Edit
The Little Drummer Girl (TV Mini-Series 2018) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Chan-wook Park ... (6 episodes, 2018)

Series Writing Credits  

John le Carré ... (based on the novel by) (6 episodes, 2018)
Michael Lesslie ... (4 episodes, 2018)
Claire Wilson ... (2 episodes, 2018)

Series Cast  

Daniel Litman ...  Daniel 6 episodes, 2018
Florence Pugh ...  Charlie / ... 6 episodes, 2018
Michael Shannon ...  Martin Kurtz 6 episodes, 2018
Alexander Skarsgård ...  Gadi Becker 6 episodes, 2018
Simona Brown ...  Rachel 6 episodes, 2018
Gennady Fleyscher Gennady Fleyscher ...  Schwilli 6 episodes, 2018
Clare Holman ...  Miss Bach 6 episodes, 2018
Michael Moshonov ...  Shimon Litvak 6 episodes, 2018
Kate Sumpter Kate Sumpter ...  Rose 6 episodes, 2018
Alessandro Piavani ...  Mario Rossino 5 episodes, 2018
Lubna Azabal ...  Fatmeh Al-Khadar 4 episodes, 2018
Amir Khoury Amir Khoury ...  Michel / ... 4 episodes, 2018
Adel Bencherif ...  Tayeh 3 episodes, 2018
Shlomo Bar-Aba ...  Noah Gavron 3 episodes, 2018
Charif Ghattas Charif Ghattas ...  Khalil Al-Khadar 3 episodes, 2018
Katharina Schüttler ...  Helga Stern 3 episodes, 2018
Jeff Wilbusch ...  Anton Mesterbein 3 episodes, 2018
Iben Akerlie ...  Anna Witgen 3 episodes, 2018
Alexander Beyer ...  Dr. Paul Alexis 3 episodes, 2018
Roee Adar ...  Oded 2 episodes, 2018
Jeremy Child ...  Chancellor 2 episodes, 2018
Charles Dance ...  Commander Picton 2 episodes, 2018
Edward Davis ...  Willie 2 episodes, 2018
Tom Hanson Tom Hanson ...  Paulie 2 episodes, 2018
Ricki Hayut Ricki Hayut ...  Professor Irene Minkel 2 episodes, 2018
Max Irons ...  Al 2 episodes, 2018
Bethany Muir ...  Sophie 2 episodes, 2018
Sam Troughton ...  Captain Meadows 2 episodes, 2018
Shane Attwooll ...  Pub Theatre Manager 2 episodes, 2018
Oulaya Amamra ...  Salma 1 episode, 2018
Reda Elazouar ...  Kareem 1 episode, 2018
Shani Erez ...  Mrs. Fineberg 1 episode, 2018
Vitali Friedland Vitali Friedland ...  Aaron Fineberg 1 episode, 2018
Adam Halon Adam Halon ...  Camp Trainer 1 episode, 2018
Evan Milton Evan Milton ...  Policeman 1 episode, 2018
Thomas Mraz ...  Border Official 1 episode, 2018
Micah Gordon ...  Gabriel Fineberg 1 episode, 2018
Sandra Khouria Sandra Khouria ...  Maram 1 episode, 2018
Mark Stanley ...  Arthur A Halloran 1 episode, 2018
James Bailey James Bailey ...  Telex Operator 1 episode, 2018
Omar Alboukharey ...  Student (uncredited) 1 episode, 2018
Nicholas Blatt Nicholas Blatt ...  Interviewer (uncredited) 1 episode, 2018
David Cromarty David Cromarty ...  Picton's Man (uncredited) 1 episode, 2018
Pavlos Iordanopoulos ...  Rebel (uncredited) 1 episode, 2018
John le Carré ...  Waiter (uncredited) 1 episode, 2018
Nikos Vougioukas Nikos Vougioukas ...  MP / ... (uncredited) 1 episode, 2018

Series Produced by 

Simon Cornwell ... executive producer (6 episodes, 2018)
Stephen Cornwell ... executive producer (6 episodes, 2018)
Laura Hastings-Smith ... producer (6 episodes, 2018)
John le Carré ... executive producer (6 episodes, 2018)
Wonjo Jeong ... executive producer (6 episodes, 2018)
Michael Lesslie ... executive producer (6 episodes, 2018)
Chan-wook Park ... executive producer (6 episodes, 2018)
Mona Qureshi ... executive producer: BBC (6 episodes, 2018)
Joe Tsai ... executive producer (6 episodes, 2018)
Arthur Wang ... executive producer (6 episodes, 2018)
Sarah Wheale ... co-producer (6 episodes, 2018)
Victoria Stable ... archive producer (1 episode, 2018)

Series Music by 

Yeong-wook Jo ... (6 episodes, 2018)

Series Cinematography by 

Woo-hyung Kim ... (6 episodes, 2018)

Series Film Editing by 

Fiona DeSouza ... (6 episodes, 2018)
Michael Harrowes ... (6 episodes, 2018)
Justine Wright ... (6 episodes, 2018)

Series Casting By 

Jina Jay ... (6 episodes, 2018)

Series Production Design by 

Maria Djurkovic ... (6 episodes, 2018)

Series Art Direction by 

Sarah Bicknell ... (6 episodes, 2018)
Dean Clegg ... supervising art director (6 episodes, 2018)
Hugh McClelland ... (6 episodes, 2018)
Georgie Carson ... assistant art director (1 episode, 2018)
Maria Verdouka ... (1 episode, 2018)

Series Set Decoration by 

Tatiana Macdonald ... (6 episodes, 2018)

Series Costume Design by 

Sheena Napier ... (6 episodes, 2018)
Steven Noble ... (6 episodes, 2018)

Series Makeup Department 

Mathilda Austin ... hair trainee / makeup trainee (6 episodes, 2018)
Emmy Beech ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor (6 episodes, 2018)
Charlotte Clark ... junior hair stylist / junior makeup artist / Hair & Makeup Junior (6 episodes, 2018)
Amy Cuppage ... junior hair stylist / junior makeup artist (6 episodes, 2018)
Peta Dunstall ... key hair artist (6 episodes, 2018)
Andrea Koutkova ... crowd makeup supervisor: Czech Republic / crowd hair supervisor: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Gerda Lauciute ... makeup artist (6 episodes, 2018)
Kirsty Mcqueen ... hair supervisor / makeup supervisor (6 episodes, 2018)
Nicole Stafford ... hair designer / makeup designer (6 episodes, 2018)
Evi Zafiropoulou ... crowd hair stylist: Greece / crowd makeup artist: Greece (6 episodes, 2018)
Ivana Kuchynková ... crowd make-up and hair artist: dailies (uncredited) (6 episodes, 2018)
Nadine Moseley ... junior makeup artist: dailies (uncredited) (1 episode, 2018)
Mariona Trias ... crowd hair and makeup: dailies (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Production Management 

Dimitris Birbilis ... production manager: Greece (6 episodes, 2018)
Clare Finnegan ... unit production manager (6 episodes, 2018)
Jiri Husak ... unit production manager: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Becky Page ... post-production supervisor (6 episodes, 2018)
Vassilis Tzanidis ... unit manager: Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Glen Carroll ... third assistant director (6 episodes, 2018)
Christos Houliaras ... second assistant director (6 episodes, 2018)
Jim Imber ... first assistant director (6 episodes, 2018)
Mark Inglis ... second assistant director (6 episodes, 2018)
Kristyna Klozarova ... crowd assistant director (6 episodes, 2018)
Christian Otty ... crowd second assistant director (6 episodes, 2018)
Filip Pavlík ... second second assistant director (6 episodes, 2018)
Filip Stin ... second assistant director (6 episodes, 2018)
Zabela Chaviara ... production assistant on set/stand in (1 episode, 2018)
Nikos Faroupos ... base assistant director (uncredited) (6 episodes, 2018)
Marek Matousek ... assistant director (uncredited) (6 episodes, 2018)
Tom White ... scheduling assistant director (uncredited) (6 episodes, 2018)
Argyris Zachos ... crowd assistant director (uncredited) (6 episodes, 2018)
Manos Gasteratos ... third assistant director (uncredited) (5 episodes, 2018)
Aaron Dexter ... crowd third assistant director (uncredited) (3 episodes, 2018)
Josh Northover ... crowd third assistant director (uncredited) (3 episodes, 2018)
Michael Llewellyn Williams ... crowd third assistant director (uncredited) (3 episodes, 2018)
Ifileneia Zahariadou ... crowd assistant director (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Art Department 

Roberto Berini ... scenic painter (6 episodes, 2018)
Steve Carling ... standby carpenter (6 episodes, 2018)
Georgie Carson ... assistant art director (6 episodes, 2018)
Monica Casey ... art department assistant (6 episodes, 2018)
Philip Clark ... visual reference artist (6 episodes, 2018)
Matilda Craston ... assistant graphic designer (6 episodes, 2018)
Chris Cull ... property master (6 episodes, 2018)
Oliver Dance ... dressing props (6 episodes, 2018)
Sandro Ercolini ... scenic painter (6 episodes, 2018)
Jed Evans ... property storeman (6 episodes, 2018)
Sarah Ginn ... assistant art director (6 episodes, 2018)
Tim Hamblyn ... prop junior (6 episodes, 2018)
Darren Hayward ... assistant construction manager (6 episodes, 2018)
Dina Karklina ... construction coordinator (6 episodes, 2018)
Toni Kelly ... standby rigger (6 episodes, 2018)
Jindrich Kocí ... art director: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Eleanor Lamb ... graphic designer (6 episodes, 2018)
Alex Lanning ... dressing props (6 episodes, 2018)
Dave Lawson ... standby props (6 episodes, 2018)
Panagiotis Lazaridis ... construction manager: Greece (6 episodes, 2018)
Emily Lewis ... petty cash buyer (6 episodes, 2018)
Isobel Mackenzie ... art department assistant (6 episodes, 2018)
Petr Marousek ... prop store leadman: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Dean Marsh ... dressing props (6 episodes, 2018)
Katerina Michail ... construction coordinator (6 episodes, 2018)
John Moolenschot ... construction manager (6 episodes, 2018)
Yiannis Mylonas ... production buyer: Greece (6 episodes, 2018)
Sofie Othmanova ... assistant set decorator: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Clare Porritt ... assistant set decorator (6 episodes, 2018)
Geraint Powell ... production buyer (6 episodes, 2018)
Natasha Reynell ... assistant production buyer (6 episodes, 2018)
Simon Riley ... chargehand props (6 episodes, 2018)
John Roberts ... head of painting (6 episodes, 2018)
Richard Robinson ... prop junior (6 episodes, 2018)
Paola Sforzini ... scenic painter (6 episodes, 2018)
Andreas Siroyiannis ... dressing props: Greece (6 episodes, 2018)
David Sutheran ... dressing props (6 episodes, 2018)
Charis Theobald ... lead graphic designer (6 episodes, 2018)
Maria Verdouka ... assistant art director: Greece (6 episodes, 2018)
Graham Ward ... standby art director (6 episodes, 2018)
Nicholas MacRae ... graphics assistant (1 episode, 2018)
Filip Langenberger ... art department buyer: Czech Republic (uncredited) (6 episodes, 2018)
Lukas Lehoucka ... buyer: Czech Republic (uncredited) (6 episodes, 2018)
Ales Liska ... set decoration assistant: Czech Republic (uncredited) (6 episodes, 2018)
Anthoula Mamalou ... art deparment runner: Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)
Karel Pomahac ... carpenter: Czech Republic (uncredited) (6 episodes, 2018)
Samantha Sussex ... action prop buyer (uncredited) (6 episodes, 2018)
Dominik Truc ... standby props: Czech Republic (uncredited) (6 episodes, 2018)
David Turner ... carpenter (uncredited) (6 episodes, 2018)
Katerina Van Gemund ... art department coordinator: Czech Republic (uncredited) (6 episodes, 2018)
Babis Zafeiropoulos ... dressing props: Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)
Flavia Ballarin ... assistant graphic designer (uncredited) (3 episodes, 2018)
Jason Fitzpatrick ... technical props (uncredited) (3 episodes, 2018)
Maryam Alamin ... graphics assistant: dailies (uncredited) (1 episode, 2018)
Douglas Ingram ... storyboard artist (uncredited) (1 episode, 2018)
Thomas Kingsley ... painter (uncredited) (1 episode, 2018)
Tamar Meir ... set decoration buyer (uncredited) (1 episode, 2018)
David Pearce ... scenic painter (uncredited) (1 episode, 2018)
George Roberts ... painter (uncredited) (1 episode, 2018)
Steve 'Moose' Smith ... props: dailies (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Sound Department 

Julian Bale ... second assistant sound (6 episodes, 2018)
Howard Bargroff ... re-recording mixer (6 episodes, 2018)
Martin Beresford ... sound recordist (6 episodes, 2018)
Simon Diggins ... adr mixer (6 episodes, 2018)
Stephen Griffiths ... supervising sound editor (6 episodes, 2018)
Lee James ... first assistant sound (6 episodes, 2018)
Keith Partridge ... foley mixer (6 episodes, 2018)
Matis Rei ... sound effects editor (6 episodes, 2018)
Jamie Roden ... re-recording mixer (6 episodes, 2018)
Rob Scown ... sound trainee (6 episodes, 2018)
Andy Shelley ... supervising sound editor (6 episodes, 2018)
Barnaby Smyth ... foley artist (6 episodes, 2018)
Jan Vacek ... EPK sound recordist (6 episodes, 2018)
Mathias Schuster ... foley editor (5 episodes, 2018)
Natasha Haycocks ... mix assistant (4 episodes, 2018)
Lottie Wade ... adr recordist (3 episodes, 2018)
George Atkins ... a.d.r mixer (2 episodes, 2018)
Rory Bett ... mix assistant / sound assistant (2 episodes, 2018)
Justin Dolby ... dialogue editor (2 episodes, 2018)
Gareth Rhys Jones ... foley artist (1 episode, 2018)
Ruth Sullivan ... foley artist (1 episode, 2018)
Bill Higley ... adr mixer (uncredited) (6 episodes, 2018)
Morgan Muse ... sound editor (uncredited) (6 episodes, 2018)
Thibault Arnold ... adr mixer: France (uncredited) (2 episodes, 2018)
Sebastian Vaskio ... adr mixer (uncredited) (2 episodes, 2018)

Series Special Effects by 

Alistair Anderson ... senior special effects technician (6 episodes, 2018)
Andy Collings ... special effects supervisor (6 episodes, 2018)
Gavin Kidner ... special effects technician (6 episodes, 2018)
Nick Rideout ... special effects coordinator / special effects supervisor (6 episodes, 2018)
Michalis Samiotis ... special effects supervisor: Greece / special effects supervisor (6 episodes, 2018)
Richard Magrin ... special effects technician (uncredited) (6 episodes, 2018)
Tom Paine ... special effects coordinator (uncredited) / special effects technician (uncredited) (6 episodes, 2018)
Toby Marrow ... special effects technician (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Visual Effects by 

Angela Barson ... executive visual effects supervisor: BlueBolt (6 episodes, 2018)
Stuart Bullen ... visual effects supervisor: BlueBolt (6 episodes, 2018)
Michelle Cullen ... visual effects coordinator: BlueBolt (6 episodes, 2018)
Vadim Davidoff ... digital compositor (6 episodes, 2018)
Samuel Dubery ... visual effects producer: BlueBolt (6 episodes, 2018)
Tanvir Hanif ... additional visual effects: BlueBolt (6 episodes, 2018)
Bastian Hopfgarten ... on-set visual effects supervisor: BlueBolt (6 episodes, 2018)
Simon Rowe ... lead compositor: Bluebolt / digital compositor: Bluebolt (6 episodes, 2018)
Lucy Ainsworth-Taylor ... executive visual effects producer: BlueBolt / visual effects executive producer: BlueBolt (5 episodes, 2018)
Catriona Falla ... digital compositor: BlueBolt (5 episodes, 2018)
Balázs Sántha ... digital compositor: BlueBolt (5 episodes, 2018)
Margherita Ballarin ... roto prep artist: BlueBolt (4 episodes, 2018)
Finlay Duncan ... digital compositor: BlueBolt (3 episodes, 2018)
Nic Birmingham ... head of cg (uncredited) (6 episodes, 2018)
Becci Blood ... visual effects producer (uncredited) (6 episodes, 2018)
Phillip Charles-Sweeting ... digital compositor: BlueBolt (uncredited) (6 episodes, 2018)
Peppe Russo ... pipeline developer: Bluebolt (uncredited) (6 episodes, 2018)
Fran Saa ... senior visual effects artist: BlueBolt (uncredited) (6 episodes, 2018)
Tamara Toppler ... environment technical director: BlueBolt (uncredited) / matte painter: BlueBolt (uncredited) / environment technical director (uncredited) / matte painter (uncredited) (6 episodes, 2018)
David Tejero ... digital compositor: BlueBolt (uncredited) (5 episodes, 2018)
Demir Organ ... rotoscope artist (uncredited) (4 episodes, 2018)
Esme Coleman ... digital compositor (uncredited) (3 episodes, 2018)
Adam Jackson ... digital compositor: BlueBolt (uncredited) (2 episodes, 2018)
Rob Rankin ... compositor (uncredited) (2 episodes, 2018)
Anthony Brownmoore ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2018)
Josh Parks ... digital compositor: Bluebolt (uncredited) (1 episode, 2018)
Dennis Tsoi ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Stunts 

Martin David ... stunts (6 episodes, 2018)
Glenn Marks ... stunt coordinator (6 episodes, 2018)
Tomas Rydval ... stunt coordinator: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Julian Spencer ... stunt coordinator (6 episodes, 2018)
Rick English ... motorcycle stunt double / stunt performer (4 episodes, 2018)
Christina Low ... stunt double: Florence Pugh / stunt double: Iben Akerlie / stunt performer (4 episodes, 2018)
Tom Hatt ... stunt double: Alexander Skarsgård / stunt performer (3 episodes, 2018)
Luke Gomes ... stunt double: Amir Khoury / stunt performer (2 episodes, 2018)
Jan Brichcin Jr. ... stunt double: Jeff Wilbusch aka Anton Mesterbein (1 episode, 2018)
Gary Connery ... stunt performer (1 episode, 2018)
Pete Olivant ... stunt performer (1 episode, 2018)
Daz Parker ... stunt performer (1 episode, 2018)
Joseph Paxton ... stunt performer (1 episode, 2018)
Joshua Ravenscroft ... stunt performer (1 episode, 2018)
Magdalena Sittova ... stunt double: Iben Akerlie (uncredited) / stunts (uncredited) (2 episodes, 2018)
Ivo Zubaty ... stunt driver (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Camera and Electrical Department 

Richard Gordon Charles Anderson ... best boy (6 episodes, 2018)
Ben Brown ... first assistant camera: "a" camera, UK & Greece (6 episodes, 2018)
Ivan Bruna ... rigging gaffer: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Radek Cerny ... gaffer: Czech Republic (6 episodes, 2018)
David Churchyard ... first assistant camera: "b" camera, UK (6 episodes, 2018)
Dean Coffey ... electrician (6 episodes, 2018)
Andy Cole ... gaffer (6 episodes, 2018)
Tobias Eedy ... first assistant camera: "a" camera, Czech Republic (6 episodes, 2018)
Alex Finlayson ... second assistant camera: "a" camera (6 episodes, 2018)
Freddie FitzHerbert ... camera trainee (6 episodes, 2018)
Ben Foat ... second assistant camera: "b" camera (6 episodes, 2018)
Alec Garner ... digital lab technician (6 episodes, 2018)
Petr Granilla ... grip: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Tony Higgins ... electrician (6 episodes, 2018)
Nick Kenealy ... video operator (6 episodes, 2018)
Patrick King ... digital imaging technician: Greece & Czech Republic (6 episodes, 2018)
Tino Liverton ... assistant grip (6 episodes, 2018)
Adrian Mackay ... rigging gaffer (6 episodes, 2018)
Iain MacKay ... camera operator: UK & Greece (6 episodes, 2018)
Greg Murray ... grip: "b" camera (6 episodes, 2018)
Jonathan Olley ... unit photographer (6 episodes, 2018)
Thomas Patrick ... digital imaging technician: UK (6 episodes, 2018)
Jim Philpott ... key grip (6 episodes, 2018)
Oliver Smith ... video assistant (6 episodes, 2018)
Paul Starkey ... practical electrican / electrician (6 episodes, 2018)
Martin Stephens ... camera operator: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Carolos Sturmey ... grip: Greece (6 episodes, 2018)
Alexander Liam Taylor ... first assistant camera: "b" camera, Greece & Czech Republic (6 episodes, 2018)
Kev Todd ... electrician (6 episodes, 2018)
Stathis Tsiapas ... rigging best boy: Greece (6 episodes, 2018)
Charlie Wall ... additional photography (6 episodes, 2018)
Nige Watson ... additional photography (6 episodes, 2018)
Charlie Wyldeck-Flowers ... additional photography (6 episodes, 2018)
Victoria Zalin ... additional photography (6 episodes, 2018)
Sotiris Ioannidis ... grip: Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)
Thanasis Karabelos ... grip: Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)
Martin Matiásek ... camera operator: Czech Republic (uncredited) / director of photography: Czech Republic, splinter unit (uncredited) (6 episodes, 2018)
Seán McDermott ... additional second assistant camera (uncredited) (6 episodes, 2018)
Ivan Vountidis ... first assistant camera: "c" camera, Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)
Moris Gkormezanos ... camera trainee (uncredited) (4 episodes, 2018)
Bradley Hogan ... camera operator: electronic press kit (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Casting Department 

Olivia Brittain ... casting associate (6 episodes, 2018)
Rachel Desmarest ... casting: France (6 episodes, 2018)
Christos Houliaras ... extras casting: Greece (6 episodes, 2018)
Rutie Blum ... casting: Israel (5 episodes, 2018)
Eliza Heslop ... casting assistant (5 episodes, 2018)
Arwa Salmanova ... casting: Czech Republic (5 episodes, 2018)
Stavros Raptis ... extras casting (uncredited) (6 episodes, 2018)
Mika Tourkaki ... extras casting (uncredited) (6 episodes, 2018)
Emmanouela Zacharopoulou ... extras casting (uncredited) (6 episodes, 2018)

Series Costume and Wardrobe Department 

Amber Brabant ... principal costume standby (6 episodes, 2018)
Georgina Gunner ... costume supervisor (6 episodes, 2018)
Gordon Harmer ... crowd costume supervisor (6 episodes, 2018)
Emma Heath ... key costumier (6 episodes, 2018)
Carin Hoff ... crowd costume fitter (6 episodes, 2018)
Maria Karapouliou ... crowd costume supervisor: Greece (6 episodes, 2018)
Anna Kot ... crowd costume fitter (6 episodes, 2018)
Tracey Millar ... crowd costume fitter (6 episodes, 2018)
Iolanda Piombino ... costume trainee (6 episodes, 2018)
Marketa Prochazkova ... costume supervisor: Czech Republic (6 episodes, 2018)
James Shuttleworth ... costume assistant (6 episodes, 2018)
Ailsa Windsor ... assistant costume designer (6 episodes, 2018)
Maria Smith ... crowd costume fitter (5 episodes, 2018)
Joseph Thorpe ... costume trainee (5 episodes, 2018)
Marianna Bourmpoula ... costumes (uncredited) (6 episodes, 2018)
Molly Langford ... costume trainee (uncredited) (6 episodes, 2018)
Sharona Prior ... standby costume (uncredited) (6 episodes, 2018)
Christina-Erato Raftopoulou ... crowd costume trainee (uncredited) (6 episodes, 2018)
Eleni Sygouni ... textile artist assistant (uncredited) (6 episodes, 2018)
Zoi Xanthi ... crowd costume assistant (uncredited) (6 episodes, 2018)

Series Editorial Department 

Tom Chapman ... additional editor (6 episodes, 2018)
Tom Corbett ... data manager (6 episodes, 2018)
Sinéad Cronin ... on-line editor (6 episodes, 2018)
Jorgina Elias ... second assistant editor (6 episodes, 2018)
Natasha Lauder ... post-production coordinator (6 episodes, 2018)
Aaliya Nazerali ... trainee assistant editor (6 episodes, 2018)
Jet Omoshebi ... colorist (6 episodes, 2018)
Miguel E. Rebagliato ... first assistant editor (6 episodes, 2018)
Benjamin Stower ... digital intermediate manager (6 episodes, 2018)
Lucia Zucchetti ... consultant editor (6 episodes, 2018)
Emma Murrell ... post-production paperwork (5 episodes, 2018)
Sara Buxton ... assistant colourist (2 episodes, 2018)
Zoe Cousins ... editorial department (uncredited) / editorial assistant (uncredited) (6 episodes, 2018)
Lawrence Hook ... digital intermediate assistant (uncredited) (6 episodes, 2018)
Alexander Phillips ... digital intermediate assistant (uncredited) (6 episodes, 2018)
Evangeline White ... digital film bureau (uncredited) (6 episodes, 2018)
Mhairi Wyles-Lang ... assistant digital intermediate producer (uncredited) (6 episodes, 2018)

Series Location Management 

Joshua Benedetti ... location scout (6 episodes, 2018)
Chris Clifford ... assistant unit manager (6 episodes, 2018)
Matt Mirrington ... assistant location manager (6 episodes, 2018)
Ross Monaghan ... assistant location manager (6 episodes, 2018)
Charlotte Peters ... location assistant (6 episodes, 2018)
Jade Tamzin Robertson ... assistant location manager / location coordinator (6 episodes, 2018)
Petr Rucka ... location manager: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Nikos Sfakianakis ... assistant location manager: Greece (6 episodes, 2018)
Matthaios Voulgaris ... location manager: Greece (6 episodes, 2018)
Martin Walker ... unit manager (6 episodes, 2018)
Adriene Whitwell ... assistant location manager / location scout (6 episodes, 2018)
Thomas Woods ... supervising location manager (6 episodes, 2018)
Will Hannan ... Location Marshal (1 episode, 2018)
Alexandra Nikolaou ... location coordinator: Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)
Simon Lam ... location marshal (uncredited) (1 episode, 2018)
Denis Sewell ... location assistant (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Music Department 

Matt Biffa ... music supervisor (6 episodes, 2018)
Hong Dae-Sung ... additional composer (6 episodes, 2018)
Andrew Glen ... music editor (6 episodes, 2018)
Cho Hyewon ... additional composer (6 episodes, 2018)
Katy Kim ... music preparation (6 episodes, 2018)
Jungmin Lee ... music preparation (6 episodes, 2018)
Lee Myong-Ro ... additional composer (6 episodes, 2018)
Nick Taylor ... score mixer / score recordist (6 episodes, 2018)
Hilary Skewes ... musician contractor (5 episodes, 2018)
Ciara Elwis ... assistant music supervisor (uncredited) (6 episodes, 2018)
Robert Ziegler ... conductor (uncredited) (6 episodes, 2018)
Laurence Ungless ... musician: double bass (uncredited) (4 episodes, 2018)
Richard Harwood ... musician: principal cello (uncredited) (2 episodes, 2018)

Series Transportation Department 

Christopher Free ... facilities captain (6 episodes, 2018)
Dimitris Liappis ... action vehicles coordinator: Greece (6 episodes, 2018)
Dean Moran ... transport captain: UK (6 episodes, 2018)
Fanis Nizamis ... action vehicles coordinator: Greece (6 episodes, 2018)
Dean Porter ... transport captain: Greece & Czech Republic (6 episodes, 2018)
Josef Dytrych ... driver (uncredited) / personal driver: Michael Shannon (uncredited) (6 episodes, 2018)
Debbie Free ... driver makeup (uncredited) (6 episodes, 2018)
Giannis Sotiropoulos ... transport captain: Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)
Dan Kuska ... transportation coordinator (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Other crew 

Daniella R. Baggaley ... production secretary (6 episodes, 2018)
Philip Ball ... clearance coordinator: Jeva Films (6 episodes, 2018)
Hannah Boschi ... script coordinator (6 episodes, 2018)
David Bray ... unit medic (6 episodes, 2018)
Emma Broughton ... head of development: The Ink Factory (6 episodes, 2018)
Kriss TheDish Brown ... on-set wifi (6 episodes, 2018)
Ella Chaitow ... production coordinator: Greece Prep / production coordinator: Greece, prep (6 episodes, 2018)
Julia Chiavetta ... script supervisor (6 episodes, 2018)
Maria Ana D. Dias ... assistant production coordinator (6 episodes, 2018)
Jessi Drewett ... script editor (6 episodes, 2018)
Scott Eaton ... key production coordinator (6 episodes, 2018)
Olwyn Fagan ... production coordinator: ink factory (6 episodes, 2018)
Jack Fontaine ... floor runner (6 episodes, 2018)
Panagiotis Galios ... production coordinator: Greece (6 episodes, 2018)
Ken Garside ... key armourer (6 episodes, 2018)
India Gibbs ... production assistant (6 episodes, 2018)
Szabina Gyori ... additional clearance coordinator (6 episodes, 2018)
Emma Hammond ... assistant: Alexander Skarsgard (6 episodes, 2018)
Fiona Harper ... shipping coordinator (6 episodes, 2018)
Hannah Harris-Turner ... publicist (6 episodes, 2018)
Vera Havlova ... accountant: Sirena Films, Czech Republic (6 episodes, 2018)
Kristina Hejduková ... head of production: Sirena Films, Czech Republic (6 episodes, 2018)
Sophie Johnston ... story producer (6 episodes, 2018)
Tracey Josephs ... head of production: The Ink Factory (6 episodes, 2018)
Sofia Kastanara ... production accountant: Greece (6 episodes, 2018)
Kostas Kefalas ... head of production: Faliro House, Greece (6 episodes, 2018)
Claire L. Kenny ... assistant accountant (6 episodes, 2018)
Jahye Lee ... assistant: Park Chan-wook (6 episodes, 2018)
Mariana Marsh ... key production coordinator (6 episodes, 2018)
Lizzie Maxwell ... floor runner (6 episodes, 2018)
Amanda Mayne ... production assistant (6 episodes, 2018)
Giuditta Natale ... trainee script supervisor: UK / trainee script supervisor (6 episodes, 2018)
Hugh O'Shea ... dialect coach (6 episodes, 2018)
Chris Patey ... business affairs assistant: The Ink Factory (6 episodes, 2018)
Sophie Peacock ... travel and accommodation coordinator (6 episodes, 2018)
Freya Pinsent ... financial controller (6 episodes, 2018)
Yogita Puri ... head of commercial and business affairs: The Ink Factory (6 episodes, 2018)
Jon Rowe ... script executive (6 episodes, 2018)
Anne Shanley ... health and safety advisor: 1st Option Safety (6 episodes, 2018)
Victoria Stable ... archive producer (6 episodes, 2018)
Karen Swinney ... assistant accountant (6 episodes, 2018)
Petra Tousova ... production coordinator: Czech Republic (6 episodes, 2018)
Jenny Whiteley ... assistant accountant (6 episodes, 2018)
Phoebe Young ... assistant: Michael Shannon (6 episodes, 2018)
Roxanne Cuenca ... additional script supervisor / script supervisor (5 episodes, 2018)
Oliver Graves ... rushes runner (5 episodes, 2018)
Anastasia Harrold ... base runner (5 episodes, 2018)
Joel Hide ... travel and accommodation assistant (5 episodes, 2018)
Leah Rose ... utility stand-in (5 episodes, 2018)
Catriona Scott ... script coordinator (5 episodes, 2018)
Matthew Tapping ... utility stand-in (5 episodes, 2018)
Zabela Chaviara ... on-set production assistant: Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)
Liane Escorza ... travel and accomodation coordinator (uncredited) (6 episodes, 2018)
Mary Georgou ... assistant production coordinator: Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)
Chad Heffelfinger ... assistant to executive producer (uncredited) (6 episodes, 2018)
Marek Matousek ... stand-in (uncredited) (6 episodes, 2018)
Alexandra Mouzakiti ... production secretary: Greece (uncredited) (6 episodes, 2018)
Mike Woodley ... aerial coordinator (uncredited) (6 episodes, 2018)
Petronela Semancikova ... script supervisor: splinter unit, Czech Republic (uncredited) (5 episodes, 2018)
Ernestine Kahn ... dialogue coach: Alexander Beyer (uncredited) (3 episodes, 2018)
Tereza Beck ... production assistant: Czech Republic (uncredited) (2 episodes, 2018)
Liam Byrne ... key armourer: Greece (uncredited) (2 episodes, 2018)
Anthony Lowery ... actor double (uncredited) (2 episodes, 2018)
Paul Biddiss ... key military consultant (uncredited) (1 episode, 2018)
Marek Bocek ... armorer (uncredited) (1 episode, 2018)
Samantha Choat ... crowd production assistant (uncredited) (1 episode, 2018)
Ian Edwards ... military tech advisor (uncredited) (1 episode, 2018)
James Excell ... additional floor runner (uncredited) (1 episode, 2018)
Giulia Francalanci ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2018)
Dani Rex-Byrd ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2018)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed