Edit
Johnny English Strikes Again (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Kerr ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

William Davies ... (screenplay by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Kevin Eldon ... MI7 Night Duty Agent
Emma Thompson ... Prime Minister
Adam James ... Pegasus
Rowan Atkinson ... Johnny English
Noah Spiers Noah Spiers ... Baggaley
Kendra Mei ... Ibadulla
Alfie Kennedy Alfie Kennedy ... Straker
Jasmine Brightmore Jasmine Brightmore ... Dowling
George Turner George Turner ... Hattersley
Rua Robertson Rua Robertson ... Ridley
Adam Greaves-Neal ... Tomlinson
Nifemi Bankole Nifemi Bankole ... Obasanjo
Gus Brown Gus Brown ... Headmaster
Pippa Bennett-Warner ... Lesley
Michael Gambon ... Agent Five
Charles Dance ... Agent Seven
Edward Fox ... Agent Nine
Ben Miller ... Bough
Matthew Beard ... P
Didier Marty Didier Marty ... Hotel Magnifique Valet
Melody Lebeau Melody Lebeau ... Hotel Magnifique Waitress
Roger Barclay ... Sebastian Lynch
Irena Tyshyna Irena Tyshyna ... Sebastian Lynch's Companion
Dan March ... Senior Waiter
Miranda Hennessy ... Tara
Jack Fox ... Geoffrey
Jake Lacy ... Jason Volta
Jules de Jongh Jules de Jongh ... Xander (voice)
Amit Shah ... Samir
Tibu Fortes Tibu Fortes ... Kitchen Staff #1
Adrian Mackinder Adrian Mackinder ... Chef in Yacht
Jean-Toussaint Torre Jean-Toussaint Torre ... Kitchen Staff #2
Olga Kurylenko ... Ophelia Bhuletova
Tristam Summers ... Yacht Crewman #1
Darryl Foster ... Yacht Crewman #2
Maria Pavelin Maria Pavelin ... French Waitress
James Pariera James Pariera ... Café Diner #1
Olivia Le Andersen Olivia Le Andersen ... Café Diner #2
Emily Outred Emily Outred ... Café Diner #3
Christophe Gasser Christophe Gasser ... French Cyclist #1
Julien Romeo Julien Romeo ... French Cyclist #2
Ako Mitchell ... Alvin
David Mumeni ... Fabien
Maria McColgan Maria McColgan ... Woman in Bookshop Lift
James Eeles ... Café Employee
Laura June Hudson ... Old Lady
Jonny Sweet ... Tour Guide
Daniella Bowen Daniella Bowen ... Meeting Room Person #1
Paris Iris Campbell Paris Iris Campbell ... Meeting Room Person #2
Alison Ward Alison Ward ... Meeting Room Person #3
Alan Emrys Alan Emrys ... Tony
Neil Edmond ... Driving Instructor
Pauline McLynn ... Mrs. Trattner
Vicki Pepperdine Vicki Pepperdine ... Lydia
Cavan Clerkin ... Castle Guard
Eddie O'Connell Eddie O'Connell ... G14 Nation Diplomat #1
Junichi Kajioka ... G14 Nation Diplomat #2
Chris Hayward Chris Hayward ... G4S Security Guard
Peter Singh ... Officer Kohli
Hiba Chader ... Newman (as Hiba Chandler)
Rest of cast listed alphabetically:
Lindy Barrett Lindy Barrett ... Hero Class Pupil (uncredited)
Paul Blackwell Paul Blackwell ... Police Officer (uncredited)
David Collicott David Collicott ... Press Photographer (uncredited)
Nick Donald Nick Donald ... Armed Police (uncredited)
Bruno Enrique ... Party Guest (uncredited)
David Gambier David Gambier ... G12 Paparazzi (uncredited)
Tuncay Gunes ... Ted Guest (uncredited)
Ty Hurley Ty Hurley ... Passer-By (uncredited)
Gary Kiely Gary Kiely ... MI6 Agent (uncredited)
Danielle Kingston Danielle Kingston ... Presidential Aide (uncredited)
Pino Maiello Pino Maiello ... French President (uncredited)
Mal Nisbett ... Press Reporter (uncredited)
Nick Owenford Nick Owenford ... Australian Aide (uncredited)
Samantha Russell ... Swedish Prime Minister (uncredited)
Janette Sharpe Janette Sharpe ... Paramedic (uncredited)
Tina Simmons ... Restaurant Diner (uncredited)
Jimm Stark Jimm Stark ... Press Cameraman (uncredited)
Rutvig Vaid ... MI7 Agent (uncredited)
Rosalind Whelan ... Aide (uncredited)
Margaret Wheldon Margaret Wheldon ... Press Photographer (uncredited)
Andy Willis ... Press Cameraman (uncredited)
Ryan Wiseman Ryan Wiseman ... Submariner (uncredited)

Produced by 

Raphaël Benoliel ... co-producer: France Unit (as Raphael Benoliel)
Tim Bevan ... producer (produced by)
Liza Chasin ... executive producer
Chris Clark ... producer (produced by)
William Davies ... executive producer
Eric Fellner ... producer (produced by)
Andrew Warren ... co-producer

Music by 

Howard Goodall ... (music by)

Cinematography by 

Florian Hoffmeister ... director of photography

Film Editing by 

Mark Everson ... (edited by)

Casting By 

Sarah Crowe
Corinne Renard-Bendjadi

Production Design by 

Simon Bowles

Art Direction by 

Sophie Bridgman ... standby art director: additional photography
Ben Collins ... supervising art director
Gregory Fangeaux ... vfx art director
Rhys Ifan
Vladimir Kostovic
Justin Warburton-Brown ... senior art director

Set Decoration by 

Liz Griffiths

Costume Design by 

Annie Hardinge

Makeup Department 

Sam Bear ... daily hair stylist / daily makeup artist
Véronique Boslé ... key hair stylist: France (as Veronique Bosle) / key makeup artist: France (as Veronique Bosle)
Hanna Canfor ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Faye De Bremaeker ... daily hair stylist (as Fay De Bramaeker) / daily makeup artist (as Fay De Bramaeker)
Jennyfer Hillyards ... hair stylist: France / makeup artist: France
Joe Hopker ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor
Nabeel Hussain ... hair trainee / makeup trainee
Graham Johnston ... hair designer / makeup designer
Gabor Kerekes ... hair stylist / makeup artist
Sophie Kilian ... hair stylist: France / makeup artist: France
Jenny Martin ... crowd hair and make up
Fiona Maynard ... daily hair stylist / daily makeup artist
Lois McIntosh ... daily hair stylist / daily makeup artist
Lara Pace ... hair trainee: second unit / makeup trainee: second unit
Marilyn Rieul ... hair stylist: France / makeup artist: France
Nora Robertson ... senior hair stylist / senior makeup artist
Vicky Voller ... personal makeup artist: Mr Atkinson
Anna Bass ... junior makeup artist: crowd dailies (uncredited)
Annette Field ... hair stylist (uncredited) / makeup artist (uncredited)
Alice Hollingum ... makeup artist: daily crowd junior (uncredited)
Nabeel Hussain ... trainee hair artist: main team (uncredited) / trainee makeup artist: main team (uncredited)
Amy Kneeshaw ... crowd hair junior (uncredited)
Sara Kramer ... makeup artist: crowd (uncredited)
Mona Turnbull ... makeup artist (uncredited)
Natasha Vincent ... trainee makeup artist (uncredited)

Production Management 

Sara Desmond ... unit production manager
James Doyle ... post-production manager
Arnaud Duterque ... production manager
Louis Phillips ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael Altoft ... assistant director: dailies
Vic Armstrong ... assistant director
Carole Schmidlin Blanchard ... additional second assistant director
Phil Booth ... first assistant director
Paula C. Frías ... first assistant director: main unit dailies / third assistant director
Diane Capo ... third assistant director
Paul Cathie ... second assistant director
Josh Goodman ... Set Production Assistant
Elodie Krauss ... third assistant director
Phoebe Vale Markham ... second assistant director: second unit
Dan Marsden ... third assistant director: second unit - dailies
Katrina Mense-Chase ... assistant director
Laura Moloney ... third assistant director: dailies
Stephan Pehrsson ... second unit director/director of photography
Nic Pringle ... third assistant director: additional photography
David Underwood ... crowd third assistant director: dailies (as David William Underwood)
Neil Wallace ... first assistant director: additional photography
Mac Montero ... base pa (uncredited)
Gary Richens ... crowd second assistant director (uncredited)

Art Department 

Dana Anusca ... junior draughtsperson
Gareth Bailey ... set dresser
Jean-Paul Bernardi ... props: dresser
Tim Brockbank ... Assistant Graphic Designer
Ian Bunting ... 3d set designer
Rosie Burnett ... graphic assistant
Andreia Campos ... art department work experience
Richard Caron ... standby greensman
Chester Carr ... concept artist
Ben Carty ... carpenter
Dan Crawshaw ... props
Anaïs Delpech ... set decoration production assistant
Roberto DiCamillo ... assistant art director
Abigail Dilbey ... prop store assistant
Jay Dingle ... screen graphics: Teritory Studio
Sarah Downes ... props
Dave Fisher ... chargehand standby props
Dean Fisher ... standby props
Bruce Gallup ... supervising painter
Tone Gibbs ... storeman
Thomas Goodwin ... assistant art director
Bill Hardy ... carpenter
Phil Hawley ... painter
Darren Hayward ... assistant construction manager
Darren Haywood ... assistant construction manager
Joey Hodges ... props
Solomon Honey ... draughtsman
Daniel Højlund ... screen graphics: Territory Studio
Douglas Ingram ... storyboard artist
Peter James ... on set art director
Dina Karklina ... construction coordinator
Tara Kelleher ... art department assistant
Sara Knight ... painter
Keely Lanigan-Atkins ... draughtsperson
Robin Lawrence ... prop supervisor
Tim Lee ... carpenter
Chris Lees ... draughtsperson
Tiago Lisboa ... stand by props: second unit
Tony Marks ... supervising carpenter
Tom McLoughlin ... screen graphics: Territory Studio
John Moolenschot ... construction manager
Sam Moulsdale ... graphic designer
Antonio Niculae ... art department assistant
Lee Oliver ... concept artist
Russell Oxley ... scenic artist
Claire Peerless ... art department assistant
Freddie Pickering ... carpenter
Andrew Popplestone ... creative director: Territory Studio
Michael Pybus ... assistant art director
Natasha Reynell ... trainee buyer
John Roberts ... supervising painter
Michel Rollant ... Buyer
Nico Sadori ... art department assistant (as Nicola Sadori)
Steve Salmon ... props/pinewood creative
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Teritory Studio
Nick Slater ... carpenter
Lance Smith ... hod painter
Dave Sullivan ... props
Samantha Sussex ... petty cash buyer
David Sutheran ... standby props second unit
Rebecca Thomas ... action prop buyer
Richard Usher ... standby art director
Barney Ward ... dressing props: dailies
Christopher Waugh ... greensman
Alex Wells ... supervising carpenter
Sam Wells ... h.o.d. carpenter
Hamish Whitecross ... chargehand carpenter
Mark Hackett ... props (uncredited)
Haik Achim Lützow ... props (uncredited)

Sound Department 

Joanna Andrews ... boom operator: additional photography
Lilly Blazewicz ... foley editor
Steve Browell ... sound design editor
Peter Burgis ... foley artist
Tim Burton ... mix technician
Peter Davis ... sound assistant: second unit
Mark DeSimone ... adr mixer
Steve Finn ... production sound mixer: second unit, UK
Zoe Freed ... foley artist
Danny Freemantle ... sound design editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Nick Freemantle ... sound effects editor
Tom Harrison ... first assistant sound
Rebecca Heathcote ... assistant foley artist
Mark Heslop ... sound design editor
Phil Hutchins ... sound trainee: additional photography
Dayo James ... sound design editor
Gareth John ... production sound mixer
Harry Jones ... adr recordist
Helen Miles ... sound mix technician
Emilie O'Connor ... supervising dialogue & adr editor
Paul Paragon ... sound mixer: second unit
Jean Pourchier ... production sound mixer: second unit
Jemma Riley-Tolch ... foley mixer
John Rodda ... production sound mixer: additional photography
Tom Sayers ... sound design editor
Ian Tapp ... re-recording mixer
Mike Tehrani ... a.d.r. mixer
Jo Vale ... second assistant sound
Lottie Wade ... adr recordist

Special Effects by 

Matthew Baker ... special effects
Jonathan Bullock ... sfx floor supervisor
Daniel Burnett ... special effects designer
Gary Cohen ... special effects senior technician
Luke Corbyn ... special effects technician
Neil Damman ... special effects technician
Brett Ellis ... sfx trainee
Cara Lanning ... sfx mould technician
Matt Lewis ... lead senior technician
Jaydan Smith ... special effects assistant
George Spensley-Corfield ... special effects technician
Richard Thomas ... special effects
Richard Van Den Bergh ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... executive visual effects producer
Jordi Alavedra ... visual effects artist: BlueBolt
Henry Badgett ... visual effects supervisor
Matthew Badham ... matchmove artist: bluebolt
Margherita Ballarin ... roto prep artist: Blue Bolt
Sam Barnett ... data wrangler
Angela Barson ... visual effects supervisor
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt
Phillip Charles-Sweeting ... digital compositor: BlueBolt
Ross Clark ... lidar supervisor
Esme Coleman ... digital compositor
Vadim Davidoff ... digital compositor
Samuel Dubery ... visual effects producer
Finlay Duncan ... digital compositor: BlueBolt
Tomer Epshtein ... digital compositor: BlueBolt
Peter Eszenyi ... visual effects supervisor: Territory Studio
Daniel Gardiner ... compositor
Tom Hannibal ... visual effects editor
Ritchie Hoyle ... match move artist
Adam Jackson ... digital compositor: BlueBolt
Allan Torp Jensen ... digital compositor: Bluebolt VFX
Stanislav Kolev ... senior compositor
Matthew Lawrence ... motion graphics
Salvatore Lo Cascio ... digital compositor
Nick Lyons ... visual effects artist
Renata Marinello ... roto prep artist: Blue Bolt
Tom McLoughlin ... visual effects producer: Territory Studio
Sasha Mitchell ... 3d lidar scanning services: Lidar Lounge
Tamara Mitchell ... lidar supervisor
Adriano Mulè ... compositor: BlueBolt
Ricardo Musch ... Compositing & Pipeline Lead: Territory Studio
Olly Nash ... senior visual effects artist: BlueBolt
Mark O'Shea ... editorial
Demir Organ ... roto/prep artist: Bluebolt
Josh Parks ... lead compositor: Bluebolt
Bhavik B. Patel ... digital compositor: blue bolt
Simon-Pierre Puech ... digital compositor: BlueBolt
Rob Rankin ... compositor
Radost Ridlen ... compositing supervisor: Blue Bolt (as Radost Yonkova Ridlen)
Simon Rowe ... digital compositor: Bluebolt
Peppe Russo ... pipeline developer: Bluebolt
Fran Saa ... senior visual effects artist: BlueBolt
Ferdinando Spagnolo ... digital artist
Balázs Sántha ... digital compositor: BlueBolt
David Tejero ... digital compositor: BlueBolt
Kim Tobin ... digital compositor
Tamara Toppler ... matte painter/environment td
Dennis Tsoi ... digital compositor
Gabriel Valente ... digital compositor: BlueBolt
Gil Weiss ... visual effects artist
Melissa Yung-Hok ... digital matte painter

Stunts 

Chey Anich ... stunt performer
Malki Attar ... stunt performer
Tony Augé ... car stunt double / stunt performer
Rachelle Beinart ... stunt performer
Scott Brady ... stunt performer
Leah Breckman ... stunt department coordinator
Aidan Brindle ... stunts
Caitlin Burles ... riding double: Olga Kurylenko
Tony Christian ... stunt performer
Adam Collins ... stunt performer
Ray De-Haan ... stunt driver
Ben Dimmock ... assistant stunt coordinator
Josh Dyer ... stunt performer
Andrew Eadie ... stunt double: jake lacey
Rick English ... stunt driver
Ben Essex ... stunt performer
Sian Farley McBride ... stunt winch programmer (as Sian McBride)
Bradley Farmer ... stunt performer
Dominique Fouassier ... stunt coordinator
David Garrick ... stunts
James Grogan ... assistant stunt coordinator
Tom Hallahan ... stunts
Krystof Hansbury ... stunt rigger
Paul Herbert ... stunt coordinator
Robert Hladik ... stunt performer
Paul Howell ... stunt performer
Joe Kennard ... stunt performer
Cristian Knight ... stunt performer
Claire Lawrence ... stunt double: Olga Kurylenko
Lukaz Leong ... stunt performer
Sarah Lochlan ... stunt performer
Christina Low ... stunt performer
María Jesús Lucas ... stunt double: Laura Jane Hudson / stunt double: Miranda Hennesy
Kye Mckee ... stunts
Ludovic Medalin ... stunt performer
Pierre Medalin ... stunt performer
Jean-Yves Meynet ... stunt performer
Casey Michaels ... stunt double
Chris Morrison ... stunt performer
Alice Naigeon ... stunt driver
Chris Pollard ... stunt driver
Florian Saintilan ... stunt performer
Jill Serra ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer
Jonny Stockwell ... stunt driver
Rocky Taylor ... stunt driver
Karen Teoh ... stunt performer
Arran Topham ... stunt performer
Luke Tumber ... stunt performer
Edward Upcott ... stunt performer
Tony Van Silva ... stunt driver
Joe Watts ... stunt performer
William Willoughby ... stunt performer
Richard Zannini ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Phil Arntz ... aerial camera operator
Neil Ashton ... electrician
Jack Bentley ... second assistant: 'a' camera, main unit
Philipp Blaubach ... director of photography: second unit
Eric Bornes ... camera operator: second unit
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Adrien Brauge ... camera trainee dailies
Henry Bridges ... drone: pilot
Scott Bryan ... electrical rigger
Leo Bund ... drone cam tech
Scott Clooney ... practical electrician
Damien Conti ... second assistant camera: second unit
Dick Conway ... lighting technician
Alex Coverley ... key grip: second unit
Adrien David ... second assistant camera: second unit
Joshua Davies ... trainee video and d.i.t assistant: dailies
Mardon de Carvalho ... digital imaging technician: second unit
Joshua Dempsey ... electrician
Mark Dempsey ... dit assistant: second unit
Jonathan Dennis ... russian arm operator
Steven Desbrow ... camera operator: Russian Arm
Ian Dobbs ... video operator
Elliot Dupuy ... clapper loader b camera
Martin Elvin ... crane technician: main unit
Camille Fabry ... camera trainee
Sian Farley McBride ... wirecam programmer (as Sian McBride)
Jon Fenech ... video assist: main unit / video playback operator: second unit, dailies
Jaime Fletcher ... desk operator
Adam Forrest ... video assistant: dailies
Alex Fraser ... key grip: reshoots
Harry Gay ... electrician
Will Gething ... camera trainee: dailies
Scot Gill ... head of department: electrical rigging
Sebastien Guerrieri ... second assistant camera: second unit
Graham Hall ... camera operator: 'a' camera, main unit
Rowan Haughey ... Practical Electrician
Samuel Hayes ... second assistant camera: additional photography
Rupert Hornstein ... first assistant camera
Ben Howlett ... camera trainee
Wayne Howlett ... russian arm precision driver
Clive Jackson ... Second Unit
George Jenkins ... electrician: dailies
Giles Keyte ... still photographer
Brad Larner ... first assistant camera: "a" camera
Cédric Laty ... digital imaging technician: second unit
James Leckey ... first assistant camera: c camera - dailies
Jasper Leeman ... russian arm technician
Sam Madden ... electrician: dailies
Peter Marsden ... digital imaging technician: second unit
Matthew Martin ... Rigging electrician
David Maund ... key grip
Ossie McLean ... b camera / steadicam operator
George More Gordon ... video/dit trainee: main unit
Ryan Parkins ... first assistant camera: additional photography
Mike Parsons ... electrician: dailies
Alan Perrin ... drone pilot
Oliver Poole ... electrician
Jakob Powell ... second assistant camera 2nd unit
Mélodie Preel ... focus puller
Miles Proudfoot ... "c" camera operator
Matt Rakstins ... camera trainee: second unit dailies
Richard B. Shean ... video playback operator
William Sheffield ... electrician
Jonathan Smith ... grip: second unit
Vis Sopjani ... grip trainee
Jonathan Spencer ... gaffer
Joe Steel ... digital imaging technician: main unit
Gary Thom ... electrical rigging rigger
Andy Thomson ... russian arm technician
David Tyler ... gaffer
François Vigon ... camera operator: "a" camera, second unit / first assistant camera: "c" camera
Harry Walker ... electrical rigger
Jon Webb ... second unit
Fran Weston ... first assistant camera "b" camera
Jamie Whickman ... h.o.d. practical electrician
Oliver Whickman ... floor best boy
Adam Kavanagh ... camera trainee: dailies (uncredited)
Daniel Shanahan ... rigger daily (uncredited)

Casting Department 

Stéphanie Alamandovic ... casting assistant: France
Xanthe Spencer-Davidson ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Wasili Angelopoulos ... costume prop maker
Sophie Barnett ... costume trainee daily
Loulou Bontemps ... principal costume standby
Hannah Campbell ... assistant costume designer
Kirsa Ferreiro ... costume maker
Ian Foweraker ... costume standby reshoots
Ian Fowler ... personal dresser: Mr Atkinson
Rosie Gaunt ... costume daily
Natalia Georgiadou ... wardrobe
Andrea Illiano ... costume standby reshoots
Jenny Jarvis ... costume daily / costumer: dailies
Jasmin Ada Knox ... costume daily
Claire Lynch ... costume supervisor
Simone Macdonald ... costume effects: art finisher
Jon Moss ... costume prop maker
Beckie Nowicka ... costume crowd supervisor
Cora Prazeres ... junior costume prop maker
Pascale Rodi ... wardrobe

Editorial Department 

Paula Anhesini ... second assistant editor
Mike Austin ... finishing editor
Lucie Barbier ... Color assistant
Patrick Barry ... physical asset manager / physical asset manager: Pinewood Digital
Ishbel Beeson ... post-production coordinator
Thom Berryman ... head of department: Pinewood Digital
Stacey Cain ... dailies colourist: additional
James Corless ... head of department: Pinewood Digital
Hannah Peerless Dalus ... post-production coordinator
Abigail Duncan ... dailies producer
Paul Ensby ... digital intermediate colourist
Chris Francis ... colour assistant
Kevin Fairfax Harwood ... technologist
Jitte Hoekstra ... editor: tv spot
Lisa Jacobi ... post-production coordinator
Jonas Jangvad ... colour assistant
Francois Kamffer ... finishing coordinator
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
Nikoleta Lanakova ... data io operator
Leigh Myers ... digital intermediate coordinator
Stuart Nippard ... Conform Editor
Gareth Parry ... on-line editor
Louis Plamondon ... marketing editor
Fiona Starogardzki ... first assistant editor
Karina Stefanisina ... second assistant editor
Tom Sugden ... feature finishing editor
Carl Thompson ... colorist: dailies
Sophia Vas-Jones ... post-production assistant
Maimunah Yahkup ... lab manager

Location Management 

Marialucia Apicella ... location marshal
Dillon Beagley ... location marshall
Richard Berkeley ... assistant location manager: France
Charlie Burdon ... location marshal
Jeanne Caboche ... location assistant
Damien Clement ... location scout
Jonah Coombes ... supervising location manager
Pierre Durand ... assistant location manager
Jamie Jones ... location manager
Jeremy Levy ... location scout
Sarah Kate Lewis ... assistant location manager
Mikey Lloyd ... location marshall
Jess MacDonald ... Assistant Location Manager
Karolina Majka ... location marshal
Mike Papal ... location assistant: additional photography / unit assistant
Christel Rasquin ... location manager
Elliot Sansom ... location marshall
Melissa Strong ... location marshal
Anastasia Tolmacova ... location marshall
Ben White ... assistant location manager
Sarah Worsley ... location scout
Harrison Zemmel-Gallagher ... location marshall

Music Department 

Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Nick Angel ... music supervisor
Laurence Anslow ... protools recordist
Jonathan Atkinson ... musician: drums
Rodney Berling ... music editor
Peter Cobbin ... music mixed by
Huw Davies ... musician: guitars
Kirsten Errington ... music consultant (as Kirsten Lane)
Nathan W Klein ... music editor: temp score
Samuel Pegg ... orchestrator
Ian Preece ... Soundtrack
Hilary Skewes ... musician contractor
Jill Streater ... head of music preparation
Kirsty Whalley ... music mixed by
Mark Willsher ... music editor
Nick Wollage ... score engineer
Richard Harwood ... musician: principal cello (uncredited)

Transportation Department 

Jimmy Carruthers ... transportation captain
Raphaël Chouchan ... unit driver
Rob Davis ... hod tech vehicles
Paul Deluce ... unit driver
Gaël Geney ... unit driver
Stephen Inwood ... hod tech vehicles: second unit
Mark-Oliver-Tlo ... picture car coordinator
Neil Phelps ... action vehicles
Jeffrey St. Louis ... unit driver
Leigh Sumpter ... driver
Piotr Walczak ... transport facilities manager
Chris Nuttall ... tech trucks project manager: Translux International (uncredited)

Other crew 

Jordan Barbour ... assistant production coordinator
Nic Benns ... main titles designer
Phoebe Billington ... script supervisor: second unit
Litza Bixler ... Choreographer
Samantha Black ... production coordinator
Diane Brasseur ... script supervisor: car chase unit
Gabrielle Bricka ... assistant: Eric Fellner
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet - 4G Wifi Engineer & IT Support
Diane Capo ... set pa
Lizzy Carr ... production assistant
Emma Clarke ... production assistant: additional photography
Joshua Darby ... production secretary
Elmar David ... asset & sustainability coordinator
Nathan Davies ... payroll assistant
Martin Davies-Redgrave ... assistant production coordinator: additional photography
Derek Desmond ... aerial operations: Helicopter Film Services
Giles Dumper ... aerial helicopter pilot / helicopter pilot
Victoria Endacott ... assistant: Tim Bevan
Inga Fabian ... production assistant
India Flint ... assistant: Eric Fellner
Lee Garside ... armourer
Sasha Gibson ... unit publicist
Beatrice Giraud ... production accountant
Gabriel Henrique Gonzalez ... assistant: Mr Kerr
Alicia Graf ... additional set pa
Jon Gray ... Sales Executive
Katie Harlow ... script supervisor: Action Unit
Grace James ... set pa
Steven Johnson ... assistant production coordinator: re-shoots
Mathilde Kappler ... facilities assistant
Janet Kellock ... assistant script supervisor
Claire L. Kenny ... AP Supervisor
Caroline Koziol ... 3rd crowd AD
Nicolas Lesbros ... assistant accountant
David Liddell ... health & safety advisor
Jj McAllister ... floor runner: dailies
Collie McCarthy ... post production coordinator
Jeanette McGrath ... script supervisor
Rachel McLean ... construction medic: second unit
Astrid Monarque ... production accountant
Angela Moneke ... production coordinator: Working Title Films
Julian Murray ... financial controller
Josh Nixon ... key first assistant accountant
Simon O'Connell ... aerial co-ordinator
Etienne Olchewsky ... assistant facilities manager: France unit
Giulia Patanè ... script supervisor: additional photography
Archie Pearch ... assistant: Mr Atkinson, Mr Clark and Mr Kerr
Callum Pedelty ... assistant accountant
Tina Pisano ... first assistant accountant
Hugo Revello ... additional set production assistant: France unit
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Tamlyn Samuels ... assistant production coordinator
Krishan Sharda ... additional set pa
Sanjay Sharma ... production executive: Working Title
Jennifer Simonnet ... production coordinator
Georgie Sturrock ... cashier
Tiffany Tiesiera ... production executive
Lucas Webb ... Vice President Development
Richard Wild ... weather consultant
Tilly Wilding Coulson ... development executive
Sarah Jane Wright ... Head of Production: Working Title
Sean Seymour ... crowd pa: dailies (uncredited)
Rica Sweeney ... floor runner: daily (uncredited)

Thanks 

Mick Bagnall ... special thanks: The City of London Film Team
Jamie Campbell ... special thanks: Berkeley Castle
Pippa Crossman ... special thanks: Berkeley Castle
Clare Gozdawa ... special thanks: Foreign & Commonwealth Office
Ailis Hill ... special thanks
Clive Holland ... special thanks: County Hall Estate Management Ltd
Leslie Kwarteng ... special thanks: D&D London
Holly Morgan ... special thanks
Ryota Nakanishi ... additional thanks: Review
Josh Nash ... special thanks: Berkeley Castle
Carter Robinson ... special thanks
Scarlett Robinson ... special thanks
Sam Sneade ... special thanks
Marcel Theroux ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed