Edit
7 Days in Entebbe (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

José Padilha

Writing Credits  

Gregory Burke ... (screenplay by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Batsheva Dance Company Batsheva Dance Company ... Dance Performers
Zina Zinchenko ... Sarah
Ben Schnetzer ... Zeev Hirsch
Daniel Brühl ... Wilfried Böse
Amir Khoury Amir Khoury ... Ali Al-Maati
Ala Dakka ... Haled Al Halili
Rosamund Pike ... Brigitte Kuhlmann
Paloma Coquant Paloma Coquant ... Ann Franking
Trudy Weiss ... Dora Bloch
Danny Scheinmann ... Ilan Hartuv
Brontis Jodorowsky ... Captain Michel Bacos
Denis Ménochet ... Jacques Lemoine
Gal Pertsiger Gal Pertsiger ... Pasco Cohen
Saffron Scheinmann Saffron Scheinmann ... Talia Levy
Michal Shtamler Michal Shtamler ... Hanna Cohen (as Michal Shtamler Yanai)
Flynn Allen ... Kobi Cohen
Lior Ashkenazi ... Prime Minister Yitzhak Rabin
Peter Sullivan ... Amos Eiran
Eddie Marsan ... Shimon Peres
Steve John Shepherd ... Foreign Minister
Ingrid Craigie ... Renata Werner
Gabriel Constantin ... Alain Molina
Andrea Deck ... Patricia Martel
Laurence Bouvard ... Sister Cecile Jabon
Pierre Boulanger ... Maurice Elbaz
Samy Seghir Samy Seghir ... Jean-Jacques Mimouni
Shai Forester ... Boris Shlein
Laurel Lefkow ... Ida Borowitz
Juan Pablo Raba ... Juan Pablo
Omar Berdouni ... Faiz Jaber
Ehab Bahous Ehab Bahous ... Wadie Haddad
Gil Cohen-Alloro Gil Cohen-Alloro ... Mossad Officer
Ria Zmitrowicz Ria Zmitrowicz ... Jan Almog (as Ria Zmitrowitz)
Noof McEwan ... Jalil Al Arja
Nonso Anozie ... President Idi Amin
Cameron Campbell ... Idi Amin's Son
Joerg Stadler Joerg Stadler ... Yitzhak David
Uri Roodner Uri Roodner ... Beryl Goldner
Natalie Stone ... Leah Rabin
Nathan Ravitz ... Air Force Commander Benny Peled
Mark Ivanir ... General Motta Gur
Yiftach Klein ... Ehud Barak
Tomer Capon ... David Cohen (as Tomer Kapon)
Guy Zu-Aretz Guy Zu-Aretz ... Gil
Vincent Riotta Vincent Riotta ... Dan Shomron
Angel Bonanni ... Yoni Netanyahu
Yaron Shavit ... David Fogelson
Michal Banai ... Emma Wosskow
Michael Lewis Michael Lewis ... Major Moshe 'Muki' Betser (as Michael Mario Lewis)
Uriel Emil ... Uriel Kopple
Lonyo Engele ... Ugandan Airport Employee
Daniel Ben Zenou ... Rafi Biton
Rest of cast listed alphabetically:
David Annen ... Military Attache (uncredited)
Antonella Axisa ... Hadassa David (uncredited)
Russell Barnett Russell Barnett ... Intelligence Agent (uncredited)
Martin Bratanov Martin Bratanov ... Airport Policeman (uncredited)
Frida Cauchi ... Rebecca Ullman (uncredited)
Graham Charles Graham Charles ... Hercules Pilot (uncredited)
Walter Cronkite ... Himself (archive footage) (uncredited)
Gioacchino Jim Cuffaro ... Israeli Minister (uncredited)
Ben Cutler ... Cessna Pilot (uncredited)
Nick Davison Nick Davison ... Israeli Cabinet Minister (uncredited)
Louis Harrison Louis Harrison ... Child on Plane (uncredited)
Hugh Holman ... Military Attaché (uncredited)
Malik Kaddu Malik Kaddu ... Ugandan (voice) (uncredited)
Irina Klimovich Irina Klimovich ... Cabinet Secretary (uncredited)
Natalia Krekhtiak Natalia Krekhtiak ... Israeli mother (uncredited)
Kamil Lemieszewski ... Greek Pilot (uncredited)
Diane Loren ... French Plane Passenger (uncredited)
Robert McLanachan Robert McLanachan ... Knesset Minister (uncredited)
Maria Pia Meli Maria Pia Meli ... Bernie Voigt (uncredited)
Kevin Naudi ... Flight Crew (uncredited)
Julian Nest ... Intelligence Agent No. 2 (uncredited)
Andrew Novell Andrew Novell ... American Plane Passenger (uncredited)
Jonathan Pyatt Jonathan Pyatt ... Daniel Lom (uncredited)
Or Schraiber ... Dancer (uncredited)
Sean Vassallo Sean Vassallo ... American Student - Hostage (uncredited)
Romeo Visca ... Gate No. 2 Officer (uncredited)
Laura Vivio ... Airport Cafe Attendant (uncredited)
Jonathan Wayre ... Projectionist (uncredited)
Mike West Mike West ... Flight Crew (uncredited)

Produced by 

Tim Bevan ... producer
Jo Burn ... executive producer
Liza Chasin ... executive producer
Olivier Courson ... executive producer
Jean-Claude Darmon ... executive producer
Eric Fellner ... producer
Ron Halpern ... producer
Kobi Holly ... line producer: Tel Aviv
Jonathan King ... executive producer
Yochanan Kredo ... producer: Tel Aviv
Oliver Mallia ... line producer: Malta
Angela Morrison ... executive producer
Eilon Ratzkovsky ... producer: Tel Aviv
Eze Sakson ... producer: Tel Aviv
Jeff Skoll ... executive producer
Kate Solomon ... producer
Michelle Wright ... producer

Music by 

Rodrigo Amarante

Cinematography by 

Lula Carvalho

Film Editing by 

Daniel Rezende

Casting By 

Fiona Weir

Production Design by 

Kave Quinn

Art Direction by 

Charlo Dalli

Set Decoration by 

Stella Fox

Costume Design by 

Bina Daigeler

Makeup Department 

Kimberly Bajada ... crowd hair trainee: Malta / crowd makeup trainee: Malta
Liz Ann Bowden ... crowd hair junior / crowd makeup junior
Conrad Catania ... crowd hair stylist: Malta
Emily Faudem ... makeup artist: Tel Aviv
Rebekah Galea ... crowd hair trainee: Malta / crowd makeup trainee: Malta
Marcelle Genovese ... crowd hair supervisor: Malta / crowd makeup supervisor: Malta
Chiara Giglo ... crowd hair trainee: Malta / crowd makeup trainee: Malta
Sigalit Grau ... head hair stylist: Tel Aviv
Carol Greenfield ... hair stylist / makeup artist
Karen Schembri Grima ... crowd makeup artist: Malta (as Karen Schembri)
Nadine Keiser ... hair junior / makeup junior
Denise Kum ... hair designer / makeup designer / prosthetics designer
Ailbhe Lemass ... hair stylist / makeup artist
Monica MacDonald ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor
Joanna Massa ... crowd hair stylist: Malta
Nuria Mbomio ... hair stylist / makeup artist
Daniela Mizzi ... makeup artist: Malta
Niall Monteith-Mann ... makeup trainee
Bianca Muscat ... crowd hair stylist: Malta
Zoe Muscat ... crowd hair trainee: Malta / crowd makeup trainee: Malta
Lara Pace ... hair trainee: Malta / makeup trainee: Malta
Mariana Pitonakova ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Claire Pompili ... hair junior / makeup junior
Jacqueline Rathore ... crowd hair stylist
Charlotte Rogers ... key hair stylist (as Charlie Rogers) / key makeup artist (as Charlie Rogers)
Karen Sciberras ... hair stylist: Malta
Lesley Smith ... key hair stylist / key makeup artist
Emma Trachtenberg ... hair trainee / makeup trainee
Ruth Xuereb ... crowd hair stylist: Malta
Chantal Busuttil ... makeup artist (uncredited)
Chris Fitzpatrick ... prosthetics effects technician (uncredited)
Lara Licari ... makeup artist (uncredited)
Daniele Nastasi ... assistant hair and makeup (uncredited)
Nina Pratley ... daily crowd hair stylist (uncredited) / daily crowd makeup artist (uncredited)
Jutta Russell ... makeup artist: crowd daily (uncredited)
Jannie Stax ... makeup artist (uncredited)
Mariona Trias ... hair and makeup assistant (uncredited)

Production Management 

Samantha Arnold ... production supervisor
Shayne Fiske ... executive in charge of production
James Grant ... unit production manager
Denise Neustadt ... production manager
Thomas Schembri ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Oscar Crane ... floor runner
Fraser Fennell-Ball ... key second assistant director
Richard Graysmark ... first assistant director
Sarah Lawrence ... crowd assistant director
Angélique Muller ... second second assistant director
Jennie Poundall ... third assistant director
Tom Reynolds ... second second assistant director
Francesca Schembri ... third assistant director
Emily Thomas ... third assistant director
Liam Thornton ... assistant director: Floor Runner

Art Department 

Lili Lea Abraham ... assistant buyer
Victoria Allwood ... draughtsperson
Caroline Bailey ... graphic designer
Gareth Bailey ... props
Sandra Banthorpe ... assistant set decorator
Marc Bee ... carpenter
Jacqueline Blundell ... set decoration draughtsman: dailies
Bernard Bondin ... painter
Sven Bonnici ... assistant art director
Mary Buri ... standby art director
Yani Camilleri ... painter
Paul Carter ... property master
Lino Chetcuti ... hod painter: Malta
Steven Cloherty ... carpenter
Xuria Cristobal ... art department
David Dickinson ... standby art director
Ian Duncan ... painter
Nadia Erasmus ... runner/buyer
George Farrugia ... carpenter
Dave Fisher ... chargehand standby prop
Dylan Gouder ... construction coordinator
Jan Gronczewski ... art department general assistant
Lettie Grumbar ... Assistant set decorator
Neil Hornshaw ... chargehand
Douglas Ingram ... storyboard artist
Imogen Lloyd ... art department general assistant
Laura McDonald ... assistant props
Fraser Mildon ... props set dresser
Will Newton ... assistant art director
Matthew Pace ... property master: Malta
Ivan Six Rizzo ... painter
Richard Rowntree ... additional greens: for Palmbrokers
Tilly Scandrett ... assistant art director
Johann Scerri ... set dresser
Liberty Thompson ... Graphic Design Assistant
Leonard Underwood ... painter
Ian Zawadzki ... head of department painter: Malta
Prentiss Zammit ... greens leadmen (uncredited)

Sound Department 

Niv Adiri ... re-recording mixer / sound design editor
Ben Barker ... sound design editor
Lilly Blazewicz ... foley editor
Peter Burgis ... foley artist
Michael Clayton ... mix technician
Simon Diggins ... adr mixer
Mitch Dorf ... adr mixer
Zoe Freed ... assistant foley artist
Danny Freemantle ... sound effects editor
Glenn Freemantle ... sound: designer / supervising sound editor
Nick Freemantle ... assistant sound editor
Tom Harrison ... 1st assistant sound
Dayo James ... sound effects editor
Gareth John ... production sound mixer
Robert Malone ... sound effects editor
Brendan Nicholson ... re-recording mixer
Emilie O'Connor ... supervising dialogue & adr editor
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
John Skehill ... mix technician
Mhairi Wyles-Lang ... adr coordinator

Special Effects by 

Andy Adam ... special effects technician
Kenneth Cassar ... Senior Special Effects Technician
Colin Gorry ... special effects supervisor
Mark Meddings ... special effects
Russ Perkin ... special effects technician
Ed Smith ... senior special effects technician

Visual Effects by 

Tony Abejuro ... lead matchmover: BlueBolt
Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects executive producer
Jordi Alavedra ... visual effects artist: BlueBolt
Luke Armstrong ... digital compositor: BlueBolt
James Aston ... visual effects artist
Angela Barson ... visual effects supervisor
Antonio Buffa ... roto prep artist: BlueBolt
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt
Lorna Carmichael ... on set vfx supervisor
Ross Clark ... lidar supervisor
Rupert Davies ... visual effects supervisor
Samuel Dubery ... Visual effects line producer
Finlay Duncan ... digital compositor: BlueBolt
Catriona Falla ... digital compositor: BlueBolt
Daniel Gardiner ... digital compositor: Bluebolt
Michael Harden ... visual effects editor
Sebastian Hesselsjö ... digital compositor: BlueBolt
Tamara Mitchell ... lidar supervisor
Bhavik B. Patel ... digital compositor: BlueBolt
Rob Rankin ... digital compositor
Simon Rowe ... 2D supervisor: Bluebolt
Francesco Russo ... digital compositor: Bluebolt
Fran Saa ... senior visual effects artist: BlueBolt
Phil Smith ... digital compositor: BlueBolt
Balázs Sántha ... digital compositor: BlueBolt
Panos Theodoropoulos ... visual effects line producer: BlueBolt
Tamara Toppler ... matte painter/environment TD: BlueBolt
Ezequiel Villanueva ... digital compositor
Farrah Yip ... data wrangler
Melissa Yung-Hok ... digital matte painter

Stunts 

Chey Anich ... stunt performer
Aidan Brindle ... stunt driver
Mark Cassar ... stunts
Morgan Chetcuti ... stunts
Josh Dyer ... stunt performer
Yosef Farchi ... special action actor
Avraham Fisher ... special action actor
Nir Frankel ... special action actor
Paul Herbert ... stunt coordinator
Robert Hladik ... stunt driver
Robbie Keane ... stunt driver
Claire Lawrence ... stunt performer
Avihai Magnazi ... special action actor
David Marks ... special action actor
Kye Mckee ... stunts
Laurent Plancel ... stunt performer
Sun Rubin ... special action actor
Nikovich Sammut ... stunts
Yoni Shalom ... special action actor
Amir Sherman ... special action actor
Eden Shpirtzer ... special action actor
William Willoughby ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

David Ambrosi ... scorpio arm pilot: PanaTeam
Marvin Baldacchino ... electrician
Adrian Bartolo ... gaffer-malta unit
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Massimo Carboni ... scorpioarm tech: PanaTeam
Benjamin Borg Cardona ... c camera
Francesca Catalano Kiddo ... central loader (as Francesca Catalano)
Chris Cavanagh ... video operator
Panateam Crew ... scorpio arm
Kristin Davis ... data manager: second unit
Shai Egozy ... second assistant camera: Israel Unit
Gil Ezrahi ... first assistant camera: Israel Unit
Emmanuel Tut-Rah Farah ... Camera Trainee
Jon Fenech ... d.i.t assistant: Main Unit
Ryan Gatt ... second assistant camera
Woody Gregson ... second assistant camera
Steve Hideg ... crane technician
Jac Hopkins ... grip
Bernin Isaac ... first assistant camera / first assistant camera: c camera
Richard Jakes ... first assistant camera: "b" camera
Ryan King ... 'B' Camera 2nd Assistant Camera
Guido Leonarduzzi ... scorpio arm operator: PanaTeam
Charlie Lia ... best boy grip (as Charles Lia)
Darren Mackay ... stand by rigger
Nathan Mann ... Focus Puller A Camera
Vince McGahon ... camera operator / steadicam operator
Matthew Muscat-Drago ... aerial 2nd assistant camera
Jim Philpott ... key grip
John Preca Trapani ... camera crane technician
Paul Preca Trapani ... camera crane technician
Sam Rogers ... video assist assistant: london
Sean Rogers ... libra head tech
James Starr ... grip
Joe Steel ... digital imaging technician: main unit
Joe Tooke ... Practical Lighting Electrician
Charlie Wall ... grip
Shawn White ... gaffer
Lisa Wiik ... camera trainee: uk
Mathias Zagoni ... Second assistant camera: Israel Unit

Casting Department 

Yael Aviv ... casting: Israel
Nicole Blackman ... extras casting
Rutie Blum ... casting: Israel
Rosie Carter ... extras casting
Duska Malesevic ... chaperone coordinator
Edward Said ... casting associate
Alice Searby ... casting associate
Sarah Wilson ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Carmen Agius ... cast dresser
John Paul Azzopardi ... break down artist: costumes
Russell Barnett ... military costume
Amelia Bianchi ... costume assistant
Joseph Bugelli ... tailor
Emma Burnand ... assistant costume designer
Angel Concepcion ... costume assistant
Ana Cuerda ... wardrobe supervisor
Geri Doherty ... set costumer
Samuela Galea ... set costumer
Harriet Johnson ... principal costumier
Martin Mandeville ... costume supervisor
Steve O'Sullivan ... principal costumer
Linda Rowell ... cutter
Pepo Ruiz Dorado ... costume assistant
Martina Zammit Maempel ... costume coordinator

Editorial Department 

Paula Anhesini ... second assistant editor
Fiorenza Bagnariol ... data technician
Paul Ensby ... digital intermediate colourist
Greg Fisher ... digital intermediate colourist
Chris Francis ... colour assistant
Tom Hannibal ... first assistant editor
Lisa Jacobi ... post-production coordinator
Jonas Jangvad ... colour assistant
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
Daniel Lapira ... first assistant editor
Christina Mar ... first assistant editor
Gavin McCarron ... data technician
Laura Metcalfe ... senior digital intermediate producer (as Laura Daniel)
Gareth Parry ... on-line editor
Karenjit Sahota ... assembly editor

Location Management 

Chris Bonello ... assistant location manager
Edward Bottenheim ... location assistant
Joshua Hibberd ... location assistant
Harriet Lawrence ... location manager
Laura Lynch ... assistant location manager
David Powell ... assistant location manager: UK
Mark Sansone ... supervising location manager
Thomas Schembri ... location manager
Adam Sharp ... location assistant
Slavko Vukanovic ... location manager / unit manager
Emma Woodcock ... location manager
Jon Zarych ... location scout

Music Department 

Michael Connell ... music editor
Todd Dahlhoff ... music editor
Kirsten Errington ... music consultant (as Kirsten Lane)
Tim Gill ... soloist: cello
Mark Graham ... conducted by
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Jake Jackson ... score mixer
Lewis Jones ... score recorded by
Stephen McLaughlin ... music score supervisor
Marli Wren ... music production engineer

Transportation Department 

Mark Dilliway ... unit driver
Michael Geary ... picture car coordinator
Jerry Hamshar ... unit driver
Christian Mallia ... transportation coordinator
Tony Molyneux ... driver: rosamund pike
David Neville ... unit driver
Davis Nicky ... unit driver
David Rosenbaum ... transportation captain
Victoria Rosenbaum ... transport office coordinator
Clive Shaw ... 4x4 driver / Driver 4x4

Other crew 

Ritienne Aquilina ... production assistant
Emma Baker ... crowd pa
Yaron Banai ... military advisor
Charles Bodycomb ... armourer
Genette Butler ... assistant: Angela Morrison
Claudia Caccamo ... production assistant
Cassi Camilleri ... miscellaneous crew
Chelsi Cefai ... crowd marshall
Côme Chazal ... Legal counsel
Sameer Chopra ... marketing head for reliance entertainment (as Samir Chopra)
William Conacher ... dialect coach
Joe Cox ... crowd pa
Matt Curtis ... Title Designer/Graphics
David Danisovszky ... payroll accountant
Saul David ... consultant
Emma Davie ... unit publicist
Harpal Deol ... production assistant: dailies
Janae Desire ... assistant: Jonathan King
Derek Desmond ... aerial operations: Helicopter Film Services
Simone Dietrich ... dialect coach: Rosamund Pike
Dilip Dighe ... senior publicity manager for reliance entertainment (as Dileep Dighe)
Bojana Dimitrovska ... production coordinator
Zeev Drory ... military historian
Scott Eaton ... production coordinator
Malcolm Ellul ... production assistant
Victoria Endacott ... assistant: Tim Bevan
Roseanna Fawke ... assistant to producers
India Flint ... assistant: Eric Fellner
Vincent Frost ... crowd marshall
Ken Garside ... supervising armourer
Lee Garside ... armourer
Cassie George ... Assistant Accountant
Rick Heckenlaible ... crowd marshall
Innes Knight ... firearms technician
Lizzi Lowell ... accommodation and travel coordinator
Angus MacDonald ... studio unit manager
Shazia Majeed ... unit nurse uk
Silvia Maroino ... assistant: José Padilha, Malta
Lawrence Mason ... Production Coordinator (Working Title Films)
Max Mason ... production assistant
Brian Mear ... paramedic: construction/unit
Katy Mitchell ... assistant: Angela Morrison
Angela Moneke ... production assistant: Working Title Films
Louise Muskala ... assistant: Rosamund Pike
Andy New ... ap supervisor
Simon O'Connell ... aviation supplier
Amir Ofer ... military advisor
Patrick Parnis ... Health & Safety Consultant
Malcolm Pearce ... health & safety officer
Amnon Peled ... military advisor
Ruben Pereira ... production assistant
Georgia Pownall ... assistant: Eric Fellner
Timothy Scott Ralston ... screening operations executive
Viky Refalo ... Assistant Script Supervisor
Liam French Robinson ... voice and dialect coach
Daniel Rogers ... health and safety advisor
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Jesmond Said ... crowd marshall
Vanessa Sammut ... assistant to producers: Malta
Harriet Sams ... assistant to producers
Nanouch Schtroy ... aircraft supplier
Marilyn Scicluna ... crowd marshall
Catriona Scott ... assistant production coordinator
Amish Shah ... senior marketing executive for reliance entertainment
Sanjay Sharma ... production executive: Working Title
Hannah Shipley ... production secretary
Faujja Singh ... technical armourer workshop
Nadia Venesse ... dialect coach: prep
Jonathan Wayre ... film projection & news cameras
Lucas Webb ... Vice President Development
Beverly Winston ... script supervisor
Rebecca Wolf ... financial controller
Anthony Woodley ... assistant aerial coordinator
Mike Woodley ... aerial co-ordinator

Thanks 

Ehud Barak ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed