Edit
Deadpool 2 (2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Leitch ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Rhett Reese ... (written by) &
Paul Wernick ... (written by) &
Ryan Reynolds ... (written by)
 
Jack Kirby ... (characters: Cain Marko/Juggernaut & Vanisher) (uncredited)
Stan Lee ... (characters: Cain Marko/Juggernaut & Vanisher) (uncredited)
Rob Liefeld ... (based on the character created by) (uncredited)
Louise Simonson ... (character: Nathan Summers/Cable) (uncredited)
Len Wein ... (character: Piotr Rasputin/Colossus) (uncredited)
Chris Claremont ... (characters: Nathan Summers/Cable & Thomas "Black Tom" Cassidy) (uncredited)
Dave Cockrum ... (characters: Piotr Rasputin/Colossus & Thomas "Black Tom" Cassidy) (uncredited)
Bob Layton ... (character: Russell Collins/Firefist) (uncredited)
Fabian Nicieza ... (based on the character created by) (uncredited)
Jackson Guice ... (character: Russell Collins/Firefist) (uncredited)
Klaus Janson ... (character: Jack "Weasel" Hammer) (uncredited)
Rick Leonardi ... (character: Nathan Summers/Cable) (uncredited)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Ryan Reynolds ... Wade Wilson / Deadpool / Voice of Juggernaut
Josh Brolin ... Cable
Morena Baccarin ... Vanessa
Julian Dennison ... Firefist
Zazie Beetz ... Domino
T.J. Miller ... Weasel
Leslie Uggams ... Blind Al
Karan Soni ... Dopinder
Brianna Hildebrand ... Negasonic Teenage Warhead
Jack Kesy ... Black Tom
Eddie Marsan ... Headmaster
Shioli Kutsuna ... Yukio
Stefan Kapicic ... Voice of Colossus (voice)
Randal Reeder ... Buck
Nikolai Witschl ... Head Orderly Frye
Thayr Harris ... Sergei Valishnikov
Rob Delaney ... Peter
Lewis Tan ... Shatterstar
Bill Skarsgård ... Zeitgeist (as Bill Skarsgard)
Terry Crews ... Bedlam
Brad Pitt ... Vanisher
Paul Wu ... Hong Kong Boss
Robert Maillet ... Sluggo
Alan Tudyk ... Luke - Redneck #1
Matt Damon ... Redneck #2 (as Dickie Greenleaf)
Michasha Armstrong ... Swat Captain (School)
Joe Doserro Joe Doserro ... Bus Driver
Hayley Sales ... Cable's Wife
Islie Hirvonen ... Cable's Daughter
Jagua Arneja ... Tree Trimmer #1 (as Jag Arneja)
Gerry South ... Tree Trimmer #2
Mike Dopud ... Prison Guard
Luke Roessler ... Cereal Kid
Andy Canete Andy Canete ... Neighbour #1
Tanis Dolman ... Neighbour #2
Eleanor Walker Eleanor Walker ... Neighbour #3
Hunter Dillon ... Branding Boy
Sala Baker ... Older Firefist
Sonia Sunger Sonia Sunger ... News Reporter (Irene)
Paul Wernick ... News Cameraman
Rhett Reese ... News Helicopter Pilot
Abiola Uthman Abiola Uthman ... Chinook Pilot
Tony Bailey ... Black Tom Gang Member
David Cook David Cook ... Priest
Alex Kliner Alex Kliner ... Park Bench Couple
Elaine Kliner Elaine Kliner ... Park Bench Couple
David Leitch ... Ground Church Mutant
Alicia Morton Alicia Morton ... Vocalist on 'Tomorrow' (singing voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Aidan Battley Aidan Battley ... Icebox Prisoner (uncredited)
Valencia Budijanto Valencia Budijanto ... Zoo Kid (uncredited)
Lisa Bunting ... Child Protection Worker (uncredited)
Elliot Chandler Elliot Chandler ... Orphan (uncredited)
Miles Ellis ... MUTADT Tattooed Prisoner (uncredited)
Jorg Everding Jorg Everding ... Civilian / Tourist (uncredited)
Sean Gislingham Sean Gislingham ... Sammy (uncredited)
Rex Go Rex Go ... Business Passerby / Convention Goer (uncredited)
Lars Grant ... Prison Guard 96S (uncredited)
Sam Hargrave ... DMC Guard (uncredited)
Nicholas Hoult ... Beast (uncredited)
Janvier Katabarwa ... Prison Guard (uncredited)
Simon MacIntyre ... Business Passerby (uncredited)
Lionel Marye Lionel Marye ... Dead Orderly (uncredited)
James McAvoy ... Charles Xavier (uncredited)
Evan Peters ... Quicksilver (uncredited)
Christa Rivington ... Tourist (uncredited)
Tye Sheridan ... Cyclops (uncredited)
Alexandra Shipp ... Storm (uncredited)
Kodi Smit-McPhee ... Nightcrawler (uncredited)
Andréa Vawda ... News Anchor (uncredited)
Scott Vickaryous ... Thug (uncredited)

Produced by 

Simon Kinberg ... producer (produced by) (p.g.a.)
Stan Lee ... executive producer
Jonathon Komack Martin ... executive producer
Kelly McCormick ... executive producer
Rhett Reese ... executive producer
Ryan Reynolds ... producer (produced by) (p.g.a.)
Lauren Shuler Donner ... producer (produced by)
Ethan Smith ... executive producer
Aditya Sood ... executive producer
Paul Wernick ... executive producer

Music by 

Tyler Bates ... (music by)

Cinematography by 

Jonathan Sela ... director of photography

Film Editing by 

Craig Alpert ... film editor
Michael McCusker
Elísabet Ronaldsdóttir ... film editor
Dirk Westervelt ... film editor

Casting By 

Marisol Roncali
Mary Vernieu

Production Design by 

David Scheunemann

Art Direction by 

Roger Fires
Dan Hermansen ... supervising art director
Peter Ochotta
Gregory G. Venturi ... (as Greg Venturi)

Set Decoration by 

Sandy Walker

Costume Design by 

Kurt and Bart

Makeup Department 

Lilia Afsahi ... first assistant hair stylist
Richard Alonzo ... key makeup artist: CCE (as Richie Alonzo)
Lesley Becerra ... makeup coordinator: CCE
Lynnea Board ... first assistant hair stylist
Anne Carroll ... hair department head (as S. Anne Carroll)
Marie Clancy ... first assistant hair stylist: additional photography
Andy Clement ... co-makeup designer: CCE (as Andrew Clement)
Bill Corso ... makeup designer / makeup supervisor
Rebeccah Delchambre ... special makeup effects artist
Davina Faye ... first assistant makeup artist / first assistant makeup artist: additional photography
Mike Fields ... special makeup effects artist (as Michael Fields)
Felix Fox ... special makeup effects artist
Katie Goett ... special makeup effects artist
Sven Granlund ... assistant makeup artist
Lee Gren ... tattoo designer specialty tattoos: Tinsley Studio
Monica Huppert ... makeup department head
Akihito Ikeda ... key makeup artist: CCE
Richard Kohlen ... hair stylist
Howard Lau ... specialty tattoo designer
Harlow MacFarlane ... special makeup effects artist
Pepe Mora ... key makeup artist: CCE
Geoff Redknap ... special makeup effects artist
Bronwyne Sloley ... special makeup effects artist
Mike Smithson ... makeup artist: Mr. Brolin
Debra Wiebe ... hair department head: additional photography
Darah Wyant ... first assistant makeup artist
Rebeccah Delchambre ... key makeup artist: second unit (uncredited)
Tibor Farkas ... special makeup effects artist (uncredited)
Audrey Himmer-Jude ... assistant makeup artist (uncredited)
Beverly Hoy ... assistant makeup artist (uncredited)
Tracy Lai ... assistant makeup artist (uncredited)
Jennifer Machnee ... assistant makeup artist (uncredited)
Ailsa Macmillan ... hair stylist (uncredited)
Ryan Nicholson ... special makeup effects artist (uncredited)
Karly Paranich ... key makeup: second unit (uncredited)
Holly Pearson ... assistant makeup artist (uncredited)
Mary Phan ... assistant makeup artist (uncredited)
Leanne Rae Podavin ... special makeup effects artist (uncredited)
Jaala Leis Wanless ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Stewart Bethune ... production manager
Aaron Downing ... executive in charge of post production
Gregory Earls ... post-production manager
Vickie M. Hsieh ... production supervisor
Ashish Kukian ... production manager
Prashant Sharan ... production manager
Sainath Shinde ... production manager
Adrienne Sol ... production manager: additional photography

Second Unit Director or Assistant Director 

Paul Barry ... first assistant director
Iain Carson-Huggins ... trainee assistant director: second unit
Michael Collins ... assistant director
Jonathan Eusebio ... second unit director
James Forrester ... background coordinator
Dan Glass ... second unit director
Sam Hargrave ... second unit director: additional photography
Meaghan Irene Johnson ... third assistant director: additional photography
Joel Kennedy ... Background Coordinator
Regan Kosior ... third assistant director
Scott Kukurudz ... second assistant director: second unit
Haley Lauten ... trainee assistant director
Alecia Maslechko ... background wrangler
Brad Medhurst ... second assistant director
Jayson Merrill ... first assistant director: second unit
Philip Nee Nee ... key second assistant director
Amanda Petura ... third assistant director
Darrin Prescott ... second unit director
Matthew D. Smith ... second unit
Robert S. Weber ... second assistant director: second unit

Art Department 

Mohamed AbouAhmed ... automotive spray painter
Jennifer Abrams ... set dec buyer
Aaron Alexander ... assistant property master
Kris Bergthorson ... assistant art director
Marc Bitz ... concept artist
Amber Boorman ... sets buyer
Ester Bovard ... set decoration buyer
Katharina Brand ... set dresser
Christopher Brändström ... concept artist
Niki Charalambopoulos ... paint foreman
Jason Claridge ... paint boss
Daniel Columbie ... prop designer
Stian Dahlslett ... concept artist
Darian Deering ... set dresser
Jordan Dobbie ... Truck propsman
Marcus Endean ... storyboard artist
Houman Eshraghi ... set designer
Clayton Flagg ... assistant property master: second unit
Andrew Garcia-Price ... storyboard artist
Sophie Graham ... set dec coordinator
William Groebe ... storyboard artist
Joel Hansen ... lead carpenter
Todd Harris ... storyboard artist
Eliza Hooker ... set decoration buyer
Paul Jenkinson ... lead set dresser
Sean Johnson ... lead metal fabricator
Kevin Kasper ... set dresser: additional photography
Tani Kunitake ... illustrator
Ray Lai ... concept illustrator
Cody Larson ... on set dresser
Benjamin Last ... concept artist
Doug Lefler ... head of story: the third floor
Terry Lewis ... lead dresser
Jocelyne Lous ... set dec buyer
Ali Macrae ... prop buyer
Aaron McBride ... concept artist
Kayla Meadows ... art department assistant
Uzair Merchant ... Art department assistant
Wolfgang Metschan ... concept artist
Natalie Michalchyshyn ... construction buyer
Robert Murphy ... set dresser
Heather Murray ... props
Melina Neufeld ... graphic designer
Katharina Nimmervoll ... art dept coordinator
Jeremy Nitsch ... props: Builder: Truck Supervisor for reshoots
Sasha Odesse ... graphic designer
Tina Ok ... art department assistant: additional photography
Ken Palkow ... prop fabricator
Eduardo Pena ... concept artist
Peter Rzazewski ... set designer
Daniel Scarcello ... prop builder
Beatrix Schalk ... set designer
Dennis Simard ... set dresser: additional photography
Jeremy Simser ... storyboard artist
Dan Sissons ... property master
Jerry Staar ... property master: second unit
Mark Stainthorpe ... construction lead
Kouji Tajima ... concept artist
Paul Wagner ... prop buyer
Jake Warren ... props
Marcos Weiss ... concept artist
Greg Winter ... Constructiionn First Aid (as Greg Winder)
Glenn Woodruff ... construction coordinator
Jennifer Yee ... set designer
Christopher Lee Zammit ... concept artist: Double Negative
Sarah Vallim ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

David Betancourt ... ADR mixer
Donald D. Brown ... boom operator
Cary Clark ... engineer
Smokey Cloud ... first assistant sound editor
Jack Cucci ... Foley mixer
John T. Cucci ... foley artist
Aidan Dykes ... a.d.r. recordist
Ronald Eng ... dialogue editor
Scott Jason Farr ... sound mixer: mocap unit
Tim Gomillion ... sound recordist
David Grimaldi ... sound effects editor
Allister Mann ... boom operator: mocap unit
Paul Massey ... re-recording mixer
Sean Massey ... supervising dialogue editor
Chuck Michael ... sound designer
John Morris ... foley supervisor
Mark Noda ... sound mixer
Dan O'Connell ... foley artist
Erin Michael Rettig ... sound engineering
John Soukup ... sound transfer recordist
Mark P. Stoeckinger ... supervising sound editor (as Mark Stoeckinger)
Jerrell Suelto ... adr mixer
Jon Vogl ... adr mixer
Allen Yang ... boom operator: second unit
Art Young ... behind the scenes / sound mixer: behind the scenes
Martyn Zub ... re-recording mixer / sound designer

Special Effects by 

Chris Baer ... moldmaker
Justin Bertges ... Mold maker at creative character engineering
Ryan Bilodeau ... special effects rigger
Willard Cochrane ... special effects technician
Dylan Broughton Cole ... special effects assistant
Nicole Connelly ... buyer
Jerami Cruise ... specialty costumes
Herb DeWaal ... special effects diver
Kevin Dykstra ... special effects assistant
Max Gloeckler ... special effects technician
Ryan Harms ... fabricator
Heath Hood ... special effects set supervisor
Tony Kenny ... special effects
Ben Lawson ... special effects assistant
Raine Lemay ... fabricator
Tevin Maker ... special effects technician
Adam Tayler ... special effects technician
Andrew Verhoeven ... Design Supervisor
Mike Vézina ... special effects supervisor
Amos Wong ... special effects electronics

Visual Effects by 

Sushant Acharekar ... lighting td: Double Negative
Keith Acheson ... visual effects artist
Tasmin Adams ... production assistant: double negative
Rohit Agarwal ... visual effects: double negative
Anton Agerbo ... visual effects producer: DNEG
Martha Aguilar ... digital compositor
Fazil Ahmed ... lead creature technical director: Double Negative
Frank Akrong ... senior compositor
Ashar Alam ... Texture artist DNEG
Amer Alameddine ... rigging td: Method Studios
Laura Aldridge ... digital production manager
Kaevski Aleksandar ... rotomation artist
Andrew Alevizos ... digital compositor
Daniil Alikov ... senior texture/lookdev artist: Double Negative
Alexandre Allman ... matchmove artist: Framestore
Jill Ambrosino ... previsualization producer
Mauricio Amezcua Arregui ... rotopaint artist: method studios
Ohkba Ameziane-Hassani ... senior digital groomer: method studios
Abhishek Amin ... look development td
Sneha Amin ... digital compositor: double negative
Chris Anderson ... visual effects producer: method studios
Kanika Andrew ... digital compositor: double negative
Mario Anger ... character modeler: Method Studios
Shawn Annets ... artist manager
Fabricio de Vasconcellos Baessa Antonio ... Lead Lighting TD
Alfredo Octavio Arango ... matchmove artist: Double Negative
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Jyoti Arora ... department coordinator: roto paint and outsource
Ruth Asensio ... head of layout: Double Negative Vancouver
Dan Ashton ... digital imaging technician: WETA Digital (as Daniel Ashton)
Alexandre Bain ... digital compositor
Santosh Barad ... visual effects artist
María Barbadillo ... visual effects
Ron Barr ... digital opticals: Outback Post
Pharoah Barrett ... visual effects artist: the third floor
Tanner Bartlett ... compositor
Ryan Basaraba ... on-set data: DNEG VFX
Addison Bath ... head of pipeline: the third floor
Scott E. Baxter ... digital compositor
Maxime Beliveau ... fx artist: Framestore
Marianne Bell ... visualization artist: the third floor
Martin Belleau ... lead lighter: Framestore
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Manuel Tordera Beltran ... creature fx (as Manu Tordera)
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Lara Berners ... compositing department manager
John Berri ... supervising visual effects editor
Ashley Bettini ... associate visual effects producer
Nitesh Bhalerao ... digital compositor: visual effects
Vijay Bharadwaj ... fx artist
Rasghania Bharat ... visual effects coordinator
Prateek Kumar Bhardwaj ... digital compositor
Jatin Bhavsar ... Department Production Manager: FX, CFX, Layout, Animation
Yogesh Bhavsar ... creature td
Cameron Billingham ... pipeline td: Double Negative
Steven Bills ... lead creature td: DNEG
Jonathan Bird ... creature technical director
Kunal Biswas ... digital compositor
Jourdan Biziou ... post visualization supervisor / visualization supervisor: the third floor
Matt Blouin ... visual effects editor
Jacquelyn Booth ... digital compositor: Weta Digital
Christopher Bozzetto ... visual effects artist
Adam Bradley ... rotoscope head of department: Weta Digital
Michael Brazelton ... visual effects supervisor
Dan Breckwoldt ... compositing supervisor: DNEG
James Matthew Brettell ... facial motion editor: DI4D
Pankaj Brijlani ... senior match move
Andrew Brooks ... compositing supervisor: Method Studios
Ryan Brooks ... digital artist
Bruce Buckley ... CG Build Supervisor
Bruce Buechner ... visualization artist: the third floor
Justin Bunt ... digital compositor
Duncan Burbidge ... vp of global operations: the third floor
Andy Burmeister ... lead camera technical director: weta digital
Daniel Cairnie ... digital compositor: Double Negative
John Caldwell ... previs editor: the third floor
Doug Campbell ... senior compositor
Andy Campion ... weta digital: camera department manager
Alex Cannon ... senior postvis artist: the third floor
Axel Caparros ... creature fx td: Framestore
Tiago Caribe ... render technician: Method Studios
Christopher Gonzalez Caro ... digital matte painter
Marcello P. Carvalho ... lighting artist
Paco Castillo ... digital compositor: method studios
Jordan Catracchia ... digital compositor: Method Studios
Maxime Cazaly ... creature effects technical director: Double Negative
Lesly Cazares ... visual effects coordinator: method studios
Angelique Cecere ... virtual production coordinator: the third floor
Martin Chabannes ... visual effects artist
Gregory Chalenko ... lead compositor: Double Negative
Miguel Chan ... tracking & matchmove lead
Shyamsundar Chandrasekaran ... lead roto and paint artist: double negative
Yashvhanth Chandrasekaran ... digital compositor
Diane Charlery ... environment generalist td: Double Negative
Abhishek Chaturvedi ... digital compositor
Priyank Chauhan ... senior prep artist: Double Negative
Nicolas Chavigny ... digital matte painter: framestore
Jason Chee ... layout td: double negative
Teddy Cheong ... compositor
Daniele Chindamo ... visual effects: environment artist
Kunal Chindarkar ... lead compositor: Double Negative Visual Effects
Jee-Sung Cho ... creature fx td: Framestore
Milind Chogle ... lighting td: Double Negative
Nilansh Chopra ... digital compositor
Deepak Choudhary ... lighting td: double negative
Ann Chow ... visual effects department manager
Carlos Cidrais ... lead lighting technical director: double negative
James Galen Clark ... modeling td/lighting td: Double Negative
Jimi Clark ... department manager roto/paint & outsource
Christophe Clermont ... data ops/software/systems support
Emma Clifton ... digital compositor: Weta Digital
Rachel Hannah Cohen ... visual effects production manager: Weta Digital
Robert Connor ... lookdev technical director: Double Negative
Gemma Cooper ... digital compositor: Weta Digital
Claire Copland ... lead facial motion editor: DI4D
Evelyn Cover ... virtual production manager: the third floor
Marlon Cowan ... data i/o: DNEG
Ben Cowell-Thomas ... dfx supervisor: double negative
Lucas Manuel Cuenca ... visual effects artist
Subhash Dalke ... lighting artist
Anais Dappe ... visual effects artist
Avijit Das ... creature td: double negative
Markus Daum ... senior creature technical director: Double Negative
Lalit Madhukar Dawale ... visual effects
Gayanath Dayasundara ... compositor
Jose L. De Juan ... lighting artist
Matías De Rose ... fx td: framestore
Mathieu De Saint Jores ... assistant technical director: framestore
Lisa Deaner ... visual effects supervisor: DMG
Mitchell Deeming ... pipeline td
Vance Dehne ... roto/paint artist
Valerie Delahaye ... VFX Producer: make vfx inc
Michael Deliso ... visualization artist: the third floor
Francesco Dell'Anna ... Lead compositor: double negative
Quentin Delsart ... digital compositor: Framestore
Jonathan Desaulniers ... digital compositor: Framestore
Nicolas Desmet ... digital compositor: framestore
Christopher DeVito ... character td
Shirish Dhadve ... texturing artist: double negative
Dhananjayan ... bodytracking Artist
Belen Diaz Ripa ... Assistant Technical Director
Steve Dinozzi ... digital compositor
Steven Donnet ... Asset Lead: Framestore
Thomas Dotheij ... effects technical director: Framestore
Laurence Drouilly ... paint & roto artist: Framestore
Nelson Dsouza ... visual effects producer/visual effects line producer
Sean Dsouza ... lighting artist
Sophie Duchesne ... digital compositor
Eamon Samuel Duncan ... camera technical director: Weta Digital
Santosh Dwivedi ... lighting td: Double Negative
Gregory Ecklund ... previsualization artist
Kade Eckstein ... digital compositor
Christopher Edwards ... executive producer: the third floor
Nadav Ehrlich ... animation supervisor: Soho VFX
Olivia Eichenseer ... previs coordinator: the third floor
Jack Elder ... technical documentation
Thomas Elder-Groebe ... visual effects producer
Tosh Elliott ... Senior character modeller: Double Negative
Christian Emond ... digital effects
Lars Erik Eriksen ... head of paint and roto: Framestore
Vladislav Ermakov ... digital compositor
Andrea Espinal ... senior compositor
Cranston Fernandes ... roto prep artist: DNEG
Aaron Fickling ... creature td: DNEG
Nicolas Fillion ... texturing artist
Jerome Fortin ... digital compositor: Framestore
Dave Freeman ... concept artist: double negative
Tomohiko Fukuda ... digital compositor
Anthony Fung ... visualization artist: the third floor
Jean-Francois Gagne ... lead digital compositor
Dave Gagnon ... lead texture artist: Framestore
Sabrina Gagnon ... visual effects producer
Adam Gailey ... fx supervisor: double negative
Vikas Ganer ... roto and paint lead: Method studios
Nacho Gasco ... lighting td
Vivek Gaur ... compositor: method studios
Sanchit S. Gavale ... lead compositor
Jack Geckler ... previs artist: the third floor
Sotiris Georghiou ... visual effects artist
Christina Georgieva ... senior modeler
Muhammad Ghifary ... visual effects
Nick Ghizas ... visual effects production manager
K.G. Ginu ... modeling artist
Florian Girardot ... compositor
Dan Glass ... visual effects supervisor
Jose Gloria ... creature technical director: DNEG
Victor Utku Gocer ... digital compositor
Frédéric Godbout ... matchmove artist
Blake Goedde ... digital compositor
Emanuele Goffredo ... visual effects artist
J. Gokulakrishnan ... digital compositor: double negative
Mahendra Golay ... digital compositor
Moises Gomez Gonzalez ... layout artist / matchmove artist
Andrea Grappis ... fx td: DNEG
Anthony Greco ... matchmove artist: Framestore
Douglas Green ... DI4D: facial performance capture supervisor
Kyle Greenberg ... digital compositor: Framestore
Erik Gronfeldt ... senior look development artist
Jack Grundy ... digital compositor
Eric Guaglione ... animation supervisor: Framestore
Ivan Andres Guerrero ... cg supervisor: method studios
Carlos Guillén ... digital compositor: double negative
Rohit Prakash Gujar ... visual effects supervisor
Sian Gunningham ... studio assistant: double negative
Xin Steve Guo ... layout td: double negative
Nicolas Guyon ... digital compositor
Gabriel Güeiros ... compositor
Charlie Habanananda ... digital grading artist: framestore
Bryan Haines ... digital compositor
Joshua Hakim ... video playback
Tyler Halarewich ... ncam operator
Siddharghya Haldar ... digital artist
Jason Michael Hall ... previsualization artist
Patrick Hall ... digital compositor: Framestore
Maverick Han ... digital compositor
Guy Hancock ... screen graphics designer
Brett Harding ... digital compositor
Krishnadev Hariprasad ... vfx line producer
Jiten Harkhani ... compositor
Dylan Harris ... visualization artist: The Third Floor
Ehsan Hassani Moghaddam ... lead rigger
Jason Heapy ... visual effects producer
Quentin Hema ... Digital Paint HOD: Weta Digital
Yasemin Hepguler ... digital compositor
Sebastian Hingston ... matchmove artist: Framestore
Yan Caspar Hirschbuehl ... visual effects artist
Chad Hofteig ... post visualization artist: Unit Eleven
Rob Holland ... visual effects producer
Mark L. Holmes ... camera td
Justin Holt ... texture supervisor: Method Studios
Karrina Hooper ... previs artist
Eric Horton ... supervisor
Tushar Hote ... Lighting TD, Dneg
Megan Hutchison ... roto/prep supervisor: Double Negative
Chrismac Hwang ... matchmove/layout artist: soho vfx
Seung Rok Hwang ... matchmove artist: Method Studios
Sean Hyunin Lee ... senior digital compositor: Double Negative
Rusty Ippolito ... visual effects artist: makevfx
Dhuha Isa ... visual effects editor: DNEG
Alexander Isaksson ... digital matte painter: Framestore
Balakrishna Isunuri ... matchmove artist: Dneg
Anirudh Iyengar ... render technician
Carl Jackson ... fx technical director
Prerana Jaiswal ... visual effects artist: weta digital
Santosh Jakkam ... matchmove: Double negative visual effects
Stephen James ... compositing supervisor
Grzegorz Jankowski ... grooming artist: Method Studios
Shruti Janu ... animator
Inki Jo ... lighting td: double negative
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Katie Johnson ... production coordinator: dneg
Steven Johnson ... data wrangler
Bradley D. Jordan ... visual effects coordinator
Sai Prashanth K ... lighting td
Trilok Singh Kachhawa ... texturing lead
Koustubha Kaloti ... digital compositor
Megumi Kanazawa ... senior compositor: double negative
Curtis Kang ... facial motion editor
Stephen Karl ... matchmove artist
Anastazja Karolewska ... compositor
Kotamraju Karthik ... visual effects coordinator
Adithya Kashyap ... matchmove artist
Hiral Kawa ... digital compositor: visual effects
Christopher Kerr ... digital compositor
Duncan Key ... digital compositor
Sagar Khorasia ... roto artist
Eddie Kim ... visualization artist: the third floor
Banu Kiran ... lead digital compositor
MacDuff Knox ... visual effects artist
Mischa Kolbe ... creature technical director: Double Negative
Srinivasa Raghavendra Kondapuram ... Bodytrack Artist
Yuliia Kondratova ... cg artist: Framestore
Sean Konrad ... visual effects supervisor
Allie Koppel ... head of finance: the third floor
Michelle Korczak ... compositor: Method Studios
Andrei Korovkin ... Model & Texture Artist: Method Studios
Lucas Kot ... ncam technician
Aaron Kramer ... environment td: double negative
Tesa Kubicek ... visual effects coordinator
Tanya Kular ... digital compositor
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanimation technical director: Double Negative Visual Effects
Sujay Kumar G. ... matchmove artist: Double Negative
Ashwin Kumar ... roto vfx/alien
Dan Kunz ... vfx photographer: Double Negative
Balendu Kurup ... Department Production Manager: Dneg
Kushank Tikku ... cg lighting lead: Double Negative
Wanda Kwok ... compositor
Daniel Kwon ... motion capture specialist
Gabriel Köerner ... digital compositor
Dave Ladner ... compositor
Bruno-Olivier Laflamme ... lead LookDev artist: Framestore
Christophe Lalonde-Lavergne ... compositor / paint & roto artist
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
Morgan Lang ... matte painter: Framestore
Josh Lange ... visualization artist: the third floor
Peter Lasrado ... lead look development
Patricia Leblanc ... visual effects coordinator: framestore
Christie Lee ... lighting td: framestore
Gaeun Lee ... lighting artist
Gong Myung Lee ... vfx supervisor: method studios NY
Minguk Lee ... digital matte painter
Phoenix Woung-Bi Lee ... effects technical director: Framestore
Raphael Legros ... digital compositor
Erik Lehmann ... senior build td: Double Negative
Xuelian Liane Li ... digital matte painter
John Likens ... creative director: Opening Title Sequence: Method Studios
Wayne Lim ... layout td: DNEG
Tong Jason Lin ... effects artist: Method Studios LA
Antony Lingard ... facial motion editor: DI4D
Julia Llanos ... visual effects coordinator
Rajavel Loganathan ... digital compositor
Simon Loisel ... visual effects artist
Joe Long ... fx lead
Philippe Lord-Durocher ... creature fx TD
Daniel Lu ... lead modeler and rigger: Soho VFX
Trent Lundquist ... previs coordinator: the third floor
Bruno Lévêque ... environment generalist td: Double Negative
Susan Ma ... integration department manager: method studios
Daniel Macarin ... visual effects supervisor: Weta Digital
Melaina Mace ... environment supervisor: Double Negative
Laura Macfadyen ... matte painter: Double Negative
Melanie Mack ... matchmove artist: Method Studios
Tiana Mackenzie ... lighting technical director
Sanjay Mahajan ... senior texture artist
Liam Major ... paint artist
Stephanie Malicdem ... compositor: Double Negative
Amir Manavi ... fx td
Ranadeep Mandal ... lead fx td
Paul Maples ... Motion Control Operator
Andrew George Marshall ... Senior Facial Motion Editor: DI4D
Jonathan D. Martin ... visual effects editor: Weta Digital
Daniel James Mason ... matchmove artist: method studios
Charles Masse ... tracking/matchmove artist: Framestore
Vibhas Mathkar ... digital matte painter: Double Negative
Laurent Maynard ... groom td
Kevin McAllister ... visual effects production supervisor
Andrew McCartney ... previsualization artist
Riley McDougall ... technology projects manager: Method Studios
Chris McLaughlin ... DFX supervisor: Double Negative
Josh McLaughlin ... digital compositor: method studios
Jamal McLemore ... visual effects assistant editor
Steve McLeod ... visual effect editor: Method Studios, Vancouver
Mario Mediavilla ... technical animator: Method Studios
Himanshu Meena ... lead layout artist: Double Negative
Dharmik Sanjay Mehta ... compositor: double negative
Philip Melancon ... animator: Framestore
Alexander Melville ... animator
Massimo Meo ... visual effects line producer: Framestore
Ankur Mishra ... visual effect artist: Double Negative
Harsh Mistry ... effects technical director: Method Studios Vancouver
Harshal Mistry ... digital compositor
Sean A. Mockler ... creature effects td: Framestore
Kobi Moldavski ... digital matte painter/environment artist: Double Negative
Eric Moliner ... creature td: double negative
Damiano Moltisanti ... effects technical director: Double Negative
Siddhartha S. Mondal ... digital compositor
Sara Moore ... visual effects producer
Vinayak More ... visual effects
Neil Roy Moss ... shotgun project manager: Weta Digital
Emily C. Moye ... visual effects coordinator
Bryant Mudd ... visual effects production assistant
Davide Munisso ... rigging td: Method Studios
Chintapalli MuraliKrishna ... effects technical director: Double Negative
Muruganantham ... matchmove artist: double negative
Jayaraj Muthukumar ... matchmove and rotoanim artist
Jason G. Myers ... technical resource manager: DNEG
Jeff Nadwidny ... visual effects artist
Rajakanna Nagarajan ... compositor
Saurabh Nandedkar ... lead compositor
Patrick Nanton ... lighting
Amit Narwani ... matchmove supervisor: Double Negative
Gabriel Naveau ... digital compositor: framestore
Stephane Naze ... visual effects supervisor: Framestore
Shenouda Isaac Nazer ... paint & roto artist: framestore (as Shenouda Nazer)
C. Michael Neely ... previs supervisor
Charlotte Nelson ... head of production: the third floor
Victor Norberg ... lead compositor: Double Negative
Jeremy Oddo ... head of it: The Third Floor
Hideki Okano ... cg artist: Double Negative
Miguel Angel Ortiz Rivera ... fx td: Double Negative
Anne-Marie Ouellet ... visual effects coordinator
Guillaume Palegie ... senior digital compositor: Framestore
Camille Paleni ... digital compositor: framestore
Tim Palgut ... lighting artist
Amey Panchal ... matchmove lead: Double Negative
Richard Pang ... Generalists/Environment TD: double negative
Bintu Kharolia Parjapati ... Matchmove Artist: Double Negative
James Park ... layout artist
Junaid Parmar ... rigging td: double negative
Rohan Parmar ... Matchmove Artist
Daniel J. Pastor ... digital compositor
Tejas Patade ... lighting technical director: DNEG
Irshad Patel ... visual effects artist: DNEG
Saurabh Patel ... matchmove lead: double negative
Rodgers Paul ... matte painter: Method Studios
Uppu Pavanrajesh ... digital artist: double negative
Leo Pean de Ponfilly ... digital compositor: Framestore
Adam Pere ... visual effects producer: crafty apes
Angelica Perez ... digital compositor
Rafael Perez ... digital compositor
William Perreault ... visual effects artist
Ignat Petrov ... rotomation artist
Huan Phan ... previsualization artist
Jeffy Mathew Philip ... fx artist: Soho vfx
Bethany D. Phillips ... vfx recruiter
Kate Phillips ... head of production: Framestore Montreal
Tananuch Phosri ... BG Prep Artist
Dziewanna Picazo ... vfx coordinator: Animarik Film Design
Greg Pilon ... in house lead compositor
Emrys Plaisted ... compositor: weta digital
Nilesh Pobatti ... modeling artist: double negative
Alex Poei ... animation supervisor: Method Studios
Felix Pomeranz ... 2nd unit supervisor
Eric Ponton ... senior compositor: Double Negative
Christian Poullay ... camera technical director: Weta Digital
Kristin Pratt ... layout supervisor
Troy Provencal ... motion capture specialist
Jaime Provido ... technology resource administrator: Method Studios
Laurence Provost ... matte painter artist-Framestore
Lauren Puntillo ... head of marketing: the third floor
Simon Quach ... digital compositor
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digital
Radhakrishnan ... compositor
Jagannadham Rajana ... prep artist
Gaurav Rane ... senior lighting td dneg
Pushpa Ranjan ... cfx artist: double negative
George David Reagh ... visual effects production coordinator
Matthias Reiche ... animator: Double Negative
Fraser Reid ... facial motion editor: DI4D
Gábor Reikort ... environment artist
Shinichi Rembutsu ... fx td: Double Negative
Jordan Rice ... 2D VFX Runner
Romain Rico ... compositing supervisor
Tim Riley ... crowds supervisor: method studios
Bastien Rivas ... visual effects coordinator
Ali Rizvi ... fx td: Method Studios
Grant Roa ... visual effects production runner: Weta Digital
Sari Rodrig ... texture artist: opening sequence
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Gabriela Roque López ... software developer: weta digital
Philip Rosado ... Lead Layout Artist
Samuel Rousseau ... digital compositor
Christopher Rucinski ... additional visual effects editor
Angel Gil Ruiz ... senior matchmover
Jake Rusch ... senior fx td: DNEG
Thirumoorthy S. ... visual effects artist
Richard Saade ... visual effects producer
Jha Sachin ... animation lead: Dneg
Jamshid Sadat ... lighting artist
Deorukhkar Sagar ... digital compositor
Dusyant Sahu ... sr. prep artist: double negative
Stephanie Saillard ... senior vfx compositor
Mahmoud Salah ... modeling & texturing
Ruben Salazar ... digital compositor
Anurag Salekar ... visual effects artist
Clement Saliba ... digital compositor: Framestore
Peter Salter ... camera technical director: weta digital
Jorge Sanchez Fresno ... digital compositor: Framestore
Allen Sanders ... Data I/O Coordinator
Caroline Sandgren ... environment generalist td: DNEG
Ashwin Sareen ... render technician/data io: Method Studios Vancouver
Rahul Saxena ... tracking & matchmove
Caterina Schiffers ... weta digital: digital compositor
Florian Schroeder ... compositing supervisor: Weta Digital
Sean Schur ... dfx supervisor: method studios
Sven Schwarz ... lookdev artist: Weta Digital
Angelika Schweitzer ... Technology Resource Lead
Andres Sempronii ... creature fx td: Framestore
Balasubramaniam Senthil Kumar ... bodytrack artist: double negative
SenthilBalu ... Senior Matchmove Artist
Aurora Shannon ... colourist: visual effects
Brock Shekelton ... visual effects editor: Crafty Apes
Gary Shelley ... Roto/Paint Show Lead: credited
Drew Shields ... tracking lead: method studios
Sammy Shikaze ... visual effects coordinator
Yadav Shridhar ... animator: Double Negative
Abhay Singh ... Lighting TD double negative
Nitin Singh ... VFX department production manager
Hitesh Singhani ... sr. prep artist: double negative
Korn Singprasong ... compositor: DNEG / data i/o: Double Negative
Miro Skandera ... previs artist
Amber Marie Smith ... data manager: Weta Digital
Connor Smith ... visual effects coordinator
Dane Allan Smith ... Global Head Of Business Development: The Third Floor
Marc Smith ... Senior Camera T.D. Weta Digital
Nikki Snider ... visual effects artist: DNEG
Robert Snyder ... senior in house compositor
Aakash Praful Solanki ... FX Technical Director
Paul Song ... visual effects
Srikrishna ... line producer: Double Negative
Jitendravijay Srinivasagan ... matchmove artist
Tatampudi SrinivasaRaju ... sr texturing td: Double Negative
Anshul Kumar Srivastava ... Texture Artist: DNEG
Cody Stoof ... fx td
Naomi Stopa ... head of production: Method Studios Vancouver
Grant Storrie ... assistant visual effect editor: double negative
Euan Strachan ... facial performance capture engineer: DI4D
Leon Su ... visual effects artist
Ben Sumner ... digital compositor
Khushroo Surveyor ... lighting artist
Srikalyan Tallapragada ... digital artist (as Kalyan Tallapragada)
Simon J. Taua'i ... Rotoscope Artist
Michelle Teefey-Lee ... visual effects line producer
Jamie Telfer ... camera technical director: Weta Digital
Lewis Telfer ... senior facial motion editor: DI4D
Mike Terrigno ... digital compositor
Steven Tether ... Lead Data Wrangler
Huy Thai ... lead facial motion editor
Siddharth Thakur ... digital compositor: Double Negative
Olivier Thibaut ... head of software: Method Studios
Raphael Thiery ... camera technical director: weta digital
Kire Timov ... digital compositor
Steven Tom ... virtual production supervisor: the third floor
Sujit Tone ... prep lead: Double Negative
Joshua Toonen ... compositor
Alan Torres ... digital compositor
Vincent Touache ... creature td
Christine Troianello ... compositor: double negative
Genevieve Trottier ... visual effects artist
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Hans Tsai ... visualization artist: the third floor
Donald Tse ... compositor
Miquel Ubeda ... digital compositor: Method Studios
Emily Unruh ... previs production manager: the third floor
Patryk Urbaniak ... look development td: Method Studios
Tanzir Uzzaman ... digital compositor
Thiyagarajan V. ... dneg: lighting td
Viral Vadalia ... technical support: Double Negative
Johan Vagstedt ... Lead Compositor
Tangi Vaillant ... effects technical director: framestore
Mauricio Valderrama ... compositor
Elisa Valenzisi ... FX TD: Double Negative
Andrew Van Midde ... visual effects coordinator
Jack Van Nuis ... compositor
Liana van Rensburg ... visual effects artist
Maegan Veloso ... layout artist: method studios
Saphir Vendroux ... environment artist - double negative
Helga Victoria ... lighting artist: method studios
VikramSampath ... Line producer: Dneg
Joseph Villa ... roto/paint lead
Vinay.isetti ... matchmove artist
Shiv Kumar Vishwakarma ... visual effects artist: double negative
Sachin Vishwas ... digital compositor: double negative / lead compositor: double negative
Tarquin Vosper ... paint artist
Michael Wachniak ... digital matte painter/environment artist: Double Negative
Will Wallace ... visual effects artist
Jiayin Wang ... fx lead: DNEG
Jonny Wang ... fx td: Double Negative
Joshua Wassung ... creative supervisor: the third floor
Grant Douglas Watters ... facial motion editor: DI4D
Glenn Wells ... camera technical director
Christoph Westphal ... visual effects artist
Barnes Wheeler ... vfx editor
Marc Whitelaw ... digital compositor
Michael Wilde ... Modelling and Texturing TD: DNeg
Martin Wiseman ... visual effects producer: Weta Digital
Jeff Wolverton ... visual effects artist
Seungjin Woo ... concept artist: double negative
Tabitha Woodman ... visual effects coordinator
Srikanth Y.S. ... lighting td
Casey Yahnke ... Compositor: Double Negative
Steve Yamamoto ... previsualization supervisor
Phil Young ... senior texture artist: Double Negative
Asia Youngman ... visual effects artist
Sophia Yu ... visualization artist: the third floor
Jun Xian Yue ... paint & rotoscope artist: doube negative
Christopher Lee Zammit ... concept artist: Double Negative
Alexandra Zedalis ... visualization artist: the third floor
Rehan Abdulovski ... visual effects artist (uncredited)
Najdovski Aleksandar ... paint artist (uncredited)
Anbarasu ... matchmove artist (uncredited)
John-Michael Bills ... compositor: Weta Digital (uncredited)
Jeff Colclough ... VFX Assistant (uncredited)
Javier J. Espinoza ... previs artist: the third floor (uncredited)
Lou Gatti ... visual effects production assistant (uncredited)
Paul Harling ... Data Wrangler: Weta Digital (uncredited)
Alex Conor Harrison ... visual effects coordinator (uncredited)
Dayna Kelly ... layout artist: method studios (uncredited)
Stephanie Lawrence ... visual effects coordinator (uncredited)
Lazetutkovski ... visual effects (uncredited)
Krishnakant Mishra ... visual effects artist (uncredited)
Mile Petrushevski ... visual effects artist (uncredited)
Jacob Telleen ... pipeline technical director: DNEG (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Gallois-Montbrun Volcy ... previs supervisor: Les Androïds Associés (uncredited)
Shawna Zegarra ... technical support: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Fraser Aitcheson ... stunt actor
Pete Antico ... stunt actor
Scott J. Ateah ... stunt coordinator (as Scott Ateah)
Marcus Aurelio ... stunt performer
Tony Bailey ... stunts
Sala Baker ... stunts
Matt Berberi ... stunt performer
Bryce Branagan ... stunts: Motion Capture Previz
Steven John Brown ... stunts: motion capture previz (as Steve Brown)
Mig Buenacruz ... stunts
Jason Calder ... stunt performer
Janene Carleton ... stunt driver
Raymond Chan ... stunt performer
Lauro David Chartrand-DelValle ... stunt performer
Jimmy Chhiu ... Stunts: Motion Capture Previz
Leo Chiang ... stunt performer
Andrew Chin ... stunt performer
Simon Chin ... stunt performer
Mike Ching ... stunt performer
Tommy Clarke ... stunts
Andrew Comrie-Picard ... stunts
Fraser Corbett ... stunt performer
Garvin Cross ... stunt driver
Lateef Crowder ... Stunts: Motion Capture Previz
Lloyd Cunningham ... stunt double
Wayne Dalglish ... Stunt Coordinator: Motion Capture Previz
Jordan Davis ... stunt prisoner riot
Joe Doserro ... stunt driver
Jayson Dumenigo ... supervising rigging coordinator: motion capture previz
Stephen Dunlevy ... stunt rigger previz / stunts: mocap
Matt Emig ... fight team
Tommy Europe ... stunt performer
Jonathan Eusebio ... stunt coordinator
Stephane Feruch ... stunt performer
Carl Fortin ... stunt performer
Jean Frenette ... stunt performer
Tim Garris ... stunts: Motion Capture Previz
Lars Grant ... stunt performer
Kory Grim ... stunts
Ryan Handley ... prison guard
Daniel Hargrave ... stunts
Sam Hargrave ... stunt coordinator: 2nd unit / stunt coordinator: additional photography
Joi Harris ... stunt performer: Zazie Beetz
Thayr Harris ... utility stunts
Cameron Hilts ... stunt performer
Brian Ho ... stunt performer
Louise Hradsky ... stunt double: Negasonic Teenage Warhead
Michael Hugghins ... stunt rigger
Megan Hui ... stunt performer
Robert Zen Humpage ... stunt performer
Thekla Hutyrova ... Stunts: Motion Capture Previz (as Thekla Hutyra)
Landon Jackle ... stunt performer
Charles Jarman ... stunt performer
Amy Johnston ... Stunts: Motion Capture Previz
Micah Karns ... Stunts: Motion Capture Previz
Brad Kelly ... stunts
Zandara Kennedy ... stunt driver
Sean Kohnke ... stunt performer
Andrei Kovski ... stunt performer
Alex Kyshkovych ... Stunts: Motion Capture Previz / josh brolin: stunt double
Keanu Lam ... stunt performer
Larry Lam ... stunt performer
Paul Lazenby ... stunt performer
Tony Lazzara ... stunt performer
David Le ... stunts
Jaeson Lee ... stunt performer
Irma Leong ... stunt double: Shioli Kutsuna
Don Lew ... stunt performer
Eric Linden ... Stunts: Motion Capture Previz
Brent Lister ... stunt rigger/double
Shaun Magee ... stunt rigger
Xander Martel ... stand in: Ryan Reynolds
Tom McComas ... stunt double: Deadpool / stunt driver
Kyle Mclean ... stunts
Reg Milne ... key stunt rigger
Prophet Muscle ... assistant stunt coordinator / stunts
Tammy Nera ... stunt double: Zazie Beetz
Andrew Prest ... stunt performer
Darryl Quon ... stunt performer
Dan Redford ... stunt performer
Matt Reimer ... stunt performer
Greg Rementer ... stunts
Dan Rizzuto ... stunt performer
Shawn Robidoux ... stunt core team
Joe Ross ... Stunts: Motion Capture Previz
Shahaub Roudbari ... utility stunts
Sharlene Royer ... stunt performer
Jeff Sanca ... stunt driver
Darryl Scheelar ... stunt performer
Cale Schultz ... stunt performer
Philip J Silvera ... Stunt Coordinator: Motion Capture Previz
Jackson Spidell ... stunt double: Ryan Reynolds/Deadpool
Hugo Steele ... stunt performer
John Stoneham Jr. ... stunt performer
Nuo Sun ... fight coordinator
Taylor Tai ... utility stunts
Andre Tricoteux ... stunt double: Colossus
Dimitry Tsoy ... stunt performer (as Dimitri Tsoy)
Jon Valera ... utility stunts: motion capture
Clay Virtue ... stunts
Marshall Virtue ... stunt driver
Mark Aaron Wagner ... stunt driver
Owen Walstrom ... stunt coordinator: second unit / stunt driver
Breanna Watkins ... stunt performer
Chris Webb ... stunt driver
Emerson Wong ... stunt performer
Mathew Yanagiya ... stunt performer
Kainoa Young ... stunt player
Rorelee Tio ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Maria Aceves Varela ... lighting technician
Scott Antifave ... second unit 1st assistant camera
Stephen Arnott ... underwater key grip
Mitch Bax ... d.i.t. 2nd unit
Justin Bergler ... daily 1st AC
Lucas Bielan ... camera operator: "a" camera
Brian Bjerkness ... Rigging Grip
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Jeffery Bjorgum ... video assistant
Kevin Black ... key grip: second unit
Matt Bonin ... lead rigging grip
Rob Brady ... lighting technician
Tess Bukowsky ... lighting technician: second unit
Xavier Callamand ... digital utility
Scott Campbell ... lead rigging grip
William Cash ... lighting technician
Cary Cooper ... libra head technician
Marco Correia ... grip
Rob Cotroneo ... best boy electric: additional photography
Drew Davidson ... gaffer
Nicholas Dent ... dolly grip: "b" camera
Herb DeWaal ... rigging grip
David Dolsen ... still photographer: second unit
Barrett Donner ... rf coordinator
Tommy Douglas ... camera operator
Cameron Drinkle ... motion picture video coordinator
Sean Edmiston ... rigging lighting best boy
Ryan Elliott ... technocrane
Spencer Ennis ... "a" camera second assistant camera
Lee Gibeau ... camera crane technician
Aaron Haesler ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Rod Haney ... rigging grip best boy
Clyde Harrelson ... lighting technician: additional photography
Björn Hermannes ... 2nd Unit B Dolly
Ronald Hersey ... additional photography
Christopher Hingston ... lighting technician
Jason Hooper ... rf technician
Tatiana Hopcraft ... camera trainee
Junichi Hosoi ... A Camera Operator 2nd Unit
Mark Hyde ... key grip: main unit
Tony Hyland ... rigging grip best boy
Jimmy E. Jensen ... "a" camera first assistant camera
Justin Johns ... digital video assist coordinator: additional photography
Charles Johnson ... B dolly grip: 2nd unit
Simon Jori ... digital imaging technician
David Klassen ... lighting consultant
Scott Kozak ... rigging grip lead
Machio Lall ... loader: second unit
Joseph Lederer ... still photographer
Raylene Ledgerwood ... digital utility technician: 2nd unit
Patrick Loungway ... director of photography: second unit
David Lourie ... "b" camera first assistant camera
Matthew Love ... Digital Imaging Technician: Additional Photography
Brad McGregor ... camera operator: aerial/ultimate arm
Ryan McGregor ... digital imaging technician: second unit
Greg Milton ... underwater electrician
Jason Misewich ... Rigging Grip
T. Michael Morris ... lighting technician: additional
Jared Nickel ... camera trainee: second unit
Joern Christian Novotny ... balloon light technician: second unit
Lawrence Ogden ... grip
Sasha Proctor ... camera operator: "b" camera/steadicam
Mighty Dan Robinson ... "b" camera second assistant camera
Jason J. Rodriguez ... rigging electrician
Kat Ruston ... rigging electric: day player
Jeff Schellenberg ... grip: second unit
Karl Schoepp ... rigging lamp operator: Victoria
Ian Seabrook ... underwater director of photography
Anton Seaman ... camera trainee: second unit
Leon Serginson ... bestboy grip
Refah Seyed Mahmoud ... additional digital utility: second unit
Frankie Sharpe ... second assistant camera
Bryce Shaw ... camera crane technician / crane operator
Kathie Singh ... digital loader
Keyon Slowly ... grip
Troy James Sobotka ... leadman grip
Shaun Stander ... additional photography
Vincent Stander ... digital loader: re-shoots
Sam Stoessiger ... grip
Jason Tidsbury ... lighting technician
Mark Weinhaupl ... underwater first assistant camera
Patrick Weir ... drone pilot
Lance White ... video playback coordinator
Darin Wong ... a camera dolly grip
Keith Woods ... rigging gaffer
Andrew Wunder ... lighting technician
Marco Bossow ... second assistant camera: second unit, "b" camera, day player (uncredited)

Animation Department 

Teju Aloysius ... animator
Bernd Angerer ... animation supervisor: Framestore
Ivan Cadena Ayala ... animator
Chris Bacon ... animator
Eric Bates ... animation supervisor: DNEG
Srikanth Bhogi ... animator
Leonardo Bonisolli ... animator
Diego Collell ... animator
Cheryl Darbey ... animator
Cecile Dubois-Herry ... animator
Danielle Dumont ... animator
Maree Fletcher ... animator: Method Studios
Gabriel Giroux-Veilleux ... animator
Jonathan Gomez ... animator
Syed Arif Hasan ... animator: Framestore
Bassem Hawili ... animator: Framestore
Simon Irvine ... animator
Shajo John ... senior animator
Carlo Loffredo ... animator
Parth Malhotra ... animator
William Marsh ... animator
Luis Martinez ... animator
Agata Matuszak ... animator
Martin Moch ... animator
Aju Mohan ... animator
Sianoosh Nasiriziba ... lead animator
Goran Ognjanovic ... senior animator: title sequence: Method Studios
Suresh Padmaraj ... animator
Andrew Park ... lead animator
Marie Pillier ... animator
Juan Ramón Pou ... animator
Florian Sauzet ... animator
Stuart Michael Shaw ... senior facial motion editor: DI4D
Suku Sibi.K. ... animator
Panda Smitaranjan ... animator
Heather Stockwell ... animator (as Heather Garrow)
Stephanie Tomoana ... animator

Casting Department 

Andrea Brown ... extras casting director
Riva Cahn-Thompson ... casting associate
Corinne Clark ... canadian casting
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Nina Henninger ... search casting director: san francisco
Ko Iwagami ... casting consultant: Japan
Jennifer Page ... canadian casting
Holly Pinder ... background coordinator
Raylin Sabo ... casting associate (as Raylin Smith)
Natalie Sutcliffe ... extras casting assistant
Yumi Takada ... japanese casting consultant

Costume and Wardrobe Department 

Sadife Bakar Carne ... costume shopper
Kimberley Bejar ... truck costumer
Carolyn Bentley ... costume set supervisor 2nd unit / set costumer
Isabel Bloor ... set supervisor-key
Andre Brouwer ... costumer: Mr. Reynolds (as André Brouwer)
Cora Burnette ... costumer
Lanny Campbell ... Key breakdown artist and dyer
Suzanne Sisi Chan ... stitcher
Christina Dietterle ... costume ager/dyer
Vanessa Driveness ... additional background costumer
Beverlee June Fix ... assistant costume designer
Tannis Hegan ... specialty costumer (as Tannis Heagan)
Tina Ning Hsu ... specialty costumer (as Tina Hsu)
Brenda Knight ... costume cutter
Lana S. Krause ... costume coordinator
Janice MacIsaac ... costume supervisor
Jerad Marantz ... costume concept artist
Laszlo Marton ... cutter
Ayla McIninch ... costume buyer
Monique McRae ... assistant costume designer
Laurel Morgan ... set costumer
Brittany Morrow ... Ager/Dyer
Cat Mudryk ... set costumer
Farrahlyn Owen ... set costumer
Amie Payne ... costumer
Tim Phoenix ... fx costume
Katelyn Rodgers ... key specialty costumer
Nicola Ryall ... set costumer
Nadine Schaefer ... costume department assistant
Samantha Stroman ... breakdown artist
Gwendolyn Stukely ... assistant costume designer: Los Angeles
Taryn Thumath ... stunts and background supervisor
Sekyiwa Wi-Afedzi ... costume assistant
Zoe Zhou ... assistant costume designer
Carlos East Jr. ... specialty costume crew: Film Illusions (uncredited)

Editorial Department 

Matt Absher ... first assistant editor
Adoma Ananeh-Firempong ... second assistant editor
A.R. Bjorklund ... editorial production assistant (as A.R. Björklund)
Brandon Cano-Errecart ... apprentice editor
Jim Carretta ... first assistant editor
Hunter Clancey ... feature mastering producer
Alex Coleman ... additional post-production assistant
Jonathan Cyga ... dailies assistant: montreal shoot
Cole Doran ... editorial production assistant
Emma Escamilla ... post-production assistant
Sam Gilling ... dailies colorist and assist
Rob Grant ... assistant editor
Nathan Hurlburt ... on-line editor
Skip Kimball ... digital intermediate colorist
Kyle Lawrence ... post production consulting technician
Tali Litmanovitz ... post-production assistant
Daniel M. Nussbaum ... first assistant editor
Tyler Ruocco ... first assistant editor: Vancouver
John St. Laurent ... colorist: dailies (additional photography)
Tashi Trieu ... digital intermediate editor
Chris Van Duyn ... dailies operations: Technicolor
Matthew Wells ... post-production coordinator
Denise Woodgerd ... dailies producer
Kody Troy Davidson ... editorial teardown (uncredited)
Kaylee Karlik ... additional assistant editor (uncredited)

Location Management 

Beth Charlesworth ... trainee assistant location manager
Sean Patrick Finnan ... assistant location manager (as Sean Finnan)
Paul Giordano ... assistant location manager
Ann Goobie ... location manager
Joel Hurley ... location scout
Bob McQuarrie ... assistant location manager

Music Department 

Juan Alderete ... musician: electric bass
Helen Z. Altenbach ... musician
Jeff Babko ... musician: keyboards
Mateo Barragan ... music mixing assistant
Tyler Bates ... musician: guitars/guitarviol
Nick Baxter ... scoring mixer
Joan Beal ... score singer
Josh Bedlion ... singer
Gustavo Borner ... scoring mixer
Eric Bradley ... musician: singer
Ted Caplan ... music editor
Jarryd Elias ... orchestrator/audio takedown
Ayana Haviv ... singer: soloist
Joanne Higginbottom ... musician: percussion / programming
Todd Honeycutt ... singer: choir
John Houlihan ... music supervisor
Trevon Jefferson ... musician
Drew Krassowski ... orchestrator
Julian Lee ... composer: trailer music
Edie Lehmann Boddicker ... vocalist
Guy Maeda ... singer
Whitney Martin ... assistant orchestra contractor
Baraka May ... singer
Justin Moshkevich ... digital recordist
Peter Nelson ... stage manager
Gil Novak ... musician: percussion
Lorena Perez Batista ... music assistant / musician: percussion (as Lorena Perez-Batista)
Mark Robertson ... music contractor
Gil Sharone ... musician: drums/percussion
Fletcher Sheridan ... score vocalist
Del Spiva ... additional music editor
Sally Stevens ... vocal contractor/vocalist
Todd Strange ... choir vocalist
Damon Tedesco ... stage manager
A.J. Teshin ... singer: ensemble
Tim Williams ... conductor / orchestrator / programming
Gina Zimmitti ... music contractor
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)
Kieran Kiely ... orchestration/proofing (uncredited)

Transportation Department 

Triple Back Flip Kick ... transportation captain
Karin Korchinski ... Office Coordinator: Picture Car Department
Aaron McClean ... picture car driver
Rick Rasmussen ... picture car coordinator
Duane Shearer ... unit driver
Matthew Talamantes ... transportation coordinator: additional photography
Tana Tocher ... driver

Other crew 

Ishtiak Ahmed ... key production assistant 2nd unit
Andie Aichholz ... Assistant Accountant: reshoots
Anne Angeles ... production assistant
Ethan Attrell ... production assistant
Nikki Baida ... assistant: Aditya Sood
Aidan Battley ... film extra
Aaron Beardmore ... production assistant
Paul Becker ... choreographer
Daniel Booko ... voice actor
Dahlia Brisebois ... film extra
Jennifer Cain ... voice actor
Sophie Caird ... assistant: Ethan Smith (as Sophie Naima Caird)
Jim Carretta ... adr voice actor
Nemo Cartwright ... film extra
Zach Chamberlin ... production assistant: development
Elliot Chandler ... film extra
Pierre Cheminat ... construction accountant
James Clark ... production assistant
Mitchell Clark ... stand-in: Brad Pitt
Giorgio Cogrossi ... film extra
Liam Collinson ... Production Assistant
Benjamin Coster ... assistant to d. leitch and k. mccormick
Chris Crawford ... production assistant
Joel Cyr ... key production assistant
Frederic Dagmey ... set production assistant
Boris Detvaj ... production assistant
Deborah Domínguez ... SUB Supervisor
Maxime Dubuc ... junior systems administrator: Framestore
Samantha Ellison ... assistant: Simon Kinberg
Assis Eloy ... assistant: Simon Kinberg (as Assis 'AJ' Eloy)
Michael Fenske ... Key Production Assistant
Carole Fleming ... on set tutor
Rob Fournier ... armourer
Byron Fudge ... assistant production coordinator
Selena Ginger ... payroll accountant
Jeremy Glazer ... voiceover actor
Rex Go ... film extra
Jane Grasby ... payroll clerk
Matthew Haddon ... previs artist
Caity Hardy ... 2nd assistant production coordinator
Matt Hughes ... production accountant: Method Studios
Samy Iguertsira ... system support
Farrell Ingle ... assistant: David Leitch
Lorraine Jamison ... unit publicist
Waléra Kanischtscheff ... voice actor
Jeff Kent ... production assistant
Dohee Kim ... production assistant: second unit
Marc Landrain ... technical director
Janet Lane ... payroll accountant
Raphael Lanouette ... system support
Gina Lee ... film extra
Darron Leiren-Young ... travel coordinator
Geshe Mancini ... production assistant
Oksana Maslechko ... production assistant
Richard Mayencourt ... assistant: David Leitch
Mark Mensink ... parachute tech adviser
Markelle Miller ... key office production assistant
Eva Morgan ... production coordinator
Chrissy Mozylisky ... production assistant
Jeremy Muir ... armourer
Alana Murray ... clearance co-ordinator
Arthur Ortiz ... voice actor
Keith Parker ... film extra
Jerami Pergel ... production coordinator: additional photography
Dylan Pittman ... production assistant
Ben Pronsky ... adr voice actor
Rebecca Rees ... first assistant accountant
Lauraine Richardson ... production assistant
Don Saladino ... trainer: Ryan Reynolds
Rodney Saulsberry ... adr/voice talent
Brodi-Jo Scalise ... assistant production coordinator
James T. Schlegel ... Stand-In: Ryan Reynolds
Jo Scott ... office production assisstant: additional photography
Doug Scroggins III ... chinook helicopter tech advisor
Rhonda Scroggins ... operations & logistics: Scroggins Aviation
Ana Oparnica Sebal ... script supervisor
Frank Sharp ... voice actor
Zac Siewert ... intern
Daniele Simone ... production assistant: additional
Jon Stephenson ... diving supervisor
Kimberley Sutton ... content security
Regan Taylor ... assistant: Josh Brolin
Gladys Tong ... computer/ video playback supervisor
Donne Torr ... on set teacher
Sophia Travaglia ... assistant: Ryan Reynolds
Abiola Uthman ... stand-in
Michael Vasquez ... accountant
Ric Walkington ... armourer
Ross Wallace ... film extra
Jesse Watts ... accounts clerk
Rory Bedward ... it support (uncredited)
Giuseppe Faro ... it support (uncredited)
Justin Latimer ... 4D Motion Editor (uncredited)
Michael Martinez ... 4D Motion Editor (uncredited)
Andrew McIlroy ... acting coach (uncredited)
Ryan Reynolds ... facial motion capture: Juggernaut (uncredited)
Conor Sawyer ... Prep production assistant (uncredited)
Aiden Zanini ... dive supervisor: underwater unit (uncredited)

Thanks 

Joi Harris ... in memory of (as Joi 'SJ' Harris)
Hugh Jackman ... the producers wish to thank
Joe Kelly ... the producers wish to thank
Rob Liefeld ... the producers wish to thank
James Mangold ... the producers wish to thank
Ed McGuinness ... the producers wish to thank
Fabian Nicieza ... the producers wish to thank
Louise Simonson ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed