Edit
Chernobyl (TV Mini-Series 2019) Poster

(2019)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Johan Renck ... (5 episodes, 2019)

Series Writing Credits  

Craig Mazin ... (created by) (5 episodes, 2019)

Series Cast  

Jessie Buckley ...  Lyudmilla Ignatenko 5 episodes, 2019
Jared Harris ...  Valery Legasov 5 episodes, 2019
Stellan Skarsgård ...  Boris Shcherbina 5 episodes, 2019
Adam Nagaitis ...  Vasily Ignatenko 4 episodes, 2019
Emily Watson ...  Ulana Khomyuk 4 episodes, 2019
Paul Ritter ...  Anatoly Dyatlov 4 episodes, 2019
Robert Emms ...  Leonid Toptunov 4 episodes, 2019
Sam Troughton ...  Alexandr Akimov 4 episodes, 2019
Karl Davies ...  Viktor Proskuryakov 3 episodes, 2019
Michael Socha ...  Mikhail 3 episodes, 2019
Laura Elphinstone ...  Oksana 3 episodes, 2019
Jan Ricica Jan Ricica ...  Oksana's Kid 3 episodes, 2019
Alan Williams ...  KGB Chairman Charkov 3 episodes, 2019
Adrian Rawlins ...  Nikolai Fomin 3 episodes, 2019
Con O'Neill ...  Viktor Bryukhanov 3 episodes, 2019
Douggie McMeekin ...  Yuvchenko 2 episodes, 2019
Nadia Clifford Nadia Clifford ...  Dr. Svetlana Zinchenko 2 episodes, 2019
David Dencik ...  Mikhail Gorbachev 2 episodes, 2019
Gerard Kearns ...  Pravik 2 episodes, 2019
Adam Lundgren ...  Brazhnik 2 episodes, 2019
Mark Lewis Jones ...  General Pikalov 2 episodes, 2019
Michael Shaeffer ...  Blond Man 2 episodes, 2019
Jay Simpson ...  Perevozchenko 2 episodes, 2019
Jamie Sives ...  Sitnikov 2 episodes, 2019
Ron Cook ...  Old Maternity Doctor 2 episodes, 2019
Povilas Jatkevicius Povilas Jatkevicius ...  Kibenok 2 episodes, 2019
Joshua Leese ...  Kirschenbaum 2 episodes, 2019
Ross Armstrong ...  Nikolai Gorbachenko 2 episodes, 2019
Paulius Markevicius Paulius Markevicius ...  Aleksandr Kudryavstev / ... 2 episodes, 2019
Billy Postlethwaite ...  Boris Stolyarchuk 2 episodes, 2019
Ralph Ineson ...  General Tarakanov 2 episodes, 2019
Baltasar Breki Samper ...  Ananenko 2 episodes, 2019
Barry Keoghan ...  Pavel 2 episodes, 2019
Philip Barantini ...  Bezpalov 2 episodes, 2019
Karolis Kasperavicius Karolis Kasperavicius ...  Viktor Degtaryenko 2 episodes, 2019
Amanda Drew Amanda Drew ...  Kremlin Aide Female 2 episodes, 2019
Oscar Dyekjær Giese Oscar Dyekjær Giese ...  Baranov 2 episodes, 2019
Cait Davis ...  Local Wife / ... 2 episodes, 2019
Darius Petkevicius ...  Local Husband 2 episodes, 2019
Donald Sumpter ...  Zharkov 2 episodes, 2019
Tomas Zaibus Tomas Zaibus ...  Policeman / ... 2 episodes, 2019
June Watson ...  Old Woman Babushka 1 episode, 2019
Josef Altin ...  Soldier 1 episode, 2019
Matthew Needham Matthew Needham ...  Dmitri 1 episode, 2019
Sergejus Ivanovas Sergejus Ivanovas ...  Survey Soldier 1 episode, 2019
Rosie Sheehy Rosie Sheehy ...  Nurse Pripyat 1 episode, 2019
Caoilfhionn Dunne ...  Yenina 1 episode, 2019
Pandora Colin ...  Dr. Vetrova 1 episode, 2019
Alexej Manvelov Alexej Manvelov ...  Garo 1 episode, 2019
Fares Fares ...  Bacho 1 episode, 2019
Josef Davies Josef Davies ...  Janek 1 episode, 2019
Simonas Dovidauskas Simonas Dovidauskas ...  KGB Driver 1 episode, 2019
Rachel Atkins Rachel Atkins ...  Niyazova 1 episode, 2019
Velta Zygure Velta Zygure ...  Elderly Librarian 1 episode, 2019
Paulius Cizinauskas Paulius Cizinauskas ...  KGB Agent Library 1 episode, 2019
Mark Bagnall Mark Bagnall ...  Jughashvili (Robot Operator) 1 episode, 2019
Michael McElhatton ...  Prosecutor Andrei Stepashin 1 episode, 2019
Hilton McRae Hilton McRae ...  Judge Milan Kadnikov 1 episode, 2019
Ian Pirie ...  Site Officer Masha 1 episode, 2019
Sam Strike ...  Misha 1 episode, 2019
Alex Ferns ...  Glukhov 1 episode, 2019
Kieran O'Brien ...  Khodemchuck 1 episode, 2019
Andrew Sheridan ...  Biorobot 1 episode, 2019
James Cosmo ...  Miner 1 episode, 2019
Sammy Hayman ...  Titenok 1 episode, 2019
Lukas Malinauskas Lukas Malinauskas ...  Biorobot Soldier 1 episode, 2019
Arnas Danusas ...  Soldier (Miner's Bus) 1 episode, 2019
Marius Karolis Gotbergas Marius Karolis Gotbergas ...  Biorobot Soldier 1 episode, 2019
Peter Guinness ...  Major Burov 1 episode, 2019
Michael Colgan Michael Colgan ...  Mikhail Shchadov 1 episode, 2019
Laurence Spellman ...  Commission Heli Pilot 1 episode, 2019
James Kermack ...  Miner 1 episode, 2019
Alison Pargeter ...  BCP HQ Aide Female 1 episode, 2019
Victor McGuire ...  Garanin 1 episode, 2019
Karolis Vilkas Karolis Vilkas ...  Miner 1 episode, 2019
Sakalas Uzdavinys Sakalas Uzdavinys ...  Ilya Ivanovich Chulkov 1 episode, 2019
Sarunas Datenis Sarunas Datenis ...  Soldier (Reactor Site) 1 episode, 2019
Deividas Breive Deividas Breive ...  Soldier (Mobile Office) 1 episode, 2019
Matas Dirgincius Matas Dirgincius ...  Vladimir Tishchura 1 episode, 2019
Aidas Jurgaitis Aidas Jurgaitis ...  Soldier (Shelter) 1 episode, 2019
Aiste Gramantaite ...  Bartender in Polyssia Hotel 1 episode, 2019
Caolan Byrne ...  Day Shift Worker 1 episode, 2019
Stephen Bisland Stephen Bisland ...  Night Shift Worker 1 episode, 2019
Alex Blake ...  Petrovich 1 episode, 2019
Daniel Crossley Daniel Crossley ...  Stasiuk 1 episode, 2019
Lucy Russell ...  Marina Gruzinskaya 1 episode, 2019
Diarmaid Murtagh ...  Zukauskas 1 episode, 2019
Natasha Radski ...  Russian News Reader 1 episode, 2019
Yitzchak Averbuch Yitzchak Averbuch ...  General 1 episode, 2019
Joe Tucker ...  Plant Employee 1 episode, 2019
Bartas Erminas Bartas Erminas ...  Civilian in a Hospital (uncredited) 1 episode, 2019
Roman Listopad Roman Listopad ...  Civilian (uncredited) 1 episode, 2019
Danguole Ragazinskaite ...  Civilian (uncredited) 1 episode, 2019

Series Produced by 

Jane Featherstone ... executive producer (5 episodes, 2019)
Chris Fry ... co-executive producer (5 episodes, 2019)
Robert How ... line producer (5 episodes, 2019)
Jacqueline Lesko ... co-producer / co-producer: "Please Remain Calm" (5 episodes, 2019)
Craig Mazin ... executive producer (5 episodes, 2019)
Anne Mensah ... executive producer (5 episodes, 2019)
Lina Miseikyte ... co-producer: Lithuania / line producer: Lithuania (5 episodes, 2019)
Johan Renck ... co-executive producer (5 episodes, 2019)
Gabriel Silver ... executive producer (5 episodes, 2019)
Darko Skulsky ... co-producer: Ukraine (5 episodes, 2019)
Tanya Sokolova ... line producer: Ukraine (5 episodes, 2019)
Carolyn Strauss ... executive producer (5 episodes, 2019)
Sanne Wohlenberg ... producer (5 episodes, 2019)
Jane Yatsuta ... co-producer: Ukraine (5 episodes, 2019)
Olga Kashirina ... Line Producer: Russia (1 episode, 2019)
Michael Kitaev ... Line Producer: Russia (1 episode, 2019)
Gary Tuck ... co-producer: Lithuania (1 episode, 2019)

Series Music by 

Hildur Guðnadóttir ... (5 episodes, 2019)

Series Cinematography by 

Jakob Ihre ... (5 episodes, 2019)

Series Film Editing by 

Jinx Godfrey ... (3 episodes, 2019)
Simon Smith ... (3 episodes, 2019)

Series Casting By 

Nina Gold ... (4 episodes, 2019)
Robert Sterne ... (4 episodes, 2019)

Series Production Design by 

Luke Hull ... (5 episodes, 2019)

Series Art Direction by 

Paulius Dascioras ... (5 episodes, 2019)
Gavin Fitch ... (5 episodes, 2019)
Max Klaentschi ... (5 episodes, 2019)
Vladimir Radlinski ... (5 episodes, 2019)
Karen Wakefield ... supervising art director / art director (4 episodes, 2019)

Series Set Decoration by 

Claire Levinson-Gendler ... (5 episodes, 2019)
Marius Mikoliunas ... (5 episodes, 2019)

Series Costume Design by 

Odile Dicks-Mireaux ... (5 episodes, 2019)

Series Makeup Department 

Victoria Bancroft ... key prosthetic makeup artist (5 episodes, 2019)
Barry Best ... prosthetic mould maker (5 episodes, 2019)
Elaine Best ... prosthetic art finisher (5 episodes, 2019)
John Eldred-Tooby ... prosthetic mouldshop supervisor (5 episodes, 2019)
Patt Foad ... key prosthetic sculptor (5 episodes, 2019)
Barrie Gower ... prosthetics supervisor (5 episodes, 2019)
Zaneta Jasiuniene ... hair & make up artist (5 episodes, 2019)
Jovana Jovanovic ... makeup and hair artist (5 episodes, 2019)
Ruta Miglinaite ... crowd hair & make up artist (5 episodes, 2019)
Ruta Padvelskyte ... hair and makeup trainee (5 episodes, 2019)
Daniel Parker ... Hair Designer / Prosthetics Designer / makeup designer (5 episodes, 2019)
Julio Parodi ... key hair stylist (5 episodes, 2019)
Lucy Pittard ... Prosthetic assistant (5 episodes, 2019)
Robin Pritchard ... key prosthetic make up artist / prosthetic make up artist (5 episodes, 2019)
Harvey Smith ... silicone technician (5 episodes, 2019)
Paul Spateri ... prosthetics supervisor (5 episodes, 2019)
Jordi Morera ... prosthetic sculptor: BGFX Crew (3 episodes, 2019)
Martina Byrne ... prostethics makeup artist (2 episodes, 2019)
Michael Byrne ... h.o.d silicone department (2 episodes, 2019)
Steven Byrne ... mould maker (2 episodes, 2019)
Duncan Jarman ... prosthetic sculptor (2 episodes, 2019)
Sebastian Lochmann ... prosthetic sculptor (2 episodes, 2019)
Chris Lyons ... special effects teeth (2 episodes, 2019)
Ruth Parry ... prosthetics technician (1 episode, 2019)
Adrian Rigby ... make up artist: daily (1 episode, 2019)
Cécile Bouquet ... makeup researcher (unknown episodes)

Series Production Management 

Cheyenne Conway ... production manager (5 episodes, 2019)
Bianca Gavin ... production manager: Sky (5 episodes, 2019)
Olya Kosenko ... unit production manager: Ukraine (5 episodes, 2019)
Mantautas Kvedaras ... production manager (5 episodes, 2019)
Arnas Ringaitis ... production manager (5 episodes, 2019)
Emil Shkulskiy ... production manager: Ukraine (5 episodes, 2019)
Daria Stepani ... unit production manager: Ukraine (5 episodes, 2019)
Elaine Waugh ... post-production supervisor (5 episodes, 2019)
Nicola Morrow ... production manager (1 episode, 2019)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Urte Askeloviciute ... additional third assistant director (5 episodes, 2019)
Juna Cernovskaja ... assistant director (5 episodes, 2019)
David Meanti ... first assistant director (5 episodes, 2019)
Måns Månsson ... second unit director (5 episodes, 2019)
Rasa Rimkute ... second assistant director (5 episodes, 2019)
Simonas Saineris ... assistant director (5 episodes, 2019)
Austeja Urbaite ... second unit third assistant director (5 episodes, 2019)
Ausra Vinickaite ... cast production assistant (5 episodes, 2019)
Brett Thomas ... second assistant director (4 episodes, 2019)
Dagne Puodziunaite ... second assistant director (3 episodes, 2019)
Lucas Kudapcenka ... third assistant director (2 episodes, 2019)
Povilas Toliusis ... assistant director (2 episodes, 2019)
Andrius Brazas ... first assistant director (1 episode, 2019)
Karolis Kasikauskas ... assistant director (1 episode, 2019)
Francesc Prat ... first assistant director (1 episode, 2019)
Ksenia Shchedrina ... first assistant director (1 episode, 2019)

Series Art Department 

Arturas But ... set dresser (5 episodes, 2019)
Gordon Champ ... 3D set designer (5 episodes, 2019)
Gytis Daukas ... storesman (5 episodes, 2019)
Gina De Ferrer ... specialist art researcher (5 episodes, 2019)
Emilija Einoryte ... set dresser (5 episodes, 2019)
Neil Floyd ... graphic designer (5 episodes, 2019)
Lina Geciene ... assistant set decorator (5 episodes, 2019)
Janusas Gytenis ... assistant property master (5 episodes, 2019)
Max Halushka ... assistant art director (5 episodes, 2019)
Stanis Halushka ... art department (5 episodes, 2019)
Terence Harrington ... chargehand dressing props (5 episodes, 2019)
Justin Hayzelden ... property master (5 episodes, 2019)
Felicity Hickman ... Set Dec Buyer (5 episodes, 2019)
Tomas Jankauskas ... graphic designer (5 episodes, 2019)
John Jones ... Prop modeller (5 episodes, 2019)
Zoya Kosulina ... property master (5 episodes, 2019)
Gregory Kutsenko ... set dresser (5 episodes, 2019)
Ona Kvintaite ... set dresser (5 episodes, 2019)
Tommy Miles ... Scenic Artist (5 episodes, 2019)
Nancy O'Connor ... Scenic Artist (5 episodes, 2019)
Asta Ostrovskaja ... graphic designer (5 episodes, 2019)
Michael Parkin ... Prop modeller (5 episodes, 2019)
Ramunas Rastauskas ... property master (5 episodes, 2019)
Dominee Reid ... Scenic Artist (5 episodes, 2019)
Elo Soode ... concept artist (5 episodes, 2019)
Tadas Stalyga ... standby props (5 episodes, 2019)
Vitalij Strigunkov ... standby painter (5 episodes, 2019)
Daniel Tiller ... Concept Artist (5 episodes, 2019)
Rebecca Timons ... Prop modeller (5 episodes, 2019)
Egidijus Vaitkevicius ... standby props (5 episodes, 2019)
Vygandas Vilkoncius ... standby props (5 episodes, 2019)
Patrick Creighton ... standby art director: 2nd unit / standby art director 2nd unit (3 episodes, 2019)
Laura Ng ... stand-by art director (3 episodes, 2019)
Dylan Scott ... standby props 2nd unit / standby props second unit (3 episodes, 2019)
Jonas Valainis ... standby props 2nd unit / standby props second unit (3 episodes, 2019)
Anita Dhillon ... lead graphic designer (2 episodes, 2019)
Terry Royce ... C/H prop dresser (2 episodes, 2019)
Terry Whitehouse ... Prop maker (2 episodes, 2019)
Renuaras Krivelis ... construction manager (1 episode, 2019)
Ausra Niauronyte ... scenic painter (1 episode, 2019)
Amandeep Rahi ... Production Buyer (1 episode, 2019)
Viktorija Savicenkiene ... construction manager assistant (1 episode, 2019)
Astrid Sieben ... standby art director (1 episode, 2019)
Karen Wakefield ... Supervising Art Director (1 episode, 2019)
Emma Savill ... art department assistant (uncredited) (5 episodes, 2019)

Series Sound Department 

Harry Barnes ... ADR Supervisor (5 episodes, 2019)
Joe Beal ... sound designer (5 episodes, 2019)
Philip Clements ... foley editor / foley mixer (5 episodes, 2019)
Mark DeSimone ... adr mixer (5 episodes, 2019)
Gibran Farrah ... adr mixer (5 episodes, 2019)
Nicolas Fejoz ... boom operator (5 episodes, 2019)
Stefan Henrix ... supervising sound editor (5 episodes, 2019)
Stuart Hilliker ... re-recording mixer (5 episodes, 2019)
Jonas Jocys ... sound recordist behind the scenes (5 episodes, 2019)
Michael Maroussas ... dialogue editor (5 episodes, 2019)
Paul McGuire ... sound effects editor (5 episodes, 2019)
Margaux Peyre ... boom operator (5 episodes, 2019)
Vincent Piponnier ... sound mixer / production sound mixer (5 episodes, 2019)
Kambiz Sardari ... dubbing (5 episodes, 2019)
Robert Searl ... ADR Mixer (5 episodes, 2019)
Andrew Wade ... assistant re-recording mixer (5 episodes, 2019)
Anna Wright ... foley artist / foley editor (5 episodes, 2019)
Tom Stewart ... foley editor (3 episodes, 2019)
Michael Botha ... ADR Mixer (1 episode, 2019)
Craig Burns ... first assistant sound - additional photography (1 episode, 2019)
Rory de Carteret ... assistant re-recording mixer (1 episode, 2019)
Vytautas Kizala ... sound recordist: second unit (1 episode, 2019)
Kyle Koekemoer ... adr assistant (1 episode, 2019)
Jenna Lange ... post audio producer (1 episode, 2019)
John Mooney ... production sound mixer - additional photography (1 episode, 2019)
Saulius Urbanavicius ... sound recordist: second unit (1 episode, 2019)

Series Special Effects by 

Claudius Rauch ... special effects supervisor (5 episodes, 2019)
Michael Apling ... special effects office manager (2 episodes, 2019)
Phillip J. Braunschober ... special effects technician (2 episodes, 2019)
Oleg Godickij ... special effects technician (2 episodes, 2019)
Sven Hübner ... floor supervisor (2 episodes, 2019)
Ailsa Lawson ... silicone technician (2 episodes, 2019)
Jörg Richter ... special effects foreman (2 episodes, 2019)
Andreas Schiller ... special effects technician (2 episodes, 2019)

Series Visual Effects by 

Nadarajan Usha Abheesh ... Prep lead: DNEG (5 episodes, 2019)
Hasan Balable ... assistant technical director: DNEG (5 episodes, 2019)
Anita Berkhane ... VFX Editor: DNEG (5 episodes, 2019)
Laura Bethencourt ... VFX Line Producer (5 episodes, 2019)
Oliver Blackaby ... Data I/O (5 episodes, 2019)
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor (5 episodes, 2019)
Mario Brioschi ... Lead Compositor (5 episodes, 2019)
George Butler ... visual effects production co-ordinator: Double Negative (5 episodes, 2019)
Kev Cahill ... visual effects (5 episodes, 2019)
Vasco Cerqueira ... digital compositor: DNEG (5 episodes, 2019)
Kshirsagar Chaitanya ... lookdev lead: Double Negative (5 episodes, 2019)
Po Yan Chan ... compositor (5 episodes, 2019)
Clare Cheetham ... visual effects producer: DnegTV (5 episodes, 2019)
Ellora Chowdhury ... colour producer (5 episodes, 2019)
Aleksandra Czenczek ... compositor (5 episodes, 2019)
Paolo D'Arco ... compositor (5 episodes, 2019)
Patrick Dean ... visual effects production co-ordinator Double Negative (5 episodes, 2019)
Max Dennison ... visual effects supervisor (5 episodes, 2019)
Adrian Dudak ... digital matte painter (5 episodes, 2019)
Giuseppe Faro ... IT Support: Dneg (5 episodes, 2019)
Steven Godfrey ... cg supervisor (5 episodes, 2019)
Emily Greeley ... digital compositor (5 episodes, 2019)
Fay Hancocks ... visual effects production manager (5 episodes, 2019)
Jan Hrebicek ... 3D Generalist TD - DNEG (5 episodes, 2019)
Paul Jones ... visual effects producer: DNeg (5 episodes, 2019)
Kenn Hedin Kalvik ... Lead Compositor: DNEG (5 episodes, 2019)
Philipp Kratzer ... fx td: DNEG TV (5 episodes, 2019)
Lakshmanakumar ... compositor (5 episodes, 2019)
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios (5 episodes, 2019)
Luke Letkey ... 2d Supervisor: Dneg (5 episodes, 2019)
Pau Minguell ... digital matte painter: DNEG (5 episodes, 2019)
Jason T. Morrow ... senior producer: technicolor pulse (5 episodes, 2019)
Chris Munns ... colourist: DNEG (5 episodes, 2019)
Jay Murray ... compositor (5 episodes, 2019)
Peter Oppersdorff ... assistant digital colourist (5 episodes, 2019)
Tom Pegg ... compositor: Double Negative (5 episodes, 2019)
Daniel Pettipher ... senior production manager: DNEG TV (5 episodes, 2019)
Jack Rhys Phillips ... roto/prep supervisor (5 episodes, 2019)
Ganesh Poojari ... build supervisor: Double Negative (5 episodes, 2019)
Vikram Prashanth ... VFX Editor (5 episodes, 2019)
Howard Protheroe ... Senior Compositor (5 episodes, 2019)
Lizzie Shiers ... assistant technical director / assistant technical director: Dneg (5 episodes, 2019)
Jean-Clement Soret ... digital colourist (5 episodes, 2019)
Anshul Kumar Srivastava ... Texture artist: DNEG (5 episodes, 2019)
Mary Stroumpouli ... lead digital compositor: Double Negative (5 episodes, 2019)
Benjamin Suresh ... Roto artist: Dneg (5 episodes, 2019)
Terry Tsang ... roto prep supervisor: DNegTV (5 episodes, 2019)
VikramSampath ... Line producer: Dneg (5 episodes, 2019)
Huw Whiddon ... Roto/Prep supervisor (5 episodes, 2019)
Michael Wiles ... visual effects coordinator (5 episodes, 2019)
Robyn Woolley ... visual effects production assistant: Dneg TV (5 episodes, 2019)
Tim Young ... in-house compositor: Tiny VFX (5 episodes, 2019)
Michael Zannetou ... release manager, production technology (5 episodes, 2019)
Pete Baxter ... digital compositor (4 episodes, 2019)
John Kay ... senior animator: Double Negative (4 episodes, 2019)
Manoj.Pm ... compositor (4 episodes, 2019)
Wesley Vet ... animator (4 episodes, 2019)
Christian Waite ... FX Supervisor (4 episodes, 2019)
Abhijith Azhikkara ... Matchmove Artist: Dneg (3 episodes, 2019)
Egor Borschevsky ... visual effects producer: Postmodern (3 episodes, 2019)
Colin Eade ... digital compositor (3 episodes, 2019)
Ben Johnston ... Lead Roto/Prep Artist / Roto/Prep Artist (3 episodes, 2019)
Niki Turpin ... lead compositor: DNEG (3 episodes, 2019)
Alicia Aguilera ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Chris Faczek ... Compositing Supervisor: DNEG (2 episodes, 2019)
Buchi Ramulu Narsingoju ... visual effects artist (2 episodes, 2019)
Manasa Raghavan ... visual effects coordinator (2 episodes, 2019)
Alba Sanchez-Serrano ... Prep Artist (2 episodes, 2019)
Alexandros Theodosiou ... digital compositor: Double Negative (2 episodes, 2019)
Mark Velazquez ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Rohan Barve ... Texture Lead (1 episode, 2019)
Vera Bennett ... visual effects line producer: DNEG (1 episode, 2019)
Myong Choi ... Compositor (1 episode, 2019)
Simone Coco ... on set vfx supervisor: Russia (1 episode, 2019)
Nick Drew ... Axis Studios: Exec Producer (1 episode, 2019)
Ashlyn Hardie ... Visual Effects Line Producer: DNEGTV (1 episode, 2019)
Daffy Hristova ... digital artist (1 episode, 2019)
Steven Kaelin ... Compositor: Dneg TV (1 episode, 2019)
Anoop Kalpaka ... Lighting TD (1 episode, 2019)
Thomas Kidd ... Roto/Prep Artist (1 episode, 2019)
George Kyparissous ... FX Supervisor (1 episode, 2019)
Lindsay McFarlane ... visual effects producer (1 episode, 2019)
Naveenprabhu ... digital compositor (1 episode, 2019)
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios (1 episode, 2019)
Indreep Raha ... visual effects artist (1 episode, 2019)
Mick Reid ... Digital Compositor: DNEGTV (1 episode, 2019)
Matthew J. Rowney ... General Production Assistant: DNEG (1 episode, 2019)
Shashank Thakur ... Modeling TD: Double Negative (1 episode, 2019)
Steve Tizzard ... digital compositor (1 episode, 2019)
Connor Tong ... Prep Artist: DNEG (1 episode, 2019)
Sam Cordingley ... software developer: DNEG (uncredited) (5 episodes, 2019)
Sophie Newton ... assistant colourist: DNEG (uncredited) (5 episodes, 2019)
Adithya Kashyap ... visual effects artist (uncredited) (2 episodes, 2019)

Series Stunts 

Edvinas Brasas ... stunt performer (4 episodes, 2019)
Saulius Janavicius ... stunt coordinator (4 episodes, 2019)
Marius Janusonis ... stunt performer (3 episodes, 2019)
Jevgenij Kirilov ... stunt performer / stunts (3 episodes, 2019)
Leonid Kotik ... stunt performer / stunts (3 episodes, 2019)
Gary Connery ... stunt coordinator (2 episodes, 2019)
Vladislavas Jacukevicius ... stunt performer (2 episodes, 2019)
Glenn Marks ... stunt coordinator (2 episodes, 2019)
Mantas Puodziunas ... stunt performer (2 episodes, 2019)
Stanislav Samuchov ... stunt performer (2 episodes, 2019)
Olexander Demyanchuk ... stunt performer (1 episode, 2019)
Ruslan Gorelyy ... stunt coordinator (1 episode, 2019)
Gary Kane ... stunt coordinator (1 episode, 2019)
Andy Merchant ... stunt coordinator (1 episode, 2019)
Petras Pivoriunas ... stunt double: Adam Nagaitis (1 episode, 2019)
Arvydas Vaitekunas ... stunt performer (1 episode, 2019)
Deividas Vaskelis ... stunt performer (1 episode, 2019)

Series Camera and Electrical Department 

Feliksas Abrukauskas ... additional camera operator (5 episodes, 2019)
Liam Daniel ... still photographer (5 episodes, 2019)
Gytis Gudlevicius ... grip (5 episodes, 2019)
Vytaitas Gudlevicius ... key grip (5 episodes, 2019)
Simon Hegarty ... drone aerial cinematographer (5 episodes, 2019)
Tobias Henriksson ... gaffer (5 episodes, 2019)
Karin Jacobsson ... second assistant camera: A camera (5 episodes, 2019)
Jan Jansson ... Drone Operator (5 episodes, 2019)
Burnickis Jonas ... Drone Operator (5 episodes, 2019)
Matas Jurginis ... Video assistant (5 episodes, 2019)
Mantautas Klimas ... camera trainee (5 episodes, 2019)
Denis Klubnichkin ... drone operator (5 episodes, 2019)
Dmitry Klubnichkin ... drone pilot (5 episodes, 2019)
Markus Kuballa ... remote head tech (5 episodes, 2019)
Sofia Larsson ... first assistant camera A camera (5 episodes, 2019)
Saulius Lukosevicius ... Behind the scenes cinematographer / additional camera operator (5 episodes, 2019)
Filip Lyman ... camera operator (5 episodes, 2019)
Titas Obelenis ... 2nd unit digital imaging technician / data wrangler (5 episodes, 2019)
Michael Parkin ... practical electrician (5 episodes, 2019)
Jonas Balys Paslauskas ... lighting technician (5 episodes, 2019)
Jani-Petteri Passi ... director of photography: second unit (5 episodes, 2019)
Christian Pellving ... drone aerial cinematographer (5 episodes, 2019)
Aleksandr Petrovskij ... b - camera second assistant camera / second assistant camera: b camera (5 episodes, 2019)
Jonas Rukas ... C camera 2nd AC (5 episodes, 2019)
Eduardas Silva ... drone operator: permits (5 episodes, 2019)
Jakubauskas Simonas ... Drone Operator (5 episodes, 2019)
Linas Stankevicius ... Qtake operator (5 episodes, 2019)
Ants Martin Vahur ... camera operator (5 episodes, 2019)
Marius Zilenas ... grip (5 episodes, 2019)
Zbigniev Bartosevic ... first assistant camera: vfx unit (2 episodes, 2019)
Viktors Besaraba ... additional grip (2 episodes, 2019)
Giedrius Bukaitis ... best boy electrician (2 episodes, 2019)
Stephen Cornacchia ... first assistant camera (2 episodes, 2019)
Karina Genis ... second unit second assistant camera (2 episodes, 2019)
Rolandas Joneliukstis ... first assistant camera (2 episodes, 2019)
Kalvis Kulackovskis ... focus puller (2 episodes, 2019)
Andrius Masevicius ... light console operator (2 episodes, 2019)
Christopher Norin ... Gaffer: 2nd unit (2 episodes, 2019)
Edzus Viksna ... electrician: second unit (2 episodes, 2019)
Audrius Budrys ... camera operator (1 episode, 2019)
Oliver Janesh Christiansen ... Cinefade operator (1 episode, 2019)
Liudvikas Dobrovolskis ... High speed camera technician (1 episode, 2019)
Mic Mueller ... crane tech (1 episode, 2019)

Series Animation Department 

Eliot Speed ... animator (5 episodes, 2019)
Iestyn Roberts ... animator (uncredited) (1 episode, 2019)

Series Casting Department 

Charlotte Chapman ... casting assistant (5 episodes, 2019)
Pauline Hansson ... Scandinavian Casting Consultant (5 episodes, 2019)
Egle Sparnaityte ... extras casting assistant (5 episodes, 2019)
Egle Strackaite ... extras casting assistant (5 episodes, 2019)
Dalia Survilaite ... casting: Lithuania (5 episodes, 2019)
Vita Survilaite ... extras casting (5 episodes, 2019)
Martin Ware ... casting associate (5 episodes, 2019)

Series Costume and Wardrobe Department 

Neringa Benaitiene ... breakdown artist (5 episodes, 2019)
Barbora Boguseviciute ... set costumer (5 episodes, 2019)
Jan Dieckmann ... chief costume breakdown artist (5 episodes, 2019)
Giedre Girdauskaite ... costume assistant (5 episodes, 2019)
Paule Insodaite ... set costumer (5 episodes, 2019)
Gerda Kajéniené ... wardrobe supervisor (5 episodes, 2019)
Jurga Kleizaite ... costume assistant (5 episodes, 2019)
Snieguole Leimontaite ... cutter (5 episodes, 2019)
Aldona Majakovaite ... costume coordinator / wardrobe coordinator (5 episodes, 2019)
Holly McLean ... assistant costume designer (5 episodes, 2019)
Jolanta Paulauskaite ... military costume assistant (5 episodes, 2019)
Daiva Petrulyte ... assistant costume designer (5 episodes, 2019)
Indre Ramoskaite ... military supervisor (5 episodes, 2019)
Edita Reklyte ... military costume assistant (5 episodes, 2019)
Juzefa Salatinskaja ... set seamstress (5 episodes, 2019)
Ramune Salkauskiene ... breakdown artist (5 episodes, 2019)
Aukse Snieskaite ... breakdown artist (5 episodes, 2019)
Akvile Stankute ... set costumer (5 episodes, 2019)
Ruta Tamuleviciene ... crowd supervisor (5 episodes, 2019)
Vejune Tamuliunaite ... costume assistant (5 episodes, 2019)
Greta Vitkauskaite ... costume assistant (5 episodes, 2019)
Dalia Vizgirdaite ... costume assistant (5 episodes, 2019)
Anna Munro ... costume supervisor (2 episodes, 2019)
Sylvie Ong ... Additional Costume Supervisor (2 episodes, 2019)
Jovita Papuckaite ... costumer (1 episode, 2019)

Series Editorial Department 

Simon Dunne ... Technicolor PULSE: Senior Producer (5 episodes, 2019)
Helena Evans ... assembly editor (5 episodes, 2019)
Craig Ferreira ... first assistant editor (5 episodes, 2019)
Alex Gascoigne ... digital intermediate manager (5 episodes, 2019)
Omar Khan ... DCP Mastering (5 episodes, 2019)
Dexter Kong ... technical support manager: Technicolor Pulse (5 episodes, 2019)
Kenny Li ... second assistant editor (5 episodes, 2019)
Liyana Mansor ... visual effects editor (5 episodes, 2019)
Raul Sevilla ... mastering & deliverables (5 episodes, 2019)
Nick Timms ... on-line editor (5 episodes, 2019)
Jenny-Jayne Webb ... digital intermediate manager: Technicolor (5 episodes, 2019)
Katie Coombs ... editorial assistant: DNEG (3 episodes, 2019)

Series Location Management 

Linas Astramskas ... assistant location manager (5 episodes, 2019)
Justinas Breimelis ... Unit Manager (5 episodes, 2019)
Joe Downs ... location accountant: Ukraine (5 episodes, 2019)
Julius Karvelis ... 2nd location manager (5 episodes, 2019)
Vytautas Riabovas ... assistant location manager (5 episodes, 2019)
Aivaras Sidla ... 2nd unit location manager (5 episodes, 2019)
Jonas Spokas ... supervising location manger (5 episodes, 2019)

Series Music Department 

Simon Changer ... music editor: temp (5 episodes, 2019)
Timeri Duplat ... music editor (5 episodes, 2019)
Sam Slater ... Score Producer (5 episodes, 2019)
Gunnar Tynes ... music editor (5 episodes, 2019)
Patty Macmillan ... Composer Agent (2 episodes, 2019)
Matthew Chastney ... trailer music (1 episode, 2019)
Frederick Lloyd ... trailer music (1 episode, 2019)

Series Transportation Department 

Evaldas Dabasinskas ... transportation coordinator (5 episodes, 2019)
Dainius Jucius ... production driver (5 episodes, 2019)
Bradley Sweetman ... transportation manager (5 episodes, 2019)
Vaidotas Tamosaitis ... production driver (5 episodes, 2019)
Jurij Terioskin ... picture car coordinator (5 episodes, 2019)

Series Other crew 

Liza Afonina ... production assistant (5 episodes, 2019)
Svetlana Alexievich ... Additional research material "Voices From Chernobyl" (5 episodes, 2019)
Olga Avrahova ... production coordinator (5 episodes, 2019)
Lucia Babinska ... Payroll Accountant (5 episodes, 2019)
Georgina Beard ... accountants assistant: post production / accountants assistant: post production (5 episodes, 2019)
Mindaugas Blonskis ... Shipping Coordinator (5 episodes, 2019)
Aiste Borjas ... Travel Coordinator (5 episodes, 2019)
Joe Downs ... production accountant: ukraine (5 episodes, 2019)
Emma Harman ... assistant accountant: post production (5 episodes, 2019)
Taya Holiy ... casting coordinator (5 episodes, 2019)
Alec Holroyd-Doveton ... production coordinator: Sky (5 episodes, 2019)
Polly Jefferies ... production coordinator (5 episodes, 2019)
Jennifer Kearns ... assistant accountant: post production (5 episodes, 2019)
John Kolchak ... translation (5 episodes, 2019)
Une Liandzbergyte ... Assistant Production Coordinator (5 episodes, 2019)
Daniel Linnik-Zhuravliov ... assistant to producer (5 episodes, 2019)
Birute Masaityte ... Assistant Production Coordinator (5 episodes, 2019)
Jill McCullough ... dialect coach (5 episodes, 2019)
Andrew McDowell ... trainee assistant accountant (5 episodes, 2019)
Lamorna O'Toole ... accounts pa: post production (5 episodes, 2019)
William O'Toole ... financial controller (5 episodes, 2019)
Emilija Paulauskaite ... script supervisor: Second Unit (5 episodes, 2019)
Chris Roufs ... script supervisor (5 episodes, 2019)
Amy Sharman ... production secretary (5 episodes, 2019)
Ieva Svitojute ... production coordinator (5 episodes, 2019)
Naomi Joy Todd ... dialect coach (5 episodes, 2019)
Aukse Veitaite ... assistant production coordinator (5 episodes, 2019)
Karen Margaux Walker ... Payroll Accountant (5 episodes, 2019)
El West ... key first assistant accountant (5 episodes, 2019)
Daniel Ahearn ... Loop Group: United States HBO version / Loop Group (3 episodes, 2019)
James Biberi ... Loop Group: United States HBO version / Loop Group (3 episodes, 2019)
Rod Brogan ... Loop Group: United States HBO version / Loop Group (3 episodes, 2019)
Martynas Budrys ... office production assistant (3 episodes, 2019)
John Cunningham ... Loop Group: United States HBO version / Loop Group (3 episodes, 2019)
Devin Flores ... Loop Group: United States HBO version / Loop Group (3 episodes, 2019)
Joel Gordon ... Loop Group: United States HBO version / Loop Group (3 episodes, 2019)
Lee Aaron Rosen ... Loop Group: United States HBO version / Loop Group (3 episodes, 2019)
Jordin Ruderman ... Loop Group: United States HBO version / Loop Group (3 episodes, 2019)
Karl Bury ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Kevin Carrigan ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Charissa Chamorro ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Darin A. Drennan ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Barrie Gower ... prosthetics supervisor (2 episodes, 2019)
Richmond Hoxie ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Pierre Lenoir ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Pauline Little ... Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Miles Marsico ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Matt McCarthy ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Nathaniel Moreau ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Dmitry Pervushin ... continuity: Russia (2 episodes, 2019)
Noah Plener ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Graham Selkirk ... Loop Group / Loop Group: United States HBO version (2 episodes, 2019)
Alex Borg ... Loop Group: United States HBO version (1 episode, 2019)
Geoffrey Bowes ... Loop Group: United States HBO version (1 episode, 2019)
Daniel Finestone ... Loop Group: United States HBO version (1 episode, 2019)
Holter Graham ... Loop Group: United States HBO version (1 episode, 2019)
Kristen Halvorsen ... Loop Group: United States HBO version (1 episode, 2019)
Jeremy Keller ... Loop Group: United States HBO version (1 episode, 2019)
Mark Matheisen ... Loop Group: United States HBO version (1 episode, 2019)
Matthew P. McCarthy ... Loop Group: United States HBO version (1 episode, 2019)
Raine Pare-Coull ... Loop Group (1 episode, 2019)
Chandler Parker ... Loop Group: United States HBO version (1 episode, 2019)
Anthony Salador ... Loop Group: United States HBO version (1 episode, 2019)
Aleksandr Syrota ... Filming in the Chernobyl Exclusion Zone organiser (1 episode, 2019)
Albion Gee ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2019)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed