Edit
Dora and the Lost City of Gold (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

James Bobin

Writing Credits  

Nicholas Stoller ... (screenplay by) and
Matthew Robinson ... (screenplay by)
 
Tom Wheeler ... (story by) and
Nicholas Stoller ... (story by)
 
Chris Gifford ... (based on the television series by: "Dora the Explorer") &
Valerie Walsh ... (based on the television series by: "Dora the Explorer") &
Eric Weiner ... (based on the television series by: "Dora the Explorer")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Benicio Del Toro ... Swiper (voice)
Madelyn Miranda ... Dora (6 years)
Dee Bradley Baker ... Animal Vocalizations (voice)
Malachi Barton ... Diego (6 years)
Sasha Toro ... Backpack (voice)
Marc Weiner Marc Weiner ... Map (voice)
Eva Longoria ... Elena
Michael Peña ... Cole
Joey Vieira ... Nico
Pia Miller ... Sabrina
Isabela Merced ... Dora (as Isabela Moner)
Jeff Wahlberg ... Diego
Adriana Barraza ... Abuelita Valerie
Damien Garvey ... Security Guard
Anikka Abelita Anikka Abelita ... Vegan Student
Madeleine Madden ... Sammy
Daniel Donaldson Daniel Donaldson ... Bad Dancing Teacher
Nicholas Coombe ... Randy
Tivon Toito'ona Tivon Toito'ona ... Soccer Team Kid 1
Emily Bell ... Soccer Team Kid 4
Jace Fleming ... Mean Kid
Michelle Collins Michelle Collins ... English Teacher
Bailey Hendy Bailey Hendy ... Soccer Team Kid 2
Darcy Worthington Darcy Worthington ... Soccer Team Kid 3 (as Darcy Raymond Worthington)
Matt Okine ... Teacher
Natasa Ristic ... Christina X
Christopher Kirby ... Viper
Temuera Morrison ... Powell
Christopher Rawlins Christopher Rawlins ... Mercenary
Eugenio Derbez ... Alejandro
Isela Vega ... Old Woman
Danny Trejo ... Boots (voice)
Q'orianka Kilcher ... Kawillaka
Natalie Kinghorn Natalie Kinghorn ... High School DJ
Michael Rooney Michael Rooney ... Choreographer
Daniel Valle Daniel Valle ... High School Dancer / Assistant Choreographer
Kate Wormald Kate Wormald ... High School Dancer / Assistant Choreographer
Abdulaye Sow Abdulaye Sow ... High School Dancer
Brooke Schembri Brooke Schembri ... High School Dancer
Dustin Taylor Dustin Taylor ... High School Dancer
Elke Tulip Paes Elke Tulip Paes ... High School Dancer
Georgia Rothera Georgia Rothera ... High School Dancer
James David Portas James David Portas ... High School Dancer
Joel Murphy ... High School Dancer
Kalahni Mia Spink Kalahni Mia Spink ... High School Dancer
Karin Mochizuki Karin Mochizuki ... High School Dancer
Kristin Sparks ... High School Dancer
Leyton Oliver Bartley Beal Leyton Oliver Bartley Beal ... High School Dancer
Ly Thanh Dat Ly Thanh Dat ... High School Dancer
Mitchell Adam Marshman Mitchell Adam Marshman ... High School Dancer
Phoenix Mitchell Phoenix Mitchell ... High School Dancer
Sarah Louise Harvey Sarah Louise Harvey ... High School Dancer
Savannah La Rain ... High School Dancer (as Savannah Foran-McDaniel)
Seraseini Momo Seraseini Momo ... High School Dancer
Tanisha Pili Mvoyi Tanisha Pili Mvoyi ... High School Dancer
William James Dyson William James Dyson ... High School Dancer
Zeke Azzolini Zeke Azzolini ... High School Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
Shaun Barry ... Bad Guy (uncredited)
Tannum Bowater Tannum Bowater ... Pilot (uncredited)
Susan Bush ... LAX Police (uncredited)
Linda Cairns ... Airport Passenger (uncredited)
Arthur Costa ... Guardian (uncredited)
Keiichi Enomoto ... LAX Businessman (uncredited)
Vanesa Everett ... Mixed Nationality Tourist (uncredited)
Sean Edward Frazer Sean Edward Frazer ... Teacher (uncredited)
Russ Gallagher ... Tourist (uncredited)
Wayne Huang Wayne Huang ... Airport Ground Clerk (uncredited)
Laura Jane Jones ... Vocalist (uncredited)
Kev Kev ... The Gardener (uncredited)
Alice Lanesbury Alice Lanesbury ... Flight Attendant (uncredited)
Emilia Lau ... Crowd High School Student (uncredited)
Braden Lewis ... Airport Kid (uncredited)
Lambert Majambele Lambert Majambele ... High School Student (uncredited)
Winnie Mzembe ... Christie - Flight Attendant (uncredited)
Amber Powson ... Tourist (uncredited)
Mivon Prince-Leyva Mivon Prince-Leyva ... Lost Guardian (uncredited)
Rob Schyff ... TSA Officer (uncredited)
Jason Virgil ... Airport Passenger (uncredited)
Ken Watanabe Ken Watanabe ... LAX Businessman (uncredited)
Lachlan Winters ... High School Dancer (uncredited)
Elizabeth Xu Elizabeth Xu ... High School Dancer (uncredited)

Produced by 

Kristin Burr ... producer
Bruno Canale ... line producer: Peru
Eugenio Derbez ... executive producer
Julia Pistor ... executive producer
John G. Scotti ... executive producer
Tamazin Simmonds ... associate producer

Music by 

John Debney
Germaine Franco

Cinematography by 

Javier Aguirresarobe

Film Editing by 

Mark Everson

Casting By 

Sarah Finn
Bud Hopes ... (Extras Casting Director)
Tom McSweeney ... (australian casting)
David Newman ... (australian casting)

Production Design by 

Dan Hennah

Art Direction by 

Richard Hobbs ... supervising art director
Eugene Intas

Set Decoration by 

Hannah Crosby ... (Set Decoration Sculptor)

Costume Design by 

Rahel Afiley

Makeup Department 

Rebecca Allen ... makeup artist
Katrina Anger ... additional make up artist
Louise Coulston ... additional hair stylist / additional makeup artist
Megan Farquharson ... additional hair and makeup artist
Emma George ... hairdresser
Samara Gildea ... additional hair stylist / additional makeup artist
Lindy Hartley ... key hairdresser
Antony McMullen ... special makeup effects artist: additional
Lynette O'Brian ... hair stylist / makeup artist
Lynne O'Brien ... Personal Make up/Hair Eva Longoria
Lauren Oliver ... additional hair stylist / additional makeup artist
Laura Quijandria ... hair stylist: Peru / makeup artist: Peru
Sharon Robbins ... hair stylist / makeup artist
Ireni Rojas ... assistant hair stylist: Peru
Tracy Jane Ronlund ... makeup and hair artist: additional
Vicki Sands ... additional hair stylist / additional makeup artist
Jennifer Stanfield ... hair designer
Tia Stephanou ... key makeup artist
Lexi Stewart ... assistant makeup artist
Lesley Vanderwalt ... makeup designer / makeup supervisor
Billie Weston ... additional hair stylist / additional makeup artist

Production Management 

Ralph Bertelle ... executive in charge of production
Katie Reynolds ... post-production supervisor
John G. Scotti ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Dan Cole ... third assistant director
Richard Goodwin ... first assistant director
James McGrady ... first assistant director: second unit
Samantha Smith McGrady ... key 2nd assistant director
Michael O'Connor ... second second assistant director
Joanne Pearce ... second assistant director: second unit
John G. Scotti ... second unit director
Tom Treasure ... third assistant director: second unit
Greg Tynan ... third assistant director

Art Department 

Aaron Ahrens ... plasterer/modeler
Anthony Allan ... concept illustrator
Lucy Allan ... standby greens
Manoela Amaral ... props assistant
Ebony Ashton ... assistant to production designer
Andrew Baker ... creature design
Kohen Barry ... Sculpt Assistant
Raymond Barry ... Sculptor
Raymond Barry ... Sculptor
Brett Beacham ... head of department prop maker
Josh Beacham ... props mould maker
Mali Beacham ... props
Claire Bryant ... set decoration assistant
Gillian Butler ... property master
Graeme Callander ... storyboard artist
Gary Cameron ... model maker
Nicola Campbell ... concept illustrator
Dane Churchouse ... Leadman
Ross Clarke ... assistant construction supervisor
Damian Clothier ... carpenter
Rikki Cramb ... carpenter
Levi Cranston ... swing gang
Samantha Dabrowski ... graphic designer (as Samantha Dabrowska)
Wayne Diskin ... stand-by carpenter
Ray Don ... design assistant
Dane Eade ... set builder
Lauren Ann Evans ... art coordinator
Peter Exton ... Steel Construction Foreman
Dan Eyre ... set foreman
James Fitchett ... sculptor
Anthony Fitzpatrick ... set builder
Doug Franks ... assistant property master
Patrick Gatling ... art dept photographer
Helena Giersz ... original character designer
Simon Gill ... buyer/set dresser
Michael Grose ... sculptor
Cathryn Hammond ... art assistant
Karleen Harrington ... art dept runner
Brendan Heffernan ... concept artist
Mathew Hilton ... head swing
Paul Hilton ... swing gang
Charlotte Rebecca Hoffman ... assistant art coordinator
Fred Hughes ... Leading Hand
Luke Hughes ... Set Builder
Brodhie Jenkins ... swing gang
Aaron Jordin ... Greensman
George Kabot ... graphic designer
Kaia Kidd ... set dec assistant
Michael Kissane ... s/by props
Leandre Lagrange ... concept artist
Brett C. Langby ... greens person
Aidan Leggat ... set builder
Daniela Lopez ... set decoration assistant
Lotta Madden ... set dec assistant
Zeb Madden ... carpenter
Rhianna Malezer ... assistant standby props
Ira McGuire ... art dept runner
Declan McMurray ... greensman
Stephen Molyneaux ... Concept artist
Alexander Moy ... Concept Illustrator
Antony Nguyen ... concept artist
Christian Thanh Nguyen ... assistant art director
Tom Nuku ... swing gang
Stephen Osborne ... Greensman
Steven Parsons ... props
Maria-Rose Payne ... hero prop painter
Mathilde Perroud ... set dec assistant
Georgia Powell ... set decoration assistant
Siobhan Purkis ... junior set designer
Ashton Purnell ... swing gang
Mica Purnell ... graphic designer
John Rann ... construction supervisor
Shannon D. Reilly ... art assistant
Mary de Quetteville Robin ... set decoration coordinator
Emma Rudkin ... Assistant Set Decorator
Farid Sandoval ... concept artist
Charlie Shelley ... set dec buyer/dresser
Alex Strachan ... action vehicles mechanic
Dan Sweetman ... storyboard artist
Emily Thallon ... Armoury assistant
Shaun E. Thompson ... art dept runner
Sam Tribolet ... art assistant
Rachel van Baarle ... set designer
Roland Vetter ... set builder

Sound Department 

Niv Adiri ... re-recording mixer / sound design editor
Marco Arlotta ... boom operator
Ben Barker ... sound designer
Oleg Belogorsky ... ADR mixer
Lilly Blazewicz ... foley editor
Dustin Burford ... adr recordist
Peter Burgis ... foley artist
Tim Burton ... mix technician
Will Carroll ... adr mixer
John Chamberlin ... Brazilian Portuguese Re-recording mixer
Dane Cody ... production sound mixer
Noyan Cosarer ... re-recording mixer
Mario De Socio ... adr recordist
Simon Diggins ... adr mixer
Devin Donaghy ... assistant sound editor: trailer
Zoe Freed ... foley artist
Danny Freemantle ... sound design editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Nick Freemantle ... sound effects editor
Dave Fritz ... adr recordist
Glen Gathard ... foley mixer
Dayo James ... sound effects editor
Thom Kellar ... adr: Folklore Australia
Maria Kelly ... adr recordist
Sam Lowe ... playback operator
Robert Malone ... sound effects editor
Carlos Manrique Clavijo ... ADR recordist
Michael McEvoy ... sound trainee
Michael Miller ... adr mixer
Kara Moolman ... utility sound technician
Scott Mulready ... EPK sound recordist
Chris Navarro ... adr mixer
Brendan Nicholson ... re-recording mixer
Emilie O'Connor ... Supervising Dialogue & ADR Editor
Darren Polish ... audio description narrator
Julia Reid ... sound facility producer
Jemma Riley-Tolch ... foley mixer
Tristan Rose ... adr recordist
Johnathan Rush ... mix technician
Carlos Sotolongo ... a.d.r. mixer
Ben Stewart ... adr recordist
Jason Swanscott ... foley artist
Mike Tehrani ... ADR Mixer
David Turner ... sound mix facility head of department
Hannes Wannerberger ... Mix Technician
James Wichall ... dialogue editor
Paul Wrightson ... dialogue editor
Ben Wyatt ... boom operator

Special Effects by 

Bruce Bright ... special effects supervisor
Mark Brims ... special effects buyer
Brenden Barry Brown ... special effects technician
Patrick Carmiggelt ... special effects technician
Mitchell Cox ... special effects technician
Dean Franklin ... special effects
Alyssa Imai ... special effects assistant
James Paul ... Special effects workshop supervisor
Ray Purkis ... special effects assistant supervisor
Teri Richardson ... special effects assistant
Tony Watt ... special effects technician

Visual Effects by 

Chantelle Albion ... visual effects artist
Akash Amol ... software developer: MPC
Harini Annavarapu ... Software Developer: MPC
Jannik Archer ... visual effects coordinator
David Armitage ... Lead Digital Artist
Matthew Beecher ... visual effects data IO coordinator
Charles Beglan ... postvisualization artist: Proof, Inc
Martin Bell ... postvis supervisor: Proof, Inc
Shrirang Shrikant Bhake ... compositor
Aravind Bhat ... visual effects artist: lead
Jacquelyn Booth ... digital compositor: Mill Film
Mathieu Bourguignon ... vfx editor: Mill Film
Andre Brizard ... compositing supervisor
Andy Brown ... visual effects supervisor: Mill Film
Dylan Browne ... visual effects artist
Simon Burke ... Lighting Lead: MPC
Lauren Camilleri ... visual effects editor
Cemre Camuz ... visual effects production assistant: MPC
Stefania Cancemi ... visual effects artist
Jireh Canlas ... matte painter: Mill Film
Mae Caupit ... digital artist
Carolina Cedres ... Senior VFX Coordinator
Barish Chandran ... r&d lead: MPC
Kathy Chasen-Hay ... visual effects producer
Devrishi Chatterjee ... compositing supervisor: MPC
Satyendra Chaturvedi ... lead compositor
Gi Ae Choi ... Lead Environment Artist: MPC
David Cordon ... visual effects producer: cinesite
Alberto Crocicchio ... environment artist
Dale Davies ... visual effects coordinator
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Amar Deogade ... digital compositor
Lindy DeQuattro ... visual effects supervisor
Parimal Desai ... Software Developer: Mill Film
Estelle Desnoulez ... creature fx artist
Bhardwaj Divyanshu ... visual effects
Sudheer Kumar Donthu ... digital compositor: MPC
Louis Dunlevy ... Head of Shots
Trent Dyer ... lighting artist (Uncredited)
Harry Ellard ... senior effects technical director
Matt Everitt ... animation supervisor
Leana Mae Felipe ... Visual Effects Coordinator: MPC
Jessica Fernandes ... art department producer
Francesco Ferraresi ... environment artist
Edward Ferrysienanda ... Lead Effects Technical Director
Damir Filipovic ... lead lighting artist
Ralph Foster ... visual effects editor
Hermione Francis ... visual effects junior coordinator
Pawan Gami ... lead software engineer: MPC
Abhrajit Ganguly ... MPC
David Glover ... VFX Editor
Hazel Gow ... Senior Lighting Artist
Akshay Gs ... software analyst: MPC
Maxime Guerry ... lighting td: MPC
Rakesh Gurung ... compositor
Sharna Hackett ... visual effects producer: Mill Film
Laura Hamersley ... department coordinator : Mill Film
Jade Hamley ... Production assistant: Mill Films
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios
Yusuf Hasan ... digital compositor
Trevor Hewitt ... visual effects artist
Michael Johns ... senior lighting artist
Arunan Kannan ... software analyst: MPC
Ranjeeth Naik Karamathota ... Matchmove Artist
Benjamin T. Kay ... layout artist
Henry Kemplen ... visual effects editor
Christopher Key ... additional visual effects editor: MPC
Akshay Khanna ... digital compositor: MPC
Gopi Krishnan ... visual effects artist
Ajaya Kumar ... software developer: MPC
Nirmal Kumar ... software analyst: MPC
Sudhir Kurupudi ... visual effects artist
Snehn Kuruvilla ... visual effects
Simon Lecavalier ... Lead Lighting: Mill Film
Marco Lee ... capture lead: Clear Angle Studios
Jack Lewis ... visual effects production assistant
Yi Li ... Lighting Artist
Richard Little ... visual effects supervisor: MPC
Nunzia Lombardo ... visual effects production assistant: MPC
Natalie MacDonald ... digital compositor
Madhurimagupta ... matchmove and rotoanimation artist: Trace VFX
Don Mahmood ... postvisualization artist: Proof, Inc
Chittaranjan Mahto ... Matchmove Artist
Keith Mak ... visual effects artist
Srikanth Mangipudi ... digital artist: MPC
Catherine Martin ... visual effects production manager
Amilia Matthews ... visual effects marketing
Lauren McCallum ... Visual Effects Executive Producer: Mill Film
Bradleigh McKay ... digital artist
Chris McKenna ... head of technical animation: MPC
Louise McNicholl ... VFX Production Manager
Julia Merkschien ... visual effects artist: MPC
Károly Mesterházy ... visual effects artist
Achal Muchhala ... lead compositor: MPC
Niswal Nadh ... Matchmove Artist
Vivek Nair ... visual effects artist
Vikramshil Narwade ... digital compositor
Siddharth Natarajan ... visual effects production manager (Uncredited)
Nils Nilsson ... assistant data wrangler
Michael Norback ... Digital matte painter: Mill Film
Tabitha O'Connell ... 2D Sketchvis artist
Roma O'Connor ... visual effects producer
Gildon Oh ... animator
John Olofinskiy ... Lighting Artist: Mill Film
Rajan Panigrahi ... visual effects artist: mpc: Lighting
Sudarson Parthasarathy ... Matchmove Lead: Trace VFX
Niña Pastores ... visual effects coordinator: MPC
Harsh Patel ... Matchmove and RotoAnim
Irshad Patel ... digital compositor: MPC
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
GoverdhanReddy Pati ... Senior Compositor
Paolo Pazzia ... visual effects (Mill Film)
Ganesh Peddinti ... visual effects
Claire Pegorier ... digital effects artist
Billy Perry ... digital artist
Simone Petracca ... rigging td: MPC
Angelique Pham ... visual effects editor: MPC
Anuradha Pinisetty ... software developer: MPC
Ingrid Pons ... vfx department manager: MillFilm
Cath Postlethwaite ... Production Support
Tim Pounds-Cornish ... visual effects production manager
Vishnu Premachandran ... matchmove artist
John F. Prieto ... cg supervisor: MillFilm
Jacquelyn Racine ... visual effects coordinator: Paramount Pictures
Zac Rae ... Lighting Artist
Buyya Trivikram Rao ... assets artist: MPC
Arka Ray ... compositor
Patrick Redmond ... lead look development artist
Loic Resplandy ... visual effects artist
Ben Ridgwell ... Visual Effects Production Assistant
Norberto Ritter ... digital matte painter
Becky Roberts ... visual effects: Production Manager
Ed Roberts ... 2d sketchvis animator
Marco Romeo ... lead software engineer: MPC
Amber Ronaldson ... visual effects runner
Arun S. ... senior software developer: Mill Film
Harikrishnan S. ... digital compositor: MPC
Prantar Saikia ... digital compositor
Goutam kr Sarkar ... matchmove artist: Trace Vfx
Sourabh Saxena ... Lead Compositor
Joshua Senouf ... software engineer
Nathaniel Seymour ... previs artist
Foad Shah ... digital compositor
Harish Sharma ... software developer: MPC
Thippabathula Shiva ... Digital Compositor: MPCFilm
Anthony Sieben ... modelling td
Pietro Silvestri ... VFX Production Coordinator: MPC
Jayavel Lakshmanan Sivakumar ... Software Developer: MPC (as Jayavel Lakshmanan)
Shane Smith ... Imaging Engineer
Davi Soesilo ... lead data wrangler
Brent St. Mary ... visual effects production manager: Mill Film
Eline Strijdonk ... fx td: MPC
Danielle Sturton ... visual effects coordinator
Sudhirvarma ... visual effects artist: MPC
Jane Sun ... visual effects artist
Vinod Talwar ... senior compositor
Max Tennessen ... visual effects: vfx department manager: Mill Film
Aadarsh Thapliyal ... digital compositor
Alwin Thomas ... Software Developer
Mark Thorley ... Executive Producer
Jithendran Thottupurath ... Department Manager: Mill Film
Laura Tomassetti ... FX TD
Jensen Toms ... CG Supervisor: MillFilm
Mei Hoa Tran ... Lighting Artist
Charity Turner ... Lighting TD
Cameron Van Den Besselaar ... visual effects artist
Jozef van Eenbergen ... lead software developer: MPC
John Van Hoey Smith ... digital compositor
Gerard Van Ommen Kloeke ... Lead Creature FX artist
Priya Rachel Varghese ... software developer
Srijith Vasudevan ... software developer: MPC
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Andreas Wegelius ... production technology: MPC/MILLFILM
Gavin Williams ... Senior Animator: Mill Film
Rachel Wright ... compositor
Amelia Yaron ... Department Manager
Heather Yoon ... lighting artist
Ganesh Belgur ... Software Developer: MPC Film and Mill Film (uncredited)
Shomnath Dhar ... digital compositor (uncredited)
Alonso Benavente Fortes ... production operations engineer: MPC (uncredited)
Daniel Griffiths ... 3D Scanning (uncredited)
Lisa Iona ... Department Coordinator: Mill Film (uncredited)
Robert McHugh ... VFX editor: MPC (uncredited)
Sarah O'Halloran ... lighting & Rendering Artist (uncredited)
Krystle Penhall ... visual effects editor: Mill Film (uncredited)
Corentin Philippe ... groom technical director : MPC (uncredited)
Harshavardhan Reddy ... Software Developer: MPC (uncredited)
Smijith Sathian ... production operation associate: MPC FILMS (uncredited)

Stunts 

Bronwyn Akhurst ... stunts
Jade Amantea ... assistant stunt coordinator
Cameron Ambridge ... stunts
Elissa Cadwell ... stunts
Robbie Clissold ... stunts
Toby Fuller ... stunts
Kyle Gardiner ... stunt coordinator
Chan Griffin ... stunts
Garreth Hadfield ... stunts
Alex Kuzelicki ... stunts
Ri-Jie Kwok ... stunts
Blake Lindsell ... stunts (as Blake Lindell)
Kim Mayes ... stunt office coordinator
Stephen Murdoch ... stunts
Carly Rees ... stunts
Lachlan Robbie ... stunts
Marco Sinigaglia ... stunts
Alek Skar ... stunts (as Aleks Skar)
Carla Thompson ... stunts
Nick Turello ... stunts
Annette Van Moorsel ... stunts
Tye Wilkie ... stunts
Jade Amantea ... head stunt rigger (uncredited)
Cameron Ambridge ... stunt rigger (uncredited)
Robbie Clissold ... stunt rigger (uncredited)
Timothy Frost ... stunt rigger (uncredited)
Garreth Hadfield ... stunt double: Eugenio Derbez (uncredited)
Alex Kuzelicki ... core stunt performer: Stunt Passenger: Previz Team (uncredited)
Ri-Jie Kwok ... stunt double: Jeffrey Wahlberg (uncredited)
Stephen Murdoch ... Stunt Double: Nicholas Coombe (uncredited)
Carly Rees ... stunt double: Isabela Moner (uncredited)
Carla Thexton ... stunt double: Madeleine Madden (uncredited)
Daniel Weaver ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Steve Ahn ... drone technician
Sean Aston ... Key Grip 2nd unit
Keith Bainton ... first assistant camera: "c" camera
Keir Beck ... key cablecam operator
Glen Bielenberg ... lighting console operator
Mal Booth ... A camera dolly grip
Christopher Britton ... rigging console programmer
David Burr ... director of photography: second unit
Leroy Button ... drone technician
Todd Carmody ... grip
Rebecca Crowe ... first assistant 'c' camera
Sebastien Deveze ... lighting technician
Anthony Dias ... digital imaging technician
Dorian Djoudi ... Rigging Grip
Scott Dolan ... focus puller "a" camera
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
David Elmes ... 1st assistant cameraman b camera
Timothy Frost ... rigging grip cable cam
Jamie Garside ... lighting technician
Reg Garside ... gaffer
Dylan Goss ... aerial director of photography
Sami Gustafsson ... lighting technician
Billy Harmer ... best boy grip: in replacement
Dillan Harmer ... grip
Brandon Harrison ... second unit lighting technician
Justin Hartwell ... grip
Stephen Head ... Best Boy Rigging Electrics
Frank Hruby ... first assistant camera
Josh Hutchen ... rigging electrician
Carolina Izquierdo Duarte ... second assistant camera (as Carolina Izquierdo)
Andrew Jackson ... 2nd unit video assistant
Andrew AJ Johnson ... camera operator: dailies
Paul Johnstone ... practical electrician
Nathan Kannegiesser ... Rigging Grip Cable Cam
Aidan Kelly ... Drone Pilot
Darrin Keough ... "A" camera operator main unit
Nathan Lawson ... rigging grip cable cam
Mark Levey ... lighting technician
Jay A. Lind ... Best Boy Grip Second Unit
Robbie MacKinnon ... second assistant camera
Loic Maheas ... drone co-pilot
Chris Maljers ... Libra Head Technician
Dermot McNamara ... data wrangler
Craig Morgan ... rigging grip
David Nichols ... key grip
Tony O'Loughlan ... Additional Camera Operator: second unit
Stephen Oh ... camera operator
Luis Olivares ... video operator: main unit
Peter Quinn ... Video assistant
Anysha Rankin ... Truck Loader
Aaron Rapira ... grip
Jem Rayner ... A cam 1st A/C: second unit
Matt Robinson ... lighting technician
Travis Samson ... drone tech
Naomi Sharp ... second assistant camera: "b" camera
Sascha Shipley ... digital imaging technician utility
Zeb Simpson ... video assist operator: seond unit
Alastair Smith ... Drone Operator: Heliguy
Hannah Smith ... Camera Production Assistant
Rob Stagg ... camera operator
Joe Stick ... assistant chief lighting technician
Francis Thompson ... additional data wrangler
Vince Valitutti ... still photographer
Ivan Valjan ... rigging grip
Mitch Wanless ... DIT Assistant: Dailies
Daniel Weaver ... Rigging Grip Cable Cam
Jeremy Wheatley ... second assistant camera: "a" camera

Animation Department 

Rashid Akhtar ... animator
Aaron Burton ... animator
Kathryn Chandler ... animator
Debabrata Chatterjee ... look development artist
Rhys Davey ... animator
Olly Davis ... Senior Animator
Daniel Escobar ... animator
Spencer Ford ... animator
Daniel Goodwin ... animator
Jim Hatibarua ... key animator
Aanikka Holder ... animator
Freya Hotson ... 2D Animator
Wayne Howe ... animator
Jins M. Jose ... key animator
Sagar Katara ... animator
Adrianna Ker ... animator
Rimelle Khayat ... animator
Alex Klotz ... animator
Joseph Leong ... animator
Xavier Marot ... animator
Uli Meyer ... 2D animator
Loïc Miermont ... animator
Jagmandeep Minhas ... animator
Kerrie Louise Moss ... animator
Erwan Perrin ... animator
Christel Pougeoise ... animator
Jaco Pretorius ... animator
Brad Price ... animator
Davide Profita ... animator
Chan Sagoo ... animator
K. Seetharaman ... animator
Nick Sefton ... animator
Isobel Stenhouse ... line producer: blink
Joseph Sweeny ... animator
Prasad Thangeti ... animator
Gavin Williams ... animator
Rhys Deacon ... animator (uncredited)
Sivapranav Panicker ... animator: MPC (uncredited)

Casting Department 

Nerida Groth ... Extras Casting Coordinator
Bud Hopes ... extras casting
Nicholas A. Mudd ... associate casting director
Djinous Rowling ... casting assistant
Serafina Tiranno-Cimisi ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Stephanie Amantea ... additional costume standby
Susan Booth ... seamstress
Matt Boug ... metal costume fabricator
Erin Louise Cardoo ... Costume Coordinator / Costume Digital Artist / costume coordinator
Li-Sa Choi ... costume buyer / costume standby
Dave Cook ... costume runner (as David Aaron Cook)
Melanie Ghisays ... costumer
Anthea Govett ... seamstress
Penny Kelly ... costume buyer
Zana Komene ... assistant art finisher
Kelsey T. Morgan ... Costume PA
Oksana Nedavniaya ... costume illustrator
David Olde ... additional standby
Shylie Parsons ... costume buyer / costume runner
Chelsea Staebell ... assistant costume designer
Ellie Suffolk ... costume assistant
Samantha Walker ... Costumer to Dora

Editorial Department 

Mike Austin ... Finishing Editor
Fiorenza Bagnariol ... data technician
Anthony Berardo ... technologist
Marcus Bolton ... head of post production: Cutting Edge
Remy Bonett ... post production executive assistant
Patrick Buckley ... Dailies colourist
Alexander Canton ... editorial pa
Shing Hong Chan ... colour assistant
Tom Coope ... first assistant editor
Mark Davies ... additional editing
Grant Dawson ... dailies operator
Dan Delaney ... post production and dailies engineer
Rob Doolittle ... finishing artist: Marketing
Paul Ensby ... colorist
Chris Francis ... colour assistant
Arthur Harrison ... editorial trainee
Warren Ince ... technologist
Jonas Jangvad ... colour assistant
Francois Kamffer ... finishing coordinator
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
Thorsten Knatz ... head of editorial: Mill Film
Nikoleta Lanakova ... finishing editor
Matthew Maguire ... dailies operator: Cutting Edge
Christopher McDonald ... dailies technician: additional photography
Jessica Medlycott ... assistant vfx editor
Emily Murray ... Dailies Operator (as Emily Shaw)
Leigh Myers ... digital intermediate producer
Lauren Orlowski ... post-production coordinator
Brett Rayner ... color assistant
David McLaren Roberts ... dailies assistant editor
Stefan Sonnenfeld ... executive producer for company 3/digital intermediate colorist
Karina Stefanisina ... second assistant editor
Sally Wortley ... post production producer: Cutting Edge
Amelia Yaron ... editorial department manager
Riccardo Bacigalupo ... assistant editor (uncredited)
Christopher Frith ... first assistant editor (uncredited)
Jessica Medlycott ... second assistant editor (uncredited)
Michael Ritter ... senior producer digital cinema (uncredited)

Location Management 

Aiden Fawcett ... location assistant
Meagan Heuston ... locations
Duncan Jones ... location manager
Damian Lang ... assistant location manager
Tianna Paget ... location assistant
Monin Sak ... location coordinator

Music Department 

Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Rachel Bolt ... viola
Natasha Canter ... assistant engineer
James Carroll ... score technician
Jeff Carson ... music editor
Paul Clarvis ... musician: Latin percussion
Phaxsi Coca ... musician: sikus pipes / solo vocalist
Dante Concha ... musician: yuka pipes & conch shell / solo vocalist
Flavio Correa ... musician: Latin percussion
John Debney Jr. ... Score Production Supervisor
John Debney ... conducted by
Lola Debney ... score coordinator
Sarah Eyden ... singer
Alex Ferguson ... assistant engineer
John Finklea ... music editor
Gavin Greenaway ... conducted by
Clifton Harrison ... musician: viola
Jan Hendrickse ... soloist: ethnic flutes
Tera Hendrickson ... singer
Ayoze Hernandez ... musician: Latin percussion
Luis Jardim ... musician: Latin percussion
Skaila Kanga ... musician: Celtic harp / musician: harp
Jo Knight ... soloist: cello
Tommy Laurence ... orchestrator
Geoff Lawson ... orchestrator
London Voices ... choir
Steve Mair ... musician: double bass
Sara Mann ... group vocalist / singer
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Benjamin Marrero ... Score Technical Assistant
Jack Mills ... assistant engineer
Michael John Mollo ... Score Technician
Dan Navarro ... singer
S. Peace Nistades ... score technician
Roberto Pla ... musician: Latin percussion
Jasper Randall ... vocal contractor
Tom Rees-Roberts ... soloist: trumpet
Simon Rhodes ... score mixer
Frank Ricotti ... musician: Latin percussion
Patrick Savage ... musician
Fletcher Sheridan ... small ensemble vocalist
Peter Snipp ... singer
John Ashton Thomas ... orchestrator
Jake Walker ... musician
Allen Walley ... musician: double bass
Richard Watkins ... soloist: French horn
Nick Wollage ... score engineer
Michael Giacchino ... composer: Paramount Pictures Theme (uncredited)
Tom Hardisty ... score recordist (uncredited)
Jim Harrison ... music editor (uncredited)
Charles Martin Inouye ... music editor (uncredited)
Kevin Kaska ... orchestrator (uncredited)
Areli Quirarte ... music executive (uncredited)
Mike Watts ... orchestrator (uncredited)

Script and Continuity Department 

Sarah Dahl ... script supervisor intern
Benedict Paxton-Crick ... script supervisor: second unit
Kristin Voumard ... script supervisor

Transportation Department 

Neil Brice ... driver
Ian 'Nobby' Clark ... transportation coordinator
Spencer Faulkner ... unit driver
Jack Grigg ... unit driver
Dave Heazlewood ... Transport Manager
Mark 'Lurch' Houstein ... driver
George Kontoleon ... production driver
Anthony Miller ... unit driver
Jason Rowling ... transportation coordinator
Marc Sparky Rutherford ... producers driver
Lucy Vecchio ... Assistant Transport Coordinator

Other crew 

Kye Appleton ... on-set production assistant / production assistant
Jeremy Atcliffe ... financial controller
Nicole Beaudoin ... manager: physical production
Maddison Bolesworth ... assistant: Mr. Derbez
Hayley Booth ... production assistant
Talia Buckberry ... assistant production coordinator
Maree Burke ... Second Assistant Accountant
Sam Carmichael ... senior coordinator: Paramount Pictures
Donna Casey ... assistant accountant: post production
Jussilinho Ángel Castro ... production assistant (as Jussilinho Castro)
Hugo Currie ... EPK co-producer
Louis Delavenne ... aerial ground co-ordinator
Rebecca DiFillippo ... assistant to executive in charge of production
Chloë Donaldson ... art department accountant
Jamie Martin Duncan ... Randy Picture Double/Stand-In
Sam Elia ... additional safety supervisor
Artie Esposito ... puppeteer
Spencer Faulkner ... unit assistant
Angelina Feliciano ... production finance coordinator
Karen Gardner ... Petty Cash Accountant
Emily Garretto ... Accounts Clerk
Shayla Girdler ... key set production assistant
BJ Guyer ... puppeteer
Cathryn Hammond ... production secretary
Emma Harman ... assistant accountant: post production
Iona Harris ... assistant: John G. Scotti
Katie Harris ... unit nurse
Mark 'Lurch' Houstein ... unit assistant
Eva Jensen ... Studio Teacher
Sean W. Johnson ... puppeteer
Alyssa Joseph ... distribution and marketing
Kris Keevers ... assistant: Ms. Burr
Meg Kuntz ... Production Finance Coordinator: Paramount Pictures
Ryan Makepeace ... travel coordinator
Ernie Malik ... Unit Publicist
Andrew McDowell ... trainee assistant accountant
Kristi McLaren ... 1st assistant accountant
Americo Mendoza-Mori ... consultant: Quechua language
Evans Michael ... production travel
Stewart Scott Mitchell ... production resources
Frédéric North ... helicopter pilot (as Fred North)
Candice Preddy ... production coordinator
Sean Rigby ... Safety Supervisor
Michael Rooney ... choreographer
Jaime Sallows ... production assistant
Karen Sharp ... 2nd Assistant Accountant
Moni Siaosi ... stand-in for diego
Moni Siaosi ... stand-in: Diego
Tyler Smith ... unit assistant
Molly Sullivan-Stevens ... production assistant
Alexis Tanasoca ... US Accountant
Sara Tounsi ... production travel
Allan Trautman ... puppeteer
Sharon Tribolet ... Payroll Accountant
Hine Tuaeu ... Assistant Payroll Accountant
Ryan Unicomb ... miscellaneous
Danny Valle ... assistant choreographer
Greig Wagner ... production assistant
Kayla Weatherall ... production secretary
Kate Weatherly ... assistant production coordinator
Tori Webb ... stand in/photo double
Mak Wilson ... puppeteer
Kate Wormald ... assistant choreographer
Brooke Wright ... production assistant
Frédéric North ... aerial coordinator (uncredited)

Thanks 

Will Ferrell ... special thanks
Mark Wahlberg ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed