Planet Earth II Poster

Awards

Primetime Emmy Awards 2017

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Michael Gunton (executive producer)
Tom Hugh-Jones (series producer)
Elizabeth White (produced by)
Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program
Mark MacEwen
Max Hug Williams
Jonathan Jones
Mateo Willis
Richard Wollocombe
Pete McCowen
Warwick Sloss
Paul Stewart
Derek Frankowski
John Shier
Tom Fitz
For episode "Islands"
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Directing for Nonfiction Programming
Fredi Devas
BBC America
For episode: "Cities"
Outstanding Directing for Nonfiction Programming
Elizabeth White
BBC America
For episode "Islands"
Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)
Jacob Shea
Jasha Klebe
For episode "Islands"
Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program
John Aitchison
Rob Whitworth
Kevin Flay
Mark MacEwen
Gordon Buchanan
Gavin Thurston
Mateo Willis
Michael Kelem
Mark Smith
Sandesh Kadur
For episode "Cities"
Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program
David Pearce
For episode "Cities"
Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program
Matt Meech
For episode "Islands"
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Graham Wild (re-recording mixer)
For episode "Cities"
Outstanding Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Kate Hopkins (sound editor)
Tim Owens (sound editor)
For episode "Cities"

BAFTA Awards 2017

Winner
BAFTA TV Award
Best Specialist Factual
Michael Gunton
Tom Hugh-Jones
Elizabeth White
David Attenborough
BBC One
Virgin TV's Must-See Moment
BBC One
For "Snakes vs Iguana Chase"
Best Photography: Factual
John Aitchison
Rob Whitworth
Mark MacEwen
BBC One
For Episode "Cities"
Best Sound: Factual
Graham Wild
Kate Hopkins
Tim Owens
BBC One
For Episode "Cities"
Nominee
BAFTA TV Award
Best Editing: Factual
David Pearce
BBC One
For Episode "Deserts"
Best Editing: Factual
Matt Meech
BBC One
For Episode "Islands"
Best Original Music
Hans Zimmer
Jacob Shea
Jasha Klebe
BBC One
Best Photography: Factual
Thomas Crowley
Mark MacEwen
John Brown
BBC One
For Episode "Jungles"
Best Photography: Factual
John Shier
Jonathan Jones
Barrie Britton
BBC One
For Episode "Deserts"
Best Photography: Factual
John Shier
Mateo Willis
Barrie Britton
BBC One
For Episode "Mountains"
Best Sound: Factual
Kate Hopkins
Graham Wild
BBC One
For Episode "Jungles"

Bafta TV Craft 2017

Winner
BAFTA Television Craft Award
Photography: Factual
John Aitchison
Rob Whitworth
Mark MacEwen
For episode "Planet Earth II: Cities (2016)".
Sound: Factual
Graham Wild
Kate Hopkins
Tim Owens
For episode "Planet Earth II: Cities (2016)".
Nominee
BAFTA Television Craft Award
Editing: Factual
David Pearce
For episode "Planet Earth II: Deserts (2016)".
Editing: Factual
Matt Meech
For episode "Planet Earth II: Islands (2016)".
Original Music
Hans Zimmer
Jacob Shea
Jasha Klebe
Photography: Factual
John Shier
Jonathan Jones
Barrie Britton
For episode "Planet Earth II: Deserts (2016)".
Photography: Factual
John Shier
Mateo Willis
Barrie Britton
For episode "Planet Earth II: Mountains (2016)".
Photography: Factual
Tom Crowley
Mark MacEwen
John Brown
For episode "Planet Earth II: Jungles (2016)".
Sound: Factual
Kate Hopkins
Graham Wild
For episode "Planet Earth II: Jungles (2016)".

Broadcasting Press Guild Awards 2017

Winner
Broadcasting Press Guild Award
Best Documentary Series

Critics' Choice Documentary Awards 2017

Nominee
Critics' Choice Documentary Award
Best Limited Documentary Series (TV/Streaming)

Home Media Magazine Awards 2018

Winner
Home Media Magazine Award
Best 4K Ultra HD Blu-ray Disc

International Documentary Association 2017

Winner
IDA Award
Best Episodic Series
Michael Gunton (executive producer)

International Film Music Critics Award (IFMCA) 2017

Nominee
IFMCA Award
Best Original Score for a Documentary Film
Hans Zimmer
Jasha Klebe
Jacob Shea

Jackson Wild Media Awards 2017

Winner
Festival Prize
Best Audioscape
BBC Bristol
BBC America
Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)
Tencent
France Télévisions

Oniros Film Awards 2017

Winner
December Monthly Edition
Best Voice Over
David Attenborough (Narrator)
BBC Natural History Unit (NHU)
BBC America
Best Documentary
Chadden Hunter (director)
BBC Natural History Unit (NHU)
BBC America
Best Nature Film
Chadden Hunter (director)
BBC Natural History Unit (NHU)
BBC America

Online Film & Television Association 2017

Nominee
OFTA Television Award
Best Direction of a Reality or Non-Fiction Program

Royal Television Society, UK 2017

Nominee
RTS Craft & Design Award
Best Tape and Film Editing: Documentary/Factual
Nigel Buck
Dave Pearce
Matt Meech
Nick Carline
Best Tape and Film Editing: Documentary/Factual
Nigel Buck
Dave Pearce
Matt Meech
Nick Carline

Television Critics Association Awards 2017

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards

Recently Viewed