Edit
"The Long Road Home" Abandon Hope (TV Episode 2017) Poster

(TV Mini-Series)

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mikael Salomon ... (2017)

Writing Credits (in alphabetical order)  

Mikko Alanne ... (created by)
Amy Louise Johnson ... (story editor)
Amy Louise Johnson ... (written by)
Martha Raddatz ... (book)
Kelly Wiles ... (story editor)
Kelly Wiles ... (written by)

Cast (in credits order)  

E.J. Bonilla ... Lt. Shane Aguero
Charlie Ray Reid Charlie Ray Reid ... Young Eric Borquin (Age 8)
Michael Kelly ... Gary Volesky
Jeremy Sisto ... Sgt Robert Miltenberger
Jon Beavers ... Sgt. Eric Bourquin
Laith Nakli ... Alim
Joey Luthman ... SPC Jonathan Riddell
Madison Godfrey Madison Godfrey ... Sgt. Bellamy
Noel Fisher ... Pfc Tomas Young
Garrett Graham Garrett Graham ... Captain John Moore
Mike Davis ... Captain Dylan Randazzo
Ky Wulfe Ky Wulfe ... Danny Bouquin
Josh Blaylock ... Packwood
Darius Homayoun ... Jassim Al-Lani
Jorge Diaz ... SPC. Israel Garza
Karina Dominguez Karina Dominguez ... Social Worker
Rest of cast listed alphabetically:
Austin Alexander ... Bourquin's Father
Luis Amory Luis Amory ... Sgt Miranda
Brayden Barone Brayden Barone ... Alex Bourquin
Jill Blackwood ... Belinda Miltenberger
Joshua Brennan ... SGT. Jackson
Roland Buck III ... SPC Rafael Martin
May Calamawy ... Faiza
Brandon Charles Chesser Brandon Charles Chesser ... SPC Jonathan Denny
Felix Ortiz Cruz Felix Ortiz Cruz ... Insurgent
Derrick D. Edmond Derrick D. Edmond ... SGT. Eddie Gonzales / Insurgent
Jordan Elsass ... 17 Year Old Eric
Shafayet Faraizi Shafayet Faraizi ... Rashid / Insurgent
Yesenia Garcia ... Angel Munoz
Jennifer Griffin ... Thaunia Hardie
Rana Haddad ... Samira
Justin Hall ... SPC Arambula
Joshua Hawkins ... U.S. Army Spc. Hendrickson
Michael Myles Hayes ... Churchgoer (as Michael Hayes)
Andrew Michael Johnson Andrew Michael Johnson ... SPC Joshua Rogers
John Kaler ... Bar Patron
Peter Karas ... Essam (as Peter Malek)
Kenny Leu ... Sgt. Eddie Chen
Ammie Masterson ... School Nurse (as Ammie Leonards)
Thomas McDonell ... Spc Carl Wild
Chris McEuen Chris McEuen ... Cop
Karina Ortiz ... Lupita Garza
Ian Pala ... SPC Seth Weibley
Devonne Palmer Devonne Palmer ... Corporal Allan Alexander
Charlie Parrish ... Burkholder
Bruce Peacock Bruce Peacock ... SSG Haubert
Micah Pediford Micah Pediford ... Corporal Coleman
Christopher Dontrell Piper ... Sgt. Reginald Butler
Devyn Placide ... Pvt. Derrick Perry
Ian Quinlan ... Specialist Robert Arsiaga
Carter Redwood ... Pedro Guzman
Stella Rose Stella Rose ... Mina Aguero
Alex Ross ... SFC Jerry Swope
Ronnie Sanders Ronnie Sanders ... Wedding Reception
Patrick Schwarzenegger ... Sgt. Ben Hayhurst
Nirav Sevak Nirav Sevak ... Insurgent
Franklin Silverio ... SPC Acevedo
Ezekiel Z. Swinford ... SPC Matt Fisk
John Trentacoste Jr. John Trentacoste Jr. ... SPC Sean Crabbe
Roshaun Valentine
Sarah Wayne Callies ... Leann Volesky
Parker Weathersbee ... Elijah Aguero
Joseph Marshall ... Soldier (uncredited)
Kimberly Ryans ... Church Goer (uncredited)

Produced by 

Phil Abraham ... executive producer
Mikko Alanne ... executive producer
Benjamin Anderson ... executive producer
Jason Clark ... executive producer
K.C. Hodenfield ... co-producer
Tony Lara ... co-producer
Edward McGurn ... executive producer
Mike Medavoy ... executive producer
Michael Lee Peterson ... associate producer (as Michael Peterson)
Mikael Salomon ... co-executive producer
Bekah Sturm ... associate producer (as Rebekah Sturm)
Melissa Wylie ... line producer

Music by 

Jeff Beal

Cinematography by 

Jeremy Benning

Film Editing by 

Scott Vickrey

Art Direction by 

Michael Allen Glover
Nikki Rudloff ... assistant art director

Set Decoration by 

Richard Ehlert ... (construction department)
Phil Shirey

Costume Design by 

Michael T. Boyd

Makeup Department 

Michaela Farrell ... makeup artist
Chelsey Fiske ... hair stylist
Roxie Hodenfield ... hair department head
Meredith Johns ... special makeup effects artist
Jessie Maranda ... makeup artist
Carla Palmer ... makeup department head
Melody Wylie ... makeup artist

Production Management 

Morgan Bentz ... production supervisor
Hans Graffunder ... unit production manager
Carlos M. Marimon ... post-production supervisor
Melissa Wylie ... assistant unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Brian Bettwy ... first assistant director
Adam Kenitzer ... second second assistant director
Max Sturgeon ... second assistant director

Art Department 

Will Armstrong ... assistant art director
Marc Baird ... storyboard artist
Paul Beach ... construction medic
Keely Carter ... set assistant
Andrea Crookes ... amoror assistant
Aaron Eby ... utility
Quinn Frick ... greensman
Aaron Robert Hall ... set dresser
James R. Hall ... lead graphic designer
Alison Hatfield ... set dec coordinator
Rachel Kieschnick ... scenic artist
Steve Laks ... construction foreman
Jason Little ... set dresser
Sean D. McCarthy ... set dresser
Zach McDonald ... Painter
David Menefee ... mill foreman
W. Rick Nichol ... set designer
Kenneth R. Rector ... On Set Dresser
Scott A. Reeder ... property master (as Scott Reeder)
Jeremy Reeves ... set dresser
Andrew Schwartz ... set dresser
Nazanin Shirazi ... set decoration buyer
A.D. Siller ... props
Mark Spacek ... assistant property master
Pierre Vial ... set dresser
Tom Ward ... construction coordinator
Jullian Whiteley ... carpenter
Winona Yu ... set dresser
Garrett Parker ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Brandon Bak ... foley mixer: additional
G.W. Brown ... supervising sound editor (as Gregory Brown)
Patrick Christensen ... adr mixer
Crow Duemig ... boom operator (as Joseph Duemig)
Chris Erlon ... re-recording mixer
Dan Gamache ... sound effects editor
Jon Greasley ... re-recording mixer / sound effects editor
Shawn Harper ... sound utility
Gregory King ... re-recording mixer / supervising sound editor
Benjamin Lowry ... sound mixer (as Ben Lowry)
Danny Reeves ... adr recordist
John Sievert ... foley artist
Jessie Anne Spence ... assistant sound editor
Tom Sturgis ... boom operator
Dave Wilson ... adr mixer: Atlanta

Special Effects by 

Ty Abrahams ... special effects technician
Scott Garcia ... special effects crew
Matt Kutcher ... special effects supervisor
Aaron Leigh Rice ... special effects technician

Visual Effects by 

Lucas Andrei ... vfx editor
Obi Ariguzo ... visual effects data wrangler: on set
Lauren Fernandez-Morrell ... digital compositor
Raquel Fogel ... digital compositor
Janet Jensen ... visual effects producer
Sam Kim ... compositing supervisor
Denis Kozyrev ... digital artist: environment artist
Don Lee ... visual effects supervisor: Pixel Playground
Kim Lee ... visual effects producer: Pixel Playground
Tyler Lockard ... pipeline td
Alejandro Monzon ... digital compositor
Leah Garner Orsini ... vfx executive producer
Christopher Riemann ... digital compositor
Steve J. Sanchez ... senior visual effects supervisor: Alkemy-X
Christopher Scollard ... visual effects supervisor
Jason Sikora ... visual effects artist (Uncredited) / visual effects editor
Benjamin D. Stokes ... visual effects editor
Caitlyn Tomasik ... visual effects producer
Dave Zeevalk ... cg supervisor

Stunts 

Christopher M. Campos ... stunt performer
Jesse Campos ... stunt performer
Justin Hall ... stunts
Mike Massa ... stunt coordinator
Charlie Parrish ... stunts
Balint Pinczehelyi ... stunt performer
Freddie Poole ... stunts
Allen Robinson ... stunts
Dawson Towery ... stunt performer
Josh Vinyard ... stunts

Camera and Electrical Department 

Wes Ahl ... key grip: second unit
John Alcera ... electrician
Marc Andrus ... key grip
Eric Austin ... aerial cinematographer
Carlos Benavides ... electrician
Kelly Bogdan ... first assistant camera
Keith Brown ... grip
Beau Chaput ... camera operator
Chase Chesnutt ... additional second assistant camera: "c" camera
Tony Damazio ... rigging grip
Joe Datri ... hydrascope operator
Steve Denny ... camera operator
Adam Dinihanian ... electrician
Ian Ellis ... camera operator: "b" camera
Patrick Fortune ... b camera dolly grip
Leslie Frid ... second assistant camera
James Goldman ... "a" camera operator / steadicam operator
Anil Gonnabathula ... best boy grip: second unit
Edison Jackson ... gaffer
Brandon Jones ... Second Unit Company Grip
Kyle Keegan ... grip
Leslie Kolter ... digital utility
Jack Lewandowski ... second assistant camera: "c" camera
Ryan Light ... aerial cinematographer: aerial footage
Scott Magruder ... grip
Dany Navarrette ... electrician (as Danny Navarette)
Georgia Pierson ... grip: second unit
Lee Ramsey ... best boy rigging electric
Robert Rendon ... first assistant camera: "a" camera
Froylan Reyes Jr. ... rigging electric
Amber Rosales ... loader
Colin Scherr ... best boy electric
Christopher Simpson ... best boy rigging grip
Greg Travis ... best boy electric
Wes Turner ... second assistant camera
Steven Lee Tyler ... electrician

Casting Department 

Patrick Zoro Allen ... extras casting
Adam Egizi ... extras casting assistant
Kara Heumann ... extras casting
Chandler Patton ... casting associate
Beth Sepko ... local casting: Texas (as Beth Sepko-Lindsey)
Niamh Fleming ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Lauren Grace Burns ... costumer
Celina Ferencz ... costumer
Heidi Howell ... costume supervisor
Nyima Johnston ... set costumer
Brittany Jones-Pugh ... set costumer
Lorna Nash ... costumer
Kara Sutherlin ... textile artist
Sweta Vakani ... head ager/dyer
Tod Waters ... ager/dyer

Editorial Department 

Chris Armstrong ... supervising dailies engineer
Tom Forletta ... colorist
Alana Gordhamer ... post-production assistant
Brandon Lippard ... colorist: dailies
Thomas Mitchell ... assistant editor
Dave Pickett ... promo colorist
Chris Van Duyn ... dailies operations: Technicolor

Location Management 

Tiffany Cinco ... location coordinator
Corbin Clem ... location assistant
Steven Hedrick Jr. ... location assistant
Kenneth Hoot ... location production assistant
Joey Hudgins ... location manager

Music Department 

Marco Valerio Antonini ... orchestrator
John Bissell ... music supervisor
Craig Pettigrew ... music editor

Script and Continuity Department 

Kera Dacy ... script supervisor

Transportation Department 

Greg Faucett ... transportation coordinator
Lonnie Nelson ... driver
Ronnie Reeves ... picture car coordinator
Steven Willhoite ... unit driver

Other crew 

Daria Alexander ... production assistant
Samuel Ali ... production assistant
Anthony Batarse ... adr voice group
Mike Baumgarten ... military advisor (as Michael Baumgarten)
Eric Bourquin ... technical advisor
Gregory Brown ... production assistant
Joe Canik ... production assistant
Michael Clossin ... stand-in
Cayla Cox ... travel coordinator
Chris Cude ... stand-in
Christa del Castillo ... first assistant accountant
Jariko Denman ... military tech advisor
Colin Edlund ... key craft service
Amber Emery ... production assistant
Dan Eppley ... key office production assistant
Thomas Fenoglio ... production assistant
Aaron Fowler ... military tech advisor
Irene Georghiades ... assistant production coordinator
Stanford Gilbert ... second armorer
Cassie Hay ... production accountant (as Cassie Bryant)
Randall Hearne ... additional armorer
Julia Hodges ... Assistant to Executive Producer
David Howard ... press photographer (as Dr. David Howard)
Diane Howard ... journalist: interviewer
Chris M. Jackson ... production coordinator (as Chris Jackson)
Jay Jackson ... consultant
Greg Jalil ... production assistant (as Gregory Jalil)
John Navarro ... armorer
Brandon Noack ... additional armorer
Sonny Reeve ... consultant: translation
Alicia Rutledge ... housing coordinator
Ryan Scharfenberg ... digital utility technician
Learda Shkurti ... hotel coordinator
Reneau Skinner ... production accountant
Jennifer Sulkess ... assistant: Kate Bosworth
Lori-Etta Taub ... voice over talent
McKensie Wallesen ... assistant accountant
Justin Wineburgh ... President & CEO, Alkemy X (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed