Poster

Aladdin ()


Reference View | Change View


A kind-hearted street urchin and a power-hungry Grand Vizier vie for a magic lamp that has the power to make their deepest wishes come true.

Director:
Awards:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Genie / Mariner
...
Aladdin
...
Jasmine
...
Jafar
...
Sultan
...
Dalia
...
Prince Anders
...
Omar (as Jordan Nash)
...
Lian
...
Omi
...
Jamal
...
Hakim
...
Guard #1
...
Guard #2
...
Guard #3
...
Matron
...
School Girl
Vinani Mwazanzale ...
School Girl
Demii Lee Walker ...
School Girl
Elena Zacharia ...
School Girl
Nazerene Williams ...
School Girl
Bessy Naidu ...
School Girl
...
Busybody Woman
...
Beguiling Woman
...
Mounted Palace Guard
...
Chubby Aladdin
...
Imam
...
Thief (as Firas Waleed Al-Taybeh)
...
Zulla
...
Mother
...
Jailer
...
Prisoner #1
Stefan Capper ...
Prisoner #2
...
Handsome Prince
...
Iago (voice)
...
Cave of Wonders (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Arabic Man (uncredited)
Lee Admassie ...
Ali's Trumpeter (uncredited)
Nicky Andersen ...
Townsfolk (uncredited)
Rodrig Andrisan ...
Agrabah Citizen (uncredited)
...
Jafar's Guard (uncredited)
...
Townsfolk (uncredited)
Anj Avraam ...
Palace Guard (uncredited)
Amar Bains ...
Dancer (uncredited)
Charlotte Barnes ...
Female Cook Dancer (uncredited)
...
Peacock (uncredited)
Luke Bell ...
Townsfolk (uncredited)
...
Actor (uncredited) (voice)
Paulina Boneva ...
Market Lady (uncredited)
Corey Booth ...
Jafar's Guard (uncredited)
...
Palace Courtier (uncredited)
Jan Cabral ...
Palace Guard (uncredited)
...
Balcony Girl (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Ahmed (uncredited)
...
Peacock (uncredited)
...
Townsfolk (uncredited)
...
Palace Guard (uncredited)
...
Camel Rider (uncredited)
...
City Guard (uncredited)
Rene Costa ...
Villager (uncredited)
...
Palace Courtier (uncredited)
Adrian Danila ...
Ali's Servant (uncredited)
Karan Singh Duggall ...
SR. Palace Servent (uncredited)
Morgan Dukes ...
Handmaiden (uncredited)
Andrew Dunkelberger ...
Palace Guard (uncredited)
James 'JD Knight' Dunn ...
Agrabah Tanner (uncredited)
Ramzy El Huraiby ...
Wrong Wisher (uncredited)
Mahmoud Elmesiry ...
Palace Guard (uncredited)
...
Market Lady (uncredited)
...
Palace Wedding Guest (uncredited)
Mandana Ghomshei ...
Villager (uncredited)
Shaj Goku ...
City Guard (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
Bikramjit Gurm ...
Indian Spice Merchant (uncredited)
...
Peacock Dancer (uncredited)
...
Townsman (uncredited)
...
Razoul Chief City Guard (uncredited)
Michael Herne ...
Mediterranean Townsfolk / Wedding Guest (uncredited)
Joseph Alex Pacquette Hinds ...
Ali's Dancing Servant #2 (uncredited)
Svend Emil Jacobsen ...
Sven - Guard of Prince Anders (uncredited)
Levente Jakab ...
Ali's Dancing Servant (uncredited)
...
Luna Dancer (uncredited)
...
Villager (uncredited)
Luke Johnson ...
Dancer (uncredited)
...
Townfolk (uncredited)
Jackson Kai ...
North African TownFolk / Dancer (uncredited)
Daham Kandanarrachchi ...
Henchman (uncredited)
...
Townsfolk (uncredited)
...
Market Stall Owner (uncredited)
Nick Khan ...
Alis Servant (uncredited)
Leslie Kunz ...
Female Cook (uncredited)
...
Ali's Servant (uncredited)
...
Girl on Balcony (Dancer) (uncredited)
Wade Lewin ...
Dancer (uncredited)
...
Palace Courtier (uncredited)
...
Sultan's Palace Guard (uncredited)
Ibrahim Majid ...
Palace Servant (uncredited)
...
Palace Kitchen Worker (uncredited)
Hamza Malik ...
Palace Guard (uncredited)
Ramzi Marouani ...
Rasheed Reluctant City Guard (uncredited)
Kevin Matadeen ...
Carpet Seller (uncredited)
Shelley Mcdonald ...
City Guard (uncredited)
...
Ali's Servant (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
Feizal Mowlabocus ...
Nubian Fan Bearer (uncredited)
...
Little Acrobat (uncredited)
Jay Nifaoui ...
Villager (uncredited)
...
Haatim City Guard (uncredited)
...
Sultan's Main Palace Courtier (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
Satish Danny Paul ...
Town Lamp Stall Owner (uncredited)
Neal Piron ...
Dancer (uncredited)
...
Agrabah Citizen (uncredited)
...
Balcony Girl (uncredited)
...
City Guard (uncredited)
Derek Smith ...
Oldman Villager (uncredited)
...
Village Child (uncredited)
Lucas Antoine Starrets ...
Sub-Saharan Townsfolk (uncredited)
...
Wrong Wisher (uncredited)
...
Townsfolk (uncredited)
...
Townsfolk (uncredited)
Danilo Vicente ...
Ali's Servant (uncredited)
...
Ensemble (uncredited)
...
Omar (uncredited)

Directed by

Edit
Guy Ritchie

Written by

Edit
John August ... (screenplay by) and
Guy Ritchie ... (screenplay by)

Produced by

Edit
Ivan Atkinson ... associate producer
Kevin de la Noy ... executive producer
Jonathan Eirich ... producer (p.g.a.)
James Herbert ... associate producer
Max Keene ... co-producer
Dan Lin ... producer (p.g.a.)
Karl McMillan ... associate producer
Mark Mostyn ... co-producer
Marc Platt ... executive producer

Music by

Edit
Alan Menken ... (score by)

Cinematography by

Edit
Alan Stewart ... director of photography

Film Editing by

Edit
James Herbert

Editorial Department

Edit
Matt Adams ... digital intermediate consultant
Debajit Barman ... editorial supervisor: DNEG
Charbel Bou-Antoun ... dailies operator
Matthew Bristowe ... Head Of Production: Technicolor UK
Stuart Bryce ... assistant technical operations manager: dailies
Zak Cannarozzo ... editorial trainee
Wilbur Charles-Roberts ... post-production assistant
Alexander Chehrazi ... Stereo Editor
Samantha A. Duncan ... post-production coordinator: Marc Graue Recording Studios
Simon Dunne ... Technicolor PULSE: Senior Producer
Elijah Eastlund ... associate digital intermediate producer
Valance Eisleben ... assistant colorist
Jason Fabbro ... video colorist
Alex Fenn ... first assistant editor
Travis Flynn ... hdr video colorist
Francesco Luigi Giardiello ... digital dailies colorist
Chema Gomez ... dailies technical supervisor
Michael Hatzer ... supervising digital colorist
Philip Hedgecock ... Associate Editor
Steven James ... post-production assistant
Chris Jensen ... second colorist: Technicolor
Robert Jones ... second assistant editor
Omar Khan ... DCP Mastering
Dexter Kong ... technical support manager: Technicolor Pulse
Brian Krijgsman ... Digital Intermediate Colourist: Technicolor UK
Carl McKay ... trailer finishing artist
Flora Miller ... post-production coordinator
Tom Mitchell ... senior dailies operator
Angus Munro ... first assistant editor
Jason Myres ... assistant colorist
Carrie Oliver ... digital intermediate editor
Bob Peishel ... digital intermediate producer
Maikel Popic ... conform operator
Myles Robey ... vfx editor
Mark Sahagun ... conform editor
Kevin M. Schneider ... color assist
Tom Scott ... assistant editor: TV Spots
Raul Sevilla ... dcp mastering
Brett Trider ... digital intermediate colorist
Edwin Van Huizen ... digital intermediate colorist
Jenny-Jayne Webb ... digital intermediate editor (as Jenny Jayne Cachero)

Casting By

Edit
Salah Benchegra ... (casting)
Lucinda Syson

Production Design by

Edit
Gemma Jackson

Art Direction by

Edit
Ravi Bansal ... (MPC)
Oliver Carroll ... supervising art director
Rod McLean
Renate Nicolaisen
Peter Russell
Richard Selway
Steve Summersgill
Loic Zimmermann ... (mpc)

Set Decoration by

Edit
Tina Jones
Claire Nia Richards ... (Senior Assistant Set Decorator)
Luke Townshend ... (props stand by)

Costume Design by

Edit
Michael Wilkinson

Makeup Department

Edit
Christina Andrew ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Pierce Austin ... personal hair designer: Will Smith
Christine Blundell ... hair designer / makeup designer
Daisy Bridgford ... crowd hair trainee / crowd makeup trainee
Sharon Colley ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Emmalee Etherington ... Hair and Makeup Trainee Daily
Charmaine Fuller ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor
Rebecca Hadfield ... junior crowd hair and makeup daily
Nadine Keiser ... crowd junior hair stylist / crowd junior makeup artist
Gary Machin ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Amy Mansfield ... Crowd Hair and Makeup Artist
Ray Marston ... Wigmaker
Claire Matthews ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Scarlett McPherson ... hair stylist / makeup artist
Chloe Meddings ... hair stylist / makeup artist
Judy Murdock ... personal makeup artist: Will Smith
Clementine Ollerenshaw ... hair trainee / makeup trainee
Jackie Saundercock ... crowd hair and makeup
Morag Smith ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Shelley Anne Stace ... hair and makeup trainee: daily
Justin Stafford ... wigs
Lesa Warrener ... hair supervisor / makeup supervisor
Sally Watterston ... makeup artist crowd
Jodie Al-Saiegh ... crowd makeup junior (uncredited)
Kat Ali ... makeup artist (uncredited)
Jo Barrass-Short ... makeup artist: daily (uncredited)
Anna Bass ... junior makeup artist: crowd dailies (uncredited)
Emily Bobczenok ... trainee: crowd makeup: dailee (uncredited)
Paulina Boneva ... makeup and hair (uncredited)
Mary Castor ... makeup artist (uncredited)
Fiona Chaffey ... additional hair and makeup (uncredited)
Susan Cole ... hair and makeup artist (uncredited)
Guy Common ... assistant makeup artist (uncredited)
Chelsea Derber ... makeup artist (uncredited)
Jenna Roseanne Drew ... makeup artist (uncredited)
Kathleen Garbutt ... trainee: crowd makeup: dailee (uncredited)
Monique Giamattei ... crowd hair and makeup junior daily (uncredited)
Jennifer Harty ... crowd hair & make up artist (uncredited)
Frances Hitchcock-Wynne ... hair & makeup daily (uncredited)
Benjamin Ip ... makeup artist (uncredited)
Lyndsey Jewell ... daily assistant makeup artist/hair stylist (uncredited)
Tanya Kennedy ... crowd hair and make up trainee: daily (uncredited)
Hannah Kueck ... trainee: crowd makeup: dailee (uncredited)
Rachel Lennon ... makeup artist: daily (uncredited)
Gemma Low ... hair & makeup: additional photography (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Ray Marston ... wig maker (uncredited)
Tara McDonald ... hair stylist: crowd (uncredited)
Madlen Mierzwiak ... makeup artist (uncredited)
Niall Monteith-Mann ... hair & makeup junior (uncredited)
Daisy Oldershaw ... makeup trainee: crowd (uncredited)
Shreya Patel ... crowd hair daily (uncredited) / crowd makeup daily (uncredited)
Simone Philcox ... makeup artist (uncredited)
Amber Pitkin ... crowd makeup junior (uncredited)
Becky Sheridan ... makeup trainee (uncredited)
Naomi Slack ... trainee makeup artist daily (uncredited)
Ramone Truong ... makeup trainee: crowd (uncredited)
Tonia Vernava ... additional hair and makeup (uncredited)
Karleigh Williams ... makeup artist: daily (uncredited)
Jade Winterton ... crowd trainee artist (uncredited)

Production Management

Edit
Diala Al Raie ... production supervisor
Peter Bardsley ... Unit Manager: Jordan
Siobhan Boyes ... post-production supervisor
Vinay Gautam ... production manager
Fuad Khalil ... production manager: Jordan
Todd London ... post production executive
Mark Mostyn ... unit production manager
Mark Somner ... unit production manager jordan
Zuhair Soudi ... unit manager
Jo Wallett ... production supervisor
Tawhid Rike Zaman ... production assistant

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Paul Bennett ... key second assistant director
Rory Broadfoot ... crowd third assistant director: dailies
Tom Browne ... key second assistant director: splinter unit
Irene-Elisabeth Ellis ... crowd pa: dailies
Conor Feltham ... key set pa: second unit
Joe Geary ... first assistant director: 2nd unit
Freddie Hall ... third assistant director
Daniel Hillary ... third assistant director
Barney Hughes ... floor second assistant director
Max Keene ... first assistant director
Ahmad Khomakho ... third assistant director
Carla Knight ... crowd pa: dailies
Michela Marini ... base third assistant director
Grace McInnes ... crowd third assistant director: dailies
Hugh McNally ... additional set pa
Terry McShane ... crowd third assistant director: dailies
Tamir Naber ... key third assistant director: Jordan
Thomas Napper ... splinter unit director
Louise Rashman ... additional third assistant director: splinter unit
Kt Roberts ... crowd third assistant director: dailies
Sarah Jean Selway ... crowd second assistant director
Siggy Stone ... additional third assistant director: dailies
Szonja Szekerák ... base assistant director: additional photography
Jo Tew ... music & dance second assistant director
Illias Thoms ... third assistant director: Jordan
Charlie Vaughan ... third assistant director: cast
Patrick Waggett ... crowd third assistant director
Tom Westgate ... crowd third assistant director: dailies
Luke Kimble Williams ... third assistant director: 2nd unit (as Luke Kimble)
Jo Winter ... crowd third assistant director: dailies
Jacob Wood ... Cast Assistant

Art Department

Edit
Paula Gonzalez Abad ... assistant props coordinator
Douglas Allam ... head of department plasterer
David Allcock ... storyboard artist
Kirby Allen-D'Cruze ... Armoury modeller
Victoria Allwood ... senior set draughtsperson
Kamen Anev ... concept artist
Oliver Arndt ... supervising painter: reshoots
Matt Askey ... drapes master
Dino Athanassiou ... lead story artist
Chris Ball ... props
Laura Barden ... draughtsman
James Bedwell ... prop modeler
Anna Bennett Squire ... assistant construction coordinator
Max Berman ... concept artist
Sarah Bicknell ... senior draughtsperson
Dean Bird ... charge hand painter
Michael Blake ... dressing prop
Satarupa Bradley ... scenic artist
Gabi Brown ... art department coordinator
Toby Browne ... props
Jack Cairns ... chargehand dressing props
Pablo Carpio ... concept artist
Darryl Carter ... hod carpenter
Dean Coldham ... plasterer: Boat construction / supervising plasterer: reshoots
John Colebourn ... storyboard artist
Ian Cooper ... chargehand dressing prop
Ian Crooks ... propmaker: TPL
Craig Cull ... props
Paul Curren ... head painter
Sam Curren ... chargehand painter
Emma Denby ... construction modeller
Jessica Derhammer ... construction coordinator
Heiko Von Drengenberg ... storyboard artist
Paul Duff ... Construction CAD designer
Robert J. Dugdale ... scenic painter
Kimberley Fahey ... senior assistant set decorator
Khaled Farrah ... assistant property master
Jeff Finch ... plasterer
Suzy Fink ... props coordinator
Darren Fitzsimons ... sculptor
Neil Floyd ... graphic designer
Michael Fong ... storyboard artist
Stephen Forrest-Smith ... storyboard artist
Hannah Foulkes ... art deparment runner
Colin H. Fraser ... contruction manager
Kevin Fraser ... supervising painter
Julien Gauthier ... concept artist
Iain Geddes ... supervising painter
Nick Geller ... petty cash buyer
Craig Gilroy ... junior draughtsperson
Sarah Ginn ... assistant art director / standby art director second unit
Geoffrey Gostage ... carpenter
Jan Gronczewski ... art department assistant
Andrew Guyett ... scenic painter
Andrea Hajdu ... leather artist
Ali Halliday ... armoury modeller/standby armourer (as Allister Halliday)
Rohan Harris ... scenic artist
Aaron Harvey ... prop modeller
Justin Hayzelden ... dressing props
Mathew Hilton ... props
Will Houghton-Connell ... draughtsman
Andrew Hughes ... prop modeller
Katie Hyatt ... 3d prop modeller
Casey Ivall ... set dec runner
Jason Ivall ... supervisor painter
Josh Jones ... standby carpenter
Mark Jones ... dressing props
Lara Kaminski ... set dec work experience
Samy Keilani ... art director: Jordan
Michael Kelm ... model maker
Kira Kemble ... additional assistant art director
May Khalili ... art department coordinator: Jordan
Ivan Khomenko ... concept artist: MPC
Lizzie Kilham ... standby art director
Tony Knight ... props: daily
Leandre Lagrange ... concept artist
Terry Lambert ... senior greensman
Veronique Langdon ... prop making
Dominic Lavery ... concept artist
Steven Law ... carpenter
Abigail Levers ... art department runner
Tom Lewis ... asst construction coordinator
Laura Livingstone ... painter
Katie Lodge ... senior prop modeller
Helen Logan ... assistant buyer
Niall Loughrey ... props painter (as Niall Loughry)
Leslie Lovelace ... props
Richard MacMillan ... lead props: second unit
Blake Maslin ... senior greensman
Brian Maslin ... head greensman
Sian McAfee ... set dec work experience
Nick Milner ... assistant property master
Danny Milton ... greensman
Yoriaki Mochizuki ... storyboard artist (as Yori Mochizuki)
Lorna Moon ... prop modeller
Craig Narramore ... supervising prop modeller
Julia Newell ... construction buyer
Will Newton ... assistant art director
Calum O'Connor ... dressing props
Wolfgang Osterholzer ... carpenter
Eduardo Pena ... visual effects art director: ILM
Adam Pescott ... storyboard artist (as Adam Prescott) / storyboard artist
Alice Phelps ... assistant buyer
Brian Pimental ... storyboard artist
Kimberley Pope ... concept artist
Clare Porritt ... assistant set decorator
Graeme Purdy ... property master
Rabaa Rahmouni ... buyer
Eric Ramsey ... storyboard artist
Victoria Reynolds ... assistant graphic designer
Owen Robertson ... art department assistant
Adam Robinson ... props
Eleonore Rolandez ... junior prop modeller
Laurence Romera ... props
Terry Royce ... dressings props
Iñaki Rubio ... props buyer: Spain
Toby Russell ... 2nd unit standby props
Alex Rutherford ... senior prop modeller
Farid Sandoval ... concept artist
Jo Sansom ... set draughtsperson dailies
Bettina Scheibe ... head of department painter: reshoots
Keith Seymour ... concept artist
Faraz Shanyar ... concept artist: MPC
Nick Slater ... carpenter
Codrina Spataru ... sculptor
Dorothy Sullivan ... property buyer
Antonia Tibble ... Action Prop Buyer: reshoots
Julie Tierney ... property buyer
Darren Tubby ... assistant art director
Zsolt Ugranyecz ... leather maker
Venkatesh V. ... painter
Daniel Vincze ... assistant art director
Rachel Wallbridge ... junior prop modeller
Norman Walshe ... concept artist
Sam Walters ... chargehand painter
Aoife Warren ... draughtsman
Olivia Watkins ... junior draughtsperson
Michael Weaver ... painter
Clint Whelan ... senior prop: modeller
Ian Whiteford ... senior greensman
Luke Whitelock ... assistant art director
Hannah Wills ... props buyer
Carl Wilson ... senior propmaker: BGI Supplies
Thomas Wingrove ... 3d concept modeller
Danny Winship ... prop storeman
Sophie Worley ... set decoration coordinator
Helen Yates ... set dec assistant
Mark Yeo ... prop modeller
Andy Young ... junior draftsman
Samir Zaidan ... key scenic artist: Jordan
Hannah Meredith-Smith ... set dec work experience (uncredited)
Francesca Wood ... Art Department Assistant (uncredited)

Sound Department

Edit
Dale Anchor ... additional adr recordist
Mark Appleby ... adr mixer
Tom Barrow ... production sound mixer: splinter unit
Philip Bodger ... playback operator: 2nd unit
Peter Burgis ... foley artist
Kristin Catuogno ... adr recordist
Duncan Craig ... second assistant sound - 2nd unit
Mark DeSimone ... adr mixer
Gibran Farrah ... adr mixer
Arthur Fenn ... key first assistant sound
Zoe Freed ... foley artist
Joe Furness ... source connect engineer
Glen Gathard ... foley mixer
Luke Gentry ... Sound Designer
Tarek Abu Ghoush ... sound assistant: Jordan
James Gibb ... first assistant sound - 2nd unit
Dominic Gibbs ... supervising sound editor
Billy Hayes ... Sound Trainee
Simon Hayes ... production sound mixer
Eilam Hoffman ... sound effects editor
Adam Horley ... adr editor
Ben Jeffes ... second assistant sound
Jaap Jellema ... adr recordist
Robin Johnson ... first assistant sound
Matthew Kallen ... adr mixer
Conor Kelly ... sound mix technician
Maria Kelly ... adr assistant
George Lee ... sound apprentice
Daniel Lepervanche ... sound designer: trailer
Stefan Meutstege ... a.d.r. recordist
Chris Navarro ... adr mixer
Candela Palencia ... sound mix technician
Rachel Park ... assistant sound editor
Rebecca Peace ... sound mix technician
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Sylvio Pretsch ... assistant to recordist: adr
Jeremy Price ... sound effects editor
Jemma Riley-Tolch ... foley editor
Robbie Scott ... studio manager
Jason Sharrow ... adr mixer / adr recordist
Timothy Siddall ... dialogue editor
Aaron Southerland ... adr mixer
Richard Spooner ... additional re-recording mixer
Mark Taylor ... re-recording mixer / sound effects editor
James Taylor-Beeson ... assistant sound editor
Lottie Wade ... ADR Recordist
Andy Welker ... adr mixer / adr supervisor
Tom Wilkin ... sound trainee
Dave Wilson ... adr mixer: Atlanta
Colin Heath ... epk sound (uncredited)
Ashley Sinani ... sound trainee: additional photography (uncredited)

Special Effects by

Edit
Steven Timothy Amos ... Robot Motion Control Operator
Adrian Bennett ... special effects technician
David Caunce ... special effects technician
Paul Clark ... special effects foreman
Dennison Crook ... special effects technician
Fernando da Silva ... SFX ADR driver
Paul Dane ... special effects technician
James Davis III ... special effects senior technician
Michael Dawson ... special effects assistant supervisor
Chris Dubock ... special effects technician
Manex Efrem ... special effects senior technician
Emily Fisher ... special effects assistant: dailies
Andy Fraser ... special effects senior technician
David Holt ... Special Effects Floor Supervisor
Mark Holt ... special effects supervisor
Ben James ... special effects technician
Peter Kersey ... Splinter unit floor supervisor / floor supervisor: additional photography
Dave Kneath ... special effects technician
Alex Landrum Jr. ... special effects: additional photography
Thomas Lloyd ... special effects technician
Jay Mallet ... senior special effects technician
Paul McGuinness ... senior sfx technician
Dickon Mitchell ... Robomoco Coordinator
Sam Perez ... special effects technician
Alex Robinson ... special effects trainee
Simone Tartaglia ... motion control animator
Lucy Thompson ... special effects coordinator (as Lucy Myers)
Jack Thomson ... Special Effects Trainee
Mike Tucker ... Senior Special Effects Technician
Mark Vanstone ... lead snr sfx tech
Hannah Wilson ... special effects technician
Will Wyatt ... special effects lead designer

Visual Effects by

Edit
Jérémie Abrial ... character modeler: Industrial Light and Magic
Hayley Adams ... layout artist: Industrial Light and Magic
Stuart Adcock ... facial supervisor: Industrial Light and Magic
Chirag Agarwal ... technical director
Lydia Aguilar ... compositor: dneg
Ben Aickin ... digital artist: Industrial Light & Magic
Alper Aksit ... animator: Industrial Light & Magic
Ali Al-Tobi ... FX Technical Director: One of Us
Amer Alameddine ... creature td: Industrial Light and Magic
Daniel Alejo ... digital compositor: ILM
Spencer Alexander ... Lead Creature TD: ILM
Miguel Algora ... visual effects artist
Maria Asim Ali ... compositor
Alexandre Alin ... animator: Hybride
Antony Allen ... compositor: One of Us
Jon Allen ... lead previsualization artist: Proof, Inc
Ryan Allen ... compositor
Bimpe Alliu ... art assistant: ILM (as Adebimpe Alliu)
Carlos Alvarez ... compositor: DNEG
Juan Alvarez ... roto artist: technicolor
Gerard Emmanuel Amador ... digital artist
Matt Anderson ... visual effects artist
Raine Anderson ... senior texture artist: ILM
Viktor Andersson ... compositing supervisor: ILP vfx
Arild Anfinnsen ... visual effects artist
Siau Yene Ang ... digital compositor
Lorenzo Antico ... vfx witness camera op.
Asier Aparicio ... digital compositor: ILM
Stephen Aplin ... Animation Supervisor (as Stephen Aplin)
Artin Aryaei ... senior compositor: ILM
Paul Ashall ... layout artist: Industrial Light & Magic
Kenneth Au ... visual effects supervisor: Exceptional Minds
Marc Aubry ... animator: Hybride
Marie-Claude Aubry ... lead textures/lighting: Hybride
Nor Azman ... digital compositor
Adam Azmy ... digital compositor
Alireza Babarahimloo ... compositor: Dneg
Thomas Bacanu ... compositor: Double Negative
Randall Bahnsen ... creature technical director: ILM
Eileen Bai ... creature technical director: ILM
Adam Baines ... concept artist: ILM
Dmitri Bajenov ... fx artist: FX TD - Industrial Light and Magic
Jamie Bakewell ... pre-viz & layout: Proof, Inc
Mark Bakowski ... visual effects supervisor: ILM London
Michael Balzer ... digital compositor: ILM
Peiman Bandari ... compositor: Dneg
Carlo Barbera ... digital compositor: ILM
Nicolas Barbier ... lighting artist
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: clear angle studios
Michel Barrière ... Compositing Supervisor: Hybride
Bryan Bartlett ... digital compositor: ILM
William Bartlett ... associate production manager: Industrial Light & Magic
Sam Bassett ... compositing supervisor
Claudio Bassi ... Lead Compositor: Industrial Light & Magic
Arthur Bayard ... generalist environments: ILM
Boyan Baynov ... lighting td: ILM
Didem Bayrak ... previsualization artist: Proof, Inc
Dugan Beach ... digital artist: ILM
Jean-Paul Beaulieu ... digital artist
Mike Beaulieu ... animation supervisor: ILM
Olivier Beaulieu ... Compositing Supervisor: Hybride
Paul F. Becker ... stereo and VFX executive producer
Thabo Beeler ... Research Scientist: Disney Research
Charles Beglan ... previsualization artist: Proof, Inc
Manoranjan Behera ... Line Producer: Dneg
Alex Belgeonne ... visual effects senior coordinator
Kevin Bell ... Senior Compositor: ILM
Martin Bell ... postvis supervisor: Proof, Inc
Nadir Bennac ... data wrangler
Nicholas Bennett ... visual effects supervisor
Jaume Berch ... FX Technical Director: One Of Us
Michel Bergeron ... Technical Director: Hybride
Louise Bertrand ... visual effect producer: Hybride
Miguel Berube Ouellet ... modeler: Hybride
Karim Besbes ... technical support: Hybride
Leonardo Bianchi ... lighting td: Industrial Light and Magic
Andrea Biferi ... lighting technical director
Daniele Bigi ... visual effects supervisor: ILM
Nunzio Bitetti ... CG Generalist: ILM
Måns Björklund ... visual effects executive producer: ILP
Brad Blackbourn ... previs supervisor
Pierre Blain ... Digital Compositor: Hybride
Gabriel Blanco ... pipeline technical director
Jeff Blouin ... production assistant: Hybride
Joel Bodin ... Lighting Supervisor: ILM
Stephen Bodle ... previsualization artist: Proof, Inc
Draghici Bogdan ... lead digital artist
Joao Bogossian ... digital compositor
Jason Bohbot ... technical support: Hybride
Falk Boje ... matte painter
Rob Bolding ... visual effects production assistant
Mark Boorer ... senior colour scientist: Industrial Light & Magic
Maryse Bouchard ... lead textures/lighting: Hybride
Mathieu Boucher ... computer graphics supervisor: Hybride
Ramzi Boudemagh ... character modeler: ILM
Mathieu Boudreau ... Digital Compositor: Hybride
Bianca Boujemaa ... visual effects artist/element artist: DNEG
Scott Bourne ... compositor: ILM
Florian Boury ... visual effects artist
Stephen D. Bowline ... technology: ILM
David A.T. Bowman ... digital compositor
Zak Boxall ... modeler and texture artist
Derek Bradley ... Research Scientist: Disney Research
Rob Bredow ... executive staff: ILM
Mikey Brett ... vfx puppeteer
Dan Brittain ... digital compositor
Daniel Brkovic ... creature modeler: ILM
Adam Broderick ... senior vfx coordinator
Aaron Brown ... Lead compositor
Andy Brown ... vfx data coordinator
Jack Brown ... Virtual Production TD: ILM
Jon R. Brown ... VFX production manager: Shoot
Nick Brown ... vfx assistant data wrangler
Stuart Brown ... previs animator & asset builder: Proof, Inc.
Eloi Brunelle ... Digital Compositor: Hybride
Marc Brzezicki ... stereographic supervisor
Christopher Brändström ... concept artist
Nimoul Nims Bun ... creature technical director: ILM / senior creature td
Jennifer Burke ... digital compositor
Conor Byrne ... lead visual effects editor
Caroline Bélisle ... administration: Hybride
Gem Ronn Cadiz ... creature technical director: ILM
Daniel Caffrey ... layout artist: Industrial Light & Magic
Earle Stuart Callender ... bidding producer: One of Us
Dan Camp ... senior creature technical director: ILM
Angel Cano ... Bodytrack: One of Us
Basilisa Canovas Rubio ... Paint & Roto Artist: Industrial Light & Magic
Jeff Capogreco ... visual effects supervisor
Margaret Cardell ... senior visual effects coordinator: ILM
Charley Carlat ... fx artist
Derrick Carlin ... animator: Industrial Light & Magic
Dan Carney ... technology: ILM
Dan Carpenter ... lead stereo compositor: DNEG
Yuri Carrara ... digital compositor
Erico Caselle ... visual effects artist
Michael Cashmore ... visual effects artist
Silvio Castagna Muscella ... facial capture artist: Industrial Light & Magic
Miguel Castrillo ... visual effects artist
Edward Catley ... layout/facial capture artist: ILM
Julien Chabot ... lead texture/lighting: Hybride
Maxime Chaix ... compositor
Gordon Champ ... modeler: Proof, Inc
Karhoe Chan ... lead layout artist: Industrial Light & Magic
Tony Chance ... storyboard artist
Malavika Chandrakanth ... digital compositor
Hui Ling Chang ... visual effects producer
Kirk Chantraine ... production engineering manager
Anthony Chappina ... senior effects technical director
François Chardavoine ... executive staff: ILM
Matthieu Chardonnet ... senior effects technical director: ILM
Benjamin Charles ... roto & paint artist: Industrial Light and Magic
Matthieu Chatelier ... Digital Compositor: Hybride
Gene Chee ... lead digital artist
Kai Hsin Chin ... digital compositor: ILM
Tadeusz Chmiel ... cg generalist: ILM
HyunJin Cho ... layout artist: Industrial Light & Magic
Steve Cho ... senior compositor
Sandra Chocholska ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Hyemee Choi ... senior lighting td: ILM
Nicolas Chombart ... senior lookdev artist
Ivan Cipriani ... on set compositor
Erik Classen ... compositor: dneg
Richard Clement-Tam ... fx animator: Hybride
Nicolae-Gheorghe Cojocaru ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Ian Comley ... cg technology supervisor: ILM
Juliette Compignie ... Digital Compositor: Hybride / lead paint & roto: Hybride
Carlos Conceicao ... global head of dpr: basefx
Michael Conte ... digital artist: ILM (as Mike Conte)
Natalie Cooke ... visual effects coordinator: ILM
Maria Corcho ... Lighting technical director: ILM
Miquel Àngel Corominas Pla ... fx technical director: Industrial Light & Magic
Dan Cortez ... visual effects production manager
Mélanie Cotton ... technical support: Hybride
Gabriel Couture-Bojanowski ... Digital Compositor: Hybride
Corinne Cowgill ... visual effects artist: Facial Capture
Mathew Cowie ... animation supervisor
Jack Cowley-Ellis ... lead 3D capture technician
Tom Cowlishaw ... 3D Generalist: One of us
Ed Coy ... senior generalist: ILM
Jaume Creus ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Rachel Criscolo ... creature td: Industrial Light and Magic
Mathew Crisp ... digital compositor
Ruxandra Cristoiu ... compositor: one of us
Joanie Croteau ... Visual Effects Coordinator: Hybride
Oliver Cubbage ... digital artist
Chen Cui ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jing Cui ... senior creature technical director: ILM
Matt D'Rozario ... previsualization artist: Proof, Inc
Marcello Da Silva ... roto animator: one of us
Scott Dace ... senior animator: ILM
Aimee Dadswell ... Head of Production: One Of Us
Henrik Dahlberg ... technology: Industrial Light & Magic
Oscar Dahlén ... fx td
Dalmas Rémy ... lighting/lookdev supervisor
Christophe Damiano ... lead textures/lighting: Hybride
Tobias Danbo ... senior texture artist
Sian Davies ... visual effects coordinator
Adam T. Davis ... digital artist: ILM
Alex Davis ... roto/prep: One Of Us
Samual Dawes ... Digital Paint Supervisor
Robert De La Cruz ... modeler: Hybride
Sigri de Vries ... digital compositor: ILP
Ruth Deane ... digital compositor: ILM
Dan Deegan ... previsualization artist: Proof, Inc
Jorge del Valle ... previs artist: Proof, Inc
Thierry Delattre ... visual effect executive producer: Hybride
Giulia Dell'Armi ... Creature TD: ILM
Luc Desmarais ... technical support: Hybride
Louis Desrochers ... fx animator: Hybride
Ashish Dewan ... Digital Compositor: Hybride
Matteo Di Lena ... creature technical director: ILM
Maurizio Di Vitto ... prep artist
Ruben Diaz Hernandez ... Lead Visual Effects Artist
Chris DiPaola ... modeler: ILM
Bhavya Dixit ... lead stereo compositor
Josh Docherty ... Modeller
Matteo Dogliotti ... Creature TD: ILM
Andrew Dohan ... digital compositor
Pablo Domínguez ... Concept Artist: ILM
Tyson Donnelly ... Visual effects supervisor: One Of Us
Hannes Doornaert ... compositor: Industrial Light and Magic
Anand Dorairaj ... digital compositor
Lisa Theresa Downey-Dent ... vfx production assistant
Alex Drinkall ... senior capture technician: Clear Angle Studios
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios
Florian Dubois ... digital compositor
Tom Duckett ... Effects artist: Industrial Light & Magic
Thomas Døhlen ... visual effects artist
C. Michael Easton ... Animator: ILM
Abdullah Ecirli ... digital compositor: ILM
Gottfried Eder ... visual effects artist: ILM
Moa Ehrén ... visual effects coordinator
Jane Ekström ... VFX Production Manager: ILP
Kelsey Elias ... digital compositor
Jordan Elson ... visual effects coordinator
David Emeny ... compositor: one of us
Guglielmo Emmolo ... roto/prep artist: One of us
Sze Jia Eng ... visual effects coordinator
Ellen Erikson ... animator: One Of Us
Karl Erlandsen ... animator: ILM
Vincent Escueta ... technical assistant: ILM
Youngbin Eun ... Senior Generalist
Jenzel Tom Fantolgo ... facial capture: Industrial Light & Magic
Stefano Farci ... generalist td: ILM
Paul Faulkes ... visual effects artist: ILM
Kilian Favarger ... digital artist
Maxime Ferland ... Digital Compositor: Hybride
George Ferris ... digital compositor: Double Negative
Jake Ferris ... layout + facial capture artist: ILM
Kiel Figgins ... lead animator: ILM
David Fisher ... digital compositor
Karl Oliver Fjaervoll ... visual effects coordinator: ILP
Joss Flores ... post-vis supervisor: Host VFX
Benjamin Flynn ... lead digital artist
Larkin Flynn ... compositor: Industrial Light & Magic
Mike Ford ... Previs artist: Proof, Inc.
Chris Forrester ... senior vfx artist: technicolor
Matt Foster ... digital compositor: ILM
Wes Franklin ... lead lighting technical director: ILM
Steve Fraser ... texture/lighting: Hybride
Steve Fraser ... senior texture artist
Michael Freedman ... Previs Editor
Nihal Friedel ... cg supervisor: ILM
Leo Frison-Roche ... Lighting TD: Industrial Light and Magic
Kyoko Fukushima ... compositor: DNEG
Jean-Francois Gallant ... fx animator: Hybride
Gerry Gallego ... 2d animation assistant vfx artist (uncredited)
John J. Galloway ... Associate Visual Effects Supervisor: ILM
Jesus Garrido ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Jenny Gauci ... roto/prep lead: one of us
Yanick Gaudreau ... lead textures/lighting: Hybride
Nicolas Gauthier ... digital compositor: ILM
Kevin George ... lead cg generalist: Industrial Light & Magic
Rino George ... digital paint artist: ILM
Stephan Gervais ... technical support: Hybride
Elisa Mongil Gestido ... visual effects production assistant
Federico Ghetta ... roto prep artist
Nikhil Ghoorbin ... Systems Administrator: One Of Us
Mauro Giacomazzo ... Creature Supervisor
Filippo Giansante ... senior 3d artist: ILM
John Gibbons ... character rigging: Hybride
Amy Gibson ... Stereo production coordinator
Geoffroy Givry ... Compositing Technical Director: ILM
Adley Glemaud ... compositor
Jose Gloria ... creature technical director: Industrial Light and Magic
Derik Gokstorp ... senior fx technical director
Antoine Goncalves ... texture/lighting: Hybride
Daniel Gonzalez Solozabal ... Senior Compositor: Industrial Light & Magic
Daniel Gonzalez ... visual effects artist
Yoann Gouraud ... fx artist
Leanne Goymer ... matte painter
Arthur Graff ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Francis Gravel ... technical support: Hybride
Olivier Gravel ... lead digital compositor: Hybride
Sian Green ... previsualization coordinator
Alexandra Greene ... visual effects production manager
Michael Leigh Gresham ... digital paint artist: ILM
John Gresko ... senior layout td
Chris Grifasi ... digital compositor
Dean Grubb ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic
Jonny Gu ... digital compositor: ILP
Sandra Guarda ... animator: ILM
Veronique Guay ... Digital Compositor: Hybride
Amandine Gutierrez ... visual effects coordinator
Martyn Gutteridge ... previsualization artist: Proof, Inc
Myléne Guérin ... administration: Hybride
James Daniel Haines ... paint & roto: Hybride
Tiffany Hall ... cg generalist: one of us
Matt Hallen ... senior vfx artist: ILM
Michael J. Halsted ... digital artist: Industrial Light + Magic (as Michael Halsted)
Stian Halvorsen ... senior effects technical director: ILM
Noah Hamdan ... generalist
Brandon Hamilton ... visual effects coordinator
Ola Hamletsen ... CG lead
Giles Harding ... visual effects set supervisor
Thomas Hardy ... creature technical director
Tim Harrington ... animation supervisor: ILM
Joey Harris ... previsualization artist: Proof, Inc
Keagan Harris ... paint and clean up artist
Steve Harrison ... previsualization artist: Proof, Inc
Bethany Harvey ... visual effects editor: ILM London
Stacie Hawdon ... environment artist: ILM
Laura Jean Healey ... virtual camera operator: Nvizage
Justin Hebert ... paint & roto: Hybride
Marie-France Henri ... digital compositor
Simon Herden ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jessie Hereng ... fx artist
Jesse Hildreth ... senior lighting technical director: ILM
Mike Hill ... roto/prep artist: one of us
Sophie Hills ... digital compositor / postvisualisation supervisor
Cristian Hinz ... visual effects artist
Michael Hipp ... Lighting Lead: ILM
Nadine Homier ... lead digital compositor: Hybride
Russell Hopwood ... visual effects
Jason Horley ... vfx art director: ILM
Pei-Zhi Huang ... senior effects td: ILM
Weldon Huang ... visual effects coordinator
Steven Hughes ... previsualization artist: Proof, Inc
Huck Hur ... senior layout artist: Industrial Light & Magic
Emma Ihecherenoma ... visual effects production assistant
Praveen Ilangovan ... senior pipeline technical director: ILM
Hasan Ilhan ... Senior Generalist: ILM
Ali Ingham ... visual effects coordinator
Ciprian Iorga ... digital compositor
Tracy Nicole Irwin ... creature technical director
Brad Isdrab ... visual effects artist
John Iskandar ... senior lighting technical director: ILM
Eleanor Jackson ... crowd td: ILM
Samuel Jacques ... texture/lighting: Hybride
Jirícek Janek ... visual effects
Chan Janice ... layout/matchmove artist: industrial light & magic
Alice Jarre ... visual effects artist
Chas Jarrett ... visual effects supervisor
Jaime Jasso ... digital matte artist
Stephane Jean-Mary ... character rigging: Hybride
Christian Jelen ... senior previs artist: Proof, Inc
Eric Jennings ... senior creature technical director: Industrial Light & Magic
Seung Ryong Jeon ... digital compositor
Bruno-Pierre Jobin ... digital compositor: Hybride
Christopher Django Johnston ... Virtual Production TD
Thom Jones ... Texture Artist: ILM
Jama Jurabaev ... vfx art director
Anto Juricic ... visual effects artist
Fady Kadry ... fur groomer: ILM
Anand Kambli ... senior creature td: Industrial light and magic
Lukas Kampichler ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Gurpreet Kandhola ... previsualization artist: Proof, Inc
Joseph Kasparian ... Visual Effect Supervisor / Visual effects supervisor: Hybride
Rosie Keane ... facial capture artist ILM
Victoria Keeling ... visual effects producer
Greg Kegel ... associate visual effects supervisor: ILM
Gary Kelly ... post-vis compositor: Host VFX
Abbie Kennedy ... layout supervisor
Thomas Kidd ... roto/prep artist
Laura Killmaster ... senior creature technical director: ILM
Jun Eun Kim ... lighting TD: Industrial Light & Magic
Mirang Kim ... lighting technical director
Oliver Kirchhoff ... stereo camera lead: industrial light & magic
Stefanos Kittakis ... effects technical director: ILM
Kenneth Koh ... visual effects artist
Nikolay Kolev ... postviz compositor
Cyril Kotecký ... digital compositor
Marek Kovac ... Matchmove / VFX Artist
Michal Krecek ... visual effects supervisor: Magic Lab
Karl Kuehn ... visual effects producer
Martin Kulig ... Senior layout artist: ILM
Praveen Kumar ... Rotoanim/Rotomation lead
Atem Kuol ... witness camera operator
Amit George Kuruvilla ... digital effects supervisor: ILM
Evan Kwan ... compositor: ILM
Alain Lacroix ... layout/tracking: Hybride
Melissa Laframboise-Maille ... paint & roto: Hybride
Charles Lai ... compositing supervisor: ILM
Alison Lake ... digital compositor: ILM
Mathieu Lalonde ... modeler: Hybride
Dilip Lalwani ... Senior Creature Technical Director: Industrial Light & Magics
Adrien Lambert ... senior generalist artist: ILM
François Lambert ... Visual Effect Supervisor / Visual effects supervisor: Hybride
Pascale Lamoureux-Miron ... compositor: Double Negative
Vassilios Lanaris ... texture/lighting: Hybride
Alberto Landeros ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jacopo Landi ... lead compositor: One Of Us
Dan Lane ... previsualization artist: Proof, Inc
Erin Langford ... visual effects coordinator
Rachel Langford ... VFX Production Assistant
Martin Lapp ... lead fx technical director: Industrial Light and Magic
Xavier Larocque ... digital compositor: Hybride
Kasper Larsson ... previsualization artist: Proof, Inc.
Julien Lasbleiz ... lighting: ILM
Geoffroy Lauzon ... digital compositor: Hybride
Asier Hernaez Lavina ... Senior Generalist
Tracey Leadbetter ... visual effects producer: ILM
Nicolas Leblanc ... lead modeler
Catherine Lecavalier ... visual effects coordinator: Hybride
Mathieu Leclaire ... Technical Director: Hybride
Youen Leclerc ... lighting lead: ILM
Francois Leduc ... digital compositor: Hybride
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Seong Joon Lee ... senior creature technical director: ILM
Eric D Legare ... Lead Creature TD
Benoit Legros ... Compositing Supervisor: Hybride
Maxime Lemieux ... lead digital compositor: Hybride
Elsa Lemire ... digital compositor: Hybride
Guillaume Lenoel ... lighting td: ILM
Matt Leonard ... vfx trainer: ILM
Francis Leong ... creature technical director: ILM
Samuel Lepage-Bedard ... digital compositor: Hybride
Aton Lerin ... senior creature technical director: ILM
Nicolas Leroy ... texture/lighting: Hybride
Hugo Leygnac ... senior groom td: ILM
Claudia Li ... Visual effects production manager: ILM
Joseph Li ... compositor
Gretchen Libby ... Executive Staff
Todd Liddiard ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Kim Lindqvist ... texture artist: ILM
Llewellyn Littlemore ... Production Coordinator
Shenyan Liu ... vfx editor
Nell Lloyd-Malcolm ... visual effects coordinator
Daniel Llussà ... fx td: ILM
Joseph Lobato ... visual effects coordinator
Fu Jing Derrick Loh ... 3D Generalist
Kumbu-Ki-Lutete Lord Ted Mabika ... visual effects
Louis-Alexandre Lord ... digital compositor: Hybride
Samuel Loriault-Goulet ... layout/tracking: Hybride
Yannick Lorvo ... senior generalist artist: Industrial Light & Magic
Martine Losier ... Visual Effects Coordinator: Hybride
Charlie Lovett ... Postvis Artist: Proof, Inc
Joaquin Ludewig ... visual effects artist
Lukas Lundberg ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Francesco Lupo ... senior groom td: ILM
Demis Lyall-Wilson ... Digital compositor: Industrial Light & Magic
Chris Lynch ... lead data wrangler: additional photography
Filip Látal ... digital compositor: MagicLab
Rasely Ma ... matchmove/layout artist: ILM
Hugh Macdonald ... virtual camera operator: Nvizage
Peter Machuca ... Compositor
Thomas MacKenzie ... technical assistant: ILM
Jason Madigan ... compositor: Industrial Light & Magic
Filipe Magalhães ... asset artist: the third floor inc
Raj Mahendran ... tech support lead
Jocelyn Maher ... digital compositor: Hybride
Don Mahmood ... previsualization artist: Proof, Inc
Stephane Mailet ... layout/tracking: Hybride
Robin Mangat ... layout & facecap artist: ILM
Virgil Manning ... animator: ILM London
Stanislaw Marek ... visual effects artist
Sophie Marfleet ... digital compositor
Karina Mariano ... Visual Effects Coordinator: Hybride
Simon Marinof ... Compositing Supervisor: Hybride
Quentin Marmier ... generalist supervisor: ILM
Muhammad Marri ... senior texture artist: ILM
Gordon Marshall ... digital compositor: ILM
Edward Martin ... post-vis artist: Host VFX
Jose Martin ... senior creature technical director: ILM
Richard Martin ... visual effect producer: Hybride
Will Martindale ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Geordie Martinez ... crowd supervisor
Rafael Martins ... matchmove artist: One of Us
Rudy Massar ... senior creature modeller: Industrial Light & Magic
Mark Masson ... lead character rigging: Hybride
Alessandro Mastandrea ... compositor
Arnaud Mavoka-Isana ... Mocap TD/Motion Editor
Marian Mavrovic ... compositing supervisor
Ondrej Mayer ... TD/DI Supervisor
Oliver McCluskey ... senior lighting td: Industrial Light & Magic
Chris McCrowe ... digital compositor: ILM / senior digital paint artist: ILM
Kacy McDonald ... visual effects producer: ILM Singapore
Andrew McDowell ... Visual Effects Production Assistant
Paul McGhee ... digital colorist
Jason McKeeman ... lead creature technical director: ILM
James McPhail ... creature td: ILM
Melody Mead ... senior production coordinator
Dmitry Medinsky ... lead compositor: Magiclab
Joe Meehan ... VFX Production Accountant
Christian Menard ... texture/lighting: Hybride
Mozy Mervin ... visual effects artist
Tiago Mesquita ... creature technical director: ILM
Luca Mignardi ... Lead Compositor: Industrial Light & Magic
Joanna Migodzinska ... previsualization artist: Proof, Inc
Abel Milanes ... sequence lead: ILM
Anita Milias ... visual effects assistant
Michael Miller ... character modeler
Belly Mingmuong ... digital compositor: Hybride
Jonathan Mitchell ... visual effects artist
Emma Moffat ... visual effects production manager
Azhul Mohamed ... effects artist
Vimal Raj Mohan ... layout artist: Industrial Light and Magic
Mathew Monro ... lighting technical director: ILM
Daniel Moreno ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Erik Morgansen ... senior animator: ILM
Benoit Morin ... layout/tracking: Hybride
Dafydd Morris ... previsulization artist: Proof, Inc
Jason T. Morrow ... producer: technicolor pulse
Dennis Mueller ... lighting technical director: Industrial Light and Magic
Michael Mulholland ... visual effects supervisor: ILM
Andy Mulligan ... Layout artist: ILM
Michel Murdock ... visual effects financial controller: Hybride
Guillaume Ménard ... digital compositor: One of Us
Per Mørk-Jensen ... compositor: Industrial Light & Magic
Thomas Müller ... Senior Lighting TD: ILP
Naren Naidoo ... senior digital paint artist: ILM
Georges Nakhle ... Senior FX TD
Nishant Narang ... digital compositor
Devesh Neema ... lead 3d stereo compositor
Frida Nerdal ... digital compositor
Sebastian Ness ... senior layout artist
Thomas Newbury ... cg generalist: oou
Lauren Nichol ... Visual Effects Production Assistant: Industrial Light and Magic
Steve Nichols ... head of animation department
Erin Nicholson ... creature modeller: ILM
Leila Nicotera ... visual effects producer: One of Us
Érika Normandin ... production assistant: Hybride
Tristan North ... lighting td: ILM
Jean-Baptiste Noyau ... Lighting Artist
Barry O'Brien ... senior stereo supervisor: DNEG
Winfield O'Brien ... 3D Generalist: Industrial Light & Magic
Tabitha O'Connell ... 2D Sketchvis artist
David O'Donnell ... Lighting TD: ILM
Daniel O'Shaughnessy ... visual effects artist
Felipe Olid Guerrero ... digital compositor: ILM
Sophie Olive-Calver ... visual effects coordinator
Matteo Olivieri-Dancey ... digital compositor
Conrad Olson ... digital compositor
Carine Ong ... VFX Associate Production Manager: One Of Us
Mark Osborne ... senior lighting technical director: ILM
Kamila Ostra ... visual effects producer: Magiclab
Nitheesh P.C. ... senior layout artist: BaseFX
Kelvin J. Padfield ... stereoscopic producer
Brian Paik ... cg supervisor: ILM
Olivier Painchaud ... technical support: Hybride
Konstantinos Panagiotopoulos ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Jack Parker ... vfx puppeteer
Lucas Pascale-Pallotta ... compositor
Andres Patarroyo ... Postvis Artist
Enrik Pavdeja ... compositing lead: Industrial Light & Magic
Anthony Peck ... digital compositor: ILM
Steve Pelchat ... lead layout/tracking: Hybride
Emmanuel Pelletier ... computer graphics supervisor: Hybride
Nicky Penn ... Visual Effects Production Assistant
Scott Penningroth ... digital artist
Cédric Pepin ... paint & roto: Hybride
John Perrigo ... fx td
Matt Perrin ... previsualization supervisor
Jonathan Perth ... i/o technician: Hybride
Kalle Peterson ... compositor
Christine Petrov ... digital compositor: ILM
Valentin Petrov ... concept artist: ILM
Nandan Phansalkar ... visual effects artist
Kate Phillips ... head of production: Important Looking Pirates
Lloyd Phillips ... technology: ILM
Gina Phoo ... roto/paint artist: ILM
Patrick Piche ... lead technical director: Hybride
Damien Pierlot ... lighting artist
Ezra Pike ... Compositor: Double Negative
Jo Plaete ... cg supervisor
Katie Plumer ... visual effects production coordinator: ILM
Jack Plumridge ... virtual camera assistant: Nvizage
Ann Podlozny ... Executive Visual Effects Producer: ILM
Pietro Ponti ... visual effects supervisor: Important Looking Pirates
Daniel Post ... digital compositor
Khatal Prajakta ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Paris Premdas ... technical assistant: ILM (Uncredited)
Ed Price ... Lead Data Wrangler
Carlota Primo ... lighting technical director
Francis Prince ... visual effects
Richard Pring ... head of stereo editorial: Dneg
Stewart Probert ... Production Manager: Clear Angle Studios
Will Pryor ... senior creature td: ILM
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Industrial Light & Magic
Alice Pépujol ... digital compositor: Hybride
Ana Pérez Requejo ... visual effects
Simon Rafin ... Senior compositor: ILM
Roberto Raio ... animator
Duncan Ramsay ... associate production manager: ILM
Edward Randolph ... visual effects producer: ILM
Matt Rank ... virtual production supervisor: ILM
Lasse Rasmussen ... visual effects artist
Amardeep Rattan ... lead postvis artist: Proof, Inc
Amaz Rattan ... postvisualization artist: Proof, Inc
Charlie Raud ... visual effects artist: ILP
Donny Rausch ... compositing supervisor
Pierre Raymond ... president and head of production: Hybride
Michelle Redman ... digital paint artist: ILM
Almu Redondo ... 2d animator
Tyagi Reetuj ... digital compositor: ILM
Sebastian Reichhold ... FX Lead: One of Us
Crawford Reilly ... digital compositor: ILP
Fernando Reule ... visual effects artist
Jordan Rice ... visual effects technical resource assistant
Tina Richardson ... visual effects editor
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Benjy Riehl ... visual effects coordinator
Sylvain Rioux ... ressources coordinator: Hybride
Sébastien Rioux ... digital compositor: Hybride
Andrew Ritchie ... layout supervisor: ILM
Ellie Ritchie ... visual effects coordinator
David Roberge ... modeler: Hybride
Stephen Robertson ... digital compositor
Paul Robinson ... jnr layout artist: ILM
Sascha Robitzki ... creature effects technical director: ILM
Dane Rockingham ... technology
Natalie Rocks ... Layout Artist: ILM
Timothy Rodriguez ... concept artist: ILM
Nicolas Maximilian Rolke ... digital compositor: Important Looking Pirates (as Nicolas Rolke)
Eduardo Romero ... production assistant: Industrial Light & Magic
Ryan D. Romero ... digital artist: IMAX Version
Calvin Romeyn ... compositor: ILM
Andrea Rosa ... creature TD: ILM
Phil Rouse ... crowd technical director: ILM
Rajat Roy ... senior compositor
Maya Roza ... digital compositor
Danielle Rubin ... visual effects producer: industrial, light and magic
James Russell ... digital compositor
Kevin Russell ... lighting artist
Harrison Rutherford ... compositor
Hossein Sabouri ... stereo compositor
Valter Sagrillo ... lead creature technical director: ILM
Thomas Salama ... Senior Compositor: Industrial Light & Magic
Mauricio Salas ... digital compositor: Hybride
Barbora Salaseviciute ... Digital Matte Painter: One of Us
Priam Sampaio ... technical director
Olov Samuelsson ... compositor: ILM
Victor-Aday Sanchez ... senior digitial compositor: ILP
Jared Sandrew ... Stereoscopic Supervisor
Tejas Sanghavi ... Sr Creature TD: ILM
Romeo Ulalan Santos ... compositor
Mrudul Sarang ... CFX Artist
Sabin Sasidharan ... Lead Stereoscopy Compositor DNEG / Lead Stereoscopy Compositor
Katy Savoie ... digital compositor: Hybride
Jeremy Sawyer ... lead compositor: ILM
Federico Scarbini ... senior texture artist: Industrial Light and Magic
Gunther Schatz ... visual effects technical director
Dan Schick ... Digital Compositor: ILM
Daniel Schmid ... digital artist supervisor:ILM
David Schott ... digital compositor
Carl Schröter ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Brian Schultz ... digital paint artist: ILM
Charles Schwartz ... Layout Artist: Industrial Light and Magic
Sven Schönmann ... digital compositor: ILP
Sebastian Schütt ... digital compositor: ILM
Simon Scott ... visual effects editor: ILM
Tanner Scott ... creature technical director
Andrew E. Scrase ... cg supervisor: One Of Us
David Seager ... visual effects supervisor: ILM
Sebinsaji ... Roto artist: Bot vfx (as Saji Sebin)
Ryan Sefton ... cyber scanning capture artist
Lorenzo Serran ... lighting technical director: ILM
Bryan Servante ... previs sequence supervisor: Proof, Inc
Behnam Shafiebeik ... compositor: ILM
Jasper Shah ... capture technician
Joseph Shamoun ... Visual Effects PA
Samuel Shannon ... cg generalist
Prateek Sharma ... stereo supervisor
Matthew Sherwood ... matchmove artist: one of us
Randal Shore ... executive staff: ILM
Jia Yi Siew ... roto/paint artist
Fabio Siino ... creature td: ILM
Bethany Sills ... visual effects coordinator
Marc-Olivier Simoneau ... digital compositor: Hybride
Domenick Simpson ... Senior Lighting Technical Director - Industrial Light & Magic
David Singer ... post vis compositor: Host VFX
Tj Singh ... digital compositor
Vinay Pratap Singh ... stereo compositor
Chrystia Siolkowsky ... creature effects technical director
Tomos Sion ... digital compositor
Ben Sledge ... creature technical director: ILM
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Matthew Smith ... modeler: Hybride
Natalie Smith ... digital paint artist: Industrial Light & Magic
Stephen J. Smith ... roto/prep supervisor: One Of Us
Cameron Smither ... lead digital compositor
Shawn Smolensky ... visual effects production manager
Benjamin Soh ... creature technical director: ILM
Jorge Vizmanos Solans ... Paint & Roto Artist: Industrial Light & Magic.
Michael Solon ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Vikramjit Sorensangbam ... modeler: Hybride
Bjorn Blaaberg Sorensen ... digital artist (as Bjørn Blaaberg Sørensen) / visual effects artist
James Spadafora ... Pipeline Technical Director
Joseph A. Spano III ... senior compositor
Clay Sparks ... LightStage Producer/artist
Sridharan ... Lead Compositor: MagicLab
Nathan Srigley ... creature technical director
Marie-Eve St-Amour ... production assistant: Hybride
Guillaume St-Aubin-Seers ... digital compositor: Hybride
William Stanton ... cyberscanning technician: Clear Angle Studios
Ken Steel ... Animation Supervisor: Hybride
Federico Stefanini ... lighting td: Industrial Light & Magic
Chris Stefiuk ... hard surface modeler: ILM
Aleksandra Stojanov ... digital compositor: Magic Lab
Oliver Summa ... senior lighting td: Industrial light & magic - London
Michael J. Sweetser ... compositor: dneg
Josef Sy ... animator: Hybride
Gaëlle Séguillon ... Concept artist
Mohamed Tageldeen ... stereo coordinator
Lila Sara Tahri ... visual effects coordinator
Graham Tailleur ... Production Coordinator: Dneg Stereo
Sylvie Talbot ... communications: Hybride
James Tam ... Stereo Production Coordinator
Daniel Tan ... visual effects coordinator
Donna Wing Yan Tang ... fx td: ILM
Lai Lin Tang ... Layout Artist
Lucy Tanner ... VFX Production Manager
David Taritero ... visual effects executive
Patrick Tasse ... lead digital compositor: Hybride
Shih Ming Tay ... creature supervisor: ILM
Amy Taylor ... senior creature td: ILM
Mason A. Taylor ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Cedric Joel Tchouta Tchoubith ... digital compositor
Morgan Telfer ... vfx production assistant: ILM
John Teska ... senior creature td: ILM
Alexandre Tessier ... texture/lighting: Hybride
Alexandros Theodosiou ... digital compositor: One Of Us
Philippe Theroux ... computer graphics supervisor: Hybride
Julie Therrien ... digital compositor: Hybride
Shivas Thilak Anthikkat ... digital paint supervisor: ILM
Joseph Thomas M. ... layout artist: ILM
James Thompson ... previs artist: Proof, Inc / techvis supervisor: Proof, Inc
Stephen Thornhill ... Texture Artist
Lee Tibbetts ... visual effects artist: Industrial Light and Magic
Ben Tillmann ... supervising lighting td
Jamie Tilston ... digital compositor
Azusa Tojo ... digital paint artist: ILM
Victor Tomi ... digital compositor: One Of Us
Sam Paul Toms ... visual effects editor: One of Us
Anne Tremblay ... communications: Hybride
Marco Tremblay ... lead modeler: Hybride
Véronique Tremblay ... digital compositor: Hybride
Caspar Trenchard-Turner ... cfx technical director
Yassine Triki ... layout/tracking: Hybride
Timothy Trimmings ... visual effects line producer: ILM
Oleg Troy ... senior lighting technical director
Christophe Trudel ... production assistant: Hybride
Taylor Tulip-Close ... vfx set supervisor: additional photography
Phil Tunnicliffe ... fx td: one of us
Jon Turburfield ... previsualization artist: Proof, Inc.
Chris Ung ... effects artist: Industrial Light & Magic
Chris Upson ... witness camera
Noor Valibhoy ... generalist: ILM
Nick van Diem ... senior creature td: Industrial Light & Magic
Ville-Matti Vasama ... effects technical director: One Of Us
Fani Vassiadi ... digital paint artist: ILM
Alejandro Vela-Castro ... Digital Compositor: Industrial Light & Magic
Lies Veldeman ... Senior Compositor: Industrial Light & Magic
Elena Velkova ... Paint artist
Melisande Vigeant ... compositor: dneg
Tracy Villeda Meneses ... digital paint artist: ILM
Valérie Villeneuve ... texture/lighting: Hybride
David Vivaldini ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Anatoly Vladimirov ... systems administrator: one of us
Maximilian-Gordon Vogt ... senior modeler
Delphine Volny ... visual effects coordinator
Tomas Vondrasek ... visual effects coordinator
Mael Vortemann ... digital compositor
Lea Vuillemin ... lead paint & roto: Hybride
Zhou Wan Yi ... fx td
Pablo Wang ... digital artist
Kate Warburton ... VFX Executive Producer: Technicolor VFX
Rachel Ward ... Animator: One of Us
Tim Ward ... senior lighting technical director
Chris Waters ... digital compositor
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Ros Webb ... recruiter
Eranka Weerasuriya ... visual effects production manager: ILM
Gregory Weiner ... digital artist
David Welstead-Wood ... cg generalist: ILM
Peter Welton ... paint artist
Evan Wen ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Neil West ... look development artist
Ryan Weston ... digital artist: ILM
Huw Whiddon ... Roto/Prep Artist
Nick White ... Modeler: Proof, Inc.
Kristofer Whitford ... digital compositor
Richard Widgery ... virtual production supervisor
Yanick Wilisky ... visual effect producer: Hybride
Chris Wilson ... digital matte painter: One of Us
Kyle Winkelman ... lead animator: Industrial Light & Magic
Jay Wren ... 2d animation assistant vfx artist
Tuba Yalcin ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Gus Yamin ... visual effects artist
Tim Yang ... lead texture artist: ILM
Perry Yap ... digital compositor
Yusuke Yasu ... digital compositor
Jeen Yee ... production manager: ILM
Volkan Yigit ... previsualization artist: Proof, Inc (as Volkan Ygit)
Long Yinghan ... digital compositor: ILM
Ji Hyun Yoon ... visual effects
Takashi 'Tak' Yoshida ... digital artist supervisor
Rebecca Hung Han Yun ... visual effects artist
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
Alvaro Zendejas ... digital compositor
Sophia Zhang ... visual effects producer
Simone Zuccarini ... digital compositor
Anthony Zwartouw ... CG Supervisor
George Zwier ... postvis artist: The Third Floor
Alexis Agrotis ... technology: Industrial Light & Magic (uncredited)
Emil Alagjozovski ... paint artist (uncredited)
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Kevin Couture ... lighting technical director: ILM (uncredited)
Victor Frenkel ... research & development: ILM (uncredited)
Todd Greshuk ... software and technology (uncredited)
Michelle Hodgson ... Production Assistant (uncredited)
Matthew Lausch ... research & development: ILM (uncredited)
Lazetutkovski ... visual effects artist (uncredited)
Chiaki Matsubayashi ... visual effects (uncredited)
Katie Morris ... digital artist: ILM (uncredited)
Marla Newall ... layout artist: ILM (uncredited)
Bhanu Pratap Rathore ... team lead (uncredited)
Alessandra Tomassi ... technical support (uncredited)
Joseph Towe ... digital artist (uncredited)
Sarah Trop ... pipeline technical director: Industrial Light & Magic (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
David Wahlberg ... senior digital compositor: ILP (uncredited)
She Fong Yap ... visual effects coordinator: Industrial Light & Magic (uncredited)

Stunts

Edit
Nathan Aldous ... stunt performer
Nicole Alphonce ... stunt dancer
Adam Basil ... stunt double: Genie/Will Smith
Thomas Billings ... stunt performer
Tom Boney ... stunt performer
Yusuf Chaudhri ... stunt performer
Adam Collins ... stunt performer
Joel Conlan ... stunt performer
Liam Coote ... stunt performer
Andrius Davidenas ... stunt performer
Andrew Dunkelberger ... stunt performer
Sam Durrani ... utility stunts
Safi El Masri ... Mena Massoud
Luke Gomes ... stunt double: Mena Massoud / stunt performer
Sarah Greensmith ... Department Coordinator
Dan Griffiths ... stunt performer
David Guerrero ... stunt dancer
Lou Horvath ... Head Stunt Rigger
Jason Hunjan ... assistant stunt coordinator
Erol Ismail ... stunt performer
Luke Kearney ... stunt performer
Adam Kirley ... stunt coordinator
Xavier Lake ... stunt performer
Sarah Lochlan ... stunt performer
Ginger McCarthy ... wire stunt rigger
Casey Michaels ... stunt double: Naomi Scott
Rory Mulroe ... stunt performer
Lucy Jayne Murray ... stunt double: Naomi Scott/Jasmine
Rob Pavey ... stunt performer
Ian Pead ... utility stunts
Tilly Powell ... stunt performer
Shane Roberts ... Utility stunts/Rigging assist
Hasit Savani ... stunt double: Aladdin/Mena Massoud
Matt Sherren ... stunt performer
Helen Steinway Bailey ... stunt double: Nasim Pedrad
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Roy Taylor ... assistant stunt coordinator
Karen Teoh ... stunt performer
Luke Tumber ... stunt performer

Camera and Electrical Department

Edit
Rene Adefarasin ... 1st AC A camera second unit
Westley Agius ... electrician
Hadeel Al Manaseer ... assistant video assist (as Hadeel El Manaseer)
Amy Alicea ... Central Loader Additional Photography
Rich Allen ... blacktrax engineer / lighting console programmer
Susie Allnutt ... franchise photographer
David Ashby ... grip: dailies
Shereen Baddour ... second assistant camera
Adam Baker ... lighting console programmer
Andrew Banwell ... c camera operator: main unit / first assistant camera: "b" camera, main unit
Florina Barabas ... video assistant
Adrian Barry ... crane grip
Edward Bellamy ... vr technical director
Lincoln Benjamin ... assistant dit
Guy Bennett ... key grip
Jake Bennett-Young ... assistant dit: Additional Photography
Jason Berman ... phantom technician
Ashley Bond ... first assistant camera: "c" camera, dailies
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Alex Bradford ... video assist
Dave Brennan ... best boy
Fred Brown ... rigging supervisor
Davide Carta ... Video Assistant
Chris Cavanagh ... video operator: moco unit / video operator: splinter unit
Scott Clooney ... practical electrician
Matthew Clyne ... grip: second unit
Alex Colthart ... grip trainee: additional photography
Josselin Cornillon ... digital imaging technician assistant: dailies
Simon Cullen ... supervising sparks rigger
Stephen Delahunt ... electrical rigger
Jason Delaveau ... vr technician
Russell Diamond ... splinter unit key grip
Ryan Donnelly ... dit assistant trainee: dailies
Gary Donoghue ... Rigging Electrician
Rob Dowling ... HOD Studio electrician
Oliver Driscoll ... first assistant camera
Megan Earl ... Camera Trainee
Paul Edwards ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Tom Elgar ... video operator
Martin Elvin ... crane technician: dailies
Antony Robert Ephgrave ... rigging electrician
Jack Farrow ... lighting technician
Gastone Ferrante ... digital imagining technician: second unit
Francesco Ferrari ... first assistant 'b' camera: additional photography
Ben Gadsden ... camera trainee: splinter unit
Will Gardner ... data manager
Francesco Luigi Giardiello ... digital imagining technician
Anthony Goulding ... Best Boy: second unit
Dave Gray ... stand by rigger
Stacey Hancox ... crane technician 2nd unit: dailies
Krystof Hansbury ... winch op / wirecam rigger
Harlon Haveland ... lighting technician
Colin Hazell ... Crane and remote head Tech: main unit
Dermot Hickey ... first assistant camera: "a" camera
Matthew Hickin ... lighting desk operator: rigging
Steve Hideg ... head technician
Joe Hissey ... lighting technician
Bradley Hogan ... camera operator: electronic press kit
Paul Holley ... rigging electrician
Alex Howe ... first assistant camera: "c" camera, main unit dailies
Ezz Isleem ... key grip: Jordan unit
Majed Isleem ... local gaffer: Jordan Unit
Mahalia John ... camera trainee: splinter unit
Samuel Johnson ... camera trainee: dailies
Mark Joiner ... generator op/electrician
Jared Kohler ... camera assistant: Jordan
Tom La Motte ... lighting technician
Becky Lee ... aerial camera assistant
Andy Levett ... best boy grip: second unit
Matt Lumley ... electrician
Sam Madden ... electrician
Joe Marsden ... stabileye technician
Alex McCormack ... data manager: reshoots
Malcolm McGilchrist ... grip "a" camera
James Metcalfe ... digital imaging technician: additional photography
Andrea Michelon ... data manager: second unit
Adam Millard ... lighting desk operator: enhancement photography
Ethan Modder ... assistant studio unit electrician
Aaron Montgomery ... supervising electrical rigger: Reshoots
Simon Muir ... crane grip
Dean Murray ... dailies first assistant camera
Matthew Newton ... trainee grip: dailies
Mike Parsons ... electrician: dailies
David Penfold ... first assistant camera
Alan Perrin ... drone pilot
Chris Plevin ... camera operator: 'a' camera
Elliott Polley ... "b" camera grip: main unit
Elliot Purvis ... 'a' camera second assistant main unit
Khaleel Qopti ... lighting technician
Matt Rakstins ... video trainee: dailies
Christopher Raphael ... still photographer: second unit
Sam Rhys James ... camera trainee: dailies
Cenay Said ... central loader
Fabrizio Sciarra ... camera operator: casting, dailies
Luke Selway ... first assistant camera: dailies
Nizaad Shah ... stills assistant
David Sinfield ... gaffer
Daniel Smith ... still photographer
Gary Smith ... best boy grip
Oliver Smith ... digital imaging technician assistant: splinter unit
Dean Southan ... aerial camera assistant: dailies
Christopher Starkey ... second assistant camera: dailies
Adrian Stephens ... second assistant camera: splinter unit, additional
Lawrence Stromski ... media server programmer
Étienne Suffert ... camera trainee: splinter unit, dailies
Alex Tate ... grip
Billy Thornhill Jr. ... lighting technician
Gary Thornhill ... hod practical electrcian
Ryan Thornhill ... practical electrician
Colin Townsend ... chargehand practical electrician
Toby Tyler Jr. ... gaffer: splinter unit
Tim Warner ... Creative Skillset Video Trainee
Dan West ... second assistant camera: "b" camera, main unit
Ben Wilson ... director of photography: splinter unit
David Worley ... camera operator: splinter unit
Jonathan Wright ... first assistant camera: dailies - Splinter Unit / second assistant camera: "a" camera, splinter unit
Michael Mensah ... technodolly operator (uncredited)
Stephen Price ... phantom camera technician (uncredited)
Jessica Saunders ... camera trainee (uncredited)

Animation Department

Edit
David Apgar ... senior animator
Barry Baker ... 2D animator
Terence Bannon ... lead animator
Aaron Barlow ... senior animator
Philip Barnard ... animator
Auguste Chang ... animator
Kathy Kit Ying Choi ... Senior Animator
Mickael Coedel ... animator: ILM
David Crispino ... animation supervisor: ILM
Rodrigo Caetano da Costa ... animator
Filippo Dattola ... animator
Felipe de Lanteuil ... animator: ILM
José Luis de Lucas ... animator
Angeline de Silva ... visual effects
Michael Douglas ... 2D animation assistant
Cecile Dubois-Herry ... animator
Enrico Fioretti ... animator
Carlos Fraiha ... senior animator
Raul Garcia ... 2D animator
Rodrigo Guerrero ... animator
Juani Guiraldes ... senior animator: Industrial Light and Magic
Tomas Gutierrez Fernandez ... animator (as Tomás Gutierrez)
Jean-Denis Haas ... animator
Freya Hotson ... 2D Animator
Chris Hurtt ... lead animator
Wong Joe ... Senior Animator
Odigie Johnson ... animator
Kemal Kemal ... animator: Industrial Light & Magic
Adrian Lim ... animator: ILM
Ted Lister ... lead animator: ILM
Dietrich Magnus ... animator
Sachin Mathew ... animator: ILM
Chris McGaw ... animator
Lee McNair ... animator
Myles McNeil ... animator
Uli Meyer ... 2D animator
Jarl Midelfort ... animator
Andrew Mills ... animator: Proof, Inc
Rameshbabu Morkonda Sethuraman ... animator
Philip Negroski ... animator
Lukas Niklaus ... Senior Animator: ILM
Ben Ozeri ... animator
Roberto Raio ... animator
Slaven Reese ... 2d animator
Lucas Ridley ... animator
Fonzo Romano ... animator
Jay Roxas ... animator
Michael Schlingmann ... 2D animator
Amy Sendon ... animator
Andrea Simonti ... 2d Animator
Ryan Sluman ... animator
Chris Sokalofsky ... Senior Animator
Jeff Struthers ... animator
Aya Suzuki ... 2D Animator
Archie Villaverde ... animator
Kimberley Watts ... animator
Brad Willis ... senior animator: ILM

Casting Department

Edit
Jenna Bamberger ... casting assistant
David Bush ... casting assistant
Marwa Gabriel ... casting associate
Shanna Kay Gonzales ... casting coordinator: UAE and Lebanon
Stephanie Gorin ... casting: Canada
David Grindrod ... Musical Casting Director
Alex Iskounen ... casting assistant: NY
Tess Joseph ... india, abu dhabi, dubai
Dayna Polehanki ... Detroit Casting
Hamzah Saman ... casting associate
Michelle Smith ... casting northern england / northern england casting
Cindy Tolan ... northeast america
Harika Uygur ... Casting Turkiye
Natasha Vincent ... casting associate
Paushali Banik ... extras casting assistant (uncredited)
Nathalie Colen ... crowd voice casting assistant (uncredited)
Hannah Cook ... crowd voice casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Camille Adomakoh ... set costumer
David Atkinson ... Chief leather worker
Cathryn Avison ... embroidery designer/maker
Fiona Barty ... jewellery modeller
Karen Beale ... principal costume coordinator
Helen Beasley ... costume maker
Pauline Bidegaray ... costume trainee
Stephanie Blythman ... costume standby: dailies
Rob Brown ... assistant costume designer/set supervisor
Isabella Carreras ... trainee textile artist
Sylvaine Champeau ... costume maker
Giulia Chini ... costume maker
Samantha Choat ... Costume Props Leather Trainee
Eve Collins ... costume maker
Benjamin Crean ... costume prop modeller / set costumer
Rebecca Cunningham ... splinter unit costume supervisor
Georgina Curtis ... costumer
Annabel Davies ... Junior costume maker
Bruno de Santa ... costumer: Will Smith
Jazmin Dervishali ... junior costume maker
Alexandra Disertori ... costume daily
Julia Drummond-Haig ... set costumer
Thea Dumitriu ... concept artist
Harriet Dyson ... costume props trainee
Maria Endara ... senior costume maker
Sara Fay ... outworker
Kirsten Fletcher ... chief costume cutter
Vana Giannoula ... costume embellisher
Lily Gibbs ... costume coordinator additional photography only
Lucy Gibson ... costume jeweller
Sarah Godwin ... Textile Artist
Mia Gray ... set costumer
Pascha Hanaway ... assistant costume coordinator
Dougie Hawkes ... crowd costume stylist
Nicole Hayter ... costume trainee
Mariette Hendriks ... costume cutter
Eve Herbert ... Costume Maker
Jack Oliver Hopkins ... costume maker/standby
Jenny Jarvis ... costume daily
Katie Jones ... stunts costume standby
Isabella Juliosdotter ... costume daily
Charlotte Kazmierow ... costume maker trainee
Lee Kenny ... costume assistant
Magdalena Kusowska ... concept artist
Emily Lancaster ... junior buyer
Tamzin Lillywhite ... costume prop modeller
Callum Martin ... set costumer
Jessie Metcalf ... wardrobe mistress
Maja Milisavljevic ... costume junior
Ruth Mongey ... costume maker
Zoe Morris ... principal costumer
Peg Mortimer ... costume trainee
Bethany Morton ... costume maker trainee: United Kingdom
Lara Newman ... set costumer
John Norster ... assistant costume designer
Alessio O'Driscoll ... costume maker
David Otzen ... Principal costumer
Tim Perkins ... chief cutter
Stephanie Potter ... costume trainee
Chloe Reynolds ... additional costume assistant
Ema Richards ... textile artist
Gabriela Ruget ... costume assistant (as Gabriella Ruget)
Andrey Ryabovichev ... senior concept artist
Maria Salcher ... costume coordinator
Hannah Smith ... costume maker
Zeina Soufan ... costume assistant: Jordan
Clare Spragge ... costume supervisor
Demi Stanley ... costume maker trainee
Stephanie Szumlakowski ... Textile artist
Anabel Temple ... assistant costume designer
Poonam Thanki ... Costume Props Assistant (as Poonam Shukla)
Lupt Utama ... assistant costume designer
Nat Van Halle ... set costumer
Debbie Vince ... costume alterations/crowd standby
Cristy Watson ... additional crowd costumer
Vicky Westgarth ... costume prop and jewellery maker
Ryan Westington ... Costume Props Leather trainee
Claire Wilson ... principal costumer
Kyle Jerichow ... costume fabrication (uncredited)

Location Management

Edit
Toby Blyther ... studio unit assistant
Megan Earl ... location marshal / locations
Sheron Gill ... location pa
Arwen Gunter ... studio unit marshall
Connor Hall ... location assistant
Souheil Hallaoui ... location manager (as Souheil Halaoui)
Rory Higgs ... studio unit assistant
Henry Isaksen ... studio unit assistant
Emily Johnson ... location marshal
Ghaith Kurdi ... assistant location manager
Ellen McCarthy ... location marshall
Jacob McIntyre ... location manager
Hugh McNally ... location marshal
Will Poole ... Location Marshal
Saeb Abul Ragheb ... location manager: Jordan test shoot
Paris Rivers ... location marshall
Jason Roberts ... location manager
Franziska Saladin ... Studio Unit Assistant
Marc Paul Stolworthy ... location marshall

Music Department

Edit
Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Laurence Anslow ... protools recordist
David Arch ... pianist musician
Howard Ashman ... songs: lyrics by
Chris Barrett ... assistant engineer
Nick Baxter ... additional engineer
Ben Bell ... assistant engineer
Christopher Benstead ... composer: additional music / music arranger / supervising music editor
Mark Berrow ... violin
Tarik Beshir ... featured musician: oud
Doug Besterman ... orchestrator: songs
Daniel Bhattacharya ... musician
Rachel Bolt ... viola
Heather Cairncross ... singer
Dirk Campbell ... musician: duduk/ney flutes
Natasha Canter ... assistant engineer
Tim Carter ... vocal coach
Lyndsie Chlowitz ... music coordinator: studio
Will Collyer ... additional vocals
Fiona Cruickshank ... additional music editor
Caroline Dale ... soloist: cello
Terry Edwards ... choir master
Alex Ferguson ... assistant engineer
Joanna Forbes ... singer
James Fountain ... musician: trumpet
Kaylin Frank ... Music Executive
Clifton Harrison ... musician: viola
Martin Higgins ... additional orchestration
Adam Hochstatter ... Music Programmer
Connor Hughes ... assistant music editor
Robin Jeffrey ... musician: oud
Madhan Karky ... Lyricist: Dialogue Writer
Tom Kilworth ... additional orchestration / midi transcriptions
Michael Kosarin ... composer: additional music / conductor: score and songs / music arranger / song producer
Edie Lehmann Boddicker ... score vocalist
Mitchell Leib ... executive in charge of music
Roger Linley ... musician: double bass
London Voices ... choir
Alan Menken ... songs: music by
Aaron Meyer ... music preparation
Alan Meyerson ... additional music mixer
Adam Miller ... score recordist
Janey Miller ... soloist: cor anglais
Jack Mills ... assistant engineer
Frank Moon ... musician: oud
Robin Morrison ... music editor
Carmen Murlaner ... music supervisor
Preetha Narayanan ... musician: ethnic strings leader
Everton Nelson ... orchestra leader
Anna Noakes ... soloist: flute
Ben Parry ... choir director
Benj Pasek ... songs: lyrics by
Justin Paul ... songs: lyrics by
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Jason Poss ... music transcription
John Prestage ... assistant engineer
Jasper Randall ... vocal contractor
Tom Rees-Roberts ... soloist: trumpet
Eva Reistad ... Score Mix Assistant
Tim Rice ... songs: lyrics by
Nina Robertson ... soloist: flute
Douglas Romayne ... music programming
Rob Roots ... musician
Patrick Savage ... musician
James Shearman ... score orchestrated by
Annie Skates ... vocal contractor
Will Smith ... performer: songs: "Arabian Nights - 2019"; "Friend Like Me"; "Prince Ali"; " Friend Like Me - Finale"; " Friend Like Me - End Title"
Peter Snipp ... singer
James Spilling ... singer
Amy Stewart ... orchestra contractor: Isobel Griffiths LTD
Jill Streater ... music preparation: UK
Matthew Rush Sullivan ... music producer (as Matt Sullivan) / music supervisor (as Matt Sullivan) / songs produced by (as Matt Sullivan) / vocal producer
Jamie Talbot ... saxophone
James A. Taylor ... vocal consultant
Claire Underwood ... vocal coach
Sanaa Wabah ... musician: quanun
Richard Watkins ... soloist: French horn
Don Welty ... music business and legal affairs
Booker White ... music preparation
Gerald White ... vocal coach
Pat White ... musician: trumpet
Frank Wolf ... score mixer
Steve Wright ... additional arrangements
Jacob Yoffee ... custom trailer music
Warren Zielinski ... musician: violin
Lucy Potterton ... Singer (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Parzan Dhonsi ... continuity
Aisling Hughes ... script supervisor: second unit
Lynsey Urquhart ... script revision coordinator
Elizabeth West ... script supervisor
Paige Woodward ... assistant script supervisor

Transportation Department

Edit
Michael Allen ... camera department driver
Amer Ansouqa ... transportation captain
John Bell ... tech crew
Tony Blyth ... driver
Danny Clow ... driver: will smith and family
Javed Elahi ... unit driver
Alan Emanuel ... Driver to Marc Platt
Darren Helman ... unit driver
Dew John ... transportation
Christopher P. Johnson ... tech truck driver
Craig Leighton ... Driver to Will Smith
Rachel Lydiate ... tech trucks h.o.d
Andrei Nita ... tech trucks project manager: Translux International
David O'Donoghue ... transportation captain
Michael Jon Sparks ... transportation co-captain
Lysette Tredgett ... facilities
Stuart Miles Green ... tech trucks Senior project manager: translux international (uncredited)
Chris Nuttall ... tech trucks project manager: Translux International (uncredited)

Additional Crew

Edit
Farah Al-Majali ... production assistant
Hazem Alagha ... production assistant
Louis Albin ... horse wrangler
Ennis Alhashimi ... assistant accountant
I. Javier Ameijeiras ... theatrical concept artist
Nicky Andersen ... assistant choreographer / dance double
Mitchell Arthur ... production assistant
Nada Atieh ... production coordinator: Jordan
Jovan Augustin-St.Ville ... Post production assistant accountant / assistant accountant
Ruby Avards ... construction accountant / vfx accountant
Asad Ayaz ... president of marketing
Israr Azam ... stand-in: Mena Massoud
Zeina Azar ... assistant: Guy Ritchie, Jordan
Lucia Babinska ... cashier
Nathan Bacon ... additional pa
Paul Barratt ... stunt safety advisor
Joanne Batten ... cast trainer
Georgina Beard ... clerk: post production
Samma Betawi ... cast assistant: Jordan
Simon Bhoy ... stand-in/double: Mena Massoud
Lisa Birch ... asst. to diving coordinator
Vicky Bishop ... production coordinator
Terry Blyther ... Studio Unit Manager
Dave Booys ... scuba diver
Mark Brennan ... assistant production coordinator
Penny Brown ... construction nurse: dailies
Dougal Cadiou ... post production accountant
Marco Calabrese ... production coordinator: Jordan
Lindy Chambers ... key assistant production coordinator
Maria Chambers ... lock off marshal
Mo Chara ... Additional Voices: Voice Acting
Ron Clements ... based on: Disney's Aladdin, screenplay by
Elliott Cobley ... production secretary: reshoots
Diarmuid Coghlan ... financial controller
Clare Collingridge ... crowd pa
Victoria Colwill ... crowd pa: dailies
Harriet Crawford ... stand-in
Matt Curtis ... titles designer
Joelle Mae David ... crowd runner
Sej Davé ... production secretary
Yasmeena Daya-Resek ... franchise coordinator (as Yasmeena Daya)
Leen Demashqieh ... assistant production coordinator
Danielle Demmerella ... assistant: Will Smith
Michael Dent ... Health and Safety Advisor
Jason Devil ... security
Kimberly Domínguez ... senior digital operator
Ted Elliott ... based on: Disney's Aladdin, screenplay by
Craig Etherton ... security coordinator
Henry Faulkner ... Production Health and Safety Advisor
Conor Feltham ... key set pa: second unit
Aaron Ferguson ... trainer: Will Smith
Amanda Fernie ... payroll accountant
Nathan Francis ... assistant accountant
Kimberley Franklin ... assistant accountant
Charlie Fronzoni ... set pa: second unit
Aashish Gadhvi ... environmental coordinator
Harrison Gallagher ... set pa: second unit dailies (as Harrison Zemmel-Gallagher)
Linda Gamble ... unit publicist
Rebecca Gibson ... asset coordinator
Brian Grant ... assistant accountant: construction & dailies payroll
Dave Green ... diving coordinator
Melissa Green ... location marshal
Summer Greenwood ... environmental assistant
Joshua Grow ... production technology
Jessica Halladey ... office assistant: construction
Connor Hamill ... Assistant Accountant (as Connor Hammill)
Emma Harman ... assistant accountant: post production
Samuel Harman ... assistant coordinator: shipping
Anneka Haskins ... studio unit co-ordinator
Ahmos Hassan ... Consultant
Lilly Alabama Herbert ... assistant: John Herbert
Rona Heritage ... cast tutor (as Rona Sigrist)
Kate Hicks ... child pa
Leah Hill ... Choreographer
Sally Hill ... production secretary
Jesse Hiram ... stereography operator
Jonathan Ho ... Development Intern: Rideback
Emily Ann Horton ... assistant media planner: FYC
Diane Howard ... publicist
Lucy Howell ... assistant accountant: prep
Morgan Howell ... assistant: Dan Lin
Jack Ivins ... assistant: Guy Ritchie
Rajneet Jabbal ... accounts assistant
Jafar ... stand-in
Ivan Janakat ... production assistant
Leanne Katkhuda ... assistant: Will Smith, Jordan (as Leanne Katkhunda)
Jennifer Kearns ... assistant accountant: post production
Owen Keys ... dailies payroll accountant
Leiah Yvonne Kwong ... crowd pa
Simon Lam ... crowd pa
Deborah Leakey ... assistant accountant
Jessica Lee ... Set PA
Jessica Lee ... set pa
Nicholas Lee ... rider
Clem Leneghan ... Safety Consultant for the Walt Disney Company
Joey Levy ... assistant: Marc Platt
Mark Lobatto ... armoury coordinator
Ross McGowan ... set pa (as Ross Craig McGowan)
Katie McNicol ... assistant: Marc Platt
Karin Mercurio ... production accountant
Serhat Metin ... acting double
Chima Mgbemere ... stand-in
Ranjana Mitra ... chaperone
John Musker ... based on: Disney's Aladdin, screenplay by
Christina Naber ... assistant: Kevin de la Noy, Jordan
Tiffany Nakano ... assistant: Dan Lin
Ali Nakeeb ... crowd comms voice over
Georgina Oates ... accounts clerk
Claire Park ... Development Intern: Rideback
Claire Quinn ... first assistant accountant
Nick Reynolds ... assistant: Jonathan Eirich
Kt Roberts ... crowd pa
Sophie Roberts ... Production Assistant
Terry Rossio ... based on: Disney's Aladdin, screenplay by
William Rowe ... Development Intern: Rideback
Cynthia Ruiz ... set production assistant
Farah Salah ... shipping coordinator: Jordan
Scoty Sardinha ... assistant: Will Smith
Samantha Seivwright ... horse dept
Tom Settle ... financial controller: additional photography
Dave Shaw ... diving coordinator
Sairh Sheikh ... assistant accountant
Tareq Shuqom ... production assistant
Barry Sigrist ... physical therapist
Asa Sims ... security: Will Smith
Jamal Sims ... choreographer / dance double
Kyle Smith ... assistant: Will Smith
Kamilla Steczkowska ... post production runner
Jo Stedall ... clearance coordinator
Ewa Stryczek ... lock off production assistant
Sarah Sugden ... cast chef
George Sullivan ... production assistant
Steve Swisher ... set production assistant: promo
Alia Tarraf ... staff coordinator
Robbie Tarrant ... studio unit manager: Arborfield
Alec Taylor ... Environmental Assistant
Illias Thoms ... key set pa
Leanne Tole ... crowd pa: dailies
Chris Tomkins ... technology specialist
Mahyad Tousi ... consultant
Connor Tuck ... accounts clerk
Brett Tyne ... dialect coach
Ana Luísa Veloso ... lock off pa: reshoots
Lilla Vindics ... set pa: splinter unit
Kimberley White ... assistant studio manager
Richard Wild ... weather consultant
Tim Wildgoose ... weapons master
Grant Wolstenholme ... first assistant accountant: additional photography
Natalie Wright-Cella ... set pa
William Ings ... title calligrapher (uncredited)
Roland Lukacsi ... end titles cgi (uncredited) / opening titles cgi (uncredited)
Kaushal Odedra ... stand-in (uncredited)

Thanks

Edit
Ahmed Ahmed ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

A kind-hearted street urchin Aladdin vies for the love of the beautiful princess Jasmine, the princess of Agrabah. When he finds a magic lamp, he uses the genie's magic power to make himself a prince in order to marry her. He's also on a mission to stop the powerful Jafar who plots to steal the magic lamp that could make his deepest wishes come true. Written by Santhosh

Plot Keywords
Taglines Choose wisely. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Aladdín (Spain)
  • 阿拉丁 (China, Mandarin title)
  • Arajin (Japan)
  • Аладин (Bulgaria, Bulgarian title)
  • Aladins (Latvia)
  • See more »
Runtime
  • 128 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $183,000,000 (estimated)
Cumulative Worldwide Gross $1,050,693,953

Did You Know?

Edit
Trivia In the "Friend Like Me" number, both the Genie and the Carpet do the Carlton dance from Will Smith's comedy The Fresh Prince of Bel-Air (1990). See more »
Goofs When we first meet Jasmine's handmaiden Dalia, the out of focus distant mountains and sea beyond the balcony are slowly panning right to left, however, the foreground is a still shot and there is no scanning or "camera" movement. See more »
Movie Connections Edited into Will Smith: Prince Ali (2020). See more »
Soundtracks Arabian Nights (2019) See more »
Crazy Credits SPOILER: Part of the closing credits are shown over the weddings of Aladdin with Jasmine and Genie with Dalia, where everyone dances to "Friend Like Me". This came from the Broadway performance of Aladdin, which ends with the cast performing "Friend Like Me". See more »
Quotes Genie: [Aladdin bungles his courtship of Jasmine] In 10,000 years, I've never been that embarrassed.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed