Edit
Catherine the Great (TV Mini Series 2019) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Philip Martin ... (4 episodes, 2019)

Series Writing Credits  

Nigel Williams ... (2 episodes, 2019)

Series Cast  

Helen Mirren ...  Catherine the Great 4 episodes, 2019
Jason Clarke ...  Grigory Potemkin 4 episodes, 2019
Gina McKee ...  Countess Praskovya Bruce 4 episodes, 2019
Kevin McNally ...  Alexi Orlov 4 episodes, 2019
Joseph Quinn ...  Prince Paul 4 episodes, 2019
Clive Russell ...  Court Fool / ... 4 episodes, 2019
Richard Roxburgh ...  Grigory Orlov 3 episodes, 2019
Valery Altamar Valery Altamar ...  Sarah 4 episodes, 2019
Aiste S. Gram ...  Lady in Waiting 1 episode, 2019
Rory Kinnear ...  Minister Panin 3 episodes, 2019
Thomas Doherty ...  Peter Zavadovsky 3 episodes, 2019
Georgina Beedle ...  Princess Natalia 3 episodes, 2019
Camilla Borghesani Camilla Borghesani ...  Lady in Waiting 1 episode, 2019
James Northcote ...  Alexander Bezborodko 2 episodes, 2019
John Hodgkinson John Hodgkinson ...  Rumyantsev 2 episodes, 2019
Adam El Hagar ...  Valerian Zubov 2 episodes, 2019
Antonia Clarke ...  Maria / ... 2 episodes, 2019
Phil Dunster ...  Count Andrei Razumovsky / ... 2 episodes, 2019
Paul Kaye ...  Emelyan Pugachev / ... 1 episode, 2019
Dominic Borrelli Dominic Borrelli ...  Landgrave of Hesse Darmstadt 2 episodes, 2019
Ilona Bagele Ilona Bagele ...  Landgrave's Wife 2 episodes, 2019
Iain Mitchell ...  Archbishop Arsenius 2 episodes, 2019
Raphael Acloque ...  Platon Zubov 1 episode, 2019
Valerijus Jevsejevas Valerijus Jevsejevas ...  Adjutant 1 episode, 2019
Sam Palladio ...  Alexander Vasilchikov 1 episode, 2019
Paul Ritter ...  Suvorov 1 episode, 2019
Ivars Brakovskis Ivars Brakovskis ...  Court Official 1 episode, 2019
Felix Jamieson ...  Alexander 1 episode, 2019
Albert Welling ...  German Ambassador 1 episode, 2019
Paul Hickey ...  English Ambassador 1 episode, 2019
Tom Lawrence ...  Doctor 1 episode, 2019
Edmund Kente Edmund Kente ...  Priest 1 episode, 2019
Almantas Sinkünas Almantas Sinkünas ...  Cossack 1 episode, 2019
Aziz Çapkurt ...  Crimean Tatar Leader 1 episode, 2019
Audronis Rukas Audronis Rukas ...  Governor 1 episode, 2019
Jonas Bagdziunas Jonas Bagdziunas ...  Hunter 1 episode, 2019
Marta Ormaniec Marta Ormaniec ...  Governor's Wife 1 episode, 2019
Andrew Rothney ...  Alexander Mamonov 1 episode, 2019
Aina Norgilaite Aina Norgilaite ...  Elena 1 episode, 2019
Andrew Bone Andrew Bone ...  Charles Joseph De Ligne 1 episode, 2019
Mykolas Dorofejus Mykolas Dorofejus ...  Soldier 1 episode, 2019
Lucas Englander ...  Lieutenant Mirovich 1 episode, 2019
Kirill Frolov Kirill Frolov ...  Soldier 1 episode, 2019
Ellis Howard Ellis Howard ...  Ivan VI 1 episode, 2019
Ieva Puke Ieva Puke ...  Petitioner 1 episode, 2019
Juris Strenga ...  Petitioner 1 episode, 2019
Simon Thorp ...  Danila Vlasev 1 episode, 2019
Lora Moss ...  Courtier (uncredited) 1 episode, 2019
Danguole Ragazinskaite ...  Peasant (uncredited) 1 episode, 2019

Series Produced by 

Simon Bird ... line producer (4 episodes, 2019)
Christine Healy ... head of production (4 episodes, 2019)
Jules Hussey ... producer (4 episodes, 2019)
Helen Mirren ... executive producer (4 episodes, 2019)
Lina Miseikyte ... co-producer: Lithuania (4 episodes, 2019)
Cameron Roach ... Executive Producer: Sky (4 episodes, 2019)
Gary Tuck ... co-producer: Lithuania (4 episodes, 2019)
Charles Pattinson ... executive producer (2 episodes, 2019)
David M. Thompson ... producer (2 episodes, 2019)

Series Music by 

Rupert Gregson-Williams ... (4 episodes, 2019)

Series Cinematography by 

Stuart Howell ... (4 episodes, 2019)

Series Film Editing by 

Stuart Gazzard ... (2 episodes, 2019)
Selina Macarthur ... (2 episodes, 2019)

Series Casting By 

Rimante Puipiene ... (4 episodes, 2019)
Kate Rhodes James ... (4 episodes, 2019)

Series Production Design by 

Tom Burton ... (4 episodes, 2019)

Series Art Direction by 

Audrius Dumikas ... (4 episodes, 2019)

Series Set Decoration by 

Barbara Herman-Skelding ... (4 episodes, 2019)

Series Costume Design by 

Maja Meschede ... (4 episodes, 2019)

Series Makeup Department 

Martina Byrne ... hair supervisor / makeup supervisor (4 episodes, 2019)
Kirstin Chalmers ... hair designer / makeup designer (4 episodes, 2019)
John Eldred-Tooby ... prosthetic mouldshop supervisor (4 episodes, 2019)
Zaneta Jasiuniene ... hair stylist / makeup artist (4 episodes, 2019)
Becky Kerton ... crowd hair & make-up daily (4 episodes, 2019)
Ailsa Lawson ... prosthetic technician (4 episodes, 2019)
Paul McGuinness ... special makeup effects artist (4 episodes, 2019)
Ruta Miglinaite ... hair stylist / makeup artist (4 episodes, 2019)
Sharon O'Brien ... hair department head (4 episodes, 2019)
Ruta Padvelskyte ... hair and makeup artist for crowd (4 episodes, 2019)
Inga Raslanaité ... hair stylist / makeup artist (4 episodes, 2019)
Alex Rouse ... wigmaker: for helen mirren (4 episodes, 2019)
Santa Sandule ... assistant crowd hair & make up (4 episodes, 2019)
Yvonne Savage ... key makeup and hair artist (4 episodes, 2019)
Jackie Sweeney ... crowd wig supervisor (4 episodes, 2019)
Inga Urbanovic ... hair and makeup artist for crowd (4 episodes, 2019)
Kristina Vytuvyte ... Makeup trainee (4 episodes, 2019)
Ieva Sebre ... additional makeup assistant latvia (3 episodes, 2019)
Raymond McArthur ... crowd, dailies (2 episodes, 2019)
Chris Lyons ... special effects teeth (1 episode, 2019)
Patt Foad ... prosthetics sculptor (uncredited) (4 episodes, 2019)

Series Production Management 

Jovita Jaksyte ... production manager (4 episodes, 2019)
David Packham ... Production Manager: Russia (4 episodes, 2019)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Karolis Kasikauskas ... assistant director (4 episodes, 2019)
Huey Kerrigan ... second assistant director (4 episodes, 2019)
Robertas Kuliunas ... third assistant director (4 episodes, 2019)
Andrew Mannion ... first assistant director (4 episodes, 2019)
Akaash Meeda ... second unit director & director's assistant (4 episodes, 2019)
Rasa Rimkute ... second assistant director (4 episodes, 2019)
Simonas Saineris ... additional assistant director (4 episodes, 2019)
Povilas Toliusis ... assistant director (4 episodes, 2019)
Andrius Brazas ... additional 1st assistant director (1 episode, 2019)

Series Art Department 

Shade Addams ... Lead Graphic Designer (4 episodes, 2019)
Alice Biddle ... assistant art director (4 episodes, 2019)
Arturas Cerkauskas ... stand-by props (4 episodes, 2019)
Luca Crepelle ... art department assistant (4 episodes, 2019)
Gytis Daukas ... storeman (4 episodes, 2019)
Dagne Gumbreviciute ... assistant to set decorator (4 episodes, 2019)
Tomas Jankauskas ... graphic designer (4 episodes, 2019)
Violeta Kalinauskiene ... Hand writer (4 episodes, 2019)
Asta Kavaliauskaite ... assistant to set decorator (4 episodes, 2019)
Renuaras Krivelis ... construction manager (4 episodes, 2019)
Gregory Kutsenko ... set dresser (4 episodes, 2019)
Dave Lawson ... standby art director (4 episodes, 2019)
Gintaras Antanas Linkevicius ... propmaker (4 episodes, 2019)
Stanislovas Marmokas ... graphic designer (4 episodes, 2019)
Elaine McLenachan ... production buyer (4 episodes, 2019)
Vytautas Narusis ... draughtman (4 episodes, 2019)
Ausra Niauronyte ... scenic painter (4 episodes, 2019)
Henrikas Piktuizis ... assistant property master (4 episodes, 2019)
Lina Sakalauskaite ... art department coordinator (4 episodes, 2019)
Kristina Savicenkaite ... painter (4 episodes, 2019)
Viktorija Savicenkiene ... construction manager assistant (4 episodes, 2019)
Aurimas Spranginas ... stand-by props (4 episodes, 2019)
Marc Ashmore ... carpenter (1 episode, 2019)

Series Sound Department 

Craig Butters ... sound designer (4 episodes, 2019)
Philip Clements ... foley editor / foley mixer (4 episodes, 2019)
Gibran Farrah ... adr mixer (4 episodes, 2019)
Joe Furness ... source connect engineer (4 episodes, 2019)
Jim Goddard ... supervising sound editor (4 episodes, 2019)
James Harris ... sound recordist (4 episodes, 2019)
Pavel Iaroshenko ... boom operator / sound utility (1 episode, 2019)
Martin Jensen ... re-recording mixer (4 episodes, 2019)
Matthew Mewett ... adr supervisor (4 episodes, 2019)
Duncan Price ... dialogue editor (4 episodes, 2019)
John Richards ... assistant re-recording mixer (4 episodes, 2019)
Ignas Valotka ... boom operator (4 episodes, 2019)
Anna Wright ... foley artist (4 episodes, 2019)
Tomas Zukauskas ... boom operator (4 episodes, 2019)
Catherine Thomas ... foley editor / foley artist (3 episodes, 2019)
Meltem Baytok ... foley artist (2 episodes, 2019)
Tristan Rose ... adr recordist (2 episodes, 2019)
Rebecca Glover ... foley recordist (1 episode, 2019)
Jenna Lange ... post audio producer (1 episode, 2019)
Paul McGuire ... assistant sound editor (uncredited) (1 episode, 2019)

Series Special Effects by 

Darius Cicenas ... special effects supervisor (4 episodes, 2019)
Lucy Pittard ... silicone technician (4 episodes, 2019)
Pijus Tamulevicius ... special effects technician (4 episodes, 2019)
Barrie Gower ... prosthetics (1 episode, 2019)

Series Visual Effects by 

Tony Abejuro ... lead matchmover: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects executive producer: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Oscar Atack ... roto/paint artist (4 episodes, 2019)
Matthew Badham ... on set vfx supervisor: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Rosie Ann Barnes ... assistant vfx editor (4 episodes, 2019)
Angela Barson ... executive visual effects supervisor: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Lydia Bland ... visual effects coordinator (4 episodes, 2019)
Steven Boden ... digital compositor: Outpost VFX / visual effects editor: Outpost VFX (4 episodes, 2019)
Katie Anna Brady ... visual effects artist (4 episodes, 2019)
Stuart Bullen ... visual effects supervisor: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Denny Cahill ... digital compositor (4 episodes, 2019)
Phillip Charles-Sweeting ... digital compositor: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Michelle Cullen ... visual effects line producer: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Samuel Dubery ... visual effects producer: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Finlay Duncan ... digital compositor: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Catriona Falla ... digital compositor: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Sean Farrow ... visual effects producer / visual effects supervisor (4 episodes, 2019)
Joseph Hart Green ... visual effects editor (4 episodes, 2019)
Runalaila Jalil-Loewenthal ... visual effects coordinator (4 episodes, 2019)
Alasdair McNeill ... compositor: host vfx (4 episodes, 2019)
Sasha Mitchell ... 3d lidar photogrammetry scanning services: Lidar Lounge (4 episodes, 2019)
Lauren Mullally ... visual effects editor (4 episodes, 2019)
Kieran Nicholas ... visual effects editor (4 episodes, 2019)
Arnas Ringaitis ... visual effects production manager (4 episodes, 2019)
Simon Rowe ... digital compositor: Bluebolt (4 episodes, 2019)
Peppe Russo ... pipeline developer: Bluebolt (4 episodes, 2019)
Bryan Ryan ... Visual Effects Production Manager: Outpost VFX (4 episodes, 2019)
Fran Saa ... senior visual effect artist: BlueBolt (4 episodes, 2019)
Niamh Scott ... Visual Effects Artist: OutpostVFX (4 episodes, 2019)
Aman Verma ... compositor (4 episodes, 2019)
Margherita Ballarin ... roto prep artist: BlueBolt (3 episodes, 2019)
Amrei Bronnenmayer ... digital compositor: SSVFX (3 episodes, 2019)
Ed Bruce ... visual effects supervisor: SSVFX (3 episodes, 2019)
Ben Duff ... data io assistant: outpost (3 episodes, 2019)
Sam Fortune ... roto prep artist (3 episodes, 2019)
Robert Hartigan ... compositing lead: SSVFX (3 episodes, 2019)
Steve Holmes ... visual effects marketing: Outpost VFX (3 episodes, 2019)
William Hopkins ... visual effects artist (3 episodes, 2019)
Adam Jackson ... digital compositor: BlueBolt (3 episodes, 2019)
Eric A. Kohler ... visual effects executive producer: SSVFX (3 episodes, 2019)
Jérémie Maitrejean ... visual effects producer: Outpost VFX (3 episodes, 2019)
Lewis Marks ... visual effects production coordinator: Outpost VFX (3 episodes, 2019)
Lewis Menga ... head of editorial: Outpost VFX (3 episodes, 2019)
Laura Murphy ... visual effects coordinator: SSVFX (3 episodes, 2019)
Nicholas Murphy ... visual effects production manager: SSVFX (3 episodes, 2019)
Bébhinn Naughton ... visual effects production assistant: SSVFX (3 episodes, 2019)
Jim O'Hagan ... compositing supervisor: SSVFX (3 episodes, 2019)
Cale Pugh ... visual effects supervisor: Outpost VFX (3 episodes, 2019)
Siubhan Smith ... visual effects producer: SSVFX (3 episodes, 2019)
Zakariyah Abdel-Illah ... pipeline td: outpost vfx (2 episodes, 2019)
Alicia Abril Carrera ... visual effects editor (2 episodes, 2019)
Xabier Arrieta ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Emily Birkett ... rotoscope artist (2 episodes, 2019)
Cedric Blondelle ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Remy Brown ... vfx production coordinator: outpost vfx / visual effects coordinator (2 episodes, 2019)
Marc Buckley ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Henry Cakebread ... junior vfx editor: Outpost VFX (2 episodes, 2019)
Pierre D'oncieu ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Ancor del Valle ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Ian Fellows ... visual effects supervisor (2 episodes, 2019)
Roberta Fischetti ... assistant vfx editor: Outpost VFX (2 episodes, 2019)
Johan Gay ... Digital Matte Painter (2 episodes, 2019)
Geraint Hixson ... visual effects executive producer: Outpost VFX (2 episodes, 2019)
Kulbhushan Kale ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Martina Lauria ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Alexandra Mason ... visual effects coordinator (2 episodes, 2019)
Adriano Mulè ... digital compositor: BlueBolt (2 episodes, 2019)
Dennis Niko ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Edoardo Ottone ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Josh Parks ... digital compositor: Bluebolt (2 episodes, 2019)
Heriberto Penche ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Felicia Petersen ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Giorgio Pitino ... digital compositor: Outpost VFX (2 episodes, 2019)
Christian Poullay ... matchmover: BlueBolt (2 episodes, 2019)
Miguel V. Santos ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Nicholas Seal ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Kirtan Singh Taak ... roto/prep artist: BlueBolt (2 episodes, 2019)
Albert Testani ... visual effects producer: Axis Studios (2 episodes, 2019)
Magdalena Turnier ... head of editorial: Outpost VFX (2 episodes, 2019)
Gergely Velki ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Alysia Wildman ... central production manager: Outpost VFX (2 episodes, 2019)
Robin Zeijlon ... digital compositor: SSVFX (2 episodes, 2019)
Ali Al-Tobi ... FX Technical Director: Outpost VFX (1 episode, 2019)
Jonas Almeida ... digital compositor (1 episode, 2019)
Georgi Atanasov ... digital compositor: SSVFX (1 episode, 2019)
Hernan Barros ... digital compositor: SSVFX (1 episode, 2019)
Paul Campion ... visual effects concept artist (1 episode, 2019)
Josh James Chappell ... CG Generalist (1 episode, 2019)
Rupert Davies ... visual effects supervisor: One Of Us (1 episode, 2019)
Alex Davis ... compositor - one of us (1 episode, 2019)
Ivelina Dobreva ... compositing supervisor: Axis Studios (1 episode, 2019)
Nick Drew ... Axis Studios: Exec Producer (1 episode, 2019)
Guglielmo Emmolo ... compositor: One Of Us (1 episode, 2019)
Alexander Eriksson ... digital compositor: SSVFX (1 episode, 2019)
Jenny Gauci ... roto/prep lead: one of us (1 episode, 2019)
Spyridon Giochalas ... senior compositor (1 episode, 2019)
Allan Torp Jensen ... digital compositor (1 episode, 2019)
Shaunik Kalia ... digital compositor: Outpost VFX (1 episode, 2019)
Marcin Kolendo ... On-Set visual effects supervisor (1 episode, 2019)
Marko Leppänen ... cg generalist (1 episode, 2019)
Dhaval Malavia ... Visual Effects Producer: Axis VFX (1 episode, 2019)
Paulo Alexandre Mateus ... digital compositor (1 episode, 2019)
Hugo Melo ... digital compositor: Outpost VFX (1 episode, 2019)
Chiara Milita ... digital compositor: SSVFX (1 episode, 2019)
Steve Molloy ... digital artist (1 episode, 2019)
Andrea Umberto Origlia ... cg artist (1 episode, 2019)
Andrea Perisano ... digital compositor: OutpostVFX (1 episode, 2019)
Sandra Roach ... digital compositor: SSVFX (1 episode, 2019)
Alan Robinson ... digital compositor: SSVFX (1 episode, 2019)
David Sadler-Coppard ... On-Set VFX Supervisor: Outpost VFX (1 episode, 2019)
Kine Marie Saetereng ... 3D Generalist: BlueBolt (1 episode, 2019)
Stephen J. Smith ... roto/prep supervisor (1 episode, 2019)
Denis Sánchez ... digital compositor: SSVFX (1 episode, 2019)
George Tomlin ... digital artist (1 episode, 2019)
Chris Wilson ... digital matte painter: One of Us (1 episode, 2019)
Simone Zuccarini ... digital compositor (1 episode, 2019)
Richard Endean ... Pipeline TD (uncredited) (3 episodes, 2019)
Lucas Tebib ... digital matte painter: BlueBolt (uncredited) (1 episode, 2019)

Series Stunts 

Wlodzimierz Kolakowski ... stunt rider (4 episodes, 2019)
Michal Krzyzkowiak ... assistant stunt coordinator / fight choreographer (4 episodes, 2019)
Dietrich Verzele ... horse master (1 episode, 2019)

Series Camera and Electrical Department 

Feliksas Abrukauskas ... camera operator: vfx unit (4 episodes, 2019)
Paulius Burksaitis ... grip (4 episodes, 2019)
Gytis Gudlevicius ... grip (4 episodes, 2019)
Zdislav Jagelo ... best boy (4 episodes, 2019)
Mantautas Klimas ... camera trainee (4 episodes, 2019)
Jonas Balys Paslauskas ... electrician (4 episodes, 2019)
Aleksandr Petrovskij ... second assistant camera: a camera (4 episodes, 2019)
Sarunas Rudys ... video asisstant (4 episodes, 2019)
Jonas Rukas ... second assistant camera: VFX unit (4 episodes, 2019)
Paul Sallent ... gaffer (4 episodes, 2019)
Titas Satkunas ... second assistant camera: b camera (4 episodes, 2019)
Martynas Siauciunas ... VFX 1st camera asistant (4 episodes, 2019)
Robert Viglasky ... still photographer: Russia (4 episodes, 2019)
Tomas Vilys ... first assistant camera: B camera (4 episodes, 2019)
Marius Zilenas ... grip (4 episodes, 2019)
Leonid Avdeev ... lighting technician (2 episodes, 2019)
Ratkov Daniil ... electrician / lighting technician (2 episodes, 2019)
Liudvikas Dobrovolskis ... d.i.t (2 episodes, 2019)
Dmitry Gromov ... chief lighting technician (2 episodes, 2019)
Ivan Mosichev ... best boy grip / key grip (2 episodes, 2019)
Titas Obelenis ... digital imaging technician (2 episodes, 2019)
Ivan Ostrov ... lighting technician (2 episodes, 2019)
Ilya Platskovsky ... lighting technician / rigging grip (2 episodes, 2019)
Yevgeni Skvortsov ... Second Assistant Camera: B (2 episodes, 2019)
Mindaugas Sruogius ... focus puller: VFX unit (2 episodes, 2019)
Daniel Bartosevic ... qtake operator / second assistant camera (1 episode, 2019)
Audrius Budrys ... camera operator (1 episode, 2019)
Sarunas Klabys ... technocrane technician (1 episode, 2019)
Konstantins Simonovs ... assistant camera (1 episode, 2019)
Uros Stepic ... second assistant camera: Plate for visual effects Croatia (1 episode, 2019)
Rolands Zelders ... first assistant camera (1 episode, 2019)

Series Casting Department 

Jovile Gramauskaite ... casting assistant (4 episodes, 2019)
Ieva Gylyte ... extras casting assistant (4 episodes, 2019)
Egle Strackaite ... extras casting assistant (4 episodes, 2019)
Vita Survilaite ... extras casting (4 episodes, 2019)

Series Costume and Wardrobe Department 

Sophie Howard ... assistant costume designer (4 episodes, 2019)
Jovita Papuckaite ... costume assistant (4 episodes, 2019)
Peter Paul ... costume supervisor (4 episodes, 2019)
Emilija Poplavskyte ... costume trainee (4 episodes, 2019)
Ronni Schwenk ... assistant costume designer (4 episodes, 2019)
Jovita Strobeikaite ... set costumer (4 episodes, 2019)
Andrea Sorrentino ... costume designer consultant (1 episode, 2019)

Series Editorial Department 

Peter Collins ... head of scripted pipeline (4 episodes, 2019)
Risto Kaljuvee ... post-production coordinator (4 episodes, 2019)
Clyde Kellett ... on-line editor (4 episodes, 2019)
Karl Rhys ... first assistant editor (4 episodes, 2019)

Series Location Management 

Lita Bernarde ... location manager: Latvia (4 episodes, 2019)
Andrejus Grikenis ... Unit Manager (4 episodes, 2019)
Julius Karvelis ... assistant location manager (4 episodes, 2019)
Anastasia Kins ... location manager: Russia (4 episodes, 2019)
Aleksandr Kuzmin ... assistant location manager (4 episodes, 2019)
Valdemar Lovcik ... location unit assistant (4 episodes, 2019)
Vytautas Riabovas ... location manager (4 episodes, 2019)

Series Music Department 

John W. Chapman ... score mixer (4 episodes, 2019)
Forest Christenson ... composer: additional music (4 episodes, 2019)
Tony Clarke ... Composer: Additional Music (4 episodes, 2019)
Simeon Edward ... score preparation (4 episodes, 2019)
Georgi Elenkov ... session producer (4 episodes, 2019)
Sven Faulconer ... composer: additional music (4 episodes, 2019)
Dess Georgieva ... Recording Coordinator (4 episodes, 2019)
Andrew Glen ... music editor (4 episodes, 2019)
Evan Jolly ... composer: additional music (4 episodes, 2019)
Nathan W Klein ... arranger and conductor: source music (4 episodes, 2019)
Glen Nicholls ... musician (4 episodes, 2019)
Plamen Penchev ... score recorded by (4 episodes, 2019)
Maggie Rodford ... music supervisor (4 episodes, 2019)
George Strezov ... orchestrator and conductor (4 episodes, 2019)
Chantelle Woodnutt ... music supervisor (4 episodes, 2019)

Series Script and Continuity Department 

Amy McIntyre ... script supervisor (4 episodes, 2019)
Imogen O'Sullivan ... script editor (4 episodes, 2019)

Series Transportation Department 

Michail Purenok ... transportation coordinator (4 episodes, 2019)
Aukse Veitaite ... assistant transport coordinator (4 episodes, 2019)

Series Additional Crew 

Paul Biddiss ... military advisor / senior Military Advisor and bootcamp trainer (4 episodes, 2019)
Vaida Blazyte ... travel & accommodation coordinator (4 episodes, 2019)
Karen Clark ... key production coordinator (4 episodes, 2019)
Drew Craven ... production coordinator (4 episodes, 2019)
Holly Dean ... Production Coordinator UK (4 episodes, 2019)
Mark Denessen ... Finance Consultant (4 episodes, 2019)
Jon Fitz ... main title sequence animation (4 episodes, 2019)
Alex Gordon ... production and development executive (4 episodes, 2019)
Suzan Harrison ... Script Consultant (4 episodes, 2019)
Karolis Kasikauskas ... key production assistant (4 episodes, 2019)
Marija Lenkutyte ... assistant production coordinator (4 episodes, 2019)
Birute Masaityte ... production coordinator (4 episodes, 2019)
Amy McIntyre ... scipt supervisor (4 episodes, 2019)
Richard Morrison ... main title sequence designer (4 episodes, 2019)
Ginny Nugent ... production executive (4 episodes, 2019)
Roisin Owen ... production secretary (4 episodes, 2019)
Ugne Pikutyte ... basecamp production assistant (4 episodes, 2019)
Marius Rimkus ... production assistant (4 episodes, 2019)
Julian Rochfort ... Military Bootcamp Trainer & technical advisor (4 episodes, 2019)
Rebecca Scott ... 1st assistant accountant / assistant accountant (4 episodes, 2019)
Mark Strainge ... Post Production Accountant (4 episodes, 2019)
Alec Thorne ... production accountant (4 episodes, 2019)
Dean Wares ... main title sequence designer (4 episodes, 2019)
Donatas Klimas ... production assistant (2 episodes, 2019)
Matt Betteridge ... location scouts (1 episode, 2019)
Kristina Karvelyte ... Crowd AD (1 episode, 2019)
Charlene Haywood ... production coordinator (uncredited) (4 episodes, 2019)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed