Poster

The Little Stranger ()


Reference View | Change View


After a doctor is called to visit a crumbling manor, strange things begin to occur.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Dr. Faraday
...
Roderick Ayres
...
Caroline Ayres
...
Betty
...
Mrs. Ayres
...
Young Faraday (as Oliver Zetterstrom)
...
Elizabeth Faraday
Eddie Toll ...
Faraday's Father
...
Young Mrs Ayres
...
Susan Ayres
...
Colonel Ayres
Bailey Rogers ...
Young Boy at Fete
...
Photographer
...
Dr. Granger
...
Anne Granger
...
Miss Dabney
...
Mr. Rossiter
Elizabeth Counsell ...
Mrs. Rossiter
...
Peter Baker-Hyde
...
Diana Baker-Hyde
...
Gillian Baker-Hyde
...
Tony Morley
...
Mrs. Ravensdale
...
Dr. Warren
...
Maid
Archie Bradfield ...
Alan Blundell
...
Mrs. Blundell
...
Babb
...
Bland
Shaughan Seymour ...
Hewitt
...
Brenda
...
Dr. Seeley
Charlie Anson ...
Bespectacled Man
...
Dr. Calder
...
Aunt Cissie (as Annie Firbank)
...
Dress Shop Assistant
...
Young Male Patient
...
Coroner Ridell
Ferne ...
'Gyp'
John G. Smith ...
Dance Band Member
John Sutton ...
Dance Band Member
Malcolm Baxter ...
Dance Band Member
Oliver Wilby ...
Dance Band Member
Rory McFarlane ...
Dance Band Member
Dai Pritchard ...
Dance Band Member
Jonathan Enright ...
Brass Band Member at Fete
Gregor Spence ...
Brass Band Member at Fete
Glenn Crisp ...
Brass Band Member at Fete
Sean Corby ...
Brass Band Member at Fete
Stewart Swallow ...
Brass Band Member at Fete
Saul Rose ...
Melodeon Player
Rest of cast listed alphabetically:
Susan Bradfield ...
Dancing Nurse (uncredited)
...
Dancing Dr. (uncredited)
Chris Coxon ...
Dancer (uncredited)
Grant Crookes ...
Pallbearer (uncredited)
Laraine Dix ...
Doctor (uncredited)
Mark Fisher ...
Butler (uncredited)
...
Nurse (uncredited)
...
Dancing Nurse (uncredited)
...
Mourner (uncredited)
Nathanael James ...
Dancing Doctor (uncredited)
...
Tonsillectomy Patient (uncredited)
...
Dancing Nurse (uncredited)
Michael Nettleship ...
Tea party guest (uncredited)
...
Farmer (uncredited)
...
(uncredited)
Naomi Reddy ...
Villager (uncredited)
Nig Richards ...
Villager (uncredited)
Josephine Rogers ...
Nurse (uncredited)
...
Villager (uncredited)
...
Builder (uncredited)
Helen Thomas ...
Dancing Nurse (uncredited)
...
Town Mayor (uncredited)
...
Man in Pub (uncredited)
...
The Vicar (uncredited)

Directed by

Edit
Lenny Abrahamson

Written by

Edit
Lucinda Coxon ... (screenplay)
 
Sarah Waters ... (based on: "The Little Stranger" by)

Produced by

Edit
Daniel Battsek ... executive producer
Andrea Calderwood ... producer
Gail Egan ... producer
Ed Guiney ... producer
Celine Haddad ... executive producer: Bord Scannán na hÉireann/the Irish Film Board
Robbie Leacock ... assistant producer: Potboiler Productions
Andrew Lowe ... executive producer
Cameron McCracken ... executive producer
Tim O'Shea ... executive producer
Anita Overland ... co-producer
Joe Wheatley ... assistant producer: Potboiler Productions

Music by

Edit
Stephen Rennicks

Cinematography by

Edit
Ole Bratt Birkeland ... director of photography

Film Editing by

Edit
Nathan Nugent

Editorial Department

Edit
Ishbel Beeson ... post-production coordinator
Gary Curran ... digital intermediate colourist
Rebecca Daly ... post-production accountant: Ireland
Rory Gavin ... on-line editor: Outer Limits
Jennifer McCann ... digital intermediate producer: Outer Limits
Collie McCarthy ... post-production coordinator
Eugene McCrystal ... on-line editor: Outer Limits
Sam Noone ... digital intermediate assistant: Outer Limits
Rachel Proudlove ... post-production accountant: UK
Paul Rankin ... first assistant editor
Jenni Redmond ... post production: accounts trainee
Cassandra Sigsgaard ... negative checks: Jeva Films
Jack Thornton ... trainee assistant editor
Sophia Vas-Jones ... post-production trainee
Hannah Peerless Dalus ... post-production coordinator (uncredited)
Lisa Jacobi ... post-production coordinator (uncredited)

Casting By

Edit
Nina Gold
Robert Sterne

Production Design by

Edit
Simon Elliott

Art Direction by

Edit
Guy Bevitt
Bill Crutcher ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
Emma Davis

Costume Design by

Edit
Steven Noble

Makeup Department

Edit
Michael Byrne ... prosthetic makeup artist (as Mike Byrne)
Samantha Denyer ... makeup supervisor: crowd
Gigi Dey ... hair stylist / makeup artist
John Eldred-Tooby ... prosthetic mould maker
Emma Faulkes ... key prosthetic artist
Patt Foad ... prosthetics sculptor
Barrie Gower ... prosthetics designer
Sian Grigg ... hair designer / makeup designer / prosthetics designer
Duncan Jarman ... key prosthetic artist
Ailsa Lawson ... prosthetic silicone technician
Becca Olen ... prosthetics technician
Clementine Ollerenshaw ... junior hair stylist (as Clemmie Ollerenshaw) / junior makeup artist (as Clemmie Ollerenshaw)
Tapio Salmi ... hair stylist / makeup artist
Paul Spateri ... prosthetics supervisor
Jackie Sweeney ... hair stylist / makeup artist
Sinead Sweeney ... contact lens technician
Jules Greenan ... hair and makeup daily (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Fiona Matthews ... daily hair and make up artist (uncredited)
Naomi Tolan ... junior makeup artist: dailies (uncredited)
Tonia Vernava ... crowd makeup (uncredited)
Victoria Warrington ... contact lens technician (uncredited)

Production Management

Edit
Chris Brewer ... unit manager
Ann Lynch ... post-production supervisor
Nicola Morrow ... unit production manager
Martin Walker ... additional unit manager
Emily Leach ... production manager: Film4 (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Marie Devautour ... crowd second assistant director
Ben Harrison ... second assistant director
Nathan Nugent ... second unit director
Emyr Glyn Rees ... third assistant director
Olly Robinson ... first assistant director
Michael Chapman ... crowd third assistant director (uncredited)

Art Department

Edit
Andrew Barden ... property master (as Andy Barden)
Keziah Barton-White ... construction coordinator
Phil Bull ... chargehand standby props (as Phill Bull)
Phil Clark ... artist: visual reference
Richard Dalton ... prop storeman
Matt Francis ... art department assistant
Freya Haak ... production buyer (as Freya Closs)
Mat Hamshaw ... set dresser (as Matthew Hamshaw)
Brendan Houghton ... storyboard artist
Fletcher Jarvis ... set dresser
Nicholas Johnston ... chargehand dressing props
Verena Khan ... graphic designer
Lisa McDiarmid ... standby art director
Duncan McNeil ... head carpenter
David Meeking ... head painter (as Dave Meeking)
Hannah Storm Miles ... standby painter (as Hannah Miles)
Russell Oxley ... scenic painter
Zoë Seiffert ... assistant set decorator
Dan Yellowhammer ... standby carpenter
Glen Young ... assistant art director
Ian Zawadzki ... construction manager
Graham Antill ... scenic painter (uncredited)
Ben Carty ... carpenter (uncredited)
Graham Caulfield ... drapesmaster (uncredited)
Oliver Gant ... stand-by props (uncredited)
Daniel Gibson ... greensman (uncredited)
Jason Ivall ... supervising painter (uncredited)
Tim Lee ... carpenter (uncredited)
Ryan McPhail ... scenic labor (uncredited)
Roberto Oliveri ... greens stand-by (uncredited)
Christopher Pigott ... dressing props (uncredited)
Daniel Valentine ... greensman (uncredited)

Sound Department

Edit
Mark Appleby ... adr mixer: Goldcrest
Tim Barker ... production sound mixer
Niall Brady ... dialogue editor / supervising sound editor
Scott Cannizzaro ... adr mixer: Soundtrack NYC
Alan Collins ... senior producer: Screen Scene
Niall Cropper ... second assistant sound
Rory de Carteret ... adr mixer: Boom Post
Simon Diggins ... adr mixer: Goldcrest
Caoimhe Doyle ... foley artist
Steve Fanagan ... re-recording mixer / sound designer
Garret Farrell ... adr mixer: Screen Scene
Rob Huckle ... dolby sound consultant
Adrien Hurtebize ... adr mixer: Studio Line
Nick Kray ... adr mixer: De Lane Lea
Adam Laschinger ... playback operator
Claire Marquess ... adr mixer: Ka-Boom
Jean McGrath ... adr mixer / foley mixer
Brendan Rehill ... foley editor
Jorge Robles ... mix technician
Jason Stevens ... sound negative
Kelly Stewart ... additional boom operator
Adrienne Taylor ... first assistant sound
Mike Tehrani ... adr mixer: Goldcrest
Keith Tunney ... sound recordist: second unit
Phil Brewster ... feature trailer mix tech (uncredited)
German Camardella ... adr editor (uncredited)
Steve Fanagan ... supervising sound editor (uncredited)
Jonathan Reynolds ... foley assistant (uncredited)

Special Effects by

Edit
Dominic Blake ... on-set special effects supervisor: SFX GB
Neal Champion ... special effects supervisor: SFX GB
Gerry Glynn ... special effects floor assistant: SFX GB (as Gerard Glynn)
Andrew Griffiths ... special effects floor assistant: SFX GB
Phil Chapman ... special effects (uncredited)
Craig Daly ... senior snow effects technician (uncredited)
Dave Kneath ... special effects technician (uncredited)
Jordan May ... special effects technician (uncredited)
John Nolan ... animatronic effects supervisor (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Daniel Anderson ... visual effects trainee: Screen Scene
Amrei Bronnenmayer ... digital compositor: Screen Scene
Ed Bruce ... visual effects supervisor
Denny Cahill ... digital compositor: Screen Scene
Kenneth Coyne ... visual effects producer: Screen Scene
Darragh Duffy ... pipeline technical director: Screen Scene
Mihai Dumbravescu ... digital compositor: Screen Scene
Krzysztof Fendryk ... cg lead
Michal Fryzlewicz ... visual effects trainee: Screen Scene
Ronan Gantly ... digital compositor: Screen Scene
David Gibbons ... digital matte painter: Screen Scene
Leona Helly ... digital compositor: Screen Scene
Sevendalino Khay ... digital matte painter: Screen Scene
Eric A. Kohler ... visual effects producer (as Eric Kohler)
Eoin Mahon ... digital compositor: Screen Scene
Stacy Mangan ... digital compositor: Screen Scene
Julien Martins ... digital compositor: Screen Scene
Eloi G. Martorell ... digital compositor: Screen Scene (as Eloi Garcia Martorell)
Garvin McGoldrick ... systems engineer: Screen Scene
Joy McKeon ... digital compositor: Screen Scene
Daryl McMahon ... digital compositor: Screen Scene
Laura Murphy ... visual effects coordinator: Screen Scene
Nicholas Murphy ... visual effects production manager: Screen Scene
Jim O'Hagan ... compositing supervisor: Screen Scene VFX
Arnaud Ortmann ... digital compositor: Screen Scene
Andrew Rea ... digital compositor: Screen Scene
Stefano Rolando ... digital compositor: Screen Scene
Paula Rubio ... digital compositor: Screen Scene (as Paula Rubio Ferrer)
Miguel V. Santos ... digital compositor: Screen Scene (as Miguel Santos)
Jonas Stiltz ... digital compositor: Screen Scene
Piotr Swigut ... digital matte painter: Screen Scene
David Thomas ... digital compositor: Screen Scene
Robert Murray ... digital compositor: Screen Scene (uncredited)
Josep Antoni Ribas Rossello ... digital compositor: Screen Scene (uncredited)
Greg Tully ... head of engineering: SSVFX (uncredited)

Stunts

Edit
Rachelle Beinart ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt performer
Jamie Edgell ... stunt coordinator
James Harris ... stunt performer
Claire Lawrence ... stunt performer
Belinda McGinley ... stunt performer
Casey Michaels ... stunt performer
Annabel Elizabeth Wood ... stunt performer (as Annabel Wood)
Nicholas Daines ... stunt double: Ruth Wilson (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
John Antill ... rigging gaffer
Dominic Aronin ... practical electrician
Curtis Graham Ashley ... digital imaging technician assistant (as Curtis Ashley) / video playback (as Curtis Ashley)
Daniel Chaytor ... electrician
Nicola Dove ... unit photographer
John Ferguson ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Steve Fitzpatrick ... head rigger
Bobby Hankins ... rigging electrician
James Hogarth ... digital imaging technician
Bruce Jackson ... director of photography: second unit
Laurence Johnson ... second assistant camera: "b" camera
Stephen Lee ... video playback operator
Andy Lowe ... gaffer
Ashton Lunn ... grip: "b" camera
Leigh Marcelino Gardner ... video playback operator (as Leigh Gardner)
Martina Massimei ... camera trainee
Alex Meacock ... grip: "b" camera
Hennah Michael ... best boy rigger (as Mike Hennah)
Arron Monkman ... second assistant camera
Julius Ogden ... first assistant camera
Charlie Paddock ... rigging electrician
Pawel Polak ... electrician
Duncan Riedl ... electrician
Andy Sauer ... grip
Chris Stones ... best boy
Daniel Stones ... electrician
Mark Sullivan ... Genny op
Mark Sullivan ... electrician
Jason Walker ... first assistant camera: "b" camera
Stephen Delahunt ... electrical rigger (uncredited)
Jonny Lewis ... second assistant camera: second unit daily (uncredited)
Sebastian Marczewski ... second assistant camera: dailies (uncredited)
Jamie Monks ... additional grip: dailies (uncredited)
Sira Pocovi ... camera trainee dailies (uncredited)
George Pretty ... camera trainee: "b" camera (uncredited)
Matt Rakstins ... camera trainee: second unit, dailies (uncredited)
Duncan Riedl ... gaffer: second unit (uncredited)
Michael James Robinson ... electrician (uncredited)
Owen Varley ... electrician (uncredited)

Casting Department

Edit
Kate Bone ... casting associate
Robert Sterne ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Viveene Campbell ... costume supervisor
Geneva Corlett ... crowd mistress
Kate Jeanne ... costume maker (as Katie Jeanne)
Kelly-Ann McLaughlin ... principal costume stand-by
Tracey Millar ... costume dailies
Hannah Munnings ... costume standby
Joanna Nicholls ... costume maker
Josie Pledge ... costume cutter
Maria Smith ... costume dailies
Joseph Thorpe ... costume trainee
Ailsa Windsor ... assistant costume designer
Charles Gillies ... principal standby (uncredited)
Joan Murray ... costume maker (uncredited)
Jane O'Donnell ... costume assistant (uncredited)
Sidonie Roberts ... additional wardrobe (uncredited)

Location Management

Edit
Hannah Lamb ... location manager
Jonathon Lawrence ... assistant location manager (as Jon Lawrence)
Helene Lenszner ... supervising location manager
Peter Mitchell ... location assistant
Harriet Wharton ... assistant location manager
Simon Lam ... location marshal (uncredited)
Jeremy Levy ... location scout (uncredited)

Music Department

Edit
Brian Byrne ... music orchestrated by
Ciarán Byrne ... music engineer
John Byrne ... music preparation
Simon Changer ... music editor
Damian Chennell ... assistant engineer (as Damian Chennells)
Elaine Clark ... orchestra leader
Peter Cobbin ... music mixed by
Brian Connor ... musician: piano
Hugh Drumm ... additional music production
Andrew Glen ... music editor (as Andy Glen)
Gearoid Grant ... conducted by (as Gearóid Grant)
Anthony Long ... orchestra general manager
Neil MacColl ... on-set music production (as Neill MacColl)
Geraldine O'Doherty ... musician: harp
Rte National Symphony Orchestra ... orchestra (as Rté National Symphony Orchestra)
P.J. Ronan ... assistant orchestral engineer (as PJ Ronan)
Kle Savidge ... music supervisor
Kate St. John ... on-set music production
Kirsty Whalley ... music mixed by

Script and Continuity Department

Edit
Irene Chawko ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Graham Ashley ... unit driver
Rob Bourne ... facilities: camera truck
Anthony Burgess ... driving double: Faraday
Gary Cadwell ... action vehicle driver: Motorhouse Hire
Louise Cornwell ... unit driver
Fergus Cotter ... unit driver
Peter Gaine ... action vehicle driver: Motorhouse Hire
Michael Geary ... action vehicles coordinator: Motorhouse Hire
Kevin Higgins ... action vehicle driver: Motorhouse Hire
Greg Howard ... on set facilities: head office
Rich Maddock ... unit driver (as Richard Maddock)
Heath Reid ... unit driver (as Heith Reid)
Mark Rimpo ... unit driver
Clive Shaw ... 4x4 driver
Chris Vauls ... driver: minibus
Adam Vines ... facilities captain
Barrie Williams ... transport captain
Paul Wiseman ... action vehicle driver: Motorhouse Hire
Steve Young ... facilities: costume & makeup
Krzysztof Zalewski ... unit driver
Donatas Matukaitis ... daily driver (uncredited)
Emma Savin ... driver: 4x4 (uncredited)
Clive Shaw ... driver: 4x4 (uncredited)

Additional Crew

Edit
Stewart Allen-Smith ... floor runner (as Stewart Allen)
Annie Atkins ... title designer
Jamie Atkins ... head chef: J&J Catering
Geraldine Atlee ... head of business affairs: Film4
Polly Bennett ... choreographer
Nick Breen ... production legal services: UK
Sue Bruce-Smith ... deputy director: Film4
Lloyd Buck ... bird handler
Rose Buck ... bird handler
Lizzie Bull ... production coordinator
Valeria Bullo ... representative: Pathé Productions Limited
Lee Bye ... head of theatrical distribution: Pathé Productions Limited
Mark Byrne ... head of business affairs: Element Pictures
Phil Cairns ... press & publicity manager: Film4
Hannah Calascione ... assistant: to director & producers
Liberty Cheesman ... floor runner
Steve Clark ... head chef: J&J Catering
James Clarke ... finance director: Pathé Productions Limited
Fiona Collins ... executive assistant: Andrew Lowe
Shona Collins ... representative: Pathé Productions Limited
Ben Coren ... development and production executive: Film4
Tom Cox ... horse master: Devil's Horseman
Rachel Dargavel ... head of production: Potboiler Productions
Mayalen de Croisoeuil ... international sales: Pathé International
Rachel Donkor ... financial controller
Pierre Du Plessis ... deputy managing director: Pathé Productions Limited
Nicky Earnshaw ... head of production: Film4
Bareen Farid ... representative: Pathé Productions Limited
Miriam Felder ... representative: Ingenious Media
Katie Fitzgerald Frazer ... representative: Ingenious Media (as Katie Fitzgerald-Frazer)
Liberty Gill ... body double: Gillian
Sophie Glover ... representative: Pathé Productions Limited
Paula Heffernan ... head of production: Element Pictures
Stewart Henry ... security: operative: Above the Line Set Assistance & Security
James Hickey ... chief executive: Bord Scannán na hÉireann/the Irish Film Board
Joel Hide ... assistant production coordinator
Mick Hurrell ... health & safety advisor: JHA Safety
Jamie Jessop ... representative: Ingenious Media
Steve Joberns ... auditor: UK, Shipleys
Kennie Jones ... security operative: Above the Line Set Assistance & Security (as Kenny Jones)
Tracey Josephs ... head of production: Film4
Aisling Kelly ... production office trainee: Element Pictures
Jonathan Kelly ... legal services: Ireland, Philip Lee Solicitors
Rowan Laidlaw ... clearances
Sam Lavender ... senior commissioning executive: Film4
Oliver Lavery ... unit publicist: Premier
Bek Leigh ... head of finance: Potboiler Productions
Maria Fernanda Llamosa ... accounts trainee (as Maria Llamosa)
Ryan Locke ... head of security: Above the Line Set Assistance & Security
Ollie Madden ... head of creative: Film4
Fawzia Mahmood ... producer assistant: Potboiler Productions
Aoife McBennett ... legal services: Ireland, Philip Lee Solicitors
Teresa McGrane ... deputy chief executive: Bord Scannán na hÉireann/the Irish Film Board
John McGrory ... representative: Pathé Productions Limited
Fiona McGuire ... head of physical production: Pathé Productions Limited
Vaishali Mistry ... representative: Ingenious Media
Amina Muneer ... representative: Pathé Productions Limited
Jack Myles ... representative: Pathé Productions Limited
Emma Norton ... head of development: Element Pictures
Eugene O'Connor ... unit publicist: Premier
Emer O'Shea ... senior production coordinator: Element Pictures
Kevin O'Shea ... insurance broker: Integro Entertainment
Chanchal Panwar ... representative: Ingenious Media
Richard Philipps ... production legal services: UK
Niamh Plunkett ... executive assistant: Ed Guiney
Anita Potter ... body double: Mrs. Ayres
Sally Powell ... unit medic: Millstream Nursing Agency
Leonie Quinn ... finance manager: Element Pictures
Mike Renton ... assistant accountant
Rhianna Rizvi ... production secretary
Elle Russell ... base runner
Jonathan Rutter ... unit publicist: Premier
Hannah Saunders ... marketing and distribution: executive: Film4
Muriel Sauzay ... international sales: Pathé International
Andrea Scarso ... representative: Ingenious Media
Emma Scott ... production and distribution executive: Bord Scannán na hÉireann/the Irish Film Board
Albert Sharpe ... epk: Premier
Chloe Sizer ... head of creative affairs: Potboiler Productions
Helen Smith ... etiquette advisor / social historian
Oliver Smith ... production assistant
Lucy Sneddon ... producer assistant: Potboiler Productions
Laura Southall ... body double: Caroline
Ellen Steers ... unit publicist: Premier
Ruth Sweeney ... producer assistant: Potboiler Productions
Wai-Hun Tang ... representative: Pathé Productions Limited (as Waihun Tang)
Nick Tay ... representative: Pathé Productions Limited
Jonathan Taylor ... legal: paperwork
Agathe Théodore ... international sales: Pathé International (as Agathe Theodore)
James Tointon ... cashier
Dominique Tucker ... first assistant accountant
Lloyd Vanson ... representative: Pathé Productions Limited
Daniela Vizuete ... representative: Pathé Productions Limited
Annette Waldron ... chief operating officer: Element Pictures
Matthew Ward ... historical advisor / medical advisor
Joan Washington ... dialogue coach
Laurence West ... second assistant accountant
Lauren Whiterod ... auditor: UK, Shipleys
Richard Wild ... weather consultant (as Dr. Richard Wild)
Charlotte Wilde ... animal handler: Birds & Animals
Emma Wilkinson ... assistant: to director & producers
Rhiannon Willis ... floor runner
Kriss TheDish Brown ... on-set internet technician (uncredited)
James Excell ... crowd production assistant (uncredited)
Jules Gawlik ... title design assistant (uncredited)
Ellie Gocher ... additional production secretary (uncredited)
Garry Marriott ... construction medic (uncredited)
Dan Marsden ... set production assistant: dailies (uncredited)
Eliot Martin-Dominguez ... for: Pathé Productions Limited (uncredited)
Josh Miller ... creative content: Focus Features (uncredited)
Teresa Moneo ... representative: Pathé Productions Limited (uncredited)
Charles Joseph Smith ... security (uncredited)
Katharine Tidy ... home economist (uncredited)
Ashley Turner ... floor runner: dailies (uncredited)

Thanks

Edit
Max Abrahamson ... the director would like to thank (as Monika, Max & Nell Abrahamson)
Monika Abrahamson ... the director would like to thank (as Monika, Max & Nell Abrahamson)
Nell Abrahamson ... the director would like to thank (as Monika, Max & Nell Abrahamson)
Adriana Alberghetti ... the director would like to thank
Adam Best ... with special thanks to
James Farrell ... the director would like to thank
Nicholas Farrell ... with special thanks to
Rosanne Flynn ... with thanks to: and everyone at Element Pictures
Rachel Holroyd ... the director would like to thank
David Karp ... the director would like to thank
Catherine Magee ... with thanks to
Toby Moorcroft ... with thanks to
Enid Nugent ... with thanks to
Tim Plester ... with special thanks to
Matt Power ... with thanks to: and everyone at Element Pictures
Jez Scharf ... with thanks to: and everyone at Element Pictures
Stephen Shepherd ... with special thanks to: Langleybury House & Studios
Tim Wilson ... with special thanks to: Langleybury House & Studios

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

THE LITTLE STRANGER tells the story of Dr. Faraday, the son of a housemaid, who has built a life of quiet respectability as a country doctor. During the long hot summer of 1948, he is called to a patient at Hundreds Hall, where his mother once worked. The Hall has been home to the Ayres family for more than two centuries. But it is now in decline and its inhabitants--mother, son and daughter--are haunted by something more ominous than a dying way of life. When he takes on his new patient, Faraday has no idea how closely, and disturbingly, the family's story is about to become entwined with his own. Written by Focus Features

Plot Keywords
Taglines These Delusions Are Contagious See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Малкият непознат (Bulgaria, Bulgarian title)
  • Ο ανήλικος επισκέπτης (Greece)
  • Küçük Yabancı (Turkey, Turkish title)
  • L'ospite (Italy)
  • A kis idegen (Hungary, Hungarian title)
  • See more »
Runtime
  • 111 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Trivia Will Poulter spent 5-6 hours every day in the make-up chair getting his burn prosthetics applied, and another hour getting it removed. He said that he actually found the hour-long removal more uncomfortable than all the hours of putting it on. See more »
Goofs Early on, Domhnall Gleeson's character confesses to having "snuck up" into the house once as a child. No Brit of the time would have said "snuck", which is an Americanism that has only recently been creeping into British English. "Sneaked up" or "sneaked in". See more »
Movie Connections Featured in Episode dated 21 September 2018 (2018). See more »
Soundtracks Oyster Girl See more »
Quotes Faraday: What this house needs is a big dose of happiness.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed