Edit
"Carnival Row" Grieve No More (TV Episode 2019) Poster

(TV Series)

(2019)

Full Cast & Crew

Directed by 

Andy Goddard

Writing Credits  

Travis Beacham ... (created by) and
René Echevarria ... (created by)
 
Ian Deitchman ... (written by) &
Kristin Robinson ... (written by)
 
Peter Cameron ... (story editor)
 
Stephanie K. Smith ... (staff writer)

Cast (in credits order)  

Orlando Bloom ... Rycroft Philostrate
Cara Delevingne ... Vignette Stonemoss
Simon McBurney ... Runyan Millworthy
Tamzin Merchant ... Imogen Spurnrose
David Gyasi ... Agreus Astrayon
Andrew Gower ... Ezra Spurnrose
Karla Crome ... Tourmaline Larou
Arty Froushan ... Jonah Breakspear
Caroline Ford ... Sophie Longerbane
Indira Varma ... Piety Breakspear
Jared Harris ... Absalom Breakspear
Alice Krige ... Haruspex
Maeve Dermody ... Portia Fyfe
Leanne Best ... Madame Moira
Anna Rust ... Fleury
Jamie Harris ... Sergeant Dombey
Ariyon Bakare ... Darius
Scott Reid ... Quill
Mark Lewis Jones ... Magistrate Flute
Issy Stewart ... Louisa Pembroke
Ross Green ... Leonid Penbroke
Gregory Gudgeon ... Morange
Theo Barklem-Biggs ... Cabal
Tracey Wilkinson ... Afissa
James Beaumont ... Constable Cuppins
Veronika Mackova ... Young Aisling (as Veronika Cermák Macková)
Ian Hanmore ... Master Thorne
Waj Ali ... Constable Berwick
Leon Herbert ... Pierce Guilfoyle
Robinah Kironde ... Hortensia
Ethan Kamula Ethan Kamula ... Young Darius
Ben Bradshaw Ben Bradshaw ... Constabulary Clerk
John Comer John Comer ... Master Symes
Ilian Gergisák Ilian Gergisák ... Young Philo
Jake Zahradnik ... Younger Finch
Matthew Burt Matthew Burt ... Sailor

Produced by 

Gideon Amir ... producer
Ian Deitchman ... producer
David Minkowski ... co-producer
Kristin Robinson ... producer
Alex Shevchenko ... producer
Matthew Stillman ... co-producer

Music by 

Nathan Barr

Cinematography by 

Chris Seager

Film Editing by 

Michael Ruscio

Casting By 

Maya Kvetny
John Papsidera
Suzanne Smith

Production Design by 

Frank Walsh

Art Direction by 

Stefan Kovacik
Martin Vackár ... supervising art director

Set Decoration by 

Beatrice Brentnerova ... (set decorater)

Costume Design by 

Joanna Eatwell

Makeup Department 

Tereza Beck ... mufx co-ordinator cz
Becky Bishop ... make-up effects assistant
Georgia Brown ... assistant mufx
Federico Carretti ... key makeup artist
Valter Casotto ... special makeup effects artist
Hana Chylova ... makeup artist (as Hana Surkalova)
Alexis Continente ... key hair stylist
Brooke Dibble ... concept artist
Jack Dudman ... concept artist
Nick Dudman ... makeup effects designer
Andrea Eusebi ... special makeup effects artist
Leanne Faulkner ... assistant makeup artist
Jack Firman ... special makeup effects artist
Dixie George ... special makeup effects artist (as Dixie Crouch)
Rie Gibson ... makeup effects assistant
Jakub Gründler ... special makeup effects artist
Péter Gyöngyösi ... Additional hair stylist crowd
Clare Hedges ... assistant makeup artist
Eleanor Heywood ... hair trainee
Marta Iacoponi ... hair stylist
Cerina Knott ... key art finisher
John Lambert ... mufx animatronic model designer
Bethany Jade Lane ... assistant makeup artist
Colum Mangan ... prosthetic makeup artist
Vincenzo Mastrantonio ... makeup designer
Esteban Mendoza ... special makeup effects artist
Samuele Miccoli ... hair stylist
Raquel Munuera ... Prosthetic makeup artist
Sarah O'Brien ... key special makeup effects artist (as Sarah McCarthy)
Francesco Pegoretti ... hair designer
Dennis Penkov ... key mouldmaker
Gabina Polakova ... special makeup effects artist
Clare Ramsey ... Key Prosthetic Makeup artist
Lisa-Marie Riegel ... sculptor/moldmaker/fabricator
Beccie Stock ... assistant mufx artist
Lukas Vlcek ... crowd makeup supervisor
Anna Von Gwinner ... special makeup effects artist
Attila Végh ... Crowd hair supervisor
Kate Wakefield ... MUFX Assistant

Production Management 

David Eisenhamer ... unit manager
Petr Kovarik ... assistant unit manager
Todd M. Lachniet ... production supervisor
Zuzana Mesticová ... production manager
Ludek Vomacka ... production manager
Katarina Walsh ... post-production supervisor (as Kat Misenar)

Second Unit Director or Assistant Director 

Marco Ciglia ... first assistant director
Martina Frimelova ... second second assistant director
Steve Griffin ... second unit director
Matej Les ... second assistant director
Martin Pavlacky ... first assistant director: czech republic

Art Department 

Jan Blazicek ... concept artist
Ondrej Chmel ... assistant production designer
Jana Chovancova ... assistant set decorator
Pavel Hartmann ... leadman
Klara Holubova ... set dec coordinator
Viktor Höschl ... concept artist
Roman Illovsky ... on set art director
Jason Kane ... character modeler
Janna Lundius ... graphic designer
Anna Mayerová ... set designer
Magdalena Novakova ... assistant art director
Sofie Othmanova ... standby art director
Václav Pinkas ... assistant property master
Jelinek Radovan ... graphic designer
Martin Svandrlik ... set dresser
Jan Svoboda ... art department coordinator
Jakub Vykoukal ... concept artist
Stepanka Sigmundova ... model maker (uncredited)

Sound Department 

Shane Bruce ... foley artist
Zane D. Bruce ... foley artist
Robert Carr ... re-recording mixer
Marco Augusto Comba ... re-recording mixer
Robert Cooper ... re-recording mix technician
Kimberly Ellis ... dialogue editor
Marc Fishman ... re-recording mixer
Tiffany S. Griffith ... dialogue editor
Michal Holubec ... production sound mixer
Bob Lacivita ... adr mixer
Troy Prehmus ... sound effects editor
Jeffrey Roy ... adr mixer
Jan Skala ... boom operator
Lauren Stephens ... supervising sound editor
Antony Zeller ... foley editor / foley mixer

Special Effects by 

Roman Holub ... special effects technician
Ondrej Nierostek ... special effects floor supervisor
Miroslav Precechtel ... special effects technician
Jan Rejnus ... special effects coordinator
Jirí Vojtech ... special effects senior technician

Visual Effects by 

Petr 'Harmy', Harmacek ... digital compositor
Jazlyn Acosta ... HR administrator
Rachel Allen ... visual effects coordinator
Matthew Almeida ... matchmove artist
Vahagn Amirkhanyan ... matchmove artist: Pixomondo
Andrew Bangel ... visual effects artist
Ahmed Basha ... digital compositor
Vojtech Batko ... digital matte painter
Michael Becki ... layout supervisor
Parisa Behvar ... compositor
Evgeny Berbasov ... CG supervisor / cg supervisor
Burce Boran ... asset artist
Mohsen Boroumandi ... pipeline td, lookdev, lighting
Lilian Bravo ... Visual Effects Producer
Jakub Budina ... senior compositor
Monica L. Castro ... visual effects coordinator
Tristan Cerrer ... Matte Painter
Joel Chambers ... digital compositor
Amy Chan ... compositor
Robin Chow ... it systems administrator: Pixomondo / systems administrator
Sabrina Christoforidis ... visual effects executive producer: Pixomondo
Carri Cleaveland ... layout artist
Alex Csavdari ... 3D artist: Pixomondo
Dave David ... animator
Marco De Rossi ... 3d artist
Chris Derewianko ... lighting td
Akash Desai ... visual effects artist
Brent Devereaux ... python developer
Nadja Ding ... matchmove artist: Pixomondo
John Dinh ... compostior
Christoph Düll ... lighting artist: Pixomondo
Nathan Englbrecht ... lighter
Jose Alejandro Enriquez ... compositing td
Luis Estenssoro ... animator: Pixomondo
Stephen Fletcher ... visual effects editor
Adam Fok ... Rigging Supervisor
Christian Friesser ... lead compositor: Pixomondo
Matthew Froggatt ... lighter
Bill Georgiou ... visual effects supervisor: rhythm and hues
Reza Gharooni ... IT administrator / it systems administrator: Pixomondo
Matt Glover ... visual effects supervisor
Prashant Goel ... compositor
Praveen Goud ... compositor
Ludek H. Havel ... visual effects coordinator
Lukas Herrmann ... head of digital matte painting: UPP
Keiko Hiramitsu ... compositor
Piet Hohl ... matchmove supervisor: Pixomondo
Ondrej Holubec ... visual effects assistant
Steve Seongik Hong ... animation supervisor
Justin Howlett ... asset artist
Chad Hudson ... vp of production: Rhythm & Hues
Vladimir Ilic ... lighter
Simon Jokuschies ... nuke td
Anna Joukova ... compositor
Tomas Kalhous ... compositing supervisor: UPP / head of 2D: UPP
Marie Kalthoff ... vfx coordinator / visual effects coordinator: Pixomondo
Jeremy R. Keller ... visual effects assistant editor
Tricia Kim ... matchmove supervisor
Dominic Ko ... asset artist
Vaclav Kostun ... tracking/matchmove/layout artist
Sebastian Kral ... global head of pipeline
Sujung Kwon ... matchmove artist
Barry Lam ... Pipeline TD
Kathrin Lang ... visual effects inhouse producer: Pixomondo
Dávid Lantos ... rigging td: Image Engine
Pat Lau ... matte painter
I. Hsuan Lee ... compositor
Michelle Lee ... matte painter
Kyra Lepp ... visual effects coordinator
Mujia Liao ... matte painting supervisor
Nicole Librodo ... visual effects production manager
Jens Liebscher ... compositor: Pixomondo
Derick Loo ... lead matchmove artist
Jan Louma ... data wrangler
Marco Lusardi ... texture & modeling artist
Bernd Macht ... compositor: Pixomondo
Dawn Brooks Macleod ... visual effects coordinator
Dieter Magallan ... matte painter
Alexander Maier ... visual effects coordinator: Pixomondo
Sven Martin ... visual effects supervisor: Pixomondo
Petr Matas ... head of 3d scanning team: UPP
Ryan Matijcio ... global head of IT / head of IT: Pixomondo
Andrew Maynard ... fx artist
Megan McBurney ... layout artist
Charlie McClellan ... visual effects on set supervisor
L. Patrick McCormack ... owner: revolt 33 studios
Ryan McHugh ... IT Manager
Simon Melin ... matchmove artist: Pixomondo
Marco Menco ... character lead: Image Engine
Toshiko Miura ... compositing supervisor
Mona Mohr ... visual effects producer: Pixomondo
Erfan Moniri ... vfx editorial: Pixomondo
Alex Morin ... Production Manager
John Murnaghan ... matchmove artist
Zsolt Máté ... 3D generalist
Zsófia Nagy ... 3D generalist
Alessandro Neri ... compositor: Pixomondo
Ryan Ng ... digital effects artist: Mr. X Inc.
Tom O'Bready ... visual effects artist
Patrick Thomas O'Rourke ... visual effects coordinator
Aline Onoe ... compositor
Roberto Palomeque ... compositor
Khaled Pamir ... asset supervisor
Betsy Paterson ... visual effects supervisor
Melvin Pereira ... compositor
Gabriela Petrova ... digital compositor
Gergina Petrova ... digital compositor
Marcel Pichert ... compositor: Pixomondo
James Polk ... pipeline developer
Lea Prainsack ... visual effects producer
Jana Psenkova ... visual effects coordinator
Heribert Raab ... lead effects td: Image Engine
Ehsan Ramezani ... compositor
James Reid ... lighter
Lukas Remis ... compositor: Pixomondo / digital compositor: Pixomondo
Max Riess ... visual effects supervisor: Pixomondo
Paula Rubio ... compositor: Pixomondo
Greta Ruljevaite ... vfx line producer
Mariel Sanchez ... animator
Marijan Schedler ... animator: Pixomondo
Craig Seitz ... digital vfx supervisor
Burak Seker ... lighter / lighting artist: Pixomondo
Michelle Shoukralla ... compositor
Raman Siddhartha ... compositor
Greg Sigurdson ... visual effects producer
Danny Singh ... visual effects editor
Indrajeet Sisodiya ... compositor
Samantha Skinner ... Matchmove Artist
Angelica Skodborg ... cg artist: Pixomondo
Dasom Song ... matte painter
Bruce Souza ... Animator
David Speare ... python developer
Mark Spindler ... head of compositing: Pixomondo
Mike Stadnyckyj ... compositing supervisor
Vladimira Strukanova ... character sculptor: UPP
Nikola Sumberova ... visual effects coordinator
Harsha Sunkara ... asset artist
Stefano Susco ... technical director
Nisarg Suthar ... lighter
Tamara Tadic ... visual effects coordinator: Pixomondo
Michael Tanton ... vfx editor
Hitesh Thadani ... compositor
Szentkuti Tibor ... digital compositor
Philip Trieu ... matchmove artist
Vaclav Uhlir ... tracking/matchmove artist
Valeria Valeva ... digital compositor
Jordy Velazquez ... compositor
Daniel Veszely ... digital compositor
Libor Vich ... VFX Data Wrangler
Carolina von Teutul ... visual effects coordinator: Pixomondo
Ben Warburton ... compositor
Ben Wardle ... visual effects coordinator
Christian Weckmann ... lighting artist: Pixomondo
Michaela Weissburg ... visual effects coordinator
Alex Widener ... Pipeline TD
Philipp Willer ... animator: Pixomondo
Adrian Williams ... maya td
Philipp Winterstein ... animator: Pixomondo
Marius Wittig ... lighting artist: Pixomondo
Maciej Wojtkiewicz ... animator: Pixomondo
Johannes Wolz ... rigging artist: Pixomondo
Timur Yesilfiliz ... visual effects editor: Pixomondo
Xiangyu Chad Yin ... asset artist
Kristina Zakhozhai ... matte painting
Chengwei Zheng ... matte painter
Celine Zoleta ... vfx producer
Bojan Zoric ... VFX supervisor

Stunts 

Pavel Bousek ... stunts
Martin David ... stunt performer
Steve Griffin ... stunt coordinator
Blanka Jarosova ... assistant stunt coordinator
Jindrich Klaus ... key stunt rigger
Miroslav Lhotka ... stunt performer
David Listvan ... 2nd unit stunt coordinator
Ben Mahoney ... wire supervisor
Petra Novotná ... horse master
Jan Petrina ... Stunt Coordinator CZ
Magdalena Sittova ... stunt double: Cara Delevingne, Anna Rust, Sinead Phelps
Tomas Tomas ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Lubomir Bachraty ... video
Laurent Barès ... dop second unit
Michal Chadima ... on-set colorist
Jakub Dvorsky ... A camera operator
Jakub Hejduk ... digital imaging technician trainee
Karel Himmer ... Camera trainee/second assistant camera
Michal Krbecek ... second assistant camera
Stepan Krizek ... Rigging Grip
Tomas Potuznik ... rigging electrician
Zdenek Pozar ... best boy electric
Jan Prokes ... second assistant camera "a" camera
Marek Radolf ... balloon light supervisor
Michal Ralis ... best boy grip/dolly grip
David Ruzicka ... second unit b camera/steadicam
Jan Thijs ... still photographer
David Vacek ... dolly grip
Julie Vrabelova ... still photographer: additional
Kim Worthington ... key grip

Animation Department 

Matthew Horner ... animator

Casting Department 

Emily Bohbrink ... casting assistant
Patty Connolly ... adr voice casting
Jirí Hrstka ... extras casting
Caitlin Joseph ... casting assistant
Laura Windows ... casting associate
Kim Winther ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Barbora Elznicova ... costume assistant
Denise Heywood ... ladies costume cutter
Sarah Humphrey ... costume cutter
Jennifer Lander ... costume supervisor
Liba Malerova ... extras costumer
David Máj ... costume coordinator
Katerina Polanska ... Buyer
Karen Frances Smith ... Principal Costume Cutter
Sharon Smith ... senior concept artist
Martin Sobek ... set costumer
Barbara Sweryda ... key costumer
Vendy Vosatkova ... set costumer
Clare Vyse ... assistant costume designer

Editorial Department 

Karen M. Boyle-Anastasio ... on-line editor
Tony D'Amore ... colorist
Michael J. Gutierrez ... post-production assistant
Andy Harold ... Digital Intermediate Producer
Jessica Keith ... post-production coordinator
Mary Lentz ... post-production supervisor
Alex Luna ... assistant editor
Erin Moffitt ... post-production assistant
John Norris ... assistant editor
Mirek Sochor ... UPP Associate Producer

Location Management 

Ondrej Krupala ... key assistant location manager
Robert Mehrle ... location manager
Jan Zuska ... key assistant location manager

Music Department 

Bob Bowen ... executive in charge of music
Monique Donnelly ... score singer / theme song singer
Patty Gurdy ... incidental music
Kelci Hahn ... score singer / theme song singer
Melyssa Hardwick ... executive in charge of music
Stephen Lukach ... music scoring mixer
Baraka May ... score singer / theme song singer
Diane Freiman Reynolds ... singer
Joey Singer ... music clearance
Greg Vines ... music editor
Suzanne Waters ... score singer / theme song singer

Other crew 

Ota Bares ... animal wrangler
Alisa Buckley ... unit publicist
Jordan Crair ... script coordinator
Joshua P. Dease ... financial controller
Zion DeBeatham ... 1st Assistant Accountant
Michal Engrth ... accountant
Adela Grafova ... assistant production coordinator
Jan Gregor ... office p.a
Victoria Hogan ... executive assistant to orlando bloom
Lucie Holubcova ... production staff
Petr Kavalek ... 2nd assistant accountant
Chris Liang ... post production accountant
Radim Macha ... animal handler
Cerris Morgan-Moyer ... ADR Voice Artist
Marketa Mutlova ... 1st assistant accountant
Shaun O'Banion ... project coordinator: post production
Faunafilm Prag ... animal agent
Nikolas Puskin ... production assistant
Adriana Rubesova ... production coordinator
Sobiha Santhrasekerem ... hr advisor
Michal Stovicek ... animal handler
Sheridan Thayer ... vice president of production
Tomas Tichy ... cashier
Bernadette Valer ... US Production Accountant
Csaba Veres ... assistant location accountant
Dale Wyatt ... dialogue coach
C.M. Landrus ... assistant (uncredited)
Jermaine Nix ... promotional services (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed