Edit
Dark (TV Series 2017– ) Poster

(2017– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Baran bo Odar ... (11 episodes, 2017-2019)

Series Writing Credits  

Baran bo Odar ... (created by) (11 episodes, 2017-2019)
Jantje Friese ... (created by) (11 episodes, 2017-2019)
Martin Behnke ... (3 episodes, 2017)
Ronny Schalk ... (3 episodes, 2017)
Marc O. Seng ... (3 episodes, 2017)

Series Cast  

Oliver Masucci ...  Ulrich Nielsen 10 episodes, 2017
Karoline Eichhorn ...  Charlotte Doppler 9 episodes, 2017
Jördis Triebel ...  Katharina Nielsen 9 episodes, 2017
Louis Hofmann ...  Jonas Kahnwald 8 episodes, 2017
Maja Schöne ...  Hannah Kahnwald 8 episodes, 2017
Stephan Kampwirth ...  Peter Doppler 8 episodes, 2017
Shani Atias ...  Hannah 8 episodes, 2017
Tamar Pelzig ...  Doris / ... 8 episodes, 2017
Daan Lennard Liebrenz ...  Mikkel Nielsen 7 episodes, 2017
Andreas Pietschmann ...  The Stranger 7 episodes, 2017
Deborah Kaufmann ...  Regina Tiedemann 7 episodes, 2017
Tatja Seibt ...  Jana Nielsen 7 episodes, 2017
Walter Kreye ...  Tronte Nielsen 7 episodes, 2017
Lisa Vicari ...  Martha Nielsen 6 episodes, 2017
Paul Lux ...  Bartosz Tiedemann 6 episodes, 2017
Hermann Beyer Hermann Beyer ...  Helge Doppler 6 episodes, 2017
Moritz Jahn ...  Magnus Nielsen 6 episodes, 2017
Peter Benedict Peter Benedict ...  Aleksander Tiedemann 6 episodes, 2017
Christian Steyer ...  H.G. Tannhaus 1986 / ... 6 episodes, 2017
Leopold Hornung Leopold Hornung ...  Torben Wöller 6 episodes, 2017
Christian Hutcherson ...  Magnus Nielson (English) 6 episodes, 2017
Ella Lee ...  Hannah Kahnwald 1986 5 episodes, 2017
Ludger Bökelmann ...  Ulrich Nielsen 1986 5 episodes, 2017
Gina Stiebitz ...  Franziska Doppler 5 episodes, 2017
Christian Pätzold ...  Egon Tiedemann 1986 5 episodes, 2017
Anne Ratte-Polle ...  Ines Kahnwald 1986 5 episodes, 2017
Nele Trebs ...  Katharina Nielsen 1986 5 episodes, 2017
Angela Winkler ...  Ines Kahnwald 5 episodes, 2017
Peter Schneider ...  Helge Doppler 1986 5 episodes, 2017
Mark Waschke ...  Noah 5 episodes, 2017
Lydia Makrides Lydia Makrides ...  Regina Tiedemann 1986 4 episodes, 2017
Tom Philipp ...  Helge Doppler 1953 4 episodes, 2017
Carlotta von Falkenhayn Carlotta von Falkenhayn ...  Elisabeth Doppler 3 episodes, 2017
Stephanie Amarell Stephanie Amarell ...  Charlotte Doppler 1986 3 episodes, 2017
Sebastian Hülk ...  Egon Tiedemann 1953 3 episodes, 2017
Julika Jenkins Julika Jenkins ...  Claudia Tiedemann 1986 3 episodes, 2017
Anne Lebinsky Anne Lebinsky ...  Jana Nielsen 1986 3 episodes, 2017
Arnd Klawitter Arnd Klawitter ...  H.G. Tannhaus 1953 3 episodes, 2017
Anatole Taubman ...  Bernd Doppler 1953 3 episodes, 2017
Felix Kramer ...  Tronte Nielsen 1986 3 episodes, 2017
Cordelia Wege ...  Greta Doppler 1953 3 episodes, 2017
Luise Heyer ...  Doris Tiedemann 3 episodes, 2017
Lena Dörrie ...  Nurse Clara Schrage 3 episodes, 2017
Anna König ...  Pathologist Edda Heimann 3 episodes, 2017
Vico Mücke Vico Mücke ...  Yasin Friese 3 episodes, 2017
Florian Panzner ...  Daniel Kahnwald 3 episodes, 2017
Anton Rubtsov Anton Rubtsov ...  Benni / ... 3 episodes, 2017
Sebastian Rudolph Sebastian Rudolph ...  Michael Kahnwald 3 episodes, 2017
Mieke Schymura Mieke Schymura ...  Police Officer Jankowski / ... 3 episodes, 2017
Antje Traue ...  Agnes Nielsen 3 episodes, 2017
Lisa Kreuzer ...  Claudia Tiedemann 2 episodes, 2017
Gwendolyn Göbel Gwendolyn Göbel ...  Claudia Tiedemann 1953 2 episodes, 2017
Michael Mendl ...  Bernd Doppler 1986 2 episodes, 2017
Rike Sindler Rike Sindler ...  Jana Nielsen 1953 2 episodes, 2017
Joshio Marlon Joshio Marlon ...  Tronte Nielsen 1953 2 episodes, 2017
Lena Urzendowsky Lena Urzendowsky ...  Ines Kahnwald 1953 2 episodes, 2017
Nils Brunkhorst Nils Brunkhorst ...  Teacher 2 episodes, 2017
Tara Fischer Tara Fischer ...  Girl in School 2 episodes, 2017
Tom Jahn ...  Jürgen Obendorf 2 episodes, 2017
Lena Milan ...  Pathologist / ... 2 episodes, 2017
Barbara Philipp Barbara Philipp ...  Caseworker Selma Ahrens 2 episodes, 2017
Paul Radom ...  Erik Obendorf 2 episodes, 2017
Denis Schmidt Denis Schmidt ...  Sebastian Krüger 2 episodes, 2017
Anna Schönberg Anna Schönberg ...  Nurse Donata 2 episodes, 2017
Lea Willkowsky Lea Willkowsky ...  Secretary Jasmin Trewen 2 episodes, 2017
Valentin Oppermann Valentin Oppermann ...  Mads Nielsen 1 episode, 2017
Peter Benedict Peter Benedict ...  Aleksander Tiedemann 1 episode, 2017
Béla Gabor Lenz Béla Gabor Lenz ...  Aleksander Tiedemann 1986 1 episode, 2017
Leon Lukas Blaschke Leon Lukas Blaschke ...  Student #2 Theater 1 episode, 2017
Lea van Acken ...  Girl from the future 1 episode, 2017
Helena Abay Helena Abay ...  Yasin's Mother 1 episode, 2017
Annika Annika ...  School Girl 1 episode, 2017
Jennipher Antoni Jennipher Antoni ...  Ulla Obendorf 1 episode, 2017
Thomas Arnold Thomas Arnold ...  Farmer Hermann Albers 1 episode, 2017
Nino Böhlau Nino Böhlau ...  Bully #1 1 episode, 2017
Luc Feit Luc Feit ...  Veterinarian Dr. Schaller 1 episode, 2017
Franz Hartwig Franz Hartwig ...  Martin Döhring 1 episode, 2017
Eva Maria Jost ...  Nurse Anne Reisch 1 episode, 2017
Lenz Lengers Lenz Lengers ...  Bully #2 1 episode, 2017
Cornelia Lippert Cornelia Lippert ...  Woman search party 1 episode, 2017
Henning Peker Henning Peker ...  Pathologist Udo Meier 1 episode, 2017
Sammy Scheuritzel Sammy Scheuritzel ...  Student #1 Theater 1 episode, 2017
Rudolph Sebastian Rudolph Sebastian ...  Michael Kahnwald 1 episode, 2017
Hannes Wegener ...  Dr. Reimann 1 episode, 2017
Nina Weniger Nina Weniger ...  School for the deaf teacher 1 episode, 2017
Roland Wolf Roland Wolf ...  Officer 1953 1 episode, 2017
Harald Effenberg Harald Effenberg ...  Mann Suchtrupp (2017) unknown episodes
Frederik Klaus Frederik Klaus ...  Police Officer (uncredited) 2 episodes, 2017-2019

Series Produced by 

Quirin Berg ... executive producer (11 episodes, 2017-2019)
Max Wiedemann ... executive producer (11 episodes, 2017-2019)
Erik Barmack ... executive producer (10 episodes, 2017)
Baran bo Odar ... executive producer (10 episodes, 2017)
Jantje Friese ... executive producer (10 episodes, 2017)
Amanda Krentzman ... executive producer (10 episodes, 2017)
Kelly Luegenbiehl ... executive producer (10 episodes, 2017)
Justyna Müsch ... executive producer (10 episodes, 2017)
Arno Neubauer ... line producer (10 episodes, 2017)
Sofie Scherz-Fleischer ... line producer: W&B (10 episodes, 2017)

Series Music by 

Ben Frost ... (10 episodes, 2017)

Series Cinematography by 

Nikolaus Summerer ... (10 episodes, 2017)

Series Film Editing by 

Robert Rzesacz ... (4 episodes, 2017)
Denis Bachter ... (3 episodes, 2017)
Anja Siemens ... (3 episodes, 2017)
Sven Budelmann ... (1 episode, 2017)

Series Casting By 

Simone Bär ... (10 episodes, 2017)

Series Production Design by 

Udo Kramer ... (11 episodes, 2017-2019)

Series Art Direction by 

Michael Fissneider ... (10 episodes, 2017)
Stefan Hauck ... (10 episodes, 2017)

Series Set Decoration by 

Katharina Birkenfeld ... (10 episodes, 2017)
Heike Wolf ... (10 episodes, 2017)

Series Costume Design by 

Anette Guther ... (10 episodes, 2017)

Series Makeup Department 

Parul Banerjee ... daily make up & hair (10 episodes, 2017)
Julia Baumann ... daily make up & hair (10 episodes, 2017)
Anja Daum ... daily make up & hair (10 episodes, 2017)
Markus Hollinger ... daily make up & hair (10 episodes, 2017)
Monika Lienig ... daily make up & hair (10 episodes, 2017)
Wiebke Madloch ... daily make up & hair (10 episodes, 2017)
Monika Münnich ... makeup artist (10 episodes, 2017)
Milena Pfleiderer ... daily make up & hair (10 episodes, 2017)
Andrea Pirchner ... make up & hair artist (10 episodes, 2017)
Inga Ross ... daily make up & hair (10 episodes, 2017)
Valeska Schitthelm ... daily make up & hair (10 episodes, 2017)
Astrid Stebich ... make up and hair assistant (10 episodes, 2017)
Christina Wagner ... make up & hair artist (10 episodes, 2017)
Barbara Zschetzsche ... daily make up & hair (10 episodes, 2017)

Series Production Management 

Jan Enderlein ... unit manager (10 episodes, 2017)
Arno Neubauer ... production manager (10 episodes, 2017)
Sven Nuri ... post-production supervisor (10 episodes, 2017)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Simon Adegbenro ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Anna Avramenko ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Ben Bischof ... first assistant director / second unit first assistant director (10 episodes, 2017)
Daniel Borovkov ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Jan Böhme ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Isabell Cissarz ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Jutta Dickel ... script / continuity (10 episodes, 2017)
Lars Gmehling ... first assistant director (10 episodes, 2017)
David Hacke ... ad pa (10 episodes, 2017)
Khalil Hareb ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Philip Haucke ... second unit director (10 episodes, 2017)
Frederike Karsch ... second assistant director (10 episodes, 2017)
Marian Mächler ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Tina Rexilius ... second assistant director (10 episodes, 2017)
Benjamin Roepcke ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Stephan Ryll ... crowd assistant director (10 episodes, 2017)
Vanessa Schreiber ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Ronny Schröder ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Zoe Simijonovic ... script / continuity (10 episodes, 2017)
Clara von Arnim ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Bennet Weidemann ... daily assistant director (10 episodes, 2017)
Nico Markert ... crowd marshall: daily (1 episode, 2017)
Rickie-Lee Roberts ... first assistant director (1 episode, 2019)

Series Art Department 

Christoph Baumstieger ... carpenter (10 episodes, 2017)
Yves Boczek ... store manager (10 episodes, 2017)
Frank Born ... scene painter (10 episodes, 2017)
Stefan Burischek ... set dresser (10 episodes, 2017)
Hubert Böck ... daily set dresser (10 episodes, 2017)
Ralf Churfürst ... daily set dresser (10 episodes, 2017)
Karsten Cizmowski ... daily carpenter (10 episodes, 2017)
Christian Dahlmann ... set dresser (10 episodes, 2017)
Nicole Emrich ... set dec buyer (10 episodes, 2017)
Anna Eppstein ... daily set dresser (10 episodes, 2017)
Michael Fechner ... prop master (10 episodes, 2017)
Michael Fissneider ... art department assistant (10 episodes, 2017)
Michael Fissneider ... set designer (10 episodes, 2017)
Hannes Früh ... standby prop: second unit (10 episodes, 2017)
Isabel Fuchs ... assistant property master (10 episodes, 2017)
Jens Gaube ... daily set dresser (10 episodes, 2017)
Elena Gosch ... daily set dec buyer (10 episodes, 2017)
Torsten Haubold ... set dresser (10 episodes, 2017)
Christina Heidelmeier ... assistant set decorator (10 episodes, 2017)
Andreas Huschke ... stand-by props on set (10 episodes, 2017)
Holger Hänske ... daily set dresser (10 episodes, 2017)
Franz Höfner ... set dresser (10 episodes, 2017)
Annika Kiel ... graphic artist (10 episodes, 2017)
Katharina Kluge ... assistant set decorator (10 episodes, 2017)
Ines Kramer ... set designer (10 episodes, 2017)
Kristina Lonergan ... daily prop buyer (10 episodes, 2017)
Andreas Naujoks ... set dresser (10 episodes, 2017)
Noack ... daily carpenter (10 episodes, 2017)
Tomoko Okada ... graphic artist (10 episodes, 2017)
Felix M. Ott ... daily carpenter (10 episodes, 2017)
Jasmin Ott ... daily set dec buyer (10 episodes, 2017)
Uli Passauer ... daily stand-by props on set (10 episodes, 2017)
Heike Pauketat ... set dresser (10 episodes, 2017)
Matthias Prange ... standby-carpenter (10 episodes, 2017)
Nina Putz ... set dresser (10 episodes, 2017)
Florian Radloff ... daily set dresser (10 episodes, 2017)
Gesa Rehren ... art dept. coordinator (10 episodes, 2017)
Melanie Reichert ... construction accountant/buyer (10 episodes, 2017)
Nele-Tabea Reineke ... graphic artist / graphic designer (10 episodes, 2017)
Hannah Roolf ... daily asst. stand-by props on set (10 episodes, 2017)
Vera Roth ... daily prop buyer / daily set dec buyer (10 episodes, 2017)
Matthias Röder ... carpenter (10 episodes, 2017)
Sarah Röntgen ... assistant stand by props on set (10 episodes, 2017)
Daniel Sandberg ... picture car coordinator / prop buyer (10 episodes, 2017)
Stefan Scheurich ... set dec buyer (10 episodes, 2017)
Marleen Sturm ... art dept. trainee (10 episodes, 2017)
Alexis Teller ... prop master (10 episodes, 2017)
Lisa Tigges ... daily set dec buyer (10 episodes, 2017)
Merle Vierck ... assistant set decorator (10 episodes, 2017)
Olaf von Friderici ... carpenter (10 episodes, 2017)
Katharina Wrede ... set dec pa (10 episodes, 2017)
Wolfgang Wrede ... head painter (10 episodes, 2017)
Jan Zegenhagen ... set dresser (10 episodes, 2017)
Gunnar Zimmer ... h.o.d. sculptor (10 episodes, 2017)
Stefanie Übelhör ... art asisstant (10 episodes, 2017)
James Cowley ... sculptor (1 episode, 2017)
Ines Kramer ... set designer (1 episode, 2017)
Michael Düwel ... managing director: art department studio babelsberg (1 episode, 2019)
Tobias Schroeter ... propmaker (1 episode, 2019)
Andreas Vieweg ... construction manager: art department studio babelsberg (1 episode, 2019)

Series Sound Department 

Daniel Bautista ... re-recording assistant (10 episodes, 2017)
Christian Bischoff ... re-recording mixer (10 episodes, 2017)
Benjamin Dunker ... boom operator (10 episodes, 2017)
Christof Ebhardt ... sound editor (10 episodes, 2017)
Jörg Elsner ... sound editor (10 episodes, 2017)
Stephan Fandrych ... adr supervisor (10 episodes, 2017)
Ansgar Frerich ... re-recording mixer (10 episodes, 2017)
Moritz Herrmann ... assistant sound re-recording mixer (10 episodes, 2017)
Achim Hofmann ... sound editor (10 episodes, 2017)
Michael Karl Huber ... postproduction producer sound (10 episodes, 2017)
Thomas Kalbér ... production sound editor (10 episodes, 2017)
Ron Klober ... boom operator: second unit (10 episodes, 2017)
Bernhard Maurer ... foley recording engineer (10 episodes, 2017)
Mathias Maydl ... re-recording mixer (10 episodes, 2017)
Tony McVann ... re-recording mixer (10 episodes, 2017)
Bertin Molz ... sound mixer: second unit (10 episodes, 2017)
Wolfi Müller ... foley editor (10 episodes, 2017)
John O'Neill ... post production sound facility manager (10 episodes, 2017)
Siegfried Oblinger ... technical supervisor (10 episodes, 2017)
Simon Peter ... daily sound mixer: second unit (10 episodes, 2017)
Matthias Richter ... sound mixer (10 episodes, 2017)
Benjamin A. Rosenkind ... re-recording mixer (10 episodes, 2017)
Caspar Sachsse ... sound mixer: second unit (10 episodes, 2017)
Benjamin Schäfer ... adr editor (10 episodes, 2017)
Michael Stancyk ... foley artist (10 episodes, 2017)
Daniel Vogl ... head of ARRI sound department (10 episodes, 2017)
Alexander Würtz ... supervising sound editor (10 episodes, 2017)
Thomas Diesel ... daily sound mixer: second unit (4 episodes, 2017)
David Jung ... boom operator: second unit (4 episodes, 2017)
Gero Renner ... boom operator: second unit (4 episodes, 2017)
Laura Plock ... foley editor (3 episodes, 2017)
Torsten Zumhof ... additional foley editor (2 episodes, 2017)

Series Special Effects by 

Mario Uy ... special effects armorer / key armourer (11 episodes, 2017-2019)
Michael Apling ... office coordinator (10 episodes, 2017)
Lars Hintze ... special effects technician (10 episodes, 2017)
Thorsten Hintze ... special effects technician (10 episodes, 2017)
Sven Hübner ... special effects technician (10 episodes, 2017)
Maxim Knefeli ... special effects technician (10 episodes, 2017)
Uwe Lehmann ... special effects technician (10 episodes, 2017)
Solon Luigi ... special effects technician (10 episodes, 2017)
David Opatz ... special effects technician (10 episodes, 2017)
Jörg Richter ... special effects technician (10 episodes, 2017)
Thomas Trocha ... special effects technician (10 episodes, 2017)
Bernd Wildau ... special effects supervisor (10 episodes, 2017)
Adolf Wojtinek ... special effects coordinator (10 episodes, 2017)

Series Visual Effects by 

Mathilda Barchmann ... online & finishing artist (10 episodes, 2017)
David Bobichon ... senior compositor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Johannes Bogenhauser ... senior compositing artist (10 episodes, 2017)
Julia Boldt ... office manager: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Felix Bucella ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Benjamin Burr ... compositing supervisor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Matthias Bäuerle ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Saskia Carolan ... cg artist: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Marian Dobrunz ... hr manager: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Loa Mayra Dumong ... fx artist: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Sebastian Elsner ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Tim Emeis ... compositing artist (10 episodes, 2017)
Thorsten Gaetz ... cg artist (10 episodes, 2017)
Rene Grasser ... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Daniel Hartlehnert ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Michael Haupt ... cg artist: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Aria Heidari ... senior compositing artist (10 episodes, 2017)
Nadine Heinz ... hr manager: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Volker Heisterberg ... fx artist: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Peter Hofmeister ... junior compositing artist (10 episodes, 2017)
Korbinian Hopfner ... fx td: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Ines Krüger ... senior compositing artist (10 episodes, 2017)
Björn Kähler ... concept and digital matte painter: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Vincent Langer ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
David Laubsch ... senior compositing artist (10 episodes, 2017)
Katharina Lebegern ... junior compositing artist (10 episodes, 2017)
Lutz Lemke ... title and graphic design (10 episodes, 2017)
Lukas Mehl ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Philipp Mekus ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Sebastian Mietzner ... flame artist (10 episodes, 2017)
Eva Mularonek ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Katja Müller ... visual effects producer (10 episodes, 2017)
Sebastian Nozon ... visual effects coordinator (10 episodes, 2017)
Frieda Oberlin ... head of production (10 episodes, 2017)
Sven Pannicke ... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Patrick Patzschke ... visual effects editor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Emil Pfeifer ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Elmar Pohl ... senior compositing artist (10 episodes, 2017)
Monique Pollaehne ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Daniel Rath ... cg artist: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Jana Rexhausen ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Nicolas Maximilian Rolke ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Martin Rosenkranz ... senior compositing artist (10 episodes, 2017)
Jan Roth ... cg artist: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Viktoria Rucker ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Johannes Röckl ... di engineer (10 episodes, 2017)
David Salamon ... lidar scanning supervisor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Eric Schaechter ... flame artist (10 episodes, 2017)
Alexander Scherffig ... compositing artist (10 episodes, 2017)
Leon Schmidl ... compositing trainee: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Heiko Schneck ... cg artist: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Abraham Schneider ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Rayk Schroeder ... compositing supervisor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Kay-Uwe Schuchert ... di engineer (10 episodes, 2017)
Alexander Schumann ... animation supervisor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Lukas Schwabe ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Jérémie Sebban ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Priya Short ... senior compositing artist (10 episodes, 2017)
Min Tesch ... senior compositing artist (10 episodes, 2017)
Stefan Tischner ... visual effects supervisor (10 episodes, 2017)
Christian Tröger ... online & finishing artist (10 episodes, 2017)
Johannes Vogt-Reimuth ... render wrangler: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Helena Wegmann ... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Mona Wiemer ... visual effect coordinator: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Daniel Witt ... lidar scanning technician: RISE Visual Effects Studios / lidar scanning technician: RISE Visual Effects Studios t (10 episodes, 2017)
Pascal Xander ... cg artist: RISE Visual Effects Studios (10 episodes, 2017)
Andreas Giesen ... fx td: RISE Visual Effects Studios (4 episodes, 2017)
Andreas Nehls ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (3 episodes, 2017)
Cedric Profijt ... digital matte painter: RISE Visual Effects Studios (3 episodes, 2017)
Andrei Dimitriu ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (2 episodes, 2017)
Felix Hörlein ... fx td: RISE Visual Effects Studios (2 episodes, 2017)
Nils Nißing ... cg artist: RISE Visual Effects Studios (2 episodes, 2017)
Steve Parsons ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (2 episodes, 2017)
Dominik Pott ... fx artist: RISE Visual Effects Studios (2 episodes, 2017)
Gregor Stephani ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (2 episodes, 2017)
Bo Zonneveld ... concept artist: RISE Visual Effects Studios (2 episodes, 2017)
Pietro Coco ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (1 episode, 2017)
Doris Huber ... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios (1 episode, 2017)
Oliver Markowski ... cg supervisor: RISE Visual Effects Studios (1 episode, 2017)
Romain Sontag ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios (1 episode, 2017)
Merten Tremer ... cg artist: RISE Visual Effects Studios (1 episode, 2017)

Series Stunts 

Volkhart Buff ... stunt coordinator (10 episodes, 2017)
Martin Goeres ... stunt rigger / utility stunts (1 episode, 2017)
Melanie Benna ... stunt double: julika jenkins / stunt double: karoline eichhorn (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Andrei Badescu ... daily grip (10 episodes, 2017)
Stefan Baltz ... camera trainee (10 episodes, 2017)
Yoshua Berkowitz ... b-camera operator / steadicam operator (10 episodes, 2017)
Martin Bode ... assistant video operator (10 episodes, 2017)
Tilman Büttner ... director of photography: second unit (10 episodes, 2017)
Katharina Dießner ... c-camera operator (10 episodes, 2017)
Matthias Edinger ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Ben Edlich ... grip (10 episodes, 2017)
Florian Emmerich ... director of photography: second unit (10 episodes, 2017)
Hannes Engler ... second assistant b-camera (10 episodes, 2017)
Stefan Erhard ... still photographer (10 episodes, 2017)
Angela Fellenberg ... video operator: second unit (10 episodes, 2017)
Edgar Fischnaller ... electrician: daily (10 episodes, 2017)
Peter Fritscher ... gaffer: second unit (10 episodes, 2017)
Bat Gankhuyag ... daily grip (10 episodes, 2017)
Yvonne Geiler ... first assistant b-camera (10 episodes, 2017)
Patrick Goetz ... first assistant camera: second unit (10 episodes, 2017)
Petja Gohr ... daily electrician (10 episodes, 2017)
Dietmar Haupt ... gaffer: second unit (10 episodes, 2017)
Elias Heiduk ... grip: second unit (10 episodes, 2017)
Mathias Hildebrand ... electrician (10 episodes, 2017)
Krischan Hintz ... video operator: second unit (10 episodes, 2017)
Philipp Hoch ... second assistant camera: second unit (10 episodes, 2017)
Thomas Hübener ... remote head technician (10 episodes, 2017)
Christin Jahrmärker ... daily camera assistant (10 episodes, 2017)
Oliver Joest ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Alexander Jung ... electrician (10 episodes, 2017)
Dan Jung ... electrician (10 episodes, 2017)
Britta Krehl ... photo pre-production (10 episodes, 2017)
Christian Kuss ... dit (10 episodes, 2017)
Glenn König ... key grip (10 episodes, 2017)
Oliver Kühne ... electrician (10 episodes, 2017)
Younes Labdi ... daily camera assistant (10 episodes, 2017)
Kai Lachmann ... c-camera assistant: second unit (10 episodes, 2017)
Volker Langholz ... electrician: daily (10 episodes, 2017)
Holger Lehnau ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Martin Lieckfeld ... best boy (10 episodes, 2017)
Flow Jean Louis ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Alexander Martin ... electrician: daily (10 episodes, 2017)
Sten Mende ... director of photography: second unit (10 episodes, 2017)
Richard Muller ... dit (10 episodes, 2017)
Vicky Müller ... camera trainee (10 episodes, 2017)
Holger Olhus ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Leo Plank ... cam car driver / wirecam (10 episodes, 2017)
Ralf Prokopp ... daily electrician (10 episodes, 2017)
Karim Rahmani ... first assistant camera: second unit (10 episodes, 2017)
Jan Raskin ... key grip: second unit (10 episodes, 2017)
Philipp Rath ... best boy grip (10 episodes, 2017)
Florian Reeh ... first assistant camera: second unit (10 episodes, 2017)
Nadine Reichert ... daily camera assistant (10 episodes, 2017)
Lars Rennert ... assistant video operator (10 episodes, 2017)
Andreas Richter ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Lars Richter ... first assistant camera (10 episodes, 2017)
Olaf Richter ... daily electrician (10 episodes, 2017)
David Roschke ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Martin Roth ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Christian Rybka ... daily electrician (10 episodes, 2017)
André Schmidt ... electrician (10 episodes, 2017)
Florian Schwarz ... second assistant camera (10 episodes, 2017)
Valentin Schweiger ... daily camera assistant (10 episodes, 2017)
Sascha Seeger ... electrician: daily (10 episodes, 2017)
Alexander Seidl ... first assistant camera: second unit (10 episodes, 2017)
Tobias Semmelmann ... video operator (10 episodes, 2017)
Fabio Seyding ... second assistant camera: additional (10 episodes, 2017)
Dirk Siehlmann ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Bjoern Susen ... gaffer (10 episodes, 2017)
Elmar Suska ... b-dolly (10 episodes, 2017)
Milian-Yannik Symanek ... dit/camera assistant (10 episodes, 2017)
Clemens Szelies ... assistant video operator (10 episodes, 2017)
Julia Terjung ... still photographer (10 episodes, 2017)
Lars Voigtländer ... gaffer: second unit (10 episodes, 2017)
Jörg Widmer ... director of photography: second unit (10 episodes, 2017)
Marc Wiesenthal ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Jan-Frederick Wockenfuß ... daily camera assistant (10 episodes, 2017)
Patrick Wächter ... electrician: second unit (10 episodes, 2017)
Mads Gutowski ... practical electrician (2 episodes, 2017)
Shay Beinwoll ... second assistant camera: second unit (1 episode, 2017)
Julian Felgitsch ... second assistant camera (1 episode, 2017)

Series Casting Department 

Agentur Filmgesichter ... extras casting (10 episodes, 2017)
Alexandra Montag ... casting associate (10 episodes, 2017)
Lars Reinert ... extras casting (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Katrin Berthold ... daily costumer (10 episodes, 2017)
Lutz Erkens ... daily costumer: second unit (10 episodes, 2017)
Elsa Fabian ... daily costumer (10 episodes, 2017)
Karin Faltlhauser ... ager/dyer (10 episodes, 2017)
Kerstin Feldmann ... costume assistant (10 episodes, 2017)
Marie Fischer ... costume trainee (10 episodes, 2017)
Nicola Gebhard ... seamstress (10 episodes, 2017)
Anne Gorke ... daily costumer: second unit (10 episodes, 2017)
Eleni Groszer ... daily costumer (10 episodes, 2017)
Julia Hübener ... daily costumer (10 episodes, 2017)
Therese Röder ... daily costumer (10 episodes, 2017)
Veronica Santos Ruiz ... costumer (10 episodes, 2017)
Anja Charlott Sawatzki ... assistant costume designer (10 episodes, 2017)
Sylka Schaedlich ... daily costumer (10 episodes, 2017)
Kerstina Schemmel ... daily costumer (10 episodes, 2017)
Elisabeth Schmidt ... daily costumer: second unit (10 episodes, 2017)
Carolin Schogs ... ager/dyer (10 episodes, 2017)
Anna Scholich ... assistant costume designer (10 episodes, 2017)
Lisa Schrimpf ... key costumer (10 episodes, 2017)
You-Jin Seo ... daily costumer (10 episodes, 2017)
Cornelia Anna Sobik ... junior customer (10 episodes, 2017)
Rebekka Stange ... costume assistant (10 episodes, 2017)
Anette Tirler ... assistant costume designer (10 episodes, 2017)
Michèle Tonteling ... costume trainee (10 episodes, 2017)

Series Editorial Department 

Ascanius Böttger ... assistant editor (10 episodes, 2017)
Alexander Falk ... technical director (10 episodes, 2017)
Matti Falkenberg ... assistant editor (10 episodes, 2017)
Bernie Greiner ... digital colorist (10 episodes, 2017)
Lissy Knauer ... dailies coordinator (10 episodes, 2017)
Lola Knoblach ... digital intermediate supervisor (10 episodes, 2017)
Steffen Paul ... digital colorist (10 episodes, 2017)
Clemens Schmid ... dailies supervisor (10 episodes, 2017)
David Maria Vogel ... assistant editor (10 episodes, 2017)
Thomas Weckenmann ... data i/o (10 episodes, 2017)
Zwi Zausch ... assistant editor (10 episodes, 2017)

Series Location Management 

Matthias Braun ... location manager (10 episodes, 2017)
Michaela Ifkovits ... assistant location manager (10 episodes, 2017)
Volker Zobelt ... assistant location manager (10 episodes, 2017)

Series Music Department 

Can Bolat ... music publisher (10 episodes, 2017)
Ascanius Böttger ... music editor (10 episodes, 2017)
Lynn Fainchtein ... music supervisor (10 episodes, 2017)
Lewis Morison ... music editor (10 episodes, 2017)

Series Transportation Department 

Nils Brillat ... move coordinator (10 episodes, 2017)
Sebastian Ennen ... unit driver (10 episodes, 2017)
Michael Fischer ... driver (10 episodes, 2017)
David Flemming ... daily driver (10 episodes, 2017)
Felix Herrmann ... driver (10 episodes, 2017)
Oliver Hollstein ... set dec driver (10 episodes, 2017)
René Janicke ... driver (10 episodes, 2017)
Tom Kirsten ... daily set dec driver (10 episodes, 2017)
Alex Lehmann ... daily driver (10 episodes, 2017)
Tim Lemke ... set dec driver (10 episodes, 2017)
Sebastian Luck ... move coordinator (10 episodes, 2017)
Jan Luo ... unit driver: second unit (10 episodes, 2017)
Malte Mann ... daily set dec driver (10 episodes, 2017)
Christian Meinherz ... prop driver (10 episodes, 2017)
Torsten Paterok ... unit driver: second unit (10 episodes, 2017)
Mirko Reichwald ... daily set dec driver (10 episodes, 2017)
Enrico Reinecke ... move coordinator (10 episodes, 2017)
Thomas Schlegel ... prop driver (10 episodes, 2017)
Christoph Stangier ... driver (10 episodes, 2017)
Andreas Ulrich ... set dec driver (10 episodes, 2017)
Eric von Mutius ... daily driver (10 episodes, 2017)
Miklas Wittmann ... daily driver (10 episodes, 2017)

Series Other crew 

Kate Cavendish ... publicist (11 episodes, 2017-2019)
Lon Haber ... publicist (11 episodes, 2017-2019)
Marie Ahrendt ... chaperone (10 episodes, 2017)
Rocco Arndt ... set runner: second unit (10 episodes, 2017)
Ahlem Batsi ... assistant to line producer (10 episodes, 2017)
Grit Belitz ... health & safety coordinator / health and safety coordinator (10 episodes, 2017)
Björn S. Berger ... script / continuity: second unit (10 episodes, 2017)
Bettina Brenner ... production accountant (10 episodes, 2017)
Hubert Burkhardt ... production finance: netflix (10 episodes, 2017)
Bernd Clauss ... technical manager (10 episodes, 2017)
Paola Correa ... executive assistant: netflix (10 episodes, 2017)
Ferdinand Diepenbrock ... set runner (10 episodes, 2017)
Florian Doerdelmann ... legal & business affairs (10 episodes, 2017)
Anika Dombrowsky ... set manager (10 episodes, 2017)
Marc Drobny ... set manager: second unit (10 episodes, 2017)
Silke Engelhardt ... script / continuity: second unit (10 episodes, 2017)
Fabian Fuchs ... cashier (10 episodes, 2017)
Florence Förster ... set runner (10 episodes, 2017)
Daniela Garkov ... key set pa (10 episodes, 2017)
Gabriella Gobber ... script / continuity: second unit (10 episodes, 2017)
Steffen Gregorowius ... assistant set manager (10 episodes, 2017)
Johannes Grellmann ... assistant set manager (10 episodes, 2017)
Natalie Gutteridge ... business & legal affairs: netflix (10 episodes, 2017)
Denny Hahnfeldt ... set runner: second unit (10 episodes, 2017)
Anett Hannemann ... set runner (10 episodes, 2017)
Andreas Heiden ... assistant production coordinator (10 episodes, 2017)
Jenny Jarus ... set runner (10 episodes, 2017)
Mun Ju Kim ... assistant production accountant (10 episodes, 2017)
David Kühn ... set runner (10 episodes, 2017)
Julia Lenzinger ... assistant to line producer: W&B (10 episodes, 2017)
Benjamin Löbbert ... assistant set manager (10 episodes, 2017)
Nora E. Markwald ... assistant producer (10 episodes, 2017)
Moritz Melms ... assistant set manager (10 episodes, 2017)
Antonia Novak ... set runner (10 episodes, 2017)
David Oh ... post production: netflix (10 episodes, 2017)
Regine Otto ... production coordinator (10 episodes, 2017)
Lydia Pakebusch ... base pa (10 episodes, 2017)
Brian Pearson ... business development: netflix (10 episodes, 2017)
Andreas Reinhardt ... set runner (10 episodes, 2017)
Laura Ritter ... script / continuity: second unit (10 episodes, 2017)
Hendrik Schierloh ... legal & business affairs (10 episodes, 2017)
Vanessa Schreiber ... script / continuity: second unit (10 episodes, 2017)
Ina Stahnsdorf-Novotny ... accountant: W&B (10 episodes, 2017)
Jana Theis ... legal & business affairs (10 episodes, 2017)
Paytre Topp ... business & legal affairs: netflix (10 episodes, 2017)
Carol Turner ... physical production: netflix (10 episodes, 2017)
Lena von Naso ... dialogue transcription (10 episodes, 2017)
Clare Walker ... business & legal affairs: netflix (10 episodes, 2017)
Tamara Weiss-Mohr ... head of accounting: W&B (10 episodes, 2017)
Samira Wolf ... assistant to line producer: W&B (10 episodes, 2017)
Ashlin Yu ... executive assistant: netflix (10 episodes, 2017)
Thomas Zander ... sign language coach (10 episodes, 2017)
Badr Zouhir ... set manager (10 episodes, 2017)
Anika Julien ... production secretary / production assistant (9 episodes, 2017)
Edmond Laccon ... quality control (3 episodes, 2017)
Andreas Bareiss ... legal counsel (1 episode, 2019)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed