Edit
F9 (2021) Poster

(2021)

Full Cast & Crew

Directed by 

Justin Lin

Writing Credits (in alphabetical order)  

Daniel Casey ... (screenplay)
Gary Scott Thompson ... (characters)

Cast  

Amber Sienna ... Interpol
Martyn Ford
Michael Rooker ... Buddy
Vin Diesel ... Dominic Toretto
Charlize Theron ... Cipher
Nathalie Emmanuel ... Ramsey
Jordana Brewster ... Mia Toretto
Michelle Rodriguez ... Letty Ortiz
Lucas Black ... Sean Boswell
John Cena ... Jakob Toretto
Helen Mirren ... Magdalene Shaw
Finn Cole
Sung Kang ... Han
Shad Moss ... Twinkie
Tyrese Gibson ... Roman Pearce
Jim Parrack
Jason Tobin ... Earl
Cardi B ... Leysa
Demitra Sealy ... Flag Girl (flashback)
Ludacris ... Tej Parker
Anna Sawai ... Elle
Ella Walker ... Vanessa
Janice Blue ... Race Car Model
Elizabeth Haley ... Street Race Model
Miraj Grbic ... Russian
Thue Ersted Rasmussen ... Otto
Nichola Jean Mazur
Jimmy Star ... Mechanic
Lex Elle ... Sergeant Reyes
Patrick Doran ... Guest (as Patrick Holly)
Ozuna Ozuna
Brian Torres ... Street Race Party Kid
Vinnie Bennett
Jae Kim ... Street Race Party Kid
Adrian Mozzi ... Pianist
Lorin Alond Ly ... Street Race Kid
Miranda Chambers Miranda Chambers ... Interpol
Albert Giannitelli ... Technician
Jay Neal ... Race Car Hunk
Humberto Martinez Humberto Martinez ... Mechanic
Jean Donnay Jean Donnay ... Dancer
Melanie Beiler Melanie Beiler ... Edinburgh tourist (uncredited)
Dzenita Bijavica ... Race Model (uncredited)
Christopher Blanchard ... Nascar Racing Fan (uncredited)
Méghane De Croock ... Otto's Entourage (uncredited)
Michelle Marie Jacquot ... Street Race Girl (uncredited)
Mark Krenik ... Cash (uncredited)
Amber Pauline Magdesyan ... Flag Girl (uncredited)

Produced by 

Vin Diesel ... producer (p.g.a.)
Jeff Kirschenbaum ... producer (p.g.a.)
Justin Lin ... producer (p.g.a.)
F. Valentino Morales ... associate producer
Neal H. Moritz ... producer (p.g.a.)
Joe Roth ... producer
Clayton Townsend ... producer (p.g.a.)
Samantha Vincent ... producer

Music by 

Brian Tyler

Cinematography by 

Stephen F. Windon

Film Editing by 

Greg D'Auria
Dylan Highsmith
Kelly Matsumoto

Casting By 

Rachel Tenner

Production Design by 

Jan Roelfs

Art Direction by 

Sopo Bazgadze
Toby Britton ... senior art director
Gavin Fitch
Ashley Lamont ... supervising art director
Sorayuk Mookleemas ... standby art director
Daniel Nussbaumer
Andrew Palmer ... senior art director
Alan Payne
Erik Polczwartek ... (Tbilisi Art Director)
Anita Rajkumar
Elicia Scales
Fay Viola
Alice Walker ... standby art director

Set Decoration by 

Lucy Eyre
Brana Rosenfeld ... (los angeles)

Costume Design by 

Sanja Milkovic Hays

Makeup Department 

Lana Amoeva ... makeup artist: second unit
Christine Choi ... key makeup artist: Los Angeles, additional photography
Tanya Cookingham ... makeup artist
Robb Crafer ... makeup supervisor: second unit
Francesca Crowder ... key hair stylist
Roxy D'Alonzo ... personal makeup artist: Vin Diesel
Julie-Ann Devine ... makeup junior: daily
David DuMortier ... makeup artist: second unit
Jacqueline Fernandez ... makeup artist: Michelle Rodriguez / makeup department head: additional photography
Lane Friedman ... Key Hairstylist: additional photography
Rheanne Garcia ... key hair stylist: second unit
Hafasa Ghate ... junior makeup artist: second unit
Lee Gren ... tattoo designer
Chloe Grice ... makeup artist
Catherine Heys ... hair supervisor: second unit, UK
Kashiya Hinds ... junior hair stylist: second unit
Amanda Knight ... makeup designer
Roseanna Larner ... hairdresser: second unit, UK
Waldo Mason ... Prosthetics
Bonny Monger ... hair trainee / makeup trainee
Sharon Nicholas ... makeup artist
Bridget O'Neill ... makeup department head: Los Angeles
Katie Pattenden ... hair supervisor: second unit
Lisa Tomblin ... hair designer
Corinne Bossu ... makeup artist: Georgia (uncredited)

Production Management 

Katie Byles ... production supervisor
David Cain ... unit production manager
Selena Carrillo ... production supervisor: los angeles unit & additional photography
Ella Chaitow ... production supervisor: Edinburgh
Michael M ... post-production manager
Chris Moore ... Production Manager: Georgia
Andy Surry ... 2nd unit production manager
Justin True ... 2nd unit thailand
Tawhid Rike Zaman ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Ahmed Amare ... Set PA
Sasiwimon Boonthongkhao ... second assistant director: Thailand
Adam Byles ... Key 2nd assistant director 2nd Unit
Sinéad Doherty ... Set PA
Sekani Doram ... second second assistant director
Fraser Fennell-Ball ... first assistant director: second unit UK
Claire Frayn ... third assistant director
Eric Glasser ... second assistant director
Stewart Hamilton ... first assistant director: second unit
Kate Hicks ... assistant director
Tim Jim Hullegie ... Set PA
Salome Jugeli ... third assistant director: los angeles
Vincent Lascoumes ... first assistant director
Teariki Leonard ... second assistant director: splinter unit UK
Jeremy Moffett ... second assistant director
Sarah Mulberge ... assistant director
Tom Mulberge ... second assistant director: second unit, UK
Ryan Newberry ... second assistant director: second unit
J.J. Perry ... second unit director
Spiro Razatos ... second unit director
Charlie Reed ... key second assistant director
Emyr Glyn Rees ... third assistant director: additional
James J. Reid ... third assistant director: second unit
Elle Russell ... base third assistant director
Danielle Scott ... Crowd PA / additional set pa
Barney Shakespeare ... Third assistant director: second unit
Paul Silver ... second second assistant director: additional photography
Toby Spanton ... second assistant director: Georgia
John Alexander Stern ... second second assistant director
Alexander Vegh ... second unit director
Kelcie Warner ... Set PA
Suzi Wilson ... third assistant director: 2nd unit UK
Sinéad Doherty ... third assistant director (uncredited)

Art Department 

Wayne Adams ... carpenter
Douglas Allam ... head of department plasterer
Malikah Almaghrabi ... art department assistant
Oliver Arndt ... painter
Kyle Beament ... set dresser
Matt Boyton ... HOD Prop Modeller
Max Bradley ... dressing props
Martel Ronald Josiyah Brown ... props
Toby Browne ... props
Mark Buck ... standby plasterer
Mark Button ... concept artist
Alex Caldow ... concept artist
Martin Campbell ... supervising prop modeller
Matthew Clark ... graphic designer
Lindsay Coda ... set designer: reshoots
Roman Coltellaro ... greens supervisor
Mitchell Cooper ... Chargehand scenic painter
Curtis Corbitt ... assistant property master
Chris Cull ... property master
Craig Cull ... prop junior
Paul Curren ... hod painter
Sam Curren ... chargehand painter
Joseph Dalton ... Standby Art Director
Luke Dass ... draughtsman
Helen Dawson ... draughtsperson
Bevan de Kock ... greensman
Ryan de Silva ... concept artist
Amy Diamond ... petty cash buyer
Michael Diersing ... construction coordinator: Los Angeles
James Doh ... animatic/storyboard artist
Colin Dye ... stagehand
Madeleine Dymond ... junior draughtsperson
Nancy Eadington ... painter
Charlotte Epstein ... junior prop painter
Pierre Farinole ... standby art director
Josephine Farr ... art department coordinator
Pete Fielding ... Prop Modeller
Colin H. Fraser ... construction manager
Niall George ... Senior Prop Maker
Stephanie Gibbins ... construction buyer & coordinator
Kristin Gibler ... assistant art director
Daniel Gibson ... greens stand-by
Cody Gillies ... props
Gary Goble ... Supervising H&S rigger
Thomas R Goode ... junior draughtsman
Elena-Sasha Green ... junior draughtsman
Andrew Guyett ... scenic painter
Beth Hajdukiewicz ... compuhire: Computer Graphics Playback
Tim Hamblyn ... dressing props: dailies
David Hodges ... hod sculptor
Jack Hollins ... Greensman
Steven Holt ... Daily Dressing Props
Peter Hooper ... Key Greensman
Jason Hopperton ... props storeman
Matthew Hurry ... art department assistant
Marie Isabel ... junior assistant set decorator
Katie Johnston ... props painter: Edinburgh crew
Gavin Jones ... Supervising Prop Modeller: Georgia Unit
Mark Jones ... dressing props / standby props: 2nd unit
Paul Jones ... standby carpenter: UK 2nd Unit
Chapman C.H. Kan ... draughtsman
Vaska Kartvelishvili ... assistant art director
Miranda Keeble ... junior draughtsman
Beth Kendrick ... assistant graphic designer
Alex Klien ... construction co-ordinator
Jade Lacey ... draughtsperson
Dave Lawson ... stand-by props
Peter Lee ... propmaker
Tim Lee ... carpenter
Jack Lewis ... assistant construction coordinator
Anthony Liberatore ... storyboard artist
Sarah Lopez ... art department coordinator: Los Angeles - pre-production
Joe Lynch ... graphics trainee (as Joshua Lynch)
Vimonmart Mahattanatawee ... art department coordinator: 2nd unit Thailand
Dean Marsh ... supervising chargehand dressing props
Kevin Mitchell ... stand-by props 2nd unit scotland
Shayla Mitchell ... art department assistant -la additional photography
Olivia Muggleton ... assistant art director
Jack Murphy ... art assistant daily
Steven Murphy ... chargehand greensman
Alis Mäesalu ... construction coordinator: Georgia
Billy Noonan ... prop maker
Maria Novo ... graphics trainee
Byron O'Grady ... dressing props
Roberto Oliveri ... lead greens stand-by
Rosslyn Oman ... prop painter
Harriet Orman ... production buyer
Francesca Parodi ... Art Department Production Assistant: la unit
Alex Pattison ... set dec assistant
Alan Payne ... graphic art director
Chris Peters ... HOD metalworker
Jordan Primus ... props coordinator
Polly Rawlings ... set dec co-ordinator
Joe Reel ... junior standby props
Skot Reynolds ... Prop modeller
Justin Richards ... Greens Buyer
Simon Riley ... chargehand stand-by props
Adam Robinson ... set dresser
Graham Robinson ... dressing props/stand-by props: second unit
Richard Robinson ... Standby props
Emma Rosling ... petty cash buyer
Katie Scopes ... assistant set decorator
Ross Sears ... standby greenscreen stagehand
Mark Seath ... hod carpenter
Mike Shuttleworth ... Picture Vehicles Technician
Darrin Smith ... General Foreman Los Angeles
Sean Stephen Smith ... Painter
Bethany Spence ... lead greensman
Gordon Spurs ... graphic designer
Don Sturgeon ... workshop supervisor prop making
Mia Summerville ... assistant production buyer
Piotr Swigut ... concept artist: Double Negative
Xavier Swinton Byrne ... second unit standby props
Ian Taylor ... carpenter
Nick Tyrrell ... weapons and props mould maker
Dan Walker ... concept artist
Carrie-Louise Webb ... Junior Prop Modeller
Timothy Wilusz ... props
Melissa Wood ... art department assistant
Anna Wyatt ... petty cash buyer: Scotland
Andy Young ... draughtsman
Lasha Zambakhidze ... Art Département Coordinator
Dan Crawshaw ... props (uncredited)
Maurice Roy ... graphic designer (uncredited)
Jemma Storey ... work experience (uncredited)

Sound Department 

Paul Aulicino ... assistant supervising sound editor
Tyler Blythe ... Sound Utility: Los Angeles
Phil Brewster ... mix tech
Willie D. Burton ... sound mixer: los angeles
John Casali ... production sound mixer
Eliot Connors ... sound designer
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Andrea Cremonini ... sound trainee: splinter unit, dailies
Jack Cucci ... foley mixer
Rene Defrancesch ... Sound Utility: los angeles
Jesse Dodd ... Additional Adr Mixer
Fernanda Domene ... adr re-recording mixer
Devin Donaghy ... Assistant Sound Editor: trailer
Craig Evans ... Sound Trainee: second unit
John Evans ... boom operator
Zach Hahn ... re-recording mixer
Shane Hayes ... Supervising Dialogue Editor
Jake Hickey ... Sound Trainee Splinter Unit Dailies
Phil Hutchins ... sound trainee: second unit, UK/sound trainee: splinter unit, dailies
Michael Ling ... sound trainee
Carson X. MacDonald ... utility sound: second unit
Jerome McCann ... Sound Mixer: Splinter Unit
Bill Meadows ... mix technician
Michael Miller ... ADR Mixer
Adam Mohundro ... boom operator: los angeles
Frank A. Montaño ... re-recording mixer
Chris Murphy ... boom operator
Dan O'Connell ... foley artist
Alex Preddy ... Sound Trainee: Splinter Unit - dailies
Stephen P. Robinson ... sound designer
Donnie Saylor ... Sound Intern
Jon Taylor ... re-recording mixer
Sebastian Vaskio ... ADR Mixer
Dionysius Vlachos ... re-recording mix tech
Tom Wilkin ... Second Assistant Sound: dailies

Special Effects by 

Matthew G. Armstrong ... Splinter Unit Floor Supervisor: dailies
Bart Barber ... special effects technician: Los Angeles Crew
Samuel Batchelor ... special effects crew
Kevin Bitters ... Special Effects Prep/Workshop Supervisor: Georgia
Hiram Bleetman ... Special Effects Assistant Buyer
Bruce Bright ... special effects prep/workshop supervisor: Thailand
Pete Britten ... Hydraulic & Motion Control Lead
George Buckleton ... special effects technician
Julian Butterfield ... Senior special effects technician
Eloy Cervera ... special effects technician
Usha Chaman ... special effects coordinator
Nick Churchill ... special effects assistant
Gary Cohen ... Senior Technician
Joshua Connaway ... special effects technician: Second Unit
James Crockett ... special effects engineer
Josh Crockett ... special effects assistant technician
Aaron Crowe ... special effects technician
Jake Dimmer ... special effects technician
Harry Eves ... special effects assistant
Alexander Fabre ... design co-lead
Tristan Fitzgerald ... special effects technician
Dean Franklin ... special effects
Katie Gabriel ... special effects buyer
Joel Gardyne ... Senior special effects technician
Chris Giles ... special effects floor supervisor
Kade Godwin ... special effects assistant: Georgia
Tom Goodman ... explosives engineer
Thomas Gude ... Special Effects Design Engineer
Peter Haran ... SFX Prep Supervisor
Jamie Ben Harvey ... Special Effects Engineer
Jamie Hendricks ... senior special effects technician: 2nd unit
Tony Heugh ... special effects technician
Jannie Hoekman ... office assistant
Sungmin Hong ... fx td
Iain Hutton ... special effects floor supervisor
Jan Kurmanowski ... special effects assistant
Ruan Luckhoff ... special effects wireman
Dan MacIntyre ... special effects technician
Roger Mann ... special effects senior technician
Rick Marr ... special effects senior technician
Jason Marsh ... special effects senior technician
Phil McLaren ... special effects technician: 2nd Unit Georgia
Michael Meinardus ... special effects supervisor: Los Angeles Crew
Ryan Meinardus ... special effects technician
Julio Navarro ... Senior Special Effects Technician
Ellie O'Rourke ... special effects assistant buyer/coordinator
Paul Oakman ... special effects technician
Bradley Paice ... special effects assistant
David Paszkowski ... special effects assistant
Steve Paton ... senior special effects technician
James Paul ... senior special effects technician: Thailand
Christopher Pearce ... special effects technician
John Pilgrim ... special effects senior technician
Simon Rafferty ... special effects workshop supervisor
Max Reader ... special effects assistant technician
Vasili Rinquest ... fabricator
Mike Sasgen ... special effects crew: Los Angeles Crew
Robin Schoonraad ... special effects
Darren Shearwood ... special effects technician
Arthur Spink Jr. ... special effects workshop supervisor
Leigh Stevens ... special effects assistant
Aaron Street ... special effects trainee
Kali Tattersall ... special effects assistant
Eddie Tycer ... special effects technician
Ivan Janse Van Rensburg ... Senior special effects technician
Tom Wheeler ... special effects assistant
Joe White ... special effects technician
Alistair Williams ... special effects supervisor
Oscar Williams ... breakaway mould maker
Jonathan Wilson ... special effects senior technician
Gareth Wingrove ... special effects floor supervisor: 2nd unit
Douglas D. Ziegler ... special effects foreman

Visual Effects by 

Aakashshah ... visual effects coordinator: double negative
Juan Pablo Acosta Duarte ... Creature TD
Reetu Aggarwal ... visual effects artist: DNEG Mumbai
Ritesh Aggarwal ... stereo supervisor: DNEG Stereo
Mukund Agicha ... matchmove artist: DNEG India
Vamsikrishna Aitha ... Lookdev artist: DNEG India
Silvio Alberti ... compositor: Industrial Light & Magic
Anjel Alcaraz ... previs artist: Proof Inc
Daniel Alejo ... digital compositor: ILM
Corbé Alexandre ... CG Supervisor: double negative
David Drury Allen ... Previsualization artist: Proof, Inc
Jon Allen ... lead previsualization artist: Proof, Inc
Victor Almela ... digital compositor: DNEG London
Itamar Aloni ... compositor: DNEG
Jarrod Anderson ... creature technical director: DNEG London
Andreas Andersson ... Lead Compositor
Kanika Andrew ... digital compositor: DNEG London
Josh Antonio ... Shoot Assistant: DNEG London
Kevin Antony ... fx td: DNEG London
George Antzoulides ... previsualization supervisor: Proof, Inc
Austin Aplin ... VFX Production Manager: ILM
Rousselos Aravantinos ... compositor: Lola VFX UK
Isabel Arboleya ... VFX Line Producer: DNEG London
Paul Arion ... global head of layout: DNEG London
Jack Aroskin ... visual effects coordinator
Ruth Asensio ... head of layout: DNEG London
Laraib Atta ... compositor: DNEG Mumbai
Patrice Avery ... Producer: Proof Inc
Muhammad Junaid Baig ... rendering supervisor: DNEG India
Kamilla Bak ... digital compositor: DNEG London
Scott Balkcom ... visual effects: Lola VFX
Auguste Balnyte ... shotsculpt artist: DNEG India
Bryan Bartlett ... senior compositor: ILM
Boris Bauer ... Senior Modeler: DNEG Mumbai
Charles Beglan ... previsualization artist: Proof, Inc
Jack Bell ... assistant vfx editor: DNEG, London
Martin Bell ... previs artist: Proof Inc
Eric Benedict ... previs artist: Proof, Inc
Georgia Benjamin ... previs coordinator: Proof Inc
George Benson ... line producer
Michaël Bentitou ... CG Lighting Supervisor
Gillian Best ... previs animator: Proof Inc
Avinash Bhandary ... compositor: DNEG London
Lukasz Biernat ... layout td: DNEG Montreal
Thomas Biller ... cg build supervisor: DNEG
Ajay Bisht ... effects technical director
Oliver Blackaby ... Data I/O: DNEG London
Yugen Blake ... screen graphics: Territory Studio
Joel Bodin ... cg supervisor: ILM
Nadja Bonacina ... Previsualization artist: Proof, Inc
Amanda Bone ... environment artist: DNEG London
Paul Bongiovanni ... visual effects lead data wrangler
Micha Boström ... previs artist: Proof Inc
Romain Bouvard ... Compositing Supervisor: DNEG London
Jamie Briens ... pipeline supervisor: DNEG London
Thomas Brockmann ... environment artist: DNEG London
Jill Brooks ... visual effects executive producer: ILM
Keanu Brouard ... prep artist/compositor: DNEG
Jon R. Brown ... visual effects: Production Manager
Sebastian Brown ... compositor
Andrew Browne ... senior groom technical director: DNEG London
Jennifer Burke ... digital compositor
Imran Younas Butt ... Previs Artist: Proof Inc
Steve Cady ... animation supervisor: DNEG
Daniel Caffrey ... Layout artist: Industrial Light & Magic
Anthony Cally ... visual effects coordinator: Universal
Callum Cameron ... Motion Control Producer: DNEG London
Curtis Cardwell ... postvis artist: Proof Inc.
Carrie Carnevale ... postvis/finals coordinator: Proof, Inc.
Ean Carr ... digital effects supervisor: DNEG London
Helen Carr ... digital compositor
Brendan Carroll ... vfx artist: DNEG London
Michael Cashmore ... vfx artist: DNEG London
Borja N. González Castro ... matte painter: DNEG India
Maxime Cazaly ... Creature Supervisor: DNEG London
Ezequiel Cesana ... digital compositor: DNEG London
Shweta Chakrabarty ... visual effects coordinator: DNEG India
Eric K. Chan ... compositing supervisor: DNEG London
Michael Chan ... visual effects coordinator: Universal
Po Yan Chan ... compositor: DNEG UK
Wayne Chan ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Can Chang ... compositor: ILM
Thibault Chapiron ... Environment Artist: DNEG Montreal
John Abraham Chempil ... digital compositor
Keith Cheuk ... lighting technical director: DNEG London
Peter Chiang ... production visual effects supervisor
Eric D. Christensen ... Senior Visual Effects Supervisor: Factory VFX
Adriano Cirulli ... digital compositor: DNEG London
Neptali Cisneros ... visual effects artist: Territory Studio
Carlos Ciudad ... visual effects producer: DNEG
Aaron Clement ... previs artist: Proof, Inc
Jerome Collombier ... layout TD: DNEG
Andres Coron ... Groom TD: DNEG London
Hal Couzens ... visual effects producer
Dominic Coyle ... crowd technical director: DNEG Montreal
James Cressaty ... visual effects roto/prep production coordinator: DNEG
Nick Curdy ... Data Wrangler: DNEG London
Andy Cuthbert ... Pipeline Supervisor: DNEG London
Anthony D'Agostino ... digital compositor: DNEG London
Eleonora D'Onofrio ... visual effects
Nguyen DangVy ... FX TD: DNEG - Montreal
Michal Daniel Bental ... Digital Compositor: DNEG
Anais Dappe ... Fx TD
Adrianna Nielle Davies ... visual effects production manager second unit
Beatriz de la Osa ... vfx coordinator: DNEG London
Benoit De Longlee ... Digital Effects Supervisor: DNEG
Marco De Rossi ... environment generalist TD: DNEG London
Jorge del Valle ... previs artist: Proof, Inc
Peter Dell ... Blue screen s/by / Blue screen: DNEG London
David Denley ... CG Environment Generalist Supervisor
Ivano di Natale ... digital compositor
Caine Dickinson ... Digital Effects Supervisor: DNEG London
Paounka Dimitrova ... fx td: DNEG India
Dan Dindarov ... Lighting TD: DNEG London
Jeremy Dineen ... fx supervisor: DNEG London
Federico Dominguez ... VFX Production Manager / Visual Effects Production Manager: DNEG London
Tracie Donais ... digital compositor: DNEG
Kim Doyle ... Visual Effects Production Manager
Alex Drinkall ... senior capture technician: Clear Angle Studios
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios
Brian Ducharme ... visual effects artist
Tom Duckett ... Effects artist: Industrial Light & Magic
Travis Dultz ... 3D Editor
Katherine Dumas ... VFX Coordinator: DNEG London
Jack Dunn ... senior compositor: DNEG
Aniket Ekale ... Matchmove artist: DNEG London
Shahar Eldar ... Previsualization artist: Proof, Inc
Joshua Elkin ... vfx production coordinator: DNEG London
Victor Manuel Enríquez Díaz ... compositor: DNEG India
Ellen Erikson ... Animator: DNEG London
Rahul Narayan Erla ... Camera track Artist: DNEG India
Marta Errera ... Layout Artist: Industrial Light & Magic
Shizan Faisal ... digital compositor
Selena Farkas ... compositor
Kristin Farrensteiner ... groom td: DNEG London
Leana Mae Felipe ... VFX Production Coordinator: DNEG
Francesco Ferraresi ... environmnet artist & dmp: DNEG London
Aaron Fickling ... cg supervisor: DNEG London
Joakim Flåten ... lead matte painter: DNEG London
Julian Foddy ... visual effects supervisor: ILM
Ellie Follows ... previs artist: Proof Inc
David Forsbrey ... Environment Technical Director: DNEG London
Derek Fortuna ... visual effects coordinator: Universal
Fabio Frangione ... effects artist: DNEG London
Dave Freeman ... concept artist: DNEG London
Jamie Frith ... previsualization artist: Proof, Inc
Chris Fryer ... digital compositor: DNEG London
Shizuka Fukuda ... lead compositor: DNEG India
Antonio Funaro ... previs artist: Proof Inc
Irakli Gabunia ... vfx production assistant
Patrick Gagné ... modeler: DNEG London
Javier Garcia del rio Beneyto ... digital compositor
Jesus Garrido ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Jörg Geidel ... lidar lead: Clear Angle Studios
Daniel Georgiou ... lead lighting technical director: DNEG
Chady Ghorayeb ... layout TD
Justas Giedraitis ... lighting lead: DNEG London
Mike Gilbert ... Senior Environment TD: Proof Inc
Daniel Gilligan ... on set vfx shoot technical director
Girishlalmp ... compositor: DNEG India
Neil Glasbey ... animation supervisor: Double Negative
Ericka Go ... Rigging TD
Melissa Goddard ... lead compositor: DNEG London
Vlasis Gogousis ... Assistant Technical Director: DNEG
Jose Luis Gonzalez Garcia ... FX technical director: DNEG London
Daniel Gonzalez ... visual effects artist
Chris Gooch ... 2d Supervisor: DNEG
Joanna N. Goslicka ... postvis artist: Proof, Inc
Emily Greeley ... compositor: DNEG London
David Griffith ... FX TD: DNEG London
Neil Griffiths ... lead digital compositor: DNEG London
Johnny Grilo ... environment and generalist supervisor: DNEG London
Michael Grobe ... visual effects supervisor: DNEG
Branko Grujcic ... visual effect artist: Industrial Light and Magic
Jack Grundy ... compositor: DNEG London
Daniel C.M. Guerra ... creature td: DNEG
Damien Gustin ... lighting technical director: dneg
Matt Hallen ... digital compositor
Nick Hanks ... layout supervisor: DNEG London
John Hansen ... digital artist: ILM
Luke Hardisty ... compositor: DNEG London
Rick Harris ... lidar lead: Clear Angle Studios
Mark Harrison ... lighting lead: DNEG London
Michael Harrison ... Lead Compositor
Steve Harrison ... lead previsualization artist: Proof, Inc
Bethany Harvey ... visual effects editor: ILM London
Mary Hayden ... visual effects production manager
Issy Haylett ... visual effects coordinator
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Robert Hennings ... environment artist
Alberto Herrera ... department production manager: DNEG
Bao Er Ho ... previs artist: Proof
Guillaume Hoarau ... FX TD: DNEG London
Koen Hofmeester ... lead digital artist: Industrial Light & Magic
Louis Holland ... vfx assistant data wrangler
Anand Hotwani ... Lighting TD: DNEG
Steven Hughes ... previsualisation artist: Proof, Inc
Poppy Hunter ... scanning technician: Clear Angle Studios
Jan Huybrechs ... 3D Scanning
Chrismac Hwang ... matchmove supervisor: DNEG London
David Hyde ... vfx data i/o coordinator
Diana Iashkunova ... Digital Matte Painter
Pat Imrie ... visual effects artist
Ali Ingham ... Visual Effects Coordinator
Tracy Nicole Irwin ... vfx artist: DNEG London
Belinda Isaacs ... vfx coordinator: DNEG London
Shane Jaeger-Collins ... vfx artist: DNEG London
Runalaila Jalil-Loewenthal ... previs coordinator: Proof Inc
Federico Janni ... previsualization artist: Proof, Inc
Vanathi Jayalakshmi ... visual effects artist
Ng Cheuk-Yung Jayde ... effects technical director
Zahid Jiwa ... digital compositor: DNEG
Phil Johnson ... VFX Production Assistant: DNEG London
Shal Joseph ... effects supervisor: DNEG
Pia Josephson ... VFX Production Assistant: DNEG
Guillaume Julien ... Environment TD: DNEG London
Anand Kambli ... creature td: DNEG London
Yu Wei Kao ... FX TD: DNEG London
Vasilis Karatziva ... visual effects department production manager: DNEG London
Éva Kedves ... matte painter: DNEG London
Stephanie C. Kelly ... Lead Compositor: Dneg London
Martin Kemble ... vfx shoot coordinator: DNEG London
Daniel Kemeys ... digital compositor: ilm
Swapnil Kevat ... Principle TD Dneg India
Keyur-r-Patel ... visual effects artist
Samira Khan ... visual effects coordinator
Jeanie King ... visual effects executive producer: ILM
Nathan Koga ... post-vis compositor: Proof, Inc.
Jonathan Lancelot ... assistant visual effects editor
Peter Lasrado ... CG Supervisor
Rick Leary ... CG Supervisor: DNEG London
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Chiara Licandro ... creature lead: DNEG Montreal
Catherine Liu ... VFX Associate Producer
Roxana Loncea ... CG Artist: ClearAngle Studios
Nicolas Lopardo ... screen graphics: Territory Studio
Yannick Lorvo ... senior generalist artist: DNEG London
Charlie Lovett ... senior previsualization artist: Proof Inc
Luis Miguel Roledo Luna ... Creature FX: DNEG
Leo Luxford ... compositor
Chris Lynch ... lead data wrangler
Dipen Majmundar ... matchmove & bodytracking artist: DNEG India
Alexander Maldoff ... VFX Line Producer: DNEG London
Gianni Malpeli ... Senior Animator DNeg
Marco Manzini ... modeller: DNEG
Mark Marcin ... digital artist
Lorenzo Marconi ... digital compositor
Mincho Marinov ... senior layout artist: ILM
Gordon Marshall ... digital compositor: ILM
Will Martindale ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Niall Mason ... Assistant VFX Editor: DNEG London
Brandon Mata ... screen graphics: Territory Studio
Christoph Matthiesen ... look development td: DNEG London
Connor McCarthy ... G/B Standby Stagehand
Liam McCartin ... vfx coordinator: DNEG London
Owen McGonigle ... visual effects artist: DNEG London
Helen McIlwrick ... visual effects artist: clear angle studios
Armando Medina Guerrero ... layout artist: DNEG - Montreal
Sebastian Meinecke ... matte painter: DNEG London
Juan Melgoza ... sequence supervisor: Factory VFX
Natalie Millar Jadhav ... show production manager: DNEG India
Sayani Mitra ... machmove TD: DNEG - India
Souvik Mitra ... Layout TD: DNEG India
Mathew Monro ... lighting technical director: ILM
Reuben Montgomery ... digital compositor: DNEG London
Jeremy Mooney-Somers ... environment tech supervisor: DNEG
Dafydd Morris ... previsualization supervisor: Proof, Inc
Ahmed El-Shahat Moustafa ... senior effects technical director
Timothy Mueller ... visual effects: ILM
Aj Mulley ... vfx coordinator: DNEG
Jack Mumford ... Postvis Artist: Proof Inc / Previz Asset Builder: Proof Inc
Chris Munns ... colourist: DNEG London
Theophile Mur ... compositor: DNEG
Jason G. Myers ... technical resource manager: DNEG India
Károly Mátyás ... Senior Animator: DNEG
Buchi Ramulu Narsingoju ... texturing lead: DNEG India
Ben Neall ... senior texture artist: ILM
Sophie Newton ... assistant colourist: DNEG London
Meghan L. Noble ... Visual Effects Editor
Mirza Noman ... vfx artist: DNEG India
Ael Nosmas ... compositing artist: visual effects
Samuel Nunez ... VFX Data Wrangler
Adam Ohl ... Stereo Producer
Sophie Olive-Calver ... visual effects line producer: ILM London
Matteo Olivieri-Dancey ... compositor: DNEG London
Hernan Orozco ... Lighting Artist: DNEG London
Juanma Ortiz ... visual effects artist
Akash Pakhidde ... compositor: DNEG
Francisco Palomares Pozas ... compositing supervisor
Konstantinos Panagiotopoulos ... compositor: DNEG London
Praveen Kumar Sharma Parasnath ... digital compositor: double negative
Prithvi Parmar ... Lighting TD: DNEG India
Vishal Parmar ... digital compositor
Jason Martorell Parsekian ... visual effects data wrangler
Annsh Patel ... stereo producer: DNEG Stereo
Marko Perendija ... digital compositor: DNEG London
Valentin Petrov ... concept artist
Lloyd Phillips ... software developer: DNEG London
Wesley Phung ... screen graphics: Territory Studio
Alessandro Pieri ... digital compositor: DNEG
Francesco Polito ... digital compositor: DNEG London
Ganesh Poojari ... build supervisor: DNEG India
James Porter ... shoot td: DNEG
Travis Porter ... DFX Supervisor
Daniel Post ... compositor: ILM London
Alex Potts ... Previz Artist: Proof Inc
Lucas Pozzey ... lead lighting artist: DNEG London
Davide Prato ... vfx artist: DNEG London
Andrea Lo Priore ... vfx production assistant: dneg
David Pritchard ... previs artist: Proof Inc
Stewart Probert ... Production Manager: Clear Angle Studios
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Industrial Light & Magic
Robin Purdy ... Animator: Mocap
Joseph Quinn ... Visual Effects Lead Data Wrangler
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Sebastián Raffaele ... Layout TD: DNEG London
Samuel Rainville-Bell ... compositor: DNEG London
Ram oraon ... compositor: DNEG London
Nick Rampling ... matte painter: DNEG London
Akshay Rana ... digital compositor: DNEG
Lasse Rasmussen ... visual effects artist: DNEG London
Daniel Rauchwerger ... visual effects supervisor: DNEG London
Jose Rebollo Redondo ... Editorial IO Assistant: DNEG London
Julia Reinhard ... Digital compositor: DNEG London
David Reinhold ... Lead Crowd Technical Director
Christian Ganea Reitmeier ... colourist
Anna Reszutarz ... Visual effects production assistant
Laurent Reynaud ... compositor: DNEG London
Ron Rhee ... postvis
Francesco Ricciardelli ... environment artist
Jordan Rice ... visual effects technical resource assistant: DNEG London
Sullivan Richard ... Matte Painter: DNEG
Grover Richardson ... compositor: Territory Studio
Mnandi Ridley ... digital artist
Pasquale Riefoli ... senior effects technical director: DNeg
Jaime E. Riveros ... Lead Postvis Compositor: Proof
Dane Rockingham ... technology
Lovell Rodricks ... model td
Arron Roebuck ... vfx on set data
Martí Romances ... graphics supervisor: Territory Studio
Matthew J. Rowney ... FX Production Assistant: DNEG London
Anik Roy ... Layout TD: DNEG India
Rajat Roy ... senior compositor: DNEG India
Jessica Royce ... vfx production coordinator: ILM London
Alexandro Rubio ... Creature TD: DNEG London
Jake Russell ... visual effects coordinator: DNEG
Thomas George Rutter ... Assistant Technical Director: DNEG London
Barry Safley ... digital artist
Raj Sakpal ... sr compositor
Laura Scott ... environment artist: DNEG London
Gregory Sery-Moron ... Senior Creature Effects Technical Director
Jonny Severn ... screen graphics: Territory Studio
Aurora Shannon ... senior colourist: DNEG London
Scott Shapiro ... visual effects producer
Harri Sharp ... vfx assistant data wrangler: dailies
Rob Shears ... visual effects producer: Industrial Light & Magic
David Sheldon-Hicks ... visual effects: Territory Studio
Pietro Silvestri ... VFX Production Coordinator: DNEG London
Natasa Simonson ... Data Wrangler
Gabriella Sinella ... second unit data wrangler
Abhay Singh ... Lighting TD DNEG
Tomos Sion ... digital compositor: ILM
Manickam Sivaprakasam ... modeler: Double Negative
James Skilbeck ... vfx artist: DNEG London
Jamie Slowgrove ... Assistant Technical Director: DNEG London
Brandon Lee Smith ... visual effects artist: Territory Studio
Mihai Stan ... compositor: DNEG London
Anastasia Starova ... visual effects production coordinator: DNEG London
Olivia Starr ... visual effects coordinator: DNEG
Petter Steen ... senior generalist: Industrial Light & Magic
Maris Stekels ... visual effects artist
Mike Stillwell ... Digital Effects Supervisor: DNEG London / On-Set Supervisor: DNEG London
Boyan Stoyanov ... vfx td
Praveen Subbaraman ... compositor: DNEG Montreal
Chris Suddaby ... senior previs artist: Proof, Inc
Russ Sueyoshi ... visual effects
Jeff Sutherland ... compositing supervisor
Apurv Swami ... matchmove TD: DNEG India
Jeremiah Sweeney ... VFX Supervisor: Lola VFX
César Sáez ... Software Engineer
Vinod Talwar ... digital compositor
Srinath Tammina ... environment generalist td Dneg
Simone Tartaglia ... motion control supervisor
Austin Taylor ... Previs Artist: Proof
David Teixidor ... matte artist: Territory Studio
Stephanie Tenn ... Visual Effects I/O Coordinator
Luke Tickner ... previs/postvis artist: Proof Inc
James Tomlinson ... lead environment TD: DNEG
Ivan Tomovic ... FX technical director: DNEG London
Saul Toresan ... previs artist: Proof, Inc
Roger Tortosa ... Environment Lead: DNEG London
Robert Turnbridge ... VFX Line Producer: DNEG London
Matthew Unwin ... visual effects artist
Sourabh Uppal ... groom TD: DNEG
Audrius Urbonavicius ... digital matte painter: DNEG London
Tanzir Uzzaman ... DNEG
Davide Valvona ... environment artist/digital matte painter: DNEG India
Bram Van Rompuy ... Creature TD
Seppe Vangrunderbeek ... Creature TD: DNEG
Benito Vargas ... previsualization artist: Proof, Inc
Jhon Ricardo Vasquez ... CFX Creature TD: Key Artist
Alessandro Vastalegna ... visual effects artist: DNEG
Ashlye Vaughan ... visual effects producer: Territory Studio
Rohan Vaz ... vfx asset/build supervisor: DNEG India
Carl Vazquez ... previsualization artist: Proof, Inc
Alexander Vegh ... Previsualization Supervisor: Proof
Alejandro Vela-Castro ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Erica Vigilante ... CG Creature Supervisor: DNEG London
David Vivaldini ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Andrea Walsh ... visual effects artist
Andy Warren ... shoot technical director
Hazel Weatherall ... 3D scanning digital artist: Clear Angle Studios
Ian Yi Wei ... Environment Generalist TD: DNEG London
Thomas Welleweerd ... animator: DNEG London
Chris West ... paint/roto artist: Industrial Light & Magic
Maya Weston ... tech coordinator: DNEG
George Wharton ... DNEG
Tom Whitehead ... look development lead: DNEG London
Shane Christopher Wicklund ... Senior Digital Compositor: DNEG
Grant Wilson ... Animator: DNEG London
Philipp Wolf ... visual effects executive producer: DNEG Montreal
Alex Wolfe ... postvis compositor: Proof Inc
Christal Wolgamott ... visual effects producer: Factory VFX
Jason Wong ... Compositor
Solomon Ching Yu Wong ... Lighting TD: Double Negative
Casey Yahnke ... Compositor
Gianne Yap ... compositor
Melissa Yung-Hok ... digital matte painter: DNEG
Miruna Zegheru ... visual effects coordinator
Nessa Mingfang Zhang ... lead lighting technical director: DNEG London
Kelly Zoldak ... visual effects coordinator
Camille Zurcher ... vfx production coordinator
Matthew Gray ... software developer (uncredited)

Stunts 

Joel Adrian ... stunt performer
Matthew R. Anderson ... stunt driver
Philli Anderson ... Michelle Rodriguez: Wirework double 2nd Unit
Paul Bailey ... stunt driver
Gregory J. Barnett ... stunts
Jeffrey G. Barnett ... stunts
Adam Basil ... stunt double: marytn ford
Lloyd Bass ... stunt driver
Ian Batey ... stunt driver
Jane Batey ... stunt department coordinator
Keir Beck ... key stunt rigger
Jason Beeston ... previz stunt team
Matthew Bell ... stunt performer
Thomas Billings ... stunt performer
Chuck Borden ... stunt performer
Levi Bowling ... stunts
Scott Brady ... stunt performer
Jason Brown ... stunt performer/stunt rigger
Jason Brown ... stunt performer/stunt rigger
Joe Bucaro III ... stunt driver
Nellie Burroughes ... stunt driver
Narayana Cabral ... stunt performer
Marvin Campbell ... stunt driver / stunt performer
Jon Capps ... stunt driver
Joe Cash ... stunt driver
Tony Christian ... stunt driver
Kieran Clarke ... stunt performer
Joel Conlan ... stunt driver
Tom Connelly ... stunt performer
Liam Coote ... stunt performer
Christoph Cordell ... stunt actor
Tom Cotton ... stunt performer
Francesca Cozier ... stunt performer/stunt double: Nathalie Emmanuel
Ellette Craddock ... stunt double: Anna Sawai / stunt double: Jordana Brewster / stunt double: Michelle Rodriguez
Jason Curle ... stunt performer
Matt Da Silva ... stunt rigger
Nicholas Daines ... stunt performer
Steve DeCastro ... stunt performer
Jade-Eleena Dregorius ... stunt double: Nathalie Emmanuel
Josh Dyer ... stunt performer
Cameron Early ... Pre Viz
Brett Easton ... stunts
Rick English ... stunt driver
Ben Essex ... stunt double: ludacris
Charlie Estepp ... stunt driver
Rachael Evelyn ... stunt performer
Jeremy Fitzgerald ... stunts
Pete Ford ... stunt performer
Amanda Foster ... stunt driver
Bryan Friday ... stunt performer
Timothy Frost ... stunt driver / stunt rigger
Andy Gill ... stunt coordinator: 2nd unit
Kelly Gill ... stunt performer
David M. Graves ... stunt performer
Jacob Griffin ... stunt performer
Steve Griffin ... stunt coordinator
Wanja Götz ... stunt double
George Harris ... stunt performer
Tom Hatt ... stunt performer
Claudia Heinz ... stunt double: Michelle Rodriguez
Lyndon S. Hellewell ... stunt driver
Crystal Hooks ... Stunt double Moto
Adam Horton ... stunt driver
Tony Hunt ... stunt driver
Jonny James ... stunt performer
Charles Jarman ... stunt performer
Nathan Kannegiesser ... stunt performer / stunt rigger
Steve Kelso ... stunt coordinator
Henry Kingi Jr. ... stunt driver
Alex Kingi ... stunts
Scott Kirkbride ... stunt performer / stunt rigger
Jindrich Klaus ... stunt rigger
Cristian Knight ... stunt driver
Ross Kohnstam ... stunts
Efka Kvaraciejus ... stunt performer
Jay Kwon ... stunt performer
Nathan Lawson ... stunt performer / stunt rigger
Tony Lazzara ... stunt driver
Richard Leggett ... stunt performer
Michael Lehr ... Stunt Double: Sung Kang / fight coordinator
Oscar Leiva ... stunt performer
Lukaz Leong ... stunt performer
Jess Liaudin ... stunt performer
Kurt D. Lott ... utility stunts
Paul Lowe ... stunts
Jean-Paul Ly ... stunt performer
Stewert Lyddall ... stunt driver
Jalil Jay Lynch ... stunt driver double: Ludacris
Simon Mahoney ... stunt rigger
Dan Mast ... stunts
Dan Matteucci ... precision driving: stunt performer
Ginger McCarthy ... wire stunt rigger
Richard Mead ... head rigger stunt
Erol Mehmet ... stunt performer
Chris Morrison ... stunt driver
Mike Mukatis ... stunts
Brian Nuesi ... Stunt Double: Vinnie Bennett
Vinny O'Brien ... Stunt double: Jason Statham
Jason Oettle ... assistant stunt coordinator
Haruka Ohshima ... stunt double: Anna Sawai
Lauren Okadigbo ... stunt double: Nathalie Emmanuel
Allan Padelford ... stunt driver
Kyle Padelford ... stunt driver
Lachlan Parkinson ... stunts
Justin Pearson ... stunt driver / stunt performer
Nathan People ... stunt performer
J.J. Perry ... stunt coordinator
Mitchell e Peters ... stunts
Charlie Picerni ... stunt driver
Denney Pierce ... stunt driver
Laurent Plancel ... stunt double: Tyrese Gibson
Rubie Planson ... stunt double: Jordana Brewster
Oleg Podobin ... stunt performer
Jerry Quill ... stunt performer
Spiro Razatos ... stunt coordinator
Jimmy N. Roberts ... stunt driver
Marcela Krylova Robinson ... assistant stunt coordinator
Troy Robinson ... stunt coordinator
Flash Gianni Rose ... stunt driver
Rich Rutherford ... stunt driver
Mike Ryan ... stunt driver
Nicholas Schodel ... stunt performer / stunt rigger
Matt Sherren ... stunt driver
Anton Simpson-Tidy ... stunt performer
Dominique Elijah Smith ... stunt performer
Brett Smrz ... stunt driver
Ian Songhurst ... stunt performer
Shane Steyn ... stunt performer
Paul Swift ... stunt driver
Bobby Talbert ... stunt driver / stunt performer / stunt rigging coordinator / utility stunts
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Spencer Thomas ... Stunt double John Cena
Tomas Tomas ... stunt double:Martyn Ford / stunt performer
Charlotte Townsend ... stunt performer
Jason Tubbs ... stunt driver
Pablo Verdejo ... stunt performer / stunt player
Kaloian Vodenicharov ... stunt performer: driver
David Wald ... fight coordinator: additional photography
Elmo Walker ... stunt performer
Joe Watts ... stunt performer
Daniel Weaver ... stunt performer / stunt rigger
Ian Williamson ... stunt double: vin diesel
Kevin Willie ... stunt double: Sung Kang / stunt performer
William Willoughby ... stunt performer
Justin Yu ... fight coordinator / stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Ben Adefarasin ... first assistant cameraman: second unit
Jim Agnew ... Best Boy Electric: second unit
Steve Ahn ... drone technician
Alfred Ainsworth Jr. ... video assist operator: Los Angeles
Adam Akopyan ... Drone Technician
Barry Aldridge ... Charge hand Electrical Rigger
Michael Ambrose ... gaffer
Michael D. Anderson ... lighting technician: LA unit
Dana Arnold ... rigging gaffer: Los Angeles
Phil Arntz ... aerial camera operator
Curtis Graham Ashley ... data manager: second unit
Peter Ayriss ... drone pilot
Mike Bachman ... video playback technician: second unit / video playback technician: splinter unit
Barney Batchelor ... first assistant camera: splinter unit dailies
Dafydd Bates ... Central Loader Second Unit
Nicholas Batten ... Drone Technician
Chris Belcher ... digital imaging technician: splinter unit, UK
Adam R. Bell ... gaffer 2nd unit
Alex Bender ... first assistant camera: dailies
George Bird ... floor supervisor
Ffilip Bolton ... lighting technician
Alexander Bridges ... HD Video Assist Operator: 2nd Unit Dailies
Joe Burns ... video trainee: splinter unit, dailies
Chris Burr ... Rigging best boy
Francis Andrew Butler ... Set Lighting Technician: Los Angeles Unit
Lauren Byrne ... camera trainee: main unit: dailies
Peter Byrne ... a camera first assistant
Matt Cabinum ... underwater 1st assistant camera
Bruce Carmichael ... second assistant camera: "b" camera second unit
Tom Carpenter ... second assistant camera (second unit)
Alex Carr ... camera array operator
David Carter ... lighting technician: Los Angeles unit
Mischa Chaleyer-Kynaston ... video operator: splinter unit
Justin Chien ... Drone Pilot
Peter Chrimes ... key grip: U.S.
Andres Claridge ... second assistant camera: dailies UK Second Unit
Matthew Clements ... central loader: second unit, united kingdom
Josh Coffin ... underwater camera technician
Jack Connolly ... standby rigger
Aaron Corera ... drone tech/certification
Attilio Frank Da Riva ... Camera Trainee: Second Unit
James 'Spud' Danicic ... edge technician
Richard Davis ... rigging 1st ac: second unit
Claudio Del Gobbo ... floor best boy grip second unit
Jacob Depp ... Second Unit 1st Assistant Camera
Hayley Dickinson ... Video Assistant: Georgia Unit
Sam Donaghy-Bell ... first assistant camera: 2nd Unit UK
Oliver Driscoll ... Key 1st AC: 2nd Unit
Paddy Driscoll ... camera trainee: dailies
Simon Dunn ... Edge 2nd AC: Georgia
Steve Ellingworth ... key grip
Jon Fenech ... Video Assist: Main Unit / Video Playback Operator: Main Unit Dailies
Avelino Fernandez ... Gaffer 2nd Unit
Peter Field ... camera operator second unit thailand
Matthew Fox ... Video assist Assistant
Isaac G. Perez ... video trainee: second unit: dailies
Seth Gallagher ... second assistant camera: Array Unit
Justin Garcia ... lighting technician
Corey Gineris ... Drone Pilot
Dan Godar ... aerial camera technician
Giorgi Gogbaidze ... electrician: second unit
Jerardo Gomez ... rigging electric
Rafael Gomez ... gang boss rigging electric
Emily L.G. Goodwin ... Film and Digital Loader: Main Unit Los Angeles
Peter Graf ... aerial camera system technician
Tom Graham ... Grip Trainee: UK 2nd Unit (as Thomas Graham)
James Grandi ... dit trainee: main unit / video trainee: main unit
Callan Green ... 2nd unit dop: UK
Julia Green ... second unit uk c camera operator
Jeremy Griffiths ... Rigging grip best boy: Los Angles
Kevin Grossett ... camera trainee: Edinburgh
Geoffrey Haley ... "a" camera operator: Steadicam operator
Jordan Harriman ... digital imaging technician: second unit
Rick Harris ... key rigging grip / key rigging grip: los angeles
Richard Harrowing ... Electrician: London Unit
Kent Harvey ... C camera operator: Los Angeles second unit
Zack Haskell ... drone camera operator: Second Unit, Los Angeles
Samuel Hayes ... second assistant camera: "b" camera, main unit
Peter Hayley-Barker ... best boy grip
Simon Heck ... first assistant camera: second unit
Matthew J. Hicks ... vfx array technician: 2nd unit, Tbilisi
Matt Hillyer ... vfx video assist
Amanda Holland ... Video Trainee: second unit dailies (as Amanda Jane Holland)
Darren Holland ... key grip: second unit
Jason Hooper ... rf technician
Daniel Howard ... RF Technician: Second Unit: Dailies
Alex Howe ... first assistant camera: uk
Jani Häkli ... first assistant camera: 2nd unit uk
Ian Jackson ... first assistant camera: "c" camera
Demetri Jagger ... video assist operator: second unit
Andrew Jones ... second assistant camera: "c" camera
Ben Jones ... a camera second assistant camera: 2nd unit
Hiro Kakuhari ... lead mount tech: los angeles
Tengo Kasradze ... electrician: second unit
Adam Kavanagh ... Camera Trainee
Aidan Kelly ... Drone Pilot
Lizzie Kelly ... video assist operator: second unit
Russell Kennedy ... second unit
Giles Keyte ... still photographer
Syd Klinge ... drone tech
Jody Knight ... Crane Grip
Patrick L. Kornegay ... Set Stills Processing
Steve Koster ... camera operator
Brett Lamerton ... grip 2nd unit
Matt Landry ... Grip: Los Angeles unit
Aaran Lewis Leach ... second assistant camera: uk 2nd unit "a" camera
Sarah Levy ... c camera operator LA unit
Todd Liggitt ... grip: additional photography
David Littlejohns ... best boy grip: 2nd unit
Tino Liverton ... Best Boy Grip: 2nd Unit UK
Nathan Lloyd ... Central Loader
Jeffrey S. Lorenz ... b first assistant camera: First Unit Los Angeles
Sebastian Lumme ... stabilized head technician
Christian Luxton ... first assistant camera: "a" camera, UK, second unit
Loic Maheas ... Drone Pilot
James Malamatinas ... rigging 2nd AC: second unit, uk
Rodolfo Martinez ... lighting technician: Los Angeles unit
Martina Massimei ... second assistant camera dailies
Robbie Mayo ... camera trainee: dailies
Michael McDuffie-Finlay ... dit assistant & data manager: second unit
Maurice K. McGuire ... edge camera operator
Brian McPherson ... technocrane operator: additional photography
Igor Meglic ... Director of Photography: second unit
Jamie Metzger ... digital imaging technician: additional photography
Negoita Mihai ... libra head technician
Courtney Marie Miller ... Digital Utility: additional photography
Nicholas Milligan ... camera trainee: main unit additional trainee
Alan James Mills ... Rigging electrician
Angus Mitchell ... Clapper loader: VFX unit
Robert Monteith ... Video Assistant/D.I.T. Trainee: dailies - Splinter Unit
Fernando Montes ... lighting technician: Los Angeles Unit
Michael Montgomery-Salter ... Camera Trainee: 2nd Unit
Tim Morris ... first assistant camera, b camera, main unit
Christofer Moscoso ... Grip: Los Angeles Unit
Michael Nelson ... edge operator
Kiri Nicholetts ... electrician: second unit - dailies
Stephen Oh ... camera operator
Nika Okitashvili ... camera trainee
Ben Oliver ... First Assistant Camera: Second Unit Georgia
Michael E. Pacheco ... Key Rigging Grip Los Angeles Unit
Kyle Padelford ... edge arm operator
Giorgi Pailodze ... assistant camera
Onofrio Nino Pansini ... camera operator
Jerry Patton ... a camera second assistant camera: L.A. unit
Jordan Pellegrini ... second assistant camera: 2nd Unit - Los Angeles
Lee Perkins ... lighting technician/2nd unit gaffer: UK
Stephen Peters ... Drone Pilot
Morten Petersen ... Best Boy Electric: Los Angeles Unit
Joseph C. Petkwitz ... set lighting technician: Los Angeles Unit
Felix Pickles ... 1st assistant camera, 2nd Unit UK, dailies
Barney Piercy ... 2nd Unit B Camera Operator UK
Teeravit Pirompapachok ... b: camera second assistant camera - second unit
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Jordan Popovich ... grip
Aldo Porras Jr. ... C camera 2nd AC Los Angeles
Kalia Prescott ... 2nd Assistant Camera: 2nd Unit / Digital Utility
Misha Ramishvili ... electrician: second unit
Madissen Ramser ... Digital Utility
Dominic Rau ... Video assist operator: main unit
Sam Rawlings ... Splinter unit dailies
Benoit Richard ... lighting programmer (Los Angeles Unit)
Jonathan 'Chunky' Richmond ... additional camera operator/additional steadicam operator: Locations UK/LA
Ed Riley ... Lighting Desk Operator: 2nd Unit UK
Jody Roberts ... Video Assistant: dailies
Robert Rodgame ... grip
Ryan Rodgers ... set lighting technician: Los Angeles Unit
Jan Gretus Roelfs ... Camera trainee: 2nd unit LA / camera trainee: main unit LA / remote head camera trainee: 2nd unit LA
Dennis Rogers ... first assistant camera: 2nd unit - la unit
Philip Roxas ... rigging electric: Los Angeles unit
Robert M. Sagaser ... first assistant camera: second unit
James Sams ... uk 2nd unit grip
Travis Samson ... Drone Tech
Kelt Saunders ... Grip Trainee: 2nd Unit Edinburgh, Dailies
Francesco Sauta ... digital imaging technician: splinter unit, Los Angeles
Sean Savage ... A camera operator and steadicam: UK Splinter Unit
John Charles Schneider ... Systems Tech
Luke Selway ... first assistant camera: 2nd unit
Laura Shand ... DIT trainee: Edinburgh
Jonathan Sheed ... electrician: dailies - Splinter Unit
Steven Skinner ... electrician
Derek Smith ... First assistant camera a camera: Los Angeles
Keith Smith ... rigging grip
Chesda 'Pop' Smithsuth ... gaffer: Thailand
Theo Spearman ... Camera Trainee Dailies (studio segments)
Kat Spencer ... A Camera 2nd assistant
Picha Srisansanee ... C camera operator: Second Unit Thailand, Georgia
Joe Steel ... digital imaging technician: main unit
Duncan Steven ... grip: second unit, UK
Pippa Storey ... camera trainee: main unit - dailies
Gabor Szucs ... russian arm head technician: London second unit
Giles Taylor ... 2nd Unit: B camera 2nd AC
Lily Taylor ... Camera Trainee: dailies
Matthew Taylor ... 2nd AC: 2nd Unit LA
Greg Thomas ... best boy: second unit
Andy Thomson ... flighthead technician
Nick Thursby ... Second Assistant "C" Camera: 2nd Unit UK
Willie Tipp ... video assist: additional photography
Giviko Tukhareli ... drone first assistant camera
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician: visual effects array
Lance Jay Velazco ... Video Assist Utility
Gerald Vogt ... Mount Fabricator
Garrett Waite ... grip: second unit
Andy Waldron ... Dolly Grip
Charlie Wall ... crane grip: second unit, UK
Steve Weekes ... Camera
Dave Wells ... Key Grip UK 2nd Unit
Matt Windon ... camera operator "c" camera
David Winner ... best boy grip: Los Angeles Unit
Theresa Wong ... second assistant camera: second unit
James Woodmass ... second assistant camera: uk second unit "b" camera
Nick Woollard ... HOD Practical Electrician / h.o.d practical electrician
Peter Zuccarini ... underwater director of photography
Steve Zvorsky ... lighting technician

Animation Department 

Ben Anderson ... Animation Supervisor: DNEG
Emile Ghorayeb ... animation director
Ash Hawkins ... animator: DNEG London
Prasad Hublikar ... animator
Emmanuel Margoux ... animator
Aljo Thomas ... key animator

Casting Department 

Maya Abarai ... casting
Jody Butler ... extras casting
Dulcie Jones ... casting assistant uk
Rick Messina ... casting associate
Riley O'Day ... casting assistant
Mark Sussman ... adr voice casting
Natasha Vincent ... casting associate uk

Costume and Wardrobe Department 

Gemma Aboagye ... costume stand-by: daily
Carmen Barclay ... costume maker
Helen Beaumont ... costume buyer
Ariel Boroff ... Key BG Costumer: Los Angelse
Lucy Bowring ... assistant costume designer
Lucy Brookes ... principal costumier
Florence Chow ... crowd costume standby daily
Joel Christopher ... costumer
Christian Cordella ... costume concept artist
Carrie Dacre ... Principal Trailer Costumer: Los Angeles
Gloria Dyer ... Costumer: Los Angeles
Lucy Fage ... crowd costume assistant
Veridiana Ferraz ... truck/principal costume supervisor
Alexandra Fiddes ... set costumer: dailies, Edinburgh
Natalia Georgiadou ... wardrobe
Bianca Harrison ... costumer
Shelley Hazell ... cutter
Eve Herbert ... Costume Maker
Saskia Homann ... Principal Costume Standby
Andrew Hunt ... costume supervisor
Max Hunt ... crowd costumier
Dina Karmi ... Costume Shopper: Los Angeles
Mary Kasprzak ... costumer: Los Angeles
Sam Keyte ... alterations seamstress
Annapurna Kreaden ... costume assistant
Claire Lester ... dailies: UK
Regine Linhares ... prep costumer
Jendayi Luck ... costume pa
Niall Macaulay ... Principal costume standby
Josh Mar ... costumer: uniforms
Amy Millar ... Costume Daily
Jackie Moody ... chief breakdown artist
Jacqueline Mulligan ... senior seamstress
Ruth Helen Munden ... 2nd unit costumer
Shirley Nevin ... wardrobe supervisor
Dóra Papp ... costume standby: Edinburgh
Dani Phelps ... key costumer
Nava R. Sadan ... costume supervisor: los Angeles prep
Lucilla Simbari ... Key costumer: 2nd Unit
Irena Stepic ... assistant costume designer
Jaclyn Tamizato ... Costume Supervisor: Los Angeles
Hood Thomas ... Principal truck assistant
Camilla Thomson ... costume maker
Ellie Van Riel ... crowd costume standby: Edinburgh location
India Witzand ... Crowd Costume Standby
Catherine Woolston ... costume coordinator
Tricia Yoo ... principal set costumer: Los Angeles

Editorial Department 

Debajit Barman ... editorial supervisor: DNEG
Anthony Berardo ... dailies engineer
Jesika Costante ... Dailies Operator
Delaney Del Vecchio ... assistant editor
Chris Dewolde ... dailies producer
Jason Dougherty ... dailies engineer
Doiminic Evans ... second assistant editor
Andrew Fineberg ... dailies operator
Doug Garside ... dailies technical supervisor
Alan Louis Gordon ... finishing editor
Lucy Heyworth ... post-production assistant
Andy Hudson ... Lab Manager Cinelab
Warren Ince ... technologist
Ben Jones ... technologist
Jason Keehne ... 3d Conform Editor
David Kern ... additional editor
Thomas Kuo ... film dailies scanner
Lulu Ladd ... dailies operator
Doychin Margoevski ... colorist: Dailies
Christopher McDonald ... dailies technician: additional photography
Sean Olding ... Dailies Operator
Michael Pearce ... dailies operator
Loan Phan ... finishing producer
Stephen Regnier ... location systems engineer: EC3 Dailies
Andre Rivas ... colorist
Jeffrey Steinkamp ... first assistant editor
Tom Swift ... Dailies Operator
L. Dillon Thomas ... first assistant editor
Robert Scammell ... post production content security manager (uncredited)

Location Management 

George Barbakadze ... assistant location manager
Joanna Beckett ... Location Manager UK
David Bell ... Unit Location Manager
Lyle Bushe ... location marshal
Callum Creaney ... location marshal
Celine Cripps ... location coordinator
Daniel Dalus ... location assistant
Alastair Don ... location manager
Sean Doupe ... Location Marshall
Umut Moose Duzgunce ... Location Marshal
Joseph Gould ... assistant location manager
Jodie Gregory ... assistant location manager
Julie Hannum ... location scout: Hawaii
Tobin Hughes ... location manager
Sam Hunt ... location assistant
Rachel Hyde ... location manager: UK
Liam Irving ... location scout
Jamie Jones ... location manager
Aidan Kennedy ... location marshal
Anna Kindness ... location marshal
Bram Kwantes ... location marshall
Charlie Levell ... key location assistant: Georgia
Susan MacBride ... Location Marshal
Nathanael Macdonald ... location marshal
Paul Mackie ... Location Marshall
Eilidh MacKinnon ... location assistant
Sophie Massey Broadbery ... assistant location manager: 2nd Unit UK
Michael M ... location scout
Sam Millner ... assistant location manager
Chris Moore ... supervising location manager
Nicholas Morris ... location marshal: Dailies
Mike Papal ... location assistant
Caitlin Parchment ... location assistant
Ptolemy Pickering-Gunn ... Studio Unit Assistant
Sebastian Prias ... studio assistant
Paulina Pruciak ... location marshal
Michael Roe ... location marshal
Ben Sanderson ... assistant location manager
Jamie Smith ... location marshal
Kamilla Steczkowska ... location marshal: dailies
Julia Tomlinson ... location manager
Finlay van der Vossen ... location assistant
Connor Williams ... studio environmental assistant
Omar Alboukharey ... location marshall (uncredited)
Tyler Okely ... location marshal (uncredited)

Music Department 

Nathan Alexander ... music arranger
Ashley Andrew-Jones ... Assistant Engineer
Tom Bailey ... additional engineer
Krishna Bissessar ... music editor / music producer / sound engineer
Stephanie Bryant ... Score Coordinator
Evan Duffy ... music arrangements
Chris Forsgren ... musical arrangements
Opie Gruves ... music re-mixing coordinator
Greg Hayes ... music scoring mixer
Alex Klingle ... trailer music
Max Lombardo ... music arrangements
John Prestage ... digital recordist
Paul Rabjohns ... supervising music editor
Simon Rhodes ... Recording Engineer
Jedidiah Rimell ... assistant engineer
Denis Surov ... trailer music
Sarah Trevino ... music arranger
Kenny Wood ... music arranger
Josh Zimmerman ... music arranger

Script and Continuity Department 

Alice Guillot ... assistant script supervisor: uk second unit
Jessica Jordan ... Additional Stunt Unit
Kelly Maracin Krieg ... script supervisor: dailies
Marie Lacey ... script supervisor: splinter unit - dailies
Maddison Marieges Moore ... assistant script supervisor: 2nd unit
Laura Miles ... script supervisor: dailies
Hilary Momberger-Powers ... script supervisor: Stunt Unit
Zoe Morgan ... script supervisor
Emily Richardson ... assistant script supervisor: UK second unit dailies
Rebecca Sheridan ... script supervisor: second unit

Transportation Department 

Darren Aitchison ... driver
Brad Beaven ... Picture Car Captain
Timothy Bouslaugh ... picture car mechanic
Jack Buckfield ... driver: chris bridges
Cody Caira ... transportation coordinator: los angeles
Alan Canty ... unit driver
Mario Carrillo ... transportation
Joe Cash ... picture car coordinator
Emma Chapman ... transportation coordinator
Bradley Cohen ... unit driver
Richard Colarossi ... picture car foreman
Pani Constantinides ... Driver: Costume Designer
Filippo Del Bello ... transport manager: Georgia
Lee Edwards ... Helen Mirren. Driver
Russell D. Equi ... lead driver - scotland
Nico Ferrari ... Picture Vehicles Workshop Supervisor
Kenny Flockhart ... unit driver
Stuart W. Fraser ... unit driver
Jamie Gardner ... driver: VFX
Simon Gardner ... driver: Production Designer
Chris Gergov ... driver
John Gill ... production driver
Mark Gough ... driver: Clayton Townsend
Kevin Green ... driver: Tyrese Gibson
Lily Gwynne-Thomas ... picture vehicles coordinator: UK
Ben Hannen ... precision driver: Scotland
Nick Harding ... unit driver
Sean Haskett ... Picture vehicles floor supervisor 2nd unit/senior technician
Dave Heazlewood ... transportation captain - thailand
Darren Helman ... unit driver
Richard Holmes ... transport supplier
Andrew James ... Driver to Nathalie Emmanuel
Hefin Jones ... facilities captain
Scott W. Kitchen ... picture car mechanic
Scott Legg ... driver: V.Diesel / unit driver
David Lewis ... transport supplier
Brian J. Louis ... picture car gang boss
Dennis McCarthy ... picture car coordinator
Elliott Molyneux ... driver: 2nd unit director
Nick Murray ... picture vehicles coordinator
Pete Newman ... production driver
Phakkawaran 'Wan' Patcharapaiboon ... transport coordinator: thailand
Dean Porter ... key transportation captain
Carl Raby ... unit driver
Arlene Ramirez ... dot coordinator
Steven Ribeiro ... driver: V.Diesel
Claudia Rojas ... picture car dispatcher
Winston Seidu ... driver: justin lin
Palapol Teriyaphirom ... transport PA: thailand
John Cashman Walker ... unit driver
Jeremy Whalon ... driver

Additional Crew 

Kimberly Aguirre ... payroll accountant: additional photography
Josh Allan ... production accountant
H. Leah Amir ... key craft service: Los Angeles unit
Joseba Arruabarrena ... lead payroll accountant
Mohammad Atallah ... accounting 2nd assistant
Devon Baclawski ... Additional Production Assistant
Mayank Badhwar ... Marketing Consultant
Jimmy Badstibner ... Utility Stand In
Jambakur Bakradze ... production assistant
Tati Baramia ... production assistant
Matt Bell ... Behind the scenes DP/director: 2nd unit
Daniel Benjamin ... studio teacher
Matthew Bishton ... 2nd unit picture vehicles coordinator
Mike Buchan ... Armourer
Lizzie Bull ... production coordinator: second unit
Rosie Burn ... payroll accountant: Edinburgh
Jennifer Cain ... voice actor
Leah Carroll ... production coordinator: edinburgh
Kelly Cassinerio ... production assistant
Lindy Chambers ... assistant production coordinator
Ali Claire ... vp credits: Universal Pictures
Kitty's Coffees ... coffee van: splinter unit dailies
William Morgan Coxford ... Shipping Coordinator
Jordan Dee Crabtree ... production secretary: Los Angeles Unit
Jacqueline Crockett ... assistant accountant
James Cross ... set production assistant: dailies
Kaleb Day ... Key Unit Medic (2nd Unit Stunts) Thailand, Georgia>
Yasmeena Daya-Resek ... asset coordinator
Maria De Ferry ... set pa: dailies
Joshua Delaney ... Miscellaneous Crew
Michelle Doiron ... Letti stand in
Sam Dormer ... armourer
Mat Dorney ... Security Advisor (as Mathew Dorney)
Paul Drew ... crowd AD: second unit UK
Colin Dye ... Stagehand
Ian Edwards ... Armourer
David Ernst ... 2nd Assistant Accountant
Amor Evans ... Double: Natalie Emmanuel / Stand-in: Natalie Emmanuel
Dino Fazzani ... armourer
Miles A. Fletcher ... helicopter camera pilot
Kimberley Franklin ... construction accountant
Emma Friedl ... environmental production assistant
Mia Garfield ... set production assistant: dailies
Carlene Garvey ... Travel & Accommodation Coordinator
Omar Gelashvili ... Equipment Coordinator
Szilvia Gogh ... Water safety
Daniel Hamill ... 2nd assistant accountant
Dan Hands ... production accountant
Joseph Hargrove ... Additional production assistant: los angeles
Ash Harris ... assistant production coordinator: Los Angeles
Johannes Helmling ... lock off pa
Nicholle Hembra ... Body Double: Charlize Theron
Harry Hewitt ... production secretary
Paul Hover ... Payroll Accountant
Kevin Hudson ... stand-in: Michael Rooker
Rebecca Ioannou ... production coordinator: Georgia
Theo Ip ... Stand-in for Jason Tobin
Yasmine Jade ... production accountant
Jennifer Jereza ... Accounting Clerk
Jane Karen ... dialect coach
Daniel Cusa Bayuk Karmeniani ... Location Payroll Accountant
Albertina Kelley ... 1st assistant accountant la
Jaspar Kenton ... production assistant
Sahel Khoury ... accounting 2nd assistant
Oliver Kiisa ... Location Marshal
Vicki Kisner ... Clearance Coordinator
Amanda Klein ... production accountant: Los Angeles Unit
Innes Knight ... technical armourer
Oliver Konteh ... production assistant
Akbar Kurtha ... accounts assistant
Sophie Langley ... Accounts Clerk
Cary Sato Lee ... Crafts Service: Los Angeles
Alex Leung ... production secretary
Chelsea Li ... Stand in & Double: Anna Sawai
David Liddell ... Production Safety Advisor / health & safety supervisor
Pavinee Liewkeat ... assistant production coordinator: Thailand
James Linville ... production accountant
Lydia Look ... Voice Actor
Iain Lowe ... HoD Electrical Rigging
Anthony Lowery ... production assistant: dailies
Oliver Lowry ... Producer Assistant / assistant: Mr. Townsend
Felicity Lyme ... cashier
Lauren Macrae ... production staff
Melanie Maemura ... Digital Clerk
Ryan Makepeace ... Shipping Coordinator: second unit
James Mann ... first assistant accountant
Hiromi Marder ... supervising payroll accountant
Maddison Marieges Moore ... 2nd unit assistant script supervisor
Sara Marko ... Add'l Set Production Assistant
Camille Marquez ... production assistant
Norman F. May ... production assistant
Liam McCartney ... supervising armourer
Carol McConnaughey ... unit publicist
Eddie Melikyan ... Aerial Producer
Laura Miles ... script supervisor: dailies
Cerris Morgan-Moyer ... ADR Voice Artist
Ryan Moriarty ... adr loop group
Michael Neal ... u.s. supervising payroll accountant
Richard Neale ... computer/video playback operator: Compuhire
Simon Neville ... supervising armourer: Thailand Unit
Frédéric North ... aerial coordinator/pilot
Casey Oliver ... Additional Production Assistant
Arthur Ortiz ... voice actor
Vincent Parker ... playback software engineer
Justin Michael Patterson ... lab technician
Jack Gunnar Peterson ... production assistant
Maddie Phillips ... set pa: splinter unit dailies
Maribeth Powers ... production assistant
Steven Preston ... production assistant: los angeles
Camille Raoult ... environmental assistant
Frank Reina ... assistant: Second Unit Director
Sean Rigby ... 2nd unit safety supervisor
Lyndy Rist ... Payroll Accountant
Graham Michael Roberts ... production assistant
Hayleigh Roberts ... assistant production coordinator
Sandra Rogers ... clearance co-ordinator
Ben Rothwell ... master armourer
Mark Rowan ... health & safety advisor
Matt Salazar ... 2nd unit supervising payroll accountant
Joseph Serfaty ... production assistant: second unit
Sean Seymour ... Set Pa
Satu Sharp ... assistant accountant
Grace Olivia Shaw ... production assistant
Nik Shriner ... voice actor
Barry Sigrist ... Cast Therapist
Keir Sloan ... Shipping Coordinator
Ed Smith ... Unit Manager 2nd unit: Edinburgh
Louise Marie Smith ... Sustainability Manager
Danielle Stanners ... production coordinator
Mo Stemen ... production coordinator: los angeles
Andy Stephens ... aviation consultant
Abrey Steve ... Health & Safety / health & safety advisor
Mark Svenningsen ... 2nd Assistant Accountant
Saffron Thomas ... Accounts Clerk
Rob Townsend ... construction health & safety advisor
Jamie Trott ... travel and accommodation assistant
Jane Trower ... Supervising Payroll Accountant
Victoria Vanderlinden ... 1st Assistant Accountant
Samuel Vargas ... set production assistant
Nacha Vimuttiarun ... Production Assistant: Thailand
David Ware ... Travel & Accommodation Coordinator
Dean Weir ... fitting model
James Wesolowski ... Assistant Payroll Accountant
Emily White ... assistant construction accountant
Fiona Whybrow ... Assistant Accountant: Edinburgh
Julie Anne Wight ... Office Production Assistant: Los Angeles
Richard Wild ... chief meteorologist
Luisa Zabel ... assistant: Mr. Diesel
Robert Etall ... Paramedic (uncredited)
Tyrone Love ... Double as Don Omar (uncredited) / stand-in as Don Omar (uncredited)

Thanks 

Elliott Daniels ... thanks to: Metropolitan Police Film Unit
Stephen Dixon ... thanks to: Metropolitan Police Film Unit
Charles C.K. Johnson Jr. ... digital producer
Jim Schramm ... thanks
John Singleton ... in memory of
Vitas Varnas ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed