Edit
The Nutcracker and the Four Realms (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Lasse Hallström
Joe Johnston

Writing Credits  

Ashleigh Powell ... (screen story by)
 
Ashleigh Powell ... (screenplay by) and
Tom McCarthy ... (screenplay by)
 
E.T.A. Hoffmann ... (based on the story "The Nutcracker and the Mouse King" by)

Cast  

Mackenzie Foy ... Clara
Keira Knightley ... Sugar Plum Fairy
Matthew Macfadyen ... Mr. Stahlbaum
Morgan Freeman ... Drosselmeyer
Eugenio Derbez ... Hawthorn
Helen Mirren ... Mother Ginger
Ellie Bamber ... Louise
Richard E. Grant ... Shiver
Misty Copeland ... The Ballerina
Miranda Hart ... Dew Drop Fairy
Jack Whitehall ... Harlequin
Nick Mohammed ... Butler
Omid Djalili ... Cavalier
Sergei Polunin
Jayden Fowora-Knight Jayden Fowora-Knight ... Philip
Meera Syal
Ocean Navarro Ocean Navarro ... Fleur
Zachary Catazaro ... Male Dancer
Lil Buck ... The Mouse King
Jessie Vinning ... Market Passerby
Flor Ferraco ... Mr. Drosselmeyer Guest
Zoë Scott ... Flower Realm Creature
Maxamillian Hofgartner Maxamillian Hofgartner ... Nutcracker / Toy Soldier
Henry Helm ... Ball Child
Tom Sweet ... Fritz
Joe Watts ... Polichinelle #1
Albert Tang ... Key Commitee Member
Blake Ridder ... Toy Soldier
Gemma Wilks ... Carol singer
Rita McDonald Damper ... Carol Singer
Fraz Anthony ... Palace Toy Soldier
Finley Howard ... Ball Room Child
Emily Ng ... Ice and Snow Toy Soldier
Marian Lorencik ... Market Punter
Ben Kelleher ... Toy Soldier
Eddy Shore ... Throne Room Guard
Kei Miura ... Scared Toy Soldier
Tim Ingall Tim Ingall ... Carol singer (singing voice)
Nikolaos Brahimllari ... Actor
Joshua Viner ... Phillip Soldier
Tom Bauling ... Mouse
Trent Owers ... Head Throne Room Guard
Alisha Tarran Alisha Tarran ... Christmas Market Governess
Martin Bratanov Martin Bratanov ... Palace Guard / Soldier
Charles Streeter Charles Streeter ... Butler 2
Jane Staiano Jane Staiano ... Carol Singer
Andrei Cotofan Andrei Cotofan ... Flower Realm Character
Jacob Greener-Tofts Jacob Greener-Tofts ... Toy Child
James Butcher James Butcher ... Dancer
Lucy Morehen Lucy Morehen ... Sweetie Realm Doll
Sam Thompson Sam Thompson ... Palace Guard / Soldier
Lindy Barrett Lindy Barrett ... Ball Child
Jonathan Caguioa Jonathan Caguioa ... Flower Dancer
Will Christopherson Will Christopherson ... Toy Soldier
Kaj Prasal Kaj Prasal ... Ball Child
Dasha Simakina-Foster Dasha Simakina-Foster ... Snow Girl / Young Princess at Ball
Tom Allenby Tom Allenby ... Toy Soldier
Enrico Vaccaro Enrico Vaccaro ... Phillip Toy Soldier
Cadyn Page Cadyn Page ... Child
Elle van Knoll Elle van Knoll ... Passerby Market
Chloe Louise Belcher Chloe Louise Belcher ... Mistletoe Seller
Benjamin Mason Benjamin Mason ... Toy Soldier
Luke Frazer Wright Luke Frazer Wright ... Throne Room Guard
Liam Gardiner Liam Gardiner ... Throne Room Guard
Leonardo Guards Leonardo Guards ... Throne Room Guard
Elisa Hayrapetyan Elisa Hayrapetyan ... Market Passerby
Shane Griffin Shane Griffin ... Toy Soldier (uncredited)

Produced by 

Alison Beckett ... co-producer
Larry Franco ... producer (as Larry J. Franco)
Lindy Goldstein ... producer
Mark Gordon ... producer
Jeremy Johns ... co-producer
Sara Smith ... executive producer
Marc Weigert ... co-producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Linus Sandgren

Film Editing by 

Stuart Levy

Casting By 

Lucy Bevan

Production Design by 

Guy Hendrix Dyas

Art Direction by 

Tim Blake
Nick Dent ... senior art director
Clara Gomez del Moral ... (Set dec)
Rhys Ifan
Stuart Kearns ... supervising art director
Elaine Kusmishko
James Lewis
Rebecca Milton
Tom Weaving
Ashley Winter
Niall Moroney ... supervising art director: additional Photography (uncredited)

Set Decoration by 

Lisa Chugg

Costume Design by 

Jenny Beavan

Makeup Department 

Kat Ali ... makeup artist
Oonagh Bagley ... hair stylist: crowd
Ella Burton ... crowd hair and makeup trainee
Amy de Rees ... Crowd makeup and hair Artist
Hannah Edwards ... makeup artist
John Fallows ... hair stylist: Crowd Dailies
Annette Field ... crowd hairstylist / crowd makeup artist
Louise Fisher ... daily make-up and hair
Nadine Keiser ... crowd hair junior and makeup junior
Sarah Kelly ... makeup artist
Alice Kenneth ... crowd hair and makeup trainee
Ria Knoll ... hair trainee-contract-crowd / makeup trainee-contract-crowd / trainee hair / trainee makeup artist
Uxue Laguardia ... makeup artist
Roseanna Larner ... hair and makeup junior crowd dailies
May Liddell-Grainger ... junior-main-team
Natalia Osipova ... makeup artist
Lucy Oswald ... crowd makeup trainee: daily reshoots
Marc Pilcher ... makeup artist
Amber Pitkin ... make up artist: crowd
Alex Rapazzini ... makeup and hair trainee: crowd
Hannah Scott ... hair technician
Jenny Shircore ... hair designer / makeup designer
Anastasia Storey ... crowd hair and makeup trainee: daily
Mariona Trias ... hair and make up daillies
Georgie Whittle ... hair and makeup junior: crowd
Louise Young ... dailies makeup artist: crowd

Production Management 

Linda A. Borgeson ... Post Production Executive
David Cain ... production manager
Paige Chaytor ... production supervisor
Hannah Godwin ... production manager: prep only
Jeremy Johns ... unit production manager
David Powell ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Paula C. Frías ... third assistant director: second unit
Dom Channing-Williams ... Floor 2nd Assistant Director
Chris Corbould ... second unit director
Sekani Doram ... third assistant director: crowd
Joe Geary ... second unit
Georgie Horth ... Crowd PA
Laura Jackson ... third assistant director
Joe Johnston ... second unit director
Michael Middleton-Downer ... Base 3rd Assistant Director
Mac Montero ... crowd pa: dailies (as Macarena Montero Sémelas) / floor pa: second unit (as Macarena Montero Sémelas)
Matthew Penry-Davey ... first assistant director
Charlie Reed ... Key 2nd Assistant Director
Pandora Showan ... Crowd 2nd Assistant Director
Tom White ... first assistant director: second unit
Michael Llewellyn Williams ... crowd pa

Art Department 

Daniel Ainslie ... props
Douglas Allam ... supervising plasterer
Kirby Allen-D'Cruze ... prop modeller
Malikah Almaghrabi ... greens set dresser
Maudie Andrews ... assistant set decorator
Graham Antill ... supervising painter
Huw Arthur ... standby art director
Giles Asbury ... storyboard artist
Marshall Aver ... production buyer
Will Ayres ... chargehand standby props
Gareth Bailey ... props
Lee Bailey ... stagehand
Graham Barford ... carpenter
Louise Begbie ... graphic artist
Lucy Best ... junior prop modeller
Gabor Biro ... greens chargehand
Rebecca Blake ... Props Coordinator
Will Botton ... dressings props
Max Bradley ... props
Satarupa Bradley ... scenic artist
Sophie Bridgman ... set dec draughtsman dailies
Richard K. Buoen ... Conceptual Artist
Claudio Campana ... assistant art director
Tamara Catlin-Birch ... greens department co-ordinator: dailies
Tony Chance ... storyboard artist
Roy Chapman ... propmaster
Sam Chapman ... Chargehand Dressing Props
Danny Clark ... senior draftsman
Frank Collins ... carpenter
Roman Coltellaro ... stand-by greens: additional photography
Dan Crawshaw ... Splinter unit standby props
Chelsea Davison ... Art Department Assistant
Gary Dawson ... supervising standby props
Helen Dawson ... junior draughtsman: dailies
Gina De Ferrer ... art department researcher
Charlie Doult ... construction assistant
Sally Dray ... portrait artist
Pip Fox ... Splinter Unit chargehand Standby Props
Hannah Gawthorpe ... assistant buyer
Sara Ghaffar ... art department coordinator
Tone Gibbs ... props
Paula Gimenez ... art assistant work experience
Clara Gomez del Moral ... art director: set dec
Georgia Grant ... art department assistant
Laura Grant ... graphic designer: dailies
Sean Greenham ... standby props
Angus Hale ... greensman
Giles Hannagan ... animatronic modeller
Terence Harrington ... additional props dailies: Terry Harrington
Rohan Harris ... scenic artist
Steve Harris ... carpenter
Steve Hayward ... prop modeller
Terry Heggarty ... stand by painter
Joey Hodges ... props
Peter Hooper ... key greens
Caris Huffine ... art department assistant
Tom Hughes ... prop modeller
Katie Hyatt ... 3d prop modeller
Jason Ivall ... supervising painter
Samantha James ... greens co-ordinator
Hazel Keane ... assistant art director
Orlaith Kelly ... petty cash buyer
Samantha Kelm ... modeller/painter
Mark Kimber ... assistant property master
Chris Kitisakkul ... lead graphic designer
Keely Lanigan-Atkins ... draughtsperson: set decoration
Steven Law ... carpenter
Nick Lawrence ... carpenter
Robin Lawrence ... construction
Sophie Le Lievre ... assistant sculptor
Tim Lee ... carpenter
Andrew H. Leung ... concept artist
Emily Lloyd-Hughes ... work experience
Leslie Lovelace ... prop modeller
Adam Maher ... scenic painter
Jade Mahoney ... junior prop painter
Tony Marks ... supervising carpenter
Dean Marsh ... dressing props dailies: reshoots
Jon Marson ... key greensman
Aoife McKim ... action prop buyer
Ryan McPhail ... Scenic painter
Rob Menzer ... sculptor
Michele Moen ... concept illustrator
Lorna Moon ... prop modeller
David Morgan ... draughtsperson
Hafina Morgan ... work experience
George Morris ... stand-by props: re-shoot
Eddie Murphy ... carpenter
Steven Murphy ... lead greensman
Craig Narramore ... HOD Prop Modeller
Roberto Oliveri ... greens stand-by
Anthony Owen ... carpenter
Russell Oxley ... scenic artist
Jake Phythian ... set dresser
Kate Pickthall ... assistant art director: Set Decorating
Francis Poirier ... sculptor
Kimberley Pope ... concept artist
Joanna Pratt ... graphic designer: additional photography
Agis Pyrlis ... draughtsperson
Miguel Quina ... prop modeller
Polly Rawlings ... greens co-ordinator/buyer: additional photography
Dominee Reid ... assistant scenic artist
Victoria Rhodes ... prop making buyer
Justin Richards ... Supervising Chargehand Greens
Malcolm Roberts ... construction coordinator
Alex Rutherford ... prop making, Asst. HOD
Lucie Ryan ... set dec coordinator
Aisha Saeed ... greens buyer
Josh Sales ... set dresser
Steve Salmon ... props
Barbara Sandberg ... graphic artist
Farid Sandoval ... concept artist
Lauren Sandoval ... art department assistant
Cosmo Sarson ... decor artist
Christian Scheurer ... concept designer
Katy Schurr ... junior draughtsman
Keith Seymour ... concept artist
Jamie Shakespeare ... draughtsman
Krishan Sharda ... work experience: prop department
Dean Sherriff ... concept artist
Mark Sindall ... dressing props
Nick Slater ... carpenter
Mark Smith ... props
Matt Smith ... model maker
Steve 'Moose' Smith ... Dressing Props / reshoots
Codrina Spataru ... sculptor
Bethany Spence ... greenswoman
Charlie Summerville ... junior dressing props: dailies / stand-by props
Bgi Supplies ... Scenic hardcoating
Sean Sweeney ... greensman
Piotr Swigut ... concept artist
Chloe Taylor ... petty cash buyer: additional photography
Caitlin Thompson ... assistant set decorator
Conrad Thompson ... h.o.d. sculptor
Eleanor Thorpe ... work experience
Conrad Tuffin ... lead standby greensman
Claudiu Turcanu ... prop modeller
Chantelle Valentine ... draughtsperson
Nayda Venizelos ... cad modeller/3d printing: prop
Robert Voysey ... construction foreman
Rachel Wallbridge ... Junior Prop Modeller
Norman Walshe ... concept artist
Rosanna Warcup ... set dec assistant
Brigitte Ward-Holmes ... production buyer
John Whitby ... carpenter
Lucy Williams ... art department assistant
Thomas Wingrove ... 3d concept modeller
Karen Worley ... art department coordinator
Phoebe Worley ... work experience
Oscar Wright ... storyboard artist
Mark Yeo ... junior prop modeller
Yod Yutamanop ... Dressing Props Trainee
Andre Gilbert ... sculptor: Digital (uncredited)
Tom Whitehouse ... conceptual artist (uncredited)

Sound Department 

Davi Aquino ... foley recordist
Justine Baker ... adr recordist
Howard Bevan ... first assistant sound
Simon Brown ... sound unit
Kristin Catuogno ... adr recordist
Emma Chilton ... second assistant sound: additional photography
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Giancarlo Dellapina ... second unit
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
Gibran Farrah ... adr mixer
Kris Fenske ... sound effects editor
Renzo Garcia ... sound trainee / sound trainee: additional photography
Charlotte Gray ... 2nd assistant sound
J. Charles Harrington ... sound mixer
Goro Koyama ... foley artist
Nora Linde ... apprentice sound editor
Andy Malcolm ... foley artist
Michael McMenomy ... foley editor
Lawrence Meads ... sound trainee: additional photography
John Midgley ... production sound mixer
Michael Miller ... adr mixer
Nick Murray ... trailer sound designer
Kyle Pickford ... boom operator: additional photography
Nick Roberts ... adr mixer
John Rodda ... production sound mixer: additional photography
Jac Rubenstein ... dialogue editor
Liam Ryan ... boom operator: additional photography
Kevin Schultz ... foley mixer
Andrew Sissons ... sound mixer: second unit
Wyatt Sprague ... sound effects editor
Bill Sweeney ... supervising foley editor
Hanna Tailleur ... sound trainee: additional photography
Andy Thomas ... boom operator: second unit / sound assistant: dailies
Don White ... foley recording mixer
Mhairi Wyles-Lang ... adr bookings coordinator

Special Effects by 

Casey Banwell ... modeller
Julie Bentley ... snow effects consultant
Pete Britten ... senior technician
Mike Butterfield ... snow effects technician
Richard Cheal ... special effects technician
Paul Clancy ... Senior Special Effects Technician
Chris Corbould ... special effects supervisor
Lynne Corbould ... Special Effects Buyer/Coordinator
Mark Day ... engineer
Sander Ellers ... senior modeller
Dave Eltham ... special effects senior technician
Jody Eltham ... senior special effects
Neil Frazer ... sfx winch programmer
Charlie Harper ... SFX Health & Safety Advisor
Dan Homewood ... workshop supervisor
Mark Hutchinson ... snow supervisor
Matthew Johnson ... special effects senior technician
Gareth Jolly ... special effects technician
Sophie Le Lievre ... modeller
Ian Lowe ... special effects floor supervisor
Toby Marrow ... special effects technician
Daniel Massett ... special effects technician
Huw Millar ... senior special effects technician
Neil Murray ... special effects wirecam technician
Tom Murtagh ... Special Effects workshop supervisor
Samuel A. Sanders ... special effects
Ty Senior ... fabricator
Christopher Smith ... special effects technician
John Van Der Pool ... special effects floor supervisor
Gavin Weatherall ... sfx winch supervisor

Visual Effects by 

Mathieu Aerni ... character lead: luma pictures
Illia Afanasiev ... compositing supervisor
Mashi Akiyama ... head of layout: MPC Montreal
Maksims Aleksejevs ... previs artist
Paul Arion ... lead layout artist: MPC
Ruth Asensio ... head of layout department: MPC Montreal
Mathieu Assemat ... cg supervisor
Tara Atkins ... virtual camera assistant: Nvizage
Andrea Atwater ... visual effects coordinator
Steve Avoujageli ... fx supervisor: Luma Pictures
Kareem Babeel ... visual effects coordinator: MPC
Sami Bal ... scanning technician
Yunus Balcioglu ... Senior Houdini FX TD: MPC
Ravi Bansal ... art director: MPC
Christina-Cassandra Barazin ... visual effects production manager: MPC
Tom Barber ... visual effects digital producer: mpc
Lluis Barcelo ... senior lighting artist
Sam Barnett ... lead data wrangler
Dhananjay Bind ... matchmove lead
Kyran Bishop ... roto/prep artist: One Of Us
Remi Bitawi ... lighting artist: MPC
Lydia Bland ... assistant coordinator: visual effects
Julien Bolbach ... cg supervisor
Marco Bordignon ... digital compositor
Gaëlle Bossis ... lead compositor
Stefan Brenner ... ncam producer: Mackevision
Rory Bryans ... lead data capture td: MPC
Marc Brzezicki ... stereoscopic supervisor: DNEG
Brian Burks ... previsualization artist
Earle Stuart Callender ... Bidding Producer: One of Us
Maria Canales ... Postvisualization Producer Coordinator: Baraboom! Studios
Alexandre Cancado ... cg supervisor: luma pictures
Angel Cano ... matchmove artist: One of Us
Sarah Cant ... visual effects production assistant
Cristina Capitanio ... Postvisualization Coordinator: Baraboom! Studios
Joe Censoplano ... lead look development artist: luma pictures
Yinghao Chai ... model/texture artist: luma pictures
Varghese Chandy ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Dinesh Chinnathambi ... Matchmove and RotoAnim Artist: MPC
Simon Chiu ... witness camera operator
Kevin Christensen ... visual effects artist
Richard Clegg ... visual effects supervisor
James Cooper ... visual effects photographer: MPC
Angel Cornejo ... Postvisualization Artist: Baraboom! Studios
Jack Cowley-Ellis ... 3D capture technician
Craig Crane ... lidar supervisor
Ruxandra Cristoiu ... compositor: one of us
Bianca Cuffaro ... visual effects editor: MPC
Alberto De la Guía ... Postvisualization Lead: Baraboom! Studios
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Theo Demiris ... cg supervisor: one of us
Ujwal W. Dhankute ... digital compositor
Rouven Dombrowski ... ncam supervisor: Mackevision
Peter Dominik ... environment technical director: MPC
Tyson Donnelly ... VFX Supervisor: One of Us
Remi Dupont ... digital compositor: rodeofx
David Entin ... lead digital coordinator: Luma Pictures
Tom Evans ... virtual camera operator: Nvizage
Andreas Fehrle ... visual effects editor
Susana Fernández Casco ... Prep/Roto Artist: One Of Us
Alastair Ferris-Leak ... key lighting artist
Mariel Folmer ... compositor: mpc
David Fonti ... visual effects artist
David Forest ... visual effects editor: MPC
Fabio Frangione ... fx artist: MPC
Emanuel Fuchs ... ncam operator: Mackevision
Abhijeet Gaikwad ... matchmove lead
Álvaro García Martínez ... crowd td (as Alvaro Garcia)
Jenny Gauci ... roto/prep lead: one of us
Francois Julien Germain ... VFX Production Coordinator: Francois Germain
Andre Giordani ... layout artist
Alicia Graf ... vfx assistant: dailies
Sam Grainger ... on set pa: additional photography
Luke Gray ... technical director
Jesús Gutiérrez ... Postvisualization Artist: Baraboom! Studios
Kai Götz ... ncam operator: Mackevision
Laura Jean Healey ... virtual camera assistant: Nvizage
Isaac Hingley ... postvis supervisor: MPC
Simon Jago ... witness camera operator: additional photography
Andrew Kalicki ... production coordinator: luma pictures
James D. Kelly ... visual effects photographer: MPC
Caitlin Kennedy ... postvis artist
Xander Kennedy ... visual effects artist: luma pictures
Dulshan Keragala ... modeler & texture artist: Luma pictures
Himanshu Khatri ... lighting lead
Jeff Kim ... Postvisualization Artist: Baraboom! Studios
Madhav Kumar ... modelling and texturing artist
Naveen Kumar ... visual effects coordinator
Nahye Kwon ... key lighting artist
Peter Lames ... ncam supervisor: Mackevision
Pooja Lanjekar ... rotomation lead
Louisa Hoi-Tung Leung ... visual effects coordinator
Richard Little ... vfx shoot supervisor: MPC
Manuel Llamas ... Postvisualization Artist: Baraboom! Studios
Gian Ignacio Lombardi ... compositing & lighting: Luma Pictures
Francesco Lupo ... lead groom td: mpc
Chris Lynch ... data wrangler: splinter unit
Mickaël Léger ... digital compositor
Hugh Macdonald ... virtual camera supervisor: Nvizage
Joseph Madurski ... visual effects artist
Chittaranjan Mahto ... matchmove artist
Chittaranjan Mahto ... matchmove artist
Dipen Majmundar ... matchmove & rotoanim artist: MPC
Rijuta Majumdar ... matchmove artist: MPC
Jérôme Malevez ... environment technical director
Manon Marco ... key layout artist
Lutz Marquardt ... ncam coordinator: Mackevision
Matheus Marques ... digital compositor
Andrés Martínez ... Postvisualization Artist: Baraboom! Studios
Lisa Minotti ... lighting artist: MPC
Sean Moats ... digital compositor
Paul Molodowitch ... lead pipeline technical director: Luma Pictures
Yonathan Moreda ... Postvisualization Lead: Baraboom! Studios
Lily Morgan ... visual effects artist
Richard Morgan ... witness camera operator
Avadhut Nerurkar ... render wrangler/render support: 3D Stereoscopic Conversion
Antonio Neto ... look development: MPC
Leila Nicotera ... visual effects producer: One of Us
Barry O'Brien ... stereoscopic supervisor
Steven O'Connor ... digital compositor: MPC
Jhon Ortiz ... Postvisualization Artist: Baraboom! Studios
Nived Patil ... matchmove artist
Guillermo Paz ... matte painter: MPC
Leo Pean de Ponfilly ... digital compositor: MPC
Henry Pearce ... 3D Scanning Technical Supervisor
Mikael Pettersén ... lead crowd technical director: MPC
Tobias Pfeiffer ... ncam operator: Mackevision
Nicolas Pierquin ... concept artist: luma pictures
Ezra Pike ... IM/IN Plates: MPC
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor: luma pictures
Curtis Poirier ... lead layout artist: MPC
Anfrank Ponce ... postvisualization artist: Baraboom Studios
Eddie Porter ... lead compositor: Luma Pictures
Tapan Pradhan ... matchmove lead
Alex Puig ... Postvisualization Artist: Baraboom! Studios
Rakesh_Mukherjee ... matchmove artist: MPC
Ram oraon ... compositor
Rajan Ramakrishnan ... Matchmove and Rotoanim Artist
Charlie Ramos ... layout artist: MPC
Andrés Ramírez ... Postvisualization Artist: Baraboom! Studios
Lasse Rasmussen ... visual effects artist
Kristian Rejek ... digital compositor: MPC
Josep Antoni Ribas Rossello ... digital compositor
Jordi Ribe Pujol ... lighting artist: MPC
George Ridal ... vfx boom op/fairy wrangler
Daniel Riddle ... modeler & texture artist: luma pictures
Monica Rios ... Postvisualization Artist: Baraboom! Studios
Noelia Ruiz Rubio ... lighting artist
Ryan Ruiz ... technical animator: MPC
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Nooreldin Reda Salama ... digital compositor
Jared Sandrew ... stereoscopic supervisor
Michele Scavardone ... digital compositor
Marc Schoenbeck ... compositing artist: Luma Pictures
Brendan Seals ... visual effects supervisor: luma pictures
Juan Segura ... Postvisualization Lead: Baraboom! Studios
Jasper Shah ... Scanning Technician
Ambar Singh ... fx artist: luma pictures
Stephen J. Smith ... roto/prep supervisor
Ben Soan ... data wrangler
Alejandro Solorzano ... visual effects: Luma Pictures
Doug Spilatro ... visual effects supervisor
Aswin Subramani ... Matchomove and Rotoanim Artist: MPC (as Aswin)
Hemanth Surana ... digital artist
Rpin Suwannath ... pitchvis supervisor
David Taritero ... visual effects executive
Eunice Taylor ... Digital Coordinator: luma pictures
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Francisco Tirado Martin ... Crowd TD: MPC
Joshua Toonen ... compositor
Will Towle ... digital compositor
Brandon Uloho ... stereoscopic coordinator
Christine Uyemura ... fx artist: MPC
Pepe Valencia ... Postvisualization Supervisor: Baraboom! Studios
David Vera ... Postvisualization Artist: Baraboom! Studios
Vicenta Bretones Villa ... Postvisualization Artist: Baraboom Studios
Tiffany Nichole Vochatzer ... roto/paint artist: luma pictures
Kynan Voyeaud ... digital compositor
Pablo Vázquez ... lighting artist
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Marc Weigert ... visual effects producer
Stacey Weigert ... visual effects digital asset manager
Thomas Wingrove ... 3d generalist
Max Wood ... visual effects supervisor
Adam Woodfield ... roto/prep artist: One Of Us
Garrett Wycoff ... 2d lead: luma pictures
Ben Ying ... compositing supervisor: luma pictures
Andrew Zink ... cg supervisor: luma pictures
Devin Marie Zoltowski ... digital compositor
Camille Zurcher ... visual effects coordinator: additional photography

Stunts 

Adam Basil ... stunt performer
Rachelle Beinart ... stunt performer
Richard Blenkiron ... stunt performer
Tom Boney ... stunt performer
Joel Conlan ... stunt double: Jack Whitehall
Ben Cooke ... stunt coordinator
Liam Coote ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt performer
Robin Earle ... head stunt rigger
Tomas Ereminas ... stunt performer
Ben Essex ... stunt double / stunt double: Jayden Fowora-Knight
Neil Frazer ... stunts winch programmer
Sarah Greensmith ... department coordinator
Dave Judge ... assistant stunt coordinator
Joe Kennard ... stunt performer
Adam Kirley ... stunt coordinator
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer
Nick McKinless ... additional stunt coordinator: re-shoots
Chris Newton ... key stunt rigger: re-shoots
Oleg Podobin ... stunt performer
Shane Roberts ... stunt performer
Tom Rodgers ... utility stunts
Hayley Saywell ... stunt performer
Mark Stanton-Kelly ... stunt performer
Edward Upcott ... stunt performer
Joe Watts ... stunt performer
Gavin Weatherall ... stunts winch supervisor
Ben Wright ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Isabella Alfonzo ... camera trainee dailies: splinter unit
Rich Allen ... lighting console programmer
Dave Armstrong ... dailies (as David Armstrong)
Neil Ashton ... electrician
Sarah Michelle Attard ... Electrical Coordinator
Adam Baker ... lighting console operator
Adrian Barry ... splinter unit grip dailies
Dafydd Bates ... Camera Trainee additional photography
Alex Bender ... second assistant camera, 'b' camera, splinter unit
Anthony Benjamin ... best boy grip
Christian Black ... still photographer: additional photography
Daniel Bocking ... console operator: reshoots
Henry Bridges ... drone pilot
Bobby Brown ... electrician
Fred Brown ... rigging supervisor
Matthew Budd ... grip dailies
Leo Bund ... drone camera operator
Andres Claridge ... second assistant camera: "a" camera, splinter unit, dailies
Matthew Clements ... camera trainee: dailies: additional photography, splinter unit
Simon Cullen ... Sparks rigging supervisor
Stephen Delahunt ... rigger
Neil Dengel ... electric rigger
Jason Dully ... second assistant "a" camera main unit
Harry Elvin ... crane technician dailies
Antony Robert Ephgrave ... rigging electrician
Jason Ewart ... "a" camera operator / steadicam operator
Jack Farrow ... rigging electrician
Stephen Fell ... HOD electrical rigger: re-shoots
Jon Fenech ... video assist: re-shoots
Simon Finney ... B Camera Operator main unit
Max E. Fisher ... video trainee
Steve Forey ... rigging: set electrician
George Anthony Fox ... second assistant camera: dailies
Alex Fraser ... dolly grip: "b" camera, main unit / key grip: second unit
Kevin Fraser ... key grip
Neil Frazer ... wirecam programmer
Harry Gay ... dailies electrician
George Harrison ... video assistant: additional photography
Harlon Haveland ... lighting technician
Matthew Hickin ... lighting desk operator
Richard Hill ... video trainee
Peter Hodgson ... video playback: additional
Paul Holley ... chargehand rigging electrician
Joel Honeywell ... first assistant camera: cinemagraphs
Jack Kelly ... video link operator
Russell Kennedy ... first assistant camera
Daniel Lillie ... central loader: main unit
Oliver Loncraine ... director of Photography: Splinter Unit, additional photography
Chaz Lyon ... first assistant "a" camera: second unit
Dave Marriott ... rigging electrician
Ossie McLean ... camera and steadicam operator: second unit
Jack Mealing ... cinematographer's assistant
Oli Metcalfe ... blacktrax engineer
Tim Morris ... first assistant camera: 'b' camera, splinter unit
Alexandra Médeville ... camera trainee: dailies: splinter unit
Isaac G. Perez ... video trainee
Steve Petrie ... video operator
Barney Piercy ... Splinter Unit Camera Operator
Nick Poole ... second assistant camera: additional photography, dailies
Michele Abramo Puricelli ... libra technician: dailies
David Rist ... dolly grip
Jack Sands ... second assistant camera: additional photography
Ian Scafe ... video assistant
Stuart Sheppard ... electrician: Rigging crew
David Sinfield ... gaffer
Paul Snell ... second assistant camera: B Camera
Laurie Sparham ... still photographer
Tom Storey ... b camera second assistant: additional photography
Peter Talbot ... director of photography: splinter unit
Sam Taylor ... camera trainee: dailies: main unit
Alex Teale ... second assistant camera: 'a' camera, splinter unit
Olly Tellett ... first assistant camera: B Camera
Nick C. Teulon ... grip trainee
Gary Thornhill ... hod pratical electrcian
Ryan Thornhill ... practical electrician
Colin Townsend ... chargehand practical electrician
Toby Tyler Jr. ... electrician / gaffer: splinter unit
Kieran Waites ... electrician
Daniel Wannberg ... first assistant camera: "a" camera
Gavin Weatherall ... wire cam supervisor
Julian Zarzoso-Lowe ... camera trainee: splinter unit
Liam Cooper ... work experience (uncredited)

Animation Department 

Silvia Ortiz Cabañas ... animator
Sean Conly ... lead animator: MPC
Nancy Martínez Hernandez ... animator
Alexandre Ronco ... animation supervisor: MPC
Joerg Volk ... postvis animation (as Jörg Volk)

Casting Department 

Emily Brockmann ... casting associate
Dann Fink ... adr voice casting
Olivia Grant ... casting assistant
Bruce Winant ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Sheara Abrahams ... principal costume standby: additional photography
David Atkinson ... Costume prop modeller
Nicola Belton ... costume textile artist
Helen Braham ... costume maker
Isabella Carreras ... costume trainee
Giulia Chini ... costume maker
Eve Collins ... Costume maker.
Benjamin Crean ... costume assistant
Rebecca Cunningham ... principal standby reshoots
Olivia de Laune ... costume assistant
Anne T. Delaney ... costume assistant
Holly Dobson ... costume props modeller
Sjølander Embroidery ... embroidery
Maria Endara ... key costume maker
Berel-Anne Evans ... textile artist
Kirsten Fletcher ... costume cutter
Jessie Gelpke ... key set costumer
Dougie Hawkes ... costumier
Nicole Hayter ... costume assistant
Mariette Hendriks ... costume cutter
Esther Himer ... costume maker
Andrea Illiano ... costume daily
Sally James ... Junior Principal Costume Stand By
Charlotte Kazmierow ... costume maker trainee
Jane Law ... Costumes for Mackenzie Foy
Emma Lowe ... costume maker
Callum Martin ... junior costume assistant
Jessie Metcalf ... wardrobe mistress
Ruth Metcalf ... costumer
Stephanie Miles ... costume maker
Maja Milisavljevic ... costume maker
Alessio O'Driscoll ... costume maker
David Otzen ... principal costumer
Tim Perkins ... chief cutter
Stephanie Potter ... costumer trainee
Gemma Rasmussen ... costume maker
Maria Salcher ... costume coordinator
Sunita Singh ... principal costume co-ordinator
Clare Spragge ... costume supervisor
Bgi Supplies ... costume props
Anabel Temple ... costume buyer
Maurizio Torti ... set costumer supervisor
Sekou Traore ... costume assistant
Marc Trunk ... chief costume prop maker
Sally Turner ... associate costume designer
Bryony Tyrrell ... costume props maker
Lupt Utama ... Additional Costume Assistant
Cathie Valdovino ... Personal Costumer: Morgan Freeman
Alan Villanueva ... key costume concept artist
Darrell Warner ... Costume Illustrator
Danielle Webb ... workroom costume trainee
Yvonne Wojnar ... assistant to Jenny Beavan
Anna Maria Genuise ... outworker (uncredited)
Amy Westwood ... costume props: Robert Allsopp & Associates Ltd (uncredited)

Editorial Department 

Victoria Bate ... assistant editor
Holly Laura Burn ... editorial pa (as Holly Burn)
Scott Clements ... assistant editor
Chris Dewolde ... dailies producer
John Diesso ... on-line editor
Paul Hirsch ... additional editor
Thomas Lane ... assistant editor
Margaret Lewis ... head of production: Company 3
Doychin Margoevski ... dailies: colorist
Zach Marshall ... assistant editor: EPK and BTS
David Massachi ... additional editor
Nick Monton ... head of production: Company 3
Tom Poole ... digital intermediate colorist
Christopher Rand ... first assistant editor
Josh Ries ... 3D Editor
Gemma Saunders ... dailies producer
Jonathan Smiles ... dailies technician
Josh Spector ... color assistant
Smeet Vedant ... stereoscopic editor

Location Management 

Tara Acton ... locations
Joshua Benedetti ... location scout
Jaz Blair-Edmund ... location marshall
Edward Bottenheim ... location assistant
Chris Clifford ... location marshall
Damon Crane ... location manager
Lex Donovan ... location manager
Alex Gladstone ... supervising location manager
Dan Haslam ... location marshal
Joshua Hibberd ... location assistant
Jamie Jones ... assistant location manager
James Kirby ... location assistant
Jack Lewis ... location marshall
Jj McAllister ... location marshal
Matt Mirrington ... assistant location manager
Ross Monaghan ... unit manager
Anne Mouli Castillo ... assistant location manager
Toni Nordli ... location marshall: dailies
Ruben Pereira ... location assistant
Ioan Vlad Popescu ... location marshall
Matt Risebrow ... assistant location manager (as Matthew Risebrow)
Melisa Rodop ... locations
Melissa Searle ... location marshall
Oliver Smith ... Location Marshall
Alec Taylor ... location production assistant
Aurelia Thomas ... key location manager
Ryan Westington ... location marshal
Kevin Wolf ... locations assistant

Music Department 

Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Jeff Atmajian ... orchestrator
Tom Boyd ... oboe soloist
Peter Boyer ... orchestrator
Daniel A. Brown ... music preparation
Clayton P. Carruth ... music engineer
Remington Chandler ... musician: piano
Chris Cozens ... auricle control systems
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician
Gustavo Dudamel ... conductor
Alex Ferguson ... assistant engineer
Luke Flynn ... music preparation
Mark Graham ... head of music preparation
Jay Gruska ... orchestrator
Ben Hayden ... trailer music
Jim Honeyman ... orchestrator
Riley Hughes ... music preparation
Gregory Jamrok ... music preparation
Philip Klein ... orchestrator
Jon Kull ... orchestrator
Mitchell Leib ... Executive in Charge of Music
London Voices ... choir
Adam Miller ... assistant engineer
Shawn Murphy ... scoring mixer
David Olson ... music editor
Ben Parry ... choir director
Victor Pesavento ... music preparation
John Prestage ... protools recordist
Sid Ramin ... music consultant
Barnaby Robson ... clarinetist
Annie Rosevear ... music preparation
Andrew Rowan ... music preparation
Susie Stevens-Logan ... vocalist
James Thatcher ... musician: French horn
John Traunwieser ... score mixing assistant
Jim Weidman ... supervising music editor
Francine Zieger ... vocalist
Joe Zimmerman ... music preparation

Transportation Department 

Darren Beaven ... driver to director lasse halstrom
Mark Crowley ... driver: Helen Mirren
Joshua Darby ... transportation coordinator
Marta Galindo ... transportation coordinator
Cain Lee ... transportation captain
Vince Levins ... hod tech vehicles
David Lewis ... transport supplier
Pete Newman ... production driver
David Rosenbaum Jr. ... unit driver
Piotr Walczak ... transport facilities manager: additional photography
Bill Walker ... Driver to producer

Other crew 

Alam Ahmadi ... security
Tom Allenby ... film extra
Nicole Alphonce ... film extra
Harriet Baker ... assistant script supervisor: dailies
Christie Barber ... Assistant Payroll Accountant
Nikita Baron ... acting double: mackenzie foy
Lucy Beavis ... set production assistant: dailies
Jo Beckett ... script supervisor
Amy Binns ... assistant to the director: additional photography / publicity assistant
Mark Birtchnell ... 2nd assistant accountant
Faz Buffery ... set pa: second unit
Julie Burnham ... construction nurse
Sarah Jayne Butler ... acting coach
Charlotte Carey ... set pa
Eloise Carrow ... production assistant
Kate Cavendish ... publicity team
Florence Champion ... film extra
Claire Chang ... script supervisor: second unit - dailies
Aisling Cheesman ... production secretary
Cassian Cheesman ... production assistant
Felicity Corbould ... assistant to the director
Andrei Cotofan ... film extra
Joe Cox ... set pa: additional photography
Harriet Crawford ... stand-in: Mackenzie Foy
Ty D'Aviano ... publicity team
Ella Daines-Smith ... production coordinator
Sinéad Daly ... acting double for mackenzie foy
Lee Davis ... accounts assistant
Yasmeena Daya ... franchise coordinator
Kimberley Dean ... film extra
Jim DeMarco ... production accountant
Seamus Devine ... production accountant
Eolande Diaz ... set pa
Charlie Doult ... accounts clerk
Olga Drobik ... Stand-in for Ellie Bamber
Meg Dudley ... Assistant to Larry Franco: Research and Development
Aled Evans ... accounts assistant
Mike Evans ... film extra
Karl Farrer ... stand-in for richard e grant
James Farthing ... key 2nd assistant accountant
Samuel Faull ... set pa: dailies
Sonja Field ... dialect coach: Mackenzie Foy
Louie Joe Findlater ... production assistant
Suzy Fink ... accounts clerk
Robert Fletcher ... Production Support
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Nichola Fox ... Payroll Assistant / payroll assistant
Aashish Gadhvi ... environmental assistant
Annie Gaudet ... post production accountant
Gerri Valentina Gonzalez ... marketing coordinator: luma pictures
Michael Goosen ... financial controller
Joshua Grow ... production technology
Leonardo Guards ... film extra
Leena Gundapaneni ... 65mm scanning
Lon Haber ... publicity team
Jessi Hawthorn ... accounts assistant
Marina Heumann ... production assistant
Nasrin Hoque ... set pa
Yasmin Hoque ... set pa: second unit, dailies
Rares Hornet ... systems admin: Luma Pictures
Rebecca Ioannou ... assistant production coordinator: prep
Kelly Johnson-Beaven ... 1st assistant accountant (as Kelly Johnson)
Lee Edward Jones ... stand in for tom sweet
Samual Jones ... assistant to producers: Sara Smith and Mark Gordon
Rachel Kennedy ... unit publicist
Anna Kretschmer ... film extra
Kelly Maracin Krieg ... assistant script supervisor / script supervisor: additional photography
Clem Leneghan ... Safety Consultant for the Walt Disney Company
Giuseppe Lentini ... stand in for tom sweet
Alex Leung ... Studio Unit Assistant
Sarah Leung ... assistant to Larry Franco, Sara Smith, and Lindy Goldstein
David Liddell ... health and safety advisor
Lizet Lopez ... production assistant
Norina Mackey ... script supervisor: splinter unit
Manon Marco ... key layout artist
Luke James Matthews ... Security
Becky Maxwell ... uk accountant
Elizabeth McCafferty ... Sugarplum photo double
Jill McCullough ... dialect coach
Rachel McLean ... Construction Medic Dailies
Katherine Lucy McLure ... production coordinator: Luma Pictures (as Katherine McLure)
Georgia Meredith ... production assistant: additional photography
Joe Miles ... cashier
Lottie Miller ... set pa
Daniel Moore ... accounts assistant
Lucy Morehen ... film extra
Josie Morgan ... set pa
Camilla Naprous ... horsemaster
Bao Nguyen ... assistant post production accountant
Gabrielle Parsons ... film extra
Jasmine Parsons ... film extra
Lauren Perry ... location assistant
Shauna Pugh ... assistant accountant
Sonia Randazzo ... Prep Production Accountant
Phil Reeve ... film extra
Linda Jayne Roberts ... unit medic
Rachel Rosser ... Studio Unit manager
Richard Ruck ... Stunts safety
Catriona Scott ... production coordinator: additional photography
Suzy Strawn Scott ... Studio Teacher (as Suzy Strawn)
George Sesay ... picture double/stand in: Jayden Fowora-Knight
Kirstie Shannon ... picture double: Mackenzie Foy
Malika Sheikh ... production assistant
Dasha Simakina-Foster ... film extra
Keir Sloan ... asset co-ordinator
Lauren Smith ... set pa
Louise Marie Smith ... environmental co-ordinator
Andy Stephens ... aerial operations manager
Alia Tarraf ... staff coordinator
Molly Taylor ... film extra
Illias Thoms ... crowd pa/additional set pa: dailies
Katharine Tidy ... home economist
Naomi Joy Todd ... dialect coach
James Tointon ... assistant accountant: additional photography
Zoe Tough ... crowd pa
Rob Townsend ... production safety advisor
Jeannette Tucker ... accounts assistant
Enrico Vaccaro ... film extra
Andrew Ward ... fire officer
Rog Ward ... set medic: additional photography
David Ware ... production secretary
Iona Westlake ... assistant production coordinator
Richard Wild ... weather consultant
Jo Winter ... crowd production assistant: dailies
Hollie Woodfield ... assistant to Larry J. Franco
Evie Wray ... stand in: Keira Knightley dailies
Phoebe Young ... set production assistant: dailies

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed