Edit
Alex Strangelove (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Craig Johnson

Writing Credits  

Craig Johnson ... (written by)

Cast (in credits order)  

Michael Abela Michael Abela ... Personal Story
Daniel Doheny ... Alex Truelove
Brendan Archer Brendan Archer ... Personal Story
Gianna Jean Gianna Jean ... Camper
Madeline Weinstein ... Claire
Joshua Barragan Joshua Barragan ... Personal Story
Antonio Marziale ... Elliot
Kai Bigwood ... Personal Story
Daniel Zolghadri ... Dell
Bradley Birkholz Bradley Birkholz ... Personal Story
Nik Dodani ... Blake
Von Bowen Von Bowen ... Personal Story (as Von Dell Bowen)
Fred Hechinger ... Josh
Annie Q. ... Sophie Hicks
Travis Bryant Travis Bryant ... Personal Story
Kimberly Butler Kimberly Butler ... Personal Story
Kathryn Erbe ... Helen
Joanna Adler ... Lina Truelove (as Joanna P. Adler)
Regan Campbell Regan Campbell ... Personal Story
Andrew Carter Andrew Carter ... Personal Story
William Ragsdale ... Ron Truelove
Isabella Amara ... Gretchen
Lennon Cihak Lennon Cihak ... Personal Story
Cody Cochran Cody Cochran ... Personal Story
Sophie Faulkenberry ... Sierra
Nathan D. Conrad Nathan D. Conrad ... Personal Story
Dante Costabile ... Dakota
Adam Cantor Adam Cantor ... Musical Theater Kid #1
Steven D'Amico Steven D'Amico ... Personal Story
Kaysha Davis Kaysha Davis ... Personal Story
Don V. Dunn Don V. Dunn ... Personal Story
Collin Erdosy Collin Erdosy ... Personal Story (as Edin Erdosy)
Brittany Everett Brittany Everett ... Personal Story
Logan Riley Bruner ... Loner Dude
Sophia Finner Sophia Finner ... Personal Story
David Fierro ... Mr. Farber
Alejandra Gadea Alejandra Gadea ... Personal Story
Zachary Garcia Zachary Garcia ... Personal Story
Jesse James Keitel ... Sidney
Khail Bryant ... School VP (as Khail Toi Bryant)
Jordan Jayro Jordan Jayro ... Personal Story
Aidan Pierce Brennan ... Young Alex
Danny Jennings Danny Jennings ... Personal Story
Jackson Lennon Jackson Lennon ... Personal Story
Edward Sass III ... Dell at 11 Years Old
Junior Llamas Junior Llamas ... Personal Story
Violet Lucite Violet Lucite ... Personal Story
Tryon Lovett Tryon Lovett ... Personal Story
Anthony Pierini ... 8th Grade Kid #2
Francisco Cordero Francisco Cordero ... Puppeteer
De Smet-Roc Mehdi De Smet-Roc Mehdi ... Personal Story
Scott Magetuka Scott Magetuka ... Personal Story
Shayla Miller Shayla Miller ... Personal Story
Kimberly Moise Kimberly Moise ... Personal Story
Raven Murray Raven Murray ... Personal Story
Ingrid Nilsen ... Personal Story
John Oyekunle John Oyekunle ... Personal Story
Damian Parker Damian Parker ... Personal Story
Brandon Ramin Brandon Ramin ... Personal Story
Isley Reust Isley Reust ... Personal Story
Chloe Roberts Chloe Roberts ... Personal Story
Ben 'Bruno' Rose Ben 'Bruno' Rose ... Personal Story
Cole Ryals Cole Ryals ... Personal Story
Alyssa Sills Alyssa Sills ... Personal Story
Jonathan M. Simmons Jonathan M. Simmons ... Personal Story
Connor Smith Connor Smith ... Personal Story
Stacy Solis Stacy Solis ... Personal Story
Ray Stauffer Ray Stauffer ... Personal Story
Roly West Roly West ... Personal Story
Reed Wetmore Reed Wetmore ... Personal Story
Jair Woo Jair Woo ... Personal Story
Harvey Wood Harvey Wood ... Personal Story
Calvin Woo Calvin Woo ... Personal Story
Dion York Dion York ... Personal Story
Rest of cast listed alphabetically:
Jennifer Brady Jennifer Brady ... Musical Theater Kid #2
Gina Brillon ... Civics Teacher
Travis Bryant ... Personal Story: Video
Shenell Edmonds ... Drama Kid #1
Harlin C. Kearsley Harlin C. Kearsley ... Physics Teacher (as Harlin Kearsley)
Ayden Mayeri ... Hillary
Ben Odom Ben Odom ... Cabaret Guy
Aleksi Sefanov Aleksi Sefanov ... 8th Grade Kid #1
Olivia Rose Eierman ... Party Girl #1 (uncredited)
Danielle Ferrier ... Clingy Teen (uncredited)
Kaydence Frank Kaydence Frank ... Melissa (aka Blake's prom date) (uncredited)
Bj Gruber ... Porno Dude (uncredited)
Morgan Page ... Porno Girl (uncredited)

Produced by 

Jared Goldman ... producer (as Jared Ian Goldman)
Cori McCrum ... post producer (as Cory McCrum)
Ben Stiller ... producer
Nicholas Weinstock ... producer

Music by 

Nathan Larson

Cinematography by 

Hillary Spera ... director of photography

Film Editing by 

Jennifer Lee

Casting By 

Richard Hicks
David Rubin

Production Design by 

Wynn Thomas

Art Direction by 

Christopher Minard ... (as Chris Minard)

Set Decoration by 

Lauren DeTitta
Deb Olberding ... assistant set decorator

Costume Design by 

David C. Robinson ... (as David Robinson)

Makeup Department 

Tonia Ciccone ... hair department head
Scott Hersh ... makeup artist
David Kalahiki ... makeup artist
Jesse James Keitel ... additional makeup for Sidney
Jose L. Lopez ... makeup artist
Tina Murgas ... makeup artist
Toni Roman ... key hair stylist
Raquel Vivve ... key makeup artist
Tywan Williams ... additional hair stylist
Leo Won ... makeup department head

Production Management 

Jared Goldman ... unit production manager (as Jared Ian Goldman)
Gilana Lobel ... assistant unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Richard L. Fox ... first assistant director
Bobby Kennedy ... key second assistant director
Cary Lee ... second second assistant director

Art Department 

Edgard Acevedo ... scenic industrial
Rob Ambrose ... foreman
Peter Bundrick ... key carpenter
Ian Crocker ... set dresser
George Delacey ... art department production assistant
Matthew DeTitta ... props
Nicholas DeTitta ... property master (as Nick DeTitta)
Katelyn DiLorenzo ... assistant property master
Glen Fjotland ... key construction grip (as Glenn Fjotland)
Richard Hebrank ... construction coordinator
Ian Kadis ... props production assistant
Samuel L. Kopels ... charge scenic (as Sam Kopels)
Dan Krause ... on-set dresser
Chris Mahoney ... set dresser
Julie Marr ... camera scenic
Victor Marrone ... leadman
Michael Riolo ... construction production assistant (as Mike Riolo)
Victoria Robinson ... art department coordinator
Ish Washington ... art department production assistant
Nicole Eckenroad ... graphic designer (uncredited)
Aaron Judlowe ... background art (uncredited)
Molly McIntosh ... background art (uncredited)

Sound Department 

James Baker ... sound utility
Nuno Bento ... foley artist
Gioia Birkett-Foa ... boom operator
Joana Niza Braga ... foley mixer
John D'Aquino ... additional production sound mixer
Anton Gold ... sound mixer
Jonathan Jackson ... sound utility
Betsy Nagler ... boom operator: additional
Bryn Neuenschwander ... project manager: Technicolor Postworks New York
Jay Rubin ... senior vice president: feature film sound department: Technicolor Postworks New York
Ian Stynes ... re-recording mixer
Roland Vajs ... foley editor
Luciano Vignola ... supervising sound editor
Steven Visscher ... sound effects editor
Chris White ... sound mix technician: Technicolor Postworks New York

Visual Effects by 

Ken Edge ... visual effects artist: Hey Beautiful Jerk
Andrew Hess ... visual effects artist: Hey Beautiful Jerk
Kristyn Hume ... main title design
David Manzo ... visual effects artist: Hey Beautiful Jerk
Gina Niespodziani ... visual effect supervisor: Hey Beautiful Jerk / visual effects artist: Hey Beautiful Jerk
Mark Rubbo ... visual effects artist: Hey Beautiful Jerk
Mark Szumski ... visual effect supervisor: Hey Beautiful Jerk / visual effects artist: Hey Beautiful Jerk

Stunts 

Chris Barnes ... stunt coordinator
Gavin Barnes ... stunt geek
Riley Barnes ... stunt water safety
Spencer Barnes ... stunt double: Alex
Ian Mclaughlin ... stunt coordinator
Noah Schultz ... stunt double: Dell

Camera and Electrical Department 

Abraham Altbuch ... key grip
Reynaldy Andre ... company grip
Kyle Anido ... first assistant camera: 'b' camera
Tiffany Armour-Tejada ... additional digital imaging technician (as Tiffany Armour)
Alan Blagg ... rigging grip
John Edison Blagg ... best boy grip (as John Blagg)
Jaime Chapin ... digital imaging technician
Gavin Curran ... gaffer
Anh Dang ... company electric (as Ahn Dang)
Joe Doughan ... dolly grip
Mike Indursky ... additional second assistant camera: 'b' camera (as Michael Indursky)
Dave Isern ... steadicam operator
Blake Johnson ... second assistant camera: 'a' camera
Andrew Juhl ... first assistant camera: 'a' camera
Linda Kallerus ... still photographer
Brian Kelley ... best boy grip
Brian Kelly ... company electric
Ed Kelly ... best boy electric
James Kelly ... genny operator
Denny Kortze ... camera operator: 'b' camera / underwater camera operator
Jackson Lewis ... loader
Charles Libin ... camera operator: 'a' camera
Shaun Malkovich ... second assistant camera: 'b' camera
Paul Mallick ... company electric
Walter McGrady ... still photographer (as Wally McGrady)
Frank Milea ... loader
Mike Morini ... dolly grip
Dave Palestine ... company grip
Kurt Rimmel ... company grip
Leo Schott ... company grip
Nate Slevin ... camera operator: 'b' camera
David Stern ... key grip
Glenn Stroud ... company electric (as Glen Stroud)
Brandon Sumner ... camera operator: 'b' camera / steadicam operator
Yousheng Tang ... steadicam operator (as Yosheng Tang)
Walter Thomson ... still photographer
Peter Westervelt ... loader
Lorenzo Zanini ... loader
Joe Mellon ... grip (uncredited)

Casting Department 

Arielle Baron ... casting assistant
Andrea Bunker ... casting associate: Los Angeles
Dann Fink ... adr voice casting
Matthew Glasner ... casting associate: New York
Bruce Winant ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Anne Brenneke ... Costume Production Assistant
Ann Bryant ... assistant costume designer
Aminah Haddad ... key costumer
Jenn Harrington ... costume production assistant
Jennifer Harrington ... costume coordinator
Kevin Lawrence ... costume coordinator
Moira Shaughnessy ... additional costumer (as Moira Shaugnessy)
Allegra Starobin ... additional costumer
Stev Taylor ... wardrobe supervisor
Adam Adelman ... additional set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Allie Ames ... digital intermediate conform editor: Technicolor Postworks New York
Alex Bickel ... digital intermediate colorist
Isabel Cafaro-Anderson ... digital intermediate producer
Kyle Casey ... digital intermediate producer: Technicolor Postworks New York
Kim Coluccio ... project manager: Technicolor Postworks
Ryan Duffy ... on-set digital operator: Technicolor Postworks New York
Scott Ettin ... data manager: Technicolor Postworks New York
Shane Fayson ... post-production assistant (as Shanye Fayson)
Clark Henderson ... head of theatrical services: Technicolor Postworks New York
Eric Horwitz ... digital intermediate engineer: Technicolor Postworks New York
Stacey Lee ... data manager: Technicolor Postworks New York
Ivonne Loyola ... assistant editor
Randy Main ... digital intermediate engineer: Technicolor Postworks New York
Matt Medeiros ... dailies producer: Technicolor Postworks
Adam Moore ... dailies colorist: Technicolor Postworks
Benjamin Murray ... vp of creative services: Technicolor Postworks New York
Pete Olshansky ... account executive: Technicolor Postworks New York
George Rubacky ... digital intermediate engineer: Technicolor Postworks New York
Chad Rupnarine ... data manager: Technicolor Postworks New York
Scott Schuler ... first assistant editor
Sergey Zontak ... data manager: Technicolor Postworks New York

Location Management 

Chris B. Banks ... assistant location manager (as Chris Banks)
Christopher Britton ... assistant location manager (as Chris Britton)
Nicholas Carpenter ... location assistant (as Nick Carpenter)
James Kenny ... assistant location manager
Matt Lamb ... location manager
Ayo Ogundele ... parking coordinator
Ann Patimetha ... location coordinator (as Ann Pantimetha)
Ryan Smith ... location manager
Noah Vock ... unit production assistant
Christopher Britton ... location scout (uncredited)

Music Department 

Andrew Brady ... assistant music coordinator
Cynthia Daft-Blondelle ... music coordinator
Clive Farrington ... mint julep: the promise
Gerda Holmquist ... musician: cello
Nathan Larson ... musician: score performed by
Maggie Phillips ... music supervisor
Christine Greene Roe ... music supervisor
Jordan L. Ross ... music editor
Gisburg Smialek ... additional music editing / additional
Julian Drucker ... assistant to music supervisor (uncredited)

Transportation Department 

Ryan Patrick Cooke ... teamster (as Ryan Cooke)
Billy Espanet ... teamster
Mike Genco ... teamster
Chris Godfrey ... teamster
Kevin R. Wood ... transportation captain

Other crew 

Michael Abela ... personal story: video
Brad Adams ... craft service assistant: Tribe Road Catering
Brendan Archer ... personal story: video
Nathaniel Archibald ... tutor: On Location Education
Armen Artinian ... insurance: Arthur J. Gallagher & Co.
Chris B. Aslan ... personal story: video (as Christian A. Brock)
Joshua Barragan ... personal story: video
Giancarlo Battaglia ... insurance: Arthur J. Gallagher & Co.
Eric Bieber ... set production assistant
Kai Bigwood ... personal story: video
Bradley Birkholz ... personal story: video
Von Bowen ... personal story: video (as Von Dell Bowen)
Travis Bryant ... personal story: video
Kimberly Butler ... personal story: video
Regan Campbell ... personal story: video
Andrew Carter ... personal story: video
Billy Chi ... accounting clerk
Evelyn Chu ... payroll accountant
Lennon Cihak ... personal story: video
Cody Cochran ... personal story: video
Wendy Cohen ... product clearances: Production Resources / product placement: Production Resources
Nicole Compas ... production counsel: Gray Krauss Stratford Sandler Des Rochers
Carol A. Compton ... script clearance research: IndieClear (as Carol Compton)
Nathan D. Conrad ... personal story: video
Anthony Croese ... set medic
Steven D'Amico ... personal story: video
Kaysha Davis ... personal story: video
Marc Denier ... court approvals by: Gray Krauss Stratford Sandler Des Rochers
Don V. Dunn ... personal story: video
Collin Erdosy ... personal story: video (as Edin Erdosy)
Brittany Everett ... personal story: video
Libby Feltch ... production coordinator
Sophia Finner ... personal story: video
Alejandra Gadea ... personal story: video
Zachary Garcia ... personal story: video
Andrew Gilbert ... catering company chef: Tribe Road Catering / catering company owner: Tribe Road Catering / craft services company owner: Tribe Road Catering
Syd Goin ... office production assistant
Asher Goldman ... set production assistant
Maritza Gomez ... set production assistant
Bobby Gordon ... set medic
Rebecca Gruber ... technical operations
Ruiwen Huang ... payroll clerk (as Sabrina Huang)
Jordan Jayro ... personal story: video
Danny Jennings ... personal story: video
Hye Son Kim ... production accountant
Debbi L. Klopman ... immigration counsel
Jackson Lennon ... personal story: video
Junior Llamas ... personal story: video
Melana Lloyd ... tutor: On Location Education
Brandon Lohstreter ... script supervisor
Tryon Lovett ... personal story: video
Violet Lucite ... personal story: video
Scott Magetuka ... personal story: video
Jose Martinez ... set medic
Kristina McFadden ... set production assistant
De Smet-Roc Mehdi ... personal story: video
Jacob Meis ... assistant chef: catering: Tribe Road Catering
Shayla Miller ... personal story: video
Kimberly Moise ... personal story: video
Raven Murray ... personal story: video
Morgan Nalley ... set production assistant
Mark Nichols ... craft helper: Tribe Road Catering
Ingrid Nilsen ... personal story: video
Jurgen Otto ... stock footage courtesy of
John Oyekunle ... personal story: video
Damian Parker ... personal story: video
Jessi Partridge ... production secretary
Brandon Raman ... personal story: video (as Brandon Ramin)
Isley Reust ... personal story: video (as Isley Reust)
Chloe Roberts ... personal story: video
Bruno Rose ... personal story: video (as Ben 'Bruno' Rose)
Cole Ryals ... personal story: video
Ed Ryan ... key set production assistant
Alyssa Sills ... personal story: video
Jonathan M. Simmons ... personal story: video
Connor Smith ... personal story: video
Eric Smith ... payroll clerk
Marian Smith ... tutor: On Location Education
Stacy Solis ... personal story: video
Robert Stachowicz ... office production assistant (as Rob Stachowicz)
Ray Stauffer ... personal story: video
Lauren Stremmel ... assistant: Craig Johnson
S. Corissa Stuckey ... insurance: Arthur J. Gallagher & Co. (as Corissa Stuckey)
Anita Surendran ... production counsel: Gray Krauss Stratford Sandler Des Rochers
Marisa Taylor ... set production assistant
Annie Tompkins ... set production assistant
Roly West ... personal story: video
Reed Wetmore ... personal story: video
Derek Willis ... key craft service: Tribe Road Catering
Nneka Witter ... production counsel: Gray Krauss Stratford Sandler Des Rochers
Calvin Woo ... personal story: video
Jair Woo ... personal story: video
Harvey Wood ... personal story: video
Dion Yorkie ... personal story: video (as Dion York)
Andy Benavides ... set production assistant (uncredited)
John 'JR' Craigmile ... post accountant (uncredited)
Elisha Jachetti ... set production assistant (uncredited)

Thanks 

Rob DeMartin ... special thanks (as Rob De Martin Matt Schneider & Clark Henderson)
Clark Henderson ... special thanks (as Rob De Martin Matt Schneider & Clark Henderson)
Dain I. Kalas ... special thanks (as Dain Kalas)
Scooter LaForge ... special thanks
Michael McMenomy ... special thanks
MUNA ... special thanks (as Muna)
Adam Roberts ... special thanks
Bradley Roberts ... special thanks (as Dr. Bradley and Heidi Roberts)
Heidi Roberts ... special thanks (as Dr. Bradley and Heidi Roberts)
Matt Schneider ... special thanks (as Rob De Martin Matt Schneider & Clark Henderson)
Jill Stuart ... special thanks
Thomas Woodrow ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed