Edit
The Little Drummer Girl (TV Mini-Series 2018– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Chan-wook Park ... (6 episodes, 2018)

Series Writing Credits  

John le Carré ... (based on the novel by) (6 episodes, 2018)
Michael Lesslie ... (4 episodes, 2018)
Claire Wilson ... (2 episodes, 2018)

Series Cast  

Florence Pugh ...  Charlie 6 episodes, 2018
Alexander Skarsgård ...  Becker 6 episodes, 2018
Michael Shannon ...  Kurtz 6 episodes, 2018
Michael Moshonov ...  Litvak 6 episodes, 2018
Simona Brown ...  Rachel 6 episodes, 2018
Clare Holman ...  Miss Bach 6 episodes, 2018
Kate Sumpter ...  Rose 6 episodes, 2018
Gennady Fleyscher Gennady Fleyscher ...  Schwilli 5 episodes, 2018
Amir Khoury Amir Khoury ...  Michel 4 episodes, 2018
Katharina Schüttler ...  Helga 4 episodes, 2018
Daniel Litman ...  Daniel 4 episodes, 2018
Alessandro Piavani ...  Rossino 4 episodes, 2018
Lubna Azabal ...  Fatmeh 4 episodes, 2018
Shlomo Bar-Aba ...  Misha Gavron 3 episodes, 2018
Alexander Beyer ...  Alexis 3 episodes, 2018
Bethany Muir ...  Sophie 3 episodes, 2018
Tom Hanson Tom Hanson ...  Paulie 3 episodes, 2018
Ricki Hayut Ricki Hayut ...  Prof Minkel 3 episodes, 2018
Edward Davis ...  Willie 3 episodes, 2018
Adel Bencherif ...  Tayeh 3 episodes, 2018
Jeff Wilbusch ...  Mesterbein 3 episodes, 2018
Charif Ghattas Charif Ghattas ...  Khalil 2 episodes, 2018
Charles Dance ...  Picton 2 episodes, 2018
Max Irons ...  Al 2 episodes, 2018
Iben Akerlie ...  Anna 2 episodes, 2018
Sam Troughton ...  Meadows 2 episodes, 2018
Roee Adar ...  Oded 2 episodes, 2018
Shane Attwooll ...  Pub Theatre Manager 1 episode, 2018
Vitali Friedland ...  Fineberg 1 episode, 2018
Evan Milton Evan Milton ...  Policeman #1 1 episode, 2018
James Bailey ...  Telex Operator 1 episode, 2018
Mark Stanley ...  Halloran 1 episode, 2018
Shani Erez ...  Mrs. Finberg 1 episode, 2018
Oulaya Amamra Oulaya Amamra ...  Salma 1 episode, 2018
Micah Gordon Micah Gordon ...  Gabriel 1 episode, 2018
Adam Halon Adam Halon ...  Trainer #1 1 episode, 2018
Jeremy Child ...  Chancellor 1 episode, 2018
Thomas Mraz ...  Austrian Border Official #1 1 episode, 2018
Reda Elazouar ...  Kareem 1 episode, 2018
Sandra Khouria Sandra Khouria ...  Maram 1 episode, 2018

Series Produced by 

Simon Cornwell ... executive producer (6 episodes, 2018)
Stephen Cornwell ... executive producer (6 episodes, 2018)
Laura Hastings-Smith ... producer (6 episodes, 2018)
John le Carré ... executive producer (6 episodes, 2018)
Wonjo Jeong ... executive producer (6 episodes, 2018)
Michael Lesslie ... executive producer (6 episodes, 2018)
Mona Qureshi ... executive producer (6 episodes, 2018)
Joe Tsai ... executive producer (6 episodes, 2018)
Arthur Wang ... executive producer (6 episodes, 2018)
Sarah Wheale ... co-producer (6 episodes, 2018)

Series Music by 

Yeong-wook Jo ... (6 episodes, 2018)

Series Cinematography by 

Woo-hyung Kim ... (6 episodes, 2018)

Series Film Editing by 

Fiona DeSouza ... (6 episodes, 2018)
Michael Harrowes ... (6 episodes, 2018)
Justine Wright ... (6 episodes, 2018)

Series Casting By 

Jina Jay ... (6 episodes, 2018)

Series Production Design by 

Maria Djurkovic ... (6 episodes, 2018)

Series Art Direction by 

Sarah Bicknell ... (6 episodes, 2018)
Georgie Carson ... assistant art director / art director (6 episodes, 2018)
Dean Clegg ... supervising art director / art director (6 episodes, 2018)
Sarah Ginn ... assistant art director (6 episodes, 2018)
Hugh McClelland ... (6 episodes, 2018)
Maria Verdouka ... (6 episodes, 2018)
Graham Ward ... stand-by art director (6 episodes, 2018)

Series Set Decoration by 

Tatiana Macdonald ... (6 episodes, 2018)

Series Costume Design by 

Sheena Napier ... (6 episodes, 2018)
Steven Noble ... (6 episodes, 2018)

Series Makeup Department 

Andrea Koutkova ... Makeup artist crowd runner (6 episodes, 2018)
Ivana Kuchynková ... crowd make-up and hair artist: dailies (6 episodes, 2018)
Kirsty Mcqueen ... makeup supervisor (6 episodes, 2018)
Nicole Stafford ... make-up and hair designer (6 episodes, 2018)
Emmy Beech ... crowd hair & make-up supervisor (1 episode, 2018)
Charlotte Clark ... hair & make-up juniors (1 episode, 2018)
Peta Dunstall ... key hair stylist (1 episode, 2018)
Gerda Lauciute ... makeup artist (1 episode, 2018)
Nadine Moseley ... junior makeup artist daily (1 episode, 2018)
Mariona Trias ... crowd hair and makeup daily (1 episode, 2018)

Series Production Management 

Dimitris Birbilis ... production manager: Greece (6 episodes, 2018)
Clare Finnegan ... unit production manager (6 episodes, 2018)
Jiri Husak ... unit production manager: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Becky Page ... post-production supervisor (6 episodes, 2018)
Vassilis Tzanidis ... unit manager (6 episodes, 2018)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Glen Carroll ... third assistant director (6 episodes, 2018)
Zabela Chaviara ... production assistant on set/stand in (6 episodes, 2018)
Nikos Faroupos ... base assistant director (6 episodes, 2018)
Christos Houliaras ... second assistant director (6 episodes, 2018)
Jim Imber ... key first assistant director (6 episodes, 2018)
Mark Inglis ... key second assistant director (6 episodes, 2018)
Kristyna Klozarova ... Crowd Second Assistant Director: Czech republic (6 episodes, 2018)
Marek Matousek ... assistant director (6 episodes, 2018)
Christian Otty ... Crowd Second Assistant Director (6 episodes, 2018)
Tom White ... second unit director (6 episodes, 2018)
Manos Gasteratos ... third assistant director (5 episodes, 2018)
Michael Llewellyn Williams ... Crowd 3rd Assistant Director (3 episodes, 2018)

Series Art Department 

Monica Casey ... art department assistant (6 episodes, 2018)
Chris Cull ... (6 episodes, 2018)
Jed Evans ... props (6 episodes, 2018)
Sarah Ginn ... assistant art director (6 episodes, 2018)
Eleanor Lamb ... graphic designer (6 episodes, 2018)
Filip Langenberger ... art department buyer: CZ (6 episodes, 2018)
Alex Lanning ... set dresser (6 episodes, 2018)
Dave Lawson ... stand-by props (6 episodes, 2018)
Ales Liska ... set dec assistant (6 episodes, 2018)
Isobel Mackenzie ... art department assistant (6 episodes, 2018)
Anthoula Mamalou ... art deparment runner (6 episodes, 2018)
Petr Marousek ... leadman (6 episodes, 2018)
Dean Marsh ... dressing props (6 episodes, 2018)
Sofie Othmanova ... assistant set decorator: CZ (6 episodes, 2018)
Karel Pomahac ... carpenter (6 episodes, 2018)
Natasha Reynell ... assistant buyer (6 episodes, 2018)
Richard Robinson ... standby props (6 episodes, 2018)
Samantha Sussex ... action prop buyer (6 episodes, 2018)
David Sutheran ... dressing props (6 episodes, 2018)
Charis Theobald ... lead graphic designer (6 episodes, 2018)
Dominik Truc ... Stand-by props: CZ crew (6 episodes, 2018)
David Turner ... carpenter (6 episodes, 2018)
Katerina Van Gemund ... art department coordinator (6 episodes, 2018)
Graham Ward ... standby art director (6 episodes, 2018)
Flavia Ballarin ... assistant graphic designer (3 episodes, 2018)
Matilda Craston ... assistant graphic designer (2 episodes, 2018)
Maryam Alamin ... graphics assistant: dailies (1 episode, 2018)
Douglas Ingram ... storyboard artist (1 episode, 2018)
Thomas Kingsley ... painter (1 episode, 2018)
Nicholas MacRae ... graphics assistant (1 episode, 2018)
David Pearce ... scenic painter (1 episode, 2018)
Clare Porritt ... assistant set decorator (1 episode, 2018)
Simon Riley ... stand by props (1 episode, 2018)
George Roberts ... painter (1 episode, 2018)
John Roberts ... hod painter (1 episode, 2018)
Steve 'Moose' Smith ... props daily (1 episode, 2018)

Series Sound Department 

Julian Bale ... second assistant sound (6 episodes, 2018)
Stephen Griffiths ... supervising sound editor / Supervising sound editor (6 episodes, 2018)
Bill Higley ... adr mixer (6 episodes, 2018)
Keith Partridge ... foley mixer (6 episodes, 2018)
Matis Rei ... sound effects editor (6 episodes, 2018)
Barnaby Smyth ... foley artist (6 episodes, 2018)
Howard Bargroff ... re-recording mixer (5 episodes, 2018)
Martin Beresford ... sound recordist / production sound mixer (5 episodes, 2018)
Jamie Roden ... re-recording mixer (4 episodes, 2018)
Andy Shelley ... supervising sound editor (4 episodes, 2018)
Lottie Wade ... ADR Recordist (3 episodes, 2018)
Sebastian Vaskio ... ADR Mixer (2 episodes, 2018)
Lee James ... first assistant sound (1 episode, 2018)
Mathias Schuster ... foley editor (1 episode, 2018)
Ruth Sullivan ... foley artist (1 episode, 2018)

Series Special Effects by 

Richard Magrin ... special effects technician (6 episodes, 2018)
Tom Paine ... special effects coordinator / special effects technician (6 episodes, 2018)
Andy Collings ... special effects supervisor (2 episodes, 2018)
Gavin Kidner ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Alistair Anderson ... senior special effects technician (1 episode, 2018)
Toby Marrow ... special effects technician (1 episode, 2018)
Nick Rideout ... special effects coordinator (1 episode, 2018)
Michalis Samiotis ... special effects supervisor (1 episode, 2018)

Series Visual Effects by 

Angela Barson ... executive visual effects supervisor: BlueBolt (6 episodes, 2018)
Nic Birmingham ... head of cg: 3d (6 episodes, 2018)
Stuart Bullen ... visual effects supervisor (6 episodes, 2018)
Michelle Cullen ... VFX Coordinator: BlueBolt (6 episodes, 2018)
Vadim Davidoff ... digital compositor (6 episodes, 2018)
Samuel Dubery ... visual effects producer (6 episodes, 2018)
Bastian Hopfgarten ... visual effects shoot supervisor (6 episodes, 2018)
Fran Saa ... senior visual effects artist: BlueBolt (6 episodes, 2018)
Margherita Ballarin ... roto prep artist: BlueBolt (4 episodes, 2018)
Demir Organ ... Roto/Prep Artist (4 episodes, 2018)
Balázs Sántha ... digital compositor: BlueBolt (4 episodes, 2018)
Esme Coleman ... digital compositor (3 episodes, 2018)
Adam Jackson ... digital compositor: BlueBolt (2 episodes, 2018)
Rob Rankin ... compositor (2 episodes, 2018)
Simon Rowe ... digital compositor: Bluebolt (2 episodes, 2018)
Anthony Brownmoore ... visual effects artist (1 episode, 2018)
Finlay Duncan ... digital compositor: BlueBolt (1 episode, 2018)
Dennis Tsoi ... digital compositor (1 episode, 2018)

Series Stunts 

Rick English ... motorcycle stunt double / stunt performer (6 episodes, 2018)
Christina Low ... stunt double: Florence Pugh / stunt double: Iben Aklerlie / stunt performer (4 episodes, 2018)
Tom Hatt ... Stunt Double: Alexander Skarsgård / stunt performer (3 episodes, 2018)
Glenn Marks ... stunt coordinator (3 episodes, 2018)
Magdalena Sittova ... stunt double: Iben Akie aka Anna / stunts (2 episodes, 2018)
Julian Spencer ... stunt coordinator (2 episodes, 2018)
Jan Brichcin Jr. ... stunt double: Jeff Wilbusch aka Mesterbein (1 episode, 2018)
Luke Gomes ... stunt double: Amir khoury (1 episode, 2018)
Pete Olivant ... stunt performer (1 episode, 2018)
Ivo Zubaty ... stunt driver (1 episode, 2018)

Series Camera and Electrical Department 

Richard Gordon Charles Anderson ... best boy (6 episodes, 2018)
Dean Coffey ... electrician (6 episodes, 2018)
Andy Cole ... gaffer (6 episodes, 2018)
Alex Finlayson ... second assistant camera: "a" camera (6 episodes, 2018)
Freddie FitzHerbert ... camera trainee (6 episodes, 2018)
Ben Foat ... second assistant camera: "b" camera (6 episodes, 2018)
Alec Garner ... digital lab technician (6 episodes, 2018)
Moris Gkormezanos ... camera trainee (6 episodes, 2018)
Tony Higgins ... electrician (6 episodes, 2018)
Martin Matiásek ... c camera operator / director of photography: splinter unit (6 episodes, 2018)
Greg Murray ... b camera / grip (6 episodes, 2018)
Jonathan Olley ... still photographer (6 episodes, 2018)
Thomas Patrick ... digital imaging technician: UK (6 episodes, 2018)
Jim Philpott ... key grip (6 episodes, 2018)
Oliver Smith ... assistant dit / data wrangler / video assistant (6 episodes, 2018)
Paul Starkey ... practical electrican (6 episodes, 2018)
Alexander Liam Taylor ... first assistant camera (6 episodes, 2018)
Kev Todd ... electrician (6 episodes, 2018)
Ivan Vountidis ... "c" camera focus puller/splinter unit focus puller (6 episodes, 2018)
Ben Brown ... a camera: focus puller (1 episode, 2018)
Iain MacKay ... camera operator: UK & Greece (1 episode, 2018)
Nick Kenealy ... video playback operator (uncredited) (6 episodes, 2018)

Series Casting Department 

Olivia Brittain ... casting associate (6 episodes, 2018)
Rachel Desmarest ... casting director: france (6 episodes, 2018)
Stavros Raptis ... extras casting (6 episodes, 2018)
Rutie Blum ... casting director: Israel (2 episodes, 2018)
Eliza Heslop ... casting assistant (1 episode, 2018)
Arwa Salmanova ... casting director: Czech republic (1 episode, 2018)

Series Costume and Wardrobe Department 

Amber Brabant ... key costumer (6 episodes, 2018)
Georgina Gunner ... costume supervisor (6 episodes, 2018)
Emma Heath ... key costumer (6 episodes, 2018)
Maria Karapouliou ... Crowd Costume Supervisor: Greek Unit (6 episodes, 2018)
Eleni Sygouni ... textile artist assistant (6 episodes, 2018)
Ailsa Windsor ... assistant costume designer (6 episodes, 2018)

Series Editorial Department 

Tom Chapman ... additional editor (6 episodes, 2018)
Zoe Cousins ... editorial department / editorial assistant (6 episodes, 2018)
Sinéad Cronin ... on-line editor (6 episodes, 2018)
Jorgina Elias ... second assistant editor (6 episodes, 2018)
Natasha Lauder ... post-production coordinator (6 episodes, 2018)
Aaliya Nazerali ... trainee assistant editor (6 episodes, 2018)
Jet Omoshebi ... colorist / Colourist (6 episodes, 2018)
Miguel E. Rebagliato ... first assistant editor (6 episodes, 2018)
Benjamin Stower ... Post Producer (6 episodes, 2018)
Lucia Zucchetti ... consultant editor (6 episodes, 2018)
Sara Buxton ... assistant colourist (2 episodes, 2018)
Mhairi Wyles-Lang ... assistant digital intermediate producer (uncredited) (6 episodes, 2018)

Series Location Management 

Joshua Benedetti ... location scout (6 episodes, 2018)
Chris Clifford ... assistant unit manager (6 episodes, 2018)
Matt Mirrington ... assistant location manager (6 episodes, 2018)
Ross Monaghan ... assistant location manager (6 episodes, 2018)
Alexandra Nikolaou ... location coordinator: Greece (6 episodes, 2018)
Charlotte Peters ... location assistant (6 episodes, 2018)
Jade Tamzin Robertson ... ALM/Location Coordinator (6 episodes, 2018)
Matthaios Voulgaris ... location manager: Greece (6 episodes, 2018)
Martin Walker ... Unit Manager / key unit manager (6 episodes, 2018)
Adriene Whitwell ... assistant location manager / location scout (6 episodes, 2018)
Will Hannan ... Location Marshal (1 episode, 2018)
Simon Lam ... location marshal (1 episode, 2018)
Denis Sewell ... location assistant (1 episode, 2018)
Thomas Woods ... supervising location manager (1 episode, 2018)

Series Music Department 

Matt Biffa ... music supervisor (6 episodes, 2018)
Hong Dae-Sung ... additional composing (6 episodes, 2018)
Ciara Elwis ... assistant music supervisor (6 episodes, 2018)
Andrew Glen ... music editor (6 episodes, 2018)
Cho Hyewon ... additional composing (6 episodes, 2018)
Lee Jungmin ... music preparation (6 episodes, 2018)
Katy Kim ... music preparation (6 episodes, 2018)
Lee Myong-Ro ... additional composing (6 episodes, 2018)
Nick Taylor ... record and mix engineer (6 episodes, 2018)
Robert Ziegler ... conductor (6 episodes, 2018)
Laurence Ungless ... musician: double bass (4 episodes, 2018)
Richard Harwood ... musician: principal cello (2 episodes, 2018)

Series Transportation Department 

Josef Dytrych ... cast driver Michael Shannon / driver / personal driver (6 episodes, 2018)
Christopher Free ... facilities captain (6 episodes, 2018)
Debbie Free ... driver makeup (6 episodes, 2018)
Dean Moran ... transport captain: UK (6 episodes, 2018)
Dean Porter ... transport captain: Greece & Czech (6 episodes, 2018)
Dan Kuska ... transportation coordinator (1 episode, 2018)

Series Other crew 

Daniella R. Baggaley ... production secretary (6 episodes, 2018)
Hannah Boschi ... script coordinator (6 episodes, 2018)
Emma Broughton ... head of development (6 episodes, 2018)
Ella Chaitow ... production coordinator: Greece Prep (6 episodes, 2018)
Julia Chiavetta ... script supervisor (6 episodes, 2018)
Roxanne Cuenca ... script supervisor: dailies (6 episodes, 2018)
Maria Ana D. Dias ... Assistant Production Co-ordinator / Assistant Production Coordinator (6 episodes, 2018)
Scott Eaton ... Key Production Coordinator (6 episodes, 2018)
Panagiotis Galios ... production coordinator greece (6 episodes, 2018)
India Gibbs ... production assistant (6 episodes, 2018)
Emma Hammond ... assistant: Alexander Skarsgard (6 episodes, 2018)
Fiona Harper ... shipping coordinator (6 episodes, 2018)
Tracey Josephs ... head of production (6 episodes, 2018)
Claire L. Kenny ... Assistant Accountant (6 episodes, 2018)
Jahye Lee ... assistant: director park (6 episodes, 2018)
Mariana Marsh ... production coordinator / key production coordinator (6 episodes, 2018)
Marek Matousek ... stand-in (6 episodes, 2018)
Lizzie Maxwell ... floor runner (6 episodes, 2018)
Amanda Mayne ... production assistant (6 episodes, 2018)
Alexandra Mouzakiti ... : Greece / production secretary: Greece (6 episodes, 2018)
Giuditta Natale ... trainee script supervisor: uk (6 episodes, 2018)
Hugh O'Shea ... Dialogue Coach / Dialect Coach (6 episodes, 2018)
Chris Patey ... business affairs assistant (6 episodes, 2018)
Sophie Peacock ... travel and accommodation coordinator (6 episodes, 2018)
Freya Pinsent ... financial controller (6 episodes, 2018)
Yogita Puri ... head of commercial affairs / head of commercial and business affairs (6 episodes, 2018)
Jon Rowe ... Script Executive (6 episodes, 2018)
Karen Swinney ... assistant accountant (6 episodes, 2018)
Jenny Whiteley ... assistant accountant (6 episodes, 2018)
Mike Woodley ... aerial coordinator (6 episodes, 2018)
Argyris Zachos ... Crowd Assistant Director: dailies (6 episodes, 2018)
Petronela Semancikova ... script supervisor: splinter unit CZ (5 episodes, 2018)
Joel Hide ... travel and accommodation assistant / travel & accomodation assistant (3 episodes, 2018)
Ernestine Kahn ... dialogue coach: pre-production - for Alexander Beyer (3 episodes, 2018)
Tereza Beck ... production assistant (2 episodes, 2018)
Liam Byrne ... key armourer greece (2 episodes, 2018)
Anastasia Harrold ... base runner (2 episodes, 2018)
Paul Biddiss ... key military consultant (1 episode, 2018)
Kriss TheDish Brown ... satellite internet/4G Wifi Engineer & IT Support (1 episode, 2018)
Samantha Choat ... crowd p.a (1 episode, 2018)
Jessi Drewett ... script editor (1 episode, 2018)
Ian Edwards ... military tech advisor (1 episode, 2018)
James Excell ... additional floor runner (1 episode, 2018)
Giulia Francalanci ... production assistant (1 episode, 2018)
Liane Escorza ... Travel and Accomodation Coordinator (uncredited) (6 episodes, 2018)
Dani Rex-Byrd ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2018)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed