Edit
Insidious: The Last Key (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Adam Robitel ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Leigh Whannell ... (written by)
 
Leigh Whannell ... (based on characters created by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Lin Shaye ... Elise Rainier
Leigh Whannell ... Specs
Angus Sampson ... Tucker
Kirk Acevedo ... Ted Garza
Caitlin Gerard ... Imogen Rainier
Spencer Locke ... Melissa Rainier
Josh Stewart ... Gerald Rainier
Tessa Ferrer ... Audrey Rainier
Aleque Reid ... Anna
Ava Kolker ... Young Elise Rainier
Pierce Pope ... Young Christian Rainier
Bruce Davison ... Christian Rainier
Javier Botet ... KeyFace
Marcus Henderson ... Detective Whitfield
Amanda Jaros ... Mara Jennings
Judith Drake ... Waitress Pam
Hana Hayes ... Teenage Elise Rainier
Thomas Robie ... Teenage Christian
Josh Wingate ... Executed Man
Danielle Kennedy ... Kitchen Woman
Melanie Gaydos Melanie Gaydos ... Dark Angel
Ty Simpkins ... Dalton Lambert
Rose Byrne ... Renai Lambert
Patrick Wilson ... Josh Lambert
Joseph Bishara ... Lipstick-Face Demon
Stefanie Scott ... Quinn Brenner
Barbara Hershey ... Lorraine Lambert
Danielle Bisutti ... Mother of Parker Crane
Brynn Bowie Brynn Bowie ... Kali Lambert
Madison Bowie Madison Bowie ... Kali Lambert
Rest of cast listed alphabetically:
Lubella Gauna Lubella Gauna ... Nurse (uncredited)
Bob Heslip ... Lost soul / inmate (uncredited)
Zahra Susan Ingersoll Zahra Susan Ingersoll ... Prisoner (uncredited)
Devin Koehler Devin Koehler ... Lost Soul (uncredited)
Craig Reed ... Lost Soul / Inmate (uncredited)

Produced by 

Laura Altmann ... associate producer
Jason Blum ... producer (produced by)
Bailey Conway ... executive producer (as Bailey Conway Anglewicz)
Phillip Dawe ... co-producer
Brian Kavanaugh-Jones ... executive producer
Charles Layton ... executive producer
Dan Lazarovits ... associate producer (as Dan 'Laz' Lazarovits)
Rick Osako ... co-producer (as Rick A. Osako) / line producer (as Rick A. Osako)
Oren Peli ... producer (produced by)
Couper Samuelson ... executive producer
Steven Schneider ... executive producer
Jeanette Volturno ... co-producer
James Wan ... producer (produced by)
Leigh Whannell ... producer

Music by 

Joseph Bishara ... (music by)

Cinematography by 

Toby Oliver ... director of photography

Film Editing by 

Timothy Alverson ... (as Tim Alverson) (edited by)

Casting By 

Terri Taylor

Production Design by 

Melanie Jones ... (as Melanie Paizis Jones)

Art Direction by 

Hunter Brown

Set Decoration by 

Sandra Skora

Costume Design by 

Lisa Norcia

Makeup Department 

Ozzy Alvarez ... special effects makeup artist
J.D. Bowers ... dental prosthetics
Sasha Camacho ... silicone prosthetic technician
Yunea Cruz ... hair department head (as Yunea M. Cruz)
Bernhard Eichholz ... fabricator (as Bernie Eichholz)
Michael Ezell ... special effects makeup project coordinator: additional photography
Maggie Fung ... makeup department head: additional photography
Kelly Golden ... sculptor / special effects makeup artist
Anthony Gordon ... makeup department head
Desirae Hepp ... fabricator
Carleigh Herbert ... co-makeup department head
Rob Hinderstein ... special effects makeup artist: additional photography
Angie Johnson ... additional fx makeup
Brian Jones ... silicone prosthetic technician
Abby Lyle ... special makeup effects artist
Adrienne Lynn ... additional spfx makeup artist
Ken Niederbaumer ... special effects makeup artist
Melinda Osgood ... makeup assistant: additional photography
Sam Polin ... fabricator
Erik Porn ... special makeup effects artist
Lufeng Qu ... special effects makeup artist: additional photography
Justin Raleigh ... project supervisor / special effects makeup department head: additional photography
Traci E. Smithe ... hair stylist: additional photography
Robert Smithson ... lens technician (as Bob Smithson)
Brett Stern ... special makeup effects artist: Fractured FX
Natalie Thimm ... makeup assistant: additional photography
Todd Tucker ... special effects makeup artist: additional photography
Enoch H. Williams IV ... key hair stylist (as Enoch H. Williams)
Michael B. Williams ... mold maker
Kodai Yoshizawa ... sculptor
Analyn Cruz ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Laura Altmann ... production supervisor
Rick Osako ... unit production manager
Jennifer Scudder Trent ... post-production supervisor
Sandra Yee Ling ... production executive: Automatik

Second Unit Director or Assistant Director 

Phil DeSanti ... key second assistant director: additional photography / second second assistant director
Danny Giles ... second second assistant director: additional photography (as Daniel A. Giles-Valera)
Dan Lazarovits ... first assistant director (as Dan 'Laz' Lazarovits)
Mindy McKoin Ma ... dga trainee (as Mindy McKoin)
James Moran ... first assistant director: additional photography
Marc Newland ... key second assistant director

Art Department 

Darren Anderson ... set dresser
Mike Anderson ... set dresser
Nuttavut Baiphowongse ... concepts artist
Rafael Antonio Burgos ... storyboard artist
Beverly Burton ... construction medic (as Beverly A. Burton RN)
Gabriel Camarillo ... greensman
Justin Campanella ... on set dresser / set dresser: additional photography
Curtis Corbitt ... assistant property master
Catherine Devaney ... art consultant
Raphael Di Febo ... assistant property master: additional photography
Tim Dodge ... set dresser
Zak Faust ... art department coordinator
Frank Forte ... storyboard artist
Robert Fox ... lead painter (as Robert 'ToxicBob' Fox)
Casey B. Garrett ... construction foreman
Joey Genitempo ... stand-by painter
Christina Giovacchini ... set dresser
Aaron A. Goffman ... property master: additional photography
David. M. Hecht ... assistant property master: additional photography
Sarah Michael Hickman ... addt'l photography buyer / art department production assistant
Ian Horn ... propmaker
Fredderick Jackson ... second painter (as Fred Jackson III)
Alexia Lee ... set dresser
Steven Loera ... set painter
Tuyet van thi Mach ... illustrator
Devin McDaniel ... leadman
Frank Musitelle ... greens foreman
Doreen Parker ... additional painter
Thibault Pelletier ... scenic artist
Gary Ramirez ... property master
Drew Rebelein ... construction coordinator
Josh Richmond ... leadman: additional photography (as Joshua B. Richmond)
Sergio Rojas ... propmaker
Brett Shannon ... additional painter
Aaron Sims ... concept artist
Katie Singleton ... art department production assistant
Alexander Soto ... art department coordinator
Erin Thiele ... buyer

Sound Department 

Kevi Aragunde ... foley assistant
Miguel Barbosa ... foley artist
Rob Cunningham ... boom operator: additional photography
Craig Dollinger ... boom operator
Daniel Douglass ... adr mixer
Angela Hackner ... dialogue editor
Jamie Hardt ... re-recording mixer / sound designer
Michael Kaleta ... sound utility
Martin Lopez ... sound effects editor (as Martin Jacob Lopez)
Steven Morrow ... production sound mixer (as Steve A. Morrow)
Diego S. Staub ... foley mixer
Roger J. Sacdalan ... re-recording mix technician: trailer
Roy Samuelson ... audio description narrator
Robert Sharman ... production sound mixer: additional photography
Jon Krupp ... trailer re-recording mixer (uncredited)
Matt Yocum ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Sean Kevin Gordon ... special effects technician
Zak Knight ... special effects coordinator: additional photography / special effects foreman (as Zachary Knight)
Steve Newquist ... special effects coordinator
Joaquin Orlenas ... special effects technician
Amber Quillen ... special effects technician
Taylor Schulte ... special effects technician

Visual Effects by 

Andre Cheong ... digital compositor: Ingenuity Studios
Zhe Chong ... digital compositor: Ingenuity Studios
Darrell Claunch ... compositor
August Coleman ... digital compositor
Charles Dulin ... visual effects supervisor: Wolverine VFX
Marcus Gerrett ... animator: 3D
Jamison Scott Goei ... visual effects supervisor: Rez-Illusion (as Jamison Goei)
Simon Harrison ... digital compositor
Diana Hinek ... digital compositor
Ivo Horvat ... matte painter
John R. McConnell ... digital compositor
Nicholas M. Reynolds ... digital compositor
Jerad Riojas ... visual effects artist
Tyler Shanklin ... visual effects artist
Chris Zapara ... animator: 3D

Stunts 

Nick Brett ... stunt rigger
Emily Brobst ... stunt: Young Elise
Mickey Cassidy ... stunt: Garza / stunt: Gerald
Jennifer Cobb ... stunt: Audrey
Jared S. Eddo ... stunt rigger
Meegan Godfrey ... stunt: Elise Rainier
Amanda S. Hall ... stunt: Imogen (as Amanda Hall)
Craig Jensen ... stunt rigger
Chris J. King ... stunt rigger
Nicolas King ... stunt: Tucker
Rob King ... stunt coordinator
Cassandra McCormick ... stunt: Melissa
Cole S. McKay ... stunt: Tucker
Gunter Simon ... stunt: Specs

Camera and Electrical Department 

Rick Allen ... key rigging grip
Zachary Andrews ... company electric
Joseph Arena ... a camera operator: additional photography
Rudy Arietta Jr. ... grip
Denson Baker ... b camera operator
Chris Barnes ... grip
Jesse Beaird ... key rigging grip
Dave Bone ... dolly grip
Michael Bonewitz ... company electric
James Boyer ... best boy electric
Brad Budde ... company electric
Scott Carden ... grip
Bryan Cass ... dolly grip (as Bryan 'Clutch' Cass)
Vong Chea ... rigging electric
Cole Chetney ... best boy grip
Damian Church ... "A" Camera Operator / steadicam
Blake Collins ... b camera second assistant
Eric Damazio ... key grip
Ari Davison ... rigging electric
David Emmerichs ... director of photography: additional photography
Jose Figueroa-Baez ... digital utility
Dustin Gardner ... company electric
Cameron Gordon ... company electric
Conor Healy ... company electric
Christine Hodinh ... b camera first assistant
Ian Hotujac ... grip: Additional Photography
Raymond Hoy ... rigging best boy electric
Patrick Hubbard ... company electric
Kale Jessen ... video assistant: additional
Ryan Kelly ... loader
Yoni Klein ... dimmer board operator (as Yoni Klien)
David Lanes ... grip
Justin M. Lubin ... still photographer
Oliver Mancebo ... digital image technician
Kevin Massey ... gaffer
Charles R. Mathews ... grip
Rusty Montecarlo ... grip
Nicholas Nikkidis ... a camera second assistant
Urban Olsson ... digital image technician: additional photography
Judd Overton ... additional cinematographer: splinter unit / b camera operator
Kyle Pugsley ... key grip: additional photography
Christopher Reid ... grip
David Richert ... b camera operator: additional photography
Michael Sapienza ... best boy grip (as Mike Sapienza)
Nicky Sapienza ... grip (as Nick Sapienza)
David A. Seekins ... a camera first assistant
James Selph ... rigging best boy grip
Chris Shadley ... video assistant (as Chris 'Fish' Shadley)
Kevin W. Skaggs ... rigging gaffer
Aaron Smith ... grip
Eric Stillions ... best boy electric
Brian Udoff ... a camera first assistant
John Van Valkenburgh ... lighting console programmer
Naomi Villanueva-Brunner ... b camera first assistant (as Naomi Villanueva)
Lani Wasserman ... b camera second assistant
Geoffrey Waters ... a camera second assistant
Kieran Waugh ... company electric
Eddie Wright ... rigging grip
Micah Zarlow ... grip
Michael Zogleman ... company electric (as Mike Zogleman)

Casting Department 

Fabiana Arrastia ... Loop Group Casting / adr voice casting
Susan Boyajian ... adr voice casting
Christina Colucci ... extras casting assistant
Ally Conover ... casting assistant
Tyler Fahringer ... extras casting
Sarah Domeier Lindo ... casting associate (as Sarah Domeier)

Costume and Wardrobe Department 

Nico Alvarado ... wardrobe production assistant
Heather Karasek ... on-set costumer
Philip Maldonado ... costume ager / set costumer
David Profeta ... costume supervisor
Kristen Samuilow ... costumer

Editorial Department 

Richard Caputo ... nextlab operator
Mike Griffin ... nextlab operator
Olga Hamlet ... post-production coordinator
Kali Kasashima ... post-production assistant
Melanie Kuan ... second assistant editor
Brian Laprocino ... post-production assistant
Derek Larsen ... post-production assistant
Kyle Peters ... nextlab operator
Drew Sacks ... first assistant editor
Matteo Saradini ... on-line conform
Aidan Stanford ... digital intermediate colorist

Location Management 

Erin Arreola ... assistant location manager
Kandice Billingsley ... location manager
Anna L. Coats ... key assistant location manager
Jane E. Graves ... key assistant location manager
Julie Karelitz ... key assistant location manager: additional photography
Jim Small ... key assistant location manager
Nate Taylor ... key assistant location manager

Music Department 

Fernando Morales Franchini ... second engineer (as Fernando Morales Francini)
Brett Pierce ... music editor (as Brett Snacky Pierce)
Julie Sessing ... music supervisor
Chris Spilfogel ... score engineer and mixer
Florin Alexandru Stan ... orchestrator

Transportation Department 

Chris Ason ... picture car driver
Mike Belt ... transportation driver
Christina Bermudez ... transportation driver
Melinda Casella ... transportation driver
Paul Ciancetta ... transportation driver
R. Blaine Currier ... transportation captain: additional photography (as R. Baine Currier)
Steven P. Green ... transportation driver
David Hannah ... transportation driver
Tony Hill ... transportation driver
Barton Johnson ... transportation co-captain: additional photography
Jim Kelley ... transportation driver
Cody Kimura ... transportation driver
Myles Kimura ... transportation captain (as Myles 'Scottless' Kimura)
Michael Laponza ... transportation driver
Anthony Mazzola ... transportation driver
Marcus Mcarther ... transportation driver (as Marcus McArthur)
Dustin Meisner ... transportation driver
James Messersmith ... transportation driver (as James 'Messy #1' Messersmith)
Terry Murphy ... transportation driver
Silvia Olindaru ... transportation production assistant (as Silvia Olindaru-Currier)
Jon Ozten ... transportation driver (as Jon Otzen)
Shaun Riggins ... transportation driver
Harry Victor Schultz ... transportation driver (as Harry Schultz)
Larry Smith ... transportation driver
Gene Abel Soto ... transportation driver
Blake Steelgrave ... transportation driver
Matthew Talamantes ... transportation coordinator (as Matt Talamantes)
Ross Terranova ... transportation driver
Bradley Thompson ... transportation driver
David D.B. Wilson ... transportation driver (as D.B. Wilson)

Other crew 

Yessica P. Aguirre ... craft service
Agguie Alvarez ... security
Jeannie Austin ... stand-in
Liz Avelar ... production assistant
Jeanette Avery ... voice over actor
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Steve Berman ... completion guarantor: Film Finances
Austin Bitikofer ... promotional services
Rocky Bonifield ... stand-in: Lin Shaye (as Roxanne Bonfield)
Kasia Campbell ... associate counsel
Maria Carey-Walton ... production assistant
Justin Carville ... production accountant
Vinny Castellini ... office production assistant
Milton Kingsley Cheng ... production assistant
Francisco J. Daniel ... chef assistant
Deandra Duncan ... set production assistant
Joseph D. Edwards ... office production assistant / production secretary: additional photography
Jacob Ellis ... production assistant
Alan Evrard ... stand-in
Luis M. Franco ... chef assistant
Mandy Friedrich ... studio teacher (as Mandy Milgrom-Friedrich)
Michael Fuentes ... security
Arthur J. Gallagher ... production insurance
Anthony George ... lead craft service: laborer
Sherie Giehtbrock ... script supervisor
Victor Gomez ... craft service assistant
Katherine Grace ... layout board (as Kat Grace)
Ben Grimm-Wilson ... production assistant
Gary Groth ... set production assistant
Sherry Gunderman ... script supervisor: additional photography
Amanda Hall ... stand-in
Chad Heffelfinger ... production secretary
Cody Heffelfinger ... manager of production finance
John Hinterlong ... lead craft service: laborer
Gary A. Hirsch ... production legal counsel
Orlando Hurtado ... chef
Wilbert Interiano ... security
Iain Andrew Jaramillo ... stand-in (as Andrew Jaramillo)
Moises Jimenez ... chef assistant
Alicia Kalvin ... studio teacher
Aaron Khristeus ... head of production finance
Louie Kitaoka ... security
Kelly Koczkur ... payroll accountant: additional photography
Kyle Kruse ... set production assistant
Madison Lacerte ... production coordinator
Gemma Levinson ... assistant: to Mr. Kavanaugh-Jones
Zac Locke ... head of business affairs
Richard 'Curly' Lopez ... security
Monica Mabrey ... assistant: to Mr. Blum
Olivia Mascheroni ... chief of staff
Vanessa Meier ... script supervisor
Luis Moreno ... craft service
John Mullen ... stand-in
Courtney Nicholas ... manager of physical production
Eric Odioso ... assistant: to Mr. Blum
Leo Orozco Sr. ... security
Lisa Patton ... set medic
Chelsea Stardust Peters ... assistant: to Mr. Robitel (as Chelsea Stardust)
Steffen Reichstadt ... concept designer
Andy Rheaume ... 1st assistant accountant: additional photography / accounting clerk
Jonuane Robles ... AC: operator
Tim Seitter ... stand-in (as Timothy Seitter)
Laura Sevier ... rights and clearances
Doree Sitterly ... animal wrangler
John Somenske ... AC: operator
Bryan Suarez ... payroll accountant
Diana Terranova ... insect wrangler
Ryan Turek ... Development Executive
Ruben Valdez ... security
Vivienne Vaughn ... assistant: Charles Layton
Sammy Warshaw ... assistant: to Mr. Blum

Thanks 

Jacob Hair ... special thanks
Josie Maran ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed