Edit
Angel Has Fallen (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Ric Roman Waugh ... (directed by)

Writing Credits  

Robert Mark Kamen ... (screenplay by) and
Matt Cook ... (screenplay by) &
Ric Roman Waugh ... (screenplay by)
 
Creighton Rothenberger ... (story by) &
Katrin Benedikt ... (story by)
 
Creighton Rothenberger ... (based on characters created by) &
Katrin Benedikt ... (based on characters created by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Gerard Butler ... Mike Banning
Frederick Schmidt ... Travis Cole
Danny Huston ... Wade Jennings
Rocci Williams ... Bruno (as Rocci-Boy Williams)
Piper Perabo ... Leah Banning
Harry Ditson ... Neurologist
Linda John-Pierre Linda John-Pierre ... Receptionist
Lance Reddick ... David Gentry
Ori Pfeffer ... Agent Murphy
Morgan Freeman ... President Trumbull
Jasmine Hyde ... CNN Reporter
Ian Porter ... Fox Reporter
Laurel Lefkow ... MSNBC Reporter
Michael Landes ... Sam Wilcox
Mark Arnold ... James Haskell
Kerry Shale ... Ad. Paul Sebring
Tim Blake Nelson ... VP Kirby
John Strong John Strong ... US Senator
Mark Basnight ... Senator
Jessica Cobley Jessica Cobley ... Lynne Banning
Maisie Cobley Maisie Cobley ... Lynne Banning
James Grogan ... Secret Service Agent #1
Stuart McQuarrie ... Doctor Siebertz
Katya Bakat ... Dr Cara
Jada Pinkett Smith ... Agent Thompson
Joseph Millson ... Agent Ramirez
Sapir Azulay Sapir Azulay ... Agent Peterson
Buffy Davis Buffy Davis ... Judge Spire
Mickey Nelson Mickey Nelson ... Senior Agent at Hospital
Andrew Brooke ... US Marshal Reyes
Mark Rhino Smith ... US Marshal Driver
Martin Behrman Martin Behrman ... FBI Agent
Ryan Oliva ... Merc Truck Driver
Liam Coote ... Sub Merc
Derek Siow ... Salient Tech #1
Derek Morse Derek Morse ... Salient Tech #2
Greg Orvis ... Militia Man #2
Chris Browning ... Militia Man #1
Brendan Kelly ... Trucker
Conor Boru ... State Police
Haley Bishop ... Main Aide
Nick Nolte ... Clay Banning
Wayne Gordon ... Merc #1
Antonio Bustorff ... Merc #2
Stacee Vatanapan Stacee Vatanapan ... Lady in Car
Mike Broomley Mike Broomley ... State Trooper
Osi Okerafor ... Billy
Daniel Singh ... CAT Agent #1
Georgia Goodman ... ICU Nurse
Chris Rogers ... ICU Colleague
Mike Bodie ... Cyber Tech (as Michael Bodie)
Clayton Adams ... Bellhop Nine
Erol Mehmet ... Agent Sims
Charlotte Statham Charlotte Statham ... Panicked Woman
Atanas Srebrev ... CAT Agent #3
Hadrian Howard ... CAT Agent #2 / Agent Stevens
Fahradin Fahradinov Fahradin Fahradinov ... CAT Agent
Martin Geraskov Martin Geraskov ... CAT Agent
Nathan Cooper ... CAT Agent
Nadia Konakchieva Nadia Konakchieva ... Crying Woman (as Nadya Konakchieva)
Sophia Del Pizzo ... New Age Instructor
Rest of cast listed alphabetically:
Henrihs Ahmadejevs Henrihs Ahmadejevs ... FBI Officer (uncredited)
Neal Beagley Neal Beagley ... Special Agent (uncredited)
Kishore Bhatt ... White House Journalist (uncredited)
Paul Blackwell Paul Blackwell ... Reporter (uncredited)
Carlos Borrás ... Agent Suarez (uncredited)
Ian Brown ... Washington Police Officer (uncredited)
Richard Curtis Richard Curtis ... Secret Service Agent (uncredited)
Chris Dodd Chris Dodd ... State Trooper (uncredited)
Nick Donald ... State Trooper (uncredited)
Steve Doyle ... US State Trooper (uncredited)
Mark Gooden ... Secret Service (uncredited)
Guna Gultniece Guna Gultniece ... White House Medic (uncredited)
Nicholas Page Hayman ... State Police Trooper (uncredited)
Szentes Henrietta Szentes Henrietta ... Journalist (uncredited)
Ty Hurley Ty Hurley ... Journalist (uncredited)
Lana Ish-Muhametova Lana Ish-Muhametova ... Reporter (uncredited)
Sean James Sean James ... SWAT Officer (uncredited)
Joelle Koissi ... News Reporter (uncredited)
Anita Krishnan Anita Krishnan ... Secret Service (uncredited)
Nina Kumar ... Journalist (uncredited)
Alyson Larholm ... Doctor (uncredited)
Bryan Larkin ... SAS Lieutenant (uncredited)
Rebecca Lawson-Turner Rebecca Lawson-Turner ... Reporter (uncredited)
Guy List Guy List ... Secret Service Agent in Hospital (uncredited)
Mark Lockhart Mark Lockhart ... US State Trooper (uncredited)
Kevin Matadeen Kevin Matadeen ... FBI Agent (uncredited)
Laura Matassa ... Reporter (uncredited)
Bharat Mistri ... White House Journalist (uncredited)
Catherine Monfils Catherine Monfils ... Doctor (uncredited)
Halima Nagori ... White House Journalist (uncredited)
Jag Patel ... Whitehouse Press Journalists (uncredited)
Samuel Pont Samuel Pont ... Secret Service Agent (uncredited)
Vladimir Putin ... Self (archive footage) (uncredited)
Shane Rawlings Shane Rawlings ... Mercenary (uncredited)
Deborah Rock Deborah Rock ... Journalist (uncredited)
Bernardo Santos ... Washington Police (uncredited)
Sarah-Stephanie Sarah-Stephanie ... Jill - White House Aid (uncredited)
Ian Seale Ian Seale ... General Miller (uncredited)
Atul Sharma ... White House Journalist (uncredited)
Teresa Shaughnessy ... Journalist (uncredited)
Stuart Shepherd-Garner ... Secret Service (uncredited)
Sam Shoubber ... White House Journalist (uncredited)
Mark Shrimpton Mark Shrimpton ... FBI Hostage Rescue Team (uncredited)
Christian Stevens Christian Stevens ... FBI One (uncredited)
Maurice Nathan Weert Maurice Nathan Weert ... Secret Service (uncredited)
Stuart Whelan ... Press (uncredited)

Produced by 

David Bernardi ... executive producer
Mark Birmingham ... line producer
Ben Burt ... associate producer
Gerard Butler ... producer (produced by)
Christa Campbell ... executive producer
Conor Charles ... co-producer
Boaz Davidson ... executive producer
Kirk Michael Fellows ... line producer: additional photography
Andrey Georgiev ... executive producer
Mark Gill ... executive producer
Jeffrey Greenstein ... executive producer
Lati Grobman ... executive producer
Cem Gürsel ... co-executive producer (as Cem Gursel)
Veselin Karadjov ... line producer
Daniel Kaslow ... associate producer
Avi Lerner ... executive producer
Yariv Lerner ... producer (produced by)
Gisella Marengo ... co-producer
Heidi Jo Markel ... executive producer
Matthew O'Toole ... producer (as Matt O'Toole) (produced by)
Lonnie Ramati ... co-executive producer
Danielle Robinson ... co-producer
Sebastian Serrell-Watts ... co-executive producer
Stephen Shiu ... executive producer (as Stephen Shiu Jr.)
Trevor Short ... executive producer
Alan Siegel ... producer (produced by)
John Thompson ... producer (produced by)
Les Weldon ... producer (produced by)
John Yarincik ... co-producer
Jonathan Yunger ... executive producer

Music by 

David Buckley ... (music by)

Cinematography by 

Jules O'Loughlin ... director of photography

Film Editing by 

Gabriel Fleming ... (edited by)

Casting By 

Daniel Hubbard ... (as Dan Hubbard) (casting by)

Production Design by 

Russell De Rozario

Art Direction by 

Tim Blake ... supervising art director
Ivan Ranghelov ... supervising art director
Louise Vogel

Set Decoration by 

Orlin Grozdanov ... BG set decorator
Kimberley McBeath

Costume Design by 

Stephanie Collie

Makeup Department 

Deena Adair ... hair stylist: Mr. Freeman
Melissa Anchondo ... makeup artist
Antoaneta Andreeva ... hair artist
Lynda Armstrong ... hair designer / makeup designer
Daniela Avramova ... makeup artist: second unit
Lily Beckett ... hair stylist / makeup artist
Gigi Dey ... hair stylist / makeup artist
Michael Hancock ... makeup artist: Mr. Freeman (as Mike Hancock)
Anita Hvarleva ... makeup artist
Sofi Hvarleva ... key hair stylist (as Sofi Hvurleva) / key makeup artist (as Sofi Hvurleva)
Anna Ivanova ... makeup artist: second unit
Ivon Ivanova ... makeup artist: second unit (as Ivon Guguchkova-Ivanova)
Svetla Krasteva ... hair stylist: second unit
Daniel Lawson Johnston ... additional hair stylist / additional makeup artist
Violeta Lazarova ... hair stylist: second unit
Waldo Mason ... prosthetics supplier
Atanaska Popova ... makeup artist
Luca Saccuman ... key hair stylist / key makeup artist
Laura Schalker ... hair supervisor: second unit / makeup supervisor: second unit
Petya Simeonova ... makeup artist
Tatyana 'Tita' Sleptsova ... makeup artist (as Tatyana Speptsova)
Maria Stankovich ... makeup artist
Dimitrina Stoyanova ... hair stylist: second unit
Lily Sumner ... hair trainee / makeup trainee
Malwina Suwinska ... additional hair stylist / additional makeup artist
Nelly Teova ... hair stylist (as Neli Teova)
Kristina Topalova ... makeup artist
Magdalena Topuzova ... hair coordinator / makeup coordinator
Boyadzhieva Vera ... makeup artist (as Vera Boyadzhieva)
Natasha Vincent ... hair and makeup artist crowd
Karleigh Williams ... additional hair stylist / additional makeup artist
Kristina Zlateva ... makeup artist

Production Management 

Vessela Bannzurkova ... production manager
Jeanette Haley ... post-production supervisor
Brian Hayashi ... executive in charge of post-production: Millennium Films
Simon Mills ... production manager
Robert Van Norden ... Head of Production: Millennium Media
Victoria Zalin ... production manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Margarita Aneva ... third assistant director
Vic Armstrong ... second unit director
Ioan Banzourkov ... second assistant director: Pick-ups
Ben Burt ... first assistant director
Asya Chakarova ... first assistant director: pick-ups
Anna Damaskova ... third assistant director
Adam Foster ... crowd second assistant director
Gerry Gavigan ... first assistant director: second unit
Luc Gavigan ... third assistant director: second unit
Austin Kingi ... trainee assistant director
Karina Kostadinova ... second second assistant director
Galina Kyuchukova ... second assistant director: Bulgaria
Maya Markova ... third assistant director
Laura Moloney ... third assistant director
Rumyana Popova ... second unit / third assistant director: second unit
Edis Seliminski ... first assistant director: Bulgaria
Paul Taylor ... second assistant director
Zornitsa Tsvetanova ... third assistant director (as Zornica Cvetanova)

Art Department 

Georgi Aleksandrov ... props
Marc Bee ... carpenter
Borislav Bogdanov ... set dresser
Paul Bowring ... construction manager
Hannah Boyton ... painter
Harry Cable ... stand-by props
Peter Dibden ... assistant propmaster
Maria Doicheva ... art department
Daniel Emart ... on-set dresser
Jamie Ferguson ... props
Dean Fisher ... Dressing props
Martin Genchev ... stand-by props
Daniel Gibson ... Greensman
Gavin Grant ... chargehand propman / props
Mitchell Holder ... props
Jack Hollins ... standby greens
Marlow Hope ... assistant production buyer
Simona Ilieva ... art department assistant
Ruth Ingamells ... Art Department Assistant
Paul Jesper ... storyboard artist
Martin Kane ... stand-by dressing greens
Roger Kiff ... carpenter
Tom Knight ... Standby Art Director
Peter Krumov ... carpenter
Louise Lannen ... assistant art director
James Mannell ... chargehand dressing props
Alan Maull ... carpenter (as Alan Maul)
Carol Maull ... scenic painter
Yossif Mladenov ... set designer
Declan O'Brien ... assistant art director
Paul Oatway ... property master
Borislav Pekin ... props stand-by
Lauren Perry ... art department coordinator
Justin Richards ... HOD Greens
Joseph Rogers ... Daily Dressing Props
Giannis Skafidas ... set designer
Steve Smith ... graphics playback technician
Dobrinka Stamenkova ... art department coordinator
Rosen Stefanov ... leadman set dressing
Matthew Tominey ... standby props
Daniel Valentine ... greensman
Mariana Videnova ... set dressing coordinator
Keith Weir ... storyboard artist
Drapery Workroom ... drapes and upholstery
Daisy Wormell ... assistant set decorator
Evgeni Yordanov ... construction manager
Monislav Zhelyazkov ... head sculptor

Sound Department 

Oleg Belogorsky ... adr mixer
Lilly Blazewicz ... sound effects editor
Linda Brenon ... dialogue editor
Peter Burgis ... foley artist
Tim Burton ... mix technician
Mark DeSimone ... adr mixer
Simon Diggins ... adr mixer
Jeffrey Dillard ... sound editor
Zoe Freed ... foley artist
Glen Gathard ... foley mixer
Dominic Gibbs ... supervising sound editor
Peter Hanson ... sound designer
Tom Harrison ... 1st assistant sound
Rebecca Heathcote ... foley artist
Adam Horley ... adr editor
Gareth John ... production sound mixer
Maria Kelly ... adr recordist
George Lee ... assistant sound editor
Rob Marshall ... adr recordist
Richard Pryke ... re-recording mixer
Jemma Riley-Tolch ... foley editor
Adam Scrivener ... re-recording mixer
Jason Sharrow ... adr recordist
Timothy Siddall ... crowd editor
Andy Welker ... adr supervisor / supervising adr editor
Steve Whetman ... Fx Editor

Special Effects by 

Norman Baillie ... special effects buyer
James Bainger ... special effects technician
George Bell ... special effects trainee
Herbert Blank ... special effects senior technician
Julian Butterfield ... Senior special effects technician
Gary Cohen ... special effects senior technician
Katie Gabriel ... special effects coordinator
Terry Glass ... special effects supervisor
Peter Haran ... Special Effects Floor Supervisor
Adam Howarth ... special effects floor supervisor: 2nd Unit
Curtis Iggulden ... senior technician
Ivo Jivkov ... special effects supervisor: bulgaria unit
Zarko Karatanchev ... pyro effects supervisor
Craig Leong ... special effects technician
Thomas Lloyd ... special effects technician
Doug McKenna ... sfx safety advisor
Huw Millar ... Special Effects Senior Technician: dailies
Ivaylo Nalbantov ... special effects technician (as Ivailo Nalbantov)
Kristan Paul ... special effects technician
Thomas Roberts ... special effects trainee
Leigh Stevens ... special effects assistant
Elena Zhekova ... special effects office coordinator: bulgaria unit

Visual Effects by 

David Adan ... FX TD: Cinesite
Olumide Adeyemo ... layout/matchmove artist
Alexandre Aillet ... head of fx: Cinesite
Patrick Alcorta ... data operator/render wrangler: Cinesite
Kiril Altakov ... lighting td
Luis Alves ... Lighting Artist: Nu Boyana FX Portugal
David Andreu ... Animator: Nu Boyana FX Portugal
Daniel Arenas Cortes ... Lighting Artist: Nu Boyana FX Portugal
Miguel Arribas ... FX Artist / visual effects artist: Nu Boyana FX Portugal
Candice Arzic ... asset artist: Cinesite
Jonathan Asselin ... tracking/matchmove/layout artist
Christopher Banasko ... visual effects artist
Francis Bayard ... data operator/render wrangler: Cinesite
Denitsa Baycheva ... matchmove artist: Worldwide FX
Mathieu Beaudoin ... visual effects artist: Digital District
Jeremy Beaulne ... layout/tracking artist: Cinesite
Julie Bec ... visual effects project manager: Digital District
Richard Bergeron ... digital matte painter
Alex Berthelot ... animator: Digital District
Fabrizia Bonaventura ... lighting artist: Cinesite
Tharani Bontha ... data operator/render wrangler: Cinesite
Vincent Boucher-Cormier ... digital matte painter
Jonathan Brayer ... visual effects line producer: Cinesite
Nicola Brennan ... visual effects line producer
Alex Brueckner ... VFX Editor: Digital District
Luca Buonopane ... modeling artist
Kevin Campbell ... head of production technology
Huseyin Caner ... Photogrammetry and Lidar Supervisor
Nicolas Cazette ... dmp artist: Cinesite
Dmitrijs Cernagovs ... FX Technical Director
Bruno Champagne ... asset artist: Cinesite
Yin-Ping Chang ... visual effect production management
Shereen Cheah ... matchmove artist
CheahGavin ... matchmove artist
Michael Cheng ... DMP/Environment Artist: Cinesite
Guillaume Chiavassa ... visual effects editor
Federica Chinaglia ... visual effect coordinator assistant
Ilektra Chrysanthou ... CG Generalist
Alexandra Colatosti ... vfx production assistant: Cinesite / visual effects production assistant: Cinesite
Richard Collis ... dmp artist: Cinesite
Carlos Conceicao ... global head of dpr: basefx
Alexandre Corbin ... lead tracking/layout artist
Sami Dahdouh ... asset artist: Cinesite
Anna Damyanova ... visual effects editor
Aurore de Blois ... compositing supervisor
Manon Denolle ... asset artist: Cinesite
Gianluca Dentici ... Senior Compositor: Peerless VFX
Nicolas Deziel ... digital compositor
André Dias ... compositor: Nu Boyana FX Portugal
Konstantin Dimitrov ... digital compositor
Peter Dimitrov ... visual effects supervisor: Nu Boyana FX
Dinko Dimov ... concept & matte painter
Elisa-Ann Dion ... asset artist: Cinesite
Khizer Diwan ... modeler: cinesite
Pedro Domingo Luque ... visual effects producer: Nu Boyana FX Portugal
Mario Donio ... digital compositor
Maxime Dontigny ... digital compositor
Stanislav Draganov ... visual effects artist
Razvan Dragu ... visual effects
Marwan El Ghazal ... tracking/layout artist: Digital District
Bahtiar Emin ... digital compositor
Cederic Estevao ... roto/paint artist: Cinesite
Nicolas Fidala ... concept art: Digital District
Philip Figiel ... data operator/render wrangler: Cinesite
Gruyo Fingarov ... visual effects
Charles Fort ... fx artist: Cinesite
Iman Natalia Fuad ... texture artist: BaseFX
Reinaldo Furegato ... effects technical director: WWFX UK
Menahem Gabay ... IT and Storage Project Lead: Cinesite / it and storage project lead: Cinesite
Jonathan Gagnon ... visual effects
Angel Galindo ... pipeline tools: Nu Boyana FX Portugal
Mayur Gangasagar ... creative lead and matte painter
Alvaro Garcia ... digital compositor
Wenceslao Herrera Garcia ... asset artist: Cinesite
Nikos Gatos ... lighting artist: Cinesite
Denitsa Georgieva ... digital compositor
Sofia Gesheva-Aleksieva ... digital compositor
Marlen Gil ... paint-rotoscoping artist: Cinesite
Jordan Gillet ... pipeline coordinator: Cinesite
Nathalie Girard ... 2d supervisor: Cinesite
Vincent Goodsell ... visual effects artist
Diego Gortázar ... cg supervisor: Nu Boyana FX Portugal
Sam Gough ... photogrammetry 3d scan artist
Leonardo Andres Grabau Villalba ... fx td
Anna Guerin ... visual effects editor: Cinesite
Danail Hadzhiyski ... visual effects producer
Kanica Hang ... tracking/matchmove/layout artist
Franklin Haubrich ... data operator/render wrangler: Cinesite
Graham Houston ... asset artist: Cinesite
Karen Huerta ... compositor: Cinesite
Tsvetan Ivanov ... visual effects
Iveta Ivanova ... matchmove artist: Worldwide FX
Kremena Ivanova ... visual effects project coordinator
Lionel Jacobs ... lead compositor
Drew Jones ... visual effects executive producer: Peerless
Timothy P. Jones ... digital film bureau
JaeHee Jung ... dmp artist: Cinesite
Matthew Kemper ... visual effects supervisor: Legend vfx
Sergey Kononenko ... cg supervisor: Digital District
Galina Krasimirova ... digital compositor: WWFX
Gordana Krsteva ... digital compositor
Kalin Krumov ... lead compositor: Worldwide FX
Jessy Kwon ... lighting artist: Cinesite
Raquel Lages ... financial accountant: Nu Boyana FX Portugal
Joshua Lake ... assistant vfx editor: for Peerless
Martin Lake ... visual effects producer: For Peerless
Philippe Langlois ... head of dmp/environment: Cinesite
Loic Laurelut ... 2d supervisor: digital district
François Leduc ... digital compositor
LeeGuoYee ... matchmove artist
Benjamin Lepine ... modeler
Alexia Levieuze-Palancade ... lead visual effects coordinator
Nick Lobban ... Matchmove artist: Peerless
Samuel Locas-Meilleur ... layout artist
Julia Manolova ... visual effects coordinator
Amelie Marcoux ... cinesite visual effects coordinator
Silviya Mariyanova ... visual effects project manager: Worldwide FX
Sonia Marques ... visual effects producer
Douglas Marshall ... visual effects assistant: Peerless
Gergana Masheva ... project coordinator: Worldwide FX
Marc Massicotte ... visual effects supervisor
Chris McMahon ... paint and rotoscoping department manager: Cinesite
Hugo Melo ... compositor: Nu Boyana FX Portugal
Alexandre Meneux ... matte painting
Stefan Mihalev ... digital compositor
Mark Millena ... digital compositor: WWFX UK
Nadia Miltcheva ... 3D modeler
Radoslav Misarokov ... lead visual effects project manager
Nikolay Mishonov ... senior fx td
Svetoslav Mitev ... visual effects coordinator
Henry Mountain ... Photogrammetry 3D Scan Artist: Gentle Giant Studios
Romain Moussel ... i/o editor
Alexander Muir ... data operator/render wrangler: Cinesite
Melanie Murray ... lighting: fx department manager: Cinesite
Monica Muzzolini ... lookdev & lighting td: Worldwide FX UK
Andrés Más ... Production Assistant: Nu Boyana FX Portugal
Bogdan Nedkov ... digital compositor
Timea Ng ... asset artist: Cinesite
Georgi Nikolov ... digital compositor: WWFX
Chad Nixon ... Visual Effects Executive Producer: Cinesite
Jose Zea Nombela ... Lighting Artist: Nu Boyana FX Portugal
Alice Olson-Coons ... visual effects coordinator
Demir Organ ... roto/paint artist: Peerless
Nikolay Pachov ... visual effects editor
Sherin Padayatty ... matchmove-layout and animation department manager: Cinesite
Richard Palin ... computer graphics supervisor
Mangesh Palkrit ... visual effects supervisor
Leonardo Paolini ... digital compositor
Louis Paré ... cg supervisor: cinesite
Mitul Patel ... Fx Supervisor: BaseFX
Desislava Pavlova ... visual effects coordinator
Henry Pearce ... lead 3d scanning technician: gentle giant studios
Martin Pedreira ... digital compositor
Nick Peshunoff ... visual effects project supervisor: WorldwideFX
Petia Petkova ... VFX Associate Producer
Timoteo Osella Pettrich ... compositor: Nu Boyana FX Portugal
Frédéric Plumey ... digital compositor
Maria Popova ... digital compositor
Nu Boyana Portugal ... visual effects
Jeremy Preissner ... global director of systems engineering: legend 3d
Ronaldo Luis Modenesi Pucci ... digital compositor
A. Martín Puentes ... animation supervisor: Nu Boyana FX Portugal
Manuel Pérez Sanz ... visual effects artist: Nu Boyana FX Portugal
Joan Andreu Quiles i Rodas ... compositor: Nu Boyana FX Portugal / digital compositor
Stefan Rachev ... digital compositor
Marinela Racheva ... digital compositor
Milena Radeva ... photogrammetry/tracking
Rokas Rakauskas ... pipeline tools: Nu Boyana FX Portugal
Elena Rapondzhieva ... visual effects producer
Anton Raynov ... modeler: texture artist: cg artist
Mauricio D. Ricaldi ... lighting artist
Marta Rodriguez Rodriguez ... facility manager: Nu Boyana FX Portugal
Roger Rosa ... cg supervisor: Peerless
John Ross-Maltez ... data operator/render wrangler: Cinesite
Ivan Roujev ... concept artist/matte painter
Jean-Paul Rovela ... lead lighting td: Cinesite
Anna Rovira Macià ... Production Manager: Nu Boyana FX Portugal
Marcela Salas ... Roto Paint Artist
Christian Salazar ... lighting artist
Debora Sangermano ... lighting td
Julien Segreto ... animator: Digital District / rigging artist: Digital District
John Sellings ... digital compositor
Jongman Shin ... paint-rotoscoping artist: Cinesite
Gabriel Sitjas ... digital compositor
Aleksandar Slavov ... digital compositor
Irene Smirnova ... asset artist: Cinesite
Marque Pierre Sondergaard ... senior surfacing artist: Digital District
Richard Sowerby ... paint and rotoscoping supervisor: Cinesite
Lyubov Spasova ... digital compositor
Janani Sridhar ... compositor: Cinesite
William Steiner ... fx artist: Cinesite
Mark Stepanek ... head of lighting: Cinesite
James Stone ... head of assets
Vyara Stoyanova ... digital compositor
Florian Suc ... asset artist: Cinesite
Masaya Sugimura ... fx artist: Cinesite
Mehdi Tadlaoui ... head of matchmove and layout: Cinesite
Vikram Tandale ... digital matte painter
Thomas Tannenberger ... visual effects producer: Cinesite
Vincent Techer ... lighting artist: Cinesite
Eugene Ting ... visual effects production coordinator: Base FX
Jonathan Urueta ... visual effects artist
Dragostin Valev ... compositing supervisor
Daniel Ruiz Vargas ... dmp artist: Cinesite
Vladimir Vatev ... digital compositor
Yulian Velkov ... vfx data wrangler on set: Worldwide FX
Elena Velkova ... Paint artist
Monica Verdu ... digital compositor
Holger Voss ... visual effects supervisor: Cinesite
Alex Walklate ... 3D Scan Technician
Bryan Walman ... technical department manager: Cinesite
Rachel Wright ... compositor
George Zwier ... Visual Effects Supervisor: Peerless
Alireza Akhbariarabani ... environment artist: Base FX (uncredited)
Emil Alagjozovski ... paint artist (uncredited)
Alessio Bertotti ... visual effects supervisor: Alps VFX (uncredited)
Daniel Boshkovski ... visual effects artist (uncredited)
Gabriele Ciaccio ... comp supervisor (uncredited)
Blagoja Kojchinovski ... visual effects artist (uncredited)
Madison Littlefield ... comp lead (uncredited)
Salvatore Lo Cascio ... mid compositor (uncredited)
Martin Pedreira ... Lead Compositor: Alps VFX (uncredited)
Filippo Robino ... head of vfx: Alps VFX (uncredited)
Mandeep Singh Saini ... paint & rotoscoping artist: cinesite (uncredited)
Tanja Topuzovska ... visual effects producer (uncredited)
Aleksandar Vishemirski ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Daniel Alude ... stunt performer
Denis Andreev ... stunt performer
Angel Angelov ... stunt performer
James Apps ... stunt performer
Asen Asenov ... assistant stunt coordinator (as Asen Asenov-Maistora)
Teodor Asenov ... stunt performer
Slave Asiov ... stunt performer
Daniel Awde ... stunts
Lloyd Bass ... stunt performer
Blagovest Blagoev ... stunt performer
Ivan Blagoev ... stunt performer
James Bomalick ... head stunt rigger
Tom Boney ... stunt performer
Dave Booys ... safety diver
Chris Bowden ... stunt performer (as Christopher Bowden)
Aidan Brindle ... stunt performer
Andrew Burford ... stunt performer
Nikolai Chobanski ... stunt performer
Tony Christian ... stunt performer / stunts
Joel Conlan ... stunt performer
Liam Coote ... stunt performer
James Cox ... stunt performer
Antony Davidov ... stunt performer
Antonio Dimitrievski ... stunt performer
Boris Dimitrov ... stunt performer
Georgi Dimitrov ... head stunt rigger (as Georgi Dimitrov-Bomba) / stunt performer (as George Dimitrov-Bomba)
Ivailo Dimitrov ... stunt performer (as Ivaylo Dimitrov-Kuri) / stunt performer: as kuri
Dimiter Doichinov ... stunt performer (as Dimiter Doychinov-Dodo)
Gaicho Doykov ... stunt performer
Josh Dyer ... stunt performer
Robin Earle ... head stunt rigger
Ilian Emanviov ... stunt performer (as Iliyan Emanuilov)
Genadiy Ganchev ... stunt performer
David Garrick ... stunt performer
Michael Gerginov ... stunt performer
Blagovest Gochev ... stunt double: Travis Cole
James Grogan ... fight coordinator
Clayton Grover ... stunt performer
Lyubomir Grozdanov ... stunt rigger (as Lubomir Grozmanov)
Zahari Grozdanov ... stunt performer
Adam Horton ... assistant stunt coordinator
Alexander Hristov ... stunt performer / stunts
Petar Hristov ... stunt performer
Viktor Hristov ... stunt double: Wade Jennings
Rob Hunt ... stunt performer
Radoslav Ignatov ... stunt performer
Ilko Iliev ... stunt double: Sam Wilcox
Ivan Iliev ... stunt performer: MERC#1WADE
Tsvetolyub Iliev ... stunt performer
Genko Ivanov ... stunt performer
Jack Jagodka ... stunt performer
Jonny James ... stunt double: Gerard Butler
Stewart James ... stunt performer (as Stewart 'Tidd' James)
Moses Jayeoba ... stunt performer
Hanna Jiryis ... stunt performer
Danko Jordanov ... stunt double: Gerard Butler
Svetoslav Kangalov ... stunt performer
George Karlukovski ... stunt performer (as Georgi Karlukovski-Shifu)
Ivo Kehayov ... stunt performer
Ludmil Kehayov ... stunt performer (as Ludmil Kehayov-Lyoto)
Kalin Kerin ... stunt performer
Paul Kulik ... stunt driver / stunt performer
Guy List ... stunt performer / stunts
Angel Lukanov ... stunt rigger
John MacDonald ... stunt performer
Russell MacLeod ... stunt driver / stunt performer
Georgi Manchev ... assistant fight choreographer / stunt performer
Krassimir Manov ... stunt performer (as Krasimir Manov)
Stilyan Mavrov ... stunt performer
Kye Mckee ... stunt performer (as Kye McKee)
Erol Mehmet ... stunt performer
Lyobomir Mikuchev ... stunt performer
Lee Millham ... stunt driver / stunt performer
Andy Mills ... stunt performer
Martin Milushev ... stunt performer
Venelin Mishev ... stunt performer
Ivan Neshev ... stunt performer
Dragomir Neychev ... stunt performer
Brian Nickels ... stunt performer
Marko Novkov ... stunt performer
Duke Nwamerue ... stunt performer
Joana Nwamerue ... stunt performer
James O'Daly ... stunt performer
Peter Pedrero ... drone attack prep only.
Valentin Peev ... stunt performer
Velizar Peev ... stunt performer
Emil Petkov ... stunt performer
Hristo Petkov ... stunt performer
Rumen Petrov ... stunt performer
Greg Powell ... stunt coordinator
Tilly Powell ... stunt performer
Krum Rangelov ... stunt rigger
Mihail Rangelov ... stunt performer
Victor Rangelov ... stunt performer
Elitsa Razheva ... stunt performer
Nicholas Schodel ... stunt performer / stunt rigger
Vanessa Seemore ... stunt performer
Stefan Shopov ... stunt performer (as Stefan Shopov-Shopa)
Krasimir Simeonov ... stunt performer
Vasil Simeonov ... stunt performer
Venice Smith ... stunt performer
Galina Stamenkova ... stunt department coordinator
Georgi Stanislavov ... stunt performer
Amy Stares ... stunt department coordinator
Martin Stefanov ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer (as Matt Stirling)
Vencislav Stojanov ... stunt performer (as Vencislav Stoyanov) / stunt rigger
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Rocky Taylor ... stunt performer / utility stunts
Roy Taylor ... stunt performer
Kiril Todorov ... stunt performer
Plamen Todorov ... stunt performer
Todor Todorov ... stunt double: Clay Banning
Veselin Troyanov ... stunt performer
Teodor Tsolov ... stunt performer
Luke Tumber ... stunt performer
Ross Upton ... stunt performer
Horon Valchev ... stunt performer
Peter Valchev ... stunt performer
Tony Van Silva ... stunt performer
Simeon Varbanov ... stunt performer
Raicho Vasilev ... stunt performer
Tihomir Vinchev ... stunt performer
Ivan Vodenicharov ... stunt performer
Ivo Vuchkov ... stunt performer
Joe Watts ... stunt performer
Reg Wayment ... stunt performer / stunts
Vasil Yordanov ... stunt performer
Marina Yordanova ... stunt performer / stunts
Yordan Zahariev ... stunt performer
Vanya Zapryanova ... stunt performer
Josh Dyer ... stunt double: Michael Landes (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Nikola Angelov ... data manager
Borislav Belberov ... second assistant camera / second unit: camera operator
Angus Benson-Blair ... drone pilot
Jack Bentley ... second assistant: 'a' camera, second unit
Robert Binnall ... director of photography: second unit
Ian Bird ... key grip
Iordan Borissov ... first assistant camera: additional photography
Gergana Bozhanova ... camera trainee
Nicola Braid ... camera trainee: dailies, main unit
Ivan Chertov ... second unit: first assistant "c" camera
Samuel Cig ... phantom camera operator
Josselin Cornillon ... data wrangler: second unit
Robert Cross ... Cherry picker operator
Simon Cullen ... chargehand electrical rigger
Jonathan Dennis ... russian arm operator
Desislav Dimitrov ... technocrane operator
Ian Dobbs ... video operator
Rumen Doychinov ... assistant camera
Jack English ... still photographer
Adam Forrest ... video assistant: second unit
Harry Gay ... electrician
Alexander Georgiev ... electrician
Ben Goode ... grip
Gareth Harfoot ... aerial camera operator
Darren Holland ... key grip
Ben Howlett ... camera trainee: 2nd Unit
Wayne Howlett ... russian arm precision driver
Ivo Hristov ... electrician
Stephen Hughes ... camera trainee: Bulgaria unit
Hristo Idakiev ... gaffer
Dave Isern ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Ivaylo Ivanov ... a camera operator: second unit
Luciano Ivanov ... Porcupine Technician
Dimitar Krustev ... drone pilot: Bulgaria
Brad Larner ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Jason Martin ... rigging gaffer
Matthew Martin ... Rigging electrician chargehand
Estitxu Martinez de Albeniz ... camera trainee
Alex McCormack ... RF Technician
Ivelin Metodiev ... second assistant camera: b camera
Josh Milne ... libra technician: dailies
Boris Mitrev ... second assistant camera: second unit
Antoanela Nakova ... second assistant camera: Additional Photography
Martin Nazlamov ... electrician
Kaloyan Nedelchev ... first assistant "a" camera: Second Unit - Bulgaria
Paula Nenova ... First assistant B camera: main unit
Jules O'Loughlin ... a camera operator
Vasil Paunov ... 2nd ac c camera second unit
Kaloyan Pehlivanski ... grip
Ivo Peitchev ... camera operator: "c" camera
Maxim Penev ... second assistant camera
Michael Pentney ... digital image technician
Georgi Petkov ... key grip
Darren Piercy ... crane technician
Oliver Poole ... electrician
Dani Rose ... drone pilot
James Sams ... best boy grip
Adam Sculthorp ... aerial camera operator: drone
William Sheffield ... electrician
Georgi Sirakov ... video control assistant second unit
Iva Slavova ... drone camera operator: Bulgaria
Steve Smith ... cctv operator
Jonathan Spencer ... gaffer
Kat Spencer ... second assistant camera: second unit
Petar Stoianov ... grip
Atanas Stoyanov ... key rigging grip
Andy Thomson ... russian arm technician
Dan Travers ... underwater camera assistant
Ivailo Tzvetkov ... first assistant camera
Alex Van Heerden ... second assistant camera: a camera
Ivan Vatsov ... camera operator
Ivo Velkov ... dit
Konstantin Vladimirov ... Gaffer 2nd Unit
Damien Walsh ... a camera focus puller
Jacob Ward ... video assistant main unit
Martin Ward ... video playback operator 1st unit UK
Matthew Waving ... first assistant camera: "b" camera
Jon Webb ... c cam
Joe Werry ... Phantom Operator
Paul Wheeldon ... first assistant camera
Jamie Whickman ... h.o.d. practical electrician
Oliver Whickman ... electrician
Peter Wignall ... c camera operator dailies
Joanne Williamson ... video trainee: main unit
Mihail Yanakiev ... second assistant B camera: additional camera operator
Georgi Yankov ... video control second unit
Sergey Zhelezko ... epk video
Jack Carter ... camera trainee: main unit (uncredited)

Animation Department 

Jonathan Asselin ... animator
Scott Holmes ... animation artist: Cinesite
Paul Jesper ... animator: Digital District
Adam Klein ... animation artist: Cinesite

Casting Department 

Hrista Ilieva ... extras casting: Bulgaria
Lauren Jerome ... casting assistant
Claire Robinson ... casting associate
Marco Schleicher ... casting intern
Nathalie Colen ... crowd voice casting assistant (uncredited)
Hannah Cook ... crowd voice casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Charlotte Ashworth ... wardrobe mistress
Tania Chant ... costume supervisor
Stephanie Edgerton ... Costume Trainee
Johanna Elf ... assistant costume designer
Anna Gelinova ... costume supervisor
Rosen Georgiev Georgiev ... costumer
Beth Herd ... key ager/dyer
Kate Lawson ... breakdown artist: daily
Marina Proykova ... set costumer
Lorraine Sibanda ... costume buyer
Vyarka Sirkova ... personal costumer: Mr. Butler
Holly Smart ... costumer
Cathie Valdovino ... costumer: Mr. Freeman
Stacee Vatanapan ... costumer
Lora Velikova ... set costumer (as Lora Velkova)
Lyndsey Wardrop ... breakdown artist
Georgi Petrov Yakimov ... set costumer

Editorial Department 

Kelly Allum ... first assistant editor
Sophie Billington ... digital film bureau
Maria Chamberlain ... digital colourist
Isabell Chavez Vega ... second assistant editor
Zoe Cousins ... digital film bureau
Samantha A. Duncan ... post-production coordinator: Marc Graue Recording Studios
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Alex Fenn ... associate editor
Cheryl Goodbody ... post-production coordinator
Neil Harrison ... senior digital intermediate administrator
Lawrence Hook ... digital intermediate technical supervisor
Veliko Karachiviev ... dailies supervisor
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Alexandra Montgomery ... post-production coordinator
Dilek Osman ... post-production coordinator
John Percival ... assistant digital intermediate producer
Alexander Phillips ... digital intermediate assistant
Monika Radwanska ... assistant editor
Daniel Tomlinson ... digital on-line editor
Evangeline White ... digital film bureau

Location Management 

Tom Asquith ... location manager
Ed Burrell ... location marshal
Emily Coldwell ... assistant location manager
Alex Darby ... unit manager
Sebastian Darby ... location marshal
Giles Edleston ... supervising location manager
Jake Kilmister ... location manager
Sam Lincoln ... location assistant
Stefan Mutafchiev ... location manager
Mike Papal ... location marshal / location production assistant
Gergana Petrova ... location assistant
Nasko Vulev ... location manager
Tom Woodcock ... Assistant Unit Manager
Charlotte Wright ... location manager
Harry Wyeth ... location marshal

Music Department 

Selena Arizanovic ... music supervisor
Richard Armstrong ... music editor
Tal Bergman ... musician: percussion
Daniel A. Brown ... head of music preparation / orchestrator
Weijun Chen ... orchestrator
Peter Clarke ... temp music editor
Scott Johnson ... Music Consultant
Matt Jones ... score recordist
Stefan Karrer ... executive album producer
Tamas Kurina ... score recording engineer
James Marangone ... assistant orchestra contractor
Hugh Marsh ... musician: electric violin
Ed McCormack ... composer's assistant
Luke Richards ... booth reader
Michael White ... musician: electric trumpet

Script and Continuity Department 

Scott Charnick ... script & creative consultant
Katie Harlow ... script supervisor: second unit
Milena Mihaylova ... script supervisor: second unit
Beverly Winston ... script supervisor

Transportation Department 

Daniel Balchev ... driver cast
Ben Dillon ... picture vehicle supervisor
Angel Dimitrov ... driver
Mason Durrell ... minibus driver
David Kipling ... unit driver
Michael Kirkman ... unit driver
Craig Leighton ... unit driver
Stuart Morgan ... picture vehicle co-ordinator
Colin Morris ... driver: cast
David Nemar ... picture vehicle technician
David Rosenbaum Jr. ... driver: cast
Emma Savin ... 4x4 driver
Clive Shaw ... Driver 4x4
Henno van Bergeijk ... picture car supplier

Additional Crew 

Ilina Alexandrova ... assistant: Mr. Nolte
Ivaylo Avramov ... assistant: Mr. Weldon
David Bayliss ... armourer
Jasmine Becker-Williams ... assistant: producers
Lisa Birch ... asst to diving coordinator
Tony Briant IV ... weapon instructor
Kriss TheDish Brown ... satellite internet/4G Wifi Engineer & IT Support
Daniel Bruckner ... assistant: Mr. Lerner
Faz Buffery ... set pa: second unit
Gary Burkhard ... G-BASE Coordinator
Michael Buster ... dialect coach: Gerard Butler
Liam Byrne ... armourer
Scott Charnick ... techncial advisor
Samantha Choat ... production runner: second unit
Steffan Ciccotti ... marine safety
Ian Creed ... marine coordinator
Rob Cross ... cherry picker operator
Robert Cross ... cherry picker operator
Matt Curtis ... titles designer
Tim Deegan ... firefighter
Sam Dormer ... supervising armourer
Al Eales ... Nu Boyana Studios
Wendy Ellerker ... Financial Controller
Sarah Evans ... production secretary
Inga Fabian ... production secretary
Karl Farrer ... stand-in
Celine Fernandes ... international business: Nu Boyana FX Portugal
Jeffrey Greenstein ... President of International Sales
Denise Hardy ... assistant: Mr. Nolte
Fiona Harper ... production coordinator: 2nd Unit
Beau Harrington ... production assistant
Andy Harriss ... Production Safety Supervisor
Diana Lee Hirst ... assistant: Ms. Markel
Kyla Hollister ... assistant to producer
Annabelle Hood ... floor runner: second unit
Tony Hyde ... head of security
Caron Ireland ... unit medic
Carlton Jarvis ... medical advisor
Greg Jones ... production insurance
Yavor Kirilov ... stand-in
Aaron Kostick ... location assistant
Radoslava Kostova ... assistant production coordinator
Shiri Lerner ... production coordinator: usa
Rob Levy ... security
Rachel Linehan ... Assistant Production Coordinator
Valeria Marinova ... production coordinator: 2nd unit
Robert M. Melnik ... President Business Affairs: Lionsgate
Tanner Mobley ... Development Executive
Carlos Molina ... executive assistant: Ms. Pinkett Smith
Mickey Nelson ... advisor: secret service
Simon Nobes ... conservation consultant
Tom Ormerod ... production coordinator
Tsvetan Pashaliyski ... set coordinator: second unit
Quentin Pierre ... executive assistant: Mr. Freeman
Violeta Piperevska ... production coordinator
Joana Powell ... assistant: Mr. Waugh (as Joana Santana Powell)
Lonnie Ramati ... production business affairs
Danielle Rogers ... travel and accommodation coordinator
Ben Rothwell ... master armourer
Katerina Ruskova ... accounts assistant
Callum Sampson ... Key Set PA
Will Samuelson ... helicopter pilot
Mia Sands ... script supervisor assistant: london unit
Nikolay Savov ... assistant: Mr. Siegel
Sam Schulte ... Distribution Coordinator: Millennium Media
Dave Shaw ... diving coordinator
Reece Smith ... water safety
Veselin Stankov ... first assistant accountant
Andy Stephens ... aerial operations manager
Jonjo Stickland ... Water Safety
Dominique Summers ... publicity assistant
Ed Swain ... Fire Safety/Fire fighter
Nicole Swinford ... Development Executive
Kristina Tamahkyarova ... production office assistant
Ray Tamayo ... corporate accountant
Lyudmil Tanev ... set coordinator
Illias Thoms ... set pa: second unit
Linda Tootill ... payroll accountant
Amy Louise Tripodi ... executive assistant: Mr. Butler (as Amy Tripodi)
Alexandra Tzvetkova ... EPK interviews
Ross Upton ... military advisor
Graham Walters ... caterer: craft service
Vanluke Watson ... cast production assistant: Mr. Butler (as Vanluke Raefer Watson)
Dennis Weir ... security advisor: Mr. Freeman
Julie Weisel ... accounting: Millennium Media
Katherine McCormack Wherry ... unit publicist
Trevor Williams ... Safety Advisor

Thanks 

Jeremy Barber ... special thanks
Tor Belfrage ... special thanks
Yelitza Breen ... special thanks
Sarah Clossey ... special thanks
Erin Cutler ... special thanks
Dimitri Dimitrov ... special thanks
Stephen Dixon ... thanks to: Metropolitan Police Film Unit
Kirsten Gottwald ... special thanks
Tyler Grey ... special thanks
Amy Guenther ... special thanks
Kyla Hollister ... special thanks
Sanestina Hunter ... special thanks
Andrew Mercene ... special thanks
Brooke Mommsen ... special thanks
Mike Petrella ... special thanks
Diego Ugalde Peña ... special thanks
Dan Rutkowski ... special thanks
Trevor Seeley ... thanks
Zach Smith ... special thanks
Chantal Suhling ... special thanks
John Thompson ... dedicated to our dear friend
Harry Victor ... special thanks
David Wappel ... special thanks
Jacob Yoss ... special thanks
Warren Zevala ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed