amazing Ape Productions Ltd
Natasha Rogers ... special makeup effects technician: Amazing Ape Productions Ltd
Amelia Smart ... special makeup effects technician: Amazing Ape Productions Ltd
Tomasz Sosnowski ... special makeup effects technician: Amazing Ape Productions Ltd
Candice Stafford ... makeup department head
Carolyn Williams ... special makeup effects coordinator: Amazing Ape Productions Ltd
Samantha Burke ... special makeup effects artist (uncredited)
Raj Mariathason ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Tia Buhl ... production manager
Stephanie Tiltman ... project manager: Encore Post

Second Unit Director or Assistant Director 

Kristy Jelinek ... third assistant director
Robin Lippett ... trainee assistant director
Jeremy Marc Poitras ... third assistant director

Art Department 

Jason Bachmann ... set dresser
Sara Borowski ... graphic designer
Teresa Brauer ... On set dresser
Dimitri Cesaridis ... set dresser
Stephen Coutu ... paint coordinator
Aaron Michael Davidson ... On Set Properties
Lisle Fehlauer ... set dresser
Trevor Lorence ... props
Hastur McKay ... assistant props
Sasha Odesse ... graphic designer
Jesse Daniel Phillips ... on set dresser
Paola Savasta ... assistant property master
Darrell Scott ... Lead Painter
Brian Thompson ... lead dresser
Athena Wong ... Set Dec Buyer
Isaac Terpstra ... on-set dresser (uncredited)

Sound Department 

Shane Bruce ... foley artist
Edmond J. Coblentz Jr. ... sound designer / supervising sound editor
Robert Hanchar ... sound mixer 2nd unit
Eric Huezo ... re-recording mix technician
Felix Lau ... sound effects editor
Pat Lauwers ... sound assistant 2nd unit
Vicki Lemar ... re-recording mixer
Darryl Marko ... boom operator
Martin Mitchell ... boom operator 2nd unit
Lindsay Pepper ... foley artist
Candice Todesco ... sound assistant
Michael T. Williamson ... sound mixer
Jeffrey Roy ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Seth Longworth ... special effects assistant
Matthew Ritchey ... special effects best boy

Visual Effects by 

Katie Annand ... visual effects coordinator
Kristen Branan ... Senior Vice President: Global Production - Zoic Studios
Jessica Carrington ... visual effects coordinator
Andrew Jupina ... visual effects editor: Picture Shop Post
Andrew Orloff ... visual effects supervisor
Carrie L. Smith ... visual effects artist
Jonathan S. Smith ... visual effects artist
Kevin Struckman ... On-Set Visual Effects Supervisor

Stunts 

Jason Bell ... stunt double
Adam Chase ... Stunt Double: Gavin Leatherwood
Matt Kennedy ... stunt double: Gavin Leatherwood
Andrew Prest ... stunt actor
Taylor Tai ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Tristan Bonnick ... Camera Trainee
Terry Garnett ... first assistant camera: second unit
Randy A. Jablonka ... lighting technician
Steve Krasznai ... A camera/steadicam operator: 2nd unit
Kate Landels ... lighting technician
Julian Marles ... best boy rigging grip
Paul Go Mayne ... generator operator (as Paul Stoker Mayne)
Randy Meehan ... Tandem Unit
Lee Mills ... rigging best boy electric
Taylor Nash ... Dolly Operator
Marc Nolet ... grip
Vince Phillips ... key grip
Rob Piercy ... Camera Trainee
Cameron Root ... best boy electric
David Skidmore ... digital imaging technician: second unit
Robin A. Smith ... camera operator: "a" camera/steadicam operator
Shaun Stander ... A Camera 1st Assistant
Aaron Stewart ... gaffer
Andrew Thompson ... Additional Camera Operator: Main Unit / Camera Operator: Tandem Unit
Chris Unsworth ... rigging gaffer
Jonathan Yip ... digital imaging technician
Griffin Yundt ... lighting technician

Casting Department 

Emily Cook ... casting associate
Sandra-Ken Freeman ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Dawn Grey ... costume supervisor
Nicole Moore ... wardrobe supervisor
Kayla Straub ... Buyer

Editorial Department 

Raoul Crosby ... i/o operator
Jason Hammons ... post-production coordinator
Syafiq Jaafar ... dailies operations
W. Cody Nelson ... senior dailies operator
Damian Pelphrey ... additional colorist
Stephanie Tiltman ... project manager

Location Management 

Kent Sponagle ... location manager

Music Department 

Taylor Page ... Composer's Assistant

Transportation Department 

Nik Duperon ... picture car wrangler
Timothy Garces ... SPFX Driver
Louie Hausner ... transportation captain
George Lachanas ... picture car coordinator
Vince Morden ... shuttle driver
Ryan Sangha ... transportation captain
Larry Yampolsky ... transportation coordinator

Other crew 

Katie Avery ... writers' production assistant
Samantha Chisari ... assistant to executive producer
Peter Cummings ... research & clearance
Ian Doig ... animal coordinator
Camila Grillo ... Assistant to Lucy Davis
Sophia Hedlund ... production executive
Alicia Kafka ... script supervisor
Grace MacLeod ... lead cat trainer
Neil McNeil ... assistant: Roberto Aguirre-Sacasa
Elise Mortyr ... production assistant
Edwin Rodriguez ... stand-in
Tracy Smith-Kolisnyk ... 1st Assistant Production Coordinator
Mélania Solano ... office production assistant
Miranda Upton ... 1st Assistant Hair

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed