Edit
Spider-Man: Far from Home (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jon Watts

Writing Credits  

Chris McKenna ... (written by) &
Erik Sommers ... (written by)
 
Stan Lee ... (based on the Marvel comic book by) and
Steve Ditko ... (based on the Marvel comic book by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Tom Holland ... Peter Parker / Spider-Man
Samuel L. Jackson ... Nick Fury
Jake Gyllenhaal ... Quentin Beck / Mysterio
Marisa Tomei ... May Parker
Jon Favreau ... Happy Hogan
Zendaya ... MJ
Jacob Batalon ... Ned Leeds
Tony Revolori ... Flash Thompson
Angourie Rice ... Betty Brant
Remy Hii ... Brad Davis
Martin Starr ... Mr. Harrington
J.B. Smoove ... Mr. Dell (as JB Smoove)
Jorge Lendeborg Jr. ... Jason Ionello
Cobie Smulders ... Maria Hill
Numan Acar ... Dimitri
Zach Barack ... Zach
Zoha Rahman ... Zoha
Yasmin Mwanza ... Yasmin
Joshua Sinclair-Evans ... Josh
Tyler Luke Cunningham Tyler Luke Cunningham ... Tyler
Sebastian Viveros Sebastian Viveros ... Sebastian
Toni Garrn ... The Seamstress
Peter Billingsley ... William Ginter Riva
Clare Dunne ... Victoria
Nicholas Gleaves ... Guterman
Claire Rushbrook ... Janice
J.K. Simmons ... J. Jonah Jameson
Dawn Michelle King Dawn Michelle King ... E.D.I.T.H.
Jeroen van Koningsbrugge ... Dutch Soccer Hooligan
Michael de Roos ... Dutch Soccer Hooligan
Jan-Paul Buijs Jan-Paul Buijs ... Dutch Soccer Hooligan
Sergio Pierattini Sergio Pierattini ... Venetian Glassblower
Anjana Vasan ... Queens Reporter
Brian Law ... Queens Reporter
Evelyn Mok Evelyn Mok ... Queens Reporter
Tatiana Lunardon Tatiana Lunardon ... Italian TV Newsreader
Giada Benedetti Giada Benedetti ... Italian Customs Officer
Lukás Bech ... Helpful Dutch Man
Alessandro Giuggioli ... Italian Street Vendor
Petr Opava Petr Opava ... Opera Singer
Giuseppe Andriolo Giuseppe Andriolo ... Caricaturist
Pat Kiernan ... Pat Kiernan
Rest of cast listed alphabetically:
Shari Abdul Shari Abdul ... High School Reporter (uncredited)
Maria Alexandrova ... Tourist in Venice (uncredited)
Kristen Alminta ... Police Officer (uncredited)
Vincent Angel Vincent Angel ... Midtown High Student (uncredited)
Peter Arpesella ... Airplane Pilot (uncredited)
Lasco Atkins ... Salvation Army guest (uncredited)
Sitara Attaie ... Dutch Lady (uncredited)
Peter Bankole ... Mob Boss (uncredited)
Blair Barnette ... Queens Reporter (uncredited)
Tuwaine Barrett Tuwaine Barrett ... Police Officer (uncredited)
Anna Benamati Anna Benamati ... Shop Owner in Venice (uncredited)
Pierre Bergman ... Venice Fish Seller (uncredited)
Avondre E.D. Beverley Avondre E.D. Beverley ... High School Student (uncredited)
Bruno Bilotta ... Mob Boss 2 (uncredited)
Sharon Blynn ... Soren (uncredited)
Luigi Boccanfuso Luigi Boccanfuso ... Italian Builder in Venice (uncredited)
Paolo Braghetto Paolo Braghetto ... Poliziotto (uncredited)
Dante Brattelli Dante Brattelli ... High School Student (uncredited)
Jeff Bridges ... Obadiah Stane (archive footage) (uncredited)
Graham Burton Graham Burton ... London Passerby (uncredited)
Ken Byrd Ken Byrd ... Post Office Customer (uncredited)
Sokol Cahani ... Mob Boss (uncredited)
Gianni Calchetti ... Venetian Fish Stall Owner (uncredited)
Eric Patrick Cameron ... Midtown High Student (uncredited)
Darren Lee Campbell ... Victoria's Crew (uncredited)
Hélène Cardona ... Austrian Backpacker (uncredited)
Jake Cerny Jake Cerny ... Airport Traveler (uncredited)
Daphne Cheung Daphne Cheung ... Passport Clerk (uncredited)
Sam Chuck Sam Chuck ... High School Student (uncredited)
Al Clark Al Clark ... Cowboy Plane Passenger (uncredited)
Victoria Coburn Victoria Coburn ... Passerby (uncredited)
Kimberly Collison ... Charity Event Mom (uncredited)
Tiziana Coste Tiziana Coste ... Local Venetian (uncredited)
Kevin Daigneault ... Police Officer (uncredited)
Jaylen Davis ... Tourist (uncredited)
Peter Dawson Peter Dawson ... Tourist in Venice (uncredited)
Leonys Delossantos ... Guy Staring at Spider-Man (uncredited)
Kristianne-Kaith Domingo Kristianne-Kaith Domingo ... Passerby (uncredited)
Andrew Dunkelberger Andrew Dunkelberger ... Courier (uncredited)
Charlie Rhea Esquér Charlie Rhea Esquér ... Mexican Survivor (uncredited)
Ria Fend ... Tourist in Venice (uncredited)
Ferroz Fernandez Ferroz Fernandez ... Tourist in Venice (uncredited)
Vincent Frattini ... Venice Local (uncredited)
Massi Furlan ... Flight Attendant (uncredited)
Alexandra Lopez Galan ... Traveler (uncredited)
Cynthia Garbutt Cynthia Garbutt ... Charity Dinner Guest (uncredited)
Thomas Goodridge Thomas Goodridge ... Tourist in Venice (uncredited)
Sonia Goswami ... Tourist (uncredited)
Jake Hanson Jake Hanson ... Rooftop Dad (uncredited)
Nicholle Hembra Nicholle Hembra ... Saved Londoner (uncredited)
Lindy Hennessy Lindy Hennessy ... Prague Hotel Guest (uncredited)
Michael Hennessy ... Hotel Guest (uncredited)
Patrick Holly ... Partygoer (uncredited)
Ruth Horrocks ... Tourist (uncredited)
Chris Hyacinthe Chris Hyacinthe ... Sneezy Tour Guide (uncredited)
Michael Iacono ... Airport Kid Traveler (uncredited)
Roman Ibragimov Roman Ibragimov ... Bar Customer (uncredited)
Theo Ip ... Tourist (uncredited)
Timothy Christian Jansen Timothy Christian Jansen ... High School Student (uncredited)
Daham Kandanarrachchi Daham Kandanarrachchi ... London Passerby (uncredited)
Keon Kendrick Keon Kendrick ... Flight Attendant (uncredited)
Camille Kinloch Camille Kinloch ... Midtown High School Student (uncredited)
Michal Kubal Michal Kubal ... Czech TV News Anchor (uncredited)
Hannah Kurczeski Hannah Kurczeski ... Student (uncredited)
Géraldine Lamarre ... Traffic Warden (uncredited)
Jimena Larraguivel ... Mexican Villager (uncredited)
Rich Lawton ... Journalist (uncredited)
Kat Leroy ... Czech Traditional Dancer (uncredited)
Gavin Lee Lewis ... Londoner (uncredited)
Faith Logan ... High School Student (uncredited)
Patrick Loh ... Airport Passenger (uncredited)
Joseph Long ... Mob Boss (uncredited)
Marian Lorencik ... New Czech Reveler (uncredited)
Tyrone Love ... Venice Wedding Guest (uncredited)
Jay Maher ... Student (uncredited)
Ketan Majmudar ... Berlin Commuter (uncredited)
Tony Mardon ... Londoner (uncredited)
Antonín Masek ... Bellboy (uncredited)
Eustace Meade Eustace Meade ... Charity Attendant (uncredited)
Ben Mendelsohn ... Talos (uncredited)
Bradley Wj Miller ... Passerby (uncredited)
Melissa Beth Miller ... Tourist (uncredited)
Anthony Molinari ... Mob Guy (uncredited)
Adrian Mozzi ... Venice Local (uncredited)
Brendan Murphy ... Police Officer (uncredited)
Amanda Musso Amanda Musso ... Carnival Hot Girl (uncredited)
Daniel Olson ... Czech Guy (uncredited)
Vincent Paolicelli Vincent Paolicelli ... Basketball Player (uncredited)
Karen Parks Karen Parks ... Charity Event Attendee (uncredited)
Hiten Patel ... British Station Staff (uncredited)
Clay Pel-is Clay Pel-is ... London Tourist (uncredited)
Luigi Petrazzuolo Luigi Petrazzuolo ... Gondolier (uncredited)
Aleksandrs Petukhovs Aleksandrs Petukhovs ... London Passerby (uncredited)
Annie Pisapia ... Traveler (uncredited)
Martin Polak Martin Polak ... Czech Reveler (uncredited)
Jivan Xander Ramesh Jivan Xander Ramesh ... Pedestrian (uncredited)
Mike Ray Mike Ray ... Passerby (uncredited)
Sofia Renee Sofia Renee ... High School Student (uncredited)
Daniel Rennis Daniel Rennis ... Cab Driver (uncredited)
Sawyer Reo Sawyer Reo ... Young Brad Davis (uncredited)
Cailan Robinson ... Victoria's Crew (uncredited)
Emmanuel Rodriguez Emmanuel Rodriguez ... Airport Traveler (uncredited)
Ray Rosario ... TSA Agent (uncredited)
Daniel Ryves Daniel Ryves ... Dad Collecting Kids (uncredited)
Monae Samone Monae Samone ... Midtown High Student (uncredited)
Maurice Sardison ... Party Goer (uncredited)
Susanne Schraps Susanne Schraps ... Berlinerin (uncredited)
Karen-J Sear Karen-J Sear ... American Tourist (uncredited)
Ilya Tank Shilov ... Venice Tourist (uncredited)
Tina Simmons ... German Executive (uncredited)
Davina Sitaram ... London Tourist (uncredited)
Paul Slim Paul Slim ... Tourist (uncredited)
Richard Stanley Richard Stanley ... Charity Dinner Attendee (uncredited)
Lucas Antoine Starrets Lucas Antoine Starrets ... Tourist (uncredited)
Faith Tarby ... Perfumed Lady (uncredited)
Emily Tebbutt ... Venice Tourist- Boat Scene (uncredited)
Oskar Ulvestad Oskar Ulvestad ... Street Pedestrian (uncredited)
Lesdy Vanessa Lesdy Vanessa ... Tourist (uncredited)
Jessica VanOss ... Student (uncredited)
Joe David Walters ... Pawn Shop Owner (uncredited)
Jo Wheatley Jo Wheatley ... Armed Security Officer (uncredited)
Dale Wilder Dale Wilder ... German Office Worker (uncredited)
Rocco Wu ... Peter's Art Classmate (uncredited)
Jan Zalabak Jan Zalabak ... Tourist in Town (uncredited)

Produced by 

Victoria Alonso ... executive producer
Avi Arad ... executive producer
Chris Buongiorno ... associate producer
Eric Hauserman Carroll ... executive producer
Louis D'Esposito ... executive producer
Kevin Feige ... producer
Thomas M. Hammel ... executive producer
Stan Lee ... executive producer
David Minkowski ... co-producer: Czech Republic Unit
Rachel O'Connor ... executive producer
Amy Pascal ... producer
Nicola Rosada ... line producer: Italy
Matthew Stillman ... co-producer: Czech Republic Unit
Matt Tolmach ... executive producer

Music by 

Michael Giacchino

Cinematography by 

Matthew J. Lloyd

Film Editing by 

Leigh Folsom Boyd
Dan Lebental

Casting By 

Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)

Production Design by 

Claude Paré

Art Direction by 

Grant Armstrong ... supervising art director
Charley Beal
Livia Borgognoni
Jann K. Engel ... supervising art director: additional photography
Nigel Evans
Joe Howard
Gary Jopling
Matthew Kerly
James Lewis
Jiri Matura
Renate Nicolaisen
Harry E. Otto
Bárbara Pérez-Solero

Set Decoration by 

Tina Jones
Delia Picirilli ... (set decorations)

Costume Design by 

Anna B. Sheppard

Makeup Department 

Matiki Anoff ... makeup department head: New York Unit
Blair Aycock ... key makeup artist: New York Unit
Libuse Barlova ... hair stylist: Prague Unit, Crowd (as Liba Barlova) / makeup artist: Prague Unit, Crowd (as Liba Barlova)
Nicole Burke ... hair stylist: Los Angeles Unit, additional photography
Lea Caporella ... hair stylist: Venice Unit
Hana Chylova ... hair stylist: Prague Unit, Crowd / makeup artist: Prague Unit, Crowd
Cydney Cornell ... hair stylist: Ms. Tomei
Rose Crocker ... hair stylist (as Rosie Crocker) / makeup artist (as Rosie Crocker)
Linda Eisenhamerova ... key hair stylist: Prague Unit
Charmaine Fuller ... crowd makeup supervisor
Greg Funk ... makeup artist: Los Angeles Unit, additional photography
Jake Garber ... makeup artist: Mr. Jackson
Joan Giacomin ... makeup artist: Venice Unit
Eleonora Gobbo ... makeup artist: Venice Unit
Seana Gorlick ... key makeup artist: Los Angeles Unit, additional photography
Tereza Hrdlicková ... hair stylist: Prague Unit, Crowd (as Tereza Hdrlick) / makeup artist: Prague Unit, Crowd (as Tereza Hdrlick)
Iveta Jirícková ... hair stylist: Prague Unit, Crowd (as Iveta Jirickova) / makeup artist: Prague Unit, Crowd (as Iveta Jirickova)
Michelle Johnson ... hair department head: New York Unit
Monika Kacerovska ... hair stylist: Prague Unit, Crowd / makeup artist: Prague Unit, Crowd
James Kaliardos ... makeup artist: Ms. Tomei
Peter Swords King ... makeup department head
Zdenek Klika ... hair stylist: Prague Unit, Crowd / makeup artist: Prague Unit, Crowd
Glenda La Rocca ... makeup artist: Venice Unit
Giuliana Lavinia ... hair stylist: Venice Unit
Maurilio Lazzaro ... hair stylist: Venice Unit
Piero Marsiglio ... makeup artist: Venice Unit
Edward Morrison ... hair stylist: Los Angeles Unit, additional photography
Donald Mowat ... makeup artist: Mr. Gyllenhaal
Katerina Najsrova ... hair stylist: Prague Unit, Crowd / makeup artist: Prague Unit, Crowd
Marketa Peskova ... hair stylist: Prague Unit, Crowd / makeup artist: Prague Unit, Crowd
Gabriela Polakova ... key makeup artist: Prague Unit
Paula Price ... key hair stylist / key makeup artist
Janine Rath ... hair department head: Los Angeles Unit, additional photography (as Janine Thompson)
Layna Roberts ... key hair stylist: New York Unit
Nikola Roubalova ... hair stylist: Prague Unit, Crowd / makeup artist: Prague Unit, Crowd
Rachael Speke ... makeup and hair artist: Mr.. Holland (as Rachel Speke)
Savannah Sullivan ... crowd makeup trainee: daily
Heba Thorisdottir ... makeup department head: Los Angeles Unit, additional photography
Daniel Vatri ... makeup artist: Venice Unit
Carla Vicenzino ... hair stylist supervisor: Venice Unit, Crowd / makeup supervisor: Venice Unit, Crowd
Consuelo Vitturi ... makeup artist: Venice Unit
Sabrina Vitturi ... hair stylist: Venice Unit
Martina Zeilmanova ... hair stylist: Prague Unit, Crowd (as Martina Zielmanova) / makeup artist: Prague Unit, Crowd (as Martina Zielmanova)
Jo Barrass-Short ... junior hair & makeup artist (uncredited)
Elena Cippolato ... assistant makeup artist (uncredited)
Samantha Clark ... makeup trainee: Dailies (uncredited)
Carlton Coleman ... prosthetic artist skrulls post credit scene: Legacy FX (uncredited)
Tamsin Dorling Barbosa ... makeup and hair artist: Dailies (uncredited)
Madeleine Ellis ... trainee makeup artist: Crowd, Dailies (uncredited)
Giorgio Galliero ... hair and makeup artist, Crowd, Dailies (uncredited)
Kathleen Garbutt ... makeup trainee: Crowd (uncredited)
Catherine Grove ... junior hair and makeup artist: Crowd, Dailies (uncredited)
Francesca Hissey ... trainee makeup & hair artist: Crowd, Dailies (uncredited)
Sophia Jasmin ... trainee makeup artist: Crowd, Dailies (uncredited)
Emma Jones ... trainee make-up artist: Crowd, Dailies (uncredited)
Roseanna Larner ... makeup & hair stylist: Dailies (uncredited)
Rachel Lennon ... makeup artist: Dailies (uncredited)
Chloe Maidment ... trainee makeup artist: Crowd, Dailies (uncredited)
Daniel McGraw ... makeup artist (uncredited)
Louise Jane Mead ... trainee makeup artist: Crowd, Dailies (uncredited)
Madlen Mierzwiak ... hair stylist (uncredited) / makeup artist (uncredited)
Nadine Moseley ... junior hair & makeup artist: Crowd, Dailies (uncredited)
Katie Pearce ... trainee makeup artist (uncredited)
Nicola Pope ... makeup artist: Dailies (uncredited)
Chloë Pyne ... junior hair and makeup artist: level 2 (uncredited)
Adrian Rigby ... makeup artist: Dailies (uncredited)
Sophie Ellen Roberts ... hair stylist trainee: Crowd, Dailies (uncredited)
Kristen Saia ... hair stylist (uncredited)
Rona Skuodas ... junior makeup artist (uncredited)
Vasilios Tanis ... makeup artist (uncredited)
Helen Tucker ... hair stylist: Dailies (uncredited)
Frances Darvell White ... junior hair and makeup artist: Crowd (uncredited)
Sabrina Wilson ... special makeup fx artist: skrulls end credit scene: Legacy FX (uncredited)

Production Management 

Filippo Baldasso ... unit manager: Italy Unit
Elliesse Cuniff ... production supervisor
Danielle Daly ... post-production supervisor
Thomas M. Hammel ... unit production manager
Ian Hewitt ... assistant unit manager
Silvie Janculová ... production manager: Czech Republic Unit
Lex Jorgen ... assistant production manager
Michael Kriaris ... unit production manager: New York Unit
Dan Kuska ... assistant unit manager
Kelly Lee ... production supervisor: second unit
Karl McMillan ... production supervisor: Additional Photography Europe
Alessandro Minisola ... unit manager: Italy Unit
Luis Montalvo ... unit production manager: Spain Unit
Gianluca Passone ... production manager: Italy Unit
Steven S. Shapiro ... production technology executive
Lev Sordi ... assistant unit manager
Jason Tamez ... production supervisor: additional photography
Jennifer Teves ... production supervisor
Peter Welter Soler ... executive in charge of production: Spain Unit
Elena Zokas ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Corrin Allen ... crowd third assistant director
Emanuel Balbinot ... set pa
Franco Basaglia ... first assistant director: Italy Unit
Tom Brewster ... second assistant director
James Budd ... third assistant director: dailies
Grant Butler ... third assistant director
Matilde Composta ... cast assistant: Italy Unit
George Cottle ... second unit director
Radim Cvancara ... third assistant director
Robbie Davidson ... crowd pa
Federica Durigon ... second second assistant director: Italy Unit
Jakub Dvorak ... first assistant director
Akar Faraj ... set pa
Riley Flanagan ... key second assistant director: Reshoots
Jack Fontaine ... crowd third assistant director
Chiara Frosi ... second second assistant director: Italy Unit
Annie Hitchcock ... crowd second assistant director
Martin Hladik ... second assistant director
Teariki Leonard ... second second assistant director: second unit
Danni Lizaitis ... second second assistant director
Eloise Loach ... co-third assistant director
Charlotte Amelia Miles ... crowd production assistant
Luisa Miotello ... cast assistant: Italy Unit
Jeff Okabayashi ... first assistant director: Los Angeles Unit, additional photography
Douglas Plasse ... first assistant director (as Douglas T. Plasse)
Nic Pringle ... set pa: second unit
Enrico Rama ... production assistant
James J. Reid ... third assistant director: second unit
Josh Robertson ... first assistant director
Samuel Andrew Smith ... second assistant director: second unit (as Sam Smith)
Miki Vargas ... second assistant director: Spain Unit
Lewis Walsh ... set pa 2nd unit
Tom White ... first assistant director: second unit
Ben Lanning ... first assistant director: Europe, additional photography (uncredited)

Art Department 

Paula Gonzalez Abad ... assistant to: Claude Paré
Paula Gonzalez Abad ... assistant to the production designer
Alessandro Aglietti ... junior draughtsperson
Douglas Allam ... hod plasterer
Kamen Anev ... concept artist
Chris Ball ... props
Nico Barnes ... on-set dresser
James Bedwell ... prop modeler
Laurent Ben-Mimoun ... illustrator
Oliver Benson ... assistant art director
Matteo Bertelli ... painter: Italy Unit
Dean Bird ... charge hand painter
Marketa Bockova ... assistant set decorator
Glyn Bowen ... standby prophand: second unit
Daniel Boxer ... property master: New York Unit
Matt Boyton ... prop modeller
Alex Bradford ... visual development artist
Robert Broadfoot ... set designer
Toby Browne ... props
Louis Burnett ... graphics assistant
Giulia Busnengo ... set decorator: Italy Unit
Rodrigo Busto ... property master: Spain Unit
Jack Cairns ... props storeman
Anthony Carlino ... leadman: Los Angeles Unit
Chester Carr ... concept artist
Nathalie Carraro ... art department assistant: Venice Unit
Robert Castillo ... storyboard artist: promo team
Gutxi Haitz Cespedes ... graphic artist: Spain Unit
Larry Clark ... Paint foreman: La Unit
David Cohen ... mold shop supervisor: additional photography
Fernando Contreras Díaz ... assistant art director / concept artist
Xuria Cristobal ... art department coordinator: Spain Unit
Paul Curren ... hod painter
Gary Dawson ... supervising standby props
Brunella De Cola ... assistant art director
Luke Deering ... art department assistant
Thomas DeLuca ... stand-by props
Emma Denby ... construction modeller
Irene Dimarca ... junior draughtsperson
Thomas du Crest ... concept artist
Colin Dye ... stagehand
Nancy Eadington ... painter
Brad Einhorn ... additional photography
Dan Engle ... model maker
Maurice Steve Escobedo ... plasterer
James Eubank ... propmaker: additional photography
Kimberley Fahey ... senior assistant set decorator
Jools Faiers ... senior graphic designer
Davide Ferrarese ... set dresser
Suzy Fink ... props coordinator
Colin H. Fraser ... construction manager
Tyler Free ... set dresser (as Andrew Tyler Free)
Shane Garner ... set dresser
Hannah Gawthorpe ... junior assistant set decorator
Nick Geller ... props manufacturing buyer
Stephanie Gibbins ... construction buyer & coordinator
Al Gotsis ... screen graphics: Territory Studio
Monty Granito ... storyboard artist
Sean Greenham ... standby props
Craig Guinan ... senior prop modeller
Andrew Guyett ... scenic painter
Rohan Harris ... scenic artist
Todd Harris ... storyboard artist
Steve Hayward ... prop modeller
Scott Hebden ... playback technician
Sam Herschell ... set dresser
Alexandra Hesketh-Wells ... junior assistant buyer
Jim Hewitt ... set designer
Diem Hoang ... assistant art director
Joey Hodges ... greens stand-by
Callum Hook ... supervising plasterers labourer
Andrew Hughes ... prop modeller
Matt Huish ... property assistant: additional photography
Kate Suzanne Hunter ... set dec assistant art director
Alexander Jay Hutchings ... model maker
Katie Hyatt ... 3d prop modeller
Cindy M. Ichikawa ... art department coordinator/additional photography
Marino Ingrassia ... set dresser
Casey Ivall ... set dec assistant
Tommy Janulis ... second unit prop master: New York Unit
Nori Kaneko ... art department: Sony Pictures Imageworks
John Kelso ... welding lead foreperson
George Knowles ... props
Helen Koutas ... lead graphic designer
David Krentz ... storyboard artist
Tani Kunitake ... Illustrator
Eva Kuntz ... concept artist: vfx
Phil Langone ... storyboard artist
Carolyn Lassek ... assistant property master: additional photography
Nick Lawrence ... carpenter
Eliot Levin ... assistant property master: additional photography
Emily Lewis ... junior assistant set decorator
Tom Lewis ... assistant construction coordinator
Helen Logan ... assistant buyer: dailies
Leslie Lovelace ... prop making
Richard MacMillan ... stand-by props
Jerad Marantz ... concept artist
Jessica Lucy Martin ... prop modeller (as Jessica Martin)
Karl J. Martin ... set designer
Petr Mazura ... leadman
Laura McDonald ... art department trainee
Nick Milner ... assistant property master
Lorna Moon ... prop modeller
Shawn Mulligan ... key construction grip
Candice Muriedas ... assistant art director: additional photography
Brian Murray ... storyboard artist
Craig Narramore ... hod prop modeller
Anthony O.H. Navarro ... set dressing leadman
Alan Neighbour ... carpenter
Thomas A. Nelson ... storyboard artist
Will Newton ... assistant art director
Josh O'Neill ... carpenter
Steve Payne ... chargehand dressing prop: dailies
Katherine Pearl ... art department coodinator
Nick Pelham ... storyboard artist
Hilda Pendenza ... assistant set decorator: Italy Unit
Chris Peters ... assistant art director
Alice Phelps ... assistant buyer
Max Phillips ... junior draughtsperson
Gianluca Piola ... props: Italy Unit
Theofano Pitsillidou ... model maker
Andrew Popplestone ... screen graphics: Territory Studio
Adriana Prado ... lead green: Spain Unit
John Puglisi ... storyboard artist
Graeme Purdy ... property master
Agis Pyrlis ... draughtsperson
Polly Rawlings ... assistant buyer/set dec co-ordinator: Prague Unit
Devin Recalde ... additional on set dresser
Joanne Ridler ... stand by art director
Eleonore Rolandez ... prop modeller
Geoff Romero ... painter
Richard Rowntree ... greensman
Toby Russell ... second unit standby props
Alex Rutherford ... senior prop modeller
Timothy J. Scanlin Jr. ... assistant property master: New York Unit
Michael Seymour ... hod rigger
Jamie Shelley ... charge hand painter
Bob Sherwood ... senior prop maker
Samuel Otis Smith ... trainee sculptor
Aaron Sowd ... storyboard artist
Codrina Spataru ... prop modeller
Gareth Sprey ... draughtsperson
Carter Stanislaw ... props: New York Unit
Harry Stoyle ... trainee standby props
Dorothy Sullivan ... production buyer
Jackson Sze ... senior concept illustrator
Henrik Tamm ... concept artist
Ian Taylor ... carpenter
Katerina Van Gemund ... art department coordinator: Czech Republic Unit
Daniel Vincze ... asst. set decorator/concept artist
Mimi Violette ... graphic designer
Cassandra Virdee ... draughtsperson
Mirko von Berner ... swing
Ketan Waikar ... draughtsperson
Dan Walker ... concept artist
Rachel Wallbridge ... junior prop modeller
Sam Walters ... painter
Grace Wang ... art department assistant: additional photography
Randolph Watson ... concept artist
Christopher Waugh ... set dresser
Michael Weaver ... painter
Lisa Williams ... graphic designer: dailies
Hannah Wills ... senior props buyer
Graham Wyn Jones ... storyboard artist
Helen Yates ... set dec junior draftsperson
Shaun Young ... set decorating coordinator: additional photography
Petr Zuza ... props buyer
Ryan J. Close ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Peter Eszenyi ... graphics supervisor: Territory Studio (uncredited)
Ashton Hertz ... screen graphics producer: Territory Studio (uncredited)
Tom McLoughlin ... screen graphics producer: Territory Studio (uncredited)
May Mitchell ... art department assistant (uncredited)
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Adrianna Veal ... draper (uncredited)
Keith Weir ... storyboard artist (uncredited)
Chizelle Wood ... junior prop modeller (uncredited)
William Wright ... playback technician: Compuhire (uncredited)

Sound Department 

Kyle Arzt ... re-recording mix technician
Dicken Berglund ... adr mixer
Hunter Berk ... adr mixer
Glenn E. Berkovitz ... sound mixer: additional photography
Sean Byrnes ... sound mixer: Los Angeles Unit
David Calderon ... utility sound: additional photography
Petr Cechák ... production sound mixer: second unit
Space Crate ... on set ADR
Mario De Socio ... adr recordist
Chris Diebold ... sound designer
Devin Donaghy ... assistant sound editor: trailer
Lloyd Dudley ... sound mixer second unit
Omar Fasli ... sound trainee
Steve Finn ... key first assistant sound
Cei Frampton ... first assistant sound: second unit
Casey Genton ... sound effects editor
Tom Harrison ... key first assistant sound
Gary A. Hecker ... supervising foley artist
Justin Herman ... mix stage engineer
Christy Illius ... additional sound mixer: New York Unit, second unit
Doc Kane ... adr mixer
Dan Kenyon ... sound effects editor
Sang Jun Kim ... dialogue editor
Tony Lamberti ... re-recording mixer / supervising sound editor
Vanessa Lapato ... adr and dialog supervisor
Martin Lopez ... sound effects editor
Ken McGill ... sound effects editor
Michael Miller ... adr mixer
Paul E. Miller ... boom operator: additional photography
James Morioka ... dialogue editor
Chris Munro ... production sound mixer
Hosea Ntaborwa ... sound trainee
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Lee Orloff ... sound mixer: additional photography
Rick Owens ... foley artist
Roman Rigo ... cable person: Prague Unit
Nick Roberts ... adr mixer
Kyle Rochlin ... foley mixer
Alec Rubay ... foley supervisor
Gabriel Sanders ... additional boom operator: New York, second unit
Ashley Sinani ... sound trainee: dailies
Andrew Sissons ... sound mixer: second unit
Andy Sisul ... sound designer
Milos Stojanovic ... adr mixer
Martin Svojger ... boom operator: second unit
Hanna Tailleur ... second assistant sound: dailies
Steven Ticknor ... sound designer / supervising sound editor
William Towers ... first assistant sound
Julian Townsend ... production sound mixer: New York Unit
Karen Vassar Triest ... sound editor / sound effects editor (as Karen Triest)
Tom Wilkin ... second assistant sound

Special Effects by 

Norman Baillie ... special effects senior technician
Genevieve Bevan-John ... senior special effects pyrotechnician
Kevin Bitters ... special effects prep supervisor
Conrad V. Brink Jr. ... special effects coordinator: New York Unit (as Conrad Brink)
Roy K. Cancino ... special effects supervisor: Los Angeles Unit, additional photography (as Roy Cancino)
Kenneth Cassar ... senior special effects pyrotechnician
Pasquale Catalano ... special effects supervisor: Italy Unit
Dionisia Cirasola ... breakaway technician
John Delaney ... special effects technician
Nick Finlayson ... senior special effects technician
Katie Gabriel ... special effects buyer
Katherine Geaney ... special effects technician
Rob Heggie ... special effects floor supervisor
Roman Holub ... special effects technician
Dagan Jurd ... pyrotechnician
Michael Kay ... special effects engineer
Pete Kelley ... special effects technician: Ironhead Studio
Mickey Kirsten ... 2u special effects supervisor
Monty Langford ... production coordinator
Chris Manger ... senior special effects technician: wire rigger
Ella Mango Chow ... special effects trainee (as Ella Marshall-Dutton)
Arlo Markantonatos ... special effects technician
Tiziano Martella ... breakaway technician
Aj McPherson ... special effects
Tom Murtagh ... special effects senior technician
Julio Navarro ... senior special effects technician
Adrian Nica ... special effects technician/pyrotechnician
Miroslav Precechtel ... special effects technician
Simon Quinn ... special effects senior pyro technician
Simon Rafferty ... special effects
Alan Roberts ... pyrotechnic effects
Michael Rudnik ... special effects senior technician
Luke Rutter ... special effects technician
Arthur Spink Jr. ... special effects designer
Marc Tantin ... special effects technician: additional photography
Carly Thomas ... senior special effects technician: wire rigger
John Van Der Pool ... senior special effects pyrotechnician
Douglas Wells ... special effects technician
Andy Williams ... special effects supervisor
Tamara Williams ... special effects trainee
Damian Fisher ... mold shop supervisor (uncredited)

Visual Effects by 

Jérémie Abrial ... character modeler: ILM
Hayley Adams ... layout artist: ILM
Oliver Adranghi ... compositor: Framestore
Ankita Agrawal ... io coordinator: Scanline VFX
Alexis Agrotis ... technology: ILM
Jose Gregorio Aguilar ... matchmove artist
Laide Agunbiade ... snr lighting technical director
Vladislav Akhtyrskiy ... compositor: Scanline VFX
Tosin Akinwoye ... effects technical director: Image Engine
Jordan Alaeddine ... cg generalist: Scanline VFX
Nawaz Alamgir ... ui designer
Anjel Alcaraz ... roto & paint compositor: Stereo D
Togrul Alekperov ... cg generalist: Scanline VFX
Ben Alepko ... effects technical director: Image Engine
Lee Alexander ... layout artist: Image Engine
Niki Carras Alexander ... creative resource manager: The Third Floor Inc
Azra Alkan ... digital compositor
Corey Allen ... stereo compositing lead: Stereo D
Jon Allen ... previs lead/postvis supervisor: Proof, Inc
Bimpe Alliu ... concept artist: ILM
Juan Alonso ... digital compositor
Chrisser Alvarez ... visualization artist: The Third Floor Inc
Louis Amaden ... Scanline VFX / cg generalist: Scanline VFX
Shudhdodhan Milind Ambhore ... finaling compositor-artist: Deluxe Stereo D
Cody Amos ... senior effects artist: Luma Pictures
Jongjun An ... senior compositor: Scanline VFX
Benjamin Andersen ... fx pipeline td / visual effects artist
Valeria Andino ... visual effects senior coordinator
Tor Andreassen ... digital compositor: Image Engine
Mario Anger ... modeler: Image Engine
Shawn Annets ... artist manager
Ndosi Anyabwile ... digital compositor
Asier Aparicio ... digital compositor: ILM
Doug Appleton ... vfx supervisor: Perception
Syed Arafath Apsar ... visual effects
Manidhar Areti ... visual effects artist
Jose Armengol ... visual effects photographer: Clear Angle Studios
Chris Armsden ... lookdev r&d pipeline: Weta Digital
Michael Armstrong ... visual effects coordinator: Scanline VFX
Raghav Arumugam ... visualization artist: The Third Floor Inc
Nadia Ascione ... compositor
Paul Ashall ... layout artist: ILM
Saqib Ashraf ... Senior Effects Artist
Davoud Ashrafi ... character rigger
Subhan Saleem Asif ... fx artist: Luma Pictures
Alexy Auffeves ... digital compositor
Luke Avery ... visualization artist: The Third Floor Inc
Kelsey Ayukawa ... compositor: Scanline VFX
Matthew Bacon ... compositor: Luma Pictures
Andrew Bain ... environments lead: Scanline VFX
Jonathan Baker ... animator
Per Balay ... fx artist: Scanline VFX
Frances Baldasarro ... vfx capture technician: Clear Angle Studios
Michael Jeff Baldemoro ... background prep supervisor: Image Engine
Adam Balentine ... compositing supervisor: Scanline VFX / compositing supervisor: ScanlineVFX
Jasper M. Baltzersen ... compositor: Crafty Apes
Cassandra Barlow ... production coordinator: Stereo D
Kris Barone ... head of operations: Perception
Dario Barrera ... casting lead: The Third Floor Inc
Pharoah Barrett ... visualization artist: The Third Floor Inc
Tommy Barry ... visual effects artist
Bryan Bartlett ... digital compositor: ILM
Tanner Bartlett ... compositor
Geeta Basantani ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Monika Batchelor ... roto paint artist: Luma Pictures
Edward Bauman ... visual effects coordinator: Scanline VFX
Ines Baumgartner ... visualization artist: The Third Floor Inc
Thomas Baxter ... layout technical assistant
D.J. Becerral ... roto/paint artist: Luma Pictures
Monica Bechu ... depth artist: Stereo D
Lizi Bedford ... visual effects head of production
Kevin Bell ... senior compositor: ILM
Martin Bell ... previs artist: Proof, Inc
Pedro Paulos Bellini ... rigger: Scanline VFX
Georgia Benjamin ... visual effects assistant coordinator
Nadir Bennac ... data wrangler
Adam Bennink ... associate production manager
Brian N. Bentley ... technical director
Phillip Berg ... roto/paint artist: Luma Pictures
Greg Berridge ... training department manager
Romain Besnard ... fx td: Sony Pictures Imageworks
Jayden Beveridge ... layout artist: Rising Sun Pictures
Hitesh Bharadia ... senior lighting artist: Sony Pictures Imageworks
Manthan Bhayani ... stereo compositor: Stereo D
Theodore Bialek ... visual effects supervisor: Sony Pictures Imageworks
Rachel Bianculli ... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Magdalena Bisogni ... recruitment and talent manager: Luma Pictures
Brad Blackbourn ... previs artist
Brian Blasiak ... lighting lead: Sony Pictures Imageworks
Stephen A. Bloch ... visualization artist: The Third Floor Inc
Nagender Raju Boga ... effects artist: Luma Pictures
Rebecca Bogert ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Ioan Boieriu ... cg supervisor: Scanline VFX / cg supervisor: ScanlineVFX
Sara Bold ... production management: Scanline VFX / visual effects
Jason Bomstein ... stereographer
Timothy Bond ... lead digital coordinator: Luma Pictures
Bogdan Bondarchuk ... compositor: Scanline VFX / digital compositor
Matteo Borgomanero ... assistant data wrangler
Clemence Borowiack ... production assistant
Arnaud Boulanger ... previsualization artist: The Third Floor Inc
Florian Boury ... visual effects artist
Neal Bradshaw ... photogrammetry 3d scan artist: Gentle Giant Studios
James Braid ... head of engineering: Scanline VFX
Alex Branton ... 2d pipeline supervisor / 2d pipeline supervisor: Scanline VFX
Ravinder Brar ... cg generalist: Scanline VFX
Tiffany Nichole Bromley ... digital compositor: Luma Pictures
Rochelle Brown ... digital compositor
Stuart Brown ... previs artist: Proof, Inc
Andrew Browne ... groom td: Framestore
John Brubaker ... compositing supervisor: Crafty Apes
Justin Brunett ... animator: Luma Pictures
Mattias Brunosson ... animation supervisor: Scanline VFX
Shauna Bryan ... visual effects executive producer: Sony Pictures Imageworks
Matthew Bullock ... modeling lead: Scanline VFX / modeling supervisor: ScanlineVFX
Christian Burggraf ... senior systems admin: Scanline VFX
Odemaris Burgos ... roto/paint artist: Scanline VFX
Kaitlen Burns ... production coordinator
James Burr ... previsualization lead: The Third Floor Inc
Daniel Burridge ... stereoscopic compositor
Jake Bush ... visual effects artist
Christopher Buzon ... compositor: Sony Pictures Imageworks
John Caldwell ... visualization editor: The Third Floor Inc
David Cam ... roto and paint: Image Engine
Ismael Camarillo ... digital compositor
Nicole Campbell ... senior depth artist
Alexandre Cancado ... cg supervisor: Luma Pictures
Alex Cannon ... visualization artist: The Third Floor Inc
Basilisa Canovas Rubio ... paint and roto artist: ILM
Curtis Carlson ... sequence lead: Scanline VFX
Brian Carney ... previsualization lead: The Third Floor Inc / visualization artist: The Third Floor Inc
Dan Carney ... technology: ILM
Eric Carney ... founder: The Third Floor Inc
Kevin Carolan ... production assistant: Luma Pictures
Yeri Casanova ... visual effects coordinator: Scanline VFX
Patrick Cashel ... roto/paint artist: Rising Sun Pictures
Steve B. Castor ... motion capture supervisor (as Stephen Castor)
Tim Catalano ... pipeline developer: Scanline VFX
Jordan Catracchia ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Nichole A.F. Caven ... stereo depth artist
Cameron Ceja ... senior production coordinator
Joe Censoplano ... compositing look dev lead: Luma Pictures
Ieva Cerps ... stereo compositor
Gordon Champ ... previsualization modeler: Proof, Inc
Wendy Chan ... visual effects coordinator
Yashvhanth Chandrasekaran ... digital compositor
Alice Chang ... visualization artist: The Third Floor Inc
Anthony Chappina ... senior effects technical director
Benjamin Charles ... roto & paint artist: ILM
Marcin Charlicki ... compositor: Scanline VFX / digital compositor: ScanlineVFX
Rajat Chawla ... 3d artist
Vincent Chedru ... character effects artist
Belinda Chen ... digital compositor
Rosemary Chester ... compositor
Carly Cheung ... digital compositor
Nicolas Chiarot ... visual effects artist
Yu Ying Chien ... visual effects editor: Crafty Apes
Tagui Chilyan ... 3d stereoscopic production coordinator and screenx coordinator: Marvel Studios
Jesse James Chisholm ... visual effects supervisor: second unit
Jacky Chiu ... compositor
Yi-Hsuan Kent Chiu ... senior texture artist: Image Engine
Young Choi ... senior producer: ScreenX
Chao Chun Chou ... visualization artist: The Third Floor Inc
Sravan Chowdarypeta ... compositor
Matthew Choy ... lighting/lookdev artist
Kenneth Chua ... matchmove artist: Scanline VFX
Johnson Chuang ... effects technical director: Image Engine
Ngan Chung ... lead animator: Luma Pictures
Petru Ciobanu ... r&d/pipeline: Image Engine
Suzanne Cipolletti ... previsualization lead: The Third Floor Inc / visualization artist: The Third Floor Inc
Austin Clark ... render td: Scanline VFX
Danny Clark ... visualization artist: The Third Floor Inc (as Daniel Clark)
Jacob Clark ... visual effects artist
James Galen Clark ... cg generalist: Scanline VFX / visual effects artist
Jimi Clark ... department manager roto/paint & outsource
Stephen Clark ... model/texture/look-dev
Trent Claus ... compositor
Jessica Clifton ... matchmove artist: Scanline VFX
Gregory Coelho ... modeler: Scanline VFX
Adam Coglan ... previs artist: Proof, Inc
Robert Cohen ... technical coordinator: Luma Pictures
Zachary Coker ... visual effects data wrangler
Maria N. Collado ... digital matte painter / digital matte painter: Scanline VFX
Tara Conley ... visual effects producer
David Connely ... senior lidar scanning technician
Chris Cook ... lead modeler: Framestore
Ian Cope ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Simon Corbaux ... cfx supervisor
Jean-Nicolas Costa ... lead compositor
Tom Coster ... digital compositor
Joseph Coto ... visualization artist: The Third Floor Inc
Marc-André Coulombe ... lead rigging td: Framestore
Chad Cox ... visualization artist: The Third Floor Inc
Daniel James Cox ... visual effects art director: Sony Pictures Imageworks
Ed Coy ... senior generalist: ILM
David Crane ... senior paint artist: Stereo D
Nicholas Cross ... senior lighting artist
Andrew Cunningham ... senior matte painter: Sony Pictures Imageworks
Ryan Cushman ... layout/pipeline supervisor
Nick Dacey ... visual effects editor: ILM, London
Josh Dagg ... layout supervisor: end credits
Oscar Dahlén ... fx td
Eric Daly ... senior producer: Perception
Nick Damico ... visual effects artist
Tobias Danbo ... senior texture artist
Nicholas Daniels ... compositor
Billy Dao ... technical layout animator: Luma Pictures
Varuna Darensbourg ... stereo supervisor
Sharon Das ... vfx production assistant: Luma Pictures
Alex Davidson ... artist: Perception
Christopher Davies ... technical animator: Framestore
Marc-Andre Davignon ... software development: Sony Pictures Imageworks
Amy Davis ... digital compositor
Stephen Davis ... roto/paint department supervisor: Scanline VFX
Yoshi DeHerrera ... visual effects supervisor: Gentle Giant Studios
Marianne Del Rosario ... vfx & augmentation artist
Michelle Del Rosario ... visualization artist: The Third Floor Inc
Jorge del Valle ... previs artist: Proof, Inc
Caroline Delgado ... digital compositor
Quimet Delgado ... senior matte painter: Luma Pictures
Aaron Dennis ... effect technical director: Sony Pictures Imageworks
Steven Denyer ... visual effects artist
Julien Depredurand ... fx lead: Image Engine
Ayla Dervis ... stereoscopic artist: Stereo D
Kunal Desai ... modeller: Framestore
Soutrik Dey ... stereo compositor: Deluxe 3D dba Stereo D
Rajbir Dhalla ... digital artist
Stefano Di Noia ... lighting artist
Robert Diaz ... animator: Scanline VFX
Greg DiGiacomo ... senior visual effects coordinator
Miran Dilberovic ... previs artist
Linda Dimaculangan ... office administrator: ScanlineVFX
Spencer Dinney ... compositor
Van Le Do ... asset department manager: Scanline VFX
Nacho Doctor ... effects technical director: Framestore
Michael Dolan ... software developer
Hunt Dougherty ... visualization artist: The Third Floor Inc
Emeline Doumange ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Andrew Draper ... head of resource management: Framestore
Alex Drinkall ... senior capture technician: Clear Angle Studios
Paul Driver ... visual effects producer: Luma Pictures
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios
Geer DuBois ... visualization artist: The Third Floor Inc
Peter Dudley ... digital compositor
Jack Dunn ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Clementine Dupont ... hair/cloth/creature fx artist: Scanline VFX
Sylvain Duroyon ... hair/cloth/creature fx artist: Scanline VFX
Daniel Duwe ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Edgar Díaz ... roto/paint artist: Scanline VFX
Frank Eagan ... previs modeler: Proof, Inc
Kade Eckstein ... digital compositor
Kelly Eckstein ... senior cg generalist: Scanline VFX
Jason Edwards ... senior modeler
Mireu Eem ... cg generalist: Scanline VFX
Jake Efthymiou ... systems administrator: Scanline VFX
Moritz Eiche ... compositor: Scanline VFX
Olivia Eichenseer ... visualization coordinator: The Third Floor Inc
Rachel Elfassy-Bitoun ... visual effects coordinator
Josh Ellem ... digital matte painter
Ronald Ellis ... paint artist: Stereo D
Stephen Ellis ... cg supervisor: ILM
Daniel Elophe ... compositing supervisor: Image Engine
Jack Elworthy ... capture lab td: Framestore
David Entin ... visual effects coordinator: Columbia Pictures
Zsuzsanna Erdei ... layout artist: Scanline VFX
Todd Erickson ... visualization artist: The Third Floor Inc
Samira Esmaeili ... modeler: Scanline VFX
Joan Fang ... visual effects assistant coordinator
Rodolfo Fanti ... modeller: Framestore
Andrew J. Farrell ... animation lead: Scanline VFX
Marq Faulkner ... senior lighting td: Sony Pictures Imageworks
Kyle Fawcett-Shell ... research and development: ILM
Ari Feblowitz ... visualization artist: The Third Floor Inc
Dan Feinstein ... compositor: Scanline VFX / compositor: ScanlineVFX
Victor Manuel Fernandez ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Susana Fernández Casco ... paint/roto artist: ILM
James Fetter ... lead lighter: Luma Pictures
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Maike Fiene ... previsualization artist
Kiel Figgins ... senior animator: ILM
Clive Finn ... cg generalist: Scanline VFX
Fabrizio Fioretti ... visual effects artist: ILM
Ryan Fisk ... stereo producer: Stereo D
Rose Fitzmaurice ... vfx data assistant
Carlos Flores Tavitas ... roto/paint coordinator: Scanline VFX
Benjamin Flynn ... digital artist
Julian Foddy ... vfx supervisor: ILM
Cheri Fojtik ... Lead Texture Artist
David Fonti ... visual effects artist
Rachel Foo ... roto/paint artist: Scanline VFX
Les Foor ... element qc supervisor
Frederic Fourier ... lead generalist: ILM
Richard Fox ... digital compositor
Dom Francis ... matchmove lead: Luma Pictures
Justin Francis-Mcleish ... paint and roto artist: ILM
Evan Fraser ... matchmove department supervisor: Scanline VFX
Michael Freedman ... additional previs editor
Jonathan Freisler ... visual effects artist
Carl Frytz ... previs artist: The Third Floor Inc / visualization artist: The Third Floor Inc
Peng Fu ... digital compositor
Tomohiko Fukuda ... digital compositor
Pawl Fulker ... previsualization supervisor: Proof, Inc
Eloi Fulla ... effects artist: Scanline VFX
Paul Fuller ... rigging artist: Scanline VFX
Amber Fullwood ... vfx data wrangler
Antonio Funaro ... previs artist: Proof, Inc & The Third Floor Inc
Haji Gadirov ... fx artist: Scanline VFX
Raphaël Gadot ... visual effects artist: Luma Pictures
Adam Gailey ... head of fx
Carlos Galan IV ... pipeline technical director
Megan Galbraith ... associate production manager
Stephen Gallop ... vp & gm: Stereo D
Vikas Ganer ... roto/paint artist: Scanline VFX / senior roto and paint artist: ScanlineVFX
Mayur Gangasagar ... creative lead
Julio Tovar Garcia ... element qc artist: Stereo D
Fabian García ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Bryce Gardiner ... vfx editor: ScanlineVFX / visual effects coordinator: Scanline VFX / visual effects editor: Scanline VFX
Liam Gare ... digital compositor
Jesus Garrido ... senior compositor: ILM
Anshul Gattani ... production coordinator: Stereo D
Julie Gauthier ... visual effects coordinator
Russ Gautier ... design supervisor: Perception
Pätrick Gehlen ... visualization artist: The Third Floor Inc
Camille Geier ... vfx executive producer: BOT VFX
Hongfei Geng ... digital compositor: ILM
Christina Georgieva ... modeler: Scanline VFX / senior modeler
Jennifer German ... in-house compositor: Marvel Studios
Manon Ghys ... compositor: Luma Pictures
Jennifer Giandalone ... studio coordinator: end crawl typesetting - for exceptional minds [us]
Tristam Gieni ... senior lighting td
Luke Gilbert ... it specialists: The Third Floor Inc
Mike Gilbert ... senior environment td: Proof Inc
Jason Gilholme ... senior pipeline td: Luma Pictures
Chris Gill ... creature td
Todd Gill ... lighting artist: Luma Pictures
Stefano Giorgetti ... effects artist
Florian Girardot ... compositor
Kristin Goedicke ... jr pipeline technical director: Luma Pictures
Jonathan Goldsmith ... senior stereoscopic 3d producer
Guy-Edwards Gonsalves ... department manager: Stereo D
Bryan Gonzales ... visual effects artist
Danny Gonzalez ... principal/founder: Perception
Mitch Gonzalez ... visualization artist: The Third Floor Inc
Mariana Gorbea ... modeler: Scanline VFX
Lenny Gordon ... tracker: Luma Pictures
Kerry Graham ... lighting artist
Megan Graham ... senior stereo compositor
Oded Granot ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Callum Grant ... render support
Kari-Lyn Gravel ... stereo manager: Stereo D
Luke Gray ... pipeline technical director: Framestore
Lev Grayson ... visual effects
Meagan Green ... lighter/compositor: Luma Pictures
Crystal Greenall ... modeler: Scanline VFX
Andrew Greenlee ... visualization artist: The Third Floor Inc
Kritteka Gregory ... assistant depth department manager
John Gresko ... digital artist
Brett Grisham ... previs production manager: The Third Floor Inc
Julie Groll ... senior visual effects producer
Jörn Großhans ... visual effects supervisor: Image Engine
Mikhail Gubkin ... effects technical director
Scott Gudahl ... compositor: Scanline VFX
Gina Guerrero ... pipeline technical director: The Third Floor Inc
Gunas ... stereo compositor
Vinod Gundre ... visual effects supervisor
Holly Gunn ... depth lead/stereoscopic supervisor: Stereo D
Amandine Gutierrez ... production coordinator
Tamás Gyermán ... digital matte painter: Scanline VFX
Marie-Ève Gélinas ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Charlie Habanananda ... digital grading artist: Framestore
Jim Hagarty ... visual effects artist
Thomas Haley-Hermiz ... technical director: Stereo D
Maximilian Hallett ... technical artist
Michael Hamilton ... paint & roto artist: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Donghoon Han ... compositor: Scanline VFX / compositor: ScanlineVFX
HyunSug Han ... senior cg generalist: Scanline VFX
Brian Hanable ... compositor: Scanline VFX / digital compositor: ScanlineVFX
Matthew Hanger ... senior fx technical director: Sony Pictures Imageworks
Rikke Gjerløv Hansen ... cfx department manager: Scanline VFX / crowd department manager: Scanline VFX / rigging department manager: Scanline VFX
Heiðrún Tinna Haraldsdóttir ... digital compositor
Adam Harder ... fx artist: Scanline VFX
Rich Hardy Jr. ... in-house compositor: Marvel Studios
James Harmer ... lead environment artist
Thomas Harmonson ... end title artist: for Exceptional Minds [us]
Dylan Harris ... visualization artist: The Third Floor Inc
Rick Harris ... lidar lead: Clear Angle Studios
Bethany Harvey ... visual effects editor: ILM
John Hasbrook ... visualization artist: The Third Floor Inc
Patrick Haskew ... previsualization supervisor: The Third Floor Inc
Jared Hasselbach ... visual effects artist
Moritz Hausler ... fx td: Image Engine
Oliver Hearsey ... senior layout artist: Image Engine
Chris Hebert ... visual effects photographer
Daniel Heder ... visualization artist: The Third Floor Inc
Rens Heeren ... senior environments artist: Framestore
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Ethan Helms ... stereoscopic compositing lead
Greg Herman ... visual effects artist
Lazaro Hernandez ... visualization artist: The Third Floor Inc
Este Heyns ... vfx capture lead: Clear Angle Studios
Ryan Hirsh ... stereo supervisor: StereoD LLC
Conrad Ho ... texture artist
Alan Hodges ... virtual production artist: Profile Studios
Claire Louise Hoey ... roto/paint artist: Scanline VFX
Koen Hofmeester ... digital artist: ILM
Ben Holen ... visual effects artist
Wayne Hollingsworth ... fx artist: Scanline VFX
Julianne Holzschuh ... in-house compositor: Marvel Studios
Cássio Homa ... fx td
Andrew Honacker ... visualization artist: The Third Floor Inc
Amir Honarmand ... lighting technical director: Sony Pictures Imageworks
Paul Hopkins ... visualization artist: The Third Floor Inc
Jean-Francois Houde ... digital compositor: Image Engine
Alyssa Howald ... department manager
Barry Howell ... founder: The Third Floor Inc
Katie Hoyt ... visual effects coordinator
Mike Hsu ... fx/flowline artist: Scanline VFX / fx/flowline artist: ScanlineVFX
Jiaxuan Hu ... visualization artist: The Third Floor Inc
Pamela Hu ... layout artist: Scanline VFX
Chien-Chia Huang ... animator: Scanline VFX
Sebastian Huart ... senior technical animator: Image Engine
Jonas Huerta ... data wrangler: New York Unit
Melissa Huerta ... digital artist: ScanlineVFX
Catherine Hughes ... associate vfx producer: Luma Pictures
Steven Hughes ... previsualization artist: Proof, Inc
Wendy Hulbert ... io coordinator: Scanline VFX
Chris Hung ... lighting lead
Andrew Hutchinson ... motion capture td: Scanline VFX
Seung Rok Hwang ... matchmove artist: Method Studios
David Hyde ... vfx production assistant
Phinehas Iaboni ... depth artist: Stereo D
Enoch Ihde ... character setup td
Ivan Imanishi ... research & development: Image Engine
Laura Ingram ... Compositing Supervisor
Yosuke Inomata ... senior modeler: Image Engine
Taiga Ishibashi ... digital compositor
Evan Jacobs ... senior stereoscopic 3d supervisor
Rajeev Jagasia ... hair/cloth/creature fx artist: Scanline VFX
Seok Ryan Jang ... compositor: Scanline VFX
Woonha Jang ... visualization artist: The Third Floor Inc
Chris Janssen ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Qazi Hamza Javed ... modeller: Rising Sun Pictures
Jack Jenkins ... paint/roto artist: ILM
Alex Jennings ... roto/paint artist
Woojo Jeon ... vfx bidding producer
Martin Jimenez ... animator: Scanline VFX
Yisong Jin ... digital compositor
Wu JingLong ... hair/cloth/creature fx: Scanline VFX
Signy Johannesdottir ... visual effects coordinator
Kevin J. Jolly ... lead visual effects editor
Marc Jones ... matchmove supervisor: Sony Pictures Imageworks
Jubey Jose ... animator: Scanline VFX / visual effects
Scott Joseph ... compositor: Scanline VFX
Djordje Jugovic ... assistant data wrangler
Shannon Justison ... visualization artist: The Third Floor Inc / visualization supervisor: The Third Floor Inc
Brandon Kachel ... matte painter
Javier Kadry ... data wrangler: Luma Pictures
Andrew Kalicki ... technical coordinator: Luma Pictures
V.J. Kanhai ... render wrangler/systems admin: Scanline VFX
Gareth Kanter ... visual effects coordinator: Crafty Apes
Bart Karon ... assistant technical director: Framestore
Santosh Katkar ... stereo comp supervisor
Naoki Kato ... fx td
Preet Katta ... paint and roto: Framestore
Rosie Keane ... layout artist: ILM London
Kristian Kebbe ... fx artist: Luma Pictures
Ian Kelly ... production manager
Abbie Kennedy ... layout artist: ILM
Andrew Kennedy ... senior technical director: Stereo D
Connie Kennedy ... motion capture producer
Stephen Kennedy ... compositing supervisor: Framestore
Dulshan Keragala ... model/texture artist: Luma Pictures
Tilmann Kerkhoff ... artist: Perception
Simon D. Kern ... stereoscopic supervisor: Legend 3D
Jeannine Kernisan ... visualization artist: The Third Floor Inc
Damien Kessler ... visual effects artist: Luma Pictures
Alex Khan ... lead lighting artist: Luma Pictures
Sith Khay ... lead department matte painter: Rising Sun Pictures
Cindy Khoo ... head of digital production: Scanline VFX
Matthew Kiefer ... senior lighting td
Bumjun Jeremy Kim ... compositor: Scanline VFX
Haetsal Kim ... tracking/matchmove artist: Image Engine
Kevin J. Kim ... lighter/compositor: Luma Pictures
Marvin Kim ... modeling supervisor
Mirang Kim ... lighting technical director
Young Min Kim ... compositor
Ken Satchel King ... animator: Scanline VFX
Ryan Kirtack ... visualization artist: The Third Floor Inc
Stefanos Kittakis ... effects technical director: ILM
Terry Klopfenstein ... element qc senior artist/compositor
Jaehyuk Ko ... visual effects
Sean Kobus ... rigger: Scanline VFX
Mihajlo Kocevski ... matchmove/rotomation artist
Ben Kocic ... matchmove artist
Matthew Koehler ... Bidding Producer: THE THIRD FLOOR, inc
John Koltai ... motion graphics designer
Paul Koontz ... visualization artist: The Third Floor Inc
Venkaiah Chowdary Koppaka ... matchmove artist: legend vfx
Jack Kosoyan ... visualization artist: The Third Floor Inc
Hemanth Reddy Kovvuri ... senior stereo compositor
Matt Kowaliszyn ... animator supervisor
Zan Kozlevcar ... matchmove artist: Framestore
Sylvia Kratzsch ... senior cg generalist: Scanline VFX
George Krauter ... digital matte painter: Scanline VFX / matte painter
Hannes Krieger ... fx lead: Scanline VFX / fx lead: ScanlineVFX
Yadu Krishnan ... roto/paint artist: Scanline VFX / senior paint & roto artist: ScanlineVFX
Mateusz Krzastek ... lead compositor: Rising Sun Pictures
Magnolia Ku Lea ... animator
Tabansi Kufahamu ... end titles supervisor: for Exceptional Minds [us]
Bobby Kuhl ... compositor
Satbir Singh Kukreja ... compositor: Scanline VFX
Nachiket Kulkarni ... senior depth artist: Stereo D
Praveen Kumar ... rotoanim/rotomation lead
Vishishth Kumar ... digital production manager: ScanlineVFX / matchmove department manager: Scanline VFX / roto/paint department manager: Scanline VFX
Toyotaka Kuroda ... hair/cloth/creature artist: Scanline VFX
Evan Kwan ... compositor: Image Engine
Erran Lake ... lead data wrangler
Mala Lal ... visual effects artist
Damien Lam ... modeler: Scanline VFX
David Lamb ... visualization artist: The Third Floor Inc
Cyril Lamine ... visual effects artist
Alberto Landeros ... digital compositor: Method Studios
Dávid Lantos ... rigging td: Image Engine
Fredrik Larsson ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Jeremy Lasky ... principal/founder: Perception
Max Last ... compositor
Firdaus Ab Latif ... matchmove artist: Scanline VFX
Claire Lawrence-Slater ... creature fx td: Framestore
Allyn Lawson ... creature fx td
Claudia Lecaros ... visual effects producer: ILM
Claudia Lechen ... compositor: Framestore
Julius Lechner ... visual effects supervisor: ScanlineVFX
Mark LeDoux ... visual effects supervisor: Crafty Apes
Danny Lee ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Herman Lee ... visualization artist: The Third Floor Inc
Jean Lee ... production assistant: Sony Pictures Imageworks (as Susan Jean Lee)
Jiyoung Lee ... cg generalist: Scanline VFX
Jooyong Lee ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Ken Lee ... cg generalist: Scanline VFX
Maxx Lee ... head of engineering: Scanline VFX
Michelle Lee ... effects technical director: Framestore
Wei Ling Lee ... matchmove artist: Scanline VFX
Win Leerasanthanah ... visualization artist: The Third Floor Inc
Thomas Lefebvre ... fx lookdev lead: Framestore
Eric D Legare ... senior rigging td
Chris Lentz ... animation supervisor: ILM
Patrick Lermitte ... associate production manager: Sony Pictures Imageworks
Nahuel Letizia ... fx artist: Scanline VFX
Louisa Hoi-Tung Leung ... visual effects coordinator
Ariel Levental ... compositor: Framestore
Yam Levi ... rigger: scanline vfx
Hamilton Lewis ... previsualization supervisor: The Third Floor Inc
Jesse Lewis-Evans ... visualization artist: The Third Floor Inc
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Chia-Chun Lin ... fx artist: Scanline VFX / fx artist: ScanlineVFX
Kuan Lin ... senior look development
Isaac Lipstadt ... 2d production manager: Scanline VFX
Kimberley Liptrap ... senior look development artist
Alex Llewellyn ... compositing supervisor: Method Studios
Clementine Lo ... fx artist: Image Engine
Steven Lo ... visualization artist
Gian Ignacio Lombardi ... compositing & lighting: Luma Pictures
Javier Lopez ... visualization supervisor: The Third Floor Inc
Javier Lopez-Duprey ... visualization supervisor
Geoff Lou ... visualization artist: The Third Floor Inc
Will Lovett ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Alicia Lowndes ... visual effects coordinator
Dyllan Lu ... hair/cloth/creature fx department lead: Scanline VFX
Brad Lucas ... digital compositor
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor
Andrey Lutsker ... compositor: Image Engine
Vlad Lysenco ... artist: Perception
Wanqi Lyu ... fx pipeline td: Luma Pictures
Michael Löffler ... senior pipeline td: ScanlineVFX
Susan Ma ... integration department manager: Method Studios
Filippo Maccari ... fx senior technical director: Sony Pictures Imageworks
Jimmie MacDonald ... visual effects coordinator: Method Studios
Laura Macfadyen ... matte painter: Image Engine
Arnaud Machtou ... lighting & lookdev technical director: Framestore
Melanie Mack ... matchmove artist: Method Studios
Stephen MacKershan ... visual effects artist
Amy Madigan ... senior production coordinator: Stereo D
Carol Madrigal ... post production manager: Profile Studios
Filipe Magalhães ... asset artist: The Third Floor Inc
Siddhartha Maganti ... visual effects executive producer: legend vfx
Buthaina Mahmoud ... software engineer
Thomas Maier ... visual effects artist
Yael Majors ... assistant finaling supervisor
Jona Maluck ... digital compositor: Method Studios
Chris Manabe ... visualization artist: The Third Floor Inc
Dean Mangion ... matchmove artist: Image Engine
Alex Manita ... visual effects artist
Virgil Manning ... animator: ILM London
Ali Mapar ... fx artist: Scanline VFX
Charana Mapatuna ... digital paint and roto artist / roto/paint artist: Scanline VFX
Indah Maretha ... digital compositor
Paris Marin ... previs artist
Tim Marinov ... visual effects
Nicholas Markel ... founder: The Third Floor Inc
Jason Marlow ... matchmove supervisor
Jing Marshall ... production coordinator: Legend 3D
Brandon Martin ... lighting td
Dominic Martin ... digital artist
Aldo Martinez Calzadilla ... animator: Scanline VFX / modeler: Scanline VFX / modeler: ScanlineVFX
Rafael Martins ... layout artist: ILM
Joseph Masellis ... Finaling Department: Assistant Manager
Daniel James Mason ... matchmove artist: Method Studios - Trailer
Marco Masotti ... digital compositor
Caterina Massuras ... vfx production assistant: Italy Unit
Agata Matuszak ... animator: Scanline VFX / senior animator
Saurabh Maurya ... lighting & lookdev technical director
Arnaud Mavoka-Isana ... mocap td/motion editor
Andrea Maxwell ... vfx editor
Kindra McCall ... stereoscopic depth artist
Shawn McCarten ... lead lighting artist: Rising Sun Pictures
Kathrin McCarthy ... senior previs coordinator
Chris McClintock ... senior producer: Legend 3D
Oliver McCluskey ... senior lighting td: ILM
Nathan McConnel ... animation supervisor: Framestore
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositor
Daniel McCue ... visualization artist: The Third Floor Inc
Andrew McCully ... previsualization lead: The Third Floor Inc
Chris McIlveen ... matchmove artist: Scanline VFX
Liz McLelland ... digital artist
Jennifer McSpadden ... realtime system operator
Jim McVay ... head of lighting department
Horacio Mendoza ... fx supervisor: Framestore
Joel Román Mendías ... executive producer: Scanline VFX
Elard Meneses ... animator: Scanline VFX
Rebecca Mercurio ... visual effects coordinator
Jeremy Mesana ... Animation Supervisor
Andre Metello ... senior creature technical director: ILM
Joel Michael ... visual effects
Jonah Michaud ... pipeline developer: Scanline VFX
Ivan Mickovic ... techlonogy manager: Scanline VFX
Luca Mignardi ... senior compositor: ILM
Jaymie Miguel ... visual effects artist
Francesca Milde ... compositor
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX / studio manager: ScanlineVFX
Jackie Mills ... roto/paint supervisor
Jane Min ... matchmove artist: Scanline VFX
Kyoungsoo Min ... model/texture artist: Luma Pictures
Meherzad Minbattiwala ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Phillip Minter ... visualization artist: The Third Floor Inc
Snehal Kanchan Mistry ... roto/paint department coordinator: Scanline VFX (as Snehal Mistry)
Matthew Mitchell ... production services technician
Scott Mitchell ... compositor
Akmal Mlahaili ... roto/paint artist / roto/paint artist: Scanline VFX
Jamie Moggach ... compositor
Shauna Mohan ... stereo coordinator: Stereo D
Vikram Mohan ... matchmove artist: Scanline VFX
Stephanie Molk ... visual effects artist
Paul Molodowitch ... r&d developer: Luma Pictures
Justin Molush ... design lead: Perception
Kevin Monge ... photogrammetry 3d scan artist: Gentle Giant Studios
Mathew Monro ... lighting technical director: ILM
Christopher Montesano ... pipeline supervisor (as Chris Montesano)
Reuben Montgomery ... visual effects artist
Marcelo Morales Maes ... technical artist: Framestore
Skye Morandin ... production coordinator: Stereo D
Scott Morgan ... visual effects artist
Hiroshi Mori ... founder: The Third Floor Inc
Claire Morris ... senior element qc artist
Liam Morris ... previs asset builder: Proof, Inc
Ivan Moutinho ... plate lab wrangler
Susan Mueller ... 3d stereoscopic production manager
Chris Mulcaster ... additional cg supervisor: ScanlineVFX
Andy Mulligan ... layout artist: ILM
Jeremy Munro ... visualization artist: The Third Floor Inc
Balaji Muppalla ... visual effects
Priyank Murarka ... digital compositor
Dennis Murillo ... senior visual effects coordinator
Connor Murphy ... visualization artist: The Third Floor Inc
Brian Murray ... visualization artist: The Third Floor Inc
Devan Mussato ... rigging department supervisor: Scanline VFX
Hee-Chel Nam ... visual effects artist
Farzad 'Fuzz' Namdjoo ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Evan Nanou ... stereo compositor
Prasad Kamalakar Narse ... visualization artist: The Third Floor Inc
Amit Narwani ... matchmove artist: Scanline VFX
Sianoosh Nasiriziba ... senior animator: Scanline VFX
Makarand Nazirkar ... Senior Rigging Technical Director
Sheldon Neill ... digital coordinator: Luma Pictures
Charlotte Nelson ... head of production: The Third Floor Inc
Frida Nerdal ... digital compositor
Alessandro Neri ... compositor: Luma Pictures
Sarah Neveu ... digital matter painter: Scanline VFX / matte painter
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Trent Newton ... ingest/delivery department: Stereo D
Gregory Ng ... lead compositor: Luma Pictures
Gretel Ng ... fx and lighting department manager: Scanline VFX
Jeremy Nicolaides ... executive producer: Legend 3D
Mark Nijjar ... technical director: Stereo D
Neela Nitesh ... stereo compositor
Hyeonyi O'Brien ... visualization artist: The Third Floor Inc
Daniel O'Shaughnessy ... roto/paint artist
Santiago O'Shea ... 3d artist: Framestore
Cyndi Ochs ... visual effects producer
Kieran Ogden-Brunell ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Jaesung Oh ... vfx production manager
Yvonne Oh ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Maxx Okazaki ... lead cg modeler: Sony Pictures Imageworks
Gerome Oldfield ... modeller: framestore
Matteo Olivieri-Dancey ... digital compositor
Zofie Olsson ... digital compositor
Bartek Opatowiecki ... 3d pipeline supervisor: Scanline VFX
Jonathan Opgenhaffen ... vfx art director
Madeleine Orchard ... Rigging TD
Alban Orlhiac ... head of texture: Framestore
James Osborne ... visual effects production assistant
Raphael Oseguera ... roto department manager
Artem Otvodenkov ... artist: Perception
Phil Outen ... senior compositor: Luma Pictures
Naoki Oyagi ... digital compositor
Joseph Oyem ... modeler: Scanline VFX
Matthew Ozerski ... previs editor
Parisa Pajoohandeh ... ingest/delivery department: Stereo D
Amanda Pamela ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks
Francesco Panzieri ... compositor: Luma Pictures
Sangmyeon Park ... modeler: Scanline VFX
Taehyun Park ... modeler: Sony Pictures Imageworks
Noah Pascuzzi ... compositor: Framestore
Daniel J. Pastor ... digital compositor
Andres Patarroyo ... previs artist
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Ratnesh Patel ... roto artist
Harshal Patil ... layout artist
Jeremy Patterson ... stereoscopic compositor
Addison Pauli ... production services: Sony Pictures Imageworks
Tilman Paulin ... lead compositor: Image Engine
Evan Peignet ... visual effects artist
Roy Peker ... digital compositor
Brian Peluso ... compositor: Scanline VFX / compositor: ScanlineVFX
Chris Pember ... senior cg generalist: Scanline VFX / senior generalist
Eric Pender ... crowd td: Scanline VFX
Joseph Pepper ... cg supervisor
Michael Perdew ... visual effects producer: Luma Pictures
Adam Pere ... visual effects producer: Crafty Apes
Daniel Perez ... 3d generalist: ScanlineVFX
Matt Perrin ... previsualization supervisor
Linda Petch ... visualization artist
Brian Petersen ... vfx production assistant
Eric Petey ... animation department supervisor: Scanline VFX
Adam Petrie ... director of operations: Scanline VFX
Michael Petty ... visual effects artist
Andrea Peverelli ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Andrea Pezzolato ... lead texture artist: Framestore
Long-Hai Pham ... visualization artist: The Third Floor Inc
Dziewanna Picazo ... animation coordinator: Scanline VFX
Lewis Pickston ... visual effects artist
Nicolas Pierquin ... concept artist: Luma Pictures
Andrea Piersanti ... digital compositor
Dan Pilgrim ... visualization artist: The Third Floor Inc
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor
Kevin Pinga ... visual effects artist
Andrew Pinson ... digital compositor: Framestore
Manuel Pintarelli ... roto & paint artist
Sergio Pinto ... lighting lead: Method Studios
Anastasia Pirchio ... creature fx td
Cody Poag ... stereoscopic compositor
Ann Podlozny ... executive visual effects producer: ILM
James Pollard ... senior rotoscope artist: Weta Digital
Jason Pomerantz ... post production supervisor: Stereo D
Eric Ponton ... senior compositor: Image Engine
Eddie Porter ... lead compositor: Luma Pictures
Justin Porter ... junior pipeline td: Luma Pictures
Samuel Porter ... assistant technical director: Framestore
Taylor Potts ... animator: Scanline VFX
Adam Potvin ... compositor: Scanline VFX
Jeremy Preissner ... director of systems engineering: Legend 3D
Quentin Prenant ... creature fx artist: ScanlineVFX / hair/cloth/creature fx: Scanline VFX
Warren Presland ... modeler: Framestore
Brennan Prevatt ... compositor: Scanline VFX
Carlota Primo ... lighting technical director
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Jaime Provido ... technology resource administrator: Method Studios
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Industrial Light & Magic
Nick Purrier ... visual effects coordinator: Image Engine
James Pyper ... visual effects artist
Ana Pérez Requejo ... visual effects
Maik Pham Quang ... lighting td: Framestore / matchmove artist: Framestore
Carlos Quijada ... digital artist
Vani Rakesh ... digital coordinator: Luma Pictures
Mattan Ram ... matchmove artist: Image Engine
Pietro Rastelli ... 3d artist: Framestore
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe Stereo D
Clint Rea ... look development artist
Anil Reddy ... Layout Artist: Rising sun pictures
Clement Renaudin ... cg supervisor: Luma Pictures
Florent Revel ... matchmover
Geoffrey Reynaud ... fx technical director
Susanna Riccio ... compositor: Scanline VFX
Daniel Riddle ... modeler & texture artist: Luma Pictures
Mnandi Ridley ... visual effects artist: 3D Scanning
Marc D. Rienzo ... additional visual effects supervisor: Marvel Studios
Saysana Rintharamy ... senior fx/flowling artist: Scanline VFX
Marlon Rivas ... compositor: Crafty Apes
Martin Rivera ... visualization artist: The Third Floor Inc
Joshua Robertson ... pipeline developer: Scanline VFX / pipeline td
Terrence Robertson-Fall ... character setup supervisor: Sony Pictures Imageworks
Filippo Robino ... senior fx artist
Samantha Rocca ... production management: Scanline VFX / vfx production manager
Dane Rockingham ... technology
Timothy Rodriguez ... concept artist: ILM
Evgeny Rodygin ... ui designer
Brendan Rogers ... matchmove artist: Scanline VFX
Karl Rogovin ... fx td: Luma Pictures
Xavier Roig ... senior lighting td: Image Engine
Gal Roiter ... senior lighting artist: Sony Pictures Imageworks
Casey Rolseth ... lookdev lead: Method Studios
Marcos Romero ... character td: Luma Pictures
Ryan D. Romero ... digital artist: IMAX Version
Xavier A. Romo ... plate lab wrangler
Amanda Roop ... compositor: Scanline VFX
Emily Roper ... texture photographer
Andrea Rosa ... creature td: ILM
David Rose ... senior compositor: Scanline VFX
James Rose ... digital compositor
Sean Rourke ... visualization artist: The Third Floor Inc
Vania Ruano ... digital compositor
Mike De Rubertis ... visualization artist: The Third Floor Inc (as Micheal Rubertis)
Jaymes Ruffin ... digital coordinator
Paul Runyan ... visualization artist: The Third Floor Inc
Caitlin Rupert ... visualization artist: The Third Floor Inc
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Emeric Saint-Germain ... matte painter/environment td: Framestore
Hayato Saito ... modeling and texturing artist
Neha Samant ... asset department coordinator: Scanline VFX
Haley Samms ... motion editor
Priam Sampaio ... technical director
Ronald Samson ... lighting artist: Sony Pictures Imageworks
Lui Sanchez-Fontillas ... compositor / compositor: Scanline VFX
Martin Sandahl ... visual effects editor: Framestore
Jan-Willem Sanderman ... vfx line producer: Framestore
Jason Sanford ... visual effects producer: Crafty Apes
Mohan Sangeeth ... animation department manager: Scanline VFX
Jacob Santamaria ... visual effects artist
Ryan Saper ... modeler: Sony Pictures Imageworks
Shane Saravia ... technical director: Stereo D
Leah Sargent ... visual effects manager: additional photography
Tarkan Sarim ... lead grooming td: Scanline VFX / lead grooming td: ScanlineVFX
Branan Sarveswaran ... element qc artist: Stereo D
Quinlan Saule ... visualization artist: The Third Floor Inc
Rebecca Saunders ... on set coordinator/assistant data wrangler
Nicolas Sauval ... effects technical director: Framestore
Andrew Savchenko ... compositor: Rising Sun Pictures
Komkrit Sawasdee ... cfx creature td
Ilija Sazdovski ... rotomation artist/matchmove artist
Casey Schatz ... technical supervisor: The Third Floor Inc
Yoann Schmid ... lighting artist: ScanlineVFX / senior cg generalist: Scanline VFX
Stefan Schneider ... digital modeler / modeler: Scanline VFX
Conor Schock ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Marc Schoenbeck ... compositing artist: Luma Pictures
David Schott ... digital compositor
John Schratz ... cg generalist: Scanline VFX / visual effects
Guy Schuleman ... fx technical director
David Schulz ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Walter Schulz ... crowd department supervisor / crowd department supervisor: Scanline VFX
Hamish Schumacher ... visual effects supervisor: Method Studios
Daniele Scialdone ... digital compositor
Denis Scolan ... compositing supervisor: ILM
Brendan Seals ... visual effects supervisor: Luma Pictures
Bryan Searing ... associate vfx producer
Ryan Sefton ... 3d artist
Flavio Segal ... cg generalist: Scanline VFX
Anik Seguin ... visual effects editor
Leila Sen ... visual effects production co-ordinator: framestore
Elham Sepehrjou ... visualization artist: The Third Floor Inc
Bryan Servante ... lead previs artist: Proof, Inc
Miles Shacklady ... assistant technical director: Framestore
Rushabh Shah ... depth artist: Stereo D
Shareef Shanawany ... senior fx/flowline artist: Scanline VFX
Cathy Shaw ... visual effects artist
Matthew Shaw ... digital compositor
Dan Sheerin ... software engineer
Ming-Yee Sheh ... matte painter
Gary Shelley ... roto/paint show lead
Will Shepherd ... fx artist: Scanline VFX
Bronwyn Shields ... visual effects editor
Tatsuyuki Shimada ... animator
Adnan Siddique ... roto supervisor
Michael Siegel ... visual effects artist
Marcela A. Silva ... compositor / compositor: Scanline VFX
Jared Simeth ... associate vfx supervisor: Luma Pictures
Uros Simic ... senior lookdev technical director: Sony Pictures Imageworks
Victoria Simiele ... matchmove production manager: Scanline VFX
Jade Simpson ... production coordinator: Stereo D / stereo compositor: Stereo D
Gabriella Sinella ... assistant data wrangler
Kishore Singh ... cfx lead: Scanline VFX
Jessa Sininger ... cloth & hair simulation artist
Thanapoom Siripopungul ... character td supervisor: Luma Pictures
Janek Sirrs ... visual effects supervisor
Magnus Skagerlund ... modeling department supervisor: Scanline VFX
Dane Allan Smith ... vice president: The Third Floor Inc
Douglas James Smith ... lighting artist
Cameron Smither ... lead digital compositor
Eric So ... digital compositor
Chloe Soares ... vfx coordinator: Perception
Paul Song ... compositor: Crafty Apes
Sepp Sonntag ... environment supervisor: Image Engine
Mandy Sorenson ... visual effects artist: Company3
Ivan Sorgente ... digital compositor
Cameron Sorgi ... digital compositor: Luma Pictures
Laura Soriano Martínez ... modeler / modeler: Scanline VFX
Kevin Souls ... visual effects supervisor: Luma Pictures
Gabriel Souza ... digital compositor
Aaron Sowd ... visualization artist: The Third Floor Inc
Lisa Spence ... visual effects producer: Scanline VFX / visual effects producer: ScanlineVFX
Doug Spilatro ... visual effects artist
Ian Spriggs ... lead character modeller: Image Engine
Carl St-Pierre ... vfx lead
Igor Stanoev ... machmove artist
Ashley Stanton ... matchmove artist: Framestore
Daniel Steart ... visual effects artist
Leonie Steeger ... visual effects coordinator
Petter Steen ... senior generalist: ILM
Orde Stevanoski ... pipeline architect
Paul Stevens ... data wrangler
Michele Stocco ... flowline supervisor: ScanlineVFX
Matthew Wade Stokes ... production assistant
Yesod Stone ... lead i/o technician: Legend 3D
David Stopford ... flowline lead: Scanline VFX
Perry Stoutt II ... stereo artist: Stereo D
Alan Stucchi ... compositor: Scanline VFX / digital compositor
Errol Stussi ... visual effects coordinator: Scanline VFX
Olivia Suh ... roto/paint artist: Scanline VFX
Matt Sullivan ... visualization artist: The Third Floor Inc
Mariangela Suma ... department manager: Framestore
Iryna Sumanova ... roto/paint artist: Image Engine
Jonathon Sumner ... digital compositor
Quentin Sur ... previs artist: The Third Floor Inc
Ryley Swan ... fx artist: Luma Pictures
Robert Szabo ... digital compositor
Christina Takahashi ... visual effects coordinator
Anukrati Talati ... creature fx technical director
Lori Talley ... previsualization producer: The Third Floor Inc
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Kevin Tan ... visualization artist: The Third Floor Inc
Neil Russell Tan ... roto/paint artist: Scanline VFX
Hantong Tang ... pipeline td
Dipak Tarpara ... vfx artist: Stereo D
Giulio Tarsitani ... rigger: Scanline VFX
Ahmet Levent Tasel ... senior software developer: ScanlineVFX
James Tavet ... matchmove artist: Image Engine
Eunice Taylor ... digital coordinator: Luma Pictures
Melissa Taylor ... visual effects executive
Christopher Thellas ... visual effects coordinator: The Third Floor Inc
Jason Thielen ... visualization artist: The Third Floor Inc
Gaetan Thiffault ... fx artist: Scanline VFX
Brian Thomason ... compositor: Sony Pictures Imageworks
James Thompson ... previs artist: Proof, Inc
Stephen Thornhill ... texture painter
Raghavi Arya Thota ... depth artist / stereo compositor
Andrew Tinkler ... stereo compositor: credited
Tim Tobin ... compositor: Scanline VFX / digital compositor: ScanlineVFX
Lachlan Tolley ... compositor
Steven Tom ... visualization artist: The Third Floor Inc
Beth Tomashek ... visualization artist: The Third Floor Inc
Alessandra Tomassi ... technical support
Jeff Tong ... modeler: ScanlineVFX
Roohi Topgi ... cg generalist: Scanline VFX
Saul Toresan ... visualization artist: The Third Floor Inc
John Toth ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Fabio Tovar ... visualization artist: The Third Floor Inc
Will Towle ... lead digital compositor
Chris Treichel ... director of production: Stereo D
Stephan Trojansky ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Oleg Troy ... lead lighting technical director
Greg Tsadilas ... senior cg generalist: Scanline VFX
Tzung-Da Tsai ... flowline development lead: Scanline VFX / flowline development lead: ScanlineVFX
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Charlotte Tyson ... digital matte painter
Ryan Ui ... cg generalist: Scanline VFX
Dan Urrutia ... visual effects editor
Kulapong Vaiyamugamuygul ... visual effects artist
Mauricio Valderrama ... lead compositor
Elisa Valenzisi ... fx artist: Luma Pictures
Nick van Diem ... senior creature td: ILM
Jack Van Nuis ... compositor
Merinda Janse van Rensburg ... digital artist: Rising Sun Pictures
Arnulfo Vargas ... visualization artist: The Third Floor Inc
Alexey Vasilyev ... modeler: Scanline VFX
Luis Vega ... visualization artist: The Third Floor Inc
Alejandro Vela-Castro ... digital compositor: ILM
Oliver Velichkovski ... Paint
Vivaswan Venkat ... visual effects coordinator
David Vidal Pedroza ... visual effects artist
Joseph Villa ... roto and paint lead: Method Studios
Caspar Vinall ... hdri stitching artist: Framestore
Tiberius Viris ... senior matte painter
Aude Vitrant ... department manager
Amanda Viveiros ... production coordinator: Stereo D
Maximilian-Gordon Vogt ... lead modeler
Marion Voignier ... compositor: Image Engine
Yonghow Vong ... senior lighting technical director: Sony Pictures Imageworks
Scott Vosbury ... compositor: Scanline VFX / compositor: ScanlineVFX
Anne Vu ... compositor: Image Engine
Jakub Vykoukal ... concept artist
Thomas Dane Wagener ... stereo coordinator: Scanline VFX
Alexis Wajsbrot ... visual effects supervisor: Framestore
Sagar Wakankar ... roto/paint lead: Scanline VFX
Isaiah Walker ... roto/paint artist: Image Engine
Tim Walker ... compositing supervisor: Weta Digital
Ross Wallis ... lighting lead
Shawn Walsh ... visual effects executive producer: Image Engine
Ed Walters ... compositor: Scanline VFX
Michael Walton ... digital compositor: Framestore
Houhan Wang ... artist: Perception
Rose Wang ... digital matte painter: Scanline VFX
Ben Wardle ... visual effects coordinator
Alex Wareham ... render wrangler
Sanford Warwick ... assistant lead stereoscopic compositor/paint artist: Stereo D
Logan B. Watkins ... roto/paint: Scanline VFX
Aidan Waugh ... ingest/delivery department: Stereo D
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Fabrizio Weiss ... vfx coordinator: Italy Unit
Larry Weiss ... cg supervisor: Sony Pictures Imageworks
Shelley Welch ... layout lead: Scanline VFX
Hunter Welker ... visualization artist: The Third Floor Inc
Rebecca Wells ... paint and roto artist: Luma Pictures
David Welstead-Wood ... cg generalist: ILM
Peter Welton ... paint supervisor
Blair Werschler ... lighting lead: Scanline VFX
Kelly Wescott ... depth artist
Chris West ... paint/roto artist: ILM
Kristofer Whitford ... digital compositor
Shane Christopher Wicklund ... senior digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Cameron Widen ... postvis artist
Ryan Wieber ... compositor: Scanline VFX / digital compositor: ScanlineVFX
Tobias Wiesner ... digital compositor: Weta Digital
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Lucy Wisada ... assistant technical director
Eddy Wolfson ... senior paint artist
Christine Wong ... finance director: Image Engine
Jason Wong ... vfx artist: Stereo D
Justin Wong ... roto/paint artist: Scanline VFX / roto/paint artist: ScanlineVFX
Mark Wong ... animator: Scanline VFX
Robby Wong ... layout artist
Christian Wood ... digital compositor: Crafty Apes
Nick Woythaler ... designer
Tyquane Wright ... look development artist: Sony Pictures Imageworks
Shendy Wu ... visualization artist: The Third Floor Inc
Annette Wullems ... senior vfx producer: Framestore
Garrett Wycoff ... 2d lead: Luma Pictures
Dane Wylie ... stereo supervisor
Howard Yan ... accountant: ScanlineVFX
Marvin Yanez ... roto/paint artist
Esther Yap ... matchmove lead: Scanline VFX
Michael Yates ... lighter/compositor
Tiffany Yee ... visualization artist: The Third Floor Inc
Robert Yeh ... io coordinator: Scanline VFX
Jeremy Yeokhoo ... rigging artist: Scanline VFX
Mark Yfantidis ... digital artist
Donmill Yip ... modeler: Image Engine
Kin Yiu ... visual effects coordinator
Jin A Yoon ... lighting artist
Jacob Yorke ... visual effects artist
Cobol Yu ... creature fx: ScanlineVFX / hair/cloth/creature artist: Scanline VFX
Sophia Yu ... visualization artist: The Third Floor Inc
Indrit Zabzuni ... 3d artist
Alyssa Zarate ... matte painting supervisor
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
Alexandra Zedalis ... visualization artist: The Third Floor Inc
David Zeng ... pipeline technical director: ScanlineVFX
Nathan Zeppel ... layout artist: Rising Sun Pictures
Lauren Zimmer ... visualization artist: The Third Floor Inc
Andrew Zink ... cg supervisor: Luma Pictures
Bojana Zozinska ... matchmove artist / rotomation artist/matchmove artist
Camille Zurcher ... assistant coordinator
Marteinn Örn Óskarsson ... software developer
Samantha Abda ... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures (uncredited)
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Rajesh Babu ... associate producer: BOT VFX (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Lorien Baquera ... element qc artist: Stereo D (uncredited)
Roman Bugrov ... visual effects artist: Territory Studio (uncredited)
Simon Carr ... visual effects supervisor: Territory Studio (uncredited)
Soomin Chon ... fx artist: ScanlineVFX (uncredited)
Megan Elliott ... technical artist (uncredited)
Leon Anthony Enriquez ... senior modeler (uncredited)
Paul John Faeldo ... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Sean Feeley ... pipeline td: Territory Studio (uncredited)
Philip Fraschetti ... senior paint artist: Weta Digital (uncredited)
Larry Gritz ... software lead (uncredited)
Grant Henderson ... visual effects artist: Territory Studio (uncredited)
Ben Hicks ... visual effects artist: Territory Studio (uncredited)
Fern Hodgson ... art department production coordinator: Framestore (uncredited)
Thomas Scott Holland ... visual effects coordinator (uncredited)
Daniel Højlund ... screen graphics: Territory Studio (uncredited) / visual effects artist: Territory Studio (uncredited)
Hetal Jain ... visual effects producer (uncredited)
Chris Kessler ... production services technician (uncredited)
Samira Khan ... visual effects coordinator (uncredited)
Enrico Lambiase ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Roberto Lapuente Romo ... information systems developer: Weta Digital (uncredited)
Matthew Lausch ... research & development: ILM (uncredited)
Francesco Lupo ... senior groom td: ILM (uncredited)
Nick Lyons ... visual effects artist: Territory Studio (uncredited)
Camila Marcus ... production coordinator: Stereo D (uncredited)
Ben Margerison ... visual effect coordinator: Territory Studio (uncredited)
Chiaki Matsubayashi ... visual effects (uncredited)
Tom McLoughlin ... visual effects producer: Territory Studio (uncredited)
Lorenzo Miglietta ... visual effects artist: Territory Studio (uncredited)
Michael Muir ... digital artist (uncredited)
Sam Munnings ... visual effects artist: Territory Studio (uncredited)
Danielle Murray ... roto/paint artist: Method Studios (uncredited)
David O'Brien ... element qc senior artist/compositor: Stereo D (uncredited)
Andrea Lackey Pace ... executive director of editorial: production services and resources (uncredited)
Ashley Pay ... visual effects artist: Territory Studio (uncredited)
Andrew Popplestone ... visual effects supervisor: Territory Studio (uncredited)
Darren Rodriguez ... animator (uncredited)
Rohit Sardesai ... VFX Line Producer (uncredited)
Riess Shafique ... visual effects artist: Territory Studio (uncredited)
Tonya Strantzi ... pipeline technical director: Framestore (uncredited)
Sophie Taylor ... visual effects artist: Territory Studio (uncredited)
Joseph Towe ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Lucie Absolonova ... stunts: Prague Unit (as Luice Absolonova)
Hayley Ainsley ... stunts
Christel Akoula ... stunts: Venice Unit
Paola Altobelli ... stunts: Venice Unit
Georgina Armstrong ... stunts
Nina Armstrong ... stunts
Petr Bozdech ... stunts: Prague Unit
Jan Brichcin Jr. ... stunts: Prague Unit (as Jan Brichchin)
Marek Brichcin ... stunts: Prague Unit (as Marek Brichchin)
Matous Brichcin ... stunts: Prague Unit (as Matous Brichchin)
Dan Brown ... stunt floor supervisor
Liam Carey ... stunts
Kevin Cassidy ... stunts
Massimiliano Catasta ... stunts: Venice Unit
Brona Chaloupkova ... stunts: Prague Unit
Chi Chan ... stunts
Jonathan Cohen ... stunts
Giampiero Comanducci ... stunts: Venice Unit
Liam Coote ... stunts
George Cottle ... stunt coordinator
Brycen Counts ... assistant stunt coordinator
James Cox ... stunt double: Mysterio
Jason Curle ... stunts
Chris Daniels ... stunt rigging coordinator
Andrius Davidenas ... stunts
Matt Fraser Dawson ... stunts (as Matthew Fraser-Dawson)
Alessandro Xavier De Silva ... stunts: Venice Unit
Federica Della Martira ... stunts: Venice Unit
Jim Dowdall ... stunts
Zuzana Drdacka ... stunts: Prague Unit
Michaela Dvorska ... stunts: Prague Unit
Martin Dvorsky ... stunts: Prague Unit
Hana Dvorská ... stunts: Prague Unit (as Hana Dvorska)
Kiante Elam ... stunt double: Nick Fury
James Embree ... stunts
Martin Engel ... stunts: Prague Unit
Dan Euston ... stunts
Josie Forman ... stunts
Rocco Maria Franco ... stunts: Venice Unit
Sarah Franzl ... stunts
Katrina Gelfand ... stunts
Maria Gnecchi ... stunts: Venice Unit
Martin Gordon ... stunts
David R. Grant ... stunts (as David Grant)
Dan Griffiths ... stunt performer
Romana Hajkova ... stunts: Prague Unit
Nadia Hansell ... stunts
Gabriella Harman ... stunts
James Harris ... stunt double: Mysterio
Paul Heasman ... stunts
Maria Hippolyte ... stunts
Tien Hoang ... stunt performer
Rachel Holifield ... stunts
Jiri Horky ... stunts: Prague Unit
Jacob Hugghins ... stunts
Nazar Hul ... stunts: Prague Unit
Marek Jelinek ... stunts: Prague Unit
Gary Kane ... stunts
Ellie Keighley ... stunts
Keone Kim ... stunts
Pavel Kratky ... stunts: Prague Unit
Jiri Kraus ... stunts: Prague Unit
Petr Kucera ... stunts: Prague Unit
Adam Kulhavy ... stunts: Prague Unit
Maurice Lee ... stunts
Vicki Leung ... stunts
Sarah Lochlan ... stunts
Michaela Manovska ... stunts: Prague Unit
Chelsea Mather ... stunts
David Matousek ... stunts: Prague Unit
Carly Michaels ... stunts
Riccardo Mioni ... stunt coordinator: Venice Unit (as Ricardo Maria Mioni)
Theo Morton ... stunts
William Morts ... stunts (as Billy Morts)
David Newton ... stunts
Daniele Nguyen ... stunts: Venice Unit (as Daniele Nguyen Hung)
Jake Osborn ... stunts
Vaclav Pacal ... stunts: Prague Unit
Licata Patrizio ... stunts: Venice Unit (as Patrizio Lucata)
Wilson Peres ... stunts: Venice Unit (as Peres Wilson)
Tomas Peterac ... stunts: Prague Unit
Jaroslav Peterka ... stunt coordinator: Prague Unit
Marta Pinna ... stunts: Venice Unit
Monika Podzimkova ... stunts: Prague Unit
Chris Pollard ... stunts
Ales Putik ... stunts: Prague Unit
Federico Regazzo ... stunts: Venice Unit
Douglas Robson ... stunts
Emanuele Romano ... stunts: Venice Unit
Valentina Rossi Stuart ... stunts: Venice Unit (as Valentina Bordin)
Tomas Rydval ... stunts: Prague Unit
Michaela Salamounova ... stunts: Prague Unit
Luke Scott ... stunt double: Spider-Man
Petr Sekanina ... stunts: Prague Unit
Walter Siccardi ... stunts: Venice Unit
Marek Simbersky ... stunts: Prague Unit
Adam Smith ... stunts
Venice Smith ... stunts
Martin Spur ... stunts: Prague Unit
Mark Stanton-Kelly ... stunts
Frantisek Stupka ... stunts: Prague Unit
Jaroslav Surowska ... stunts: Prague Unit (as Jaroslav Surowka)
Jakub Svec ... stunts: Prague Unit
Marie Svecova ... stunts: Prague Unit
Laura Swift ... stunts
Tamara Tassi ... stunts: Venice Unit
Rocky Taylor ... stunts
Karen Teoh ... stunts
Greg Townley ... stunt double: Spider-Man
Richard Verran Townsend ... stunts
Massimiliano Ubaldi ... stunts: Venice Unit
Miroslav Valka ... stunts: Prague Unit
Vittorio Verdirosi ... stunts: Venice Unit
Jan Vosmik ... stunts: Prague Unit
Jirí Vostrovský ... stunts: Prague Unit (as Jiri Vostrovsky)
Vincent Wang ... stunts
Marlow Warrington-Mattei ... fight coordinator
David Williams ... stunts (as Dave Williams)
Annabel Elizabeth Wood ... stunts (as Annabel Wood)
Eddie Yansick ... stunts
Roland Zamperla ... stunts: Venice Unit
Hayley Ainsley ... stunt double: Zendaya (uncredited)
James Apps ... stunt performer (uncredited)
Gary Arthurs ... stunt performer (uncredited)
Luciano Bacheta ... stunt double: Samuel L. Jackson (uncredited)
Dean Bailey ... stunt driver (uncredited)
Paul Bailey ... stunt performer (uncredited)
Chris Barnes ... stunt performer (uncredited)
Gavin Barnes ... stunt performer (uncredited)
Adam Basil ... stunt performer (uncredited)
Matthew Bell ... stunt performer (uncredited)
Walter S. Bernard ... stunt performer (uncredited)
Nitasha Bhambree ... stunts (uncredited)
Dan Brown ... stunt coordinator: additional photography (uncredited)
Andrew Burford ... stunt performer (uncredited)
Jared Burke ... stunt driver (uncredited)
Stephanie Carey ... precision driver (uncredited)
Elisabeth P. Carpenter ... stunts (uncredited)
Adam Collins ... stunt performer (uncredited)
Chris Daniels ... stunt rigging supervisor (uncredited)
Shane Daniels ... stunt performer (uncredited)
Paul Darnell ... stunt performer: additional photography (uncredited)
Tim Davies ... stunt performer (uncredited)
Ray De-Haan ... stunt performer (uncredited)
Hakeem Dickson Jr. ... stunts (uncredited)
Elizabeth Donker Curtius ... stunt performer (uncredited)
David Elson ... stunt double: Tom Holland, additional photography (uncredited)
Rick English ... stunt performer (uncredited)
Timothy Eulich ... stunt double: Jake Gyllenhaal, additional photography (uncredited) / stunt performer (uncredited)
Rachael Evelyn ... stunt performer (uncredited)
Marie Fink ... stunts (uncredited)
Aja Frary ... stunt double: Zendaya, additional photography (uncredited)
David Garrick ... stunt performer (uncredited)
Anthony Genova ... utility stunts (uncredited)
Shane Geraghty ... utility stunts (uncredited)
Luke Gomes ... stunt double: Tony Revolori (uncredited)
Chris Grabher ... stunt performer: additional photography (uncredited)
Richard Hall ... stunts (uncredited)
George Harris ... stunt performer (uncredited)
Dan Hirst ... stunts (uncredited)
Anthony Hoang ... stunt performer (uncredited)
Al Holland ... stunt performer (uncredited)
Niahlah Hope ... stunt performer (uncredited)
Octavia Hopwood ... stunt performer (uncredited)
Nazar Hul ... stunts (uncredited)
Terry Jackson ... stunts (uncredited)
Jonny James ... stunt performer (uncredited)
Amy Johnston ... stunts: motion capture (uncredited)
Akouala Cristel Julien ... stunt performer (uncredited)
Antal Kalik ... stunt performer: additional photography (uncredited)
Jess King ... stunts (uncredited)
Ingrid Kleinig ... stunt performer (uncredited)
Cristian Knight ... stunt performer (uncredited)
Varpu Kronholm ... stunt performer (uncredited)
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer (uncredited)
Tony Lazzara ... stunt performer (uncredited)
Megan Le ... additional photography (uncredited) / stunt actor (uncredited)
Imogen Leaver ... stunt double: Zendaya (uncredited)
Andy Lister ... stunt performer (uncredited)
Donovan Louie ... stunt performer (uncredited)
Christina Low ... stunt performer (uncredited)
Paul Lowe ... stunt performer (uncredited)
María Jesús Lucas ... stunt performer (uncredited)
Joshua Luttrell ... stunts (uncredited)
Adrian McGaw ... stunt performer (uncredited)
Cassie Lee Minick ... stunt performer: additional photography (uncredited)
Stefano Maria Mioni ... stunt coordinator: Italy Unit (uncredited)
Nikita Mitchell ... stunt performer (uncredited)
Steven Mullins ... stunt performer (uncredited)
Andrei Nazarenko ... stunt performer (uncredited)
Catherine Peck ... stunt performer (uncredited)
Jaroslav Peterka ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Christopher Place ... stunts (uncredited)
Tilly Powell ... stunt performer (uncredited)
Jade Quon ... stunts (uncredited)
Simon Rhee ... additional stunts (uncredited)
Luci Romberg ... stunt performer (uncredited)
Tracey Ruggiero ... utility stunts (uncredited)
Martin Semerád ... stunt driver (uncredited)
Derrick Simmons ... stunt performer (uncredited)
Jon Slayer ... stunt performer (uncredited)
Jamie Stanley ... stunt performer (uncredited)
Anna Stephenson ... stunt performer (uncredited)
John Street ... stunt driver (uncredited)
Roy Taylor ... stunt performer (uncredited)
Bryan Thompson ... stunt performer: additional photography (uncredited)
Richard Verran Townsend ... stunt double: Jon Favreau (uncredited)
Keisha Tucker ... stunt performer: additional photography (uncredited)
Edward Upcott ... stunt performer (uncredited)
Chris Waite ... stunt performer (uncredited)
Joe Watts ... stunt performer (uncredited)
Nathan Whatton ... stunt performer (uncredited)
Leo Woodruff ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Andrea Abate ... electrician: Italy Unit
Actiondrone ... drone unit: Italy Unit
Wesley Alley ... assistant chief lighting technician: second unit, additional photography
Daniel Aranyó ... second unit director of photography
Matt Ardine ... gaffer: additional photography
Tiffany Armour-Tejada ... digital imaging technician: New York VFX Unit
Andrea Arnone ... "d" camera operator
Jason Ashe ... lighting technician
Neil Ashton ... electrician
Miquel Auguet ... second assistant camera: Spain Unit
Kevin Baker ... still photographer: art department
Lee Baker ... floor best boy
Jacopo Baretton ... electrician
Phillip Barnes ... second assistant camera: second unit
Dafydd Bates ... second assistant camera: dailies
Jonathan Beattie ... "a" camera/steadicam operator: New York Unit
Bob Becchio ... first assistant camera: "b" camera, New York Unit
Lincoln Benjamin ... assistant digital imaging technician
Jake Bennett-Young ... digital imaging technician trainee: dailies
Alessandro Bertucci ... electrician: Italy Unit
Matteo Bolzonello ... assistant camera
Gregory Borges ... best boy grip: New York Unit
Enrico Bortignon ... electrician
Jeremy Braben ... aerial director of photography/drone operator
Ky Brasey ... second unit: dailies
Salvador Cachu ... best boy grip
Matteo Caocci ... electrician
Dj Carroll ... first assistant camera
Sean Cassidy ... second unit
Pete Cavaciuti ... a camera/steadicam operator
Davide Ceccato ... first assistant camera: vfx unit
David Churchyard ... first assistant camera: second unit
Jan Ciboch ... assistant camera
Samuel Cig ... central loader
Bennett Clarke ... second assistant camera: second unit
Matthew Clements ... camera trainee: main unit, dailies
James Clemo ... electrician
Shaun Cobley ... "a" camera/steadicam operator: second unit
Jack Coffen ... New York Unit
John Conquy ... loader: New York Unit
Darren Coomber ... stand-by rigger
Tommaso Copetta ... rigging electrician
Alex Coverley ... "a" camera dolly grip
Jarvis Coxwell ... video assistant
Josh Crisp ... Rigging Electrician
Charles Crivier ... key grip: additional photography
Christopher Crivier ... grip: Los Angeles Unit, additional photography
Bence Czeh ... auto grip
Carlos De Carvalho ... director of photography second unit
Mardon de Carvalho ... digital imaging technician: second unit
Hanoi De La Paz ... rigging gaffer: Italy Unit
Nicolas De Luigi ... second assistant camera: Italy Unit
Simona De Lullo ... second assistant camera: "b" camera: Italy Unit
Jonathan Dec ... second assistant camera: additional photography
Robert B. Dechellis ... rigging gaffer: Los Angeles Unit
Jorge Del Toro ... second assistant camera: "b" Camera, New York Unit
Joshua Dempsey ... lighting technician
Eric Kyle Deshazo ... video assist utility
Sean Devine ... dolly grip: additional photography
Mostafa Douban ... rigging electrician: New York Unit
Ashlea Tamara Downes ... assistant camera
Peter Drinco ... techno crane operator: additional photography
Colin Duran ... first assistant camera: Reshoots
Laurence Edwards ... crane technician
Erin Endow ... camera utility: Los Angeles Unit, additional photography
Martina Fabian ... camera trainee
Brigitte Faucheaux ... playback operator
Jose Elias Felix ... best boy electric: Los Angeles Unit
Jon Fenech ... video assistant: second unit: dailies
Bradley C. Ferm ... electrician: Los Angeles Unit
Gastone Ferrante ... digital imaging technician: Italy
Max E. Fisher ... video assist trainee
Eddie Flores ... key grip
Doriano Forti ... grip
Paolo Frasson ... dolly grip
Micky Froehlich ... splinter unit dp: additional photography
Michael Gallart ... rigging gaffer
Dan Gamble ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Clint Ganczak ... rigging electrician: New York Unit
Will Gardner ... data manager
Jorge Luis German ... video assist operator: Reshoots
Francesco Luigi Giardiello ... digital imaging technician
Catherine Goldschmidt ... additional photography
Brad Goss ... key grip: New York Unit
Woody Gregson ... second assistant camera: "b" camera
Kevin C. Groff ... video assist utility: New York Unit
Craig Grossmueller ... first assistant camera: additional photography
Xavier Guillen ... drone camera operator: Spain Unit
Rodrigo Gutierrez ... b camera operator: Main Unit
Teven Harmon-Townsend ... grip
Nathan J. Harris ... dmx technician: additional photography
Chloe Harwood ... central loader
Neil Hawkins ... electrician
Karel Himmer ... assistant camera
Ben Howlett ... second assistant camera: second unit, Dailies
Sam Irwin ... second assistant "C" camera
Ian Jackson ... first assistant camera: second unit - dailies
Antti Janhunen ... electrician: second unit
Hannah Jell ... camera trainee: second unit - dailies
George Jenkins ... electrician: second unit
Timothy Jipping ... grip: additional photography
Sacha Jones ... first assistant camera: additional
Erik Kandefer ... first assistant camera: additional photography
Tanzeel Kayani ... electrician
Keitt ... first assistant "a" camera: New York Unit
Dustin Keller ... edge crane operator
Jack Kelly ... video assistant
Edwin Kim ... electrician: Los Angeles Unit
George Konnaris ... rigging electrician: New York Unit
Ondrej Kos ... first assistant camera: Prague Unit, second unit
Harold Lacuesta ... lighting console programmer: additional photography
Fredericka Lathbridge ... camera trainee: dailies
Nathan Lloyd ... camera trainee: second unit
Cory Lonas ... best boy rigging electrician: New York Unit
Ricky Loncaric ... key grip
Alfonso Lujan Jr. ... key grip: Spain Unit
Iain MacKay ... "b" camera operator: second unit
Jay Maidment ... specials and unit photographer
Jeff Makarauskas ... loader: New York Unit
Silvio Marfe ... best boy electric: New York Unit
Stefano Marino ... gaffer: Italy Unit
Francesco Marotta ... digital imaging technician assistant
Alan Martin ... gaffer
Jason Martin ... rigging gaffer
Matthew Martin ... rigging best boy
Brian McCafferty ... rigging grip: New York Unit
Matt McCarthy ... libra head technician: "b" camera: First Unit - dailies
Andrew McGovern ... digital imaging technician trainee: second unit - dailies
Adam McGrady ... video playback operator: second unit
Robert McLachlan ... additional photography
James McMillan ... cinematographer: second unit
Quinn McMillan ... camera operator: New York Unit
Josh Medak ... additional photography
Kevin Meegan ... "b" dolly grip: New York Unit
Giacomo Mele ... best boy grip
Tommaso Mele ... key grip
Michael Mensah ... technodolly operator: dailies
Andrea Michelon ... data manager: second unit
Negoita Mihai ... libra head technician: dailies
Mark Mitchell ... camera operator: New York Unit
Inga Mitinyan ... electrician
Matthew J. Monahan ... lighting balloon technician
Matthew Montalto ... second assistant "a" camera
Daniel Zaldívar Morales ... camera trainee (as Daniel Zaldivar)
Mike Morales ... grip: additional photography
Duncan More ... edge head technician
Dana Morris ... "a" camera operator/steadicam: additional photography
John Morris ... grip trainee
Marshall Mowbray ... video trainee: dailies
Simon Muir ... key grip: second unit
Alexandra Médeville ... second assistant camera: "c" camera: Main Unit - dailies
Gary Nagle ... lighting technician
Romualdo Nati ... flight head technician: Italy Unit
James Nesbitt ... lighting technician
Annabelle Nutt ... gaffer
Cesare Pascarella ... grip
David Penfold ... first assistant camera
Francesco Pera ... second assistant camera: Italy VFX Unit
Adèle Perrin ... camera trainee
Alan Perrin ... drone pilot
Radoslav Petkov ... video operator: additional photography
Iliyan Petrov ... video operator assistant
Giorgio Pezzotti ... best boy grip: Italy Unit
Richard Philpott ... camera operator: "d" camera, Main Unit
Alfred Plaskitt ... camera trainee: dailies
Carlo Postiglione ... dolly grip
Greg Probert ... electrician: second unit
Michele Abramo Puricelli ... libra technician
Marek Radolf ... balloon lighting supervisor
Matt Rakstins ... digital imaging technician trainee: dailies
Lawrence Razo ... video assist utility: additional photography
Mike Remer ... rigging electrician: New York Unit
Sean Ricigliano ... epk camera
Terry Robb ... electrician
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
Dani Rose ... drone pilot
Marco Sacerdoti ... "c" camera operator
Ewan Sadler ... camera trainee
Jesse Coyote Sanchez-Strauss ... dolly grip (as Jesse Sanchez-Strauss)
Jack Sands ... second assistant camera: second unit
Matthew Santo ... director of photography: New York Unit
Francesco Sauta ... digital imaging technician: Los Angeles Unit, Splinter Unit
Karel Schneiberg ... video assitant cableman
Cory Schulthies ... data manager: Los Angeles Unit, additional photography
Adam Sculthorp ... aerial drone camera operator
Larkin Seiple ... director of photography: additional photography
William Sheffield ... electrician
Toni Sheppard ... loader / second assistant camera
Jeff Siljenberg ... lighting technician: second unit, additional photography
Steven Skinner ... rigging electrician
Jesse Smith ... additional photography
Jonathan Spencer ... gaffer: second unit
Robert Stile ... key grip
Petr Stuna ... still photographer
Ryan Taggart ... first assistant camera: "a" camera: Main Unit
Alec Taylor ... video assistant
Tom Taylor ... first assistant camera: dailies
Lacey Terrell ... still photographer: additional photography
Andy Thomson ... russian arm technician
Dempsey Tillman ... digital video engineer: additional photography and Mocap
Nicholas Timmons ... alpha head technician: New York Unit
Alex Tolios-Zisos ... grip trainee: dailies
Roller Tomas ... dolly grip
Joe Tooke ... practical electrician department head
Lauren Ussery ... fixtures technician: additional photography
Grant Valentine ... lighting console programmer: additional photography
Ivo Velkov ... digital imaging technician
Daigoro Vitello ... grip
Jiri Vopelka ... second assistent camera: "c" camera
Andy Waddington ... lighting console operator
Jeff Webster ... second unit gaffer: additional photography
Paul Wheeldon ... first assistant camera: "a" camera: second unit
Oliver Whickman ... electrician: second unit
JoJo Whilden ... still photographer: New York Unit
Glenn Williams Jr. ... grip second unit
Jake Williams ... digital imaging technician trainee
Ricardo Dee Williams ... sparks: second unit
Thomas Wong ... digital imaging technician: New York Unit
Drew Wright ... daily
Goran Cipar ... "a" camera second assistant: Europe, additional photography (uncredited)
Mario Delic ... camera operator: Europe, additional photography (uncredited)
Piergiorgio Grande ... playback supervisor (uncredited)
Claudio Napoli ... director of photography: Italy VFX Unit (uncredited)
Derrick Peters ... "b" camera first assistant: Europe, additional photography (uncredited)
James Rhodes ... additional camera operator (uncredited)
Alexander Liam Taylor ... assistant camera (uncredited)
Mario Vargovic ... first assistant camera: "a" camera: Europe, additional photography (uncredited)
Mihail Yanakiev ... "b" camera second assistant: Europe, additional photography (uncredited)

Animation Department 

Federico Abib ... senior animator
Stewart Alves ... senior animator
Benjamin Cheong ... senior animator
Steven Clibborn-Dyer ... animator
Andre Coelho ... animator: Sony Pictures Imageworks
Felipe de Lanteuil ... animator: ILM
Romain Digonnet ... senior animator
Olivia Farrar ... motion capture
Kayn Garcia ... animation supervisor
Jessica Gibbons ... animator
David Gimenez ... senior animator
David Herfindahl ... senior animator
Alfredo Hisa ... layout artist
Chien-Chia Huang ... animator
Nathan Jones ... animator
Jubey Jose ... animator
Sung Bae Jung ... animator
Kemal Kemal ... animator: ILM
James King ... lead animator
Ken Satchel King ... senior animator: ScanlineVFX
Julius Kwan ... lead animator
Aaron Lambert ... animator
Saul Latorre Sebastian ... animator
Wesley Mandell ... senior animator
Alvaro Martin ... animator
Andrew McCartney ... animator
Anthony McGrath ... animator
Sianoosh Nasiriziba ... senior animator
Andras Ormos ... animator
Zac Overcash ... senior animator
Riccardo Pietracaprina ... animator
Joakim Riedinger ... animator
Erica Robinson ... animator: Luma Pictures
Bora Sahin ... animator
Sarp Serter ... animator
Richard Smith ... animation director
Alejandro Solorzano ... animator: Luma Pictures
Hiroya Sonoda ... animator
Nicholas St. Clair ... lead animator: Sony Pictures Imageworks
Sachin S. Suryawanshi ... lead animator
Stephanie Tomoana ... animator: Luma Pictures
Milian Topsy ... animator
Brian Walters ... Senior Layout Artist
Blair Walters-McNaughton ... animator: Sony Pictures Imageworks
James R. Ward ... senior animator
Josh Wood ... animator
Xin Zhao ... animator

Casting Department 

Shannon Avalos ... extras casting
Brad Bittner ... extras casting: additional photography
Olivia Brittain ... casting associate: UK Unit
Alex Cody ... extras casting associate: New York Unit
Arron Cuthbertson ... extras casting
Molly Doyle ... casting assistant
Eliza Heslop ... casting assistant: UK Unit
Jirí Hrstka ... extras casting: Czech Republic Unit
Georgia Fleury Reynolds ... casting assistant
Jason B. Stamey ... casting associate
Grant Wilfley ... extras casting: New York Unit

Costume and Wardrobe Department 

Alfie Allin ... costume trainee
Wasili Angelopoulos ... costume propmaker
Nicola Belton ... textile artist
Jane Bogunovic ... senior costume maker
Aris Bordo ... additional set costumer
Kaniez Braganza ... textile artist
Max Brennan ... key costumer
Daryl Bristow ... costume supervisor
Catherine Buyse Dian ... costume supervisor
Andrew Cartwright ... principle costume cutter
Graham Churchyard ... costume fx supervisor
Meghan Corea ... assistant costume designer: New York Unit
Ursula Crocker ... principal set costumer
Esme Curtis ... junior principal costumer
Louise Day ... costume prop modeller
Viola Cesa de Marchi ... background costumer: Italy Unit
Michaela Dejmalova ... costumer: Prague Unit
Nicky Demuth ... standby: Crowd: dailies
Jazmin Dervishali ... costume trainee
Anthony Drewett ... costumer: Mr. Holland
Maria Endara ... costume maker
Helen Felstead ... key costume
Sarah Ferdinando ... costume maker
Birgitta Fredlund ... costume coordinator
Holly Freeman ... senior wardrobe mistress
Susanna Fyson ... costume prop maker
Robyn Gebhart ... cutter/fitter
Steve Gell ... print designer
Anna Maria Genuise ... workroom supervisor
Eleanor Gibson ... costume maker
Lucy Gibson ... costume jeweller
Christian Goddard ... principal set costumer
Jane Gooday ... assistant costume designer
Kimberly G. Grader ... costume assistant
Davina Greening ... costume maker
Anna Haigh ... costume graphic artist
Esther Himer ... costume maker
Jules Hindess ... costume assistant / costume fitter
Askia Won-Ling Jacob ... costumer: Mr. Jackson (as Askia Jacob)
Nina Jagersbacher ... assistant costume designer
Emma Keats ... dyer
Jake Kensley ... junior costume coordinator
Stephen Kill ... costume prop maker
Katerina Kojeva ... costume trainee
Alice Kornicki ... costume maker
Christie Levy ... additional costumer: New York Unit
Caroline Lindop ... costume graphic artist
Lisa Quercioli ... costumer
Sebastian Lochmann ... sculptor
Mike Lutz ... set costumer: additional photography
Simone Macdonald ... costume effects art finisher
Susan MacKenzie ... senior costume maker-spiderman suits
Callum Martin ... costumer: Crowd
Claire Mitchell ... principal set costumer
Michael Mooney ... associate costume designer
Jacqueline Mulligan ... senior seamstress
Caroline Nicholls-Weston ... costume textile artist (as Caroline Nicholls)
Emma O'Connor ... costume maker
Patrick S. O'Donoghue ... costumer: New York Unit
Peter Paul ... assistant costume designer
Dagmar Pomajbikova ... costume supervisor
Cora Prazeres ... junior costume prop maker
Sharona Prior ... assistant costume buyer
Thom Ravnholdt ... costume props maker
Marina Ray ... assistant costume designer: LA Unit
Jonathan Richards ... set costumer
Stacey Clare Richards ... key costumer
Charlotte Van der Haer Richardson ... wardrobe
Moira Shaughnessy ... unit wardrobe supervisor: New York Unit
Hannah Smith ... costume maker
Jec Smith ... costume maker: Spiderman suit
Barbara Sweryda ... key costumer
Elizabeth Thompson ... costume prop modeller
Claire Tremlett ... crowd wardrobe mistress
Darrell Warner ... costume illustrator
Edmund Woodward ... costume prop modeller
Eilish Zebrasky ... assistant costume designer
Tatyanna Lovett ... additional set costumer: New York Unit (uncredited)
Jon Moss ... costume prop modeller (uncredited)
Emma Teader ... senior mould maker: fbfx (uncredited)

Editorial Department 

Chris Armstrong ... supervising engineer: additional photography - dailies
Jill Bogdanowicz ... supervising finishing artist
Keyshawn C. Garraway ... post-production assistant
Paul Carlin ... finishing editor
Carlos M. Castillón ... assistant editor
Stephen Ceci ... producer: dailies
Brian Chandler ... colorist: additional photography: dailies
Alessio David Ciattini ... lab operator: dailies
Peter Cromwell ... stereo editor
Valance Eisleben ... digital data conformist
Ryan Faulkner ... assistant stereo editor: Stereo D
Vincent Ferro ... assistant colorist
Siggy Ferstl ... senior colorist
Ken Gales ... avid tech
Francesco Luigi Giardiello ... digital colorist: dailies
Meetal Gokul ... director of post production
Jake Hammond ... post-production assistant
Dan Hartley ... on-set editor
Jitte Hoekstra ... editor: cinema spot
Laura Holeman ... lead senior finishing producer
Cassandra Howland ... digital intermediate accountant
Jess Jansen ... assistant editor
Laurence Johnson ... first assistant editor
Kayley Kemp ... post-production assistant
Daniel Kepler ... assistant vfx editor
Dawn Michelle King ... first assistant editor
Alexei Krassovsky ... post-production coordinator
Thomas Lane ... second assistant editor
Piers Leighton ... lab manager: dailies
Nicola Matiwone ... post-production assistant
Carl McKay ... trailer finishing artist
Carl S.G. Moore ... senior digital intermediate producer
Adam Nazarenko ... finishing artist
Gary Palmer ... engineer: dailies
Wayan Blue Palmieri ... stereoscopic editor
Jim Passon ... color timer
Jared Pecht ... finishing artist
Chad Schermerhorn ... finishing editor
Craig W. Smith ... first assistant editor
Anna Sweeney ... assistant editor
Craig Tanner ... marketing editor
Heidi Tebo ... digital intermediate account manager: Company 3
Jeremy Thompson ... animatic editor
Matt Watson ... supervisor: dailies
Montrice White ... assistant editor
Denise Woodgerd ... project manager: dailies
Jessica T. Stone ... associate finishing producer (uncredited)

Location Management 

Gabor Agoston ... location manager: Venice Unit
Alyssa Alimaras ... assistant location manager: New York Unit
Pablo Barinaga ... location manager: Spain Unit
Joe Bettencourt ... assistant location manager: Los Angeles Unit, additional photography
Mike Buonanno ... location manager: New York Unit (as Michael Buonanno)
Briana Burke ... assistant location manager: Los Angeles Unit, additional photography
Paola Cavarzerani ... location manager: Venice Unit
Matthew Clarke ... location manager
Eleri Coulten ... location manager
Alex Darby ... unit manager
Eleanor Downey ... assistant location manager
Elisa Frasinetti ... location manager: Venice Unit
Calum Green ... assistant location manager
Richard Hill ... location manager
Ondrej Krupala ... assistant location manager: Prague Unit
Stefano Dalla Lana ... location manager: Venice Unit
Kristyna Lestinova ... assistant location manager: Prague Unit
James Lin ... location manager: Los Angeles Unit, additional photography
Hannah McCarthy ... assistant location manager
Robert Mehrle ... location manager: Prague Unit
Michael Robert Murray ... assistant location manager: New York Unit (as Michael Murray)
Vanessa Palomares ... assistant location manager: Spain Unit
Martina Patruno ... location manager: Venice Unit
Ptolemy Pickering-Gunn ... location pa
David Pinnington ... supervising location manager
Sebastian Prias ... location trainee (as Johan Sebastian Piras Suarez)
Lee Robertson ... location manager
Jon Roper ... assistant location manager
Andrew Ryland ... location manager
Rostislav Samec ... assistant location manager: Prague Unit
David Seaton ... location manager
Lukas Skoda ... assistant location manager: Prague Unit
Luke Stevenson ... assistant location manager
Martin Svoboda ... assistant location manager: Prague Unit
Sammy Thomson ... assistant location manager
Jojo Warne ... location manager
Jan Zuska ... assistant location manager: Prague Unit
Omar Alboukharey ... location marshall (uncredited)
Bruno Barros ... location assistant: New York Unit (uncredited)
Dillon Beagley ... location assistant (uncredited)
Joshua Benedetti ... location scout (uncredited)
Alex Bird ... location marshall (uncredited)
Guy Bishop ... location marshall (uncredited)
Matt Cooper ... unit assistant (uncredited)
Tom Cowell ... location marshall (uncredited)
Paolo De Cecco ... location assistant (uncredited)
Amy Eglen ... location marshall (uncredited)
Akar Faraj ... location assistant (uncredited)
Harrison Gallagher ... location marshall (uncredited)
Pinar Genc ... location production assistant (uncredited)
Mark Gladwin ... location scout (uncredited)
Summer Greenwood ... location marshall (uncredited)
Danion Hughes ... location marshall (uncredited)
Simon Lam ... location marshall (uncredited)
Mandy Lo ... location marshal: dailies (uncredited)
Philip Lobban ... location scout (uncredited)
Russell Lodge ... location manager (uncredited)
Michael McDermott ... location assistant (uncredited)
Juan Diego Mora ... assistant location manager (uncredited)
Nicholas Morris ... location marshall: Dailies (uncredited)
Luca Nappa ... location marshall (uncredited)
Patrick O'Hala ... location scout (uncredited)
Anna Offelli ... locations coordinator: Venice Unit (uncredited)
Jeremy Pelzer ... Location Consultant (uncredited)
Shannon Phillips ... location marshal (uncredited)
James du Plessis ... location marshall (uncredited)
Ania Polewiak ... location marshall: Dailies (uncredited)
Amelia Price ... location coordinator (uncredited)
Sherry Roldan ... assistant location manager: Los Angeles Unit, additional photography (uncredited)
Gary Rotter ... location coordinator: New York Unit (uncredited)
Lori Russell ... key assistant location manager: Los Angeles Unit, additional photography (uncredited)
Elliot Sansom ... location marshall (uncredited)
Madeleine Sara ... location marshall (uncredited)
Patrick Seaward ... location assistant (uncredited)
Asha Sharma ... location scout (uncredited)
Jenna Shaw ... location marshall (uncredited)
George Simmonds ... location marshall (uncredited)
Will Todd ... location marshall: Dailies (uncredited)
Ben Wangenye ... location marshall (uncredited)
Stuart Wharton ... location marshall: Dailies (uncredited)
Ryan Whitehouse ... location marshall: Dailies (uncredited)
Tom Woodcock ... assistant unit manager (uncredited)
Gloria Zanette ... location coordinator: Venice Unit (uncredited)

Music Department 

Spring Aspers ... executive in charge of music
Steve Becknell ... musician: French Horn
Marissa Benedict ... musician: Trumpet
Connie Boylan ... orchestra contractor
Jacob Braun ... musician: cello
Laura Brenes ... musician: French Horn
Warren Brown ... music editor
Peter Cobbin ... score recorded and mixed by
Stephen M. Davis ... music editor
George Doering ... musician
Steve Durkee ... score supervisor
David Everson ... musician: French Horn
Kelvin Galloza ... composer: trailer music - International Radio Spot
Julie Gralle ... musician: Trombone
Dylan S. Hart ... musician: French Horn
Tanya Noel Hill ... music editor
Steve Holtman ... musician: Trombone
Alex Iles ... musician: Trombone
Dave Jordan ... music supervisor
Julie Jung ... musician: cello
Alan Kaplan ... musician: Trombone
Dan Kelley ... musician: French Horn
Gerrit Kinkel ... trailer music composer
Jeff Kryka ... orchestrator
Julian Lee ... composer: trailer music
Mark LeVang ... musician: Hammond B3/Keyboards
Jon Lewis ... musician: Trumpet
Andy Martin ... musician: Trombone
Darrin McCann ... musician: principal viola
Martin McClellan ... music preparation
David Menke ... score editor
Aaron Meyer ... music preparation
Lucia Micarelli ... musician: violin
Shannon Murphy ... music coordinator
Demetrice Nguyen ... musical director (as Demetrice Jackson)
Danielle Ondarza ... musician: French Horn
Anele Onyekwere ... music editor
Barry Perkins ... musician: Trumpet
Victor Pesavento ... music preparation
Teag Reaves ... musician: French Horn
Bill Reichenbach ... musician: Trombone
Erin Michael Rettig ... scoring stage engineer
Lynne Richburg ... musician: Viola
Amy Sanchez ... musician: French Horn
Harry Shirinian ... musician: Viola
Benjamin Squires ... trailer music
Andrew Synowiec ... musician
Martin Tillman ... musician: Solo Electric Cello
Doug Tornquist ... musician: Tuba
John Van Houten ... musician: Tuba
Brad Warnaar ... musician: French Horn
Dave Washburn ... musician: Trumpet
Kirsty Whalley ... score recorded and mixed by
Booker White ... music preparation
Reggie Wilson ... orchestra contractor
Joe Stone ... English horn (uncredited)

Script and Continuity Department 

Jo Beckett ... script supervisor
Charlotte Brownlee ... assistant script supervisor
Janine Gosselin ... script supervisor: additional photography
Holly Johnson ... script supervisor: second unit
Samantha C. Kirkeby ... script supervisor: additional photography
Norina Mackey ... script supervisor: second unit (dailies)

Transportation Department 

Daniele Abeille ... transportation manager
Glyn Alderson ... unit driver
Tony Barattiin ... driver
Michael A. Capotosto ... driver: cast, transport facilities
Bradley Cohen ... driver: Eric Carroll
Tony Cooper ... driver: Cobie Smulders
Michael E. Devereaux ... transportation captain
Josef Dytrych ... personal driver: Jon Watts
Leandro Fabbri ... transportation captain
Marco Ferreri ... transportation coordinator
Dante Gallo ... truck driver
Kevin Green ... unit driver
Chris Hammond ... second unit transport captain
Darren Helman ... unit driver
Richard Holmes ... Transport Supplier
Cynthia Hyfield ... driver
Mike Hyfield ... driver
Dew John ... transportation
Jeremiah LaRoche ... driver
Ted Leaning ... driver
David Lewis ... transport supplier
Reggie Louque ... personal driver: Jon Watts, additional photography
John Markey ... driver
Jon Moore ... picture car coordinator: TLO / precision driver
Dean Moran ... transportation captain
Mark Mustafa ... unit driver
David O'Connor ... driver to producer
Mark Oliver ... picture car coordinator (as Mark-Oliver-Tlo)
Philt-Lays ... camera truck driver: Main Unit
Jimmy Ray Pickens ... transportation coordinator
Victor Gracia Pueyo ... driver: Spain Unit
Jim Raff ... driver
Ellie Rawlings ... transportation coordinator
Jack Jay Reece ... driver
Gabriela Rezacova ... picture car coordinator assistant: Czech Republic Unit
David Rosenbaum Jr. ... driver: team jackson
Emma Savin ... 4x4 driver
Clive Shaw ... 4x4 driver

Other crew 

Francesci Anfodillo ... marine coordinator: Venice Unit (as Francesco Anfodillo)
Stefania Antonini ... production coordinator
Darnell Appling ... assistant: Zendaya
Tom Arch ... studio unit co-ordinator
David Atkinson ... production safety manager
Robert Avila ... technical support engineer
Michaela Baginova ... production assistant
Shana Bah ... assistant production coordinator
Daren Bailey ... marine coordinator
Courtney Baker ... assistant: Mr. Feige
Jimmy Baldwin ... assistant accountant
Caleb Barnett ... production assistant
Paul Barratt ... safety advisor
Ryan Bartley ... adr voice actor
Tina Batcheva ... junior assistant accountant
Tereza Beck ... production assistant: Czech Republic Unit
Eric Behnke ... second assistant accountant: Los Angeles Unit
Heather Benners ... assistant: Ms. Alonso
James Moses Black ... adr voice
Patrick Blood ... legal counsel
Rino Bonavita ... location accountant: Venice Unit
Ariel Bond ... producer's associate & digital asset manager
Anthony Brown ... production assistant
Kriss TheDish Brown ... satellite internet: 4G Wifi Engineer & IT Support
Nicole Buffardi ... production assistant
Rosie Burn ... payroll assistant accountant
Julie Burnham ... unit nurse: second unit
María Cabello ... production manager: Spain Unit
Johnny Callaway ... key set production assistant: New York Unit
David T. Cannon ... construction coordinator: Los Angeles Unit
Carmela Caruso ... assistant accountant
Irene Caselli ... accounting
David Chen ... adr voice
Jang Hee Chong ... director's assistant
Claudia Cimmino ... production coordinator
Kerry Clark ... parking coordinator
Tommaso Colognese ... assistant: Ms. Tomei
Valentina Confuorto ... crowd marshall: Venice shooting
George Conry ... ap assistant accountant
Ivana Coscarella ... accountant
Zachary Robert Craft ... production assistant: additional photography
Hugo Currie ... ekp co-producer
Barry Curtis ... marvel security
Callum Dawson ... crowd pa: dailies
Matt Delmanowski ... photography manager
Bijan Delshad ... set pa
Zoé Denis ... assistant: Jon Watts, UK Unit, additional photography
Trevor Dennis ... production assistant
Erika Denton ... clearance executive
Margherita Di Tullio ... travel & accommodation coordinator: Italy Unit
Dan Diaz ... cast security
Sinéad Doherty ... set pa
Tara Donnelly ... production assistant
Giles Dumper ... helicopter pilot
Aislinn Dunster ... assistant: Ms. Pascal
Eva Dvorakova ... medic: Czech Republic Unit
Colin Dye ... stagehand
Jim Ely ... senior linux engineer
Michal Engrth ... accountant: Czech Republic Unit
Manlai Erdembileg ... production assistant: Czech Republic Unit
Robert Etall ... paramedic
James Excell ... third assistant director: Crowd
Safiya Farquharson ... assistant: Ms. O'Connor
Juanito Fernández ... health and safety advisor: Spain Unit
Taylor Ferraro ... photo double
Tony Flint ... assistant accountant
Bernardo Galli ... production accountant: Italy Unit
Rosie Galvin ... senior recruiter
Mike Gamms ... production assistant
Jordan Garland ... construction accountant
Brian Gay ... executive coordinator: the President of Marvel Studios
Ghadir ... stand-in (as Ghadir Mounib)
Miguel Giron Becker ... second assistant accountant: Prague Unit
Jake Goldberg ... ap clerk: New York Unit
Gerri Valentina Gonzalez ... marketing manager: Luma Pictures
Adam Goodall ... armoury supervisor
Tom Goodrich ... studio teacher
Bill Graver ... storage engineer
Melissa Green ... location marshal
Matt Gregan ... security
Neil Grigson ... studio unit manager
Jasmine Gunderson ... production secretary: Los Angeles Unit, additional photography
Beth Hajdukiewicz ... graphics operator/technician: Computer Graphics Playback
Fouad Hajji ... voice actor
Lucie Hamanova ... voice actor
Emma Hammond ... assistant: Amy Pascal
Abby Hansen ... production assistant: New York Unit
Beni Hardiman ... assistant: Mr. Gyllenhaal
Paul Harling ... chef extraordinaire
Jeff Harper ... prinicipal optical/network/security/wireless engineer
Martin Harris ... adr loop group
Ben Harrison ... set production assistant: second unit
Zoheb Hassan ... second assistant accountant
Joe Hennessy ... security
Shane Hibbard ... stand-in: Tom Holland: reshoots
David Higgins ... personal trainer: Mr Jackson
Kyle Higman ... physical asset coordinator: additional photography
Jesse Hiram ... stereography operator
Veronika Hladikova ... cast liaison: Prague Unit
Kwan-Ting Ho ... production attorney
Harry Holland ... production assistant
Deirdre Horgan ... script supervisor: New York Unit
Brianna Hoskins ... production coordinator: additional photography
Danion Hughes ... runner
Matt Hughes ... production accountant: Method Studios
Benjamin Hung ... svp & general manager: Marvel Studios
Amy Irvine ... stand-in
Lucas Isabella ... production assistant
Zak Jarvis ... location marshal
Jacob Johnston ... Visual Development Producer
Samual Jones ... assistant: Mr. Holland
John Joseph ... security
Daniel Cusa Bayuk Karmeniani ... payroll assistant accountant
Rachel Kennedy ... unit publicist
Eleena Khamedoost ... assistant: Mr. D'Esposito
Meredith King ... staff production assistant
Michael T. King ... lead medic
Patrick Kirschner ... production assistant
George Kousaros ... technology project manager
Ben Kozel ... assistant production co-ordinator
Zdenek Kratochvil ... voice actor
Tim Krau ... production assistant: additional photography
Tyler Kubicz ... office production assistant / production assistant: New York Unit
Jakub Kyral ... production assistant
Daniel Lafferty ... production assistant
Inés Laporta ... driver: Spain Unit
Philip Larson ... software engineer: Sony Pictures Imageworks
Jason LaShea ... voice actor
Meghan Lechette ... production assistant: New York Unit
Georgia Lewis ... set pa
Mei C Li ... set medic
Rebecca Linfoot ... production office pa
Rick Lipton ... dialect coach
Krystof Liska ... set runner: Prague Unit
Tereza Mandic Listikova ... production coordinator: Czech Republic Unit
Sebastian Magiera ... writers' assistant
Stefan Maile ... set production assistant
Shazia Majeed ... unit nurse
T.J. Maries ... production secretary: second unit (as Thomas Maries)
Peter Marschark ... craft service
Luke Paul Martin ... assistant production coordinator
Sancho Martin ... voice actor
Marialyse Martiney ... client services: The Walt Disney Studios
Caterina Massuras ... production assistant
Laura Mateos ... location accountant: Prague Unit
Kirsten Maurer ... production assistant
Norman F. May ... production assistant
Alessandro Mazzini ... assistant accountant
Volney McFarlin ... assistant: Mr. Jackson
Ryan McGlade ... production assistant
Daniel McGraw ... production staff
Christopher McInerney ... set production assistant: New York Unit
Katherine Lucy McLure ... production coordinator
Andrea Mendez ... second assistant accountant
Luca Menici ... technician
Chima Mgbemere ... stand-in
Charlotte Amelia Miles ... production assistant: Crowd
Jack Millar ... assistant to unit publicist
Dave Miller ... security manager
Elizabeth Miller ... security coordinator
Olivia Miller ... assistant: Ms. Pascal
Matthew Miskell ... second assistant accountant: additional photography
Samantha Montgomery ... artist management coordinator
David Moore ... insurance risk manager
Tracy Moran ... set production assistant: additional photography
Erin Morris ... accountant: additional photography
Caleb Murphy ... production assistant
Lee Murphy ... marine safety supervisor
Dana Nelson ... production assistant
Jessie Ng ... assistant parking coordinator / assistant production coordinator: New York Unit
Monica Ng ... construction accountant
Michele Nguyen ... production assistant
Beverly Nuako ... assistant: Mr. Tolmach
Dan O'Hara ... production assistant
Timothy O'Malley ... first assistant accountant: New York Unit
Carolyn O'Reilly ... assistant production coordinator
Rachel Obering ... production assistant
Bret Ootes ... senior production coordinator: Elements QC
Ales Ordelt ... voice actor
Lucia Oskerova ... voice actor
Harrison Osterfield ... assistant: Mr. Holland
Richie Palmer ... manager: production & development
Miguel Pariente ... production accountant
Freddy Parkington ... stand-in: Tom Holland
Kelli Parsons ... production coordinator: Los Angeles Unit
James Payton ... stand-in Jake Gyllenhaal/Jon Favreau/Cast Reader
Dave Peterson ... senior broker
Leroy Prompakdee ... production assistant
Lauren Puntillo ... director of communications: The Third Floor Inc
Paul Puzzella ... stand-in
Kendra Rasmussen ... assistant production coordinator: additional photography
Matthew Rignanese ... second assistant accountant: New York Unit
Estefania Rivas ... production assistant: Luma Pictures
Graham Michael Roberts ... production assistant
Melisa Rodop ... production assistant
Phil Romanos ... production assistant
Geoffrey Ross ... accounting clerk: additional photography
Thomas Rotondo ... production assistant: New York Unit
Jacqueline Rumens ... travel and accommodation coordinator
Don Saladino ... trainer: Jake Gyllenhaal
Athena Sammy ... assistant production coordinator: additional photography
Juan Carlos Santiago ... network engineer
Davey Sawitzky ... production assistant
SunHee Seo ... loop group
Kathleen Sheehan ... production assistant
Serena Shen ... post production assistant accountant
Iva Sindelková ... lock up: Czech Republic Unit
Matthew Slatoff ... security executive
Alexis Page Smith ... cast liaison
Michael C. Smith ... police coordinator
Samantha Speirs ... assistant: Mr. Watts
Ian St. Martin ... stand-In
Jeffrey Stewart ... marketing executive: Marvel Studios
Josh Sussman ... production assistant
Joshua Lee Sussman ... production assistant: New York Unit
Anthony Terio ... assistant payroll accountant
Robbie Torbuck ... production secretary
Randy Troy ... production staff: New York Unit
Lauren VanOrsdale ... production coordinator: marketing services
A.J. Vargas ... manager: visual development
Shannon Vargo ... production assistant
Jim Velasco ... post production coordinator: technical operations
Angel C. Villarias ... production coordinator: Spain Unit (as Angel Villarías Jr.)
Bojan Vucicevic ... visual development coordinator
John Weber ... vfx accountant
Rebecca Whiting ... executive assistant: Stereo D
Richard Wild ... chief meteorologist
Jeff Willis ... credits executive
Molly Wilson ... production assistant
Keith Woulard ... stand-in for Mr. Jackson
Liz Wyle ... production assistant
Shelby Young ... adr voice
Justin Yukon ... network engineer
Patrick Zapata ... set production assistant: additional photography
Sarosh Ahmed ... production coordinator (uncredited)
Callum Blades ... production assistant (uncredited)
Joe Brogie ... adr voice (uncredited)
Brian Eliassen ... senior systems engineer (uncredited)
Lena Ghokasian ... technology (uncredited)
Shane Griffin ... stand-in (uncredited)
Joy Y. Kim ... digital asset coordinator (uncredited)
Rachel Ta ... location marshal (uncredited)

Thanks 

Ross Andru ... special thanks
Hannah Beachler ... very special thanks
Mitchell Bell ... very special thanks
Brian Michael Bendis ... special thanks
Steve Ditko ... in memory of
David Finch ... special thanks
Jack Kirby ... special thanks
Stan Lee ... in memory of
Angry Rantman ... the producers wish to thank
Steve Rogers ... in memoriam
Natasha Romanoff ... in memoriam
Tony Stark ... in memoriam
Vision ... in memoriam
Marv Wolfman ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed