Edit
Rise of the Footsoldier 3 (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Zackary Adler

Cast (in credits order)  

Craig Fairbrass ... Pat Tate
Terry Stone ... Tony Tucker
Roland Manookian ... Craig Rolfe
Jamie Foreman ... Sam
Josh Myers ... Ken
Eddie Webber ... Lewis
Ian Virgo ... Jimmy Gerenuk
Andy Beckwith ... Cokey
Shaun Ryder ... Mad Dog
Laura McMonagle ... Kate Carter
Emily Wyatt Emily Wyatt ... Charlotte
Larry Lamb ... Mr. Harris
Stephen Marcus ... Jack Whomes
Billy Murray ... Mickey Steele
Richard Aloi Richard Aloi ... House Owner
Marcello Walton ... Luke
Gary Baxter ... Prison Inmate
Jason Beeston ... Spanish heavy
Chris Bell ... Borstal Screw
Michael Bendixen-Cole Michael Bendixen-Cole ... Boy
Mark Stedman Mark Stedman ... Prison Officer
Jimmy 'The Bee' Bennett Jimmy 'The Bee' Bennett ... Police Officer
Benny Bereal ... Prison inmate
Conor Boru ... John
Emma Bryant ... Daughter
Nick Byatt Nick Byatt ... Court Official
Neil Chapelhow ... Police Man
Richard Clark Richard Clark ... Man in Jag
Stephen Coelho Stephen Coelho ... Inmate
Krispian Connor Krispian Connor ... Drug Pusher
Tony Cook ... Inmate
Simon Cotton ... Adrian
Brian Croucher Brian Croucher ... Prison governor
Christian Di Sciullo Christian Di Sciullo ... Prison Inmate
Paddy Doherty Paddy Doherty ... Gypsy king
Gary Driscoll ... Pub Singer
Daniel Eghan ... Nightclubber / Prison Inmate
Michael Elkin ... Gate Guard
Joncie Elmore ... Ralphy
Tony Fadil ... Prison officer
Dan Fredenburgh Dan Fredenburgh ... Joss
Richard Gething Richard Gething ... Prisoner
Andy Gillies ... Terry
Lee Nicholas Harris ... Prison Inmate
Ty Hurley Ty Hurley ... Prison Inmate
Jamie Jewitt Jamie Jewitt ... Doorman 1
Kris Johnson Kris Johnson ... Surveyor 1
Jackson Kai Jackson Kai ... Inmate
Jake Kannoo Jake Kannoo ... Clubber
James Kermack ... Prison Guard Robson
Theresa Lamb ... Barmaid
Marcus Langford ... Prison Inmate
Kevin Leslie ... Detective Green
Teddy Linard Teddy Linard ... Carl
Mark Loveday Mark Loveday ... Romford Doorman 3
Bobby Lyon Bobby Lyon ... Arresting Officer
Alex Marx ... Joel
Louise Michelle Louise Michelle ... Daisy Daly
Tony Montalbano Tony Montalbano ... Police officer
Sammy Moore Sammy Moore ... Young Jimmy G
Paul O'Kelly ... Criminal in Court
Gemma Oaten Gemma Oaten ... Lucy
Alfie Pettit-Page Alfie Pettit-Page ... Young Pat Tate
Jonathan Rhodes ... Steve
Arinder Sadhra ... Midwife
Christopher Sciueref ... Andy
Mark Sears ... Prison Warden
Matt Shaw ... Prison Inmate
Shahbaz Sheikh Shahbaz Sheikh ... Prison Inmate
Glenn Speers ... Pat Tate's Dad
Daniel Stisen ... Bouncer
Darren Tassell ... Prison Inmate
Paul Terry Paul Terry ... Inmate
Dywayne Thomas ... Customer in pub
Gillian Tully Gillian Tully ... Nurse
Daniel Tyler-Smith Daniel Tyler-Smith ... Inmate Waiting for Phone
Elena Valdameri ... Midwife
Alex Watts ... Police officer
Jo Wheatley ... Court solicitor
Lee Whitlock Lee Whitlock ... Man (Boys Dad sc18)
Karl Kennedy-Williams ... Romford Doorman 2
Kelly Wood Kelly Wood ... Prisoners Wife
Jason Wright ... Prison Inmate
Phil Wright Phil Wright ... Doorman 2
Wayne de Strete Wayne de Strete ... Eric
Harry Dave McLaren Harry Dave McLaren ... Prisoner
Rest of cast listed alphabetically:
Ace Aristotles Ace Aristotles ... Jack the Pill - supporting artist
Helen Banks Helen Banks ... Gypsy
Joseph Banks Joseph Banks ... Gypsy
Richard Banks Richard Banks ... Prisoner
Toni Beard ... Homeowner
Kishore Bhatt ... Prison Guard
Jack Brydon Jack Brydon ... Teenager Pikey
Becky Bullman Becky Bullman ... YOUNG BRIEF
Emma Butt
Tony Denham Tony Denham ... Senior Officer
Shawn Dixon Shawn Dixon ... Prison Officer #1
Quigley Gary Quigley Gary ... Clubber
J.J. Hamblett J.J. Hamblett ... YOUNG PAT
Alex Jaep Alex Jaep ... Prison Inmate
Rajinder Ladher Rajinder Ladher ... Prison Inmate
Geoff Lodge Geoff Lodge ... Clubber
Swaylee Loughnane ... Club Goer
Andrew Loveday ... Tel
David G Mahoney ... Mr. Harris Body Guard / Security (as David Mahoney)
Brandon Q W McConnell ... Prison Inmate
Vicki Michelle ... Susan Daley
Jack Mulligan Jack Mulligan ... Teenager Pikey
Lise Munro Lise Munro ... Lead Gypsy
Gino Picciano Gino Picciano ... Prisoner
Matt Rentell ... Police Sergeant
Paul Riddell ... Mr. Moore
Finn Scheffmann ... Hitman
John Shearer John Shearer ... Prison Visitor
Roy Martin Thorn Roy Martin Thorn ... Prisoner inmate (as Roy Thorn)
Dave Watts Dave Watts ... Prison Visitor
Chris Wilson Chris Wilson ... Prison Officer
Steve Wraith Steve Wraith ... Steamboat
Ross Carter ... Prison Visitor / Pub Patron (uncredited)
Stuart D. Latham ... Drinker in Pub (uncredited)
Dave Legeno ... Big John (archive footage) (uncredited)
Louis Paterson Louis Paterson ... Restaurant Customer (uncredited)
David Sullivan David Sullivan ... Father of Defendant (uncredited)
Kierston Wareing ... Kate Carter (archive footage) (uncredited)
Stuart Whelan ... Pub drinker (uncredited)

Produced by 

Sheila Amin ... executive producer
Ian Benn ... executive producer
Anastasia Catris ... executive producer (as Ana Catris)
Mike Catris ... executive producer
Stephen Cooper-Reade ... executive producer
Craig Fairbrass ... executive producer
Marc Goldberg ... executive producer
Charmaine Goodrem ... executive producer
Chris Goodrem ... executive producer
Peter Hampden ... executive producer
Tiernan Hanby ... producer
Juzar Jeevanjee ... executive producer
Luke Liberos ... executive producer
Andrew Loveday ... producer
Michael Loveday ... producer
Terry Loveday ... executive producer
Mike McBraida ... executive producer
Norman Merry ... executive producer
Billy Murray ... executive producer
Billy Murray ... executive producer
Sean O'Kelly ... executive producer
Chiaki Shanson ... executive producer
Lindsey Shanson ... executive producer
Terry Stone ... executive producer
Catherine Wines ... executive producer
Andy Wood ... executive producer

Music by 

James Edward Barker
Tim Despic

Cinematography by 

Luke Palmer

Film Editing by 

Gabriel Foster Prior
Will Gilbey
Paco Sweetman ... off-line assembly editor

Casting By 

Steve Daly
Julie Dunne

Production Design by 

Anna Mould ... production designer

Art Direction by 

Charlie Whiteway

Set Decoration by 

Lee Nicholas Harris ... location set decorator

Costume Design by 

Karmjit Kalla

Makeup Department 

Sophie Brown ... make-up and hair artist
Lilian Komor ... make-up and hair artist
Clare Nixon ... makeup artist
Pepa Pérez ... makeup artist
Ricard Ramos ... prosthetics
Laura Jane Sessions ... makeup artist
Emma Slater ... make-up and hair design
Emma J. Slater ... hair & makeup designer
Naomi Tolan ... makeup artist daily

Production Management 

Lisa Jacobi ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Nadia Dillon ... third assistant director
Gabriel Foster Prior ... second unit director
Andy Gradwell ... first assistant director
David G Mahoney ... drone director (as David Mahoney)
Chris Malin ... second assistant director
Hope Moon ... director's assistant

Art Department 

Helena Ahearn ... art department intern
Jen Ainsley ... scenic painter daily / scenic painter
Cathy Bushell ... art department intern
Madeleine Crowe ... art assistant
Laura D'Asta ... set dresser dailies
Chris Egan ... scenic painter daily
Amy Cooper Goodrich ... buyer
David Hamilton ... standby
Ashleigh Latter ... scenic painter daily
Matthew Loveday ... construction manager
Luke Nash ... art department assistant daily
Joshua Noon ... assistant art director
Phoebe Platman ... art department assistant daily
Max Roach ... property master
Jo Symmons ... art department assistant daily
Elle Tennyson ... graphics daily
John Wood ... art department assistant daily

Sound Department 

Malcolm Cromie ... production sound recordist
Ben Cross ... foley mixer
Matthew McCabe ... sound recordist
Daniel Muñoz ... sound recordist
Peter Shaw ... dialogue editor
Jillian Speed ... boom operator
Sven Taits ... re-recording mixer
Ian Waggott ... foley artist
Yanti Windrich ... fx re-recording mixer / supervising sound editor

Special Effects by 

Mike Knights ... sfx
Scott MacIntyre ... special effects supervisor (as Scott McIntyre)
Eddy Popplewell ... pyrotechnician / special effects technician

Visual Effects by 

Andie Davies ... visual effects editor
Jacqui Marchant-Adams ... visual effects coordinator
George Zweir ... visual effects supervisor

Stunts 

Roger Bartlett ... stunts
James Bewley ... stunts
Sean Bingham ... stunts
Stuart Boother ... stunts
Lawrence Carmichael ... stunts
Brendan Carr ... Stunt Double: Mad Dog
Tom Cheshire ... stunt rigger
Max Cormac ... stunts
Aaron De Strete ... stunts
Mark Flanagan ... stunts
Richard Hall ... stunt double: Dan Fredenburgh
Dominic Kinnaird ... stunts
Donovan Louie ... stunt driving double: Roland Manookian
Nathaniel Marten ... stunts
Mathew McKay ... stunts
Dave Nolan ... stunts
Chris O'Reilly ... stunts
Jude Poyer ... wire stunt coordinator
Mark Ruddick ... stunts
Alex Sie ... stunts
Tiago Silva ... stunt performer
Daniel Stisen ... stunt performer
Dan Styles ... stunt coordinator
James Unsworth ... stunts
Tom Ziebell ... stunt double: Jamie Foreman

Camera and Electrical Department 

Alasdair Baines ... second assistant camera daily (as Alistair Baines)
Chris Barber ... electrician
Alessandro Berdondini ... second assistant camera: second unit
Kai Blamey ... spark daily
Maria Camilla Piana Brizio ... second assistant camera daily
Michael Bugden ... drone operator
James Canavan ... spark
Ben Chads ... dailies
Jay Coates ... second assistant camera
Seth Crosby ... spark daily
Pat Daly ... rigger daily
Howard Davidson ... gaffer
Samuel Dore ... still photographer
Vincent Edwards ... lighting technician
Kevin Foy ... level 2 grip daily
Ilaria Fulvio ... first assistant camera daily
Jeremy Fusco ... camera operator daily
Dan Goodall ... spark daily
Michael Hobdell ... first assistant camera daily
Antti Janhunen ... electrician: dailies
Mahalia John ... camera trainee daily
John Letsinger ... Electrician: Dailies
Gary Long ... first assistant "b" camera
Raúl Menéndez ... 2nd Unit Director of Photography
Peter Muncey ... level 3 grip daily
Riki Nelson ... camera operator
Dominik Palgan ... rigging gaffer daily
Chris Parker ... camera trainee
Chris Parkin ... camera trainee
Chris Pollitt ... focus puller
Yurandi Poots ... spark daily
Alexander Reid ... second unit director of photography
Cullum Ross ... spark daily
Adam Samuelson ... crane operator daily
Ian Thomson ... rigger daily
Max Turpin ... a camera trainee
Hamza Twomey ... best boy
Zik Udenze ... lighting technician: dailies
Stuart Nicholas White ... camera operator / second unit director of photography
Ellie Williams ... spark daily
Rachel Wood ... second assistant camera daily
Drew Wright ... spark daily

Casting Department 

David G Mahoney ... spain (as David Mahoney)

Costume and Wardrobe Department 

Katherine Burke ... costume assistant (as Kat Burke)
Emma Clark ... costume supervisor
Lee Nicholas Harris ... costumes: uniforms
Sigrid Skabhaug ... costume assistant daily

Editorial Department 

Gary Askham ... off-line assembly editor
Lewis Commons ... post-production runner
Alexander Crone ... technical operator
Gianluca Ferrari ... senior technical operator
Michael Hopkins ... digital intermediate assistant
Lisa Jordan ... facility director: Lipsync Post
Cesar Guto Piletti ... digital intermediate assistant
Tom Russell ... colorist / colourist
Reeta Varpama ... assistant editor: dailies
Robert Wareing ... technical operator
Jamie Webb ... first assistant editor / post-production coordinator

Location Management 

Dorothy Daisy ... location manager
Ben Hector ... location runner daily
Matat Levin ... assistant location manager
David G Mahoney ... location manager: spain (as David Mahoney)
Riki Nelson ... location assistant

Music Department 

Alison Butters ... music supervisor

Transportation Department 

Terrence Durrant ... mini bus driver
Oscar Guglielmone ... van driver daily
Jack Hanby ... lighting truck driver
John Harrold ... driver: cast
Sheik Jahan ... driver: cast
David G Mahoney ... action vehicles (as David Mahoney)
James May ... cast driver
Sahel Takal ... driver: cast
Oliver Waters ... cast driver

Other crew 

Brian Alison ... studio security
Judita Berndorff ... script supervisor daily
Sam Margriet Bokma ... floor runner
Kriss TheDish Brown ... 4G Wifi Engineer
Teresa Chuter ... catering from 28th October
Sara Jimenez Criado ... production assistant
Alison Creative Cuisine ... catering until 27th October
Keith Farrimond ... studio security
Rosamund Freeman ... floor runner: dailies
Lee Nicholas Harris ... set armorer
Chris Martin Hill ... assistant: armorer
Andy Lawrence ... action car coordinator
Matat Levin ... Supervising Assistant Location Manager
Lucy Martin ... script supervisor from 28th October
Emma McGrath ... production assistant
Hope Moon ... director assistant
Shann Nichol ... unit medic (as Shann Nicol)
Christopher Pappalardo ... unit assistant
Callum Pearson ... floor runner
Tiago Petrica ... production coordinator
Paul Saddington ... medic
Michael Searle ... floor runner
Paul Synnott ... lighting van security
Clive Waldron ... production accountant
Indiana Wrigley ... script supervisor daily

Thanks 

Bill Mountain ... thanks
Danny Simmonds ... thanks
Danny Simmonds ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed