Edit
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Bowers ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Jeff Kinney ... (screenplay by) and
David Bowers ... (screenplay by)
 
Jeff Kinney ... (based on the book by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Jason Drucker ... Greg Heffley
Alicia Silverstone ... Susan Heffley
Tom Everett Scott ... Frank Heffley
Charlie Wright ... Rodrick Heffley
Owen Asztalos ... Rowley
Dylan Walters Dylan Walters ... Manny Heffley
Wyatt Walters Wyatt Walters ... Manny Heffley
Joshua Hoover ... Mac Digby
Chris Coppola ... Mr. Beardo (as Christopher A. Coppola)
Mira Silverman ... Brandi Beardo
Carlos Guerrero ... Luis
Danny Vinson ... Hog Man
Stephen 'Big Steve' Dupree Stephen 'Big Steve' Dupree ... Tall Farmer
Neva Howell ... Farmer Lady
Ricky Muse ... Butter Vendor
Taylor St. Clair ... Carnie
Kurt Yue ... Fake Dad
Jacinte Blankenship ... Security Guard (as Jacinté Blankenship)
Beth Keener ... TV Reporter
Alma Kent Alma Kent ... Teen Bystander
Mimi Gould Mimi Gould ... Meemaw
Alexa Blair Robertson ... Cute Girl #1
Courtney Lauren Cummings ... Cute Girl #2
Robert Hendren ... Motorcycle Cop
Sofia Bowers ... Pigtails Girl
Emma Wetzel ... Country Fair Girl (as Emma Isabella Wetzel)
Elijah Marcano ... Corny's Host
Jody Thompson ... Uncle Gerald
Stephen Ruffin ... Gamer
Anthony Ianitello Anthony Ianitello ... Diaper Hands Cosplayer
Kimberli Lincoln Kimberli Lincoln ... Mrs. Beardo
Nathaniel Dickson Nathaniel Dickson ... Brandon Beardo
Jake Sterner Jake Sterner ... Brent Beardo
Rest of cast listed alphabetically:
Bobby Akers Bobby Akers ... Gaming Expo Attendee (uncredited)
Lariah Alexandria ... Corny Kid (uncredited)
Dirk Allison Dirk Allison ... Expo Gamer Attendee (uncredited)
Madison Alsobrook ... Expo Kid (uncredited)
John Jacob Anderson ... Video Game Vendor (uncredited)
Cassidy Balkcom Cassidy Balkcom ... Corny's Waitress (uncredited)
Sydney Shea Barker Sydney Shea Barker ... Fair Teen (uncredited)
Taylor Barton ... Fair Kid (uncredited)
Alicia Beshears Alicia Beshears ... Fair Teen (uncredited)
Locklyn Black ... Ball Pit Girl (uncredited)
Kimberly Blaurock Kimberly Blaurock ... Professional Cosplayer (uncredited)
Joshua Booker Joshua Booker ... Gaming Expo Attendee (uncredited)
Maiya Boyd Maiya Boyd ... Corny Heeley Kid (uncredited)
Michael Bunch Michael Bunch ... Laughing Corny's Waiter (uncredited)
Benton Burnett Benton Burnett ... Cowboy Family (uncredited)
Emmeline Burnett Emmeline Burnett ... Cowboy Family (uncredited)
Lila Burnett Lila Burnett ... Cowboy Family (uncredited)
Randy Burnett ... Cowboy Family (uncredited)
Violet Burnett Violet Burnett ... Cowboy Family (uncredited)
Jamel Chambers ... Expo Gamer Attendee (uncredited)
Jeremy Chesser Jeremy Chesser ... Corny Patron (uncredited)
Kristen Danielle ... Expo Gamer (uncredited)
Aerielle Dodson Aerielle Dodson ... Goth County Fair Patron (uncredited)
Olivia Dodson ... County Fair Patron in Floral (uncredited)
Richard Drucker Richard Drucker ... The Twisted Wizard (uncredited)
Jacob Evans Jacob Evans ... Expo Kid (uncredited)
Bina Forbes Bina Forbes ... Corny's Parent (uncredited)
Juan Gaspard ... Festival Vendor (uncredited)
James Gill ... Steampunk Giant (uncredited)
Apollo GT Apollo GT ... XBox Vendor / DXRacer Player (uncredited)
Ben Hammock Ben Hammock ... Fair Employee (uncredited)
Lucky Harmon ... Driver (uncredited)
Michael Hines Jr. Michael Hines Jr. ... Child at the Park (uncredited)
Simone Kiffany Jenkins Simone Kiffany Jenkins ... Passenger (uncredited)
Christina Marie Jones Christina Marie Jones ... Professional Cosplayer (uncredited)
Kenneth Jones Kenneth Jones ... Mechanic (uncredited)
Tegan Jones Tegan Jones ... Party Guest (uncredited)
Jay D. Kacho Jay D. Kacho ... Man Splashed by the Pool (uncredited)
Jeff Kinney Jeff Kinney ... Man at Player Expo (uncredited)
Demetri Landell Demetri Landell ... Fanboy Gamer Expo / Fair Teen (uncredited)
Tylon Larry Tylon Larry ... Fair Kid (uncredited)
Shane Donovan Lewis ... Corny's Kid (uncredited)
John Merical ... Driver (uncredited)
Ryen Muse Ryen Muse ... Boy at Butter Stand (uncredited)
Ryan Newton Ryan Newton ... Gamer / Picture Car (uncredited)
Davis Pak ... Boy (voice) (uncredited)
Anthony Vance Pierce ... Adult Fairgoer (uncredited)
Candy Rachor ... Corny Patron (uncredited)
Jonathan Rush Jonathan Rush ... Expo Gamer Attendee (uncredited)
Diamond Sandt Diamond Sandt ... Kid Expo (uncredited)
Jarreth Smith Jarreth Smith ... Fairgoer (uncredited)
Christina Michelle Williams ... Corny Parent (uncredited)

Produced by 

Timothy M. Bourne ... executive producer
David Bowers ... executive producer
Heath Howard ... associate producer
Nina Jacobson ... producer (produced by) (p.g.a.)
Jeff Kinney ... executive producer
Brad Simpson ... producer (produced by) (p.g.a.)

Music by 

Ed Shearmur ... (as Edward Shearmur) (music by)

Cinematography by 

Anthony B. Richmond ... director of photography

Film Editing by 

Troy Takaki ... film editor

Casting By 

Courtney Bright
Nicole Daniels
Tara Feldstein ... casting director: Atlanta

Production Design by 

Aaron Osborne

Art Direction by 

Erin Cochran

Set Decoration by 

Tasha Clarkson

Costume Design by 

Mary Claire Hannan

Makeup Department 

Leay Cangelosi ... hair stylist
Melanie Deforrest ... makeup artist (as Melanie DeForrest)
Chris Diamantides ... makeup artist
Jessie Gambardella ... makeup artist (as Jessica Gambardella)
Jennifer Hodges ... key hair stylist
Adruitha Lee ... hair department head
Travis Pates ... makeup department head
Leo Satkovich ... key makeup artist
Linda Traxler ... hair stylist
Michealle Vanderpool ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Timothy M. Bourne ... unit production manager
Aaron Downing ... executive in charge of post production
Gregory Earls ... post-production manager
Heath Howard ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Katye Kalivoda ... key second assistant director: second unit
Jessie Sasser Kloos ... second second assistant director
Meaghan F. McLaughlin ... first assistant director: plate unit / second assistant director
Steven Ritzi ... second unit director
Zack Smith ... additional second assistant director
Jeffrey Wetzel ... first assistant director (as Jeffrey 'JP' Wetzel)
Ben White ... second assistant director

Art Department 

Dawud Anyabwile ... storyboard artist
Base Camp Atl ... set designer: Players Expo
Scott Autry ... set dresser (as Samuel Scott Autry)
Frederick W. Bartels ... construction gang boss
Robert Benedict ... propmaker
Wren Boney ... construction medic (as Laura Wren Boney)
Heather Bowers ... on-set dresser
Tom Bradley ... set dresser: Players Expo
Chris Bramlett ... labor foreman (as Chris 'Dovver' Bramlett)
Danny Brown ... assistant art director
Erika Burke ... art department assistant
Broekman Carlsten ... construction utility
Brett Chapman ... assistant property master (as William 'Brett' Chapman)
John B. Clarey III ... construction gang boss
John Courson ... paint utility
Jeff S. Deese Sr. ... propmaker
Kayla Degenhardt ... set decoration assistant
Blaine Elliot ... propmaker (as Blaine Elliott)
William P. Etheridge Jr. ... scenic foreman
Kenneth Fain ... construction medic (as Kenneth Fain Sr)
Erin Ashley Fernandez ... scenic painter
Fred Fonner ... propmaker: /foreman
J.P. Gagen ... art department temp
Jon Gill ... set decoration gang boss
Ryland Gimenez ... propmaker
Jeff Ginn ... assistant art director (as Jeffrey Ginn)
Elizabeth Gleason ... set dresser
Amber Goodrum ... set dresser
Thomas Sam Hall ... general foreman (as T. Sam Hall)
James Hallam ... construction gang boss (as James 'Tracy' Hallam)
Ron Hammond ... art department coordinator
Lawrence Heap ... set decoration leadman
Jason Alan Hoffman ... propmaker: credit
Webb Huffstatler ... scenic painter
Blake H. Hughes ... construction estimator
Dvonta Hyde ... construction utility
Kristen Jenkins ... set designer (as Kristen Hunsicker)
Haley Keim ... graphic designer
Kate Lee ... scenic charge
Demetrius Z. Lewis ... construction medic
Carla Martinez ... set designer
Samuel McGehee ... construction foreman
Ann-Ruffin Minarik ... property assistant
Ron 'Butch' Montgomery ... construction coordinator
Richard Moon ... scenic painter
Swift Moseley ... key greensman
Chris Newsome ... construction toolman
Jose F. Pineda Garcia ... propmaker
Garcia Jose Pineda ... propmaker
Jose F. Garcia Pineda ... prop maker
Cara Price ... set decoration buyer
Bryan Raffield ... propmaker
Annie Josephine Rhodes ... property assistant (as Annie Rhodes)
Michael Sabo ... property master
Christopher Scheetz ... construction gang boss
Shea Soutar ... on-set painter
Tony Spacone ... construction utility (as Anthony Spacone)
Thomas Strickland ... greens foreman
Elias Trainer ... on-set greensman
David Mathew Weeks ... set dresser

Sound Department 

Steve C. Aaron ... production sound mixer: additional photography
Dale Bartlett ... additional re-recording mixer
David Betancourt ... adr mixer
Adam Bourne ... foley editor
Peter Burgis ... foley artist (as Pete Burgis)
Derek Casari ... adr engineer
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Selena De La Cruz ... adr recordist
Thomas J. Doolittle ... sound utility
Mary H. Ellis ... sound mixer
Zoe Freed ... foley artist
Glen Gathard ... foley mixer
Marc Glassman ... sound designer
Galen Goodpaster ... sound assistant
Jonathan Jost ... adr mixer: Nashville
Chris Kahwaty ... sound recordist
Richard Kitting ... recordist
Wayne Lemmer ... re-recording mixer / supervising sound editor
John Maskew ... music playback
Nancy Nugent ... dialogue/adr supervisor (as Nancy Nugent Title)
James Peterson ... boom operator
Lynn Sable ... additional sound assistant
Christine Sirois ... adr recordist
John Soukup ... sound recordist
Jason Swanscott ... foley artist
Renee Tondelli ... adr editor
Derek Vanderhorst ... re-recording mixer / supervising sound editor
Craig Weintraub ... sound assistant

Special Effects by 

Laurie Charchut ... physical effects: administrative staff
Jeff L. Deist ... mold/technical department
Lou Diaz ... mold/technical department
Chas Dupuis ... physical effects: administrative staff (as Chaz Dupuis)
Damian Fisher ... mold/technical department
Troy French ... special effects technician
Richard Haugen ... mechanical department
Mark Hava ... special effects set foreman
Akihito Ikeda ... key artist
Greg Keto ... mechanical department
Rodrick Khachatoorian ... mechanical department (as Rodrick Khatchatoorian)
Mark Killingsworth ... key artist
Richard J. Landon ... mechanical department
Michael Lantieri ... special effects supervisor
Aimee Macabeo ... physical effects: hair department
Lindsay MacGowan ... physical effects: co-supervisor
Shane Mahan ... physical effects: co-supervisor
Mark Maitre ... key artist
Jason Matthews ... key artist
Joe McCloone ... physical effects: administrative staff
Paul Mejias ... key artist
David Monzingo ... key artist (as Dave Monzingo)
Steven Munson ... physical effects: administrative staff (as Steve Munson)
Michael Ornelaz ... key artist (as Mike Ornelaz)
David Pahoa ... special effects technician
Mimi Palazon ... mold/technical department
Lyndel Pedersen ... physical effects: administrative staff (as Lyn-Del Pedersen)
Rapeeporn Rodchompu ... physical effects: hair department
John Rosengrant ... physical effects: co-supervisor
Alan Scott ... physical effects supervisor (as J. Alan Scott)
Kimberly Scott ... physical effects: administrative staff
Jaime Siska ... mold/technical department (as Jaime Sisko)
Scott Stoddard ... key artist
Christopher Swift ... key artist
Pat Todd ... physical effects: administrative staff
Mario Torres ... key artist

Visual Effects by 

Gustav Ahren ... creature crew: ILP
Zach Bailer ... compositor
Joshua Bailor ... compositor (as Joshua Bailer)
Tanner Bartlett ... compositor
Don Bitters III ... graphics & visual effects
Måns Björklund ... visual effects executive producer: ILP
Manuela Cripps ... visual effects producer: ILP
Simon Decombel ... creature crew
Fabienne DeMars ... visual effects coordinator (as Fabienne Demars)
Steve Dinozzi ... digital compositor (as Steven Dinozzi)
Wes Dorough ... visual effects producer
Rafael Echegaray ... compositor
Jane Ekström ... visual effects coordinator: ILP
Chad Fetzer ... compositor
Brian Fortune ... compositor
Annemarie Gereis ... compositor
Blake Goedde ... digital compositor
Robin Scott Graham ... visual effects supervisor (as Robin S. Graham)
Lev Grayson ... compositor (as Fief Aggrey)
Bryan Haines ... digital compositor
Theron Haines ... compositor
Nicholas Johnson ... on set visual effects supervisor
Duncan Key ... digital compositor
N. Bantu Key ... digital colorist: marketing (as Ntana Key)
Patricio F. Kozow ... digital compositor
Joshua LaCross ... compositor (as Josh LaCross)
Elin Lavén ... lead lighting
Thuy Le ... compositor
Chris LeDoux ... visual effects supervisor
David LeDoux ... technical supervisor
Mark LeDoux ... compositing supervisor
Tim LeDoux ... visual effects supervisor
Alex Lee ... compositor
Daniel Midholt ... creature crew: ILP
Daniel J. Pastor ... digital compositor: Crafty Apes (as Daniel Pastor)
Kristian Pedersen ... matchmove
Adam Pere ... visual effects coordinator
Sean Pollack ... CG Supervisor
Viktor Poptolev ... compositor
Charles G. Roberts ... compositor
Natalie Rollo ... visual effects production assistant
Mikaiel Russ ... digital compositor (as Mikael Russ)
Jason Sanford ... visual effects executive producer
Butch Seibert ... compositor
Bobo Skipper ... visual effects supervisor: ILP
Joshua D. Stevens ... compositor
Sean Patrick Sullivan ... compositor (as Patrick Sullivan)
Ken Terry ... visual effects editor
Sydney Thomas ... visual effects editor
Sydney Allison Thomas ... visual effects editor
Ian Thorpe ... compositor
Richard Thorsson ... lead lighting: ILP
Mats Torstensson ... lighting: ILP
Sara Emily Tremblay ... compositor (as Sara Tremblay)
Adrian Tsang ... creature crew: ILP
Melanie Rose Tucker ... compositor (as Melanie Tucker)
Erik Tylberg ... lighting: ILP
Kenny Vähäkari ... lighting
Jonathan Vårdstedt ... lighting: ILP
Greg Wadsworth ... digital compositor
Patrik Wedinger ... matchmove: ILP

Stunts 

Grady Allen Bishop ... Russian Arm Driver / stunts (as Grady A. Bishop)
Emily Brobst ... stunt double: Jason Drucker
Trent Brya ... stunt driver double: Tom Everett Scott - Frank
Laurence Chavez ... stunts
Wally Crowder ... stunts
Alan D'Antoni ... stunts
Andy Dylan ... stunts
Ellis Edwards ... stunts
Noah Bain Garret ... stunts (as Noah Garret)
Lex D. Geddings ... stunt driver
Thirl Haston ... stunts
Jason Charles Hill ... stunts
Crystal Hooks ... stunt double: Alicia Silverstone
Karin Justman ... double: Alicia Silverstone
Anderson Martin ... stunts
Trent Mayo ... precision driver
Polly Mitchell Giles ... precision driver
Dave Moro ... precision driver
Ricardo Perez ... precision driver (as Rick Perez)
Steven Ritzi ... stunt coordinator
Austin Seifert ... stunts
Jeff Wolfe ... stunts

Camera and Electrical Department 

Johannes Baker ... drone camera operator
Whitney Branning ... digital imaging technician: aerial
Joy Britt ... lamp operator
Pete Chiaramonte ... bts cinematographer
Pam Connor ... key rigging grip (as Pamela D. Connor)
Richard L. Cottrell ... flight head technician
Chelsea Craig ... digital utility
Juvonn Daves ... best boy rigging grip
Zach Dunlap ... lamp operator (as Zachary Dunlap)
Michael Dzialowski ... additional first assistant camera
David Ellis ... rigging best boy
Russell Engels ... gaffer
Tim Fabrizio ... b camera / steadicam operator
Bob Finley III ... director of photography: plate unit (as Bobby Finley III)
Chris Fountain ... company grip (as Chris 'Tex' Fountain)
Joseph Harris Frederick ... rigging electric
Larry Gianneschi IV ... a camera first assistant
Jackson Giles ... video playback
Mark Gilmer ... digital imaging technician
Michael Gonzales ... company grip
Daniel R. Haizlip ... best boy grip
Esteban Hernandez ... video playback supervisor: 24 frame
Jimmy Herring ... genny operator (as James Herring)
Reggie Hodge ... lamp operator
Andrew Hoehn Jr. ... additional first assistant camera (as Andrew Hoehn)
Jeff 'Moose' Howery ... dolly grip (as J. 'Moose' Howery)
Michael Jordan ... russian arm operator
Michael Kim ... digital imaging technician: additional photography
Marcus Lambert ... grip
J. Steven Latham ... first assistant camera (as James Steven Latham)
Sunny Lee ... key grip: plate unit
Kyle Leftridge ... company grip
Scott W. Leftridge ... key grip
Daniel John Lerch ... lamp operator
Jon Lindsay ... b camera first assistant
Carson E. Mayne ... best boy electric
Tully McCulloch ... rigging gaffer
Daniel C. McFadden ... still photographer
Mark C. McManus ... hd video assist operator
John Metcalfe ... second assistant camera
Christopher L. Miller ... rigging grip
Duncan More ... stabilized head technician
Griffin Nash ... electronic press kit: camera operator
Craig Nix ... crane technician
Taylor Nix ... crane technician
Louie Northern ... drone camera operator
Gary Oldknow ... company grip
Noah Pankow ... day player camera operator: "b" camera
Michael Pilcher ... rigging grip
Dan Pilmaier ... crane technician
Kelly Pun ... b camera: steadicam operator day-play
Johnny Quintana ... b camera second assistant
Ryan Riegner ... additional electrician
Clayton Rod ... dolly grip (as C. Rod)
Taylor Schultz ... electrician (as Taylor Shultz)
William C. Settle ... lamp operator
Louis Smith ... second assistant camera: "a" camera
Greg Steinmetz ... drone camera operator
Cris Toebben ... rigging electric
Omar A. Torres ... Telescopic Crane Technician
Paul Varrieur ... a camera operator
Noah Pankow ... additional photography (uncredited)

Animation Department 

Nicklas Andersson ... animation supervisor
Fredrik Bengtsson ... animation
Martin Eneroth-Johansson ... animation (as Martin Eneroth)
Nicolas Filippis ... post production: 3D
Fabian Galvez ... post production: 3D
Rinat Gazizov ... animator
Maximilian Graenitz ... animated sequences: created by / animation director
Luis Grané ... animated sequences: created by
Sasha Iliach ... animator
Patricio F. Kozow ... post production: 3D
Nahuel Moreno ... post production: 3D
Björn Sjöberg ... animation
Kristian Ström ... animation
Juan Tigreros ... animation
Leandro Vola Colotti ... post production: 3D

Casting Department 

Rori Bergman ... casting: New York
Karlee Fomalont ... casting associate: new york
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Dayna Katz ... casting assistant: new york
Rose Locke ... extras casting
Chase Paris ... casting: Atlanta
Bryan Turner ... extras casting assistant (as Bryan J. Turner Jr)
Alexis Winter ... casting associate (as Alexis Allen)
Kristi Lugo ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Dustin Angus ... costume buyer
Aimee Campolucci ... ager/dyer
Carrie Clever ... seamstress
Sara Cobbeldick ... set costumer
Toni Dangerfield ... key costumer
Dawn Ehrich-Hopper ... cutter fitter
K. Drew Fuller ... costume supervisor (as Drew Fuller)
Benj Gibicsar ... ager/dyer
Jennifer Hryniw ... truck costumer
Jordan Johnson ... costumer
Keith G. Lewis ... assistant costume designer
Stephanie Logan ... costume coordinator
Craig A. Miller ... costume assistant
Les Morgan ... set costumer
Margaret L. Williams ... costume assistant
Joulles Wright ... costume supervisor
Korii Young ... set costumer

Editorial Department 

Amelia Allwarden ... second assistant editor
Chris Armstrong ... supervising dailies engineer
Matt Blouin ... assistant editor
Fred Brown II ... assistant editor: EPK and BTS
Marisa Clayton ... digital intermediate producer
Gregory Earls ... post production coordinator
Chris Giuffrida ... colorist: dailies
Carrie Oliver ... digital conform editor
LeeAnn Patrick ... additional editorial assistant
Gayle Sandler ... post-production accountant
Mike Sowa ... digital intermediate colorist
Dan Stoneberg ... key editorial assistant
Ken Terry ... first assistant editor
Denise Woodgerd ... dailies project manager
Valance Eisleben ... digital data conformist (uncredited)

Location Management 

Annie Davis ... assistant location manager
Julie Donovan ... assistant location manager
Dustin Pitan ... key assistant location manager: plate unit
Kenneth Porter Jr. ... location assistant
Craig Rogers ... key assistant location manager
Mikaiel Russ ... location assistant
Ryan Schaetzle ... location manager
Ryan Christopher Taylor ... key assistant location manager

Music Department 

Shalev Alon ... recording & mixing: assistant
Angela Asistio ... music coordinator
Alejandro Briceno ... music studio assistant
Daniel A. Brown ... music preparation
George Doering ... musician
Robert Elhai ... score orchestrator
Candy Emberley ... music preparation
Kevin Globerman ... digital recordist
Amanda Goodpaster ... temp/final music editor
M.B. Gordy ... musician
Mark Graham ... head of music preparation
Brad Haehnel ... score recorded and mixed by
Jo Ann Kane ... score copyist
Tim Lauber ... recordist
Sarah Lynch ... singer: ensemble
Whitney Martin ... score contractor
Julia Michels ... music supervisor
Rebecca Morellato ... music production executive
Peter Nelson ... stage manager
Victor Pesavento ... music preparation
Jasper Randall ... choir contractor
Natalie Smulevich ... music preperation
Denis St. Amand ... engineer: stage
Tom Steel ... stage manager
Todd Strange ... choir
Roger Suen ... composer: additional music
Damon Tedesco ... stage manager
Lance Treviño ... production coordinator: and assistant
Brooke Villanyi ... additional recording
Chris Walden ... score conductor
Brad Warnaar ... score orchestrator
Joe Zimmerman ... music preparation
Gina Zimmitti ... score contractor
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)
Nathanael Tronerud ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Brian Bailey ... production driver
Joel Brambila ... insert car driver
Quincy Cason ... driver: cast
Arthur C. Chesser ... driver
Jeannie Cummings ... driver
Carlos Daniel ... transportation co-captain (as Carlos Alexander Daniel)
Josh Dover ... driver
Robert Foster Jr. ... transportation coordinator
Barbara Giddens ... dot compliance
Kevin Hardy ... driver
Jeff Hindes ... driver
Cyril O'Neil ... picture car coordinator
Sara Nicole Powell ... dispatcher
Vernon Stacey ... driver
Hector Tapia ... transportation captain
Billy Joe Evans ... transportation co-captain (uncredited)

Other crew 

Ricardo Aguayo ... chef assistant
Dirk Allison ... film extra
Joan Altman ... production accountant
Edgar Alvarez ... chef assistant
Samantha Mae Avery ... assistant: to David Bowers
Chelsea Barker ... production assistant
Ellie Bryan ... production assistant (as Eleanor Bryan) / production assistant: BaseCamp
Emmeline Burnett ... film extra
Lila Burnett ... film extra
Violet Burnett ... film extra
Jennifer Cain ... voice actor
Greg Capoccia ... assistant: to Nina Jacobson/Brad Simpson (as Greg Copoccia)
Celena Shackelford Cater ... studio teacher
Chip Clanton ... Production Coordinator
Marvell Davis ... first assistant craft service
Jose de la Cruz ... chef assistant
Anna J. DeMildt ... office production assistant
Tom DiGiuseppe ... office production assistant (as Thomas DiGiuseppe)
Brian Donahoe ... assistant: to Nina Jacobson/Brad Simpson
Richard Drucker ... film extra
Courtney Dyson ... assistant production coordinator
Brandon Folsom ... production assistant
Julianne Gabert ... loop group
Mario Gonzalez ... chef
Oscar Gonzalez ... chef assistant
Brandon Gorrell ... assistant: to Timothy M. Bourne
Adrienne L. Graves ... second assistant accountant
Vanessa Grayson ... additional craft service assistant
Cody Hall ... travel coordinator
Becca Han ... production assistant
Jeremy Harris ... assistant: to Mr. Richmond
Danielle Hartnett ... adr/voice talent
Joyce Hsieh ... first assistant accountant
Gail Hunter ... script supervisor
Ann Imai ... second assistant accountant
Jamison Jaquan ... payroll assistant (as Jaquan Jamison)
Aquila Jones ... key craft service
Christina Marie Jones ... film extra
Scott Christopher Kelly ... stand-in: Carlos Guerrero
Emerick Martin ... production assistant
Gary Mui ... animal wrangler
Ryen Muse ... film extra
Tony O'Dell ... acting coach
Arthur Ortiz ... adr voice actor
Davis Pak ... voice actor
Samuel Bridger Parker ... assistant: to Nina Jacobson/Brad Simpson
Larry Payne ... animal wrangler
Lucian Perez ... additional voices
Ben Pronsky ... adr voice actor
Javier Ramirez ... chef assistant
Kerry Roberts ... payroll accountant
Braden Rolland ... food stylist
Armando Romo ... chef
Stephanie Rosebrugh ... accounting clerk
Darin Sahler ... Tom Everett Scott's Stand-In
Diamond Sandt ... film extra
Stacey Schrom ... assistant: to David Bowers
Douglas Settles ... production secretary (as Douglas Settles Jr)
Cameron Sherman ... set production assistant
Deborah Simmrin ... unit publicist
Michael Bennett Smith ... key set production assistant
Michael C. Smith ... police coordinator
Barry Strait ... key set medic
Susan Strine ... key second assistant accountant
Tony Suffredini ... animal wrangler (as Tony 'Baloney' Suffredini)
Carol Tresan ... animal wrangler
Greg Tresan ... animal wrangler
Lee Tucker ... preview engineer
Angelo Vacco ... voice actor
Brett Zweiback ... weather consultant (as Brett Zwieback)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed