Edit

(TV Series)

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Peter Andrikidis

Writing Credits  

Kris Wyld ... (created by) &
Mel Hill ... (created by) &
Michael Miller ... (created by)
 
Michael Miller ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Claire van der Boom ... Frankie Bell
Andrea Demetriades ... Lou Tannis
Arka Das ... Tabb Patel
Pallavi Sharda ... Tanya Kalchuri
Blessing Mokgohloa ... Rowan Mitri
Susie Porter ... Maggie Cutter
Dalip Sondhi ... Rupert Steele
Penny Cook ... Carol Little
Liam McIntyre ... Eli Nader
Owen Teale ... Chad Berger
Renee Lim ... Monica Lee
Lara Lightfoot ... Scrub Theatre Nurse
Thuso Lekwape ... Enrico
Troy Harrison Troy Harrison ... Sam Mendosa
Jelena Milinkovic ... Kelly Reid
JR Laveta JR Laveta ... Felipe Finau
Anthony Brandon Wong ... Dr. Arthur Chan
Steve Vella Steve Vella ... Jim Reid
Silvia Colloca ... Lucy Berger
Romany Demeter Miller Romany Demeter Miller ... Yummi Berger
Aanisa Vylet ... Naza Kamiran
Andrew Attieh ... Bedad Kamiran
Michael Grocholsky ... Damien Walsh
Helen Thomson ... Lorraine Walsh
Suzannah Bayes-Morton ... Teuila Finau (as Suzannah Bayes Morton)

Produced by 

Antony I. Ginnane ... producer
Kym Goldsworthy ... executive producer
Carol Hughes ... line producer
Michael Miller ... script producer
David Ogilvy ... executive producer
Sally Riley ... executive producer
Ron Saunders ... executive producer
Kris Wyld ... producer

Music by 

Guy Gross

Cinematography by 

Joseph Pickering ... (as Joseph H. Pickering)

Film Editing by 

Henry Dangar

Casting By 

Amanda Mitchell

Production Design by 

Sam Hobbs

Art Direction by 

Carlo Crescini

Costume Design by 

Neville Kerr

Makeup Department 

Tamara Callaghan ... hair assistant / makeup assistant
Hannah Grasinger ... junior hair assistant / junior makeup assistant
Deborah Lanser ... hair designer / makeup designer
Jodee Lenaine-Smith ... hair stylist / makeup artist
Beth Porter ... hair stylist / makeup artist

Production Management 

David Page ... unit manager (as Dave Page)
Peter Powell ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Xander Collier ... third assistant director
John Martin ... first assistant director: preparation
Ian 'Scooter' Welbourn ... second assistant director
Russell Whiteoak ... first assistant director

Art Department 

Elena Aikasheva ... buyer / set dresser
Sam Boneham ... art department runner
Samantha Dabrowska ... graphic designer
Gemma-Lark Johnson ... property master (as Gemma Lark)
Harriet Macarthur ... props buyer
Lucas Mahrt ... assistant standby props
Lisa Morgan ... art department coordinator
Merryn Schofield ... buyer / set dresser
James Sefton ... standby props

Sound Department 

Helen Brown ... foley artist
Ian Donato ... foley editor
Gordon Fletcher ... boom operator
Paul Huntingford ... foley editor
Rob MacKay ... sound recordist (as Robert Mackay)
Michol Marsh ... sound mixer
Olivia Monteith ... sound effects editor
Eren Sener ... boom operator (as Eren Seger)
Julia Wright ... sound supervisor: ABC

Special Effects by 

Stuart Rowsell ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Adam Archer ... visual effects artist
Dana Rayson ... title designer: robotDNA

Camera and Electrical Department 

Matt Bedford ... second assistant camera
Renier Bronn ... second electric
Bonnie Chai ... video split operator (as Bonni Chai)
Matt Daley ... assistant electrician
Francis Johnson ... best boy grip
Mark Leuschner ... drone camera operator
Conrad Mill ... camera operator
Brooks Robinson ... assistant electrician
Daniel Asher Smith ... still photographer
Viliami Topui ... gaffer
Cisco Vicuna ... first assistant camera
Aron Walker ... key grip
Jake Walker ... grip assistant
Jonathon Watson ... grip assistant
Bryn Whitie ... first assistant camera
Joshua Wiggins ... best boy (as Josh Wiggins)
Fiona Janet Young ... second assistant camera (as Fiona Young)

Casting Department 

Lara Lightfoot ... casting assistant
Annie Parnell ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Felice Mercorella ... costume supervisor
Madeleine Overett ... on-set costume assistant
Bec Sheedy ... costume assistant
Paul Warren ... costume buyer
Flip Wootten ... costume standby
Celia Perry ... costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Adam Archer ... on-line editor
Kieran Bleakley ... digital technician: Blue Post
Vince Brant ... quality control supervisor: Blue Post
Annelie Chapple ... colorist
Troy Fleming ... conform editor
Rachel Knowles ... general manager: Blue Post
Peter Millington ... managing director: Blue Post
Rebecca Ridding ... first assistant editor
Jessica Neugebauer ... post production assistant (uncredited)

Location Management 

Anton Denby ... location manager
Peter Lawless ... location manager

Music Department 

Maria Alfonsine ... composer assistant

Transportation Department 

Lori Chadband ... travel: Showgroup
Lon Lucini ... vehicle coordinator
Douglas Ngai ... driver: cast (as Doug Ngai)

Other crew 

Rebecca Anderson ... development manager: ABC
Alex Baldwin ... production executive: ABC
Philippa Bateman ... script consultant (as Phillipa Bateman)
Mikael Borglund ... chief executive officer: Beyond Entertainment
Anni Browning ... completion guarantor: Film Finances
Kieran Cato ... traffic manager: Cato Logistics
Trent Clarkson ... unit assistant
Bianca Dawson ... medical advisor
Kevin Delaney ... unit assistant
Merran Elliot ... script supervisor
Sebastian FitzGerald ... medical consultant
Jackie Fletcher ... financial consultant: Clandestine TV
Eve Foreman ... legal consultant: Clandestine TV
Jane Forrest ... production coordinator
Suzanna Clair Goodison ... medical consultant
Kailey Higgins ... unit assistant (as Kaily Higgins)
Mel Hill ... medical consultant
Michael Knott ... production runner
Catherine Lavelle ... unit publicist
Renee Lim ... medical consultant
Carol Long ... medical consultant
Anthony J. Lyons ... creative consultant: Clandestine TV (as Anthony J. Lyons)
Helen Macdonald ... business affairs: ABC
John May ... production accountant
Charlotte McConaghy ... script editor
Alastair McKinnon ... deputy head of scripted production: ABC
Reezy Miller ... post-production scripts
Payal Mukherjee ... medical consultant
Navin Niles ... medical consultant
Jenny O'Shea ... head of production operations and business: Beyond Entertainment
Tope Ogundare ... medical consultant
Alex Pettaras ... assistant publicist
Shaarne Rarere ... fiction coordinator: ABC
Dan Read ... completion guarantor: Film Finances
Sean Ryan ... production finance associate: ABC
Monika Stankowski ... assistant accountant / post production accountant
Nina Stevenson ... legal consultant: Clandestine TV
Grace Taylor ... production secretary
Petra Vaculik ... unit assistant
Kristine Way ... publicist: ABC
Mark Wheeler ... production accountant: Beyond Entertainment
Paul Wylie ... general manager: finance: Beyond Entertainment

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed