Edit

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Andreas Prochaska ... (4 episodes)

Series Writing Credits  

Guy Burt ... (creator) (5 episodes)
Anthony Horowitz ... (1 episode)

Series Cast  

Ronke Adekoluejo ...  Jack Starbright 8 episodes
Haluk Bilginer ...  Dr. Greif 8 episodes
Otto Farrant ...  Alex Rider 8 episodes
Nyasha Hatendi ...  Smithers 8 episodes
Vicky McClure ...  Mrs. Jones 8 episodes
Jon Moore Jon Moore ...  Blunt's driver 8 episodes
Thomas Levin ...  Yassen Gregorovitch 7 episodes
Ana Ularu ...  Eva Stellenbosh 7 episodes
Andrew Buzzeo Andrew Buzzeo ...  Mr. Boswell 4 episodes
Howard Charles ...  Wolf 3 episodes
Rebecca Scroggs ...  Snake 3 episodes
Ky Discala ...  Eagle 3 episodes
Ben Peel Ben Peel ...  Fox 3 episodes
James Gracie ...  Mr. Langham 2 episodes
Josh Herdman Josh Herdman ...  Stan 2 episodes
Ace Bhatti ...  John Crawley 1 episode
Andrew Buchan ...  Ian Rider 1 episode
Earl Cave 1 episode
Nathan Clarke ...  Arrash 1 episode
Stephen Dillane ...  Alan Blunt 1 episode
Tom Joyner ...  Police Officer 1 episode
Mark Mottram ...  Action Unit Director 1 episode
Brenock O'Connor ...  Tom 1 episode
Rosie O'Sullivan ...  Alex's classmate 1 episode
Marli Siu 1 episode
Oliver Smiles ...  Special agent 1 episode
Katrin Vankova ...  Laura 1 episode
Cicely Whitehead ...  Social Services Care Worker 1 episode
Talitha Wing ...  Sasha 1 episode
Yani Xander ...  Stepan Serenkov 1 episode

Series Produced by 

Guy Burt ... executive producer (8 episodes)
Mat Chaplin ... producer (8 episodes)
Angie Daniell ... co-producer (8 episodes)

Series Music by 

Raffertie ... (8 episodes)

Series Cinematography by 

Ben Wheeler ... (4 episodes)

Series Film Editing by 

Richard Smither ... (4 episodes)

Series Casting By 

Gary Davy ... (8 episodes)

Series Production Design by 

Jan Walker ... (4 episodes)

Series Makeup Department 

Charlotte Trendell ... crowd hair and makeup trainee daily (4 episodes)

Series Production Management 

Bryony Chaplin ... production manager (8 episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Daisy Caton-Jones ... second assistant director (8 episodes)
Rosalind Howes ... third assistant director (8 episodes)
James R. Kipping ... crowd second assistant director (4 episodes)
Steve Robinson ... first assistant director (4 episodes)
Emilie Balusson ... third assistant director (3 episodes)
Scott Claydon ... additional third assistant director (3 episodes)
Irina Raducanu ... first assistant director (3 episodes)
Alex Gibb ... first assistant director (2 episodes)
Maria Nita ... second assistant director (2 episodes)

Series Art Department 

Louis Burnett ... graphic designer (8 episodes)
Jay Dingle ... screen graphics: territory studio (8 episodes)
Sam Keehan ... screen graphics: Territory Studio (8 episodes)
Christine Lois ... assistant art director (8 episodes)
Tom McLoughlin ... screen graphics: Territory Studio (8 episodes)
Erin Moore ... action props coordinator/buyer (8 episodes)
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Territory Studio (8 episodes)
Amy Smith ... screen graphics: territory studio (8 episodes)
Amy Thompson ... art department assistant (8 episodes)
Maryam Mojtabavi ... assistant art director (4 episodes)
Rachel Garlick ... storyboard artist (3 episodes)

Series Special Effects by 

Chris Reynolds ... special effects supervisor (8 episodes)
Peter Kersey ... special effects floor supervisor (4 episodes)
Mark Weatherbe ... special effects technician (2 episodes)

Series Stunts 

Kye Mckee ... stunts (1 episode)

Series Camera and Electrical Department 

Lupsa Armand ... gaffer (8 episodes)
Bozhidar Asenov ... second assistant camera (8 episodes)
Will Baldy ... action unit director of photograpy (8 episodes)
Scot Gill ... rigging electrician (8 episodes)
Andrei Karastanef ... second assistant camera (8 episodes)
Mihai Cosmin Popa ... digital imaging technician (8 episodes)
Charles Bradlaugh ... B Cam 2nd AC (4 episodes)
Alice Canty ... b cam focus puller (4 episodes)
Joe Russell ... a cam/steadicam operator 2nd Unit (4 episodes)
Scott Bryan ... rigger (3 episodes)
Daniel Shanahan ... Rigger (3 episodes)
Mischa Chaleyer-Kynaston ... video operator (2 episodes)
Luke Varley ... still photographer (2 episodes)
Zikeli Andrei ... first assistant camera "B" (1 episode)
Radu Bondoc ... first assistant camera (1 episode)
Lucas Campain ... Camera Trainee: dailies (1 episode)
Henry Landgrebe ... Camera Operator dailies (1 episode)

Series Casting Department 

Alex Howes ... casting associate (8 episodes)

Series Editorial Department 

Jorgina Elias ... first assistant editor (8 episodes)
Alice Jowitt ... 2nd Assistant Editor (8 episodes)

Series Location Management 

Luke Brooks ... Location Marshall (uncredited) (1 episode)

Series Transportation Department 

Kamil Cieslak ... facilities account manager (8 episodes)
Jon Moore ... Blunt's chauffeur / picture car coordinator: TLO Film Services / precision driver (8 episodes)
Ted Leaning ... mini bus driver (2 episodes)
Graham Francis ... unit driver (1 episode)

Series Other crew 

Alison Aird ... production coordinator (8 episodes)
Adam Goodall ... armoury supervisor: UK (8 episodes)
Paul Hillier ... insurance (8 episodes)
Vic Keating-Aboud ... assistant production coordinator (8 episodes)
Alex John MacLean ... Floor Runner (8 episodes)
Tim Morris ... Script Editor (8 episodes)
Liam French Robinson ... voice and dialect coach (8 episodes)
Marlene Smith ... production secretary (8 episodes)
Bethany Wilkins ... production runner (8 episodes)
Ranjana Mitra ... chaperone (1 episode)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed