Edit
Downton Abbey (2019) Poster

(2019)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Engler

Writing Credits (in alphabetical order)  

Julian Fellowes ... (characters)
Julian Fellowes ... (screenplay by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Stephen Campbell Moore ... Major Chetwode
Michael Fox ... Andy
Lesley Nicol ... Mrs Patmore
Sophie McShera ... Daisy
Robert James-Collier ... Thomas Barrow
Hugh Bonneville ... Robert Crawley
Allen Leech ... Tom Branson
Michelle Dockery ... Lady Mary
Phyllis Logan ... Mrs Hughes
Laura Carmichael ... Lady Edith
Elizabeth McGovern ... Cora Crawley
Jim Carter ... Mr Carson
Geraldine James ... Queen Mary
Imelda Staunton ... Maud Bagshaw
Alex Crisp Alex Crisp ... Buckingham Palace Footman
Joanne Froggatt ... Anna Bates
Maggie Smith ... Violet Crawley
Penelope Wilton ... Isobel Merton
Douglas Reith ... Lord Merton
Kevin Doyle ... Mr Molesley
Brendan Coyle ... Mr Bates
Raquel Cassidy ... Miss Baxter
Charlie Watson ... Albert the Hall Boy
David Haig ... Mr Wilson
Susan Lynch ... Miss Lawton
Max Brown ... Richard Ellis
Fifi Hart ... Sybbie
Oliver Barker ... George
Zac Barker Zac Barker ... George
Mark Addy ... Mr Bakewell
Eva Samms Eva Samms ... Marigold
Karina Samms Karina Samms ... Marigold
Harry Hadden-Paton ... Bertie Hexham
Kate Phillips ... Princess Mary
Harry Livingstone Harry Livingstone ... Harewood House Footman
Alice McCarthy ... Harewood House Nanny
James Cartwright ... Tony Sellick
Andrew Havill ... Lord Lascelles
Philippe Spall ... Monsieur Courbet
Richenda Carey ... Mrs Webb
Max Hutchinson ... Royal Footman
Tom Ashley ... Royal Footman
Simon Jones ... King George V
Graeme Smiles Graeme Smiles ... Royal Equerry
Tuppence Middleton ... Lucy Smith
Darren Strange ... Detective
John Biggins John Biggins ... Pub Landlord
Perry Fitzpatrick ... Chris Webster
Daniel Millar Daniel Millar ... Policeman
David Lonsdale David Lonsdale ... Police Sergeant
Matthew Goode ... Henry Talbot
Rest of cast listed alphabetically:
Zoë Watson Zoë Watson ... Dancer (as Zoe Watson)
Marina Baibara Marina Baibara ... Baroness Valerenay (uncredited)
Tom Bennett Tom Bennett ... Downton Villager (uncredited)
Alan Billingham Alan Billingham ... York Townfolk (uncredited)
Jonathan Cheetham ... Flirtatious Gay Man (uncredited)
Grant Crookes Grant Crookes ... Police Officer (uncredited)
Adam Darlington ... Ball Room Guest (uncredited)
Tony Dawson ... Policeman (uncredited)
Marc Esse Marc Esse ... Villager (uncredited)
Philip Gascoyne ... Policeman (uncredited)
Rory Gauld ... (uncredited)
Diane Halling ... Countess of Harrowby (uncredited)
Keith Hide Keith Hide ... Earl of Harrowby (uncredited)
Alastair King ... Conductor (uncredited)
Ashley Kirk Ashley Kirk ... Footman (uncredited)
Mick Liversidge ... Railway Post Office Worker (uncredited)
Ashley Lloyd Ashley Lloyd ... Dancer (uncredited)
Adrian Lord Adrian Lord ... Night Cub Attendee (uncredited)
Adrian P Lord Adrian P Lord ... Night Club Attendee (uncredited)
Michael Mortimer Michael Mortimer ... Turton Attendee (uncredited)
Mark Oldridge Mark Oldridge ... Gentleman (uncredited)
Meg Olssen Meg Olssen ... Aristocrat (uncredited)
Nick Owenford ... Downton Villager (uncredited)
Michael James Parkinson ... Turton Customer (uncredited)
Richard Price Richard Price ... Flirtatious Gay Man (uncredited)
Guillaume Rivaud ... Downton Villager (uncredited)
Alex Russell Alex Russell ... York Townfolk (uncredited)
Ben Matthew Saunders Ben Matthew Saunders ... Hall Boy / Paper Boy (uncredited)
Kris Taylor ... York Townsfolk (uncredited)
Sarah Trevelyan Sarah Trevelyan ... Villager (uncredited)
Matt Tyzack Matt Tyzack ... House Porter (uncredited)
Kevin Vose Kevin Vose ... Train Sorting Office Man (uncredited)
Iain Wilkie ... Ballroom Guest (uncredited)

Produced by 

Julian Fellowes ... producer
Mark Hubbard ... co-producer
Nigel Marchant ... executive producer
Gareth Neame ... producer
Brian Percival ... executive producer
Liz Trubridge ... producer

Music by 

John Lunn

Cinematography by 

Ben Smithard

Film Editing by 

Mark Day

Casting By 

Jill Trevellick

Production Design by 

Donal Woods

Art Direction by 

Caroline Barton ... standby art director
Mark Kebby ... supervising art director
Simon Walker

Set Decoration by 

Gina Cromwell

Costume Design by 

Anna Robbins

Makeup Department 

Ria Biggerstaff ... hair stylist: dailies / makeup artist: dailies
Laura Blount ... hair crowd supervisor / makeup crowd supervisor
Elaine Browne ... hair supervisor / makeup supervisor
Amelia Calvert ... crowd hair and makeup trainee: daily
Sarah Davies ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Amy de Rees ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Rowena Dean ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Annette Field ... senior hair stylist / senior makeup artist
Karen Folly ... senior hair stylist / senior makeup artist
Natalie Fox ... junior hair & make-up crowd
Georgina Gabbie ... crowd hair and makeup dailies
Tarah-Rose Golding ... hair trainee / makeup trainee
Jules Greenan ... hair and makeup daily
Fiona Lobo-Cranston ... Hair and Make up: Daily
Suzi Long ... daily crowd hair and makeup
Helen Masters ... daily makeup artist junior
Anne Oldham ... hair designer (as Anne Nosh Oldham) / makeup designer (as Anne Nosh Oldham)
Marc Pilcher ... senior hair stylist / senior makeup artist
Sam Smart ... senior hair stylist / senior makeup artist
Morag Smith ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Stevie Smith ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Julia Vernon ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Joanne Walton ... makeup junior daily
Louise Young ... makeup artist
Stefanie Kemp ... makeup artist: dailies (uncredited)

Production Management 

Valentina Coccia ... unit production manager
Louis Phillips ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Tony Aherne ... assistant director
Giles Barron ... second assistant director additional photography
Adam Byles ... second assistant director
Robbie Davidson ... runner/stand-in
Toby Ford ... first assistant director
Jason Rickwood ... third assistant director
Camilla Southwell ... crowd second assistant director
Kristy Tsois ... runner/stand-in
James Warren ... dga trainee

Art Department 

Caroline Barton ... standby art director
Dean Brandon ... dressing props
Kimberley Bright ... graphic designer
Dominic Byles ... standby props
John Condron ... dressing props
Sam Creed ... set dresser
Judy Ducker ... production buyer
Josie Fergusson ... set decoration runner
Andrew Griffiths ... assistant art director / standby art director: additional photography
Lucy Hassan ... assistant set decorator
Ian Hazlewood ... painter
Fern Hodgson ... art department production manager: Framestore
Gary Jobber ... supervising carpenter
Carina Kuczynski ... art department work experience
Laura Livingstone ... painter dailies
Tom Macken ... carpenter
Dan Marsden ... construction manager
Elle Mikkola ... art department intern
Philippa Mumford ... art department assistant
Warren Osborne ... storyboard artist
Natasha Reynell ... petty cash buyer
Matt Sargent ... draper
Charles Joseph Smith ... standby props
Phoebe Springett ... art department work experience
Joe Vassallo ... supervising scenic painter

Sound Department 

Jamie Allen ... assistant sound effects editor
Paula Boram ... foley artist
Phil Brewster ... feature trailer mix tech
Oliver Brierley ... adr mixer
Will Chapman ... second assistant sound: dailies
Jack Cheetham ... sound mix technician
Emma Chilton ... second assistant sound
Mark DeSimone ... DVD Commentary mixer
James Feltham ... dialogue editor
Alex Fielding ... ADR Mixer
Alex Gibson ... sound effects editor
Nigel Heath ... re-recording mixer / supervising sound editor
David Lascelles ... production sound mixer
Philip Moroz ... foley editor
Sam Petrie ... sound post production coordinator
Kobi Quist ... sound mix technician
Brad Rees ... re-recording mixer
Eleanor K. Russell ... trainee
Alex Sawyer ... Dialogue and ADR Editor
James Shannon ... dolby sound consultant
Jason Sharrow ... adr mixer / adr recordist
Hugh Sherlock ... first assistant sound / production sound mixer: dailies
Ciaran Smith ... foley engineer
Andy Welker ... adr supervisor: Marc Graue Recording Studios

Special Effects by 

Neal Champion ... special effects supervisor
Roy Murfin ... special effects technician
Slobodan Velickovic ... special effects technician

Visual Effects by 

Itamar Aloni ... digital compositor
Lizi Bedford ... visual effects head of production
Louise Chassain ... texture artist: Framestore
Baptiste Chauveau ... matte painter
Alan Clappison ... environments technical director: Framestore
Ken Dailey ... visual effects producer: Framestore
Jose Augusto David ... digital compositor
Emily Deere ... visual effects line producer: Framestore
Sascha Dhillon ... visual efffects editor
Andrew Draper ... head of resource management: Framestore
Jack Elworthy ... capture lab td: Framestore
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Pablo García Soriano ... colour supervisor
Mélanie Geley ... digital matte painter
Cyrille Gohier ... digital compositor
Nicola Greuter ... digital compositor
Connor Guyler ... digital compositor
Andrea Hathazi ... visual effects coordinator
Dan Hogg ... visual effects coordinator: Framestore
Preet Katta ... paint and roto: framestore
Jack Kilyan ... lead paint and roto artist
John Peter Li ... cg supervisor
Patricia Llaguno ... 2d supervisor: Framestore
Riccardo Mascia ... digital compositor: Framestore
Kyle McCulloch ... visual effects supervisor
Ciaran O'Neachtain ... paint and roto artist: framestore
Alban Orlhiac ... head of texture: Framestore
Amélie Rey ... visual effects artist
Marc-Olivier Rouleau ... pipeline technical director
Julien Rousseau ... digital compositor: Framestore
Emeric Saint-Germain ... matte painter/environment td: Framestore
Roman Sotola ... compositor: Framestore
Ashley Stanton ... matchmove artist: Framestore
Andy Tusabe ... visual effects supervisor: Molinare VFX
Jakub Vykoukal ... concept artist: Framestore
Jenny Wan ... compositor
Mark Wellband ... visual effects producer: molinare vfx
Luke Wilding ... modeller
Duncan Williams ... visual effects editor: Framestore
Chris Wilson ... digital matte painter: Framestore
Tonya Strantzi ... pipeline technical director: Framestore (uncredited)

Stunts 

David R. Grant ... stunt performer
Rowley Irlam ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Peter Ayriss ... drone pilot
Graham Baker ... hod rigger
Simon Baker ... b camera operator / steadicam operator
Nathanael Bauer ... electrician: dailies
Jamie Brittain ... best boy grip / grip
Owen Cant ... dailies: pickups
Peter Childs ... towercam technician
Jamie Cobb ... trainee grip
Steven Gardner ... first assistant camera: "c" camera daily
Alec Garner ... digital lab technician
Harry Gay ... Rigging Electrician: dailies
Conor Gilmour ... camera trainee
Charlie Gray ... specials photographer
Tristan Haley ... first assistant camera: "a" camera
Will Handley ... eclipse technician
Kevin Heatherington ... best boy
Alan Robert Hopkins ... dailies colourist / digital imaging technician
Demetri Jagger ... video assist operator
Scott Jamison ... clapper loader: "b" camera
Barnaby Jay ... dit assistant
Matt Jopling ... camera trainee dailies
John Marzano ... aerial director of photography
Eamonn McKinney ... standby rigger: dailies
Michael McKnight ... digital lab technician
Amber Osborne ... second assistant camera
Elizabeth Owen ... camera trainee: main unit
Moe Owoborode ... camera trainee: daily
Alan Perrin ... drone pilot
Tony Sankey ... key grip
Alfie Sankey-Green ... grip assistant: daily
Korsshan Schlauer ... digital lab technician: dailies
William Sheffield ... electrician
Niall Todd ... digital lab technician
Jamie Whickman ... chargehand rigging electrician
Danny Young ... camera trainee: dailies
Jordan Dubash ... electrician: dailies (uncredited)
Amanda Holland ... video trainee: dailies (uncredited)

Casting Department 

Rosie Carter ... extras casting
Charlie Rotheram ... extras casting
Dickie Trant ... extras casting
Kathleen Wallfisch ... musicians casting (as Kathleen Ross)

Costume and Wardrobe Department 

Heather Bagley ... costume maker
Sean Barrett ... millinery
Helen Beasley ... costume cutter
Sam Brooke-Taylor ... crowd costumer: daily
Georgina Brown ... Principal costume standby
Sue Clewett ... crowd fitter
Maggie Cooke ... Principal Cutter
Amy-Louise Costello ... costume trainee: design office
Emily Curtis ... costume assistant
Helena Deerwater ... costume daily
Harriet Edmonds ... principal costume set supervisor
Jema Hewitt ... daily sa costumer
Jack Oliver Hopkins ... costume maker
Kate Johnston ... workroom trainee
Elizabeth Kane ... key crowd standby
Simon Lewis ... crowd costume assistant
Eloise Park ... assistant costume designer
Martin Spencer ... key costumer
Kathryn Sutcliffe ... costume daily: principal standby
Lizzie Tait ... principal costume trainee
Kathryn Tart ... assistant costume designer
Ellie Van Riel ... costume daily
Debbie Vince ... costume maker
Michael Weldon ... costume supervisor
Elle Wilson ... crowd costume supervisor

Editorial Department 

Rosie Ann Barnes ... data i/o assistant
Karl Barnes-Dallas ... digital intermediate coordinator
Theresa Crooks ... junior colourist
Hannah Peerless Dalus ... post-production coordinator
Jake Davies ... conform editor
Samantha A. Duncan ... post-production coordinator: Marc Graue Recording Studios
Marie Fernandes ... digital intermediate producer
Bethany Giblin ... assistant editor
Michael Hall ... Dolby Vision engineer
Thy Quach ... first assistant editor
Carlos Nestor Ramos ... assistant trailer editor: Big Picture Entertainment
Brunton Ross ... conform editor
Gareth Spensley ... digital intermediate colorist
Gareth Thomas ... conform editor
Sophia Vas-Jones ... post-production assistant
Robert Scammell ... post production content security manager (uncredited)

Location Management 

Elliott Caen ... unit manager
Mark Ellis ... location manager
Joe Gradwell ... location assistant
Mike Krause ... location marshall
Jenni Lewis ... location manager
Leon Seth ... location manager
Nikki Smart ... location assistant
Georgette Turner ... location scout

Music Department 

Chris Egan ... additional music
Paul Golding ... music scoring engineer
Kate Hainsworth ... musician: french horn
Alastair King ... conductor / orchestrator
Tristan Noon ... additional music preparation
David James Rosen ... composer: trailer
Laurence Ungless ... musician: double bass
Pat White ... musician: trumpet
Hugh Wilkinson ... musician: percussion
Martin Williams ... musician
Mark Willsher ... music editor

Script and Continuity Department 

Sarah Garner ... script supervisor

Transportation Department 

Danny Brown ... facilities captain
Symon Butcher ... transportation captain
Tony Cooper ... driver: cast
Michael Geary ... picture car coordinator
Dew John ... minibus driver

Additional Crew 

Josh Adams ... epk
John Alfred ... finance executive
Charlotte Ashby ... head of production
Daniel Barber-Moore ... cashier (as Daniel Moore)
Alastair Bruce ... historical advisor
Álvar Carretero de la Fuente ... awards publicist
India Castle-Gibb ... crowd runner
Yara Caubet ... accommodation coordinator
Tony Cavanagh ... medic
Aneta Chalas ... production coordinator
Lara Cornell ... floor runner
Hugo Currie ... EPK producer
Joshua Darby ... assistant production coordinator
Richard Dobbs ... publicist
James Excell ... cover 3rd assistant director/key floor runner
Charlotte Fay ... assistant: Mr Neame
Lauren Fenner ... assistant: Ms Trubridge & Mr Engler
Miles A. Fletcher ... helicopter camera pilot
James Fraser ... historical advisor
Carlene Garvey ... production secretary
Albion Gee ... additional photography
Darcie Gray ... accounts clerk: dailies
Sofia Guiotto ... production coordinator: additional photography
Max Hartney ... assistant: Ms Trubridge & Mr Engler
Daniel Heale ... marketing agency executive
Martin Heberden ... clearances coordinator
Kennie Jones ... stage security & set assistance
Viketa Kamdar ... second assistant accountant
Innes Knight ... armourer
Jennifer Lawton ... payroll accountant
Hamish McCarter ... location assistant
Ian McKelvie ... unit medic
Shevan Mead ... accounts department work experience
Josh Miller ... Creative Content at Focus Features
Jessica Morris ... publicist
Camilla Naprous ... horsemaster consultant
Simon Neville ... armourer
Malcolm Pearce ... health & safety officer
Sarah Rake ... production accountant
Ben Rogers ... assistant: Mr Marchant
Charlie Rotheram ... military advisor
Elle Russell ... base runner
Diana Scrivener ... choreographer
Kerry Smith ... financial controller
Jose Sosa ... 1st assistant accountant
Emmanuelle Stannard ... assistant production coordinator: additional photography
Tiffany Tiesiera ... production executive
Luke Tolen ... crowd pa: daily
Dickie Trant ... military advisor (as Richard Trant)
Francesca Wallace ... key production assistant
Ray Wheaton ... historical advisor
Richard Wild ... chief meteorologist
Sam Williams ... legal and business affairs executive
Steve Richard ... immigration consultant (uncredited)

Thanks 

Chris Croucher ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed