Poster

Wonder Woman 1984 ()


Reference View | Change View

Fast forward to the 1980s as Wonder Woman's next big screen adventure finds her facing two all-new foes: Max Lord and The Cheetah.

Director:
Reviews:

Photos and Videos

Production Notes from IMDbPro

Status: post production
Status Updated: 25 Mar 2019

Cast

Edit
Other cast:
...
Max Lord
...
Diana Prince / Wonder Woman
...
Hippolyta
...
Steve Trevor
...
Antiope
...
Barbara Minerva / Cheetah
...
Buzz
...
Jake
...
Amazon
...
Amazonian
...
US General
...
Dangerous Drunk
...
High End Georgetown Lady
...
Christmas Market Shopper
...
Kelly
...
Tourist
...
National News Anchor
Ed Birch ...
White House Carl
...
Muscleman
...
Scowler
...
Russian General
...
Air Traffic Controller
...
Presidential Staff
...
Christmas Market Vendor
...
Emerson
...
Graham
...
Silo Technician
...
Georgetown Upscale Cafe Lady
...
Soldier
...
Birdseed Man
...
FBI Agent
...
DC Gala Guest
...
BDR Driver #1
...
Gala Party Guest
...
Lucy
...
Smithsonian Security Chief
Dayna Grant ...
Competitor #3
...
Nasty Woman
...
Protester
...
Janitor
...
Groom
...
Silo Technician #1
...
Ancient Warrior
...
Postman
...
Fairfax Police Officer
...
Cario City Tyre Business Owner / Repairs
...
Wild Gunman
...
Rex's Mother
Stuart Whelan ...
Protestor / Policeman
...
Gala Guest
...
Cab Driver
...
Aerobics Instructor
...
Office Employee
...
Georgetown Window Cleaner
...
Georgetown Cafe Atten.
...
Kelsey's Mom
...
Mall Baby
...
Mall Security
...
FBI Agent
...
Salamander Girl 2
...
National Guard Officer
...
SWAT Captain
...
Mall Cop #2
Daham Kandanarrachchi ...
Washington Passerby
...
Passerby / Tourist / Driver
...
Panic shopper
...
BDR Driver #2
...
Subway Punk
...
Office Staff
...
Museum Guest
...
Mall Security Ofc. Silvestri
...
Passer-by
...
Silo Guard
...
FBI Agent #1
...
Young Max
...
Mall Customer
...
Woman in White Jumpsuit
...
VIP Security
...
London Woman
...
Grandmother
...
Soldier
...
Lascivious Man 1
Andy Cheung ...
Resident
William G. Tomek ...
Vietnam Veteran / Police Officer (as Bill Tomek)
Orlando James ...
Charlie
...
Wish Lady
...
American Reporter #2
Iulia Filipovscaia ...
Gala Guest
Dylan Mitchell ...
Student (Fritz)
...
FBI Officer 2
...
SWAT
...
Fairfax County Police Officer
...
Rioter / Driver
...
Mall Customer
Kahil Dotay ...
Creepy Guy #1
Nicholas Blatt ...
Cringey Gala Guest
Hillaire Hess ...
Hot Dog on a Stick Employee
Martin Bratanov ...
News Camera Operator
...
Mall Customer
...
Air Traffic Controller 2
Michael Burhan ...
Egyptian Civilian
...
Preppy Girl
...
Dog Walker
Kiesha Preston ...
Tourist
...
Active Protester
...
Tourist / Mall Shopper / Panicked Pedestrian
Dan Verkman ...
Busboy
...
Georgetown Upscale Cafe Customer
...
Mall Customer
...
Driver / Rioter / Mall Shopper
Debbie Tsamoudakis ...
Mall Customer
Evangelos Grecos ...
Rex's Driver
Sara Exall ...
Amazonian
Orlando Gonzalez ...
Angry Driver #1
...
Bride
...
Office Worker
...
Uniformed Service Guard
...
Yuppie Assistant
...
National Guard SFC Roven
...
Smithsonian Museum Worker
Amreen N. Yaqoob ...
Information Booth Girl
Sri Moorthy ...
Tech Worker
Al Clark ...
Party Guest
...
Tourist / Mall Shopper / Jogger
...
Business Man
Justin Sisk ...
Mall Teen
Darius Wilson ...
Pennsylvania Avenue Police
Elodie Tweedie ...
Punk Teenager
...
Rex's Father
Thorn Castillo ...
Tourist
Darren O'Connor ...
Irish Rioter
...
DC Police Officer
Biondolillo Pascal ...
Military egyptian
...
Tourist / Mall Shopper
Tilly Winford ...
Christmas Lawyer
Mia McLaughlin ...
Mall Shopper
...
Businessman
Michael Patrick Hart ...
Rioter
Mark Faulkner ...
Gala Guest
Emilia de St. Croix ...
Christmas Shopper
...
Christmas Market Shopper
Matthew Feldhaus ...
National Guard
Isabelle Leslie Jones ...
Mall Customer
Peter Trevor ...
Passerby / Scared Pedestrian / Taxi Driver
...
Televangelist
...
Passerby
Barbora Gradová ...
Girl on the Street
Lidia Ballhatchet ...
Local / Office Employee / Passerby / Shopper
Oskar Ulvestad ...
Christmas Market Shopper
Kafeel Channa ...
Tourist
Josef Black ...
Special Forces
Ariel Miles ...
Tourist
Gerard Berlie ...
Market Crowd
Haylee Green ...
Mall Punk
Morolake Falegan ...
Child in Market
Jamal Alkhaldi ...
Mall Customer
Archana Prasanna ...
Mall Shopper / Passerby
Jane Charlotte ...
Passerby
Darren Kamara ...
Airfield Security
Lisa Lian ...
Market Shopper
Rodrig Andrisan ...
Red Square Civilian (uncredited)
David Cohen ...
Protester / Rioter (uncredited)
...
Fairfax Police Officer (uncredited)
...
Amazon (uncredited)
...
Protester / Rioter (uncredited)
...
Paramedic (uncredited)
Rudy Valentino Grant ...
Furniture Delivery Man (uncredited)
Kalifa ...
Passerby (uncredited)
...
DC Paramedic-In-Charge (uncredited)
...
Passerby / Adult Mall Customer / Tourist (uncredited)
Kieran Lowrie ...
Worker (uncredited)
Deborah Markham ...
Passerby (uncredited)
...
Tourist / Business Guy (uncredited)
Anita Moore ...
Passerby / Adult Mall Customer / Tourist / Elderly Couple (uncredited)
...
Muscle Man (uncredited)
Robert Olausen ...
Rioter / Driver (uncredited)
...
Passerby / Office Worker (uncredited)
Richard Price ...
Market Passerby (uncredited)
...
National Guard (uncredited)
Cory Rokes ...
Smithsonian Security Guard (uncredited)
Daniel Ryves ...
Company Employee (uncredited)
Rachel Sophia-Anthony ...
News Reporter (uncredited)
David Sullivan ...
Advisor to the President - White House Staff (uncredited)
Clayton Teat ...
Protester / Rioter (uncredited)
...
National Guard (uncredited)
...
Upscale cafe customer (uncredited)
Chris Witkowski ...
Passerby / BMX Biker / Mall Customer / Driver (uncredited)
Mars Xexelia ...
Tourist (uncredited)

Directed by

Edit
Patty Jenkins ... (directed by)

Written by

Edit
Geoff Johns ... (story) &
Patty Jenkins ... (story)
 
Dave Callaham ... (screenplay) and
Geoff Johns ... (screenplay) &
Patty Jenkins ... (screenplay)
 
William Moulton Marston ... (Wonder Woman created by)

Produced by

Edit
Wesley Coller ... executive producer
Jason Crain ... associate producer
Gal Gadot ... producer
Walter Hamada ... executive producer
Elise Iglesias ... associate producer
Marianne Jenkins ... executive producer
Patty Jenkins ... producer
Geoff Johns ... executive producer
Stephen Jones ... producer
Jim Lee ... executive producer
Rebecca Steel Roven Oakley ... executive producer (as Rebecca Steel Roven)
Anna Obropta ... associate producer
Charles Roven ... producer
Deborah Snyder ... producer
Zack Snyder ... producer
Richard Suckle ... executive producer

Music by

Edit
Hans Zimmer

Cinematography by

Edit
Matthew Jensen ... director of photography

Film Editing by

Edit
Richard Pearson

Editorial Department

Edit
Cherri Arpino ... head of dailies
Robert Avery ... second assistant editor
Fiorenza Bagnariol ... data technician
Debajit Barman ... editorial supervisor: DNEG
Anthony Berardo ... technologist
Paul Doogan ... head of imaging
Andrew Fineberg ... dailies operator
Chris Francis ... colour assistant
Christopher Frankland ... dailies operator
Christopher Frith ... assistant vfx editor
Barry Gossage ... data technician
Tom Harrison-Read ... additional editor
Kevin Fairfax Harwood ... technologist
Sam Hodge ... assistant editor
Andy Hudson ... lab manager
Diarmuid Hughes ... post-production coordinator
Warren Ince ... technologist
Ben Jones ... technologist
Molly MacCormack ... colour assistant
Marc-Jason Maier ... dailies operator
Laura Mountford ... second assistant editor
Adam Nazarenko ... additional colorist
Sean Olding ... data technician
Michael Pearce ... Colour Assistant
Brett Rayner ... color assistant
Michael Ritter ... senior producer digital cinema
Gemma Saunders ... dailies producer
James Slattery ... colorist: dailies
Jonathan Smiles ... dailies technician
Stefan Sonnenfeld ... executive producer for company 3/digital intermediate colorist
Peter Tackaberry ... assistant editor
Sean Thompson ... first assistant editor: Los Angeles
Valance Eisleben ... color assistant (uncredited) / trailer color assistant (uncredited)

Casting By

Edit
Kristy Carlson
Pat Moran
Lucinda Syson

Production Design by

Edit
Aline Bonetto

Art Direction by

Edit
Alex Baily ... supervising art director: additional photography
Simon Elsley
Gavin Fitch
Conor Maclay ... (props)
Rod McLean
Daniel Nussbaumer
Alan Payne
Peter Russell ... supervising art director
James M. Spencer ... (Set Dec Art Director)
Darren Tubby ... (Set Dec Art Director)

Set Decoration by

Edit
Anna Lynch-Robinson

Costume Design by

Edit
Lindy Hemming

Makeup Department

Edit
Elena Arroy ... makeup artist: US production
Julie Atkins ... additional makeup and hair
Sylvia Atkins ... daily hair stylist: second unit / daily makeup: second unit
María Digna Balsa ... makeup artist
Gina W. Bateman ... makeup artist
Sarah Brock ... personal makeup artist: Gal Gadot
Rae Dawn J Brooks ... makeup artist
Rick Caroto ... additional hairstylist
Mary Castor ... makeup artist
Yurena Cazorla ... makeup artist
Karen Cohen ... hair supervisor / makeup supervisor
Andrea Cracknell ... crowd daily hair and makeup artist
Lori Daniels ... makeup artist
Dana Degan ... hair and make up junior crowd
Simpson Elliott ... hair stylist
Gary English ... key hair stylist
John Fallows ... hair stylist
Sean Flanigan ... hair department head: US Production
Carmen Fraile ... hair stylist: team leader crowd / makeup artist: team leader crowd
Giorgio Galliero ... daily hair artist / daily makeup artist
Ava Gillies ... Hair and Makeup Trainee
Jo Grover ... prosthetic makeup artist
Bárbara Guerrero ... Crowd hair & makeup supervisor
Mindy Hall ... makeup department head: US Production
Lisa Hernandez ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Charlie Hounslow ... hair and makeup artist
Deb Kenton ... hair stylist / make-up artist
Gabor Kerekes ... hair stylist crowd
Anna Kießer ... prosthetic make up artist: Kristen Wiig
Aaron Mark Kinchen ... hair stylist
Sandra Linn Koepper ... makeup artist
Barbara Lacy ... makeup artist
Annelise Levy ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Rachelle Lorick ... makeup artist
Tiffany Lumpkin ... makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
David Malinowski ... prosthetic make up artist / prosthetic makeup technician
Eva Marieges Moore ... hair supervisor: second unit / makeup supervisor: second unit
Kate Marlette ... makeup production assistant
Kirsty Martin ... hair stylist: second unit
Raymond McArthur ... daily make up and hair assistant
Brenda Mckernan ... contact lens technician
Donyale McRae ... makeup artist
Milagros Medina-Cerdeira ... makeup artist
Katie Middleton ... makeup artist
Madlen Mierzwiak ... hair stylist
Ai Nakata ... hair stylist
Ned Neidhardt ... makeup artist
Natasha Nikolic-Dunlop ... crowd hair and makeup artist
Lesley Noble ... daily crowd makeup artist and hair stylist
Lucy O'Reilly ... makeup artist
Angela Oxley Evans ... hair stylist: second unit, daily / makeup artist: second unit, daily
Jessica Padilla ... makeup artist
Julio Parodi ... hair stylist
Elizabeth Paschall ... hair stylist
Katie Pattenden ... hair and makeup artist crowd dailies
Cristina Patterson ... contact lens painter
Molly Peters ... hair trainee: main team / makeup trainee: main team
Jerry Popolis ... hairstylist: US Production
Andrea Prieto ... hair & makeup junior: 2nd Unit
Robin Pritchard ... special effects makeup artist: Kristen Wiig
Jacqueline Rathore ... crowd hair stylist
Susie Redfern ... special makeup effects artist: Kristen Wiig
Alex Rouse ... wigmaker
Tricia Sawyer ... makeup artist: US unit
Genyii Scott ... hair stylist
Jan Sewell ... hair designer / makeup designer
Jonathan Sharpless ... hair stylist
Vivienne Simpson ... hair and make up artist
Brooke Lee Smith ... makeup artist
Lucho Soriano ... hair stylist second unit and crowd
Sinead Sweeney ... SFX contact lens optician
Vasilios Tanis ... makeup artist
Hanny Tjan ... makeup artist
Mariona Trias ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Janice Tunnell ... makeup artist
Raquel Vivve ... makeup artist
Louise Young ... makeup artist
Joy Zapata ... Additional Hair
Nicola Iles ... junior crowd hair and makeup daily (uncredited)
Sarah Pickering ... hair stylist/makeup artist: Second unit dailies (uncredited)
Sarolta Vegh ... hair puncher (uncredited)

Production Management

Edit
Damian Anderson ... unit production manager
Patricia de la Uz ... production supervisor
Beatriz Fluxa ... Canary Islands Production Manager Preproduction
Tim Grover ... post-production supervisor
Fady Hadid ... post-production supervisor: Warner Bros.
Roger Harlow ... head of production lab services
Marianne Jenkins ... unit production manager
Matt Jones ... production manager: Spain & Canary Islands
Samar Pollitt ... production supervisor: 2nd unit
Karen Ramirez ... production supervisor
Mark Scoon ... executive in charge of production
David Zealey ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Tulsi Behl ... Set PA: additional photography
Donald E G Bentley ... first assistant director: splinter unit / third assistant director
Thomas D M Bentley ... third assistant director: second unit
Dan Bradley ... second unit director
Lori Emily Brown ... Set PA
Scott Bunce ... second assistant director: second unit
Caitlin Burles ... stand-in/picture double for Gal Gadot
Aaron Dormer ... third assistant director: Spain
Adam Foster ... crowd second assistant director: additional photography
Dominic Fysh ... first assistant director: second unit
Tommy Gormley ... first assistant director: additional photography
Andrea Hachuel ... third assistant director: Spain
Aimee Hall ... assistant director
Mike Hayes ... additional third assistant director: second unit
Toby Hefferman ... first assistant director
María Herrera Badía ... crowd third assistant director: Fuerteventura
Katharina Hofmann ... second assistant director: Crowd Canaries
Ryan Robert Howard ... staff additional second assistant director: United States
Catherine Laine ... base third assistant director
Alexander Lloyd ... third assistant director: additional photography
Andy Madden ... key second assistant director
Robert Madden ... crowd second assistant director
Sophie Massey Broadbery ... Third Assistant Director: Additional Photography
James McGeown ... key second assistant director: additional photography
Dixon McPhillips ... key second assistant director: second unit DC
Mac Montero ... key set pa: additional photography
Maria Moss ... second assistant director: Set Pa
James M.L. Muller ... crowd production assistant
Ike Newman ... Set PA
R. Ben Parker ... staff additional second assistant director: united states
Ben Quirk ... floor second assistant director: second unit
Andrew Richards ... crowd casting assistant
Rhys Summerhayes ... key second assistant director: USA
Zoe Tough ... base third assistant director: second unit
Joaquín Villalonga ... floor runner
David Vogel ... second assistant director

Art Department

Edit
Wayne Adams ... carpenter
Nick Ainsworth ... concept designer
Andrew Applin ... standby carpenter
Matthew Babb ... dressing props
Denise Ball ... draughtsman
Bethany Beagle ... junior prop modeller
James Bede ... standby carpenter
John D. Bert ... assistant property master: USA
Andrew Betts ... carpenter
David Keith Broome ... key greensman
Gabi Brown ... art department coordinator
Martin Brown ... hod bluescreen
Mark Buck ... plasterer
Rachel Buist ... art department assistant: additional photography
Jameson Buston ... gang boss: USA
Graham Caulfield ... drapes master
Pancho Chamorro ... assistant set decorator
Rina Cheung ... graphic designer
Laura Collins ... set dresser
Roman Coltellaro ... lead greens person
Jim Cornish ... storyboard artist
Kelton Cram ... concept artist
Scott Creane ... carpenter
James Cura ... junior draughtsman/standby art director: additional photography
Bevan de Kock ... greensman
Cosmas A. Demetriou ... Digital set designer
Gary Dempsey ... painter
Julia Dent ... drapes master: USA Unit
Brogan Dinger ... coordinator
Adam Doe ... assistant storeman
Jack Dorsey ... property master: second unit
Stephen Doyle ... chargehand props
Jevon Edwards ... standby props
William Eliscu ... assistant art director: US Unit
Sander Ellers ... supervising modeller
Scott Elms ... carpenter
Andy Evans ... Construction Manager
Kaylynn Farnan ... graphic artist: USA
Lee Fenton-Wilkinson ... assistant graphic designer: Additional Photography
Carla Fernández Díaz ... action prop buyer: additional photography
Rob Fiks ... prop assistant: USA Unit
Kevin Fisher ... assistant action vehicle coordinator
James Flanagan ... props
Stephen Forrest-Smith ... storyboard artist
Josh Fry ... greensman
James Fulgham ... set dresser: USA
Steve Furneaux ... carpenter
Charles Gardner ... set dresser
Casey Gebhart ... property assistant: US Unit
Steve George ... property master: USA
Annabel Gibb ... junior graphic designer
Craig Gilroy ... junior draughtsperson
Sean Ginevan ... leadman: USA
Melina Giorgi ... set decorating coordinator usa unit
Gary Gleeson ... head painter
Gavin Grant ... chargehand prop dresser / propsman
Anita Gupta ... set decorating art director
Beth Hajdukiewicz ... compuhire: Computer Graphics Playback
Angus Hale ... Greensman
Ali Halliday ... armoury modeller (as Alí Halliday)
Rohan Harris ... prop paintings
Aaron Harvey ... prop modeller
Steve Hayward ... Prop Modeller
Kate Hefferman ... petty cash buyer
Terry Heggarty ... standby-painter
Oliver Herrick ... junior draughtsperson
Brendan Hessle ... Graphic Designer: Additional Photography
Deni Holl ... scenic artist: USA unit
Will Houghton-Connell ... draughtsman
Lauran Tracy Howard ... set dresser
Tom Hughes ... prop modeller
Tara Ilsley ... assistant art director
Keith S. Jackson ... on-set dresser
Aaron Jenner ... carpenter
Hazel Keane ... standby art director: second unit
David Ned Kelly ... chargehand/carpenter
Beth Kendrick ... assistant graphic designer: dailies
Allison Klein ... art clearance: US
Maciej Kuciara ... concept artist
Alice La Trobe ... set dec draughtsperson: additional photography
Eleanor Lamb ... graphic artist: dailies
Martin Lane ... construction painter
Chris Lees ... draughtsperson: set dec
Sian Lipscomb ... graphics assistant: dailies
Sophie Lockwood ... draughtsperson: set dec
Katie Lodge ... asst hod prop modeller
Will Loughlin ... greens supervisor
Elizabeth Lynch ... construction buyer/accountant/payroll
Isobel Mackenzie ... graphics assistant: dailies
Conor Maclay ... stand by props
Richard Mann ... action vehicle fabricator
James Mannell ... dressing
Bea L. Manzanara ... Scenic painter
Kate Marlette ... art department production assistant
David Masson ... concept artist
Wayne Matthews ... carpenter
Kyle May ... picture vehicles senior technician
James McClellan ... junior draughtsman
Peter McKinstry ... concept artist
Thomas C. Mentzer ... construction coordinator
Nathan Middleton ... supervising scenic painter
Kay Mitchell ... assistant set decorator
Lorna Moon ... prop modeller
Jenn Moye ... graphic designer
Paul Mugavero ... gang boss
Craig Narramore ... hod prop modeller
Antony Nguyen ... Concept Artist
Lee Oliver ... concept artist: set dec
Roberto Oliveri ... greens stand-by
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist
David Packard ... scenic artist
Warren Parkinson ... assistant property master
John J. Passanante ... paint supervisor
Alan Payne ... graphic art director
Lucinda E. Pealer ... scenic gangboss: USA unit
Soren Bendt Aaboe Pedersen ... storyboard artist
Paul Penley ... set dec gang boss
Melondy Phillips ... Set Dresser/Draper
Silvia Tobajas Piedrabuena ... set dec coordinator: Spain
Andrew Proctor ... draughtsman
Vicki Pui ... concept artist
Aline Rajan-Harjani ... Action Vehicles Coordinator
Eren Ramadan ... digital assets manager
Adam Rashbrook ... hod stagehand
Mike Raybould ... set decoration gang boss: USA
Tyrone Reed ... supervising stagehand
Rick Reeder ... set dresser
Steffen Reichstadt ... concept artist
Victoria Rhodes ... prop making coordinator/buyer
Owen Robertson ... art department assisstant
Paul Robinson ... 2nd unit supervising standby props
Rachel Rolfe ... Assistant Set Decorator: Additional Photography
Hannah Ross ... props assistant: Washington, D.C.
Alex Rutherford ... senior prop modeller
Jane Sakowski Bell ... set dresser
Tom Sanchez Prunier ... set dresser
Lotty Sanna ... assistant set decorator
Zoe Sarris ... Art Department PA
Lindsey Schnabel ... set decoration production assistant: USA Unit
Pollyanna Seath ... construction coordinator: reshoots
Keith Seymour ... concept artist
Houston Sharp ... concept artist / illustrator
Nathan Shifflette ... props
Robert Shillibeer ... carpenter
Dominic Sikking ... graphic designer: additional photography
Corrine Silver ... draughtsperson
Domenic Silvestri ... Art Director: U.S. Unit
Steve Smith ... cctv wrangler
Jonathan Marin Socas ... assistant art director
Sophie Solomon Resplandy ... junior set designer USA
Codrina Spataru ... prop modeller
Lenny St. Laurent ... gang boss carpenter
Roxy Stapleton ... assistant set decorator
Dave Starkey ... set dresser
Murray Steele ... scenic gangboss
Michaela A. Sulka ... set dresser
Mia Summerville ... assistant buyer
Samantha Sussex ... petty cash buyer
Alice Sutch ... set dec intern
Susan Sutphin ... construction assistant: manager
Simon Sweeney ... greens supervisor
Howard Swindell ... Concept Artist
Antonio Sánchez Cáceres ... head carpenter (as Antonio Sanchez Caceres)
Harry Taylor ... Art Department Assistant
Jesse Taylor ... set dresser
Kevin Bennett Teasdale ... Greens Coordinator
Caitlin Thompson ... assistant set decorator
Daniel Thompson ... carpenter
Chris Tooth ... graphic designer
Manuel Vilaseca Vaya ... set dresser: daily
Gena Vazquez ... props
Ivan Vera ... set dec assistant buyer: Almería
Aaron Waldorf ... Art Department Production Assistant
James Wallman ... props
Dale Walters ... props: dailies
Aoife Warren ... assistant art director
Keith Weaver ... scenic foreman: USA unit
John W. Wheatley ... props
Krysia Whitty ... production buyer
Harriet Willis ... assistant set decorator
Jeff Woodbridge ... carpenter
Terry Woods ... property master
Andrew Wright ... carpenter
William Wright ... playback technician: Compuhire
Lucy Wyborn ... Set Dec Assistant
Steven X. Haber ... art department trainee
Dorrie Young ... senior draughtsman
Clare Baybutt ... Painter: BGI Supplies (uncredited)
Thea Dumitriu ... Concept Artist (uncredited)
Will Volley ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department

Edit
Dale Anchor ... Mix Technician
Michael Babcock ... additional sound designer / sound effects editor
Hunter Berk ... adr mixer
Pete Blaxill ... sound assistant
Lilly Blazewicz ... foley editor
Jon Boothroyde ... Boom Operator: Second Unit
Jimmy Boyle ... supervising sound editor (as James Boyle)
Darrell Briggs ... production sound mixer: splinter unit
Alex Bryce ... 1st assistant sound: additional photography
Chris Burdon ... Additional re-recording mixer
Peter Burgis ... foley artist
Kristin Catuogno ... adr recordist
Mark DeSimone ... adr mixer
Peter J. Devlin ... sound mixer
Simon Diggins ... ADR Mixer
Buster Flaws ... first assistant sound editor
Zoe Freed ... foley artist
Glen Gathard ... foley mixer
Ben Greaves ... boom operator
Fateh Khaled ... post sound trainee
Richard King ... Supervising Sound Editor
James Kum ... second assistant sound: dailies
Gilbert Lake ... re-recording mixer
Carson X. MacDonald ... boom operator: second unit
Alan MacFeely ... sound mixer: splinter unit
Lorenzo Millan ... sound mixer: Splinter Unit/2nd Unit Washington DC
Shaun Mills ... 2nd Unit Sound Mixer
Milos Momcilovic ... second assistant sound
Paul Munro ... Production Sound Mixer: Additional Photography
Jason Oliver ... adr mixer
Kevin Penney ... foley supervisor / sound effects editor
Adam Ridge ... first assistant sound
George Riley ... assistant sound editor
Nick Roberts ... adr mixer
Jeff Sawyer ... sound effects editor
Nathaniel Sisson ... sound utility
Sara Sánchez Gancedo ... second unit boom operator
Randy Torres ... sound effects editor
Rowan Watson ... Sound Effects Editor
Buster Flaws ... dialogue editor (uncredited)
Michael Griggs ... mix engineer (uncredited)

Special Effects by

Edit
César Abades ... special effects supervisor: Spain
Steven Timothy Amos ... Robot Motion Control Operator
Hank Atterbury ... special effects technician
Liz Barron ... senior special effects technician
Adrian Bennett ... special effects technician
David Caunce ... special effects technician
Timothy Coderre ... special effects technician
Steve Cremin ... USA unit
Fernando da Silva ... sfx driver/buyer assistant
Craig Daly ... Snow Supervisor
Paul Dane ... special effects technician
James Davis III ... Special Effects Floor Supervisor
William Dawson ... special effects: USA UNIT
Tinerfe Diaz ... special effects assistant
Roderic 'Mick' Duff ... special effects technician
Paul Fallanche ... special effects technician
Christopher Gray ... special effects assistant
Alexander Gunn ... senior pyrotechnician
Arwen Gunter ... special effects office assistant
Tim Hampton ... special effects technician
Michael Hauck ... special effects technician
Paul Hodges ... special effects technician
David Holt ... special effects main unit floor supervisor
Mark Holt ... special effects supervisor
Sungmin Hong ... fx td
Lee Illingworth ... special effects trainee
Ben James ... special effects technician
Thomas Lloyd ... special effects technician
Jay Mallet ... senior special effects technician
Wes Mattox ... special effects technician
Paul McGuinness ... puppets
Yo-Naa Olofsson ... special effects trainee
Sam Perez ... special effects technician
Jennifer Picard ... special effects purchaser: USA Unit
Alex Robinson ... special effects assistant
Kali Tattersall ... special effects assistant
Lucy Thompson ... special effects coordinator (as Lucy Myers)
Mitch Toles ... pyrotechnic effects
Peter Treece ... special effects technician
Mark Vanstone ... lead snr sfx tech
Hannah Wilson ... Senior Special Effects Technician
Will Wyatt ... special effects lead designer
Diego Álvarez ... special effects assistant

Visual Effects by

Edit
Eri Adachi ... post-vis compositor: Host VFX
Tasmin Adams ... vfx production coordinator: double negative
Rohit Agarwal ... Matchmove Artist: DNEG
Mukund Agicha ... Matchmove Artist
Balakrishnan Alagarsamy ... DNEG
Maksims Aleksejevs ... pre-visualization/post-visualization artist
Wasim Ali ... compositing supervisor
Zaid Alkayat ... 3d environment capture specialist
Itamar Aloni ... digital compositor
Annie Amaya ... roto paint artist: Method Studios
Paige Andrews ... Visual effects coordinator: DNEG
Fabricio de Vasconcellos Baessa Antonio ... CG supervisor
Josh Antonio ... TechRun: DNEG
Isabel Arboleya ... visual effects coordinator: DNEG
Emilie Arcand ... visual effects editor: Method Studios
Lorenzo Argentieri ... Character TD: DNEG
Paul Arion ... global head of layout: DNEG
Adam Arnot ... compositor: Framestore
Ruth Asensio ... head of layout: DNEG Montreal
Atanas Atanasov ... modelling td: Framestore
Paul Aton ... visual effects coordinator
David Aulds ... compositor: Double Negative
Vincent Aupetit ... visualisation supervisor: The Third Floor
Muhammad Junaid Baig ... rendering supervisor
Kamilla Bak ... DNEG
Pankaj Bandolia ... digital compositor
George Barbour ... Lighting Supervisor
Steven Barham ... visual effects assistant data wrangler
Judy Barr ... digital compositor
Neill Barrack ... compositor: Framestore
Ryan Basaraba ... Motion Capture TD / data processing
Kali Bateman ... colourist: visual effects
Eric Bates ... animation supervisor: dneg
Robin Beard ... DFX supervisor: DNEG
Damien Bent ... assistant colourist: visual effects
Jordan Benwick ... compositor
Dheeraj Bhadani ... lead software developer
Thomas Biller ... cg build supervisor: Dneg
Remi Bitawi ... lookdev artist: Method Studios
Kathryn Jane Black ... compositor
Oliver Blackaby ... Data I/O
Michael Blain ... senior research & development engineer
Josh Bleeze ... department production coordinator: DNEG
Claire Blustin ... visual effects artist
Harsh Borah ... lead modeler: DNEG
Micha Boström ... previs artist
Jon Bowen ... visual effects supervisor: DNEG
Peter Bowmar ... effects technical supervisor
Neal Bradshaw ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Amelia Braekke-Dyer ... compositor: Framestore
Lucie Brant ... VFX Compositor: Host VFX
Ben Breckenridge ... stereoscopic supervisor
Stephane Brisson ... digital compositor
Colin P. Brown ... Colourist
Jason Lanier Brown ... visual effects artist: compositor
Alexander T.H. Browne ... visual effects artist
Nik Brownlee ... compositing supervisor: DNEG
Joan Buhigas ... Creature TD
Thomas J. Burton ... senior layout artist: DNEG
Jake Bush ... visual effects artist
Abi Cadogan ... senior visual effects editor: DNEG
Daniel Cairnie ... senior compositor: DNEG
Jon Caldwell ... visual effects
Korinne Cammarano ... digital compositor: Framestore
Jesse Carlson ... senior character effects artist: DNEG
Helen Carr ... digital compositor: Double Negative
Pedro Casavecchia ... environments td: Framestore
Christina Castelo Branco ... visual effects artist
Adrián Castro Viejo ... senior matchmove artist: Framestore
Ledicia Castro ... Environment capture specialist/cyberscanning
Maxime Cazaly ... lead creature effects technical director: DNEG
Vasco Cerqueira ... digital compositor: Framestore
Carlos Chacin ... department manager: DNEG
Gregory Chalenko ... senior compositor: DNEG
Jessica Chamberlin ... lead data wrangler: Washington DC
Christian Champagne ... technical support: Method Studios
Adeline Chan ... roto/prep supervisor: DNEG
Po Yan Chan ... compositor
Vikas Chandel ... visual effects artist: Framestore
Matthew Chandler ... environments technical director: Framestore
Shyamsundar Chandrasekaran ... vfx prep supervisor: double negative
Min-Hui Chang ... digital compositor
Baptiste Chauveau ... digital matte painter
Paul Chavez ... layout td: DNEG
John Abraham Chempil ... digital compositor
Jeremy Chinn ... senior modeler
Tim Chou ... sterescopic supervisor
Deepak Choudhary ... Lighting TD: DNEG
Kevin Christensen ... visual effects artist: Framestore
Marc Chu ... head of animation: Method Studios
Stefano Cieri ... cg supervisor: DNEG
Simone Ciliani ... visual effects artist: framestore
Ivan Cipriani ... in house compositor
Florence Ciuccoli ... modeller: DNEG
Bodie Clare ... layout supervisor: DNEG
Ross Clark ... lidar and photogrammetry cyberscanning supervisor
Pascal Clement ... digital compositor: DNEG
Seth Cobb ... CG Supervisor / cg supervisor
Tom Coe ... Environment TD: Framestore
Megan Collinson ... environment TD: DNEG
Jerome Collombier ... layout TD: DNEG
Veronique Comeau ... texture artist: Method Studios
Tony Como ... head of digital prep: Method Studios
Katie Connon ... visual effects coordinator
Pauline Constantini ... visual effects artist
Aston Constantinides ... digital compositor
Emily Cook ... visual effects line producer: Double Negative
Natalie Cooke ... visual effects assistant coordinator
James Cooper ... lead data wrangler
Stephanie Cooper ... digital compositor: Framestore
Ian Copeland ... digital compositor
Nestor Costa ... lead fx td at dneg
Ian Cunningham ... previs editor: The Third Floor
Andy Cuthbert ... Pipeline TD: DNEG
Marcellino D'Avino ... digital compositor
Oscar Dahlén ... FX TD
Yuki Danura ... creature TD: DNEG
Robert John Davies ... pipeline supervisor
Emily Deere ... visual effect line produce
Yoshi DeHerrera ... visual effects supervisor: Gentle Giant Studios
Chema del Fresno ... fx td: Framestore
Caroline Delgado ... digital compositor
Stanley A. Dellimore ... head of layout: Method Studios
Damien Delrue ... lead compositor
Lalit b Desai ... digital compositor
Pranay Dharmapuri ... model td
Paounka Dimitrova ... FX TD
Spencer Dinney ... compositor
Mark Divekar ... visual effects coordinator
Nacho Doctor ... effects technical director: Framestore
John Dolman ... paint & roto artist: framestore
Federico Dominguez ... Line Producer / Line Producer: Dneg
Taryn Douville ... lighting artist: DNEG
Andrew Draper ... head of resource management: Framestore
Rosie Draper ... on set data acquisition: DNEG
Katherine Dumas ... Visual effects department coordinator
Tristan Dunse ... digital compositor: Framestore
Gottfried Eder ... visual effects artist: Method Studios
Richard Edwards ... stereo producer: DNEG
Rachel Elfassy-Bitoun ... visual effects coordinator
Joshua Elkin ... vfx production assistant: DNEG
Kate Elum ... visual effects coordinator
Rahul Narayan Erla ... bodytracking Artist Dneg
Michelle Claudia Espinoza Monroy ... compositor: Method Studios
Huw J. Evans ... visual effects supervisor: Double Negative
Kristin Farrensteiner ... groom td: DNEG
Reza Farsad ... senior lightig techical director: framestore
Liz Feldstein ... lighting artist: Double Negative
Oniel Fernandes ... 2d compositing supervisor
Sébastien Fernandez ... head of environment: DNEG
Aaron Fickling ... cg creature supervisor: DNEG
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Maike Fiene ... postvisualization artist
Alex Filipov ... senior animator: DNEG
Joss Flores ... post-vis supervisor: Host VFX
Joakim Flåten ... digital matte painter: DNEG (as Joakim Flaten)
David Forsbrey ... environment technical director
Richard Fox ... digital compositor
Karim Fradin ... lead layout artist
Aidan Fraser ... visual effects supervisor: Method Studios
Dave Freeman ... concept artist: Double Negative
George Fronimadis ... lead layout artist
Wesley Froud ... in-house visual effects supervisor
Shizuka Fukuda ... digital compositor
Jasmine Furby ... visual effects artist: DNEG
Borja Fuste ... digital compositor
Stephanie Gadsden ... digital compositor: Method Studios
Pranav Gangapurkar ... visual effects artist
Nacho García ... fx artist
Alvaro Gasco ... character modeler: DNEG
Julie Gauthier ... visual effects coordinator
Mélanie Geley ... digital matte painter: Framestore
Daniel Georgiou ... lighting technical director: Double Negative
Gourav Ghosh ... creaturefx td: double negative
Paolo Giandoso ... concept artist: Double Negative
Brad Gibson ... roto and paint artist: framestore
Daniel Gilligan ... on set vfx: Double Negative
Wouter Gilsing ... lead compositor: Framestore
Pedro Giménez ... fx td: Framestore
K.G. Ginu ... Modeling artist
Nitin Gite ... asset supervisor: Double Negative
Filippo Golin ... digital compositor
Rachael Gordon ... visual effects coordinator
Luke Gray ... pipeline technical director: Framestore
Emily Greeley ... digital compositor
Itay Greenberg ... VFX Compositor: Framestore
Neil Griffiths ... lead digital compositor
Johnny Grilo ... environment and generalist supervisor: DNEG
Michael Grobe ... visual effects supervisor: DNEG
Mikhail Gubkin ... effects technical director
Daniel C.M. Guerra ... creature fx td: Framestore
Benoit Guillou ... rigging lead
Adèle Guilmin ... previsualization artist/animator
Nicolas Guiraud ... asset supervisor
Shreyas Gujrati ... digital compositor
Xin Steve Guo ... layout lead: DNEG
Charlie Habanananda ... digital grading artist: Framestore
Edward Habib ... Matchmove Artist: Method Studios
Michael Hamilton ... paint & roto artist: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Nils Hansson ... digital compositor
Luke Hardisty ... digital compositor
Krishnadev Hariprasad ... Line Producer: DNEG
Mark Harrison ... Lighting technical director
Jamie Hearing ... visual effects artist
Rachael Hender ... Lighting Supervisor: DNEG
Joachim Henriksen ... editorial io assistant
Frederic Heymans ... digital compositor
Sophie Hills ... compositor
Jani Hiren ... Lighting TD-DNEG
Fern Hodgson ... art department production manager: framestore
Justin Holt ... head of assets: Method Studios
Anand Hotwani ... lighting TD: DNEG
Manuel Huertas Marchena ... Senior 3D Generalist/LookDev/Lighting: Method Studios
Huck Hur ... lead layout: Method Studios
Megan Hutchison ... prep artist: DNEG Montreal
Ben Imber ... creature TD: DNEG
Giorgio Iovino ... digital matte painter
Tracy Nicole Irwin ... visual effects artist
Belinda Isaacs ... visual effects coordinator
Natalie Millar Jadhav ... vfx show production manager / vfx show production manager: dneg
Chris Janssen ... digital compositor: method studios
Jan Jinda ... visual effects artist: DNEG
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Helen Johnson ... compositor
Katie Johnson ... visual effects coordinator
Asha Joseph ... visual effects producer: DNEG
Aleksandar Jovanovic ... environment td
Austin Judovsky ... Lighting TD: Method Studios
Guillaume Julien ... environment TD: Dneg
Pratik Kalbende ... digital compositor
Kulbhushan Kale ... digital compositor: Framestore
Preeya Kalidas ... visual effects production manager: double negative
Megumi Kanazawa ... senior compositor
Vasilis Karatziva ... visual effects department production manager: Double Negative
Adithya Kashyap ... matchmove artist
Ervin Kaszap ... creature fx td: Framestore
Manickam Kathirvel ... matchmove supervisor: Double Negative
Gary Kelly ... post-vis compositor: The Third Floor
Stephanie C. Kelly ... Senior Compositor
Jack Kersey ... environment generalist TD: DNEG
Keyur-r-Patel ... lighting td / lighting td: DNEG
Suraj Kaur Khalsa ... vfx production supervisor: Warner Bros
Sara Khangaroot ... visual effects producer
Jack Kilyan ... paint and roto artist: Framestore
Jin Yong Kim ... matchmove supervisor: Method Studios
James Kirk ... associate cg supervisor
Lyubomir Kirkov ... lead fx technical director: Method Studios
Ben Kocic ... matchmove artist
Uday Kumar Kongathi ... FX technical director
Christopher Kowal ... head of editorial: Method Studios
Remko Kram ... digital compositor: DNEG
Abdelrahman Kubisi ... Modeller: Framestore
Sydney Dimitra Kyrtsia ... ATD
Klaudio Ladavac ... Modeler: Method Studios
Jonathan Lancelot ... assistant visual effects editor: DNEG
Niña Laureles ... effects technical director
Martina Lauria ... digital compositor
Kim Lavery ... executive producer: gentle giant studios
Matthew Lawrence ... title production
Claire Lawrence-Slater ... creature fx td: Framestore
Claire Le Teuff ... digital compositor: Framestore
Benoit Lecailtel ... lighting technical director: Framestore
Michelle Lee ... effects technical director: Framestore
Stella Lee ... Assistant Technical Director
Thomas Lefebvre ... visual development supervisor: Framestore
Alexis Lemonis ... visual effects artist
Marco Leone ... lead compositor: double negative
Chris Leu ... ATD
Jimmy Leung ... FX TD: framestore
Ariel Levental ... compositor: Framestore
Jacques Leyreloup ... Environment TD: Framestore
Kent Lidke ... head of fx: Method Studios
Nicolas Lim ... Compositor: Method Studios Montreal / compositor: Method Studios
Wayne Lim ... layout td: DNEG
Pierson Lippard ... Lighting TD
Joseph Lloyd Pack ... visual effects production manager: Warner Bros
Armando Lombardo ... digital compositor: Framestore
Daniel Long ... digital compositor
Leah Low ... texture/look development artist
Stephanie Loxton ... Junior VFX Editor: Framestore
Mickaël Léger ... digital compositor supervisor
Melaina Mace ... environment supervisor: DNEG
Nick Macmillan ... environment td: Framestore
Ruairidh MacNeill ... visual effects artist: Framestore
Filipe Magalhães ... asset artist: the third floor inc
Lee Maher ... visual effects coordinator: Framestore
Pravin Mahtani ... Lead Digital Compositor
Dipen Majmundar ... matchmove & bodytracking artist: DNEG
Jérôme Malevez ... environment technical director
Stephanie Malicdem ... compositor: DNEG
Marco Manzini ... modeller: DNEG
Rafael Martins ... Layout TD: Framestore
Nicolas Martre ... visual effects coordinator
Riccardo Mascia ... digital compositor: Framestore
Daniel Matley ... visual effects producer: Framestore
Christoph Matthiesen ... lead look development td: DNEG
Liam McCartin ... visual effects coordinator
Nathan McConnel ... animation supervisor: Framestore
Owen McGonigle ... visual effects artist
David McKay ... matchmove artist: Method Studios
Gavin McKenzie ... Compositing Supervisor: Framestore
Chris McLaughlin ... visual effects supervisor: DNEG
Alasdair McNeill ... compositor: host vfx
Shane Meehan ... digital compositor: DNEG
Himanshu Meena ... Lead Layout Artist: double negative
Szabolcs Menyhei ... Lead Digital Matte Painter
Kaushik Metkar ... visual effects coordinator: DNEG
Benjamin Milling ... visual effects coordinator
Milos Milosevic ... compositing supervisor: Dneg
Ankur Mishra ... visual effects artist
Vishal Mishra ... Software Developer
Sasha Mitchell ... 3d cyberscanning lidar services: Lidar Lounge
Tamara Mitchell ... Cyberscanning/Lidar Supervisor
Sayani Mitra ... machmove TD
John Moffatt ... visual effects supervisor
Buhas Mohammedunny P. ... Matchmove Supervisor: DNEG
Eric Moliner ... creature td: DNEG
Oliver Money ... Head of Production: DNEG
Kevin Monge ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Hugo Montambault ... visual effects artist
Carlos Montero Sánchez ... Lighting Technical Director: Framestore
Santi Montero ... matchmove artist: Framestore
Diana Morawski ... visual effects artist: animator: Dneg
Kapil More ... sr. compositor: DNEG
Aj Mulley ... visual effects coordinator: DNEG
Katy Mummery ... Visual Effects Associate Producer: Double Negative
Chris Munns ... colourist: DNEG
Stuart Munro ... layout TD: Framestore
Muruganantham ... paint & roto artist: Double Negative
Jason G. Myers ... Technical Resource Manager: Dneg
Trilochan Naik ... Layout TD: Double Negative
Prajakta Nandlaskar ... senior animator: Framestore
Suman Nayak ... digital compositor: Double Negative
Charlie Nevett ... VFX Editor
Jasmine Newton ... visual effects assistant coordinator: Warner Bros.
Sophie Newton ... assistant colourist: DNEG
Javier Nieto Moncó ... digital compositor: Method Studios
Aaron Noordally ... digital compositor: Host VFX
Kelly Noordermeer ... lead visual effects editor: Method Studios
Ana Nunes ... Assistant VFX Editor: DNEG
Ciaran O'Neachtain ... paint and roto artist: framestore
Michael Ochoa ... finishing assist/color assist
John Olofinskiy ... modeler
Kofi Opoku-Ansah ... Matchmove Artist
Pablo Otero ... matchmove/layout artist: Framestore
Kyndra Palinkas ... on-set vfx assistant
Francisco Palomares Pozas ... lead compositor: double negative
Bhavesh Pandey ... senior effects td
Bikas Panigrahi ... asset supervisor: Method Studios
Clara Parati ... digital matte painter: environment - Framestore
Prithvi Parmar ... Lookdev TD
Disha Pathak ... lead compositor
Matthew Patience ... compositor: Framestore
Sagar Patil ... digital artist: Method Studios
Tom Pegg ... compositor: Double Negative
Evan Peignet ... visual effects artist: Framestore
Guy Penwill ... senior compositor: Double Negative
Miriam Pepper-Parsons ... senior matchmove artist: Framestore
Samuel Perkins ... visual effects editor: DNEG
Dennis Petkov ... digital assets supervisor
Addison Petrie ... compositor
Jean Joseph Philip ... lighting technical director
Lloyd Phillips ... software developer: DNEG
Alessandro Pieri ... digital compositor: Double Negative
Christopher Pitt ... visual effects artist: lighting technical director
Rahul Pokharkar ... Matchmove supervisor
Adela Popescu ... visual effects coordinator
Travis Porter ... 2D Sequence Lead
Andy Potter ... lead lighting artist
Mahajan Prashant ... camera tracking td
Maik Pham Quang ... Lighting TD: Framestore / Matchmove Artist: Framestore
Roberto Raio ... animator
Victoria Rank ... visual effects coordinator: DNEG
Rob Rankin ... compositor: Framestore
Daniel Rauchwerger ... additional onset visual effects supervision
Jose Rebollo Redondo ... Editorial IO Assistant
Matthias Reiche ... animator: DNEG
David Reinhold ... Pipeline TD
Fernando Reule ... visual effects artist
Laurent Reynaud ... digital compositor: Dneg
Jordan Rice ... visual effects technical resource assistant
Emma Rider ... visual effects coordinator
Manuel Rivoir ... digital compositor: Framestore
Bjarni Robert Bragason ... 2d sequence lead: Framestore
Paul Roberts ... creature FX TD: Framestore
Matthew Robinson ... matchmove artist: framestore
Pau Rocher ... senior compositor: Method Studios
Daniel Rodrigues das Neves ... Lead Lighting TD (as Daniel Neves)
Darren Rodriguez ... lead animator
Rogelio Rodriguez ... head of layout: DNEG Vancouver
Justine Rosette-Nelligan ... visual effects producer
Alessio Rosio ... Previs Artist
Matthew J. Rowney ... production assistant: DNEG / visual effects production assistant
Rajat Roy ... Senior Compositor
Alexandro Rubio ... Creature TD - DNEG
Ash Ryan ... lead compositor: DNEG
Emeric Saint-Germain ... matte painter/environment td: Framestore
Olov Samuelsson ... compositor: Double Negative
Florian Sanchez ... digital compositor: Framestore
Andre de Oliveira Santos ... rigger: Framestore
Nicolas Sauval ... effects technical director: Framestore
Brian Scherbinski ... lead lighting td: framestore
Jordan Schilling ... compositing supervisor: method studios
Eric Schultz ... mid lighting technical director: Double Negative
Eduard Schulze-Battmann ... fx technical director: DNEG
Gourdal Sebastien ... cg supervisor
Nicolas Seck ... senior animator: Dneg
Leila Sen ... visual effects production co-ordinator: framestore
Miles Shacklady ... Assistant Technical Director: Framestore
Viren Shah ... Lead Lighting TD: DNEG
Aurora Shannon ... senior colourist: visual effects
Mundel Shaurya ... Lookdev TD: Dneg
Chris Shaw ... visual effects supervisor: motion control
Gary Shelley ... Roto/Paint Show Artist
Anup Shenoy ... Compositor: Framestore
Javed Siddiqui ... senior modeler: DNEG
Dominic Sidoli ... visual effects producer: Warner Bros
Luke Sikking ... digital compositor: Framestore
Abhay Singh ... Lighting TD: DNEG
Pratik Pradeep Singh ... visual effects artist
Craig Skerry ... vfx associate production manager
Liam Skogland ... vfx editor: DNEG
Matt Skuta ... data wrangler: Mexico City Unit
Matthew Smart ... lead previs artist/supervisor cover
Marc Smith ... Shoot T.D. DNEG
Nikki Snider ... digital compositor
Aakash Praful Solanki ... fx technical director
Ivan Sorgente ... digital compositor
Rashmi Sreekumar ... matchmove lead: Method Studios
Ashley Stanton ... Lighting TD: Framestore
Nemanja Stavric ... lighting lead: Method Studios
Markus Sterner ... Senior Lighting TD: Dneg
Jack Stevens ... digital matte painter
Alastair Stevenson ... lead matchmove artist: framestore
Michael Steward ... visual effects artist
Ileana Stravoskiadi ... creature fx td: Framestore
Michael Strecha ... digital compositor: double negative
Mika Strijdonk ... CFX TD
Mary Stroumpouli ... digital compositor: DNEG
Apurv Swami ... matchmove TD: DNEG
Robert Szabo ... digital compositor
Wilson Tang ... digital restoration
Ruggero Taschini ... creature supervisor: Dneg
Kenzo Tee ... 3D layout td: DNEG
Benoit Terminet Schuppon ... layout td: DNEG
Shashank Thakur ... model td: Double Negative
Siddharth Thakur ... Lead Compositor: Dneg / lead compositor: DNEG
Alexandros Theodosiou ... VFX Compositor: Host VFX
Michael Adam Thompson ... creature td
Marc Tingle ... lead environments technical director
Steve Tizzard ... digital compositor
Ivan Tomovic ... FX technical director: DNEG
Connor Tong ... prep artist: DNEG
Saurabh Tripathi ... sr. compositor: DNEG
Robert Turnbridge ... Visual Effects Coordinator: Dneg
Chris Ung ... lead effects artist: Framestore
Jonathan Urueta ... FX TD / fx technical director at dneg
Aleksandr Uusmees ... creature fx technical director
Jan van de Laar ... compositor
Cas van den Bergh ... Render Wrangler
Louise Vanhelle ... VFX production coordinator: Framestore / visual effects coordinator
Saphir Vendroux ... environment artist: DNEG
Nitya Venugopal ... lead roto paint artist: Method Studios
Devendra Verma ... digital compositor
Bhawana Vijay ... vfx line producer
Angel Villaseñor ... lighting artist
Felipe Vimeney ... modeler & texture artist: Method Studios
Caspar Vinall ... paint & roto artist: Framestore
Anjohn Vincent ... Lighting TD
Sachin Vishwas ... lead compositor: double negative
Shani Vizma ... visual effects assistant coordinator
David Vogel ... second assistant director: VFX Unit
Jonas Vonk ... visual effects artist
Sedelle Wagner ... visual effects coordinator
Alexis Wajsbrot ... visual effects supervisor: framestore
David Walker ... Modeller: Framestore
Kiara Walker ... technology coordinator: Method Studios
Xiaoming Wang ... senior compositor: DNEG
Alex Wareham ... render wrangler
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Matthew Wight ... paint and roto artist: framestore
Simon J. Williams ... visual effects editor: DNEG
Chris Wilson ... digital matte painter: Framestore
Jordan Wilson ... paint & rotoscope artist: Framestore
Jeff Winkle ... visual effects production manager: Warner Bros.
Ammann Christine Wong ... digital compositor
Seungjin Woo ... concept artist: double negative
David James Wood ... 3D Scanning Technician
Alan Woods ... CG Supervisor
Richard Yeomans ... visual effects producer: Warner Brothers (Uncredited)
Prince Yiadom ... Prep Artist
Seda Yilmaz ... visual effects coordinator: Warner Brothers
Lexi Young ... fx td: DNEG
Ashleigh Yu ... visual effects line producer
Michael Zannetou ... release manager, production technology
Shawna Zegarra ... technical support
Nessa Mingfang Zhang ... lighting technical director: DNEG
Isabel Zippert ... Assistant VFX Editor / Visual Effects Assistant Editor
Roger Babià ... junior animator: Minimo Vfx (uncredited)
Maud Beckers ... visual effects producer: Minimo Vfx (uncredited)
Doug Campbell ... compositor (uncredited)
Fred Chapman ... head of creature: DNEG Vancouver (uncredited)
Hugo García Torres ... senior animator: Minimo Vfx (uncredited)
Woei Lee ... Composting Supervisor: method studios (uncredited)
Julio Lorenzo ... senior animator: Minimo Vfx (uncredited)
Tom Minor ... software developer: DNEG (uncredited)
James Pyper ... visual effects artist (uncredited)
Nora Serrano ... senior animator: Minimo Vfx (uncredited)
Joseph Towe ... digital artist (uncredited)

Stunts

Edit
Keith Adams ... stunt driver
Brittney Aleah ... stunt performer
Daryl Andrews ... key rigger
Jennifer Badger ... stunt performer
Kelli Barksdale ... stunt double
Adam Basil ... stunt driver
Ian Batey ... stunt driver
Jane Batey ... stunt department coordinator
Dickey Beer ... stunt driver
Christiaan Bettridge ... stunt double: Gal Gadot
Dave Booys ... safety diver
Adam Bowman ... stunts
Jill Brown ... stunt performer
Jared Burke ... stunt performer
Mike Burke ... stunt driver
Nellie Burroughes ... stunt performer
Dacio Caballero ... stunt double: Pedro Pascal
Wendy Renee Cade ... precision driver
Mauro Calo ... stunt driver
Dan Dargan Carter ... stunt performer
Joe Cash ... stunt performer
Carlos Castillo ... stunts
Yusuf Chaudhri ... stunt performer
Alvin Chon ... stunt performer
Tony Christian ... stunt rigger
Stuart Clark ... assistant stunt coordinator
Whitney Coleman ... stunt double: Kristen Wiig, USA / stunt double: Tracy Tobin / stunts
Liam Coote ... stunt performer
Blaise Corrigan ... stunts
Harry Corrigan ... stunts
Felix Cortes ... stunts
Tom Cotton ... stunt performer
James Cox ... stunt performer
Jefferson Cox ... stunts
Clay Cullen ... stunt driver
Matt Da Silva ... stunt rigger
Nicholas Daines ... stunt performer
Julius Denem ... stunt performer
Danny Downey ... stunt driver
Josh Dyer ... stunt performer
Ilyana Eberhardt ... stunt performer
Rick English ... stunt performer
Dan Euston ... stunt performer
Mickey Facchinello ... stunt double: Robin Wright
Bradley Farmer ... stunt driver
Aren Farrington ... stunt performer
Stephane Feruch ... stunts
Shannon Fitzpatrick ... stunt actor / stunts
John Flanagan ... stunt performer
Pamela Forster ... stunt performer
Eduardo Gago Muñoz ... stunt performer
David R. Grant ... stunt performer
Dayna Grant ... stunt performer
Evangelos Grecos ... stunt player
James Harris ... stunt performer
Charles Haugk ... utility stunts
Dylan Hintz ... utility stunts
Fizz Hood ... stunt double: Kristen Wiig
Taran Howell ... stunt rigger
Zoltán Hódi ... stunt player (as Zoltan Hodi)
Othman Ilyassa ... stunt performer
Rob Inch ... stunt coordinator
Martin Ivanov ... stunt driver double: Chris Pine
Mikayla Jade ... stunt performer
Jack Jagodka ... stunt performer
Tim James ... utility stunts
Charles Jarman ... stunt performer
Kalifa ... stunts
Antal Kalik ... stunt double: Chris Pine
Ronan Kearns ... stunt rigger
Mimi Michaela Konoza ... stunts
Xavier Lake ... stunt performer
Cheryl Lewis ... stunt performer
Sarah Lochlan ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Kieran Lowrie ... stunts
Dovile Mark ... stunt performer
Deborah Markham ... stunts
Ginger McCarthy ... wire stunt rigger
Katie McDonnell ... stunt performer
Trayan Milenov-Troy ... fight trainer / stunt performer
Peter Miles ... stunt performer
Lee Millham ... stunt driver
Anita Moore ... precision driver
Melissa H. Morgan ... utility stunts
Steven Mullins ... stunts
Georgia Munroe ... stunt performer (stunt double)
Giedrius Nagys ... stunt rigger
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... stunts
Camilla Naprous ... horsemaster
Andrei Nazarenko ... stunt performer: previs
Chris Newton ... stunt rigger: additional photography
Richard Nunez ... utility stunts
Brendan O'Donnell ... utility stunts
Ben O'Hanlon ... stunts
Amy Obiajulu ... stunt rider
Heidi Pascoe ... stunt performer
Norb Phillips ... utility stunts
Rashid Phoenix ... stunt performer
Andrej Riabokon ... stunt performer
Shane Roberts ... stunt performer
Florian Robin ... assistant stunt coordinator
Joe Ross ... utility stunts
Chris Silcox ... stunt performer
Mike Snow ... stunt rigger
Aden Stay ... stunt performer
Laura Swift ... stunts
Roy Taylor ... stunt performer
Steve Upton ... utility stunts
Chris Waite ... stunt performer
Nicolas Wang ... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei ... stunt performer
Joe Watts ... stunt performer
Reg Wayment ... stunts
Justin Webb ... stunt performer
Beau Weston ... stunt rigger
Don Whatley ... stunts
Ted Williams ... precision driver
William Willoughby ... stunt double
Chris Witkowski ... stunts
Ben Wright ... stunt performer
Liang Yang ... fight coordinator
Georgia Munroe ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Grey Adkins ... rigging electric
Rich Allen ... lighting console operator
Josh Andrews ... Main Unit Video Assist Assistant
Neil Ashton ... electrician
Adam Baker ... lighting console operator
Simon Baker ... lighting programmer
Andrew Banwell ... camera operator: dailies
Shawn C.H. Baron ... dolly grip
Jose F. Barrios ... rigging grip foreman
Peter Batten ... a camera operator: additional photography
Tanner Bayer ... grip
Anthony Benjamin ... best boy grip: main unit
Adam Billitar ... rigging best boy
Christian Black ... still photographer: additional photography
Alasdair Boyce ... Central Loader: Main Unit
Jeremy Braben ... aerial coordinator: UK / aerial director of photography
Dave Brennan ... Best Boy
Henry Bridges ... UK 2nd Unit/drone operator
Stuart Bridges ... Additional HD Video Assist Operator: 2nd Unit
Brian Brooks II ... lighting technician
Craig Broughton ... rigging electrician
Fred Brown ... rigging supervisor
Tim Browne ... grip
Sid Caldwell ... fixtures electric (as Sidney Caldwell-Deaghlan)
Michael Chambers ... 2nd unit gaffer
Dominique Cheung ... Second assistant camera: b camera, second unit
Matthew Clements ... camera trainee: main unit, dailies
Blake Collins ... a camera second assistant
John Connon ... additional photography
Georgina Cook ... Splinter Unit Camera Trainee: Dailies
Darren Coomber ... stand-by rigger: main unit
Jesse Cooper ... rigging gang boss
Andrew Corbin ... gaffer: second unit, USA / lighting technician: USA
Glenn Coulman ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Jason Coupland ... Video Trainee: additional photography
Alex C. Coyle ... camera production assistant
Austin Cross ... lighting technician
Mike Cruse ... rigging grip
Simon Cullen ... Chargehand sparks rigger
John Curran ... grip
Cameron Davidson ... Video operator: additional photography
Richard Davis ... additional 2nd ac: second unit
Matt Degreff ... aerial camera technician: second unit
Jorge Del Toro ... plate assistant: a camera assistant
Darin Devonshire ... rigging grip
Matt Dickinson ... electrician: Splinter Unit
Barrett Donner ... rf coordinator
Ashlea Tamara Downes ... assistant camera
Hamish Doyne-Ditmas ... director of photography: splinter unit
Paddy Driscoll ... camera trainee: main unit dailies
Benjamin Edwards ... Maximus Head Technician
Eduardo Eguia ... digital imaging technician
Tom Elgar ... video operator second unit
Clay Enos ... still photographer
Greg Etheredge ... assistant chief lighting technician
Mark Evans ... additional dolly grip: Washington D.C. / additional grip: Washington D. C.
Jack Farrow ... electrician
Jon Fenech ... video assistant: Second Unit Dailies
Simon Finney ... b camera operator
Lawrence Fish ... camera trainee: splinter unit
Maxwel Fisher ... rigging grip
Ben Foat ... second assistant camera: second unit
Alex Fraser ... b cam dolly grip
Kevin Fraser ... key grip
Ben Gadsden ... camera trainee: dailies
Seth Gallagher ... b second assistant camera: USA
Harry Gamble ... 2nd unit
John Gamble ... 2nd Unit 'A' Camera Operator/Splinter Unit DOP
Tom Gamble ... central film loader: second unit
Jeremy Gerken ... rigging electrician
Charley Gilleran ... rigging key grip: credited as
Alan Grayley ... Best Boy Electrical: additional photography
George Greene ... lighting technician
Adam Harrison ... rigging gaffer
Zack Haskell ... drone camera operator: second unit
Harlon Haveland ... lighting technician
Mel Hayward ... floor best boy: additional photography
Simon Heck ... first assistant camera: second unit
Matthew Hickin ... lighting console operator
Paul Holley ... Chargehand rigging electrician
Jason Hooper ... rf technician
Jesse Hosick ... Rigging Electrician
Ben Howlett ... Second assistant camera: 2nd unit dailies
Darryl Humber ... dolly grip: "a" camera
William T. Iversen ... grip
Jason Jaeger ... rigging electrician
Simon Jayes ... "a" camera/steadicam operator
Hannah Jell ... 2nd assistant: 2nd unit dailies
Maja Jensen ... grip trainee: dailies
Mahalia John ... camera trainee: main unit
Lee Johnson ... dailies: second unit
Mark Joiner ... generator op/electrician
Caspar Jones ... electrician: re-shoots
Cliff Jones ... practical electrician
Dylan Jones ... video operator
Adunbi Kazembe ... rigging electrician
Aaron Keating ... Under Water chief lighting technician
Stephanie Kennedy ... central loader: additional photography
Abdullah Khan ... video playback trainee: dailies
Ryan King ... 1st Assistant Camera C Cam
Wayne King ... gaffer: additional photography
Ed Kirby ... lighting console operator
Syd Klinge ... drone tech
Kalli Kouf ... film loader: main unit washington dc
Tom La Motte ... lighting technician
Henry Landgrebe ... camera operator daily
Wayne Leach ... chargehand rigging electrician
Becky Lee ... aerial camera technician
Sean Leonard ... digital imaging technician
Matt Lumley ... electrician
Brian Lyles ... rigging electric
Darren Mackay ... Stand by rigger
Dave Marriott ... electrician
Iván Martínez ... electrician
Steve Mathis ... Gaffer: Mexico City
Charlie Maton-Presley ... Camera Trainee
Glen Nigel Matthews ... video trainee: main unit
Kevin Matz ... lighting console programmer
Devin McBay ... grip: second unit, US unit
Ginger McCarthy ... wire cam rigger
Jack Mealing ... cinematographer's assistant
Ray Meere ... first assistant c cam: 2nd unit
James Metcalfe ... digital imaging technician: second unit
Ray Milazzo ... first assistant camera
Felix Milburn-Foster ... grip: dailies
Scott E. Miller ... rigging electrician: US Unit
Nicholas Milligan ... camera trainee: main unit dailies
Leon Mitchell ... rigging electrician / rigging electrician: US Unit
Christopher Moats ... rigging electrician: mid Atlantic
Mark Moriarty ... camera operator
Matthew Morrissey ... 24 frame playback supervisor
Kenneth Morton ... Parallel Key Rigging Grip US unit
Alex Mott ... key grip: second unit
Dean Murray ... second assistant camera: "b" camera
Steve Murray ... camera operator main unit dailies
Gary Owen ... electrician: additional photography
Mike Panczenko Jr. ... second assistant camera: USA
David Penfold ... Additional Photography
Alan Perrin ... drone pilot
Michael Piekutowski ... fixtures technician: US / lighting technician: US
Dawid Pietkiewicz ... b camera operator 2nd unit
Christopher Prampin ... gaffer
Mike Prior ... film loader: splinter unit Washington DC
Timothy P. Reilly ... rigging electric
Sam Rhys James ... camera trainee: dailies
Jessica Rios ... Video Trainee: Second Unit
Alex J. Rizzo ... additional grip / additional lighting technician: US Unit / additional rigging electric
Brooks Robinson ... c camera operator: Washington DC
Taylor Roesch ... fixtures technician
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
Dave Romero ... grip
Thomas Royal ... rigging charge hand
Travis Samson ... drone tech
Jose Sarmiento ... additional 2nd assistant camera: DC Unit
David Scott ... Fixtures Foreman US.
Arran Shearing ... libra head tech: canary islands
Tim Shotter ... lighting console operator: additional photography
David Sinfield ... gaffer
Steven Skinner ... Rigging Electrician
Ed Slater ... grip
Oliver Smith ... Video Assistant: Second Unit
Peter M. Smith ... rigging electrical best boy
Philip A.T. Smith ... first assistant camera: dailies
Mark Smoot ... best boy
Stefan Stankowski ... camera operator: second unit
James Starr ... grip "b" camera
Adrian Stephens ... second assistant 'a' camera
James M. Sterba ... camera operator "b" camera: Washington D.C.
Andy D. Stewart ... Rig Electric Best Boy: additional photography
Eric Stillions ... fixtures technician
Brent Studler ... electrician
Jason Sutton ... libra head operator
Robert A. Sutton ... technocrane technician
James Swanson ... Aerial Cinematographer
Andrew Sykes ... rigging grip
Dean Thompson ... first assistant camera 2nd unit
Gary Thornhill ... hod practical electrician
Ryan Thornhill ... supervising practical lighting electrician
Sam Thurston ... aerial camera assistant
Neil Tomlin ... librahead technician
Toby Tyler Jr. ... lighting technician
Justin Unger ... lighting technician
Grant Valentine ... additional lighting programmer: Washington D.C.
Jacob Ward ... second unit video operator dailies
Donn Whelan ... grip: dailies
Zack White ... Rigging Electrician
Tom Wilkinson ... camera operator: dailies
Joseph Wilkowski ... best boy grip: second unit
Clive David Williams ... libra head technician / maxima head technician
Danny R. Williams ... camera trainee: second unit
Jake Williams ... Digital imaging technician: dailies
Jim Ed Wills ... rigging electric
Franz Wise ... additional rigging electrician / additional set lighting technician
Rick Woollard ... Steadicam Operator: dailies
Tim Wooster ... director of photography: second unit
Joe Wright ... Additional Photography
Matthew Yake ... fixtures technician

Animation Department

Edit
Leonardo Bonisolli ... animator
C.J. Burbage ... senior animator
Jonathan Bygrave ... Senior Animator
Isai Calderon ... animator
Ricky Chow ... animator
Steven Clibborn-Dyer ... animator
Evan Clover ... animator
Diego Collell ... animator
Daniel Escobar ... animator: Framestore
Olivia Farrar ... motion capture
Szilárd Hadobás ... animator
Trystan James ... animator
Eduardo Castells Mateo ... lead animator: DNEG
Alesh Mav ... senior animator
Aaron McGriff ... animator
Tom O'Flaherty ... Lead Animator
Riccardo Pietracaprina ... animator
Roberto Raio ... animator
Robson Ribeiro ... animator
Fonzo Romano ... animator
Nora Serrano ... animator
Sarp Serter ... animator
Liew Siowyaw ... animator
Heriyanto Tio ... animator
Adam Ward ... animator

Casting Department

Edit
Jenna Bamberger ... casting assistant
Sira Belda ... crowd casting coordinator
Jeanette Benzie ... casting associate
Patrick Burnett ... extras casting assistant
Manuel Capilla ... casting assistant
Rosie Carter ... extras casting
Sirma Castellano ... PA
Andrés Cuenca ... casting associate: Spain
Olivia Dodson ... casting call photographer
Manuel Díaz Herrero ... casting coordinator: Fuerteventura
Susan Funk ... lead extras casting associate
Katharina Hofmann ... casting director crowd: Spain
Sebastian J. Hughes ... casting production assistant
Jenna Keehn ... casting assistant
Bill Marinella ... extras casting director
Patrick Mensah-Boadi ... extras casting assistant
Pat Moran ... local casting director
Brandon NeSmith ... lead casting associate
Samantha Plont ... extras casting assistant
Georgia Fleury Reynolds ... additional casting assistant
Maria Sanz Esteve ... casting coordinator: Fuerteventura
Emily Sienicki ... local casting associate
Natasha Vincent ... casting associate

Costume and Wardrobe Department

Edit
Kirby Allen-D'Cruze ... Costume FX modeller
Terry Archer ... Villain Costumer
Ariadna de Armas ... Break down assistant
Lindsay Austria ... seamstress
David Ball ... wardrobe assistant
Abigail Best ... costume maker
Pierre Bohanna ... Costume FX H O D Modeller
Marianna Bourmpoula ... costume buyer
Anne Bradley ... Costume Maker
Edward Brogan ... men's fitter - dc unit
Sam Brooke-Taylor ... crowd costumer daily
Emily Buckton ... Costume Maker: United Kingdom
Patty Burns ... crowd costume fitter: DC unit
Sue Casey ... costume stand-by: Ms Gadot
Kate Chadderton ... costume coordinator
Gail Chamberlain ... costume assistant
Hazel Corcoran ... costume maker
Benjamin Crean ... costume prop modeller
Naomi Critcher ... Costume Prop Supervisor
Maria D'Agostino ... costume ager/dyer: additional photography
Marco de Magalhães ... additional photography
Brooke Dibble ... concept artist
Paola Domínguez ... costume assistant
Colette Dryburgh ... costume maker
Jack Dudman ... concept artist
Jared Elton ... ager/dyer
Sara Fay ... cutter: mens
Sarah Ferdinando ... costume maker daily
Kait Fial ... crowd costumer: Washington, DC
Steve Gell ... key textile artist
Anne Gorman ... costumer: on location
Dan Grace ... costume supervisor
Anna Haigh ... costume graphic artist
Ali Halliday ... assistant modeller
Grace Hands ... Junior Costume Assistant
Brendan Handscombe ... wardrobe supervisor
Eve Herbert ... outworker
Andrew Hodgson ... Assistant hod costume fx
Gemma Hodgson ... Costume FX Buyer
Katie Howard ... buyer: Washington DC unit
Amanda Jenkins ... set costumer
Sinéad Kidao ... assistant costume designer (as Sinéad O'Sullivan)
Peter Le Pard ... costume assistant
Joanne Lees ... junior assistant costume designer
Tamzin Lillywhite ... cutter and costume maker
Mara Majorowicz ... set costumer
Ella McEwan ... assistant costume cutter
Leon McGhie ... costume pa
David McLaughlin ... senior leather fabricator
Michael McNamara ... senior textile artist
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Nicanor Mendoza III ... assistant costume designer
Alicia Fay Moore ... Junior Costume Maker
Peg Mortimer ... Junior Costume Maker
Iona Smith Oliver ... costume maker
Stephanie Paul ... principal costumer
Geo Pavlov ... concept artist
Tamsin Pearson ... set costumer
Iolanda Piombino ... junior buyer
Nicole Pitchers ... principal costumer
Jennifer Powell ... Senior Costume Maker
James Randall ... Costume Prop Modeller
Nicholas Roche-Gordon ... key costumer
Charlotte Sadler ... costume assistant
Richard Sale ... assistant costume designer
Sian Samuel ... Textile artist
Aimee Schlectman ... additional costumer
Ella Sehic ... costume assistant
Sarah Sharp ... set costumer
Camilla Sicignano ... costume assistant
Cristina Soru ... costume assistant
Emily Rose Spreadborough ... junior costume maker
Sophie Spurgin ... junior textile artist: dailies
Izzy Stafford ... costume buyer
Erin Stamos ... set costumer
Jessica Tiller ... assistant costume cutter
Gemma Rose Todd ... junior costume maker
Sloane True ... key costumer
Nat Turner ... assistant costume designer
Lupt Utama ... additional costume assistant
Cesha Ventre ... set costumer
Ian Frazer Wallace ... cutter
Heather Waterton ... costume maker
Natasha Webb ... costume office assistant
Sam Williams ... senior costume modeller
Amelia Zontini ... crowd costumer kids: DC unit
Katy Kincade ... seamstress (uncredited)
Emma Teader ... senior mould maker: fbfx (uncredited)

Location Management

Edit
Ted Alvarez ... key assistant location manager
Alicia Ayoub ... location assistant
Tom Barnes ... unit location manager
Oliver David Pérez Barrero ... basecamp manager
Edward Bottenheim ... assistant location manager
Chris Carey ... location assistant
Emily Coldwell ... assistant location manager
Hannah Cole ... studio marshall
Craig Cook ... assistant unit manager
Lynsey Cosford ... location manager
Damon Crane ... location manager
Simon Cullen ... location manager
Tom Davey ... assistant location manager
Grace Diggins ... location assistant
Katherine Dorrer ... location scout
Akar Faraj ... locations
Tate Fernandez ... location unit manager
Carol Flaisher ... location manager
Ben Gladstone ... Location Scout
Marco Gonzalez ... location assistant
Isidro J. González ... location assistant: Canary Islands
Peter Gray ... location manager
Iván Medina Hernández ... location production assistant
Jake Kilmister ... location assistant
James Lin ... supervising location manager
Sam Lincoln ... location assistant
Gary M. Little ... location assistant
Christian Lopez ... key assistant location manager
Mattheus Makowsky ... assistant location manager: 2nd Unit on set manager - Spain
Tom Marshall ... location scout
Enrique Martín Guadamuro ... location scout: Spain
Hannah McCarthy ... assistant location manager
Steve Mortimore ... supervising location manager
Josh Mumford ... location assistant
Cait Murray ... key assistant location manager
Jorge Noguerales ... location manager
Matthew Dillon Noonan ... location manager
Nathalie Page ... Location marshal
Stephen Parker ... location scout
Willard Pennington ... assistant location manager
Sergio Peralta ... basecamp manager
Ruben Pereira ... assistant location manager
Ptolemy Pickering-Gunn ... Location PA
Jaime Polo ... location manager
Kate Priestman ... location marshall
Andy Reeve ... Unit Manager
Mike Reft ... location assistant
Emma Jane Richards ... location manager
Jake Robinson ... Location Marshal
Elliot Sansom ... Unit Assistant
Maria Sanz Esteve ... location scout: Fuerteventura
Melissa Searle ... location assistant
Sam Seccombe ... Location Marshal
Asha Sharma ... location scout
Amanda Stevens ... supervising location manager
Lieren Stuivenvolt Allen ... assistant location manager
Philippa Sutcliffe ... assistant location manager
Yanira de Armas Tosco ... Supervising Location Manager Spain & Canary Islands
Charlie Trenholm ... Unit Assistant
Danny Triphook ... main unit on set manager: Spain
Anna Vahrman ... assistant location manager
Ben Wangenye ... location marshal: UK
Jason Wolf ... assistant location manager
Nancy Wong ... key assistant location manager
Jessica Woodland ... location coordinator
Thomas Woods ... location scout
Harry Wyeth ... location assistant
Nicholas Morris ... location marshal: Dailies (uncredited)

Music Department

Edit
Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Laurence Anslow ... digital recordist
Aldo Arechar ... score mixer assistant
Will Bedford ... sample producer
Mark Berrow ... violin
Steven Doar ... Sequencer Programming
Matt Dunkley ... conductor
Timeri Duplat ... music editor
David Fleming ... composer additional music
Geoff Foster ... recording engineer
Opie Gruves ... music re-mixing coordinator
Tina Guo ... electric cello
Jennifer Hammond ... orchestrator
Rebecca Hordern ... assistant engineer
Trevon Jefferson ... music coordinator
Steven Kofsky ... music production services
Alex Lamy ... Technical Assistant
Roger Linley ... musician: double bass
Steve Mair ... musician: double bass
Steve Mazzaro ... composer additional music
Gerard McCann ... music editor
Alan Meyerson ... music mixed by
Adam Miller ... score editor
Alejandro Moros ... technical assistant
Carmen Murlaner ... music supervisor
Ben Parry ... choir director
Alfredo Pasquel ... scoring editor
Tom Pigott Smith ... musician
John Prestage ... recordist
Eva Reistad ... additional engineering
Peter Rotter ... music contractor
Ryan Rubin ... music editor
Carl Rydlund ... orchestrator
Patrick Savage ... musician
Shalini S. Singh ... Studio Manager: remote control productions, inc.
Peter Snipp ... singer
Soya Soo ... additional engineering
Jill Streater ... music preparation
Laurence Ungless ... musician: double bass
Raul Vega ... digital instrument preparation
Seth Waldmann ... Music Scoring Mixer
Allen Walley ... musician: double bass
Booker White ... music preparation

Script and Continuity Department

Edit
Roxanne Cuenca ... script supervisor: splinter unit - spain
Susie Jones ... script supervisor: second unit
Marie Lacey ... assistant script supervisor: second unit
Norina Mackey ... script supervisor splinter unit: dailies
Laura Miles ... script supervisor / script supervisor: additional photography
Emily Richardson ... assistant script supervisor: script supervisor c camera

Transportation Department

Edit
Bernard R. Ackerman Jr. ... driver
Glyn Alderson ... unit driver
Morad Azzaaoui ... personal driver: Patty Jenkins
Jamie Barham ... driver: Rebecca Roven
Jamie Barham ... Driver To Rebecca Roven
David Beminster ... transportation co-captain
Claudia Calvo Varo ... picture vehicle assistant coordinator
Joe Cash ... Picture Vehicle Supervisor
Ian Clarke ... picture vehicles supervisor
Erik Coutts ... driver
Mickey Davie ... floor supervisor
Chris Deguzman ... transportation
Thais del Mar ... driver
Mark Edwards ... unit driver
Jesse Ehman ... transportation dispatcher: USA
Marina Entero ... driver
Keith D. Fisher ... transportation captain: USA
Michael Goddard ... driver
Ron Goddard ... driver
Noe González ... driver
Roberto Greciano ... driver
Chele Guardia ... key driver
Leon Keegan ... Facilities Captain
Stevie Kotey ... transportation co-captain
Declan Lambert ... Technical trucks head of department
Doron Levi ... driver: Kristen Wiig
Vince Levins ... Camera Car Driver
Bill Lopez-Arjona ... transportation
Cristina Lozano ... transport coordinator
Rachel Lydiate ... tech vehicle hod: 2nd unit
Davide Manera ... transport assistant
David M Marrow ... dot administrator
Kyle May ... action vehicles
Amanda R. Melguizo ... transportation assistant: Spain Unit
Charles Montgomery ... driver: cast
Ciara Murphy ... production driver
Mark Mustafa ... transport coordinator: second unit
Javier Navarrete Fernández-Nieto ... key driver
Robert Newbon ... picture vehicle fabricator
Ashley Jade Parkes ... transportation
Neil Phelps ... action vehicles coordinator
Luiso Quintana ... driver: cast
Carl Redmond ... open road shuttle #1
Steven Ribeiro ... unit driver
Diego Rodríguez Lobalzo ... picture vehicle coordinator: Spain
Mario 'Pikachu' Rojas ... transportation coordinator
Richard C. Ryan ... transportation co-captain: USA
Tim Sisson ... transportation
Aaron Skalka ... transportation coordinator: USA
Charlie Sparrow ... driver
Dean Thomas ... transportation coordinator
Alejandro Torres García ... personal driver
Rob Van Der Veen ... tech truck driver: second unit
Chad Wadsworth ... transportation driver
Kenneth Waghorn ... picture vehicle senior technician
Victor Wild ... picture car consultant / picture cars
Vero Wintxita ... unit driver
Max Zivkovic ... transportation captain
Stuart Miles Green ... tech trucks Senior project manager: Translux International (uncredited)
Carmen Madrigal ... driver (uncredited)
Chris Nuttall ... tech trucks project manager: Translux International (uncredited)

Other crew

Edit
Brittney Aleah ... stand-in for salamander girl #3
Suman Allakki ... set production assistant: DC Unit
Ava Amundsen ... basecamp pa
Emily Anshaw ... production assistant
Jon Baker ... armourer supervisor
Charlotte Balogh ... Assistant to Geoff Johns
Paul Barratt ... safety advisor
Samara Bay ... dialect coach: Gal Gadot
Dillon Beagley ... unit assistant: daily
Djochoua Belovarski ... Associate Producer: marketing
Donna Belsky ... studio teacher
George Benedetti ... production assistant / production assistant: reshoots
Elynia Betts ... accounting clerk
Simon Bhoy ... stand-in: Ravi Patel
Paul Biddiss ... military consultant
Kaidan Blackmer ... production assistant
Susan W. Bradley ... 2nd Assistant Accountant
Allison Bragg ... production assistant
Kenny Brossoie ... additional production assistant: D.C. unit
Jenna Bryant ... production assistant: D.C. unit
Liam Byrne ... key armourer: Spain
John Carbine ... 2nd Unit Medic
Georgie Carter ... Stand In: Kristen Wiig
Roisin Carty ... dialect coach
Kenneth Wong Chan ... Staff Set PA (as Kenneth Chan)
Samantha Choat ... additional pa: dailies
Benjamin Clarke ... armourer
Dale Clarke ... Armourer
Rayna Cook ... production assistant
Jordan Cope ... production assistant
Chelsie Coulombe ... horse rider evaluation / safety rider
Tom Cox ... horse master: second unit / horse trainer
Hephzibah Craen ... production coordinator: second unit
Katy Crain ... Office PA: DC Unit
Emma Crowhurst ... assistant accountant
Matt Curtis ... titles designer
Iwona Czardybon ... location marshal
Kailyn Dabkowski ... key production assistant: D.C. unit
Joyce Datiles ... production staff : D.C. unit
Bryndis Davis ... stand-in: Kristen Wiig
Michelle Davis ... assistant to producer
Julia Delaluz ... Set Production Assistant
Sam Dormer ... armourer
Graeme Douglas ... water safety
Giles Dumper ... aerial helicopter pilot
Harriet Eastgate ... supervising payroll accountant
Andy Edmunds ... film commissioner
Ian Edwards ... Armourer
Luke Elkins ... Location Assistant
Fabien Enjalric ... Russian language coach/translator
Adriana Enriquez ... production coordinator mexico unit
David Ernst ... 2nd Assistant Post Accountant
Aled Evans ... Accounts PA
David Farr ... payroll accountant: US Unit
Dino Fazzani ... armourer
Zoë Ferebee ... Travel Production Assistant: DC Unit
Nathan Ferguson ... stand-in
Joe Fisher ... production staff
Joe Fiske ... key craft service: USA locations
Conor Fleming ... location marshal
Georgia Fletcher ... assistant accountant
Samuel French ... crowd pa: splinter unit: dailies
Rachael Fullerton ... child licence coordinator
Catherine Generous ... Second Assistant Accountant: DC Unit
Kauri George ... production assistant
Jacob Glass ... assistant accountant
Silvia González Rangil ... health & safety advisor
Sarah Gough ... Cashier
Jon Gray ... account executive
Cameron Guest ... production assistant
Quentin Guiavarc'h ... additional set production assistant
Isaac Gómez Martel ... production translator: Canary Islands
Lucky Harmon ... stand-in for ryan watson
Kate Hicks ... set pa: dailies
Joel Hide ... travel and accommodation coordinator: prep
David Higgins ... cast personal trainer
Dan Hillsdon ... Production Controller
Mark Hochman ... 24 frame video playback engineer
Matt Hovermale ... production assistant
Laura Hydari ... stand in for kristen wigg
Luke Hyland ... production assistant
Kaila Ingram ... stand in: Gal Gadot
Rebecca Ioannou ... assistant production coordinator
Liam Irving ... mountain safety: second unit
Runalaila Jalil-Loewenthal ... digital assets coordinator: Warner Bros.
Robert Jarvis ... stand-in
Richard Jay ... main unit medic
Donovan Jones ... production assistant
Nicole Keating ... construction accountant
Jack Kelly ... location internet engineer
Jamie Kemp ... cast chef
Nicole Kerr ... assistant accountant
Elliot Kershaw ... Production Runner
Fateh Khaled ... production assistant: 2nd unit
Vicki Kisner ... clearance coordinator
Jenny Kissoon ... production secretary: Washington DC Unit
Innes Knight ... technical armourer
Paul Latchford ... Security
Kirsty Lea ... crew/dailies payroll accountant
Kate D. Lewis ... Assistant to Pedro Pascal
Eddie Locks ... assistant to executive in charge of production
Anh Ly ... production assistant
Magnus Lygdback ... nutritionist/trainer: Personal trainer for Gal Gadot
Emma MacDonnell ... payroll accountant
Lisa Madden ... First Assistant Accountant: DC Unit
Shazia Majeed ... unit nurse: Additional Photography
Michael Mann ... Production Supervisor: Additional Photography
Owen Mansfield ... aerial unit-engineer
Steve Mansfield ... aerial unit-engineer
Abigail Manson ... assistant: Kristen Wiig
Grant Martindale ... ambulance crew
Ruth Martín ... assistant production co-ordinator: Spain
Charlie Mayhew ... movement choreographer
Cassandra McCarthy ... assistant location manager
Liam McCartney ... armourer
Beth McConnell ... accounts clerk
Adam McGee-Abe ... armoury modeller
Andrew Mckenzie ... assistant to patty jenkins: pre-production
Ashley McMorrow ... assistant production coordinator: additional photography
Ian Mitchell ... stand-in
Ethan Modder ... 2nd Unit Production Assistant
Kevin Moll ... tutor
David Moore ... insurance risk manager
Charlotte Morrison ... production assistant: daily
Lee Anne Muldoon ... unit publicist
Jack Murphy ... Set Pa: Daily
Lakisa Murphy ... 2nd assistant accountant / second assistant accountant
Matthew Myslinski ... production assistant
Liliana Niespial ... Assistant to Robin Wright and Connie Nielsen: Spain
Connor Niver ... stunts pa
Jessica Norris ... production assistant
Eva Nueno ... payroll accountant
Simon O'Connell ... aviation supplier
Tilly O'Hara ... assistant production accountant
Tess O'Sullivan ... Set Production Assistant: DC Unit
Charles Oakden ... Armourer: Spain
Georgina Oates ... payroll assistant
Anna Obropta ... production liaison
Sophia Ohler ... assistant to director
Fernando Olano ... set PA
Emmanuel Pappas ... physical production coordinator: WB
Stephanie Parker ... stand-in
Vincent Parker ... playback software engineer
Kristy Parnham ... Set Dec Coordinator
Joanna Price ... AP Supervisor
Claudia Priddy ... transport and accommodation pa: dailies
Bert Puckett ... horse wrangler
Claire Quinn ... first assistant accountant
Sandy Reinhardt ... production coordinator: 2nd unit
Katie Reynolds ... Assistant Accountant
Hamish Riddell ... production assistant: dailies
Samantha Robbshaw ... travel & accommodation coordinator
Nath Rodriguez ... production coordinator: 2nd Unit (as Nathalie Rodriguez Martinez)
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Regina Ruffini ... Travel and Accommodation Coordinator
Jane Sakowski Bell ... key craft services: second unit
Josh Sales ... crowd pa
Athena Sammy ... assistant production coordinator
Cristina Santacreu ... production office pa
Ashley Renee Saunders ... travel coordinator
Anton Schaffner ... Office PA: DC Unit
Eva Scholl ... additional set production assistant: D.C. unit
Lydia Scholl ... set production assistant: D.C. unit
Samantha Seivwright ... horse dept
Dan Shanahan ... office production assistant
Krishan Sharda ... set production assistant
Kenneth Shelton ... livestock coordinator
Daryl Shoemaker ... set medic
Breanna Smith ... production assistant: los angeles
Cristina Perez Sobrín ... Production PA
David Sowerby ... key set pa
Taylor Spears ... production assistant
Sophie Springfield ... Construction Accountant
Katy Strutynski ... assistant: Gal Gadot
Adam Survay ... production assistant: dailies
Ainara Sánchez de Toro ... Assistant Accountant: Spain Unit
May Tam ... production coordinator: Washington DC VFX unit
Liam James Taylor ... additional set pa: dailies (as Liam Taylor)
Louis Taylor-Baggs ... production assistant: main unit
Isabelle Terranova ... production assistant
Debbi Terrell ... mall customer
Rachel Thompson ... assistant to executive in charge of production
Xavi Tió ... production coordinator: Spain
Jodi Tripi ... stock footage research
Jamie Trott ... production assistant
Luke Tuck ... assistant accountant
Helen Uren ... production assistant: dailies
Kristin Vela ... production coordinator: US Unit
Tina Vidmar ... additional set pa: additional photography
Fiona Vokes ... travel coordinator: pre production
Chris Waite ... military advisor
Judith Walder ... payroll accountant
Rog Ward ... medic stunts: dailies
Chloe Warren ... assistant production coordinator
Andrew Wert ... armorer
Lisa Wiggins ... production accountant
Richard Wild ... chief meteorologist
Tim Wildgoose ... armourer / concept artist
Amanda Willgrave ... florist
Shannon Williams ... additional production assistant
Michele Wright ... craft service
Mariam Yacoub ... assistant production coordinator: Washington, D.C. Unit
Shawna Zegarra ... Technical Support
Josephina van Leeuwen ... production secretary (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Keywords
Taglines A new era of wonder begins. See more »
Genres
Parents Guide Add content advisory for parents »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • ワンダーウーマン 1984 (Japan, Japanese title)
  • Wonder Woman 2 (????)
  • 神力女超人1984 (Taiwan)
  • 神奇女俠:1984 (Hong Kong, Cantonese title)
  • Mujer Maravilla 1984 (Argentina)
  • See more »
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Trivia Hans Zimmer had previously announced that he would retire from composing for superhero films after Batman v Superman: Dawn of Justice (2016), which featured Wonder Woman's cinematic debut and teamed her up with Batman and Superman, for whose films he had already composed scores. However, he accepted to compose the score for X-Men: Dark Phoenix (2019), and now will return to compose for this film. See more »
Movie Connections Featured in La noche de... Wonder Woman (2020). See more »
Crazy Credits The Warner Bros and DC Comics logos are in 1980s neon lights. See more »
Quotes Diana Prince: Nothing good is born from lies. And greatness is not what you think.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed