Edit
His Dark Materials (TV Series 2019– ) Poster

(2019– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Jamie Childs ... (6 episodes, 2019-2020)
William McGregor ... (6 episodes, 2019)
Otto Bathurst ... (2 episodes, 2019)
Tom Hooper ... (2 episodes, 2019)
Euros Lyn ... (1 episode, 2019)
Dawn Shadforth ... (1 episode, 2019)

Series Writing Credits  

Philip Pullman ... (8 episodes, 2019)
Jack Thorne ... (adaptation) (8 episodes, 2019)

Series Cast  

Dafne Keen ...  Lyra Belacqua 16 episodes, 2019-2020
Kit Connor ...  Pantalaimon 16 episodes, 2019-2020
Amir Wilson ...  Will Parry 12 episodes, 2019-2020
Andrew Scott ...  Colonel John Parry 10 episodes, 2019-2020
Ruth Wilson ...  Mrs Coulter / ... 8 episodes, 2019-2020
Leanne Holder ...  Serafina Clan Witch #1 8 episodes, 2020
Ariyon Bakare ...  Carlo Boreal 7 episodes, 2019
Lucian Msamati ...  John Faa 6 episodes, 2019
James Cosmo ...  Farder Coram 6 episodes, 2019
Daniel Frogson ...  Tony Costa 6 episodes, 2019
Robert Emms ...  Thomas 6 episodes, 2019
Simone Kirby ...  Dr. Mary Malone 6 episodes, 2020
Lewin Lloyd ...  Roger Parslow 5 episodes, 2019
Joe Tandberg ...  Iorek Byrnison 5 episodes, 2019
Will Keen ...  Father MacPhail 5 episodes, 2019
Jamie Wilkes ...  The Pale-Faced Man 5 episodes, 2019
Anne-Marie Duff ...  Ma Costa 5 episodes, 2019
Mat Fraser ...  Raymond Van Gerritt / ... 5 episodes, 2019
Eloise Little Eloise Little ...  Salcilia 5 episodes, 2019-2020
Cristela Alonzo ...  Hester 5 episodes, 2019
Sean Gilder ...  Father Graves 5 episodes, 2020
Morfydd Clark ...  Sister Clara 4 episodes, 2019
Frank Bourke ...  Fra Pavel 4 episodes, 2019
Lin-Manuel Miranda ...  Lee Scoresby 4 episodes, 2019
Geoff Bell ...  Jack Verhoeven 4 episodes, 2019
James McAvoy ...  Lord Asriel 4 episodes, 2019-2020
Clarke Peters ...  The Master 3 episodes, 2019
Simon Manyonda ...  Benjamin De Ruyter 3 episodes, 2019
Nina Sosanya ...  Elaine Parry 3 episodes, 2019
Gary Lewis ...  Thorold 3 episodes, 2019
Tyler Howitt Tyler Howitt ...  Billy Costa 3 episodes, 2019
David Langham ...  Father Garret 3 episodes, 2019
Ruta Gedmintas ...  Serafina Pekkala 3 episodes, 2019
Helen McCrory ...  Stelmaria 3 episodes, 2019
Joi Johannsson ...  Iofur Raknison 2 episodes, 2019
Nabil Elouahabi ...  The Bright-Eyed Man 2 episodes, 2019
Lia Williams ...  Dr Cooper 2 episodes, 2019
Ian Peck ...  Cardinal Sturrock 2 episodes, 2019
Mary Fernandez Mary Fernandez ...  Esme 2 episodes, 2019
Kate Rutter ...  Sister Betty 2 episodes, 2019
Ray Fearon ...  Mr Hanway 2 episodes, 2019
Ruby Llewelyn Ruby Llewelyn ...  Rose 2 episodes, 2019
Peter Serafinowicz ...  Iofur Raknison 2 episodes, 2019
David Suchet ...  Kaisa 2 episodes, 2019
Pasi Antero Remsu ...  Samoyed Hunter 2 episodes, 2019
Eva Jazani Eva Jazani ...  Bridget McGinn 1 episode, 2019
Harry Melling ...  Sysselman 1 episode, 2019
Asheq Akhtar Asheq Akhtar ...  Jotham Santelia 1 episode, 2019
Omid Djalili ...  Dr Martin Lanselius 1 episode, 2019
Ian Gelder ...  Charles 1 episode, 2019
Patrick Godfrey ...  Butler 1 episode, 2019
Philip Goldacre ...  Sub-Rector 1 episode, 2019
Amit Shah ...  Dr Rendal 1 episode, 2019
Martha Bright Martha Bright ...  Bella 1 episode, 2019
Richard Cunningham ...  Chaplain 1 episode, 2019
Raffiella Chapman ...  Annie 1 episode, 2019
Cameron King ...  Toby 1 episode, 2019
Cath Whitefield Cath Whitefield ...  WPC Jenkins 1 episode, 2019
Amma Ris Amma Ris ...  Martha 1 episode, 2019
Georgina Campbell ...  Adele Starminster 1 episode, 2019
Sandra James-Young Sandra James-Young ...  Diane 1 episode, 2019
Phoebe Scholfield Phoebe Scholfield ...  Alicia 1 episode, 2019
Libby Rodliffe ...  Lyuba 1 episode, 2019
Jade Anouka ...  Ruta Skadi 1 episode, 2020
Terence Stamp ...  Giacomo Paradisi 1 episode, 2020
Michael Kerry White Michael Kerry White ...  Running Tourist 1 episode, 2020
Vivien Bridson ...  Fisher Woman 1 episode
Iulia Filipovscaia Iulia Filipovscaia ...  Witch 1 episode
Katarina Martin ...  Marisa's Guest 1 episode
David Mullenger ...  Magesterial 1 episode
Jon Ramsbottom Jon Ramsbottom ...  Magesterium Guard / ... 1 episode
Daniel Joseph Woolf Daniel Joseph Woolf ...  Gyptian / ... (uncredited) 5 episodes, 2019
Joshua Gill ...  Gyptian Fighter (uncredited) 4 episodes, 2019
Clem So ...  Arctic Explorer / ... (uncredited) 2 episodes, 2019
Pino Maiello Pino Maiello ...  Oxford Fellow (uncredited) 2 episodes, 2020
Brian Fisher Brian Fisher ...  The Golden Monkey (uncredited) 1 episode, 2019
Kai Gillett ...  Oxford Scholar (uncredited) 1 episode, 2019
John Harding John Harding ...  Chef (uncredited) 1 episode, 2019
Juke Hardy ...  Blacksmith (uncredited) 1 episode, 2019
Michael Hennessy ...  Explorer (uncredited) 1 episode, 2019
Lex Lamprey ...  Arctic Institute Diner (uncredited) 1 episode, 2019
Rich Lawton ...  River Police (uncredited) 1 episode, 2019
Tiago Martins ...  Subfusc (uncredited) 1 episode, 2019
Matthew James Miles Matthew James Miles ...  Gyptian Warrior (uncredited) 1 episode, 2019
Nick Owenford ...  Ground Crew (uncredited) 1 episode, 2019
Richard Price Richard Price ...  Majesterium / ... (uncredited) 1 episode, 2019
Lewis Reynolds Lewis Reynolds ...  Zeppelin Conductor (uncredited) 1 episode, 2019
Charlie Robinson ...  Bolvangar Nurse Charlotte (uncredited) 1 episode, 2019
Stuart Shepherd-Garner ...  Majisterium Guard (uncredited) 1 episode, 2019
Joakim Skarli ...  Scholar (uncredited) 1 episode, 2019
Sarah Trevelyan ...  Dressmaker (uncredited) 1 episode, 2019
Guillaume Rivaud ...  Coktail Party Guest (uncredited) 1 episode
Jamie Vaughan ...  Guard (uncredited) 1 episode

Series Produced by 

Stephen Haren ... co-producer / producer (16 episodes, 2019-2020)
Dan McCulloch ... executive producer (16 episodes, 2019-2020)
Jack Thorne ... executive producer (16 episodes, 2019-2020)
Otto Bathurst ... executive producer (8 episodes, 2019)
Carolyn Blackwood ... executive producer (8 episodes, 2019)
Laurie Borg ... producer (8 episodes, 2019)
Sue Calverley ... head of production (8 episodes, 2019)
Joel Collins ... executive producer (8 episodes, 2019)
Toby Emmerich ... executive producer (8 episodes, 2019)
Deborah Forte ... executive producer (8 episodes, 2019)
Julie Gardner ... executive producer (8 episodes, 2019)
Tom Hooper ... executive producer (8 episodes, 2019)
Ben Irving ... executive producer: BBC (8 episodes, 2019)
Jessica Levin ... co-executive producer / consulting producer (8 episodes, 2019)
Kathy Nettleship ... line producer (8 episodes, 2019)
Philip Pullman ... executive producer (8 episodes, 2019)
Ryan Rasmussen ... executive producer (8 episodes, 2019)
Jane Tranter ... executive producer (8 episodes, 2019)
Alexander O'Neal ... line producer (8 episodes, 2020)
Roopesh Parekh ... producer / series producer (8 episodes, 2020)
Jamie Childs ... executive producer (6 episodes)
Íde O'Rourke ... associate producer (4 episodes, 2019)
Ben Howarth ... co-producer (2 episodes, 2019)
Piers Wenger ... executive producer (1 episode, 2019)

Series Music by 

Lorne Balfe ... (8 episodes, 2019)

Series Cinematography by 

Joel Devlin ... (4 episodes, 2019)
Justin Brown ... (2 episodes, 2019)
David Higgs ... (2 episodes, 2019)
David Luther ... (2 episodes, 2019)
Ole Bratt Birkeland ... (1 episode, 2019)
Suzie Lavelle ... (1 episode, 2019)

Series Film Editing by 

David Fisher ... (6 episodes, 2019-2020)
Stephen Haren ... (3 episodes, 2019)
Niven Howie ... (2 episodes, 2019)
Dan Roberts ... (2 episodes, 2019)
Sam Williams ... (2 episodes, 2019)
Sara Jones ... (2 episodes)
Jo Smyth ... (2 episodes)
Nick Arthurs ... (1 episode, 2019)
Chris Gill ... (1 episode, 2019)

Series Casting By 

Kahleen Crawford ... (8 episodes, 2019)
Dan Jackson ... (8 episodes, 2019)

Series Production Design by 

Joel Collins ... (16 episodes, 2019-2020)

Series Art Direction by 

Claudio Campana ... senior art director / art director (16 episodes, 2019-2020)
Jon Horsham ... (16 episodes, 2019-2020)
Robyn Paiba ... supervising art director (16 episodes, 2019-2020)
Kartik Nagar ... assistant art director / art director (15 episodes, 2019-2020)
Dan Martin ... (8 episodes, 2019)
James North ... supervising art director (8 episodes, 2019)
Sarah Notley ... (8 episodes, 2020)

Series Set Decoration by 

Kate Beckly ... (8 episodes, 2019)
Charlie Lynam ... (8 episodes, 2020)
Robert Wischhusen-Hayes ... (8 episodes, 2020)

Series Costume Design by 

Caroline McCall ... (8 episodes, 2019)

Series Makeup Department 

Chris Redman ... makeup artist / make up artist / hair artist (10 episodes, 2019-2020)
Victoria Beynon ... Hair & Makeup Trainee / make up trainee (8 episodes, 2019)
Louise Fisher ... makeup & hair supervisor / hair supervisor / make up supervisor (8 episodes, 2019)
Pamela Haddock ... Hair Designer / makeup designer / hair designer / make up designer (8 episodes, 2019)
Charlotte Wood ... hair and makeup junior / junior make up artist (8 episodes, 2019)
Madaleine Bassett ... junior hair and makeup artist (8 episodes, 2020)
Jacqueline Fowler ... make up designer/hair designer (8 episodes, 2020)
Kelsey James ... assistant makeup artist (8 episodes, 2020)
Fiona Matthews ... Hair and Make Up Artist (8 episodes, 2020)
Laura Odette Phipps ... crowd supervisor (8 episodes, 2020)
Bethan Shakespeare ... makeup trainee (8 episodes, 2020)
Betsan Dafydd ... crowd makeup and hair artist (4 episodes, 2019)
Jess O'Shea ... makeup artist (3 episodes, 2019)
Katy May Brown ... make up trainee (2 episodes, 2019)
Gail Brownrigg ... make up artist / hair artist (2 episodes, 2019)
Clarice Gill ... crowd hair supervisor / crowd make up supervisor (2 episodes, 2019)
Joanne McNaughton ... makeup artist (2 episodes)
Emma Adrid ... makeup artist (1 episode, 2019)
Lucy Edwards ... work experience (uncredited) (1 episode, 2019)
Kylie Jonkman ... crowd makeup and hair: additional photography (uncredited) (1 episode, 2019)
Aimee Morgan ... crowd room hair and makeup trainee (uncredited) (1 episode, 2020)

Series Production Management 

Edward Rastelli-Lewis ... production manager (8 episodes, 2019)
Claire Rees ... post-production supervisor (8 episodes, 2020)
Charlie Somers ... unit production manager: VFX Unit (8 episodes, 2020)
Stephanie Vaughan ... production manager (8 episodes, 2020)
Alex Molden ... production manager: additional photography / assistant production manager (7 episodes, 2019)
Íde O'Rourke ... post-production supervisor (4 episodes, 2019)
Karl Sigurdarson ... production manager: Iceland (1 episode, 2019)
Mirna Kapetanovic ... production manager (1 episode)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Lucy Andrews ... Floor Runner / third assistant director (11 episodes, 2019-2020)
Amy King ... crowd third assistant director / Crowd third assistant director / second unit first assistant director (9 episodes, 2019)
Rosie Barber ... Crowd Second Assistant Director (8 episodes, 2019)
Kieran Hayhow ... crowd ad dailies (8 episodes, 2019)
Katarina Leszkoova ... Base Runner (8 episodes, 2019)
Heddi-Joy Taylor ... second assistant director (8 episodes, 2019)
Danielle Richards ... Key 2nd Assistant Director (8 episodes, 2020)
Will Jasper ... first assistant director (7 episodes, 2019)
Alex Gibb ... scheduling assistant director / first assistant director (6 episodes, 2019)
Simon Hedges ... first assistant director (5 episodes, 2019)
Andrew Creak ... Floor Runner (5 episodes)
Charlie Campbell ... third assistant director (4 episodes, 2019)
Calvin Starr ... dailies assistant director (4 episodes, 2019)
Richard Wilson ... Additional First Assistant Director (4 episodes, 2020)
Liam Lock ... first assistant director (3 episodes)
Ben Howarth ... first assistant director (2 episodes, 2019)
Chris May ... first assistant director (2 episodes, 2019)
Finn McGough ... second unit director (1 episode, 2019)
Tom Giles ... Crowd third assistant director (1 episode, 2020)
Jon Midlane ... first assistant director (1 episode)

Series Art Department 

Chris Bailey ... props (16 episodes, 2019-2020)
Faye Boustead ... assistant art director / graphic designer (16 episodes, 2019-2020)
Cai Dyfan ... action prop buyer (16 episodes, 2019-2020)
Eleri Lloyd ... draughtsperson / junior draftsperson / standby art director (16 episodes, 2019-2020)
Charlie Malik ... prop storeman (16 episodes, 2019-2020)
Ben Morris ... Production Buyer (16 episodes, 2019-2020)
Gemma Randall ... graphic art director / graphic designer (16 episodes, 2019-2020)
Louise Sullivan ... Assistant Graphic Designer / assistant graphic designer (16 episodes, 2019-2020)
Mellissa Roberts ... Assistant to Production Designer (12 episodes, 2019-2020)
Gary J. Losh ... scenic artist / stand-by painter (11 episodes, 2019-2020)
Franklin Chan ... Concept Artist (8 episodes, 2019)
Po Sing Chu ... concept artist (8 episodes, 2019)
Ojhanie Divsalar ... Production Designer Assistant (8 episodes, 2019)
Paul Dolan ... concept artist (8 episodes, 2019)
Charles Fletcher ... propmaker (8 episodes, 2019)
Stephanie Howell ... propmaker (8 episodes, 2019)
Sammy Khalid ... concept artist (8 episodes, 2019)
Charlie Lynam ... assistant set decorator (8 episodes, 2019)
Rosalind Mather ... Art Department Assistant (8 episodes, 2019)
Scott McInnes ... concept artist (8 episodes, 2019)
Nandor Moldovan ... Junior Concept Artist (8 episodes, 2019)
Sarah Notley ... assistant art director (8 episodes, 2019)
Will Pope ... stand by carpenter (8 episodes, 2019)
Stuart Rankmore ... Dressing props (8 episodes, 2019)
Emma Saunders ... graphic designer (8 episodes, 2019)
Verity Scott ... Buyer / buyer (8 episodes, 2019)
Nick Thomas ... property master (8 episodes, 2019)
Kate Elizabeth Wilson ... Assistant Set Decorator (8 episodes, 2019)
Alex Woodward ... VFX assistant art director (8 episodes, 2019)
Katja Allen ... draughtsperson trainee (8 episodes, 2020)
Molly Barnard ... Junior Draughtsperson (8 episodes, 2020)
Harriet Beasley ... Buyer (8 episodes, 2020)
Liv Cheung ... assistant storeman (8 episodes, 2020)
Lily Davies ... Petty Cash Buyer (8 episodes, 2020)
Paul Gerrard ... Concept artist (8 episodes, 2020)
Barry Jones ... hod modeller (8 episodes, 2020)
Taymar Lee ... Trainee Store Person (8 episodes, 2020)
Amy Lockwood ... assistant buyer (8 episodes, 2020)
Daisy Mason ... assistant buyer (8 episodes, 2020)
JP McHugh ... standby carpenter: second unit (8 episodes, 2020)
Laura Peach ... Trainee Scenic Artist (8 episodes, 2020)
Lewis Peake ... Concept Artist (8 episodes, 2020)
Tor Richards ... greensman (8 episodes, 2020)
Ellie Shanks ... Assitant Set Decorator (8 episodes, 2020)
Jack Shellard ... standby props (8 episodes, 2020)
Phil Shellard ... standby props (8 episodes, 2020)
Karl Wardle ... Prop maker (8 episodes, 2020)
Charlie Innell ... graphic designer (7 episodes, 2020)
Fabien Kaci ... texture artist (5 episodes, 2019)
Ciaran Thompson ... standby art director (5 episodes, 2019)
Robyn Wilton ... Standby Prop (5 episodes, 2020)
Mike Jones ... assistant art director (4 episodes, 2019)
Jeanine De Wet ... Assistant Buyer (4 episodes, 2020)
David Kemp ... dressing props: dailies (4 episodes, 2020)
Alex Stannus ... location art director: Boat Wrangler / location art director (3 episodes, 2019-2020)
Hattie Gent ... assistant art director (3 episodes, 2019)
Erica McEwan ... Graphic Designer: dailies (3 episodes, 2019)
Joseph Wynne ... stand-by art director: second unit (3 episodes, 2019)
James Horne ... graphics trainee (2 episodes, 2019)
Katie Ann MacGregor ... standby art director (2 episodes, 2019)
Alessandro Chirico ... Concept Artist (1 episode, 2019)
Emma Dorward ... junior draughtsman (1 episode, 2019)
Lois Drage ... uncredited (1 episode, 2019)
Kartik Nagar ... assistant art director (1 episode, 2019)
Russell Oxley ... portraits (1 episode, 2019)
Leo Anna Thomas ... standby art director (1 episode, 2019)
Jorge Luis Vera-Deleyto ... propmaker (1 episode, 2019)
Paul Jones ... standby carpenter (1 episode)
Vicky Troth ... assistant buyer dailies (1 episode)
Meg George ... scenic artist (uncredited) (16 episodes, 2019-2020)
Kwame Ahenkan Owusu ... Dressing Props (uncredited) (3 episodes)
Lu Hammond ... Assistant Storeman (uncredited) (2 episodes, 2019)
Tyrone Isaacs ... set dresser for greens team art department (uncredited) (1 episode, 2020)

Series Sound Department 

Helena Fernandez ... adr editor: Spain (16 episodes, 2019-2020)
Guillermo García ... a.d.r recordist Spain / ADR recordist: Spain (16 episodes, 2019-2020)
Carmen Gil ... facilities coordinator Spain / facilities coordinator: Spain (16 episodes, 2019-2020)
Alejandro Rochette ... adr engineer: Spain (16 episodes, 2019-2020)
Christoph Oertel ... foley mixer (13 episodes, 2019-2020)
Carsten Richter ... foley artist (13 episodes, 2019-2020)
Mark Appleby ... adr mixer (8 episodes, 2019)
Grace Averbuch ... foley editor / sound effects editor (8 episodes, 2019)
Dillon Bennett ... supervising sound editor (8 episodes, 2019)
Gareth Bull ... re-recording mixer (8 episodes, 2019)
Sebastian Dale ... dialogue & adr editor (8 episodes, 2019)
Stevie Haywood ... sound mixer: additional photography / sound mixer (8 episodes, 2019)
Eilam Hoffman ... sound designer (8 episodes, 2019)
Matt Jones ... 2nd boom operator / sound assistant (8 episodes, 2019)
Maria Kelly ... adr assistant / ADR assistant (8 episodes, 2019)
Mirain Lewis ... trainee / sound trainee (8 episodes, 2019)
Andy Morgan-Davies ... adr mixer (8 episodes, 2019)
James Ridgway ... re-recording mixer (8 episodes, 2019)
Gavin Rose ... supervising dialogue & adr editor (8 episodes, 2019)
Jon Thomas ... production sound mixer / production sound recordist (8 episodes, 2019)
Matt Waites ... sound effects editor (8 episodes, 2019)
Hanse Warns ... foley mixer (8 episodes, 2019)
Jason Devlin ... 1st Assistant Sound (8 episodes, 2020)
Jeff Welch ... boom operator (7 episodes, 2019)
Nick Roberts ... adr mixer (6 episodes)
Robin Gerrard ... sound mixer: second unit (4 episodes, 2019)
Nik Stojkov ... first assistant sound: second unit (4 episodes, 2019)
Rory Hammond ... 2nd assistant sound: Dust Unit (4 episodes, 2020)
Sarah Quinn ... boom operator (4 episodes)
Tam Shoring ... sound mixer: 2nd unit (3 episodes, 2019)
James Cooper ... second assistant sound: dailies / playback operator: dailies (3 episodes)
Tristan Rose ... adr recordist (2 episodes, 2019)
Dan Turner ... ADR Recordist (2 episodes, 2019)
Glen Marullo ... sound recordist (2 episodes)
Jake Bourton ... sound assistant: dailies (1 episode, 2019)
Nathan Launchbury-Jones ... 2nd assistant sound: dailies (1 episode, 2020)
Marcos Cardós ... sound assistant: dailies (1 episode)

Series Special Effects by 

Jade Poole ... special effects coordinator: Real SFX (16 episodes, 2019-2020)
Dominic Allan ... special effects technician (8 episodes, 2019)
Sam Holland ... special effects supervisor: head of cfx workshop (8 episodes, 2019)
Emanuel LaFrance ... senior vfx compositor: FrameStore (8 episodes, 2019)
Ross McCluskey ... special effects assistant (8 episodes, 2019)
Jack Taylor ... assistant technician (8 episodes, 2019)
Dominic Blake ... special effects supervisor (8 episodes, 2020)
Danny Hargreaves ... special effects supervisor / special effects supervisor: Real SFX (8 episodes, 2020)
Edward Chiswell Jones ... special effects technician (5 episodes)
Dave Kneath ... special effects technician (5 episodes)
Emyr Lewis ... special effects assistant (3 episodes, 2020)
Max Burslem ... special effects technician (2 episodes, 2019)
Kurt Honey ... special effects technician (2 episodes, 2019)
Stuart Lovelock ... special effects technician (2 episodes, 2019)
Arran Glasser ... special effects technician (2 episodes)

Series Visual Effects by 

Chloe Dawe ... visual effects artist (16 episodes, 2019-2020)
Claire Denwood ... visual effects executive producer / visual effects producer (16 episodes, 2019-2020)
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios (16 episodes, 2019-2020)
Jack Grealish ... Visual Effects Production Manager (16 episodes, 2019-2020)
Pj Harling ... Visual Effects Editor / visual effects editor (16 episodes, 2019-2020)
Dinesh Soni ... Creature FX Technical Director: Framestore / Lead Creature FX Technical Director: Framestore (16 episodes, 2019-2020)
Sean Varney ... visual effects production manager / Visual effects production manager (16 episodes, 2019-2020)
Victor Manuel Vera ... character modeler / visual effects artist (16 episodes, 2019-2020)
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning (16 episodes, 2019-2020)
Benjamin-Martyn Wheeler ... Data Wrangler / junior data wrangler (16 episodes, 2019-2020)
Hattie Williams ... assistant vfx data wrangler / junior vfx data wrangler (16 episodes, 2019-2020)
Daniel C.M. Guerra ... tracking/matchmove artist: Framestore (9 episodes, 2019-2020)
Alexandre Allman ... matchmove artist: Framestore (8 episodes, 2019)
Purvez Amirali ... visual effects artist (8 episodes, 2019)
Eric W. Araujo ... Effects Lead (8 episodes, 2019)
Kareem Babeel ... visual effects coordinator (8 episodes, 2019)
Daniel Batt ... digital compositor: framestore (8 episodes, 2019)
Martin Belleau ... Lead Lighter: Framestore (8 episodes, 2019)
Chris Berry ... digital compositor: Framestore (8 episodes, 2019)
Mikaella Bouzaglo ... visual effects line producer (8 episodes, 2019)
Andrew Browne ... groom td: Framestore (8 episodes, 2019)
Ezequiel Cesana ... Digital compositor: framestore (8 episodes, 2019)
Bas Chatmaleerat ... digital compositor (8 episodes, 2019)
Vincent Chedru ... creature effects artist (8 episodes, 2019)
Chris Clough ... modeller: Framestore (8 episodes, 2019)
Jack Crocker ... Visual Effects Coordinator: Framestore (8 episodes, 2019)
Amber Curling ... Matchmove artist (8 episodes, 2019)
Owen Davies ... Visual Effects Production Assistant (8 episodes, 2019)
Mathieu De Saint Jores ... lead assistant technical director: framestore (8 episodes, 2019)
Lauren Degrain ... rotoscope artist (8 episodes, 2019)
Russell Dodgson ... series visual effects supervisor (8 episodes, 2019)
Andrew Draper ... head of resource management: Framestore (8 episodes, 2019)
Laurence Drouilly ... digital compositor / paint & roto artist: Framestore (8 episodes, 2019)
Stéphanie Dubé ... lead texture artist: : framestore (8 episodes, 2019)
Bryony Duncan ... VFX Line Producer (8 episodes, 2019)
Robert Duncan ... on-set visual effects supervisor (8 episodes, 2019)
Eddy Durnan ... visual effects production coordinator: London unit (8 episodes, 2019)
Stephen Elson ... visual effects producer (8 episodes, 2019)
Jack Elworthy ... capture lab td: Framestore (8 episodes, 2019)
Lars Erik Eriksen ... head of paint and roto: Framestore (8 episodes, 2019)
Rodolfo Fanti ... modeller: Framestore (8 episodes, 2019)
Tom Ferstl ... lead rigger: Framestore (8 episodes, 2019)
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore (8 episodes, 2019)
Paulo Figueiredo ... visual effects artist (8 episodes, 2019)
Charlie Filmberg ... creature fx technical director: Framestore (8 episodes, 2019)
Richard Fox ... digital compositor (8 episodes, 2019)
Carl Gagnon ... CG character modeler: framestore (8 episodes, 2019)
Stuart Gardiner ... visual effects artist/lidar and photogrammetry technician: Clear Angle Studios (8 episodes, 2019)
Luke Gray ... pipeline technical director: Framestore (8 episodes, 2019)
Anthony Greco ... lead matchmove: framestore (8 episodes, 2019)
Charlie Habanananda ... digital grading artist: Framestore (8 episodes, 2019)
Robert Harrington ... visual effects supervisor: Framestore (8 episodes, 2019)
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios (8 episodes, 2019)
Arnaud Havart ... lead matte painter: Framestore (8 episodes, 2019)
James Hedge ... visual effects coordinator (8 episodes, 2019)
Shawn Hillier ... visual effects supervisor: Framestore (8 episodes, 2019)
Fern Hodgson ... art department production manager: framestore (8 episodes, 2019)
Ady Holt ... Creature FX TD (8 episodes, 2019)
Liliane Hudecova ... visual effects coordinator (8 episodes, 2019)
Mark Hughes ... Visual Effects Production Assistant (8 episodes, 2019)
Emma Hygate ... pre-vis animator (8 episodes, 2019)
Kieran Irwin ... Assistant VFX Editor (8 episodes, 2019)
Vladimir Isailovic ... lighting technical director: Framestore (8 episodes, 2019)
Sasha Leigh Izadpanah ... vfx editor: Framestore (8 episodes, 2019)
Owen Jackson ... compositing supervisor (8 episodes, 2019)
Victoria James ... Assistant VFX Editor (8 episodes, 2019)
Frank Jentner ... digital matte painter: framestore (8 episodes, 2019)
Phoebe Johnston ... visual effects coordinator (8 episodes, 2019)
Bart Karon ... assistant technical director: Framestore (8 episodes, 2019)
Wayne Kresil ... lead modeler (8 episodes, 2019)
Mathieu Ardon Ktistakis ... visual effects coordinator: Framestore (8 episodes, 2019)
Maxime Lacroix ... visual effects coordinator (8 episodes, 2019)
Bruno-Olivier Laflamme ... lead LookDev artist: Framestore (8 episodes, 2019)
Youen Leclerc ... lighting lead: Framestore (8 episodes, 2019)
Phoenix Woung-Bi Lee ... effects technical director: Framestore (8 episodes, 2019)
Francis Leong ... creature effects technical director: Framestore Montreal (8 episodes, 2019)
Louisa Hoi-Tung Leung ... visual effects coordinator / visual effects line producer (8 episodes, 2019)
Aulo Licinio ... Animation Supervisor: framestore (8 episodes, 2019)
Stephanie Loxton ... Junior VFX Editor: Framestore (8 episodes, 2019)
Harrison McIntosh ... Postvis Artist (8 episodes, 2019)
Jodi Ann McNamara ... Lead data wrangler (8 episodes, 2019)
Sean A. Mockler ... matchmove artist: framestore (8 episodes, 2019)
Dan Moore ... lead modeller: Framestore (8 episodes, 2019)
Jason T. Morrow ... senior producer: technicolor pulse (8 episodes, 2019)
Nandini Nambiar ... lookdev td (8 episodes, 2019)
Nicolette Newman ... senior texture artist: framestore (8 episodes, 2019)
Bruno Nicolas ... visual effects artist: Framestore (8 episodes, 2019)
Steven O'Connor ... lead compositor: Framestore (8 episodes, 2019)
Madeleine Orchard ... Rigging TD (8 episodes, 2019)
Alban Orlhiac ... head of texture: framestore (8 episodes, 2019)
Jamie Outlaw-Whitton ... visual effects editor (8 episodes, 2019)
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios (8 episodes, 2019)
Matthieu Paugam ... lighting td: Framestore (8 episodes, 2019)
Addison Petrie ... compositor (8 episodes, 2019)
Lewis Pickston ... visual effects (8 episodes, 2019)
Danielle Pickup ... visual effects coordinator (8 episodes, 2019)
Stewart Probert ... Production Manager: Clear Angle Studios (8 episodes, 2019)
Patience Rector ... visual effects coordinator: Framestore (8 episodes, 2019)
Claire Rees ... VFX Art Coordinator/Pre & Post VIS (8 episodes, 2019)
Couturiaux Romain ... digital compositor: Framestore (8 episodes, 2019)
Jaz Rongokea ... Visual effects line producer (8 episodes, 2019)
Ryan Ruiz ... creature fx technical director: Framestore (8 episodes, 2019)
Dhumal Sagar ... paint prep lead (8 episodes, 2019)
Takayuki Sato ... title sequence design/animation: Elastic (8 episodes, 2019)
Dimitri Semenchenko ... character/creature fx technical director: Framestore / character/creature cfx technical director: Framestore (8 episodes, 2019)
David Simpson ... 2D Supervisor: Framestore (8 episodes, 2019)
Emma Snaddon ... Assistant VFX Editor: Framestore (8 episodes, 2019)
Jean-Clement Soret ... digital colourist (8 episodes, 2019)
Harrison Stark ... creature effects technical director (8 episodes, 2019)
Tonya Strantzi ... pipeline technical director: Framestore (8 episodes, 2019)
Iain Thomson ... Visual Effects Assistant Editor (8 episodes, 2019)
Stéphanie Travers ... tracking/matchmove artist & Creature fx Td (8 episodes, 2019)
Michael Tuohy ... visual effects coordinator (8 episodes, 2019)
Laura Jones Turner ... visual effects producer (8 episodes, 2019)
Juan Valenzuela Alcaraz ... senior compositor: Framestore (8 episodes, 2019)
Neil Weatherley ... Cg Supervisor (8 episodes, 2019)
Raphaelle Weisz ... visual effects line producer (8 episodes, 2019)
James Whitlam ... senior visual effects producer (8 episodes, 2019)
Wakeel Ahmad ... Matchmove & RotoAnimation: Anibrain JV Framestore (8 episodes, 2020)
Baptiste Chauveau ... digital matte painter (8 episodes, 2020)
Frederic Dupere ... Visual development artist (8 episodes, 2020)
Pablo García Soriano ... Colour Supervisor (8 episodes, 2020)
Julie Gauthier ... visual effects coordinator (8 episodes, 2020)
Sam Gough ... 3D Scanning Technician (8 episodes, 2020)
Grant Humberstone ... modeler (8 episodes, 2020)
Poppy Hunter ... scanning technician: Clear Angle Studios (8 episodes, 2020)
Adarsh Langthasa ... compositor: Framestore (8 episodes, 2020)
Maxime Moreira ... modeller: framestore (8 episodes, 2020)
Jordan Morton ... uncredited (8 episodes, 2020)
Ryan Sefton ... cyber scanning capture artist (8 episodes, 2020)
Chris Ung ... lead effects artist: Framestore (8 episodes, 2020)
Subhrojyoti Banerjee ... digital compositor: Framestore (7 episodes, 2019)
Jialing Danni Zhang ... visual effects coordinator: Framestore (7 episodes, 2019)
Ellie Shreeves ... visual effects coordinator: Framestore (7 episodes, 2020)
Christopher Whittle ... senior modeller: Framestore (7 episodes, 2020)
Jean Bennamias ... visual effects artist (6 episodes, 2019)
Dominique Fiore ... compositing supervisor: framestore (6 episodes, 2019)
Benoit Lefebvre ... Layout Lead: Framestore / Layout Artist / Layout Lead (6 episodes, 2019)
Isabelle Morello ... senior digital matte painter: Framestore (6 episodes, 2019)
Arnaud Saibron ... lead lighting and lookdev (6 episodes, 2019)
Gary Vanhooland ... lighting artist: Framestore / lighting artist: framestore (6 episodes, 2019)
Jaclyn Abrahante ... Visual Effects Line Producer (5 episodes, 2019)
Clémentine Berezoutzky ... visual effects coordinator (5 episodes, 2019)
Sam Horgan ... digital compositor: Framestore (5 episodes, 2019)
Alexander Isaksson ... digital compositor: Framestore (5 episodes, 2019)
Lukas Schnorfeil ... rigging td: Framestore (5 episodes, 2019)
Mehrnaz Tanbakoosaz ... visual effects (5 episodes, 2019)
Albert Gabriel ... Lighting TD framestore: Albert Gabriel III (5 episodes, 2020)
Resham Aaron ... Creature FX: Framestore (4 episodes, 2019)
Matthieu Arnauld ... digital matte painter: framestore (4 episodes, 2019)
Marc-André Carrier ... rotoscope artist (4 episodes, 2019)
Jordi Coll Orfila ... Rigging TD (4 episodes, 2019)
Stoimen Dimitrov ... digital matte painter: Framestore (4 episodes, 2019)
Oliver Fergusson-Taylor ... digital compositor (4 episodes, 2019)
George Fronimadis ... layout artist (4 episodes, 2019)
Jack Kilyan ... lead paint and roto artist (4 episodes, 2019)
Mala Lal ... visual effects artist (4 episodes, 2019)
Ravi Nepalia ... Lighting Technical Director (4 episodes, 2019)
Francesco Russo ... digital compositor: Framestore (4 episodes, 2019)
Luca Serafini ... digital compositor (4 episodes, 2019)
Cameron Sharp ... visual effects editor: Framestore (4 episodes, 2019)
Gianluca Siciliano ... Creature FX TD: Framestore (4 episodes, 2019)
Andrew Pinson ... digital compositor: Framestore (4 episodes, 2020)
Emeric Renard ... look developpement artist (4 episodes)
Matthias Backmann ... digital compositor: Framestore (3 episodes, 2019)
Pete Baxter ... digital compositor: Framestore (3 episodes, 2019)
Claudia Carvalho ... Creature Fx Td (3 episodes, 2019)
Linda Chaabna ... visual effects coordinator (3 episodes, 2019)
Nathalie Chantengco ... visual effects coordinator: framestore (3 episodes, 2019)
Anne-Julie Chouinard ... digital compositor: Framestore (3 episodes, 2019)
Lilia Collar ... digital compositor: Framestore (3 episodes, 2019)
Nicolas Desmet ... lead compositor: framestore (3 episodes, 2019)
Sophie Duchesne ... digital compositor: Framestore (3 episodes, 2019)
Moa Ehrén ... visual effects coordinator (3 episodes, 2019)
Peter Evemy ... lead matchmove artist (3 episodes, 2019)
Mark Gordon ... Lead Compositor (3 episodes, 2019)
Arthur Grandjean ... Environment TD (3 episodes, 2019)
Jai Krishnaswamy ... lead compositor: Framestore (3 episodes, 2019)
Maurizio Negro ... Tracking Artist: Framestore (3 episodes, 2019)
Chaplais Pascal ... digital effects artist (3 episodes, 2019)
Dario Pedretti ... digital compositor: Framestore (3 episodes, 2019)
Melvin Pereira ... compositor: Framestore (3 episodes, 2019)
Frédéric Plumey ... digital compositor (3 episodes, 2019)
Imogen Pontin ... Paint and Roto Artist: Framestore (3 episodes, 2019)
Yeshwanth S. Reddy ... Lighting TD: Framestore (3 episodes, 2019)
David Sheldon ... compositor (3 episodes, 2019)
Hitesh Thadani ... compositor (3 episodes, 2019)
Hayley Thomas ... paint and roto artist: Framestore (3 episodes, 2019)
Rubén Villoria ... effects technical director (3 episodes, 2019)
Jorge Sanchez Fresno ... Lead compositor: Framestore (3 episodes)
Lewis Akinsete ... matchmove artist: Framestore (2 episodes, 2019)
Aaron Baudin ... effects technical director (2 episodes, 2019)
Emmanuel Brassard ... Digital compositor: Framestore (2 episodes, 2019)
Pascal Bruguiere ... environment td: Framestore (2 episodes, 2019)
Rafael Rey Camacho ... fx lead: framestore (2 episodes, 2019)
Kevin Christensen ... visual effects artist: Framestore (2 episodes, 2019)
Jonathan Desaulniers ... digital compositor: Framestore (2 episodes, 2019)
Elisabeth Dugnas ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Victor Manuel Enríquez Díaz ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Luc Girard ... visual effects artist (2 episodes, 2019)
Antoine Goethals ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Hanna Goodman ... compositor: framestore (2 episodes, 2019)
Katie Hallaron ... Concept Artist / Matchmove Artist (2 episodes, 2019)
Rens Heeren ... senior environments artist: Framestore (2 episodes, 2019)
Mike Hill ... compositor: framestore (2 episodes, 2019)
Djordje Ilic ... environment technical director: Framestore (2 episodes, 2019)
Alejandro Lavrador ... environment generalist td: Framestore (2 episodes, 2019)
Giulliana Mena Guzman ... Paint and Roto Artist (2 episodes, 2019)
Christophe Metz ... lead compositor: Framestore (2 episodes, 2019)
Sébastien Nebout ... environment td: Framestore (2 episodes, 2019)
Monique O'Halloran ... compositor (2 episodes, 2019)
Laurianne Proudhon ... digital compositor: framestore (2 episodes, 2019)
Clint Rea ... environment technical director: Framestore (2 episodes, 2019)
Marianne Roberge ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Michael Rouayroux ... digital compositor: Framestore (2 episodes, 2019)
Clement Saliba ... digital compositor framestore (2 episodes, 2019)
Khushnuma Savai ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Kevin Sears ... CG Supervisor: Framestore (2 episodes, 2019)
Michel Seretis ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Yoan Souligoux ... Creature FX (2 episodes, 2019)
Samuel Swinnerton ... matchmove artist (2 episodes, 2019)
Sebastian Hingston ... Environment TD: Framestore (2 episodes)
Jacques Leyreloup ... Environment TD: Framestore (2 episodes)
Ágúst Baldursson ... rigging td: Framestore (1 episode, 2019)
Mélanie Beaunoyer ... matte painting artist (1 episode, 2019)
Alice Bouchier ... cfx (1 episode, 2019)
Owen Braekke-Carroll ... assistant on-set visual effects supervisor (1 episode, 2019)
Giulia Cadeddu ... digital compositor: Framestore (1 episode, 2019)
Gene Chee ... visual effects artist (1 episode, 2019)
Julian Chong ... digital compositor (1 episode, 2019)
Alex Coble ... digital compositor: Framestore (1 episode, 2019)
Luke Colson ... main titles (1 episode, 2019)
Blake Dewoody ... digital matte painter: Framestore (1 episode, 2019)
Thomas Dotheij ... effects technical director: Framestore (1 episode, 2019)
Patrick Gagnon ... digital compositor (1 episode, 2019)
Aron Galabuzi ... digital compositor (1 episode, 2019)
Jean-Baptiste Godin ... compositing supervisor: Framestore (1 episode, 2019)
Burcu Gorun ... digital compositor: Framestore (1 episode, 2019)
Guillaume Grimberghs ... digital compositor (1 episode, 2019)
Benjamin Guay ... visual effects artist: Framestore (1 episode, 2019)
Daniel Hammonds ... digital compositor: Framestore (1 episode, 2019)
Luke Hardisty ... digital compositor (1 episode, 2019)
Justin Hutchinson-Chatburn ... Visual FX Consultant (1 episode, 2019)
Tianlun Jiang ... digital compositor (1 episode, 2019)
Arnaud Laberge ... compositor (1 episode, 2019)
Morgan Lang ... digital matte painter (1 episode, 2019)
Julia Mueller-Madaus ... digital compositor: Framestore (1 episode, 2019)
Vitaliy Musatov ... senior compositor: Framestore (1 episode, 2019)
Adrian Nurse ... digital compositor (1 episode, 2019)
Kohei Ohata ... animator (1 episode, 2019)
Matthieu Presti ... senior effects technical director: Framestore (1 episode, 2019)
Mnandi Ridley ... visual effects artist: 3D Scanning (1 episode, 2019)
Julien Rousseau ... digital compositor (1 episode, 2019)
Eugenio Troiani ... lighting artist: framestore (1 episode, 2019)
Aaron Vest ... visual effects (1 episode, 2019)
Antoine Vinette-Lambert ... digital compositor: Framestore (1 episode, 2019)
Wendi Harris Wu ... rigging technical director: Framestore (1 episode, 2019)
Christophe Pacaud ... visual effects artist (1 episode, 2020)
Christopher Puchta ... effects technical director: Framestore (1 episode, 2020)
Chris Wilson ... digital matte painter: Framestore (1 episode, 2020)
Chris Lynch ... lead data wrangler (1 episode)
Riccardo Mascia ... Digital Compositor Framestore (1 episode)
Vikram Tandale ... Environment TD (1 episode)
Cas van den Bergh ... Render Wrangler (1 episode)
John Williams ... roto/paint artist: framestore (1 episode)
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: clear angle studios (uncredited) (8 episodes, 2019)
Karthik Kumar Durairaj ... prep lead: Basilic Fly Studio (uncredited) (1 episode, 2019)
Daniel Jervis ... animator (uncredited) (1 episode, 2019)

Series Stunts 

Christina Petrou ... Stunt Double: Dafne Keen / stunt double: Dafne Keen (16 episodes, 2019-2020)
Neil Chapelhow ... stunt double: Daniel Frogson (8 episodes, 2019)
Edd Osmond ... stunt double: Lewin Lloyd (8 episodes, 2019)
Luke Gomes ... Stunt double: Lin-Manuel Miranda / stunt double: Lin-Manuel Miranda / stunt double: Robert Emms (6 episodes, 2019)
David Forman ... assistant stunt coordinator (5 episodes, 2019)
Marcus Shakesheff ... assistant stunt coordinator (5 episodes, 2019)
Andrew Burford ... stunt performer (4 episodes, 2019)
Alexander Bracq ... stunt double: Andrew Scott / stunt performer (4 episodes)
Crispin Layfield ... stunt coordinator (3 episodes, 2019)
Belinda McGinley ... assistant stunt coordinator (3 episodes, 2019)
Harvey Taylor ... utility stunts (3 episodes)
Dan Griffiths ... stunt performer (2 episodes, 2019-2020)
Chris Waite ... stunt performer (2 episodes, 2019-2020)
Chey Anich ... stunt performer (2 episodes, 2019)
Neil Finnighan ... stunt coordinator (2 episodes, 2019)
Paul Herbert ... stunt coordinator (2 episodes, 2019)
Ben Essex ... stunt double: Simon manyonda (2 episodes, 2020)
Liva Rafidison ... Stunt double: Jade Anouka (2 episodes, 2020)
James Embree ... stunt performer (2 episodes)
Benjamin Ashley ... stunts (1 episode, 2019)
Annabel Brook ... stunt double (1 episode, 2019)
Christian Davis ... stunt pa (1 episode, 2019)
Dean Forster ... stunt coordinator (1 episode, 2019)
Clayton Grover ... stunt performer (1 episode, 2019)
Lucy Jayne Murray ... stunt performer (1 episode, 2019)
Chris Newton ... stunt performer (1 episode, 2019)
Jamie Stanley ... stunt double: Daniel Frogson (1 episode, 2019)
Steen Young ... stunt coordinator (1 episode, 2019)
Adam Bowman ... stunt performer (1 episode, 2020)
Nellie Burroughes ... stunt performer (1 episode, 2020)
Adam Collins ... stunt performer (1 episode, 2020)
Matt Da Silva ... stunts (1 episode, 2020)
Neil Stoddart ... stunt rigger (1 episode, 2020)
Rob Bowen ... Stunt Double: Tullio (1 episode)
Jason Curle ... stunt performer (1 episode)
Levan Doran ... stunt coordinator / stunt performer (1 episode)
Nadia Hansell ... stunt performer (1 episode)
Lyndon S. Hellewell ... stunt performer (1 episode)
Ellie Keighley ... stunt performer (1 episode)
Andy Pilgrim ... stunt performer (1 episode)
Darin Elie ... stunt double: Lucian Msamati (uncredited) / stunt double: Simon Manyonda (uncredited) (2 episodes, 2019)
Gary Kane ... stunt coordinator (uncredited) (2 episodes, 2019)
Xavier Lake ... stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2019)
Simon Whyman ... stunt rigger (uncredited) (2 episodes, 2019)
James Apps ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2019)
Tom Boney ... stunt double: Nabil Elouahabi (uncredited) (1 episode, 2019)
Yusuf Chaudhri ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2019)
Joel Conlan ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2019)
Tom Hatt ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2019)
Paul Howell ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2019)
Jonny James ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2019)
Steve Jehu ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2019)
Louis Samms ... stunt actor (uncredited) (1 episode, 2019)
Richard Verran Townsend ... stunt double: James Cosmo (uncredited) (1 episode, 2019)
Luke Tumber ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2019)
William Willoughby ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2019)

Series Camera and Electrical Department 

Charlie Chambers ... B Camera Operator/Shadow Unit / camera operator: b camera - Additional Photography (16 episodes, 2019-2020)
Richard Turner ... focus puller a camera: Shadow Unit / focus puller a camera: Wills World (16 episodes, 2019-2020)
Gethin Williams ... second assistant "b" camera (13 episodes, 2019-2020)
Matthew Poynter ... camera operator: steadicam (9 episodes, 2019-2020)
Simon Ridgway ... still photographer (9 episodes, 2019-2020)
Lewis Williams ... DIT Assistant / video playback operator / video playback operator: dailies (9 episodes, 2019-2020)
Tom Aldcroft ... shotover operator (8 episodes, 2019)
Dean Ayotte ... camera trainee: Wills World additional photography (8 episodes, 2019)
Alex Bailey ... still photographer (8 episodes, 2019)
Alex Byng ... camera operator (8 episodes, 2019)
Matthew Challenger ... electrician (8 episodes, 2019)
Peter Chester ... Rigging Gaffer (8 episodes, 2019)
Peter Davies ... electrician (8 episodes, 2019)
Alex Dias ... Video Playback Operator (8 episodes, 2019)
John Down ... electrician (8 episodes, 2019)
Alex Golding ... Digital Imaging Technician (8 episodes, 2019)
Ben Griffiths ... Best Boy (8 episodes, 2019)
Matt Hains ... Grip: 'B' Camera (8 episodes, 2019)
Benjamin Linehan ... camera trainee (8 episodes, 2019)
Sarah Macleod ... Camera Trainee (8 episodes, 2019)
Bob Milton ... electrician (8 episodes, 2019)
Dagur de'Medici Olafsson ... assistant camera: Iceland (8 episodes, 2019)
Ben Platts ... drone operator (8 episodes, 2019)
Steve Quan ... drone cinematographer (8 episodes, 2019)
James Scott ... First Assistant Camera: A Camera (8 episodes, 2019)
Andrew Taylor ... gaffer (8 episodes, 2019)
Steven Taylor ... electrician (8 episodes, 2019)
Alan Tippetts ... electrician (8 episodes, 2019)
Connor Travis-Hunter ... camera trainee: second unit / camera trainee: dailies (8 episodes, 2019)
Thomas Barber ... Second Assistant: A camera (8 episodes, 2020)
Anna Benbow ... First Assistant Camera: 'a' camera (8 episodes, 2020)
Andy Gardner ... focus puller: dust unit (8 episodes, 2020)
Dai Hopkins ... key grip (8 episodes, 2020)
Mike Isler ... shotover technician (8 episodes, 2020)
Conor Kilpatrick ... Grip Assistant (8 episodes, 2020)
Benjamin Mankin ... A 2nd assistant camera (8 episodes, 2020)
Arif Nadeem ... Video Playback Operator (8 episodes, 2020)
Paul O'Callaghan ... Director Of Photography: VFX Plate Unit (8 episodes, 2020)
Alex Soria ... video playback operator (8 episodes, 2020)
Andrew Truckle ... lighting technician (8 episodes, 2020)
Aaron Williams ... Grip Assistant: 2nd Unit (8 episodes, 2020)
Luke Williams ... digital imagining technician (8 episodes, 2020)
Sion Woodman ... grip (8 episodes, 2020)
James Khan ... lab technician (7 episodes, 2019)
Matt Pugh ... lab technician (7 episodes, 2019)
Rob Carter ... camera operator: "b" camera/steadicam, second unit / b camera operator/steadicam operator (6 episodes, 2019)
James Layton ... Camera Operator: 'A' Cam & Steadicam / camera operator: 'A' cam & steadicam / camera operator: "A" cam & steadicam / camera operator: 'A' camera and steadicam (6 episodes, 2019)
Cai Thompson ... second assistant camera: second unit (6 episodes, 2019)
Matthew Waving ... first assistant camera 2nd unit (6 episodes, 2019)
Ben Mitchell ... focus puller: dailies (6 episodes, 2020)
John Davis ... B Cam 1st assistant camera (5 episodes, 2019)
Harri Elfyn ... camera trainee: dailies (5 episodes, 2019)
Cai Stephens ... camera trainee (4 episodes, 2019)
Phillippe Aichinger ... video playback dailies / video assist: dailies / video playback: second unit, dalies (3 episodes, 2019)
Tommy Holman ... first assistant camera: "b" camera, main unit (3 episodes, 2019)
Peter Howard ... first assistant camera: dailies (3 episodes, 2019)
Sophie Hardcastle ... Second Assistant Camera: Dailies (3 episodes, 2020)
Matt Wilson ... electrician (3 episodes, 2020)
Robert Monteith ... video assist: dailies (3 episodes)
Chris Williams ... first ac "b" camera (3 episodes)
Mike Foyle ... drone pilot (2 episodes, 2019-2020)
Lucas Campain ... Camera trainee: dailies (2 episodes, 2019)
Henry Landgrebe ... b camera operator: dailies / camera operator: dailies (2 episodes, 2019)
Chai Rolfe ... 2nd assistant camera Wills World / B cam Loader Wills World (2 episodes, 2019)
Pippa Griffith-Jones ... Camera Trainee: Dailies (1 episode, 2019)
Morgan Rees ... second assistant camera: second unit (1 episode, 2019)
Kofi Richards ... Camera Trainee: dailies (1 episode, 2019)
Leon Willis ... second assistant camera: "b" camera, dailies (1 episode, 2019)
Richard Baldwin ... electrician (1 episode, 2020)
Jeremy Braben ... aerial director of photography (1 episode, 2020)
James France ... drone camera operator (1 episode, 2020)
Sam Rhys James ... second assistant camera: dailies (1 episode, 2020)
Will Baldy ... second unit cinematographer (1 episode)
Anthony Dias ... Digital Imaging Technician : dailies (1 episode)
Matt England ... dit assistant: dailies (1 episode)
Geoff Holloway ... electrician (uncredited) (1 episode, 2020)

Series Animation Department 

Florian Sauzet ... animator (10 episodes, 2019-2020)
Alvise Avati ... Animation Supervisor: Framestore London (8 episodes, 2019)
Florian Brauch ... animator (8 episodes, 2019)
Fernando Herrera ... lead animator (8 episodes, 2019)
Meena Ibrahim ... Lead animator: Framestore (8 episodes, 2019)
Kubilay Kocaoglu ... Lead Animator (8 episodes, 2019)
Christopher Marshall ... Lead animator (8 episodes, 2019)
Darren Walsh ... animation director (8 episodes, 2019)
Massinissa Matoub ... Senior animator / animator (7 episodes, 2019)
Chris Bacon ... animator: Framestore (6 episodes, 2019)
Nikola Canic ... junior animator (5 episodes, 2019)
Vesna Ostojic ... animator: Framestore (5 episodes, 2019)
Steven Clibborn-Dyer ... animator (4 episodes, 2019)
Jasmine Ghoreishi ... animator (4 episodes, 2019)
Naomi Hibbert ... animator (4 episodes, 2019)
Seckin Yalin ... animator (4 episodes, 2019)
Eve Renaud ... animator (4 episodes)
Javier Cimentada ... animator (3 episodes, 2019)
Natalia Falowska ... animator (3 episodes, 2019)
Hongseok Hur ... animator (3 episodes, 2019)
Saul Latorre Sebastian ... animator (3 episodes, 2019)
Antoine Mariez ... animator (3 episodes, 2019)
Usman Olomu ... animator (3 episodes, 2019)
Marie Pillier ... animator: Framestore (3 episodes, 2019)
Klym Protasov ... animator (3 episodes, 2019)
Shuchi Singhal ... lead animator: Framestore Montreal (3 episodes, 2019)
Daniel Cabral ... senior animator (2 episodes, 2019)
Parth Malhotra ... animator (2 episodes, 2019)
Luis Martinez ... animator (2 episodes, 2019)
Juan Ramón Pou ... animator (2 episodes, 2019)
Fabrizio Prioletta ... animator (2 episodes, 2019)
Sarp Serter ... animator (2 episodes, 2019)
Sam Traynor ... animator (2 episodes, 2019)
Alex Alvarez ... animator (2 episodes, 2020)
Kocharyan Artur ... Framestore: animator (1 episode, 2019)
Daniel Bielawski ... animator (1 episode, 2019)
Maharshi Joseph ... animator (1 episode, 2019)
Magin Marqués ... senior animator (1 episode, 2019)
Kaveh Ruintan ... senior animator: Framestore (1 episode, 2019)
Ollie Thomas ... animator (1 episode, 2019)
William Yap ... animator (1 episode, 2019)
Dan Santos ... animator (1 episode)

Series Casting Department 

Charlie Rotheram ... extras casting (16 episodes, 2019-2020)
Sally McCleery ... child casting associate (12 episodes, 2019-2020)
Ross Barratt ... casting assistant (8 episodes, 2019)
Ben Cogan ... additional child casting (8 episodes, 2019)
Aaron Sampson ... casting camera operator (1 episode, 2019)

Series Costume and Wardrobe Department 

Imogen Hose ... specialist costume maker (16 episodes, 2019-2020)
Fiona McCann ... Costume buyer / costume buyer (16 episodes, 2019-2020)
Jacqueline Sewry ... Costume Maker (16 episodes, 2019-2020)
Becky Davies ... Costume Daily (12 episodes, 2019-2020)
Lucia Strinati ... principal costume standby / crowd costume assistant (11 episodes, 2019-2020)
Alice Bambridge ... Costume Coordinator (8 episodes, 2019)
Chris Duffelen ... key breakdown artist dyer (8 episodes, 2019)
Jason Gill ... senior crowd costumier (8 episodes, 2019)
Eleanor Landgrebe ... assistant costume designer (8 episodes, 2019)
Jessica Lawless ... Principal Wardrobe Mistress (8 episodes, 2019)
Carole Louise Machin ... key costumer (8 episodes, 2019)
Josie May ... principal costume daily (8 episodes, 2019)
Liv Murton ... breakdown artist (8 episodes, 2019)
Bethany Page ... breakdown trainee (8 episodes, 2019)
Luan Placks ... crowd costumier (8 episodes, 2019)
Gayle Playford ... head costume cutter (8 episodes, 2019)
Billy Prichard ... costume assistant (8 episodes, 2019)
Dulcie Scott ... costume supervisor (8 episodes, 2019)
Rosalie Tyack ... design assistant for crowd (8 episodes, 2019)
Alex Foster ... breakdown/dye room trainee (8 episodes, 2020)
Nicola Clay ... costume assistant (6 episodes)
Nadia Cucinella ... Costume Junior (5 episodes, 2019)
Denise Heywood ... costumer (5 episodes, 2019)
Johanna Elf ... costume fitter: crowd (4 episodes, 2019)
Emma Keats ... costumer / dyer & print (4 episodes, 2019)
Lucy Payne ... breakdown assistant daily (4 episodes, 2019)
Lyndsey Wardrop ... breakdown assistant daily (4 episodes, 2019)
Nicola Huckstepp ... costume design assistant (1 episode, 2020)
Eileen Suzanne Zita Kelly ... leather worker (1 episode)
Anne Thomson ... Costume maker (uncredited) (2 episodes, 2019)

Series Editorial Department 

Dexter Kong ... technical operations manager: technicolor pulse / technical support manager: Technicolor Pulse (16 episodes, 2019-2020)
Hayley Williams ... first assistant editor / lead first assistant editor / second assistant editor (11 episodes, 2019-2020)
Simon Dunne ... Technicolor PULSE: Senior Producer / Technicolor PULSE: senior producer (8 episodes, 2019)
David Frew ... co-producer post production (8 episodes, 2019)
Craig Haywood ... first assistant editor / lead first assistant editor (8 episodes, 2019)
Toby Paul Jones ... post-production assistant (8 episodes, 2019)
Brooke Taylor Michael ... Trainee Assistant Editor (8 episodes, 2019)
Ben Mudge ... first assistant editor / lead first assistant editor (8 episodes, 2019)
Siôn Penny ... on-line editor (8 episodes, 2019)
Maikel Popic ... conform operator: Technicolor Pulse (8 episodes, 2019)
Jenny-Jayne Webb ... Digital Intermediate Manager / digital intermediate editor (8 episodes, 2019)
Tristan Hey ... technical operations manager: Technicolor (8 episodes, 2020)
Michael McKnight ... conform operator: Technicolor Pulse (8 episodes, 2020)
Vicky Marks ... post-production coordinator (7 episodes, 2019)
Carmen Roberts ... first assistant editor (3 episodes, 2019)
Audrey David ... post-production coordinator (2 episodes, 2019)
Alex Gascoigne ... colourist (2 episodes, 2019)
Simon Giblin ... on-line editor (2 episodes, 2019)
Richard Ketteridge ... assembly editor (2 episodes, 2019)
Raluca Petre ... first assistant editor (2 episodes, 2019)
Jean-Clement Soret ... supervising colourist (2 episodes, 2019)
Sam Chynoweth ... colorist (2 episodes)
Amy Gilkerson ... post-production assistant (1 episode, 2019)
Charlotte Harris ... post-production coordinator (uncredited) (1 episode, 2019)
Ram K Tripathi Samaveda ... colourist: dailies (uncredited) (1 episode, 2019)

Series Location Management 

Finlay Bradbury ... Supervising Location Manager / location manager (16 episodes, 2019-2020)
Lucia Fedeli ... assistant location manager (16 episodes, 2019-2020)
Alex Moore ... location assistant / locations trainee (16 episodes, 2019-2020)
Ellis Griffiths ... location assistant (8 episodes, 2019)
Gareth Skelding ... location manager (8 episodes, 2019)
Hannah James-Johnson ... Locations Trainee (8 episodes, 2020)
Daniel Wellstead ... assistant location manager (8 episodes, 2020)
Natalie Rita Zibung ... location coordinator: VFX Plate Unit - Faroe Islands (8 episodes, 2020)
Adam Williams ... location assistant (5 episodes, 2019)
Tom Guy ... location scout (3 episodes, 2019)
Maria Chambers ... locations (1 episode, 2019)
Julia Tomlinson ... location manager oxford (1 episode, 2019)
Andrew Creak ... Location Marshall (uncredited) (5 episodes, 2019)

Series Music Department 

Al Green ... music editor (16 episodes, 2019-2020)
Max Aruj ... additional music (8 episodes, 2019)
Marton Barka ... Music contractor (8 episodes, 2019)
Vincenzo di Francesco ... assistant orchestrator (8 episodes, 2019)
Matt Dunkley ... Conductor / conductor (8 episodes, 2019)
Dess Georgieva ... Recording Coordinator (8 episodes, 2019)
Peter Gregson ... solo cello (8 episodes, 2019)
Tina Guo ... Cello (8 episodes, 2019)
Richard Harvey ... musician (8 episodes, 2019)
Queenie Li ... music production coordinator (8 episodes, 2019)
Bernd Mazagg ... score recorded by (8 episodes, 2019)
Synchron Stage Orchestra ... orchestra: Vienna (8 episodes, 2019)
Shane Rutherfoord-Jones ... additional music / orchestrator (8 episodes, 2019)
George Strezov ... music producer: ethnic choir (8 episodes, 2019)
Steffen Thum ... composer: additional music (8 episodes, 2019)
Johannes Vogel ... conductor: Synchron Stage Vienna (8 episodes, 2019)
Synchron Stage Vienna ... score recorded at: Vienna (8 episodes, 2020)
Soya Soo ... score mixer assistant (5 episodes, 2019)
Seth Waldmann ... Music Scoring Mixer (5 episodes, 2019)
Mike Ladouceur ... additional music / orchestrator (4 episodes, 2019)
Boris Salchow ... additional composer (3 episodes, 2019)
Alessandro Apolloni ... Assistant Orchestrator (2 episodes, 2019)
Aldo Arechar ... score mixer assistant (2 episodes, 2019)
John W. Chapman ... score mixer (2 episodes, 2019)
Michael Elderkin ... orchestrator (2 episodes, 2019)
Sam Jones ... assistant orchestrator / orchestrator (2 episodes, 2019)
Cecile Tournesac ... music editor: temp music (2 episodes, 2019)
Clare Batterton ... music editor (1 episode, 2019)
Alfredo Pasquel ... score mixer (1 episode, 2019)
Benjamin Squires ... Trailer music (1 episode, 2019)
Plamen Penchev ... choir recording engineer (uncredited) (8 episodes, 2019)

Series Script and Continuity Department 

Xandria Horton ... script editor / script executive (16 episodes, 2019-2020)
Chiara Carbonara ... assistant script supervisor / script supervisor (9 episodes, 2019)
Michael Clarkson ... script consultant (8 episodes, 2019)
Paul Clarkson ... script consultant (8 episodes, 2019)
Lucy Dews ... script supervisor (8 episodes, 2019)
Sophie Peacock ... assistant script editor (8 episodes, 2020)
Lucy Rawlinson ... script editor (8 episodes, 2020)
Liam Hooper ... assistant script supervisor / script supervisor: day player (7 episodes, 2020)
Mog McIntyre ... script editor (5 episodes, 2020)
Becca Kinder ... Script Editor (5 episodes)
Olivia Mikulla ... daily assistant script supervisor (2 episodes)

Series Transportation Department 

Paul Davies ... transportation captain (8 episodes, 2020)

Series Other crew 

Amanda Anstee ... armorer (16 episodes, 2019-2020)
Marina Baibara ... body double (16 episodes, 2019-2020)
Henry Buswell ... Head of Business Affairs (16 episodes, 2019-2020)
Becky Davies ... Travel Coordinator / Travel Coordinator: Additional Photography (16 episodes, 2019-2020)
Laura Gardner ... Assistant Accountant (16 episodes, 2019-2020)
Yassmine Najime ... Studio Manager / business and legal affairs (16 episodes, 2019-2020)
Alex Reynolds ... Movement Choreographer (16 episodes, 2019-2020)
Erin Stewart ... Key Production Assistant / Production Runner (16 episodes, 2019-2020)
Javier Valdés ... facilities manager: Spain (16 episodes, 2019-2020)
Yvette Murphy ... Assistant Accountant (14 episodes, 2019-2020)
Lee Carson ... Accounts Trainee / Assistant Accountant (9 episodes, 2019-2020)
Rhiannon Allen ... Assistant Script Editor (8 episodes, 2019)
Rob Allott ... assistant production coordinator (8 episodes, 2019)
Paul Barratt ... safety advisor (8 episodes, 2019)
Natalie Barron ... Chaperone (8 episodes, 2019)
Sandra Butterworth ... dialect coach (8 episodes, 2019)
Charlotte Cox ... executive assistant to Dan McCulloch (8 episodes, 2019)
Sarah Cundall ... legal services (8 episodes, 2019)
Martin Davies-Redgrave ... Travel and Accommodation Co-ordinator (8 episodes, 2019)
Kimberley Dyer ... Accounts Assistant (8 episodes, 2019)
María Fernández Ache ... acting coach (8 episodes, 2019)
Miles A. Fletcher ... helicopter camera pilot (8 episodes, 2019)
Jennifer Griffin ... financial controller (8 episodes, 2019)
Ruby Jennick ... production secretary (8 episodes, 2019)
Stephanie Kate Jones ... Accounts Trainee (8 episodes, 2019)
Peter La Terriere ... Completion Guarantor Executive (8 episodes, 2019)
Alastair Mavor ... legal services (8 episodes, 2019)
Symeran Mudher ... assistant to producer/director / production secretary: additional photography (8 episodes, 2019)
Rob Partridge ... armourer supervisor / armorer & weapons supervisor (8 episodes, 2019)
Amber-Rose Perry ... Puppeteer / Puppeteer: Stelmaria, Pantalaimon and various other characters (8 episodes, 2019)
Kirsty Renton ... production coordinator (8 episodes, 2019)
Jo Seager ... assistant production coordinator (8 episodes, 2019)
Haydn Smith ... Production Runner: additional photography (8 episodes, 2019)
Andy Stephens ... aerial coordinator (8 episodes, 2019)
Sam Tatton-Brown ... legal services (8 episodes, 2019)
Cat Taylor ... Executive Assistant (8 episodes, 2019)
David Todd-Jones ... Puppeteer (8 episodes, 2019)
William Todd-Jones ... Master Puppeteer & Head of Creature Effects (8 episodes, 2019)
Rai Waldron ... Miscellaneous Crew (8 episodes, 2019)
Tack Baldwin ... safety rigger (8 episodes, 2020)
Rebecca Bennis ... Legal Services (8 episodes, 2020)
Virginia Bonet ... assistant production coordinator (8 episodes, 2020)
Kat Chapman ... assistant accountant (8 episodes, 2020)
Andrew Creak ... production assistant (8 episodes, 2020)
Jason Kirk ... production coordinator (8 episodes, 2020)
Rebecca Mayled ... payroll assistant (8 episodes, 2020)
Oisin Mullan ... accounts assistant (8 episodes, 2020)
Shannon Quigley ... Travel & Accommodation Coordinator (8 episodes, 2020)
Razvan Rotaru ... Production Runner (8 episodes, 2020)
Mike Saxon ... Production Trainee (8 episodes, 2020)
Lauren Sheerin ... production coordinator (8 episodes, 2020)
Leo Anna Thomas ... mental health first aider: leo anna thomas (8 episodes, 2020)
Sarah Unwin ... production coordinator (8 episodes, 2020)
Christopher Gallagher ... 1st Assistant Accountant (6 episodes, 2019)
Kevin Hudson ... Stand in: Lin Miguel Miranda (4 episodes)
April D. Matthews ... First Assistant Accountant (3 episodes, 2019)
Daniele Alfano ... Assistant co-ordinator (2 episodes, 2019)
Amy Jones ... producer's/director's assistant (2 episodes, 2020)
Daniel Fuller ... Production Runner (2 episodes)
Richard Carless ... marine coordinator (1 episode, 2019)
Iwona Czardybon ... location marshal (1 episode, 2019)
Ben Davies ... assistant (1 episode, 2019)
Sam Dormer ... Armourer (1 episode, 2019)
Zak Jarvis ... crowd pa (1 episode, 2019)
Dylan Jones ... Horse Master / horse wrangler (1 episode, 2019)
Andy Piers Morris ... skipper (1 episode, 2019)
Neil Mulholland ... production safety advisor (1 episode, 2019)
Hugh O'Shea ... dialect coach (1 episode, 2019)
James Hood ... Set PA/Crowd PA: Dailies (1 episode, 2020)
Debi Griffiths ... Assistant Production Accountant (1 episode)
Jessica Hammett ... Dialogue Coach (1 episode)
Abby Timms ... additional floor runner (1 episode)
Tom Dix ... Location Marshall (uncredited) (5 episodes, 2019)
Richard Woolford ... banking services provided by (uncredited) (1 episode, 2019)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed