Poster

The Old Guard ()


Reference View | Change View


A covert team of immortal mercenaries is suddenly exposed and must now fight to keep their identity a secret just as an unexpected new member is discovered.

Award:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Andy
...
Nile
...
Booker
...
Joe
...
Nicky
...
Copley
...
Merrick
...
Quynh
...
Dizzy
...
Jordan
...
Dr Meta Kozak
...
Lykon
...
Gita
Majid Essaidi ...
Sadeq
...
Keane
...
Andrei
...
Celeste
Peter Basham ...
Plainclothes 1
Nadia Niazi ...
Old Afghan Woman
...
Riad Receptionist 1
Aanya Hirdaramani ...
Savatt
Jordan Holland ...
Ashton
...
Jean-Pierre
...
Father Sykes
...
Shouting Woman
Yassine Zeroual ...
Young Scribe
Toby Hefferman ...
Security Tech
Rest of cast listed alphabetically:
...
Large GMS (uncredited)
Biljana Biki ...
Protestant (uncredited)
...
Sergeant Wright (uncredited)
Jill Buchanan ...
Screaming Woman (uncredited)
...
US Marine (uncredited)
...
Observer (uncredited)
...
Staff Sergeant Raser (uncredited)
Jill De Quincey ...
Passer by (uncredited)
Talal El Moustaghfir ...
Doorman (uncredited)
...
Nelson (Marines) (uncredited)
Steve Healey ...
David Eves (uncredited)
...
London City Police (uncredited)
...
Marine Officer (uncredited)
...
Bodyguard (uncredited)
Obie Matthew ...
Mercenary (uncredited)
...
Office Worker (uncredited)
Chereena Miller ...
Army Soldier (uncredited)
Loris Monet ...
Client French Restaurant (uncredited)
Arnold Montey ...
Businessman (uncredited)
...
Entrepreneur (uncredited)
...
Special Ops (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
...
Marine (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
Dave Watts ...
Medieval Peasant (uncredited)

Directed by

Edit
Gina Prince-Bythewood

Written by

Edit
Greg Rucka ... (screenplay by)
 
Greg Rucka ... (based on the graphic novel series by)
 
Leandro Fernandez ... (illustrated by)

Produced by

Edit
Karim Abouobayd ... line producer: Morocco
A.J. Dix ... producer (p.g.a.) (as AJ Dix)
David Ellison ... producer (p.g.a.)
Marc Evans ... producer (p.g.a.)
Dana Goldberg ... producer
Don Granger ... producer
Toby Hefferman ... co-producer
Beth Kono ... producer (p.g.a.)
Greg Rucka ... executive producer
Charlize Theron ... producer
Stan Wlodkowski ... executive producer
Ahmed Abounouom ... supervising producer (uncredited)

Music by

Edit
Volker Bertelmann
Dustin O'Halloran

Cinematography by

Edit
Barry Ackroyd ... director of photography
Tami Reiker ... director of photography

Film Editing by

Edit
Terilyn A. Shropshire

Editorial Department

Edit
Hunter Clancey ... feature mastering producer: EFilm
Chris Doerr ... finishing editor: EFilm
Danielle El-Hendi ... second assistant editor: UK
Emma Escamilla ... finishing assistant producer: EFilm
Alana Feldman ... editorial production assistant
Vanessa Galvez ... finishing producer / finishing producer: EFilm (as Vanessa Galvez-Morez)
Annie Gaudet ... post-production accountant: UK
Rachael Havercroft ... post-production coordinator: UK
Tristan Hey ... technical operations manager: Technicolor
Michael Kannard ... imaging science: EFilm
Angela Latimer ... second assistant editor
Brandon Linville ... post-production accountant: US
James Mann ... post-production accountant: UK
Melissa Molina ... post-production accountant: US
Antonello Parlato ... Assistant Trailer Editor & Finisher
Yogi Patel ... lab operator: dailies
Annamaria Pennazzi ... editorial production assistant: UK
Edward Pettifer ... lab operator: dailies
Corinne Villa ... first assistant editor
Walter Volpatto ... supervising digital colorist: EFilm
Kelsea Williams ... finishing assistant producer: EFilm
Maimunah Yahkup ... lab manager
Jordan Altria ... lab operator: dailies (uncredited)
John Bush ... dailies producer (uncredited)
Holly Charge ... lab operator: dailies (uncredited)
Dexter Kong ... technical operations manager: Technicolor Pulse (uncredited)
Michael McKnight ... conform operator: Technicolor Pulse (uncredited)
Maikel Popic ... conform operator: Technicolor Pulse (uncredited)
George Zador ... on-set editor: second unit (uncredited)

Casting By

Edit
Salah Benchegra ... (casting: morocco)
Lucy Bevan
Aisha Coley

Production Design by

Edit
Paul Kirby

Art Direction by

Edit
Ben Collins ... supervising art director
Rhys Ifan
Simon McGuire
Aziz Rafiq ... (morocco unit)
Tom Whitehead

Set Decoration by

Edit
Jille Azis

Costume Design by

Edit
Mary E. Vogt ... (as Mary Vogt)

Makeup Department

Edit
Alessandro Bertolazzi ... hair designer / makeup designer
Nigel Booth ... prosthetic sculptor
Rkia Bourragat ... makeup artist: Morocco
Liz Ann Bowden ... principal hair stylist / principal makeup artist
Jess Brooks ... prosthetic makeup artist
Hayat Ouled Dahhou ... makeup artist: Morocco (as Hayat Ouleddahhou)
Salima Oulad Dahhou ... hair stylist: Morocco (as Salima Ouleddahhou)
Siham Ouled Dahhou ... makeup artist: Morocco (as Siham Ouleddahhou)
Adam Edwards ... prosthetics technician
Geoffroy Felley ... prosthetic sculptor
Dave Felstead ... prosthetics technician
Leah Hamill ... prosthetic trainee
Gemma Hoff ... principal hair stylist
Nicola Iles ... hair stylist: junior (as Nicola Illes) / makeup artist: junior (as Nicola Illes)
Joyce Iwuozo ... hair technician
Lizzie Judd ... hair stylist: second unit/crowd / makeup artist: second unit/crowd
Khalid Laglil ... hair dresser assistant: Morocco
David Malinowski ... prosthetics designer
Colum Mangan ... prosthetics technician
Nicola Mount ... makeup supervisor: second unit/crowd
Ryo Murakawa ... key hair stylist
Stephen Murphy ... prosthetic makeup artist
Lisa Otterburn ... hair trainee: Screenskills / makeup trainee: Screenskills
Paul Pattison ... personal makeup artist: Miss Theron (as Paul Pattinson)
Nina Pratley ... hair stylist: second unit/crowd / makeup artist: second unit/crowd
Susie Redfern ... prosthetic makeup artist
Marta Roggero ... key makeup artist
Ellesse Stewart ... hair stylist braider
Kari Thompson ... hair trainee / makeup trainee
Claire Campbell ... junior makeup and hair artist (uncredited)
Sophia Criscuolo ... daily hair and make-up artist (uncredited)
Lisa Halstead ... additional hair stylist (uncredited)
Laura Morse ... crowd daily (uncredited)

Production Management

Edit
Jason Atkins ... assistant unit manager: second unit
Tania Blunden ... post-production supervisor: UK
Karl Caffrey ... unit production manager
Jami Chan ... production manager
Giles Edleston ... production manager: Morocco
Sana El Kilali ... production manager: Morocco Unit
Basil Grillo ... executive in charge of production
Ruth Hasty ... post-production supervisor
Sanjay Sharma ... production supervisor: second unit
Alice Syed ... production supervisor
Stan Wlodkowski ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Hamid Ait Timaghrit ... second second assistant director: Morocco Unit
Mohamed Aouad ... second assistant director: second unit - Morocco Unit
Mouhssine El Badaoui ... first assistant director: Morocco
Abdelghafar Essalfi ... second assistant director: Morocco Unit
Jeff Habberstad ... second unit director
Toby Hefferman ... first assistant director
David Keadell ... second assistant director
Oliver Keane ... additional floor runner: dailies
Isabelle Christiane Kouraogo ... assistant director trainee: Morocco Unit
Jess Link ... floor second assistant director: second unit
Andy Madden ... first assistant director: second unit
Sussanah Madden ... base third assistant director
Abigail Manson ... third assistant director
Andrew Richards ... crowd second assistant director
David Sowerby ... floor second assistant director
Ranya Targhy ... assistant director trainee: Morocco Unit
Campbell Don ... set production assistant (uncredited)
Talal El Moustaghfir ... assistant director (uncredited)
Jackson Ezard ... third assistant director: crowd (uncredited)
Mouataz Guermah ... trainee assistant director (uncredited)
Julian Lara-Cid ... cast production assistant: dailies (uncredited)
Robert Madden ... second assistant director: second unit (uncredited)
James M.L. Muller ... set production assistant (uncredited)
Fintan O'Brien ... set production assistant: second unit (uncredited)
Veronica Ponzoni ... set production assistant: dailies (uncredited)
Ashley Turner ... third assistant director: second unit (uncredited)

Art Department

Edit
Karima Abbaz ... store person: Morocco Unit
Adam Aitken ... supervising plasterer
Alex Aitken ... hod plasterer
Guy Andrews ... chargehand plasterer labourer
Huw Arthur ... standby art director
David Balfour ... property master
Houssaine Baouzine ... art department coordinator: Morocco Unit
Robert Beveridge ... art director for marketing
Alice Biddle ... assistant art director
Joe Block ... prop hand
Ali Ait Bourhim ... head carpenter: Morocco Unit
Joe Bovington ... additional storeman
Ryan Bradbury ... prop hand
Alan Brooker ... drapes master
Oona Brown ... Graphic Designer: dailies
Anthony Bruton ... chargehand prop mouldmaker
Dan Burke ... lead graphic artist (as Daniel Burke)
Rhoslyn Butler ... drapes assistant
Sean Christie ... prop hand
Jane Clark ... storyboard artist
Marcia Clarke ... standby painter
Hollie Cleaver ... draughtsman/standby art director
Fergus Clegg ... senior assistant set decorator
Marlon Cole ... supervising storeman
Bernard Collins ... supervising carpenter (as Bernie Collins)
Ryan Cox ... senior prop modeller
Sean Cunningham ... scenic artist
James Darnbrough ... prop hand (as James Darnborough)
George Dean ... hod painter
Jason Denman ... supervising sculptor
Sam Dormer ... supervising armourer
Tom Downes ... prop modeller
Sally Dray ... special artwork by
Betane Driss ... set dec buyer: Morocco Unit (as Driss Betane)
Mohamed El Barj ... art department production assistant: Morocco Unit
Ouassel El Kilali ... assistant property master: Morocco Unit
Kate Fernandez ... assistant action prop buyer
Leandro Fernandez ... special artwork by
Steve Fitzwater ... supervising carpenter (as Steven Fitzwater)
Tessa Flanagan ... art department assistant
Jordan French ... chargehand painter labourer
Derry Furr ... standby stagehand
Hicham Garrag ... standby set dresser: Morocco Unit
Mark Geeson ... chargehand prop dresser
Charlie Ginn ... standby painter: second unit
Kerry Gissing ... action prop buyer
Richard Glover ... chargehand prop modeller
Ida Grundsoee ... junior draughtsman
Fiona Guest ... art department assistant
Eleanor Hambly ... construction coordinator
Roy Hansford ... assistant contruction manager
Ralph Harrison ... hod carpenter
Abdellah Herdam ... animal wrangler: Morocco Unit
Rob Hill ... props supervisor
Jake Hovell ... standby props
Steve Hunter ... hod sculptor (as Steven Hunter)
Vincent Jenkins ... concept artist
Mansel Jones ... standby carpenter (as Mansell Jones)
Alexandra Kemp ... prop hand: second unit
Eleanor Kirby ... set decoration runner
Ahmed Kissima ... head plasterer: Morocco Unit (as Ahmed Kssima)
Bobby Kitson ... junior prop hand
Hannah Kons ... graphic designer
Nick Lawrence ... chargehand carpenter
Steven Leek ... armourer
Nicholas Lloyd ... supervisor carpenter (as Nick Lloyd)
David Lovelock ... prop hand
Steve Lowen ... hod stagehand (as Steven Lowen)
Alejandro Mackay ... prop hand: second unit
Hugh Madden ... construction practical electrician
Richard Magennis ... chargehand prop dresser
John Maher ... construction coordinator
Meike Maher ... construction buyer
Mike Maher ... construction buyer
Tom Marriott ... assistant production buyer
Duncan McDevitt ... hod prop modeller
Samiri Menouer ... props buyer: Morocco Unit (as Menouer Samiri)
Jessica Miles ... set decoration assistant/coordinator
Ahmed Mouradi ... set dec runner: Morocco Unit
Soufiane Najahi ... set dec buyer: Morocco Unit
Mohamed Naki ... construction coordinator: Morocco Unit
Kelly Neary ... props coordinator
James Newell ... prop painter
Danny O'Keefe ... prop modeller (as Daniel O'Keefe)
John O'Shaughnessy ... production buyer
Brahim Ouzhuen ... head painter: Morocco Unit
Russell Oxley ... scenic artist
Becky Paton ... drapes assistant
Soren Bendt Aaboe Pedersen ... storyboard artist
Lloyd Pelling ... supervising stagehand
Chris Peters ... assistant art director
Dan Pitt ... assistant production buyer
Michael Pybus ... assistant art director
Kathryn Pyle ... senior assistant set decorator
Douglas Reynolds ... prop hand
Luke Sanders ... assistant art director
Ryan Saward ... senior prop hand
Mark Sindall ... prop hand
Ryan Sinnott ... standby carpenter: second unit
Abderrahim Skouri ... graphic artist: Morocco Unit
Edward Smith ... armourer
Paul Starbuck ... chargehand plasterer
Roy Stratford ... armourer engineer
Annie Toop ... draper
Bradley Torbett ... chargehand prop standby (as Brad Torbett)
Joe Vettese ... armoury modeller
Lavinia Waters ... art department coordinator
Dom Weisz ... armoury modeller
John Wells ... assistant property master
Ryan White ... chargehand painter
Nick Williams ... chargehand painter
Hannah Wills ... junior assistant set decorator
Lawrence Wright ... chargehand plasterer
Jackie Yau ... assistant set decorator
Abdellatif Zarou ... head carpenter: Morocco Unit
Andrew Applin ... standby carpenter (uncredited)
Martin Brown ... standby stagehand (uncredited)
Rohan Harris ... prop painter (uncredited)
Alexander Jay Hutchings ... model maker (uncredited)
Douglas Ingram ... storyboard artist (uncredited)
Mansel Jones ... standby carpenter (uncredited)
Joshua Kemp ... props trainee: dailies (uncredited)
Karen Krizanovich ... art department researcher (uncredited)
Ghizlane Maatof ... set decoration buyer (uncredited)
Brian Murray ... storyboard artist (uncredited)
Freddie Pickering ... carpenter (uncredited)
Christopher Pigott ... dressing props (uncredited)
Hemin Rasul ... creature artist (uncredited)
Ross Sears ... standby stagehand (uncredited)
Ian Taylor ... carpenter (uncredited)
Youssef Tounzi ... standby props: Main Unit (uncredited)
Manuel Vilaseca Vaya ... set dresser: dailies (uncredited)
Adrianna Veal ... draper (uncredited)

Sound Department

Edit
James Alexander ... Additional Voices
Miguel Araujo ... adr mixer
Christopher Atkinson ... sound maintenance engineer
Ben Barker ... supervising sound editor/sound designer
Francesca Bourne ... assistant foley mixer
Peter Burgis ... foley artist
Jodie Campbell ... first assistant sound: second unit
Freya Clarke ... first assistant sound
Marc Fishman ... re-recording mixer
Zoe Freed ... foley artist
Danny Freemantle ... sound effects editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Nick Freemantle ... sound effects editor
Alex Gerbrandt ... sound mix technician
Rebecca Heathcote ... foley artist
Mark Heslop ... assistant sound editor
Dayo James ... sound effects editor
Gareth John ... production sound mixer
Chi Limpiroj ... sound trainee (as Chi Limpiroy)
Alan MacFeely ... sound mixer: second unit
Robert Malone ... sound effects editor (as Rob Malone)
Adam Oakley ... foley editor
Xueying Ou ... Dialogue Editor: Foreign Version
Jemma Riley-Tolch ... foley mixer
Sora Sayad ... sound utility: Morocco Unit
Mathew Waters ... re-recording mixer
Paul Wrightson ... supervising dialogue/adr editor
Richard Benny Bentham ... first assistant sound: dailies (uncredited)
Mario De Socio ... adr recordist (uncredited)
Jed Milton ... adr crowd recordist (uncredited)
Simou Mohamed ... sound mixer (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)
Timothy Preston ... re-recording mixer: foreign dialogue (uncredited)
Austin Roth ... re-recording mixer: foreign dialogue (uncredited)
Mohamed Waaziz ... boom operator (uncredited)

Special Effects by

Edit
Mohamed Yahia Belmokadem ... special effects department coordinator: Morocco Unit
James Munro Boles ... special effects technician
Mick Booys ... special effects technician (as Mike Booys)
Mark Bullimore ... special effects lead senior technician
Lahcen Chamane ... special effects technician: Morocco Unit (as Lahcen Chaman)
Polly Crafter ... special effects trainee
Christopher Donovan ... special effects driver/assistant technician
Marie Duboscq ... special effects assistant technician
David Eves ... special effects workshop supervisor
Alex Freeman ... special effects lead technician
Mark Howard II ... special effects senior technician (as Mark Knocker Howard)
Christopher Hubbard ... special effects prep supervisor
Chris Hutton ... special effects buyer
Sue Hutton ... special effects coordinator
Derek Jones ... special effects technician
Damian Kivlehan ... special effects technician (as Damien Kivlehan)
Jess Knowler ... special effects assistant technician
Jess Lewington ... special effects office manager h&s advisor
Daniel Massett ... special effects lead technican
Rory McVicker ... special effects trainee
Rupert Morency ... special effects technician
Redouane Motahhir ... special effects technician: Morocco Unit
Stephen Onions ... special effects senior technician
Alistair Poulter ... special effects technician
Simon Quinn ... special effects lead senior technician
Hemin Rasul ... special effects
Thomas Roberts ... special effects assistant technician
David Rodham ... special effects lead senior technician
Abdelhak Sghiri ... special effects technician: Morocco Unit
Keith Shannon ... special effects lead senior technician
Bailey Sheridan ... special effects trainee
Hayden Sheridan ... special effects technician
David j Watson ... special effects floor supervisor
Hayley J. Williams ... special effects supervisor (as Hayley Williams)
Victoria Williams ... special effects senior technician
Harry Eves ... special effects assistant: dailies (uncredited)
Roger Mann ... special effects senior technician: dailies (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Mario Aarna ... digital artist: Milk Visual Effects
Fran J. Alonso ... digital artist: Milk Visual Effects (as Fran Alonso) / visualization artist: The Third Floor, Inc.
Ximena Alvarez Maschio ... digital artist: Milk Visual Effects
Emilie Ancet ... digital artist: Image Engine
Mario Anger ... senior character modeler: Image Engine
Aleksandar Atanasov ... digital artist: Milk Visual Effects
Svilen Aynadzhiev ... digital artist: Milk Visual Effects
Prabhu Shankar B. ... digital artist: Mr. X
Michael Jeff Baldemoro ... digital artist: Image Engine (as Jeff Baldemoro)
Hernan Barros ... digital artist: Milk Visual Effects (as Hernnan Barros)
Matthew Bell ... digital artist: Milk Visual Effects (as Matt Bell)
Andrey Belskiy ... digital artist: Image Engine (as Andrii Belskyi)
Sara Bennett ... visual effects supervisor
James Berkley ... digital artist: Milk Visual Effects
Daniel Bigaj ... digital artist: Image Engine
Anton Blake ... digital artist: Milk Visual Effects
Nastasia Bois ... texture artist: milk-vfx
Kyle Botha ... digital artist: Image Engine
Dylan Botnarenko ... digital artist: Mr. X
Louise Brand ... Photogrammetry Character Scanning
Lucie Brant ... compositor: Host VFX
Devan Burton ... digital artist: Mr. X
Cristian Camaroschi ... cg supervisor: Mr. X
Sarah Cauchois ... Head of Production: The Third Floor
Emil Cheriyan ... Layout Artist
Sarah Coffyn ... digital artist: Mr. X
Will Cohen ... executive producer: Milk Visual Effects
Corrie Collander ... visual effects coordinator: Milk Visual Effects
Peter Connelly ... digital artist: Image Engine
Mike Cosgrave ... 2d supervisor: Host VFX
David Cuellar ... digital artist: Image Engine (as David Gonzalez Cuellar)
Marcellino D'Avino ... compositor: Host VFX
Paul d'Herbemont ... digital artist: Milk Visual Effects
Sacha Danjou ... digital compositor; milk-vfx
Gráinne Dooley ... visual effects data wrangler
Joseph Dymond ... compositor: Host VFX (as Joe Dymond)
Florian Eggers ... digital artist: Milk Visual Effects
Nathan Elias ... digital artist: Milk Visual Effects
Matthew Ellis ... digital artist: Image Engine (as Matthew David Ellis)
Jack Evans ... digital artist: Image Engine (as Jack Kenny Evans)
Amy Felce ... digital artist: Milk Visual Effects
Cheri Fojtik ... lead texture artist
Shaun Fontaine ... digital artist: Milk Visual Effects
Wesley Froud ... 3d supervisor: Host VFX
Drew Fulcher ... digital artist: Image Engine
Angel Garcia ... digital artist: Mr. X
Alex Gatsis ... digital artist: Mr. X
Ravee Gauttam ... digital artist: Mr. X
J.P. Giamos ... visual effects producer: Mr. X
Henning Glabbart ... 2d supervisor: Milk Visual Effects
Rahul Kumar Gupta ... digital artist: Mr. X
Connor Guyler ... digital artist: Milk Visual Effects
Lyndon Hamer ... digital artist: Milk Visual Effects
Jamie Harris ... vfx editor: Milk Visual Effects
Jared Hasselbach ... visual effects artist
Nicole Hekel ... compositor: Mr. X
Ethan Helms ... Paint Lead
Ethan Henerey ... visual effects assistant editor
Simon Herden ... digital artist: Image Engine
Martin Hesselink ... previs artist
Frederic Heymans ... compositor: Host VFX (as Frederick Heymans)
Ritchie Hoyle ... Matchmover / digital artist: Milk Visual Effects
Igou Huang ... digital artist: Image Engine
Jacinta Hutchinson ... digital artist: Image Engine
Chris Hutchison ... digital artist: Milk Visual Effects
Loreto Itarte ... digital artist: Milk Visual Effects
Rohit Jain ... digital artist: Mr. X
Claudio Jarrac ... digital artist: Milk Visual Effects (as Claudio Jarrao)
Julie Joannoteguy ... digital artist: Image Engine
Megan Johnson ... digital artist: Milk Visual Effects
Bryan Jones ... visual effects supervisor: Milk Visual Effects
David Jones ... visual effects onset supervisor
David Jones ... visual effects on-set supervisor
Gareth Jones ... compositor: Host VFX
Michaela Jones ... visual effects coordinator: Mr. X
Tim Jones ... digital artist: Image Engine
William Jones ... digital artist: Milk Visual Effects
Andrius Jurkevicius ... digital artist: Milk Visual Effects
Lisa Kelly ... visual effects producer
Dennis Tae Wook Kim ... digital artist: Mr. X
Rory Knight-Jones ... visual effects producer: Milk Visual Effects
Julia Kostik ... visual effects production manager: Mr. X
Konstantinos Koutsoliotas ... senior compositor: MRX
Lina Kouznetsova ... visualization supervisor: The Third Floor, Inc.
Navaneeth Krishna ... digital artist: Mr. X
Naveen Kumar ... digital artist: Mr. X
Emeric Larochette ... digital artist: Image Engine
Jesus Lavin ... digital artist: Image Engine
Adam Lawrence ... in-house team manager
Felix Leung ... digital artist: Mr. X
Cedric Ling ... digital artist: Image Engine
Alex Lombardi ... digital artist: Image Engine
Luciano Lopes ... compositor: Host VFX
Sam Lucas ... digital artist: Milk Visual Effects
Emily Luk ... digital artist: Image Engine
Laura Macfadyen ... digital artist: Image Engine
Symonne Madalena ... digital artist: Mr. X
Angela Magrath ... digital artist: Image Engine
Paola Maiorana ... digital artist: Milk Visual Effects
Dean Mangion ... Matchmove Artist: Image Engine
Kat Mann ... executive producer: Milk Visual Effects
Jason Marlow ... digital artist: Image Engine
Edward Martin ... 3d generalist: Host VFX
Greg Massie ... digital artist: Image Engine
Luke Massingberd ... compositor: Host VFX
Tomoka Matsumura ... digital artist: Image Engine
Jorge Mazariegos ... compositor: Host VFX
Ben McEwan ... Compositing Supervisor: Image Engine
Laura McGlynn ... digital artist: Image Engine
Sarah McMurdo ... visual effects executive producer: Mr.X
Kevin Mecham ... digital artist: Image Engine
Julia Merkschien ... digital artist: Milk Visual Effects
Alan Millan ... digital compositor
Daniella Mitchell ... digital artist: Mr. X
Nitheesh Mohan ... digital artist: Mr. X
Bappa Mondal ... visual effects artist
Adrián Monroy ... digital artist: Milk Visual Effects (as Adrian Monroy)
Blanaid Montague ... visualization artist: The Third Floor, Inc.
Bastien Mortelecque ... digital artist: Milk Visual Effects
Benjamin Mossman ... visual effects supervisor: Mr. X (as Ben Mossman)
Carlos Felipe Garcia Murillo ... digital artist: Image Engine
Amanda Ninness ... digital artist: Image Engine
Aaron Noordally ... compositor: Host VFX
Suresh Pandi ... digital artist: Mr. X
Alexandros Papasozomenos ... digital artist: Milk Visual Effects (as Alex Papasozomenos)
Xiaolong Peng ... digital artist: Image Engine
Andrea Pirisi ... visual effects editorial: Milk Visual Effects
Davide Pitarella ... digital artist: Milk Visual Effects
Fred Place ... digital artist: Milk Visual Effects
Barry Poon ... digital artist: Image Engine
Mike Portoghese ... compositing supervisor: Mr. X
Hannes Poser ... visual effects supervisor: Image Engine
Ted Proctor ... digital artist: Image Engine
Nick Purrier ... digital artist: Image Engine (as Nicholas Purrier)
Adam Quattrociocchi ... Production Coordinator: Mr. X VFX
Woreshmean Qudrat ... digital artist: Image Engine
Heribert Raab ... digital artist: Image Engine
Sean Ralphs ... digital artist: Milk Visual Effects
Ana Ramos Dominguez ... visual effects producer: Image Engine
Arka Ray ... digital artist: Mr. X
Sandeep Reddy ... digital artist: Mr. X (as Sandee Reddy Gandham)
Melanie Riesen ... visual effects artist
Liz Roberts ... visual effects executive producer: Image Engine
Neil Roche ... digital artist: Milk Visual Effects
Harikrishnan S. ... digital compositor
Jamshid Sadat ... digital artist: Mr. X
Merika Sam-German ... visualization coordinator: The Third Floor, Inc.
Laura Sanchez Acosta ... compositor: Host VFX (as Laura Achosta)
Manish Kumar Sharma ... digital artist: Mr. X
Yuta Shimizu ... digital artist: Image Engine
Joshua Shorland ... digital artist: Milk Visual Effects
Dane Allan Smith ... Visual Effects consultant: p.g.a.
Sepp Sonntag ... digital environment supervisor: image engine
Lucy Sproul-Cran ... assistant visual effects coordinator: UK
Lila Sara Tahri ... visual effects coordinator
Chiara Talarico ... digital artist: Milk Visual Effects
Jerrod Tan ... digital artist: Image Engine
Miyuki Tatsuda ... digital artist: Milk Visual Effects
Jenn Taylor ... digital artist: Image Engine
Alexandros Theodosiou ... compositor: Host VFX
Nick Thyssen ... digital artist: Image Engine
Shaila Tobin ... digital artist: Image Engine
Alexander Toms ... digital artist: Image Engine
Joel Tong ... digital artist: Image Engine
Oscar Tornincasa ... digital artist: Milk Visual Effects
Sean Valla ... visual effects editor
Isha van Moort ... visual effects line producer: Milk Visual Effects
Chris Vermeulen ... digital artist: Image Engine (as Christopher Vermeulen)
Celine Villagran ... assistant visual effects coordinator: US
Tony Wells ... digital artist: Milk Visual Effects
Jonathan Williams ... digital artist: Milk Visual Effects
Chris Wilson ... digital artist: Milk Visual Effects
Doug Winder ... Digital Matte Painter: Milk Visual Effects
Zaid Alkayat ... 3d environment capture specialist (uncredited)
Praveen Allu ... digital compositor (uncredited)
Richard Baker ... visual effects executive: Netflix (uncredited)
Keith Barton ... technical support: Milk Visual Effects (uncredited)
Matthew Beightol ... compositor (uncredited)
David Cam ... roto and paint: Image Engine (uncredited)
Yi-Hsuan Kent Chiu ... senior texture artist: Image Engine (uncredited)
Ross Clark ... lidar and photogrammetry cyberscanning supervisor (uncredited)
Sebastien Corne ... senior environment technical director (uncredited)
Mauricio Cuencas ... visual effects resource coordinator: Milk Visual Effects (uncredited)
Rahilkumar Darji ... matchmove artist (uncredited)
Binod Kumar Das ... assets lead: Mr. X (uncredited)
Matías Derkacz ... on-set: visual effects supervisor (uncredited)
Aritra Dey ... matte painting (uncredited)
Rafael Drelich ... fx artist: Mr.X (uncredited)
Selena Farkas ... compositor (uncredited)
Ian Farrelly ... visual effects dailies editor: Mr. X (uncredited)
Caitlin Foster ... visual effects coordinator (uncredited)
Robert Gittings ... Paint and Roto Artist (uncredited)
Dominik Haase ... rigging artist: Mr. X (uncredited)
Wilson Ho ... vfx compositor: Mr. X (uncredited)
Justin Holt ... head of assets: Method Studios (uncredited)
Samira Khan ... visual effects coordinator (uncredited)
Haetsal Kim ... tracking/matchmove artist: Image Engine (uncredited)
Saran Kumar ... production manager: Mr. X Inc. (uncredited)
Tim Lehr ... r&d developer: Image Engine (uncredited)
Ivan LI ... matchmove artist: Image Engine (uncredited)
Seth Lickiss ... digital compositor (uncredited)
Symonne Madalena ... visual effects editor: Mr. X (uncredited)
Yael Majors ... visual effects supervisor (uncredited)
Christopher Lucas Maw ... digital compositor (uncredited)
Sasha Mitchell ... 3d cyberscanning lidar services: Lidar Lounge (uncredited)
Tamara Mitchell ... cyberscanning/lidar supervisor (uncredited)
Jason T. Morrow ... senior producer: technicolor pulse (uncredited)
Clare Norman ... visual effects executive producer: Milk Visual Effects (uncredited)
Abhishek Padia ... matchmove and rotomation artist (uncredited)
Valentin Petrov ... concept artist (uncredited)
Adrian Pinder ... visual effects artist: Image Engine (uncredited)
Aitor Prieto ... houdini technical director: Image Engine (uncredited)
Jack Proops ... roto/prep artist: Milk Visual Effects (uncredited)
Paul Schaefer ... visual effects production manager (uncredited)
Iryna Sumanova ... roto/paint artist: Image Engine (uncredited)
Kirtan Singh Taak ... roto/prep artist: Milk Visual Effects (uncredited)
Nicolò Terranova ... digital compositor: Mr.X (uncredited)
Patryk Urbaniak ... look development td: Method Studios (uncredited)
David James Wood ... 3d scanning technician (uncredited)
John Wootton ... vfx compositor: Mr. X (uncredited)

Stunts

Edit
Sina Ali ... stunt performer
James Apps ... stunt double: Matthias Schoenaerts
Paul Bailey ... stunt performer
Russell Balogh ... stunt performer
Mikayla Barber ... stunt performer
Charlie Barrett ... stunt performer
Adam Basil ... stunt performer
Thomas Billings ... stunt performer
Chris Bowden ... stunt performer (as Christopher Bowden)
Andrew Burford ... stunt performer
Dacio Caballero ... stunt double: Luca Marinelli
Jon Callaway ... stunt performer
Stephanie Carey ... stunt performer
Yusuf Chaudhri ... stunt performer
Adam Collins ... core stunt performer
Joel Conlan ... stunt performer
Brycen Counts ... stunt coordinator
Chris Cox ... stunt performer
James Cox ... core stunt performer
Matt Crook ... stunt performer
Serge Crozon-Cazin ... stunt performer (as Adolphe Serge Crozon-Cazin)
Angel Gomez de la Torre ... stunt performer
Ben Dimmock ... stunt performer
Daniel Dow ... stunt performer (as Dan Dow) / stunt rigger
Dom Dumaresq ... stunt performer
Adam Francis ... stunt performer
Sofian Francis ... stunt performer
Leon Gabbidon ... stunt performer
Johnny Gao ... assistant fight coordinator
David Garrick ... stunt performer
Sarah Greensmith ... stunt department coordinator
Lawrence Hansen ... stunt performer
Tom Hatt ... stunt performer
Daniel Hernandez ... fight coordinator
Maria Hippolyte ... stunt performer
Robert Hladik ... stunt performer (as Rob Hladik)
Al Holland ... stunt performer
Lou Horvath ... hod stunt rigger
Luke Ioannou ... stunt double: Marwan Kenzari
Mikayla Jade ... stunt performer
Jack Jagodka ... stunt performer
Steve Jehu ... stunt performer
Paul Joseph ... stunt performer
Sebastian Kearns ... stunt performer
Jody Keys ... assistant hod stunt rigger
Adam Kirley ... stunt coordinator
Kenny Knight ... stunt performer
Xavier Lake ... stunt performer
Bethany Levy ... stunt double: KiKi Layne
Sarah Lochlan ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Jade Lye ... stunt performer
Adam Lytle ... fight choreography team: Los Angeles
Harry Makanga ... stunt performer
Kai Martin ... core stunt performer
Freddie Mason ... stunt performer
Adrian McGaw ... stunt performer
Theo Morton ... stunt performer
Steven Mullins ... stunt performer
Daniel Naprous ... horse master
Haruka Ohshima ... stunt double: Van Veronica Ngo
James Pavey ... stunt performer
Rob Pavey ... stunt performer (as Robert Pavey)
Rashid Phoenix ... stunt performer
Shane Roberts ... stunt performer
Zach Roberts ... stunt performer
Fabio Santos ... stunt performer
Hasit Savani ... stunt performer
Julia Schunevitsch ... stunt double: Charlize Theron
Luke Scott ... stunt performer
Anton Simpson-Tidy ... stunt performer
Anna Stephenson ... stunt performer
Jonny Stockwell ... stunt performer
Laura Swift ... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... stunt double: Micheal Ward
Karen Teoh ... stunt performer
Luke Tumber ... stunt performer
Rudolf Vrba ... core stunt performer
Damien Walters ... stunt performer
Nathan Whatton ... stunt performer
Christopher White ... stunt performer
Marcus White ... stunt performer
Lewis Young ... stunt performer
Ramon Álvarez ... stunt performer
Thayr Harris ... stunt performer (uncredited)
Adam Lytle ... stunt performer (uncredited)
Jeremy Marinas ... stunt performer: pre-vis (uncredited)
Rob Mars ... stunt performer (uncredited)
Obie Matthew ... spact (uncredited)
Ginger McCarthy ... wire stunt rigger (uncredited)
Rory Mulroe ... stunt rigger (uncredited)
Kimberly Shannon Murphy ... stunt double: pre-vis (uncredited)
Michael Owusu ... stunts (uncredited)
Chris Pollard ... stunts (uncredited)
Cedric Proust ... stunts (uncredited)
Shahaub Roudbari ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
El Mokhtar Aboukal ... video assistant: Morocco Unit (as Mokhtar Aboukal)
Yassine Abounouom ... electrician: Morocco Unit
Mohamed Ahbib ... electrician: Morocco Unit
Nabil Alami ... electrician: Morocco Unit
Jim Allen ... standby electrical rigger: second unit
Mohamed Amri ... assistant grip: Morocco Unit
Florina Barabas ... assistant digital imaging technician: second unit
Sam Barnes ... first assistant camera: "a" camera
Mohamed Baykandarn ... electrician: second unit - Morocco Unit
Lawrence Beckwith ... second assistant camera: "b" camera
Abdellah Belam ... rigging electrician: Morocco Unit
Maroua Boukantar ... camera trainee: Morocco Unit (as Maroua Boukentar)
Fouad Bourbouh ... camera assistant: Morocco Unit
Dean Bowen ... rigger
Alex Bradford ... video assistant
Tony Burnes ... rigging electrician
Jay Burr ... standby rigger
Abigail Catto ... second assistant camera: "b" camera (as Abi Catto)
Mustapha Chaiba ... rigging electrician: Morocco Unit
Abdellah Chelif ... electrician: second unit - Morocco Unit
Matt Clark ... chargehand practical electrician
Steven Cole ... practical electrician
Dante Connor ... camera trainee: second unit
Sean Connor ... first assistant camera: "a' camera, second unit
Glenn Coulman ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Paul Deane ... digital imaging technician: second unit
Billy Dunn ... chargehand rigging electrician
Richard Fleet ... supervising rigger
Michael Forster ... hod practical electrician
Alex Fraser ... key grip: second unit
Mark Funnell ... supervising rigging electrician
Billy Gamble ... best boy: second unit
Dan Gamble ... camera/steadicam operator: "b" camera, second unitsteadicam: second unit
John Gamble ... second unit director of photography
Tom Gamble ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Lee Godfrey ... "b" camera grip
Ian Grant ... hod rigger
Asmaa Hafili ... camera utility: Morocco Unit (as Asma Hafili)
Hassan Hajhouj ... grip: Morocco Unit
Guy Hammond ... rigging electrician
Tony Hannington ... chargehand electrician
Liam Harris ... electrician
Dan Hartley ... video operator
Michael Hayes ... electrician: second unit
Tony Hayes ... electrician
Sam Hazell ... crane technician
Leo Holba ... first assistant camera: "b" camera
Amanda Jane Holland ... video trainee
Houyam Houdi ... camera utility: Morocco Unit
Paul Hymns ... key grip
Tarik Imitrakh ... camera trainee: second unit - Morocco Unit (as Tarik Imdrakh)
Barry Ingram ... rigger
Ossama Jbari ... camera trainee: second unit - Morocco Unit
Maja Jensen ... grip trainee
Nabil Kabbaj ... assistant grip: Morocco Unit (as Nabil Kabbadj)
James Kelly ... electrician
Ryan King ... first assistant camera: "c" camera
Ed Kirby ... rigging desk operator
Sam Kite ... rigging electrician
Amini Laghrissi ... electrician: second unit - Morocco Unit
Thami Lahrach ... rigging gaffer: Morocco Unit
Josh Laidlaw ... electrician (as Joshua Laidlaw)
Brad Larner ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Zakia Mantari ... digital intermediate technician trainee: Morocco Unit (as Zakiamantari)
Driss Marzak ... gaffer: Morocco Unit
Zakaria Marzak ... electrician: Morocco Unit
John Marzano ... aerial director of photography
Aziz Maslouh ... electrician: Morocco Unit
Alex McCormack ... digital imaging technician assistant
Zac Meeking ... rigger
Richard Merrell ... electrician
James Metcalfe ... digital imaging technician
Andrea Michelon ... data manager
Adam Moody ... electrician: second unit
Marshall Mowbray ... video assistant: second unit
Rachid Mssiaidi ... grip: Morocco Unit
Yassine Nabague ... rigging electrician: Morocco Unit
Adil Najahi ... assistant grip: Morocco Unit
Arturo Ollandini ... lighting console programmer
Richard Oxley ... gaffer: second unit
Glen Patrick ... electrician: second unit
John Phillips ... data manager: second unit
Aimad Rafiq ... assistant grip: Morocco Unit
Larry Randall ... electrician
Sam Reeves ... best boy: second unit
Mick Rick ... best boy grip
Garry Ridgwell ... supervising rigger
Luke Ridgwell ... standby rigger
Jack Ridout ... electrician
Ahmed Saadi ... key grip: Morocco Unit
Mohamed Alami Sahoul ... electrician: second unit - Morocco Unit (as Mohamed Alami Sahlou)
James Sams ... "a" camera grip
Tony Samuels ... BTS Cinematographer
Clare Seymour ... camera loader
Aimee Spinks ... still photographer
Stefan Stankowski ... a camera operator: "a" camera, second unit
Adrian Stephens ... second assistant camera: "a" camera
Simon Tindall ... camera operator: "a" camera
David Wall ... rigging electrician
Andrew H. Watson ... best boy
Justin Webber ... eclipse technician
Charlie Webster ... rigger
Danny Webster ... hod rigger
Peter Welch ... rf technician
Paul Wellstead ... chargehand rigger (as Paul 'Wellie' Wellstead)
Leo Westcott ... central loader: second unit
Michael White ... balloon operator/electrician
Shawn White ... gaffer
Nathan Wiley ... BTS Cinematographer
Tom Wilkinson ... camera operator: "b" camera/steadicam operator
Ben Wilson ... rigging gaffer
Bradley Wilson ... electrician: second unit
Bertie Wood ... "c" camera grip (as Bertie Woods)
Michael Woolner ... practical electrician
Julian Wright ... practical electrician
George Zador ... video assist operator: second unit
Tim Ambridge ... crane supervisor (uncredited)
Peter Ayriss ... drone pilot (uncredited)
Lauren Byrne ... camera trainee: main unit: dailies (uncredited)
Rachel Clark ... camera operator: main unit, dailies (uncredited)
Gary Cross ... lighting technician (uncredited)
Rich Daws ... camera trainee: dailies (uncredited)
Roger Eaton ... bts cinematographer (uncredited)
Dean Foard ... lighting technician: second unit (uncredited)
George Anthony Fox ... second assistant camera: "b" camera (uncredited)
Isaac G. Perez ... video playback assistant: second unit, dailies (uncredited)
Harry Gamble ... first assistant camera (uncredited)
Larry Hurt ... crane technician: dailies (uncredited)
Hannah Jell ... clapper loader: dailies (uncredited)
Mohammed Kamal ... still photographer (uncredited)
Charlie Maton-Presley ... assistant camera (uncredited)
Nicholas Milligan ... camera trainee: main unit, dailies (uncredited)
Jay Polyzoides ... first assistant camera: dailies (uncredited)
Michele Abramo Puricelli ... libra head technician: dailies (uncredited)
Sam Rhys James ... second assistant camera: "c" camera - main unit: UK (uncredited)
Sean Rogers ... libra tech (uncredited)
Johnny Smith ... additional grip (uncredited)
Steve Smith ... cctv camera operator (uncredited)
Helen Vidler ... cctv unit: camera operator (uncredited)
George Zador ... on-set editor: second unit (uncredited)

Animation Department

Edit
Lucas Christman ... title designer: Antenna Creative
Caroline Kopesky ... animator & designer: Antenna Creative
Alyssa Medina ... animator & designer: Antenna Creative
Jarik Van Sluijs ... title designer: Antenna Creative
James Berkley ... animator (uncredited)
Chris Hutchison ... lead animator (uncredited)

Casting Department

Edit
Emily Brockmann ... casting associate
Hannah Cook ... crowd voice casting assistant
Saad Fekhari ... casting assistant: Morocco Unit
Olivia Grant ... casting assistant
Rosie Carter ... extras casting (uncredited)
Paige Orr ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Adil Arbouch ... costumer: Morocco Unit
Idriss Bayoussef ... tailor: Morocco Unit
Abdesalam Belkaziz ... breakdown artist: Morocco Unit
Amine Benkhayi ... costumer: Morocco Unit
Max Brennan ... costumer
Becky Brown ... costume buyer
Oliver Brown ... assistant costume coordinator
Katherine Burchill ... assistant costume designer
Annie Crawford ... costume supervisor
El Houssaine Dimri ... tailor: Morocco Unit
Khalid Djaiji ... costume assistant: Morocco Unit
Patrick Doyle ... costumer
Liz Essex ... truck costumer (as Liz Essex-Nue)
Basma Ghamdaoui ... costumer: Morocco Unit
Fatima Habib ... costumer: Morocco Unit
Freddie Hitchcock ... costume trainee
Claire Jennings ... costume buyer
Yassine Ben Khayi ... breakdown artist: Morocco Unit
Sarah McIntosh ... costume maker
Calandra Meredith ... costumer: Miss Theron
Hilary Mills ... costume maker
Hamza Outhouna ... costume assistant: Morocco Unit
Adam Roach ... principal standby costumer
Mario Serrano ... costumer
Emily Thomson ... principal standby costumer
Caroline Thorpe ... costume cutter
Sekou Traore ... crowd costume supervisor (as Sékou Traore)
Anthony Tuff ... military costumer
John Usher ... costume storeman
Allison Wyldeck ... costumer
Rachid Zrouri ... tailor: Morocco Unit
Javier Arrieta ... key costumer (uncredited)
Amy Brady ... junior costume maker (uncredited)
Mark Miller ... senior costume armourer (uncredited)
Maureen O'Heron ... buyer (uncredited)

Location Management

Edit
Toufiq Abouobayd ... location manager: Morocco Unit (as Taoufiq Abouobayd)
Mustapha Adidou ... assistant location manager: Morocco Unit
Mohamed Atbir ... location coordinator: Morocco Unithaou
Abdelfattah Bediar ... set manager: second unit - Morocco Unit
Mustapha Bediar ... set manager: Morocco Unit
Abdelaaziz Bourziq ... local liaison: Morocco Unit (as Abdelaziz Bourzik)
Bruno Cassoni ... unit location manager
Jaouad Chajai ... production liaison: second unit - Morocco Unit
Mohamed Chrouate ... assistant location manager: Morocco Unit (as Mohamed Chrouat)
Chris Clifford ... assistant unit manager
Daniel Dalus ... location assistant
Giles Edleston ... supervising location manager
Jaouad El Kacimi ... location manager: Morocco Unit
Youssef Ettaki ... assistant set manager: Morocco Unit
Duncan Flower ... location manager
Samir Gougas ... assistant location manager: Morocco Unit
Joseph Gould ... assistant location manager (as Joe Gould)
Youssef Hajji ... assistant location manager: Morocco Unit
Souheil Hallaoui ... supervising location manager: Morocco Unit
Sofia Hummelin ... Location Marshall
Charlie Levell ... location assistant
Christian McWilliams ... location manager: Morocco Unit
Maureen Mottram ... location accountant: Morocco Unit
Valentina Novakovic ... location coordinator
Isabella Panousis ... assistant location manager
Dan Peacock ... assistant location manager
Santiago Placer ... unit location manager: second unit
Gregor Sharp ... assistant location manager: Studio
Charlotte Wright ... location manager
Peter Bardsley ... location scout (uncredited)
Patrick Brown ... location scout (uncredited)
Tom Davey ... assistant location manager (uncredited)
Millie Farquhar ... location marshall: dailies (uncredited)
Kristiaan Fisher ... location marshall (uncredited)
Danny Gibbons ... locations (uncredited)
Summer Greenwood ... location assistant (uncredited)
Ashley Lawrence ... location marshall (uncredited)
Mikey Lloyd ... location marshall: dailies (uncredited)
Hannah McCarthy ... assistant location manager: dailies (uncredited)
Matt Mirrington ... additional unit manager (uncredited)
Etienne Olchewsky ... location scout: France Unit (uncredited)
Ptolemy Pickering-Gunn ... location assistant: dailies (uncredited)
Will Poole ... location marshall (uncredited)
Paul Thompstone ... locations (uncredited)
Imola Unger ... location marshall: dailies (uncredited)
Martin Walker ... additional unit manager (uncredited)
Will Woodford ... location assistant (uncredited)
Iona Young ... location assistant: dailies (uncredited)

Music Department

Edit
Christine Bergren ... music clearance
Bjarni Frimann Bjarnason ... conductor
Federico Bresciani ... featured musician: viola
Tess Castro ... music coordinator
Alexa Collazo ... music clearance
Paul Corley ... additional arrangements (as Roger Paul Corley)
Francesco Fabris ... featured musician: modular synth
Yair Elazar Glotman ... featured musician: additional contrabass
Peter Gregson ... featured musician: cello
Sigurvald Helgason ... music technician
Gregor Keienburg ... synth programming/viola da gamba
Samuli Kosminen ... featured musician: percussion
Daniel Kresco ... score mixer
Alev Lenz ... vocals
David Menke ... additional midi programming
Julia Michels ... music supervisor
Jen Monnar ... music editor
Roland Nebe ... voice & pro tools engineer
Olafur Bjorn Olafsson ... featured musician: percussion (as Ólafur Björn Ólafsson)
Haukur Palmason ... second engineer: music recording (as Haukur Pálmason)
Lennart Saathoff ... additional arrangement & synth programming
Nathan Salon ... synth programming
Constanze Sannemüller ... featured musician: violin
Bryan Senti ... featured musician: violin
Raffael Seyfried ... synth programming
Árni F. Sigurdsson ... first engineer: music recording
Del Spiva ... temp music editor
Anthony Weeden ... orchestrator
Ben Winkler ... voice & pro tools engineer
Viktor Orri Árnason ... featured musician: viola
Celeste Chada ... scoring consultant (uncredited)
Sam Jones ... assistant orchestrator (uncredited)
Alev Lenz ... additional vocal recording engineer (uncredited)
Patty Macmillan ... composer agent (uncredited)
Olafur Bjorn Olafsson ... additional engineering (uncredited)
Julian Prießen ... musician: Guitar (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Roxanne Cuenca ... script supervisor (as Roxy Cuenca)
Aisling Hughes ... script supervisor: second unit
Nua Watford ... assistant script supervisor: Morocco
Gabrielle Wood ... script trainee (as Gabrielle Woods)
Claire Stratton ... trainee script supervisor: second unit - dailies (uncredited)
Behnam Taheri ... script coordinator (uncredited)

Transportation Department

Edit
Ricky Adams ... minibus driver
Richard Allen ... minibus driver
Malcolm Ball ... picture helicopter engineer
Peter Betts ... minibus driver (as Pete Betts)
Tony Brooks ... driver
Eddie Cain ... driver
Tina Chamberlain ... minibus driver
Ian Clarke ... picture vehicle supervisor
Wade Dack ... unit driver
Bobby Davero ... driver: camera truck - Lays International
Mickey Davie ... unit floor supervisor/buyer (as Michael Davie)
Soames Divers ... senior vehicle technician
Khalid El Yamouri ... picture vehicle mechanic: Morocca Unit
Paul Elms ... driver: camera truck - Lays International
Sue Galloway ... minibus driver
Dave Gilbert ... driver
Martyn Giles ... driver
Nathan Giles ... driver
Ben Gill ... minibus driver
Mark Hasler ... driver
Andrew Hutchinson ... picture helicopter pilot
Ashley Isaac ... driver
Lisa Jarvis ... facilities: Translux
Alan Jones ... driver: camera truck - Lays International
Lester Jones ... minibus driver
Val Jones ... minibus driver
Joanne Khallaf ... picture vehicle admin coordinator
David Kipling ... driver (as Dave Kipling)
Lajos Kovacs ... facilities: Translux
Lee Linford ... senior vehicle technician
Simon Mann ... facilities: Translux
Phil Matthews ... driver
Gideon Mullins ... driver
Sean O'Connor ... driver
Max Paesnell ... driver: Van
Bill Patton ... driver: Van
Ken Price ... driver: camera truck - Lays International
Alex Sasz ... facilities: Translux
Andrew C. Smith ... driver
Khalid Smour ... picture vehicle coordinator: Morocca Unit
Jim Stephens ... driver (as Jim C. Stephens)
Pete Tabecki ... driver (as Peter Tabecki)
Sean Thornton ... picture vehicle coordinator
Moulay Mekki Titani ... picture vehicle assistant: Morocca Unit
Peter Trotman ... driver
Tony Wadsworth ... driver (as Tony C. Wadsworth)
Nigel White ... driver
Chris Wragg ... senior vehicle technician
Razvan Zimcenco ... facilities captain: Translux (as Razvan Zimchenco)
Gary Birmingham ... transportation manager (uncredited)
Chris Dudley ... transportation captain (uncredited)

Other crew

Edit
Saida Abouobayd ... travel coordinator: Morocco Unit
Lahcen Aboussif ... set production assistant: Morocco Unit
Rob Allott ... travel and accommodation coordinator
Khalid Amara ... set production assistant: second unit - Morocco Unit
Abderrahim Bahil ... picture vehicle painter: Morocco Unit
Nacer Balafrej ... office production assistant: Morocco Unit
Jimmy Baldwin ... payroll assistant accountant
Daniel Barber-Moore ... assistant accountant (as Dan Barber-Moore)
Adrian Barker ... medic: Longcross Studios
Kamilla Billing ... payroll assistant accountant (as Kamilla J. Billing)
Nicholas Blatt ... stand-in
Russell Borrill ... chef: Ms. Theron
Marc Bortz ... assistant: Ms. Goldberg
Abdeljalil Bouignana ... set production assistant: Morocco Unit
Aziz Bousfiha ... production accountant / production accountant: Morocco Unit
Amanda Brand ... unit publicist
Sarah Bryan ... cashier
Francesca Castelbuono ... assistant: Ms. Prince-Bythewood
Nicole Cernat ... payroll assistant accountant
Nay Chadbourne ... medic: Main Unit - Morocco
Abdelkader Chaoui ... unit base camp manager: Morocco Unit (as Abdelkader Benali Chaoui)
Kenneth Charlton ... security: Ms Theron, Morocco
Aisling Cheesman ... assistant office production coordinator / assistant: Mr. Wlodkowski
Baha Choukri ... set production assistant: Morocco Unit
Adam Collins ... military advisor
Michael Cornell ... military advisor
William Morgan Coxford ... office production assistant
Emma Crowhurst ... assistant accountant
Sam Dormer ... supervising armourer
John Douglas ... military advisor
Kathryn Elise Drexler ... Assistant (Ms. Gina Prince-Bythewood)
Harriet Eastgate ... first assistant accountant
My Ahfid El Boumeshouli ... key office production assistant: Morocco Unit
Abdelaziz El Maazouzi ... security: Ms Theron, Morocco
Talal El Moustaghfir ... cast production assistant: Morocco Unit (as Talal Moustaghfir)
Abi Elliston ... office production assistant
Michael Eslami ... accounts clerk
Dan Evans ... medic: second unit
Henry Faulkner ... health & safety advisor
Tony Finnigan ... Armourer
Daniel Gibbert ... catering assistant: Premier Catering
Robyn Girvan ... assistant accountant
Melanie Greenwood ... catering assistant: Premier Catering
Abdellatif Habib ... set production assistant: Morocco Unit
Callum Hamshere ... set production assistant: second unit
Paul Harling ... chef: Premier Catering
Sean Hayman ... set production assistant
Sean Hill ... BTS Producer
Tarik Hmamouch ... set production assistant: Morocco Unit (as Tariq Hmamouch)
Gemma Hodgson ... accounts clerk
Yasmin Hoque ... set production assistant
Caroline Houghton ... assistant office production coordinator / production coordinator: Morocco Unit (uncredited)
James Hunter ... assistant: Mr. Dix & Ms. Kono
Amanda Lee Jacoby ... assistant: Mr. Granger (as Amanda Jacoby)
Abdellatif Jarna ... set production assistant: Morocco Unit (as Abdeltif Jarna)
Zakaria Jbiyeh ... assistant accountant: Morocco Unit
Amal Kalalios ... production secretary: Morocco Unit
April Kiss ... medic: Main Unit
Chaimae Ladham ... set production assistant: second unit - Morocco Unit
Steven Leek ... Lead Armourer
Tim Lewis ... master armourer
Kerrie Lloyd ... production coordinator
Matt Maher ... assistant: Ms. Theron
Shaun Marshall ... medic: Longcross Studios
Shaun Marshall ... special effects medic
Nancy May ... set production assistant
Kirsty McKirdy ... assistant: Mr. Evans
Darcey Milne ... production secretary: second unit
Gala Minasova ... researcher: Antenna Creative
Ian Mitchell ... stand-in
Essaghir Mouhssine ... assistant accountant: Morocco Unit (as Mouhssine Essaghir)
Mina Mouiz ... assistant production coordinator: Morocco Unit
Mohammed Msaidi ... production runner: Morocco Unit
Chris Norman ... financial controller
Ann Ormesher ... production accountant (as Ann Ormesher Johnson)
Aziz Nait Othman ... set production assistant: Morocco Unit
Jalila Otky ... accounts assistant (as Jalila Otky-Rogan)
Aissa Ouyous ... set production assistant: Morocco Unit
Monica Palillero ... post-production accounting clerk: US
Sandra Perez-Thomas ... assistant: Ms. Prince-Bythewood
Anthony Peters ... chef: Premier Catering
Richard Peterson ... personal trainer
Charlotte Piddington ... BTS Producer
Ginger Reynolds-Smith ... assistant: Mr. Ellison (as Ginger Reynolds)
Abdelilah Rida ... production runner: Morocco Unit
Stuart Ring ... heli lift services
Ghita Sadoq ... cast production assistant: Morocco Unit
Imana Idrissi Saik ... set production assistant: second unit - Morocco Unit
Mary Samari ... catering assistant: Premier Catering
Nabila Samih ... production coordinator: Morocco Unit
Tony Samuels ... BTS Producer
Ibtisame Semmar ... tax rebate accountant: Morocco Unit (as Ibtissame Semmar)
Krishan Sharda ... set production assistant: second unit
Sarah Shepherd ... dialect coach
Jaspal Singh ... it manager
Gareth-Michael Skarka ... special research
Jo Stedall ... clearances by: Clearly Nova Limited
Andy Stephens ... aerial coordinator
Matthew Street ... craft service: Premier Catering
Alice Syed ... production supervisor
Attila Szabo ... chef: Premier Catering
Matthew Tapping ... set production assistant: second unit
Lisa Tasker ... medic: Shepperton Studios
Ridha Taya ... cashier: Morocco Unit
Richard Taylor ... military technician
Amman Uddin ... it assistant
Alexandra Useche ... main title producer: Antenna Creative
Ursula Valentinovitch ... stand-in (as Ursala Valentinovich)
Josephina van Leeuwen ... production secretary
Simon Waterson ... supervising cast trainer
Nathan Wiley ... BTS Producer
Latesha Wilson ... stand-in
Megan Yoon ... main title producer: Antenna Creative
Nicolas Zozor ... camera ship pilot
Jeremy Azis ... motion graphics coordinator (uncredited)
Oliver Brown ... production assistant: dailies (uncredited)
John Carbine ... second unit medic (uncredited)
Carmela Caruso ... payroll assistant accountant (uncredited)
Tom Cox ... assistant horsemaster (uncredited)
James Cross ... additional floor runner (uncredited)
Lucy De Cort ... location marshall (uncredited)
Liam Fitzpatrick ... travel and accommodation secretary (uncredited)
Samuel French ... set pa: dailies (uncredited)
Mouataz Guermah ... stand-in (uncredited)
Benjamin Hartley ... aviation advisor (uncredited)
Callum Hodgkinson ... location marshall (uncredited)
Ruth Horrocks ... stand In: Anamaria Marinca (uncredited)
Cj Howells ... double & stand-in: Joey Ansah (uncredited)
Kaitlin Cornell Krusoe ... production assistant (uncredited)
Akbar Kurtha ... assistant post production accountant (uncredited)
Fiona Landreth ... finance executive (uncredited)
Rich Lawton ... technical advisor (uncredited)
James Joseph McDonald ... archive producer (uncredited)
Phillip McLean ... horse dept (uncredited)
Jack Murphy ... set production assistant: daily (uncredited)
Simon O'Connell ... aviation supplier (uncredited)
Ben Rothwell ... armourer (uncredited)
Ed Ryan ... set production assistant: second unit: dailies (uncredited)
Samantha Seivwright ... horse dept (uncredited)
Grace Smith ... studio marshall (uncredited)
Logi Thorvaldsson ... production secretary (uncredited)
Richard Wild ... chief meteorologist (uncredited)
Mike Woodley ... aviation supplier (uncredited)

Thanks

Edit
Cassius Bythewood ... special thanks
Reggie Rock Bythewood ... special thanks
Toussaint Bythewood ... special thanks
Bart Schoudel ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit
  • Netflix (2020) (World-wide) (video) (VOD)

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Led by a warrior named Andy (Charlize Theron), a covert group of tight-knit mercenaries with a mysterious inability to die have fought to protect the mortal world for centuries. But when the team is recruited to take on an emergency mission and their extraordinary abilities are suddenly exposed, it's up to Andy and Nile (Kiki Layne), the newest soldier to join their ranks, to help the group eliminate the threat of those who seek to replicate and monetize their power by any means necessary. Written by Netflix

Plot Keywords
Taglines Forever is Harder Than It Looks See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • La vieja guardia (Spain)
  • 不死軍團 (Taiwan)
  • A halhatatlan gárda (Hungary)
  • Nesmrtelná stráž (Czech Republic)
  • Бессмертная гвардия (Russia)
  • See more »
Runtime
  • 125 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Trivia The eponymous graphic novel source material for the film has an original run of five issues, and a sequel series of an additional five, collected into two trade paperbacks as of 2020, so fans can expect this movie to have sequels. At least one sequel is already in Netflix's pipeline, with signed contracts by the main characters. See more »
Goofs When Nile's throat gets slashed in the Afghan village, her partner screams for a medic. Marines don't have medics...they have navy medical personnel called corpsmen and a Marine in that situation would either scream "corpsman!" or the universal Marine Corps nickname for a corpsman, "Doc!" See more »
Movie Connections Featured in The Old Guard (2020). See more »
Soundtracks Born Alone, Die Alone See more »
Crazy Credits Close-ups of the items on the bulletin board with the evidence of the immortal people is seen in the background during the first part of the credits, followed by a scene of video evidence of one of the scenes in the movie being deleted. See more »
Quotes Soldier: What is he? Your boyfriend?
Joe: You're a child. An infant. Your mocking is thus infantile. He's not my boyfriend. This man is more to me than you can dream. He's the moon when I'm lost in darkness and warmth when I shiver in cold. And his kiss still thrills me, even after a millennia. His heart overflows with the kindness of which this world is not worth of. I love this man beyond measure and reason. He's not my boyfriend. He's all and he's more.
Nicky: You're an incurable romantic.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed