Edit
The Suicide Squad (2021) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

James Gunn

Writing Credits (in alphabetical order)  

James Gunn ... (written by)
John Ostrander ... (comic book)

Cast  

Margot Robbie ... Harley Quinn
Taika Waititi
Sylvester Stallone
Alice Braga ... SolSoria
Pete Davidson ... Blackguard
Joel Kinnaman ... Rick Flag
Idris Elba ... Bloodsport
Viola Davis ... Amanda Waller
Nathan Fillion ... T.D.K.
Jai Courtney ... Captain Boomerang
Michael Rooker ... Savant
John Cena ... Peacemaker
David Dastmalchian ... Polka-Dot Man
Sean Gunn ... Weasel
Peter Capaldi ... Thinker
Mikaela Hoover ... Camila
Flula Borg ... Javelin
Storm Reid ... Tyla
Mayling Ng ... Mongal
Steve Agee ... King Shark / John Economos
Jennifer Holland ... Emilia Harcourt
Joaquín Cosio ... General Mateo Suarez
Juan Diego Botto ... Luna
Daniela Melchior ... Ratcatcher II
Marisol Correa ... Soldado
Timothy Carr ... Prison Guard
Josh Ventura
Stephen Blackehart
Ulrike Stewart ... Soldado Soldier
Tinashe Kajese ... Flo Crawley
Christopher Cocke ... Airfield Transport Guard
James William Ballard ... Soldier
Quasheem D. Herring ... Co-Pilot Lt. Glass
Matthew Conway ... Saldado Soldier
Alzie Williams ... Lab Patient
John Ostrander John Ostrander ... Dr. Fitzgibbon
Julio Cesar Ruiz
Matthew Byrge ... Futuristic Soldier
Andrew Ayala ... Palace Guard
Alexander Christopher Jones ... Sgt. Chavis (Palace Guard)
Zach Catanzareti Zach Catanzareti ... Lab Patient
Jeramie Julian ... Prisoner
Justine Edwards ... Crew Captain
Maxwell Highsmith Maxwell Highsmith ... Ops Center / Comm Tech
Bennett Tarr Bennett Tarr ... Soldier
Robert Sargent Robert Sargent ... Saldado Soldier
Angel Bonilla Angel Bonilla ... Palace Guard
Jermaine McTizic ... Soldado Soldier
Dwayne 'Showtim3' Dyke Jr. ... Soldado Soldier (uncredited)
McDaniel Austin ... La Gatita Doorman (uncredited)
Roger Dorsey Roger Dorsey ... Inmate (uncredited)
Clyde C Harris ... La Gatita Bar Patron (uncredited)
Bradford Norris Bradford Norris ... Soldier (uncredited)
D.J. Stavropoulos ... Soldier (uncredited)
Ronald Joe Vasquez ... Club Patron (uncredited)
Victoria Paige Watkins ... Tiff (uncredited)

Produced by 

Walter Hamada ... executive producer
Simon Hatt ... co-producer
Nikolas Korda ... executive producer
Charles Roven ... producer
Peter Safran ... producer (p.g.a.)
Lars P. Winther ... co-producer

Music by 

John Murphy

Cinematography by 

Henry Braham

Film Editing by 

Fred Raskin

Production Design by 

Beth Mickle

Art Direction by 

Lauren Abiouness
Lorin Flemming
Brittany Hites
Alan Hook ... supervising art director
Alex McCarroll
Drew Monahan
María Fernanda Muñoz
Jay Pelissier
Domenic Silvestri

Set Decoration by 

Lisa K. Sessions

Costume Design by 

Judianna Makovsky

Makeup Department 

Ellen Arden ... makeup artist
Michelle Diamantides ... assistant hair department head
Jillian Erickson ... makeup artist
Greg Funk ... assistant department head
Forrest Hill ... makeup artist
Anna Majewski ... 2nd & add Hair stylist
Clayton Martinez ... special makeup effects technician-Legacy Effects
Michael Ornelaz ... key: prosthetic makeup, legacy effects
Kellie Robinson ... personal makeup artist: Idris Elba / special makeup effects artist: Idris Elba
Kristen Saia ... hair stylist
Leo Satkovich ... makeup artist
Brian Sipe ... department head: prosthetic makeup, Legacy Effects
Amanda Sprunger ... makeup coordinator: prosthetic makeup, legacy effects
Matt Sprunger ... assistant department head: prosthetic makeup, Legacy Effects
Kaylee Swisher ... special makeup effects artist: Legacy Effects
John Tarro ... hair stylist
Cale Thomas ... special makeup effects artist: Legacy Effects
Janine Thompson ... hair department head (as Janine Rath)
Heba Thorisdottir ... makeup department head
Adam Walls ... key makeup artist: second unit
Samantha Ward ... special makeup effects artist: Legacy Effects
Melizah Anguiano Wheat ... key hair second unit / third hairstylist
LuAndra Whitehurst ... makeup artist
Sabrina Wilson ... Harley Quinn body makeup designer/makeup artist

Production Management 

Brittany Horn ... production assistant
Nikolas Korda ... unit production manager
Robin Le Chanu ... production manager
Kelley Smith-Wait ... executive in charge of production
Cristina Villar ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Katy Galow ... Key 2nd Assistant Director
Robert S. Hoffman ... second assistant director: second unit
James McGrady ... first assistant director: second unit
Isaac Mejía ... Key Second Assistant Director: Panama
Guy Norris ... second unit director
Ryan J. Pezdirc ... 2nd 2nd AD
James Edward Tilden ... second second assistant director
Lars P. Winther ... first assistant director

Art Department 

Jorge Arango ... assistant property master
Nicholas Ard ... Construction Gang Boss
A.J. Austin ... set dresser
Vincent Bates ... set designer
Shane Baxley ... concept artist
Sierra Bezdeka ... Set Dec PA
Mark Bialuski ... propmaker foreman
Damon Bowden ... paint foreman
Fritz Buckley ... armorer
Chris Carrico ... Construction Utility
Brett Chapman ... Armorer
Michael Corrigan ... set dresser
Laura C. Cox ... art department assistant
Nick S. Cross ... set designer
Matthew R. Cunningham ... concept artist
Jeffrey DeBell ... Greens Coordinator
Mallory DeGolian ... food stylist
Colin Dennis ... construction foreman: additional photography
Tammy DeRuiter ... Scenic Painter
Derek Devers ... Propmaker foreman
Molly Ebner ... Set Dec Buyer
Alonzo Edwards ... Sculptor
Nicole Eldredge ... Gang Boss
Zachary Fannin ... graphic designer
Robert Fechtman ... set designer
Molly Hunter Flick ... art department coordinator
Nick Forman ... set dresser (as Nik Forman)
Daniel B. Foster ... Setdec gang boss
Julia Fredette ... props
Bradley Good ... assistant property master
James Grabowski ... props assistant
Charlie Guanci III ... assistant property master
Kelly Hemenway ... graphic designer
Grant Hicks ... set dresser
Hannah M. Hinkel ... assistant property master
Fern Hodgson ... art department production manager: Framestore
James Isaacson ... props
Kristen Jenkins ... set designer
Elliott Johnson ... on set dresser: second unit / set dresser
April LaBranche ... set decoration coordinator
Blade Ladish ... set dresser
Charlotte Lee ... set decoration buyer
George Lee ... set designer
Konrad Lewis ... on set dresser
Silvia Mahapatra ... set designer
Carla Martinez ... assistant art director
Tony R. Medina ... Propmaker Foreman
Sebastian Meyer ... concept artist
Andres Montiel ... art department assistant: LA unit
Simon Murton ... Illustrator
John Naehrlich ... Leadman
Ed Natividad ... creature designer
Charlie Neufeld ... art department researcher
Samuel Pactol ... Paint Foreman
Andrew Petrotta ... property master
Brett Phillips ... lead model maker
Susie Pilzninski ... digital assets manager
Jose F. Garcia Pineda ... propmaker gangboss
Dennis Richardson ... supervising mill foreman
Marco Rubeo ... set designer
Shelli Sheckton ... construction medic
Mary Shriner ... art department assistant
Brandon D. Smith ... props / weapons handler
Meg Hyatt Snow ... stand-by painter
Chris Snyder ... construction coordinator
Daniel Soltis ... Sculptor
Tracy Stockwell ... lead plasterer
David Swayze ... Concept Artist
Ed Symon ... set designer
Henrik Tamm ... conceptual artist
Gilberto 'Gil' Torres ... Plasterer
Ely Vegh ... set dressing gang boss
Kevin Vickery ... set designer
Joshua Viers ... Concept Artist
Sammy Wadsworth ... art department assistant
Kate Weddle ... set designer
Sam Vasquez Wood ... art department assistant
Ben Woodworth ... spfx charge scenic
Robert Zavala ... propmaker foreman

Sound Department 

David Acord ... sound designer / supervising sound editor
Julio Allen ... sound utility: second unit
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Justin Doyle ... sound effects editor
Aidan Dykes ... A.D.R. Recordist
John Harton ... boom operator: second unit
William E. Hirsch ... bts sound
Jeffrey A. Humphreys ... boom operator
Adam Kopald ... sound effects editor
Carson X. MacDonald ... utility sound
Anna MacKenzie ... ADR Supervisor
Michael Miller ... ADR Mixer
Lee Orloff ... sound mixer
James Peterson ... sound mixer: second unit
Shelley Roden ... foley artist
Daniel Saxlid ... Dialog Supervisor

Special Effects by 

David J. Barker ... pyro foreman
Manuel Beccaro ... fabricator
Marshall T. Broyles ... special effects technician
Scott Dwyer ... pyrotechnician
Bailey Eller ... special effects technician
Martin J. Gibbons ... special effects foreman
Joaquin Gonzalez ... special effects production assistant
Ryan Hartnett ... special effects technician
Michaela Holgate ... special effects technician
Todd Jensen ... special effects technician
Darin O'Neill ... special effects technician
Robert Primm ... pyrotechnic effects
Doug Scroggins III ... Aviation Effects Supervisor
Anthony Simonaitis ... special effects foreman
Daniel Sudick ... special effects supervisor
Linda Verzi ... Buyer
Shawn Windisch ... special effects technician

Visual Effects by 

Oliver Adranghi ... lead compositor: framestore
Reetu Aggarwal ... visual effects artist
Hakan Akögretmen ... Character Modeler
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Victor Almela ... digital compositor: framestore
Purvez Amirali ... visual effects artist
Tor Andreassen ... senior digital compositor: Trixter
Syed Arafath Apsar ... visual effects associate producer: Scanline VFX
Stefan Ash ... layout artist: Framestore
Kareem Babeel ... visual effects coordinator
Jörg Baier ... digital compositor: Weta Digital
Shamus Baker ... modeller: Weta Digital
Ágúst Baldursson ... rigging td: Framestore
Subhrojyoti Banerjee ... digital compositor
Niccolò Barbero ... senior compositor: Trixter
Lee Baskerville ... lead texture artist
Maxime Bastonnais ... visual effects artist
Nicolas Beaufays ... digital compositor: Weta Digital
Olivier Beierlein ... senior shader writer: Weta Digital
Paula Bell ... Senior Paint Artist
Gregory Bellis ... camera technical director: weta digital
Simon Bennett-Leyh ... Visual effects production supervisor: UK post production
Nick Bernardi ... vfx digital production supervisor
Alain Bignet ... lead compositor
Gaëlle Bossis ... compositing supervisor: Scanline VFX
Emmanuel Brassard ... Digital compositor: Framestore
Dominique Breyvogel ... compositor: Trixter
Kathryn Brillhart ... visual effects production manger: Gentle Giant Studios
Ryan Brooks ... digital artist/paint artist
Colin P. Brown ... Colourist: Framestore
Djordje Cakovan ... digital modeler: Weta Digital
Terran Camaclang ... visual effects artist
Ismael Camarillo ... compositor
Korinne Cammarano ... digital compositor: framestore
Curtis Cardwell ... previs/postvis
Myriam Catrin ... senior texture artist
Colleen Catton ... digital compositor
Karla Vazquez Ch ... digital compositor
Sami Chakhachiro ... Visual Effects Coordinator: Framestore
Scott Chambers ... compositing supervisor: WETA Digital
Nathalie Chantengco ... visual effects coordinator: framestore
Louise Chassain ... texture artist: Framestore
Jon Chesson ... look development lead: ScanlineVFX
Gilnam Choi ... senior fx td: Weta Digital
Tina Thitinuch Chongko ... paint artist: weta digital
Connor Christensen ... Witness Camera Operator
Alan Clappison ... environments technical director: framestore
Lilia Collar ... digital compositor: Framestore
Juan Francisco Correa Diaz ... creature td: Weta Digital
André Correia ... FX Technical Director: Framestore
Brenton Cottman ... head of matte painting: Weta Digital
Michael Cozens ... animation supervisor: Weta Digital
Jim Croasdale ... senior paint artist: Weta Digital
Amber Curling ... matchmove artist
Leah Darrington ... digital compositor
Dexter Davey ... compositor
Philippe David ... lead lighting technical director: Framestore
Daphne De Jesus ... digital compositor
Mathieu De Saint Jores ... lead assistant technical director: framestore
Christian DeAnda ... previz animation supervisor
Turner Denicola ... cyberscanning technician: Clear Angle Studios
Jonathan Desaulniers ... digital compositor: Framestore
Nicolas Desmet ... digital compositor: framestore
Filip Dimitrievski ... visual effects supervisor
Carlos Ditersa ... Technical Coordinator: ScanlineVFX
Josh Docherty ... modeller: Weta Digital
John Dolman ... digital compositor: framestore
Thomas Dos Santos ... 3d generalist: ScanlineVFX
Laurence Drouilly ... digital compositor
Jimmy Duda ... senior concept artist: Trixter
Peter Dudley ... digital compositor
Jake Efthymiou ... Systems Administrator: Scanline VFX
Shahar Eldar ... Previs Artist
Brandon Endy ... visual effects data wrangler
Philip Engström ... lighting td: Framestore
Richard Enriquez ... previs producer: Halon Entertainment
Denny Ertanto ... digital compositor: Weta Digital
Gabriel Escobar ... roto/paint artist: Scanline VFX
Keith Fallon ... Postvis Artist: Halon Entertainment
Liam Farnham ... layout technical director: Weta Digital
Jose Felizardo ... lighting technical director: Weta Digital
Chris Ferriter ... executive producer: Halon Entertainment
Edward Ferrysienanda ... Lead Effects Technical Director
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Corentin Fievet ... digital compositor: Trixter
Alex Filipov ... Senior Animator: Framestore
Charlie Filmberg ... creature fx technical director: Framestore
Enrico Fioretti ... Senior Animator
Matthieu Fiorilli ... creature technical director: Weta Digital
Stephen Fletcher ... visual effects editor
Jeremiah Forkkio ... Previs Artist
Christopher Forrai ... Creature FX TD: Framestore
Jerome Fortin ... digital compositor
Ludovic Fouche ... senior camera td
Justin Francis-Mcleish ... Compositor: Framestore
Alexandre Francoeur-Barbeau ... tracking artist: Framestore
Dana Franklin ... digital matte painter
Michael Frattasio ... Lead Digital Artist
Natalie Fritz ... executive assistant: Weta Digital
Leila Gaed ... lookdev and lighting technical director: Framestore
Patrick Gagnon ... digital compositor: Framestore
Aron Galabuzi ... digital compositor
Jason Galeon ... CG Supervisor: Weta Digital
Stephen A. Gall ... Post-Viz Compositor: Proof Inc.
Rafael Garrido ... senior production manager: weta digital
Sanchit S. Gavale ... digital compositor: Framestore
Mark Gee ... visual effects supervisor: Weta Digital
Wouter Gilsing ... lead compositor: Framestore
Sébastien Girard ... rigger
Tim Glover ... Witness Camera Operator
Rey Sandu Godakumbura ... Assistant Technical Director: Roto Artist
Cyrille Gohier ... digital compositor: framestore
Michael Goldberg ... Assistant VFX Editor / previsualization editor
Adam Goldstein ... lead texture artist
Adrian Gongora Lopez ... Layout TD: Framestore
Kate Gotfredson ... previs artist: Proof, Inc.
Jorge Grandes ... digital compositor: Trixter
Michael Grawert ... lead pre-visualization artist
Luke Gray ... pipeline technical director: Framestore
Itay Greenberg ... vfx compositor: Framestore
Dean Grubb ... senior effects technical director
Benjamin Guay ... environment artist: Framestore
Mikhail Gubkin ... effects technical director
Rodrigo Guerechit ... Texture Artist: Weta Digital
Frank Hanna ... digital compositor
Yoshihiro Harimoto ... senior creature technical director: Weta Digital
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Oliver Heinrich ... digital compositor: Weta Digital
Quentin Hema ... digital paint hod: Weta Digital
Hamed Hematyar ... Pipeline Technical Director: Scanline VFX
Bryan Hirota ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Barbra See Wai Ho ... rotoscope artist: Weta Digital
Kay Hoddy ... Senior Roto Artist
Romain Hubert ... digital compositor
John Hughes ... visual effects artist
Azadeh Iranban ... Rigging Supervisor
Nikita Jain ... lead creature FX TD
Selvarajan Jayakumar ... Digital Compositor: Framestore
Wu Jian ... FX Technical Director: framestore
Tianlun Jiang ... digital compositor
Carolina Jimenez Garcia ... layout technical director: Scanline
Wu JingLong ... fx artist: ScanlineVFX
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Paul Jones ... lead creature fx technical director
Stephen Karl ... camera TD: Weta Digital
Vivek Karmarkar ... compositor: weta digital
Simran Khalsa ... effects department manager
Eunice Khoo ... Shots Line Producer: Weta Digital
Bumjun Jeremy Kim ... compositor: ScanlineVFX
Zachary Kinney ... compositor
Arne Kirchberg ... compositor: trixter
Balazs Kiss ... senior lighting technical director: Weta Digital
Daryl Klein ... post-vis compositor: Proof-Inc
Ben Kocic ... matchmove artist
Jai Krishnaswamy ... compositor: framestore
Lon Krung ... texture artist: Weta Digital
Zygimantas Kucas ... visual effects artist
Alexey Kuchinski ... compositing supervisor: Trixter
Divya Kumar Vij ... senior lighting td: Framestore
Mounika Kyatam ... senior rotoscope artist: Weta Digital
Khaled Labidi ... digital compositor: Weta digital
Brian LaBrec ... 3D Scanning Lead: Clear Angle Studios
Mieszko Lacinski ... Senior CG Generalist/Look Development TD
Maxime Lacroix ... visual effects coordinator
Sinead Lau ... motion capture: Weta Digital
April Leckie ... camera technical director: weta digital
Youen Leclerc ... lighting lead: Framestore
Justin Lee ... Systems Administrator
Phoenix Woung-Bi Lee ... lead effects technical director: Framestore
Thomas Lefebvre ... visual development supervisor: Framestore
Eric Leidenroth ... virtual production artist for Profile Studios
Kyra Lepp ... models department production coordinator: Weta Digital
Jimmy Leung ... FX lead: framestore
Lew Lewington-Pearce ... visual effects line producer
Alisha Lim ... visual effects coordinator
Daniel Llussà ... FX TD: Trixter
Jason Locke ... matchmove lead
Philippe Lord-Durocher ... creature fx td: framestore
Matt Lumb ... senior lighting technical director
Tony Lupoi ... visual effects supervisor: Cantina Creative
Laura López García De Blas ... vfx department production manager
Daniel López-Izquierdo ... digital compositor: Trixter
Rob MacBride ... digital paint & rotoscope artist
Joel Mack ... CG Pipeline: Unreal / Motion Capture Engineer
Carol Madrigal ... virtual production artist for Profile Studios
Guillaume Mainville ... lead look development td: Framestore
Lou Mancilla ... Postvis Artist: Halon Entertainment
John C. Martin II ... 3d artist / visual effects artist
James C. Martin ... lead motion capture artist: PROXi vp / lead previz facial animator
Lauren Marton ... Roto Paint Artist
Émile Massie-Vanasse ... digital compositor
Hubert Maston ... Additional Visual Effects Supervisor
Kelvin McIlwain ... visual effects supervisor
Gavin McKenzie ... Compositing Supervisor: Framestore
David Meikle ... digital compositor: framestore
Aditya Menon ... visual effects coordinator
Ruth Meridjen ... digital compositor: Trixter
Kayla E. Miller ... layout coordinator: Weta Digital
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Emmilee Millhouse ... visual effects production assistant
Annie Mitchell ... visual effects artist
Ken Mochizuki ... modeler: Scanline VFX
Sean A. Mockler ... creature effects td: Framestore
Jerome Moo ... senior matte painter: Weta Digital
Luiz Philippe Moreira ... senior creature pipeline technical director: Weta Digital
Christian Moreton ... Framestore
Duncan Nairn ... paint artist
Prajakta Nandlaskar ... Lead Animator
Rishikesh Nandlaskar ... Lead 3dModeller
James Naud ... digital compositor: Framestore
Sarah Neveu ... matte painter
Guillaume Noel ... digital compositor
Timothee Nolasco ... Creature FX TD
Teni Noravian ... digital compositor: weta digital
Ael Nosmas ... digital compositor
Jordan Nounnan ... previs/post-vis supervisor: Proof, Inc.
Patrick Thomas O'Rourke ... senior visual effects coordinator
Santiago O'Shea ... Lighting Technical Director: framestore
Alban Orlhiac ... head of texture: Framestore
Nitheesh P.C. ... camera and body tracking lead: Framestore
Camille Paleni ... digital compositor: Framestore
Scott Palleiko ... CG Supervisor: Framestore
Niomie Papatens-Rochon ... matchmove artist: Framestore
Christos Parliaros ... lead effects technical director: Weta Digital
Carlos Parmentier ... effects technical director: Framestore
Matthieu Paugam ... lighting technical director: Framestore
Cara Payne ... art department manager: weta digital
Chris Pember ... senior generalist
Angelica Perez ... digital compositor
Emanuele Pescatori ... creature td
Addison Petrie ... compositor
Roland Pfisterer ... senior compositor: Weta Digital
Danielle Pickup ... visual effects line producer
Maude Poirier-Caron ... office manager: Scanline VFX
Imogen Pontin ... Paint and Roto Artist: Framestore
Adela Popescu ... visual effects coordinator
Taylor Potts ... animator: framestore
Matthieu Presti ... lead effects technical director: Framestore
David Pritchard ... postvis artist
Cedric Profijt ... 3d environment artist/matte painter: ScanlineVFX
Simon Quach ... senior digital paint artist: Weta Digital
Romina Rabti-Zolpirani ... Digital Compositor: Framestore
Yoran Radecker ... environment artist: Weta Digital
Roberto Raio ... animator
Philip Mc'nroe Rakesh ... Lead Previs Animation Supervisor
Jennifer Ramos ... Line Producer: Framestore
Pietro Rastelli ... Matchmove Artist: Framestore
Daniel Read ... production manager: Lookdev: Weta Digital
Kayleigh Reeves-Deane ... paint and roto artist: Framestore
Diego Riestra ... senior compositor: TRIXTER
Manuel Rivoir ... digital compositor: Framestore
Bjarni Robert Bragason ... 2d sequence lead: Framestore
Robbie Roberts ... paint & roto artist: Framestore
Joshua Robertson ... Pipeline TD
Matthew Robinson ... matchmove lead: framestore
Adrien Rollet ... vfx artist: Weta Digital
Couturiaux Romain ... digital compositor: Framestore
Gerard Romea ... digital compositor: framestore
Marc-Olivier Rouleau ... pipeline technical director
Danielle Rubin ... visual effects producer: Weta Digital
John Saleem ... senior modeler: Framestore
Peter Salter ... senior camera technical director: weta digital
Haley Samms ... virtual production artist for Profile Studios
Adolfo Sanchez ... Motion Capture Stage Manager
Martin Sandahl ... visual effects editor: Framestore
Brian Scherbinski ... lead lighting td: framestore
Gustavo Schiapim ... digital compositor
Matthias Schiemann ... matchmove artist: ScanlineVFX
Aurelia Sellier ... fx production coordinator: Weta Digital
Dimitri Semenchenko ... creature fx technical director: Framestore
Michel Seretis ... Digital Compositor: Framestore
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor: Trixter
Patricia Serrano San Julián ... senior layout technical director: Weta Digital
Tamar Shaham ... Visual Effects Production Supervisor
James Shaw ... senior environment modeler: Weta Digital
Brock Shekelton ... previs coordinator assistant
Raman Siddhartha ... digital compositor
Jesse Siglow ... compositor
Luke Sikking ... lead compositor: Framestore
Marcela A. Silva ... Compositor: Weta Digital
Joshua John Simon ... post-vis associate producer: Halon Entertainment
Mohan Singh ... sr.matchmove and tracking artist framestore
Dane Allan Smith ... Executive Producer: The Third Floor
Nicole Smith ... Compositor: Scanline VFX
Ivan Sorgente ... Lead Compositor
Eddie Soria ... digital paint lead: weta digital
Tommy Souza ... visual effects coordinator: Scanline VFX
Mihai Stan ... digital compositor: Framestore
Mark Stanger ... animator
Martin Stegmayer ... digital compositor
Caleb Sullivan ... virtual production supervisor
Jane Sun ... visual effects artist
Benjamin Tan ... Tracking artist
Donna Wing Yan Tang ... fx td: Weta Digital
Jamie Telfer ... camera technical director: Weta Digital
Hitesh Thadani ... compositor
Prajeesh Thomas ... Weta Digital
Elliot Thomasson ... effects TD: Framestore
Daniel Thomson ... rotoscope artist: Weta Digital
Jon Thorsen ... lead camera td weta digital
Marc Tingle ... lead environments technical director
Amy Nicole Tinker ... visual effects producer: Framestore
Shermaine Toh ... Compositor: Scanline VFX
Kristen Tooley ... visual effects artist
John Toth ... digital compositor: framestore
Stéphanie Travers ... Creature FX Technical Director
James Turner ... VFX Producer: Framestore
Jonathan Turner ... lead compositor: Framestore
Ron Underdahl ... senior data wrangler: visual effects
Alex Underwood ... senior lighting/lookdev technical director
Tyler Unzicker ... lidar lead: Clear Angle Studios
Barbara Valente ... digital compositor
Cas van den Bergh ... Render Wrangler
James Van Der Reyden ... motion capture TD
Gary Vanhooland ... lighting artist: framestore
Fabien Vantroys ... digital compositor: Framestore
Greg VanZyl ... digital compositor
Matteo Veglia ... Line Producer: Weta Digital
Armando Velazquez ... senior vfx compositor
Victor Manuel Vera ... visual effects artist
Aaron Vest ... visual effects artist
Caspar Vinall ... paint & roto artist: Framestore
Giovanni Ermes Vincenti ... digital compositor: Trixter
Antoine Vinette-Lambert ... digital compositor: Framestore
Ute Vollmann ... compositor: framestore
Will Wallace ... fx td: Scanline VFX
Jenny Wan ... Lighting TD: Framestore
Dan Warder ... effects technical director
Alex Wareham ... Render Wrangler
George Tyrell Watson ... visual effects production assistant
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Fiona Campbell Westgate ... visual effects producer
Tatchiana Whalley ... visual effects coordinator: Post Production
Liam Whitehouse ... Modeller
Matthew Wight ... VFX Production Assistant: Framestore
Guy Williams ... visual effects supervisor: Weta Digital
Jordan Wilson ... paint & rotoscope artist: Framestore
Andrew Winters ... visual effects artist
Martin Wiseman ... Bidding producer: Weta Digital
Alex Wolfe ... postvis compositor: Proof Inc
David Zeng ... pipeline technical director
Yi Zhang ... digital compositor
Mark Fletcher ... screen graphics designer (uncredited)
Graham Saxby ... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)

Stunts 

Rocky Abou-Sakher ... stunt performer
Lee Adamson ... utility stunts
Jay Amor ... Joaquín Cosio: stunt double / stunts
Alina Andrei ... stunt actor
Dean Bailey ... stunt driver
Kelli Barksdale ... stunt double
Danya Bateman ... utility stunts
Dexter Bell ... stunts
Kelly Bellini ... stunts
Rosie Bernhard ... assistant stunt department coordinator
Nicolas Bosc ... stunt double
Marius Botha ... Stunt Department Manager
Jason Brillantes ... stunt performer
Trent Brya ... stunt actor / stunt driver
Paul Burke ... stunts
Troy Butler ... stunt performer
Sadiqua Bynum ... stunt performer
Christopher M. Campos ... stunts
Fernando Campos ... stunt performer
Jwaundace Candece ... stunts
Donny Carrington ... stunt performer
Dan Dargan Carter ... stunt performer
John Casino ... stunts
Christopher Chabriel ... stunt performer
Justin Chavers ... utility stunts
Laurence Chavez ... stunt rigger
Courtney Chen ... stunt double: Mayling Ng
John Cihangir ... stunt performer
Clay Cullen ... stunt driver
Dave Cutler ... stunt driver / stunts
Eddie Davenport ... Stunt Double: Flula Borg
Keith Splinter Davis ... stunts
Greg Dela Riva ... stunt rigger / water safety
Temi Diaz ... stunt actor
Anthony DiRocco ... stunts
John Dixon ... stunts
Yan Dron ... stunt performer
Thomas DuPont ... stunts/stunt driver
Kevin Dyer ... stunt driver
Katie Eischen ... stunt double: Daniela Melchior
Jawed El Berni ... Stunt Double / Stunts
Jazzy Ellis ... stunts
Michael Endoso ... stunt performer
Mike Escamilla ... stunts
Troy Faruk ... stunt performer
Joe Fidler ... utility stunts
Travis Fienhage ... stunt driver
Jessi Fisher ... stunt performer
Reece Fleetwood ... stunt performer
Alessandro Folchitto ... stunt performer
Simeon Freeman ... stunt performer
Toby Fuller ... utility stunts
Brenda Lorena Garcia ... stunt performer
Jacob Garcia ... stunt performer
Sergio Garcia ... stunt performer
Noah Bain Garret ... stunt performer
Liam Gherlenda ... utility stunts
John Gilbert ... utility stunts
Jenin Gonzalez ... stunt performer
Randy Gonzalez ... stunt performer
Ryan Green ... stunts
Bruce W Greene ... stunt performer
Dean Grimes ... stunt double: Peter Caladi / stunt double: Peter Capaldi / stunts
Carlos Guity ... stunt performer
Adam Hart ... stunt double: David Dastmaltian
Bobby Hernandez ... stunt performer
Lance Herota ... fire safety / stunt double: Pete Davidson / stunts
Omar Heyward ... stunts
Jason Charles Hill ... water safety
Adam Horwitz ... stunts
Scott Hunter ... stunt performer
C.C. Ice ... stunt performer
Russell Ingram ... Stunt Rigging Coordinator / stunt double: Julio Ruiz
Simon Isgut ... stunts
Duke Jackson ... utility stunts
Bobby James ... stunt performer
Oliver Keller ... Stunt Double: Nathan Fillion
Kevin Kem ... stunts
Ingrid Kleinig ... stunt double: Margot Robbie
Theo Kypri ... stunt driver: stunts
Nito Larioza ... stunt performer
Thomas J. Larsen ... utility stunts
Jean Claude Leuyer ... stunt performer
Jefferson Lewis ... stunt performer
George S. Lima ... stunt actor
Eric Linden ... stunts
Eli Logue ... stunts
Jorge Longoria ... stunt performer
Jared Losano ... stunt performer
Jess Lundgren ... stunt performer
Cody Mackie ... stunts
Hans Marrero ... stunts
David Brian Martin ... stunts
Aaron Matthews ... stunts
Eddie Matthews ... stunt actor
Tim McAdams ... stunts
Tristan McConnell ... utility stunts
Jessica Medina ... stunt actor
Polly Mitchell Giles ... Precision driver
Patrick Moore ... stunts
Spencer Mulligan ... back up double: John Cena
Matthew Austin Murray ... stunts
Brian Mussetter ... stunt driver
Niko Nedyalkov ... stunts
Carl Anthony Nespoli ... stunt performer
Guy Norris ... supervising stunt co-ordinator
Richard Norton ... Fight Coordinator
Jessiqa Pace ... stunt performer
Carlos Paez Buitrago ... Panama Stunt Coordinator/Performer
Charlie Parrish ... stunts
Chris Patton ... assistant stunt coordinator
Samuel J. Paul ... stunt performer
Nikolas Pelekai ... stunts
Nathaniel Perry ... stunt double: Idris Elba
Khalil' La'Marr Pickett ... stunt player / stunts
Freddie Poole ... stunts
Brett Praed ... stunt driver
Josh Rasile ... stunt performer
Nicole Reddinger ... stunt performer
Delmar Reyna ... stunt previz
Larry Rippenkroeger ... stunt double: Michael Rooker
RoChia ... stunt actor
Gabriel 'G-Rod' Rodriguez ... stunt driver / stunt performer
Blanca Rosa Rosario ... stunt performer
Shahaub Roudbari ... stunt performer
Mick Roughan ... stunt rigging coordinator
Shayan Safar ... stunt performer
Ayami Sakaeda ... stunt performer
Maya Santandrea ... stunts
John Santiago ... stunt performer
Laurence James Sargent ... stunt actor
Zhanna Sattsaeva ... stunt performer
Felipe Savahge ... utility stunts
Austin Seifert ... stunt driver
Juan Francisco Selles ... stunt actor
Robert Shavers ... stunts
Brett Sheerin ... stunt driver
Ben Smith-Petersen ... stunt double: Jai Courtney / utility stunts
Brett Smrz ... stunt driver
Gary Ray Stearns ... stunts
Diandra Stoddard ... stunt previs
Eric Stratemeier ... stunts
Phedra Syndelle ... stunt performer
Mark Tearle ... stunt driver
Spencer Thomas ... Stunt double John Cena
Hamid-Reza Benjamin Thompson ... stunt performer
Jason A. Triplett ... stunt performer
Karl Van Moorsel ... utility stunts: Stunt Coordinator - car chase unit
Diego Ward ... stunt performer
Keith Ward ... stunts
Mitchell Warren ... stunts
Kevin Waterman ... stunt driver
Greg Wattkis ... stunts
Justin Webb ... stunts
Mark Weinhandl ... stunt rigger
Tim Wong ... stunt coordinator
Lauterio Zamparelli ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Phillip Abeyta ... fixtures foreman
Cua-Cua Apey ... underwater grip
Charles Arnold ... grip
Rose Ashikyan ... video assistant utility: second unit
Kent Baker ... Rigging Key grip
Kevin Barrera ... aclt rigging
Jose F. Barrios ... Rigging grip foreman
Mike Besaw ... a dolly grip 2unit
Jeff Bettis ... grip
Matthew Bowling ... second unit set lighting technician
Tripp Brown ... DMX Technician
Brock Byrd ... "c" camera second assistant camera: 2nd unit
Alex Carr ... Camera Array Engineer
Marc Casey ... Underwater Camera Technician
Jason Clairy ... lighting console programmer: second unit
Ian Clampett ... camera operator: second unit
Michael J. Cohen ... Grip: 2nd Unit
Mike Collins ... Assistant Chief Lighting Technician: second unit
Sam Coody ... Rigging Electric: second unit
Dan Cornwall ... gaffer
Roberto Corrales ... Rigging Grip: Panama Unit
Bobby Costello ... scorpio crane tech
Edward J. Cox ... rigging gaffer
Kelly A. Croke ... lighting technician
Jeff Crumbley ... camera operator: second unit
Justin Dombrowski ... phantom tech
Rusty Edmonson ... gaffer: splinter unit / lighting technician
Jeremy Emerman ... epk
Patrick D. Fields ... grip
Mike Fisher ... Additional 2nd Assistant Camera
Raul Flores ... lighting technician
Dale Fowler ... best boy electric
Raphael Freud ... wireless dimmer operator
Micky Froehlich ... camera operator: second unit
Steven Frohardt ... Best Boy Rigging Grip
Pablo Fuica ... Best Boy Rigging Electric: Panama Unit
Ivan Garrido ... Rigging Grip: Panama Unit
Ivan Gatti ... Digital Utility: second unit
Jorge Luis German ... Video Assist Operator 2nd unit
Matthew Gorbachov ... video assist operator
Peter Graf ... aerial camera system technician
Ethan Guice ... Camera Trainee
Zsolt P. Haraszti ... second assistant camera: day player
Kent Harvey ... additional camera operator/panama
Brian Michael Hill ... rigging grip
Caleb Holland ... epk camera operator
Adam Horne ... rigging console programmer
David Iverson ... dolly grip "c" camera
Elton Hartney James ... lighting programmer
Bess Johnson ... second ac: second unit
Christopher D. Jones ... key grip: second unit
Shea Jones ... epk camera operator
Jared Jordan ... second assistant: array cameras, second unit
Alexander A. Joseph ... oculus head tech: second unit
Max Junquera ... c cam first assistant camera
Kurt Kornemann ... key grip
Evan Krogh ... spydercam rigger
Thomas Lappin ... camera operator
Nicholas Leone ... second assistant camera
Patrick Loungway ... Director Of Photography: second unit
Michael MacDuff ... camera preparation technician
Joe Marsden ... stabileye technician
Joseph Mason ... rigging electrician
Nick Masters ... RF technician
Alexandra Matheson ... second assistant camera: "a" camera
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera
Joshua McCready ... lighting technician
Christopher TJ McGuire ... camera/steadicam operator
Ben McLeod ... loader: second unit
Christopher Meydrich ... rigging electric foreman
Jessica Miglio ... still photographer
Ray Milazzo ... first assistant camera
Scott Montgomery ... drone camera operator
Duncan More ... edge head technician
Louie Northern ... drone pilot
Domininkas Oniunas ... Best Boy Rigging Grip: Panama Unit
Derek Page ... rigging console programmer
Conrad Perry ... Video Playback
Javier Pesquera ... lighting technician: second unit
Robert Petrin ... edge arm operator
Melissa Porter ... Loader
Josh Quick ... electrician
Mickey Richardson ... lighting technician: second unit
Ryan Riegner ... fixtures technician
Nathan Rigaud ... 2nd Unit: Techno Crane Tech
Josh Rivenbark ... supertechno crane technician
Kenny Rivenbark ... oculus head tech
Franco Rosa ... rigging electrician
Brian Rosso ... camera operator
R. Michael Sasser ... Rigging Grip
Paul Saunders ... second assistant camera: "c" camera
David Scott ... Fixtures Best Boy
David A. Seekins ... A Camera First Assitant: second unit
Matt Shearer ... Rigging Grip foreman / Rigging grip Foreman
Thom Shepard ... Rigging Grip
John Slade ... technocrane operator: second unit
Patrick Sokley ... first assistant camera: second unit
Roxanne Stephens ... a camera 2nd assistant camera: second unit
Joshua Stern ... gaffer: second unit Atlanta
Johnny Stubbs ... grip
Mark Sunderland ... underwater set lighting technician
Kraig Swisher ... drone first assistant camera: Panama Unit
Ian S. Takahashi ... Underwater Director of Photography
Jonathan Terpstra ... Lighting technician: second unit
Fred Thomas ... first assistant b camera: second unit
Brandon Votaw ... lighting console programmer: second unit
Jeff Wallace ... lighting control foreman
Aaron Welch ... Rigging Grip
Bradley Everett Wilson ... camera supporter
Jeremy Wisham ... b dolly grip
William D. Wynn ... dolly grip: 2nd unit
Justin Yard ... grip
Garrett Parker ... rigging grip (uncredited)

Animation Department 

Alvise Avati ... animation supervisor: Famestore
Oscar Burgos ... animator
Nicholas Cabana ... lead animator: Framestore
Tommy Cheng ... senior animator
Cynthia Crimmins ... animation department manager: Framestore
Daniel Escobar ... animator
Natalia Falowska ... animator
Julien Ferritto ... animator
Ben Folkman ... animator: Weta Digital
Camilo Duarte Franco ... Senior Animator Weta Digital
Shaun Freeman ... Senior animator
Vincenzo Giaquinto ... animator
Michael J. Hall ... animator
Meena Ibrahim ... Animation Supervisor: Framestore
Laura Marion James ... animator
Jubey Jose ... animator
Mariya Kalachova ... lead animator: Weta Digital
Alexis Kerjosse ... animator: Weta Digital
Dawoon Kim ... animator
Joseph Kim ... animator
James King ... lead animator
Leo Leung ... animator
Cédric Liberge Simard ... animator
Alvaro Martin ... animator
Massinissa Matoub ... senior animator: Framestore
Kohei Ohata ... animator
Vesna Ostojic ... animator: Framestore
Marie Pillier ... animator
Nathan Powell ... animator: Framestore
Klym Protasov ... animator
Roberto Raio ... animator
Lin Ren ... animator
Samer Sallman ... animator: Framestore
Dan Santos ... animator
Adam Ward ... animator
Seckin Yalin ... animator

Casting Department 

Daryl Baboulis-Gyscek ... casting assistant
Terri Douglas ... adr voice casting
Tammy L. Smith ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Deborah Ambrosino ... Specialty Costume Keyperson
Olivia Ball ... Stitcher
Jason Blackman ... set costumer
Kevin Boyett ... set costumer
Kelly Cercone ... Tableperson
Joseph Richard Collins ... Specialty Costumer
Christian Cordella ... costume concept artist
Samantha Dewey-Gartner ... specialty costumer
Myra N. Foy ... Stitcher
Jordan Johnson ... set costumer
Jimmy Kenney ... Asst. Military/Background Costumer
Harout Masaradzhyan ... Specialty Textiles
Robert McKinnon ... Costume Illustrator
Robin McMullan ... costume supervisor
Maureen O'Heron ... buyer
Kelly Porter ... costumer: Margot Robbie
Philip Quinn ... ager/dyer
Jenny Reyes ... key costumer
Rob Sinclair ... Ager/Dyer
Mark D. Spain ... Ager/Dyer
Caitley Symons ... Ager/Dyer
Lisa Tomczeszyn ... assistant costume designer
Jeffrey Mayhue ... ager dyer (uncredited)

Editorial Department 

Craig Alpert ... Film Editor
Sara Bennett ... assistant editor
Brit DeLillo ... assistant editor
Filip Dimitrievski ... End Credits Editor
Leeza Diott ... dailies manager: post production
Jason Dougherty ... dailies engineer
Hunter Furnish ... dailies operator
Tom Klane ... dailies engineer
Rachel LaFond ... post-production assistant
Dane Maddock ... Apprentice Editor
Gabriele McIntyre ... colorist: dailies
Irving Molefe ... dailies operator
Stephen Regnier ... location systems engineer: EC3 Dailies
Andrew K. Ross ... post-production coordinator
Daniela Williams-Fontanez ... post-production assistant

Location Management 

Sean Crane ... assistant location manager
Mark Crump ... assistant location manager
Jorge Cunningham ... location manager
Jorge Diaz Arjona ... assistant location manager palace
Russ Gladden ... assistant location manager
Peter Gluck ... Key Assistant Location Manager: Panama Unit
Jack Holloway ... location assistant
Ilt Jones ... supervising location manager
David Michael Kelly ... locations
Brittany Lackey ... location coordinator
Anel E. Moreno ... location manager: Panama City, Panama
Jake North ... location production assistant
Sam Page ... location production assistant
Brandon Pearson ... location assistant
Brittany Petros ... key assistant location manager
Joseph Raines ... key assistant location manager
Lenzi Sealy ... key assistant location manager
Corey Tindall ... assistant location manager
Michael Woodruff ... location scout
Elizabeth A. Wright ... key assistant location manager
Barbara Zagrodnik ... location production assistant

Music Department 

Jonathan Beard ... orchestrator
Krishna Bissessar ... soundtrack
Stephen Coleman ... lead orchestrator
Benjamin Hoff ... assistant orchestrator
Andrew Kinney ... orchestrator
Michael J. Lloyd ... orchestrator
London Voices ... choir
Ben Parry ... choir director
Erin Michael Rettig ... scoring stage engineer
Jason Ruder ... supervising music editor
Edward Trybek ... conductor / orchestrator
Henri Wilkinson ... orchestrator

Script and Continuity Department 

Dea Cantu ... script supervisor: second unit

Transportation Department 

Sheri B. Burton ... Driver: Margot Robbie
Larinda Carnes ... driver
Tony Lee Davis ... driver
Jeff Hindes ... driver
Demario Jones ... command van driver
Neil Marshall ... transportation coordinator
Chuck Mathews ... Driver
Michael McMahan ... transportation captain
Joaquin Morales ... panama picture car coordinator
Paula Pierce ... honeywagon
Andrew Porras ... driver
Ron Quitevis ... driver
Rachael Satterfield ... driver
Sean Satterwhite ... DOT Administrator
Thomas P. Siemen ... transportation (as Tom Siemens)
Sue Vigliotti ... driver
Morgan Vinson ... transportation dispatcher
Jake Wallace ... Picture Car Mechanic

Additional Crew 

Stephanie Adams ... production assistant
Jacob Agle ... production assistant
Suman Allakki ... production assistant
Shanice Allen ... assistant to Taika Waititi
Caroline Andrade ... Construction Accountant
David Aragon ... Air Force military police
Gary Barbosa ... production liaison
Hunter Barcroft ... Assistant Production Coordinator
Dani Bonder ... assistant to executive producer: Nik Korda
Ericka Bonilla ... Cast Assistant
Selena Carrillo ... production coordinator: Los Angeles Prep
Charity Faith Carter ... 2nd assistant accountant
Jordan Dee Crabtree ... office production assistant: pre-production
Shawn Delaney ... Medic
Nickolas Dimondi ... production assistant
Elizabeth Driscoll ... unit publicist
Derek Ryan Duke ... Photo Double: Peter Capaldi
Michael Frayeh ... production controller
Maria Cecilia Arias G. ... production coordinator
Jill Gann ... Studio Teacher
Brent Moorer Gaskins ... stand-in (As Idris Elba)
Jackson Giles ... travel coordinator
Sebastian Gilligan-Kim ... Production Assistant: second unit
Dominic Goodie ... Production Security
Chris Goodson ... cast assistant
Allison Gupton ... Choreographer
Kathryn Hensel ... 1st Asst Accountant
Elizabeth Himelstein ... dialect coach: Margot Robbie
Thomas S. Horton ... production secretary
Noah Howard ... Armorer
Ivette Ledon ... Key 1st Assistant Accountant
Gilda Longoria ... Housing Coordinator
Carla O. Mancini ... location accountant
Jed Metzger ... assistant location manager
Emmilee Millhouse ... office production assistant
Zach Mitchell ... support staff: James Gunn
Nicholas Molencupp ... Assistant Payroll Accountant
Charlie Neufeld ... art department researcher
Charlotte Nichol ... Assistant to Margot Robbie
Omaira Olarte ... Health & Safety
Sinatra Onyewuchi ... Security Supervisor
Vincent Parker ... playback software engineer
Greg Perlman ... Additional Set Production Assistant: 2nd Unit
Reid Pittman ... production assistant: second unit
Emily Prets ... production assistant
Nick Romano ... stand-in
Davey Sawitzky ... production assistant
Morgan Schlosser ... key second assistant accountant
Douglas Settles ... production coordinator
Jaime Taylor ... set medic
Daisy Tenorio ... Assistant Production Coordinator
Didi Tokova ... production accountant
Gary Trentham ... production coordinator
Nadia Venesse ... dialect coach to Mr.Kinnaman
Jessica Walker ... stand-in Jennifer Holland / stand-in Margot Robbie
Lindsey Washington ... Payroll Accountant
Brendan Williamson ... Set Production Assistant: 2nd Unit
Stacie Conard ... set medic 2nd unit (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed